«MEM'S Dm De beslissing Inzake Oppar- Het dnurtevraagstuk en de middelen tot hezoiniglng. Onze LaüMoek feuilleion 1?) TWEEDE BLAD. WoBnsdag 12 e«tobsr 1921 Silezië. j De verdeellng. Het „Berliner Tageblalt" moidt; He beslissing is gevallen. Zooavon wordt ons definitief officieel bevestigd, dat in beginsel tot do verdeeding van Op- per-Silezie xs besloten. De Volken- bondsraad is geheel onafhankelijk te werk gegaan en heeft geen vorige plannen als basis voor zijn beslissing uangenomen. Het distinct Kattowitz zal waarschijnlijk Duitsch blijven. Üin den overgang tot ds nieuwe eco nomische toestanden «enigszins moge lijk te maken, wordt een overgangs stelsel onder- mlergealiioerd beheer ingesteld, dat toezicht zal houden op het spoorwegverkeer en de nieuwe grenzen, enz. l'ot dit doel hebben de geallieerden in de zitting van den Raad van Ambassadeurs militaire maatregelen gonorntn tot handhaving vian de orde in het volksstemmings- gobied. De Volkenbondsraad zal nog be raadslagen om de details van zijn voorstel tot oplossing van het vraag stuk, dat zeer ver strekkende econo mische bepalingen omvat, vaat te stel len. Woensdagavond verlaten de le den van den Voikeubandsi-aad Ge ne ve. Tegelijkertijd zal het ontwerp aan den Raad van Ambassadeurs me degedeeld worden. Ongetwijfeld zal deze beslissing doop de geallieerden aanvaard woixlen. De Raad van Am bassadeurs zal dan Vrijdag die beslis sing aan de Duitsche en Poolsohe re- geeringen mededoelen. Zaterdag zal het ontwerp t6 Parijs en Genè-ve wor- cLen gepubliceerd. ilavas meldt: Aan Duitschlaiid zouden zijn toe gewezen de districten Gleiwitz, Hin denburg en oen gedeelte vian het dis trict Beuthen met inbegrip van de stad. Aan Polen de districten Knigs- hütte, Katbowitz met de voornaamste plaatsen en een gedeelte van het dis trict Beuthen, de zuidelijke districten Pless on Rybnicii en ten slotte enkele gedeelten van de districten Tarno- witz en Lubblits, Allo an der, e O.-S. districten worden aan. Duitsclüand toegewezen. Een voorloopiige commissie van drie leden zal gedurende tien jaren het economische levtn der beide afge scheiden gedeelten regelen. Do „Vorwüris" schrijft: He voor Doitsoh- land ongunstige berichten over Opper-Sile zië hebben in alle politieke kring on groot© beroering gewekt. Van sommige zijden werdt verklaard, dat deze berichten beslist waarheid bevatten, en dat zij onafzienbare politieke gevolgen zullen hebben. Sommi ge beweren, dat de biunenlandsdho crisis reed8 ie ingetreden en dat het kabinet Wirth den naoht niet zal overleven. In deze aangelegenheid moeten twee fac toren worden nndersc.beiden, Benerzijds heersoht in alle verantwoordelijke kringen do grootste bezorgdheid over het lot van Opper-Silezië en onomwonden wordt de vraag gesteld, of het kabinet-Wirth. wel aan do regeering zou kunnen blijven, wanneer dc ontvangen Jobstijdingen bewaatheid mochten worden. Anderzijds is echter zeer duidelijk het intrigeeren der rechterzijde merkbaar, om do regeering aan het wanke len to brengen. Er zijn dus personen, die den val van het kabinet-Wirth tengevolge van de Opper Silezist-he kwestie vreezen, en ook personen, die dien val wensolien. Men kar, natuurlijk niet zeggen, dat deze reehtsohe kringen op een ongunstige be slissing in zake Opper-Silezië hopen, doch ongetwijfeld zou het huai slechts verdeelde smart berokkenen, wanneer het verlies van een deel van het Opper Silezische industrie gebied gepaard 'ging met den val van liet gehate kabinet-Wirth. In het „Bcri. Tagoblatt" schrijft Theo- dor Wolff over de oplossing der Opper- Bilezieclit) kwestie: Wij zijn niet voor de /onderdrukking eat kwelling der minderhe den, wfj willen ieder het zijne laten en rijkskan it li er Wirth verzekerde dat zoo pas nog eens en beloofde aan de bevolking van Opper-Silezië alle vrijheden der au tonomie. Het is niets dan willekeur en rechtsverdraaiing, als men in do kwestie der zelfbeschikking een andere stem dan die der meerderheid laat beslissen. De Poolscbo minderheid heeft Opper-Silezië niet geschapen, maar er zijn in andera sta ten Duitsche minderheden, die thans on der vreemde heerschappij leven, wien de rechten van zelfbestuur niet woTden toe gestaan, en die toch alles hebben ge schapen en gebouwd, wat er in hun omge ving bestaat aan cultuur en welstand. Zien de geallieerden niet in, welk een groot- sobe leuze men dezen Duitschen minder heden <m ons in de toekomst ter beschik king stelt? Wie ter wille van de 40 pot. Polen Opper-Silezië uiteen wil rukken, zal later moeten erkennen, dat hij een zeer ge vaarlijken weg insloeg. De oomspondant te Beuthen van hei „fieri. T&geblatt" bericht, op grond var nieuw ontdekt bewijsmateriaal uiit Pool soho bron, van het gevaar voor een vierden PoolBchen opstand. Groote Poolsohe strijd organisaties zijn gereed om de Duitschers aan te vallen; wat gebeuren zou op Za terdag j.l., maar uitgesteld moeet worden, volgons een verklaring van Poolsohe lei ders, omdat de plannen van den opmar9ch don Ehiit8dhers bekend waren geworden. Wagens dit Poolsche gevaar heeft de in- targeallieerde commissie het toezicht op de grens verscherpt. Aftreden van 't Dultsche ministerie? Uit Berlijn wordt gemeld, dat 't ka- binet-Wiith zal aftreden als de beslis sing inzake Opper-SilezKi in 't nadeel van Duitschland uitvalt. DE GEHEIME ORGANISATIE IN DUITSCHLAND. Uit Bc-rlijii woédt gemeld: Het ge beurde bij de „Himderfcschaft" heeft thane geleid tot een aanklacht wegenis moord tegen den covderwachtmeewtelr en een hoofdwachtmeester bij de poli tie. Zij worden beschuldigd op 15 Juni 1921 den opperwachtmeester Buchholz vermoord te hebben om te verhinde ren dat Btichliols, togen wien een ver volging wegens verd®stering was in gesteld, de politieke intriges van deze „I-Iimdiertsdhaft" zou verraden. Men ziet het proces met spanning tegemoet. Men verwacht, dat daarbij interes sante bijzonderheden aan het lichit zullen komen. TIROL EN DUITSCHLAND. De „Bayriscbe Staatszeitung" verklaart omtrent de pogingen der Beiersche mo narchisten om Tirol niet Boieron te veree nigen onder de Wittelbach's, dat het Boiersobe volk met overweldigende meer derheid zulk een krankzinnigen opzet vum de hand wijst, als een misdaad aan land en rijk. lntusschen wordt van Duitsöhe zijde kalmeerend gewerkt op de bevolking van Tirol. Evenals te Berlijn worden to Innsbruck besprekingen gehouden over de aansluitingsbeweging. In Duitsche parle mentaire kringen maakt deze beweging geen opgang. Duitsche politieke leringen zullen wegens de Tiroolscbe kwestie aan de bepalingen van het vredesverdrag niet te kort doen. DE STRIJD IN KLEIN-AZlö. Het Grioksohe stafberiuht van 8 October meldt: Op 30 September ia een groote veld slag bronnen in de buurt van Aiioen ICa- rshissar, die heden geëindigd is met een groote overwinning der Grieksche troepen, die tot het offensief overgingen, terwijl de vijand, die eerst aangevallen had. gedwon gen werrd een verdedigende houding aan to nemen. Hoewel de vijand voortdurend ver sterkingen ontving, verloor hij steeds ter rein, totdat bij, in bet noorden door een aanzien li jka Grioksohe macht ovcrvlcu geld, over do geheele linie in wauorde te rugtrok naar het Zuid-Oosten on daarbij door de Grieksche troepen werd achter volgd. GREY WEER IN DE ENGELSCHE POLITIEK. Burggraaf Grey, de vroegere minister vaat buitenlandseho zaken, hield heden te Ber wick, voor 't eerst sedert zijn aftreden in 1016, weer een rede. Hij liet doorscheme ren, dat hij weer in het politieke loven zou optreden alB lid der onafhtmkelijk-lTberate partij. Hij laakte de coalitie, die volgens hem zoowel liet recht van bestaan als het vertrouwen des volks had verloren. Spreker veroordeeld© de vroegere lerseha politiek der regeering, dodh de conferentie keurde hij goed; hij waarschuwde echter de Iers olie vertegenwoordigers do onder handelingen niet Je forceeron tot het Bnt- sche volk gevaar zag voor zijn zelfbehoud, bijv.-i de zee- en landmacht der beide ei landen moesien onder één autoriteit staan. DE TOESTAND IN IERLAND. SCHADE VERGOED ING WEGENS „EXECUTIE". Dé rechter te Cas- tleblaney heeft 4000 pd.st. schadeloos stel lm# toegewezen aart John McCabe, wegens verwondingen hem door een Sinn Fein-seetro bij zijn „executie" toegebracht. Hij weid in April jl. door Sinn F ein era gevangen genomen en naar.- een leeg staand huis gebracht, beschuldigd een spion te zijn. Hjj vecklaardo wel onschuldig te zijn, doch men stoorde er zich niet aan en liet een priester bij hem ko men. Nadat McCobe te vergeefs bij den panester bad aangedrongen voor item tusschen, beid.en te komen, werd item het hoofd kaal geknipt en werd hij gefusilleerd. Hij kreeg drie kogels in het lialistum en voel neer. Men spelde luim. een papier op de borst met de woorden: „Veroordeelde Bpion. Neem u in acht, I(rish) R(epublic) A(rmy)". Eenigen tijd later, nadait de Sinn Feirrors vertrokken waren, kwam hij hij en wist weg te kruipen. Hij werd gevonden en men wi6t hem in het loven te houden. Do Valera zegt in een proclamatie aan het Iersclio volk, dat de aanstaande onder handelingen te Londen geheel don loop van lerlands toekomst kunnen bepalen, en dat het daarom de plicht is van alle Iorcm om vereenigd te blijven. De ©enige vredo die een einde kan maken aan den buidigen strijd, zal een vrede zijn die ver- eenigbaar is met dc Techtcn van het ler- scbo volk. Zulk een vrede zal niet gemak kelijk to verkrijgen zijn en daarom moot het land niet toegeven ann ij dele hoop. Do Valera voegt daaraan nog toe, dat de vre de welke aan dit conflict een einde maakt, verkregen moet worden door bekwame staatsmanschap der leiders en meor nog door krach tigo vastberadenheid, die liever 'den strijd voortzet 'dan de gerechtigde vrij heid prijs te geven. Ten slotte dringt De Valera aan op onwrikbaar vertrouwen in de Sixin-Peiu-loidera, Vsrspreid nieuwe TELEGRAPISOHJE VJSRBINDING MET RUSLAND, r— Het telegraafkantoor to Petrogr&d heeft thans verbinding gekregen met li-ölauigfors, dank zij do door do Great Northern Telegraph Company aan do lijnen verrichte herstellingen. De ontbre kende schakel tusschen Petrograd en West-Europa via Stookholm is zoor onbe langrijk en te Stockholm ia alles voor dezen dienst gereed. EEN ERANSCH HOOGVERRAADPRO- CEB. De Pnansche reohter van instruc tie Oluael heeft het proces tegen Kme-i Judet, gewezen directeur van de „Éclair", alsmede tegen Hans Bossard, Paul Meu nier en mevrouw Bernain de liaviai, we gens verstandhouding met den vijand, naar het paTket teruggezonden. Naar reeds uit het onderzoek is geble ken, is de Duitsöhe vertegenwoordiger in Zwitserland, von Romberg, bij liet begin vam den oorlog er in geslaagd, door tus sdhenkomst van den Zwrtserschen schilder Hans Bossard gedaan te krijgen, dat Ju det in de „Éclair" een uitgesproken paci fistische campagne opende. De echtgenoo- te van Bossarrl heoft verklaard, dat Judet gold heeft ontvangen van haar man, die op zijn beurt twee niiliipen francs heeft ontvangen. In 1937, toen de „Eelalr" verkocht was, zette de „Vérifce", beheeTd door Paul Meu nier, de pacifistische campagne voort. Men vermoedt, dat deze voor zijn verraad 200.000 franos heelt gekregen. Naar verwacht wordt, zal het proces nog geruimen tijd duren. ENGELAND EN FRANKRIJK. Do Londensohe „Evening Standard" bericht, dat de Koning en de Koningin van Enge land voornemens zijn een officieel bezoek aan Parijs te bTengein, welk bezoek in bet aanstaande voorjaar zou geschieden. Hunne majesteiten zouden daarbij verge zeld worden door Prinoes Mary. YPEREN, De Engelsclie bladeR bevatten een oproep van maarsohalk French tut steun vam den Yperen- bond, welke ten doel heeft de herin nering aan den strijd in dun sector van Yperen, waarbij een kwart mil- lioen Britten hiét leven hebben ver loren, levendig te houden. De bond hoopt door giften in staat te worden gcfsteld in den sector een soort van tehuis op te richten, welks muren de namen zal hervatten van alle strijders, die bij Yperen liet Leven hebben gc- Jaten, en waar tevens kaarten eü an dere gegevens ter beschikking zullen zijn om van de geschiedenis vam den slag kennis te kunnen mermenVoor hen, die eenigen tijd in de geteisterde streek willen toeven, zal het tchute gelegenheid tot overnachten bieden. De prins vair Wales steunt French's oproep. HET SCHQTSCHE SPOORWEG PERSONEEL. Zaterdag werd een gedelegeerden vergadering gehouden van de National Union of Railway- toen ter bespreking van de Voorstel- tón den- Schotsehe spoorwegmaat schappijen om den aohtturendag voor de meeste categorieën uit te breiden tot een tianurendag, benevens om an dere wijizigingein aan te brengen in do arbeidsvoorwaarden en de lócman te verlagen. De maatschappijen heb ben reeds overeenstemming bereikt met de veresniging van machinisten en stokers. De heer Thomas deelde mee, dat met algem^ene stemmen besloten was dat de voorstelt en niet konden worden aanvaard, zoodat de zaak dus automatisch voor den nationalen loom-aad zou komen. BEZUINIGING IN DE GEMEENTELIJKE EN DE PROVINCIALE HUIS- HOUDING. EEN ADRES AAN DEN RAAD. ONDERZOEK VAN DE •CEMEENTEBECROOTINC. BEZOEK AAN DEN WETHOUDER VAN FINANOlëN, EEN VERCADERING TER BESPREKING VAN DE ZUINICH EIDSPOLITIEK, Dinsdagavond vergaderde het depar tement Haarlem der Ned. Maatschappij voor Nijverheild en Handel. De vergadering dJeidruk bezocht was, werd geleid door den heer W.- J. Bur- gersdijk. Bij de opening der vergadering bracht de voorzitter hulde aan den afge treden voorzitter, den heer Duf our, die krachtens de wet der Maatschappij, moest heengaan. Met schroomvalligheid had spr.- het presidium aanvaard, daar bij rekenende op de hulp van den secre taris en op aller medewerking. Spr. bracht in herinnering dat de heer Dufouir veel heeft gedaan in onder scheiden dualiteit, maar het meest als voorzitter van het departement. Hij was een man met een breeden blik op econo misch gebied, die aan allerlei nieuwe dingen aandacht wijdde en van de staal industrie een groote studie maakte. Dat to Velsen het hoogovenfeedrijf tot stand kwam, is Voor een groot deel aan hem te danken. De heer D ufo ar hield meermalen be langrijke redevoeringen en leidde de vergadering met groote onpartijdigheid. Met groote dankbaarheid gedenkt het departement al wat de heer Dufour er voor gedaan heeft.- Als een souvenir bood spr. den afgetreden president een tabakspot in Deltscli aardewerk aan. De heer Dufour, dankende voor de vriendelijke Woorden en de aanbieding van het souvenir, zeide dat het hem steeds aangenaam was geweest de verga deringen van het departement te mogen leiden. Het was steeds moeilijk om op de vergadering een druk bezoek te krij gen. Thans is er een druk bezoek. Het is een goed voorteelten voor den nieu wen voorzitter en de leiding van het de partement. De vergaderingen mogen steeds goed bezocht worden en het moge het departement goed gaanl Daarna was aan de orde benoeming van d'rie bestuursleden in verband met de uitbreidiu'g der bemoeiingen van de Maatschappij op het gebied van den Handel. Benoemd werden de heereu E. H. Krelage, Fi Meijer en De Clercq. Vervolgens kwam in behandeling het hoofdpunt der agendaBespreking van het duuitevmagstuk en de middelen ter bestrijding (bezuiniging in de huishou ding van Staat, Gemeente en particulie ren).- Inleider de heer K. C.- Honig Mzn., te Overveen, lid van het hoofd- bestuur.- Red« van den heer Honig. De heer Honig zeide ongeveer het volgende Het besef begint wel boe langer hoe meer door te dringen, dat de uitgaven door de overheidslichamen langzamer hand tot een veel te groote hoogte zijn gestegen en het is wellicht goed eens na te gaan, ie. waardoor die uitgaven zoo zijn gestegen, vervolgens of zij werke lijk een gevaarlijke hoogte hebben be reikt en 3e. wat er kan worden gedaan om die uitgaven te beperken. De groote drang tot vermeerdering der uitgaven dateert reeds van. de jairen voor den oorlog; Verschillende politiek* partijen schreven in hun banierUit breiding van overheidszorg op bijna iedeT gebied. De toenmalige rdgeerings- pairtijen stonden vooral daarom vaak vijandig tegenover deze leus, omdat zij vreesden dat de middelen tot (het bekos, ligen dezer nieuwe desiderata niet te vinden zouden zijn, en dat de belastin gen daardoor zoodanig zouden stijgen, dat een goede ontwikkeling onzer maat schappij daardoor zou worden benadeeld. De invloed der eerste groep nam echter toe en dakrmee stegen dë uitgaven. Het merkwaard fge geval deed zich echter voor, dat het aanvankelijk leek, dat deze uitgaven wel konden worden betaald en dat is wellicht één der rede nen, dat de partijen welke op grootore staats- en gemcentczorg aandrongen, talrijker werden en steeds In kracht toe namen. Wat is nu de reden, dat die uit gaven aanvankelijk wel konden worden betaald? Het antwoord hierop vinden wij in den merkwaardigen tijd van bloei welken ons landde laatste jaren vóór den oorlog en ook nog gedurende den oorlog meemaakte. Het nationaal vermogen steeg van 1895 (ot 1920 van 5.4 tot 12.5 milliard, terwijl het inkomen in dien tijd ook ffuim verdubbelde in 1920 was het 2.4 milliard. De jaren vóór den oorWg waren de belastingen nog matig, dank zij het zui nig beheer van vroegere regeerders, 200- dat er bij de snelle stijging van vermo gens en inkomsten in dezen tijd zeer veel bij het gemeentelijke en staats budget kan worden gevocgd.'zonder de belastingen tot een hinderlijke hoogte op te drijven. Gedurende den oorlog ste gen de uitgaven echter in een buiten gewoon snel tempo en dit niet alleen voor crisisuitgaveu, dioch op ieder ander gebied evenzeer. De gemaakte oorlogs winsten, hoewel deze, zooals thans blijkt, voor een groot deel slechts schijnwin sten zijn geweest, gaven ergernis en prikkelden de overheid tot het doen van steeds gTootere uitgaven. Waarschuwende stemmen gedurende den oorlog tegen deze groote uitgaven vonden niet het minste gehoor. Thans echter komt het stortbad. Bijna iedereen ziet zijn vermogen slinken en daarmeie zijn inkomen.- Onze bloeiende visscherij bestaat bijkans niet meer; de scheep vaart beleeft uiterst zorgelijke tijden, en onze handel lijdt groote verliezen door geweldige prijsdalingen, onze industrie, voor zoover zij niet ah koopster de oog steeds koopkrachtige arbeidersklasse heeft, verkeert in uiterst zorgwekkenden toestand, en het is wellicht alleen nog dc boeren- en de winkelstand, welke het tot op het oogenblik over hel algemeen nog behoorlijk goed hebben. Het is echter duidelijk, dat bij de Werkloosheid welke binnenkort steeds meer zal toenemen, ook de beide laatste categorieën In toenemende moeilijkheden zullen geraken. Het is dus een ontredderde maatschap pij, die de opgeschroefde belastingen zal hebben te dragen. Bedroeg de Staaisbe- grooring in J914 nog slecbts circa 250 millioen, dit jaar is zij circa 800 mil- lioen, dus circa 3Yj maal zoo hoog. De Gemeentebegrootingen vertoonen een zelfde beeld.- Per boofxl der bevolking wordt tbans gemiddeld betaald aan Rijks Directe belasting 40.50, Indirecte be lasting f 35.Gemeeintebelasting 40. t aan de Provincie circa f 3is totaal 118.50; Van het nationale inkomen van 2M milliard, wordt circa f 900.000.000 belas ting geheven, d. i. pl.m. 40 gemid deld. Een ieder weet, hoe zwaar de be lastingen thans reeds zijn, doch hoeveel zwaarder zullen zij nog drukken als zij binnenkort door een veel kleiner inko- en moeten worden gedragen.- Daalt dit karnen tot de helft, hetgeen toch vol strekt niet onwaarschijnlijk is en waar mede de overheid toch zeker rekening moet houden, dan moet gemiddeld over alle inkomens wel pl.m. 80 wor den geheven om hetzelfde bedrag op te brengen, of pl.m. 60 zonder de indi recte belastingen. Nu weet ik wel, dat voral in deze tijden mag worden ver wacht, dat een ieder gaarne een groot offer in het algemeen belang zal bren gen, dooh het behoeft wel geen betoog, dat een gemiddelde belasting van 60 over alle inkomens, dus ook de kleinere, niet op te brengen is en ook hieri'a een progressief stelsel geen be terschap kan brengen voor de lagere inkomens, ook al zou men de hoogst aangeslagenen eenvoudigheidshalve hun geheele inkomen afnemen.- Er zijn dan ook wel geen andere cij fers noodig om aan tc toonen hoe uiterst zorgelijk de toestand is en hoe dringend noodig, dat men onmiddellijk begint de begrootingen te besnoeien in ver- houding tot cle daling vra net in» <meD; Het is natuurlijk niet uitvoerbaar de be grooting in eens op het peil van 1914 terug te brengen, doch wel moeten de regeerders beseffen, dat zeer drastische maatregelen noodig zijn en dj' men ze ker niet verantwoord is, indie.i men de verschillende begrootingen niet minstens ieder jaar een 10% terugbrengt, tot dat er weer licht komt in de duisternis en de inkomens weer #aan stijgen. Gaan onze regeerders van Staat, Provincie en Gemeente niet over tot deze maatrege len, dan dit is Voor ieder die naar enkele eenvoudige cijfers wil kiiken, tast baar en duidelijk geraken wij binnen kort in een staatsbankroet, d.w.z. dat de Staat niet meer kan betalen, dat ieder die een vordering op den Staat heeft, dus ook do ambtenaren, gepensionneer- den en rentetrekkers der Rijksverzeke ring, deze niet of slechts ten deele zul len ontvangen. Nu hebben wij de laatste jaren wel ge zien, dat een Staatsbankroet den vorm aanneemt van het betalen met ongedekt, d.i. valsch, papieren geld, waardoor de Staat hetzelfde bereikt doch waarvan de gevolgen niet minder ernstig- zijn als met een openlijk bankroet. Ieder die dus slechts gelooft dat de toestanden in Oos tenrijk, in Rusland en in Duitschl-and geen voorbeeld tot navolging zijn, zal moeten meehelpen om dit bankroet te vermijden en bet is ook inderdaad het geheele Nederlaridsche volk, dat krach tens het algemeen kiesrecht geroepen is deze moeilijkheden op te lossen. Eerst wanneer het besef van hét dreigende ge vaar voldoende is doorgedrongen, kan men hopen op beterschap. Voor de groote massa zal dit toene mende besef een ontgoocheling zijn, aan gezien het geloof in de onbeperkte rijk dom van Staat en Gemeente overheer- schend is. Daa-rbij zal noodig zijn een veel gr-ootere belangstelling in het pu blieke leven bij degenen, die krachtens hun opvoeding en positie in de maat schappij in staat kunnen worden geacht financieele vraagstukken beter te kun nen beoordeelen dan de groote massa 'het uit den aard der zaak kan. Er is wel licht geen enkel land in de wereld, dat de laatste jaren door de groote wel vaart zoodanig is venven'd cn daardloor ook verslapt als het Nederlandsche en indien het niet gelukt een geest te wek ken van groote samenwerking en g-roote opofferingsgezindheid, dan gaat ons va derland inderdaad een tijd van gToote ellende tegemoet. liet dreigende débacle heeft het Hoofd bestuur er toe gebracht zooveel moge lijk alarm te. blazen en het heeft daar toe ook de hulp der departementen inge- roepen. Het meent dat de Departemen ten goed zullen doen te beginnen met de Gemeentebegrootingen van 1914 en 1922 te vergelijken en de hulp der pers in te roepen ter bespreking der cijfers in bet openbaar. Wordt er dan gewezen op het angstwekkende heffingspercentage, dat noodig zal zijn bij verminderd inkomen, dan kan het todh niet anders of deze cijfers zullen indruk gaan maken. Men zal ook aan den Gemeenteraad moeten .udresseeren met toegelichte becijferin gen, besprekingen houden met den wet houder van Financiën en met de raads leden. Ieder zal in zijn eigen kring op het dreigende gevaar moeten wijzen. Zoodoende ka-n ons Departement veel er toe bijbrengen, dat althans bij bet meer intelligente deel der burgerij het besef doordringt dat niet alleen de uit- Zty: },Lievelri)g!" llij: „Ja, beste". Zij: „Wees niet dwaas George. Ik riep den hond." EEN ANDER GEVAL. Met groote vaart naderde een. rao- toifietser den verkeersagent (niet in Haarlem). Zijn witte stok rees, en de man stopte. „Wat moet u van mij?" riep hij verontwaardigd. rijdt veel te hard; wel 40 K.M. per uur". ,,40 K.M. per uur? Hoe kan je dat nou weten, lk ben pas een half uur geleden van liuis gegaan". „Ja, ziet u", zoi de verkeersagent en hij krahbelde achter zijn oor, „dat wist ik natuurlijk niet. Rijdt u dan maar weer door". gaven niet zullen mogen verhoogd, doch zeer krachtige maatregelen van be zuinigingen moeten worden ingevoerd* daar anders ook Haarlem bankroet gaatj Ik heb hooren verluiden, dat 'hier in' Haarlem in tegenstelling met andero steden de belasting voor het volgende jaar weer belangrijk hooger zal moeten zijn. Er moet bier dus snel worden ge handeld, wil er voor het komende jaar nog iets worden bereikt. Dan overlegde spr. eenige cijfers om nader aan te toonen den gevaar lijken toestand waarin de financiën van Haarlem verkeeren, cijfers uit de Haarlemsche Begrootingen van 1914, 1919 en 1921 en uit de statistiek van Nedërland. Voorts werd door hem nog- gegeven 't volgende toekomstbeeld (als er niet sterk bezuinigji' wordt). ..Het gezamenlijke inkomen van Haarlem was verleden jaar circa f 33.000.000 in 1916 circa f21.000.000. Men behoeft niet pessimistisch te zijn om te verwachten, dat het inko men over één of twee jaar weder, ciroa f 20.000.000 zal bedragen. Ver deeld moet dan worden, aJs er niet bezuinigd wordt, plaatselijke inkom stenbelasting f 4.800.000 over deze f 20.000.000 inkomsten. Hoe wordt dit ongeveer verdeeld Vrijwel d'e helft van liet toaal inkomen bestaat volgens de statistieken uit kleine in komens tot circa f 3000. Als deze ge middeld circa 5 pet. betalen, brengt f 10.000.000 5 pet. op is f 500.000. (Noodig is voor de belasting f4.800.000 Dus moeten de overige f 4.300.000 worden gedragen door de inkomeena boven c.a. f 3000, zijnde de andere f 10.000.000 en moeten deze dus dan 43 pet. betalen. De heffingeü van den Staat bedragen ongeveer evenveel als die der Gemeente en kan men dus veilig aanQemen, dat de Staat, als er niet zeer sterk wordt bezuinigd, tegen dien tijd ook om circa 43 pet. zal ko men. Het totaal is dan gemiddeld! 86 pot voor inkomens boven f 3000. Iemand met f 3000 heeft dus netto in komen f 3000 5 pet. ia f 2850. Iemand met f 10.000 heeft dan netto f 10.000 86 pet. is f 1400. Vermits een dergelijke heffing geen stand kan houden, zullen dus de kleinere inkomens ook zeer hoog moeten worden belast en de bezitters dier kleinere inkomsten ook eindelijk gaan begrijpen, dat zij mensohen met verstand en verantwoordelijkheids gevoel naar de vergaderzalen van land, stad en provincie moeten af-, vaardigen en geen politieke kempha nen, zooals thans maar al te vaak ge schiedt. Deze becijfering is globaal en kan dus wel op details worden aangevallenop de strekking echter m.ï. niet." Na een kleine pauze ging de lieer Honig voort. Het toekomstbeeld, dat wö zooeven hebben besproken, gaat van de uiterst gunstige veronderstelling uit, dat het inkomen van Haarlem over een paar iaar nog f 20.000.000 zal ziin, het cij fer van 1916. Aangenomen is dan, dat de bronnen van inkomen nog ruim blijven vloeien. Om dit moge lijk te maken zullen onze lands- en stedelijke regeeringen ook van poli tiek moeten veranderen en zorgen, d'at zij dat niet te laat doen. In dit verband mag ook nog wor den herinnerd, dat het ontstaan onzer Maatschappij van Nijverheid als eco- nomisohe tak der Maatschappij van Wetensohappen dateert uit het einde der 18e eeuw, toen onze Nijverheid door alle mogelijke keuren en belas tingen in de Hoilandsche steden weg kwijnde. Br werd hier toen binnen Haarlem een congres gehouden, dat weken duurde, om de middelen te be ramen om Nijverheid, Handel, Scheepvaart en Visscherij weer op ta beuren. De belangstelling in dit con gres en de ernst der tijden waren zoo groot, dat in de kerken voor het sla gen der pogingen tot opbeuring van liet 'bedrijfsleven werd gobeden. De steden en de staten gingen toen hulp bieden, doch het was te laat. 'llians wordt vooral onze Nijver heid ook weder overmatig belast door de Regeering van stad en land, ten, eerste door overmatig zware belastin gen, die de noodzakelijke kapitaalvor ming niet alleen onmogelijk maken, doch het beschikbare kapitaal doet wegsmelten. Ten tweede door een veel OORSPRONKELIJ KI, DETECTIVE ROMAN door WILLIAM HOLT. „Neen", antwoordde d0 lord snel vloten, „Wij laten den wagen hier si van, kom, die kleine eimd kunnen .1 döu göwonde nog wel dragen. Maar wij moe-ten voortmaken, want natuurlijk volgen do andere schurken .ons". Mon maakte eerst het paard nog los van den half oiugevallen wagen, dat nu rustig ging raaeui en de twee ke tellappers begaven zich op weg, dra gend het rustbed, waarop hurn doods vijand lag uitgestrekt. „Maar waarheen?" vroeg de Linar. „Naar het bureau van politie", antwoordde de lord, „ik wee<t niets beter, hoewel ik in dit geval liever niet terstond de politie moeide". „Ja., bet was goed, dat te vermij den", gaf de ander toe, „maar wacht. Ik kern hier een "ïTokter en studie vriend ivan mij. Laten wij naar hem gaan. Hij is niet rijk, den last, dien wij hem aandoen, zullen wij hem be talen". Men was nu in een buitenwijk van de stad aangekomen en ontmoette in de doodstille straten geen mensch en zoo kwam men voor het huis van den dokter, gelukkig zonder dat men was aangehouden. Men belde aan en spoedig verscheen de doktor aan de deur, die vroeg, wat men verlangde. „Wij hebben hier een gewonde", zei, de Linar, „onderzoek hem eerst, dan zullen wij u nadere verklaringen gaven". De geneesheer zag de twee ketel lappers ovein wantrouwend aan, maar hij opende niettemin de deur om den gewonde', die zijn hulp noodig had, binnen te laten. „Wat schoeit den ongelukkige? vroeg de dokter. „Wij gelocwen, dat hij door een kogel gewond is". „Maar", antwoordde de arts, die den man intusschen beschouwd had, „hij is reeds verhouden, geheel zooais het behoort. Een geneesheer heeft hem reeds onder behandeling". De beide ketellappers zagen verrast op; de dokter ondecrtusschen onder zocht den bewustelooze. „De man is alleen bewusteloos ge worden door het vervoer, dat niet met de noodige voorzorgen heeft plaats gevonden". „Het rad is van den wagen geloo- pen", zei de Linar, „Ja hot is een di-eejude geschiedenis, dokter. Doe eerst aan den man wat gij doen kunt 1 luister dan een oögènblik naar - is". De dokter wist niet, hoe hij het had; de taal der twee 1 vagebonden, die den zielt» hadden binnengedragen, was niet die van menschen uit do heffe des volles. En de man die daar lag uitgestrekt, was blijkbaar iemand uit do groote wereld. Hoe in 's he melsnaam kwamen die menschen bij elkaar? Hij bedwong evenwel zijn nieuws gierigheid, onderzocht den gewonde zorgvuldig en Jvewiestigd» opnieuw een verband dat deze om linkerschou der «n boven ax-rn droeg. Hij trachtte het bewustzijn te voorscliijn te roe pen, en dit gelukte hem inderdaad spoediger daii liij had durven hopen. De gewonde sloeg de oogen op en vroeg zocht: „Waar ben ik?" „In veiligheid", antwoordde do dok ter en liet hem een paar lepels wijn in deai mond loopen. Toen viel de man in slaap. „Dat is de alxiap der uitputting", zei de dokter, zioli tot de beide ke tellappers wendend, die zich achter af hadden gehouden. „Dc woiiri, die deze heer heeft, is pijnlijk doch niet gavaarljjfc. Evenwel het vervoer heeft hem veel doen lijden. Volg mij in de kamer hier naast en geef mij den uitlog van hetgeen er gebeurd is. Gij begrijpt, dat ik recht heb meer te we ten wat er voor,viel". „Zeker dokter maar eerst willen ons aan u voorstellen. Wij zijn niet degenen waarvoor wij ons uit geven. Dit is mijn Vriend lord Horace Nibbliii'gton en ik zelf, nu mij kent ge wel, ik ben uwe oude studiemak- ker de Linar". De dokter zag bij het hooren dezer klinkende namen verbaasd op. „Kan ik het gelooiven", riep lrij uit, bar ooi de Linar. Zijt gij het in derdaad; maar lioe vreemd toegeta- keld en onder welke geheimzinnige ornstajidiigilLoden vertoont gij u". „Nu doictör Dupuy, druk mij de hand, ik ben liet wel inderdaad. Geef mij de gelegenheid mijn gezicht te wassclien en gij zult mii herkennen". „lk twijfel niet meer' antwoordde de dokter, „dit is wel uw stem en uw gestalte, maar als gij u niet be kend gemaakt 'had, zou ik u niet hebben herkend. En dit is dns uw lYUliieavd lord; Nibblington. Maar zeg mij toch, wat u beiden bewogen heeft op te treden, gelijk gij doet?" „Het is een lange en ernstige ge- schuedie-nis, Dupuy en alles mag ik er u niet van vertellen. Geloof mo evenwol op mijn ecrowoord, er is niets gebeurd, waarover wij ons zouden moeten schamen. De man, dijj bi dc kamer hiernaast ligt, is een groot misdadiger en als wij met hem naar het bureau van politie gegaan waren zouden wij daar uiterst welkpm ge weest zijn. Maar bijzondere ometau- ligheden maken het wenschelijk, dat liij eenige dagen wordt verborgen ge houden. Nu doe ik een voor-stel. Wilt gij den man eenige dagen hl uw huis dulden? Gij bewij'st er ons een grooten dienst mee". .dim, alc zou het gaarne doen, maal ais d'O politie er achter komt, wat dan?" „O, dat was voor ons niet erg, het vu alleen onaangenaam zijn voor den gewonde, ik geef u mijn woord ais odeiman, dat gij van die zijde geen last zult krijgen. Maar gij moét zijn verblijf hier stipt geheim houden, anders zoudt ge last kunnen krijgen met de medeplichtigen van den man, die hem zouden bevrijden". „Als men hem opeiselit, zou ik mij daartegen niet kunnen verzetten". „Dat yarlamgen wij niet van u. Al leen dat gij den man verpleegt gedu- ï-ende eetnge dagen, anders niet. Dat is alles en natuurlijk kunt gij voor voor uw diensten betaling eischen". „llo, ho, ik bewijs u gaarne eon vriendendienst. De man blijft hier". Lord Nibblnlgton ontsnapte een zucht van verlichting. Men had den gewonde alzoo voorloopig in veilige huiven e" er bestond alleszins reden om zich daarover te verheugenIm mers men had thans iemand in han den, die waarschijnlijk het hoofd was van de misdadigersbende. Het was dezelfde persoon, die mot de drie edellieden onderhandeld hud over hun invrijheidstelling ,en met hem was do kracht van de Broedoi's des Verderfs gebroken. De dokter voorzag baron de Linar en lord Nibblington uit zijn garde robe roder van een fatsoenlijk stel kleederen, want zij behoefden nu geen hotel lappers meer voor te stellen. En na nog een glas wijn met den genees- lieer gedronken te hebben, hielpen zij dezen eerst dexi gewonde, hun doods- ij and, op 's dokters eigen hed bren- on, waarna zij door den tuin achter uit het huis verlieten, om geen arg waan bij wien ook te wekken. Zij gingen nu te voet naar een ho tel, waar de nachtportier hen ontving en hun twee naast elkaar liggende kamers aanwees. De Linar wilde nog besprekingen voeren, maar lord Nü" blington sprak: „Wij kunnen nu niet beter doen clan te slapen. Sinds de verdwijning van graaf de Tournel heb ik geen oog geloken, uit ongerustheid over zijn lot. Nu wij dien kerel in onze macht hebben, behoeven wij voor on zen vriend niet te vreezen en ik zal heerlijk kunnen slapen". „Maar er moet zooveel geregeld worden. Denk, dat de Broeders ons zullen trachten op te sporen". „Dat zal hun moeilijk vollen ze zijn hun hoofd kwijt en in ieder ge val wij moeten eerst slapen. Ik val haast om", (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5