HAARLEM'S DAGBLAD Veiser Brieven. auiteniandseh Üvsrzichï Maiismeuws Onze Belastingen. WOKNSDAQ 2 NOVEMBER 1921 TWEEDE BLAD ONZE LANCZAME POST EEN WEL- EN EEN NI ET-BE LA8TINC NIEUWE PERSONEN VISCHVERMAAK. No, Dezen brief wil ik beginnen met een klacht oiver degene die hem aan zijn .bestemming moeit brengen. Het is wei geen gewoonte om degene te oritiseeren die diensten voor je verricht. Maar het zijn betaalde. En er zijn er veel die wat op haar aan te merken hc/blben. Ge zult ai geraden hebben wie ik be doel. Het is de POST, Wie uit Veisen brieven ril verzenden, moet er niet op rekenen, dat alle op tijd hun bestem ming bereiken. Het is waar, sommige brieven konden .beter heekanaal niet wor den verzonden, maar bij de post kaa men toch niet door de enveloppen heen kijken en er in is gelukkig nog geen gewoonte. Beter zou het dus maar zijn alle brieven op tijd, -wat vlugger dan nu, te bestellen. Een vergelijking van onze post met de beruchte Tante Pds uit onze Koloniën, kon wel ees reden van be staan krijgen. Vroeger was het zoo, je deedl in Maastricht 's avonds een brief in de bus en den volgenden mongen was je vriend ïn Groningen verrast eens weer wat van je te hooren. De tegen woordige afstand tusschen Veisen en Haarlem is echter schijnbaar grooter dan de vroegere van Maastricht naaT Groningen. Wie hier 's aivonlds na half acht een epistel aan de post toever trouwt, kan er op rekenen, dat het doel in Haarlem &:-.nst met dc tweede bestel ling daar bereikt wordt. Dat is onge veer tegen dten middag. Het devies bij de post schijnt tegenwoordig te zijn Haast je langzaam. Brieven, die 's avonds vóór half acht ter post weer den bezorgd, genieten voor een dubbel tje de eer een rondreisje te mogen ma ken over UitgeestAmsterdam naar Haarlem. Er zijn meer dingen die langzaam gaan. Er is zelfs een spreekwoord d'at zegt dat alle GOEDE dingen langzaam gaan. Of daarom alle dingen die lang zaam gaan ook goed zijn, ben ifk zoo vrij te betwijfelen. Onze gemeenteraad besloot den i7den Mei dat o.p de hoofdsom dier vermogens belasting 50 opcenten zoudien worden gehc\ ten bate van de gemeentekas. De datum van ingang werd vastgesteld op 1 Mei 1921. Dat noemen ze huiselijk terugwerkende kracht. Ilier diis geen gebrek aan spoed. 27 Augustus komt dan dc Koninklijke goedkeuring, opge nomen in liet gemeenteblad van den iaden October, welk blad ons werd toe gezonden den 31 sten October. Wat in een rroed vat zit verzuurt niet en de ge meente heeft het geld dringend noodig, maar wanneer ik het genoegen had een vermogend man te zijn, zou ik misschien een dag of wat uit mijn humeur wezen om het bewustzijn dat je oude schuld hebt, waarvan liet bestaan je niet met zekerheid bekend was. Van het betalen van straarbelasting komt voorfoopig gelukkig niets. De raad besloot indertijd in principe die belasting te heffen. Blijkbaar hébben ziah de principes gewijzigd. Of heeft men: evenals in „De V'ioTliers" gezegd wordt, gedacht Wat koop ik voor prin cipes? In alle geval boeven we .niét te betalen. Eu dat is goed. Want het zou er op neer gekomen zijn dat een ge deelte van de burgerij, namelijk dait ge deelte dat aan dc rijkswegen woont, vrijstelling zou hebben gekregen. En ongelijke belastingdruk, men zag het aan de extra 100 voor dc bewoners Van de hoofdstraten in Haarlem, is niet erg gewild. In tusschen is door bet afstemmen van deze belasting in figuurlijken zin de bliksem in de begroeting voor 1922 ge slagen. Het gat is nog al groot ook, zoo ongeveer tachtig mille. Het zal mij benieuwen met welk soort materiaal het gedicht zal worden. Dc dramatis personae op het tooneél der gemeentepolitiek geven weer twee nieuwe gezichten. Het eene hebben we al eenmaal bewond'erd en het andere komt eerstdaags te zien. Als plaatsver vanger van Dr. Hes'linga traid op als gemeenteraadslid dc heer Anth. Peek, die ail dodelijk van de gelegenheid ge bruik maakte om deel te nemen aan. de discussies. In dc plaats van den beer Van der l>jes is tot raadslid verkozen verklaard de heer C. Diependaal, wiens debuut we met belangstelling tegemoet Behalve deze twee komt er eerstdaags nog een functionaris bij de gemeente, namelijk mcj. Hornunge, clc nieuwe ge meentelijke geneeskundige. Het nieuw ste van dit nieuwe is wel dal er een dame in een dergelijke functie bc- noemld is. Wel 'kennen we in den omtrek de vrouwelijke sdhoolartsen, in de func tie van gemeentelijke geneeskundige kwamen ze echter nog niet voor.- Het is evenwel blijkens de verordening en in structie die haar dienst regelen de be doeling dal ihet leeuwenaandeel van haar werk zal bestaan in het geneeskundig toezicht op dc scheden en hare bevol king. Feitelijk had ik moeten schrijven z ij n werk, de genoemde verordening spreekt ook overal van hij en hem; het lijkt een beetje op het geval van de juffrouw diie onlangs benoemd, is tot (ik meen) broeder in de orde van Oramje- Nass.m. Nu, het zal noodig zijn dat mcj. Hornunge zich met mannen moed door het .wenk heenslaat, haar taak is niet een van de lichtste.- Nu de najaareAflagen oorzaak zijn dat de mensdben in Veisen niet dan noode hun huizen verlan&n,, is het to hegrijpen dat het voor dc bewoners van Haarlem en Amsterdam, iheelemaal niet aanlokke lijk is om een bezoek aan ons -d-oap of den omtrek ervan te brengen. De pieren in IJmuiden echter verheugen zich eiken Zondag in een druk bezoek. Wait hen gelen kan en wil vtndt daar een gele genheid als nergens anders. Daar wor den regenvlagen en wind gelrocscend voor het verschalken ran wat pieterman nen of ptetervrouwen. Zondag was het weer erg druk. VELSENAAR. E MISLUKTE STAATSCREEP IN HONCARIJE. Naur het „Berl. Xageb!." uil Milaan verneemt, wordt aan de „Corriora dellu Sera" uit Boedapest gemeld, dat cio Kleine Entente, 'niettegenstaande den tegenstand der goaU teerden, in Boedapest i'Mt nota heeft overhandigd, waarin zij liet onmiddellijk afstand doen van alle Habéburgers eiseht. Ofschoon do regee ring te Boedapest zich onmiddelijk be reid verklaarde dezen eisch na te komen, wordt do toestand als verscherpt be- besohouwd. Volgens Hongnarschc be richten hooft Tsjecho-Slowakije 300.000 man en Zuid Slavië het gebeele leger ge mobiliseerd. 't Vertrek van ex- kclzer Karl. Ex-kcaaer Karl cn ex-keizerin Z'ita heb ben zich op een Engelsen oorlogsschip ingescheept, onder toezicht van gealli eerde officieren zij zijn op weg naar den mond van den Donatf. De vrees be stond. dat in verband met den lagen waterstand van eten D-onau, welke het het Britsche oorlogsschip moeilijk maak te de IJzeren Poort door te konten, een andere rolute zou moeten worden ge kozen. De verandering wan het weer verbeterde evenwél den waterstand eem'gszins met het gev-clg, d'at het schip kon passecren. De inscheping van Karl en Z®ta was gesteld op een zoodanig uur cn onder zoodanilge onrust anddglheden, dlat inciden ten, van welken aard ook, konden Wor den vermeden, Dc extra-trein waarmede ex-keizer Karl naar de Engelschc kanonneerboot weid gebracht, werd voorafgegaan en -gevolgd door twee andere treinen. De treinen hieJden stil bij de brug over den Donau, tusschen Batteszeck en Baja. Daarop begaf de koning zich naar het Engelsohe schip. De gehcele omgeving was militair afgezet. Indien dc Portugeesche regeering geen bezwareD er tegen maakt, is het bijna zeker, d'at Madeira de bestemming van Kari en Zita zal zijn. In tegcnsteKnig met zijn gemalin is de ex-koning ten prooi aan een moxecl'e depressie en is hij uiterst overspannen. De „Tirttes" verneemt uit Boedapest: Ex-koning Karl heeft zich nog steeds niet lïiten bewegen om. vrijwiM'ig afstand te d'oen van den troon. De besprekin gen met hem worden nog steeds voort gezet, De Hongaarsahe regeering 13 echter vast besloten om hem desnoods 1 van den troon vervallen te verklaren door de nationale vergadering, die 200 spoedig mogelijk zal worden bijeen ge roepen. Arrestaties van mede helpers. Volgens de berichten der bladen is de legatie-secretaris, baron Borovitzeney, die den koning in het Vliegtuig begeleid heeft, geaxxesteerd.- Uit Londen wor dt gemeld: Met betrekking tot de eischem der Kleine Entente omtrent Hongarije, meent mien in Britsche kringen, dat alle leden der Habsburger-familie uit dat land moeten .worden verbannen. De opinie echter, dat Hongarije do kosten der mobilisatie dor Kleine En tente zou betalen is niet zeer billijk en tevens onpractisch met het oog op de Hongaarsche geldmiddelen. De raad der gezanten zal er overigens op aandringen, dat Hongarije de mi litaire artikelen van liet Trianon-ver- drag opvolgt. DE FINANCIEELE NOOD DER HABSBURCERS. Uit Bazel wordt aan de „Corriere dc-lla Sera'' gemeld, dat de uitvoe ring van het beeluit van de Zwitser- sclxe regcorluig om de familieleden cn volgelingen -van ex-koning taxi uit Zwitsviand te verbannen moeilijkhe den ondervindt, welke bovenal in ver band staan met don financieelen toe stand van deu ex-koning. Ofsciioon bijna alle juweel en van het vorstelijk huis bij Zwitsersche banken zijn be leend, hebben dc lovaranoiers der herf- Itouding nc\g girooto ongedekte vorde ringen. Daarom heeft de bondsraad, ofschoon men het to Bent de plicht acht van de lkongaarsche regeering om de financiën van den ex-koning te regalen, de wensclielijkheld in oror weging moeten nemen om een der uitgewezenen in het land te houden, totdat de kwestie is geregeld. Dc verwanten van den ex-koning weten niet, hoe uit de moeilijkheden to geraken, daar zij naar het schijnt letterlijk zonder een cent zijn achter gelaten en hebben daarom stappen gedaan bij de Zwitsersche regeer ing om de uitzetting, die op 31 October was bepaald, uitgesteld te krijgen. Het lijkt echter niet waarschijnlijk, aldus de correspondent, dat het uit stel zal worden verleend; daarente gen heeft de Zwitsersdie regeering verklaard, dal zij al het mogelijke zal doen om belioorlijk te zorgen vcor de zevern kinderen, die het paar heeft achtergelaten. Uit Boedapest wordt nog aan het zelfde blad gemeld, dat Karl aan de orideiharidelaarswelke door de I-Iom- gaarsclie regeering naar Tihany wei den gezonden om Karl tot den af stand te bewegen heeft verklaard, dat hij wel esn beslissing zou kunnen ne men omtrent zijn eigen persoon, maar dat hij niet de geheelc dynastie kan opofferc-n. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De Brilsche delegatie voor de con ferentie uit Washington hield een af scheidsdiner. Lloyd George zond een telegram, waarin hij zijn leedwezen uitte, dat hij niet in staat was er anti deel te nemen wegens de lersche de batten m het Lagerhuis. Hij voegde er bij: Ik hoop hartelijk, dat ik de l nec-m aan de groote conferentie, voor welker bijeenroeping de wereld Har ding de oprechtste dankbaarheid schuldig is. Wij zullen ons uitc-rstc. best doen om liet succes er van te verzekeren. DE SOVJETS EN DE RUSSISCHE STAATSSCHULD. In Londeiisciie handelskringen meent men, dat de nota van Tsjitsjerin be treffende de erkenning van Rusluaids schulden voor 101*4 in te korte ter men re vervat en nadere uitlegging behoeft, voordat kan worden vastge steld, of zij iets waard is of niet. In verband met de Brusselsdie confe rentie kam de Britsche regeering in deze miet op zich zelf optreden, maar moet eerst raadplegen met haar ool- nga's 01) die conferentie. DE HULP AAN RUSLAND. Nacsen is te Rome aangekomen om die Italiaansclie regering te bedan ken voor bet werk door de Italiaan- sche delegatie verricht op de Brussel sdie conferentie, eveneens heeft hij den Paus dank betuigd voor het mil- lioen, dat hij schonk voor leniging van den -nood in Rusland. DE AMERIKAANSCHE TROEPEN IN RIJNLAND. Naar bericht wordt, deelde presi dent Harding in den loop van een onderhoud met Porter, den voorzitter van de commissie voor buitenland- sche aangelegenheden uit liet Huis van Afgevaardigden mee. dat hij zich verzette tegen elk besluit om onmid dellijk de Amerikaamsche troepen uit het Rijngebied terug te trekken. HET PRUISISCHE MINISTERIE AFCETREDEN. Uct Pruisische ministerie is afee treden, nadat aile pogingen van den minister-president, om door wijzfeimg van het kabinet een nieuwe regeering samen te stellen, die op een zoo groot mogelijk deel der bevolking zou steu nen waren mislukt. Waarschijnlijk is dit aftreden het gevolg van een besluit der Landdag- fractie van de democratische partij, waarin wordt gezegd, dat de tot deze oartii behoorence ministers zijn afee treden om de gelegenheid te schep pen tot het samenstellen van een krachtige regeering, zoo wordt uit Berlijn gemeld. DE MEMOIRES VAN VON BETHMANN HOLLWEC. Twee jaren na het eerste dé-el van Bethrnann Hollwegs „Beschouwingen over den Wereldoorlog", is thans bij den uitgever Reirnar Hcrtvlblng het tweede deel verschenen van het werk van den eereten oorlogskanselier. De lieer Von Bethrnann Hollweg was be zig met de laatste hand te leggen aan enkele ged'eelten van zijn manus cript. toen de dood de pen -aan zijn hand ontrukte. Betbmann'a boek is een verdediging van het Duiteche volk een aanklacht tegen Ludendorff, die wel den rijkskanselier maar niet dc militaire tegenstanders van Duitsch land heeft overwonnen. Bethrnann Hollweg schrijft o.a. De verhouding tuschen de politieke en militaire leiding bleef dragelijk on der het eerste en het tweede legerbe stuur zij veranderde echter, toen het derde legerbestuur met Ludendorff aan het roer kwam. Br was nauwe lijks een politieke kwestie, waarin hij niet voor de opperste legeraanvoering, niet alleen de medewerking, maar ook de beslissing opeischte. Deze mili taire inmenging werd persoonlijk ge recht vaardagd door de verklaring, dat de oorlog andere zou worden un dat ycldmaarschalk von Hindenburg an dere do verantwoording niet langer zou kunnen dragen. Daarbij kwam, dat in elk geval se dert de ziekte van von Hindenburg in den winter 1916/1917 de eigenlijke be slissing minder bij dezen lag dan wel bii Ludendorff. Men begon met de invoering van vormen in het persoon lijk cn zakelijk verkeer, die een ge meenschappelijke samenwerking bij na geheel uitslootvan het niet onder steunen kwam het tot een bestrijding der politieke leiding en ten slotte hebben de verhoudingen in Juli 191' geleid tot een regiem, dat de aheen- heercchappii der militaire leiding builen '-ren twijfel plaatste. De dictatuur van generaal Luden- dorlf. waardoor de- rijkskanselier tot ton uitvoerend organisme van diens besluiten werd gemaakt, heeft geleid tot de ineenstorting van de staats orde. DE IERSCHE QUAESTIE Do indruk van Lloyd George's rode. Zoo schrijft de correspondent van 't Aiy. Handelsblad. De indruk vaa Lloy'l George's speech, zooals deze tot uitdruk king komt in de Engelsohe bladen is, dat de jirtmier degenen, dio een krach'ïg woord verwachten, niet heeft tele urge- stcld. De regeering kreeg de grootste meerderheid sedert jaren behaald als belooning voor de hartstochtelijke rede, waarnaar het Huis muisstil en met diepe hewni) dering luisterde om tenslotte zijn gevoelens te uiten in donderende toe juichingen. De strengste critici van den premier erkennen dat Lloyd George nim mer krachtiger en welsprekender het woord voorde. Wat aan de speech ontbrak, en waarop iedereen gespannen wachtte, was eenige aanwijzing hoe het met de Ierscbe con ferentie staat. Het gehoor bleef in het duister tasten tea aanzien van da bedoe ling der passage betreffende een moge-, lijke hervatting van den stnjd. Of ze een aanduiding was van het wanhopen aan den gelukkigen uitslag, of een waarschu wing anin Sinn Fein voor de onvermijde lijke gevolgen van liet afbreken Ier onderhandelingen bleek niet. De uitslag geeft do regeering feitelijk de vrije hand voor do behandeling van Jen rerschen toestand. Het is nochtans zeker dat de regeering haar macht niet eerder tot het uiterste zal gebruiken, alvorens alle mo gelijkheid op een vriendschappelijke regeling verdwenen is. De verklaring van den premier, dat, indien ex concessies gedaan kunnen .iden om een oerbaren vrede to krijgen, allee gewaagd zaF-wor den om deze te bereiken, wordt bc schouwd ais het Britsch standpunt zeer juist weer ie geven. Vrij algesneen word: de speech beschouwd als een laatste waarschuwing aan, en een beroep op Sinn Fein. De „Daily News" vestigt de aandacht van do Sinn Fein-leiders op de bctce- kenis van do passage in Lloyd George's Lagerhui! rede, waarin wordt gezegd .'at het de volledige verwoesting van de hoop der Sinn l'eniers en van die van Ieiiande beste vrienden ton gevolge zal hebben indien do onderhandelingen wegens go- brek ami ware diplomatie van hun kaut zouden_falo». De „Daily Express" wijst op den merk- waardigon uitslag van de stemming welke alle partijen vcreenigde in liaar steun aan de regoering. Men moet Ierïand's twijfel wegnemen ten aanzien van den ernst van Engeland's vredes verlangen. VLEKTYPHUS-EPIDEMIE IN POLEN EN CALICIë. Uit Polen komen berichten, dat een .'lektvnbus-epidemie heerecht in C011- ores-Polen en G'-alicië. Van Ar-nl tot S ot. hebben zich 122.934 ziektegeval len voorgedaan. HET WERK-COMITé HAARLEM TOT STEUN AAN SOVJET-RUS- LAND. In het gdbouw „De Nijverheid" werd Dinsd'i vond die eerste vergade ring gehouden van bovengenoemd comité, dat de vorfee week alhier werd opgericht. Wegens verhindering van Mr. P. Tideman werd de vergadering gepre sideerd door den Leer W. Langen- berg. Deze, deelde Ui de opening mee, dat Gr in Haarlem al zeer voel iinan- cieele belangstelling voor het honge rend Rusland is getoond. Br is narne- lijk bii het comité reeds een bedrag van f 1500 ingekomen. In het Bios coop-Theater werd voor dit doel clrie avonden gecollecteerd; hierbij wer den L,lr 'eri binnengehaald van res pectievelijk f 60, f 70, en f 91. Ben van de belangstellenden, die de vorige week een ondersteun inge lijst meenam om er mee te werken, bracht hem den volgenden dog reeds geheel gevuld terug; hij had een 'be drag van f 70 bij elkaar gekregen. Een arbeider had f 30 afgedragen. Wel een bewijs, zei cle voorzitter, dat het pulbliek warm meevoelt voor het arme, hongerende volk in Rusland. De drie comité-leden, die de 1 orige week voorlopig de dagelijksckc leiding op zioh namen werden thar.s definitief in het bestuur benoemd. Het bestuur werd nog met twee leden uitgebreid' en bestaat nu uit de volgende perso nen Mr. 1'. Tideman, voorzitter; W. Huigen berg, tweede -voorzitter mevrouw S, Bakhuizen van den BrinkOzinga, secretaresse Joh. E. Post. penningmeester, G. H. Olij, tweede nenningmeester. Het volgende punt van de agenda luidde„Regeling van de systemati sche bewerking der stad en omslre- Imet steunlijsten en bomboekjes". De voorzitter deelde mee, dat de heer J H. C. Th. Limperg, de administra teur der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, zijn districtsindeelnig aan het comité voor dit werk had overgedragen. Voor de zeven districten stelden de volgende personen zich beschikbaar: K. Vis. Ilageatraat *19 rood; Mejuf frouw 1. V ander Bosoh en Vaart straat 16; mej. L. Poetre, Tetterode- stnaat. 10; ir. ,1. B. van Loghem, Zon- nelaan 2: J. W. Kleijnhout, Langft Wijngaardstraat 14, mej. Lowe, Mau- ritsstraat 11 mej. A. Hofer, Prinsen Bolwerk 48 mevr. A. Baars, Van Al- phenstraat -10, H. L. van Zurk. Col- termanslraat 9 roodI). Schouten, Spaansclievaarist raat 55. Voorloopig zal alleen systematisch met lijsten gewerkt wonden. Daarna zal een alg'-meene collecte-dag wor den gehouden. Vastgesteld word een plan voor pro paganda van steun. Aan verschillende winkeliers zuilen propaganda-platen en inteokenliisten worden aangebo den. De voorzitter herinnerde er aan. dat er feitelijk twee comite's zijn, na melijk comité A cn comité B. Het eerste comité is hoofdzakelijk voor het inzamelen wan geld het comité B. la een vrouwencomitéi dat die volgende werkzaamheden op zich heeft- te ne men 1. De speciale hulp voor de Russi sche vrouwen en kinderen te orgtani- seeren door inzameling van goederen of geld voor de uitrust:g van spsciale kinder-tchuïzcn in de hongcreuood- gebic-den. Hiervoor moeien worden ingezameld: a. Zoo goed ais nieuwe ondérklce- ding voor de kinderen of geld voor niéuw te maken kleoding. Deze on- dcrkleeding lxstoal uitHemdjes, broekjes, borstrokken en kousen. lx. Lakens, sloopen en dekens voor kinderledikanten of geld om deze arti kelen te koopen en"te maken. c. Inzameling van levensmiddelen en wel uitsluitend kindermeel, gecon denseerde melk, oacao, conserven, sui ker zout, (of geld 0111 deze artikelen te koopen). d. Inzameling van medicamenten en wel uitsluitend Zeep, 'boorzulf.'lxnr- poeder, windselen en vatten. 2. In samenwerking met de jeugd een bloemverkoopdoe te orga.moe ren. De dames die zch voor het maken of herstellen van kledingstukken be schikbaar stellen, komen bijeen ton huize van mevrouw Olij. Ansü.n- sfraat 43. Door den voorzitter werd no inge deeld. dat rnr. P. Tubman zijn kan toor aan de Gedempte Oude Gracht 63 op gezette tijden ter iuscJiikkino v.-.n het comitéjieeft gesteld. lederen avond van 7 tot S uur ïnjvoorbn zal iemand van 't comité in dit kantoor aanwezig zijn voor het gé. ro van in lichtingen, enz. Verschillende miJd.'U'a om geld Lij een te krijgen, wervidn door sommige aanwezigen nog urn d« md gedaan, maar de voorzitter t ond liet wenst he- lijk zich eerst tot hel werken met «teunlijsten en tezmeien wn patina enz. bezig te houden. Wanneer c-it terrein geheel afgewerkt is, kan men zien. wat alsnog geda in zou kü.n.en orden. De vergadering kon zich met deze zienswijze vereenigen. Het adres van den penningmees ter van het comité luidt als volgt Joh. E. Post, I>uv0nvoordcstraat 10, Haarlem, of Giro No. 32290, Amster dam'. EIGEN HULP. Tot voorzitter der directie van de Winkelvereenfeng „Eigen Hulp is in de plaats van den heer J. G. Tuy- tel. die zich te Voorbuig hoéft geves tigd, 'benoemd de heer J. II. Went- holt. Jkvr. C. C. van der Wijck. die eenigan tijd te Dordrecht woonde, keert spoedig naar Haarlem terug en aal clan als propagandiste van „Eigen Hulp" optreden. BLOKZECELS. Dinsdag is een Kon. besluit in wer king getreden dat de premiebetaling voor de Invaliditeitsverzekering zeer veel vereenvoudigt voor do grootere e:> groote werkgevers. De bepalingen van dat K. B. ma ken premietctaline mogelijk door middel van blokzegels, d.w.z. door ze gels. die voor 4, 9, of 13 weken te gelijk geldén. De werkgever die van deze vermin dering van omslag gebruik wil ma ken. moet een daartoe strekkend ver zoekschrift indienen bij den Raad van Arbeid, onder opgave van het aantal verzekeringsplichtige art-ciders, dat bii hem gemiddeld per jaar in vasten dienst i3 en van hel aantal arbeiders, voor wie hij premiebetaling per blok- zegel verlangt- Tevens moet hij mede deel en of hij de premiën telkens na 4. 9 of 13 weken wenscht te bete len. Acht de Raad van Anbeid dan vol doende aangetoond, dat de werkgever geregeld meer d«n 25 verzekerings plichtige vaste arbeiders in dienst hééft dan kan de Raad, die zoo spoedig mo gelijk een beslissing moet nemen, het verzoek inwilligen en derhalve goed vinden dat de werkgever voor de ar beiders, wie zijn verzoek betrof, con blokzt-gel plakt na verloop van 4. 9. of 13 weken, op den bv-.tsten dag der 4de, 9de of 13de w eek De werkgever kan evenwel van de hem verleende bevoegdheid, die in gaat op een door den Raad van Ar beid te bepalen dag, geen gebruik maken, voordat hij aan het kantoor van den Raad vn Arbeid een waar borgsom (waarvan geen rente wordt vergoed) heeft gestort, drie voor eiken arbeider, voor wie een blokzegel wordt geplakt f 2,50 f 5.50 of 8 bedraagt, naar gelang zegels voor 4, 9 of 13 weken worden geplakt cn waaruit de Raad de verschuldigde premie betaalt, als de werkgever', ook na navordering nalatig blijft ten aanzien der premie betaling. Bovendien is de werkgever ver plicht binnen drie dagen, nadat hem (R. B. staat hier voor Itijksbelafiting, P. B. voor plaatselijke belasting.) Evenals de natuur, zijn onze belas tingen voortdurend aan verandering onderhevig en daaruit kan worden al- geleid, dat ons belastingwezen zich 11 .g niet in liet juiste stadium bevindt. Hoe dikwijls hoort men niet de klucht, dat de belastingplichtigen ver schillende aangifte- en aanslag-biljet ten thuis krijgen, waarmede zij zich eenige dagen kwellen, ze vaalt ter in- viiiiing of bestudccrlng tot een volgen den dag wegleggen oiu ze met het zelfde resultaat weer op te nemen en te eindigen met de hulp in te roepen van een deskundige of adviesbureau. Vanzelf dring zich dan de dikwijls geuite verzuchting op: „Was er nu toch maar één belasting &n één aangiftebiljet, waarop ze eenvoudig vragen; „Hoeveel is u w in komen?" Het zou inderdaad heel eenvoudig zijn: maarliet is niet mogoiijkl Hier uitvoerig te omschrijven waar om niet, zou ons te ver voeren; wel licht vinden wij gelegenheid hierop later terug te komen. Wij volstaan daarom met enkel mede te deelen, dat hot begrip inkomen niet altijd letter lijk is op te vatten, en het vaststellen van iemands inkomen niet altijd zoo gemakkelijk is als het wel lijkt, waar door de wetgever wol zijn toevlucht moet nemen tot waarneembare objec ten, zooals successie,, grond- en per- soneele belasting (o.m. huizen en landbezit, mobilair, autoi's, p'leizier- vnartuigen enz.). Cooh zullen de voorstanders van aucs op één biljet gedeeltelijk hun zin krijgen; althans hior te Haarlem voorzooveel betreft Rijks- en Ge meentelijke Inkomstenbelasting. Deze beide belastingen ontvangt men, te beginnen met het jaar 1921/ 192?, op een biljet, waarvan de betu- ïing moet geschieden bij den Rijks ontvanger op het Klein Heiligland. Van dit kantoor krijgt men, zooals bekend is, in de laatste jaren de aan slagbiljetten zoo verbazend laat, dat mag worden betwijfeld, of de tevre denheid van de voorstanders wel van langen duur' zal zijn, want, nauwe lijks lieel't men de aanslagbiljetten thuis of de Rijksfiscus eisckt betaling. Binnen een paar maanden wordt 111 den regel een waarschuwing gezonden en dan is volgens de Rijksinvrrde- riogswet betaling in eens verplicht. Wel is er een middel om dit te ver zachten, n.l. nu reeds bij Spaarbank of Girokantoor, maandelijks of weke lijks een bedrag voor belasting te re serveeren, maar vooral in gezinnen met beperkte inkomens waarvoor juist dit middel het meeste aanbeve ling verdient komt men er niet spoedig toe; vooral zooals meestal het geval is, de aanwezige contanten voor andere doeleinden dringend noodig zijn. Toch moeten wij ieder die het even doen kan het geneesmiddel voor de kwaal ernstig aanbevelen. Voor een totaal inkomen van f 3O00 b.v. zal liet aanslagbiljet er uitzien als volgt: Rijksinkomstenbelasting. Hoofdsom 25 Rijks opcenten 17 Prov. opcenten 100 Gemeente opcenten Plaatselijke belasting 3000 aftrek 800 is 200 ad 6V4 Totaal i m 10 dus.. 17.— 11.56 143. 307.56 Voor 10.000. Rijksinkomstenbelasting Hoofdsom 358.— 25 Rijks opcenten 89.50 17 Prov. opcenten 60.86 100 Gem. opc. 358.— Plaatselijke btdariing 10.000 aftrek S00 is 9.200 ad 598.— 1464.36 Ruim 14% In den tijd van Alva liepen do men- schen te hoop bij het heffen van den tienden penning nu is het al heel gewoon en men zou zelfs reden heb ben om te juichen Vs uien er daar mede af was, maai- dan volgt de Grondbelasting, de personeele belas ting, voor sommigen de Vermogens belasting e® dan ja dan is men er nog niet wantschrik niet o lezertengevolge veranderde be palingen in de gemeentewet ten aan zien der plaatselijke belastingen kun nen de gemeenten behalve de be lastingen waarvan de heffing krach tens bijzondere wetten geschiedt, (zoo als o.a. de gemeenlo-opcenten op de Dividend- en Tantième-belasting) thans nog de volgende belastingen hebben: te beginnen 19 21 (Wet van 30 December 1920 Staatsblad no. 923): a. opcenten op de hoofdscan der Grondbelasting te Haarlem gebouwd 80 voorheen 40; ongebouwd 20, voor heen 10. b. Bene bijzondere belasting vau bouwterreinen van ten hoogste een half ten honderd per jaar van de ver koopwaarde te Haarlem naar ik meen in bewerking. c. Een bijzondere belasting wegens gebouwde en ongebouwde eigendom men, als bijdrage in de kosten ten laste der gemeente komende voor aan- leg en onderhoud der land- en water wegen, voor verlichting en voor af voer van yvater en vuil te Haarlem thans békend onder dem naaan van slraatbelasting. d. Eene belasting te heffen, gedu rende een period» van ten hoogste 30 jaar, wegens gebouwde en onge-i bouwde eigendommen, die gelegen zijn in bepaalde gedeelten der ge meente naar grondslagen, volgens welke eene billijke bijdrage gevor derd wordt in de kosten van door het gemeentebestuur of met medewerking daarvan tot stand ge brachte werken, waardoor deze eigendommen zijn gebaat, te Haar lem nog niet ingevoerd. 1) e. Eana zakelijke belasting op het bedrijf; te Haarlem aangenomen en in bowerking. f. Opcenten op de hoofdsom der Rijksinkoanstenbèlasting; te Haarlem 100 opcenten, vroeger geen opoenten. g. Opcenten op de hoofdsom der Ver mogensbelasting; te Haarlem 1O0 op centen, vroeger geen opcenten. h. Opcenten op de hoofdsom der personeele belasting; te Haarlem va- rieerend, naar gelang van de belast bare huurwaarde, van 50 tot 140 op centen. i. Belasting op honden; te Haarlem verschillend en afhankelijk van het inkomen. j. Belasting op publieke vermake lijkheden; te Haarlem ingevoerd. k. Rechten loonen en andere gelden ter zake vam het gebruik of genot van werken en inrichtingen; te Haarlem bekend onder den naam „Precano* belasting'. I. Eene belasting in natura of ver plichting tot arbeid of levering ten behoeve van gemeentewerken; te 1) Wel heeft men blijkbaar de laat ste woorden willen toepassen op het bij letter c vermelde ten opzichte der osphalteering. Haarlem onbekend. m. Eeno belasting op verzekering tegen brandschade van in de gemeen te zich bevindende onroerende en roe rende goederen of ceno overeenkom stige belaeting voorzooveel die goede ren niverzekerd zijn; te Haarlem onbekend. n. Eene belasting van hen, die ge durende ten minste oen week als lo geergasten vertoeven in een hotel of pension binnen de gemeente; te Haar lem onbekend. 2) o. Eene belasting op openbare aan- kond'igingei, veorzoover niet te or mid del van tijdscnriften of 1 ieuv.sbladen gedaan; it Haarlem onbekend. Men ziet ret, er is verscheidenheid genoeg in titze lange lijst die mier rot som beril old dan toe juich em stent Aan dezen rijk vöorztenen disch hesft onze gemeente zich reeds flink te goei gedaan en het ie te voorzien, dat zij al etende, liaar eetlust nog zal voelen toenemen, want, ln een der veror deningen kan men bij de toelichtingen liezen, dat B. «1 W. zullen overwegen om te lij n 0 r t ij d meer be lastingbronnen aan te boren. In het verslag der Maatschappij van Nijverheid wordt de vrees uitgedrukt, dat de belastingkantoren in de toe komst zullen worden „de crematoria der welvaart' Wij meenen echter te mogen ver wachten, dat one gemeentebestuur on danks haar boren, deze trouwens zeer pessimistische gedachte zal logen straffen. Bij de heffing der plaatselijke in komstenbelasting, die voortaan door Rijksambtenaren en niet meer doar den Goatroleur der gemeentebeiastin- 2) Mocht deze belasting in Haarlem worden ingevoerd, dan kan o.i. dc veroeniging tot bevordering vma het vreemdelingenverkeer worden om bonden. gen wordt vastgesteld, wordt het zui ver inkomen berekend volgens de )>e- paltngen van Hoofdstuk II der wet op (te Rijksin komstenbelast ing 1914. Over de periode van 1 Januari 1921 tot 1 Mei 1922, kunnen de Gemeenten, zoo ze dit verlangen, nog hunne be lasting op don ouden voet heffen. Voorts kan bij Kon. besluit, telkens voor e*n periode van tem hoogste vijf jaer, aan eene gemeente worden toe gestaan de plaatselijke Wasting door hare eigen administratie te deen in nen en regelen. Be gemeenten die deze vergunning krijgen, kunnen hurai0 progressieve inkomstenbelasting behouden en mo gen dan geen opcenten op de R. B. heffen. Andere gemeenten zijn ver plicht eene inkomstenbelasting met een voor alle inkomens gelijk heffing? percentage in te voeren. Het belastingjaar begint eveneens met 1 Mei en eindigt 30 April. De regeling en dc betaling bij ééne administratie beteekent dus voorzeker een vereenvoudiging. Wie echter denkt dat nu de wei op de R. B. ook op de P. B. van toepassing is, hot belastbaar inkomen voor beidon bet zelfde is, vergist zich. Alhoewel bij de wet blijkbaar ge streefd is n;iar eenzelfde doel (eene belasting die rekening houdt met de draagkracht) vindt men groote verschillen waar do draag kracht verband moet houden met de samenstelling vaar hot gezin. De plaatselijke verordening bevat andere zeca' afwijkende bepalingen en de belastingplichtigen zulten daar door weer heel wat moeite hebben om uit hat aanslagbiljet direct te zien of ze goed zijn aangeslagen. Om dit duidelijk te maken zullen we bier laten volgen de voornaamste verschillen, die zich bij de heffing van beide belastingen voordoen. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5