Oostenrijkse!! Stadentenleven. MnzieK Opmerklngsn alt de BurgerQ. 89© Jaargang No. 11824 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAd 28 DECEMBER 1921 ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ADVERTENTIENVan 1—5 regelï f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fü.15. Geil- ubonnemeni aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentièn van Vraag en aanbod van 1—4 regels CO Cts. lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Teletoon 3082 Directie on Administratie: Groote Houtstraat 93. Teletoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velaeroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHUïZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3S2I DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden: WOENSDAG 2S DECEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein Hei Schouwtooneel„Mr. Forster van Chicago", 8 uur. Schouwburg Janssveg. N'ed Operet- tegezclschan-,de Boemel-Petrus", 8 Gem. Concertzaal, Haailemsche Or- kestvcrecnigingConcert, 8 uur. Oud-Holland, V or wuift, Strijkorkest Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG, zg DECEMBER, Stadsschouwburg, Wilsonsplein: N. V. „Comoedia" „De Herbergier ster", 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ned. Operet- tegeaclschan. ,,de Boemel-Petrue", 8 Evang. Luth. Kerk, Witte Heeren- straat Weldadigheidsconcert, 8 uur. Oud-Holland, Verwulft: Strijkorkest. Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en varlétévoorstel 11ng 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur, Cincma-Palace, Groote Houtstraat, Bioscoop-voorstelling. 8 uur. Soala-theater, Kleine Houtstraat 7T Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Schoten: Gemeenteraadsvergade ring, 2 uur. Heemstede Vergadering van den Gemeenteraad, 2 uur. H i 11 e g o m Gemeenteraadsvergade ring, ADVERTENTIEN voor het NIEUWJAARSNUMMER Elke week zijn wij, zeer tot ons leed wezen, genoodzaakt, advertentiën uit te stellen, omdat zij zóó laat wor den Ingezonden, dat Ihaet niet meer mogelijk is, ze voor het gewensch- te nuAumcr te zetten. Dringend verzoeken wij thans, de annonces bestemd voor het Nieuw jaarsnummer, dat op Zaterdag 31 Dec. verschijnt, zoo spoedig mogelijk in te zenden; wij kunnen dan de plaatsing garandeeren en hebben bovendien de gelegenheid, de advertentiën met zorg te zetten, hetgeen ongetwijfeld hare waarde alsredamemiddel ver hoogt. Wie daarop prijs stellen, zen den derhalve RELD8 NU hunne an nonces in. DE ADMINISTRATIE Do toestaii in Graz De aoaüsraisebe tifel Eenttoagermena Ullllarden kronen nood iy. Toen de rector-magnificus in het professorencollegium ons in de stati ge senaatszaal van de Grazer univer siteit ontving, konden wij van beiden, schijn en werkelijkheid, een indruk krijgen. Rondom de groene tafel zaten daar de professoren met expressieve ge leerde koppen. Typon, zooals Nansi die in zijn teekeningen uit den Elzas vereeuwigd heeft incarnaties van encyclopacdische kennis. Links en rechts werd er ge-liofrat, gc-Stad tra t, ge-Staatsrat, ge-Oberainbtsrat, totdat de vreemdeling diep van eigen Rat- losïgkeït overtuigd was. Doch toen deao en gene liet woord nam on een 011 ander mededeelden ower het loven der studenten, over den woningnood, over den toestand van hot wetenschappelijk werk en vooral toen een oude grijze professor, eens lid van liet „Hemsnbaus" mót een stem ingelioudcn va.11 ontroering van de vereelt curing van Stiermarken door het vredesverdrag sprak en van de on- reclitvaardigheid, die daarmee aan. Oostenrijk gedaan was, toen zog-en wij de troosteloosheid der werkelijkheid, die achter dezen schijn verborgen lag. Het kou ons later nog duidelijker wor den. Ze stelden er prijs op om minstens één maaltijd geheel als de studenten te eten. In Weenen hadden wij eeai academisch ontbijt verorberd en het was wel niot overheerlijk, maar toch eetbaar en voldoende geweest. Behal ve dat ontbijt, verstrekt door de Euro pean Student Relief, krijgen de stu denten nog een wormen maaltijd aan de academische mensa (tafel.) Dit is een oude instelling, die vroeger slechts voor de allerarmste studenten bestemd was. Nu eten er vrijwel alle studenten en zelfs vele professorenfa- inilies. Dit gold ook voor Graz. Aan lange, ongedekte tafels zalen al le studenten door elkaar, Yerbin- dungssiudcnt naast Vander vogel, Corpsstudent naast Frei-Duiteche, hel geen voor een Gerniaansch land heel wat zeggen wil. Eerst kwam een bordje met een dikke rijstsoep, toon een saus met een paar aardappelen er in verborgen. Een glas water en oen stuk brood voltooiden het diner. Hiervan moeten ai deae jonge men- schen leven; een andere warme maal tijd krijgen zij niet. Hier zaten ook de professoren met hun vrouwen. De maaitijd gaf een oogenWik een gevoel van genoeg-hebben, dccii dat duurde niet langer dan een half uurtje; dan was de honger vrijwel even groot als voor den maaltijd. Toon wij een uur later lang6 een Konditoreï kwamen, bc-bben we de veraoeking niet kun nen weerstaan. Toen do leiders van de imensa cms bovendien nog vertelden, hoe het be staan van de mensa zeer onzeker is, hoe de boeren in liet gdliee) geen le vensmiddelen tegon Oostenrijksch gold willen afstaan, lioe de prijzen tot in het onzinnige stijgen en in Januari „De stervende stad" was de titei van een bioscoopdrama, dat op vele plaatseu in Weenen geadverteerd had gestaan. De stervende stad het het opschrift kunnen zijn van allo drukken, die we op onzen tocht door W eenen-als-academi estad opgedaan haddon. De zekerheid van een onont koombaar en nabij einde haddon wij in de atmospheer gevoeld. Het was even voelbaar geweest in de universi teit als in de studentenhuizen, het sprak evenzeer uit de gesprekken met professoren als met studenten. Ja, zelfs in de hyper-mondaine omgeving van hotel Bristol, met zijn czardas en jasz en duur gedoe van Schiebers en vreemdelingen, hadden we de gedach te niet kunnen afschudden, dat we op yulcaniseh terrein waren, dat het hier kraakte". Zouden wij 111 do andere universiteitssteden van Oostenrijk een vroolijker beeld te zien krijgen? Zoo mijmerden we, toen wij over de Seinmering-baan met zijn borende tunnels en gedurfde bruggen ons op een helderen Decemberdag naar Graz brachi. Het leek niet waarschijnlijk in de gegeven omstandigheden. Wat wij in Weenen hadden gezien, was meer dan de ondergang van één stad alleen. Het ging hier om een heel land. Dat merkten wij weldra, toen wij de gelegenheid hadden om van de toe standen elders in Oostenrijk op de hoogte to komen. Graz was gemoedelijker dan Wee nen. Hier waren de groote massa's vreemdelingen niet doorgedrongen hier giDg geen stad van wereldnaam te gronde en was geen centrum van cultuur aan het sterven. De tragedie speelde hier in minder pompeuze dé cors, zoo zelfs dat wij op het eerste gezicht achter het vriendelijk uiter lijk van genoeglijk provinciestadje met veel oude straatjes en mooie par- ken in het geheel geen ragedie ver moedden. En toch werd ook hier ge leden toch was ook hier een nood, die in hevigheid niet voor dien te Weenen onderdeed. Men moest hier meer achter de schermen kijken maar toen we dat deden, stonden wo dan ook verbaasd, dat van zooveel ellonde slechts zoo weinig aan de oppervlakte kwam Oostenrijkers houden van stijl en uiterlijkheid ze zijn misschien wel een beetje oppervlakkig. Daarom bewa ren ze zoo lang mogelijk den schijn yan een zekere welvaart en vooral ook van een zekere luchthartigheid. Ze houden van lachen en van het groote gebaar. Daarom ook is het niet licht don achtergrond van h"n leven te peilen en laat men zich dikwijls door den schijn misleiden 0111 den toestand zoo erg nog niet te vinden. Zij schreeu wen het niet uit, dat ze honger heb ben en hun kleeren versleten zijn. O, neen, ze zouden alles liever doen dan dat. Ze behouden hun glimlach, al wordt daarin licht iets weemoedigs zichtbaar. wegens het ophouden der distributie nog onbereikbaarder zullen worden, hebban we de 110cdzakelijkheid v.m onze ondersteuniiigsoctie diep ge voeld. De student met zijn gemiddeld maandgeld van twee a drie duizend kronen kan niet moer daa op zijn hoogst eon twintig kronen voor een maaltijd missen. Do inkomsten zijn rins wel heel weinig. Wanneer de 1 mensa echter ophoudt te bestaan zul len al deze studenten zonder eenigen warmen maaltijd moeten leven. We waren dan ook dankbaar, dat we na mens het stcunvcrloeningscomité der Nederlandsclie Studenten Organisatie aan de mensa een ondersteuning van eon f 400 konden geven on zegenden in dit opzicht den Kronenkocrs, die deze som in een millioen metamor- phoseerde. Doelt zelfs een millioen is in de huidige economische verhoudin gen in Oostenrijk niet veel meer dan een goede gift. Oostenrijk moet mil- liarden hebben, want slechts mot ka pitaal kan alles op gang gehouden worden. Zoolamg de wereld dit niet wil of kan geven blijft alle hulp stuk werk. De zooeven vermelde voediigsnm- standis-heden hébben natuurlijk een fataJen invloed op den gezondheids toestand der studenten. Een vertegv-n- woordiger van het oomité tot medisch onderzoek van studenten, deelde 0. 6 mede. dat. naar de statistiek uitwees, twee derden va.n de si udenten bevol king positief ziek ie Aperte tubercu lose heeft bijna een vierde. De helft is in den oorlog geweest. Hiervan zijn er velen verminkt, anderen verzwakt of psychisch geschokt teruggeko men. Dit alles, tc zamen genomen met de lanedurigc ondervoeding, heeft hier een toestand doen ontstaan, die het allerergste van dpnv toekomst doet verwachten. Ook hier bedriegt de schijn weer. De gezonde berglucht van Stiermarken zorgt er voor, jat ge het den lijders niet aanziet. Ondertus- sehen spreken de getallen voor zich zelf. De woningnood is oveneens zeer ernstig. Kamers zijn voor studenten- beurzen niet meer te betalen. Bouwen is heelemaal onmogelijk. De leermid delen ziin in treurige conditio. Toela gen aan laboratoria zijn sinds den oorlog niet verhoogd- Zoo was het beeld, dat wij van de situatie der studenten te Graz ontvingen. Het was erger dan wij hadden durven verwach ten. Weenen heeft ziin o ritst el tonde con trasten van rii.k en arm. Graz toont een ander contrast.. Hier treft de rust en gemoedelijkheid van het oudé stadie, dat bestemd scheen om een 011 gestoord harmonisch bestaan te lei den, tegenover den achtergrond van ontbering en nood Soms zou men er kregelig om kun ne nworden, dat een volk ziin »ndor- g?.ng zoo gelaten en vriendelijk op neemt en zoo weinig toont, wat ci in wendig omgaat Tooli is er iris heroïsch is. iets va ndon moed, die den ter doodveroordcelde glimlachend het schavot op doel gaan. W. A. V. 't H. MAG DAT ZOO? Ecnige dageen geleden voorde onze juuruiüislieko pliclit. ons nog na vier uui naar Bloeincndaiil. De duisternis was al vroeg gevallen, als wij ons niot vergissen was het de kortste dag. Wy liepen mot fliültcu pas langs don Bloemeudaalschen straatweg en wilden don Vfjvervreg passceren toen wy nog juist bytyds konden terugspringen. Wy waren anders hoogstwaarschijnlijk ailn" gereden (wie weet mot welke ernstige gevolgen) door iemand die per fiets den A'jjverwog kwam afrijden. Fiets en beryder 0i borydster vormden céu donkere massa, want van "ccn licht was 'ets te zien. Wy willen wel erkennen, dat er oen lichte boosheid in ons opkwam cn wij min-vriendeljjkcn wcnscli uitten aau het adres \au de „persoon", de de fiets borecd. •u poosje later kwam de fiets in den lichtschijn van een banketbakkerswin kel. Do jeugdigo wielrydstcr (want wy zagen nu dat het ccn „zij" was stapte en ging den winkel binnen. Wy kwamen intusschen nader er. wier pen een blik in den winkel. Toen rakte eel van onze boosheid. Een dagbladschrijver is ook maar een mensch en de jonge dame mocht er be paald aanspraak op makon, een inne mende verschijning genoemd te worden. Ons verstand eischte nog straf voor haar wandaad, maar ons hart pleitte elcmen- „Ze woont natuurlijk vink in do buurt, moest nog even een zakje bonbons lialeu Nou, en dan is hot to--h haast niet de moeite waard. \oor zoo'n klein oinilje een lantaarn aan te steken". „Alios goed ca wri z.u het verstand toen weer, .,mif.r ze had je toch byna idersteboven gereden!" Terwijl dit debet geroerd Werd, Jio l'êu Wy verder en iu ccn paar minuten tijd passeerden ons toea nog twee wiel rijders, wier fietsen niet van licht voorzien waren. 1 nu zouden wy willen vragen: „Be staat er in Bloemen daal geuu verorde ning op het ryden .onder licht na zons ondergang?Dc jonge dame- in kwestie had ons iu zeer onzachte aanraking met de straatsteen en kunnen brengen, waut zy had wat jo noemt ,,ccu flink vaar tje". Do andore „lichlloo.w" wielrijders zagen wy en zy zagen ons liijtyd? Toch iykt ons do vraag gewettigd: rMag dat maar zoo in Bloeinondaalf Boemel-Petrus Operette. •Schouwburg, Jansweg. Sinds de creatie van <leu Boeme.- Laron, waaraan bij zijn populariteit als operetteij acteur te dan-xen heeft, kreeg Piet Kohier nog menige amtore rol te spelen, maar voor zooveel ik hem zag, was t steeds zijn boemel- baronnetje in eene gewijzigde situatie Wat -bij er van maakte, dat type is Item zoo eigen geworden dat je Piet Koltlor baast andere niet kunt voor- stelten. Niet in alle stukken is die her haling gunstig, maar in de operette van Vada Eiuiem „Boemel-Petrus" vond Kohier weer eens de'gescliikl e ge Jegenheid om zijn hartje op te lialcn aan zijn geliefkoosde typeoring. Wie lacht geeft zich gewonnen, zegt liet spreekwoord, en als dit zoo is, dan zal er wel niemand van liet publiek onvol daan naar huis gegaan zijn, want Piet Kohier, alias Boemel-Petrus heeft er roor gizprgd dal ar niet gelachen maar geschaterd werd. De populaire acteur heeft nog niets te zeggen, zijn grappige verschijning aJleen reeds wekt den lachlust op, Jaat staan als hij met zijn onweerstaanbaar komisch talent het tooneel met zijn spel vult en zijn onuitputtelijke ader va<n kluch tige zetten laat vloeien. En toc.li over drijft hij niet, iets wat op charge ge lijkt wordt het bij hem niet ondanks zijne eigen vondsten waarmee hij den tekst opkalefatert. Naast het meerendeeJ dor nieuwste operettes maakt Boemel-Petrus lang geen slecht figuur, 't is ten minste eeaie klucht waarvan de logica niet Hicelemaai op den kop staat. De mu- Kiek van Varda Ennem heeft over 't algemeen weinig karakteristieke eigenschappen, alleen het zang num mertje „lk ben 'n fideele meid" en het kwartet in II, het soldaatje spelen', wat deed denken aan soortgelijk en semble in „De lustige Boer" van Leo Fall, hadden iets gezelligs dat mee sleept om het rythmic. Duiten Piet Kohier, wiens aandeed iin het stuk overwegend is, treden in deze operette nog heel wat personages op waarvan in de eerste plaats te noemen ziin Mevr. Köhicr-van Dijk, die bekoorlijk speelde en mooi zong, en Mevr. R. Samethilni die een aJIer- guitigst dienstmeisje typeerde. Ais de meestverdienstelijke onder de mannen rollen golden de heeren Th. van Schaak, een goedgetypeerde baron, Amdré van Dijk, die uitstekend voor Kolonel Kamstra speelde, en Gerard Leenders in zijne dubbele rol van kas telein en kapitein. Voor sommiee medespelers moest de souffleur wel Iets te veel in de bres springen. 'l. Zou mij niet verwonderen, moest het succes van Boemel-Petrus voor het gezeflschap van Kohier, Leenders en Mastenbroek eem goudmijntje worden, JOS. DE KLERK HET P. E. N. De Statencommissie, belast met het onderzoek inzake voorzieningen met be trekking tot liet P. E. N., heeft een sub-commissie benoemd, beslaande uit 1e heeren D. Kooiman, ie Pu mierend, 'oorzittcr, mr. J. B. Bomasis en S. R. dc Miranda, leden, die tot taak heeft een nader onderzoek in le stellen omtrent standen welke bij het P. E. N. be slaan hebben of nog bestaan alsmede de door baar mogelijk geachte verbeterin gen aan te geven. Deze subcommissie schrijft aan de gemeente-besturen het volgende „Dc opdracht aan onze commissie is een zeer ruime cn omvat zoowel het be leid van Gedeputeerde Staten cn den raad van toezicht als de vervulling van hun taak door de betreffende provinciale ambtenaren en werklieden. ,Zal zij haar moeilijke taak met vruclu len vervullen, dan is het noodzake lijk, dat ieder die met betrekking tot den gang van zaken bij het P. E. N. sstanden meent te hebben opgemerkt, haar daarvan zonder eenige terughou ding en zonder aanzien des persoons nicdcdeeling doe, en dat hij, indien hij meent middelen te kennen, die tot verbe tering zouden kunnen lenden, deze aan de subcommissie kenbaar make. „Immers als de resultaten van het thans in te stellen onderzoek den toe stand nu - èn in de afgeloopen jaren niet 200 juist en volledig mogelijk weer geven, dan zal dat zijn tegen het be lang ran het P. E. N., tegen het belang ran de stroomafnemende gemeenten, wa terschappen, industriëelen en andere stroomverbruikers, tegen het belang der halve van ons gewest. In strijd me; die belangen zou gehandeld worden niet al leen als ons rapport te donker, maar niet minder indien het tc licht gekleurd mocht worden. In de provincie worden niet sedert maanden, neen helaas reeds gedurende enkele jareD, aanhoudend allerlei bewe ringen geuit, omtrent niet-nakommg van gedane toezeggingen door het P. E. N„' omtrent ondoelmatige werkmethoden, omtrent tijdverspilling en te geringen ar- bcidslust var. hooger en lager jicrso- necl, omtren: vcrwaarloozüig van ma terialen, omtrent onnauwkeurige admi nistratie, omtrent slordigheden in gelde lijk beheer, omtrent fooien en provisie genietende ambtenaren en opurent an dere tc recht of ten onrechte vermeen de misstanden. Evenzeer worden van an dere zijden deze misstanden tcgenge- sprokeQi .Het openbaar belang eischt, dat dien aangaande meer klaarheid kome, ter wijl anderzijds ook zij, die ten onrech'e gelaakt mochten worden, naar regelen van recht en billijkheid op instelling van een ernstig en zoo volledig moge'ijk on derzoek aanspraak hebben. Onze subcommissie verzoekt u daarom dringend haar uw medewerking te vcr- leenen door terugzending, na invulling aan het adres van haar voorzitter van bij gaande vragenlijst en door mededeeling van al datgene wat naar Uw oordeel ver der van dieDst zal kunnen zijn. „Mocht gij in plaats van schriftelijke inlichtingen te verstrekken een bespre king met ons wenschen, dan zijn wij daarlbe gaarne bereid." De vragenlijst luidt als volgt 1. Welko werken heeft het P. E. N. voor uw gemeente uitgevoerd? In welke jaren? 2. In welk opzicht hebben de uitge voerde werken u niet voldaan? 3. Waarover hebt gij u dienaangaande overigens, hetzij bij voorafgaande onder handelingen, hetzij tijdens de uitvoe ring, hetzij daarna, te beklagen gehad? 4. Heeft het P. E. N. in uw gemeente voor zichzelf werken uitgevoerd? 5. Wat hebt gij op te merken omtrent onvoldoend toezicht op personeel bij uitvoering van werken door het P. E, N., hetzij voor zichzelf, hetzij voor ande- 6. Welke misstanden hebi gij overi gens dienaangaande opgemerkt of ver- 7. Wat is u bekend geworden ondoelmatige arbeidsmethoden bij liet P. E. N.? 8. Wat hebt gij op te merken omtreni tijdverspilling of te geringen arbeidslus! van hooger of lager personeel bij het P, E. N.? 9. Wat hebt gij op te merken verwaarloozing, verspilling of verkeerd gebruik van materialen door personeel van het P. E. N.? 10. Wat hebt gij op te merken omtrent onvoldoende inspectie van uitgevoerde werken 11. Wat is u gebleken omtrent onjuist heden bij het geldelijk beheer? 12. Wat is u overigens gebleken om trent minder nauwkeurige administrati bij het P. E. N.? 13. Is u iets bekend geworden omtrent ijgenieten van jirovisie of fooien door personeel bij het 1'. E. N-? 14. Kunt gij in cenig ander opzicht vroeger of thans nog bestaande misstan den bij het P. E. N. aanwijzen? 15. Hebt gij te klagen of te klagen gehad over door het P. E. N. aanbevo len transacties met het P. E. N. of mei anderen, die naderhand ongewenscht ziin gebleken 16. Hebt gij overigens te klagen of tc klagen gehad over onjuist of onvolle dig gebleken adviezen? 17. Hebt gij in ecnig ander opzicht te klagen of te klagen gehad over hande lingen van het P. E. N.? 18. Was naar uw meening de licht- schaarschte in uw gemeente tijdens de uitvoering van u door het P. E. N, in den crisistijd aanbevolen werken van dien aard, dat hierin een reden was ge legen tot onmiddellijke uitvoering over re gaan en was het derhalve absoluut onmogelijk de uitvoering tot wellicht te wachten goedkooper lijden, en waarin deugdelijker bouwstoffen zouden zijn te bekomen, uit te stellen? 19. Welke opmerkingen wenscht gij overigens nog te maken? FAILLISSEMENTEN-STATISTIEK. Iu het jacir 1921 werdeu bij cleae rechtbank 142 faillissementen tiuge- eproken teeen 111 in het jaar 1920. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. De Maatschaj)j>y tot Nut van 't Alge meen was Dinsdagavond in Departe- mentsvergadering byeen onder voorzit- terechap van den heer J. C. Tadem.o. Allereerst was het jaarverslag san orde. Aan 't door den heer J.Wildschut uit gebrachte verslag ontlecnen we het vol gende: De 4 lezingen-avonden waren bedroe- ding slecht bezocht, ofschoon de avonden telkens zeer interessant waren. Subsidiën waren gegeven aan de Ver- eeniging ^Kinderverzorging en Opvoe' ding" en aan de „Toynboevexeeniginfo die dit jaar voor het eerst een rubsïdie ontving. De toeneming van het ledental (31) werd aangestipt evenals het i:ut van do propaganda door het departementale be stuur gemaakt. Ook werd nog naar vo ren gebracht het plan tot oj»riehting van een openbare Kinderlecaxaal. Het afscheid van den heer J. Wester- man Holstyn als bestuurslid van hot de partement Haarlc-m werd in herinnering gebracht, evenals het vele werk en d« moeiten die deze nooit had gosjmnrd. Uit de verslagen van de verschillen' do onderafdeeliugen bleek, dat men ooi daar opgc-vrekt in het streven mede leeft. Het jaarverslag word beboudenB een kleine wyziging goedgekeurd. Daarna werd het verslag der commis sie tot uazicuing der rekening en verant woording van den penningmeester uitge bracht en onder dankzegging goadge-i keurd. In de vacatures L. C. du Bieu en Pr. W. Paauw, werden tot bestuursleden voor do Volksbibliotheek de heeren M. E. Hessing on N. Beets gokor.cn. Tot commissarissen werden do heeren J. J. Verwynen, E. W. van Somereu Gre-, ve, Mr. J. D. v. d. Plants en J. II. Weut- holt herkozen. De rekouing en verantwoording van do Volksbibliotheek werden goedge keurd. De voorzitter verzocht don heer J. P. liutgcrs v. d. Loeff eenige uiteenzetting to geven aanguunde de onlangs opge richte openbare Kindcrloeszaal. De heer Rutgers v. d. Loeff was vol lof over hut werk van do dames dio do kiuderen tac tisch en mot toewijding onderhouden. Altyd heerscht, aldus spreker, een prot- tige toon in del ooszaal 011 we telleu a? onze vaste klantjes onder do kinderen. Het aantal kinderen bedroeg eerst 40, -mar den Ratsten lyd i8 dat getal bo- grypclykerwys verminderd. Toch gaat hot bestuur, vervolgde de heer Rutgers v. d. Loelf, hoopvol de toekomst in. Ten slotte noodigdc spreker do depar- tementsledeu uit, op een middag eens in do leeszaal te komen kykon om ziek te geest"1 Van den oudl'rli»fc' gezelligen DE SALAIÜEERING VAN HAND WERKLESSEN. Men schrijft 011s: Door enkele bestuursleden der Alge.in. Ned. Vrouwenorganisatie (Nino Minnenia uit Zanilvoort, J. Bruynsteen-v. lJseldyk Haarlem en II. Luytc uit Amsterdam werden besprekingen gehouden met ver killende Kamerleden, aangaande het niet-salarieeren van gegeven handwerk lessen. Van verschillende kamerleden, be- hoorende tot verschillende fracties werd toezegging ontvangen om de zaak der handwerkonderwyzeressen te steunen. Groote kans bestaat, dat er, indien dc 'nister een noodwetje maakt, van uit de Kamer oen initiatief voorstel zal ko Uitgaan Stadsschouwburg. He; ons gisteren gezonden bericht om trent de uitvoering van „Z. b. b. h. h." blijkt op een misverstand te berusten. Hedenavond gaat in den Stadsschouw burg „Mr. Foster van Chicago" het blijspel dat op tweeden Kerstdag zoo'n groot succes gehad heeft. □E MELKOORLOC IN HAARLEM. In het conflict, dat tusscnen d inc-lk- eehouders en den Haarlemschen Melk handel over den prijs der melk gerezen alt nog geen verandering te consta- teeren. De strijd duurt nog onvermin derd voort. De R.-K. Bond van Melkveehouders iafd. L.- Tb B.) houdt hedenavond een ergadering. FAILLISSEMENTEN. In staat van faillissement werden verklaard1. A. J. van Veltliove», huis- en decoratieschilder, wonende te IJmuiden. II. de Naaniiooze Vennootschap Machinefabriek „Staafwerk", geves tigd en kantoorhoudende te Zaandam. Reckter-oommRearis Mr- H. van Loghem dc Josselin de Jong. Op gehevon werd het faillisse ment van J. A. van Keet eren, slager, wonende te Heemstede. Doodweg 21, uitgesproken bij vonnis dezer Recht bank dd. 13 September 1921 PERSONALIA Voor het examen liaudolskeniiis L. O. is geslaagd mej. M. S. Bouten, van Haarlem, en de heer A. J. van der Waals, ^andvoort. üp de te Utrecht gehouden ver gadering van het Algemeen Bestuur van den Ned ('h Landarbeidersboud word medegedeeld, dat de heer Vau el 1 U1ifc Haarlem, als bestuurslid heeft bedankt. HOOGER BEROET werd aaiige- teekend door W. F. te Heemskerk ter zake ..mishandeling" veroordeeld <k>or ae Haarlemeohe rechtbank tot 1 maand gevangenisstraf. BOEKBINDERS STUDIECLUB HAARLEM. De j heer J. Knoop heeft zich weder bereid^ verklaard, om op Donderdag avond voor de club op te treden, met het onderwerp Stijfsel marmcreii. L.4AG1IARTICE DIEFSTAL. £eu onbekend gebleven vrouw ontstal Dins dag op de Botermarkt aan ecu k-.nd ccn portemonaie, inhoudende negen gulden. DE VLEESCHKEURINCSWET. Op een vraag van den heer Braa; be- trelfenae wijziging van art. 46 dei Vleesc nkeunngswet, heeft Minister Aal- bersc geantwoord dat aan zijn Dcjiarte- ment een wetsontwerp in voorbereiding w ijrigmg van de Vleeschkeu::ngs- voor zooveel betreft dc huisslach tingen. Wordt dit ontwerp wet, dan be staan ei geen termen voor een wijzi ging van art. 46 der wet, indien daartoe overigens aanleiding zou zijn, wat nog geenszins wordt toegestemd. DE LAGE HEKJES OP DE GROENTEMARKT. Een inzender vestigt nog eens de aandacht op de lage hekjes op de Groentemarkt en op het gevaar, die deze veroorzaken. Zaterdag 'nog, schrijft hij, deed een Blocnu-nuaalsche fruithandelaar er een lcclijke tuime ling. vóórdat er nog nicer ongelukken gebeuren, geeft inzender in overwe ging, deze hekjes, die volgens hem niet aan het doel beantwoorden, te doen verwijderen. Anders acht hij het noodig, dut er in de ochtenduren eenige verkeersagenten langs do hek jes geplaatst, worden en een afdceliug van Eerste hulp bij ongelukken aan wezig is. Maar afdoende acht hij al leen het verwijderen van de gevaar lijke hekjes.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1