VAL5CHE MUNTERS - Man meldt uil Frankfort aan <lc N. 31. Crt., dal volgens de Gencrrd-Anzeige»' Mün- chou een werkplaats is cntdekl van valsche munter?die liun kunsten i proefden niet Nederland«>cije bankbil jetten van 300. De platen zijn door de politie in beslag genomen en v - sciieióene personen moeten in vei' korde bewaiig zijn geeteld. WENDINGEN-ARCHITECTUUR. In de Nieuwe Kroniek echrijft Her man Hana over de kwestie om do af- doeling bouwkunde aan do School voor Bouwkunde, Versierende Kun sten en Kunstambachten op te heffen en voortaan de opleiding voor bouw kunde uitsluitend aan de Middelbaar Technische School te doen plaats heb ben. Hij heeft het over ..Wendnigen- architectmrr" en „gewone-gebouwen- bouw „Gij Iioudt bet zoomaar voor sou-s enten ru, dat die M. T. S. hare leer lingen op Urn bouw van gewone ge bouwen zal weten uf te richten. Maar beste lezer, als dat waar was, dai ben ik overtuigd, dat verscheldeni v«n die „Wendnigon-nien>-chan" daar eerlijk en oprecht op de schoolbanken kwameu zitten. In die M. T. S. Ja, misschien zelfs do te wippen leeraren van de School voor Bouwkunde ena., en de naam „Wendingen" kon dan over een jaar of tion veranderd wor- den in.- „Gewoonheden". Tja, er staan er nog veel in Haar lem, en in Amsterdam nog meer, in allerlei straten en stegen: gewone bur gerwoonhuizen. En op de Heercn- en Keizereg'acht: gewone oude heeren huizen, of koopmanshuizen, eu, apro pos van den koopman: er staan in Am selrcam ook nog gewone pakhuizen, naar zelfs, onder ons, 'n man als De Bazel z'n vingers, ja, z'n gebouwen naar aflikt, en wiens gewoonhedoeld- htden wellicht tot het peil van smake lijkheden ais die pakhuizen waren fri sks-en, als hij er aelf vóór do opkwe- riiig, de fijnproever, wat minder aan ge 'kt had. „Gewone gebouwen-bouw". Die krijgt u toch niet omu heen: U krijgt: Vredespaleis, Rotterdamsch Raadhuis llii-tch, Bijenkorf, eu u krijgt: Am bachtsschool-stijl. „Zóo erg"? zegt gij. Erger lezer. Deze tijd kan nu eenmaal wiet gewoon zijn, en dies doet ook het allerge woonste der gewone bouwertjes yog z'n artistieken gooi naar het ongewo ne. Lees nog maar even met mij rnee: „Aan de M. T. S. echter is het ge- tieole bouwkunde-, miateiialenkennis- •n kunstgeschiedenis-onderwijs, afge zien dus van verdere bijvakken, in handen van één leerkracht", enz. Ziet ge het nu zelf aan dat slang achtige woord „Kunstgeecbiedems- 0 rider wijs" Dat gevloekte vergif, er ger dan opium, iu die handen? Ge weet niet, lezer, hoezeer dat kunstge schiedenis-onderwijs dooi' onbevoeg den (naar den maatstaf van kunst besef j aan onbevoegden onze gebou- weo-bou wheeft verpest. I-k zal u daarom oen voorbeeld stellen. Professor Henri E«vei«. de bouw meester van het beruchte Raadhuis lo Rotterdam, die nas of ia uog: docent in de kunstgeschiedenis aan de aka- doxnie voor Beeldende Kuncien en Technische V. etenschappen te Rotter dam. Be School voor Bouwkunde enz. te Haarlem is dan ook met dit vergif uitermate voorzichtig en verstrekt hei, vo geus den directeur, in homeo pathische doses, met oordeel des on- uerscheide En daarom: zoqlang nog geen ster felijk mensoh in Nederland vanzelf „gewoon" bouwt, maar, integendeel, het genre Ambachtsschool en M. T. S. di handen nog hot gretigst rekt naar de quasi-kunstpreetatie, zóó lang is het onderwijs ill de bouwkunde liet veiligst bij kunstenaars, die tegelijk goode pedagogen zijn, d.w.z. bij do iïienscht :i vii de eoliool voor bouw- kuuus. «au.euu<a .xuirAÊi' on Kuiv.-' ambachten te Haarlem, die thans de dupe dreigt te worden van dat onwel- riekend „oogpunt van bezuiniging". HET ONTV7ERP-PROCRAM VAN ACTIE VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Aan het ontwerp-program van actie ontleeut de „N. Crt." dat de Vrijheids- boud voor de naaste toekomst eischt I. Krachtig en onvermoeid streven naar vermindering van St.Ailsuilgavcu. Afwijzing van iederen nieuwen belas tingdruk, zoolang de publieke levens wijze niet tot de grootst mogelijke so berheid wordt teruggebracht. II. Voorkoming van buiiensporigen «choolbouw. III. Wijziging der volkshuis vesLings- Iiolitiek en geleidelijke terugkeer van het beginsel van evenreüigKcïd tui» schcn bouwkosten ca v.oninghuur. •Mede tot oplossing van het volkshuis- vcsiing-.'.raagstiik bevordering van den trek der bevolking van de steden haar het platteland. IV". Beperking van ambtenaren- invloed en ambtenaréhgetalopdat de overheid door een staag arbeidend eu goed gesalarieerd ambtenarencorps haar eigen maatschappelijke taak naar bchooien kan vervullen. V. Aiwijzing van zoogenaamde so cialisatie en van het bedrijfsiadenstel- sel, dat met de belangen van den ver bruiker onvoldoeude rekening houdt. Verbetering! van arbeidsverhoudin gen door vrijwillige samenwerking van werkgever en werknemer, met aanmoe diging en steun van de overheid, voor namelijk door ontwikkeling van de col lectieve arbeidsovereenkomst, welke ten doel heeft langs den weg van overleg de belangstelling en het belang van den arbeider in de bedrijven te verhoogen. VI. Invoering der verplichte ziekte verzekering ook in den land- en tuin bouw. VII. Toekenning van een premievrij ouderdomspensioen van Staatswege, in te gaan op 65-jarigen leeftijd aan ieder, onverschillig of hij al dan niet in loon dienst werkzaam was en die zonder een geregelde uitkeering boven zijn inko men niet kan voorzien in eigen on derhoud en dat vau zijn gezin. VIII. Wettelijke regeling van de ver zekering tegen werkloosheid door geza menlijke voorzorg vanwege patroon en arbeider. Voorziening^tegen de gevol- geu van de crisis-weikloosbeid met be hulp van Staatswege, waar mogelijk langs den weg van werkverschaffing. Daarbij behoort een voldoend bestaans* middel aan den arbeider te worden ver zekerd, doch tevens gebrek aan ar- he ids lust te worden voorkomen. IX. Schepping eener meer ruimte la tende arbeidswetgeving, waarbij onder ling overleg der groepen op den voor grond treedt met slechts controleercndc functie van den Staat. X. Wijziging der onderwijs wetgeving, waarbij vervlakking en uniformiteit van ons -onderwijs dient te worden tegen gegaan. XI. Maatregelen tot behoud en op bloei van een krachtigcn land- en tuin bouw. Bevordering van de toeneming an het aantal kleine boeren. Verplich te ruilverkaveling; oplossing van het pachtvraagstuk, waardoor aan den pachter meer zekerheid wordt gegeven, tegen ontijdige en schadelijke opzeg ging. Bevordering van landbouw- en landbouwhuishoudonderwijs. Wijziging der Jachtwet, waarbij meer met de be langen der lanagebruikers rekening wordt gehouden. XII. Geen verder gaande beperking an de vrijheid van liet winkelbedrijf. Vermijding van concurrentie van over heidswege. Vakopleiding van den han- dcldrijvenden cn industrieelen midden stand. Versterking der middenstands organisatie iraadpleging daarvan bij alle wettelijke njaairegelen, waarbij middenstandsvraagstukken rijn be trokken. Aanmoediging van midden- staudsinstellingen. XIII. Verbetering der huwelijkswet geving. Gelijkstelling vau de vrouw bij de benoembaarheid tot en de bevorde ring in openbare ambten en betrekkin gen. Gelijk loon voor gelijke arbeids- praestalie. Uitbreiding der bestaande moederschapszorg. vooral ten plat te- lande. XIV. Steun van overheidswege, waar tüo noodig is, aan instellingen, welke do geestelijke en godsdienstige volks ontwikkeling bevorderen. XV. Aanmoediging van overheids wege van wetenschap en kunst tot ver heffing van volkskracht en cultuur, mede cloor steun aan geleerden en kun stenaars. XVI. Bevordering van iedere poging oiu tot internationale ontwapening te geraken. Intusschen behoud eener be perkte, doch behoorlijk uigeiuste weer macht, waarbij verlaging van het bud get noodzakelijk is. XVII. Behoud van het beginsel van vrijhandel en internationale aankwee king daatvan. XVIII. Verbetering der economische positie en verheffing van het geestelijk peil der inheemsche bevolking in Oost en West-Indie. Aanmoediging en be vordering van uitbreiding van cultures en van krachtige ontginning der Indi sche bodemschattén.- MTEUWE BANKBILJETTEN VAN f 10. Do directie van Do Ned.erlandaeha Bank maakt in do St. Ct. bekend, dat zjj eou bankbiljet van f 10 in omloop zal bren- g'on, hetwelk op do vólgende miutcu nf- wflkt van het thaoi in circulatie éijn'ée bil- jot, waarvan do uitgifte ia bekendgemaakt iu <5o Staafscouraul van 27 Septembc: 1904 no. 226. Aau do voorrij do isil e tekst, in het mij- den van hot biljet, fijner van letter, ter wijl de druk donkerder van kleur is. Het woord „Serie" met do aerieiettera nummers, benevens hot woorl „Amster dam" met dagteekening, ziju uit dezen tekst vervallen en thans aan do aohter- zqde van hot biljot aangebracht. De lij nen, -wolko den grijsbruinen ondergrond vormen, zijn verder uitcongobracht, door do vooratolling iu hot middenvak, vortoonende twee dolfijnen, rustende to gen oon schelp, on do staarten kronkelen- do om eou drietand, moor tot uitdrukking komt. Ann de achterzijde zijn allo vior cirkel vormige openingen in do bookon van den bruinen rand, wolko do woorden „tien gulden" omlijst, voorzien van do wnnrde- aanduiding „10". Serielottcrs on nimuiu zijn aan do achterzijde driemaal afge drukt, en wel in het bovonvak va rand en in een kleincro lettersoort beide staande kanten, terwijl in den on derrand nogmaals do serielottcrs zjjn ver mold, thans voorafgegaan door bet woord „Serie", waaronder het woord „Amster dam" met do dagtookoning van hot biljet. Do biljetten zijn gedntoord van 3 Mei 1921 uf. Do ondergrond, vertooaendo op rogclmatigo afstanden don leeuw uit het lijjkuwapea en bozaaid mot blokken, is lichter van tint gemaakt, waardoor zoc wol do voorstolling van dezon ondergrond, als de bovondruk duidolijker naar voren komt. Do biljetten worden gedrukt op,a an allo zijden recht afgesneden papier van onge veer 16.8 bij 9.9 centimeter. Do qualiteit van dit papier hoeft, ovenals het water merk, een geringe wijziging ondergaan. Na do bovenvermoldo wijzigingen heeft het biijet het volgendo aanzien- Do voorzijde vertoont in het midden den volgenden tekst: De Nederlandsche Bank betaalt aan Toonder Tien Galden De Secretaris De President Dozo woorden, in blauw gedrukt, zijn omgoven door oon iu dozolfdo kleur ge- drukten gegraveerden rand, in de boven- hookon waarvan de waarde aanduiding „10" voorkomt. Op don voorgrond bovindt zich ter lin kerzijde van den tekst oen man nonfiguur voorstellende den arbeid on ter rechter zijde eou vrouwenfiguur, voorstellende do welvaart, elkander do hand toereikend. Tusschen die tweo figuren, ids symbool vau den tijd, een gevleugelde zandloopor, omcirkeld door eon slang, dia do staart in den bek houdt. Achter en naast do beide figuren is door verschillende attributen, hun symbolische beteekenis verduidelijkt. In de staande randen, dio hot biljet roebts en links omsluiten, is do oranjeap pel als versieringsmotief aangebracht. Do voorzijde is over haar geheel bedrukt met eon grijsbruinon ondergrond, in het middenvak tweo dolfijnen vortoonende, tegen een schelp, on do staarton kronke- lcndo om oon drietand. Do koerzjjdo vertoont in hot midden* in bruin godrukt, „Tien Guidon", omlijst door een rechthookigeu rand, ovon- oous in bruin godrukt, wolko in do vier hoeken cirkelvormige oponni.-.gen heeft, welke zijn voorzien met do wuardenaudui- ding „10". Sorieletters en nummers zjjn dozen rand driemaal afgedrukt on wel in hot bovonvak en in een rioiuer letter soort iu do beido staando kanten, terwjjl in den ouderrand nogmaals do sorieletters zqn vermeld, thans voorafgegaan door het woord „Serie", waaromJer hot woord „Amsterdammet do dagteekening .van hot biljet. Do biljetten zijn gedateerd van 3 Moi 1921 af. Tor weerszijden, oinnen don ruud, is do strafbopaliug vau art. 232 vau het Wetboek van Strafrecht afge drukt. De koerzqde is over haar geheel be drukt mot oen lichtblauwou ondergrond, vertoououdo op rogclmatigo afstanden aen loouw uit het Rjjkswapen 011 bozaaid inot blokken. De biljetten wordou godrukt op papier iu ongeveer 16.8 bjj 9.9 oeutiuietor, waarin als watermerk voorkomen <lo woor den „Ned. Bank". Zjj worden voorzien deu stempel der handtookening van den president en den secretaris. HET VERKEER MET VRACHT AUTO'S IN DE HOOFDSTAD. Wij lezen in de Tel,: Een jaar geleden ongeveer is een verordening in het leven geroepen, waarbij door B. en W. werd verboden op alle wegen gelegen- binnen de kom der gemeente Anisardam, en die niet .zijn rijks- of provinciale wegen, deze te berijden met motorrijtuigen otp moer dan twee widlen en die geladen pf ongeladen een asbeUisling hebben van meer dan 1500 K.G. Ttiand Éa3 dböf ?Tb Tèrtcéèrspolltie begonnen worden met do toepassing hiorvun. Het zal noodzakelijk zijn, dat de eigenaar van een vrachtauto, die meer dan 1500 K.G. weegt, zich in het i'fcrit stelt van twee vergunningen, één voor sijn bestuurder en één voor zich zelf. ■E nop deze vergunningen staan de voorwaarden. Zoo moeten de wagens .voorzien zijn van gummibanden en door geen der wielen mag heizij het voertuig geladen, hetzij ongela den is een groot er gewicht op den weg worden gebracht dan «lat van 100 ,'K.G. per centimeter breedto van den wielband. Een klein voorbeeld, om -dit te verduidelijken. Veronderstel, dat er eern wagen is ie een wielbandhreedte van 12 c.M. per wiel heeft. Dan is de gezamenlijke jbreedte 4 x 12 of 48 c.M. Het gewicht van den heelen wagen ia dus -18 x 100 ils 4800 K.G. Weegt de wegen zelf ,2000 K.G,, dan is het duidelijk dat de toelaatbare l3st 2800 K.G. mag be dragen Wagens, die smalle wielen hebben <en een groot eigen gewicht, dragen vooral voel bij tot de vernieling der jwegen en het beschadigen der brug gen. Zoo zal het kunnen voorkomen dat een zware vrachtauto met smalle .wielen slechs een betrekkelijk kleine 'last zal mogen vervoeren. Een andere voorwaarde is, dat asafstand van liet motorrijtuig por 1000 K.G. totaal gewicht niet minder dan 45 c.M. mag bedragen. Ook op de veering zal streng gelei worden daar een zwaar geladen auto met slappe veeren nadeeligen invloed uitoefent op het wegdek. Niet minder dan vier en zeventig bruggen zullen worden uitgesloten voor automobielen, die hetzij geladen, hetzij ongeladen een asbelasting heb ben vaneneer dan 4030 K.G. De toestand der bruggen moet vol gens Publieke Werken zoodanig zijn, dat het onverantwoordelijk zou zijn, deze verder door de zware wagens te laten vomiefien. Met dat al wordt de hoofdstad voor dit soort wagens onbe rijdbaar, daar er vrijwel geen stads gedeelte is, of een dezer bruggen geeft er toegang toe. Do bruggen zijn door roode banden om do lantaarnpalen aangeduid. Ten slotte zal in den vervolge gieen vergunning meer worden verleend de asbelasting meer bedraagt dan 8000 K.G. Binnenkort zullen reeds eigenaars worden opgeroepen om hun wagens laten wegen. Dit zal geschieden op de weegbdug der tramremise aan de Tollenstraat. De zware bierbrouwers- auto's zullen het eerste aan de beurt komen. Het eigen gewicht van den wagen 1 de toelaatbare last zullen op iede ren kant van den wagen geschilderd 'moeten worden. Het zal velen onzer lezers opgevallen ,zijn, dat. op de toegangswegen dio naar de kom der gemeente voeren, driehoekige roode borden staan, die (vermelden: verboden voor motorrij tuigen inet asbelasting zwaarder dan 1500 K.G. Dit slaat nog niet op alle auto's, maar zal betrekking tlebben op die voertuigen, die reeds gewogen zijn en waarvan de bestuurder en eigenaar vergunningen hebben gekregen. Later als alles in orde is, geldt dit bord na tuurlijk voor allo vrachtwagens. De vergunningen, moeten wSrdeo aangevraagd aan de afdeblingen Ver keerswezen, ten lioofdbureele van politie. l)ai>k zij de boven omschreven maat regelen hoopt men paal en perk te ste:Jen aan het beschadigen van het .wegdek, van de bruggen en a on het scheuren van muren door de zware vrachtauto's. Het is te voorzien, dat van heel wat van deze wegens de wie- banden zullen moeten worden ver breed. De oproepen tot weging worden door de politie gedaan. DE VOGELCHOLEiRA. Naar aan- teiding van vragen van den heer Ter Iiall beeft de minister van Landbouw medegedeeld dat hij zal overwegen hoeverre er aanleiding bestaat om, met gebruikmaking van art. 48 van de nieuwe Veewet, voorschriften ten aanzien van de vogelcholera i leven te roepen. Iu afwachting daar van zal het particulier Initiatief te gen het besmettingsgevaar van inge voerd pluimvee hebben te waken, waarbij de Rijksseruminridbling en do vecortsenljkundige dienst, hiertoe bereids door liem aangezocht, gaarne behulpzaam zullen zijn. PAUSELIJKE 'ÖNDER&OHEIDIN- GEN. De Paus heeft benoemd tot 1 ieder in de Orde van Sint Sylvo6ter den lieer H. van Heeewijk, architect te 's-Grsweahage, leider der restaura tiewerken van de Kathedrale kerk van Sint Jan te 'e Hertogenbosch en lot ridder in de Orde van den H. Grego- rius den Groots den heer J. P. Lijn- karap, directeur van de N .V. Lijn- kump's Kleedingmagarijn te 's Gra- venhage. OE VRIJHEIDSBOND. De Vere«naging Van GameenteraadB leden (en Statenleden.) in den Vrij heidsbond houdt Zaterdag 14 Januari een al gein c-ene vergadering in Artis te Amsterdam. Ia dezo vergadering zal mededee- Ihig worden gedaan van den uitslag der bestuursverkiezing, welke vooral plaats heeft bij referendum aan de hand van een schriftelijke voordracht •an het bestuur. Voorts komt aan de orde het nader te publiceeren rapport van de com missie, in wier handen zijn gesteld de door dr. W. G. van den Berg in de vorige vergadering verdedigde stel lingen in zake het gemeentelijk fi nancieel beheer. DE INKOMSTENBELASTING. Een wetsontwern Is ingediend tot Wij zuring van artikel 14 der Wet on de Inkomstenbelasting 1914. In de memorie van toelichting wordt opge merkt. d«t nadat bij artikel 13 der wet on de inkomstenbelasting was be paald. dat voor de heffing der belas ting de opbrengst van iedere bron van inkomen gesteld wordt od hei bedrag, dat zij over het laatst verloopen jaar (kalenderjaar en boekjaar! van den belastingplichtige zuiver heeft opge leverd, de wetgever nog to voorzien leverd. de wetgever te voorzien had in 't geval dat de belastingplichtige de op brengst van eenige bron van inkomen nog niet over een vol jaar heeft geno ten. Deze voorziening wordt gevonden in het eerste lid van artikel 14. Voorgesteld wordt derhalve dit arti kel als volgt te lezen: „Is de opbrengst van eenige bron van inkomen nog niet over een vol kalenderjaar of boekjaar door den belastingplichtige genoten, dan wordt zij in rekening gebracht tot haar be kend of te begrooten iaarlijk&ch zuiver bedrag. Voor de vaststelling van dit bedrag wordt uitsluitend op bij den aanvang van het belastingjaar bestaan de feiten eelet. Ten aanzien van personen, die op een later tijdstip belastingplichtig wor den. treedt dat tijdstip voor den aan vang van het belastingjaar in de plaats". Verder wordt voorgesteld deze wet in werking te doen treden met ingang van 1 Mei 1922. MINISTER VAN KARNEBEEK. Een particulier telegram uit Wash ington aan het Hbld houdt in Jhr. van Karnebeek heeft mij bij zijn vertrek uit Washington medegedeeld, dat hij een goeden indruk van de con ferentie en Amerika meeneemt. Men heeft met de- Nederlandsche belangen ernst'"- rekening gehouden en onze deelneming heeft aanzienlijk bijgedragen tot de versterking van ons prestige. Leider der Nederlandsche delegatie wordt thans jhr. Reelaerts van Blok land. wiens aanwezigheid o.m. noodig is in verband met het eventueel slui ten der negen-moeendheden-overeen- feomst inzake het Verre Oosten, welk runt nog on de agenda der conferentie staat. DIT DEN OORLOGSTIJD. Het Rijksquarantainebamp te Ensche dé wordt gesloten. Het personeel, voor zoover dit er nog werkzaam 13 en den militairen voor den bewa kingsdienst is tegen half Februari a.s. ontslag aangezegd. DE ONTPLOFFING AAN BOOED VAN DE K IV. De „Times of Ceylon" bevat de volgen de bijzonderheden over de ontploffing aan boord van de „K IV". De explosie had plaats om 10 minuten voor 8 in den morgen van 9 November. Op hot bericht van het ougeluk ging do assistent havenarts, <lr. D. D. Onts- hoorn, ftan boord. Met de hulp van dr. Schmidt, arts van do Holla ndscho boot „Salambanlca", welke thans in de hav ligt voor het ondergaan van reparaties aan do machine, werd de eerste geneeskun dige hulp aan de gewonden verleend, die daarna in do launch van don havonarta naar wal vervoerd werden, waar zij General Hospitaal werden opgenomen. Om half één namiddag stierf aldaar do tweede 1 gewonde, terwyl de toestand van ilea «m:- overblvvenileii gewonde zeer ernstig g. acht werd. De onderzeeboot werd ioor auder ge» iegd In de nabijheid van do Patent Silp. De onderzeeboot was juist Zaterdag tv. aangekomen op weg nanr Indie. la tegenwoordigheid van inspectcar Ashton van de havenpolitie, dr. Leembi g« gen, gerechtelijk arts, den heer Van del Spoel, Nederlandsch consul te Ceylon commandant Manrita van de „K IV" ei ccnigo andere autoriteiten werd het Iql vau het eerst-ovorledon slachtoffer, dei kwartiermeester J. Huisman, door des heer Daniel, City Coroner, geschouwd. Do luitenant verklaarde, dat hjj op het mo ment der ontploffing niet aan boord doch 1 do atad was. Te ongeveer 8 uur word hem het onheil bericht, waarop hij zich onmiddUqk naar boord begaf. H(j bevond, dat drie zijner manschappen gewond waren. De maunen. hadden zich juist verkleed, daar zy van wal kwamen. Do ontploffing had plaats onder hun voeten, onder het dek. Even nadat luitenant Maurits weer aan boord was. overleed de kwartiermeester. Luite nant Maurits kon zich toen geen roken- schap govon van de oorzaak der ontplof fing. De onderofficier Meycs, batter(j- commandant, dio zich op het oogenblik der ontploffing in de buurt bevond, word eveneens verhoord. Deu volgend onmiddag kon gemeid wor den, dat de ontploffing had plaats gevon den in de olectrische accumulatie-batterij. Het gevolg was, dat hot geheele comparti ment met eou dichten rook gevold werd, waardoor de ventilators moesten worden in werking gesteld. De tweede doode, die in hot hospitaal overleed, was Martinne Blom, korporaal, 31 jaar oud. Sergeant Meyes verklaarde nog, dat lijj te ongev eer kwart voor 8 in de word room stond, bezig met de electrische batterii te ventileercu toen hfj achter zich eeu ont ploffing hoorde. Hjj snelde oogenblikko- lyk aar deu uitgang en stelde de ventila tors in werking om den dichten rook te verdrjjvon. Drie manschappen endden Huysiuan te hulp. Deze kon slechts zeggen dat do explosie te wijten was aan ccn ont branding van gassen. De oorzaak kon lijj niot opgeven. De uitspraak vnu deu Coroner was, dat de dood van de beide zeoliedon was too te sclirqven. aan een ougeluk. Nlomand had er schuld aan en de oorzaak kon nog niet met zekerheid vastgesteld worden. N.V. „DE TIJDGEEST",' (rekking van 500 nummers ten oveiy slaan van Notaris fl. G. MUlitE. Woen«dag 4 Januari 1S22 Priis van f 50C0 32616 1500 1645 1000 1CS63 19580 206! I 400 362 1010 200 17753 18568 1C0 8324 8559 9158 11759 17U73 Pi ij ten van t 90.eigen geld. 26 2289 5C98 7969 10C47 11867 14027 16460 1S092 45 2319 5102 8012 6611953 5616583 S3 80 40 30 19 10114 70 14119 tG 19174 120 64 92 41 24 83 35 16657 19244 44 2428 99 45 10201 91 40 16735 82 62 54 5216 51 11 1204914221 37 19319 71 96 88 8133 41 57 >Jl 60 52 79 2523 5328 4 4 71 6H1431216823 63 232 83 52 45 10203 72 2 0 76 19413 344 2703 55 79 21 92 78 88 3S 71 28 5402 98 30 93 95 16576 12531 426 31 3 8205 34 121531454517050 43 77 4S 5SG8 7 69 92 51 92 44 547 51 73 8 S3 12290 71 17180 19613 66 2870E64J 37 96 95ltól«172C-4 14 S3 95 55 8303 10459 12334 19 45 33 616 2816 55 8427 93 62 2217314 42 719 85 58 34 10591 41 93 97 75 88 6 10606 12453 147-11 174J4 19761 55 3. 355 54 5755 900 3223 83 - 20 59 5894 8605 67 92 51 41 19ï«7 35 3306 5997 15 10730 12509 65 42 79 96 21 6054 25 37 21 71 75 19902 1075 35 96 53 67 2514881 1751S 1244 3501 6130 8699 10864 J2616 14902 CS 47 20 84 8708 78 SÖ 65 17658 200: 84 3633 97 76 10917 12702 7 2 82 i. 1305 73 6328 8835 92 50 84 1773220168 10 04 86 894511026 12818 96 98 71 19 3719 6546 61 59 44 15057 17839 80 26 62 6646 9311144 50 94 45 98 48 66 6877 9069 65 52 1512616017 20253 1405 74 90 9129 11213 1S14 15210 Dl 20326 50 90 7145 88 33 16 15301 85 20433 56 3918 61 9204 37 i3o34 15507 1SICT 31 1515 34 7211 9330 ©5 13176 7b 49 V: 54 50 62 9444 11301 132iS 15601 t;- 52 78 732b bi -li JJ. 4I?5 K3' 88 I33M 7» 002)512 1602 67 7421 60 93 87 157(0 1P26S 23 34 81 31 SO 114W 13431 661S3J3 39 52 4200 97 9602 71 5415818 Al 53 69 4320 7516 6 63 13514 57 52 20519 1720 4403 90 4211505 45 61 80 53 24 10 7605 89 36 7-5 71 18531 20885 180! 43 31 9314 U615 93 9318659 2090$ 4 4513 7727 32 24 13667 15971 18741 39 4738 Uil') 4811 60 4924 32 42 39 13829 16042 18928 94 99 71 31 81 9966 11708 13931 16183 858 99 11 34 16205 -1/ 69 10002 U 807 59 21 96 90 33 36 91 5819078 Hit de Rechtspractijk. Openbaarheid der terechtzitting. De rechtbank te Alkmaar heeft kort geleden een geval van kiudetu-jodslag in het openbaar behandeld en niet gelast, dat het publiek zich gedurende het onderzoek dezer zaak zou ver wijderen. Deze wijze van behandeling heeft nog al de aandacht getrokken, omdat de rechter in zaken van zede.Kwetsenderf aard, waartoe men ook de onderhavige rekent, gemeenlijk beveelt, dat de deuren worden gesloten en slechts zij in de rechtszaal achterblijven, die uit hoofde van hun ambt daar behooren. Verplicht is dezo geheime zitting echter niet voorgeschreven. Art. 20 der Wet op de Rechterlijke Organisatie stelt veeleer de openbaarheid als regel en kent als uitzonderingsgevallen onder meer de strafproce dures, waarbij volgens het oordeel van den reehtsprekendeu magistraat „Ausschluss der Oef- fentlichkeit" geboden is. In het Alkrnaarsche geding nu sol de tactvolle behandeling door den president te roemen en heeft, naar men mag vertrouwen, de openbaarheid der terechtzitting aan de waardigheid van het onderzoek geen schade gedaan. Dit strafproces roert echter weder do alge- meene vraag aan of inderdaad de openbaarheid der berechting wenscnelijk mag heelen. Het is meermalen, en van zeer competente zijde, ver kondigd, dat do rechtszaal een leerschool der misdaad is en alduar gratis college wordt ge geven, hoe men een diefstal moot plegen, een groote „kraak" (het bargoenscii woord voor in braak) op louw dient te zetten, om van andere, nog ernstiger, tegen het leven en de openbare ordo gerichte delicten nog maar te zwijgen. Geen wonder dan ook, dat er een strevon is ontstaan om deze openbaarheid, zoo mogelijk, te beper ken en niet meer Jan en alleman bij de straf zittingen toe te laten. Inderdaad moet men de zen voorstanders van beperking der publieke be handeling toegeven, dat niet bepaald steeds de „crème de la crème" onzer samenleving de tri bune van het Paleis van Justitie frequenteert. Niet zelden is het tegendeel waar en het behoort geenszins tot de exceptioneele gevallen, dat tri bunebezoekers nu en dan hun rol van toeschou wer voor de minder genoeglijke kwaliteit van beklaagde verwisselen. Het is intusschen moeilijk nauwkeurig na te gaan, laat staan met statistische gegevens te staven of en, zoo ja, in hoeverre de berechting met open deuren als een der oorzaken van de criminaliteit mag worden aangemerkt. Aan de dikwijls ellenlange courantenverslagen over ge ruchtmakende strafzaken en de prikkelende bioscoopfilmen wordt ook wel het toenemen der misdadigheid geweten. Wat deze laatste betreft, door de activiteit van keuringscommissies op cinematografisch gebied kan het gevaar, zoo niet geheel geweken, dan toch in elk geval als sterk verminderd worden beschouwd. Het is evenwel een vaststaand feit, dat de rechtszaal voor velen een attractie is en niet slechts allerlei leegloopers, die met hun tijd geen raad weten, onder zijn bezoekers telt. Bij de berechting van misdaden, die groote opschud ding hebben veroorzaakt, blijkt het maar al te duidelijk, dat ook betere op sensatie beluste elementen hun schreden naar het Paleis van Justitie richten. Met spanning wordt dan geluis terd naar de vragen, die de president den be klaagde en de getuigen stelt en het antwoorden, soms ook het niet- antwoorden dezer personen gevolgd. In dergelijke gevallen mag ook de ver tegenwoordiger van het staatsgezag, de Officier, van Justitie, op een aandachtig gehoor rekenen, tcrwiil last not least het nleidooi van den yaes dedïger, niet zeiden ook een weinig berekend „pour la galerie", het publiek veelal boeit. En misschien zou menigeen op de tribune gaarne van zijn instemming of afkeuring ten aanzien van het gesprokene blijk willen geven, wanneer hij niet wist, dat hij bij het minste teeken van adhaesie of anderszins kans liep op last van den voorzitter onmiddellijk uit het gebouw te wor den verwijderd. Gebeurtenissen uit den laatsten tijd wijzen het duidelijk uit, dut de belangstelling van het pu bliek in crimineele aangelegenheden eer toe neemt dan vermindert. Men denke daarbij aan de door de rechtbank te Amsterdam behandelde inbraak bij de goud- en zilversmederij van Be geer en het geding tegen den wcrkelijken, schoon zich achter de schermen houdenden lei der der weinig reëele Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank, om van de gruwelijke aan slagen tegen het leven van weerlooze menschen nog maar geheel te zwijgen. In het buitenland is het niet anders en verdringt het publiek zich in nog sterkere mate dan ten onzent voor de ge rechtsgebouwen, al3 daar wat te beleven valt. De over de geheele wereld bekende procedure tegen den modernen blauwbaard uit Gambais, Landru, heeft, het eenige weken geleden weer ten duidelijkste aangetoond. Gelukkig spelen zich in de Nederlandsche rechtszaal niet derge lijke tooneelen af als in Versailles zijn voorge vallen, waar op de spannendste momenten het publiek naar voren opdrong om toch maar vooral niets van de scènes der tragedie te mis sen en waar gedurende den tijd, dat jury en rechters zich ter beraadslaging haddeu terugge trokken, eenige aanwezigen een soort pic-nic op touw schijnen te hebben gezet. Zulke intermezzi achten wij ten onzent vooralsnog ganschelijk uitgesloten. Het kan evenwel niet worden ont kend, dat ook. hier te lande de strafzitting in zekeren zin als een publieke vermakelijkheid wordt beschouwd, die bovendien nog dat groote voordeel heeft, dat er geen entrée wordt geheven! Tot de argumenten, waarmede de openbaar heid der zitting wordt verdedigd, behoort zon der twijfel de stelling, dat de rechtspraak een algemeen belang is en dat de staatsburger in de gelegenheid dient te zijn zich ten allen tijde cr van te overtuigen, dut werkelijk recht wordt ge daan, de schuldige zijn verdiende loon ontvangt en degene, wien geen blaam treft, ongemoeid huiswaarts mag keeren. Inderdaad dient de kracht dezer redencering niet te worden onder schat. Wil „the man in the streel" vertrouwen blijven stellen in de vaderlandsche jurisdictie, dan kan men hem van de gestie van onze rech terlijke autoriteiten niet geheel en al onkundig houden. Het zal dus de zaak van wetgever en rechter zijn die aan het genoemde art. 20 R. O. daartoe de bevoegdheid ontleenen om de pro's en contra's dezer berechting met open deuren zorgvuldig af te wegen en waar noodig, het publiek den toegang te ontzeggen. Dat liet echter aanbeveling verdient om heel jonge menschen in het geheel niet getuige te laten zijn van strafprocedures, zal vermoedelijk menig lezer ons zonder meer willen toegeven. Zij, die te klein voor tafellaken, maar te groot voor servet moeten worden geacht, zijn ontvan kelijker voor allerlei indrukken dan volwasse nen. Dit komende geslacht zou toch wel eens allerlei minder gewenschte kennis in het Pa leis van Justitie kunnen opdoen en vervolgens de theorie in practijk omzetten. Ouderen weten doorgaans aan eventueele van weinig sociaal be sef getuigende neigingen voldoenden weerstand te bieden. De toegang voor onze jongeren in het gebouw van Themis is echter een belangrijk gevaar, zoowel voor henzclven als ook voor de maatschappij.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9