Het debat over de politie in den Gemeenteraad. 39e Jaargang No. 11834 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAQ 9 JANUARI 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden; Voor Haarlem en de dorpen Inden omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente) f3.67l/i- Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fd.lCk Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem #u omstreken f0.671/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Direoteur-Hoofdredaeteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENT1EN: Van 1—5 regels 11.75; ledire regel meer 35 Ct3. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabai. Twoalfstuivers-advertentién van Vraag on aanbod van 1—4 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 16 Cts. k contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie on Administratie: Groote Houtstraat 83. Teloloonr.rs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velscn, Velsaroord, Wljkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DR1EHUIZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden MAANDAG 9 JANUARI. Schouwburg Jansweg: Ensemble Sol- ker en Hessc, „Kom je ooit op de brui loft van Mietje?" 8 uur. .Gejn. Concertzaal, Ohr. Oratorium- ■Verceniging: Generale repetitie, '„Doe Lied von der Glocko", 7.30 uur. Oud-Holland, Verwulft: Strijkorkest. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 10 JANUARI. Stadsschouwburg Wilsonsplein Kou. Letter!Vereen. „J. J. Creinar", Tooneelwedstrijd, 8 uur. Gein. Concertzaal, Chr. Oratorium- Vereeniging.-Das Lied von der Glocke", 7.30 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en variétévoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bio3C©op-vooreteiling, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 771 Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Haarlerumerlicd? c.a.: Gcrae-nteraads- yergadering 10 uur v.m. NAAR UTRECHT EN TERUG. Een paar woken geleden hadden wij op een middag aan 't CantraaJ station'te Amsterdam de Jteua lua- fechem twee treinen naar Haanlem. D i e gaat eerderl */,ei een der chefs wijzend naar een op eon donker per ron gereedstaanden train. |a maar: gaat bij.wericeOiijlc op tijd? vroegen wij. Waant -wij wisten, Idat bot een beruchte trein was, d'ie den naam had, altijd een minuut of twintig te laat te vertrekken en wij maakten den chef deelgenoot van on zen twijfel aan de nauwkeurigheid van onze Nederlandsche Spoorwegen. Hij stelde ons echter gwust. Tot yoor korten tijd kwamen on gingen veel treinen te laat, maar nu was dat beek-maal over: geledén load. Wij geloofden hem, nanxcm den anderen trein en kwamen inderdaad biet bedrogen uit. Ons geschokt vertrouwen In den vader]andsclien spoorwegdienst werd öien dag weer herstek!. Toen wij dan ook Zaterdag j.t naar Utrecht moesten, hoopten wij op een Voorspoedige reis. Hoe werden wij teleurgesteld. Toen wij bij drieën het oude Staats spoor-perron te Amsterdam kwamen nploopen, stonden daar wel veel rei- SAgers die met den trein van 3.01 ver trekken wilden, maar van oen trein •was niets te zien. Eindelijk kw*am hij aanrijden en konden de reizigers in stappen, maar toen duurde het ver trek iidg heel lang Het gevolg van een en ander was, dat wij tenslotte om 3.21 vertrokken in plaats van 3.01. En 's avonds met het teruggaan was het nog erger. Onze trein zou toon volgens dat aardige boekwerkje: „Reisgids. Officieele uitgave dor Ne- 'derlandsche Spoorwegen" van (Utrecht vertrekken om 7.18. Het werd evenwel niet minder dan 25 minuten later! Zou het geen aanbeveling vardienen genoemden „Reisgids" maar niet meer te laten drukken? Zóó geeft het toch niets! Men doet thans beter met eerst even aan het station te inform Re s'eiv „Góót er een trein? En, zoo ja: hoe laat?" Stadsnieuws DIEFSTAL Twee dames hebben bij de politie aangifte gedaan, dat zij Zaterdagavond, toen zij in den Stads schouwburg waren, ham taschjes die naast hen neergelegd waren en reepee lievelijk f 15 en f 15.50 inhïeWkn, ver misten. DE HOOFDWACHT. De gerestaureerde Hoofdwacht; zal, tós het gebouw van de vereeniging i.Haerlem", Zaterdagmiddag, in tegen woordigheid van genoodigden, geopend worden. De leden kunnen bet gebouw op Maandag en Dinsdag :6 en 17 Januari van 2 tot 4 uur bezichtigen .- GEVONDEN VOORWERPEN. Te rug te bekomen bij: A. Nieowveen, Delft kade 20, armband; Golkens, Voorzcrg- irtrnat SOrood, beertje; v. d. Berg, Raam- Bteeg 19o, bril; J. Verschuren, ITeeTensin- gel 39, duimstok: M. Höck, Voorholmplein Blzw., schryfgarnituur; A. Hazevoot, Bantpoorterstr. 35, Engósch muntstuk; P. Warmerdam, Korte Begynestr. 11, Laar- kapje; C. W. Vonk, Busken Huetstr. 33, herdershond; M. van Boelen, Dubbelo- buurt 42, doberman pinchor; J. Klaarha mer, Busken Huetstr. 2, handschoen; J. v. Turken burg, Ravolingstr. 13, hondje; G. Klein, Nic. Beetsstr. 15rd., Hanrl.liedc, handschoen; Meyer, Rollandstr. IF, pakjo veters enz.; A. J. Uittenbogaard, Dub- belobuurt 19, rozenkrans; J. Einmahl, Tod. v. Berkhoutstraat 1, rytuigsloutel; A. Hoü- Jigere, Bidderstr. 35, taschje; G. Alofs, Olyeanstraat 13, wantje; N. v. d. Goes, v. d. Hulatstr. 7, zweep; Bureau van Politic, Bmedestraat, zakje aardappelen; O. Heemskerk. Zulweir 5. zilverbon. HET OORDEEL VAN DEN HEER SCHUITEMAKER. Naar aanleiding van liet feit, dat in de gemeenteraadszitting van Woens dag jl. door den Wethouder wan Fi nanciën, Mr .Bomaiis, de persoon van deen ivorigen comxtïis%ftria van politie, deai heer D. Schuitemaker, thans llocfdcommiasaris te Utrecht, in lie - dubat is gebracht, hebben wij ons tot d^n heer Schuitemaker gewend met het verzoek, ons ook zijnerzijds een uiteenzetting van de zaait t: geven. Wij vonden den vroeg>..-an Haar- lemschen commissaris volkomen be rend, aan ons verzoek te voldoen. Ik bsb, aldus begon de lieer Schui temak ar, met verbazing in het verslag in uw blad gezien, dat het debat over de politie de wending heeft genomen, waarover u nu met mij komt spre ken. Vier punten zijn door Mr. Ro mans aangevoerd, die mijn bijzondere aandacht getrokken hebben. Zoo heeft Mr. Damans, bliikecs uw verslag, gezegd: „Er waren tijden, dat 40 agenten aan den dienst wor den onttrokken voor de opleiding op de politieschool". Dit nu is absoluut onjuist. Er zijn nooit meer dan 22 man op die vakschool geweest, er kunnen natuurlijk van een ploeg nooit 40 man gemist worden. Verder zedde de -wethouder (ik citeer weer uit het verslag in uw blad): „ln 't algemeen was de toestand zoo. du gemiddeld 170 agenten voor de sur veillance dienst deden. Ook dit is on juist. Want van de 184 agenten moe ten er al 27 ai get rokken worden die bij de repcherché dienst deden. Blij.! 157. Dan hooft mij in 't verslag van Haarlem's Dagblad de volgende zin getroffen: „Op eon gymnastiek feest van de politie zoido de lieer Schuite maker aan spreker (d.i. iMr. Romans), d at alles in vrij ear tijd geschiedde cn dat het niets, aan de gemeente kostte. Maar dat ie niet zoo". Hierover wil ik Ihet volgende opmerken: iln mijn tijd is ea- slechts één gym nastiek feest geweest, in de „Vereeni ging". Mr. Bomans was daar niet. aanwezig. Wol zijn de heer Bomans en ik J-vidon tegvawoordig- geweest op den voetbalwedstrijd van de Haarb.m- sche Politiesport-0 reeniging to gen een elftal uit het trampersoneel. Bij die gelegenheid hel» Ik den heer Bomans gezegd, dat dat voetballen en die sport door de leden der vereeni- gin? geheel in vrijen tijd beoefend werden en dat de agenten er zelfs verlof voor vroegen. Mr. Bomans heeft dus de opleiding (vakschool) en de Polities po rtvereen; ging mot elkaar verwisseld. Verder heeft de wethouder van fi nanciën gezegd, dat naar zijn mae- ning de politie vakschool „door een achterdeur ig ingevoerd". Dit vooral moet ik beschouv <?n als een insinua tie aan mijn adres, want met dal „door een achterdeur invoeren" zou ik dan toch het gemeentebestuur heb- lien misleid. Mag de heer Bomame hior van misleiding spreken? Deze vraag moet ik met dan meesten na druk ontkennend beantwoorden. In do „Nabetrachting van den Gemeente- raad'hn Haarlem's Dagblad -van Don derdag 5 Januari is needs met do stukken duidelijk aangetoond, dat er geeai sprake van is, dat de Raad en de Wethouders niet zouden geweten hebben, dat de opleiding aan de vak school im, diensttijd geschiedde. Ik kan dear nog aan toevoegen, dat het corps geleidelijk is aangevuld met 01 geveer 70 man. Die agwnton moeten toch opgeleid worden. Men kon deze lieden toch maar niet zoo zonder meer op straat zenden. Dit gebeurt ner gon6. Daarom moesten er ln 't begin al was het zeer moeilijk met het oog op de 48-urjge werkweek, dan weke- lijkechea» rustdag en de uitoreiding van het verlof, meer mannen (22) in oplukloig zijn dan later. Maar bovendien; zou Mr. Bomans willen beweren, dat lnj niet geweten heelt dat do opleiding in dieaifrttiju geschiedde? Hoe verklaart hij dan het leit, dat voor een onderdeel van die opleiding (de licliaamsoeienjngen) de lueei' Goeting als leeraar door B. en W. is aangesteld? In dit verbond wil ik er ook nog met nadruk op wijztm, dat kortentijd nadat de vakschool tol stand gekomen wae, het college van B. en W. op mijn verzoek en in mijn tegenwoordigheid, op een mor gen te half tien, dus in dienst- t ij d, in de gymnastiekzaal van het Zander-Instituut bij de onder leiding van den heer Goeting plaats hebben de lichaamsoefeningen der leerlingen van de vakschool, een. kijkje genomen heeft. Herinner ik het inij wed, dan was Mr. Bomans daar ook bij tegen woordig. De heer Bomans, zoo vervolgde do heer Schuitemaker, moet fair play spelen. Als hij bezuinigen wil on du wil doen door het aantal agenten te verminderen goed, daaiavor valt te debatteeren. Indien, tegen het ad vies va.n liet hoofd der politie en des kundigen in, uit een bezuimigingsoog- punt door den Raad het aantal agiein- ten verminderd wordt, dan. neemt toch do Raad daarmede moreel de verantwoordelijkheid op zich, terwijl iiet hoofd der politie en ln tweede instantie de chef van het corps formeel verantwoord-el ij k blij, ven. Maar het is mijns inziens duidelijk gebleken uit de debatten, dat het niet in de allereerste plaats om de politie- vakschooi-ltwesüe ging, maar om de kwestie van modezeggingschap in po litiezaken. Volgons het verslag in uw blad heeft wethouder Bruch de kern der zaak zonder omwegen aangv roerd. In 't algemeen, is dit geen nieuwe kwes tie. Men kan over dat medezegguig- söhap inderdaad een interessant de bat voeren. Maar als dit de eigenlijke kwestie fs, dan moet Mn. Bomans recht op bet doel afgaan althans niet de persoon van den vorigen commis saris in het debat brengen op een in- sinuearende wijze, zooals hij volgens uw verslag heeft gedaan. Op ziciizeif was dit al geen manier van pleiten in een zaak, omdat de persoon, over wien de heer Bomans sprak, met te genwoordig was en dus niet antwoor den kon. Maar het is ook niet fair, omdat er van misleiding geen sprake is geweest. J£»e reorganisatie der poli tie te Haarlem is met de beste be doelingen voorgesteld en uitgevoerd. Werkelijk, ging de hear Bcliuite- rnaker voort, de toestond van liet po litiecorps was in 1918 te Haarlem niet schitterend en de taak om verbetering te brengen niet gemakkelijk. Ik heb hier vóór mij een brief van den vori gen burgemeester van Haarlem, Nie mand kon boter dan wijlen Jkr. Sand- berg weten, hoe het toen met het corps gesteld was. Welnu, Jhr. Sandberg schreef rnij 29 November 1018 o.m.: „Ik vertrouw, dat uw benoeming voor de gemeente Haarlem het begin zal zijn eenier rehabilitatie van haar naam op politiegebied". Ik kaai in uw verslag niet anders loaen, dan dat de heer BomamB liet hoeft doen voorkomen, alsof dit ver trouwen min of meer beschaamd is gewordenDaartoe heeft Mir. Bomans het recht niet. Hij ging maar mijn ge voelen, te ver, toen hij mijn persoon betrok in zijn insinuaties owor misled, diag. Niet ik heb door een achterdeur do vakschool ingevoerd, maar Mr. Bomans is er, zooals ik de zaak zie, door een achterdeur de raodszaalme- le binnengekomen om haar daar te gebruiken als wapen ln die andere belamkrijke kwestie: die "'Vin het rnc- 'ozeggingschap. Over de noodzakelijkheid van die vakschool zal ik niet uitweiden. Slechts wil ik opmerken, dat Mr. Bo mans toch moei begrijpen, dat die school er niet gekomon is ten ple iere van den \origen commissaris, maar alleen omdat het beslist noodig was, dat er een deugdelijke opleiding kwam. Door raadsleden en de vakor ganisaties was er herhaaldelijk om gevraagd, aldus eindigde de heer Schuitemaker, die 011s in den loop van het onderhoud nog mededeelde, dat door hem altijd inlichtingen aan raadsleden zijn: verschaft mot mede weten van den burgemeestei (We hebben getracht Mr. J. B. Bomans mot den inhoud van dit interview in ken nis te stellen, maar deze vertoeft thans in Oostcnryk. Zoodra h(j hier teT stede te ruggekeerd is, zullen we hem in do gele genheid stellen ook zyn mooning over de zo zaak uiteen te zetten. Bed. H. D.) VEELOF DRANKWET. B. cn W. brongen tor kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van I. A. Alkonia, om ver lof, ingevolge art 84 ilior wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drunk, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter pluatso van verkoop in do bovonvoor- lokalitoit van hot perceel aan de Groote Houtstraat Nos. 42-44. BOND VAN NED. ONDERWIJ ZERS. Men schrijft ons Zaterdag hield de afd. Haarlem van deu Bond van Ned. Onderwijzers een Jiuishou- delijke vergadering. Door den voorzit- er werd verslag uitgebracht van het •erhandeldc op de voor-vergadering 'an de algemeene vergadering te Utrecht. Daar ons sanatorium te Lun- teren, o.a. door de electrificatie, in geldnood verkeert, werd besloten bij de collega's aan te kloppen om Voor die lutrige instelling iets te offeren. Daarna kwam in bespreking het rap port dor het bestuur opgemaakt naar aanleiding van de plannen v.-.n B. cn W. betreffende de splitsing cn ophef fing van enkele scholen. Behoudens een enkele wijziging werd het rapport met algemeene stemmen goedgekeurd. SOCIALE VERZEKERINC. De Raad van Arbeid verzoekt ons het volgende te plaatsen „Alzoo Wij in overweging genomen hebben, dat de wenschelijkheid is ge bleken door verhooging van do loon grens en belastinggrens van ƒ2000.— tot 3000.het vervallen der verzeke ring van arbeiders en het onverzekerd blijven van arbeiders, Idie naar hunne maatschapelijke omstandigheden ver zekerd behooren te zijn, tegen te gaan enz." Ziedaar de laanhcf van de wet van 24 December 1921 en opgenomen in het Staatsblad van 30 December ig2i No. 1422 tot wijziging van de -fnvaliditeits- wet. Tengevolge Van Ide omstandigheid, dat in de artikelen 45, 52, 55 en 354 de belasting- en loongrens jop 2000.— was gesteld, viekn vele arbeiders, die aan verzekering behoefte hebben, bui ten de verzekering, terwijl voor vele anderen, die ingevolge het bepaalde in artikel 55, 4e lid, bevoegd waren 1 de verzekering te doen vervallen, de werk gever geen premie meer verschuldigd was. Door bovengenoemde wijzigingswet, die op 31 December 1921 in werking is getreden, zal dus het aantal perso- otnx dat volgens de Invaliditeitswet ver- zekeringsplichrig is en voor wie door den werkgever de premie zal moeten worden betaald, belangrijk uitgebreid worden. Zoowel zij, die bij het in wcr- king treden der Invaliditeitswet niet verzekeringsplichtig waren, omdat zij een loon van meer dan 2000. jaar genoten, als diegenen, wier eerste rentekaarten foor den Raad van. Ar beid nietig zijn verklaard op grond, dat later was gebleken dat zij, ofschoon verzekeringsplichtig verklaard, reeds op 3 December 1919 een loon van raeei dan f 2000.per jaar hadden, moeten zich ten spoedigste by den Raad van Arbeid, ter opneming in de verplichte verzekering aanmelden, indien hun loon minder dan ƒ3000.'sjaars be draagt. Bij bovenbedoelde wetswijziging is tevens voor hen, die ouder dan 35 jaar zijn, de gelegenheid tot aanmelding nog opengesteld tot 1 Juli 1922; uaar- na zijn dezen onherroepelijk van de verzekering uitgesloten. Voor de arbeiders, die eerst verplicht verzekerd waren, doch wier vcrrekc- ring, op hun gedaan verzoek, verv allen is verklaard, herleeft nu de vroegere verzekering en worden jy beschouwd alsof zij altijd verzekerd waren ge weest. De tijd, dien zij niet verzekerd waren, telt dan ook voor de rentebere kening mode, en zal daardoor het be drag der rente kunnen drukken. BDlykheadshalve geeft de wet hun het nicht over dien tusschentijd, dien zij niet verzekerd waren, alsnog zelf premie te betalen. Deze premie moet echter binnen een half jaar bijgestort worden, waarbij zij zelf de loonklasse kunnen bepalen. Deze bijstorting moet in geld bij den Raad van Arbeid plaats vinden. Zoowel voor deze arbeiders, als voor hen, die bevoegd waren vervallenver klaring Ihunner verzekering aan, te vragen en voor wie de werkgever niet meer verplicht was zegels te plakken, moeten nu van den datum der inwer kingtreding der wijzigingswet af, de verschuldigde premiën worden betaald. VERDRONKEN LAND Dezen zomer vermeldden we hoe de slooten achter het ziekenhuis van J oanues de Deo wekenlang meters ver droog ston den en het vee gras at op den sloot bodem gegroeid. Nu is 't evenwel me. droog meer maar nat. W e zijn liier^ al is 't een modern stadsgedeelte, in 't midden van dei, Schoterveenschen polder. Toen de verlengde Velserstrar.t werd aange legd, werden in de slooten breedc houten kokers gelegd en zoo kon do molen aan de Kleverlnan ook de sloo ten aan de Oostzijde der Velserstraat bemalen. Nu is dezen zomer het land bewesten de Velserstraat tot den Klo- verparkweg voor nieuwen stratenaan leg opgehoogd cn vreezen we, dat het leggen van kokers, die uitkomen op de Molenwetering is verzuimd. Elke re gen brengt nu nieuw watr aan 11 reeds 6taai de weide weide tot hal verwege de Maerten van Heemskerk straat blank en zijn de eigenaars der huizen bevreesd, dat het vele nat niet alleen de huizen benadeelt, maar -wk de malaria zal bevorderen. Ultpra A RUBINSTEIN. ER>NA R1 Voor het vertrek van de geniale violiste Erna Rubinstein naar Amerika, zal hot Haarlomsche kunstlievend publiek nog in do gelegenheid gesteld worden haar te kunnen bewonderen. Vrijdagavond a.s. zal zij een populair afscheidsconcert geven in de Groote zual van hot Gemeente Concertgebouw voor heon 80c. Vereeniging). Dit lie Umstreken ZANDVOORT. VERCAOERINC ALCEMEENE NEDERLANDSCHE VROUWEN ORGANISATIE. liet zaaltje van de „Bodega Drie- huizon" was goed bezet, toen de voor zitster dei' afd. Haarlem, Mevrouw Brumetee de vergadering opende en na een korte inleiding het woord gai aan de eerste spreekster, mevr. Schi- v-ier-Ruttors. Deze behandelde den etach: gelijke arbeidsvoorwaarden voor man en vrouw. Zij herinnerde er aan, hoe moeilijk de vrouw een plaats op de arlieidsmarkt reroverd had, doordat d« vrouw als minderwaardige arbeidskracht beschouwd werd. hoe dit zoar langzaam verbeterde, totdat door de mobilisatie de vrouw plotse ling de -haar toekomende plaats ver overde, zelfs rijp en groen werd aan gesteld. De klachten van dan laatmen tijd zijn 'dan ook niet ontstaan doe-: dc minderwaardigheid van de vrouw, maar doordat in de tegenwoordige malaise men de vrouw uit kantoren eoi werkplaatsen weer wil verdringen. Daardoor komen de kladden over zij den blousjes en dunne kousen, over weinig ernst, en plichtsbetrachting. Dubbel jamnier daarom, dat in dezen tijd «en boek verscheen als van Mevr Doudier-Bakkor: De moderne vrouw en haar tekort, dat de feiten geheel onjuist weergeeft. Uitvoerig critiseert spreekster dit boek, 0111 te eimligcai met een pleidooi voor het recht van de gehuwde vrouw, zelf te kiezen, of zij in het huishouden haar taak wil zoeken of daarbuiten haar gaven pro ductief maken. Zij zelf, geen minister. mag daarover beslissen. Daarom geen wet, die dem arbeid der gehuwde vrouw verbiedt of die der vrouw in 't algemeen beperkt. De tweede spreekster, Mej. Nine Mhwcma liad het politieke gedeelte voor tiaar rekening. De vrouw zal dit jaai -voorliet eerstmeofitemineai, waar. door de tot nu toe eenzijdig bestuurde maatschappij een nieuw tijdperk te gemoet gaat. De vrouw nil moet niet links, niet rechte en niet rood stem men, maar als vrouw. Noodig is in de Kamer de eenvoudig denkende vrouw voor wie het kina en het gerrin hoofdzaak te. Het moe derlijk gevoel moet zich daar uiten. Dit geluid zullen de candidaten der A. N. V. O. laten hooren. Zij doen niet veel beloften. In de eerste plaats zullen zij streven naar verbetering der huwelijkswetten en zoo noodig een initiatief voorstel indienen Met -veel voorbeelden, toont spreek ster aan, dat urgent is, dat de vrouw recht heeft op een deel van bet loon van den man Ook mag de vader met al! .11 do ouderlijke macht uitoefenen, zoodat hij zelfs de kinderen aan de moedei- kan ontnemen en door e n ander laten opvoeden. Dan móeten ten bate van bet gezin de liooge belastingen worden vermin derd- Op allerlei wijzen moet bezui nigd worden Do dure onderwijswet, dte millVocnon kost aan onnoodige scholen en wachtgelden moet verbe terd De Raden wan Arbeid moeten afgeschaft, het voor de verzekering noodige geld op het gewone belasting biljet geïnd worden. Dit spaart hon derdduizenden. Op allerlei wijzen kan men bezuinigen: Aan een laborato rium in Utrecht, aan een groot ge- houw tot het bewaren van militaire uitrustingen met een volledig perso neel. -wordt het geld weggesmeten. Al dit geldvennorsen wordt veroor zaakt, doordat niet de praktisclie zin van de huisvrouw, die op de kleintjes let, regeert, maar de mannen aan 't bewind zijn, die zich in de eerste plaats door principes laten leiden. Hot komt er niet op aan of we rechts of links of rood geregeerd worden, zuinig en praetisdh zijn is de hoofd zaak. De taak van de vrouw ligt op het gebied van het kleine werk. Bescher ming van liet verwaarloosde kind, verbod vam kindernachtarbeid ook in koffiehuizen, toezicht op de schade lijke platen. Uitgestald bij bioscopen. \e-rhod van optreden van kinderen op dansavonden en nog veel dergelijke onderwerpen hebben veel moer de aandacht v.-ij» de wouw dan van den man. Veel bereikte de Vereeniging reed6 dooi overleg met de Ministers van Arbeid en Justitie, zelf in de Ka mer kunnen de vrouwen veel meer doen. Daarom te het noodig, dat de vrouwen zich aansluiten bij de Ver eeniging. terwijl ook mannen welkom zijn. Voor liet debat gaf zich op mev rouw Van Bever-Keize-r, die ais sociaal-de- lnocrate den nadruk legde op bezuini ging door ontwapening en -verder op moedersohapzorg aandrong. De vrou wen afgovaard 1 gden zulten zich ook tet te-paalde partijen moeten wenden om steun, zij vraagt, hoe de Vereeniging staat tegcnc-v het militairisrnc en de motte Suze Groenewc-g. Mej. Minne-ma legt rn haai- ant woord den nadruk er op, dat volgens hoar de S. D. A. P. de ontwapenings leus aanheft om kiezers te vangen: een rovolutionnaire partij kan, zegt ;pr., niet voor ontwapening zijn. Die vil -Ie macht verwerven door wapen geweld. Spreekster is voor verminde ring der militaire lasten, de ontwa- paningekweeti© wordt echter niet ln ons klein land, doch door de groote mogeiul heil en opgelost. Zij voelt meer voor verzekering dan voor (staatshulp voor de moeder. De vrouwen moeten zich niet aansluiten bij om politiek© partij, en bij elk voorstel niet vragen, van welken kant komt het-, maar wat te de bedoeling ea dan haar houding bepalen. Nadat Mevr. Smoreiibcrg, evenals na do eerste rede, eenlg; liedjes van Tagore zeer gevoelig voorgedragen had. werd de vergadering gesloten. IJMUIDEN. SCHEEPSRAMP, Men seinde ons: Het Zaterdag te IJmuiden van Dan zig binenngekomen stoomschip „Ino" rapporteerde op zee te hebben opge pikt een scheepsboot, waarin de lijken van 3 zeelieden. De boot was gemerkt Klanipenborg", Kopenhagen. We gens den vergevorderden staat van outbinding zijn de lijken in zee begra ven. De scheepsboot was reeds yoor Nieuwjaar opgevischt. Vermoedelijk is het stoomschip „Klanipenborg" ver ongelukt. Buitenland DE CONFERENTIE TE CANNES {Zie ook 2de Blad.) Uit Ca0nes wordt nog gemeld: Inderdaad houdt Frankrjjk vast aau de betaling van 1250 millioen goudmark in don vorm van leveringen in natura cn a:iu waarborgen van militairen aard. Wat België betreft, dat land zou waarschjjn- lyk 800 it 900 millioen goudmark kunnen krygen. liet „Petit Journal" verklaart, dat men behalve oen militaire conventie in geval van een Duitsclien aanval, verwacht, dat een reeks verdragen zal worden gesloten, waarby de onschendbaarheid der Cent raio en Ooatlyke Europeesche staten wordt ge waarborgd. Het blad legt den nadrnk op de gunstige uitwerking van een derge lijke politiek, die b.v. de kwestie der aan sluiting van Oostenryk by Duitschland uit den weg zou ruimen en op afdoend* •wyze do vredelievende gezindheid va* Frankryk zou tooneu. DE BRU3SELSCHE CONFERENTIE. Lenin naar Genua. In verband met do beslissing van den Opperston Raad te Cannes wordt medege deeld, dat de Italiaansche regeering, door. tusseheukomst van de Russische economi sche delegatie, Lenin heeft uitgenoodigd om de conferentie to Genua by te wonen. De houding van Amerika. Do „Chicago Tribuue" deelt iu tegen spraak met het bericht in de „Matin" mede, dat do Amerikaanse he gezant Har tley het deelnemen der Vereenigde Staten aan do Internationale Economische Confe rentie in uitzicht heeft gesteld. Over d« houding van Amerika kunnen nog slechts vermoedens worden geuit. De heer llar- vey laat zich over een en ander niet uit De uitnoodiging der geallieerden ie hem reeds overhandigd en het antwoord dor Amerikannsche regcerlng wordt met spaa ning verwacht. DE IERSCHE QUAESTIE. (Zie ook 2<le blad.) Zooate we reeds meldden heeft da Dall Eireanu de te Londen H©teeken- de overeenkomst aangenomen met 64 tegen 57 stemmen. Reuter seint nader De stemming over de Engelach-Ier- sche overeenkomst in den DaD Eireann had plaats te mudden van groote- opgewondenheid. De voorzitter maakte den uitslag eerst in het Ierech bekend, varvolgens in het Engelech. Het nieuws bereikte snel de menigte bu'ten het gebouw, welke een luid ge juich aanhief. In den Dail zelf werd weinig gedemonstreerd. De Valere heeft formeel zijn ontslag ingediend. Hij verklaarde, 'lat hij met ziin aanhangers een bijeenkomst aou houden. Im zivn rede in dë Dai1 Eireann zei- de Griffith dat hij er zeker van was, dat 98 procent van het Iereehe volk do overeenkomst wenschte. Zij, die tegen het verdrag stemden, zouden daar mede te kennen geven, dat zij het Engelsche leger in Ierland wensohten te doen blijven. Reuter seint uit Dublin De uitalag der stemming in den Dail Eireann heeft sensatie verwekt, want na de berichten der laatste dagen had men zulk een meerderheid ten gunste van de overeenkomst niét verwacht. Te Dublin was het enthousiasme zeer groot. De voornaamste voorstan ders der ratificatie weiden op straat geestdriftig toegejuicht. De Valera, die eveneens werd toegejuicht, was blijkbaar zeer teleurgesteld en terneer geslagen. Het bericht omtrent de beslissing werd te Londen met diep gevoel van opluchting ontvangen, voornamelijk in de groote politieke clubs e»f in de schouwburgen. De samenstelling van het nieuwe Iersche kaiinet zal binnen «mkete dbgeai bekend worden ge- Binngnlanii DE NEDERLANDSCH-INDI8CHE LEENINC IN AMERIKA. lilt New-York wordt aan de Tel. ge seind: De uitgifte van de eerste tranche, groot 40 mill., doll der Nederiandscli Indische leening is een groot suces geworden. Do leening is ruim over took end; zoo werd door een enkele Amerikaansche firma alleen reeds voor een bedrag van 20 millioen dol lar ingeschrevenD© bemoeiingen van de Nederlandsclie Kamer van Koophandel in Amerika hebben de belangstelling voor deze leaning ton zeerste aangewakkerd en worden dar» ook door de belanghebbende partijen sterk op prijs gesteld. GASVERSTTKKINGDe Cou rant meldt, dat te Amersfoort de sol daat v. E. uit Bpe, aan gasverstikking b overleden. Bij een defect aan het electrisch licht, werd de hoofdkraan van de gasleiding die niet meer in ge bruik was. opengezet. Een gasbuis in het vertrekje van de stal Wacht, de sol daat v. E. was echter gebroken. Ge volg was, dat het gas zich in het ka mertje van den staiwacht verspreidde en toen 's morgens de soldaat gevon den werd, kon men. ondanks kunst- KLEINE OORZAKEN.... De Cou rant deelt mede Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, is Zondagmiddag in de Electriachc Centrale Noord aan do Oostzijde van het IJ te Amsterdam ge bleken. Op een van de bovenverdic- Singe 11 van het gebouw, dat nog ge- eoltelijk in aanbouw is. was de water leiding bevroren geweest en nu ont dooit. De leiding sprong en bet gevolg was dat hevige le_kkage ontstond. Door een paar verdiepingen heen kwam hcG water in de machinehall terecht, lek te op do hoofdleiding van een der grooto machines, waardoor zware kortsluiting ontstond. Het gevolg was, dat niet alleen de gelieele stad. doch ook oon gedeelte der provincie totaal stroomloos werd. Het geschiedde 0111 kwart over vier, juist tegen den tijd, dat het licht opgestoken werd, zoodat ieder zich met gas, petroleum of kaars moest behelpen. Ook de tram werd buiten dienst gesteld, zoodat van do taxi's een ongewoon gebruik werd ge maakt. In het Concertgebouw, waar een abonenmentsconcert werd gege ven, moest men midden in een werk blijven steken, waarop de heer I-oe-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1