HAARLEM'S DAGBLAD Oüitenfandssh Overzicht DSNSDAG 4 OCTOBER 1921 TWEEDE BLAD MubrieSs voor Vrouwen. Bij die ultsiaalc sloot CecJl zïcli aan, die hoopt dat deze rede ook Engeland zou bereiken, alsmede Duitschiand ea daar vruchten zou dragen* DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De „New York Herald" verneemt uit Washington: Naar men uit Japan se lie bron verneemt, is de overeen komst betreffende Yap in groote lij nen de volgende: De Vereenigde Sta ten ontvangen den kabel van Yap naar Guam, Japan de kabel Yap- Shanghai. Nederland, die van Yap naar Menado. Do Vereenïgde Staten krijgen het recht om een kabel over hot eiland Yap te leggen en ziin voor nemens een verbinding tot stand te brengen tusschcn het eiland en Chi na. BRIAND NAAR WASHINGTON? De Farijsche correspondent van de Times" schrijft, dat het niet onbe langrijke deel van de Fransche open bare meening, hetwelk meent, dat Briand een fout heeft begaan door te liesluiten zelf naar de conferentie te Washington te gaan, een krachtig medestander heeft gekregen in den ex-president Polncaré. In liet Oct ober-nummer van de „Re- vue des Deux Moiules", wijdt de ex- president zijn politiek overzicht aan een beschouwing tegen de voorgeno men reis van den eersten minister. Poincaré wijst op het uitgebreide wet gevend program, dat de Kamer en de Senaat hebben te behandelen en zegt dan: „Ik kan moeilijk begrijpen hoe do eerste minister aan den vooravond van de behandeling van zulk een be langrijk parlementair program tijd kan vinden om op zijn minst vier of vijf weken afwezig te zijn. We hebben in de Vereenigde Staten een vooriref- felijken ambassadeur, die zijn vak uitnemend verstaat en die zijn En- golsch spreekt als zijn moedertaal. Wanneer er bovendien nog iemand uit Frankrijk zou heengaan, zou nie mand daarvoor beter aangewezen en meer gewenselit zijn, dan Albert Sar- rout, de ministlr van koloniën, ten einde te Washington de belangen te bepleiten, welke Frankrijk ln de Stil le Zuidzee heelt. Zelfs in normale omstandigheden zou het buitenge woon moeilijk zijn voor ©en eersten minister om zulk een buitenlandeclie reis tijdens de zitting van het parle ment te ondernemen. In de tegen woordige omstandigheden schijnt het mij toe, dat er waarlijk een moreele en een materieale onmogelijkheid be staat voor den eersten minister om voor zoo'n langori tijd zoo ver van Parijs verwijderd te zijn. DE POILTIEKE TOESTAND Bij gelegenheid van de plaatsing van de oeremedaile van het Amerdtaanseho oon- gres op het giaf van den Onbekenden öoldaal, hielden Mil let and en de Ameri- kaansohe opperbevelhebber, generaal Pers- hing, in do Cliamps Elysées een wapen schouwing. Bij de Arc de Triumphs sprak de Ameri ka ansclie ambassadeur een rede uit, waar in hij in de eerste plaats erop wees, dat hot Ainerikftansehe volk op deze wijze zijn bewondering wilde doen kennon voor de Franscho strijders. 7iijn redo vervolgende, betoogde hij, dat, het lieden onheilspellend is, de toekomst onizeJter, zoodat men in het verleden de bo- zieling moet zoeken voor de toekomst. Het mag niet zijn, dat de dooden tevergeefs hun leven hebben gegeven. lie taak van morgen eischt geen wapengeweld, hetwelk zijn werk heoft gedaan. Hij hekelde verder het egoismo en het eigenbelang, die overal onder sohoonsolüjnende woorden zijn te onderkonnen. Wij aanschouwen, zoo zeido hij, kleingeestige en ellendige intrigues, die den naam revolutie misbruiken of het woord vaderlandsliefde neerhalen. Wij hunkeren er naar nog eenmaal het woord offervaardigheid te hooren weerklinken door de landen. Wij moeten onze geheele persoon geven aan do zaak van het recht, een ongeschokt en onoverwinlijk vertrou wen im do mocht van dat recht behouden on bij onzo handelingen zeker er van zijn, dat wij in ons recht zijn. Voorwaarts, zoo eindigde de ambassadeur; want do toe komst van de wereld is mauw verbonden aan het lot van Frankrijk, dathet bolweik der beschaving was en daarvan titans nog steeds het symbool is. Naar gelang Frank rijk zal leven of sterven, zullen wij den slag winnen of verliezen, dien wij thaus strijden. Vervolgens hechtte generaal Pershing de medaille aan do graftombe. EEN REDE VAN CLEMENCEAU. Clcmencoau heeft te St. Henmine iu <ie Vendée bij de onthulling van het hem ter eere opgerichte monu ment een rede gehouden, waarin hij de overwinning van Frankrijk roemde ale een overwinning van het idealis me, dat voor de veredeling van het leven oiurtiebaar is en reeds geleid heeft tot de bevrijding van in slaver- juj verkeerende of onderdrukte vol ken. De overwinning is een overv, inning van alle Geallieerden, maar de moei lijkheden voor het bondgenootschap begonnen, toen de vijand de wapens had neergelegd. Toen men Tos gerahlcfe uit de lang durige traditie: het gezamenlijk be strijden van den gemeenschappelij- ken vijand, overwon onwillekeurig de neiging om terug te vallen in de for matie van voorbijgegane tijden. Maar de oorlog van de Entente zou een be- ladhelijk avontuur zijn als die over leefde politiek wederom van kracht werd. Verder verklaarde Clamenceau ook de verplichtingen van de geallieerden ten aanzien van Frankrijk, noodig voor de handhaving van den vrede: „Als eenmaal de schadeloosstelling die Duitschiand ons verschuldigd is voor de barbaarsehe verwoesting zal zijn afbetaald, dan zal hel belang van onze veiligheid in de eerste plaats om afdoening roepen." TURKIJE EN GRIEKENLAND. Een verklaring van Moestafa Ben telegram ui; Angora >an 1 Oct. meldt, dal Yloestafa K-:mal in een rede een uiteenzetting heeft gegeven van den huldigen toestand. Hij dééd cnededeeling. n van tlen loop der militaire gebeurtenis sen en verkiaaide daarop: „Wij vragen mets adders dan om onathankclijk te mo gen leven binnen onze grenzen. Wij ■.ragen van de volken van Europa jeen inbreuk te maken pp onze recLuon, die we zullen verdedigen. Wij hebben door rijke gebieden, rooals Syrië en Mosopota rn te op te geven, onze deelneming aan !en oorlog aan de zijde der overwonnen mo gendheden duur genoeg betaald. Geen eeikele der over v. on oen mogendheden is zoo geamputeerd ais w;;.. I>e re lenen, die men tegen ons bestuur aanvoert om als voorwendsel voor die veroveringen te dienen zijn onrechtvaardigd en huichel achtig. Wij zullen de wapens me; neer leggen eer onze rechten zijn gewaarborgd. Wij voeren geen oorlog om den oorlog, maar ten einde vrede te krijgen, een vre de die voor ons aannemelijk is eoi ons waardig is. Wij willen zot» Bpoedig mo gelijk vrede zien in ons verwoest laad. En wij zullen al onze krachten geven om ons volk den vrede te geven d:<-n hei ver- Llovd George, zoo vervolgde Kenia!, heeft in een op 16 Aug. in het Lagerhuis ge houden rede gezegd, dat men met de militaire succes der oorlogvoerenden had rekening te houden. „Welnu, wij zijn thans in de positie van overwinnaars en ik hoop dat Lloyd George woord zal houden en niet van meening zal veranderen, onvlu thans de militaire toestand in Klein-Azië te onzen gunste is gewijzigd." OVER EEN GEHEIM DÜITSCH LECER. In een interview met liet „Berliner Tageblatt" besprak de Duitsche rijks- weerminister Dr. Gessier het artikel van de „Times" over het geheime Duitsche leger. Gessier verklaarde: „Ik zou mij in de eerste plaats er op willen beroepen, dat de intergeal lieerde militaire commissie de con trole op de sterkte van ons leger, onze militaire inrichtingen en de 011- derdeolen van het leger tot in aJle bijzonderheden uitoefent en dat zij hierbij de beschikking heeft over een zeer nauwkeurig ingericht en en uit- gebreiden berichtendienst. Indien d> controle commissie ook maar de ge ringste aanleiding zou liebben om te gdooven dat de bewering van de „Times" op iets anders dan zuivere fantasie berust, dan zou onmogelijk het Reuter-bureau twee dogen na liet publiceer en van dit „Times" artikel aan de wereld medodeelen, dat vol gens de laatste Ln Britsche kringen ontvangen mededeelingen de interge- allieerde controle-commissie haar taak tot vernietiging der door Duitsch land uitgeleverde wapens 7.00 goed als beëindigd heeft en dat zij volkomen is tevreden gesteld wat betreft de uitle vering en vernieling der Duitsche wapens. Indien in den laatsten tijd door de intergeallieerde militaire commissie de een of andere nieuwe eisch is ge steld, dan betrof zulks niet het leger. Het eenige groote geschilpunt, die wij hebben, is dat de intergeallieerde militaire commissie ons het bezit van materiaal tegen gasaanvallen van Versailles niet het recht toe heeft. Het Duitsche leger zou dan zonder materiaal tegen gasaanvallen zijn? luidde de vraag. Ja, natuurlijk. Hierbij valt op te merken, dat juist ook in de ontwikke ling van de techniek van bet. gas voor militaire doeleinden in ander.< landen het grootste gewicht wordt gelegd. Is de kwestie reeds definitief opge lost? Zij is door de gezantenconferentie afgewezen. Wij hebben er ons echter niet bij neergelegd, maar er op gewe zen, dat wij dezen eiscli nopens de uitlevering van onzo defensieve wa pens tegen gasaanvallen niet gerecht vaardigd achten, zoolang het ge bruik van gas in andere landen niet strikt verboden wordt. EEN NIEUWE OPSTAND IN OPPER-SIL EZIë. Volgens berichten uit lvattowitz, heeft de bond van voormalige Pool eche opstandelingen in Opper-Silezië een telegram gezonden aan de inter geallieerde commissie, met het drin gende verzoek tegen de leden der commissie van Congres-Polen en klit zich nog in Opper-Sikziè vooral te Kattowötz, Beu then en Myslowilx bevindende CongTes-Poolsdhe officie ren en manschappen op te treden, die een nieuwen opstand zouden voorbe reiden. DE EX-KON IN C VAN WURTEMBERQ OVERLEDEN. De vroegere koning van Wurien- berg is op 7S-jarigen leeftijd zacht ontslapen. (Ex-koning Wilhelm II van Wur- tenberg, in 1848 te Stuttgart geboren, was in 1870 zijn vader Frederik opge volgd. De revolutie van November 1918 maakte een einde aan zijne re geering). UIT RUSLAND. Volgens de Petrogradsckc bladen zijn den laatsten tijd bijna lederen dag talrijke kinderen uit de door hon gersnood geteisterde gebieden te Po- trograd aangekomen. Hun aantal wordt op totaal 10.000 geschat. Het bolsjewistische blad „Nowoja Sjisri' houdt vast aan de bewering, dat de volkseommi soa r i& Joffe ver moord is, als gevolg van een burger lijke wraakneming. Hij zou door den voorzitter van het militair geTecihts- hof van het 7de legercorps, Jenskiwo, die Joffe steeds vijandig gezind is ge weest, zijn doodgeschoten. RUSLAND EN ROEMENlë. Men meldt uit Boekarest: De Sovjet- regeering heeft oen nota gericht tot de lloemeenpche regeering, ondertee kent door Tajitsjerïh en Rahowski, waarin de uitlevering binnen iS uur goëischt wordt van den bekenden Oskrajlenschon opstandelingen-leider Machon, die up Roemcenscli grond gebied ge\ lucht is. IN MAROKKO. DitMelilU wordt getemd: Officieel. Di sterke colonnes uit Nudor hebben ia een gecombineerde acne don vijand oen cii.sltgcn nederlaag toegebracht en belang- rijko stollingen beset, fie vijand leed swo- DE TROEBELEN IN BRITSCH- SOEDAN. Uit Cairo, wordt nodoi' geseind: ln het gevecht na den aanval op de Britsche troepen te Nyala in Soedan, zijn zeshonderd opstandelingen go- dood. De Britsche verliezen bedroe gen een-en-zestig man. DE ONLUSTEN IN BRITSCH- ;(j INDIë. Uit Calicut wordt gemeld: De militaire toestand is zeer ern stig geworden. De opstandelingen la ten de hindoes de keus tusechen den dood en den Islam. Als zij aarzelen wordt hun bevolen hun tigttn graf te delven. Blijven zij bij hun weigering om den Islam te omhelzen, dan wor den zij neergeschoten on in de kevu geworpen. Volledig zelfbestuur is ge proclameerd. De oogstvoor raden, aio den Hindoes belmoren, zijn in beslag genomen. De Hindoes nemen dè vlucht. DE REVOLUTIE-POGING IN PORTUGAL, Omtrent do geruchten over een nieuwe je- volutie in Portugal, waarvan enkele 1 ulo- grammen melding maakten, wordt uit Lis sabon aan do ,,'iiina" gemeld, dat bet do tweede maal was binnen éóu week tijd, dat ds bladen van 2 Oct. mlding maakten van een mislukte xevolutloimairo beweging. Dit nieuws werd officieel bevestigd in e«n communiqué waarin werd gezegd, dat het do rogoermg bokend was, dat een rovolu- tionnaire beweging werd voorbereid ca dat zij ten gevolge een onderzoek instel de. Dit onderzoek bracht de regeering tof de conclusie dat de beweging werd xe- voerd door personen van diverse richtin gen en dat zij daarom niet zou kunnen slagen. De regeering nam do noodzake lijke maatregelen voor de verdediging van do republiek un verzekerde er zich van, dat allo troepen aan de republiek trouw waren en dat do agitatoren geen voldoon- den steun hadden om hun plannen ton uitvoer to brengen. Verder werd in do nota gezegd, dat do samenzweerders aan de justitie zullen wordeai uitgeleverd. Do ..Times"-correspondent zegt verder, dat do beweging reeds lang was voorbe reid en ten doel had do veroeniging van de militaire en burgerlijke elementen, die ontevreden waren met de rogoenno. D?ze element on werden voornamelijk ge vonden or.der de uiterste republikeinen «n do politieke groepen, die er niet in bob ben kunnen slagen een vertegenwoordig» in bet parlement to verkrijgc-n. Men bad afgesproken, dnt do reroluiie op den 2den October des morgens le 6 uur zou uitbre ken. Inmiddels was do minister-pres.dent gewaarschuwd en hij vc-Tzamelde de troe pen. met het gevolg, dat do opstand niet plaats had. Enkele der samenrw-rder* vluchtten. anderen worden gearresterd. Do 2de October verlep to T.r-sabon als in het geheele land zeer rustig. appelcerechten. Appelen bij den maaltijd. Nagerechten met appels. Appelgelei, Er is geen enkele vrucht, die zoo veel verwerkt wordt in ons middag maal als de appel. Wanneer ze koud gegeten wordt, is ze frïsch en bij ver- \varming behoort het tot de gerechten die het langst warm blijver. Een be langrijke factor is natuurlijk ook, dat appels een der goedkoopere vruchten- soorten zijn en zoo'n groot deel van het jaar zijn te krijgen. En zelfs nu er op 't oogenblik nog niet veel rijpe soorten zijn, kunnen wij ze toch al heel goed voor de maaltijden gébrui ken. en deze onrijpe nog goedkooper dan de rijpe. In de meeste gezinnen wordt het koude appelgerecht niet lekker gevonden in den winter, om dat het al te kil smaakt, maar toch is het na eon zwaren, vetten maaltijd soms heerlijk, om den frisch-zuren appelsmaak te proeven. Wij bedoelen hier dan de a>-^elpudding, die koud gegeten wordt. Nu maakt hot nog wel verschil of de pudding den dag van de vor^n, of denzelfden da# dat hij gegeten moet worden, wordt ge maakt. Doet de huisvrouw het op den dag zelf, zet zij hem ln den 's winters niet kouden kelder, een eenige uren voor dat de familie aan tafel gaat in de verwarmde kamer, dan is het gerecht niet zoo door en door koud. Wij geven hierbij het recept van jjoo'n appelpuddiing Een pond handappelen, 1/2 L. wa ter ruim anderhalf ons suikerhet sap van twee kleine citroenen, en de zeer dungesneden schil van een halve; IS gr. gelatine, dat wil dus zeggen, zoowat negen blaadjes, waar van de helft rood is. Schil de appe len, snijd ze in kleine blokjes, wascli ze in koud water en kook ze in het andere dat met suiker en schil aan de kook is gebracht, voorzichtig gaar, zoodat dc blokjes zooveel mogelijk heel blijven. Doe er het citroensap bij en zeef d;e massa (niet door een metalen, want tenzij de zeef pas nieuw is, komt er allicht een ijzer smaak je aan de pudding). Los de gelatine in het vocht op, roer er voorzichtig de stukjes appel door en Iaat alles wat bekoelen. Giet het daarna in den met water omgespoel de n vorm. Bij deze pudding smaakt een va nillesaus uitstekend. Ben ander koud appelgerecht is het appeltaartje, dat ook heel goed dienst kan doen als lunchschotel. Het deeg wordt gemaakt van twaalf lepels bloem, 3/4 ons boter, 3 lepels suiker en een half ei. Kneed dit samen tot dat het deeg van de kom loslaatde boter hiervoor moet goed hard zijn en in kleine stukjes worden gesne den. Rol het deeg daarna eenigo ma len goed uit, snijd er een ronde plak uit ter grootte van den bodem van den springvorm en beleg deze hier mede, na hem ingesmeerd te bobben met hotor, evenals den opstaa.nden rand. Maak dan van het overige deeg een randje en zet dit ook in den vorm. Vul deze taart met schijfjes appel, die er dakpansgewijze ingelegd worden. Giet hierover een sausje van een halve lepel bloem, een ei, 3 lepels melk en 2 lepels suikerroer bloem, suiker en ei door elkaar en 'voeg er dan de melk bij. Voor het smakelijk uitzien wordt de boven kant van het deeg nog met ei bestre ken. Deze taart moet drie kwartier in een matig wannen over staan, zoo, dal de hitte er aan alle kanten bij kan komen. Natuurlijk is het maken van taar ten altijd een heel werk en er is me nige huisvrouw, die wel tijd zal kun nen vinden om een pudding te maken, maar niet om het deeg te kneden en te rollen. En men moet al een zeer geschoolde dienstbode hebben, om dergel'"'- werk van de fijne keuken aan haar tc'kunnen overlaten. Een ander geval is het met de appel-pan- •nekoe-ken, die, evenals spekpamxe- koeken gebakken worden, maar dan met schijfjes appel in plaats van met spek. De ingrediënten, die hiervoor ge bruikt moeten worden, zün4 ons bloem, 1; 2 L. koude melk met 1/2 L. kokend water,30gr. gist, 3/4 ons reu zel, wat zout en ongeveer 4 groote, zinc appelen. Voeg bij het meel lang zamerhand de lauwe vloeistof en dan het zout, doe er de aangemengde grit dnr en laat het beslag ongeveer anderhalf uur rijzen. Bak de panne koeken daarna in de reuzel en lev in iedere pan met beslag drie of vier ronde appelschijven, waaruit het klokhuis verwijderd is. ueze pannekoeken worden met sui ker gepresenteerd, en zij hooren dus tot de nagerechten. Maar wie heeft aai- ^et (inde - 11 een maal, be- staando uit vleesch, aardappelen en groenten nog trek ln zulke voedzame koeken? 'aarorn is het de aang we- Feuilleton ROMAN. 10) Dit stemde den lord een oogenblik moedeloos en hij gaf zich over aan sombere gepeinzen Wat zou het c de van d;t alles zijn'? Waarschijnlijk dc dood! Verwonderen moest het hem eig .olijk dal de schurken hem nog niet reeds vermoord hadden. Om wel ke redenen zouden zij dit hebben na gelaten? En waren misschien zijn vrienden al door moordenaarshanden ge.allen. Neen, het kon niet zijn. De zelfde redenen, die de Broeders des Verderf» er toe geleid hadden hem te sparen, golden zeker ook tegenover hem. 11a, hij kon 't denken, zij wil den de Tournel nog dwingen te ver raden, waar hij het stomme meisje verborgen had en misschien zouden lij aan de Linar en aan hem zelf geld willen verdienen, door van hen een losprijs te eischen. De schurken waren zoo geslepen, dat zij hen zeker niet in het leven ge laten zouden hebben, zonder een goe de reden daarvoor. Maar welke die zen weg, om deze schotel te geven als dessert na een voedzame soep, zooals vermicelli- of groentesoep met rijst. Ook na erwten- of boonensoep zou dit gerecht te maohtig zijnhierna past beter de „heete bliksem", gemaakt van aardappelen en zure appelen, waarbij het soepvleeeoh wordt gege ven, dat in het eerste gerecht heeft meegekookt. Het inmaken van appelen heeft natuurlijk geen zin: in den winter zijn er versche genoeg en in voor jaar en zomer zijn er weer andere vruchten in overvloed. Toch worden appelen wel op een andere manier geconserveerd, onder anderen als gelei. Hiervoor is noodig: 2 1/2 K.G. zure appelen, het sap van een citroen, de schil ervan en suiker. Wascli de appelen en snijd ze in vieren, neem ar de stee'tj-ïs en dorre kroontjes uit en wit ze op met zoveel water dat ze onderstaan. Laat ze koken, totdat zo zacht ztjn geworden en zeef ze dan door een doek, maar zore ervoor dat hat vocht helder blijft. Weeg dan het sap «1 doe er driekwart van dit ge wicht aan suiker bij. Laat het koken totdat een druppel op een koud bord gevallen, niet meer uitloopt, en vul het dan in een goed schoongemaakte jampot, sluit deze daarna met vochtig perkamentpapier goed af. Deze appelgelei smaakt heerlijk op de boterham en kan ook gebruikt worden om als vulling te dienen voor een rand koude griesmeel of maiaena- pudding. Weet u tenslotte nog, dat een appel bij het ontbijt zoo goed is? Het smaakt heel lekker en kan ook best gébruikt worden als belegging van de boterham. E- E- PEEREBOOM. 'T CONFLICT IN BURCENLAND. Hedennacht eindigde het aan Hon garije gestelde ultimatum over de ont- ruiming van do westelijke comitaten, het z.g. Burger land. Nu wordt uit Boedapest gemeld, dat regeering van Hortliy aan den wensch der geallieer den gevolg gegeven heeft. Zij heeft op zich genomen om Burgerland op den. door den gezantenraad vastge- ste'dem datum te ontruimen. Maar kan de rageering daar voor instaan? Men weet dat Stefan Frietiridh, d» voormalige Hongaarsche premier, ln Burgerland een onafhankelijke repu bliek geproclameerd heeft. Dit bericht is tegengesproken, maar niiemaud heoht geloof aan deee tegenspraak. De correspondent van het „Berliner Tagelblatt" te Weenen noemt de po ging van do Hongiaarsdbe regeering oiu door een officieele tegenspraak het uitroepen door Stefan Friedrich van den onafha.nkoiijkan staat Wesi- Hongaa-ije te willen loochenen, een voudig belachelijk. Vooral daar het eigen blad wui Firiedlridh toegeeft, dat liet wel degelijk gebeurd is. Stefan Friedrich hoeft alle onder handelingen geweigerd en heeft een proclamatie uitgelvaardigd, waarin hij zegt, dat het Bur genland Hon- gaarsch zal Mijven. De regeoring te Boedapest draagt nu geen verant woordelijkheid meer. Zij heeft niets j met Friedrich te maken en zij be schikt niet over een legermacht, sterk genoeg om de nationalistische troe pen tot het onruim en van het grens gebied te dwingen. Zij kan het voor beeld van Polen ten aanzien van Zoll- gofski en Korfanti volgen en zeggen, datze 't niet helpen kan. Maar met praten krijgt men Friedrich niet uit Bttrgenlnnd en tot het gébruik van goweldmiddelen is de Entente blijk baar niet genegen. De Kleine Entente zou kunnen ingrijpen, maar dit zou de nationalistische hartstochten in het Donau-gebied op gevaarlijke wijze opzweepen. De Geallieerden zijn voor de inmenging der Tsjechen of Serviërs begrijpelijkerwijs huiverig. Zij heb ben zeker nog niet vergeten wat zij in Augustus 1919 te stéllen hébben ge had met de roofzuchtige Roemenen, toen deze op hunne wijze orde cn ic- gei in Hongarije kwamen herstellen, en het land bijna hebben leeggeroofd. De diplomatieke verslaggever van de „Observer", zegt, dat de Briteclie officieele kringen weinig gewicht hechten aan de proclamatie van Friedrich. Men geloofde daar, dat liet ultimatum waarbij de ontruiming van Burgcniand geëischt wordt, aan vaard zal worden. De correspondent zet uiteen, dat de Geallieerden, a;s Friedrich mocht trachten, het voor beeld van Zcligofski te volgen, ver plicht zouden zijn, dwangmaatrege- reden dan ook zijn mocht, hij leefde nog en dus koesterde hij nog hoop op redding. En indien stoutmoedig heid tot redding kon voeren, dan mocht de lord zeker hoop koesteren, want stoutmoedig was hij en zonder 'Vrees. Ilij bepeinsde deze dingen nog, toen hij meeaide gerucht boven zich te hooren en woldra was hij overtuigd, dat hij zich niet vergiste. Zonder precies te weien waarom, ging lord Nibblington weer op den kouden vloer liggen on bleef daar beweging loos om af te wachten, wat er gebeu ren ging. Hij liield intusschen zijn blik gericht op de steenen trap, dio uit den kelder omhoog voorde en be merkte nu, dat het luik, dat boven de trap afsloot, werd .opgelicht.. Het licht van een lantaarn drong in den kelder. De lantaarn werd gedragen door een man, die nc*g door een an der gevolgd werd. Zij kwamen beiden naar beneden. De lord hield zich doodstil, maar van onder de half gesloten oogleden volgde hij aandachtig de bewegingen der mannen, gereed om ieder oogen blik op te springen en zijn. loven duur te verkoopen. Zij schenen er evenwel niet aan te denken hem kwaad te doen. Toon zij beneden waren, lichtte de een bij met de lantaarn en zij be schouwden den edelman, die daar op den grond log. „Denkt ge", hoorde hij een onbe- Tcn te nemen, wanneer het district niet door de Magyaren ontruimd wordt. Stefan Friedrich is, géi ijk men weet, de leider der uiterste rechter zijde, de man dor ultra-reactionnni- ren, die zich, juist ten gevolge van zijn al to krasse opvattingen tegen over de Hongaarsche agrarische par tij niet heeft kunnen handhaven. Hij heeft thans weer een kans om op den voorgrond te treden. Uit Parijs wordt geseind: Da Raad van Gezanten heeft kennis genomen van het voorstel der Italiaanscho re geering aan de geallieerde mogend heden, om de regeeringen van Wee nen en Boedapest uit te noodigen ge- vohnadhtigden naar Rome te zen den, om onder leiding van den Ita- liaanschcn minister tan buitenianu- sche zaken tot een vergelijk te komen owar Wesb-Hongarijoi. De Raad der Gezanten heeft het voorstel aangeno men en de geallieerde vertegenwoor digers in Oostenrijk en in Hongarije heiast de noodige stappen te doen. Uit Weenen wordt gemeld: Een Hongaarsche bende heeft de grens overschreden en het vuur ge opend op Holienburg in Stiormarken. De bende werd teruggedreven door een Oosten rij kschc patrouille, na een levendig vuurgevecht. Uit Weenen wordt gemeldDe Hongaarschj regeering heeft bevel gegeven vor de ontruiming van het Burgenland. AJle burgerlijke en mili taire autoriteiten moeten Weet-Hon- garije verlaten en zich op z'n laatst morgen vroeg terugtrekken achter de in het verdrag van Trianon vastge stelde grenzen. Maandagmiddag heeft reeds de ovedracht aan de Entente- commissie en de onderteekening van het overdracht-protocol plaats ge had. De Oostenrijksche regeering wei gort echter het Burgenland over te nemen van de Entente-commissie, aangezien het land zich nog in han den der Hongaarsche benden be vindt. Oostenrijk eischt de effectieve overdracht en waarborgen voor dc zuivering vair het Burgenland van dé benden. l>e Oostenrijksohe en Hongaarsche regeeringen hébben reeds een uit- noodiging ontvangen en aangenomen ter bijwoning van dc gezanten-confe rentie, welke in de eerstvolgende da gen te Venetië zal plaats vinden. Oostenrijk zal door den bondskan selier Scholer worden vertegenwoor digd en Hongarije dor den minister van öuitenlandsche Zaken, Banffy. Naar verluidt, zou Oostenrijk tot de volgende concessies bereid zijnof een ruil van Oedertburg tegen gdlxied van het comitaat Wiehelburg of het houden van een volksstemming in Oedenburg, maar eeret na de over dracht van het land aan Oostenrijk. DE VOLKENBOND EN DE ONT- WAPENINC. Cecil gaf een uiteenzetting- van het programma, dat het Pact aan dén Vol kenbond oplegldie, betreffende de ont wapening. Ilij spoorde dc arbeidersklas se over de geheel® wereld aan om tot dé volvoering der wcnschen van de Ver gadering mede te werken. ranting gaf een gelijkluidende stel ling en erkende, dat enkele iandien bij zondere redenen hadden om hun veilig heid door middel van wapenen te ver zekeren. NoblemaLte verklaarde, dat de Fran sche icgecrilnlg zich altijd aansl-oot bij voorstellen betreffende de ontwapening. Betreffende de verhouding tusschcn Frankrijk en Duitsckl-and. zeide hij nog, dat naast een Vredelievend en vrij Frank rijk een plaats kan zijn voor een even eens vredelievend en vrij Duitschiand. De Volkenbond werd geslicht om dezen wensch te vervullen. Maar Frankrijk wil vredelievend zijn met voldoende waar borgen, die thans met voldoende zijn, want al ontwapent Duitschiand allengs, de verzekering dat het zich niet meer zal bewapenen, is niet verkregen. Noblemaire betoogde, dat het nieuwe Frankrijk sinds den oorlog ontstaan, het militarisme verafschuwt, maar zoolang in Duitschiand de aanhangers van een re- vanche cn de vrcdesvriendcu nog strijd voeren, is Frankrijk genoodzaakt om ge reed te staan. En daarom durft men ie beweren, dat Frankrijk militaristisch is. Hijmans zcidc namens de kleine na- tics, dat een dergelijke bewering een leu gen was. Niemand wil liever vrede dan Frankrijk. Daarom zal Frankrijk naar Washington gaan, ten einde aan het ont- wapemngsvraagstuk mede te arbeiden. Thans moet Frankrijk waakzaam, zijn, maar zijn devies is hetzelfde als dat van den Volkenbond. Noblemaire werd enthousiast toege juicht. Fischer bracht hean hulde en zeide, dat de Engelschen de Franschen op het slagveld hadden leercn kennen zij weten hoeveel Frankrijk geleden heeft en erkennen de schuld die de menschheid togenover du land heeft. Deze redevoering van Nobtemaiie, zeido Fischer, was een gebeurtcniis van betee- kenis in de geschiedenis van den Vol kenbond, kende stem zeggen, „dat hij spoedig bij zal komen?" „Hm", sprak de andere, „hij schijnt nog geheel bewusteloos, wacht e\en, dan zal ik een opwekkend mid del halen en hein daaraan laten rui ken. Hij komt dan spoedig bij Lord Nibblington sixinde zijne ze nuwen in tot liet uiterste om zoo be wegingloos mogelijk te blijven. Ziin plan was gemaakt, hij wilde ontvlucn- ten. Hij had geen tijd tot nadenken, vrilde zijn kans niet verspelen, de daad moest onmiddellijk op de ge dachte volgen. Hij hoorde een der mannen zich verwijderen en waagde het nu zijn odgen een weinig te openen. De man met «ie lantaarn was bezig deze aan een spijker in den muur op te lian- gen. Bliksenisnol richtte de lord zich op, hij wilde den man van achter aan grijpen, maar deze had de lantaarn reeds opgehangen, draaide zich pre cies oiu en daar stonden zij tegenover elkaar, een lid van de verderfelijke vereen iging der Broeders en de En- gelsche edeinvnn. Evenwel niet liet tlejidc deed van een seconde stonden zij aldus, want reeds had lord Nib blington met zijn gespierde linker hand den verrasten schurk bij de keel gegrepen, zoodal deze half ge wurgd, slechts een onduidelijke kreet kon slaken. Tegelijk verhief zich de vuist van dc rechterhand en met een verschrikke lijke» slag kwam deze als een ijzeren hamer op de linkerslaap van den man nec-r, die ineenzakte, zonder nog cenig geluid te geven. „Dit is raak", mompelde de lord, maar gaf zich geen tijd den persoon, die hij zoo had toegetakeld verder te beschouwen. Hij vloog terstond dc trap op, vond het luik open en kwam in een donkeren gang Toen hij dezen wilde ingaan, hoorde liij iemand na dern, waarschijnlijk degene die het opwekkend middel was gaan halen. De edelman hield zijn vuisten klaar, drukte zich stijf togen den muur ach ter de openstaande kelderdeur. Daar bleef hij wachten met bonzend hart. Tot zoover was zijn plan uitstekend verloopen, hij wilde zich nu liever dood vechten dan zich weder gevan gen geven. Dc andere naderde intusschen, in zich zelf vloekend over de diepe duis ternis. Hij bemerkte den lord niet, doch ging de trap af, op het schijnsel van de lantaarn, die ln den kelder hing. Nog kon hij niet halverwege be neden zijn, toen de lord de deur dichtdrukte, tastend naar één gren del zocht en dadelijk vond en dicht schoof. De schurken waren in hun eigen .val gevangen. Maar hij had geen tijd zich daar over tc verheugen, want voort moest Jiij, daar alle gevaar voorzeker nog niet voorbij was. Hij liep nu de gang door tut hij bij een dwarsgang kw-ni, wa rn hij een eind verder licht zag. Dit licht kwam door een openslaande deur uit een vertrok, waarin verschillende personen aan wezig schenen te zijn. Lord Nibblington hoorde ten minste gelach en gepraat. Het was een ge vaarlijk waagstuk, doch hij kon den lust niet weerstaan op zijn teen en naar die deur te sluipen, teneinde te trachten gewaar te worden, wat daar binnen voorviel en de personen t© zien, die er zich bevonden. Dus sloop hij naderbij. Even hield hij op voor de openstaande deur van een ander vertrek, waarin geen licht brandde, doch dat door een raam uitzicht scheen te hebben op straat. De lord kreeg een goed idee, hij ging dezo donkere katuti Linnen en Lep naar het raam, sclt.uf dc gordpnen op zij de en zag nu uit op een stille straat. Het was blijkbaar wear reeds laat in den avor.d. In de straat brandden en kele gaslantaarns, die maar weinig licht verspreidden. Behoedzaam schoof de practische Engelscluuan het raam op. Hij had zich nu een weg voor een overhaasten terugtocht ver zekerd. Hei veiligst zou geweest zijn nu ook terstond te vluchten, doch dat wilde hij niet. De gelegenheid leek hem te schoon, can de Broeders des Verderf» af te luisteren en zoo mis schien hun geheimen te vernemen. Ep dan in dit huis waren nog gevan gen zijn twee vrienden, wie» hij 7.0(1 mogelijk dadelijk hulp bieden motst Dus besloot hij d© gang weder in W gaan om tc luisteren, maar juist was hij aan de deur van de kamer, toen door de gang het geluid weerklonk als van een pistoolschot. Lord Nib blington bleef in de kamer met de deur in de hand. Hij hoorde, hoe verscheidene personen de gang in- snelden en nu werd hem eensklaps duidelijk wat er voorviel. Dc man, dien hij had opgesloten, trachtte door te schieten zijn makkers tc waar schuwen en te hulp te roepen om ver lost tc worden. „Te drommel", mompelde dc lord, „het wordt tijd, dat Ik beenen maak. li ij luisterde nog even, hoorde nu wooste kreten en aarzelde geen oogen blik langer. In een oogwenk was liij door het raam gewipt en stond 1111 op straat, waar hij het op een loopen zette. Want reeds hoorde hij een deur openen, men zou hem achtervolgen. Daarom liep de lord, wat hij loopen kon d« straat uit, ©cn andere even si die straat in. Op den hoek omkij kend zag hij eenige personen komen aanhollen, die hem nazaten. Zij volg den Item diclrt op do hielen en groot was de kans, dat zij hem zouden in halen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5