Rubriek van den Arbeid. Velser Brieven. HAARLEM'S DACSBLAD Het sonflict in de Metaalindustrie. VERHOOGING VAN DE UITKEE RING AAN DEN. UITBREIDING VAN DE STAKING I Uit Rotterdam, De Rotterdarusohe correspondent ▼an Het Volk schrijft: liet bestuur van den modernen Metaalbewerkersbond heeft aan de besturen der andere arbeidersorga nisaties het voorstel gedaan de uit- keeringen der ongeorganiseerde sta kers te verhoogen. Naar wij vernemen, moet het in de bedoeling liggen don kindertoeslag te verhoogen tot f 1 per kind en per week. De ongeorganiseerden krijgen thans f 0.50 kindertoeslag. Echter zouden dan ook do stakers van den katholieken en christelijken bond den kindertoeslag van f I moeten ontvangen. Bij deze bonden is de kindertoe slag nu resp. f 0.75 en f 0.50 per kind. De moderne bond geeft nan zijn leden reeds f kindertoeslag Staking in Don Kaag. De Haagseho redacteur van Het Volk meldt De Haagsche nfdeeling van den modernen Metaalbewerkersbond heeft besloten met ingang van 15 de zer de staking voor de karosseriefa- briek „Pennock" to proclameereu. De personeelsvergadering sprak zich met algemeens stemmen voor staking .uit. Ook de afdeeling van den R. K. Bond nam niet groote meerderheid een soortgelijk besluit, zoodat de vol gende week Dinsdag het ruim 60 man sterke personeel in strijd zal komen. Uit Tiel. Vrijdag is heb werk in de Kon. N ederlandsohe Metaalwarenf abrick v.h. J. N. Daalderop Zn. te Tiel, waar Donderdag de loonsverlaging inging er wrd toen wegens den ka tholieken feestdag niet gewerkt op de gewone wijze hervat. Ook pij de firma Kurz en Co. aldaar, waar deze verlaging vandaag ingaat. Van arbeiderszijde werd meege deeld. dat in een heden te houden vergadering van het personeel de be slissing zal vallen over de vraagsta ken of niet. Op de twee fabrieken samen werken ongeveer 500 man. Omtrent loonswijzigiug op de nie- taahvarenfabrielc Rio en de Tiel- sche Machinefabriek is nog niets be kend. Nog een staking. In een vergadering der organisaties van het personeel van „Vulcaaiis- oord" te Tefborg is besloten, om to gen de aangekondigde loonsverla ging de staking te proclameeren. De- ze staking betreft 630 man. De onderhandelingen te Utrecht. De onderhandeling met den r.k. patroon Frans Smulders te Utrecht, die deze week zou plaats vinden, zijn uitgesteld. De bespreking zal nu a.s. Maandag plaats vinden. Man hier en daar. 'Aangezien de Landelijke Arbeids regeling voor het Bakkersbedrijf voorschrijft, dat op de beide Krst- dagen geen bakkersarbeid mag wor den verricht, zou dit jaar, nu éérste Kerstdag op Zoudag valt, op Zater dag 24 December brood voor drie da gen benevens nog voor Dinsdagoch tend gebakken moeten worden. In verband hiermede werd door de Ned. Vereeniging van Werkgevers }n het Bakkersbedrijf tot den Direc teur-Generaal van den Arbeid het verzoek gericht, om toestemming te veiieenen, dat in den nacht van Vrij dag 23 op Zaterdag 24 December, gedureden den geheelen nacht bak kersarbeid verricht zal mogen wor den, en dat zoowel op Zaterdag 24 als op Zaterdag 31 December aan alle bakkerijen vergunning zal verleend w orden, tot het verrichten van over werk tot een maximum va 2 uur. De Landelijke Regeling betreft de ge meenten Amsterdam, Zaandam, Haar lem, Dén Haag, Delft, Rotterdam, Schiedam, Utvecht en Leeuwarden. In overeenstemming met voren staand verzoek, is door den Minister van Arbeid een regeling getroffen, waarbij toegestaan wordt, dat de aangevraagde nachtarbeid verricht .wordt, onder voorwaarde le. dat, onverminder de verbodsbe palingen, geldende-ingevolge gemeen telijke verordening, geen deeg of brood, dat tussehen 8 uur des na middags en 7 1/2 uur des voormid dags is bereid of opgewarmd, op 24 December 1921, het gebouw, waarin de broodbakkerij zich bevindt, ver laat vóór 7 1/2 uur des voormiddags en do verkoop daarvan geen aan vang neemt vóór 8 uur des voormid dags 2e. dat op 26 December 1921 in de broodbakkerij geen bakkersarbeid wordt verricht 3e. dat de werkzaamheden van de in de broodbakkerij werkzame bak kersgezellen zoodanig zijn geregeld, dat geeu hunner op meer dan zes dagen in drie achtereenvolgende we ken arbeid verricht tussehen 10 uur des namiddags en 6 uur des voormid dags. Voorts wordt, op grond van art. 42 der A.rbeidswet-1017 vergunning ver leend, don werktijd der in de brood- bakkerijen werkzame bakkersgezel len op Zaterdag 24 en 31 December 1921 met twee uur te verlengen, on der voorwaarde, dat van dezen ver- gunuing slechts gebruik mag worden gemaakt, zoolang zij naast de arbeids lijst is opgehangen. PROTESVERGADERING LOODSPERSONEEL. In verband met de weigering van den minister om het bestuur van de Centrale van Vmeenigingen van Per soneel in 's Rijks Dienst te ontvan gen ter bespreking van de belangen van het personeel in verband met '6 te Delfzijl gebeurde met den Loods- schocner „Eems II" en mede naar aauleiding van het standpunt, door der. Minister van Marine ingenomen, werd te 's-Gravenhago een drukbe zochte openbare vergadering gehou den om het geheele personeel in do gelegenheid te stellen zijn standpunt te bepalen. Er werd een motie aangenomen, waarin afkeuring werd geuit over de houding van den minister van Mari ne en verklaard dat door het depar tement van Marine onvoldoende zorg wordt besteed aan de loodsvaartui- gen. Ten slotte werd in de motie uit gesproken dat het loodswezen naar het departemet van Landbouw moet worden overgebracht en dat behoort te worden overgegaan tot invoering van een stoomloodsdienst. Pensioenbijdragen, Op de vragen van den heer A. P Staalman betreffende terugbetaling van de voor 1 Jan. 1919 versehudigde pensioensbijdragen van ambtenaren, wier salaris van 400f 1200 bedroeg antwoordde de Minister van Finan ciën dat de Ministerraad in de maand Mei van dit jaar heeft besloten, dat bijdragen voor eigen pensioen over pensioensgrondslagen van meer dan f 400 doch niet meer dan f 1200, ver schuldigd over aan 1 Jan. 1919 voor afgaande jaren en na dien datum be taald, aan de betrokken ambtenaren zullen worden gerestitueerd. Naar den Minister is gebleken, hebben de verschillende Departementen, ook dat van Waterstaat, aan bedoeld be sluit uitvoering gegeven. UIT DE SIGARENÏNDUSTRIE. Wij lezen in „De Strijd" Het collectief contract in de siga- renindustrie is opgezegd. De vakbon den plegen overleg om tot gelijklui dende voorstellen te komen. Uit do Vakpers. In „De Strijd", orgaan van .het N. V. V. schrijft N. Het N. A. S. en de „Tribune" roe pen om een spoorwegstaking. Hoe staan echter de feitelijke verhoudin gen? Bijna het geheele prsoneel (onge veer 48000 man) is georganiseerd, na melijk ongeveer 19000 in de N.V. (de rest ongeveer 3-500 is trampersoneel, tot voor eenige jaren telde de N.V. nog slechts enkele duizenden leden in totaal) ruim 14.000 in den R.K. Bond, bijna 5.000 in den Prot. Ohrist. ruim 4.000 in den Ambtenarenbond en ruim 4.000 bij de Neutralen, en dat deze vier genoemde bonden, na dat zij eerst het voorstel der Neder- landsche Vereeniging, om eventueel zich daadwerkelijk te verzetten te gen verslechtering afwezen, zich be reid hebben verklaard met de direc tie mee te werken, om den arbeids tijd te verlengen, dan zal ieder wel willen erkennen, dat de positie voor de N.V., éérvol, maar moeilijk is. En dat alleen iemand met heel erg zieke hersens in een zoodanige situatie aan staking kan denken. Zooals bekend, heeft de Nederland- sche Vereeniging een ander, onder deze omstandigheden meer doelmatig strijdmiddel genoemd, namelijk het lijdelijk verzet, om dit in geval van noodzaak eventueel toe te passen. Dat zal met den meesten ernst on der oogen worden gezien, maar een vaWereen. kan en moet niet verder grijpen dan haar macht gaat. Dat heeft de Nederl. Vereen, steeds gedaan en juist daarom heeft ze steeds zoo zegenrijk kunnen wer ken voor het spoorwegpersoneel. Ingezonden Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven Voor den inhoud dezer rubriek Btelt de Bedactie zioh niet aansprakelijk. SINT NICOLAAS-FEEST BOND VAN NED. ONDERWIJZERS, Wat is/ er gisicr-cnavond weer geno ten door al die jongens en meisjes. Hoe er genoten is, och, dat weet je pas, als je er bij bent geweest. Dat voel je pas, als je door al die helder schitterende kinderoogje3 geïnspireerd wordt en dat zuivere kindergenot aanvoelt cn het .in je vaart als iets heiligs. En dan, och.... dan, te midden van al die van genot stralende jeug-d, wan neer je er wat week van wordt, dan 2ie je alts een wreed visioen, de keeren Hoofden van .scholen Van der Werff en Ten BroekeDan krijg je even een brok in je keel, wanneer je van ouders moet hooren, dat door de eerste in de klassen is rondgezegd „Ga niet naar dat feest. Dat is alleen voor arme kindexen en het geld, daarvoor noodig, is afgebedeld...." - en door de tweede, dat het toch brutaal van die Sinterklaascommissie of van wie dan ook was, om de kinderen van zijn school toch uit te noodigen, om ze toch in de gelegenheid te stellen een klein beetje kindervreugd te doen genieten. Alsof die, iederen avond huiswerk-ma kende kinderen geen genot mogen ken nen. Achhadden die heeren even tjes een (kijkje komen nemen 1 Hadden ze slechts e'ven hun feedingen gezien Zouden ze niet van gedacht-,: veranderd zijn? Wanneer er sprake is van „arme" kinderen, och, i'k weet het niet, maar 'k zou baast zeggen, dat het dan juist die jongens en meisjes wa ren. Immers hun „meneer" of juf frouw" was ei- niet. De door de heereu Hoofden noodlottig uitgeoefende pres sie om niet te gaan, scheen op dezen alleen invloed -tc hebben gehad! En die arme jongens en meisjes wa ren dankbaar, zoo dankbaar, dat ze dit wilden uiten. Maar hoe? Doch die vxoolijke kinderzielen wisten raad.... lief meisje nam het op haar en namens al -haar schoolgenootjes kwam bedanken voor het heerlijke avond je Meer wil en mag ik niet zeggen het laatste is te mooi. Zoo mooi dat alle onaangenaamheid weggevaagd is. Laat ons eindigen met den warmen wensch te spreken, dat een volgend jaar alle schoolkinderen met volle teugen mogen genieten van dit. feest on dat hun genot niet eerst verzuurd -worde door menschen, die toch beter dan ik weten,dat de kinderziel niets met geld of politiek gemeen heeft.- J.- L.- MUNNIK.- Haarlem. lo-iz-'ai. Onze financiën. Een blik in .Verleden, Heden en Toekomst. Velsen vooruit - Het is nog geen mensclieiiheugenis geleden dat er voor gemeenteleeningeu genoeg geld te krijgen was. tegen een rente van 3 of 4 pCt. Gemeentcpapieren werden altijd erg veilig geacht, vooral door renteniertjes en menschen die van speculeeren niets moesten hebben. Aan dien toestand kwam plotseling een eind. De rentestand aard ging met sprongen omhoog. Vijf, zes. zeven ten honderd was in 't laatst de orde van den dag. Zelfs waren er gemeenten die hee- lemaal geen geld konden krijgen. Men had geen vertrouwen meer in de finan ciële acrobatiek der gemeentebesturen. In dien tijd zijn er ook over de ge- meente-financiën van Velsen harde noten gekraakt. Onze gemeente werd be- schouwd als een zuster van andere, die op het punt stonden haar betalingen te staken, laat ik maar zeggen van de soort Emmen. Nu er eenige tijd over verloopen is, kan het geen kwaad er nog eens op terug te komen. Alle geruchten waren uiet van grond ontbloot, maar, men heeit het mij herhaaldelijk verzekerd, Velsen was lang niet de zwakste onder de zwakken. Wanneer van alle gemeenten precies alles bekend geworden was, dan had het wel eens kunnen zijn, dat de geldschie ters in groote drommen naar Velsen wa ren getrokken om hun geld aan deze ge meente te leenen. De fout van verschillende menschen in den raad en in het dagclijksch bestuur Is toen geweest dat er te veel gepraat is. Men liep een beetje met z'n armoe te koop. In een gewone huishouding met heel gewone menschen, regelt men de uitga ven naar de inkomsten. In een gemeen te-huishouding gaat het p'recles anders om. Men zegt daar: wacht, ik moet zooveel uitgeven, dus moet er evenveel aan belastingen binnenkomen. Het bandjirde in de laatste jaren nog al eens op het gebied van uitgaven. De stroom was soms niet eens binnen de oevers te houden. Maar daar waren zeer natuurlijke oorzaken voor. Werd het leven voor dé meesten van ons vreeselijk duur in verhouding tot vroegere jaren, voor de gemeente was dat niet minder het geval. Materialen voor onderhoud van wegen, voor nieuwen aanleg, voor nieuw le slichten gebouwen (scholen b.v.), alles werd ontzaglijk hoog in prijs. Ook de jaarwedden stegen enorm. Maar, het dient er dadelijk bijgezegd, Velsen staat op dit gebied lang niet Vooraan. Enkele gemeenten staan lager, maar de meerderheid geeit liooger inko men aan haar ambtenaren dan Velsen. Door al die hoogere uitgaaipbsten hebben we m den laatsten tijd geen ge meenterekeningen gehad, die inet een voordeelig saldo sloten. Keer op keer stond men voor nieuwe moeilijkheden, en het bleek in den regel kostbaar die uit den weg te ruimen. 1919 leverde de gemeente een tekort van 193000. Oorzaak: verhooging van jaarwedden over de heele linie. Het le- vensmiddeienbedriji was er ook debet aan voor 125UÜ, arbeidsbemiddeling had 4000 tekort, enz., enz. Het gaat moeilijk post voor post op te noemen. Maar wanneer postjes van twee- oi drie duizend gulden in grooten getale bij el kaar komen, raakt men gauw aan de twee ton. la 1920 was er een batig slot van 116000. Hoera. Wat waren we geluk kig dat men van het belastinggeld weer kon overleggen. I1ad in dat jaar de ge meente echter geen uitkeering uit de O.-W.-belasting gekregen van 172623 dan waren we weer 56 mille tekort gekomen. Het overschot van 1920 is in 1921 al weer gedeeltelijk verteerd. Er Is reeds over 60000 beschikt. Hoe het zal gaan in 1921 is nu nog niet te beoordeelen. Wel kan ik zeggen dat de grootste zuinigheid wordt betracht. Er wordt zeer nauwkeurig tegen ge waakt. dat de ramingen worden over schreden. Een belangrijke, steeds uitbreidende, uitgaaf voor de gemeente is die voor het onderwijs. De lager-onderwijswet-1920 heeit er nog een schepje opgegooid. Wanneer ik over voldoende gegevens beschik zal ik er eens een afzonderlijken brief aan wijden.^ Met welke sprongen sommige uitgaveii in de laatste jaren zijn gestegen moge blijken uit de cijfers van de armbesturen. In 1918 werd uitgegeven 16300, in 1919 28700, in 1920 45350. terwijl 1921 als laatste aan den top staat met ongeveer 52000. Dan hebben we nog de gemeente bedrijven. Ik geloof dat het gasbedrijf alleen winst geeft. Nu mag men van mee- ing zijn, dat een gemeente-bedrijf geen winst mag afwerpen, omdat dit een ver kapte belasting zou zijn, maar het doet den burger toch goed dat er tenminste een bedrijf is waarop niet bljgeiegd be hoeft te .worden. De andere gemeente-bedrijven tellen alleen mee in de schade. Dat kan ook al niet anders. Openbare werken levert -anzelf niets op, omdat er alleen maar uitgegeven en niet ontvangen wordt. Reinigings- en ontsmettingsdïenst moe ten een kwestie van overheidszorg zijn, en wanneer een enkele maal diensten voor particulieren worden verricht, moe ten de kosten geen bezwaar zijn, ze zouden anders stilzwijgen uitlokken en zoo liet besmetttingsgevaar vergrooten. Het gasbedrijf maakte in 1918. 1919 en 1920 winsten van 73968,73, 31832,75" en 29968,70r'. In hetzelfde tijdvak had het waterleidingbedrijf verliezen van 13583,93'"', 23933,75' en 8092,12. Het water zakt dus, en nu ik heb hooren verluiden dat er getracht zal worden in 't vervolg zonder verlies te werken, zie ik met vertrouwen volgende j'aren tege moet. De begrootingen voor 1922 zijn in be handeling. Wanneer die eerstdaags in penbarc bespreking komen zullen we wel vernemen wat ons te wachten staat. Ook meer of minder van onze gemeen- tenaren zal gevorderd worden. Wanneer we de inkomstenbelasting van rijk en gemeente bij elkaar tellen staan we nog beneden Haarlem. We heb ben ook nog geen straatbelasting en en kele andere dingen die we krijgen kun nen. We zullen maar hopen dat ze niet noodig zijn. Gesteund door den raad en dc wet houders heeft de burgemeester Velsen er financieel weer bovenop geholpen, en wanneer er geen gekke dingen gebeuren, gaan we goede jaren tegemoet. Dat ook buiten Velsen vertrouwen in de gestie van het gemeentebestuur ge steld wordt blijkt wel hieruit, dat de ge i meente zonder moeite geld kan leenen. Tegen geen hooger percentage dan an dere gemeenten. De schuld der gemeente is .van 1500442 in 1918 opgeloopen tot 2809858 in 1921. In 1919 is 600000 en in 1920 1 miljoen geleend. Het leeuwen aandeel was bestemd voor grondaankoop voor scholen, uitbreiding der bedrijven enz. Slechts een klein deel voor crisis schuld. Gemiddeld genomen 250 per inwoner. De grootste helft der gemeente- schuld komt trouwens voor rekening der bedrijven, n.l. 1700000. Bij Amsterdam, Rotterdam en den Haag maken we geen slecht iiguur. De schuld per inwoner bedraagt daar om en bij de 300. bij ons slechts f 100. liet zuiver inkomen der inwoners is in Velsen van 5486950 in 1914 gestegen tot 13452400 In het belastingjaar 1920/21 en 18294250 in 1921/22. Dus zelfs In het laatste jaar nog een stijging, I trots de slechte tijden die IJmuiden door maakt. Het gevolg is dat bij een lager vormenigvuldigingscijfer een hoogere op brengst H.O. wordt geschat van twee ton.' Velsen is in de laatste jaren groot ge worden. Een kleine jongen kan met een laag boordje en een korte broek toe; man geworden is hij niet tevreden voor hij een behoorlijk costuum aan heeft. Zoo gaat het ook met Velsen. Fatsoen lijke straten en goede scholen kosten een macht van geld. maar verhoogen het aanzien der gemeente. We zullen mis schien nog dure jaren mee moeten ma ken. maar daarna zal er een tijd komen, dat ook de belastingdruk tot een nor maal niveau zal terugkeeren. Velsen vooruit, onze industrie vooruit, ons visschersbedrijf vooruit, ons onder wijs met de nieuwe H. B. S. vooruit. Steeds grooter ons Velsen, niet alleen door uitbreiding met den Spaarndam- merpolder, maar ook omdat de Velsena- ren in de gemeente zelf plezier krijgen aan de goede manier, waarop hun belas tingpenningen worden uitgegeven. VELSENAAR. UnaGBlaM MELKOORLOG In bet nieuwe Jc-elte van Delft, n.l. de Wippoldte.- wijk, wordt de zoete melk ccor land bouwers uit Deilgouw voor 16 cent per liter verkocht, terwijl ie overige .nielkverkoopers den prijs op 21 een; houden. DE MALVERSATIES TE GEN- DRINGEN Nader wordt gemeld cL t de burgemwer van Lrenor:ngr_ inlet is verdwenen. Dit valsche gs Irucht is ontstaan door dat do Burge meester den avond van het onderzoeK de gemeente per auto verliet. Hij is echter daarna teruggekeerd. HET MIDDEN-DAMTERREIN -- Het Volk spreekt het bericht van de Tel. dat de Gebr. Barrevoets gega digden voor itet Midden-Damterein te Amsterdam zouden zijn tegen. Niet alleen, aldus het blad, zijn de Gobr. Bervoets de gegadigden nieet, doen ook van verkoop van het terrein :s geen sprake. Als de onderinmdellit- gen, die thans gaande zijn, tp,t bebou- i, zal het t- - DE KAMERVERKIEZINGEN. De .kieskruigfedieratie Zeeland van den Vrijz. Dein. Bond heeft «aan motie aangenomen, waarin wordt uitgespro ken, dat het in de practijk van de evenredige vertegenwoordiging een ernstig nadeel is, dat in de partijen een wedloop, zelfs een strijd ontstaat fusschan de eandMaten onderling, over de volgorde van de plaatsan up de lijsten en aldus het groote belang van de partijen uit het oog verloren en do beginselen op den aclvergroni trden. De vergadring was van oordee', dat inzonderheid Kamerleden zich orvan hbbben te onthouden, dit na deel in de hand te werken. DE KINDERKEUKENS IN RUS- LAND, Het hoofdbestuur van het Xeder- landsche Roode Kruis heeft 15 Novem ber j.l. een bedrag van f 1000 gezonder .ian de „Union Internationale de Se cours aux Enfants" te Geneve, voor de inrichting van een speciale Neder iandsche Roode Kruis kindeakeaken m Rusland. Bericht is ontvangen, dat de kinderkeukens uitstekend werken en reeds ongeveer 60.000 kinderen lederen dag daaruit worden gevoed. Het hoofdbestuur heeft thans wed et f 15.000 voor dat doel na,ar Geneve overgemaakt, waardoor de gelegen held wordt gegeven 1000 hongeren ie Russische kinderen te voeden gedu rende vijf maanden. DE MALVERSATIËN TE GENDRINGEN. Ged. Staten van Gelderland liebbe-i den burgemeester van Gen dringen; met ingang van heden in zijn betrei:- kig geschorst, zoo meldt de N. R. Ct Met de waarneming van dit ambt is het raadslid G. M. Brugman belast. NU NOG HOOIEN! In de gemeen te Doniawerstal (Fr.) zag men Vrij dag een boer met zijn volk. aan liet.. hooien. Door den lagen waterstand kon hij dezen zomer 'liet hooi niet naar de schuur vervoeren, het bleef op h jt land, dat alleen te water te bereiken •is. Gisteren werd het gehaald in wa gens, die over het ijs het land koorde i bereiken en door mannen op schaat sen getrokken werden. Mi-. A. VTCIIERS HOETH Op 81-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden mr. A, vvichers Hoeih, oud-president van de arrondissements rechtbank aldaar. DE DEPARTEMENTALE WERK- WEEK. De Ned. meldt, dat er plannen be staan om de werkweek op de departe menten met ingang van 1 Januari en met ingang van 1 Maart te verlengen, beide malen met eeax half uur per dag, zoodat geleidelijk de 45-urige werk week zou worden ingevoerd. Een be sluit 'in dezen geest zou reeds de vorige week door den ministerraad zijn genomen. Zooals men weet, be draagt de werktijd na de laatste ver lenging 39 uur per week. DE ZAKENMAN ADVERTEERT IN -üXT fVIEËST G££L£Z£N DAGBLAD VOOR HAARLEM! EN OMSTREKEN. PiviJS PER Ri£GEL 36 .*T5. CONTRACT FLINK RABAT. GROOTE HOÜTS RAAT 93 „DE TRIBUNE". De lieor J. C. Ceton deelt namens net partijbestuur van de Communisti sche Partij in Nederland in „De Tribune"1 mede, dat de tienduizend gulden op 1 December niet bijeen «varen. Men heeft het tot bijna zeven duizend guiden gebracht „De Tri bune" bestaat nog. Men zal het zoo lang volhouden als men kan. Doei .zonder het ontbrekende zal dit niet zeer lang zijn. DE INSTORTING IN DE KOLEN MIJN „EMMA". Volgens de „L. K." is men er in geslaagd de beide mijnwerkers, die tengevolge van een instorting van het verkeer werden ingesloten, te bevrijden. SNELLER ,DAN DE ÏRF.IN. Een reiziger moest Donderdag per trein van Leeuwarden naar Sneek De trein liep zoo langzaam, dat hij te Eoziun zijn fiets uit den trein haalde en ver voor den trein le Sneek aankwam. NE'ELY VAN KOL Mamdag 12 December a.s. hoopt Mevrouw Nelly van Kol haar TOsten verja.iTda.g Le vieren. Hotel Café ^estatsrant Lion d!Of Zondag DINER- en AVOND-CONCERT PriéiaeirlM ZONDAG 11 DECEMBER 1921. EGLISE WALLONNE. Pas de service. GEREFORMEERDE KERK. WILHELM1NAKERK (Ged. Oude Gracht). Voorm. -U uur: Ds. S. Datema. Namididatr 5 uur: Ds. P. de Jong, van Öchoonebeék. Maandae 12 Dec. 1S21. "Wnh.elminp.kerk (Ge<L Oude Gr.) 's Avond 7 1/2 uur: Ds. S. Dat/erna, afscheidspredioatie. NOORDEPiKF.RK (Ridderstraat). Vootm. 10 uurDa. T. de Jong-, van Schoonebeek. Naih. uur. Ds. S. Datema. CHRIST. GEREF GEMEENTE, (Raaks). Voorm. 10 uur: Ds. W. Bijleveld- Namidaes 5 1/2 uur: Ds. W- Bijle veld. LDTHERSCHE KERK. Voorm. 10 uur: Ds. de Medjere. KERK DER VEK£Ii.< DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 1'2 auur Ds. B. P. Plantenga. Klam. 5 uur Ds. A. Bin nerts Sz. REMÜNSTRANTSCH GEREFORMEERDEN. 10 uur: Ds. A. H. Haentjens. Voorm. 11 1/2 uur: Zondagsschool in de keirk. KERK DEP. BROEDER KNTE. Voorm. 10 uur: Deutschar Gottes- dienst. missionair Hettaech eus Labra dor. Nam. 1,15 uur Zondagsschool. 6 uur: Heilig avondmaal. 's Avonds 8 uur: Evangelisatie. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. (Gebouw Protestantenbond). Voorm. 10 uurds. M. Hoekstra te VHage RELIGIEUS SOC. VERBOND, Gebouw „de Centrale", Spaarne 34. •SprekerMr. 'Didemaru iOfn- derwerp: Vrijheid en verdraagzaam heid." VRIJE EVANG. GEMEENTE. (Jacobijnestraat 20). Voorm. 10 uur: den heer F. W. Buiis. 12 uur Zondagsschool. 's Avonds 5 1/2 uur, den heer S. Barteling. Maandagavond 8 "uur: Naaikrans. Dinsdagavond S uur: Bidstond. Dondagavoud S uur: Volkasamen- komst. BAPTISTEN-GEMEENTE. (Lokaal Parklaan M). Voorm. 10 uur: Openb, samenkomst. Nam. 5 uurDs. B. Planting. Bediening van den H. Doop. Lok aal W ij ngaardstr aai Maandag-, Dinsdag- en Woensdag avond 8 uur. Evangelisatie-samen- komsten. Sprekers ds. B. Planting, ds. K. Kuipers, van Deventer en an deren. LOKAAL B.\ RENDSESTRAAT 24. (Chr. Bewaarschool). Chr. Samenkomsten, C uur. PINKSTERBEWEGING. (Evangelisaiielokaal: Nieuwo Kruisstraat 14). Voorm. 10 uur: Openbare samen komst. '3 Avonds C uur: Openbare samen komst. Dinsdagavond 7£ uur: Bijbelcursud voor jongelieden. Donderdagavond 8 uur: Openbar* samenkomst. OORSPRONKELIJK APOSTOLI SCHE EVANGELIE-BEDIENING. Lokaal: Lange Lakenstraat 18. Zondagmorgen 10 uur: Godsdienst oefening. 's A\ onds 6 uur Onderwerp,,de ■natuurlijke sclu-oping; de gec-stelijke schepping! Woensdagavond 8 uur Onderwerp Vervolg: ,,de Dwaze Wereld." LEGER DES HEH.S. (Schagchelstraat 28). 's Morgens 10 uur: Heiliging®» menkomst. Comm. T. Vos. 's Middag 3 uur: VeriMüdtngesa- menkomst. 's Avonds 7.30 uur; IT- ihmeeting. Comm. T. Vos. Maandag 12 Dec. a~s. 't. avonds 8 uur komm. W. H. Howard van Am sterdam. bijgestaan door de officieren van Noord-Holland Woensdag 14 Dec. a.s. 's avonds 8 uur: Vriie getuigenis-samenkomst. Donderdag 15 Dec. a.s. 's avonds 8 uur; Hei 1 igiitgsdienst. Comm. T. Vos. HEEMSTEDE. NED. HERVORMDE KERK. Voorm. 10 uur: Ds. Korff. Zondagavond 5 uurLocaal Vre- denhof. Heeren weg. Da E rwff. Donderdag-vond 8 uur: locaal Sa muel, Glip, de heer Genneraad, Evan gelisatie. GEREF. I-ERK. Koedie.'iaan. Voorm. 10 uur: Ds. H. Brouwer H.Mzn. Nam. 5 uur: Ds. H. Brouwer H.Mzn. BLOEMENDAAL NED. I1ERV KERK. 10 uur: Ds. Al. J. A. de Vrijer. 5 uur: Ds. de Vrijer. Jongelieden samenkomst. Gebouw „Maranatha". 10 uur. Ds. Koolhaas, pred- te Utrecht. GKREFORAlL"7":«1)3'. KERK Voorm. 10 uur: ds. J. Brus- Nam. 5 uur de heer G .B. Wurth* HOUTRIJK EN POI.ANEN. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur: Ds. Baljon, 8ANTPOORT. NED. HEW. GEMEENTE. 10 uur: dsè J. A. van Leeuwen, Em. pred. te Haarlem. EVANGELISATIE. Geen dienst. 's Av. 6 uurDs. Blauw, te Scho ten SCHOTEN. Voorm. 10 uur: Ds. Blauw. Nam. 5 1/2 uur: Evangeliesamen komsten. Sprekers Ds. P. W. Foeken te HaarlemDs. O. Norel, te Heem stede zang van het kleine zangkoor der Stadszendivig. Collecte voor het Schulcldelginesfonds. SPAARNDAM. Voorm. 10 ur: Ds. Baljon. BENNEBROEK. Ned. Herr. Kerk. Voorm. 10 uur: Ds. P. J. de Jong. 's Avonds 6 uur: Ds. P. J. de Jon? Bijbellezing. BEVERWIJK. Ned. Herv. Gemeente. 10 uur: Ds. G. BZ Westenburg. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur: Ds. J. D. van Calcar. Adventsprediking. EV. LUTH GKMEENTE. 10 uur, Ds. J. Pb. Haumersen. VELSEN. NED. HERV. GEMEENTB Geen opgave ontvangen. WIJ KEROOG. GEREF. KERK. Burg. Weertstraat. Voorm. 10 uur: Ds. Boerboel. Nam. 5 uur: Ds. Boerkoel. IJMUlb— NED HERV. KERK. 10 uur. Ds. Snolhlage van Heems kerk. 3 uurds. Brdrnan, Bed. v.d. Doop^ DOOPSGEZ. GEM. AFD. I ROT, BOND. 20.30 uur. ds. W. jLuikinga, ZAND VOORT. 10 uur. ds. N. Padt. 5 uur dB. G. Posthumus Meyjes. GEREF. MERK. (Bred; rodestrnat). Voorm. 10.15 uur: Ds. II. C. v. d Brink. Naui. 5 uur: Ds. U. C. v. d. Brink' HAARLEMMERMEER. Ned. Herv. Gemeente, Hoofddorp. Voorm. 9i uur. Ds. D. Bax, 7 uur: Ds. D. Bax. Vijfhuizen Voorm. 9) uur: de heer D. v. d Togt. Aalsmeerderweg: Nam. 2 uur de heer J. Kroon. Lijnde:» Voorm. 9i uur: de lieer T. v. d Hoek. Nieuw-Vexmep: Voorm. 94 uur: Ds. Lekkerkerker. Nam. 6 uur: Ds. Lekkerkerker. Abbenee: Vooxm. 9J uur: de heer A. v cL iSpiegel.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 7