leeds onderweg besweken. Hun ver en akte paaiden konden den wagen met en kinderen niet langer trek ken. Zij zelve, uitgeteerd evenals bun 1;-kuieren, waren niet bij machte zich voort te slepen. Zij zijn blijven liggen waar ze neervielen en de dood of het wilde gedierte der steppen heeft zich ovi-r hen ontfermd. Auderen zijn gebleven in hunne som- fc'.huizen, meenende, da: ze dair feven goed sterven konden als ergens anders. Zc weten het, dat naar de profetische uitdrukking, „de dood bezig is te kltni- n en in hunne vensteren". Toch. zien ze met holle, liohtlooze, klagelijk versufte oogen ui' de ramen, of niet de Heer een uitkomst geven za'. Achter de droeve en eindelooze vlak ten van Rusland zien ze in hunne koortsige verbeelding de landen van West-Europa, waar nog brood ia, waar nog veiligheid is, waar nog recht wordt gevonden en nog wordt gezongen en gedanst cn vroolijkheid heerscht; I-Iclpt ons, redt ons! zucht dan hun aemcchtige stem. Schatten wij het aantal noodlijden den, dat geholpen moet worden, eena op 25.000.000, wat zeker te laag is, en rekenen wij dat voor ieders redding, van buiten Rusland, too noodig zou zijn, wat zeker ook niet te hoog is, dan komen wij tot een totaalsom van ^500 millioen gulden, die bijeen ge- )racht moeten worden.- Stelt men het aantal menschen, dat over de geheele aaide voor daadwerke lijke hulpverleening in gang gebracht kan worden op 700.000.000, wat zeker te veel is, en de bevolking van ons land op rond 7 inillioen, dan komt dus ons verplichte aandeel op 1/100 van die 'S500 millioen, welke er noodig zijn, dat is op 25.000.000 gulden. Met vijf en twintig millioen gulden lean dus ons volk nog pas zijn eere plicht, zijn mienschheidsplicht vervul len, niet minder dan dat, maar ook miets meer dan dat. Op de Regeering is niet te bouwen, £ij verschuilt zich achter den benarden Staal van 's Lands middelen". Eu vor stelijke statie is er in het land der ver hongerden niet op te houden. Zij heeft het Centraal Bondsbestuur afgescheept met een aanbod van zeven h achtdui zend vaten ingezouten groenten, die van den distributie-tijd overbleven en wat ongeregelde goederen uit dien zelfden tijd. Verder kon haar barmhartigheid ,het niet brengennoch ook haar in zicht in onze handelsbelangen in het Oosten. Tenzij de volksvertegenwoordiging ihar alsnog tot ruimhartiger optreden mocht brengen, zal dus ons Nederland sche hulpbetoon zich hebben te steunen pp het bewogen gemoed van Jan Pu- iliek en op niets anders, blaar dan zal men, om te kunnen sla gen, ook in allen ernst den maatstaf moeten aanvaarden, in het eerste ma nifest der Aigemeene Commissie voor Buitenlandsche Nooden voorgesteld, Daarin leest men, dat ieder Neder lander. zou behooren te geven zooveel •ls hem een week huishoudens met ei gen gezin kost. Die eene week moet hij dan maar trachten, op de andere 51 weken des jaars weer uit te sparen Want die vijf-en-iwintig nrillLoen, ze moeten er komen. Uwe Regeering heeft ze niet. Maar gij hebt ze cn behoort ze af te ^onderen, want aan de Wolga en de Zwarte Zee sterven de menschen van honger. En wilt ge ten allen tijde precies kunnen vernemen, wat er met ons Ne- derlandsche gel'd gedaan wordt, zend het dan aan het Nedenlandsche hulp- 'werk, dat arbeidt met Nedexlandsche mannen en vrouwen te midden van de Zuid-Russische koloniën, waar nog een 80.000 menschen wonen, van oud-Ne- ,derlandsche herkomst, en doe uw post wissel of stortingsbewijs toekomen aan den penningmeester van de Aigemeene .Commissie voor Buitenlandsche Noo den, den heer Mr. J. W. van der Vlugt, Zomerluststraat i3, te Haarlem, Post giro 2292, te Amsterdam, PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De toestanden In de Provlnolale Ziekenhuizen. Bij besluit der Prov, Staten van 20 Tuli 1921 werd ten fine van prae-advies in handen van Ged. Staten gesteld een imotie van den heer G. Diercks, luidende als volgt „De Prov, Staten van Noord-Hol land, „Gezien het rapport over de klachten betreffende verwarming en voeding bij diet Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, spreken de wenschelijkheid uit, dat Üe voeding dient te geschieden door „I. De bereiding dient te geschieden door koks, bijgestaan door vakkundig personeel. „II. Er behoort bij de bereiding geen gebruik te worden gemaakt van pa tiënten. „111, De verwarming der zusterver- blijvcn dient voor den a.s, winter ver zorgd te worden." Omtrent de bedoelde motie is door Ged. Staten het advies ingewonnen van Je Commissie van Bestuur van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoon. De Commissie schrijft met betrek king tot punt III, dat, behoudens on- yoorziene omstandigheden, de verwar ming der zusterverblijven vóór den /.s. winter gereed zal zijn. Het is aan Ged. Staten gebleken, dat die inmiddels in gebruik is genomen. Omtrent punt I merkt de Commissie p>, dat nergens uit het door de heeren Van Lennep en Michcls uitgebrachte en uitvoerig gedocumenteerde rapport is gebleken, dat de fouten, die bij de voedselbereiding werden geconstateerd, te wijten waren aan de afwezigheid van koks. Over het algemeen geeft de Com missie de voorkeur aan vrouwelijk per soneel in het keukenbedrijf, waar net heid en zindelijkheid op den voorgrond behooren te treden. Tot nu toe is nergens aangetoond, flat in de ziekenhuizen, waar koks voor het eten zorgen, het eten beter is dan In de ziekenhuizen, waar keukenmeisjes met de bereiding zijn belast. Positieve gegevcn3 waarom een kok beter zou voldoen dan een keukenmeisje, ontbre ken aan de Commissie. Alles hangt af van de leiding in de keuken en van een nauwgezet toezicht en juiste werlcver- deeling, hetgeen ook in het Provinciaal Ziekenhuis nab.j Santpoort is gebleken. Terwijl nog steeds keukenmeisjes cn vrouwelijk personeel Eet Eoofdwe'rS fn de keuken verrichten, worden tegen woordig geen klachten meer gehooid. De vraag of patiënten bij keuken- werkzaamheden mogen worden ge bruikt (punt II) meent de Commissie anders dan de voorsteller te moeten be antwoorden. Indien het nuttig en noo dig mocht blijken, behoeft er geen enkel bezwaar te bestaan, sommige pa tiënten in de keuken werkzaam te stel len, Zeer vele patiënten werken netjes en vol ijver, leder, die zich de moeite wil getroosten eens in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort te komen, kan zich van deze uitspraak in korten tijd vergewissen. Het spreekt van zelf, dat hierbij aan de verantwoordelijke lei ding moet worden overgelaten, zorg te dragen dat geen voor net en zindelijk werk ongeschikte krachten in de keu ken te werk worden gesteld. Indien er echter voor dit werk wel geschikte per sonen zijn, vorderen het heil van den patiënt en het algemeen belang, dat die werkkrachten worden benut. Ged. Staten kunnen zich met de be schouwingen van de Commissie van Bestuur vereenigen en meenen derhalve de aanneming der motie van den heer Diercks te moeten ontraden, Het Tooneel „Liefde", mystiek spel van H. Bakels. Lezing van me vrouw Sophie Spoor. Wat heeft de heer Bakels ons met zijn mystiek spel wiilen zeggen? Eerlijk gezegd, is het mij in de lezing van mevrouw Spoor niet erg duidelijk ge worden. Heeft de heer Bakels niet twee geheet verschillende begrippen de lief de voor de menschheid en de liefde tusschen man en vrouw, met elkander verward? Wij hoeren in het begin zeer lange redeneenngen in niet altijd even belangrijken dialoog, over het verschil tusschen verliefdheid en de liefde, hartstocht en geestdriftige genegenheid en wanneer wij langzamerhand de groo- te, ware, zuivere liefde van Constant van Rijn voor Emilie zien geboren wor den en groeien de liefde, die niet blind maakt maar helderziend dan worden wij onverwachts weer door den schrijver op een verkeerd spoor ge bracht, als hij het over de liefde voor de menschheid heeft. Want wanneer Con stant zegt, dat men in zijn jeugd reke nen, lezen en schrijven leert, maar dat de k u n s t (sicom lief te hebben niet wordt onderwezen, dan kan hij toch onmogelijk de hooge li of de, zooals wij die verstaan tusschen man en vrouw, bedoelen. Maar dan komt er toch weer twijfel in ons. Wam heeft Constant ook reeds niet eenige bedrijven te voren gezegd „Wat worden wij in onze jeugd slecht voorbereid voor het huwelijk!" Dus töch de liefde tusscheu man en vrouw? Maar dat is toch geen kunst, die mi e a 1 e e r tl Dat is i van de groote fouten in het werk van den heer Bakels, dat hij in zijn mystiek spel te veel didactisch heeft willen zijn. Het was soms, of ik op een cursus in paeda- gogie zatl En een tweede, mijns in- s nog grootere fout is, dat dit spel zoo weinig harmonisch is. Natuurlijk mag men zulk een mystiek spel niet den maatstaf van het gewone tooneel- spel aanleggen. Maar de schrijver werkt weer verwarrend door her ver schil in stijl van de meer xeeele ge deelten en zijn mystieke fragmenten. Naast de dichterlijk bedoelde toonee- len staan heele bedrijven van zoo hope- looze banaliteit, dat men ze in een mys tiek spel onmogelijk kan accepteeren. En eigenlijk in geen enkel spel! Want de bedoeling van elke kunst mystisch, symbolisch, realistisch, natu ralistisch, expressionistisch en hoe ze verder heeteu mag- is toch, dat zij ons ontroert. Ontroerd nu beeft dit wexlc van den heer Bakels mij geen mo lk erken, dat de voordracht van me vrouw Spoor in een véél te langzaam tempo en in een soms zeer gemanié- rerrden toon ook allerminst geschikt was om het werk op de voordeeligsw wijze tot ons te doen komen het viel mij soms zelfs moeilijk om er naar te blijven luisteren maar ik geloof, dat ook de lezing mij niet van meening zou doen veranderen. Wat doen al die bij figuren Sitmon van Oort, Banker en Elsje in dit stuk? Zijn zij er om ons de verschillende uitingen van liefde te doen kennen? Maar was het dan no 1- dig om al deze menschen in zoo'n onbe- teckenenden en schutterigen dialoog te laten spreken? Heeft een Don Juan als Simon van Oort geen andere pijlen op zijn boog om een meisje in te palmen als een gesprek over verschietende ster ren? Dat Elsje, die niet anders gewoon is als „mooi weertje, hè juffrouw?" oX „Hebben wij elkaar vroeger al niet ge zien?", dat origineel vindt, kan ik mij begrijpen, maar wij zijn niet zoo gauw tevreden. En wat te zeggen van een heer, die in zijn eentje de volgende ont boezeming houdt over het meisje, dat hij wil vragen „Zij heeft stellig hou ding en stijl, al is het maar een arm meisje 1" Zulk een monoloog accep teeren wij al is het met een glim lach in een ouderwetsch volksstuk, maar in een spel, dat ons als mystiek wordt aangekondigd, kan het er toch niet mee door. En dan al die banale quasi-philosophische redeneeringen over de liefde, de verliefdheid, den hartstocht, de conventioneele versper ring van de vrouw, gesprekken, die werkelijk niet op een hooger niveau staan dan bij gymnasiasten van het vijfde jaar, die beginnen te gelooven, dat 2ij de levensraadselen eindelijk heb ben begrepen en kunnen oplossen. Brengt de heer Bakels, die blijkbaar ook didactisch heeft willen werken, ons met zijn stuk iets verder? „Men moet over de liefde niet philosopheeren!" zegt Simon van Oort ergens in dit stuk.- .Precies mijn idee!" zou ik wil len antwoorden. Jammer, dat de schrij ver het met Van .Oort en mij niet eens is.- De heele vierde acte de droom is absoluut overbodig; Hadden wij in de2e acte een dichter gehoord, dan zou ik den droom gaarne hebben aanvaard, maar hoe mijlen vèr staat hier de heer Bakels van een Strindtberg af? Van Striudberg gesproken, aan Droomspel dachten wij bij de verschijning van den eeuwigen bruigom, maar hoe los en ab soluut buiten alle verband staat deze zonderling in dit werk van Bakels. Ik wil alle wetten der dramaturgie hij een mystiek spel desnoods overboord gooien, wauneer ik den dichter maar TNOEZONO-RIT MRPRDEEL1NGEN 1 60 Cis. per regel. BBURSNOTEERiNG 10 OCTOB. 10 NOV£MB.( DEUTSCHE MARK I 2.66 J 0.©Q OOSTENR, KROOIM 0.27 0.07'/, Gedaalde Valuta'* SPECIALE U3TVSRKOOP Groots Houts raat Hoek Nieuwrstraat Bsmss' en MthlitklsHiij Belachelijk lage prijzgn. tot mij voel komen. Den dichter heb ik in „Liefde" behalve in een enkel fragment, zooals in den zang op de schoonheid der oogen voortdurend gemist. Neen, de lezing van het mys tiek spel van Bakels door mevrouw Spoor heeft mij geen moment in den tuin der droomen gevoerd. Ik dacht in het zaaltje van Zang en Vriendschap telkens„Hoe lang het was en hoe koud J_. B. SCHUIL; HET KERSTCON CRES DER S. D. A. P. In Het Volk zijn vermeld de inge diende voorstellen voor het congres dat de S. D. A. P. inet de Kerstdagen Arnhem houdt. Van Haarlem zijn daaronder de volgende voorstellen: In zake het militairisme: Do S D. A. P. komt op voor de on middellijke invrijheidsteling van alle dienstweigeraars, althans zoolang tot het wetsontwerp betreffende de dienst weigeraans behandeld is. Inzake Ouderdomszorg: Het con gres, van oordeel, dat de verzorging vnn ouden van dagen nog veel te wenschon overiaat, drage het Partij bestuur op met de hem ten dienste staande middelen bij de regeering aan te dringen op een betere voorzie ning In de behoefte van de ouden van dagen. Van do afdeoling Beverwijk inzake de kieswet: Het Cougree draagt de Kamerleden op bij een eei-stvolgende behandeling der Kieswet in de Twee de Kamer deze wet zoodanig te wijzi gen, dal leden door hun (haar) politie ke party in de Tweede Kamer, Staten, Gc-meenteraden gekozen, van hun (haar) zetei moet&n afzien, zoodra zij als lid van hun politieke partij' be danken, omdat zij genoemde partij vertegenwoordigend, in hun nadeel zou kunnen wc-rkem. FAILIS SEMENTEN. In staat van failiesement werden verklaard: M. Hulskamp, loodgieter, wonende te Haarlem, Wijde Geldeloozepad 12. Troostwijk, koopman, wonende te Zanuvoort, Tramstaat 13. Snateree, wonende te Zand- voort, Zeestraat 46a. Mi esters, koopman en winkelier te Velseroord, gem. Velsen, Korte- naerstraat 14a. Rechte r-conwnissaris Mr. H. v. Loghera de JoseelLn te Jong. geheven werd het faiüis«auient van H. Kïon, wonende te Haarlem, uitgesproken hij vonnis dezer Recht bank d.d. 11 October 1921. PERSONA LIA. Mejuffrouw Petronella Kuïjken, te Haarlem, behaalde haar diploma als coupeuse en leerares in het costuum- en mantellak aan de Costuumschoo! der firma Mevr. Ch. ContentDuitz en Zn., te Amsterdam.- Aan de Amsterdamsche Univer siteit is geslaagd voor het doctoraal examen in de Phannacie mejuffrouw C- M. Florijn te Haarlem. Bestemd is voor den Indisohen dienst de heer A. J. Vasselbach te Haarlem, als technisch ambtenaar 1ste klas. bij den post- en telegraaf- en te lefoondienst. DAMMEN. Voor de hoofdiclasse-competitie van den Ned. Darn bond speelden de H&ar- iemsohe Damclub I tegen Jozef Blan kenaar I. De voorloopige uitslag is 77. Van de drie afgebroken par tijen staat Haarlem aan 1 hord ge wonnen, aan een bord een schijf ach ter, terwijl de derde partij ook wel gewonnen zal worden. De vermoede lijke totaal-uitslag aal 119 voor Haarlem zijn. Voor den wedstrijd om het kam pioenschap van Haarlem eindigde de partij P. J. van DartelenH. G-. Teu- nosee Ln remise. Hierdoor hebben thans de heeren J. W. en P. J. van Dartelen, IT. G Teunisso en 8. M. Mons, elk met 6 punten uit vier partijen de leiding. J. JANSEN. Alhier is in den ouderdom van 64 jaar overleden heer Jeremias Jense, ex-consul van Oostenrijk-J-Iongarije, directeur van de Cura>;aosche Handelsbank. De be grafenis heeft Zaterdag alhier plaats. TURFCOLLfECTEi. De op Dinsdag gehouden jaarlijk- sche turfcollecte ten behoeve der Isr. Armen binnen deze Gemeente heeft opgebracht de som van f 547.54 1/2. DE NEDERLANDSCHE CREDIET- BANK. De aigemeene vergadering van aandeelhouders keurde de balans en de winst- en verliesrekening goed. Het dividend werd vastgesteld op 4%- De commissaris G.- C; B. Dunlop werd herkozen; BlraeBSasa Het Conflict in 8e Metaal' iidistrie. DeR. K. Werkgevers. Naar de Tijd verneemt naderen de onderhandelingen in don genmngden beo •.'-■raad voor de metaalindustrie tusscnen de R.-K. Werkgevers cn R.- K. en Chr. Metaalbewerkers haar einde. Gisteren Dinsdag, zou de laatste zitting plaats vinden, waarin dan de bedrij fsraad zijn conclusies zal vast leggen. Donderdag a.s. zullen dan de R.-K. werkgevers bijeenkomen om bun houding nader te bepalen. Omtrent de gevoerde onderhande lingen kan het blad mededeelen, dat een commissie, P-evorrnd uit dien ge- mengden bedrijfaraad, bij don tijdelij- ken voorzitter van den ministerraad op audiëntie is geweest, om te onder handelen over de mogelijkheid van beschermende maatregelen v<ior de Nederlandsche industrie, In verband hiermede heeft Ae mi nister van L., H. cn N. tegen Zater dag 26 November een vergadering uit geschreven van de Commissie voor Economische Politiek Verder heeft een door don voorait- taer van den bedrij fa-aad aangtfwezen acoount een steekproef gedaan bij een 'iertal ondernemingen, ora te onder zoeken, of die kostprijs voor de Ne derlandsche industrie dus danig is, dat tegen de buiten' f-oncur- •entie niet valt te vechten. Dit uil gebracht rapport zou Dinsdag in don bedrij fsraad een onderwerp van 'bespreking uitmaken. Uitbreiding dar staking. Thans is dloor het bestuur van het N.A.S. definitief aan verschil lande vak cent ral en gevraagd, over te willen gaan tot uitbreiding der staking van de metaalarbeiders, 'benevens tot het proclameeren van de staking voocr de arbeiders der Spoorwegen, en het Transport- en Mijnbedrijf. In een schrijven aan de vakcentra- len zegt het bestuur van het X.A.S. zich verplicht to rekenen elke verant woordelijkheid voor eventuoelc mis lukking van den strijd in het metaal bedrijf geheel te leggen op lien, die geen uitbreiding van deze staking wil len en evenmin bereid zijn te beslui ten tot hot proclameeren van de sta king voor de arbeiders der spoorwe gen, in het transport-en mijnbedrijf." Bet schrijven gaat dan voort Vervolgens voelt ons best urn- zioh verplicht uw besturen te ze- ^n, dat het N.A.S._ rekening zal houden met ©en uwerzijds stelselmatige weigering tot medewerking aan de voor de ar- heidereklasM va nons land zoo nood- v.keliïk geworden strijdwijze, terwijl het zich alle vrijheid voorbehoudt, die maatregelen te nemen, die uit een nieuwe weigering van uwe besturen ala noodzakelijk en wenschelijk wor den geoordeeld te zijn fn het belang der aidbeiders. Geen werk naar het buitenland. Ben vertegen woordleer van den Duitschc-n Metaa-libewerkersbond was dezer dagen te Deventer om maatre gelen te nemen dat fabriek der firma' Nering BAgel te IsoJlborg geen Ilollandsch werk gemaakt wordt, zoo meldt Het Volk. De technioi, Het bestuur van de Centrale van Technici besloot de bij deze Centrale aangesloten organisaties, samen tel lende ruim 6000 leden, te advise eren een krachtige beweging te beginnen tegen de ingevoerde loons verlaging in de metaalnijverheid, op grond van de meening, dat het besluit tot deze loonsversUiging van werkgeverszijde is genomen zonder te voren overleg te hebben gepleegd met de betrokken or ganisaties. Bt Winkelsloitingswet. Geen verplichte Zondagssluiting. Eon half uur voor liet afhelpen van klanten. Geen verkoop over do deur. Strafbaar stelling van d«n kooper. De Middenstandsbond heeft een adres ter zake van de Winkelsluitings wet gericht aan den Hoogen Raad van Arbeid. Daarin wordt o.tn. betoogd, dat het geivensckt is dat de verplichte Zondagssluiting niet in de wet zal worden gebracht, subsidair de mogelijkheid te openen door toepassing van het stelsel van re ferendum, dat huurders van winkels in bepaalde vakken of in bepaalde ge meenten vrijstelling van de verplichte Zon'dagssiluiting door het betrokken ge meentebestuur zal kunnen worden leend. In de wet te bepalen, dat het stelsel van referendum ook toegepast kan wor den om aan gemeentebesturen de be voegdheid te geven voor houders van winkels in bepaalde vakken of in be paalde gemeenten een latere avondslui- ting dan 8 uur vast te stellen. Om het ze lid van art. 1 zoodanig aan te vullen, dat bepaald wordt, dat degenen, die bij het sluiten van den wirukel reeds daarin aanwezig zijn, diend mogen werden tot na een half uur na het vastgestelde sluitingsuur. Dat de redactie van art. 2 zoodanig gewijzigd wordt, dat ook de z.g. „ver koop over de deur of over het hekje" onder de bepalingen dezer wet vallen. Dat het 2e li'd van art. 3 zoodanig ge wijzigd wordt, dat het verboden zal zijn aan de onder sub b van hetzelfde arti kel bedoelde inrichtingen, artikelen, die in winkels plegen verkocht te worden, tc verkoopen Op de uren, waarop de be trokken winkels volgens de bepalingen derzer wet gesloten moeten zijn, subsi diair, dat voor winkels, waarin artike len verkocht worden, die in de iurich- tiugen, bedoeld onder sub b, als bij artikelen plegen verkocht tc worden, een latere avondsluiiing dan 8 uur kan v\ orden toegestaan. Dat op elk uur van den dag of van den nacht de verkoop van ziekenverple- gings-, optische- en chirurgische arti kelen wordt toegestaan aan alle winke liers, die in deze artikelen geregeld handel plegen te drijvcn.- Dat in art. 4 bepaald wordt, dat op 8 "werkdagen vóór Raschen, vóór Pink steren en vóór Kerstmis het sluitings- uur des avonds op 11 uur bepaald 'ordl, en dat voorts ook bij de Israélic- rsraë'TSeïtisch Pinksteren- of Weken feest. Dat bij eveutueele handhaving van de verplichte Zondagssluiting, het 20 lid van art. 7 geschrapt wordt, waardoor dan het venten op Zondag eveneens ver boden zal zijn, subsidiair, dat een nauwkeurige omschrijving in dit arti kel worde gegeven van hetgeen onder „geringe eetwaren" wordt verstaan; Dat in art. 8 bepaald wordt, dat bij overtreding, op den Icooper (resp. aspi- rant-kooper) dezelfde straffen toegepast zullen worden als op den verkooper. Dat de wet, regelende de Winkelslui ting niet eerder dan, doch wed gelijktij dig met het Werktijdenbesluit voor win kels, ingevolge art. 47 van de Arbeids wet 1919, wordt ingevoerd.- DE K VI. De onderzeeboot K VI heeft zich in den nacht van 21 op 22 November te 12.45 draadloos gemeld bij het Marinestation te Amsterdam. De boot hevond zich op 34 gr. 15 sec. N.B., 19 gr. 6 sec. O.L. op 2250 K.M. van Amsterdam. Geen bijzoawlerhe- den., DE UIT KEERINGEN AAN DE VEENARBEIDERS. Uit Utrecht wordt aan Het Volk go- schreven: De Minister van Binnenlandsche Zuken heeft aan de Lamdarbekiersboii- den en do betrokken Gemeentebestu ren medegedeeld, dat hij heeft beslo ten op de werklooze veenarbeiders weder van toepassing te verklaren de tarieven van ondersteuning die gel den voor de maanden: Augustus, Sep tember en October. HET KERSTCONCRES DER S. D. A. P. In Het Volk vinden wij vermeld ARBEIDSDUUR VAN POLITIE PERSONEEL. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam aan de bestu ren der verschillende organisaties van politie-personeel dezer dageu medege deeld, dat, zonder uitbreiding van het korps, van de invoering der 45-urige werkweek geen sprake kan zijn. Daar bij werd tevens de mededceling gedaan, dat, gezien de omstandigheden, aan uit breiding voorloopig niet kan worden gedacht. 428e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 23 Nov lc Klasse 3e Lllst. Hooge prijzen: 21054 ƒ2000 10723 1000. 15193 ƒ400. 22336 22361 elk ƒ200. 3164 7808 16739 16630 elk 100. Prijzen van 20: 104 224 319 434 794 1169 1529 1974 2403 346 561 906 1289 1730 2019 2555 3117 3400 3746 350 378 774 1062 1060 1360 1408 1784 1883 2234 2260 2691 2718 3147 3155 3431 3559 3760 3768 4143 4185 4516 4524 4567 4752 4764 5192 6256 1447 1906 2272 2752 3180 3582 3895 4216 4785 5299 de ingediende vooretellen voor het congree, dat de S. D. A. P. met ae Kei-stdagen te Arnhem houdt. Het zijn er 81. Eonige voorsteilïn hebben de strek king om zich uit te spreken voor een meer intensieve propaganda tegen het mllit'drisme. Van de veiwte strekking in dat van da aid. Zutphen, dat luidt: Het congres spreekt de noodzake lijkheid uit tot het voeren van meer intensieve propaganda tegen het rnili- tairisme en voor opvoedng van de ar beidersklasse tot massale dienstweige ring en aigemeene werkstaking in ge val van mobilisatie en verzoekt het Partijbestuur en sprekers hiermede rekenmg te houden. Andere voorstellen golden Het Volk, de piopaganda en bet reglement dei- partij. Ook vermeldt de agenda eeni ge voorstellen ten aanzien van de on- vereenigbaarheid van functiën. Daar onder is er een van Den Haag, lui dende: 1-Iet Congres besluit liet tegelijker tijd vervullen van de functies van Kamerlid mot die van Burgemeester, Wel houder of Gedeputeerde eener plaats van meer dan 20.000 inwoners, te verbieden. Het Congres besluit voorstellen in zake vervullen van meer dan een be langrijke functies door een persoon, op de tweede zitting van het Congres te behandelen. Van de andere voorstellen noemen wij een van Heerlen van den volgen den inhoud: liet Congres droge het Partijbestuur op eischen te stellen aan de Regeering, waardoor worde voorkomen, dat door de uitvoering dei- Lager Onderwijswet het volksonder wijs woral geschaad. En verder een van de afdoeling Amsterdam -XI, luidende: Het Con gres besluite als eeui onzer eisohen op het verktezingsprogiam te stellen: „Intrekking der Tabaksbelasting". TOELATINC VAN BUITENLAND SCHE BOUWVAKARBEIDERS. Hel bestuur van de Sociaal-Techni sche Vereeniging van Democratische Ingenieurs en Architecten heeft den minister van Arbeid verzocht de moei lijkheden op te heffen, welke thans nog aan het in ons land toelaten van buiten landsche bouwvakarbeiders in den weg gelegd worden. In een toelichting tot dit verzoek wordt uiteengezet dat in het bouwbe drijf een tekort aan arbeidskrachten is. Naar buitenlandsche bouwvakarbeiders wordt herhaaldelijk gevraagd en het doen overkomen van deze arbeiders wordt door de pas-voorschriften in hoo ge mate belemmerd. DE NOOD IN FRANKRIJK. Aan ingekomen giften heeft het h'oofdbe- 51 uur van het Ned. Roode Kruis een be drag verzonden van f 37029.40 naar Hr; Ms. gezant te Parijs, Jhr.- Mr. Dr. J. Loudon, ter lenigiug van den nood in Frankrijk. LANDRU OP DE PLANKEN. De heer Jan Nooy bericht, dat hij zich het uitsluitend op voe rings recht voor Nederland en België heeft verzekerd van „Landru, de moderne blauwbaard", het actueele drama k grand spectacle, van H. Henning Jr. en J. Davids, waarvan dc première eerstdaags zal plaats heb ben in Theater Carré, te Amsterdam^ VOGELCI-IOLERA. Men ver neemt dat te Rolde bij Assen onder 't pluimvee de vogelcholera is uitgebro ken. De ziekte werd het eerst gecon stateerd bij ganzen, waarvan er onge veer 12.000 uit Polen zijn ingevoerd. De sterfte is zeer grootreeds 400 gan zen zouden bezweken zijn, terwijl de ziekte nu ook onder de kippen uitge broken schijnt te zijn. Enkele veeartsen Utrecht zijn naar Rolde vertrokken; men hoopt door seruminspuitingen dc nog overlevende dieren te behouden. DRUKWERK IN DU1TSCHLAND. Ook de Haagsche afd. van den Ncd. R.-K. Grafischen Bond, heeft in een motie haar leedwezen uitgesproken over de houding der Nederlandsche regee ring inzake de slechte bescherming der Nederlandsche industrie in 't algemeen en van de typografie in het bijzonder; DIENSTWEIGERING. Het Internationaal Anti-M iii 1 ai ris te n-Bureau te Utrecht, heeft een brief ontvangen van Duitschc Vredesvereeni- gingen omtrent de vrijlating der Ne derlandsche dienstweigeraars, sympathie woTdt uitgesproken bemoeiingen van het Bureau om den 25 dienstweigeraars, die in Nederland wegens vervulling van hun gewetens plicht gevangenisstraf ondergaan, de vrijheid te verschaffen en een overeen komstige verandering van de vHgeving 4020 4119 4489 4511 4728 4730 5040 5074 5528 5730 5813 5833 5917 6043 6161 6207 6222 6394 6467 6494 6521 6530 6624 6677 6690 6840 6979 70S5 7088 7204 314 420 782 1121 1476 1970 2383 2798 3214 3643 3920 4224 4569 5393 5931 6276 6362 6546 6873 6897, 7323 7345 3238 3646 4019 43S0 4625 5011 5487 56S4 6024 6374 6605 6947 luiw <uw 7392 7575 7635 7648 7758 7764 7929 8004 8012 8048 8109 8118 8159 8161 8168 8185 8218 8230 8250 8253 8256 8294 S324 8344 8394 8395 8396 S442 8447 8551 8582 8680 8712 9061 9075 9082 9084 9085 9131 9134 9299 9330 9353 9413 9493 9514 9587 9594 9645 9687 9714 9783 9923 10003 10041 10401 10428 10429 10454 10513 10531 10634 10635 10684 10713 10736 10785 10859 10901 10930 10978 10995 11025 11033 11034 11041 11046 11091 11123 11159 11171 11259 11269 11316 11326 11335 11350 11410 11422 11442 11449 11507 11563 11622 11640 11643 11682, 11704 11793 11817 11821 11850 11851 11989, 12137 12151 12269 12313 12383 12473 12553 12554 12689 12710 12719 12753 12826 12837( 12851 12S70 12923 12934 12958 12974 13052 13073 13119 13123 13135 13190 13237 13257 13287 13303 13336 13340 13351 13387 13467, 13.492 13514 13542 13659 13705 13799 1380? 13809 13812 13922 13952 14022 14100 14107 14125 14151 14270 14322 14327 14366 14377,. 14454 14515 1458Ö* 14614 14662 14666 14757 14763 14891 14898 14907 15096 15203 15256 15287 15349 15369 15443 1M48 15579 15596 15602 15675 15711 15S13 15850 15878 15902 15924 15925 15974 16116 1614o 16157 6341 16482 16508 16522 16575 16601 16050 16655 16694 16740 16743 16786 16842 1690a 16919 16948 16977 17000 17083 17098 17116 17155 17195 17234 17318 17366 173DS 17424 17457 17-173 17506 17517 17664 17693 17815 17827 17837 17865 17881 1/894 17962 17989 18022 18023 18039 18051 18146 18181 18529 18530 T 85-15 18568 18619 18632 1»651 18755 18778 18780 18784 IS788 18837 18858 18918 19003 19011 19040 19068 10'10 19121 19140 19156 19278 19334 19369 19400 19411 19509 19517 19538 19594 19612 19627 19716 19774 19785 19940 2008Ï 20127 20189 20197 20208 20327 20396 20426 20439 20516 20563 20645 20695 20733 20756 20794 20960 21072 210S8 21121 21160 21185- 71189 21203 21247 21255 21313 21326 21396 2\m 21415 21437 21489 21551 21603 2160T 21617 21727 21749 21750 21817 21869 21943, 77053 22064 22067 22075 22076 22217 22304 27305 22389 22431 225S2 22618 22679- 2-772 22S07 22843 22856 22858 22883 22958 le Klasse 2e Lijst: 21411 m.z. 22411: 21438 m.z. 22438: 22539 met ƒ400 m.z. met J 100. 17187 17448 17727 17950 18132 18619 N.V. „DE TIJDGEEST". Trekking van 500 nummers ten over staan van Notaris A. G. MULIE. Dinsdag 22 November 3921. Prijs van f 200C0 14504 1500 2057 74% 1000 2581 7856 17025 400 112 200 2214 101C3 100 10959 11690 17004 19918 Prijzen vnn i 90,-— eigen geld. 15 2203 4584 6751 9224 11071 14432 16733 18854 56 82 4638 62 65 41 11220 58 57 11365 75 89 65 9328 11485 1453816825 93 92 31 11504 14620 81 18909 3923 60 13 34 16938 13 tisehe feestdagen wordt opgenomen het nader te brengen; 100 2311 87 148 31 4781 95 69 4803 290 2m 50 é9. 89 11693 67 8119155 304 97 83 83 9403 11724 14714 17033 19288 9 2541 95 7032 34 36 52 82 19347: 30 57 4933 65 46 11098 61 17128 95; 57 58 43 81 57 12067 14857 59 19438, 98 64 80 7119 9518 12120 59 64 40 438 80 5064 40 9708 67 14905 87 75! 39 85 65 49 45 12275 28 17241 19539' 54 2659 84 62 66 12311 15120 58 73. 560 69 5103 7372 9837 12433 46 78 77 65 81 32 74 92 12544 68 17360 89, 610 2819 48 96 9936 75 95 17413 19604 53 20 66 7412 76 12609 15261 45 75! 92 29 77 7515 10020 19 1531717558 19720, 742 42 5209 45 93 92 46 80 39, 90 2938 30 66 10138 12817 86 90 79, 99 3009 64 86 66 59 15406 17705 91, 805 17 83 7604 84 12911 37 56 97 48 35 5310 77 97 75 70 17807 19838! 911 3202 50 7726 10294 78 76 95 65 1077 3423 93 28 10306 13053 15541 17905 19903 1130 26 5506 50 19 99 88 13 22 1268 3573 28 7871 46 13125 15640 28 6f 71 82 34 88 70 35 79 74 20041 89 3617 84 7920 83 54 1574418150 20133 1349 74 5635 79 89 69 63 57 50 56 84 92 8030 104O6 13226 67 69 20357 92 3724 5723 36 31 38 90 91 63 1441 72 27 75 33 13312 15808 96 73 63 81 31 8137 61 13496 78 18220 20403 1507 3869 5896 8261 70 13527160()i 79 46 10 <12 5957 8301 10508 13666 2 83 71 63 3957 6007 8440 39 13721 43 90 20552 96 59 12 78 71 81 67 13319 85 1619 65 14 8625 10677 90 16108 83 93 90 4037 70 57 10714 13836 44 91 20732 9b 68 6131 8722 22 S5 16251 18523 90 1740 4104 6205 68 25 13916 16335 29 2088? 85 4261 28 8828 69 44 61 42 91 89 78 6344 8918 94 72 70 54 20S19 1821 81 6406 37 10808 14004 91 84 73 85 13 64 52 191G426 98; 1924 4398 03 66 10937 14179 36 18040 36 4432 68 89 52 95 55 46! 78 55 6511 0017 11004 14217 16530 18724) 98 79 86 46 3314300 90 45! 2043 82 6642 50 41 44 16688 69' 2161 4582 56 G175 64 14430 16731 1S835 Vorige lijst stond 4940 mi 49i4 9028 rnz9022: 9054 mz 9C58 9172 mz 9074

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 6