OM ONS HEEN 3 Het Tooneel 39e Jaargang No. 11780 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 2 NOVEMBER 1921 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd js (kom der gemeente) f 3.57l/j. Franco per post door Nederland f3.87"/i. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Diroetour-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velaen, Velaeroord, Wij ik. er oog, IJmulden, ADVERTENTIENVan 15 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts, Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentièn van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. A contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 Beverwijk enz.; PRIEHU1ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda Heden: WOENSDAG, 2 NOVEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein Het Sdhouwtoonecl, „Casanova in Am sterdam", 8 uur. Gem. Concertzaal, l'opulair-Concea-t Ha u i. Orkest Vereen, 8 uur. Dc Nijverheid, Janestraat, Neutrale BestuurtlèrsbondCursusvergadering, 7.30 uur. St. Bavo, Ledenvergadering Haan. Winkeliersvereeuigdng, S uur. „Dc Postduif KI. Houtstraat 44, Bond van Kleiiifabrikanten in de Si- garenindustrie, S uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest» Bioscoop voorstel lingen. DONDERDAG 3 NOVEMER. Schouwburg Jansweg, Rottordamsch Tooneclgezelschap, Twee Weezen, 8 uur. Soc. Vereeniging, Experinionton- avond van Bert Aslron, 8 uur Hofje van Oorschot, Bazar ten bate van Wijk II, van 10—12 uur en van 2—4 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en variétévoorstelling 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt» Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat, Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Over de Politie. Zooals uit <le Momorie van Toe- iiclitmg hij liet adres van de Haar- lemsclie politie wei zou blijken, is het do bedoeling door liet geheelo land cuu l>eweging tot vorhoogiing van. jaar wedde op touw te zetten, lit vrees wol, dat dit komt op een bijzonder ongunstig tijdstip: de verbazend hoo- go belastingen sporon overal tot zui nigheid aan en ca' liangt een al@a- meene neiging tot daling van prijzen 111 de lucht. Komt die uit liaac min of moer zwevende positie op dan bo dem der werkelijkheid neer, dan zijn do politiemannen evenzeer als met loonsvcrhooging geholpen. En daar zuinigheid in alles tot verlaging van levensbehoeften meewerkt, brengt zij als van zelf ook haat aan de positie v*an den politieman. Wij zien hiei den merkwaardigen cirkelgang, die al sinds jaren in ons cconoraisoh le ven tot in den troure wordt voltrok ken. Toch is het feit niet te ontkennen, dat. er betere loonen worden betaald buiten Haarlem. In doze soort van aangelegenheden leven wij sneJ: toen two, jaar geleden commissaris Schui- temaker het corps reorganiseerde, in omvang icn in bezoldiging, stond Haarlem aan de spits on nu hebban andere steden ons ingehaald en zijn ons zelfs voorbij ge-streefd. Het is dam ook niet overdreven, wanneer adres santen zeggen dat er belangrijk ver loop is in het corps; bovendien wor den do openingen, die in de rijen val Ion, niet door onderlei de, of wil men liever opgeleide agenten gedicht. Het komt voor, dat sollicitanten van liet gewilde kaliber ontbreken, of ook wel als het er op aankomt, zich terug trekken, zoodat de novitü overblij ven, de grasgroene, die alles nog moe ten loeren: wetten en verordeningen, taaiheid an vooral de tact, zonder welko de politieman op straat een dood element is als een lantaarnpaal, erger nog zelf een aanleiding tot wanorde kan zijn. Het is natuurlijk moeilijk, dit nadoel in guldens te berekenen, maar dat liet een groot bedrag wezen moet, kurmen we ook zonder rekenen wel aannemen. Het schijnt speciaal een gTiof van onze politiemannen te zijn, dat hun werktijd altijd nog 48 uur bedraagt, terwijl die van don gemeente-arbei der op 45 is bepaald. Deze verhou- ding is inderdaad niet juist. Men kan toch niet zeggen, dat een politieman niet arbeidt omdat Um geen hamer, beitel, schop of troffel hanteert: voor hem zijn juist daai-om de uren lan ger en de ©ischen die aan zijn lichaam gesteld worden, inderdaad niet gerin ger. Ik spreek nu niet van do geva ren die hii loopt door do eigenaardig heden. van zijn bedrijf als ordebewa ker: zo bestaan wel en kunnen op het onverwachtst te voorschijn komen, maar Haarlem is ten slotte geen Lon den of Parijs, waar onguxc boeven tn geheimzinnige hoekjes loeren op alleen gaande agenten. Maar het stal staan op kille straathoeken gedurende don dag, liet ingespannen survoillee- ren in den nacht, ver gein voed van 's rnenschen kracht en het feit, dat het aantal zieken, zoodra liet weer Qiigunstilg wordt, d ad oli jk stijgt Is duidelijk genoeg. Daardoor hooft, zelfs na de uitbrei ding van het corps, de dienst zooals de lieer Scluutomaker zich dien had voorgesteld, nog nooit volledig kun nen loopen, een bewijs, zou ik zeg gen, dat die uitbreiding binnen be scheiden grenzen is gebleven en dat er dus geen mannen kunnen worden gemist. Ib.' is misschien goed. dit nog eens te zeggen in den tijd, dat B. en W. onder leiding van wethouder Bamans, uitgaan om den Duivclschcm Draak der Duurte te verslaan, het ondier al thans een groot deel van zijn staart af te kappen. Als het lukt om een aantal posten van de liegrooting be langrijk te ermindoron, dan moet het zoo geschieden, dat niet nader hand, per suppeltoire begroeting toch weer golden moeten worden aange vraagd, die men bleek niet te kun- non missen. Do begrootingsvergade- ring, wil ik maar zeggen, is geen too- ncelvoorstcl 1 ing, waarbij de toeschou wers heengaan, zonder zich er om te bekommeren wat er verder achter de coulissen gebeurt. Met klinkt dus lieel aardig, om allo groote posten wat te verminderen, maar de vraag is en blijft, of zij dat allemaal verdragen kunnen dc politie, zou lk denken, juist niet en vooral niet in dezen tijd. Hot gaat met onze maatschappij op dit oogenhlik niet goed- Dc malaise moge hl Haarlem, nog geringer zijn, dan in sommige andere steden, zij ontbreekt er niet, er komt liier en daar werkloosheid en de verwachting voor dien winter is dus niet al te best. Overtredingen on ongeregeldheden schieten in zulken bodem liet snelst hun wortels uit. Na de reorganisatie voldoen in Haarlem orde en veiligheid aaai Ima ge eïschen. Moet dat minder worden? Bezuiniging op de politie zal dat stel lig meebrengen. M01 moet ook niet vergeten, dat hij de nieuwe legerwvt, ;oo zij aangenomen wordt, dc handlin- ing van die orde in Haarlem gehc©! ion de politie zal worden overgela ten. Cavalerie en infanterie vertrek ken, daarvoor in do plaats komen een lialfhonderd leerling-wielrijders van wie uit 'den aard dor zaak bij ongere geldheden geen hulp te verwachten is. Moast onder deze omstandigheden. <lo politie worden ingekrompen, dan zou dat ronduit roekdoos moeten liceten. Kwade elementen, die wegblijven uit vrees voor harde klappen, lcomen voor den dag zoixlrra zij kans zien tot vrij spel. Neen, lüer zou bezuiniging al te bedenkelijke gevolgen kunnon heb ben. Mochten B. en W. hun oog ook op het hoofdstuk politie gevestigd hebben, dan zal de Raad wijs doen met iedere amputatie daarop te be letten. Do patient zou kunnc-n dood bloeden. Mocht iemand nieenen, dat ik hier relletjes improviseer, die niet bestaan en die 111 dazen winter ook niet zullen konten, dan zeg ik: „best, op uw ver langen laat ik mijn voorzichtigheid voren en sluit mij bij Uw blijgeestig heid aan. Mij spreken dus af, niet waar, dat er pais en vree zal hear- schen in Haarlem tijdens de donkere dagen van dezen winter. De wolf zal met het lam verkeeren, niemand op te hoogen toon spreken, nog veel min der ongewensclite optochten, oploopen en volksverzamelingen zonder permis sie organ isooren. Daau- zal allemaal niets van komen. Het zij zoo. Maar dan is er toch nog altijd do uitbreiding van do gemeen te, waarvoor surveillance noodig is. Kijk, hoe dc gemeente groeit, in de eenige richtingen waarin zij nog groeien kan: vara. de Groote Markt, als administratief middelpunt gere kend, af, uaar het zuidoosten en in het noordon. -Met andere woorden: bij de Zomerva&rt, de Slachthuisstraut, net Kleverpurk. NatüUrlijk wonen daar overal brave rnenschen en wie er opzettelijk of toevallig doorzwerven of langs komen, zijn ook allemaal recht vaardige lieden, maar het kan geen kwaad, dat tot ondersteuning van die braafheid zich of en toe er iemand vertoont in uniform en met oen wa pen op zij, of dat er op ongezette tijdon late wielrijders voorhijsoliieteai op onhoorbare fietsen, waarvan de braafheid in deze nieuwe kwartieren weet, dat er agenten' van jiolitio in burger op zitten. Somanigo menschcn moeten namelijk, om goede burgers te blijven, wel door de indrukken van hun eigen oogen herinnerd worden aan het feit, dat een andere houding vengel ding en straf meebrengen kan. Hieruit blijkt, dat er opvoedende kracht schuilt in oen sterk politie- cor|>s, gezwegen nog van de veilig heid en de eigendommen lier bur gerij". Tegen dit vertoog kan toch zol fs do grootste oplimLst wel geen bezwaar hebben. Er is nog een andere kant aan de zaak en wol hef go voel van don politieman zelf. Wij steunen in de maatschappij nu eenmaal op elkan der, door de gewoonte om dat te doen zelfs onbewust. Natuurlijk heeft die gewaarwording ook de politieman. Iloe beter de organisatie van zijn corps is, des te minder kwaad valt er voor en hoe minder kwaad er ge schiedt, des te grootcr wordt zijn zelfvertrouwen, hetgeen een kostelijke eigenschap is voor de keer en, dat hij zelf zal moeten optreden. Maar als do bewaking van do stad onvoldoende wordt, het aantal misdrijven dus stijgt, de critisk op de politic, die nu al geruimen tijd ver stomd is, weer opkomt dan wordt de politieman zenuwachtig, voelt zich niet veiiïg meer, noch gesteund dooi luet publiek. Hij zul dus in qualiteit achteruitgaan, buiten zijn schuld. En als jiractisch gevolg geneigd zijn, een anderen werkkring te zoeken, bui jen Haarlem. Het is wel mogelijk, dal ik hier open deuren sta te bestormen ca dat men op 't Stadhuis bij nader overweging aan bezuinigingen op de politie denkt. Dan is liet des te Leter. Maar er gaan zulke wilde geruchten over do vermindering der uitgaven. En wethouder Bamans, als hij over straat gaat, kijkt zóó zuinig. J. C. P. HOE STAAT T MET het opzeggen van huur? In deze eerste dagen van November is het van belang, nog eens te herin neren aan artikel 2 van de Huurop- zeggingswet. Het eerste lid van dit artikel luidt „Wanneer voor liet eindigen van de huur eener woning eene opzegging niet wordt vereïsoht, en partijen niet tot overeenstemming zijn gekomen omtrent een nieuwe huur, kan de huurder zich bij verzoekschrift wen den tot de huurcommissie, binnen wier gebied de woning celegen is, met het verzoek te bepalen dat een nieuwe huur zal tot stand komen. Ib de wo ning gelegen in een gemeente, waar voor geen huurcommissie is ingesteld, dian is de huurcommissie van een na bij gelegen gemeente ter keuze van den verzoeker bevoegd." Art. 2 2o lid en hier komt het nu dezer dagen op aan luidt „Het verzoek geschiedt binnen een week na het verstrijken van den tijd, 'bij de overeenkomst voor het aangaan van een nieuwe huur be paald en indien die tijd niet bepaald is, uiterlijk drie maanden voor het eindigen van d« huur, wanneer deze voor een jaar of langer ie aangegaan, of uiterliik twee weken voor het ein digen van huur, wanneer deze voor korteren tijd aangegaan is. Indien het verzoek tijdig is ingediend blijft de bestaande overeenkomst ongewijzigd van kracht totdat omtrent het verzoek bij einduitspraak is beslist,'1 In ieder gev^l doet oen huurder, wanneer hij £gn opzegging krijgt, goed, met zioh onmiddellijk tot de huurcommissie te wenden om verlen ging. Naar wij vernemen, is er nog nage noeg geen vermindering merkbaar van het aantal zaken, dat bij de Huur commissie aanhangig wordt gemaakt, vooral niet wat aangaat de aange vraagde verlenging. Wel komen ver zoeken om huurverhooging niet meer zooveel in als vroeger. KRABBELS DE REKENING VAN DEN BLEEKER. Een onzer abonne's zond ons een schrijven,, waarin hij vraagt, of de prij- aen, die door Üc waschinriahtingen be rekend worden, nu nog niet voor .verla ging vatbaar zijn. „Aiwieli artikelen, zooals ahemdcalicn, kolen enz.", aldus deze abonaë, „zijn took sedert 1918 sterk gedaald en todh blijven de prijzen der wajseaherijen op hetzelfde hooge peil. Iedere huismoeder ziet ongetwijfeld met verlangen het oogenhlik telgemoet, waarop zij haar wasdi rekening mot eeni ge guldens per maand vcriaaigü zal zien." Wij zijn oens gaan praten met een bkehers-paitroon, WBar dteze gaf den huis moeders niet ved hoop. Hij legde ons uit, dat voor den «ork»g een baal zeeppoeder 7 a 8 kostte en thans f 15 a 18. Odk de prijs van de chemicaliën (in hoofdzaak soda) is meer dan verdubbeld een hoeveelheid waar van vroeger de prijs ƒ4.25 a 5 (was, kost nu 10.75 4 11. Waarschijnlijk zaü de soda nog duurder woilden, nu die niet meer door Duitsohland. maar aiitsAuitend door België zal geloveikl worden. Verder worden wij, vervolgde onze zegsman, behalve dat wij veel hoogerc loonen moeten betalen dan vroeger, (de loonen in het strijkerijbodirijf zijn min stens niet 300 4 400 gestegen!), tel kens op kosten gejaaigd denkt u maar eens aan dco 8 uren-daig, de zegdtjes- plakkenj, de ziekteverzekering, de (zake lijke belasting op het bedrijf. Niu is er weer een oniwerp-Stoomiwet. Wordt dit ontwerp aangenomen ien daarop is wel kans dan zal iedter, Iciiie een stoomketel beril, snoeten bijdragen in dc Rijksinspectie- en keuringskosten en wie er een aanschaft wal een bedrag in eens moeten slierten. Wanneer dit alles in aanmerking wondt genomen, is het niet zoo verwondert ijk, dat de prijzen van 't wasohgoed van 10 a 12 cent per K.G. vóór den oorfog zijn opgeloopen tot 38 4 40 cent per K.G. Het stuk werk tarief is altijd 1 4 ï'A cent per K.G. duurder geweest dan het gewone tarief en die verhouding is zoo gebleven. 1 Juli 1919 hebben wij 't kaatst onze prijizen verhoogd (met 15 Na dien Ujd zijn de chemiaaliënprijzen nog in de hoogte gdoopön, maar wij zijn toon iniot tot vofldlere veihooginlg overgegaan. Maar dc ikolen zijn todh goedkoo- per geworden vroegen wij.- Jawel, was het antwoord. 1 JuiM 1919 kostten de kolen nctg f 55 a 60 per ton en thans 30 4 f 31.- Maar dat heeft toch geen invloed kunnen hebben op de prijzen van 't waschgoöd. U kunt er van overtuigd zijn, aldus eindigde deze patroon, dat wij heei wat liever den toestand Van vóóx den oorlog terug zou- dfen hebben mèt zijn lagere prijzen en zónder die drukkende exploitatiekosten en lasten van tegenwoordig! Stadsnieuws „Vlam", t-oonoelspel in 3' bedrijven, van Hams iMiueflILer, door „Commedia". Ex waren niet Veilen opgekomc-n naar de eerste v-oorsteling, we-lke „Comme dia" hier gisteren te Haarlem gaf, 'doch die er waren, hlebben vara spel geno ten, zoo als wij maar heel zeÖden in on zen schouwburg tie zien krijgen. Hans Mueller schildert niet in fijne toetsen hij houdt van sterke effecten, maar die effefcten verlangen krachtig, passievol spel en dat spel hebben de loden van „Commedia" ods gisteren vokp gege ven. Het was ak geheel een prachtige voorstelling, waarvan vooral hert bloed warme, diep ontroerende spel van me vrouw LoboBraakensiek en in de eerste 2 bedrijven ook van Constant van Kerckhoven, het publiek sterk heeft aangegrepen. Met luide hraivo's heeft men aan het slot mevr. Lobo, wier bui tengewoon dramatische kracht voor velen blijkbaar een openbaring was, gehul digd, in welke huliddigimg terecht ook Constant van Kierckh-oven mocht deelen. Alexander DuaniaJs heeft 60 jaar géle- dien in „La Dame oux Caméfliois" een vrouw van de Demi-Monde 'gei'dteali-soerd. Hans Mueller is een man van dezen tijd en heeft haiar gegeven, zooals zij wer kelijk is. Hij heeft ons willen laten riem, waartoe het samenleven van een fijn-besnaani man met „zoo eene" Ivoert cn 'hij heeft dat gedaan in niets ont- rieradt, bijna brutale oprechtheid. Wij voelen van het begin af hot onafwend bare noodlot van deze twee rnenschen, die beiden op hun manier innig van elkaar houden en wier liefde door hun verschil van natuur en aanleg hun on dergang moet worden. Een zeer sterk speelstuk en .tegelijk een mooi brok men schel ijk leven, omdat het zóó waar era daarom zoo .diep tragisch is. MucUer sdhildfert ons deze jonge vrouw iu al baar verteren-den, wilden baits- tocht, «vaar tegelijk ook in haar lieve aanhankelijkheid en burgeiilijkie senti- mcrataiiteiut. Zij lis zoo oprecht Sn haar strijd en haar verinnigen am adders te worden; deze vrouw leeft voor ons en daarom gaat onE diep medelijden naar haax uit. De figuur is dharom zoo tragisch, omdat wij /van het begin af voelen, dat zij gedoemd is onder te gaan. Hoeveel hooger staat dieze schepping in het fel-rea&mte van Hans Mueller boven de edelaardige Marguerite Gaulhier, die toch feitelijk niet anidecs is dan een mooi aangekleede pop uit een wassenbeeldenspel. Hans Mueller, dien wij alleen kenden als den auteur van het ook hier door Louis de Vries gespeelde „De Schep per", toont rich iln „Vlam" een schrij ver van bijzondere gaven. Hoe knap is zijn stuik gebouwd en wat is het voor treffelijk tooneel! Zeker, hij drijft alles wel wat op de spits en hij schuwt geen uiterlijke effecten, ate onweer en pianomuziek, unaax deze effecten zijn tooli elementen in do compositie. Een enkelen koer, zooals aan hel slot ivan II, wanneer Arana uitroept „Ik ben moe der!" Valt hij even uit dfen toon, maar als geheel is hert een (kradhtig suuk, dat den toeschouwer vasthoudt en ontroert. En hoe knap zijn ook sommige bij-fitgu- ren got eek end als llonka voortref felijk sespeeüd dOör Mien van Kierck- liovcn—Kling en de cynische vriend Herbert! Wij schreven reeds, dat het een prach tige voorstelling was. Wij hoorden gis teren na afloop der opvoering naar aan leiding van Greta Lobo's "spel cïoor sommigen den naam van mevrouw Mana - Bouwmeester noemen en werlte- kehjk aan onze grootste tragedienne heeft zij ons in „Vlam" telkens her innen!, ja, dikwijls vonden wij haar spel zelfs treffender dan van mevr. Mann, omdat het nog natuurlijker en daarom men schel ijker was. Greet Lobo heeft in de rol van Anna weer getoond één van onze allereerste actrices te zijn. Zij heeft de plotselinge overgangen van dit natuurwezen Schitterend' gegeven. Hoc snenpenid en rauw klonk soms haar stem, hoe passievol was steeds haar spel! Bijnt nooit heb ik hartstochtelijke smart fcoo fel en echt van het tooneel tot mij voelen bomen als gisterenavond van Grcel LdboBraakensiek. Constant van Kerckhoven heeft van den jongen, kinderlijk-naïeven corapo- nit in dc eerste 2 bedriiven een volmaak te creatie gegeven. Hij had alle manier tjes. die hij zich door het ie weel in ko mische rollen spelen had aangewend, van zich gegooid en was weer geheel dc knappe acteur, zouals wij hem van het begin van zijn loopbaan kennen. Hij was werkelijk in de huid van een goed- geJoovigcn componist gekropen en gaf hem met fijne, mooie nuances weer. Zijn stille spel, toen hij tot de ontstellende ontdekking van Anna's beroep kwam, was in één nvoord meesterlijk. In dat too neel hebben wij Constant vara Kerdkho- vcn gisteren het meest bewondert!. In de laatatc acte -gaf hij in de groote scène te vc-cil, deed zijn smart in tegenstel ling vara mevr. Lobo niet geheel als echt aan. Ook zijn srtanden waren in dat tooneel dikwijls verre van fraai. Maar aan zijn sjxd in dc eerste 2 becbijwen zullen wij lang met dankbaarheid blijven denken. Ook het spel der andere medespelen- den stond op een hoog peil. Mien van KerckhovenKimg als llonka noemde 1 ik Teeds. Zij gaf de deerne met treffend rake accenten en sympathieke warmte. Het verhaal in II was een knap stukje tooneel speelkunst. Dirk Verbeek gaf Heihert met zelfbewuste autoriteit misschien had het nu en Öan 'n tikje gedistingeerder gekund Dora Haus maakte van de koimerverhuurster een sinistere, levende figuur, mevrouw Ra- nucciBeekman was een goede moeder en Peggy Schuhrnadher typeerde aardig het vriendinnetje. Als gehccfl dus een zeer steflke en Ont roerende ,voorstel!lEng. Dait het stuk al- lenmrnst voor kinderen geschreven te, zal men uit mijn kritiek waarschijnlijk wel hebben beg repen.- J, B, SCHUIL, Muziek OPERA-AVOND VAN HET INSTI TUUT VOOR MUZIEK. Schouwburg Jansweg. Het zangonderwijs aan het Instituut van mevrouw Do Vcer-de Lange, dat zich ook uitstrekt over de opera, gaf Dinsdagvond menig schitterend staal tje van zijne degelijkheid en practi schen voim, waarin het gegeven wordt. }Vat een fvissche, gezonds, flinke stemmen hebben we gehoord en over 't algemeen wat een natuurlijke wijze van zingen! Maar vooral viel het mij op hoe uitstekend mevrouw De Veei' de goede dictie bij hare leer lingen aankweekt, hoe goed zij allen kunnen spreken en, zooals Faure zegt, kunnen .artlculer dans le 6on", het woord duidelijk tot het publiek bren gen zonder do muzikale lijn te bre ken of den klank te forceeren. De rest van wat eene opera-klasse te observoeren overlaat, de tooneel- houding en het acteer en, is, meer dun zang- en spreehstudie, kwestie van temperament en aanleg. Wel kon de leerares heel wat aanwijzen, en wat de ensembles betreft goede groepeering en samenspel betrachten, maar wanneer de leerling de aange duide geske niet meevoelt, blijft zij toch stijf en onbeholpen. Zoo zijn er artist en die 't nooft leeren, en ande ren die 't nooit geleerd hebben, maar het kunnen. Wij zagen op deze leerlingenvoor- dracht ook élèvos, die ijverig elke geste hun voorgedaan nabootsten, maar de eerste vereischte het na tuurlijk tooneelmatig loopen ont beerden. Andere daarentegen en wel- de moeste bewogen zich met gemak op de planken cn acteerden vrij natuurlijk. De avond begon met een geslaagde solo-scerte uit Fnust, „Marguérite au rouet" en de „Air des bijoux", het slot evenwel in ietwat te traag tempo. Dan hoorden wij "t gebed van Elisa beth uit Tannhüuser, naar mijn idee wel wat te dramatisch voorgesteld. Tot slot van 't eerste deel kregen we in de Scène du Mirar uit ..Thais'' een stem te liooren die wat timbre era omvang bc-troft buitengewoon is, eene dramatische soj>raan om furore te maken bij de opera. Na de pauze werd opgevoerd de ko mische opora „Harlekijn en Colom- bine" van een onbekend com- omst. Dit onderwerp hooft vele toondichters aangetrokken: oorspronkelijk in onze taal geschreven, kon ik een gelijk namig werk van Frans Audèlhoff, waarmede lift gespeelde veel overeen komst heeft. Het viertal dat het stuk speelde twee dames en twee heeren mochten er terecht veel succes mee behalen. Het guitige spel van Colom- hine, dc mooie stemmen van do gra vin en van den graaf, eai de grappi- pige zij het dan soms even te veel geaccontireeixle vertol kingvn.n den bas-huffo Atlekijn, maakten liet ge heel tot een prettige vertoon ing waar bij het publiek zich goed amuseerde. Mo}. S. I.cendorz. pianoleeraares aa.n het Instituut, verzorgde uitne mend de pianobegeleidingen. Er was vanwege dc leerlingen een mooie bloemenhulde aan mevrouw De Veer en ook de actrices ontvingen bouquetten. Het liefdadig doel van de uitvoering die gegeven werd ten bate van de Haarlems die T ub ere ui ose-ve re eiii - ging, had voel bezoekers gelokt, zoo dat., ook wat dit betrof, de avond bij zonder goed slaagde. Dus een finan cieel succes voor de liefdadige verec- niglng, naast het artistiek succes van mevr. De Veer-dc Lange. JOS. DE KLERK. PERSONALIA. Gedetacheerd is voor ten hoogste vijf jaren bij het Indische leger de eer ste luitenant J. J. Six Dijkstra, van het 10de regiment infanterie. Be noemd zijn bij het reserve-personeel der- landmacht tot reserve-eerste-luite- nant bij hun tegenwoordig corps, de reserve tweede luitenants H. A. Kreymbore, A. v. d. Hoek, J. F. W. Ober. M. K. de Boer, J. Ckr. Schuur man. alle vait-rthot 10de regiment infanterie Biij liet actc-cxamen L. 0. is ge slaagd dc heer L. Willeznse, te Haar lem. N. V. P. v. 00Y's PIANOHANDEL De Staatscourant bevat (1e statu ten der Nauinlooze Vennootschap 1'. van Ooy's Pianoluuijèol te Haarlem. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 50.(100, Lu 50 aandeelen ver deeld. DE WINTER KOMT. Dinsdag zijn do zuurkraampjes staande op het Klokluusploin bij dc Groote kerk, af gebroken. I)it wil zeggen dat het win terseizoen zijn intrede heeft gedaan. Uitgaan „DE WANDELENDE JOOD". Maanda? zal de N.V. Het Hok» laiidsch Tooneel, dir. Louis de Vries een enkele buiteneewoiie voorstelling geven van „D.eWandelende Jood van E. Temple Thurston, met muziek van Hubert Cuypers en decors naar de arieineele ontwerpen uitgevoerd door Jaap van Dam. Hierin zal Louis de Vries dc titel rol vervullen, en zullen verder mede werken de dames. Willielmina Duy- maer van Twist, Wilhelmina Erf- maiinSasbaoh, Nelly dc Koning, Marie Meunier, Nagtegaal, Truus Poet, Jeanne Verkade, en de heeren Gerard Arabous, Vincent, Berehefree, Bberhard Erfmann, Jan Grader, Huib. Orizand, Louis Poolman, Cor Tepe, Carl Tobi, Sam de Vries, Philip de Vries en Joh. te Wechel. ROODKAPJE EN DE WOLF. Zondagmiddag a.s. zal mevrouw HopmanKwast weer een matinee geven in den Stadsschouwburg. Opgevoerd zal worden haar operette sprookje „Roodkapje en de Wolf", met koren, soli en balletten. Hennv Poelman is aecompagnatrice. HERMANCR0EN END AAL. Het Landelijk Comité der 1. A. M- V., Beolie Nederland, zendt ons naar aanleiding van het comité be reikt hebbende: klachten betreffende die behandeling, die Herman Groe- nendaal en ook een andere dienst weigeraar-: D. Camelot in den laats ten tijd hebben ondergaan, het verslag van een interview, dat. de secretaris van de I. A. M. V. heeft gehad met Groenendaal'a verdediger, Mr. P. Tidenian. Wij ontleenen het een en ander aan genoemd commu niqué. O.m. was geklaagd, dat Camelot's drinkwater, nadat hij voedsel gewei gerd had, zijn weggenomen en ver vangen dor melk, waarvan hij, door dors" gekweld, eindelijk wel zou moe ten drinken. C. had dit echter niet gedaan. Op de vraag van den interviewer, waarvoor het overbrengen van Her man Groenendaal van het Militaire Hospitaal naar de "militaire Hulpge vangenis te Scheveningen noodzake lijk was, antwoordde Mr. Tideman o.a. het volgende „Nergens voor in.i.integendeel, het benadeelde en benadeelt ten stel ligste zijn verdediging, die eerst met de bestudeering van de 3 döor deskundi gen uitgebrachte rapporten .een aan vang kon nemen. Dat in dezen stand van het geding die maatregel geno men is zonder overleg met de verde diging getuigt van een geest, dien ik bij dezen Krijgsraad niet liad ver wachtdat de Krijgsraad dbor den hulpdienst der overheid in de Pers, genaamd het Ned. Correspondentie- bureau, na kennis genomen te hebben van de rapporten der menigte kond deed, dat het wachten nUeen was op mij. was ook al zeer vreeradik moest daarop den dag welker be paling mij werd overgelaten wel op zoo kort mogelijken termijn bepalen, In dien tusschentijd nog even den sympathleken jongen te knauwen, te intimideeren en te bolcedigcn, zooals is geschied, is m.i. bened> n alle cri- tiek. Ik zie in den door den auditeur-mi litair gewenschten, door den Krijgs raad zon deer eenige egard voor die ver dediging gelasten, en door den direc teur der gevangenis Loeffen op geraf fineerd gemeene wijze ten uitvoer ge legden maatregel, een bewijs van ran cune, van klassenjustitie en van haat. Op de vraag om welke reden de zaak van Groenendaal Donderdag 27 Oc tober j.l. in de openbare zitting en buiten den verdediger 0111. behandc-ld is, luidde het antwoord „De Krijsraad was dien dag toch bijeen en heeft, natuurlijk 11a voor bereiding, immers in die zitting was de directeur Loeffen, en waren poli- tie-soldaten aanwezig, mijn client ver andering in zijn arrest oangezeg.iof dit nu in Raadkamer, of in Openbare zitting moet heeten geschiedt te rijn doet niets ter zake de directeur Loef fen zei de aan den heer Dc Jong het laatste, de secretaris van den Krijgs raad vertelde mij liet eerste. Waarom ineens die ommezwaai I Ik weet het niet. Vervolgens werd dc vraag gesteld, wat Mr. Tideman wist van de behan deling die Groenendaal in de laatste dagen heeft ondergaan waarop werd geantwoord, dat die do omstandighe den dezer zaak in aanmerking geno men. hoogst afkeurenswaardig is ge weest. Twee dagen is Herman Groe nendaal in de gevangenis niet gevoed in een lang f-rsorek met den directeur door dezen op de meest ernstige wijze gegriefd en getartin zijn waschwa- ter werd zeep gedaan, opdat hij daar uit niet zou kunnen drinken, melk naast hem neergezet, door den direc teur persoonlijk, met een stuk appel op de lippen gestreken de bewakers hadden order hein, water om zijn tan den te reinigen, te weigeren. Herman heeft zich toen, als vroeger, op Zater dag vechtend tegen zijn kunstmatige voeding verzet, waarbij hij achter 't oor verwond werd. En dat alles, aldus niir.Tidenian, in naam van 't recht- Ik hem mijn minachting voor een der gelijk optreden den directeur per soonlijk medegedeeld. Op die laatste vraag van don secreta ris. der I. A. M. V. wet de verdedi ger dacht van dc te verwachten uit spraak luidde het antwoord„Dc go- beurtenissen der laatste dagen geven mij, in strijd met de tot dusver door mii gekoesterde optimistische over-

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1