luitenlandsch Overzicht ,GEMENGDo NIEUWS hit de Omstreken <ie o\idon van. dagen. Latan w- tocïfuchaats, gedachtig _aan do wat meer moeite doen, over ons doo- gels van Nioolar du punt li oen te komen, wie eenmaal zicozclf overwonnen heeft en toch maar weer ondergebonden heeft, zal tevreden zijn over zichzelf, het niet te overtreffen genot en den weldaad, dien hij zijn gezondheid hoeft bewe- zen. En nu dus allemaal op de Is 't ij» dan wel een ijzig ding, Dat huiv'ren doet en rillen? Neen, aller menechen lieveling. Zoo zij 't maar weten wiüen. H. L. WARNIER. HAROINC EN 'T AMERI KAAN30HE CONGRES. Over de conferentie te Washington wordt door den correspondent van 't (Mg. Handoteifiad geseind: Er ontwikkelt zloh een stemnwpg legen de japansobe diplomatie, dio ten onrechto uitgaat van de gedachte dat Amerika alleen do ontwaponlnge- kaart heeft om uit te spelen, en tracht den gang van zaken te verkrijgen jvoor het spel van geven eoi nemen. De aarzeling, waarvan Japan blijk geeft ten aanzien van liet toestemmen in de sterkteverhouding der vlotan en de gereserveerde houding, die het aan neemt wat aangaat het tegemoet komen aan de eischen van China, woiuon aan de eischen van China openlijk gekenschetst als een handig heid om Amerika te dwingen, Japan in China en Siberië te steunen in ruil .voor zijn toestemming In de voorge stelde sterkte verhouding der vloten. Men herinnert er aan, dat Japan Wilson te Parijs verschalkte wat be treft Sjantjoèng door het aan de trde 9leSien van liet vraagstuk van de ras songelijklieid, aldus het slagen van .denVolkenbond bedreigend. Japan mam ten slotte den eisch der rassen- gelijkheid terug en redde aldus den Volkenbond, doch. in mil voor de toestemming van Wilson tot bet ver leunen van de conoessie-Sjantoemg aan Japan. Deze opvatting vindt be vestiging in verantwoordelijke krin gen, ofschoon het geloof, dat Amerika r..u weigeren te marchandeeren, hetgeen op een toenemende tegan- slund van de publieke rneeniaig zou sluiten ongeschokt is- Bovendien uaiigezien Amerika in China niets bezit, en onwrikbaar vasthoudt aan de ontwapening, hoeft het maar wei nig om te ruilen, behalve misschien zijn normale goedkeuring wat betreft het Japansclxe imperialisme, hetgeen wat langzamerhand tot fhet publiek doordringt, de toestand nooit zou ge- doogen. De obstructie van Japan e anion met den chaotisch en toestand hi China zullen de eindresultaten vau do coniorentio minder schitterend kunnen doen zijn dan men verwachtte, doch het is zeker, dat wat zij ook zal bereiken, rechtstreeks en ten slotte, z:j het in geringe mate, China en 'ontwapening ten goede komt Indien de conferentie ten slott» vastloopt, zuilen de organen der pu Jjiieke meening de wezenlijke doel einden der onderscheidene naties hel'bon blootgelegd, de diplomaten dwingende de consequenties te aan vaarden, terwijl Amerika met sohoone handen achterblijft en krachtiger steun vindt bij zijne bevolking. Even wel, men geeft uitdrukking aan de hoop, dat Japan, zoodra het bemerkt, dat \merlka vastbesloten is niet te marchandeeren, zal toestemmen m de Êtcrkleverhoudtng dervioten en m het [volgen in China van de tamelijk on baatzuchtige poliiek van andere mo gendheden. Japan heeft er in toegestemd, af te zien van alle preferentieels rechten in Sjantoeng. Ook is overeenstemming bereikt in zake het douanestelsel in deze provincie, dat een mtegreerend deel zal uitmaken van het Chinee st: he douane-systeem. Aan de Japan ners zou echter worden veroorloofd, om met den inspecteur-generaal m 'Je Jajninsehe taal te cöweepondeeren. Uit gazagiiobhenda bron te Wash ington wordt heden gemeld, dat het ontwerp eencr viervoudige ctvereen- komst ter vervanging van den En ge Isch-Japanschen bond nu overwo gen wordt door de regeeringen der Vereeaigde Staten. Groot Britannië, Japan en Frankrijk. Groot Britannic, de Vereenlgde Sta ten, Japan en Frankrijk verbinden zich eikaars bezittingen in de Stille Zuidzee te eerbiedigen. Verder zou de territoriale integriteit van Chinu worden vastgesteld en zou arbitrage worden ingevoerd ter regeling van ge schillen. Er wordt te Londen voldoening over uitgesproken, dat er geen kwestie is van opheffing van het EngeBön- Japansch verbond, maar dat het voornemen bestaat het verbond op te nemen in een meer uitgebreide En tente, waarbij alle mogendheden, die belangen hebben in het Verre Oosten zich zouden «nnshiHcn. Bullour, ait te New Vork ais gast van het verbond van Engelsch spre kenden het woord voerde, zeide te geiooven, dat de kwestie van de be perking der vloten nu binnen het be reik der verwezenlijking lag. De sa menwerking te Washington getoond, ;was slechts het voorspel van andere greote interantionale acties, waarin Britannië en Amerika zouden samenr werken. Hij hoopte, dat de twee En- getech-sprekonde takken, hetzij het initiatief uit hei Westen, hetzij uit het Oosten kwam, steeds aan dezelf de zijde zouden staan. Aan het diner werd een telegram van Lloyd George voorgelezen, waar in hij do conferentie schetste als zon licht, dringend door een bedekte, drei gende lucht en dank betuigt voor de eer, met de ontvangst aan Balfour be wezen, Do woordvoerder der Britsche dele gatie tc Washington deeldt mede, dat het niet waarschijnlijk was, dat Lloyd George nog naar Washington zou ko men. het Amsrlfcaansoha Congrto. is bijeengekomen; de voornaamste punten op het program zijn het wets ontwerp op wijziging van het douane- tarief eo dat op de afdoening der schulden van de Geallieerden. Presi dent Harding sprak zelf de jaarhjk- 6-cce boodschap aan het Congres uit. Volgens de bladen zou Harding me» deelen, dat hij, zoo de ontwapenings conferentie mocht mislukken, meent dat de Ver. Staten meer dan 800 mii- lioen dol lans moeten besteden voor leger en. vloot in het jaar, dat 30 au- ni 1923 eindigt. Dit is 66 millioen minder dan het loopende jaar, maar verre boven de kredieten van voor den oorlog. De Boodschap wijst er verder op, dat de Vereenigde Staten hun leger- en vloot-uitgaveo niet zeer kunnen verminderen, tenzij afle mo gendheden overeenkomen het te doen. De inkomst-en voor 1923 worden ge schat op 3338 millioen dollars, de uit gaven op 3505 millioen dollars, waar in begrepen is 370 millioen voor oor logsschuld, 432 millioen voor de ma rine, en 369 millioen voor aflossing der sohula. Indi&n er een tekort mocht zijn, raadt de president aan om de supplo- toire begrooting voor marine, op 100 millioen geschat, te verminderen. Verspeld nieuws DE REACTIE IN DUITSGHLAND. - Onlangs had in Freiburg een alge- meene studemtenvergadermg plaats, waar geprotesteerd zou worden tegen een der professoren, Kontorowitsj, op grond van een artikel van den Duitsch nationalen professor v. Below Kontorowitsj nam echter m de verga dering zeff het woord en wist zijn ge hoor zoodanig van de juistheid van zijn standpunt te overtuigen,, dat in plaats van met een protest, de verga dering met een nuldebtooging voos den spreker eindigde, terwijl het ge drag van vera Beiow werd gebrand merkt. Volgens het Freiburgecho ©oc.-dem. orgaan zal thans de academische se naat prof. Kontorowitsj diciplinair 6lraffen wegens een afkeurend oor deel ever Bismarck, volgens do be staande bepaling, welke straf bedreigt tegen dongerte, die de nationale of sociale gevoelens kwetst door uitda gend optreden in het openbaar. Dezelfde academische senaat, zoo merkt, de „Frankf. Ztg." daarb ijop, heeft er echter geenerlei aanstoot aan genomen, toen prof. von Below enkele maanden geleden in het openbaar de hoogste officieele rijksambtenaren grof beleedigde en daarmede de lands wetten schond. Een. reactionair ails v. Below kan zich blijkbaar volgens de opvatting van den Freiburgsdhen Se naat, alles veroorloven. Nu het echter gaat om een hoogleeraar, die zich tegenover de reactie stelt, zouden rijksgrondwet en Badensche grondwet die het recht van het vrijo woord waarborgen, geen beletsel zijn om prof. Kontorowitsj den mond te snoe ren Maar het blad vertrouwt, dat de Badensoh-e Landdag in deze aangele genheid een hartig woordje zal mee spreken. FRANKRIJK EN TSJEGHO-SLO- WAKIJE. De Fransclio minister rlog Barthon heeft aan zijn Tsjecho Slcwakscben collega ©en tele gram gezonden van den volgenden in houd: Ik heb vernomen van de schitteren de rede, welke gij in de zitting van liet huis van afgevaardigden vara 21 Nov. hebt gehouden over de Franeöhe militaire missie in Tsjecho-Slowakije. Vergun mij, als chef van- het Fran- sche leger, dat ik u mijn erkentelijk heid betuig voor de hulde, welke gij in zulke schoone bewoordingen ge bracht hebt aan de dapperheid, de militaire bekwaamheid en het hooge moreel dei" leden van de militaire mis sie. Met vreugde noem ik waar, hoe de band, welke ons beider legere ver bindt, dagelijks steviger wordt. In Frankrijk en in Tsjecho-Slowakije ar beiden deze legers, in volkomen over eenstemming met do volken, waan.-an wij een onafscheidelijk deel vormen, voor het eenige vredesdoel: zoo noo- dig den zoo moeilijk bevochten en be schermden vrede te verdedigen. De T. S. minister van oorlog zond een telegram van antwoord in ge lij ken geest gestemd. DE BRITSCHE BEGROOTING. Uit Londen wordt gemeld: De be- grooting vara het volgende jaar vormt reeds het onderwerp van besprekin gen en voorspellingen in de pers. De inkomstenbelasting trekt daarbij voor al de aandacht; ia sommige organen wordt erop gezinspeeld, dat de mi nister van financiën wellicht kans zal zien deze betasting een'igszins te ver lagen als hij zijn inkomstenraming opmaakt. Men grondt deze hoop op de aanzienlijke bezuiniging door de regeering doorgevoerd. Hoe schitte rend de belastingbetaler heeft vol daan aan den oproep van don staat om de oorlogskosten te betalen, blijkt uit het feit, dat de laatste zes dienst jaren, van 1915 af, het totaal bedrag der geïnde inkomstenbelasting 1569 millioen pond sterling bedroeg. In de voorafgaande zes jaren waren de to tale ontvangsten uit deze bron van1 inkomsten 271 millioen. COMMUNISTEN IN ZLID-SLAVIë. De „Tagespost" meldt uit Relgra do, dat de regeering daar in de laat ste dagen een nieuw complot van de communisten tegen den koningen den minister-president o-p het spoor is ge komen. Uit het buitonland kwamen in do laat6te dagen vele verdachte ele menten in Belgrado. TREINONGELUK; Nader wordt uit Philadelphia gemeld i Reeds zijn 22 lijken te voorsahijn gebaald onder de overblijfselen der bij Papermifl op elkaar gebotste treinen. Men gelooft dat er veel menseken verbrand zijn. Van de 24 gewonden zullen er waarschijn lijk velen sterven. ONGELUK IN EEN SPEELTUIN TE MADRID. In een speeltuin te Madrid is een zonnescherm voor het tooneel van een theatre d'été losge raakt. en op het publiek, dat zoo goed als uitsluitend uil kinderen bestond, neergekomen. Een meisje werd ge dood, terwijl twee andere kinderen ster vende zijn. Drie meisjes weiden zeer ernstig gewond, terwijl tal van kinde ren lichte verwondingen opliepen, FATTY, De jury in bet proces- Fatty Arbuckle ie San Francisco, is niet tot overeenstemming kunnen ko men. Haar beslissing moet met alge- mcene stemmen geschieden, maar na een beraadslaging in raadkamer die bijna vijftig uren duurde, waren bij de laatste stemming tien juryleden voor vrijspraak en twee voor veroordeeling, geen eenstemmigheid dus. Al dien tijd zat Fatty in de overvolle rechtszaal te wachten, geslingerd tuj- schen hoop en vrees. Toen het tijd was van te gaan lunchen, was de stand van stemmen der jury elf tegen, één, en die eeae stem was van een der vrouwelijke juryleden. Later kwam er nog een stem van een tweede bij. Toen de kansen op een overeenstemming van de jury uit gesloten leken, bepleitten beide partijen dat de jury zou Avonden ontbonden, maar het hof gaf er de voorkeur aan al het mogelijke te doen om een uitspraak te verkrijgen en daarop werden toen do beraadslagingen in raadkamer maar voortgezet, den geheelen nacht door, want volgens de Amerikaansche wet mogen de juryleden tijdens het proces geen voeling houden met de buitenwe reld. Fatty zat in afwachting maar tal- Jooze sigaretten te rooken en nu en dan ging hij, om zich wat te verzetten, in een afgesloten gang van bet gebouw achter de rechtszaal "wat heen en weer wandelen, onder geleide van een veld wachter. Vermoedelijk zal, nu geen uitspraak verkregen is en de jury tenslotte Van haar taak werd ontheven, de zaak op nieuw moeten worden behandeld. HET PROCES-LANORU, Men zou denken, schrijft het „Jour nal", dat na bet Vonnis van de jury dc zaak-Landru afgedaan is en dat er nog slechts in de gevangenis te Saint-Pierre een ter dood veroordeelde zit, die op de beslissing wacht van bet hof van cassatie, dat waarschijnlijk het vonnis aal bevestigen, en die van den presi dent der republiek. Dezer dagen ech ter beeft De Moro-Giafferi zijn cliënt een bezoek gebracht. Hü kwam do ge vangenis binnen met een glimlach op zijn g'elaat. Een uur later vertrok hij echter weer met een geheel andere ge laatsuitdrukking. Hij verklaarde aan een vertegenwoor diger van het „Journal", die hem vroeg, Avat er toch gebeurd was, dat bij wel door zijn beroepsgeheim gebon den was, doch kon zeggen, dat het geen Lan'dru hem pas had mede gedeeld, hem geheel ontroerd had, en «hij thans maar al te duidelijk de moge lijkheid van een gerechtelijke dwaling .vreesde. Tijdens den loop van het pro ces had de houding van den beklaag de 2ijn vertrouwen in diens onschuld eenigszins aan hei wankelen gebracht, doch thans was hij er meer dan over tuigd van. Hebt u dan misschien bericht ge kregen van een der verdwenen Vrou wen? vroeg de persvertegenwoordiger. Wel, het is lang niet onmogelijk, luidde het antwoord, dat deze vrouwen nog eens zullen verschijnen. Meer kan ik u niet zeggffn. Nog een vraag, mijnheer de adv )- caat, vreest u niet, door uw cliënt be drogen te worden? - Dan zou Landru wel een buitenge woon handige bedrieger moeten zijn. En vindt -u het niet onbegrijpelijk, dat zoo'n handig cn intelligent man als hij, dc domheid beeft begaan, om de familiepapieren van de vrouiven, d'ie hij vermoord zou hebben, bij zich te houden? Naar schatting heeft de 2aak-Landru, die in Maart 1919 is begonnen, aan den Franschen staat tot dusver 60.000 frs. gekost, die volgens de „Chicago Tri bune" als volgt zijn verdeeld10.000 francs voor politie-onderzoek, 27.0000 frs. voor de voorbereiding van het proces en 23.000 frs. voor het proces zelf. De kosten der jury bedroegen 3-7SO francs en voor de getuigen 5000 francs. De uitgaven der magistraten worden op 3000 francs geschat» EEN KINDER-DIEVEGGE.- In Parijs houdt men zioh op het oogenblik bezig met twee ernstige gevallen van kinderdiefstal. Het eerste heeft zich ala volgt toegedragen Mme. Labé, een vrouw uit de ruc d'Orsel, kwam met haar kindje, dat daar geboren was, uit bet hospitaal Lariboisière, doch ging nog even terug om het papier, dat zij mocht uitgaan, te laten nazien. Het vroutvtje, dat nog erg zwak was, maakte gebruik van het aanbod der verpleegster en liet die zoo lang op baar kindje passen.- Op bet bureau bleek, dat de papicrcu absoluut in orde waren. Toen werd Mme. Lalbé al ongerust en zij haastte zidh weer weg, doch de „verpleegster" cn het kindje waren verdwenen en zijn tot dus- •er nog niet teruggevonden. Het tweede geval speelde ïich af on der geheel andere omstandigheden: In dc rue du 4-Septembre werd 's avonds do aandacht getrokken door een hevig snikkende vrouw. I-Iij nam baar mede raar bet bureau en daar vertelde zij aan den commissaris het volgende Zij heette Raymonde Passcpont, was 22 jaar, woonde te Noeux-les-Mines (Pas de Calais) en had 17 November bet leven geschonken aan een jongetje. Zij was naar Parijs gegaan orn ::ich aan een haar bekend kantoor in dc rue dc Chaptal als min aan te bieden. De vo rige week was daar een zeer elegante jongedame gekomen, die dadelijk schik had in het aardige kindje. Zij zou daar om ook van de diensten der moeder ge bruik maken. Enkele dagen later kwam de dame bet vrouwtje lialen. Zij liepen tot de place Clichy. Daar werd een taxi genomen en tijdens den rit kreeg de baby een moot nieuw jurkje aan. Men stopte rue de Rrvoli 69, waar de dame zei„Gaat u naar de derde étage en laat u daar door mijn dokter onder zoeken, zooals gebruikelijk is. Ik zal zoolang op uw kindje passen." Mme. Passepont liet zich door den daar wonenden geneesheer onderzoe ken.- Toen ze -weer buiten kwam, was de auto met de damo en baar kindje wog. Het adres dat de dievegge had opge geven Mme. Norgan, 42 route Natio nale te ViroBay, is gebleken valsch te zijn. Daar staat een weeshuis. De po litic zoekt thans overal naar den taxi chauffeur, in de hoop dat die eenig licht in de zaak zal kunnen brengen. In ieder geval zou bij kunnen mede- deelen waar de dame met bet kindje was uitgestapte De rechter vaa instructie heeft op grond van het door drie deskundigen uitgebracht rapport over het spoorwegongeluk in den tunnel der Batignollea bij Parijs, hel wolk begin Ootc/ber heeft plaats gehad, een be schuldiging Ingebraoht wegens manslag door onvoorzichtigheid togen den wissel- vvadhtor Malledant van post 4, dio oen truc zou hebben toegepast om een signaal op veilig te doem staan, en aldus het on geluk heeft veroorzaakt. Do wiseelwachter ontkent echter de hem ten laste gelegde feiten. INGESTORT, In Madrid: is een afdak, hetwelk het tooneel van het zoinertheater in oen der parken (beschermde, ingestort. Een aantal kinderen werd sretroffen en ernst ie gewond; één meisje vond: den dood. Als do heer Bramson dit ontkent, don' is liij .niet op do hoogte. De hoor Bmtason: 't Kan zijn De Voorzitter zegt ten aloite toe. dat h«t Burgerlijk Armbestuur u^sluiteid .oor de onttrokken werkloozen ecu ub- aidio zal ontvangon, om dit na de ik organisaties aan da belanghebbenden uil .0 koureu. Ot«e oei: zal hot Burgerlijk -wiiiuoaluur hierover vergadcieu. Do heer Br a in s o n véi'eenigt zich bier tenslotte meo, als tenminste oil: karakter v.'ui bedeeling er aun ontnomen wordt. Tor sprake komt, de reorganisatie lor ZANDVOORT. GEMEENTERAAD. Zitting an den Gemeenteraad van Zaad- voort op Dinsdag 6 Deo amber, des avonds te half acht. Voorzitter: de Burg am oester, de hear J. Afwezig u> Wethouder Slagveld. Op de publieke tribune verdringen do belangstel lenden zich om oen plaatsje te 'bomaohligen. Tientalion moeten zich met eert staanplaats vergenoegen. De Voorzitter deelt mee, dat Wet houder Slagveld bericht heeft, op deze ver gadering niet aanwezig te kuanon zijn. De Ned. Isiaëlietisdlia Gemeente ta Haarlem verzoekt gebruik te mogen maken van oen schoollokaal te Zandvoort voor het geven van godsdienstonderwijs. Op voorstel van den heer Molenaar wordt dit verzoek in handen van B. «ar W. gesteld ter afdoening. Voorgelezen worden de vragen van do hoeren Bramsoaen Van der Moo ie n omtrent do werkloosheid in Zaud- voort, diu roods in ons blad vermeld zijn geweest. Op verzoek van end heer Bramson deelt Wethouder Van der Plae mede, dat or op het oogenblik van gemeentewege veel productief werk wordt verschaft, waardoor Aele werkloozen -aan liet werk zijn gezot. Spreker noemt eenigo werken, die door do gemeente onderhanden gerio- man zijn. De heer Bramson is verheugd, dat or reeds ongeveer 50 wenkloirzen aan het work zijn gezot. Hij merkt evenwel op, dat or in Zondvoort honderd werkloozen rijn, builen do ongeorganiseerden. Spreker zou het zoor betreuren, als werkloozen door het collego van B. en W. voor ondersteu ning naar het Burgerlijk Armbestuur zou den worden verwezen. Hij vraagt dan ook voor de uitgetrokken werkloozen eon apar te finaneieele steunregeling, omdat de controle wanneer door het Burgerlijk Armbestuur steun wordt verleend niet goed zou wezen. Wethouder Van dor Plas zegt, dat vele arbeiders in dezen niet meewerken, door niet mee te deelen wanneer zij uit getrokken zijn. Op die manier wordt de zaak moeilijker. De Voorzitter dceR mede. dat eT arbeiders in Zandvooit rijn, die in het be gin van het jaar veel geld verdienen. Wanneer zij dan door de omstandigheden soDder werk komen, mogen zij zegt spreker niet zoo dadelijk financieel ge steund worden als rij, die in dezelfde om- Btandiglioden verkeeron, maar in het begin van het jaar voel minder verdiend hebben. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat dezen door do gemeente financieel gesteund moe ten worden. Dit aal ook niet door "net Burgerlijk Armbestuur op de gewone «ij- zo geschieden. Aan het Burgerlijk Armbe stuur zou bijvoorbeeld een bedrag kun nen worden verleend, om uit te keer en aan de uitgetrokken werkloozen, die slachtoffers zijn van de ongunstige om- siaadighedea en omdat het jaarlijksche subsidie, dot aan het Burgerlijk Armbe stuur verleend wordt, daarvoor toch niet toereikond zou zijn. Die viitkeering zou dan moeten geschieden op oen anderen dag, dan waarop de armlastigen hun on dersteuning ontvangon. Zij, die in het be gin vsvn het jaar veel geld verdiend heb ben en nu om steun vragen, hebben zegt spreker in bet begin van het jaar bijlkbaar to veel uitgegeven. De heer Bramson zegt, dat de toe lichting van den Voozritter hem niet bevredigt. Hij meent, dat B. en W. geon uitzondering mogen maken, want dit doen dc A'akorg.Anisaties óók niet en ook Mi nister Buys de Beerenbrouok maakt geen uitzonderingen, «naar scheert allen over 64n kam. Volgens spreker zal het met de groote verdiensten in Zandvoort wel Ios loopen. De Voorzitter kan zich daar niet mee vereenigen. moet, zei spreker, wel degelijk rekening gehóuden worden met liet feit, dst thans uitgetrokken werkloo zen gedurende veertig weken 80 ver dienden. De heer Bramson merkt op, dat dit eon hooge uitzondering is. Volgens hom is de doorsnos-verdiensto niet GO, maar 40 a 45 per week. En daar kondon de mensdhen niets van overhouden. De Voorzitter: Er zijn er velen ge weest, die 60 per week hebban verdiend. cernge discussie vervengl de Baad zich mot net voorstoi van den Voorzitter, ia» het rapport van den accountant ic tanden te stollen van de ooiumissle vat ■ijbtand voor Publieke Werken. Voorgelezen worden de brieven, door dêu heer Koning aan B. on W. en aan don Baad gezonden en waarvan do voor naamste zinsneden reeds in ons blad zijn ipgonomen. Tevens wordt voorgelezen -Kin rol tri j ven van Wethouder Slagveld, dar liij in antwoord op de brieven van den hear Koning heeft ingezonden, waarin bij het door hem in de laatste Raadsvergade ring ingenomen standpunt handhaaft en meedeelt, voornemens le zijn alles haar fijn te zullen uitpluizen. In ecu ander schrijven deelt Wethouder Slagveld mee, dat hij een gerechtelijk on derzoek heeft aangevraagd. Hij wil de vragen van den heer Koning niet beant woorden, maar een jusiitieele uitspraak afwachten; blijkt het, dat hij ongelijk heeft, Aan zal hij in de openbare raadsvor ga dering aar. den beer Koning en aan de "betrokken ambtenaren zijn verontechuldl- f iug aanbieden; ook zal hij dan ais rasds id bedanken. In het tegenovergestelde geval eischt hij, dat dan de heer Koning :ijn ontslag als raadslid newmt. Do Voorzitter deelt mede, dat het col lego van B. en W. het verzoek van den heer Koning, om den heer Jansen, Ion gemeente-architect, en den heer Hollen- lierg, ambtenaar, in de openbare raads vergadering te hooren, niet kon inwilli gen. Deze vergadering, zegt spreker, lp geen openbare rechtszaal. Spreker deelt mede, dat ook hij de bewuste bouw kwes tie en de zaak van de tegels heeft on- derzodht. Niet namens Weihouder Slag veld, maar namens het ooilego van B. c-n W. deelt hij mede, dal door den heer Koning wel degelijk op 2 October 1919 een ibouwaanvrago voor een villa Is ingediend. Op 3 Ootober is hierop advies van don gèmeonte-arohiteot Ingekomen. Op 8 Ooto 1)6daaraanvolgende is van dit advies aan den heer Koning mededeling gedaan. In dit advies stond, dat alvorens op de plan nen van den heer Koning eon ï-eschikkiug kon worden genomen, hij tegemoet meest komen aan een paar visohen van de Schoonheidscommissie. Tegen de construe tie waren geen bedenkingen. De heer Ko ning is daarop bij de Schoonlieidsootnmts- rie geweest en is aan de gestelde eischen tegemoet gekomen. De lieer Koning en dit ie hier het kardinale punt, zegt spre ker heeft toen nieuwe plannen inge diend, maar die teekeningen zijn niet in het bezit gekomen van B. en W., die du* geen conelusies hierop konden necu-n- Waoiom die teekeningen niet bij B. en W. rijn gekomen, is blijkbaar van den heer Koning een onachtzaamheid geweest. De heer Koning, zich hiervan niet bewust, heeft toen hij na dertig dageiu geen be richt hosft ontvangen gemeend, met het bouwen te kunnen beginnen. Eu do go- ineoute-architecl, de heer Jansen, heeft zo- iker gedacht, dat het college van B. en W. do zaak thans In orde had bevonden. Ge heel te goeder trouw heeft hij dus tegen den bouw geen aanmerking gemaakt. Ais op de Secretarie gevraagd weid, waar de teckeningan waren, dan werd daar steeds geantwoord, dat er geen leekeningen wa ren. Dit wat <ie bouwkwesti® betreft. En nu de w.V van de tegels. Gebleken is, dat in Augustus 1820 door O. Loos ge haald rijn 760 tegels voor rekening van den heer Koning; deze tegels rijn op last van den gemeente«arcihiteot afgegeven door den ambtenaar HoÜenberg. Op 19 Juli zijn namens den heer Koning de bewuste tegels teruggebracht. Dit zijn, zegt spreker, de feiten; van commentaar wen acht hij zioh te onthouden. Dc „vragen, die de heer Koning aan den heer Slagveld ii3d willen stellen", zoi de voorzitter tenslotte, „kunnen niet beant woord worden, want de heer Slagveld is er niet!" (Vroolijkheïd). De heer Zwaan: „Als iemand geen antwoord wil geven, zooals de hoor Slag veld geschreven heeft, dan la dat óók oen antwoord 1" (Vroolijkheid). Do heer Koning dankt den Voorzit ter voor de toelichting, die naar waarheid gegeven is. Het spijt hem, dat zijn verzoek, om den heer Jansen in deze vergadering to hooren, niet kon worden ingewilligd. Dan zou het, zei spreker, blijken, dat de heer Slagveld in alle opzichten onwaarheid heeft gesproken. We leefden in een onge lukkiger! tijd; er was gebrek aan materi alen, zoowel bij de gom conto als bij do particulieren. Daarom leende men bij el kander. Men moest soms drie maanden op materialen wachten. Spreker zegt, dat mj ten opzichte van B. en W. ten volle aan rijn verplichtingen heeft voidaan. De heer Slagveld moet tegenover den Raad een waardiger houding aannemen en ook te genover de ambtenaren. De tegels rijn door mij niet gestolen, maar geleend. Dit :s nu duidelijk gebleken. Spreker vindt net een eohande, dat de hoer Slagveld hem in een openbare raadsvergadering voor een dief heeft uitgemaakt. De heer Bramson nosmt hot van Wethouder Slagveld eveneens pliohtverza king, dat hij een vermeende onoorlijkheid gedurende tien maanden onder zich lieeft gehouden. Spreker noemt het een schande, dat een wethouder een raadslid op zulk oen ongemotiveerde wijze in een openbare raadsvergadering voor dief hoeft uitge maakt. Naar aanleiding daarvan stelt bij mede nauiens den heor Zwaan de volgende motie voor: „Do Raad, kennis genomen hebbende van den aan val van Wethouder Slagveld op het Raads lid M. Koning; ran oordeel, dat deze aanval berust ->p persoonlijke verdachtmakingen; keurt deze handelwijze af; «preekt fcei volle vertrouwen uit in do betrouwbaarheid van het Raadslid Ko ning; gaat over tot de orde van den dag." D« Voorzitter maakt bedenkingen tegen het eerste gedeelte van deze motie, omdat Wethouder Slagveld niet aanwetig is om zioh te verdedigen. Daarmee loopt men op de zaken vooruit. Ik vind het niet good, zegt spreker, hem reces bij voorbaat te veroordeel cn. Do beer Zwaan protesteert hiertegen, omdat de heer Slagveld de vragen van den heer Koning niet hoeft willen' beantwoor den. Do Voorzitter liandhaaft zijn be zwaren. De heer Bramson wil eindelijk eens oen eind gemaakt zien aan hot in open bare vergadering bespreken van personon, zooals herhaaldelijk in Zandvoort gebeurt. Do heeren Siegers, Van Helden eu VanderPlas opperen ook beden kingen tegen het in stemming brengen van deze motie. De heer Siegers wil alleen vóór het tweede gedeelte stemmen. Na nog eenige heftige diaouaaie deelt de hoer Bramson mede i.amona den beer Zwaan mede, dat rij om tactische redo- nen hot eerste gedeelte van do motie in trokken en alleen het tweede gedeolto in stemming willen brengen. Wat het eerste gedeelte betreft, lxhouden zij zich hot recht voor, deze eventueel later bijvoor beeld bij de algemoene beschouwingen dor gomeontobegrooting in te dienon. De motie luidt nu als volgt: ..Da Raad, gehoord de besprekingen van hedenavond, spreekt zijn vertrouwen uit in het Raadslid, den hoer 31. Koning, en g3Al over tot do ordo van den dag". Deze motte wordt met algemecno item De heer Koning dankt d&n 1 lil bewijs ran vertrouwen, waaruit blijkt, lat hij geen oneerlijke handelingen heeft Tot loden der commissie van bijsteud voor Publieke Weikon Avorden benoemd do hoeren M. Koning, C. Siegers en J. Groen Tot leden der commissie van bijstand voor de bedrijven worden benoemd de hoeren J. K. A li. van Helden, J. van der Schinkel, A. J. van der Mooier. a V. Zwaan. Tot leden van het Burgerlijk Armbe-siuur worden benoemd de heeren J. L. Vinken eu W. Paap W.-.m Do laatste na loting met den heer A. Terol. Tot-gom-oorte-i-,i-iieeshear wordt benoemd Dr. C. A. H. Gerke. Tot schoolartsen worden oenoemd de hoeren F. de Stoppelaar "P. Yarekamp on mejuffrouw C. Polak. Tot leden der commissie tot wering vaa «cb ooi verzuim worden benoemd de heeren Damen, Voot, Volger, Vinken, Buckman, 3. Haan en Groen, de laatsto na loting met den heer 61agveid. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. tol het in gebruik geven van liet gymnastieklokaal van school C aan «lo gymnastlekveroenigïng Oefening staalt spieren". De voorstellen van B. en W. betreffende een adres van K. de Goede voor vergoe ding van huur eener woning in do Pas sage, verbooging van annuïteit, wijziging in de Politieverordening, verkoop van «rond aan mejuffrouw J. Af. Cooleu voor 25. het in principe besluiten tot het :u- stellen van Georganiseerd Overleg, de in stelling van een oommÏBete van bijstand voor do financiën en een -wijziging in do Verordening op de leges, worden nrnngc- Tiomen. Aan den heer A. Banning ambtenaar tor Secretarie, wordt een toeslag van 100 op rijn jaarwedde verleend. De jaarwedde van den correspondent voor de arbeid «bemiddeling wordt t.io f KO op 200 gebracht. Rondvraag. De heer Molenaar vestigt or do .intr- dacht op, dat vele nieuwe gemeenfewonSn- «en in da Koningstraat aan het verzakken zgn. Ook van binnen zijn deze woningen. nl^ m orde. Hij vmagt oen onderzoe k. Do Voorzitter zogt dit toe. To (kwart over elf wordt de openbare ver gadering gesloten. De Raad gaat ni« in geheime zitting ter behandeling van be- lastingreclames. VELSEN. Het kerkconccrt vaa .„Zang Veredelt", gehouden den 50en November j.l., bracht netto op ƒ87.80.- ,Dit bedrag is aan de Noord- en Zuid- 'Hollan'dische Reddiagmaatschapjiii af gedragen, om ten goede tc komen aan de nagelaten betrekkingen van de om gekomenen bij het vergaan van da „Brandaris" en de „President van Heel". IJMUIDEN.- Door de politic is aangehouden C.- v. d. B.-, zonder be kende vaste Avoonplaals, die nog 3 maanden igevangenistraf moest onder gaan v. d. B. is op transport gesteld naar Haatïem en overgegeven aan do Justitie. - Maandag kwam de heer V., uit de Kanaalstraat, op het ijs zoodanig *e vallen dat hij een bloedende wond ain het achterhoofd opliep en een oogen blik buiten bewustzijn raakte. Éen agent van politie verleende hulp, waar na dc heer V. zich te voet naar huis kon begeven. Gevonden voorwerpen witte geit,; blauwe kinderhandschoen, kindertrui» kraderbroefcje, jas en broekje aan een stuk, leeren kussen, ceintuur vau kin dermantel. Inlichtingen verstrekt do politie. Heden, Woensdagavond, zal Jhr, Boreel van Hogelandcn, te Velsen, in het gebotfw voor Chr. Belangen te IJ- muiden optreden als spreker in een zen- din gs-s amenkoms t.- Rijkspostspaarbank. In de maand November 1931 is ingelegd ƒ22103.08 (367 inlagen) en terugbetaald 17952.92 (2S3 terugbet.). Uitgegeven zijn 15 nieuwe boekjes. N.V. „DE TIJDGEEST"! Trekking van 500 numnizrs ten over* staan van Notaris A. G. MUblE. Dinsdag 6 December 1921,, frijs van f 20CO 18208 7: 400 14193 2C0 5353 17822 18833 '5> £.100 660913107)4115 16411 18583 ïïgzeu van 1 90.— eioen geul. 110" 2221 4576 7074 9953 12132 14379 16600 19081 5J 36 4602 7100 97 12223 97 219116 20"/ 2324 4774 28 1000G 3514451 78 17. 16 38 4813 7221 57 51 9916718 79 99 46 20 4310159 76 14572 8819254 311 2406 86 7350 10203 12341 76 16839 67: 93 M 91 7405 9 70 14745 66 19305 99 2566 97 30 26 80 69 73 28 440 263Ö 5129 47 67 12429 97 77 19461 53 40 5246 55 10345 30 14802 16925 72 59 49 55 7541 10422 79 10 65 99 84 2779 75 89 47 12517 14S22 17019 19526 94 2806 5329 7607 77 73 73 32 41 EU0 2962 96 7701 fil 82 15013 67 64 32 68 5434 93 99 97 44 93 65 45 3047 42 7802 10537 12617 55 94 19600 71 55 71 7923 70 29 65 17223 12 78 91 87 2S 75 50 93 t9 62 95 3150 5532 S4 83 70 15118 73 78 7C4 3220 93 8055 105O4 12740 91 17317 19713 53 34 5521 64 11 75 1530317504 51 77 3359 60 05 10727 12842 92 27 68 604 68 62 8111 61 96 15405 17610 78; 41 3491 82 53 10843 12919 14 76 19813, 928 3521 87 84 70 13061 34 97 78; 95 76 5710 8266 89 67 39 17770 84' 1C04 3607 25 92 10913 85 15523 17812 98. 93 49 40 8335 11011 13172 84 33 19923 1117 3786 52 55 21 92 90 97 29 25 97 59 62 2213269 97 1790320038 55 3812 5827 8425 24 73 15607 40 40 68 52 47 S4 53 81 46 41 20164 05 71 78 8551 11126 13404 54 60 20223, S7 3921 5936 8707 49 6215725 86 40, 1253 28 37 8893 11253 13560 15802 18141 55, 64 54 92 9020 94 71 25 74 86. 92 4000 6108 35 11336 13642 54 18212 20306, 1315 42 6279 54 11408 94 16034 43 20485, 1430 45 6334 9169 15 13731 37 97 90 61 99 35 79 22 44 44 18326 20524! 1533 4174 6421 £382 31 45 71 18454 39 45 78 22 9401 11525 7316104 65 99 70 88 - 30 94 65 13853 7 18500 20709 1617 4250 41 952011613 SÖ 33 81 10 1708 4345 47 61 31 13904 51 18622 11 29 55 6561 95261172214038 56 41 42 69 p 6669 ?0 11835 14125 W 47 81 1851 61 6713 51 11904 37 91 76 92 907 77 39 95 38 88 16297 18731 20844 28 4445 6868 9718 65 14202 16312 40 20911 2072 61 85 46 76 7 18 81 74 4503 6919 91 12001 12 16454 18895 80 28 62 9S03 6 22 96 18966, 91 42 72 9926 46 25 16524 91 2125 72 7063 35 81 67 3319005;

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 6