HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG '14 SEPTEMBER 1921 TWEEDE BLAD MaslbrtelK. voor Vrouwen. spieren verrichte arbeid «en g-roöten huidverzorging moet worden invloed heeft op de voortgebrachte hoeveelheden warmte is deze aangele genheid voor hen, die nan lichaams oefeningen deelnemen niet zonder be lang, zij het dan ook dat voor sport beoefenaars in deze alleen van theo retische waarde sprake kan zijn. Toch vinjdèn wij In het vraagstuk der warm- teregelïng, zooals nader blijken zal, ook wel eens gegevens voor de praotijk. Ons lichaam verliest voortdurend warmte en wel met de afgifte van uri- ne en faeces In de uitgeademde lucht door verdamping van het zweet dei- huid; door uitstraling en geleiding. Van deze oorzaken zijn de zweetver- danlping, uitstraling en geleiding de belangrijkste, d.w.z. dat daardoor, de grootste bedragen aan warmté verlo ren gaan. Door de phyeiologen zijn deze warmtehoeveelheden alle genie ten. Het warmteverlies gaat dus in hoofdzaak uit van de huid. Wanneer men "nu weet, dat de totale hufd'opper vlakte bij kinderen relatief grooter is dan bij volwassenen, d.w.z. dat de huidoppervlakte bij kinderen grooter is dan men uit-de verhoudin -' tusschen het liohaamsvoliune van kinderen en volwassenen geneigd zou zijn af te leiden, clan blijkt hieruit, dat men kinderen niet aan te sterke afkoeling mag blootstellen en dus bij v. het baden en zwemmen voor hen bij daling van de watertemperatuur eerder behoort te eindigen dan voor volwassenen. Dbt in het algemeen dc grootte van de huid oppervl akte, die zij het dan ook door kleeding gedekt, met do at mosfeer in aanraking is, van invloed is op de afkoeling, weten wij uil erva ring. Vandaar dat wij bii koude Ineen gedoken gaan zitten met de armen aan het lichaam gesloten, terwijl wij bij groote hitte ons geheel uitstrekken en de ledematen van elkaar of van aanra king met den romp zooveel mogelijk los maken. Voor verdamping vah het- zweet, dat zich op de huid vormt is warmte nood'ig, maar die warmte moet. ergens vandaan komen. Het, zal duidelijk zijn. dat zij in dit geval aan de hoeveelheid lichaamswarmte wordt onttrokken wanneer wij, sterk toe- zweet, stil gaan zitten Is de afkoeling dan ook duidelijk merkbaar. Hetzelfde doet zich natuurlijk voor. wanneer de huid op and'ore wijze vicbtig is gewor den, bijv. door middel van een bad, en men verzuimt, zich af te drogen. Blijft men na de sterke afkoeling, die liet opdrogen tengevolge heeft, gehad, in de zon zitten dan volgt een belang rijke verhitting door zonnewarmte. Deze Op elkaar volgende toestanden van afkoeling en verwarming, d'oor de zorgelooze jeugd en vel onnaden kende ouderen aan het zeestrand vaak meerdere malen on één dag herhaald, stellen te hoogc eischen aa-n bet, acco- modatievermogen van het mensche- 1 ijken lichaam, zoodat een dergelijk* strandleven in het algemeen af te keu- in is. "Wie na. eeti zweanbad nog een zon nebad wil mimen, droge 'deh flink af, zoodat de hui'd geheel droog is, verwissele zijn zwembroek of badpak tegen een droog' exemplaar, en neme daarna een zonnebad, waarbij men niet dadelijk gaat zitten of liggen, doch eerst eenge rustige boiveg-mg neemt. Vooral zij, die zkih voor het eerst aan zonnebaden onderwerpen, zullen den duur daarvan met zo-rg hebben te regelen. Aanvankelijk niet langer dan *0 a 15 minuten, zal de duur zeer ge leidelijk kunnen worden opgevoerd. Bij feile zonneschijn zal men ecöfter in ieder geva* vermijden om meerde re uren achtereen in badeoöbuutm aan hot strand te vertoeven, Sléchts en kelen zullen dü. zonder nadeel en leun- sn verdragen. Tegenover het warmteverlies, dat wij onder verschillende vennen on dergaan en waarvan de hoeveelhe den zoozeer aantal van ometandigihe- den afhankelijk zijn, moet duo ook. warmteproductie staan. Deze komt in het levende lichaam tot, stand door oxydatia (verbranding) der in da ivèefselo aanwezige vosdings-stioffen. Gaat het Ilchawn uit den rusttoe stand over 1ot arbeid, dan heeft piot- ding een grooter verbruik en dus ook gi-oolcr warmteontwikkeling plaats. Het teveell wordt edh'tcr ge- lakkelijk door do verdamping van het; gevormd© zweet weer ie niet ge daan en dt lichaamstemperatuur blijft constant. aflevering van de Deutsche Medizinal-Zeitung van 1903 vertelt Zuntz van een man, die geen zjweet- kliercn bezat, waardoor hij in don zomer geheel ongeschikt was voor den gerings ten lidhamel ijken arbeid, omdat zijn lichaamstemperatuur dan opliep tot 40 a 41 graden. Dat door het verrichten van spier arbeid warmte wordt ontwikkeld we ten wij uit ervaring; wanneer wij het koud krijgen, nemen wij automa tisch beweging, Door actieve wedking van de huid 6n haar bloedvaten wordt mede rege lend opgetreden ten opzichte van on- liohaamswaimte, zoodat tot de lichamelijke opvoeding zeker niet in de allerlaatste plaats een zorgvuldige gere kend. XIoc nu juist bet evenwicht be- wuard wordt tusschen warmteverlies en woiTmepioductio is met dit al nog niet duidelijk. Wnauseliijnlij-k speelt het zenuwstelsel hierin een groote rol; sommige physiologen zijn zelfs de rneening toegedaan, dat in do hersenen een speciaal warmte-rege- lend centrum aanwezig 'moet zijn. In iéder geval moet cr ean zeer fijn g&- regelde functie zijn, die voorkomt dat onze lichaamstemperatuur ouder sterk 'uiteehloopende omstandigheden noemenswaard van de n-oran afwijkt. H. L. WAKNIER. iÉsÉiÉ&Ei Overzieht Or.ERSCH E MINISTER-CRISIS. TOEKOMST EN TAAK VAN DEN VOLKENBOND,DE TOESTAND IN VVEST-HONGARIJE. OVER DE CONFERENTIE TE INVERNESS. Niet alleen de minis ter-president van Beieren, Von Kahr, en zijn naaste geest verwant Roth, maar het geheele Beier- sche ministerie zal nu aftreden. De mi nister-president is weder naar Beroh- tesgaclcn gegaan om daar zijn vacantie te hervallen de andere ministers zullen dc loopende aangelegenheden blijven afdoen, totdat liet nieuwe kabinet zal zijn samengesteld. Vermoedelijk zal aan hei einde der week .nddag bijeen komen tot het verkiezen van een nieuw ministerie.- Inmiddels wordt in toonaangevende parlementaire kringen het aftreden van liet gehccle kabinet als een zuiver for- mcelc daad beschouwd. Geoordeeld word., dal liet niet onmogelijk is, dat de andere ministers van de komende Re- geenug deel zullen uitmaken en niet Von Kahr en Rothjnaar een ambteloos leven zuilen vergezellen. Von Kahr, de afgetreden minister president, heeft zijn ambt anderfialf jaar vervuld. Na den staatsgreep van Kapp bad de Landdag in zijn vergadering van ió Maart 1920 hem met 92 stemmen tot leider der regeering gekozen. Von Kahr, die tot dusverre regeeringspresident van Ópper-Beieren was .geweest, verklaarde zich als drager der volkssouvereinitcit te beschouwen en beloofde zoo spoedig mo gelijk nieuwe verkiezingen te zullen uit schrijven, Die belofte is hij nagekomen en op 16 Juli herkoos de Landdag hem .et 100 van de 143 uitgebrachte stern en tot eersten-minister. De „Vonvarts" schrijft over hel af treden van het Beiersche ministerie. ,,Het duel met Von Kahr was in wer kelijkheid niets anders dan een duel tusschen het nieuwe Duitschland en hst oude Pruisen. De strijd tusschen Beie en het Rijk zou nooit zoo hoog zijn opgevoerd, indien niet zekere Beiersche leringen als opstekers achler Von Kahr 1 zijn kabinet hadden gestaan. Het is thans noodig, Beieren van deze elementen, die het land tot aan den fg-rond dreven, te 'bevrijden.- Wanneer dit zal gelukken, betcekent dit het her stel van de werkelijke Beiersche onafhan kelijkheid. Dit zal echter afhangen van de beslissingen van den Beierschen land dag. Dc republiek is op het oogenblik enige mogelijke levensvorm voor hot Duitsche volk." De ,,1'reiheit" heeft een telegram uit Mundhen ontvangen volgens hetwelk dc Duitsch-nationalen hun tegenstand nog niet hebben opgegeven en Xylan der u ziju staf nog steeds met de gedachte rondloopen, op het laatste oogenblik op geweldadige wijze in te grijpen. Zoolang de oud-Duitsche militairen in Beieren nog met hun putsch-plannen rondloopen blijft, zegt het blad, ondanks het feil van den val van het kabinet-Von Kahr, de Duitsche republiek nog in gc- De socialistische arbeiders in Beie ren 'blijven daarom een oogje in het zeil houden, om bij een eventueele poging een opstand dadelijk te kunnen in grijpen. Alle noodige voorbereidingen zijn reeds getroffen. De toestand moet nog steeds als ernstig worden be schouwd." tegenstelling met deze mededeeling de „Breiheït" worden in icon aange ven do Beiersche kringen te Berlijn de ge ruchten uver Pulsc-h-pogingen van kolonel Van Xylamicr met beslistheid tegengeBpro- Xn de Volkenbondsvergadcring te Genèvc heeft Bourgeois oen belang rijke rede ge houden over den Volkenbond, zijn toe komst on laak. Sprekende over zekere tendeneïeuse ge- I nichten zeide Bourgeois, dat do voorteo kenen den bond recht geven, om de toe komst met vertrouwen te gemoet te zien, nieuwe staten zijn tot den bond toe getreden en geen enkele dor landen, die dc vorige vergadering tol het einde hebben bijgewoond, zijn uit don bond getreden. ,Uet ledental van den bond groeit", al- s Bourgeois en het ontwerp tot het in ternationaal gc-rechtsliof is ailcrwege goed gekeurd. Doch de moeilijkheid kan ent- slaan uil vraagstukken welke vertragend werken op den vooruitgang van den bond, welks werkzaamheden uit -den aard der zaak gemakkelijker zijn op ideöel gebied. Be zwaren hebben zich nl. voorgedaan waar het gold de practischo totstandbrenging regelingen in zake zekere conflicten, waarbij wij niet alle partijen konden vol doen, doch dit is hot lot van alle rechters. Een schitterend hew ijs van den graad der zedelijke autoriteit van den bond is gele verd door de beelissiug der groote mogend heden, om hot Opper-Silezisohe vraagstuk naar -den bond te verwijzen. Dit besluit zal de plichten doen toene men van den bondsraad, die do godano be loften gestand zal weten te doen. Sprekende over dc ontwapening, verklaar de Bourgeois, dat Frankrijk trouw blijft arm den weg van vrede on rechtvaardig heid, welken het tijdens do vredesconfereti- had ingeslagen. Tevcms sprak hij ich voor het geven eener zoo grooi moge lijke openbaarheid aa.11 de op duidelijke wijze gemotiveerde beslissing van den bondsraad, niet slechts ten aai pers, doch ook vnm de parlementen zelf, welke men met -den bondsnrbeid moest as- gocieffrei), opdat zij de genomen besluiten op juiste wijze zouden kunnen interpre- Vervolgens verklaarde Bourgeois, dal de eerbied voor het recht de moraal van oen volk inoet zijn. De bond beoogt geen enkelen aanslag op dc politieke souverèini- teit van ©enigen staat of eenig volk, doch boven de politieke, staat de moreele souve- reiniteit, dis van hot recht, en voor de recht vaardigheid moet men zich huigen. Dc vergadering juichte Bourgeois hier op luide toe. De commissie voor de bewapening <>n de blokkade heeft beslist, dat oen overtreding het Voikeubondsverdrag op zichzelf den oorlogstoestand reoluvaaidigt, doch alleen o-ain de leden van den Bond het recht geeft, don oorlogstoestand af te kondigen ten aanzien van de mogendhe den, welke het verdrag -hébben overtreden. Volgons den geOBt van liet verdrag moet in de eerste plaats getracht worden, een oorlog te vermijden door het uitoefenen van eoonomischen druk. Uit Weenen wordt gemeld, dat het „Neue Wiener .Tournal" op^grond van mededcelin gen van diplomatieke zijde verklaart, dat de crisis in Wesl-IIcmgarije thans haar hoogtepunt heeft bereikt. De nieuwe nota der geallieerden, waarin "Hongarije met strafmaatregelen wordt bedreigd, is onge twijfeld een laatste waarschuwing. Wan neer aan do eisdlien der Entente geen ge volg wordt gegeven, zal dit Hongarije in ernstig© moeilijkheden brengen. Do Italiaan sche Minister van Buitenland- sche Zaken is te Weenen aangekomen, hij een onderhoud had met den Oos- tenrijksohc-n bondskanselier over een even tueele actie van Joegoslavië en Tsjech0- Slowakije, waartegen hij. naar verluidt, zou hebben geprotesteerd. Delia Torrotta ver klaarde, dat bij een halsstarrig volhou den van Hongarije een Itelioonsch man daat of een absolute blokkade van Honga rije zullen worden overwogen. Aan .en blokkade schijnt men de voorkeur te zul len geven. Naar uit Londen wordt bericht hooft de Hongaarsoho regeering aan den Raad van Ambassadeurs voorgesteld, een sterk con tingent geregelde Hongaarschc troepen naar Burgentend te zanden, ten einde het van de Magyaarsche opstandelingen te zui den. Men acht dit voorstel merkwaardig verband met de vroegere verklaringen 1 do rog coving te Boedapest, dat zij niet staat was, de actie der opstandelingen de Westelijke comitate-u tegen te gaan. Te Londen wordt or op gewezen, dat uit ■oorstel ton minste duidelijk blijkt, dat de Hongaarsch© regeering haar ver antwoordelijkheid voor den toestand in Burgentend erkent. Do gewoonlijk goed ingelichte diploinatie- ku medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft: Men verwacht, dat ook do rand van ge- mten dit voorstel met de noodige omzich tigheid in overweging zal nemen'en or ze ker niet op zal ingaan, tenzij 'n limiet wor de gesteld voor het gebruik van de Hou- goarsehe troepen, met do voorwaarde, dat. of wellicht van beide tc-genv de «o'htergebie- cn Magyaren zullen optreden. Volgens ©en later bericht verwachten de Londenscho bladen dat dc gezanten confe rentie ie Darijs aan de Regeerimg te Boeda pest oen korten termijn zal toestaan om ten toestand i-n liet Burgentend te klarai en at, indien dat niet helpt, onverwijld ini- taire maatregelen genomen zultem worden. De Raad van den Volkenhond heeft, na 1 hebben geconstateerd, dat de gezanten- raad, belast met de toepassing van het ver- drng van Trianon, hègnnnen ïr zich. herig te houden met het binnendringen.vau Hon- gnarsche gewapende benden in liet Burgen tend, verklaard, dat het op den weg "van den Rond ligt om op dit oogenhl'k tus- schenbeiden te komen. De correspondent van de ..Times" te Dublin meldt dat een door Michael Col lins, den leider der republikeisnche (roe pen, te Ratkfarnham, in het graafschap Down. gehouden rode. en een door de ..Local Government Department" van het Bail Eïreann uitgegeven document hij het Tersche volk en de Britsche regeering den jr.druk moeten wokken, dat do bereidvaar digheid van het Dail om te Inverness te oenfereeren, niet in zich sluit de verzwak king vim ook maar een van zijn eischcn of pretenties. Collins' redevoering was een aanklacht- tegen de Britsoho autoriteiten wegens de behandeling van geïnterneerde Ieren, die volgens Collins dienden te worden be schouwd óf als politieke gevangenen óf als krijgsgevangen cm en wier klachten dien den te worden onderzocht door een ge mengd lichaam van ..de Engelsche en ler- sche regeoringon". Het door do „Local Government Depart ment" uitgegeven document spreekt van ©ischen wegens moedwillig gepleegd on recht en waarschuwt de Tersche soldaten, dat zii niet moeten pogen hun eischen te verhalen op 's lands lielastingen, doch lat uit aangerichte oorlogsschade* voortsprui tende eischen dienen te worden vastgesteld tusschen de mot elkaar in conflict zijnde regeeringen hij het einde van de vijande- liikheden. Hel document oindigl met den volgenden zin: „Voor het door de troepen vah de Britsche regocring moedwillig gepleegd on recht is uilsluitend deze regeering, en niet de plaatselijke gemeenschappen, verant woordelijk, en van deze regeering moet vol. doening wordon gevraagd bij welken vred« ook, die een eind maakt aan deze worste ling. Do verantwoordelijkheid van deze re- geering moet worden erkend en billijke schadeloosstelling moet aan hen w.ien onrecht is aangedaan, worden toegekend". Verspreid nieuws POLEN. Een royalistische beweging. De correspondent te Warschau van de Vossische Zeitung meldt, dat Polen niet alleen voor een regeeringscrisii maar ook voor een staatscrisis staat, die.zeer ernstig is en lang zal kunnén duren. De Kurjer Polski betoont zich voorstander van een koninkrijk Po len. De royalistische toe weging wint veld en heeft ook aan actualiteit ge wonnen tengevolge van den oud-Pool- schen Katholiekendag, die de vorige week te Warschau gehouden is. Generaal Halier legt het opper bevel neer. De Poolsche oppertoevelhötober op hel, front van Opper-Silezië, generaal Hallor, heeft wegens <x>u conflict mét het staatshoofd Pilsudski het opper bevel neergelegd. Hij is vervangen door luitenant-generaal von Szepticki, voormalig Oostenriiksch generaal en gouverneur van Lublin. BENADEELDE EMIGRANTEN. Blijkens een Orienttelegram uit Moskou is door don l'oolschen minister van buitenl. zaken hij de Duitsche regeering ge protesteerd tegen misbruiken, waaraan Duitsche nmbtennren zich jegens Poolsche landverhuizers, -die uit Amerika terugkeer den, schuldig maakten. De misbruiken be stonden in liet dwingen der «migranten om hun dollars tegen vcol to lage koer sen in „te wisselen. Dc Poolsche minister dringt aan op bestraffing der schuldigen c-n restitutie der den Polen door het snij den op de koersen ontnomen bedrogen. DE DONAL71 VP -X Het goconfInkeerde vermogen van aartshertog l'riedrlch. Onderhandelingen tc Parijs hebben tot resultaat gehad, dat, een krachtig Ameri'kaanseh financieel syndicaat den vroegcren Oostenrijkschen aaite- hertog Friediricli zal eteunen in zijn eischen tegen tie staten, die uit de vroegere Diibbel-Monarchie zijn ont staan. Hot vermogen van aartshertog Friedrioh, die den geheelen oorlog lang opperbevelhebber van het Oos- tenrijksch-Hongk'un-schc leger was, wordt op 40 millioen pond Sterling ge schat en is grootendeels belegd in landgoederen en induslrie-onderncmin gen. Deze omvatten een staalfabriek en mijnen in Teschen, welke thans ton cleele in Tsjecho-Slowakije en in Polen liggen, honderd-duizenden bunders toosch- en bouwland, de veestapel die Weenen voorziet, suikcrtoiet-aanplan- tingen, paleizen, historische kasteden en het groote AJtoertina Museum, dat de kostbaarste schatten Ibevat- Al dezo eigendommen en Itunstvoor- wei*pèn zijn, naar beweerd wordt, door persoonlijk initiatief met behulp van eigen middelen van de aartshertogelij ke" familie verkregen. Zij zijn niet ont leend aan koninklijke giften of con cessies. ZWEDEN. Een vrouwelijk lid van den Rijksdag. Te Gothenburg is voor de eerste maal een vrouw tot lid van den Zweed schen rijksdag gekozen en wel voor de Eerste Kamer. Haar haam is Kectin Hess el grin zij is inspectrice van han del. Zii is ook candidaat van de libera le partij voor de Tweede Kamer, waarvoor de verkiezingen Vrijdag a.s. worden gehouden. ENGELAND VOORBEREIDING VOOR EEN GE- WAFENDEN OPSTAND IN IERLAND, Een correspondent van de „Mor- niiigpost" in Ierland maakt melding van het feit, dat gedurende dc laatste tien dogen in vele gemeenten in het graafschap Galwa- de rebellen volle dig uitgerust worden afgericht. In cén geval is waargenomen, dat 300 man nen volledig gewapend en voorafge gaan door een muziekkorps, marcheer den om een particulier landgoed. Op dezelfden diag is een. troep van SO.re- belJen, die werden geoefend, waarge nomen. Verder deelt de correspondent mede, dat elke valiedc jongeman in het graaf schap aanzegging liceft gekregen om eens per week twee oefeningen bij te wonen, op straffe van een zware boete zoo hii er zich aan onttrekt. In een Moeiende stad in het graafschap heb ben op last van Sinn Fein a'.le winkel houders te 3 ure hun winkels gesloten teneinde hun employe's in staat te stel len om deze oefeningen mee te ma ken. Er zouden teekenen zijn, die wijzen op soortgelijke actie in de graafschap pen in liet Westen van Ierland en vol gens den correspondent wijst alles er op, dat er toebereidselen worden ge troffen voor een gewapenden opstand in de naaste toekomst. MODE-SHOW. De tweede show der firma Weill. Korte en lango bontmantels. Nieuwe mo dellen. Hoeden der firma Muller. Vossen en recht hoekige bonron. De laat ste mof. Velen zuilen zich nog de eerste mode show in Haarlem herinneren, die verle den jaar in September door de firma Weill in dc bovenzalen van ,yDe Kroon" werd gehouden. Dat zij het aandurfde om bet anderhalve uur. dat deze show zou duren, te vullen met het vortoonen van bont in allerlei verwerking en kleu ren, cn 11 eenige mantclcosluums van de zaait van den heet Th. Weill, maakte het welslagen er van nog des te eervol ler. En daarom zal ook waarschijnlijk deze tweede mode-show op Dinsdag 13 September zijn gehouden, die eveneens uitstekend slaagde.- Dc verscheidenheid in bomsoorieu en in de manier van be werken er van, is heel wat grooter dan de meeste menschen zich wel voorstel len. Er werdt dafn met een wijs gezicht g sproken over vossen, die in de mode zijn, en lange bontmantels", maar de finesses, de kleinigheden, die toch zoo verbazend veel aan den draebt kunnen vevanu ,:n, zijn vaak weinig bekend. Ieder zal zich wel de heele dieren her inneren, waaivari dc huid rond-gesneden werd lot bont, en waarvan een ander dier met kop, pooten en staart de mof vormde. Na dien kwamen de heele vos sen in dc mode, die recht zijn, en daar door van achteren hoog togen den hals opstaan.- En van de mof verdwenen kop, pooten en staart geheel totdat de firtna Weill ons Dinsdag liet zien, hoe tegenwoordig d-iè kop verwerkt wordt midden op de mof staren de glazen oogeu van het roofdierlje u aan en opzij hangen pooten en staart; Op deze wijze kunnen natuurlijk ver- baztnd veel variaties g _akt worden en dit gevoegd bij het feit dat drie man nequins het goed natuurlijk op ziju voor- deeligst laten uitkomen, terwijl zij hoe den dragen van de Firma H.- P. Muller, die met, smaak bij het bont zijn uitge zocht, maakt ccn dergelijke show tot een mooi, afwisselend geheel. Om al deze weelderige bontsoorten in hun verschillende vormen hier nog eens de revue te laten passccren, zou ons tc ver voerea, cn bovendien zou het een vervelende opsomming worden, die toch niet genoeg dc waarde van alle ver schillende tentoongestelde stukken lot hun redht kon doen komen. Daarom, zul len wij ons bepalen tot een kort resumé van alles bii elkaar.- Voor lange, slanke vrouwen zijn de lange bontmantels eigenlijk de aange wezen dracht de mantel die tot onder aan de rok reikt en een breede kraag heeft, maakt een gedistingeerden indruk en wanneer de mannequin, die hem dra.vi. dan even siï'staat, om bovenuit de bijpassende mof een spiegeltje 10 halen en een fijn zakdoekje, waarmee zij zich even over 't neusje wrijft, dan kunt ire niet anders zeggen dan dat dit tafereeltje een indruk van elegance op u maakt-. Maar ook v i kleinere, meer gezette vrouwen is er een ruime keus, en ivcl in de kortere bontmantels die meestal zoowat tot. aan de knieën rei ken. En al krijgen we bij het zien hier van meer een neigin- om te zoggen Stop je handen in je zakken, en maak "maar eens een flinke wandeling in het 'koude winterweer toch zijn ook deze „jasjes" meest smaakvol van bewerking en daarbü zeer jeugdig. Dat laatste ku.i niet gezegd worden van het cape-jasje, waarbij de mantel on deraan op den rug in een punt is gesne den en het bont zwart en kortharig is, met breedo randen van langharig. Een buitengewoon mooie lange man tel was cr van bruin bever, met een shawlkraag cn les-omgestrikt ceintuur tje, waaraan bontbnllen hingen, en wijde zakken De bevallige nonchalance van d'-t soepele, jeugdige bont cn de snit van het geheel, maakten dezen mantel tot een voorbeeld van smaakvolle moderne art!*' eit, een woord waarmee graag geschermd, wordt tegenwoordig, maar dat -lecl.ts door enkelen in uitvoering wordt gebracht. Als tegenhanger van deze noncha.- iante we. 1de, zagen wij een auto-mantel donkerbruin bont, waarover een prachtige glans lag: een zwaren man tel zonder eer.ige stijfheid, en hierbij hborcncl een klein, rond hoedje met brui ne sluier; welk een genot, om zoo warm inge'-.-kt met een elegant, gemr-k!-' lionfdck.el in de auto uit ie rijden. Bij een anderen zwarten bontmantel paste uitstekend een allerliefst, keurig hoedje van pompadourzijde met afhan gend gitgarnituur. De tijd, dat alleen groote hoeden gedistingeerd staan, is nu toch wel voorbij dat bij de rijke bont mantels al dat kleine gedoe vaak pittig en jong stond en er volkomen bij paste, bewijst wel dat de kleine niet voor de grootere behoeven onder te doen. Eenigs- zins Vreetoul deed het gillen avond- kapje aan met de afhangende gitsluiers FeMlllefon Dr. iarküaiistoFilen zp pleegkinderen (Naar het Bagolsch van J. S FLETCI-IER. 60) Dat denk ik wel, zeide Glassclale. Ja, nu ik er goed over nadenk, dat geloof ik wel! Zoo, zoo, en vrat way. dat dan? vervolgd© Foiliot. Hij keek Glassdole aan met een blik, die alles kon tobtee- ken-en. Het zou misschien in uw voor deel zijn, als u de zaak wat uitlegde, ziet u, voegde hij er bij. Ik kan er nog niet dadelijk zoo ronduit over sprekeni -- Er was oen man, die Braden zocht, zeide Glassdale, Hij deed al jaren moeite om hem te vinden. Een man? vroeg Foiliot. Eén maar? Eigenlijk waren er twee, gaf Glassdale toe, maar ©en van hen was de voornaamste. De andere, die tweede, zeide Draden, kwani er min der op aan; hij was een soort werk tuig geweest van den man dien hij eigenlijk zocht. bij den zwarten avond-bontinantel met een warmen ondermantel en de smaak volle gebloemd-zijden voering. Maar een ander groot model van lichtbruin vilt, gegarneerd met linten in de tinten goud, grijs, blauw, rood, geel, groen, was alleraardigst in do gedurfdheid der kleuren, die als resultaat had eenvoud! Dat is het eigenlijke geheim van het garneeren van de hoeden het samen voegen van verschillende kleuren, op een dusdanige wijze dat het geheel toch een voudig blijft, En de firma Muller ver staat die kunst. In ce.i onzer modepraatjes schreven wij reeds over de nieuwe rulode van bet „schapebont", en wij hebben het Dins dag kunnen zien bij een mantel die door de firma Th, Weill was gemaakt.- De mantel was grijs met blauwe gewerkte snepen er in geweven, en lichtgrijs scha peboot -als garne'e'rilng. (Het elegante model was zeer jeugdig en frisch, maar eigenlijk slechts bestemd voor hen, die een mode-artikel als dit bont naar waar de weten te schatten over twee jaar ziet men het misschien heeleruaal niet meer, zelfs kan het bezit den gril van één seizoen zijn. Ook de beide andere mantelcostuunts toonden den smaak vau den kleermaker, het groenig met apen haar als ga-r-neering eu het gestreepte zwarte. Voor losse bonten zijn de vossen nog zeer gewild zoowel de zilvervos als de grijze, de spookvos (roodbruin) en de witte kleeden elegant, en het lijkt ons veel moeilijker om het rechthoekige, ta melijk breede en lange bont op bevalli ge wijzè te dra-gen. Hierbij hoort dan veel al dc rechthoekige, platte mof, terwijl de bontmantels met den lialf-ronden ko men. De mouwen zijn ook vaak van het bekende vlccrmuismodel, het rpodcl, waaronder de ja-ponnen 7.00 keurig blij ven, zonder Le kreukelen. En zelfs de staarten-garneering aan somimige pele rine-capes ontbreekt niet, terwijl andere breedo kragen, slippen van boni en flu weel hebben, welke op den rug ter hoog te van de taille luchtig worden vastge knoopt. Een enkele combinatie noemen wij nog een bruine vos, waarbij gedragen werd een korenblauwe, fluweelen hoed, gegarneerd met eenige medaillons van dof gouddraad, met van voren een wat opslaanden rand cn een los blauw bandje onder de kin een prachtig geheel. Een zwarte avondhoed met zwart- kanlen sluier diende uitstekend als diner-hoed, waarna de draagster zich hult in een zwarten avondmantel, die ge voerd-. is met prachtige paars-gee'l en blauwe voeringzij. Of zij laat zich door den toesnellenden kcllner een grijzen molbont-mantel omdoen, die uit smalle, verticale reepen bestaat, en waarvan liet bovenstuk horizontaal is eh los op de voering, maar in één lijn doorloopt met de miouwen. Aan al deze prachtige modellen gingen onze oogen te gast, en al was het eenc natuurlijk wel eens wat mooier dan het andere, dat kan niemand een ander kwalijk nemen wanneer er voor „clck wat wils" is, blijkt hieruit de veelzijdig heid der verkoopers, die op zoo gast- vriic wijze de dames ontvangen. Tenslotte noemen wij nog een eigen aardige bijzonderheid van de zooge naamde zilvervossen, die buitengewoon zeldzaam 2ijn vroeger werden deze die ren in spreukels gevangen, wat hun huid wel eens beschadigde, maar den laatsten lijd worden ze levend gevangen en dan gekweekt i-n een omrasterd gedeelte van het oerwoud. En al zal hun aantal dan ook nooit groot worden toch komen er op deze wijze natuurlijk meer.- E. E. PEEREBOOM.- Llciiamaitjlce Opvosdlng. XLVIH. De constante lichaamstempe ratuur van clen inenscli. Warmteverlies. Het liefd'en- daagsclie strandleven. W-a rmteproductie. Het zal ongetwijfeld velen wel eens hebben getroffen, dat onze 1 iefia-ams- t.emperatuur onder zoo sterk uit-een- looponde omstandigheden vrijwel constant is, nl. 37 graden Celcius. Om dit getal schommelt in een etmaal onze lichaamswarmte, waarbij te ongeveer vijf uur in den morgen het minimum en te ongeveer vijf uur in den na middag het maximum valt waar te ne men. Het verschil toedraagt bij gezonde menschen zelden meer dan één graad. Wanneer men in aanmerking neemt, dat wij afwisselend werken, meer of minder hard en rusten, aan koude on hitte blootstaan, koude of wanno ba den gdbruikon dus nu eens veel dan weer weinig van onze lichaamswarmte aan de omgeving afstaan, moot de standvastigheid der lichaamstempera tuur wel als een groote bijzonderheid worden beschouwd. Daar de door de Zoo, zeide Foiliot.. Hij haalde zijn sigarenkoker te voorschijn, bood zijn bezoeker een sigaar aan en 6tok er daarna zelf een op. En waarom wilde Braden dien man zoo graa-g vijlden? vroeg hij. Glassdale wachtte tot zijn sigaar goed brandde voor hij deze vraag be antwoordde. En too.11 zeide hij maar één woord: Wraak! Foiliot stak zijn duimen in de arms gaten va.11 zijn vest, leunde achter over tegen de bank en scheen zijn roze.11 te bewonderen, Zoo, zeido hij eindelijk. Wraak Was hij een haatdragend man? Ruw, en zoo? Wou hij, wa;t wou hij eigen lijk met dien man? Hij wilde het den man die hem betdrogen had, bataakl zetton, ant woord© Glassdale, met een kort lach je. Daar kwam liet op naer. Een paar minuten hieven de beide murjiau zwijgend door rooken. Toen >vro3g Foiliot, dio voortdurend naar zijn rozen bleef kijken: Heeft hij u ook bijzonderheden verteld? Tamelijk wat, zeide Glassdale. Braden was in geldzaken bedrogen door die xoaunen, vooral door den een die eigenlijk dc hoofdschuldig© was en liet had hem heel wat gekost, meer dan iemand wel denken zou. En na tuurlijk verlangde hij er naar zich te wreken, als hij ooit daartoe in de gelegenheid zou zijn. Wie zou dal, niet doen? E11 lnj was hun op het spoor ge komen? vroog Foiliot. Er zijn vragen waarop ik kan antwoorden en er zijn ook vragen waarop ik niet kan antwoorden, zei de Glassdale. Dit is eon van do vragen, waar ik geen antwoo-rd op weet, maar dit kan ik u wel zeggen. Hij was hun den dag voor hij naar Wrychester ging, nog niet op het spoor! Is u daar zeker van? -vroeg Foi liot. Hij is dus niot om die reden hier geltomen? Neonik weet zeiter dat hij daar om niet gekomen is. antwoordde Glassdale dadelijk. Als dat zoo was zou ik het geweten h-ebben. Ik was den dag dat hij hier kwam tot twaalf uur 's middags bij hein in London en toen hij zijn kaartje kocht naar Wry chester wist hij evenmin aie het man- net jo in tte maan waar die menschen gebleven waren. Hij. spralt er nog met mij over toen we samen zaten te eten voor hij in den trein stapte. Neen, met dat doel is hij niet naar Wry chester gegaan Maar Hij zweeg en keek Foiliot veeiber teekememd aan. Maar wat? vroeg Foiliot. Ik geloof dat hij ten minste één van hen hier ontmoet heeft, zeide Glassdale kaJm, En misschien wel allebei. En denkt u dat dat noodlottig •voor hem goweest is, opperde Foi liot. Als u het zoo uit wilt drukken, ja, stemde Glassdale toe. Foiliot bleef nom een poosje zwij gend doorzoeken. -Zoo, zoo, zeide hij ten slotte. Heeft u al met iemand anders over die god achten van u gesprokén? Over de gedachten die ik op het oogenblik heb? vroeg Glassdale scherp Met niemand. Ik heb ze eigenlijk nog ju aar heel kort. U is wei een man waar mee te praten valt, zeker? opperde Foiliot. Dat wil zeggen, natuurlijk als er gezorgd wordt, dat hot voor u de moeite waard is? Dat zon ik wel denken, ant woordde G1 assdale. Als het de moei te waard is! Fojli-ot dacht even na. Toen tikte hij Glassdale op zijn arm. Ziet u, zeide hij vertrouwelijk, het zou kunnen zijn, dat ik een be paald doei had met het uitloven van die belooning. Het zou kuunen dat de- goen die zich Bradcn's haat zoo op den hals gehaald had, een speciale vriend van mij was, En het zou kun nen zijn, dat ik hem zou willen red den, ziet u, van nu. van de ge volgen van wat er gebeurd is. Daarom wou ik graag de oerate zijn, die de bijzonderheden hoorde van hen, die op de heloonina: afkwamem, Zoo-al-s ik bijvoorbeeld, zeide Glassdale. Zooals u, stemde Foiliot toe. En misschien zou het wel in liet be lang van dien specialen vriend van mij zijn als hij cv voor zorgde, dat u er met niemand anders over sprak, door u, enfin door u daarvóór extra te bel oom en. Dat zou zeer zeker de moeite waard voor hem zijn, meneer Foiliot, zeide Glassdale. Nu dan, zeide Foiliot, mijn vriend zou graag willen weten, ziet u, wat u eigenlijk precies weet. Bijvoor beeld over die twee mannen, en spe ciaal die oeue, die Braden zocht heeft hij u ook namen genoemd? Glassdale boog zich eeji beetje dich ter naar Foiliot toe. Hij heeft mij namen genoemd! fluisterde hij. De een was een man gamaamTl Fulkener Wraye, en de on der heette Flood. Is dat genoeg? U mo-est mij liever vanavond maar eens komen bezoeken, antwoordde Foiliot. Kom als het donker is. maar eens bij die deur, dan zal ik u daar opwachten. Mooie rozen heb ik hier, vindt u niet? vervolgde hij, terwijl hij op stond. Het'is een groote liefhebberij van mij- Eigc-nlïjk wijd ik er al mijn tijd aan. Hij liep mot Glassdale naar de tuin deur en bleef daar zijn bezoeker na staan kijken tot deze een nad insloeg dat dwars door het kerkhof liep. En toen Foliiot weer zijn tuin in wou gaan, zag hij Bryce op den Brink aankomen en Bryce wenkte hem. HOOFDSTUK XXV, H-ot huis met d-e-n. put. Terwijl Bryce op hem af kwani stond Foliiot in zijn tuindeur met zijn handen onder zijn jaspanden, 't toonbeeld van een goedig^n ouden heter, di© niets te doen heeft en be reid is iedereen te woord te staan, l lij keek Bryce aan ev-emils hij Glass dale aangekeken had, over dan rand van zijn bril heen, en er was niets iUKlers dan matig© nieuwsgierigheid in zijn blik te lezen. Maa.r als Bryca minder opgewonden was geweest, zou hij gezien hebben dat Foliiot, toen liij hem wenkte om in den tuin te ko men, even een blik over den Brink wier-p om zich to overtuigen, dat er niemand in de huurt was en dat nie mand Brvr.e naar binnen zog gaan. Behalve een paar kinderen die onder de hoogc boomen speelden en een geestelijk© die in do verte bij de cathe- draal liep, was er op den Brink geen leven te bekennen. En in dat deel van Folliot's groeten tuin was op dat oogenblik ook niemand. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5