89a Jaargang No. 1179Ï Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DINSDAG S NOVEMBER 192) ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers 10.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken 10.571/,franco per post 10.65. Post Giro 388i0. ADVEHTENT1EN: Van 1—6 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts. pei plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie on Administratie: Groote Houtstraat 93. Uitfiave der N.V. Lourons Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 Directie on Administratie: Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKLANT OOR voor Santpoort, yel8eotyel8eroord,Wljkeroog, Umuiden, Beverwijk enx.: DR1EHUIZERKERKWEG 2. VEL8EN, TELEFOON 3321 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE iïLAD Hed DINSDAG, 8 NOVEMBER. Stadsschouwburg. Wiisousplein Het Sdiouwtooneel ,,Z. b. b. h. h.", 8 uur4 Schouwburg J anawegOperettt, Ensemble. „De brave Hendrik", 8 uur. Oud-Holland, Verwnlft, Strijkorkest* Bioscoopvoorstellingen. Velsen: Gemeenteraadsvergadering, WOENSDAG, 9 NOVEMBER. Stadsschouwburg Wilsonaplein Afscheklsvoors telling van Louis Bouw meester in „De Koopman van Venetic", 8 uur. Schouwburg Jaoswcg Klassiek dan sen enz., door Arthur Dietzc c.s., 8 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en variétévoorstelling *s nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt bioscoopvoorstelling 's nam, 2.30 en 's avonds 8 uur. Cinema-Pal ace, Groote Houtstraat, bioscoopvoorstelling 's nam. 2^30 cn 's avonds 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77 bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. OM ONS HEEN No. 2961 Brieven van het 34ste Raadslid. Geachte Kiezers en Kieaeressen. Tot nu toe heb ik in mijn Brieven alleen de kiezers toegesproken, maar als t getij verloopt moet men de ba kens verzetten en dus lijkt het ine di plomatiek, om voortaan ook de kie- aaiusson toe te spreken. In tijd van ven;lezing plegen we immers te zeg gen: „iedere kiezer is er een", maar voortaan zal ook iedere kiezeres mee tellen, al kunnen wij van te voren niet weten, hoe zij haai- gewicht in de schaal zullen leggen. Moeten wij ver wachten, dat de vrouwen uitsluitend vrouweu zullen kiezen, omdat zij zoo lang van het kiesrecht verstoken zijn geweest en dus haai' scliado zullen willen inhaien? Uf heeft de vrouw ge lijk, die mij onlangs d© verzekering gal, dat vrouwen, als het maar eenigszins mogelijk is, op mannen zullen stemmen, omdat zij bij uitstek jaJoonsch zijn op leden, van haar eigen sekse? Ik zou zoggen: laten we Afwachten, wie lang genoeg Jeeii, zal het wel zien en wie voor dien tijd dood is, heeft er geen belang meer bij. Misschien zal men zoggen (ik zou lil .as oen compliment beschouwen; lat li; den laatsbcn tijd weinig uw mij lieb laten hooren. Dit had zijn reden. Ik zat maar voartilurdad te ïijferon tot hezuiging. Wij hebben na tuurlijk onzen wethouder van f man den, oio zich daarmee dag en nacht >ezig houdt van politie en andere nachtwakers hoor ik, dat zij dikwijls bij het passeereu van zijn woning in de Parklaan, zijn silhouet hebben ge zien op de neergelaten gordijnen, al tijd maai- op zijn vingers tellende, rekenende hoe hét toch mogelijk zou zijn om de gemcentabegrooting met sen miiiioen te 'Verminderen. Zoude» wij dan, tegenover zooveel toewijding, ook van onzau kant niet aan 't reke nen gaan? Welnu, ik moet erkennen, dat ik met geslaagd ben. Als ik om een voorbec-dd te no&rnem zeventig ambtenaren tol, die elk f 3000 verdie nen en dat geld ook noodig hebben voor hun levensonderhoud, dan zie ik geen kaas, daar oen cent op te be zuinigen; 01 je zeventig vermenigvul digt met 3 of drie met 70, de uitkomst is ~on blijft 210. Het eenig mogelijke zou zijn de tafel van vermenigvuldi ging te veranderen en bijvoorbeeld te bepalen, dat 7 maal 3 vijftien is, 70 jxuuü 3000 dus f 15Ü.Ü00. Dan had je alleen op zoo'n past 1" 60.00.1 bespaard. Maar volgens de Grondwet heeft al leen de Statan-Genoraal het recht, om wijizigingon te brengan in do tafel van vermenigvuldiging en die is in het laatste jaar van haar bestaan zóó met werkzaamheden overladen, dat de Tweede Kamer er onmogelijk nog wat hij kan nemen. Hieraan behoeven wij dus niet te denken. Jammer, dat het zoo moeilijk is om juist de eenvoudige middelen too to passen. Er is nuj verteld, dat een van mijn collega's, in zijn ijver om de bozuinigüigsjilannsn te steu nen, op liet vernuftige donkbeeld kwam, om aan de ambtenaren zelf te vragen, wie er uit het ambten ar en- oarps zonder schade gemist konden worden. Methodisch te werk gaande ging hij eerst naar eon klerk en vroeg dezen: „vertol roe eens, wie zonder bezwaar \oor den goeden gang van zaken zouden kunnen worden ontsla gen!" De man bedacht zich geen oogenblik cn antwoordde: „de hoofd klerken". Vervolgens ging mijn vriend mei dezelfde vraag naar een hoofdklerk ui kroag ten ant woord: „de adjunct-commiezen. Dit verwonderde hem een weinig, maar hij gaf er den moed toch niet om op en nam informatie bij een adjunct- commies; deze was or zeker van, dat de gemeente het best zonder commie zen stellen kon. .\Jsof het spul zoo sprak, wa® daarna een commies over tuigd van de overtolligheid der hoofdcommiezen cn ecu hoofdcommies begreep maar niet, waarom do refe rendarissen niet werden afgeschaft toen mijn vriend de vraag stelde aan een referendaris, fluisterde die hem in "t oor: „de gemeente kan het best redden zonder wethouders". Toen durfde hij niet verder en begreep, dat deze enquête niet tot het beoogde doel zou kunnen leidon. Er was, meende hij, een zeker element van eigenbe lang in de antwoorden. Van communifttisdhe zijde zal, naar ik hoor, een landelijke poging worden gedaan om op de gemecnte-begrootïn- gen te besparen op oen manier, die den girootsten eenvoud paart aan ab solute zekerheid. Men weet, dat deze partij do inaatechapiielijke vraagstuk ken oplost met tweo simpeio macht spreuken: „iedereen is precies gelijk aan ieder ander" en „je moet het geld haien waar het is". In Rusland is die theorie wel niet opgegaan, maar dat is niet de eukuld van de Russen, maar van de andere landen in Europa, die aan 't bolsjewisme niet mee hebben widen doen. Hadden die landen dal wel gedaan, dan heerschten nu overal id Europa ellende, hongersnood en chaos en wanneer een toestand overal slecht is, dan merk je hot verschil natuurlijk niet meer tusschen goed. en elecht en is de zaak in orde. Maar 0111 dan op die plannen van het hoofdbestuur van den communis- tischen bond terug te komen: ze moe ten hierin 'bestaan, dat iedere ingeze tene, die een inkomen heeft boven een zeker bedrag, te zorgen krijgt voor een post van uitgaaf van de begroe ting, met als pleister op de wonde deze bepaling nr bij, dat met bijzon dere voorliefde van den betrokkene rekening kan worden gehouden. Bij voorbeeld: een gefortuneerd man, die viool spoelt, moet het subsidie aan onze IlaarlemscOre Goncertveresniging betalen; een rijke dokter neemt de ver goeding voor ziekenhui isvei-pleging op zich; oen ander met een groot gezin betaalt het tekort op het middelbaar onderwijs. Zoo worden de rollen ver deeld en in een ommezien is de be groeting tot op de helft teruggebracht. Natuurlijk is het geval voorzien, dat de betrokkenen niet zullen willen. Dan worden ze verbannen, wacht even, met verbeurdverklaring van hun goederen. Men ziet: het is allemaal zoo eenvoudig moge/lijk, precies het ei van Col minibus, maar i'k heb toch een stil vermoeden, dat er Iets hapert aan helt systeem, waardoor het op nieuw waardeloos zal blijken te zijn. Misschien zuli gij vragen, geachte kieaereestïi en kiezers, hoe het moge lijk is, flat wij voor deze en soortgelij ke berekeningen en overwegingen zoo veel tijd h«l/oen. Heel eenvoudig; er "n lang geeil Raadsvergadering go- weest morgen is het drie weken ge leden cm op zijn vroegst komen wij over een week weer bij elkaar. Ook komen er geen Raadsstukken, dus ook geen voorstellen au een va:n onze col lega's, die wei van een grapje houdt, heeft al gezegd, dat dit de meest af doende manier van bezuiniging wezen moet; do-Raad vergadert niet meer, er worden dus ooi; geen besluiten meer genomen, die geld kosten. B. en W. houden de zaken zoo goedkoop mogelijk gaande. Een. twee, drie, passé, de toer is geslaagd Maar ik hou dit. eerlijk gezegd, voor oen aardigheid, die eigenlijk bij zoo'n ernstige zaak niet te pas koim; bovendien ontlecnen wij, leden van de-n Raad, onze betedkenis juist aan onze bijeenkomsten. Onze tijdrekening is er wol wat mee in de war geko men. Tot, nu toe sprak ik bijvoorbeeld van DE week, dat was die, waarin de Raadsvergadering viel en van de ANDERE week, waarin geen Raads zitting was. Iedereen thnis was daar mee vertrouwd, het was een gemak kelijk en deugdelijk onderscheid. E11 nu is dal onmogelijk, omdat de steevaste reeks vei broken is' Ik klaag niet, ik constateer maar. Wanneer je meer dan tweemaal twaalf jaar een functie waargenomen hebt, dan ga je aan zulke dingen hechten. Als we nu do volgende week in het Prinsenhof terugkomen, dan zal de openbare leeszaal wel flink gevorderd zijn. Het wordt in deze oude omge ving een ware tempi urn Salo mo n i s, een tempel van Salomo of van de wijsheid: wij beneden eu de heer Rutgers van der Ixieff met zijn boeken hoven. Er is misschien een ge vaar: dat wij, wanneer er een ictwaï droge spreker aan 't woord is (wij hebben inderdaad een enkelen 200) verschillende Raadsleden niet meer alleen hun toevlucht zullen zoeken in de antichambre om een sigaret te torooken, maar ook de trap op zullen gaan om het nieuwste boek even in te zien. Willen B. en W. bij voorbaat practisoh werk doen, dan zal een eleo- trisclie bel moeten worden aange bracht, die aan gevluchte Raadsleden de noodige signalen geeft: eenmaal bellen beteekent; houdt u gereed, tweemaal: er wordt een amendement voorgesteld, driemaal: de stemming over liet amendement nadert, vier maal: spoedt u onmiddellijk hierheen, er zal dadelijk gestemd worden. Met dit voorstel meen ik, geachte kiezeressen en kiezers, weer te hebben bijgedragen tot de belangen der ge- mevrnte. Ik groet U allen zeer. Het 34ste Raadslid. Voor kopie conform, J. C. P. HOE STAAT T MET 3 De werkverschaffing van '1 Burgerlijk Armbestuur. Na de .staking" van de tabakssuip- pore is deze werkverschaffing die door '1 Burgerlijk Armbestuur was geopend, weer gesloten t Burgerlijk Aran bestuur weigerde zoo- als men weet aan dc werklieden 't volle loon voor hot tabaksstrippen uit te beta len en bovendien hot gehedle Wderag dat tot nog toe aan die menschen als bedee- linig wend uitbetaald. Nu de werkinrichting gesloten is, heeft 't Burgerlijk Aranlbestuutr aan de „sta kers" ook weer de vroegere bedeeling ten volle uitbetaald. Iloe '1 met de verdere plannen van 't Burgerlijk Armbestuur ten opzichte andere plannen tot werkverschaffing staat, is nog niet mede te deelen. De oerste mislukte proefneming heeft den lust tot verdere uitvoering natuurlijk steifk verminderd. Een onderhoud met eon veor- kundige orer den stern Het Kan. Ncd. Meteorologisch lusti- tuut heeft bet volgende communiqué verspreid over don zwaren storm van Zondag: „De Noordwester etoim, welke Zon dagmiddag en Zondagnacht ons land geteisterd heeft, overtrof te Do Biidt in lievigheid dien van 30 September 1911 en in somsnige opzichten dien van 13 Januari 1916; de duur van de grootste windkracht was korter dan ill dit laatste geval. In do snelheid Van zijin ontstaan herinnert deze storm steak aan dien van September 1911. Toen daalde bij het trekken van Ierland naar ons land in de kern de barometerstand in 24 uur van on geveer 760 tot 737 rn.M., nu van 750 tot 733. Uiterst plotseling steeg de windkracht na het uitschieten naar het N.W.: omstreeks half twee was het vrijwel windstil, 10 minuten voor twee gaf een stoot 28 M. per seconde, even later werd herhaaldelijk bijna 30 bereikt. De gemiddelde windkracht van 2 tot 4 uur was 11 Beaufort (or kaankracht) de snelheid van 2 tot 3 uur gemiddeld 2G M. per seconde, ter wijl hier vroeger geen hooger uurge- iniddeldo dan 22 M. is bereikt. Te Helder en Vlissingen zijn vroe gen- wel uurgemiddelden van onge veer 30 M. per seoonde voorgekomen). Reeds na 6 uur was echter de gemid delde kracht tol 8 gedaald, cl kwa men er omstreeks 4 uur 's nachts nog zware buien voor. In 1911 waren de grootste gemiddelde windkrachten 11 te Hoek van Holland, 10 te Helder, in 1916 10 te Hoek van Holland, Hei- dor en Groningen. Wat daar thans is waargenomen, kaai nog niet worden medegedeeld." Tot zoover het communiqué. Wij hadden nog een kart onder houd ovea- den stonp met dan Direc teur van het Instituut te De BJldt, Prof. van Everdingen. Deze bracht o.ro. onder onze aan dacht dat de officieele gegevens van andere plaatsen nog moesten komen, zoodat vergelijkingen nog niet moge lijk waren, maar hij had den indruk, dat deze storm, ;d was het cr dan een van zeer hefiigen aard, toch niet zóó vorschnkkelijk was geweest al& men over het algemeen schijnt te denken. Het eigenaardige er van is geweest de kolossaal snelle groei eu do even snelle vermindering van de windkracht. Daardoor komt men na tuurlijk voor grooter verrassingen te staan dan anders. Wel is deze Noord wester gedurende betrek- kelijk korten tijd de zwaarste storm geweest, die we in jaren gehad hebben. De storm van Januari 1916 b.v. heeft veel langer geduurd: van 10 uur v.Tu. tot 2 uur van den volgenden dag. Gedurende 18 urn- was to n de windkracht boven 10, nu in De Bildt maar gedurende 4 uur boven S. Do waterstand is ook altijd '11 goede krachtmeter voor den wind, vervolgde Prof. van Everdingen. En nu is dc waterstand te Rotterdam 60 c.M. la ger gebleven dan op '13 Januari 1016, toen de Zuiderzee op verschillende plaatsen overstroomde. Volgens offi cieele beridhten is de waters tand te Vlissingan nu 1% M. boven peil ge weest. Dit ie niet zoo héél erg en ook al 30 c.M. lager dan 13 Januari 1916. Wat de snelle daling van den baro meter betreft gedurende den overtocht van Ierland naar hier is deze Noord wester te vergelijken met den etorm van 30 September 1911, waarbij het I-Itaagsdhe Bosch zoo geteisterd werd. Prof. van Everdingen raadpleegde zijn aanteekeningen weer on zei de: hier heb ik den storm van 29 Dooem- ger 1914. Toen was te Vüssingen de gemiddelde snelheid von den wind gedurende 4 uur 30 M. per secondes nu was er maar 1 uur van 26 M. per sec. la Den Helder was toen (1914) <i« gemiddelde snelheid gedurende 4 uur 28 M. MSaar dit waren Zuidwester stormen. De Noordwester pakt de na tuur anders aan dan zij gewoon is m ook dit geeft aanleiding tot verrassin gen, waardoor men licht geneigd is dadelijk aan een zéér zwaren storm te denken. Wij zeiden Prof. van Everdingen, dat wij meenden, dat de storm niet voorzien was. Hij te voorzien! was het ant woord. Zaterdag is het attemtiesciri geheschen, Zondagochtend 9 :5 liet siormaem (dit wordt eerst gebesciton als er volkomen zekerheid bestaat!) en 10.35 het sein van ruimenden wind. Toen veranderde n.l. plotseling de windrichting von Z.W. in N Vv Maar een feit is het, dat de verande ringen bfj dezen storm in veel «net ter tempo hebebn plaats gehad dan anders en wij moetau natuurlijk, hij onze waarnemingen, snelheden a a n- nemen. En zoo ioopen onze bere keningen wed eens mis als wij door de natuur verrast worden. Dat is ook de reden, diat ons weerbericht nog miet van storm sprak, ofschoon ik toegeeft, dat het in wat te zwakke ter men gesteld is geweest, aldus eindig de Prof. van Everdingen. Sedert 1 October van dit jaar wordt aan het Instituut een proef genomen met een waarschuwingsdienst voor hoog water. Rotterdam is nu dan ook gewaarschuwd. Men had dit ook de plaatsen in het Noorden van ons land willen doen, maar dit "ton mei dooi den Zondagsdienst van de telegraaf. ACHTEROP. biaiisnie&ws ONDERWIJZERS EN OVERBLIJVERS. Door den minister van onderwijs is thans bepaald, dat er aan het personeel der 0. IL. scholen geen vergoeding meer gegeven mng worden voor surveillance bij de z.gju „overblijvers". Ruim 10 jaar hebben ze die vergooding genoten, thans moeien ze 't maar doen uit liefde KACHELS OP SCHOOL. Naar we vernemen, zullen dezen winter, zeker ook uit bezuiniging, geen kaohel-aanma- kcra op do achoLen wonloa aangesteld. KINDERVOEDING. Naar we verne men ie er weinig anmio voor de kinder voeding. Er moeten nog geen 260 atunmel dingen sijn. PERSONALIA. Voor het examen vrije- en ordeoefe ningen zijn geslaagd de dames A. Bron wer, A. B. Ligtehberg cn A. J. v. d. Hout, allen van Haarlem. Muziek „Con Amore" en „Looft den Heer". Zang- en Mu ziekavond In 't Blauwe Kruis. De hoer Verèl, directeur van het zang koortje „Looft den Heor" (omderafd, der N. C. G. O. V.), moet met beschei den middelen weiiken. Dat is op ziclucif genomen zoo erg n'iet en wel te ver klaren uit het feit dat zingen niet het allereerste doel der vereeniging is, maar het sluit niet uit dat het zijnentwege enkeend is met zulke onervaren krach- en zirh te wagen aan een compositie ak Mozart's „Ave Verum", eensdeels omdat het verre boven de vermogens zijner zangeressen en k.mgers gaat, maar vooral omdat het zonde is iets dan zooveel! te kort te doen aan t work van dergelijk kunstgehalte. Over de uitvoering der ander© werkjes (van Bonset en C. v. Oosterzee) was ook nog al wat te zeggen, doch daar is min der aan verbeurd, alhoewel con num mertje als „Berusting" van C. v. Oos tepee, mits goed uitgevoerd, zich gun stig onderscheidt van menigvuldige werken voor gemenigd koor, die het r<- penoire uitmaken van zoovele zang verenigingen. Het best werd nog geion. gen Bonset's „Slaap zadtl'L Hier vooral was te merken dat er met ijver gestudeerd was om wat te bereiken. Ik hoop dat de heer Verèl en zijn koor leden met denzelfden ijver zullen voort- werken om bij een volgend optreden niet alleen vooruitgang te ,t00non, maar ooi; een welverdiend succes te oogsten. De tweede vereenilging die optrad was de tnandaline-dulb „Con Amöre", onder leiding van den heer Joh. Court. Met veel genoegen héb ik deze dub voor 't eerst geboord. Het accurate spel, dc zuivere stemming, het pittig "rythmc, de veraorgdtde klankschakceriag, het al les getuigde van uitstekende voorberei ding en van die capaciteiten van den di recteur, terwijl tevens de flinke .bezet ting, waarbij een goed evenwicht be houden was, mede een gunstigen indr.ik maakte. Hei nummertje „Ange éploré", wnaimuu het hoofdthema sterk herinnert aan het begin van Mozart's „Ave V-er urn", verwierf terecht veel bijval, cn niet minder „Ein Trarun", zoodat nog een marnsdi ais toegift gespeend werd. Een belangstellende bezoekster van het concert had de dankbaar onthaalde in tentie, om ieder lid een fraai Hnt ca deau te doen, bij het twcedJe optreden was elk instrument ermee getooid. In plants van de aangekondigde viool-solo, trad nog op als solo-pianist de heer Hans de Bock, met werken va i Debussy en van hem zelf. 't Was .voor 't eerst dat ik deze laatste hoorde. Om ze te beooudeelen cdhter, zou ik zc eerst eens goed: moeten hooren spelen op een good instrument. De groote zaal van 't Blauwe Krui was goed bezet. JOS. DE KLERK. (Vandaag werd eu. bejaard man door een woesten motor-wielrijder om vergereden: de oude man kreeg een hersenschudding en overleed een uur later. Courantenbericht.) Piet haalt zijn motorfiets van stul. Hij trapter klinkt een luide knal, Nóg ean, nog een, en onder zuchten Schijnt hij de wereld in te vluchten. Dra rent hij alles nu voorbij, En ieder wijkt verschrikt opzij. Poef, poef, paan, pain, liet gaat nu snel, Piet raag zoo'n stevig vaartje wel, 't Zou lijken, ging hij niet aan 't rennen. Of hij de kun et niet goed zou kenueat. Een uil, die op zijn motor suft, 't Publiek dient nu maar overbluft- Met daavrend donderend geluid, "Vliegt, hij al wat beweegt vooiuit. En zonder zelf het te beseffen, Schijnt hij het onweer te overtreffen, Vooruit, vooruit, 't kan niet to snel, Hem kookt het bloed bij rennend spel. Nü nadert hij de drukke Er zijn veel menschen op liet pad. Daar komt, het knokig lijf ver wrongen, Een vreemd sinjeur op 't zit gesprongen. Piet tmerkt niets met zijn dollen kop De Dood zit grijnzend achterop. En in zij.n ongetemde vaurt, Die hij ook nu nog niet bedaart, Ziet hij op eens bij 't woeste rijden. Een mensoh de straat dwars overschrijden. Hij toetert, schreeuwt met roo den kop De Dcod zit grijnzend achterop. De wand laar schrikt en k k: ontsteld Naar T monster, dat komt aangesneld. Piet tracht liera nog tot staan te krijgen, Te laat: hij ziet den wand'laar zijgen, En overrijdt hem: hop, hop, hop! De Dood ziit grijnzend achterop. „De Brave Hendrik". Ned. Operette-Bnaemhlo Schouwburg Janaweg. De kluchtspelen waarop Max Ga briel [handig een pittige populaire muziek schreef, doen het hem bij het uitgaand publiek nog maar 6teode. Hoeveel honderd kc-eren zou „De brave Hendrik" reeds voor het voet licht gekomen ziin? Het geheim daar van is niet verre te zoeken de toe schouwers worden voortdurend in prettige stemming gehouden, men valt van de eene lachbui in de andere om de onzinnigste verwikkelingen, vergissingen en malligheden. Logica och kom, als men uit is om zich te amuseeren dan neemt men het daar zoo nauw niet mee; eon gezonde, geoetverfrisschende lachbui Is immers ook wat waard! Vooral door opge wekt spel en een in detai's verzorgde opvoering, zooals het Ned. Operette gezelschap van het stuk geeft, wordt het onmogelijke aannemelijk ge maakt. Als de populaire acteur Piet Köhler op het tooneel verschijnt, is het publiek or meteen in. En al merkt het, dat rijn brave Hendrik slechts ce-n verkapte Boemelbaron is, al wat hij doet, al wet hij zegt, verwekt een laclibui. Ook de heer Van Dijk blijft oen gewensohto verschijning op het opareite-toonee), zijn spel j8 dat van een ervaren tooneelspoler on zijn zangstem m«g er wezen. De frissche stem van mevrouw Kohiervan Dijk maakt haar optre den in de operette dubbel belangrijk, want wat bare actie betreft kan zij met de besten in het genre wedijve ren. Frisschen zang en handig snel. gaven ook de dames Samethinl, Heet- bron. Dekker en Brieon. Eweneens de andere vrouwelijke en mannelijke le den van liet geselschap zorgden met flinke typcerïng en handig samensuel voor een goed geheel. Verder was aan de monteering <V' beste zorg besteed wat betreft aankleeding en wat dies meer zij. Ook het kleine orkestje onder lei ding van de» heer J.Kollenbergen vol deed good. Heden, Dtnedagavond, gaat „De brave Hendrik" nogmaals. JOS DE KLERK. GEREFORMEERDE KERK. In de Maandagavond gehouden vergade ring van den Kcrkeniad der Gerefor meerde Kerk, alhier, zijn ter vervulling van dc vacature, die ontstaat, zafl bij het vertrek van Ds. Datema naar Drie bergen, c<p "net tweetal geplaatst de pre dikanten H. S. Bouma, te Leeuwar den en P. C. de Bruyu te Oudowate ZWARTE HEILSZANGERS.- Mea schrijft ons Hét Lager des Heffls, dat telkens weer met iets nieuws koni't^ brengt nu een groep West-Indische zan gers naar Nederland, die van 4 tol 17, November een rondreis door ons land maken, en o.a. in Haarlem op Dinsdag 15 November een bijeenkomst in het Brontgcbouw, rich rai doea hooren. ilet zal, naar verluidt, de moeite waard zijn* naar deze zwarte Heilssoldaten te luiste ren, dte wat hun zang betreft, min of meer doen rienkea aan de Jubilee Sin gers, die ruim een kwart eeuw geleden door ons land reisden. JUBILi'. 16 November a.s. hoopt do heer .1. Blackestein, ploegbaas aan do rijtuigbaukworkenj <k-r Centrale Werk' plaats II. U. S. den dag to herden ken, waarop hij vódr 25 j'nar in dioust trad. Uügaaii. VRIEND INNEl'J De N.V. Rotetrdamsch 'looneel, di rect io Cor van der Lugt Melsert, van Evsden en Tartaud. zal Zaterdag 12 dezer in den Stadsschouwburg de eer ste voorstelling gevc-n van „Vriendin netje", tooneelsnd in drie bedrijven van Eugene Brieux, dat het gezel schap te Rotterdam on Den Ilaag voor. een reeks van uitverkochte huizen op voerde. Medewerkenden zijn Maria van EysdenVink, Martha WaJdne, Corri SchillerItaliaander, Annie Follender. Jo Stee:.. 1 rgen, Louise Jordens. Chrispijn Senior, Jan van Ees en Anton Bur gdor/fer. RegieChrispiin ixsnior. fy'unenlanil HET NANSENCOMlTc. Het Nansencomité, tot steun aan de nood lijdenden in Ruskind zal i.n alle plaat sen van ons land plaatselijke comité's gaan oprichten. JAARBEURZEN. Do Koningin heeft het boscheroivrouwschap a-nvaard van do Vercouiging tpi hot houdtii van Jaarbeur zen in Nederland, gevestigd W Utrecht. OVERREDEN EN GEDOOD. Do stoomtram ran Heerenveen heeft to Langvzwaag den tolgaarder van Zwol BRAND. Het Vad. meldt: Van 1L te Wes ter-Blokker, wiens landbouwbe drijf in vlammen opging, is gisternacht oen schuur met 10 varkens con prooi der vlammen geworden. Men denkt aan brandstichting door con buurman, met wien K. reeds geruimm lijd ino nmin loefde. Deze man'is naar het Huis van Bewaring overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1