Buitanlandsch Overzicht THERMOGENE HuMek ?oor Vragen Uit tie Umstrsiiea Brieven nit de Hofstad. Burgerlijke Staad KUNNEN DE DUITSCHER3 SCHADELOOSSTELLING BETALEN? DE ENCELSCHE RECEERINC ZOU HET PLAN VAN EEN MORATO RIUM OPGECEVEN HEBBEN MAA R PLANNEN UITWERKEN OM DUITSCHLAND OP EEN ANDERE MANIER IN STAAT TE STELLEN ZIJN VERPLICHTINGEN NA TE KOMEN. EEN HERZIENING DER SCHADELOOSSTELLINGEN? OVER WAT DE KEEREN IN WASHINGTON DOEN. HET NIEUWE HON CAARSCHE KABINET. GOEDE BERICHTEN UIT IERLAND. DE BRITSCHE BELAN CEN BIJ EGYPTE. De Duitsche schadeloos- atelllngs-quaostlo belieerscht thans dc wereldpolitiek. Kunnen de Duitschers betalen? In de nota welke de Commissie van Herstel aan de Duiisclie regeering heeft gericht, herinnert 2ij er aan, dat zij ge durende haar verblijf te Berlijn aan den Rijkskanselier mondeling verklaringen heeft gedaan welke als volgt zijn samen te vatten re. De commissie dringt er krachtig bij de Duitsche regeering op aan, dat deze al haar aandacht wijdt aan de maatregelen welke onmiddellijk noodig zijn om de betaling van de termijnen op 15 Januari en 15 Februari te verzeke ren. De Duitsche regeering zal daar door de ernstige gevolgen kunnen ont gaan welke uit een niet-betaling van die termijnen onvermijdelijk voor Duitsch- land zouden voortvloeien. De commissie uoodigde de Duitsche regeering na drukkelijk uit, alles te doen wat in haar vermogen was bij haar onderdanen van wie bekend is dat zij in het buiten land bezittingen hebben, om te verkrij gen dat de noodige buitenlandsche wis sels worden verkregen. ze. De commissie, rekening houdende met de moeilijkheden, welke de Duit sche regeering bij den huidigea finan- cieelcn toestand ondervindt, en die voor een groot deel zijn toe te schrijven aan het feit, dat de Duitsche regeering op het goede tijdstip in gebreke is geble ven, de- noodige stappen te doen om het budget in evenwicht te brengen, noo- digt de Duitsche regeering uit, onver wijld de noodige maatregelen te nemen om den financieelen toestand te ver beteren. Tot zoover deze nota. Dat wil dus zeggen: betalen! Maar zoover is het toch nog niet. De Londensche correspondent van de >,Voss. Ztg." verneemt van zeer goed ingelichte zijde, dat het Engelsche ka binet de gedachte van een moratorium voor Duitschland verworpen heeft. De Engelsche regeering moet een andere gelijkwaardige oplossing heb ben uitgewerkt, die m hooge mate tot het herstel van Duitschlaud zou bijdra gen, doch over den aard waarvan voor- loopig het stilzwijgen wordt bewaard. Vóór hieromtrent mededeelingen wor den gedaan, moet onderzocht worden, hoe de Fransche «egeering over dit Engelsche voorstel denkt. De Duitsche regeering moet, zooals een Duusch correspondentiebureau meldt, voornemens zijn binnenkort een verklaring te publiceeren, dat niette genstaande den vasten wil het Verdrag van Versailes na te komen, er moeilijk heden van politieken aard zijn gerezen, die het onmogelijk maken deze poli tiek voort te zeilen, indien Duitsch- land niet een moratorium krijgt. Naar de Londensche correspondent vau de „Corrière della Sera" meldt, houdt de Engelsche regeering Frank rijk van haar plannen en voornemens inzake de schadevergoedings-quaestie op de hoogte. Bovendien zal een hoog geplaatst ambtenaar van het schatkist- ministerie een reis naar Rome ea Brus sel ondernemen, om ook Italië en Bel gië van de plannen der Engelsche re geering in kennis te stellen. De Engel sche regeering houdt rekening met dc noodzakelijkheid, dat haar plannen de goedkeuring van alle gealieerden, èn ook van Duitschland moeten hebben, daar men slechts door eensge zinde samenwerking van all-e mogendheden in staat is aan den financieelen en economischen chaos een ein de te maken. Er wordt op gewezen dat hel plan de revisie van alle schade- vergocdings-overeenkomsten, sedert den wapenstilstand gesloten, beoogt. De plannen der Engelsche regeering staan echter nog niet nauwkeurig vast. Men weet b.v. nog niet, of het om een moratorium of 0111 een leening gaat. De „Daily Telegraph" meldt De Engelsche ministers en de financieele deskundigen gaan voort alle mogelijke wegen te zoeken, om een formule te vinden, welke zoowel de Britsche als de Europeesche belangen zal vrijwaren legen een financieele en economische ineenstorting van Duitschland en welke aannemelijk zal zijn voor alle geallieer de regeeringen. Wat de Duitsche crediet-actle aangaat, wordt gemeld, dat de Duit sche regeering een commissie benoemd heeft om in deze zaak te adviseeren. Het is de taak der commissie (die al door den rijkskanselier geïnstalleerd is) van advies te dienen bij het opnemen van buitenlandsche leeningen ter ver vulling van de. financieele verplichtin gen ten opzichte van de geallieerden en de daarmede samenhangende aange legenheden, alsmede het voeren van onderhandelingen hierover met de bui tenlandsche crcdietgevers. De commis sie zal haar besprekingen en onderhan delingen voeren onder leiding van den rijkskanselier. Do oonferc-ntie te Washington, duurt, nog ongestoord voort, ook al is de Britsche gedelegeerde Balfour met een kor te vooantio uit Washington vertrokken. Het hokte wat met de voorstellen lot vlootbeperking doordat do Japanners ern stige bezwaren maakten. Nu wordt evenwol uit Washington ge seind: Zaterdag is bekend geworden, dat Engeland, als bondgenoot van Japan, zijn invloed aanwendt, om Japan's standpunt m zalco dc vlootsK'rkten meer in overeen stemming to bKsngen me: dut der Vor eenïgdc .Staten. In verband hiermede heb ben de Japanscho gedelegeerden de ge heelo kwestie nogmaals aan de regeering te Tokio voorgelegd en nieuwe imstruoues gevraagd. Volgens andere berichten van do ontwa peningsconferentie zou Japan bereid zijn, ouder zekere waarborgen voor zijn veilig heid, het 6—63-plan van Hughes te aanvaarden. Intusschen wordt ook gemeld, dat Ja pan en Engeland voorstellen om tijdzns deze vlootvaoanlie (gedurende de onder handelingen) kn beperkte mate gaan met het doen bouwen Do Bolgisoho minlster-ori8la is nog steeds niet opgelost. De koning drong er opnieuw bij Carton de Wiart op aan om de formatie va kabinet op zioh te nemen, maar hij gerde. Het congres der Belgische socialisten, te Brussel gehouden, heeft zioh, met slechts 14 stemmen daartegen, tegen deelneming aan de regeering uitgesprokc,,. Do oud-minister Vandervelde bracht na mens den partijraad rapport uit over deze kwestie. Hij begon met er op te wijzen, dat de socialistische politici moeilijk kunnen weigeren in het kabinet zitting te nemen, zoolang hun nog geen zetels zijn aangebo den, maar, vervolgde hij, wij kunnen toch reeds zeggen, dat er geen sprake zijn van een kabinet, dat steunt op de meest uiteenloopende stroomingen, in plaats van op een bepaalde meerderheid. Spreker acht dan ook een herstc-i van de „union saoróe" onmogelijk. De Jcathoiie ken moeien trachten met de liberalen een ooaliciekabinet te vormen, maar dat za, hum moeilijk vallen, vooral met het oog op de houding der democraten en fiamin santen 111 de katholiek» partij, die op al lerlei punten het tegendeel willen van hei program der liberalen. Imdien men wil trachten, aldus Vander velde, een zakenkabinet te vormen, met teohmci als ministers, zooais door sommi gen is voorgesteld, dan zal dit ook een regeering zonder socialisten worden, wani nagenoeg allo bekende technici behooren tot de liberale of de katholieke partij. Daarom (aldus de heer Vandervelde) moeten wij iedere regeering zonder de so cialisten als een anti-socialistisehe regee ring beschouwen en zijn wij er op aange wezen, oen krachtige oppositie te voeren. Besloten word als dê omscandighoden daartoe leiden voor hel eventueel tocli deel nomen aan de regeering eon nieuw congres bijoen te roepen. De voorwaarden voor een evenlueelo deel neming aan de regeering werden in de motie als volgt geresumeerd: Handhaving on loyale toepassing der verkregen hervor mingenherstel van 's lands financiën, doch zonder terugkoor tot liet stelsel der indirecte belastingen; invoering van socia le verzekeringen; democratische reorgani satie van hol leger met een kazerneering van zes maanden en gewestelijke indeeling dor regimenten; uitbreiding van het vak onderwijs, controle der arbeiders op de on dernemingen en voorbereiding van de so cialisatie der groote productiemiddelen. De kabinetscrisis in Hongarije, ia thans opgelost. Graaf Betalen vormde hot volgende mi nistene: Minister-president: Graaf Bethlen. BuiteniaudsMie zaken: Graaf Nicolaas Banffy. OorlogAlexander Belitzka. FinanciënTibor Kaliay. BinnenL Zaken: Graaf Klebelsberg. HaaldolLudwig Megye&nolm. Onderwijs en EeredienstJosef Vaas. Landbouw: Joehen Mayer. Justitie: Wilhelm Paul Tomienji, VolkswelvaartFerdinand Bernolak. Voedselvoorziening: Beia Terffy. In Engeland betreurt men hot mislukken dor onderhande lingen inzake de Egyptische quaestie. Er zijn thans officieels stukken over de ze onderhandelimgen gopub.iceerd, o.a. een schrijven van den Britscken Hoqgen Com missaris in Egypte, AUentiy, aan den Sul tan. Daarin wordt gewezen op den factor, waardoor reeds 40 jaar geleden de associa tie van Egypte en Groot-Britcannlë is be- hoersoht, welke factor, de veiligheid van her Suez kanaal, ook voortaan de belreskkin- gern tusschen bende landen moet beheer- schon. Het is dus van primair belang voor lndië, Australië en Nieuw-Zeehind en an dere koloniën on dominions, dat Egypte vrij blijft van den overhoarscbenden in vloed van eenige groote mogendheid. Daar bij zijn het welzijn en de veiligheid van 350 millioon Britsche onderdanen betrok ken. Voorts wordt in Ihet schrijven een his torisch overzicht gegeven van de betrek kingen tusschen beide landen, terwijl ge zegd wordt, dat Egypte zijn huidige kracht voornamelijk te danken heeft aan Groot- Brittanniü's 3teun en raad. Er was daarbij geen sprake van ec-nige exploitatie ten kos te van Egypte. Dat Egypte tot een protec toraat werd verklaard, beteekende sleelils eon erkenning van het teit dat alleen bij gemeen schap pel ijken arbeid ouder leiding evenlueele bedreigingen va„ verbindingen tusschen de verschillende doelen van het Britsche rijk en de onaf- kelijkheid van Egypte met succes kunnen worden afgewend. De definitieve verant woordelijkheid v.oor de verdediging tegen bedreigingen van buitenaf en voor de hand having van het gezag van den Sultan in Egypte, moot door het Britsche rijk gedra gen worden, dat ook het uitsluitende recht ■moet bezitten, om in zalco het bestuur het land advies te geven. Deze cisohen zijn echter gebaseerd op hot feit, dat dc onafhankelijkheid goede orde en bloei van Egypte essentieels feiiem zijn bij de verzekering der veiligheid het Britsche rijk. Do onderhandelingen met Ierland staan cr blijkbaar beter voor. Uit Londen werd Zaterdag geseind De hoop op een regeling der Iersohe kwestie is thans veel grooier. De herziene voorwaarden der Britsche regeering w den thans door het Sinn Fein-kabinet den Dad Eyreann onderzocht. Hoewel het officieelc antwoord nog wol even op zich zal laten wachten, verwacht men toch, dat een der gedelegeerden morgen naar Lon den zal teruglceeren en dan in staat zal zijn, den algemeencn aard van het ant woord aan do Britsche regeering mede te doelen. Het vandaag heersohende optimisme wordt voornamelijk- vc-roorzoalct door het feit, dat do lorsoho gedelegeerden, verre van dc horzicno voorstellen dor regeering co verwarpc-n, hot de moeite waard heb ben gevonden, om ze gedurende eenigt uren met de brnsehc ministers te bespre ken en daarbij verschillende voorstellen aan de hand te doen." Nader wordt gemeld, dat het Sinn Fein- kabinet Zaterdag den geheelen dag beraad slaagde over de nieuwe Engels Mie voor- De ongerogoldhodon te Woensn behooren, althans voorloopig, weer tot het verleden. De stakers hebben don arbeid rat, slechts kleine groepen c< zetten do agitatie voort. Hot tische OTgcan „Die Bote FMme" is in be slag genomen. Intusschen zijn toch alle koffiehuizen te Weenen gesloten, de vreemdelingen ver laten de stad. VorspreSd ni@uws DE TRAMSTAKING TE BRUSSEL. - Do stakers besloten do staking voort te zetten. De duoctie deelt evenwel mee, dat 450 man weer aan het werk gegaan zijn. DE HAVENSTAKING TE NEW OR LEANS, waarbij 12000 dokwerkers betrok ken waren, ia opgeheven. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Do Spaarisobe troepen hebben zonder strijd de borgen en stellingen van Beni Boei- froer bezet. DE LAGE MARKENKOERS. 1 do grootste Berlijilsehe ;ea- een spijslijst, herleid in Ne- derlandsoh geld, er als volgt uit: Voorspijaen. Haringsalade met mayonnaise 7.5 oont Ilollandsohe eieren inet boter 10 Een koude achoteL 15 Visch mayonnaise 17.5 So6pem Een kop bouillon 2 Kreefteneoep 3.5 Kippensoep 5 Visoh. Gebakken zeetong 20 Kabeljauw met boter, aardappels en groente 12.5 Groenten. Roode kool 5 Jonge spinazie 5 Asperges met remoulade 12.5 Eierspijzen. Roereieren (1 persoon) 12.5 Omelette 15 Roereieren met spek 20 Vleeschspijzen. Duitsolie biefstuk met salade 12.5 Zwijnsrugsmk met appelmoes 20 'Wiener Schnitzel 20 Compote. Pruimencompote 6 Appelmoes 5 Gevogelte. •Tonge fazant met zuurkool 30 Jonge Hamburger gans 30 Vruchten. Versche pruimen 5 Appelen 5 Smyrna vijgen 10 Meelspijzen. Gevulde chocoladetaart 5 Koude rijstpudding anet choco ladesaus 7.5* Kaas. Zwitsereche kaas 7.5 Hollandsche kaas 7.5 Roquefort 7.5 Verschillende soorten wijn in prijzen van 13 oent tot 2.10 per faeele flesc-h. Boven al deze prijzen wordt 10 pot. ex tra gerekend voor do bediening. DE 1DUIT8CHE SCHADELOOS STELLING. De commissie van Herstel had aan de Duitsche regeering een uitstel ver leend, dut den lsten December is ge ëindigd om uitsluitsel te geven over de resultaten der ouderliaiidieringen met de Duitsclle uxlusitrioolen nopens de betalingen op '15 Januari en 15 Februari a.s. De Temps" meldt, dat aangezien de commissie geen definitief antwoord iheelt ontvangen, zij met aigemeene stemmen heelt besloten, door bemid deling van het Berlijnsclie bureau der commissie aan rijkskanselier Dr. Wiirth een in ondubbelzinnige bewoor dingen gestelde nota te doen toeko men nopens deze betalingen en dien algemeenen financieelen eai politie ken toestand in Duitschland. VRAAG: Heeft een kamerverhuurder het recht, voor zijn kamerbewoner, die een sleutel heeft, het uur vast te stellen waarop hij thuis moet zijn? ANTWOORD: Neen; althans niet ach teraf. Maar bij het aangaan der huur overeenkomst kan zulks worden bedon gen tusschen partijen. VRAAG: Mijn zuster is getrouwd met een weduwnaar met kinderen. Heeft zij bij overlijden van den man recht op de helft van den boedel? Bij het tweede huwelijk is een testament gemaakt, daar uit het tweede huwelijk geen kinderen geboren zijn. Zij zijn in gemeenschap van goederen getrouwd. ANTWOORD: Door de vermenging van goederen bij tweede huwelijk, mag de tweede echtgenoot nooit meer erven dan het kindsgedeelte bedraagt van de voorkinderen. VRAAG: Mijn broer en Ik zijn kin deren van den eersten man van mijn tnoeder. Na zijn dood hertrouwde mijn moeder; uit dat huwelijk werden vijt kinderen geboren. Nu is één van inijn stiefbroeders gestorven. Er is geen tes tament. Kunnen mijn broer en ik nu nog rechten op de erfenis laten gelden? Mijn moeder leeft nog. Mijn stiefvader is overleden. ANTWOORD: Ja gij zijt als half broeder gerechtigd tot een deel der na latenschap met uwe Moeder die 1/4 van de erfenis gerechtigd is terwijl de rest in tweecn wordt gedeeld. V2 voor uwe 4 hilfbroeders of zusters en de andere helft voor uwen broeder en u. VRAAG: Bestaat er een wet of ver ordening, die zegt dat een persoon per week of per maand In zijn domicilie moet overnachten? Iemand moet uit een zakelijk oogpunt een domicilie hebben. ANTWOORD: Neen, maar de over heid is gerechtigd om onderzoek er naar tc doen of deze keuze van domicilie ook fictief is en om een of ander wetsarti kel te ontduiken. VfiLSEN. Bij de Abbeidsbei 11 iddeldnc te Vel- soü waren als werkloos ingeschre ven op 3 December 1921 13 timmerlieden13 metselaars, 5 betonwerkers, 1 stucadoor, 12 kuipers, 2 mandenmakers, 1 zeilmaker, 1 scliil- id'er, 1 stratenmaker, 3 wegers, '2 siga renmakers, 4 machinisten, 6 bank werkers, 4 stokers, 6 zeevisschere, 2 bootste vs. 1 winkelbediende, 3 kantoor (bedienden, 211 losse arbeiders, samen 293 workloozen, Weensche Brief. (Van onze correspondent). Weenen. 28 November, eenen is door alle eeuwen heen stêeus net grOuic centrum van ailc mu le levuu geweest, in Weenen was net, uat ui ue iou euw vor tiet eeisl Hel zuO uciiuml geworueu iNiueijuigcu-lieü u.geuiageu is en 111 uczciiüe sua was et, uat ui uc Tóe eeuw voor nut eeist net rer vuu vogexweiue zyu lieueren üeeu ouoreu woxueu; 111 eenige waarvan nu v oenen roemt ais aiuzmaal miuuelpuut. aiur ueuücn Giuck, nayun, mo/ari. eetnovcn eu bcnuoert uun ondernomen 1 ue groote stau aan uen uouau ge- onueu. eyeiiats Bramus, urnouier en umer en nog siccus is Wtenen uestad, ie uitveiKoicu woiut üoor ue grootste lusict van onze nju, ais ue plaats waar ij leven en worsen willen. Weenen is ptKcud om de scuiUeit.iue Opera, om unslekenue concerten en 0111 ue uit- uctnenue musici, iiamen als Richard uss, Felix vveingattner, Loewe en tSuKoaum, oin met te spreken van de vele auuereu, zijn bekenu uoor geheel •Luropa, ja, over Ue geneele werelu. Geen wonder is net tlerualve, dat ust den oiuzettenaen bloei van de Kunst der muziek ook uie van het ver- vaaruigen van inuziektinstrymehteu juist tc weenen tot een zeer giooten trap van ontwikkeling kwam en üat de öeste viooloouwer zien naar ter stede bevin den. s meeste orkestinstrumenten hebben in de laatste tijüeu aanmerkelijke verbe teringen ondergaan en hun geluid is aan zienlijk versieikt Kunnen woruen. Doch ue violen en andere strijkinstrumenten zijn geuurende vul generaties steeds nooidzakèlyk netzelide geoleven. Door net sterker worden van Iiet^ geluid der andere orkestinstrumenten 'en tevens uoor net immer grooter worden der concertruimicn zijn zij langzamer iiand in een zoowel voor den componist als voor den dirigent en voor het puoliek on- houuuaren toestand gekomen. Naar een oplossing van uit moeilijke vraagstuk dienue ulis gpzocht te worden en zeer velen liebbeu zich er geuurende de laat ste jaren mee bezig gehouden. Verschil lenden meenden het raadsel opgelost te heoöeu, maar nog nimmer waren de re sultaten bevreuigend. Totdat de bekende violbouwer dr. Franz l'homastik na jarenlangen arbeid plotseling voor den dag kwam met een nieuw geconstrueerde viool, waarvan de klank ontzettend veel sterker en dieper dan uie van de oude instrumenten. Interessant is het 11a te gaan. hoe dr. Thomas lik gewerkt en gezocht heeit en waaruit zijn nieuwe uitvinding bestaat. Gewapend met de introductie.- welke een bekenue, een Hollander, die sinds eenige jaren te Weenen woonL mij ver- sc.iait had, ben ik hein gaan opzoeken. Gedwaald heb ik door eenige van die typische ecut-Wecnscho nauwe steegjes, die allen een weinig krom loopen, zoo- dat men nooit precies weet, waar men uit zal komen, en eindelijk ben ik gear riveerd in de Mollardgasse, een betrek kelijk onaanzienlijke straat, waarvan de meeste huizen hooge iabrieken en VVerk- stattsu zijn. Een dezer reuzenhuizen ben ik binnengegaan, de trappen heb Ik be stegen en eindelijk op vier hoog kwam ik aan de Werkstatte van den bekenden Geigenbauer. Ik klop aan en wordt op haitelijkc wijze door den doc tor ontvangen, onmiddellijk is hij bereid om mij zijn werk te toonen en te demon- streeren. Op de tafel ligt een der door hem ge bouwde instrumenten, al dadelijk valt als een bijzonderheid op, dat de hals van deze viool niet de gebiuikelijke krul aan het uiteinde heeft, maar gewoon recht eindigt. Dat is om. ook den hals beter in de klanktrilling te kunnen doen dee- len. Sinds eeuwen en eeuwen bouwde men de violen zóó, dat de kam, die aan weerszijden is ingesneden, met den lin kervoet op het bovendek van de viool kast rustte, terwijl de rechtevoet zijn steunpunt op dc bodem had, door de verbinding namelijk door middel van den binnen in de kast a'angebrachten klank- stok, die tusschen bovendek en bodem geplaatst was. Met de insnijdingen in oen kam had men bedoeld dezen te laten doc-u trillen als een twcetanöige vork, doen, doordat de weerstand, die de kam aan den rechtervoet ondervond, veel grooter was, dan die ter linkerzijde, werd liet evenwicht verplaatst en had den de trillingen slechts plaats als bij een éentandige vork. Als gevolg van dit steunen van den kam op den klankstok, ontstond daar ter plaatse een knooppunt, zcodat de trillingen niet over het ge- heele bovendek gelijk waren. Geen enkel atoom van de trillingen van het boven dek werd op den bodem overgebracht, wanneer deze dan al trilde, waren deze trillingen secundair en toe te schrij ven aan het in beweging komen van liet hechtvolunie van de viool. Hoe rustiger de bodem was, hoe voller de tonen wa ren. De bodem was dus een onbenut orgaan, een feitelijk overbodig iets. Wanneer men dezen nu tot actief werk kon brengen, en wanneer ook het lucht volume meer benut zou kunnen worden, dan zou de viool aanmerkelijk krachtiger tonen kunnen veroorzaken. Want het luchtvolume verrichtte ook geen noe- menswaardigen arbeid, wanneer men de beide in het bovendek aangebrachte galmspleten met dun papier dichtplakte, was er bijna geen verschil te hooren in de tonen, dan toen ze nog open waren. Dr. Thomastik had zich dus een pro- gramma opgesteld en wel van de vol- gende vier opgaven: herschepping van den kam tot een tweetandige vork, het teweegbrengen van en door geen knoop punt verbroken trillen van het boven dek, een acticf-maken van het luchtvolu me en een tévens benutten van den bo dem. Daarbij kwam een vijfde opgave: het harmonisch afstemmen van alle tril- lendé organen. Jarenlang heeft devioolbouwer aan zijn programma gearbeid en hij mag dus werkelijk trotsch zijn te kunnen zeggen, dat hij de groote verbetering gevonden beeft. Jarenlang heeft de vioolbouwer aan zijn programma gearbeid en hij mag dus werkelijk trotsch zijn te kunnen zeggen, dat hij de groote verbetering gevonden heeft. Hoe beeft hij dat alles nu tot stand gebracht? Laat ons beginnen met den kam: deze rust bij de door hem gebouw de violen niet onmiddellijk op het bo vendek, de klankstok wordt gedragen door den bodem, hij gaat loodrecht om hoog als bij de oude violen, maar hij raakt het bovendek niet aan. hij gaat er Een belangrijke uitvinding op muziekaal gebied. Een Wienerin over haar be zoek aan Haarlem. 1 doorheen door een ronde opening, hij gaat nog een weinig omhoog en dan rust de kam er op. De linkervoet vaa den kam rust op een anderen stok welke aan het bovendek verbonden Is, er door heen gaat en lil de open binnenruimte van de kast een einde neemt. Nu zijn de bodem en het bovendek niet meer door een klankstok vast aan eikander verbonden, zij trillen nu beiden op deselfde wijze en gelijktijdig, en aaard oor wordt teven3 het luchtvolume in toiling gewacht. Dc kaïn ondervindt nu niet meer een grooteren tegenstand bij den eenen voet dan bij den anderen en zoodoendi ver richt hij werk als een tweetandige vork. Ongelooflijk veel sterker is het geluid van de nieuwe viool nu. over welker b&isvonn ik reeds ir-zdoueeloo. cat deze reent is, zonder omgcoogen uiteinde. Helder, krachtig en diep zijn de tonen, monumenteel en pathetisch, tonen, zoo als, aldus dr. Thomastik. een Bach, een Beethoven en een Brückner felschen. De tonen van een viool van onderbouw vallen er geheel bij in het niet. Verschillende nieuwe instrumenten zijn door dr. Thomastik in het leven ge roepen. zooals een bas als lagere octaaf van de cello, en een tenor-viool als la gere actaai van de viool. Vooral bij samenspel voldoen zij bui tengewoon. Om zijn nieuw werk in de wereld te brengen is dr. Thomastik op liet oogenbllk voornamelijk aangewezen op Duitschland, de Weeners immers hebben geen geld om het te kunnen koo- pen, de meesten hunner moeten integen deel hun eigen oude violen, waaraan zij misschien zoo gehecht geworden zijn, verkoopen. Bovendiei geldt hier ook weer het spreekwoord, dat een profeet nooit ge- eerd wordt in zijn eigen land. Niet dat men dr. Thomastik vijandig gezind is. maar zeer velen staan «enigszins scep tisch tegenover hem. Gelukkig echter, dat ook velen de nieuwe viool hebben hooren bespelen en toen niet meer aar zelen konden toe te geven, dat de uit vinding een bijzonder groote verbete ring is. Het is nu eenmaal een eigen- sciiap van zeer vele aardbewoners, en ten deele een goede eigenschap, alles steeds te willen aanschouwen met eigen oogen en hooien inet eigen ooren, voor zij tot de erkenning kunnen komen of iets goed of slecht is. Ook wanneer zij langs den weg van nadenken tot de zeilde conclusie hadden kunnen komen. liet ïs steeds bijzonder aangenaam, wanneer men een buitenlander op waar- deerende wijze over ons land hoort spreken, het doet ons steeds tot de er kenning komen, dat wij toch ook zeer veel goeds hebben en veel op den vreem de vóór hebben. Een medewerkster, van de „Neue Ereie Presse". het dagelijks eenige malen te Weenen verschijnende blad, Alice Schalek, heeft voor eenigen tijd ons laiidbezoclit en heeft daarbij ook niet vergeten eens een kijkje in Haar lem te nemen. Haarlem is over het alge meen een in het buitenland vooral om zijn oude kunst en om zijn historie bij zonder bekende stad cn onze Weensche moest dan ook beslist het Frans Hals museum. waarover zij zooveel gehoord had. bezichtigen. In haar Hollandisclies Tagebuch vertelt zij dan haar lezers, hoe ze in den tram aan den conducteur vroeg, waar zij uit moest stappen, on middellijk ontstond er een beweging on der de passagiers, bij de halte spraken verschillende personen haar aan en één begeleidde haar zelis tot het museum. Dit was echter overbodig geweest, want een bord met een wijzende hand. dat aan een hoekhuis bevestigd was, gaf den weg aan. Men kan dus niet missen. Op straat spelende kinderen en uit hun win kels tredende kooplieden vroegen allen „Naar Frans Mals?" „De schilder", gaat de schrijfster voort, „leert nog steeds in zijn vaderstad voort, nog steeds ïs hij de geliefde zoon. Typisch is het. dat alle schilderijen ge schenken zijn, zij. die hun schilderij niet weggeven willen, Jéenen haar tenminste. Zoo beiiOQren in Holland cie kunst en haar schatten aan liet volk. Ieder meent, dat hii. wanneer de staat een Rembrandt rijker geworden is, rijker is dan hij vcoe- ger was toen hij zelf nog de eigenaar INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 4 60 Cts. per regel. GENEEST IN ÉÉN NACHT HOESTEN, RHEUMATIEK, BRONCHITIS, STEKEN IN DE ZIJ,et*. PRUSp' doos fi. 1.25p' 1/2 doos Fl. 0.75 De doozen, bestemd voor dea verkoop in Nederland, zijn geheel voor zien van HOLLANDSCHE etiketten, ea van een BLAUWE band aan eeD zijkant. Wij bevelen het publiek ten zeerste aan, hierop bij aankoop goed te letten. Als deze brief verschijnt zal heL ho pen we aan den gemeenteraad gelukt zijn om de begrootiug voor het voigenu jaar ai te handelen. Het aantal verga deringen zal dun ver in het dozijn we zen. Het is aan eenigen twijfel onder hevig o( -de belangrijkheid van de dis cussie wel recutevenredig is aan dc lengte daarvan. Maar liet schijnt nu een maal niet anuers te kunnen uan zoo. De leden verzamelen het gansche jaar doot allerlei opmerkingen en zij hebben van vele personen mededeelingen omtrent misstanden vernomen, zij hebben ten slotte vlijtig de plaatselijke bladen gele zen en nu is het oogenblik bij de be- grooting gekomen om dat alles ter sprake te brengen. We zullen de lezers niet vergasten op de lange lijst van klachten en grieven. Slechts één stippen wij er aan. omdat deze tenslotte is uitgeloopen op een mo tie die is aangenomen. Ze strekte om uit te spreken, dat de nachtvergunnin gen aan z.g. nachtcafé's niet langer ver leend moeten worden. We moeten eerlijk bekennen niet bijster op de hoogte te zijn van het Haagsche nachtleven. Wat er altijd van verhaald wordt, is niet fraai. Waarvoor het nuttig of noodig kan zijn, is ons niet duidelijk. De ge wone café's sluiten om half één, dat is waarlijk een tijd waarop men wel eens erover kan denken oin naar bed te gaan. Het is uit een algemeen hygiënisch oog punt gewenscht dat iedereen 's morgens om ten laatste negen uur zijn arbeid aanvangt. Wil men dit kunnen dan dient men niet veel na half acht op te staan. Neemt men verder de hygiënische voor schriften in aanmerking, dan dient men 7 a 8 uur te rusten. Als allereerste ter mijn is het dus gewenscht om twaalf uur „te kooi" te kruipen. Een sluitings uur van half twaalf was dus voor café's meer dan voldoende. Verlenging na half één is zeker ongcwensclit. Men kan nu wel betoogen dat iedere groote stad een nachtleven heeft en houden zal, maar het is de gelegenheid iu dc eerste plaats die het verkeerde doet ontslaan. Er bestaat nog een ander nachtleven den Haag nJ. dat waarmede ue Tweede Kamer een sieciit voorbeeld geeft Twee avorden per weck houdt het college een jvi.r.dvergadering die na het middernac!lelijk uur duurt. Er Is al vaak over deze vergaderingen ge sproken en het bli.'-t noodig de aandacht er op te vestigen dat diezelfde Tweede Kamer, waarin vaak zulke aandoenlijke redevoeringen over sociale maatregelen worden gehouden, haar eigen personeel aibeult op een schandelijke wijze. Bodes die met een rust van niet meer dan een paar uur. veertien a zestien uren dienst doen, rijksveldwachters, die. zonder ex- betaling, 's avonds viji uur lang aan een kouden tochtigen ingang worden geplaatst. Zeg niet, dat de Kamerleden zelf ook dien diensttijd hebben, want dat is vol maakt onjuist Na eli uur 's avonds zijn er geen tien, na twaalf uur geen vijf leden aanwezig. De rest ligt al lang te rusten als nog dertig menschen worden afgejakkerd om wat op te schieten Al leen de Voorzitter zelf is al den tijd aanwezig. In Australië hebben verleden jaar de dagbladen besloten geen verslagen meer te geven van vergaderingen, voorstel lingen enz., die na eli uur duurden. Het resultaat is gunstig geweest. Er wordt na elf uur niet meer gewerkt. Het ware dringend noodig dat einde lijk de wetgever eens zijn aandacht aan deze aangelegenheid ging wijden eu i met één wettelijke bepaling een eind tnaajrfe aan het nachtbraken. Even goed als hij den bakkeisnachtarbeid t aigeschaiL kan hij paal en perk stellen aan het avondmisbruik. De hy giënische overweging heett hier zeer dwingende beteekenis. Om hali één vertrekt de laatste tram uit de stad naar de buitenwijken, maar daarna komt er nog een speciale tram één gulden per rit vraagt om alle nacht-uilen naar huis te rijden. Dit alics is overoodig. Nut noch genoegen heeft het zoo diep in den nacht neg op sxraar te zijn zonder noodzaak. Een aigemeene bepaling dat na twaalf uur geen tram meer mocht rijden is dringend noodig. Met dc afschafiicig van de vergunnin gen voor de naclilcaié's is een goede daad verricht. Daarmede Is nog wel geeti einde gemaakt aan het nachtelijk leven maar een beperking vau het autoverkeer 's tactis zal er wel spoedig op kunnen volgen en zoodra de lieeren en dames genoodzaakt zijn naar huis tc wandelen, zullen ze wel wat vroeger op .stappen. Slechte gewoonten zijn met predikaties niet veel te verbeteren. Het wegnemen van de gelegenheden om ze bot tc vie ren is eenter een aidoend midde;. Een vorige maal spraken wc over het ■erzet dat tegen ue eigenaardige mo numenten-verordening is komen opzet ten. Thans zijn er wal meer bizonder- heden bekend geworden. Er zijn 2Ü3 bouwwerken onschendbaar verklaard eu reeds zijn 56 protesten tegen onsciiend- baarverklaring ingebracht Reeds zijn eenige ontheffingen verleend, o.a. voor gezautsciiapsgebouwen. De gemeente raad toch heeft het recht van beroep aan zich gehouden. De Commissie die de keuring heeft vervult heeft haar be slissingen op slechts één geval na. met aigemeene stemmen genomen. Dat klinkt wel, maar iiet beteekent nog niet zoo veel. want de maatstaf die de commis sie ter iiand nam deugde waarschijnlijk niet De samenstelling der commissie was niet buitengewoon, maar In den raad voert over dergelijke onderwer pen wel het hoogste woord ccn opzich ter-teekenaar. Intusschen zal dc Raad ae 50 protes ten, die ook nog voor uitbreiding vat baar zijn, moeten behandelen. Van d< twee reeds behandelde is er één aan vaard en één afgewezen. Waarschijnlijk zullen er dus nog verscheidene onthef fing krijgen. Interessanter echter zal het zijn te venlemen ot oe rechter van oor dcel is of deze verordening bindend is. Zoolang daarover geen uitspraak is ge daan. ii3ngt de gansche artistieke zorg van de gemeente in de lucht te zweven. En het lijkt ons alleszins waarschijn lijk, dat de rechter deze verordening niet aanvaarden zaL Het geval dat tot een beslissing moet leiden zal wel spoedig zich voordoen en de uitspraak kan met eenige spanning tegemoet worden ge zien. HAGENAAR. BEVERWIJK GehuwdII. Burger eu' E. A. M'.-ic. Bevallen: J. de P-uiiierLoodvrijks d. A. M. VonkElfrink d. C. SclwhrisFatels d. OverledenA. M. Schenk», wed. vau K. A. v. d. Waal, 81 j. Jobs. Spanjaard, gch. met A. M. Diels, 56 j., (overleden té Am sterdam! Hendrik Klarenbeek, goh. me* M. Sodacr, 45 j., Joh. C. Jongojans, 2 J. M. Sweeien, geh. mot J. Zweethorst, 70 f. IL F. Th. Wamsar.k, wed. S. H. Schaafi- mn, 83 iaar. HAARLEMMERMEER. Bevallen: K. A. Plu::'.ingater Si-ege d. W. M. Kick- hoffAlderden z. M. Barondregtva® Driel, 7. cn d. M. MoolhuijsenBulser t. .1. M. van WielingenKouwon d. Ondertrouwd: F. van Hooidonk, 23 j. en II. IIol, 19 j. W. J. van Gulpen, wedr., S2 j. cn H. Vellekoop, 25 j. A. van Zundcrt, 21 j., en H. van dér Vhigt, 19 j. Overivder.: Abram van Pieter Frliua, II uren, soon van C. Filius. Leondert Maar ten Oosthoek, 57 j., gehuwd niet M. vaS Beusekoiïi. Jacobus Johannes Vlasveld, t j., zoon van Ia. Vlasveld. Adriana Klap wijk, 67 j"., ongehuwd. Johanna Klaainai Goester. 73 j., gehuwd roet P. Mantel. Margarotha B. Beenriterboer. 16 m., doch 1 ter van J. Beemsterboer.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 7