ütiiirrs Dagblad Buiteulaud De Haarlemsclie Handelsvereanigmg over het voorsntwerp van wet op de regeling van de winkelsMting. De Stille Lach. TWËEi-E BLAD. Zaterdag 29 üciober 1921 De abdij van Tihany, aan het Balatoa- meer, waar Karei van Habsburg en zijn gemalin üita na hun gevangenneming geïnterneerd zijn en waar zij nu ruim schoots gelegenheid hebben de misluk king van hun onbekookt avontuur re overpeinzen, is gelegen in een van de schilderachtigs te gedeelten van Honga rije, zoo schrijft 't „N. v. d. D.", Het schiereiland waarop cc abdij staat, strekt tich van den Westelijken oever uit en ver deelt het meer in twee ongelijke deelen. Dit schiereiland, een bazaltfoxmatie van vulkanischcn oorsprong, steekt wel een kilometer of tien in het lange, smalle meer vooruit, dat een gemiddelde breed te van ongeveer dertien kilometer heeft. Het uiteinde van den landtong is niet verder dan anderhalven kilometer van den tegenovergestelde!! oever verwijderd, zoodat, gezien van de heuvelen van Ti hany, men eigenlijk twee meren ziet, jnet een zeer afwisselend landschap en omringd door bergen, bedökt met wijn gaarden en prachtige bossohen Het dorp Tihany wordt druk bezocht door de badgasten van Balatonfüred, het Hongaarsche Trouvi'lle en de tocht laarheen, per boot of per rijtuig, is een van de mooiste uitstapjes welke men in deze lieflijke streek kan maken. Mooier en lieflijker dan Hertenstein aan hei Vierwaldstattermeer kan 't echter haast niet zijn en Karl zal daar nu wel met weemoed aan terugdenken en tot zich zelf zeggen „Was ik daar maar geble- Aan het einde van den landtong iigt het Benediktijner klooster, de abdij, die in 1052 door Andreas 1 werd gesticht, wiens graftombe in de kapel van de aibdij is. Deze middeleeuwsche verblijf plaats der Benediktijner monniken wis tevens een versterkte plaats, een vesting, die tijdens de invallen der Turken weer stand bood aan de herhaalde vijandelijke aanvallen en die het hecle meer be- heerscht. Met haar booge, zware muren en haar stevige klokketatens ziet de oude abdij er nog krijgshaftig genoeg uit. Een Fransch schrijver uit de vorige eeuw, Victor Tisol, heeft in zijn „Reis la het land der Tsiganen", een bezoek aan deze abdij beschreven, waar hij gast vrij ontvangen werd en waar aan den hem aangeboden maaltijd, waarde meest uitgelezen Hongaarsflhe wijnen geschon ken werden, een geestelijke uit het na burig dorp, die een weinig Fransch sprak, een toast hield op den bloei van ie Fransche republiek. Tissol geeft een beschrijving van het landschap dat zijn oogen boeide, het meer aan zijn voe ten, links de witte huizen van het bad plaatsje Balatonfüred, in hun bloeiende tuinen, en daarachter nauwe valleien, waar weer kleine dorpjes tegen de hel lingen hangen. In 'het Noorden het som bere woud van Bakony en aan den over kant van het meer de vlakte die zich tot den Donau uitstrekt. Dit is het indrukwekkend mooie land schap, dat zich v.oor de oogen van Karl van Habsburg uitstrekt. Het is mogelijk dat hij er in de tegenwoordige omstan digheden niet veel oog voor zal hebben, lm het naar waarde te apprecieeren, maar 't is toch lieflijker en behaaglijker dan Sint Helena. Omtrent het mislukte Habsburgsche avontuur deelt de correspondent van de >,Times" ie Oedenburg (in 't Hon- gaarsch Sopron) nog mede, dat Karl IV in den na<ht van Donderdag op Vrijdag met een trein van het Roodc Kruis die plaats verliet, voorafgegaan door een trein met Osztenburgs troepen en ma chinegeweren. llij en de koningin over nachtten in den trein, dio 's nachts om vier uur vertrok, met den koninklijken staf en de lijfwacht.- Er volgden, met lusschenpoozen van veertig minuten, nog drie treinen met troepen en Vrijdag ochtend vertrok er nog een trein met oen bataljon dat daar in de buurt in garnizoen lag. Met dien trein gingen .ook een paar lichte stukken veldgeschut mede, ma'ar overigens schijnt Karl geen artillerie te hebben gehad. Volgens den „Tinies"-corrcspondent werd de aanhan kelijkheid van Osztenburgs troepen aan gewakkerd door bankbiljetten die bij groote hoeveelheden kwisti'g werden uit gedeeld. Kareis trein was volgeladen met le vensmiddelen. Een nuchter en practisch man, die dat allemaal aan het station Oedenburg zag inladen, had gewaagd: „waar zijn al die voorraden voor noo dig?" Een officier antwoordde hem: „Om ons te voeden tot we Boedapest hebben bereikt." De practrsche man ant woordde ..Dan zult ge d'aar wel nooit komen, want uw cenige kans op succes is een plotselinge overrompeling van Boedapest." Zijn voorspelling is bewaar heid. Karl heeft cenige kostbare uren verloren, doordat de spoorlijn op ver schillende punten opgebroken was en toen ook het bataljon te Kotnorn wei gerde zich bij hem aan te sluiten en door de vertraging van den opm'arsch de Hongaarsche regeering de kans kreeg .voldoende troepen op de been te bren gen, was Karl's lot beslist. Zijn legertje kwam tegenover een sterke overmacht Staan, sloeg op de vlucht en Karl werd met zijn gemalin gevangen genomen. Omtrent hun aankomst in de abdij vï Tihany wordt nog gemeld, dat zij per auto aan het station Tata aankwamen, dat geheel door regeeringstroepen was afgezet en waar een eerste-klasse spoor- wcgcoupé hen wachtte. Karl droeg een wijden officiersmantel en dc ex-keizerin een eenvoudig wollen manteltje. Ze wa ren beiden bleek en zagen er slecht en terneergeslagen uit. Noodc schikten jrich in hun lot, gelijk blijkt uit een tele gram, dat verhaalt hoe de ex-keizerin den gcheelen dag bidt en de ex-keizer bijna voortdurend weent en tellrerfs her haalt dat hij d:oor zijn raadgevers is mis leid. Karl's Hofhouding in flnan- oieelen nood. Do „Times" verneemt uit Zwitserland Volgens de verklaringen van een regee Tingsambtenaar, dio eon bezoek heeft ge braelit aan het kasteel, waar ex-koning Karl hoeft gewoond, verkoert de hofhou ding, die liij daar heeft achtergelaten, in grooten fimtncieelen nood. De koniuk- lijke familie heeft nl. veel schulden ge- 1 maakt, tot ongeveer een bedrag van 32.0 pond. Veel kroonjuweelen zijn verpand bij Zwnsersdhe banken, waaroaidtr uok allerlei eereteokenea van het Gulden Vlies. De troonsafstand. De „Times" verneemt uit Boedapest: De 1-osprokingeii met ex koning Karl worden voortgezet, ten einde hem te be wogen afstand van den troon te doen. Do oud-premier Friedrich ia pp heeter- •laad betrapt, toen hij het volk oprui de, do zijde van Karl te kiezen. Hij is gearresteerd. Er moet nu weer sprake van zijn ex- keizer Karl op Madeira te internee ren. DE WASHINCTONSCHE CONFE RENTIE. President Harding die te Atlanta een rede hield, zette zijn dlenkl»?elden uiteen betreffende de aanstaande conferentie inzake het bewapenings vraagstuk .Hij verkondigde het evan gelie van den goeden wil, dat Noord en Zuid inniger verbond en alle vol keren tot samenwerking en duurzame vriendschap bracht. Hij verklaarde dat Amerika ter conferentie zou gaan, zoozeer vervuld van het verlangen naar internationale vriendschap, dat anderen de blaam zou treffen, indien de onderhandelingen inzake vermin, dering van de bewapeningen zouden mislukken. De president zeide voorts Ik geloof dat het zeer goed met el kaar in overeenstemming is, eener- ziids den vrede en zijn zegeviering te prediken, in de overtuigende oprecht heid, waarover een onzelfzuchtig volk beschikt, en anderzijds te ;-orgen voor onze eigen verdediging. De mensobheid heeft duidelijk te kennen gegeven, dat zij geneigd is het expe riment te nemen. Wanneer dc volke ren bij het nemen van de proef niet slagen, zal dit niet aan de Vereenigdc Staten liggen. Harding besloot als volgt „Amerika zal in de eerste plaats voor de Amerikanen zijn, doch het zal nooit de louter zelfzuchtige gedachte koesteren dat het kan bloeien door het ongeluk van anderen. Het zal in de bres staan voor samenwerking en wederzlidsche hulpvaardigheid, de ibreede grondslagen, die de mensch- heid noodig heeft ter bespoediging van den weg naar een stralender en beter rijk. waarin de vrede zal zijn verzekerd. De correspondent der „Associated Pre??" aan boord van de „Kartiimamoroe" waarop de Japansche gedelegeerden voor de conferentie te Washington den Stil len Oceaan oversteken, heeft draadloos geseindAdmiraal Kato verklaarde, dat Japan boreld is om zijn zeemacht to vor. minderen, indien de mogendheden tot overosnstemming komen op de conferen tie. Dit Washington wordt geseindHughes gaf een optimistische verklaring af aan gaande de vooruitzichten van de ont wapeningsconferentie, gebaseerd op de houding der buitenlandse he gedelegeer den en der raadsleden, welke reeds te Washington zijn o£ onderweg. Wel blijkt, dat de meeningen wisselen, zooals aan zeil spreekt, maar over het geheel lieersoht de ernstige wemsch om resulta- to verkrijgen en een geest van sa- werking te toonen. De verklaring ontkent, dat vraagstukken van rasgelijk- heid, xooals van Joodsehe en andere zijde bericht, behandeld zullen worden. Ook wordt ontkend, dat er eenige nei ging bestaat om een ofïeieele of officieu se vertegenwoordiging van Duitscliland tot de conferentie uit to noodigem. Duitschland niet uitgenoodigd. Duitsoliland zal niet ter comfereutio van Washington worden uitgenoodigd, DE IERSCHE QUAESTIE. Lloyd George daeldo in het Lagerhuis mede, dat de onderhandelingen met do Sinn Feinera uog voortduren. Van andere rijde wordt evenwel gemeld, it men vreest dat de onderhandelingen zijn doodgeloopen. Michael 0"Flanagau, vice-president der Sinn Fem-republiek, zal naar Amerika vertrekken om aldaar do Ierscho zaak te propageeren. PRESIDENT HARDING OVER HET NEGER-VRAAGSTUK. President Harding heeft te Birming ham in den Atnerikaanschen staat Alaba ma een rede gehouden, waarin hij naar de ..Times' meldt, betoogde.' dat do Ameri- kaansche negers recht hebben op uitbrei ding van hun rechten in politiek en eeo- notniseh opricht, alsmede -wat betreft, de opvoeding, doch niet op grond van het beginsel van rassengelijkheid. „Waar hot politieko en economische aangelegenheden betreft, aldus de pre sident, „behoeft er geen groot en in het oog loopend verschil tussohen blank en zwart to worden gemaakt, wanneer er door beide partijen maar erkend wordt, dat haar sociale en rassenbelangen ge heel uiteeuloopen." Na er op geweren te hebben, dat het rassenrung-!-,-'; een. wereldvraagstuk i-\ r"ido de president: „Wanner - dat economische gelijkheid fussthen beide rassen ni -olijk is. bedoel ik dat op dezelfde «f:/. alsof ik aemrolsen uad over de economische gelijkheid tusschen personen van hetzelfde ras. In beide ge vallen zon ik gelijkheid bedoeld hebben, welke rekening houdt met de bekwaam heid en de verdiensten van het indivi du. Doch het zou beter zijn," aldus pre sident Harding, „wanneer mon het woord „gelijkheid" in deze aangelegen beid niet meer gebruikte waar het ras sen- en sociale- kwesties betreft, en beide partijen tol het inzicht kon brengen, dat or geen kwestie is van sooialo gelijkheid, doch wel van erkenning van fundaroen- teelo. onoverkomelijke verschillen, welke steeds zullen blijven bestaan." DE OORLOGSSCHULDEN ANN ENGELAND. in Xuabridge Wells, Kent, heeft As- quirli een rede gehouden uver iwee der voor Engeland moest brandende kwes ties, de werkloosheid en de slcchto lian- delsomstandigheden. „Er moeten twee duigen gebeuren", zeido de oud-Premier „In de eerste plaats motten do Geallieer den van hun onderlinge schulden traih ten af te komen. En dan moet en dat ia nog belangrijker liet heelc schema der schadeloosstelling worden herzien in een geest, niet van edelmoedigheid, maar van welbegrepen eigenbelang, van we derzijdsch eigenbelang". Een soortgelijk geluid heeft Mc. Ken- na. ae voormalige kanselier van do schat kist, doon hoeren bij een voor 400 ban kiers en kooplui te Chicago gehouden rede. Hij wilde een streep halen door le internationale schulden, ais do te;i manier pin den economisch wnnhopigen toestand der wereld te verbeteren. Zelfs wanneer Engeland alle imllioenen bin nen kreeg die het toebehoorden, wist bij niet of dat e«n vloek of een zogen zijn. „Ik zou liever zien dat ons volk vol doende werk had," zei hij, „Ik had lie ver dat wij in groote hoeveelheid rijk dommen voortbrachten, dan dat rijkdom uit Duitscliland toevloeit ten koste van lijden en werkloosheid. Laat mij u er aan herinneren, dat wij door liet be staan van 2 millioen werkloozen in jaar meer verliezen dan wij in wa ooit aan Duilscho schadeloosstelling zul len ontvaDgen gedurende meer dan 30 jaar. „En wat wij van ons zelf zeggen geldt ook, hoewel in mindere mate, voor de Vereenigde Staten. Waaneer we die din gen zien, beginnen we werkelijk te iwij- felen of het voordeel zou zijn wanneer er schadeloosstelling betaald wordt. Doitsch land ia verplicht per jaar een minimum bedrag te betalen, heigeen alleen moge lijk is door meer uit- dan in te voeren. Evenwel als wij trachten om onze prij zen te verminderen om aan de buiten land sche vraag tegemoet te komen, worden steeds meer marken uitgegeven en in het buitenland verkocht, waardoor de buitenlandsche waarde van do mark daalt. Het gevolg is dat Duitschland \er- koopen kan tioneden onze en beneden de che prijzen. avergoedlng, taalt schadevergoeding, maar tegen welk een prijs'. Wij kunnen onze mensehen niet aan act werk krijgen vóór wij oen markt hebben voor onze producten. „De oorlogsschulden, die Engeland nog moet terugontvangen, is juist hetgeen wij aan do Vereenigde Staten schuldig zijn. En wat dal terugontvangen betreft, ik twijfel er niet alleen aan, maar ais het ui mijn macht lag zou ik dat liever ver hinderen. Ik wil niet hetzelfde zeggen van de Amerikaansohe schulden", besloot Mc. Ken na. Die moeten geaccepteerd wor den in den vorm van handelsartikelen, daar dit de eenige manier is om bui tenlandsche schulden af te doen." ONZE LACHHOEK. Boektitels geïllustreerd. 1 fit Mr. A. Bruch licht het ontwerp toe. De Handelsvereniging spreekt zich uit vóór een Rijksregeling; een algeheele sluiting der winkels op Zondag, zonder eenige uitzondering; oen sluitingsuur des Zaterdags om 10 uur, geen ver gunning tot afhelpen van klanten na het sluitingsuur en een strafbaarstelling van het publiek. Vrijdagavond hield de Haarlemsche Handelsvereeniging een druk bezochte vergadering, die ook door vele niet-le- den als gasten werd bijgewoond, tot een bespreking van het voor-ontwerp van wet op de regeling der winkelsluiting. Bij de opening der vergadering deelde de Voorzitter mede dat het bestuur zich gelukkig achtte, dat mr. Bruch zich bereid had verklaard het onderwerp in te leiden eu de vergadering van voorlich ting te dienen. Hij gaf daarna het woord aan mr. A. Bruch^ Rede-Mr. Bruch. Spr. deed aan het begin van zijn rede opmerken, dat indien het ontweipwct niet mocht worden aangenomen, de Haarlemsche verordening van kracht blijft, onverkort. Alleen indien er een wettelijke -regeling van den Rijkswet gever komt, vervalt de Haarlemsche ver ordening, om plaats te maken voor de Rijksregeling. Om die reden kan een principieele bespreking van de quaestie der winkelsluiting achterwege blijven. Van belang echter is de vraag of oen Rijksregeling gewenscht is. Spr. meent dat die is te prefereeren, mits dan aan het plaatselijk bestuur eenige speling wordt toegelaten, omdat ze een concurrentie uit naburige gemeenten onmogelijk maakt. Een Rijksregeling is dan ook in het belang van de Haarlemsche winke liers. Maar al is dan een Rijksregeling gewenscht daarmede is nog niet ge zegd, dat dit is iedere Rijksregeling. Over die quaestie zal dc vergadering zich en te uiten, in verband met 't voor ontwerp van wet. Spr. wil nu gaan beschouwen het voor ontwerp van wet op de regeling der win kelsluiting, in verband met de winkel- sjuitingsverordening ia Haarlem. In ;erste plaats is er verschil dat in '1 ontwerp van wet óók de Zondagssluiting is geregeld. Het Bureau van den Mid denstand verzocht een nauw verband tusschen het werktijdenbesluit cn de win kelsluiting; In dat ontwerp-werlrtijdenbesluit wordt als regel een verbod van arbeid in winkels gesteld, -met uitzondering van winkels van melk, koek en banket, si garen en sigaretten, fruit en versnape ringen, en dan bij die uitzonderingen nog maar alleen voor den verkoop in 't klein. V.'inkeJlters, die a'lleen met hun eigen en hem, die met vreemd personeel derden graad, dus zonder vreemd perso neel zijn, mogen, volgens dat ontwerp besluit, op den Zondag wel werken; Dat is dus een onderscheid maken tus schen den winkelier die alléén werkt met eigen en dien met vreemd personeel werkt. Om die reden is. in het belang den midaelmatigen winkelier een Zondags sluiting gewenscht. Volgens het winkelsluitings-on'werp is in de uit zonderingsgevallen alleen een verko>p ter plaatse voor gebruik toegelaten, dus niet een om iets te mogen medenemen. Het laatste is allicht een gevolg van ictie van kantoor- en winkelbedien den. m economische redenen, omdat an- een onbillijkheid zal ontstaan, is, concludeert jspr., dus een algemeene Zondagssluiting noodig, in aanmerking nemende dat het werktijdenbesluit er komen zal. Om redenen van practischen aard is echter óók gewenscht een slui ting van die winkels genoemd onder de uitzonderingen in het werktijdenbe sluit. Immers is te vreezen. dat een win kelier in melk, koek, banket enz., óók andere dan die artikelen zal gaan ver- koopen. Immers een controle of alleen die at'i- kclen worden verkocht, is onmogelijk. Om redenen van te vreezen concurrentie is dus een sluiting van alle winkels noo dig. Maar zal daardoor dan geen sch -.de de winkeliers werden berokkend? Spr. meent van neen. Het publiek ge went aan alles. Velen koopen nu reeds om principieele redenen nimmer op den Zondag en het ontbreekt hun dan aan niets. Bovendien, indien men weet Ia: men op den Zondag niet kan koopen, dan slaat men vooruit alles in ca ruim schoots. Dat leert de ervaring. Ook de uitzonderingen uit het werk tijdenbesluit dienen om die redenen te vervallen. De verkooper plaatse voor het gebruik dient om redenen van practischen aard mede te verval len. Immesr iemand die in een winkel iets gebruikt neemt zoo gemakkelijk een artikel mede. En daar 's dan geen controle op mogelijk. Spr. deelt dan mede dat het ont werp van wet de verlofsaken geheel vrij laat in tegenstelling met de Haar lemsche verordening, mits dan een verkoop ter plaatse geschied, maar is daar dan niet een deloyale concurren tie van to verwachten Dan dient men niet te vergeten, dat verlof zak en in den regel ook andere artikelen dan die voor gebruik ter plaatje ver- koopen" Het ontwerp van wet verbiedt het open hebben van winkels van 8 uur tot 4 uur des voormiddags) en bepaalt de sluiting op den Zaterdagavond op 11 uur (de Haarlemsche verordening op 10 uur.fc Spr. deelt dan mede in welke go- vallen het ontwerp oen uitzondering toelaat en welk verschil er is tusschen die uitzonderingen en diie neergelegd in de Haarlemsche verordening. Jam mer is, dat onder de uitzonderingen waarvoor dan geldt een sluitingsuur van 11 uur, niet genoemd zijn de 2 dogen vóór Pinksteren waarvan de Haar)- verordening spreekt, die aan te vullen zouden zijn met de twee dagen voor Paschen. Dan komt spreker op de strafbaar stelling van het publiek. In de Haarlemsche verordening is dat gere geld. maar 't ontwerp van wet zwijgt darvanDe bescherming van den winkelier tegen het publiek komt in het ontwerp van wet niet voor. Op gemerkt dient echter dlat het publiek gaandeweg is gewend! aan een slui tingsuur öq dat conflicten w rden vermeden, omdat de winkelier mag afhelpen. Nog deelt spr. mede, dat het om werp aan den Raad eenige bevoegd heden toekent, o.m. om 14 dagen per jaar vast te stellen waarop de winkelsluiting niet geldende is. Aan B. en W. is een bevoegdheid van af wijking toegekend voor fancy Dórs en tentoonstellingen. Eindelijk een paar details. Winkel bedienden moeten om 8 uur de zaak verlaten, maar de patroons mogen hun klanten afhelpen, die op het slui tingsuur in de zaak aanwezig zjjn. De Haarlemsche Verordening daarente gen verbiedt dat afhelpenbehalve yoor leap pers en babbie re gedurende een kwartier, a Het ontwerp staat toe den verkoop van sigaren in café's mite maar ter plaatse geconsumeerd. Er is dus niet een volsetrekt verbod van den ver koop van sigaren en sigaretten in één café, na het sluitingsuur. Over de straffen deelt spr. dan nog eenige bijzonderheden mede. Gedachten wi see li ng. Er is daarna gelegenheid tot gedach ten wisseling. De haar Wildeboer moekte een paar öpenerkingen naar aanleiding van do Zondagss!uiting, waardoor fei telijk eüac-n do winkeliers in con sumptieartikelen zullen worden ge troffen. Rij meent dat door die slui ting in de banketbakkerij niet alleen een 'verschrikkelijke, maar een ont zettende schade zal worden geleden. Want in dat bedrijf moet do ver koop op den Zondag alles goed ma ken. Men dient verder te denken aaji het vreemd elingieraverkeeir. Velen ne men wat Uit Haarlem mede. Dat al les is niet op andere diagfem terug te krijgen. Dat is men kwijt. Do afd. Haarlem van de Banket- bakkersvereentging nam met aJge- meene stemmen een motie aan uit sprekende dat door de Zondagsslui ting 't bedrijf onnoemelijk veel echo de lijden zal en waarbij werd beslo ten oin er op aan te sturen dat de winkels in consumptieartikelen buiten de Zondagssluiting zullen t allen. Spr. is 't er mede eens dat op een verkoop ter plaatse alleen voor ge bruik geen controle is uit te oefenen en heeft dat den minister in een on derhoud reeds uüeeoigctKft. In den vrijen verkoop op Zondag is een groot deel van het bestaan voor de winkeliers in consumptieartikelen ge legen. Daarom dient voor de winke liers in die artikelen een uitzonde ring te worden gemaakt. De lieea- Lingeman van den Kappers- en Barhiersbond zou den raad een bijzondere bevoegdheid wan. schen te zien toegekend om indien een zeker percentage dat wenscht voor- bepaalde bedrij ven een bijzon- dere regeling te maken. Hij meent dat het wenschelijk is, dat er komt oen verplichte vrije winkelmiddag en vraagt of het ontwerp van wet ook regelt een uur vrij Ln den middag voor liet middageten. Van een be scherming van den winkelier tegen over liet publiek is spr. een voorstan der. De hoer Holzhaus maakt de opmerking, dat de winkeliers mede recht hebben op een korten arbeids duur en vindt het vreemd dat voor den winkelier is gesteld een werktijd van 15 uur. Dan is spr. niet voor een sluitingsuur op don Zaterdag van 11 uur. Hij vindt dan oen van 10 uur al lang genoog en is er zelfs voor om (Lat Vlier, avond vroeger ie stellen. Een middagsluitingsuur is ook voor den patroon gewenscht, en een straf baarstelling vaai 't publiek is noodig. Ook ;de winkeliers hebben gaarne eens per week een .vrijen middag. De heer v. d. Haak is voor een Zondagssluiting van de sigarenwin kels en deelt mede dat de Haarl. siga- reuwinkeJiersvercieniging reed? lang voor een Zondagssluiting ijverde. De heer Van Liemt bespreekt de ongelimiteerde vrijheid om 't publiek af te helften. Dat maakt z.i. de ge- hreJe winkelsluiting tot een paskwil. Hij vindt 't beste wat is bepaald in de Haarl. verordening. Wil men dal jiiet handhaven, dan dieait 111 ieder geval die vrijheid van af te helpen te worden gelimiteerd. Ook de win kelier dient te worden beschermd. De lieer Kramer, ook een siga renwinkelier, is tegen een sluiting van de sigarenwinkels op een Zondag. Indien iemand op den Zondag wil sluiten, laat hij dat dan geheel vrij willig doen. Men mag iemand niet aan banden leggen. Ieder dient zijn persoonlijke ivrijlioitd te lebben. In en «Volksbuurt dat dient niiorr niet te vergeten, koopt men eenige sigaren of een half ons tabak tegelijk. De beer Wafers Bottlnk maakt de opmerking dat een werkge ler óók recht op een menschwaardig Roman door iNico van Suchtelen. bestaan heeft en dat waar de werk nemers vroeg vrij heeft, toch em win kelier niet l&at open behoeft te zijn. De werkman die in den regel in de week om 5 uur vrij is en des Zater dagsmiddags om 1 uur, kan toch wel tijdig iets gaan koopen. Mr. Bruch dient dan van antwoord. Spr. maakt de opmerking dat al weidt dan door een zekere categorie er schade door geleden en iets in hes algemeen be lang is, toch het algemeen belang dien: to worden betracht. Dit naar aanleiding ran hetgeen de heer Wildeboer zeide over de sluiting op Zondag ook van win kels in consumptieartikelen. Maar zal die schade wel zoo groot zijn, indien al le winkels op den Zondag zijn gesloten! Spr. meent dat 't publiek er zich wej aan wennen zal. Men zal zelfs wat meer gaan inslaan voor 't geval dat bezoek zou kunnen krijgen. En indien huis heeft, dan gaat gebruiken. Dus op duur, zij 't dan misschien niet di rect, komt die winkelsluiting op Zondag den winkeliers in consumptie-artikelen t6n goede. Men spreekt van de vreeoi delingen. Maar men dient niet te verge ten dat het zal worden een Rijksregeling geldende voor allen. Met wat de heer Lingenian aanvoelde; een bijzondere regeling voor bepaalde be drijven wanneer een zeker percentage in het bedrijf dat wenscht, daaremde zal de tddenstar.dsraad zich reeds bezig liou- •n. Van eon vrijen winkelmiddag «r. n een vrij uur des middags gewaagd ontwerp niet. Den heer Holzhaus deelt spr. mede, dat het werktijdenbesluit r.u spreekt van een werktijd van 45 uur. oor een sluitingsuur van 10 uur op den Zaterdag zou spr. nu zijn. In *t algemeen verdedigt spr. een win kelsluiting die verplicht is. De heer Kra iner sprak van een volksbuurt. Maar, al dus spr., voor de werknemers, behoeft men niet op don Zondag of Later open ie rijn. Spr. concludeert dat niemand heeft aangetoond dat de winkelsluiting, die nu wordt voorgesteld niet is in het welbe grepen belang van den winkelstand of van lien van Haarlem. Do heer B 1 a n k o r t, penningmecs- er van den middenstandsbond en verte genwoordiger ln den middenstanusraad, deelt mede dat door hem met veel bo langstelling de discussie ia gevolgd, die hij van veel gewicht acht en Waarvan te zijner tijd zeker gebruik zal worden te- Co n ilu :er brengt dan eenige conciu siun m bespreking en stemming. 1. Indien ecu 'winkelsluiting, dan «en Rijksregeling. Allen vódr. 2. Gewenscht is een Zondagssluiting der winkels, óók voor Haarlem. Aamge- 3. Geen uitzondering voor de winke liers in consumptie-artikelen. Aangcno- nen met 4 stommen tegen. 4. Geen verkoop, mits gebruikt ter plaatse van consumptieartikelen. Aan- 5. Openen der winkels des vovnnid- Des Zaterdags een sluitingsuur om 10 uur. Aangenomen. 7. Een sluanigsuur op des avonds 10 uur, drie werkdagen voor Kerstmis eu twee dagen voor raschen eai Binksteren. Aangenomen. 8. Geen vergunning tot het afhelpen van klanten na het sluitingsuur. Aan genomen. 9. Een strafbaarstelling van het pu bliek dat na hei sluitingsuur m den win kei is. Aangenomen. Do stemming over en de aanneming van deze c-onciusién geschiedde na ee nige discuFoio er over. -Vin de stemming namen alleen de leden deel. l'en slotte deelt de rooriiiter me de, dat deze conclusion ter kennis van het hoofdbestuur van den Middenstands bond sullen worden gebracht ea dan, i.-a een nann woord van dank aan air. Bruch, die, sooals spr. zeide met zijn voordracht «n voorlichting den midden stand van Haarlem zeer gediend heeft, sluit hij om kwartier voor elven de druk bezochte vergadering. Nu do Concertzaal der „Vereeni- ging" isovergogaan aan de gemeente, is men met do exploit atie A. Ben no tot een accoord gekomen, zoodat hij wederem dit seizoen de Zondagen en feestavonden zal spelen. A.s. Zo idag ia wederom een wereldstad pro gramma opgesteld. Gm het eerst te noemen de pas uit het Empire-theater te Londen gekomen Mr. Jack. Ster- zely, met zijn wonder „De mensche- 'ijke hond". Het is absoluut onge looflijk 0111 te zien wat deze liond presteert en men moet het ook cent gezien hebben om het te ge'ooven. Dan de twee sterren uit de revue Amsterdam I11 vuur en vlam. De succes"revue uit Flora, n.L Pauline Hervé en Henri leDent, die liet beste uit hun succes revue zuilen geven. Verder Olga Redïs, de slangen vrouw het succesnummer van het Scala Theater uit Den Haag. The Brandos Company, muzikale exentriaks, waarbij men schatert van het lachen om hun koddige muzikale prestaties. Vervolgens de heer en mevrouw Busch in hun veschaafd en decent reportoïre. Mr. X. in zijn ongeëvenaarde Melange-act. Om kert te zijn een programma waarover door de bezoe kers weder dagen lang te Haarlem besproken zal .worden. Muziek 2de KAM ER.M UZI EK AVOND VAN TOONKUNST. Chail ley - kwintet Men beweert wel ems, dut de kwar- tetmuziek de zuiverste vorm van in- stumentale kunst is en denkt hierbij dan voornamelijk aan den klassieken Mozart, Beethoven enz. AYi« echter Donderdagavond Ravel's kwartet heeft mogen beluisteren zal boven staande bewering toch zeker ook ton opzichte van Ravel moeten onder- scitrij'Ven. V- el behaoren wij een kwartet van Ravel een gansch anderen maats tal ter beoardeelmg aan te leggen dan b.v. een van Mozart. Bij Ravel toch is kleur, timbre, nuance hoofdzaak; men meent een algeheele loslating van den „vorm' te aanschouwen, wat echter niet het gevaJ is; slechts treedt oen gelieel van vroeger verschillend vorm-iinzicht op; o.n kwartet van Ravel is een openbaring van gemoeds- levem, de gevoelens vloeien op zonder belemmerd te worden door conventio nale reeds bestaande vormen; de vormen „groeien" tot uitdrukking van de innerlijke gestalte van het kunst werk. Maar welk eon brooze sfeer schept deze muziek, hoe subtiel is alles, hoe loeder de lijnen en kleuren, hoe rus tig in haar onrust; men moet denken at'ïi een Chineesche vaas met haar grillige figuren, waarbij ook die sfeer vcd rustige verdieping aanwezig is. H oog or eweoiwel stiel tik Frartcks kwintet. Franck is grootscber, stati ger, in zijn harmoniechen bouw maar vooral, er spreekt meer „ziel" uit. eker. Ra-vel maakt ons ook 6til, li' werkelijk ontroeren - zooala Franck ons doet, vermag hij niet. Dat Faure bij boiengeaioemden var- bleekt, valt te begrijpen. Zijn kwartet (viool, alt, collo, piano), is vlot ge- schrevon en aangenaam om te hoo- ran, maar diepere emoties wekt het niet. Het was daarom zeer juist gezien van de concertgevere, Fauré als eer ste nummer op het progTamma te plaatsen; met Ravel als tweede en Franck tot slot vormde dit een pro gramma met een inner!ijken climax. En nu de uitvoering. Deze was, in één woord: subliem! Ik kan mij niet herinneren iets schooners op gebied van kamermu ziek gehoord te hebben. Een ensemble van den allereerste-! rang, dit kwin tet. Allen afzonderlijk, rasechte arris- ten; allereerst de pianiste, Mad- Cliallley Richez, in 't bezit van een verrukkelijken aanslag, oen schitte rende techniek en een lieer]ijk gevoel voor rythme, dat overal in alles klopt «1 leeft; dan haar echtgenoot, de lsie violist met zijn zilvcrigon toon en dit Fransch sentiment. Ook de ove- ■igen zijn allen meesters op hun in strument. Met hun -vijven vormen zij een ensemble, dat door do uiterst ver zorgde klankvoortbrenging, grootst iGgolijke doorzichtigheid en uitne- ïend samenspel, maar ook door hun- cn „esprit" in staat is werken als die an Ravel, Fauré ert Franck op eene wijze uit te voeren, -ii? men gerust vol maakt kan noeme-n. Dc talrijke aan- ezJgen waren enthousiast in hunne toejuichingen. De pianiste kreeg bloe men. GEORGE ROBERT. LOUIS HOOC. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende „Voor een vrij talrijk opgekomen pu bliek gaf de heer Louis Hoog van Bla rie um in de groote zaal van Hóle! Ham- dorff een piano-avond. Het programma bevatte niets dan eigen composities en wel zulke in den ernstïgen, strengen stijl. Men oordeele L Fuga, II. Thema met dertig variaties en III. Groote Fuga. Dat Louis Hoog een programma ten gehoore brengt, zooals hij thans in La ren speelde, is reeds een jiraestatie. En geen geringe ook. Louis Hoog is toege rust met uitnemende muzikale gaven en heeft ons die op zijn piano-avond eer lijk, eenvoudig en met groote toewijding geopenbaard. Serieus werd de tatk, die hij zich zeiven gesteld had, opgevat ea vervuld op zeer verdienstelijke wijze ook technisch droeg hij zijn schep pingen op den mooien Bechstcin-vleugel Verder lezen wij „De ingewikkelde leer van het contrapunt met alles wat daarbij te pas Jcornt, met de fuga «Is sluitsteen, heeft voor den heer Hoog geen geheimen meer. Ook als uitvoerend kunstenaar, als pianist, liet hij zich van zeer goede zijde kennen. Me groote duidelijkheid werd de ingewikkelde mu ziek ten gehoore gebrachtden inge- wiide kostte het geen moeite alles tot in dc kleinste onderdeden te volgen." Aangezien Louis Hoog vele jaren onze stadgenoot was en Haarlemmer is van geboorte," leerling van wijlen Leander Sclilegel, verdient hij met zijn blijkbaar belangrijke composities en uitmuntend spel, cie zoowel door het LarenscJi

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5