89e Jaargang No. 11744 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1921 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,franco per post f0.65. Pos» Giro 38810. Uitgave dor N.V. Lourens Coster, Direotour-Hootdredaoteur J. C. PEEREBOORfl, Telefoon 3082 ADVEHTENTIENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 14 regels 00 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. t contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 63. Telctoonnrs. de Redactie 600 en der Administratie 724 HIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agentia "WOENSDAG 14 SEPTEMBER. Stadsschouwburg Wilsonsplein Bel Schouwtooneel, Othello", 8 uur. Schouwburg J anawe.g, Amster- 'damsoh Tooneelgezelschap, „De Hel", 8 uur. Oud-Holland, Vcrwulft: Strijkorkesl Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG 15 SEPTEMBER- Sohouwtburg Jansweg, Amater- damsch Tooneelgezelsohap „De Hel", 8 uur. Groote Kerk, Orgelbespeling van 23 uur. Oud-Holland, Ver wuift: strijkorkest Luxor-theater, Groote Houtstraat Bioscoop en variété-voorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Bioscoop-voorstelling, 8 uur* Cinema Palace, Groote HouisfifoaAi Di oscoopvooratsih'ng8 uur. Seal a-theater, Kleine Hóntetraaê 77: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Familie-Bioecoop, Kleine Houtweg: Bioscoopvoorstelling 8 uur. HeomslodeGemeenteroaidbvergade- ring, 8 uur. Haa.rlemmerliede en Spaarnwoude Grmcenteraadevèrgadering, 7 uur. OM ONS HEEN Provinciale bemoeiing. Dat vroeger tussohen tic 70 cm 80 waardige en eerbiedwaardige perso nen, professoren, burgemeesters, ad vocaten en landbouwers tweemaal per jaar uit alle stroken van bioordlwol- land bijeen liwarnen, om hun beslis sing te garan over zaken die door vijf andere personen mot ltun griffier stevig genoeg in elkaar waren gezet, dut er zoo goed als niets aan viel te iverwegeui ol' te verwikken, dat was een schouwspel van eenigszins komi- Bcliien auird. Met allen eerbied voor liet College van Provinciale Staten heb ik dan ook wol eens zitten glim lachen om de soms weidsch oiJgezette rapporten, die na eenigo liocwels en ofschoons ten slotte toch instemden met wat Gedeputeerde Staten hadden voorgesteld. En wanneer dam. eem paar goed vaai den tongriem gesne den Amsterdarasche pleitbezorgers el kaar in geestige redevoeringen te lijf gingen, dan. wus het bijna niet moge lijk om to ontkomen aa.n den indruk, dat zij door vuurwerk de magerlraid van 't tprogrammia trachtten te be mantelen en dat hot besturen der pro vincie zeer wol geslaagd zou zijn zon der deze bijeenkomsten. De eenige, die werkelijk nut had van de zomer en wmterzitting moet in die dagen Brinkmaan zijn geweest, aan wien de taak te beurt viel, de zeven maal elf (het zij zonder kwaadwillige toespe ling gezegd) te vo-entan en te drenken. De geest van den tijd cveniwel had ooi: zijn invloed op de Provinciale Staten, namelijk de geest der politiek. Niet langer vorkoos de vergadering zich te bepalen tot het verloi-nen van subsidie aan ech.ippiêr Biais op We ringen, aan dc gemeente Monniken dam tot herstel van een kerkgebouw en aan tal vian Amstordximsche instel lingen voor onderwijs in nfiaien, breien cin teokeanein, zelfs de gewich tige taak der krankzinnigenverple ging (weliswaar dubbel voorbereid door de Gommissie van Toezicht en het College van Ged. Staten) was haar niet voldoende meea-. Zij wilde niet alleen administreeren, maar ook re- gceren. En zoo ontstond oir een mooien zomermiddag (het kaai ook een wintei'scho morgen van de na jaarszitting zijn geweest) de sociale bemoeiing der Provincie. Natuurlijk met de beste bedoelin gen. Zelfs met opoffering van eigen rust en gemak. De waardigheid vaar het ambt kon or ternauwernood groo- ter door worden, .daar de titel „Lid der Provinciale Staten" van oudsher al gaarne «edragien word; evenmin zat er financieel voordeel in, omdat d» Staten voortdurend zich met een ma tige vergoeding van reas- en verblijf kosten vergenoegen men had dus wel de belangen van het gewest op het oog, toen besloten werd tot het verspreiden van de zegeningen der electriciteit en van de waterleiding. Vale loden van de vergadering, die in geme nteraad of Staton- Genoraal aan deze zaken deden, kon den zich daarvan in liet provinciaal bestuur begrijpelijkerwijze niet ont houden. Dus ging men in zee, in dit geval 'den NoordJiollandschen polder in. Mol welke resultaten dat geschiedde hebben wij gezien. De verspreiding van den electrischan stroom in de pro vincie heeft milliocneu gekost on Ge deputeerde Staten komen er rond voor uit, dat er in dc toekomst nog moer nadeelige saldi te dekken zullen zijn. Naast de dure P. E. N. is de zonder linge P. E. G. E. M. geconstrueerd, die in het eigenaardige govial ver keert, dat zij maar één klant bezit, die insolvent is. Hoe dit alios moot worden ^eregeld beeft het provinciaal bestuur nog niet uitgemaakt, maar dat betalen de lKtodschap is kunnen 'de ingezetenen van Noordholland op hun vingers narekenen, Straks zullen zij hun hart kunnen ophalen aan een vergadering met redevoeringen in grooten stijl, moties waarschijnlijk, amendementen allicht en ten slotte oen besluit, dat betaald moet worden en voortgegaan, omdat do Provincie hare eenmaal aangevangen bemoeiing niet meer staken kan. Na de electrische aangelegenheid komt nu ook de onderneming dor pro- vljiciale waterleiding op de prop]>en. Dit bedrijf is nog maar piepjoug, daar het dateert van 1919, maar heeft al kans gezien om mot een nadeelig Baldo te sluiten, hoewel zooals liet Algemeen Handelsblad in een hoofd artikel terecht zegt, er nog niet veel anders heeft plaats getond, dan de overneming van het bedrijf. Dat ver lies is nog niet groot, f 24.064,76), maai- de schrijver van het artikel wijst op de zeer lage afschrijvingen en veronderstelt, dat het verlies dus aanzienlijk girooter moet zijn. Hij knoopt daaraan beschouwingen vast over oen tariefsverhooging, die al hééft plaats gehad en over een nieu we, die lijj voorziet, omdat de nu be gonnen groote uitgaven voor uitbrei ding die wel weer noodig zullen ma- k-e-n. Wij zullen ops niet verdiepen in do vraag, of hst kamertarief dat tot dusverre bestond, al don niet behoort te -worden vervangen door een bere kening naar de oppervlakte der wo ning, al zouden wij, die opgevoed zijn in de leer van liet meter systeem, •haast willen zeggen, dat zij geeu van beiden deugen. Maar begrijpelijk en verklaarbaar is liet, dat de mensohen, die van de vroe-gero particuliere maatschappij goedkoop water kregien, zich er nu over beklagen, dat zij op deze wijs dc uitbreiding in de provin cie zullen moeten betalen. En wij, bewoners van Haarlem en omstreken, die schijnbaar met 't heel-e geval niet te maken hebben, tevens. Wamt wie anders dan dc gezamenlijke bewoners van de provincie; zullen bestaande en toekomstige tekorten hebben te dek- ;-n? De vraag ia dus van algemeen NoordlioliandseTi belang: boe komt het dat de provinciale bemoeiing lot dusverre zulke slechte financleele re sultaten opgeleverd heeft? Wij loom en zeker niet tot het juiste antwoord door te zeggen, dat de 'bestuurs inrichting van een provincie voor het ondernemen van zulke bedrijven ongeschikt is. Dat staat wol vast, maar kan do eenige verklaring niet zijn. Er (kamt bij, dat een provinciale voorziening met electriciteit of water op de gcheele oppervlakte te weinig klanten vindt, het moge waar wezen, dait Noordholland., geografisch ge sproken, dicht bevolkt ie, wie door de wijde polders wandelt of rijdt, ziet wel, dat er menigmaal geen tiein men sohen wonen op evenveel kilometers. Of langs ean kostbaren kabel honderd of duizend afnemers te krijgen zijn, is lang geen orverschiHige zaak. Om het nog duidelijker te zeggen: de Noordzuidho'liandscihe tram denkt niet aan een tramlijn langs den nieu wen Zeeweg Overveeïi—Zandvoort, zoolang daar nog ge-en menscfhien aan won-en. Wie het bezwaar van deze provin ciale b&drijverijen, bedrijven wil ik zeggen, nog niet gevoelt, moet zich eens voorstellen, hoe het zijn zou, wanneer onze eigen Haarlemsche wa terleiding in de waterlovertng der pro vincie werd betrokken wanneer ook onze bescheiden winsten verdwe nen, onzo bescheiden waterprijizon hooger moesten worden; wel hoop ik dat daarvoor geen gevaar bestaat, maar de gedachte 'helpt ons meege voel le krijgen in het leed van bewo ners der Zaanstreek en van Alkmaar, die het genoegen om altruïstisch to zijn. met, gold udt hun zak moeten be talen. Be woei niet, of het provinciaal be stuur nog meer plannen op den scho tel hooft, maar wanneer dat zoo zijn mocht, zou er toch reden zijn om te verzoeken da arme e te wachten, tot dat het provinciaal bestuur zal ziju gemoderniseerd en in 't algemeen het begrip van commercieelen opzat zich van de provinciale geesten heeft meester gemaakt. Nogmaals zij de goede bedoeling etok-and: elcdtrischo stroom en goed water aan iedereen in de geheel e provinoie zijn kostelijke idealen. Maar moet dat juist zooveel geld kosten? Het democratisch begin sel wordt zoo juist en kort aldus om schreven het grootste ge luk aan het grootste a a n t al, maar er staat nergens, dat daarbij onvermijdelijk madee'Hge saldi te pas komen. In onzen Haar- lemschpn gemeenteraad wordt wel bezwaar gemaakt tegen de winsten op del bedrijven, die als een indirecte be lasting worden beschouwd, maar niet tegen het sluiten van ontvangsten en uitgaven, desnoods zelfs met een klein voordeelig overschot voor on voorziene gebeurtenissen. Do Provincie Noordlho-llamd moet dus loeren rekenen. En zoolang zij dat niet kan, liever van nieuwe be drijven afzien. Ook nog om een an dere reden, dat <te verliezen niet naar draagkracht gedekt kunnen worden. De sehriiver van het ortiikel in het Handelsblad wijst er op, dat de ver hooging van den prijs van het water oo-k treft de bouwvereeniging „Goed Wonen" te Wormerveer, geheel of grootend ede bestaande uit arbeiders woningen. En wie zal het redelijk en billijk vinden, dat een kleine man te Haarlem de milliocm helpt dek ken, die de provincie tekort komt aan de electriciteitsvooreiening, terwijl een rijke landbouwer, ergens in een Noordnollandschen polder, vee? te weinig voor zijn stroom betaalt, om dat zijn gemeentebestuur jaren gele den, toevallig een voordeelig con tract gesloten heeft 1 J. C. P. Staflsaisuws HAARLEMSCHE ORKEST- VEREEN1CINC. Dinsdagavond kwam de Haarlem sche Ork estvc r e e o igln g in een der za len van het gebouw der sociëteit „De Nijverheid" in een buitengewone le denvergadering bijeen. De zaal was geheel bezet. Voorzitter wae Mr. M. van Toulon van der Koog. Deze deelde mee dat het bestuur niet dan na lange aarzeling was overgegaan, oen voor stel tot contributieverhooging in te die nen. Maar het toestuur had tenslotte aangedurfd, omdat liet daarfbij veel steun had ondervonden van de be noemde propaganda-commissie. Er hangt, zei spreker, veel van d-eze ver gadering af, namelijk het bestaan van hot HiaarleniEoh Muziekkorps. Daarom zal dezen avond van d'e leden een be langrijk offer gevraagd warden. Er moet geld wezen I Br is nu een tekort van bijna f 10.000 en daarbij is do maand September nog niet meegere kend; over deze maand zal ook een belangrijk financieel tekort geboekt worden. Spreker kon aan dc vergadering meededen, dut het college van B. en W. unaniem van meening is, dat van gemeentewege aan de Haarl. Orkest vereniging geen verhoogde subsidie kan en mag worden uitgekeerd. Spreker hoopt dan ook, dat het offer, dat van dc leden op dezen avond ge vaagd zal worden, door hen zal worden toegestaan. Het eerste offer zal reeda wezen, goed te keuren het voorstel van het toestuur, om hot vereenigingsjaar inplaata van Op 1 Januari, voortaan op 1 October te laten ingaan, zoodat het nieuwe vereenigingsjaar Op 1 Oc tober Ingaat, wat natuurlijk van in vloed is op de contributieheffing. Een der aanwezigen vroeg, of de le lden, die toij aanneming van dit voor stel voor het lidmaatschap oventueel zouden (bedanken, geen recht meer heb ben om de na 1 October plaats heb bende concerton bij te wonen. De voorzitter antwoordde, dat aan verkregen rechten van zulke leden na tuurlijk niet getornd zal worden. Zij mogen dus do resteerende concerten van dit jaar bijwonen. Zonder stemming en onder a-mdaus werd daarop 't voorstel van 't bestuur aangenomen. Aan de orde kwam nu het voorstel tot contributieverhooging, welk voor stel reeds eerder in ons blad is Opgeno men. De heeren J. Hoogland en Joh. W. Hessen hadden een schrijven ge zonden, waarin zij o.a. opmerken1. dat. het hun wil voorkomen, dat een splitsing van het vereenigingsjaar in oen winter- en zomerseizoen, niet in het voordeel zal zijn van de H. O. V. 2. dat het bedrag van een jaar contri butie ft f 30 voor het gros der leden een bezwaar zal blijken. Na een toelichting stelden zij voor „Het vereenigingsjaar te laten voort bestaan zooals hot is. De contributie te bepalen Op f 30 plus belasting voor A-aJbonnementde contributie te be palen op f 15 plus belasting voor B- albonnement. De -abonnementen A zoo veel mogelijk geplaatst te zien te krij gen bij de beter gesitueerden en hun hiervoor een gereserveerde plaats te waarborgen." De voorstellers meenden bij aanne ming van dit voorstel een veiliger be staan der H.O.V. te kunnen vöorepel- len. De voorzitter voelde wel iets voor dit voorstel, maar meende lock het voor stel van het toestuur, dat ook door dok ter Van den Berg verdedigd werd, te moeten handhaven. Verschillende leden voerden nog het woord. Men stelde voor, een hoofde- lijken toeslag te heffen anderen vrees den oon grooten uittocht van leden bij aannemen ig van het bestuursvoorstel enz. Een der leden verdedigdo warm het voorstel van het bestuur en zou het een schande voor Haarlem noemen, wanneer het muziekkorps zou moeten worden opgeheven. Deze spreker vond hierbij gelegenheid, warme hulde te brengen aan den dirigent Gerharz en zijn mannen voor de prachtige uitvoe ringen van Beethoven- en M>>hier in uziek. Een ander lid stelde voor het tekort, dat op 30 September toestaat bij de le den te innen en de contributie te laten zooals die is. Blijkbaar hebben wij, zei deze spreker, te veel goede waar voor te weinig geld gehad. Dit voorstel vónd verededüglng en bestrijding. Een dame zou willen, dat er eens een invitatie-concert uitsluitend voor de betcr-gesitueerden (die liever naar de Bachconcerten en het Concert-Be bouw in Amsterdam gaan), zou wor den gegeven, opdat ook rij lid worden van de H. O. V. Onder applaus deelde een der aan wezigen mee, het een schande voor Haarlem en vernederend voor den heer Gerharz on ziin mannen te De Jashlöaven der Haarlemsdie Jachtelnb. Eenigen tijd geleden is de nieuwe Jachtclub, die aan het Noorder gekomen. We hebben er toen in ons gegeven en volstaan dan ook met nog een lang gevoelde behoefte voorriet. van gemaakt die we thans onzen lezers de teekening zichtbaar, vanwaar zijden van het Spaarne heeft, wordt Lindstrhn en zijn gezin Jachthaven der Haarlemsche Buitcnspaarne gebouwd is, gereed blad een uitvoerige beschrijving van mee te deelen, dat de jachthaven in Onze toekenaar heeft er een teekening aanbieden. Het aardige woonhuis, op men een prachtig vergezicht aan beide bewoond door den bootsman vinden, dat een zoo eminent en hoogstand muziekkorps op deze treu rige Wijze het leven moet rekken. Het moet eigenlijk, zei spreker, mogelijk wezen, dat Gerharz er een paar musici bij kon nemen. (Applaus). Wéér een nieuw voorstel was, om voor de zomer- en winterconoerten één Qontributio te heffen en wel van f 25, met inbegrip dér stedelijke belasting, desnoods in tweeën te heffenóf de contributie te bepalen op f 20 ulus ste delijke belasting. De Voorzitter schorste hierop eeni gen tijd de vergadering, om het be stuur én de leden In de gelegenheid te stellep, over bovengenoemd voorstel onderling van gedachten te wisselen. iNla heropening las de secretaris een schrijven voor van den heer J. A. Boom, uitgever alhier, die hierin mee deelde, dat bij als extra bijdrage jaar lijks f 100 en zijn zoon jaarlijks f 25 bereid Is bij te dragen. Dit schrijven werd met applaus begroet. De Voorzitter deelde daarna mee, dat het bestuur het voorstel zooeven genoemd, overnam. De contributie zou dan als volgt wor den Voor Zomerconcërten Hoofdkaart (heer en dame) f 12,50 plus stedelijke belasting heerenkaart f 8, dameskaari f 6, kinderkaart (bene den 18 jaar) f 2.50, alles plus stedelij ke belasting. De contributie voor de wintercon- certen, zooals door hot bestuur voorge steld, zou komen te vervallen. De contributie voor Zomer- en WinterconcertenHoofdkaart (lieer en dame f 25, heerenkaart f 17.50, dameskaari f 12.50, kinderkaart (benc- len 18 jaar) f 5 alles met inbegrip van stedelijke belasting. Dit voorstel werd met groote meer derheid van stemmen aangenomen. Een der aanwezigen stelde voor, de hoofdkaart niet meer persoonlijk te maken. Dit werd niet ondersteund. Op voorstel van een der leden werd wederom een wijgiging goedgekeurd; de contributie voor de Z o m e r-con- oarten wordt als volgtHoofdkaart (heer en dame) f 15, heerenkaart f 10, dameskaari f 7.50, kinderkaart bene den 18 jaar) f 8, alles met inbegrip dér stedelijke belasting. De contributie kan in twee termijnen betaald worden, namelijk op 1 October en 1 Januari. De Voorzitter sprak de wensolielijk- hoid uit, dat de populaire winter- en zoracrconoerten beter bezocht moeten worden. De prijs van deze concerten bedraagt f 0.50 met inbegrip van be lasting (behalve twee maal per maand in den winter, wanneer d'e prijs vol gens overeenkomst met de gemeente f 0.25 bedraagt). Do wensch is dus, dat de beter gesitueerden lid worden voor f 25 en de minder draagkrachtigen naar de populaire concerten gaan. De dirigent, de lieer Gerharz, ver kreeg nog bij de rondvraag het woord, waarbij hij meedeelde dat hij uit 't op dezen avond gesprokene aan zijn adres meende te mogen constateeren, dat men over zijn work in Haarlem tevre den is (luid applaus). Spreker beloof de op den ingeslagen weg te zullen voortgaan, uit zijn mannetjes de volle honderd procent te zullen halen en uitsluitend goede muziek te geven, niet alleen op d'e ledenconcerten, maar ook op de concerten voor het volk. „Elk mensoli", zei de heer Gerharz. „heeft recht op eoede en reine muziek. Gelijke monniken, gelijke kappen 1" (Duid applaus). Wat het door een dame gevraagde invitatie-ooncert betreft, deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur hier over met do Bachverecniging aan het onderhandelen is en dat dit vermoe delijk groote kans van slagen zal heb ben. Do voorzitter dankte tenslotte spe ciaal de propagandacommifisie, voor al les wat zij in het belang van de Haar lemsche Orkest-Vereenlging gedlaon heeft. (Applaus). Te half elf werd de vergadering ge sloten. Resumecrende kan dus worden mee gedeeld, dat de contributie als volgt geheven zal wonden Voor deZomerooncerten; Hoofdkaart theer en dame) f 16. Heerenkaart 10. Dameekaart 7.50 Kinderkaart(beneden 18 jaar) 8.. Voor de Zomer- en Winter concerten: Hoofdkart (heer en dame) f 25. Heerenkaart 17.50 Dameskaart 12.50 Kinderkaart (benedten 18 jaar) 5. Alles met inbegrip van de stedelijke belasting en desverlciezend te voldoen in twee termijnenop 1 October en 1 Januari. De contributieheffing voor uilslui tend Winterconcerten vervalt. HET LAATSTE AVONDCONCERT IN DEN HO UT. 't Was Dinsdagavond de laatste maal dat in dit seizoen de dirigeerstaf in de stadstent-xIen-Hout zwaaide boven de hoofden van onze Haarlemsche Or kest Verecniging. Willem Knikker, de 2e dirigent leidde. Ook nu bleek weer duidelijk hoeveel belangstellenden dit muziekkorps volgen. De donkere luohten dreigden en nog kort voor tijd striemden de regen droppels neer, zoodot de leeken, die hoorden, dat het conoert „altijd" door gaat, reeds beweerden, „dat zal me straks ook een fiasco zijn, d'at laatste concert in den Hout." Maar om aoht uur zaten de „vaste" klanten" al weer geschaard om de stadetent en stroomde een groote me nigte toe, om naar de muziek te luis teren. En het korps was pre sent. Buiten een enkel regenbuitje hield het weer zich goed en daar de musi ci met veel élan hun oapaciteiten toon den mag dit laatste concert uitstekend geslaagd heeten. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijJustina Maria Roodenbcrg, Spekstraat 8, kinderarm- band; M. Wezelenburg, Harmenjans- weg 27, bril in étui J. Kenzelaar Harmenjansweg 27, brilH. W. Ter poorten, Rollandstraat 43, Fransch leerboekje J. Redetaar, Ruychaver- sl raat 6, brochePolitiebureau, Sme- desitraat, jongenscape en schroeven draaier; Mevr. M. Pan, Wilhelmina- atraat 7, halskettinkje; W. J. Mulder, Gr. Willemstmat 45, dameshandschoe nen L. Zemel, Amsterdomstraat 10, kimk-rmuts; A. de Jong, Duvenvoor- desitraat 33 rood, kinckrportemon- naieJ. Heems, Anthonigstraat 79, lcindcrportemonnaie en koperen roe de W. Kolk, Tulpenstraat 17 rood, vulpenhouder. VOLKSWEERBAARHEID. De schietwedstrijden op de baan te Over- veeu voor d'e leden van do schiet- vereeniging Volksweerbaarheid heb ben plaats op Zondag 18 September van des ochtends 9 tot des middags 1 uur. De wedstrijden zijn 1. personeel en 2. vrijo baan. HOOGER BEROEP. Hooger beroep werd aapgeteekend door L. R. te Haarlem, thans gedeti neerd veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf met aftrek preventieve heehtc- MARA, Vrijdag 16 September zal Het Scliouwtooneel een wederopvoe ring geven van M a r. i, het dichter lijke spel van Harman Middendorp, mot welk werk bot vorige seizoen werd gesloten. Van Mara schreef o.a. onze tooneelreceinsent, de lieer J. B. Schuil: „F.en werk van zoo hoog bedoelen en zoo groote dichterlijkheid begroeten wij met vreugde op ons vaderlandsch tooilecl. In Mara is werkelijk een dichter aan het woord, niet al- leon in de taal maar ook in de hoogc en nobele gedachte, die het heole werk draagt. Do stemmingsvolle op voering lieeft op het publiek een groo ten indruk gemaakt". Als bij de pre mière werkt ook nu weder het dubbel kwartet van Nico lloogerwerf mede. Wij wokken gaarne tot belangstel ling op voor deze bijzondere voorstel ling van ons ornstig, steods naar het hoogste strevend gezelschap. PERSONALIA. Donderdag 15 September hoopt M. A. ICüntze, den dag te herdenken, dat hij 12 1/2 jaar in dienst is geweest bij den heer J. F- Boer, zadelmaker, Groote Houtstraat 156. - Bij het examen Hoofdacte is ge slaagd de heer G. Tit te Hoofddorp. Bij het machinisten-examen is geslaagd voor diploma A de heer F. J. Sekes te Heemstede. Hef Tooneel e voorstelling van „Cremer". De vereeaiglng „Cremei" heeft haar achtste lustrum-jaar geopend met een voorstelling van De Koo's „Candidatuur van Bommel".- Zij meende op dezen feestavond voor dc leden terecht een vroolijk en tevens oorspronkelijk stuk te moeten geven. En. voorts zal bij de keuze van het stuk ook het verlangen hebben voorgezeten oni op dezen avond nog eens den heer G. J. van Gasteren, den man, die In April 40 jaar lang het voorzitter schap der vereeniging zal hebben be- kleëd, in een hoofdrol te zien optreden* Van Gasteren, die nu bijna 40 jaar lang de ziel van „Gremer" is geweest, die do vereeniging zoo vele en zoo groote suc cessen heeft bezorgd, moest op dezen avond hoofdpersoon zijn. En het deed mij genoegen gisteren naast hem dien anderen veteraan te zien spelen, den heer Janssen, die ook reeds meer dan 3S jaar een der beste en meest geru.iuncer- de leden van „Cremer" is. Naast deze twee had nog een tierde moeten staan! Hoe gaarne hadden vij op dezen feestavond nog eens de 3 oude leden Van Gasteren, Janssen en Hey- ligers naast elkander zien spelen. Deze 3 mannen nog eens met hun dneeu op het tooneel te zien, het zou zijn geweest als een stukje geschiedenis van dc ju- bileerende vereeniging. Het heeft, he laas, niet zoo mogen zijn! Op den dag vóór de voorstelling is de heer Heyligers voor altijd heengegaan en ziju dood wierp een schaduw over dezen lustrum-avond.- Toen ik den heer Bakker gisteren in het huisjasje van den knecht zaK op treden, was dit even een weemoedig oogenblik. Wat zouden wij gaarne den bescheiden maar altijd serieuzen Hcyn- gers in dat rolletje hebben gezien! En wat zou hij dat aardig hebben gedaan! Want de heer Heyligets was een knap dilettant, die van zulke type-rolletjes altijd iets heel teekenends wist te ma ken. Ik herinner mij nog, hoe de heer Heyligers in mijn eigen stuk „Strijd" eens een ouden werkman, die zijn kind bij een werkstaking had verloren, heeft gespeeld. Het was van een treffend® realiteit, die ons allen verraste. Ik ge loof, dat het in den geest van „Cremer" is wanneer ik in dit verslag een woord van dankbaarheid en stille hulde wijd aan den man, die vooral in vroegere jaren zoo veel vcor de vereeniging heeft gedaan. Van Gasteren toonde in de rol van Herman van Bommel, dat hij het kome diespelen nog niet heeft verleerd. Het was een aardig moment, toen dc z „oud jes", mr. Van Bommel en Ds. Langolaan samen tegenover elkander op het tooneeT zaten. De joDgeren konden van deze twee nog veel leeren, vooral rust en na tuurlijke gemakkelijkheid. Men ziet aan Van Gasteren onmiddellijk, dat hij zich op de planken volmaakt thuis voelt. Hij heeft een zekere natuurlijkheid, die pret tig aandoethet is, als Van Gasteren op het tooneel is, of wij bij hem op het kan toor zitten-het is alles zoo gewoon, zoo joviaal en zoo echt. Daarbij heeft hij een mooie spreek stem en vult hij het tooneel. Het was nu en dan wel te bemerken, dat onze direc teur wat onder den indtuk was van dit wederoptreden. Niet altijd was hij even zeker en ook de tekst liet hem wel eens m den steek, maar de heer Van Gaste ren leeft met de hcclc wereld op goedeu voet, ook met den souffleur, en hij weet zich met zijn prettige bonhomie op het tooneel als in het leven door all® hindernissen en moeilijkheden heen te slaan. De leden van „Cremer" begrei>en, dat hun voorzitter gisteren de hulde toe kwam en lieten hem dan ook alleen na II do toejuichingen in ontvangst nemen. Wij hebben hartelijk meegc- juicht, toen wij den sympathieken pre sident daar op de planken van zijn theater als acteur zagen staan. De heer Janssen had gisteren een ge lukkigen avond. Zijn dominee Langeiaatx was geheel en al „af". Hij waakte er voor te chargeehen en gaf dezen predi kant fijn en geestig, zonder zalving. Vooral zijn handgebaartjes waren uitsté kend. Jammer, dat men hem, door eea •lug laten zakken van het doek, de gelegenheid ontnam den aardigen slot zin „Hemeltjelief, wat 'n gezellige panl" te zeggen. Over de verdere opvoering kunnen wij ditmaal kort zijn. Zij was goed verzorgd zeker nog meer waardeering heb ben gevonden dan nu reeds het geval wanneer het tempo 2 maal vlugger ware geweest. Mej. Busquet was een zeer goede mevrouw Van Bommel. Voor al haar dictie was puntig en raak. Don- ker had wat scherper en snijdender kun nen zijn, maar hij wist wel atmosfeer om zich heen te brengen. De heer Bakker maakte van het knechtsrolletje iets zeer aardigs. Ook mr. Valerius typeerde hij met blijkbare zorg. Zijn orauies hadden edhter in 3 maal sneller tempo over zijn lippen moeten rollen. Zijn woorden had den moeten zijn als een waterval, die niet te stuiten is. Nu vielen al deze spitsvon dige redeneeringen wat lang. De overi gen o.a. mej. Van Eerde als Lisc ca de heer Van Haaren als mr. Meeuw- sea zorgden allen voor een passende omgeving, zoodat een prettig, vroolijk geheel verkregen werd. Voor „Cremer" was deze avond dus een succes, dat voor de vereeniging van te grootex waarde was, omdru aan dit succes medewerkten haar oudste leden, Janssen en Van Gas- teren. Aan deze 2 veteranen daarom ons hartelijk compliment ea onze gelukwen- schen.- J. B. SCHUIL»

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1