1 LOYI hptiaa Stadsnieuws ÊinBsislaM Rechtszaken S9e Jaargang No. 11T68 Verschijnt dagelijks, behalve op Zón- en Feestdagen WOENSDAG 12 OCTOBER 1921 I Pfe U 1 li föv M ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dor gemeente) f 8.571/»- Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fü.lö. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57V«franco per post fO.Gó. Post Giro 38810. Uitgave dor Pireoteur-Rgaldredacicur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENT1EN: Van 1—6 regels fl.75; iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentien van Vraag en aanbod van 14 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie Groote Houtstraat 93. Teieioonnrs. de Redaciie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. eerste blad WOENSDAG 12 OCTOBER. Stadsschouwburg-, Wilsonsplein s - Het Schouwtooneel„Z. b. b. h. h,", 8 Schouwburg Jansweg; „Nieuw Le ren", „Roeping", 7.80 uur. Sociëteit Vereeniging Bioscoopvoor stelling, 8 uur* „De Nijverheid" JaUsstraat 86, Ledenvergadering N.-H. Ver. Het Wite Kruis, 8 uur. Groote Houtstraat 69, Tentoonstel ling van 17e eeuwsche schilderijen. Groeomark 20, Volkszang, 8 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Bio?-'oopvoorstellingen. DONDERDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg Wilsons plain Kamermuziekavond, Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Groote Houtstraat 69, Ten toonstel ling van 17e eeuwsche ;ehilderijen. Groote Kerk Orgelconcert, 2S uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en variétévoorstelling "s avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Cinema Palace. Groote Houtstraat Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoop-vooretelling, 8 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg Jioscoopvoorstelling, 8 uur. jfnoi HOE STAAT T MET den Amsterdamschsn straatweg. Voor de verbetering van den Rijksstraatweg wordt 14 October weer 'n werk aaulbesteed, namelijk 't ver broeden van den aarden rand tusschen de thans in uitvoering zijnde verbiree- ding en Halfweg, ter lengte van 494 Meter. De kosten hiervan worden op f 53.500 geraamd. Als dit werk afge- loopen is, zal de Rijksweg over een lengto van 2132 M, do vereischte breedte hebben gekregen. Wanneer tot den aanleg van den nieuwen rij weg en de paden voor wielrijders en voetgangers zal worden overgegaan, is nog niet bekend. Men hoopt in den zomer van 1922 in ieder geval het fietspad ldaar te krijgen. KRABBELS DUITSCH BEZOEK AAN DE SLAG VELDEN. 1>© mkigeallieorde Hoogs Oouuiissio to Coblonz heeft hot odé© gëliad Dunschers, In het bijzonder politici en professoren, uit )o noodigen do moest gehavende plaatsen op de slagvelden te bezichtigen. Kortgeleden word op dezo wijze een be- ;»ck gebracht aan «en grootcndeels ver hielde kerk. De priester ontving de bezoekers. In ©c- nige woorden herinnerde hij hen aan de nu achter ons liggende oorlogsvcrsohrik- tingen en gaf hun een ontroerend beeld Van de ruinan die er bet gevolg van wa- „In dozen hook van de kerk" zei de priee- Icr eenvoudig „doodde een vijandelijk pro- (cctiel vrou-ven en kinderen...." Bij dese woorden verbleekten de Dnit- •dic-rs.... Zij begrepen. Laten wij titans hopen (zegt Excelsior, het blad waaraan wij dit ontleemen) dal Jens tochten een weldoende echo zulten nebben in het Rijk zelf. DE 100.000. Neen, lezer, wij hebben do 100.000 niet. En wij kennen ook niemand, die ..hem" beeft getrokken. „Dat zou ook niet kunnen, want „hij" *il er nog in. Zij, die ia 't bezit van nog niet uitgelote «ten ujn maken titans een moot kansje I Donderdag worden 1000 nummers getrek ten, Vrijdag weer 1000 en dan tot besluit «terdag 100! Onder deze bijzondere omstandigheden Wordt er, vooral te Amsterdnm, een druk- „sndo1 gedreven in de loten, die er nog ,,m" zijn. Men maakt daarbij aardige prij ken. Het komt voor, dat voor een twintigje 25 wordt gevraagd... en betaald ookl Dit is natuurlijk, als allo speculatieve handel, een zeer risquaait bedrijf. De han delaars loopon toch altijd do kans met een IWRj'je duur gekochte lootjes te blijven EEN NIET GOEDGEKEURDE HUURPRIJS. Geconcludeerd wertl door het Oenbaar Ministerie bij den Hoogen Raad tot verwerping van het cassatieberoep van iemand legen een Vonnis der rechtbank te Haarlem, waarbij hij veroordeeld werd wegens 'het tegen een niet goedgekeurden hoogeren huur prijs verhuren van een woning. Aange voerd was dat het hier betrof het ge meubeld verhuren. Advocaat-generaal )nr. Ledeboer achtte intusschen het aan gevoerde ongegrond. GESCHIEDENIS VAN DE HAAR LEMMERMEER. In het Stedelijk museum te Amster dam waar de tentoonstelling Holland tusschen Maas en IJ wordt gehouden, «aJ Dr. Beekman op Zaterdag 15 Oc- ■botcr ('s nam. 2 uur) een voordracht houden over het onderwerp„Ge schiedenis en droogmaking van de Haarlemmermeer". JHR. CRAAFLAND.t In Memoriom. De redactie van Haarlem's Dagblad heeft de vriendelijks attentie gehad mij te verzoeken een enkel woord te schrij ven over mijn goeden, ouden vriend Graafland, dBen we, als dit artikel ver schijnt, reeds naar zijn laatste rust plaats zullen hebben gebracht.- Onbevoegd ais ik in deze materie ben, zal ik niet spreken van den hoofd-offi- cier Graafland, den held, wien reods op jeugdigen leeftijd het ridderkruis der Militaire Willemsorde de borst sierde en wiens naam altijd zal verbonden blijven aan de roemvolle geschiedenis van het Ned.-Indisch leger. Wal mij wordt gevraagd is Graafland te schetsen in zijn groote sympathie voor het land, dat hij naast zijn eigen het meest heeft lief gehad en dal hjj bij voorkeur in zijn gesprekken met zijn vrienden noemde „la belle France", het mooie Frankrijk. De oorzaak dier genegenheid mee te deelen is een deel te vertellen van zijn levensloop zoowel in Indie als in Hol land, een taak te omvangrijk dan dat zij voldoende zou vervuld kunnen worden in de beknopte ruimte, die een dagblad daarvoor kan reserveeren. Ik zal dan ock moeten volstaan met hier en daar een greep te doen uit dit rijke leven en den lezers dezer courant een helaas onvolkomen beeld aan te bie den van den man, die zonder steeds-de bekende versregels uit Bornieris „Fille de Roland" aan te halen, inderdaad Frankrijk beschouwde als zijn tweede vaderland. Jonkheer Gilles Jan Willem Comalis Hermanus Graafland is geboren te Ba tavia den iiden Februari 1854. Zijn va der bekleedde aldaar de voorname be trekking van Raadsheer aan '1 Hoogge rechtshof. Als edelman van den ouden stempel bracht hij van jongs af in zijn zoon die wanne genegenheid voor Frankrijk over, die onzen adel van een vroegere generatie kenmerkte. Krachtens zijn opvoeding was hij ge durende zijn ganschen diensttijd als mi litair in Indie een vurig bewonderaar van het Fransch. Als instructeur van de Militaire School te Meester-Cornelis, wijdde hij zijn beste krachten aan de studie ex van en maakte met succes pro paganda voor land en volk. Evenals hij' van huis uit de Fransche uibanitei' en den Franschen omgangsvorm beschouw, de als de universeele en de beste, zoo was hij ook in het verloop van zijr. carrière een voorvechter voor Fransche denkbeel den, op tactisch gebied zoowel als op militair-opvoedkundig terrein. Ook als directeur van leesgezelschap pen liet hij zich niet onbetuigd. Die gezelschappen zijn in Indië geheel an ders dan in Halland. Ginds vullen zij als 't ware de journalistiek aan en zijn, pre cies als de persorganen, in zekeren zin de leiders van de denkbeelden der lezers, vormers van de opinie. Aldus kon hij in die kw.liteit inwerken op het in telle C zijner omgevinjg en deed hij zulks door aan dc Fransche geestesproducten een eerste plaats toe te kennen. Wat ik hiex van Gxaafland heb mee gedeeld, heb ik meex dan eens uit zijti eigen mond mogen vernemen, maar he' zij mij vergund hieraan nog eenige per soonlijke berinneringen toe te voegen. Reedi in het begin van den groo'en oorlog kwam hij mij bezoeken om mij zijn onwrikbaar geloof in den voor Frankrijk gunstigen uitslag te doen ken nen. Nog hoor ik hem met zijn benij denswaardig enthousiasme de nederlaag voorspellen van het Duitsche leger, on danks zijn meesterschap, al stond hij dan ook in den beginne geheel alleen met zijn profetie, wijl ieder immers dat leger voor onoverwinnelijk hield. Nooit verloochende hij. wat hij van den aanvang af had verkondigd, zelfs niët in de hachelijksie oogenblikken, die de Fransche legers hebben doorgemaakt. Zeer heeft mij in Januari 1918 njn voor spelling getroffen „Vóór November biedt Duitschland vrede aan op iedere voorwaarde. Dan zijn de Franschen door de linies heeogebroken." Zijn wetenschap, die voor onver- breeklijk optimisme gold en niet als wetenschappelijk gewaardeerd .werd daarvoor was zu te afwijkend van de algemeen verkondigde ge voegd bii zijn apodictische redeneer trant, deden hem worden het pleoht- ankar der hoop voor allen, dm En tente-gezind waren. Hij schraagde oen moed van gansch zijn omgeving, zoo wel in het gewone leven, waar ettelij ken zijn ordeel kwamen inwinnen, als in den Bond van Neutrale Lan: den, in welks Dagelijksck Bestuur hij zitting had en waarvan hii.de leden bezielde door rijn overtuiging- Mij werd natuurlijk mede-oprichter van het Verdun-comité en heeft als lui van dat comité grooten steun kunnen geven aan de uitvoering van het denk beeld voor een monument aan Ver- Dat hij met vrucht voor Frankrijk werkzaam was en rijn oordeel iets gold, blijkt ook uit het feit, dat de re dactie va nde Revue de Hol l ande zich in de door haar gehouden en- Quête met verzoek om ccn bijdrage tot hem wendde. Aan dat verzoek heeft, hij meesterlijk voldaan on in zijn keurig en uitvoerig opstel in hot Decemlbarnummer 1916 van dat tijd schrift, getuigt hij van zijn innige vriendschap voor Frankrijk. Bn toch hinderde het hem, dat hij Frankrijk niets anders meer kon ge ven dan de kracht van zijn overtui gend woord- „Wat kan Frankrijk woorden schelen, het heeft daden noodig", antwoordde hij mij op een aansporing mijnerzijds om het ge vraagde artikel te schrijven, waartoe hij eerst niet bereid was. Woordelijk herhaalt hij mijn plei dooi om hem tot schrijven te dwin gen en als hij eens de pen heeft opee- Siomcn, vloeien de volzinnen met groote beslistheid over het papier. ^Laten wii den Franschen zeggen", eindigt hij, „en dat zij het mogen aan nemen als een hulde gebracht aan de wonderbare macht van hun pogen, aan de onuitputtelijke levenskracht van huil natie, laten wij hun zeg gen, dat alleen op het gezicht van de afbeelding van hun vaandel met zijn ontroerend devies„Eer en Vader land" een onweerstaanbaren drang bii ons opkomst om ons te verheffen, het militair saluut te brengen en uit te roepen, maar de stem stokt ons in de keel„Leve het schoone Frank rijk Hij die deze laatste regels schreef is niet meer. Zijn hand is machteloos en het heldere vuur van zijn geest, is voor altijd uitgedoofd. Men heeft moeite om liet te gelooven. Er is een superieur mensch van ons heen gegaan, een man van groot ka rakter en van een onplooibare wils kracht. een vriend van velen, die in verschillende harten een leegte laat, die niet meer is aan te vullen. Frankrijk staart hem dankbaar, maar weemoedig na en zijn vriend, die de eer heeft dat door Graafland zoozeer geliefde land te vertegen woordigen, brengt hem van deze plaats af een laatste hulde en een laat- sten groet. J. H. SAUVEGR. FAILLISSEMENTEN. In staat ran faillissement werden verklaard 1.' J. D. Filarski, schilder en koop man, wonende te IJmuiden, gemeente Vekcn, Schoolstraat 11. II. Kion Jr., wonende te Haarlem, Westergracht. 3. A. Peters, wonende te Haarlem, Heerensingel 63. W. Kooij, arbeider, wonende te Haar lemmermeer, Lisserdijk 81. Rcchter-commissaris in deze faillisse menten is Mr. J. D. Pasteur. Opgeheven weiden de faillissementen 1. G. Dreese, te Zandvoort, uitgespro ken bij vonnii dezer rechtbank, d.d. ar Juni 1921. 2. P. Vader, winkelier in sigaren, wo nende te Haarlem, uitgesproken bij von nis dezer rechtbank, d.d. 20 September 1921. 3. J- J. van Dijk, wonende te IJmui den, gemeente Vclsen, uitgesproken bij vonnis dezer rechtbank d.d. 27 Septem ber 1921. HOOGER BEROEP werd aangetee- keud door P. K., te Velserooid, ter zake mishandeling veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. ORCELBESFELINC in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haar. lesn, op Donderdag 13 October 1921, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. Programma 1. Fantasia et Fuga g. kl. t., J. S, Bach. 2. Larghetto, G. F. Handel. 3. Scherzo uit de 5de Sonate, Alex. Guilmant. 4. Adagio uit de 2de Symphonic, Ch, M. Widor. 5. Mélodie, Th. Salomé. Sortip, J. Guy Roparts. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Aan de M. T. S., te Haar lem, is benoemd tot amanuensis bij de Natuurkunde, Scheikunde en Electro- techniek, de heer P. Bravenboer, van Naaldwijk* LEGER DIS HEILS. Men schrij ft ons Naar men ons mededeelt, houdt de Slichting Het Leger des Heils dit jaar zijn groote N&jaarsaanvrage van 15—29 October a.s. De Heilssol daten zullen alsdan weer allerwegen aankloppen om steun van hun arbeid, die zoovelon ten zegen is. De op brengst van deze collecte komt, in te genstelling met die der voorjaareeol- lecte. waarvan een deel aan de zen ding in heidelanden ten goede komt, geheel ten bate van het wej-k in Ne derland. Ongetwijfeld zullen de col lectanten van deze instelling, die in de vijf en dertig jaar van haar be staan ins ons land veel en mooi werk verricht heeft, allerwegen wederom blijken van sympathie ontmoeten, zoo dat de arbeid kan worden voortge zet. Giften voor deze aanvrage kunnen ook worden gezonden aan comman dant William li. Howard, ad. Finan ciën, Prins Hendrikkade 4951, Amsterdam. Men gelieve dan aam te geven, dat de gift voor de N. A. be stemd IS. VAANDEL. Do loge „Door Eendracht Sterk" der I. O. G. T. No. 55 zal binnenkort een mooi vaandel verkrijgen. Een be drag gaven pl.m. f 500 is daarvoor bij elkaar. Aan de firma Rietfort is op dracht gegeven, om het vaandel te vervaardigen. Het onderwerp is van den heer J. Verdonk. De onthulling is bepaald op 19 De cember as. in de Vereeniging. Dan wordt den begunstigers een feestavond aangeboden, waar het muziekkorps Euterpe, het zangkoor Kunst Adelt en het dubbel mwinenkwartet, hun medewerking zullen vcrleenen. VELSEN, Blauw-Witö Met z'n twoeën kwamen ze aan m'n deur. Een van 10 en «en van 8 jaar. Wat ze kwamen dixmf Ze hadden een in teekenbiljet tnel oen potloodje geschreven, waarop steun werd verzocht voor „Blauw Wit". Drie dub beltjes en een kwartje waren reeds opge schreven, ik voegde het vierde dubbeltje daniaan loc, saraai G5 cents. Later kwa men zo me vertellen dat ze nog 99 cent hadden ontvangen. Ze hebben nu dus 1.64. Zelf zullen zo er ook nog wat bijleg ge vertelde de oudste, en «laai gaan ze spelen bij de Velserpont. Bij den eersten wedstrijd ga ']c beslist kijken. DE GEMEGNTEBLGRÖGTINC. De gemeente-begroeting voor 1822 heeft aan inkomsten en uitgaven een totaal be drag vam 3.669.632, waarvan gewoon 3.160.333 en buitengewoon 619.199. Do opbrengst der eigen plaatselijke belastingen wordt gc-raamd op 836,000. tegen dit jaar 937.007. VELSEROORD. Burger Avond school. De lessen aan bovengenoemde inrichting, welker directeur de heer G. ten Napel is, zullen Maandag a.s. aan vangen. HAARLEMMERMEER Gunstig jaar. Met betrekking tot de teelt van «Ie win teraardappelen, vernemen we, dat in de meeste deelen van dezen polder het rooien reeds zijn beslag heeft gekregen. Over 't algemeen is de kwaliteit uitstekend en de opbrengst zeer bevredigend. Er rd alhier nog geen ziexte in de aardappelen waargenomen, zoodat IS21, ook wat den bouw der aardappelen betreft, een alles zins gunstig jaar 1». Ernstig ongeluk. .Maandagmiddag sloegen bij den landbouwer B. aan den Sloterweg alhier, do voor een zaaimachine bespannen paarden op hol. De arbeider N. O. werd er af geslingerd en door de nvt chine overreden. Zwaar gekneusd en ver wond werd de man opgenomen. De onmid dellijk ontboden geneesheer achtte over brenging naar oen ziekenhuis noodzake lijk. Personalia. De heer J. J. 0. Boot te Hoofddorp, is werkra.m gesteld ter ge meente-secretarie van Nieuwer-Amstel te Amstelveen. 8PAARNDAM. GEMEENTERAAD. Dinsdagavond vergaderde da Raad onder voorzitterschap van den heer J. Bakhuizen. Ingekomen waren c. 1.oen verslag var. den Keuringsdienst; «en ad ree tan het Comité ter behartiging van «ie belangen van het Overheidspersoneel dit adres'word aange houden); een schrijven van Gedeputeerde Staten over kasgeldleening (besloten werd deze ie verlengen tot zet, maanden). Vastgesteld werd de Motor- en Rijwiel- verordening. Voor het rij ver keer werden verboden de O. Kolk, de W. Kolk van de richting Dijk, de Wijde en Nauwe Steeg. De heer Wilnis wild.? het voorstel, om de maximum senlheid te bepalen op 20 K.M.. veranderen in 12 K.M. Zijn voorstel werd «venwel niet voldoende Ondersteund. De salarlsverhoogiug van den gemeente werkman gaat niet in op 1 Februari 1921. zonal? voorgesteld was, maar op 1 Mei 192.1. In de commissie tot onderzoek der belas- tingrcolames worden benoemd de hec-ren Harten dorp, Jukee en Wilnis. Vastgesteld werd de verordening tot re regeling van het vervolgonderwijs; de heer Zuidweg werd met ingang van 15 October benoemd tot ouderwijzer, 'twaalf jongens hebben zidh aangemeld. Eveneens werd vastgesteld de verorde- ntng regelende de inrichting en de samen stelling van de commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs. Ais ver gadcrlokaal werd de Raadszaal aangewe- Aangenomen werd «en voorstel van B. on W., om den hoer 0. Har tog voor hel bedienen vatn de standpijp der waterleiding een gratificatie te geven van 10 pet. der netto opbrengst a 467.21. liet gemeentebestuur werd gemachtigd, opnieuw met bet gemeentebestuur van Haar lom een overeenkomst aan te gaan tot het doen verrichten van onderzeokingen in het Laboratorium voor pathologischs bacteriologie te Haarlem. Behandeld werd een bezwaarschrift van den heer J. Balm, die xoeeaide dat zijn woning onder Spaarnwoude hoort. Vol gens êen opmeting is h«t tegendeel geble ken, dus zal hij worden overgeschreven. Bij de rondvraag bepleitte de heer De Vnos het plaatsen van een lantaarn op het zoogenaamde „Slikje". B. en W. hebben eon onderzoek rnge steld, maar de kosten bedragen 100. Do h«er De t ries wilde er evenwel toch -en voorste', van maken, maar dit voorstel werd niet voldoende ondersteund. Tenslotte verklaarde de heer Wilnis, na mens zijn fractie, dat deze vortaan in de geheime vergadering niet meer aan de dx- '1 ïal deelnemen en «ick nier zal steai- daar gebleken is, «lat er van andere xijde als propaganda tegen de sociaal de- moeratie^h« in g-Jieime zitting rerhandel- HAARLEMMERLIEDE c.a. Tot organst in «ie Ned.-Herv. Kerk te Half weg is benoenni de heer J. W. Dijksma, alhier. Naar wij vernemen is het bekende hotel-Van Andel te Halfweg in andere handen overgegaan. Morgen, Donderdagavond, zal in de O. L. School te Halfweg de eerste ouderavond worden gehouden. SANTPOORT. Tramverkeer ge stremd. Dinsdagmiddag liep van een steenenwagen, die zich juist op de rails van de N. Z_. H. T .M. bevond, een wiel af. Het tramverkeer ondervond daardoor vertraging. IJMUIDEN. Propaganda-avond. Zaterdagavond houdt de afd. IJmuiden van de N. V, een propaganda-bijcen- komsi, waarop de propagandist van bo vengenoemde vereeniging bet woord zal voeren. Zang, muriek en declamatie zul len den avond opluisteren. ZANDVOORT. Gemeentelijke tos- kencursue. De goede leiding van verle den jiar en dc schitterende resultaten bereikt, 'hebben dit jaar een groo- deelneoming aan dezen cursus be zorgd dan men had durven verwachien. Voor den cursus, die Maandag a.s. be gint, hebben zich niet minder dan 29 leerlingen aangemeld. Kaadsoonferentio. Hedenavond vergadert de raad dezer ge- meent© om to bespreken het dreigende proces dat de gomeonte zal worden aan gedaan inzake ccn huurkwestie aan de Passage en de rctrihutieregeling der Haar- lemsche schoolgelden. Aanrijding. In den nacht van Maandag op Dinsdag 18 een Auto met dc slagbomen van den overweg aan do Zand- voortscholaan m butting gekomen. Het on geluk had m de buiging t>ij de waterlei ding plaats. Vermoedelijk weigerde de stuurinrichting. De beide inzittende dames wertlen uit. do auto geslingerd, waarvan «Jen pole brak en «Ie ander een schou der ontwrichtte. Do inzittende hoeren kregen alleen '.11- kole ontvellingen. Do auto was ernstig be schadigd. HEEMSTEDE. Biljarten. Donder dagavond geeft de heer G. de Rogt een biljartdemonstratie in Café „de Kastanje boom". Ook zal dpor hem een partij van 500 le gen 250 caramboles gespeeld worden tegon den heer W. Kobus. KERMISPRET? Op den laats ten avond van de kermis te Vianen kregen vier op- en aangeschoten jongens het met elkander te kwaad. Een werd er in een brouwerij achter een heiberg zoo danig met een mes bewerkt, dat de lang geraakt werd en men hem naar het zie kenhuis ie Utrecht moest vervoeren.- Een ander kwam er met een schram aan het hoofd af. De vermoedelijke daders heeft men opgeborgen. Maan dagmorgen is te Tiel gevankelijk b:n- nengebracht en na verboor in het huis van bewaring opgesloten de 21-jarige P. J. de G., uit Jaarsveld, verdacht var« zware mishandeling van L.- Clements, tij. dens de kermis te Vianen. C. is zooda nig met een mes bewerkt, dal hij in zorg wekkend en toestand naar een ziekenhuis te Utrecht is overgebracht. ONTPLOFFING. In een der fa brieken van de firma Nico ter Kurle en Zonen, aan den Lagen Bothof te En schedé, is een stoomketel ontploft, ten gevc-Ige waarvan het ketelhuis werd ver nield cn een vliegwiel is stukgeslagen. De machinist bekwam eenig letsel, doch verder kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Men hoopt het bedrijf, dat natuurlijk moest stoppen, spoedig ge deeltelijk te herstellen «ioor aanwending van electriciteit. VROEG BEDORVEN. Iemand uit Dordrecht, die Zondagmiddag te Delft aan de voetbalwedstrijden op den Paral lelweg deelnam, gaf zijn meisje zijn por- temonnaie met ongeveer f 60 in bewa ring. Na afloop liet zij de portemonr.aio vallen. Terwijl ze hem op wilde rapen, werd zij op zij geduwd en was de porte- nfonnaie eensklaps verdwenen. De re cherche had vermoeden op twee 12-jarl- ge knapen. Deze hadden slechts een gul den op zak, d-och bekenden later de por- temonnaie niet inhoud aan den sloot kant van de Groentenvedling aan De Hoorn te hebben verstopt. De jeugdige boefjes zijn in arrest gesteld. TUBERCULOSEBESTRIJDING. De Staatscommissie tot voorlichting over wettelijke maatregelen tot bestrij ding van de tuberculose en over dc beste wijze van bestrijding van die ziekte heeft een ontwerp-rapport gereed, dat thans bij de verschillende sub-commissies in behandeling is. Nadat de noodig geble ken wijzigingen en aanvullingen zijn aangebracht, zal het iu de algemeene vergadering besproken en vastgesteld worden. DOOR EEN TREIN GEDOOD. Te Eist is Maandagavond door een trein gedood de 47-jarige stuurman C. den H., geboren te Werkendam. DE „VERDWENEN" AMBULANCE- TREINEN. Het Haagsche Goor. Bureau meldt: Niet dan na njp beraad heeft hot de parlement van Oorlog in 1918 besloten, ambulance-treinen niet langer arn to tiou den. In vredestijd toch kar. van «leze treinen weinig of geen nut worden getrokken. II?. aanhouden zou zeer hooge kosten bebaon gevorderd, met alleen voor het «xpressc- iijk bouwen van u« ccodige bergruimte, doch ook voor de jaarlijks «rugkomende el. Daarom werden de treinen 11.:t er behouden dan het legerbelang eisch- van de ambulanw-tremen Jan legerdorfeinden bleek mogelijk. Zoo had men zich gevleid de bij ocvertnx-pt voorkomende spoor wegrampen te gebruiken; waar echter het materieel locaal materieel was, sou gebruik •it van groote snelheid uitgesloten _itvoerend Comité van het op 16 December 1915 opgerichte Nationaal Comf:é aanbieding van ambulance treinen aan sgeenng i; indertijd eveneens tot «ie ovet llging gekomen, dat het aanhouden van s treinen op overwegende bezwaren af J>; v oortuigen der ambulance tremen lijn in de spoorwegmaatschappij teruizgege- ;n, terwijl de inventaris ter beschikking gesteld van 'het uit voerend-comité voor noemd, met hot doel dezen inventaris over liefdadige en nuttige instellingen to vet deden. 'TREIN ONTSPOORD Men moldt, dal Dinsdagavond omstreeks 8 uur bij Barend- recht, tussohen Dordrecht en Rotterdam, trein ontspoord is. Zes waggons zijn uit de rails geloopen. Er is ociii:.-..- ke schade, doch er zijn geen persoonlijke ongelukken. Het verkeer hoeft groote ter aging ondervonden. DE TYPHUS TE AMERONGEN. Do typhus is to Amerongcn gtaieel tot staan gebracht. Op éón 11a zijn alle patiënten hersteld. Sterfgevallen kwamen niet voor. MET EEN MES GESTOKEN. I11 het ziekenhuis to Cnlembore is -erleden de 1 os-werkman van H., «al daar. die op 30 September bii een on- derlintre burentwist door zijn buur man van Z. met een mes in den rug gestoken was. BLOEDVERGIFTIGING. Dc kan toorbediende J. van L., (e Delft, trok Zaterdag eenige haartjes uit den neus. Het gevolg was bleodvergiftiging, waar aan hij onder hevige piinen is bezwe ken. DE K VI. De bij de Maatecliap- pii voor Scheeps- en Werktuigbouw Fijenoord gebouwde onderzeeboot K VI is in dienst gesteld onder bevel van luitenant ter zeer 1ste klasse J. J van der Have. DE DUITSCHE INVOER IN LIMBURC. Over den Duitfichen invoer in Lim burg schrijft men uit Roermond aan het Hbld. o.m.: Wat de Limburgse he particulier in Duitechlasid koopt, is een druppel bij de zee in vergelijking met wat de Limlburgsche winkelier er inslaatEn bespottelijk ie de voorstelling, ai«of voor den winkelier de mark a 10 cent wordt gerekemd! Ga rond in Vonlo, Roermond, Sittard, Maastricht* Heerlen, enz. en de eenvoudigste in formaties zullen u leeren, dat de win kelier peT fiets, per trein, par auto geregeld de grens overtrekt om voor zijn zaak en ook en passant voor zijn gezin inkoopen te doen voor desselfde marken, die ook de particulier koopt. Maar iedere winkelier zet eenige bon derden percenten op zijn winkelavti- kalenIn de Duitsche grensdorpen zijn groote winkels ingericht uitslui tend voor den verkoop aan Hollan ders; zaken van een omvang, dat ze geen maand kunnen bestaan, als de verkoop aan Holland niet meer moge lijk is. De ondernemers verheugen zich dan ook over iedere daling van den markenkoers: daling vergroot den stroom van koopers Persoonlijk hab ik in Duitsche zaken, in dorpen en steden, meer dan twintig winkeliers uit Limburg, die ik van nabij ken, ontmoet, terwijl zij bezig waren hun artikelen in te slaan Wat wij in Lim burg k00pen aan keukengereedschap, kleir.meuLclgoed, matrassen, galan terieën, zoogenaamde xortwaren, schoenwerk, er.z. enz.: "t is allemaal DuitschWat wonder, dat de parti culieren dan maar zelf naar Duitsch land gaan! Want )wt paar echoenen, dat je ir Venlo, Roermond, enz. betaalt met twintig gulden, datzelfde paar (ook uit Duitschland afkomstig) koop ie overal in de Rijnprovincie, in de groo te steden en in de gelegortheidsfi- lïaate op de dorpen langs de grens, voor tweehonderd mark. Een heeren- cootuum naar maat van prachtige stof krijg je voor duizend a twaalfhonderd mark, een dazaesmantelcostuum idem. Ik kocht In Orefeld scheerzeep voor zes en oen halve mark per staaf, ter wijl ik er een paar dagen te voren in Roermond voor dezelfde zeep nog 85 coiits per staaf had betaald (op dat' moment oen waarde van circa vijf en twintig mark.') Dc Limburgsche winkelier zelf draagt de schuld, als de particulier ook naar Duitschland gaat, want hij, de wir-keMar, wil met zijn goedkoope marken buitensporige winsten maken en voriicst het laatste greintje ver trouwen. liet is in het ware belang niet alleen van den particulier, maar ook van den Limbirrgschcm midden stander (maar dit indirect), dc de rt>- geering op eenigeriei wijze ingrijpt Dan wordt de winkelier gedwongen zich zelf te herzien en het gezond© evenwicht keert terug. AFSLUITING EN DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Wet tot afsuliiing cn droog making van de Zuiderzee, hetwelk strekt Otn iu art. 4, 2de alinea, van laatstgenoem de wet voor twee millioen, gulden te !e:en In de Memorie van Toelichting wordt >- gemerkt, da:, zoo.iU reeds in do voreade- rinc van do ïw«<le Kanter op 15 Sept. t' 1 bij de behandeling van Je interpellatie- eenstra 19 medegedeeld, het voornemen bestaat do uitvoering van de uerken tot afsluiting en droogmaking van de Zuider zee goduronde de cers:© vier jaren sn een ineor te doen geschieden dan inxidig is cm W behouden, wat tot nu toe gedazn is, al. de afdamming van het Amsteldiep en daar mede verbond houdende v.-erVec.* In .-er hand hiermede zol hei hedt.tg der bijdrage, welke moet worden toegekend, kunnen worden teruggebracht tot één millioen gulden. IS KIENEN LOTERIJSPEL? De laatrte weken is in Eindhoven, zoo meldt „Dc Maasbode", door de politie het kienen verboden niet alleen in ver- guniiiiigslokalen, maar ook ia verlof- lokalen, als zijnde kienen in strijd met de loterijwet. Ingewonnen rechtskundig advies meent, dat hier van loterij geen sprake is, wijl er geen aanlegger zijn zou. Door de politie is nu een viertal processen-verbaal opgemaakt om een uitspraak in hoogste instantie uit te lok ken. OVERREDEN. Te Alteveer (Dr.) is het C-jari" zoontje van den landbouwer ,T. Hartman, door een wagen overreden en aan de gevolgen overleden. DIERENHOSPITAAL. Te Am sterdam worden pogingen aange wend om te komen tot opriohting van een dierenhospitaal. HET ONGELUK OP DE KEMPER HEIDE. Voor den Krijgsraad te Arnhem heeft terecht gestaan de 2S-jarigo sergeant der stormtroepen 8. P„ be schuldigd van grove onvoorzichlig- -heid bij het verklaren van een gra- noatwerptoestel, waardoor het projec tiel is ontploft met het gevolg dai de sergeant Priester in liet linkerboven been werd getroffen en enkele uren daarna aan de bekomen verwondin gen overleed. De eisch luidde een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 14 dagen, met een proeftijd van één jaar.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1