Buitenlandsch Overzicht Dit de Omstreken Stadsnieuws Het Tooneeï HET, AHTWOORD DER COMMISSIE VAN HERSTEL AAN DUITSCH LAND OVER HET CEVRAACDE MORATORIUM, DE COMMISSIE WIJST HET NIET BOT AF MAAR VRAAGT INLICH TINGEN. DOOR DE HOUDING VAN FRANKRIJK WORDEN ALLE RESULTA TEN VAN DE CONFERENTIE TE WASHINGTON WEER BEDREIGD. NIEUWE ONLUSTEN IN IERLAND. DE BESLISSING IS NOC NIET CEVALLEN, Bekend is, dat de Duitscho legeeringr aan de geallieerden om gedeeltelijk uit stel van betaling der Duitsche schadeloos stelling gevraagd heeft.- Het antwoord, dat aan Duitschland is verzonden door de commissie voor de schadeloosstelling, zegt, dat Ae com missie de nota van den kanselier van 14 December heeft ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Duitsche re geering niet in staat is, de bedragen, die op 15 Januari en is Februari ver vallen, te betalen, en waarbij zij de commissie verzoekt toe te stemmen in het uitstel van een gedeelte van die ter mijnen. De commissie kan slechts haar verwondering er over uitspreken, dat zij in den brief van den kanselier geen enkele verduidelijking vindt, noch wat betreft do deviezen, die de Duitsche re geering bereid zou zijn te leveren op elk van beide vervaltermijnen van is Ja nuari en 15 Februari a.s., noch wat be treft de speling, die zou worden ge vraagd om het saldo te betalen, noch wat betreft de waarborgen, die intus- schen zouden worden aangeboden.- Ten zij en zoo lang niet de commissie die verduidelijkingen heeft gekregen, is het haar onmogelijk, het verzoek van de Duitsche regeering te overwegen, of zelfs maar te onderzoeken. De commis sie constateert tot haar leedwezen de afwezigheid, in den brief van den kan selier, van elke aanwijzing nopens de maatregelen, die genomen zijn, of die men zich voorstelt te nemen, om vol doening te geven aan de wenschen, uitgesproken door de commissie in haar verklaring van orde vau 13 No vember en haar brief van 2 December, op welke brief de commissie met klem de aandacht vesti'gt.- Tot zoover dit diplomatieke stuk. De geallieerden wijzen het Duitsche verzoek dus niet bot af, maar vragen de volgende drie inlichtingen, ie. Hoe hoog is de som die de Duit sche regeering in Januari en Februari betalen kan? 2e. Voor hoelang verlangt de Duit sche regeering uitstel van betaling? 3e. Welke waarborgen kan de Duit- sohc regeering bieden voor den termijn van het uitstel van betaling? De Duitschers zullen dus klare wijn moeten schenken. Het rijkskabinet heeft zich Zaterdag avond nog niet met de drie vragen, welke door de Commissie van Herstel tot de Duitsche regeering o pdeze vra gen zal antwoorden i dit antwoord zal vermoedelijk niet vóór het midden der week verzonden worden, In regeeringskringen gelooft men, dal er zich nog groote moeilijkheden zullen voordoen, doch niettemin wordt de toestand met meer optimisme be oordeeld dan voor de ontvangst van het antwoord der commissie. De voorgenomen rijksdag-debatten over het vraagstuk der schadevergoe ding zullen op verzoek der regeering voorloopig niet plaats vinden, De ,,Gerraanïa" spreekt, op grond van betrouwbare inlichtingen, ds ge ruchten tegen omtrent can aanstaande minister crisis In Duitschland. De uitbreiding der regeeringscoailitie blijft intusschen het onderwerp van be- iprekingen in den Rijksdag uitmaken, De woorden, die de rijkskanselier de zer dagen aan de samenwerking aller partijen heeft gewijd, schijnen dus in druk te hebben gemaakt. Voor Kerst mis zal van een wijziging van het Rijks kabinet intusschen wel geen sprake zijn. Over de kansen van een uitbreiding der coalitie^ wordt nog gemeld De sociaal-democratie is van oordeel dat deze kwestie eerst zal kunnen wor den besproken, nadat de belasting-ont werpen zijn afgehandeld, terwijl de democraten een gereserveerde houding aannemen, Officieels besprokingen tus- schen de partijen hebben nog niet plaats gevonden. Wirth schijnt zich veeleer in te spannen om een nieuwen van financiën te vinde als opvolger van Hermes die deze portefeuille voorloo pig onder zijn beheer heeft genomen. Rathenau die voor deze benoeming in de eerste plaats in aanmerking schijnt te zijn gekomen, heeft er niet van willen weten.- Het centrum staat op het standpunt dat een bespreking van het coalitie- vraagstuk op dit oogenblik de reeds be staande moeilijkheden van binnenland- schen en buitenlandschen politieken aard slechts zou verergeren. De Duit sche volkspartij schijnt geneigd lot de coalitie toe te treden mits haar een aantal voorwaarden van zakelijken aard worden ingewilligd, „De Zeit", het nieuwe orgaan van deze partij, .meent dat daartoe wel een gedachtenwisseling met Wirth noodig zal zijn. Het „Berli ner Tageblatt" is van meening dat voor dergelijke bespiekiugen moeilijk een ongunstiger oogenblik dan het tegen woordige zou kunnen worden uitgeko- Over de conferentie te Washington komen ernstige berichten. Een particuliere correspondent van de „N. R. Ct." seint In de stemming der conferentie -wis selen schaduw en zonnesohijn elkaar af. Nu is er weer een al-.rmstemming tengevolge van den eisch der Frau- schen om aan kapitale schepen 350.000 ton te mogen 'bezitten, hetgeen een grooter tonnage is dan het aan Japan vergunde. Vooral ook do Italianen val len de Franschen hierover fel aan, zelfs van officieel© zijde, Nader seint de correspondent De Franscho eischen stellen de con ferentie voor het dilemma van misluk king of een zware morecle nederlaag. Frankrijk stelde in de zeer'stormachti ge commissiezitting van Vrijdag het probleem zoo, dat als het zijn zin niet krijgt al zijn reeds gedane afspraken vervallen. Een der betrokkenen uit de commissie vertelt, dat de Fransohen in een heftig dispuut gedrongen werden de redenen voor hun eischen op te ge ven. Hun motieven die nog niet voor mededeeli'ng vatbaar zijn, brachten de heele commissie in stomme verbaring: door hun gezochtheid. Intusschen is de huidige crisis, naar de opvatting der delegaties, do gevaarlijkste, die d<e con ferentie nog doorgemaakt heeft. Zelfs bij inwilliging van zijn eisch heeft Frankrijk zichzelf onherstelbaar bena deeld. De zitting van Zaterdag is afgclon- pen zonder beslissing, Sarraut heeft de Fransche eischen niet verminderd, maar uitvoerig verdedigd, Heden voortzet ting. Het is wel jammer dat het nu zoo loopt. Alles ging zoo mooi,- Balfour heeft, in een interview met een vertegenwoordiger van Reuter uit gelegd, dat nu de vlootverhouding der grootste drie zeemogendheden is vast gesteld, geen enkele actie van eenige andere mogendheid deze verhouding zal leunen wijzigen. Maar indien een andere mogendheid van plan is om te gaan bouwen op eenzelfde schaal als deze drie, dan zou het aantal schepen dat zij zullen mogen bouwen moeten worden herzien, terwijl echter de onder ling vastgestelde verhouding wordt ge handhaafd. Verder wordt uit Washington gemeld, dat de Japansche en Chineesche delega ties tot overeenstemming zijn gekomen inzake een ontwel-overeenkomst met betrekking tot het teruggeven van den Kiautsjau-Tsi-Nan-Foe spoorweg aan De ellende in Rusland neemt steeds ernstiger afmetingen aan. Berlingsko Tidende verneemt uit HolsingforsTe Moskou zijn dezer dagen afgevaardigden aangekomen van do sovjetoverheid en de bevol king uit de zestien gouvernementen, -welke door den hongrsnood bezocht zijn, teneinde het centrale steunco mité ervan te overtuigen, dat tot dusver alle pogingen ter bestrijding van den noo d rrtöe hongerlijdende stre ken mislukt zijn. De afge vaardigden deelden moe, dat de nod met den dag stijgt en dat do sterfte op verschrikkelijke wije toe neemt. Voorts verklaarden zij, dat Moskou, zelfs met de beste wil der wereld niets kan uitrichten, omdat het niet beschik over de vereischte geweldig groote voorraden en de transportmiddelen in Z.O. Rusland op de ergste wijze ontredderd zijn on volkomen in staat van verval ver- keeren. De vertegenwordigers eisoh- ten, dat de eentrale regeering onver- wijld nieuwe stappen zou onderne men bij de Westelijke mogendheden, daar die alleen in staat zijn om we zenlijk hulp te bieden en te beletten dat nog meer dan een millioen men- acben van honger omkomen. Kamenef, de leider van bet steun comité, wist op deze aanklacht tegen de sovjetregeering niets te antwoor den. Hij moest zich beperken tot de meedeeling, dat bij onverwijld de klacht aan den raad van volkscom missarissen zou overbrengen. De vertegenwoordigers van het Duitsche roode kruis zijn terugge keerd van een bezoek aan de zooge: naamde Tartaarsche republiek. Zij gerichten. dat de lieele bevolking een wisse proi van den hongersnood zal worden, als niet binnen een maand ver strekkende hulp wordt verleend. Fridjof Nansen is te Berlijn gearp- veerd. Hii bevindt zich op een reis, die hij in bet belang en m znn func tie van commissaris van den Vólken bond voor de hongerlijdenden in het Wolga-gebied moet ondernemen. Italië zal ter waarde van 10 mil lioen levensmiddelen en kleeren naar Rusland zenden. In do lersche quaestie is de beslissing nog steeds niet ge vallen. Het lersche parlement vergadert nog Bleeds in geheime zitting. Betreurd wordt, dat er nu weer onlusten zijn voorgekomen. Bij het schieten dor burgers te Belfast op Zaterdag is één man doodgeschoten, en een andere ernstig gewond. V@irspp©|«3 nieuw» HET KAPP-PR0CE9. Zaterdag waren nog de verdedigers voor het hof te Leipzig aan het woord. Zij betoogden, dat de beklaagden geen „leiders" der beweging waren in den zin der strafwet en drongen op vrij-, spraak aan. De rijksadvocaat Neumann betoogde daarop nog eens, dat de beklaagden wel veel schuld hebben, „Het is plicht van de rechters" (zei hij) niet alleen rekening te houden met hetgeen de getuigen in het proces heb ben gezegd, maar ook met de wijze, waarop dit werd gezegd,, Hij citeerde brokken uit de verklaringen van be klaagden en uit voorgelezen brieven, waaruit blijken moet welken omvang de door beklaagden beoogde omwenteling eigenlijk had moeten aannemen.- Hij j herinnerde er aan, dal tegen alle minis ters een bevel tot arrestatie was uitge vaardigd, dat de Pruisische ministers ook inderdaad gevangen zijn genomen, en dat de verschillende parlementen eigenlijk zijn ontbonden. Tal van schen dingen van de grondwet zijn door be klaagden gepleegd. Do Kappisten heb- ben in alle bondsstaten lijdelijk verzet gepleegd tegen de regeering. De Mecklenburgsche regcering werd een voudig gevangen genomen en naar Berlijn gevoerd, en nu beweren de me dewerkers en vrienden van Kapp maar steeds van niets te hebben geweten. Vergeet niet. dat de beklaagden man nen zijn van intellect en politici, met een verleden van beteekenis. Van Ja- gow heeft kooge functies bekleed. Hij was natuurlijk op de hoogte van de toestanden. Wie kan dan nóg aan zijn hoogverraad twijfelen?" HET GRENSGESCHIL TUSSCHEN PERU EN CHILI. De Cliilecnsche regeering, kennis ne mende van de verklaringen, welke de president van Peru zou hebben afge legd teneinde de regeling van het vraagstuk van Tacna en Arica door een volksstemming van de hand te wijzen en arbitrage voor te stellen, maakt een nota openbaar, waarin zij verklaart gen arbitrage te kunnen aanvaarden ter oplossing van een vraagstuk, dat reeds door een plechtig verdrag is geregeld. Zij beroept zich daarbij op het jongste besluit van de volkenbondsvergadering te Genève op de eerbiediging van internationale verdragen. DE ONRUST IN ALBANlë. Uit Belgrado wordt gemeld dat nieu we onlusten in Albanië zijn_uitgebro- ken en dat bloedige botsingen plaats vinden. Sookliondsn ei Boskeshoudaii (723 personen zii.u geslaagd voor het eKamen boekhouden, ingesteld door de Vereeoneing van Leeraren in het Boekhou den). Meer dan zes maal tien dozijnen Brachten hun diploma thuis. Rekenfouten gaan verdwijnen, Geen tekort meer, 't kwellend kruia. AJs maar ieder zich bekwamen Gaai In de boekhouderij. Daarna aflegt zijn examen. Zijn we van de zorgen vrij- Welk een toekomst. Geen verliezen, Overal een batig slot, G'een tekort om op te kniezen. Wordt dat niet een heerlijk lot 1 Rijk, eemeente en provincie. Komen met de gelden uit. Ja, misschien is 't met een winsie... Dat hun aller rekening sluit. Ieder boekhouder! O. glorie Debet, credit, memoriaal, Grootboek, kasboek, pro memorie, Rekening courant, journaal, Als maar ieder boek gaat houden, 's Middiags, 's avonds, 's morgens vroeg, Is zijn 'budget nooit verkouden, Heeft hij altijd geld genoeg. Maar daar moet het ook bij blijven Want er is een ander kwaad. Waar ik over wil gaan schrijven, Daar het algemeen bestaat, Ais je vriend je soms mocht vragen „Leen mii eventjes dat boek," Ben ie zeker te beklagen, Want gewoonlijk raakt het zoek. Als ie na eon zestal weken, Vriendelijk zegt: „Och, haast je wat," Is vaak 't antwoord: ,,'k heb gekeken, Maar vast heb 'k het nooit gehad Of wel zeg je: ,,'k heb het noodig, 'lc Had het al van je verwacht," Dan is 't antwoord: „Overbodig, 'k Heb het je al teruggebracht. Wie hier de moraal uit zoek' Houdt geen boeken maar wel boek. TOM DE RIJMER. HEEMSTEDE. Gevonden voor werpen. Terug te bekomen bij H. Yisser, Bosch- en Vaartstraat 29, een double medaillon, Gregorij, Bosch en Vaartstraat 24, een zak waschgoed. Goldschmeding, Heeren- weg 239, een broche. G; B. Gonk- raan, Eikenlaan 68, een zilverbon. 0. Routing, Tempeliersstraat 48 zw., een wollen das. Postkantoor Heem stede, een boekje met aanteekenin- gen. Bureau van politie, Boekenrode- straat 9, een bosje draad. P. Prins, Heerenwcg 54, een ijwielsleutel, G E. Vernhaffelt, een gouden horloge sleutel met kettinkje. BÏÏNNEBROEK.- Raadsvergaderlng. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdagavond onder leiding van den heer Zeestraten. Aangegaan wordt een kosgcldlee- ning groot f 9000 voor den dienst 1921. Van den minister van Arbeid ia een schrijven ingekomen aangaande die steunverl eening aan de werltloo zenkaseen voor 1921. De secretaris Bakker vraagt hoeveel dat onge veer zou kunnen kosten, waarop de Voorzitter antwoordt dan dat afhangt van het aantal werkloozen. Benne- 'broek ig voor de derde klasse inge schreven en het gaat hier maar om enkele personen. Aan de orde is nu de vaststelling van de sohoolgeldheffing. De heer B a k k e r wil het schoolgeld door de gemeente la tem innen, waartegen de heer Huisman opkomt. De kos ten per kind worden berekend od f 114 dat wordt zoo ongeveer f 15.000. Dr. van Aalst vraagt of er niet van de andere gemeenten wat zou terug te krijgen zijn, uit de Haarlemmermeer komen or zoo ongeveer 50. B. en W. schatten dat er 2000 gul- denterugkomt, waar op Dr. van Aalst vraagt of dan de kinderen van buiten niet wat meer kunnen betalen. Vol gens de heer Huisman zóu er eene school opgeheven kunnen worden. De voorzitter zal trachten zooveel mogelijk uit de Haarlemmermeer te krijgen als de wet toestaat en vraagt om B. en W. te machtigen onde,rhandelingen aan te knoopen met do buiten gemeenten. Wordt goe dge keurd. Een commissie bestaande uit de heer en Prins on Van Lieröp. wordt benoemd voor de herziening van de politieverordening. Aan den veld wachter Kraakman wordt f 50 premie toegekend. Bij de rondvraag wordt de vraag te INGEZONDEN MEDEDJÜELINGEN i 60 Cis. per regeL 1 f 21,000 arisen erkend voraterklncemiddel voor Zenuwen en Lichaam. harde gebracht of de wissel van de tram aan den straatweg niet verlegd zou kunnen worden, het is daar smal en de boomen die daar staan bieden alleen nog eenige veiligheid bij het paaaeeren van auto's en andere moto ren. Er wordt besloten de boomen te laten snoeien. Dr. Van Aalst heeft gehoord dat in de Sparrelaan zal gebouwd worden. Is dat nu zóó maar door B. en W. goedgekeprd? Spr. wenscht een bouwverfbod. De voorzitter zegt. dat de inlichtingen van Dr. Aalst onjuist zijn waarop deze antwoordt, dat hij een uitbreidingsplan zou wen schen.. De heer Bakker vraagt naar de bra.ndlblusoh.rn iddielen met het oog op do brandikranen die rijn geplaatst waarop de voorzitter antwoordt, dat hij de hoofdbrandmeesteir zal opdra gen een plan in te dienen. OrgelNed. Her v. Kerk. Aangezien het orgel in de Ned. Hierv. kerk noodzakelijk hersteld of ver nieuwd moet worden is in een verga dering van de Chr. Jong. Vereeniging voor deze herstelling gecollecteerd. De collecte bracht f 25 op. HlET VERBOD VAN VRIJHEID Na. de voorstelling van Vrijheid in Utrecht hebben ook de burgemeesters ban Rotterdam en Amsterdam geen bezwaren meer tegen de opvoering van het expressionistisch drama van Herbert Kranz. Dat bericht heb ik met bijzondere vreugde gelezen. De lezers, die mijn kritieken in ons blad volgen, zullen ook hebben begrepen aan welke zijde ik stond. Vri.held is hiervan bon ik overtuigd door de autoriteiten, die er over te oord'te- 'len fhaidden, oorspronkelijk absoluut s verstaan. Vrijheid is geen revolutionnair drama üi de rugewon en van het woord. Ik haal hier nog pens aan, wat ik na. dé première over dit stuk schreef: „Kranz wil niet de uiterlijke (vrijheid, die revolutie brengt, hij wil het betere, het hoogere, de waarach tige vrijmaking van de ziel! (Wanneer de opstandigen in hun Engst voor den dood en hun ver langen om te leven één oogenblik hun ideaal hebben vergeten, als het dierlijke in hen boven is gekomen, en hen dreigt te vernietigen dan begint in de vierde acte de denker r— die dooir Kranz mijn inziens ten on rechte de anarchist wordt genoemd |.e spreken en vraagt hij hun: „Is dat vie vrijheid?" Dit is in het drama een subliem gedeelte. Man voor man over tuigt hij liun van een tlleperen zin der vrijheid, zooals hij die verstaat en als ten leste ook de meest hartstochtelijke de meest dierlijke zijn ziel van het j lichaam heeft vrijgemaakt, dan staan rij allen hand in hand iu stille extase, wachtend op den dood. Zij zijn in waarheid bevrijd, omdat hun de dse- perê zin van "liet leven geopenbaard is". Het deed mij daarom zoo bijzonder genoegen in de N. Rolt. Ct. in een (ingezonden artikel van Jan Kalf een der Katholieke leden van de Scihouwbiurgcommissie In Den Haag het volgende te lezen: „Met stomme verbazing lees ik daar uw berichten ever het verbod van Vrijheid. Ben ik dan zoo naief? Ik heb de vertooning hier in Den Haag bijgewoond en ging naar huis met het plan liet stuk aan de Schouwburgcommissie aan te beve len voor een der gemeentelijke volks voorstellingen. En dit stuk verboden omdat, het aanleiding zou kunnen ge ven tot orde-verstoring! Het beeldt het inzicht, dat niet de uiterlijke vrijheid waarde heeft, zulke vrijheid als zich In orde-verstoring uit, maar dat innerlijke vrijheid den hemel opent innerlijke vrijheid, die zoo sterke gebondenheid is aan het ééne, dat zij vrij maakt van alle au- 'dere banden, van de gehechtheid aan het leven zelfs. Het stuk verkondigt geen andere evolutie dan de omwen teling van de zied, het predikt de „vrij"heid, die martelaren den dood Verkiezen en dragen doet. Ilk hob hat stuk sterk religieus gevonden."' Men riet, dat de heer Kalf en ik precies tot dezelfde conclusie komen. Vrijheid is niet revolutionnair en dat 1 liet ook door het publiek niet als zoo danig werd gevoeld, blijkt wel uit het ifeit, dat noch in Haarlem, noch iu <Deu Hang, noch in Utrecht de voor stelling één moment door ontijdig applaus zooais zoo dikwijle bij dy stukken van Heijermans werd ver< stoord. „Moeten wij nu kalm toelaten, daj deze uitvoering, die een eerbiedwetó kend werk eu een schoone daad b, door misverstand wordt onderdrukt?" zoo schreef Jan Kalf aan het slot var zijn artikel. Het is een eerbiedwek kende daad van den burgemeester van Rotterdam, dat hij deze fout heeft goed gemaakt. Want nooit toont iemand zich grooter, dan wanneer h(j openlijk een fout erkent 1) J. 13. SCHUIL. 1) Na het schrijven van dit art ik 01 dntvingen wij het bericht, dat ook de burgemeester van 's-Gravemhago thans de opvoering van Vrijheid heeft .toegestaan. Alsdekersen bloeien van J. v. Epen door de Ver. Do or Inspanning Uitspanning. Het is altijd prettig van een voor stelling te kunnen schrijven, dat zij goed was. Welnu, dat, kunnen wij vau de opvoering van Als de kersen bloeien met volle overtuiging zeggen Het is het beste geweest, dat wij tot nu too van da vereeniging Doorlas panning Uitspanning hebben gezien. En dit is te meer lof, omdat het stuk van Dr. J. van Epen aan dilet tanten zeer zware eischen stelt. Er wordt bij deze oude Ha&rlemsche Ver ceniglng tegenwoordig hard en ern stig gewerkt. Alle rollen waren rui eens goed, bezet en de regie was uit stekend, zoodat wij werkelijk een flink verzorgd ensembJe-6pel te zien kregen. groote verrassing bracht Vrij dag mej. Busquet. Fetielijk eischt de van Rosette Bonpré een zeer jeug dige actrice. Mej. Busquet heeft ech< ter volkom era de illusie weten te ge ven van het jonge, levenslustige ding, dat zij moest eerstellen. Zij was in het 1ste bedrijf het 25-jarige zon nige meisje en zij heeft daarmee,- meer dan ia één andere rol, getoond werkelijk een actrice te zijn* Wat was dat spel frisch, levendig, na tuurlijk en pétillant, zonder ooit m overdrijving te vervallen Zij vulde het toonecl met haar jeugd! Dat was heel, heel knap. En hoe gaf zij in het Sde en tater in het 3de bedrijf de verandering, die in deze jongo vrouw plaats grijpt, weer! Ik rioexq bijvoorbeeld het slot van II e>n heel haar spel in III. Er was in de drama tische scènes gisteren niets van het te zware, dat haar spel anders een enkele maal wel eens drukt. Rosetta Bonpré is het beste, dat ik tot nu tos van mej. Busquet heb gezien. Mijn hartelijk compliment De rol van Joh an Kramer is zeer moeilijk. Kramer is oud in jaren, maar jong van harte en eigenlijk kon alleen u volleerd acteur ons deze fi guur geheel geloofwaardig maken. Ik zou nJet durven beweren, dat dit dea heer Sdhruyer volkomen gelukt is. Vooral I11 het tweede bedrijf miste ik in zijn spel het levendige, bewege lijke en opgewekte van dezen levensles tigen man. Ifij maakte het toen niet aannemelijk, dat een jong pittig meis je als Rosette voor hem liefde zou gaan vodlcn. Kramer stond te ver van haar af. Dit was dan ook het zwaklc© ln de voorstelling. In I was het veel beter en in 111, toen hij ph'y- siek em psychisch gebroken was, gai hij iets heal goeds. Dat was voor een dilettant uitnemend spel. Het too- neeltje met Tom iu III speelde hij zeer gevoelig en sober. Toen hadden die twee spelers want ook de heer Iloe- ben was hier bijzonder op dreef het publiek er geheel „onder". De heer Hoeben had een heel ge lukkigen avond. Hij was voor Tom feitelijk wat te oud, maar door zijn spel redde hij zeer veel. Wat ik m dezen dilettant gisteren zoo heb ge waardeerd, was zijn ingehouden, wel begrepen actie. Mevrouw Borgman wist van Anne iets zeer goeds te ma ken. Niet altijd was zij even rolvast zij herhaalde zich o.a. een enkoio maal maar overigens niets dan lof voor haar warm, meaischelijk spel. Ook de bijrollen werden dit keer uit stekend vervuld. Hoe aardig bijvoor beeld typeerde de heer Baas dei ouden tuinman Jaap, al had het spel nog wat gevoeliger gekund. De heer Ruifrok was vooral uiterlijk een goede dokter. Zoo werd eon geheel verloregen, dat „sloot als 'n bus". Een voorstelling dus, waarop de Ver eeniging D. I. U. ook door de aan kleeding van het tooneel met voldoe- nlng op kan terugzien. Het zeer groo te succes was in alle opzichten ver diend. J. B. SCHUIL. Uit de Rechtspractijk. Levering van onroerend goed. Wanneer gij, waarde lezer, de gelukkige eige naar van eenig onroerend goed, huis of lander ij, zijt en het u lust dit bij aanwezigheid van een goeden kooper van de hand te doen, kent gij zeker wel de wegen, die ten aanzien van deze eigendomsoverdracht dienen te worden bewan deld. Gesteld dat deze overdracht eerst eenigen tijd na het sluiten van den koop zal plaats vin den, maakt gij eerst, al of niet ten overstaan van een notaris, een z.g. voorloopige koopakte op om ten dage voor het transport bepaald de defini tieve akte te passeeren. Deze wordt dan in de daarvoor bestemde registers ingeschreven en door het opmaken dezer akte benevens hare in schrijving is althans volgens de meest gang bare meening gemelde eigendomsovergang perfect geworden. Tot zoover bestaat er geen moeilijkheid. In de practijk heeft zich echter herhaaldelijk het geval voorgedaan, dat de verkooper om de een of andere reden weigerachtig bleek tot hot opma ken der eigenlijke koopakte mede te werken door, dezelve niet van zijn handteekening te voorzien. Wat heeft de kooper dan te doen? Er staan hem twee wegen open. In de eerste plaats kan hij de wederpartij aanspreken wegens niet-nakoming van de tusschen hen beiden gesloten overeen komst om op een bepaald moment tot levering van het goed over. tc gaan en.uit hoofde van.deze wanpraestatie schadevergoeding eischeïi. Dat is nu wel heel mooi, doch men krijgt daarmede, slaagt do actie, alleen geld en niet het gekochte perceel. Een andere tactiek verdient dus de voorkeur.: Men doet beter met in rechte veroordeeling van den verkooper tot levering van het huis of land te vragen of bij niet-voldoening aan dat vonnis 's rechters machtiging te verzoeken om dit vonnis instede van een akte van overdracht in de open bare registers te doen overschrijven. Het lijkt „simple comme bonjour", maar wij zijn nu juist op een gevaarlijk terrein aangeland. Het is namelijk in de rechtsgeleerde wereld hier te lande een groote twistvraag of het toelaatbaar i3 te achten, dat dit vonnis zoo maar de plaats van een koopakte inneemt en of zulk een oplossing, uit practisch oogpunt wellicht te verdedigen, met strijdt met de bedoelirg der wet. Gelijk op inenig gebied vinden .wij hier den Sloüden strijd tusschen meer behoudende elemen ten en vooruitstrevende geesten terug. Mogcii wij een dezer conservatieven,, een Amsterdamsch' jurist van de oudere garde, gelooven, dan past een zoodanige nieuwe rechtspraak „geheel bij de tegenwoordige geestesrichting, die onmisken baar leidt tot futurisme, bolsjewisme". En tegen een zoodanige mentaliteit van onze rechterlijke autoriteiten, tegen dit z.g. „réveil", deze ople ving der rechtswetenschapen, richten zich de pijlen der ironie van den schrijver. Van andere, meer vrijzinnig juridische zijde is evonwel op gemerkt. dat de gewraakte jurisdictie van bolsi jewlstische smélten vrij is en dat een rechter, die de stoute schoenen aantrekt om een andere, heden ten dage hoogst gewenschte oplossing der, moeilijkheden in deze materie te zoeken, blijk geeft de teekenen des tijds te verstaan. Een vonnis der rechtbank te 's-Gravenhage van 8 April 1919 („Weekblad van het Recht" no. 10406) heeft den boven besproken strijd weer opnieuw doen ontbranden en de zijde der voor uitstrevende juridische fractie gekozen. Daarin wprdt overwogen, dat, indien slechts eenigszins mogelijk, moet worden voorkomen, dat de in het gelijk gestelde partij door den onwil van haren medecontractant verhinderd wordt om te ver krijgen, wat haar volgens het oordeel van den rechter 'toekomt. Geen wetsbepaling weliswaar veroorlooft uitdrukkelijk, dat een vonnis de plaats eener akte inneemt, doch aldus liet Haagsch college de rechter is bij zijn uitspra ken niet beperkt tot hetgeen uitdrukkelijk bij de .wet is toegestaan, maar heeft veeleer te streven naar bevrediging van hetgeen de billijkheid en de goede trouw in het maatschappelijk verkeer eischen, oen en ander tenzij de bepalingen dor. wet mét zooveel woorden of naar hare begin selen de toewijzing van het gevorderde zouden uitsluiten. Aangezien dit laatste niet het geval is, moet deze wijze van beslissen als. een „eisch van rechtspraak" worden beschouwd. Dit gedurfde, aan de hedendaagschë recht s- nooden tegemoetkomende vonnis heeft in broe den kring instemming gevonden niettegenstaande dfi-critiek. van. hem wien een zoodanige moderne' jurisdictie le 'ver gaat.' Als gij dus morgen of overmorgen het huis van uwen buurman koopt, kunt gij gerust zijn, dat het u ook inderdaad geleverd wordt. Gij moot er misschien over procedeeren en dit proces kan wellicht lang duren, maar het wordt tenslotte daadwerkelijk uw eigendom, tenminste*»,... wanneer gij het geluk hebt het proces voor de Haagsche of een andere evenzoo oordeelende rechtbank tc kunneii brengen. Er zijn namelijk colleges recente beslissingen wijzen het uit die nog niet onder den indruk van bovenbedoelden eisch van recht-' spraak verkeeren en die der oude léer getrouw, blijven. Intusschen zal mogelijk ook daar bij de gestadig wisselende samenstelling der recht banken „das Alte störzen" en „neues Leben aus den Ruinen blühën". De Haagsche rechter is zijn decisie onder meer komen verdedigen met een beroep op de billijk heid en de. goede trouw, twee wonderartikelen; uit ons geldende recht, die herhaaldelijk dienst; hebben gedaan om tevoren ongekende, door dé tijdsomstandigheden geboden, uitspraken to mo: liveoren. Wie nu weet, dat een zeer belangrijk deel van ons civiele recht niet zoo erg veel; minder dan een oeuw oud is, van het jaar 1838' dateert, zal het wel gelukkig achten, dat meè' behulp van deze beide, in de meeste rechts systemen voorkomende begrippen, allerlei fon kelnieuwe uitspraken, waaraan het maatschap pelijk verkeer dringend behoefte heeft, te voor schijn tóianefi---gorden getooverd*

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 7