Speculaas Champagnewijnen VTN10YS JE NL1E lltYT" Snort en Wedstrijden Kerk en School Gemengd Nieuws Letteren en Kunst Leger en Vloot Burierliike Stand SioomvaartöeriEMen AD YERTENTIEN OPEMMQ BONTSEIZOEN 1921 H. J. WIJKHUIZEN GED. OUDE GRACHT 49 TIL. 2789 18 Cent a 18 cent per ons 18 Cent 18 Cent Belasiingaanijifteii E. FAKKELDY Be staking aan da Domanial! Mijn. EEN OPLOSSINC IN ZICHT. Meii seint uit Kerkiade aan „De Maas bode" De stakingsleiding- ontving een tele grafisch. bericht van den Minister van Financiën, waarin deze mededeelt, dat de regeering het bestuur van de Doma- iiiale Mijnen bereid heeft gevonden lot een oplossing van het conflict in Jen volgenden geest De loonsverlaging wordt terstond op geheven, zoodanig dat van nu af be- taald wordt het loon dat de Staatsmij nen ia i October aanbieden. Het ver schil tusschen dit loon en het tegenwoor dige loon bij de Staatsmijnen wordt tot i October gestort in een fonds voor de mijnwerkers, waarvan de bestemming in nader overleg wordt vastgesteld. De Minister acht een spoedige beslis sing hierover door de stakingsleiding vooral gewenscht. De stakingsleiding verzocht den Mi nister telegrafisch om een audiëntie op heden (Woensdag)-middag om drie uur. Een en ander werd medegedeeld in een Dinsdag ie Kerkrade gehouden sta kersvergadering.- De militaire pessioen-WBUen Naar „De Tel." verneemt, ligt het in het voornemen van den Minister van Ooriog, om alle militairen, die volgens de binnenkort in te dienen pensioenwet aanspraak kunnen doen gelden op vol pensioen, welk recht door allen zal wor den verkregen na een diensttijd van 35 jaar, voor ontslag met recht op pen sioen voor te dragen. Aan. deze militairen zal dan niet meer worden vergund zooals tot heden ge schiedde om te -blijven doordienen. Wordt deze maatregel doorgevoerd, dan zal, merkt het blad op, reeds een groot gedeelte van hef in verband met de leger-reorganisatie overcompleet komend beroepspersoneel uit bet leger verdwij- DIENSTPLICHTWET, Dc Commissie van Rapporteurs uit de T wieede Kamer over bet Wetsontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplk stelt in haar verslag voor, dit wetsont werp onieuw in de afdeelingen te doen onderzoeken* WIELRIJDEN. Wedstrijden In het Stadion. Maandag werd in het Stadion te Am sterdam het kampioenschap van Noord- Holland verreden. Er waren 18 deelne mers, die na loting in twee series wer den geplaatst over 10 K.M., waarvan de vijf eersten in de finale over 30 K.M. kwamen. De uitslag was als volgt ie serie x. A. Boom, 2. A.- Kloppen burg, 3. K. Hartog, 4. J. Wijnands, 5. A.- Muller, 6. F.- Wiecbman tijd 14 min. 36 sec. 2e serie1. W. de Vos, 2. W. Praams- raa, 3. B. de Vos, 4. N.- J.- de Jong, 5. M. Y'ietman tijd'13 min. 25 sec. Van de elf renners in de finale tracht N. de Jong enkele malen weg te loo- pen. In de 9e ïonde krijgt Kloppenburg bandenpech, dooh door drie ronden ver goeding krijgt bij geen achterstand. In de 25e ronde demarreert Wijnands plo'- seling. Hij behaalt een flinken voor sprong, doch de andere renners weten door om beurten over te nemen den vluchteling na eenige ronden weer in te halen. In do 47e ronde tracht Muller weg te loopen, wat hem echter niet ge lukt. In de 67e ronde krijgt Wichman een lekken band; de volgende ronde Praamsma eveneens. In de 70 eronde de marreert Do Jong geweldig; hij loopt een kwart baan uit, welke voorsprong hij echter niet weet te behouden.- Uitslag der beslissing: j.- A. Klop penburg, kampioen, tijd 45 min.- 32 sec.; 2. K. Hartog (banddikte) 3. A. Boom (half wiel) 4. A; Muller (wiellengte); 3, Wijnands, (Tel.) DE GROOTTE DER SCHOOLKLASSEN. Het Hbld. schrijft: Eeu medewerker van „The Times Educa tional Supplement" sdhrijft 111 dat blad over de grootte der schoolklassen en zegt, dat do algemeeno opvatting tegenwoordig is, dat int lagere scholen het onderwijs het best gegeven wordt aan klassen van 35 tot 4ö leerlingen en in u. L o. scholen van 25 tot 30. „Wel is waar zijn er, die voor beide soorten scholen vragen om een lager maxi mum, en anderen, die de verhoudingen wil len omkeeren, en voor de u.Lo. scholen de kleinste klassen vragen, maar ze zijn in de minderheid. „Ook moeten wc bedenken, dat er ,-oui- migeu zijn, die positieve voordeelen van groote klassen aanwijzen. Inderdaad is 'act waar, daL groote klassen in sommige op zichten met beter resultaat behandeld kunnen worden, dan kleine, Dr. F, II. Hayw.-wl wordt ai iet 11100 te beioogen, dat een groote klas noodzakelijk is voor alle onderwijs, waarbij opwekking en inspira tio een wezenlijk onderdeel van de les uitmaakt. (Heeft niet dr. J. H, Gunning Wzu., de vroegere districtsschoolopziener te Amsterdam, een actual jaren geleden'het zelfde betoogd t) Zelfs is bij het aanbren gen van de eigenlijke leerstof een zeer groote klus gerechtvaardigd. „Men moet niet denken dal het monilor- st-elsel waarlhj grootere leerlingen toe zicht houden op de jongere bepwkt dient te worden tot de lagere school. „Het stelsel wordt, onder bepaalde voor waarden aanbevolen voor u.l.o.-scholen. Do oude universiteiten hadden zeer groote klassen en enkele moderne hoogesOholcn onder leidirig van thans nog levende man nen hadden klassen van een zoo groot an- tal leerlingen, dat ernstige afkeuring daar over gepast is. Op sommige universiteiten iis Schotland waren gewoonlijk klassen van bij de 300 leerlingen. Als men er nu over spreekt, dan is het met de verdediging, dat-dit nu eenmaal de oude tijd was. „Maar wat zegt men dan wel, als men verneemt, dat aan een van de grootste uni versiteiten van Amerika 'het aanatl studen ten, die de colleges van een hoogleeraar in do logica volgen, duizend bedraagt. Die klas is verdeeld in acht secties elk van 125 studenten met een staf van twaalf „rea ders", assistenten, die tut taak hebben, het icliriftelijk werk te beoordoelen. Aan de zelfde universiteit telt de cursus voor En gelsohe litteratuur 2500 studenten, Onge- ijfeld heeft deze instelling de voordoe 1011 van een Qrieksch theater, waarin een dergelijke mammoetklas im de openlucht 1 kan worden onderwezen." De schrijver neemt aan, dat onderwijs, waarbij inspiratie een factor is, onder gunstige omstandigheden gegeven kan wor den aan een zeer groot aantal leerlingen te gelijk, maar hij zegt, dat voor de lagere en de u.l.o. scholen een grens gesteld moet worden. Het denkbeeld is geopperd, zegt hij, een nieuwe onderwijs-organisatie in te voeren, waarbij de tijd dien de onder wijzer lie-steedt, meer regelmatig wordt ver deeld over de leerlingen. „Lang voor dem oorlog kwam prof. T. Fercy Nunn voor den dag met een nieuw stolsel, dat de geheele school zou verande ren. Mrs. Sophie Bryant, van de North London Colligiate School, nam elke gele genheid te baat om te betoogen, dat de onderwijzers te veel onderwijzen, waarmee ze niet bedoelde te veel leerstof, maar te veel hulp voor de kinderen. De kinderen worden te weinig aan zichzelf overgelaten." 1 De schrijver bespreekt dan de Montessori- klassen, die naar hij meent te weten, min is kinderen tellen en met verwijzing liet plan-Delton die ook een nieuwe ilorganisalie voorstelt,, geeft hij het ude aaai: elke onderwijzer zal 60 leer lingen hebben maar deze worden met meer als een volkomen eenheid behandeld. Illj verdeelt die in bepaalde groepen, b.v. vier de verschillende vakkeu of hij laat hen individueel werken. Hij verwacht dat een nieuw type van on derwijzend personeel zal worden uitgedacht (een kweekolingf) en 'hij zegt: „Misschien herleeft wel een type, dat lilacs niet meer bestaat. I-Iet zou b.v. niet vreemd .- Ijn, als de „Discipline Master" eonigszins ge wijzigd terugkeert". E11 verder: ,Het groote nadeel der kolossale klas- ti uit de jaren '70—'80 uit het lao/tsl der Se eeuw maakte militaire discipline ig, waarbij de individualiteit der leerlingen verwaarloosd 'werd. klas van 80 leerlingen liestaat .egen nigen stap achteruit scüijinlijk, dat men den onderwijzer zal afschepen met een klas van meer dan 60 leerlingen. Zijn eerste laak zal zijn, :'en arbeid 7,00 te regelen, dat de klas in haar geheel het onderwijs zal krijgen, in die leorstof, die algemeene en inspirationeele onderwerpen omvat, terwijl het- indivuali- seerend onderwijs daarnaast moet worden georganiseerd. Een bron van verlichting kan worden gevonden in het af en toe stellen van vragen aan de intelligente leer lingen, die overigens aan zichzelf overge laten kunmen worden; een klein beetje verwaarloozïng zal hun goed doen." De schrijver is overtuigd, dat een onder wijzer aan een lagere school mei een klas vau 50 leerlingen onder het vomgestelde systeem zroli minder zal hebben ui spannen, dan onder het oude, en dat hij wel een druk, maar niet een onduldbaar leven zal (hebben. Hetzelfde geldt voor den onderwijzer aan oen u.l.o. school met 40, in plaats van 25 of 30 leerlingen. De c «1 scientieuze onderwijzer zal ondei de niou wc regeling een flinke tank hebben". Op de School voor Maatsehappolijk Werk to Amsterdam werden diplo ma's uitgereikt aan de volgende leer lingen: de dames Van der Heide, De Koe, Lohman, Nepveu voor opvoedend maatschappelijk werk, de dames Jaarsma, Lohman, Nepveu voor kin derverzorging, mejuffrouw T. Smit voor opziohterechap over woningen, meijuffrouw L. de Pinto voor arareu- zorg. Voor openbare leeszalen en biblio theken: de dames V. d. Hart, Hearing, Van Lier, Sw anenburg de Veye eu Taaie. Verder ontvingen achttien dames en één heer het getuigschrift dat hun recht geeft liet sta-gejaar voor bibiio- hekem en openbare leeszalen in te gaan. Aan drie leerlingen, nog to jong om het derde schooljaar in te gaan, werd de geschiktheid hiertoe op haai 23e jaar toegekend, terwijl aan zes leerlingen de verklaring kon gegeven worden, dat zij den avond-jaarcursus voor aanstaande woningopziciliteres- sen regelmatig en met vrucht gevolgd hebben. Hat nieuwe schooljaar vangt aan met 70 leerlingen. EEN ROOMSCH-KATHOLIEKE TL B. S. Te Arnhem is een RoomsCh-Ka- tholieke H. B. S. geopend. DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE „DEUTSCHLAND".- Om- trent de ontploffing aan boord van de vroegere Duitsche duikboot „Deutsch- land", wordt nog gemeld, dat, terwijl een aantal arbeiders beri# was met het ontmantelen van de machinekamer, er opeens een vreeselijke slag werd ge» boord. De betrokken autoriteiten lieten on middellijk een onderzoek instellen, waar uit bleek, dat de ontploffing plaats had gevonden in de motorruimte, waar 6 personen aaa bet werk waren. Drie van ben werden op slag gedood, terwijl dc 3 anderen, ernstig gekwetst, naar bet hos pitaal werden overgebracht. Twee van ben bezweken spoedig aan de bekomen verwondingen.- Na de ontploffing brak brand uit, doch deze werd spoedig gebluscht. Het ter rein werd afgezet, zoodat niemand de duikboot kon naderen. Op een afstand gezies. vertoonde deze zoo goed als geen sporen van de ontploffing. Omtrent de oorzaak van de ramp tast men nog in bet duister. Het gerucht ging-, dat Duitsche zeelieden, die bij eenige in de nabijheid liggende schepen behoorden, de ramp zouden hebben ver oorzaakt, doch de directie van de werf heeft zich daarover niet uitgelaten. Het officieele onderzoek is thans aan den gang. AFSCHUWELIJKE MISDAAD.- Een afschuwelijke misdaad is dezer da gen gepleegd in het dorpje Bellas het welk behoort tot de Fransche gemeente Sevérac-le-Cha-teau (Aveyron). Er was gedorscht bij een boer, Sarrouy, en daar bij hadden boerenknechten uit de buurt meegeholpen. Na afloop tracteerde Sar rouy en er werd flink geschonken. P'ot- seling deelde een der knechts, zekere Pradeilles, aan het gezelschap mede, dat hij een anderen boerenknecht, evenals hij zelf in dienst van een boer, Salingnet, ging vermoorden.- Pradeilles greep een flescrh wijn en ging aan het hoofd van dronken boerenjongens naar de kamer waar'zijn medeknecht, Arnol genaamd, zich juist te bed wilde begeven. Men noodigde den ongelukkige uit, mee te drinken, en toen hij aan dat verzoek vol deed, werd hij plotseling aangevallen eu overhoop gestoken door Pradeilles en een anderen boef, Cïavel. Een derde aanwe zige, die zich tegen de gruwelijke daad verzete, werd weggedragen, en het slot was, dat de beido moordenaars hun schoenen uittrokken en er den ster vende dc hersens mee insloegen. DE STAKING IN NOORD- FRANKRIJK. Uit Rijsel wordt gemeld Het stakings- comité heeft vergunning verleend, dat het werk ln sommige takken van den gemeentedienst hervat wordt, o.a. in Je ziekenhuizen, de slachthuizen, de begraafplaatsen on begrafenis-onder nemingen, den melk-aanvoer, de broodbakkerijen. STAKING VAN METAALBE WERKERS TE GROBITZ. Wegens loongeschillen zijn de me taalarbeiders van de La-uchharnmer Werke in Grc/bitz bij Riesa in staking gegaan. Het bestuur heet daarop de fabriek in Grobitz gesloten. ERNSTIG AUTOMOBIEE-ONGE- LUK. Uit Berlijn wordt gemeld: Op de spoorlijn Gndesberg-Rema"en is een Amerikaansche automobiel met zes inzittenden in botsing gekomen met Jen sneltrein DordtrnundtFrank fort. De auto werd geheel veiibrijzeld en de zes inzittenden op skw gedood. STORM OP SARDINIë. Een bericht uit Nuova Saseari meldt, dat een buitengewoon hevige storm heeft gewoed boven de omstreken der stad, waardoor alle verbindingen werden verbroken. Een aantal bruggen is in gestort en een groote hoeveelheid vee ls verdronken. De Bcbadé wordt ge schat op ettelijke millloenen lire. DE STAKING TE BERLIJN. De staking van het technisch en admi nistratief personeel van de electricl- tcitswerken en gasfabrieken te Ber lijn ls weder geëindigd. Het gemeente bestuur beeft de eischen der werkne mers ingewilligd en besloten met hen onderhandelingen te openen over een nieuwe loonregeling. SYLVIA PANKHURST. De „Daily Herald" meldt, dat Syl via Pankhuret uit de Engelsche com munistische jjartij is gezet. WERKLOOZEN-RELLETJES. Te Liverpool hadden werkloozen- relletjes plaats; een mensohen-menig- to drong er een museum binnen. De politie deed een charge met den stok en arresteerde honderd personen. Ve len werden gewond, zodat zij naar het hospitaal moesten worden vervoerd. KOSTBARE VERGEHT-ACHTTG- HEID. Een Parijsche dame heeft op weg nar huis een kistje bevattende juweelen voor een waarde van een millioen francs, in een huurauto laten staan. De chauffeur verklaarde, na haar nog een heer vervoerd te hebben. Verondersteld' wordt, dat deze het kistje met den kostbaren inhoud heeft meegenomen. EEN MISDADIG ERSBENDE ONTDEKT. Uit New-York seint men aan de „Daily Tel." dat de politie het be staan heeft ontdekt der Mafia-bendè al daar en in andere steden. De leden dezer bende kunnen voor 50 dollars gehuurd worden om een moord tc ple- De ontdekking werd gedaan, doordat ziekere Joseph Ales, een Ita liaan te New-York, die bekend heeft drie moorden te hebben gepleegd voor 50 dollars ieder, de namen van de leden der bende verraden heeft, die in de laatste drie jaren twintig moorden pleegden. Bovendien hebben Ales en anderen sedert langen tijd oplichte rijen gepleegd. Den laatsten tijd kre gen de leden der bende geschil over de verdeeling van hun buit en dood den soms elkander. EEN KRANKZINNIGE AAN BOORD. Aan boord van de „George Wash ington", die Zondag vail New-York te Plymouth 'binnen kwam, is een passa gier, een zekere Josebeck, van New- York, naar men aanneemt, plotseling krankzinnig geworden en heeft Vrij dagochtend, toen zijn drie slaapgenoo- ten in zijn hut nog lagen te slapen, zijn revolver afgeschoten en Emil Karl Kanct, uit Ohio, op slag gedood. Het schot maakte een der beide andere pas sagier» in de hut wakker, die toen zag wat gebeurd was, doelt toen Josebeck bemerkte, dat de ijassagier hem gade sloeg, Bchoot hij zijn revolver ook op dezen af. Het sohot trof hem in de hand. Josebeck schoot ook op den vier don passagier, die nog te bed lag, doch miste. Hierop liepen beide mannen de hut uit om hulp te gaan halen. Jo- sabock achtervolgde hen in de gang, doch keerde later weer naar zijn hut terug, waar opnieuw een schot viel. Toen men de hut binnen ging, vond men Josebeck d£od. DE STORM IN BELGIc. Volgens de laatste berichten uit België is de schade, door den storm veroorzaakt, zeer groot. In tegenstelling met wat eerst is gemeld, zijn Je vier opvarenden van de te Blankenberge verongelukte visschers- boot, niet verdronken zij konden later, zij het meit moeite, worden gered. Het aantal dooden, bij de instorting van een deel van het gewelf der kerk te Koekel- berg bedraagt thans drie. Ook Zandvoorde bij Ieperen is een voorloopig kerkgebouw van hout door dea vind geheel plat gelegd. In het stad huis te Vilvoorde viel de zoldering in. Verscheidene personen zijn zoowel in de hoofdstad als elders door neerploffende steen en boomtakken getroffen en zwaar gewond. De Brusselsche parken hebben fel geleden en Maandag rijtend was het verkeer door de dwars over de straten en lanen liggende hoornen op vele plaatsen gestremd. Ook de telegrafische en telefonische verbindingen met binnen- en buitenland ondervonden den gan- schen dag door vertraging. Van andere zijde meldt men, dat twee slachtoffers in de nieuwe kerk te Koekelberg zusjes waren, van 14 en 18 jaar. Haar moeder kreeg ernstige won den aan het hoofd, het lichaam en een been en is in bet ziekenhuis overleden. Een andere vrouw verkeert in levensge vaar. Verder zijn er nog tion minder ernstig gewonden. In de buurt van Charleroi heeft de storm tot een eigenaardig droevig voor- j val geleid. -De storm had het dak van een huis gerukt en twee buren, die het huis bewoonden, kwamen naar buiten, in de meening dat er inbrekers aan den gang waren. De een zag den ander voor een dief aan en heeft hem met een revolverschot gedood* IS EEN KAASPAKHUIS EEN WERKPLAATS? Voor de Utrebhteche rechtbank was naar do N. R. Crt meldt, gedagvaard een kaashandelaar uit Bodegraven wegens overtreding van de Arbeids wet. Het was dezen handelaar te doen een principïeele beslissing uit te lokken in zake de kwestie of een kaas pakhuis beschouwd moet worden a's een werkplaats, d.w.z. een plans waar gewerkt wordt aan of ten bdho-- ve van het tot verkoop of verbruik geschikt of meer gesdhikt maken van stoffen enz. Bekl. was van meening, dat het pakhuis niet ale werkplaats aangemerkt kan worden. Do officier van jueLitie was van een ander oor deel en eisehte f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. De rechtbank, uitspraak doende, was het met bdki. eens cn sprak hem van hot ten laste gelegde rij. FELIX TIMMERMANS. Volgens i Brusselsche Standaard is Felix Timmermans bezig aan een opera jn 3 bedrijven: De Kerstmissater. De mu ziek zal er bij gecomponeerd worden door Ren aai, Veremans. HAARLEMMERMEERBevallen G. van der RietMaijenburg, z. G. M. SchönhageKreike, z. CL van Oosten Bcijlc, d. A. Kooij, weduwe van K. van Dijk (levensl. z.)f Overleden Klaas van Dijk, 24 jaar, gehuwd met A.- Kooij. Leendert van Wijk, 84 jaar, wedr. van G. van Wijk. BEVORDERING VAN KORPO RAALS-KOK TOT SERGEANT. De Minister van Oorlog heeft het hoofdbe stuur van „Ons Aller Belang" tc Mui den medegedeeld, dat, wanneer daartoe op de bcgrooting van 1922 aaa te vra gen gelden zijn toegestaan, in Decern- her 1921 volgons ouderdom van rang eea zestiental korpcraals-kok examen kun nen doen voor sergeant-kok, terwijl in den vervolge elk jaar, eveneens in De cember, zulk een examen zal worden gehouden. STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Ambon (uiti.) vertr, n Sept. v, Suez* Billitun arr. 12 Sept. van Amsterdam te Batavia. Celebes, van New-York n. Java, pass* :i Sept. Perim. Jan Pietersz. Coen (uitr.) arr. t2 Scpt* te Genua. Jdhan de Witt arr. ir Sept. van Am sterdam te Batavia. Kariraoen (thuisr.) vertr. 10 Sept. van Padang. Rondo (thuisr.) pass. 12 Sept. Perim, KON. NED. «TB. MIJ. Achilles arr. xr Sept. van Amsterdam te Lissabon, Amor arr. 12 Sept. van Amsterdam te Hamburg. Baarn arr. r2 Sept. van Amsterdam te Hamburg. Bacchus, van Constanza n. Rotterdam, pass. 12 Sept. Sagres. Ino, van Cadix n. Oporto, pass. 12 Sept. Sagres. Nero arr. T-. Sept. van Amsterdam te Kopenhagen. Oberon, van Lissabon n. Amsterdam, pass. 10 Sept. Peniche. Orion arr. 12 Sept. van Rotterdam te Hamburg. Orion arr. t2 Sept. van Rotterdam ie Hamburg. Pollux arr. 12 Sept.- van Amsterdam te Salonica. Strabo arr. 12 Sept. van Amsterdam te Gothenburg. Titan, van Bordeaux n. Amsterdam» pass. t2 Sept. Oucssant* Uranus, van Lissabon n. Amsterdam, pass. 12 Sept. Dungeness. Vutcanus, van Amsterdam n.- Nantes,- pass. 12 Sept. Oucssanf. KON. HOLL. LLOYD. Frisia arr. 12 Sept. van Amsterdam te New-Orleans. Zeelandia (thuisr.) arr. 12 Sept. te Santos. KON. WEST-INDISCHE MAILDIENST. Ceres, van Amsterdam naar Guaya quil, vertr. 10 Sept. van Colon* Venezuela arr. ir Sept. van Amster dam te Trinidad. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Malvolio (uitr.) arr. 12 Sept. te Gcnua.- HOLLAND—OOST-AFRIK A-LIJN. Mercurius (thuisr.) pass. 9 Sept. Pe rim. HOLLAND—OOST-AZIc-L IJ N. Aldcrarain (uitr.) arr. 10 Sept. te Slianghae. Boeroe (uitr.) pass. 12 Sept. Point de Galle. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. Saturnus (thuisr.) arr, 12 Sept. te Hamburg.- ROTT. LLOYD. Insulinde (thuisr.) vertr. 12 Sept. v* Marseille.- Tacaira (uitr.) pass. 12 Sept. Kaap Carvoeiro. Medan, van Belfast n. Rotterdam, pass. 13 Sept. 6 u. 35 v.m. Dover. Menado (uitr.) pass. 12 Sept. Pamel- laria. Palembang, van Genua naar Batavia» pass. 12 Sept. Point de Galle.- Patria (uitr.) vertr. ra Sept. van Port- Said. Sitoebondo arr. 13 Sept. van Batavia te Roterdam» Léon Boutin <6 Cic, Saunim. p. flesch Carte Manche 3.50 Bouvier frères, Neuchatel. Carte blanóhe 4.70 Demi sec 4.75 Dry 4.75 Cuvée spéciale 5-35 Veuve Clicquot-Ponsacdin, Reims. „Sec", Gout américain 7.50 Heidsieck Co., Reims. Monlopole, Demi-sec 7.50 Red Top, sec 8.16 Dry Moniopole, brut 8.15 Lanson Père Fils, Reims. Qua!. sup., demi-see.6.85 Sec mnéricaiirt 6.85 Brut 7.20 1914 7.80 Molt Chan don, Epernay. Carle folanbhe 5. demi-sec. 5.35 Wlhite Star, sec5.95 Brut Lnnpériai, Extra-sec 6.25 1904 7.50 G. H. Mumm Co., Reims. (Sociétó -vinioode de Champagne). Carle blanche {doux) 6.50 Gordon vert (sec)7.25 Gout américain (extra dry) „7.50 Gordon rouge (tréssec) 7.75 Cordon rouge 1911 (trés sec) 8.00 Perrier-Jouct, Epernay. Reserve Cuvée (Dry) 6-90 (Brul) 6.90 (Brut Vintage 1915) 7.50 Pommery Greno, Reims. Cachet-sec, American Flag 7.50 L. Roedercr, Reims. Carle blambhe 7-85 Grand vin sec (diemi- sec) 8.45 Pol Roger, Epernay. Grand Vin Sec „America" Brut 1911 6-60 1909 ConditiesAlles met 2%, bovendien 45 fl.„ desge- wenscht gesorteerd, slechts 43 en bij 300 fl. slechts 280 berekenen. Flesschen kunnen tegen vreemde fl. geruild worden. 3633 Ons systeem Is: Prima kwaliteit No. 1, daarna onze ver verkoopprijzen scherp concurreerend vaststellen. van voor 1650. 4 Groote Markt, enz. 134 Telefoon. Haarlem. VAKKUNDIG ADRSS Door deze hebben wij dc eer U.Ed. mede te deelen dat onze collectie PELTERIJEN toor het a.s. seizoen gereed is een uitgebreide collectie NIEUWE MODELLEN. Bontm&iHeüs in diverse modellen, Kragen en Colliers in de meest verschillende bontsporten. Vossen in Slahe, Zabel, Kraus, rood en alaska.. BONTHOECEK in 40 verschillende modellen, 3 BONTWERKER Heden wederom verkrijg baar fijn gekruld Licht op gewicht en heer lijk van smaak. AANBEVELEND, F. G. DOESBURG-LANOOY BOTERSWISRKT 29 TEL. 3657 BEHANGEN Net werk a 30 ct. per rol I levert P. BREDER, Gcd. Schalk- I burgergracht 41, Schoten j Behangc® vanaf 25 per rol I Stoffeerders en Bedden- J werk zeer billijk. Haarden Jaarsma vulhaarden f 70—/ 1G0 Uitdraai Calorifères 40—/ 80 Geheel koperen 1CK140 Gashaarden f 20—/ 60 Gaskachels 6—/ 12 Halier comfore? 2 vl. f 15—/ 30 Petroleum kachels f 1420 MEIJüBINK, JansslriSt 62 Herstelt uwe fouten vóór het te laat is, U bespaart zich. daar door gc3d en, onaangenaamhe den. Draagt dit herstel op aan het Bureau voor belastingza ken. Jonsweg 57, Tel. 2048, Strengste geheimhouding!

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 7