Voor bijna geen geld LAFAYETTE FIAT Vrachtauto's Rubriek van den Arbeid. kunt ge mol Kerstmis een nieuws aardige Japon bljonskoopentegen UIT VERKOOPSPRIJZEN GBOOTE HOÜTSTR. HOEKMEDWSTB. SPECIALE KERSTAANBIEDIN6EH 1000 Kilo nuttig» last CHASSIS - Compl m. koetswerk 13500,- t 4500,- Prijzen incl. afneemb. wielen, luchtbanden (enkele voor, dub bele achter), reservewiel m. band. De Importeur J.LEONARD LANG, A'dam Stadhouderskade 114 BLOEMENDAAL. DE NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE. Wij meldden reeus njüagarond op ons meuwsbord, dat benoemd is tot Commissaris van politie atluor, do mor A. iliomstra, thans inspecteur ivun politie alhier. Voor den heer lieonistra zeker een mooie onderschei ding. De niouwbenoemde Commissaris van politie - de eerst© in deze gemeente weid 12 September 18S9 te Huizurn, gemeente Lceuwarderadoeil geboren. Hij l*«ocht de II. B. S. met 5-jarigen cursus te Leeuwarden en deed daar eindexamen. Daarna behaalde de heer Hiemstra het diploma als udspirant-inspecteur, ingesteld door eten Bond van inspec teurs van gumeente-politie in .Neder land. Den 2tn Juni 1911 werd de heer lliemstra kierk bij de politie te Am- hein. Achtereenvolgens werd hij daar benoemd met ingang van 15 Juli 1911 tot adjunct-inspecteur en met ingang v.ui 15 Juli 1912 tot inspecteur. Tot aan het einde v»n 1913 was de he.-r Hiemstra bij de politie te Arn hem werkzaam. Met ingang van 1 De cember 1913 werd hij benoemd tot in specteur van politie te Bloemendaal. Onder zijn inspecteursohap werd de politie gdiee! gereorganiseerd. Waren hier bij zijn indiensttreding 14 agen ten niet een paar hoofdagenten on eenigc nacht wakers; gaandeweg wer den do nachtwakers afgeschaft en thans ia hier het politiecorps 34 man sterk. De hear Hiemstra toonde zich hier als inspecteur de rechte man op de rechte plaats en aal dit ongetwijfeld ook als Commissaris van politie blij ken te zijn. Hnnenlanfl DE HANDELSPOLITIEK. Naar het „Hbld." verneemt, zal het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel de departementen en de donateurs der maatschappij uitnoodigen tot een buiten gewone algemeene vergadering op 31 Januari a.s. te Utrecht, ter bespreking van het vraagstuk der handelspolitiek. DE VOORKEURSTEMMEN. Het wetsontwerp tot technische herzie ning van de Kieswet, waarover Don derdag de stemmen staakten is Vrijdag in de Erste Kamer aangenomen met 24 tegen DE INDISCHE LEENINC. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot uitgifte van een Indische leening in de Vereenigde Staten met 57 tegen 18 stemmen aangenomen. Te gen stemden de sociaal-democraten en de LIJKJE AANGESPOELD. Op Ameland is op het Zuiderstrand aange spoeld 't in \c-rren staat van ontbindrng verkcerend lijkje van een meisje van ongeveer een jaar oud. Waarschijnlijk van de onlangs op de Friesche kust ver gane tjalk uit Makkum. Kenteekenen waren niet op 't lijkje aanwezig. OVERREDEN EN GEDOOD. - Te Utrecht wilde Donderdagavond op het Domplein de 67-jarige her Daniels op het achterba'.con van een motorwagen springen. Hij viel en raakte onder dc voorwielen van den bijwagen. Vrijdag morgen is hij aan de bekomen verwon dingen in dc Rijksklinieken, waarheen bij was overgebracht, overleden. DOODEL1JK "MOTORONGEVAL. Dc slager J. v. Ham, uit Beek en Donk, keerde Donderdag per motor van dc veemarkt te 's-HertogciiboscL terug. Nabij sluis 5 langs de Zuid-Willemsvaart had hij het ongeluk ,egen een paal jq langs den weg te rijden, waardoor hij 111 volle vaart over dea motor hüu- slocg on op het hoofd iciechi kwam. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. BENOEMING VAN DE GEHUWDE VROUW. De algemeene Ned. Vrou wenorganisatie verzond im verband met het feit, dat de minister aan derwijs goedkeuring heeft onthouden aan de benoeming van de gehuwde vrouw tot leenarts aan een gymna sium- op grond van de gezuu slamlighed. :i van de sollicitante den minister een adres. Daarin wor/dt ver zocht bij benoemingen en goedkeurin gen vuil benoemingen geen rekening te willen houden met do gezinsom standigheden van de sol Licit anten, maai alleen met de geschiktheid voor do gewenschie betrekking; zoodat dus niet een gehuwde vrouw op grond van huur gehuwd zijn kan worden uit gesloten. DE ZOMERTIJD EN DE LAND BOUW. Dc heer Braat heeft het voorloopig verslag der Tweede Kamer beantwoord over zijn voorstel tot afschaffing van den zomertijd* De zomertijd geeft niet alleen onge rief aan den landbouw, aldus de heer Braat, maar veroorzaakt ook groote schade in het bedrijf. Hij berekent een schadepost van 51.282.000 aan arbeids loon alleen voor de agrariërs. Daar vele gemeenteraden der platte landsdorpen de schooluren lusschcu de z.g. ouden en nieuwen tijd ingezet heb ben, is de storing in het gezin niet te onderschatten. Het voordeel mag slechts ten goede ge rekend worden aan boemelaars ca leeg- loopers, en mochier voorts al voor en kele stadsbewoners meer levensvreugde uit den zomertijd voortvloeien, zoo zal 't toch zegt de heer Braat te billijken zijn zoo men dezen niet laat voortbe- n te nkoste van anderen buiten en zelfs van zeer velen binnen de steden. DE TERAARDEBESTELLING VAN DEN SCHIPPER VAN DE „BRANDARIS". Onder groote belangstelling had Don derdag te Terschelling de begrafenis plaats van Wiegman, den schipper van de „Brandaris", wiens lijk Maandag te Harlingen was gevonden. H. M. de Ko ningin was vertegenwoordigd door over» A. Ten Broekke, de Regeering door den heer T. Tellema. Ook waren tcgea- oordig de heer Booy als vertegenwoor diger der Reddingmaatschapij. Allen, ook de burgemeester, hielden toespraken en legden kransen op het graf. Pers-UverziGhi In de „Peuple", het orgaan der so ciaal-democratische fractie welke thans met de Vlamingen de oppositie vormt begroet Louis de Brouckère met vreugde de verzekering, dat de be trekkingen met Nederland weer beter gaan worden en de onderhandelingen over een algemeen accoord binnenkor' hervat zullen worden. De liberale „Indcpendance Beige" eent, dat alvorens tot een dergelijke hervatting der besprekingen over de herziening der tractaten van 1839 kan worden overgegaan, Nederland zou die nen te verzekeren, dat het bij de nieuwe besprekingen blijken zal geven van een andere zienswijze dan deze welke de zijne na den wapenstilstand en iedere op lossing onmogelijk maakte. Het „Laatste Nieuws" denkt daar wel eenigszins anders over, zegt de corres pondent der „N. R. Ct.". Het schrijft De heer Theunis wil de beste betrek kingen met Frankrijk en Engeland. Hij wil ook vriendschap tusschen Nederland België. Wij kunnen niet anders de den wensch uitdrukken, dal dew stem weeikiank moge vinden benoorden den Mcerdijk. Over het sluiten van nieuwe militaire overeenkomsten met nog andere staten dan Frankrijk, zegt het liberale Vlaam- sche blad - „De heer Theunis legde nogmaals den nadruk op het uitsluitend verdedigend akici van de militaire overeenkomst t Frankrijk, waardoor de gedachte 1 een bondgenootschap dus moet uit gesloten blijven. Zulks kan ons slechts de meening versterken, dat op piac- tisch gebied voor de veiligheid van Bel- gie evenveel ware te bereiken geweest, indien die overeenkomst zich bepaald had bij een toezeggen vanwege Frank rijk, dat het België steunen zou, indien het overvallen werd, een toezegging dus zooals de Engelsche generaals Bridges en Barnardiston vóór den oorlog aan België hadden willen geven. Do heer Theunis drukte den wensch uit, dat Bel gië een dergelijke overeenkomst met andere bevriende naties zal kunnen slui ten. Wanneer zulks maar niet lastiger blijkt juist tengevolge van de wijze waarop de Fransch-Belgische overeen komst bleek aangegaan te zijn." Het conflict in de Metaalindustrie. Ingezonden Ysn ingezonden stukken, geplas tat of niet geplaatst, wordt de kopie den ineender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE VOORSTELLEN DER WERKGEVERS. EEN MANIFEST AAN DE STAKENDEN. Jongens en Meisjes in Haarlem Ge ziet or is hongersnood in Rusland Het Sub-Comité Haarlem voor stoun aan de hongerenden in Rusland heeft aan B. on W. vergunning gevraagd om op 30 Dec. een collecte te mogen hou den. Wij twijfelen er niet aan dat hot antwoord toestemmend zal luiden en vragen daarom aan allo jonge menschen ons met die collecte te hel pen. De heer Limperg heeft ons gewe zen om alles ongeveer in te richten als op een bloempjes dag, we moeten dus he 1 veel hulp hebben, maar alleen voor dien eenen dag. Padvinders melden zich natuurlijk aan, maar ook anderen die in hun va- cantie graag iets goeds doen zullen zich aanmelden. De adressen volgen hieronder met den datum waarop men die personen zeker thuis vindt. Latop wij 1921 nu een goed slot geven. Niet alleen denken aan onze eigen genoege- lijke oudejaarsviering, maar ook aan die namelooze ellende daar ginds die wij mogen helpen leonigen. M. Cannegieter, Ripperdapark 14, 2e KerstdagL. H. Bartelink, Oranje kade 11, 2e Kerstdagfirma Vander, Bosch en Vaartstr. 16, 27, 28, 29 Dec.A. Hofer, Prinsen Bolwerk 4e, 27, 28, 29 Dec. D. Schouten, Spaan- sche Vaartstr. 55, 2o Kerstdag 11—2 A. Baars, H. v. Alphenstr. 40, lo Kerstd. Van Loghem, Zonnelaan 2, lo en 2o Kerstdag. in een manifest van de besturen der samenwerkende mctaalibewerkers- orefanisatiee van Rotterdam en Schie dam gericht aan de metaalbewerkers aldaar, vinden wij vermeld de voor steilen gedaan van werkgeverszijde, waarmede ,zoo wij in ons vorig num mer mededeelden, de Commissie van Tien" zich niet kan vcreenigen en die door haar onaannemelijk zijn ver klaard. Ze Luidden le. Erkend wordt, dat in den toe stand waarin de metaal-industrie ver keert overleg tusschen den Metaal- bond en de ;ittoeidersorganisatiea iv.enschelijk is. Dit overleg zal plaats hebben over de loonaverhoudingen in het bedrijf. 2e. Het werk wordt zoo spoedig mo gelijk hervat bij alle werkgevers van den Metaalbond, waar gestaakt wordt. Er zal aan de arbeiders die te werk kunnen worden gesteld tot 1 Fe bruari a_s. het oude loon worden uit betaald, verminderd met 5 pCt. Op 1 Februari 1922 wordt bij alle werkge vers .leden va nden Metaal bond, het voor de staking geldende loon met 10 pCt. verminderd. Voor de minderjarigen worden deze cijfers respectievelijk 7 1/2 en 15 pCt. 3e. Ook verdere loonwijzigingen worden niet ingevoerd dan na overleg met de organisaties. 4e. Het dagelijkach bestuur van den Metaalbond veribindt zich dit voor stel bij het algemeen bestuur te verde digen, mits de commissie van Tien zich thans verbindt dit eveneens böi de werklieden te doen. Er wordt verder in het manifest ge zegd, dat over deze vooratellen en over de tegenvoorstellen een uitspraak van de arbeiders zal worden gevraagd en dat daarvoor de volgende week een stembiljet zal worden uitgereikt. Ver zocht wordt zich aan het advies van de stakinsleiding te houden en niet door aanbiedingen van de werkgevers zich te laten verleiden, om de fabrie ken in te gaan. voordat door de sta kers zelf de beslissing is genomen. De tegenvoorstellen. Het Volk schrijft: De „Nieuwe Rolt. Courant" weet te berichten, dat in de tegenvoorstel len van de Commissie van Tien, het principe der loonsverlaging is be lichaamd en dat men 'bereid is daarop de onderhandelingen voort te zetten. Naar wij vernemn is dit bericht, in dezen vorm, onjuist. De vertegenwoor digers der werknemers hebben zioh steeds tegen loonsverlaging verzet en andere voorstellen, in de richting Van opvoering der productie, gedaan. Ten einde eobter een spoedige be ëindiging van het conflict in verband met den langen duur en het groot aan tal angeorganiseeYden te Rotterdam, die met een betrekkelijk lage uitkee- ring moeten rondkomen, te bevorde ren. is door de Commissie van Tien een voorstel gedaan waarover de sta kers en de leden in dienst bij buiten bet conflict staande werkgevers, aan gesloten i>ii den Metaalbond zich zul len hebben uit te spreken. Eerst als dit is geschied kan van aanvaarding van eenig voorstel sprake zijn. Be doelde voreteUen gaan in d'e richting van uitstel der loonsverlaging. De posten versterkt De Rotterdanische correspondent van. Het Volk seint In verband met de maatregelen, door de groote bedrijven genomen, om te trachten Dinsdag a-s. de arbei ders te verlokken aan den arbeid te gaan, worden dc oosten in buitenge wone mate versterkt. Honderden vrij- wilige posters gaven ziohl reeds bij de besturen op Het is dus welhaast zeker, dat po gingen van de groote patroons om op het "laatste oogenblik verdeeldheid in de rijen der stakers te brengen op de solidariteit van de arbeiders zul'en af stuiten. Loonsv aging aan- De werklieden van de N.V. Meijer's Scheepslbouwerij te Leeuwen, allen ge organiseerd in den R. K. Bond, berus ten in de tegen 26 dezer aangekondig de loonsverlaging, zoo meldt de N. R. Courant. Van hier en daar. DE STEUN AAN DE WERKLOOS- HEIDSKASSEN. Op een vergdaering van het R- K. Vakbureau met de besturen van de aangesloten vakbonden werden ver schillende bezwaren tegen de door «le Regeering ontworpen regeling inzake steunverleening aan de werklooaheids- kaasen geopperd. Het bestuur van het Vakbureau werd opgedragen te be vorderen data. De beplaling betref fende het 78 dagen werkzaam zijn „in het beroep" wordt gewijzigd: in „werk- lain is geweest" b. komt vast le staan, dat, aan leden ,an werkloosheidskassen. die in ge meenten wonen, die de regeling niet hebben aanvaard, een uitkeering wordt gegarandeerd c. Een nadere regeling wordt ge troffen. betreffende de uitkeering bn gedeeltelijke werkloosheid' d. de contributie voor de verzeke ring niet wordt verhoogd tegen den wil van de 'besturen van de vakbon den -. e. de Regeering mataregelen neemt, waardoor het derde lid van art. 3 van het werkloosheidsbesluit 1917 wordt toegepast. VAN HET P. EN T.-PERSONEEL. De commiezen-titulair en adjunct- commiezen bij de posterijen en tele grafie hebben te Amsterdam verga derd en met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De vergaderine. kennis genomen hebbende le. van Het voornemen van den minister van Waterstaat om over te gaan tot decentralisatie, hetgeen o.a. een belangrijke promotieverbetering, gepaard gaande niet een flinke salaris verhooging voor het hoogere perso neel tengevolge zal hebben, zonder dat nog vaststaat, welke bevoegdhe den op deze uieuwe titularissen kun nen worden eedeïegeerd. 2e van het voorstel van den minis ter van waterstaat om de sa'&risesen der oommiezen te brengen op het peil, dat die salaris-commissie voor Burgerlijke Rijksambtenaren in 1919 voorgesteld heeft, zonder tevens daar door de salarissen der overige groe pen op het door dit college voorgestel de peil te brengen protesteert tegen deze voornemens GD verzoekt het bestuur van den C. B. P. T. T. maatregelen te treffen om de belangen van dienst en personeel te beschermen. SCHEIDSGERECHTEN SPOORWEG PERSONEEL. Wij lezen in „Het Rechte Spoor" dat St. Raphael voor het jaar 1922 als scheidrechter heeft aangewezen J. J. P. Nivard, oommies, den Bosph. C. E E Haen. machinist, ZwodeH. J. C. Venings, commies, Amerafoort; M. N. de Kunder, sia- tionsambtenaar. Heerlen. F. L. Laporte, hoofdopz., seinwezen Amersfoort. L. H. Wigman, machinist, Eindt- hoven. J .M. Linssen, ploegbaas W. en W. Maastricht. Th. F. van Leur, draaier, Utrecht Cwp.J. Hollemons, hoofdconduo- t jur. BoxtelC. E. Keet, machinist, RtL DE TABAKSWET EN DE KLEIN» FABRIKANTEN. Door den Eereten Ned. Bond van Kleinfhaxikanten in de Sigarenin- dusfcric is gisteren een motie aangeno men, waarin, gehoord de besprekin gen inzake de voorgestelde wetswijzi ging op de tabaksaccijns en dte afwij zende houding van den minister van Financiën, om de eerste alinea van artikel 23 te schrappen, diepe teleur stelling en verontwaardiging uitge sproken wordt, omdat daardoor vol gons het officieele cijfer ruim 1200 kleinfarikanten tot broodelooeheld worden gedoemd; Sport en Wedstrijden DT5TEBW UK Ondertrouwd. H. Móoy en J. T. van Ron. Gehuwd: Jb. Schol en M. de Haan; H. Verhagen en I. M. M. 'lromp. Bevallen: E. J. Dekker-Hace man ,z. H. J. y. d. Sluis-van Pelt, d. G. Bekker-Cozijnsen, z.J. A. Pep- ping-Dokker, z. E. E. Palleson-Ber- lee, z. Overleden: Cath. Vlaming, j. ongeh. (overL te Bloemendaal). Rechtszaken ZEDENMISDRIJF.- Het O. Mj tc Hcerenveen eischte, naar het „Hbld." meldt, tegen een rijksambtenaar te Ak- krum wegens zedenmisdrijf vijf jaar ge vangenisstraf.- nti remctMElin. Het Hoog Militair Gerechtshof io Utrecht heeft Vrijdag, 200 meldt he; N, v. d. D-s te niet gedaan de straf van 4 dagen kamerarrest, op gelegd aan een officier, in garnizoen »e Utrecht, die geweigerd bad, dc vraag ie beantwoorden van zijn regiments-com mandant of hij de schrijver was van een artikel in het „Militair Weekblad", waarin critiek werd geoefend op xegee- riugs handelingen. Financiëele Berichten BEURSVACANTlii, De minister van Financiën heeft bepaald, dat op Za terdag 31 December dc beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten, alsmede dat die da# voor geldleeningen, als bedoeld in afdeeling V der Beursvoorschriftcn 1914, als nict- werkdag zal worden beschouwd. GEMENGD NIEUWS LUCHTVAARTNIEUWS. F. A. van Heyst, 31 December 1921 is het tien jaar ge leden, dat kapitein-vlieger F. A. vaó Heyst zijn brevet als aviateur behaalde. KECELEN. HAARLFjMSCIIE kegelbond. In de achterzaal van Hotel „Lion d'Or", die als het ware in een poe- liorswinkel was verandert, had Vrij- daigvonci de prijsuitreiking plaats van den kampioene- en vrije baaruwedstrijd die op 13, 20 en 27 November door bovengenoetndein Lond gehouden is. Wegens afwezigheid van don voor zitter den heer Groenewegen, werd hierbij het woord gevoerd door den vice-voorzitter, den heer J. van Ma- ris. Uitgereikt werden 21 prijzen voor den kampioenswedstrijd, 2£ voor de vrije baan, 40 wild- en consumptie prijzen en 17 verrassingsprijztn. De prijzen bestonden uit hazen, ko nijnen, enz. Na de uitreiking sprak de heer Van Maris nog een slotwoord, waarin hij de deelnemers voor hun opkomst dankte en een beroep deed op de onderlinge samenwerking in het nieu we jaar. KORFBAL. De N. k. B. en de 11. K. B. hebben voor de beide Kerstdagen en Nieuw jaarsdag geen wedstrijden vastge steld. Toch zal er nog heel wat ge korfbald wordeu. In Haarlem zal 2en Kerstdag oen twaalftal van S. V. (Santpoort) don strijd aanbinden tegen een „Haarlem"-twaalftal. Macbi zal zeer waarschijnlijk den 2eai Kerstdag naar Hilversum gaan en daar spelen voor het kampioenschap wan dm N. J. S. B. Ook zal in de iverstvacantie en wel op den laatsten dag van 't jaar oen veteranen-twaalf al van oud-Haarlem spelers uitkomen tegen Haarlem I. Dut kan oen aardige middag wor den. De wedstrijd zal gespeeld wor den op het terrein aan de Lerdsche Vaart, dat bereids door den Inspec teur van den dienst der lichamelijke Opvoeding is afgestaan voor deze in teressante ontuioet-ing. VOETBAL IIET KERSTPi'.üguamma VAN R. C. H. R. C. H. gaat eersten Kerstdag met oen sterke combinatie naar Zaandam om oen vriendschappelijkeu wedstrijd te speien tegen den tweede-klasser Z. V. V. Om 12 uur spelen de R. C. 11.-vete ranen togen de Z. V. V.-oudjes. Tweeden Kerstdag speelt R. C. H. op liaar terrein een vriendscliappe- lijken wedstrijd legen Stormvogels, de leiders uit de Overgangscompetitie. De IJnniidenaren schijnen op het oogenblik over een goed elftal te be schikken; 11 C. H. zal zoo sterk mo gelijk uitkomen. R. C. 11. is vermoedelijk als volgt samengesteld: Rads ma, Kuyt, Hazovoet, Dik, Geutskens, Nieuwenliuis, Koning, v. Dura, Maarse, Krom, Boe- kelaar. We verwachten een pittigen wed strijd. Het tweede elftal van R. C. II. speeit, zooals reeds gemeld is, op tweeden Kerstdag op hc-t llaarlem- terrcm eon vricncbeliappelijken wed strijd tegen Haarlem IL 400.000 FRANCS GESTOLEN. Het geheim van den diefstal van vier hoorderdduizend francs, die in Augus tus van dit jaar van de Fransclu- bank werden gestolen, is opgehelderd nu de Pairijsche politie er m geslaagd is liet grootste gedeelte van het gvsto- lene, namelijk 375.000 francs, te vin den in het park van Versailles, waar do buit zorgvuldig in blik verpakt, on dier den grond was gestopt Een paar dagen te voren had do recherche, met behulp ,van de Belgische politie, te Brussel ©Cu viroegeren bediende van de bank gearresteerd, wiens gangen men al gedurende eenige weken had nagegaan. Hij had eclrtor niet meer dan 15000 francs in zijn bezit en na langdurig ondervragen wist men hem eindelijk tot de bekentenis tc brengen, dat hij maar 25.0U0 francs op zijn vlucht naar Belgiè meegenomen en dat hij de rest begraven had in het park van Versailles, met het plan om liet daar later op te graven. Op zijn aanwijzingen vond dé politie inder daad vier blikken bussen, zorgvuldig dicht gesoldeerd, waarin de pakken bankbiljetten vaar duizend francs to- geu bederf waren gevrijwaard. Ze za ten circa twee voet onder den grond. BELEEFDE INBREKERS. Deeei dagen werd een inbraak gepleegd in on leegstaande villa bij London. Er •erd eeu aanzienlijke hoeveelheid oud zilver gestolen, welke die eigenaar van de villa niet moeite en na lange jaren bijeen gebracht had. lip had tol drie weieen voor de inbraak sti eds ge weigerd, zijn collectie te verzekeren, ioch oen huisvriend wist hem toem over te halen, dat te doen. llij kreeg thans door de beleefdheid der inbre kers, die wel zoolang haddEn willen wachten, totdat de polis geteekond vaa, althans de geldelijke waaide un zijn verzameling vergoed. WOEKERPRIJZEN. Het wo.kor- gerecht te Keulen heeft geui liandolaar veroordeeld tot een maand gevange nisstraf en 10.000 mark bo -te. Dointm liad ongeveer 600 kerstbommen ge kocht, die hem gemiddeld 5j mark hadden gekost en hij had die weer an de hand gedaan voor 15 tot 70 mark. Er schijnt in Duitschland geweldig niet keratboomen gesjacherd te wor den. Te Berlijn was alles op een mor gen uitv eikocjht, maar Is middags kwamen weer verscheidene kleine transporten aan, die toen natuurlijk togen de onzinnigste woekerprijzen iaji den ma-n werden gebracht. EEN TREINONGELUK IN FRANK RIJK. Te Rive-/"de Gier op de lij" St. Etionne Givors, heeft Woensdag oen spoorwegongeluk plaats gelhad, waarbij drie spoorwegarbeiders wer den gedood. Eeu trein van 39 wagons, getrokken door een te zwakke locomotief, gleed een helling af. De remmen konden de vaart stuiten en na verscheidene kilo- inetere met een zeer groote snellteid te hebben gereden, liep de trein aan lie station van Rive-de-Gier op oen stiletaamde machine. Een conducteur die het gevaar zag, sprong uit den trein en werd een tiental meters voort gesleurd, maar bokwain geen letsel. Vijftien wagons werden omgeworpen. Burgerlijke Stand Getrouwd: S. Mulder en K. van der Wal. Geboren: d. van J, W. Teljem en A. M. van Elz. van O. de Vries en B. Ademad. van J. H. van der Veldt en 0. J. M. Maas. Overleden: R. Goedhart, 86 j A. Haasbroek. 35 i.J. W. Bunnik, 63 j. - -v POLITIEKE MOORDEN IN DUITSCHLAND. Bij E. Berger en Co. te Berlijn is de vierde druk verschenen van het boek van dr. Gumbel „Twee jaren ;ui moord". Het heet zoo omdat de samensteller eind 1920 de periode der moorden verkeerdelijk afgesloten achl te^ De nieuwe druk kon worden aan gevuld met een aantal andere poli tieke moorden, waaronder l»ogrei>en de moorden op Biichliolz en Erzber- ger. Uit eon saamvattend uverziolit blijkt, dat door links 19 on door rechts 345 politieke moorden zijn begaan. Van de eerstgenoemde zijn ar 3, van djo laatste nog 323 niet tot oou oplos sing gebracht. De rijksminister van justitie, die indertijd als afgovaordig- de zijn ambtsvoorganger het boek in den rijksdag overhandigde, heeft thans, naar hij in een brief aan den samensteller mededeelt, „de opmerk zaamheid der justitioele autoriteiten op dan vermeerderden inhoud der nieuwe oplage gericht en om eer» kor te mededeeliag verzoclit, hoe in elk geval de zaak staat. De rijksdag zal 1 de resultaten in kennis worden gesteld". HET BRITSCHE OPPERBEVEL. Officieel wordt medegedeeld, dat de Earl of Cavan is benoemd tot opvolger Sir Henry Wilson, als chef van den Britschen generalen staf* DE HOTELDIEFSTALLEN. We derom heeft in een hotel te Londen een dief zijn slag geslagen. Ten nadeele cener dame, logeerende in Garland's Ho- lel is voor 1000 aan juwcelen gesto len. De verdenking is gevallen op een hotelgast, die kort voor de diefstal werd ontdekt, verdwenen is, zonder zijn reke ning ie betalen en met achterlating zij ner bagage, die intusschen van weinig waarde bleek te zijn* DE GRIEPEPIDEMIE IN DUITSCH LAND Uit Dusseldorpf wordt gemeld Naar het zich laat aanzien, staan wij wederom voor een nieuwe griep epidemie. In Keulen doet de ziekte zich reeds sedert eenigen tijd voor. Tbaus worden ook uit Coblenz talrijke ziekte gevalleu gem ld, dio vaak ge paard gaan met longontsteking, enz. Ook onder de bezettingstroepen moe ten griepgevallen zijn voorgekomen. Uit Mannheim wordt zolfs gemeld,' dat de tram haar bedrijf heeft moeten beperken ten gevolge van do talrijke ziektegvallen onder het rijdend perso neel en dat de scholen wegens het besmettingsgevaar zijn gesloten. De Washlngtonsche Conferentie. Do ontwapening. Eet Franse he vloot voorstel. Wij hebben reeds enkole passages uit den brief van Hughes aan Briand inzake hot Fransche vlootvoorstel gegeven. Hier onder moge volgen het betoog, dat Hughee voert om aan te toonen, dat de tonnage, die de conferentie berend is Frankrijk toe te staan, dit land reeds verhoudingsgewijze een voorsprong verschaft boven de groote maritieme mogendheden. Hughes steil voorop dat de dreadnoughte, die de drie mogendheden Amerika, Britannie en Japan bezitten, zullen worden goschrapt zonder voorstel om ze te vervangen en dat er een vermindering heeft plaats gehad van meer 40 van de vlootsterkte vertegen woordigd door dreadnoughts on super- dreadnoughts. Hij gaat dan als volgt voort „Frankrijk nu heeft zeven dreadnought' met een tonnage van 16-4,500. Zoo Frank rijk zou overgaan tot vermindering in de zelfde verhouding als de Veroenigde Sta ten hebben verminderd, zou zijn tonnage aan groote scbepeu vastgesteld zijn op 102,000 ton, of zoo de prerireadnought van Frankrijk werden medegerekend, of schoon Amerika liet van zijn kast nie; doet, on het totaal van Frankrijk» groot schepen gesteld werd op 221,000, zon oe: ermindering op denzelfden grondslac Frankrijks tonnage brengen op 136,001 ton. Dit sou het offer zijn van Frankrijk, indien het zich dezelfde offers getroostt-: die de andere mogendheden hebben ge bracht. Wij vragen dit echter niet. Wï zijn geheel bereid Frankrijk het voordee te gunnen van oen vermeerderde tonnage, welke de noodzakelijkheid zou uitsluiten het schrappen van zijn dreadnoughte d.w.z. dat zijn tegenwoordige sterkte aa: dreadnoughts ongeveer 164,000 ton be draagt en dat ar niet het minste beewaa: bestaat dit toe te staan en zelfs meer dai dat, nl. een totaal van 175,000 ton of moer dan 70,000 ton moor dan wat he zou hebben op don grondslag dor relatiev: sterkte, die thans bestaat. Indien zou wor den veirkiaard dat Frankrijk een gr00ter. relatieve sterkte verlangt, is liet klaarblij kelijke antwoord, dat dit niot mogelijk zo: zijn. Indien een overeenkomst zooals wi thans voorstellen niet tot stand zou komen zouden de Vereenigde Staten en Groot Britannie binnenkort vloten hebben var meer dan 1,000,000 ton, of meer dan zc staande tot cén vergeleken met Frankrijk on Frankrijk zou niet in staat wezen, ziji positie te verbeteren. De brochure van Rosa Luxemburg. Eindelijk vier dagen na de „ontbu üng" neemt de communistische ,,Rc Fahne" notitie van Luxemburg's brochur Niet de redactie of het partijbestuur, do; Clara Zetkin en Warski maken er meldir van, zonder iets van den inhoud mede 1 doelen. Zij zeggen volkomen in stri met de verklaring van Dr. Levi dat Ro Luxemburg tegen de publicatie van de: critiek is geweest. j „Niet ter wille vau Sovjet-Rusland en aanvoerders. Misschien was het bestaan ve de jonge sovjet-republiek nooit zoo in geva; als in den zomer van 1918. Toch w. Luxemburg toen in haar cel vóór de ope: lijke critiek van do bolsjewistische opva - iting. Want meer dan oona had zij openli, gezegd, dat zelfs te midden van een kogc regen en in de grootste hitte van den stri. zelfcritiek een levensvoorwaarde is voor elj 'revolutionaire partij. De Russische bolsj wild zouden echter de laatsten geweest ^zij dio geen revolutionaire critiek wilden." Een vreemde argumentatie, waarom L' xomburg tegen de publicatie was Verder stelt Zetkin vast, dat de inhoi der brochure in de belangrijkste quaesti niet meer in overeenstemming was met ha overtuiging 11a haar celstraf. Later dac zij heel anders over constituante, democi tie, sovjetsysteem, terreur. Daarom heeft de brochure niet afgemaakt of gepubliceer En dit wist ook haar vertrouwde Jogisch' die daarom dit ontwerp wüde verbrande Een radicaal middel! Ten slotte, an daarin heeft Zetkin wat schijnlijk alleen gelijk veegt zij Dr. L< den mantel uit, die de brochure drie ja in portefeuille hield on haar nu, nadat 1 uit de partij is gestooten, publioeert 11 oen oogmerk,dab met .(AUr.Hbld.)

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 6