Lourens Janszoon Coster, door Prof. Dr. Gottfried Zedler. |j HOE STAAT 'T MET ,T~| ült de Omstreken Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 3 OCTOBER 1921 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) fö.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummors fü.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coaler, Uiractour-Hooldredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 30e2 ADVEHTENT1ENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Iilj abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertantiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 16 Cts. h contant; bulten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie i Groote Houtstraat 03. Teleloonnre. de Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden MAANDAG 3 OCTOBER. Schouwlbui i Jansweg Hittepetit, 8 trar. Soc. Yereeniging: Expenmenten- avond van Bert Astron. 8 uur. Groote Houtstraat 69, TentooraAel- lincr van 17e eeuwsche schilderijen. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 4 OCTOBER. Stadsschouwburg Wilsonsplein Haarlem's H. B. S.-tooneel, Liefdes duel, 8 uur. Schouwtburg Jansweg: Hittepetit, 8 uur. Groote Kerk, Orgelbespeling, E tot 3 uur. Groote Houtstraat 69, Tentoonstel ling van 17e eeuwsche schildenjen. Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en variétévoorstelling 'b avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat, Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Familie-Bioscoop. Kleine Houtweg Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Een noodzakelijke Raadsvergadering. Voor aanstaanden Woensdag is een Raadsvergadering uitgeschreven. Dat klopt voor zoover het den da tum betreft, want 14 dagen geleden ls er ook een Raadsvergadering ge houden en het is gewoonte geworden, dat de Raad om de 14 dagen bijeen komt. Maax een wet van Perzen en Meden is het toch niet en walmeer er weinig aan de orde is, kan toch wel een woek. kunnen desnoods twee weken worden overgeslagen. Op de agenda staan tien punten, waaronder niet één zaak die spoed eischt. Evenmin een zitting met ge sloten deuren. Is er haast bii het pro ces-verbaal van kas en bleken van den gemeente-ontvanger, de rekening van de Stads-apothe6k, een vrijstel ling van de (bouwverordening, over schrijving van huur, verkoop van huizen, verhooging van begrafenis rechten, benoeming van een commis sie die zal moeten constateeren wat Iedereen al weet: dat de openbare vlschstalletjes mislukt zijn Het ko hier van de schoolgelden kan stellig ook wel wachten. En met de opzeg ging aan de 'buitengemeenten van de overeenkomsten voor lager onderwijs nijpt bet ook uieit, omdat die zes maanden te voren moeten worden op gezegd en de meest nabij liggen de da tum is 1 Mei 1922 (Schoten) zoodat daarmee tot 31 October tijd is. Maar waarom vergadert de Raad dan f Zoo'n bijeenkomst kost immers geld' Dertig maal vijf gulden (stel, dat drie leden mankeeren) is f 150 presentiegeld, plus de thee en de kra kelingen pro memorie en het tijdver lies \ari 30 Raadsleden, drie ambtena ren, drie boden, zes verslaggevers, twee stenografen liet publiek telt niet inee. want dat hoeft vrijheid om weg te blijven. Al deze menscben zou den, als er geen Raadsvergadering was, ander nuttig werk kunnen doen, ter waarde van laat ons schatten ge middeld tien gulden per vergade ring. W ij meenen dus, dat één Raadsver gadering aan uitgaven voor de ge meente en schade voor de gemeen schap te zaïnen kost in ronde cijfers minstens zeshonderd gulden. Kn die som ia het heele agendaatje van Woensdag in de verstc verte niet waard. Zuinigheid, mijne heeren van 't Stadhuis wat wij u verzoeken mogen! Zuinigheid! In 1483 kwam een leerling uit de School van Gutenberg te Haarlem; zulke leeHingen hadden zich elders in Hofland reejïs lang gevestigd. Door ie nieuwe kunst van Gutenberg werd ie uitvinding van Coster spoedig ge- aeel vergeten. Tooh bleef in de stad llaarlem zelf de herinnering daaraan levendig. Maar pas in de tweede Ihelft van de 15e eeuw werd zij, toen reeds im menig opzicht door de sage om sponnen en opgesierd, literair ge fixeerd. Zonder twijfel echter dat bewijst de vergelijking van de Hol- landsche vroege typen met de oudste Mainzer typen is Coster de eerste, die letters gegoten en daarmede klei ne drukwerken lieeft vervaardigd: )s hij daarmede echter ook de uitvinder van de boekdrukkunst Is deze groot ste en belangrijkste uitvinding zijn verdienste en niet van Gutenberg i Wilden wij het voorbeeld van vroege re, andere uitvinders uitsluitende Costerianen volgen en zoo oordeelen, dan zou dat ongeveer hetzelfde zijn. als wanneer wij Morse in plaats van Marconi tot uitvinder van de draad-, looze telegrafie wilden maken. Nadat wij gezien hebben, wat Gos- ter uitgevonden heeft, moeten wij ook een korten blik slaan op dc uitvinding van Gutenberg, die toous lang haar zegetocht door geheel Europa was be gonnen, toen de vóór haar ontstane uitvinding van Coster nog altijd be scheiden tot de p;aats van haar oor- spreng beperkt bleef. Het genie van Gutenberg moet, zooals dc Keulsche Kroniek verzekert, door een door Cos- ter gedrukte Donaat op het vraagstuk van het lettea-gieten gewezen zijn. Zon dertwijfel heeft hij in Straatsburg zoo'n druk bij zijn eerste proefinomin- geu in handen goh tul. Gutenberg heeft wel zeker de daarin voor den dag ko mende uitvinding van heit lottorgieten eerst slechts willen namaken. Daarbij heeft hij echter de bezwaren, zooals zo boven beschreven zijn, lereen kennen, om eene bruikbare type in den zand vorm te gieten. In plaats van nu can ter heat pad van Coster te volgen, hooft Gutenberg de beteokenis van de nieu we uitvinding van hel lettongioton in gezien en de oplossing van het vraag stuk van de nauwe banden bevrijd, waarin zij door do uitvinding van Coster was geklemd. De na elke gie- ting te hernieuwen zandvorm lïeeft Gutenberg door de metalen doorloo- pende matrijs vervangen, doordat hij eijno eerst ook nog in hout gesneden stempels door middel van de aand- gietmethode in geel koper oimigoot ze in lood insloeg. Terwijl edhter Cos- ter aan het lettertje tevens de opper vlakte van het staafje door middel van den zaohten zandvorm had kunnen geven, moest Gutenberg van dit voor deel afzien, daar het metaal het ge bruik van een zoo ingerichtcn stempel niet zou hebben verdragen. Daarom ken Gutenberg ook gten eenvoudigen opgietvorm zooals Coster gébruiken, om het lettertje van het staafje te voorzien. ïï.i moest, om door middel van zijn metalen matriis bruikbare typen te kunnen gieten, een expres daarvoor ceconstrueerd instrument, het hand- eietinstrument, uitvinden. Dit instru ment dat teirenwoordiir hop in de al tijd maller werkende gietmjachine als de eigenlijke kern daarvan voort- bestaat, is de erootsche uitvinding van Gutenberg. Pas met het handgiet- instrument is het mogelijk, vlug en ze- kor bruikbare loodletters te gieten, zooals de boekdrukkunst die eischt. Voor de 'beschrijving van dit instru ment inoet ik naar mijn werk zelf verwijzen. Vijf en dertig afbeeldin gen toch zijn er noodig geweest, om van deze grootsche uitvinding een nauwkeuriger voorstelling te geven. Wij hebben wel geen instrument meer voor oogen, zooals Gutenberg uitgevonden en gebruikt heeft, maar het gieten van de reeds in 1454 onbe rispelijk gegoten kleine Mainzer af- l.iatbrieftypen .bewijst ons, dat de tra ditie gelijk heeft, aJs zij zegt, dat het later en thans nog gebruikte hand- eiet-instrumont in hoofdzaak het Abc- instrument is, zooaJs Gutenberg het uitgevonden heeft. Pas door dit instrument, welks uitvinding Gutenberg minstens ©en tiental jaren ran steeds hernieuwde proefnemingen en inspanning gekost heeft, is dc bockkdrukkunst mogelijk geworden l)e eeuwenlange twist, of de uit vinding van dc boekdrukkunst aan Lourens Janszoon Coster te Haarlem of nan Johan Gutenberg in Mainz te danken is. zal, naar ik overtuigd ben, door mijne nasporingen voor goed uit zijn. De voorstanders van beidé rich- tngen zullen elkaar voortaan vreed zaam de hand reiken de voor Coster in Haarlem opgericht© gedenkteeke- nen behoeven niet omvergehaald te worden en anderszijds wordt de roem en de verdienste van Gutenberg niet verkleind. Wel is 't zaak zich vrij te maken van valsche veronderstellin gen, die op onkunde van de hier in aanmerking komende vraagstukken berusten. Den leek is het niet zonder meer duidelijk, dat Coster wol de ge goten drukletter, maar niet de boek drukkunst, Gutenberg daarentegen de boekdrukkunst en niet de gietletter heeft uitgewonden. Slechts hij, die zich van de kolossale bezwaren heeft overtuigd, die de uit vinding van het lettergeten in den weg stonden, zal aan het werk van Ibeide mannen ireoht kunnen laten wedervaren en er zich van overtui gen. dat met de erkenning van de verdienste van den een aan de ver dienste van den ander geen afbreuk wordt gedaan. Al is Coster ook niet de uitvinder van de boekdrukkunst, zoo is hij toch de wegbereider daar- too. Ik was oorspronkelijk van plan, tegelijk met de bewerking van denHol- londschen vroegdruk al de daarvan be waard gebleven gedenkteekenen te verzamelen en uit te gewen. Door dit plan heeft de wereldoorlog mot zijn voor Duitoch!and zoo nood- 'ottigen afloop een streep gehaald. Uit gebrek aan mkldelen héb ik mijn vroegere vacantiereizan naar Holland alsook de voortzetting van mijn aanzienlijke verzameling van Coster- drukken moeten opgeven. Dit plan behoorde de stad Haarlem, waarin Colter geboren is en waarin hij ge leefd en gowerkt heeft, thans op te vatten. Met de uitvoering daarvan zou zij een haren grooten zoon het meest waardig gedenkteeken opridhten den bouw van het Post kantoor te Bloemendaal. Veel voortgang zit daar nog niet in. Ons werd medegedeeld, dat het nieuwe postkantoor op een stuk ter rein in de omgeving van liet station gebouwd zal worden, dus niet op een bijzonder gunstig gelegen punt. De Postadministratie is wel gene gen, het postkantoor op evn meer ge- wenschte plek, bijvoorbeeld aan tien Bloemcndaolschen weg, te doeui lou wen, als de gomeente lUoemendual het bedrag wil betalen, dat méér noo dig is, dan wanneer het gebouw bij het station komt. De kans, dat de ge meente dit bedrag zal bijbetalen, is evenwel uiterst gering, daar dit de som van. ongeveer f 40.00U beteek ent- te moeten vatten. De jaarliiksche opbrengst bij hrt voorgestelde tarief wordt door ons ge raamd op f 40.000, waartegenover een uitgave staat van f 43.000 per jaar. Tenslotte bieden B. en W. den raad een ontwerp-verordening ter bekrach tiging aan. Stadsnieuws ZEDENMISDRIJF? Wij lezen ir „De Courant" van hedenochtend Vrij dagavond vervoegden zich op het hoofd bureau van politie te Amsterdam een man met een io-jarig jongetje. Zij gaven voor vader en zoon te zijn. De man deel de mede, dat hij zonder gold was en vroeg nachtverblijf voor zich.cn het kind. Daar de ogaven, die door hen werden gedaan, betreffende den geboortedatum van den jongen, niet met elkaar klopten, kreeg do politie eenig argwaan en zij stelde een nader onderzoek in. Bij het afzonderlijke verhoor, dal den jongen daaro wend afgenomen, deelde hij al héél spoedig mode, dal de man, die met hem op het bureau was gekomen, zijn vader niet was. Het bleek, bij het verdere verhoor, dat de jongen uil Haarlem afkomstig was en dooi met den hein toenmaals onbeken den man is meegelokt. Hij was nu reeds dag of tien met dezen op stap en had heele tournée door het land ge maakt, totdat heden het gekl van zijn „beschermer" op was. Vermoed wordt, dat de man nader niet omschrijven handelingen met het knaapje heeft verricht. Hij is op het bu- gehouden om aan een nader onder zoek te worden onderworpen. Het jongetje, dat vermist was, zal naar zijn ouders worden teruggezonden. Bij een informatie bij de Haarl-emsche politie wist men ons alleen mede te dee- len dat het in dit bericht bedoelde knaap je, dat hier eenigc dagen was vermist, door de Apisteidamsche politie naar Haarlem is overgebracht en aan zijn ou ders is afgegeven. PROF. Dr. H. H. KUYl'ER. Naar da Stand verneemt, beeft Prof. Dr. H. II. Kui per het ziekenhuis to Haarlem kunnen erlaten. Do hoogleeraar verblijft thans n zijne woning to 15 loe man daal voor ver der herstel na do operatie. SCHANDELIJK. Door eon tapper al hier is aan een drietal jongens, onder wie m van 15 jaar was, urio deciliter je never verkocht. Gevolg was dat oen der jongens zich zoo bedronk, dat lüj Zater dagavond laat in bewustelocwen toestand door do poiitio in den tuin van oen per ceel in het Frederiks park werd gov on - Per brancard is <le jongen naar bet St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is met gevaarlijk Tegen den tap is wegens overtreding dor Drankwet piooes verbaal opgemaakt. EXAMEN. Do eerstvolgende examens an de Veroenigmg van Leeraren m de Handelswetenschappen, zullen to Haarlem worden gehouden op 12, 13 en 14 Decern- x 1921. DE CEMEENTELIJKE VISCH- VOORZiENINC. B. en W. «kelen den raad mede, dat nu ongeveer anderhalf jaar inet een proefneming van de gemeente lijke visc-hvoorziening is verstreken, de vraag rijst of op grond van de te dier aake opgedane ervaringen die voorziening alsdan niet dient te wor den voortgezet. Naar hun meening kan een raadscommissie de ge- wenschte voorlichting omtrent deze aangelegenheid geven. Zii stellen daarom den raad voor over te gaan tot de instelling en be noeming van een zoodanige commis sie, onder voorzitterschap van dien Burgemeester en voorla bestaande uit drie loden. Het ligt in de bedoeling van B. en \V. als adviseur nan die commissie toe te voegen den heer F. de Jonge. BEGRAFENISRECHTEN. B. on W. deel en den Raad mede Bij raadsbesluit van 8 Mei 1917 werd vastgesteld een verordening op de heffing van rechten voor het ge bruik van het gedeelte der algeineene (begraafplaats dezer gemeente, het welk bij raadsbesluit d.d. 17 Jauuari 1912 voor uitbreiding der becraaf- plaate is bestemd. Intusschcn zijn de aribeideloonen en kosten van mate rialen niet onbelangrijk gestegen, waarom ons College het noodzakelijk acht de tarieven der bestaande veror dening aan een verhooging te on derwerpen. Het ligt in de bedoeling van ons Collego om dé nieuwe tarieven voor het dagelijksch onderhoud, genoemd in art. 7 der hcffingsverordening, met 1 Januari 1922 ook van toepas sing te doen zijn voor het onderhoud der op do graven vóór dien datum geplaatste voorwerpen of versierin gen. Ten opzichte der oude begraaf plaats echter hébben wij gemeend een overgangsbepaling te moeten maken, welke is vastgelegd in art. 11 dezer verordening. De sedert het jaar 1900 geldende verordenine tot heffing van rechten voor het begraven op do Algcmeene Begraafplaats in deze gemeente, ver- meenen wij met de hiervoren genoem de verordening in één ontwerp samen HEEMSTEDE. Zending. Men schrijft ons: In onze gemeente is een begin gemaakt met bet winnai van contribuanten, die zich overeen komstig het jdan-Creutzberg, met be oog op eventueele tekorten der zen ding, willen verbinden om ten hoogste driemaal '6 jaars minstens f 1 bij te dragen, onverminderd hun gewone g-ifu-n of contributies voor de Zen ding. Velen werden hiertoe reeds be reid gevonden terwijl bovendien ver schillende giften weiden ontvangen. In de komende dagen zal deze actie nog worden voortgezet De opbrengst bedraagt tot nu toe ruim f 500. BLOEMEND-AAL. JUBILEUM-IJZERMAN. In ons nummer van. Zaterdag, heb ben wij verslag gegeven van het meer intieme feest van den jubilaris met zijn leerlingen. Nu rest ons de taak dén lezer te vertellen wat ex 's mid dags is gepasseerd. Door de welwillende medewerking van bloemisten was de gymnastiek zaal in een ware feestwaramde veran derd. Cm drie uur waren vele vrienden van den heer IJztsrman aanwezig om hem hulde te betuigen op dezen zon- nigen eersten October. Om kwart over drie arriveerde de auto en na gekiekt te zijn, begaf jubilaris zich met zijn gezin naar het gestoelte der eere. Toen leegden zich de corridors en was de gymnastiek zaal propvol. li<?t allereerst nam Mr. D. E. Lionl liet woord. Spr, heeft met groot ge noegen het intieme kinderfeest in den morgen meegevierd, deze middag draagt een meer plechtig karakter. Of dit den lieer IJzerman aangenaam is, betwijfelt spr., maar tooh zal zich als lijdend voorwerp moeten on derwerpen. Om het den jubilaris ge makkelijk- te maken zal hij daarom geen Lr cede opsomming geven van de deugden, bekwaamheden en ver diensten an den jubilaris, maar slechts aanstippen, wat allen bij el kaar heeft gebracht, en waartoe wij den beer IJzerman hebben uitgesioo- digd. liet uitgangspunt is natuurii/k 1 October 1896, liet optreden als hoofd der gemeentelijke school te Bloemen- daal. Deze 6cltool was toen gevestigd in een onooglijk gebouwtje aan den Bloemendaalsch en weg, waarvan de sporen geheel zijn uitgewischt. W. hebt ge op dien lsten October gedacht, vraagt spr. zich af. Hij :s geen gedacht e n 1 ezermaar vermoede lijk zal het wel geweest zijn: de land streek bevalt mij goed, de werkkring is niet onaardig, maai- het arbeids veld is te klein. Stellig heeft de heer IJzerman niet gedacht dat hij zijn 25-jarig hoofdschap van Bloemendaal zou vieren. W aarom is dat zoo an ders uitgekomen? Omdat de omstan- di vlieden spoedig en gunstig veran derden. Dra werd Bloemendaal liet kleine dorp van toon meer pa mevr bevolkt. Het schooltje werd te klesn en aan uw wensch om een flinke mo derne 6Chool te erlangen werd door bet gemeentebestuur gaarne voldaan. Zoo werd de schood aan den De Genes tetweg Igebouwd, die nog toestaat. Maar nauwelijks daar in dat nieuwe doelmatige gebouw den scepter zwaaiend, reikten uwe aspiraties ver- dei-. Bloemendaal met ssijn steeds wassende bevolking moest nog een nieuwe, veel grootere school hebben, eetn lagere school met daaraan ver bonden M, U. L. O.-klassen, in één mooi gebouw onder ie brengen. De verwezenlijking van dat denk! -t was niet zoo gemakkelijk te bereiken als de eerste maal, maar door taaie volharding is de inrichting tot stand gekomen. In 1914 is deze school een modelinrichting geopend. Of de jubilaris nu aan het eind zijner wensdien is? Spr. betwijfelt het. wil ccliten in het openbaar getuigen, dat de heer IJzerman zijTi streven niet hooft beperkt tot schoolgebou wen en leermiddelen, maar zich nog veel meer heoft gewijd aan onderwijs en opvoeding der aan zijn zorg toe vertrouwde kinderen. Uit oen voornaam geslacht van on derwijzers gesproken en daaraan ver maagschapt, in Leerdam geboren, moest een goed onderwijzer uit den heer IJzerman groeien. De jubilaris heeft zich beperkt tot het lager onder, wijs, maar voor spr beteekent u niet minderwaardig onderwijs. Inte gendeel, het lager onderwijs is het fundament voor aUe verder onder wijs. Daaraan hebt ge aldus spr. uw volle kracht gewijd en met groot succes. Uw school, de tegen woordige en de vroegere, stonden en staan terecht bekend als uitnemende inrichtingen van onderwijs. Dit suc ces is verkregen door uw ijver en toewijding, door uw kennen en uw kunnen, door in toepassing te bren gen -Napoleon's wijze raadgeving; toujours plus faire qu'on doft Spr. is slechts voor 1/3 getuige van den ar beid van den jubilaris, maar dit is voldoende om te weten, hoe de lieer IJzerman zijn taak opvat, die z bijna dagelijks om 7j naar school be geeft om of administratief of voorbe reidend werk te verrichten. En als de bel te 8f uur luidt, gaat spr. voort, dan staal ge klaar om uw bijna 300 vriendjes en vriendinnetjes STELT GU PRIJS OP GOED VERZORGD DRUKWERK a BESTELT HET DAN BIJ DE ELECTRISCHE DRUKKERIJ LOURENS COSTER GROOTE HOUTSTRAAT 08, TELEFOON Go. 7£4 te ontvangen met een door de kleinen zoo geappricieerden handdruk oi uuiestreêk, met een vriendelijk .-oord, als het hoog noodig is, met con klein - vermaning, die treft, maar niet kwetst. .en opgewekt ontvangt ge ouders en verzorgers als zii u omtrent leer lingen komen raadplegen en uwe uit stekende paodagogische adviezen zijn op bezonken oordeal gebaseerd. Ook is de band niet uwe oud-ieerlingcn niet verbroken, maar hebt ge hen herhaaldelijk ur hunne studie 611 can- re met belangstelling gevolgd. Zoo intensief arbeidende is er nar tuurlijk slechts weinig tijd voor an der werk. Toch vontU ge nog gelegen heid om in uw woonplaats nuttig maatschappelijk werk te verrichten. Do opsomming is onvolledig, maar ver mold t: Witte Kruis, Koningin nedag en het Karin emer Leesgezel schap. Al deze prestaties gedurende 1/4 eeuw verdienen erkenning en waar deering. Vamdaar de Commissie, wel ker woordvoerder spr. is, saamge- steld uit ouders van leerlingen, van uw medewerkers in de school en daar buiten en enkele persoonlijke vrien den. Deze commissie was gemakkelijk gevolgd. Jhr. Bas Backer was onmid dellijk JreFoid eore-voorzitter dezer commissie te zijn. Deze commissie wendde zich tot de categorieén waar uit zij was gevormd en verzocht haar in staat te stellen u op dezen dag een blijk van hulde en sympathie aan te "eden. Honderden gaven aan dit verzoek gehoor, maur toen kwam voor de commissie de moeilijke vraag wat u aan te bicden. Daar de commissie vernam dat ge in uwe nieuwe woning eenig voorwerp van versiering zoudt begecreo, besloot zij u zelf de keuze wu» die voorwerpen laten, aange zien eigen smaak hierbij een groote rol vervult. Vandaar de aanbieding van een album met de namen van al len die tot deze huldiging hebben me degewerkt, vervaardigd in de kunst- innchting van den heer Elias P. van Bommel cn van een portefeuille van dezelfde fabriek. Deze portefeuille 'i..óft volgeus den geijkten term een „inhoud" ook in een artistieke in richting gefabriceerd en wel expres selijk voor deze gelegenheid door Jo Enschedé en Zn. te Haarlem. In opaioht bestaat er geen animositeit tussohen Bloemendaal en Haarlem), Spr. vraagt den jubilaris dezen in houd naar eigen keuze te besteden, natuurlijk in overleg met mevrouw IJzerman, als herinnering aan d«en 'JEen dag van vreugde en geluk, nu ge liter staat, krachtig en gezond, verjïozeld vaa uwe trouwe gade, uwe kinderen, aan wie ge naast en met uwe schoolkinderen uwe beste zorgen voor opvoeding en opleiding hebt ge wijd. Moge het u gegeven zijn nog geruimen tijd, althans zoolang de wet het gedoogt, werkzaam te zijn in het belang van Bloe- mendaal's jeugd, van uw gezin en van uw verwanten en vrienden. En moge ook daarna neg een lang tijd perk van rust met waardigheid, voor u aanbreken. Spr. eindigt met den uitroep „Lang leve Arie IJzerman!" Dc tweede spreker, Dr. J. F. M. Sterck, inspecteur van het L. O., neemt nu het woord. Hét Rijksschooltioezicht, aldus spreker, mag op een dag als deze niet afwezig jcijn, temeer niet, omdat om andere, kleine zaken, niet elk ooigenblik de hulp van het schooltoezicht wordt in geroepen. Dit is aan den heer IJ. te dan ken, die als good paedagoog met de kia- doren, onderwijzers en ouders weet om te gaan. En dit is met alle soort kinde ren en ouders present company excep ted niet altijd gemakkelijk. De heer IJ. heeft veel slag om moeilijkheden te vermijden. Verder wil spr. den jubilaris hu!d;gcn als den man, die aan het hoofd staat van een der eerste scholen van het Rijk es hei is a'n opiechte weasch, dat het den jubilaris gegeven moge zijn nog vele jaren deze school te besturen. Op den steun van het Rijksschooltceziclu. kan rii heer IJ. daarbij steeds rekenen. Gaarne voegt Dr. Sterck bij zijn geluk- weitsc'ien die aan mevrouw IJzerman er aan de kinderen. Dan ts het woord aan den Burgemees ter, Jar. Bas Backer, die vergezeld war door het gehecJe dagelijksch bestuur, den secretaris Mr. Dr. Vceren en enkele wethouders. Si. tent: Het gemeenteba- den gemeenteraad. Een half jaar geleden schreef ik eds een open brief aan don raad, waarin breedvoerig betoogd wen!, dat het gewenscht is de gemeentelijke vischvoorziening een erfenisje uit den schralen Distributtetijd! stop te zetten. Nu dienen B. en \V. een voorstel bij den raad in, waarin zc schrijven, dat de vraag rijst of op grond van opgedane ervaringen die voorziening al dan niet dient tc worden stopge zet. B. en W. durven de vraag mot nog met een positief ja te beantwoorden. Zij willen een raadscommissie IxAjc- men om 't vraagstuk te bcstudeeren. De heer F. de Jonge zal dan als ad viseur dier commissie optreden. Is dit oen tufisclienstaiion om tot de afschaffing te komen? Nadat ik mijn be w us ten brief schreef zijn de toestanden voor de gemeente lijke vischvoorziening niet gunstiger gevroren. 't Beste is dien dienst finaal op te heffen. Dat dit aanbeveling verdient be hoeft een raadscommissie nog niet eens in een officieel rapport vast te stellen. Daarom, bespaar die commissie de moeite en besluit dadelijk tot afschaf "ng. 'i Komt er toch van! OPEN BRIEVEN VAN KEES DE MOPPERAAR AAN m stuur van Bloemendaal heeft met veel genoegen gevolg gegeven aan de uitnoo- ó^gsitg van de commissie tot aanbieding van het huldeblijk, om bij die plechtig heid tegenwoordig te z:;n. Wij maken tevens van de ge egenhcui gebruik cm onze gelulcwênscbcn aan den heer ca mevrouw IJzeiaian aan te bieden. Zooals u bekend is, verbieden de wet telijke voorschriften bel geven van een geschenk daarbij. Wij betreuren het zeer, dat het cu juist zoo treft, doch wij heb ben toch niet het gevoCS tegenover u te slaan met geheel feege handen cn ons drukt niet de gedachte ten opzichte van te kort te zijn geschoten. Gedurende het 25-jarig verblijf in deze gemeente heeft het u toch nimmer aan medewerking van het gcmocmcbestuur ontbroken. Uwe voorstellen werden m het algemeen alle goedgevonden en uitge voerd cn toen het oogenbhk aanbrak, dz: hier in de gemeente een openbare M. L. O.-school zou worden gesticht, en daarmede het Ueaal, dat u steeds voor oogen had, zou worden bereikt, toen beeft het gemeenctbest-r wel zeer dui delijk doen blijken bij den bouw en bij de inrichting, dat hij die bedoelde als een bekroning van uwe werkzaamheden, ais een belooning voor het vele goede door u op onderwijsgebied verricht. Het was den 3ien Aug. 1914, dat deze school werd geopend en het is toen wel een schoone hulde aan u als ambtenaar geweest welke u dagelijks bij de verrich ting van uwe werkzaamheden zult heb ben gevoeld. Thans is het 7 jaar later cn nu neemt u in ontvangst de hulde o uw: werk, ook in dit gebouw verricht cn 'liet is ons een groote voldoening daarvan getuige tc mogen zijn, Hei gebouw bluft als een voortdurend bewijs van de goede verstandhouding van be stuur en ambtenaren, van de erkenning e groote vordiensten op onder wijsgebied. Wij wenschen u nog vele jaren toe aan het hoofd dezer inrichting, welke een sieraad is in de gemeente. Namens het ersonccl spreekt de heer Popma, die lange jaren met den jubila ris heeft samengewerkt. Het is mij een groot genoegen, aldus de heer Popma namens ce colclga's tot u tc mogen spre ken op deze mijlpaal in uw leven. Wij, die alle dagen met u samenwerken, kun nen beter dan iemand anders waarxicc- ren het gevoel van groote dankbaarheid, dat u op dezen dag moet vervullen. Voor mij zelf is het werken mix u een brcu geweest van verhoogd levensgenot* Waardoor was d« ruy -lijk? Dit kon door den rustigen arbeid aan uwe school, dor den geest van vriendschappelijke sa menwerking, steeds ondervonden. li hebt waardeering voor uwe mede-arbei ders. gü plaatst u nier boven bet pers**.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1