bli.ikbaar veel geleerd. BrianS heeft aan óea lijve moeien ondervinden, dat naar mate een ministerieel leven langer duurt, de cririek itch des te meer spe- liaüsccrt en verfijnt ten koste van dc elementaire belangen, die voorop be hoorden te staan. We hebben alweer ge nei:, dat het alk napen van een aldus ondermijnd politiek stelsel in de kr;a- gen der critici juist soms gematigdheid en «in toi toenadering doet post ratten. Iets waarvan de nieuwe bewindsman dan ten volle kan profiteereu. Wat Briaud nog net niet kon doen, zal voor Poincaré weggelegd zijn de beslissing te nemen in zake het aange boden verbond. De „geleidelijkheid" is waanbeeld geworden, de premier zal hebben te kiezen of te acelen. Intransigcantie zou op dit pun; slechts tc verwachten zón als Poincaré nog deel der oppositie uit maakte. En het jonge leven dat hij zijn kind, het Verdrag van Versailles, zal inbla zen zoo noemde hij het in zijn kro niek in dc Revue des Deux Mondes zal hij noodzakelijk moeten putten uit cc toekomst, wil hij Frankrijk niet in isolatie te gronde zien gaan." Een artikel in de Engelsen© „Ob server" van de hand van Garvin, be spreekt de toekomst van do Franseh-Engelsclie Entente. Er wordt o.a. in gezegd „De om standigheden zullen maken, dat En geland al meer en mcor prijs gaat stel len op een verbond niet Frankrijk. Uit ccn dusdanig verbond tusschen beide lauden kunnen' slechts de beste ver pachtingen voor den vrede in Europa voortspruiten. Hun belangen kunnen elkaar echter niet alle dekken. De po litiek der Entente kan noch Britsch maaksel zijn, noch Fransch maaksel. Ze moet uitsluitend een Entente-politiek zijn, en daarop gebaseerd zijn, dat elk van beide landen ten voHe de situatie van het ander erkent. Aan beide zijden vinden we nationale overwegingen die voor geen compromis vatbaar zijn. Aan Fransche zijde kunnen ze in één volzin worden neer gelegd Frankrijk heeft behoefte aan schadevergoeding voor 't nadeel, vroeger aan het land berok kend ,ea aan waarborgen voor de toe komst. Er is geen enkel verantwoorde lijk persoon, geen enkele verantwoorde lijke partij in Engeland, die deze aan spraken ontkent o.f ze zelfs maar in twijfel trekt. De Britscke critiek heeft zich nimmer gekeerd tegen deze beide grondbeginselen der Fransche poli- dek. We zijn er alleen op bedacht, dat lie methode het doelwit niet mag doen verloren gaan. „Wij zijn bereid, Frankrijk elke ze kerheid te verschaffen voor zijn gren- 2e n van iS6g. ..Het is evenzeer een Britsch als een Fiansch belang dat die grenzen worden gewaarborgd." Het artikel betoogt verder met na druk het belang van het economisch herstel van Europa voor Engeland. De vele werkloozen van Engeland zijn onze .bewoners der verwoeste ge bieden", en wij zoeken voor hen de medewerking van Frankrijk, evenals dat land de onze zoekt voor zijn eigen slachtoffers. Ten slotte wordt nog gezegde „Indien door openhartige besprekin gen cn een wederzijdsch „geven en ne men" de Entente tot haar volle wer king is hersteld, dan zal zij als uit gangspunt kunnen dienen voor een uit gebreider en ook Europeesche rege ling volgens het model van de overeen komst van Washington. Dat is de op lossing, welke door de Britsche open bare meening met overweldigende meerderheid gesteund wordt." De „Daily Chronicle" meent te we ten dat in de besprekingen tusschen Lloyd George en Poincaré de laatste het denkbeeld heeft geopperd de voor gestelde Fransch-Britsche overeen komst om te zetten in een militair verbond voor de handhaving en de uitvoering van het Verdrag van Versailles. Lloyd George verklaarde dat geen enkele Britsche Tegeering verder kan gaan dan do te Cannes gedane voorstellen. De „Daily Express" zegt dat Poin- caré's inzichten gansch verschillend zijn van die van Briand. Poincaré is •weliswaar niet gekant tegen de Fiansch-Britscke overeenkomst, maai deze overeenkomst zou moeten worden gesloten onder dc door Poincaré te stellen voorwaarden, hetgeen het voor 'Brittannie onmogelijk zal maken haar <taa te nemen.- Omtrent do personen der ministers dte liet nieuwe Fransche kabinet vor men, kan de Telegraaf nog het vol gende mededeelen. Raymond Poincaré, de premier cn minister van Buiten 1 audeche Zaken, is 61 jaar oud, en Lotharinger van geboorte. Reeds op 25-jarigen leeftijd word hij door minister Develle tot si ju secretaris aan het departement van landbouw bnoemd. In 1887 Kar merltd geworden voor het departe ment Meuse, werd hij in 1893 geroe pen tot het innemen van oen minis- ferezetel, In het kabinet Dupuv. Ach tereenvolgens was hij daarna minister van Financiën in bet tweede knbluets Dupuy, minister van Onderwijs en Eeredienst onder Ribot, vice-presi dent van de Kaïoer (1895'9SJ, knbi- nets'onnatour krachtens de opdracht van president Loubet (onmiddellijk naden dood van Félix Faure), sena tor (1902), minister in het kabinet- Sarrien. Na den val van Cailleux stelde Poincaré zich eindelijk zelf aan het hoofd van een groot nationaal kabinet (Juli 1921). Zijn krachtige en leidende eigen schappen doden hem in den oorlog zijn latere leven aan Le President de la Victoire verwerven. In 1920 maakte hij als staatshoofd plaats voor Dechanei. Poincaré Is behalve politicus, een :er bekwaam en bekend jurist. Louis Bartlvou, de vice-president en belast met de portefeuille van Justitie, is 59 jaar oud en uit de Pyreneeën af komstig. Op 27-jarigen leeftijd depute geworden voor OIorn, speelde hij in tal van ministeries een aanzienlijke rol. In 1913 werd hem bet minister- pnsüdentsehap aangeboden, dat hij aannam; doch na S maanden was hij reeds genoodzaakt af te treden. Barthou is academician- Tal van werken op politiek en literaiir-critisch terrein versohenen van zijn hand. Hij is gematigd vooruitstrevend, en ge niet vooral het vertrouwen, vain den kleinen middenstand. Magmot, minister van Oorlog en Peneioenen is 43 jaar oud, bekleedde in 1913 de functie van onderstaatsse cretaris van oorlog, na reeds in 1910 directeur van Binnenlandsolie Zaken in Algiers geweest te zijn. Afgevaar digd naar de Kamer, nam liij aldaar het initiatief voor een entente tus schen de democraten en socialisten. Als sergeant heeft hij zich in den oor log bijzonder onderscheiden; sinds Maart 1919 is hij ridder van het Le gioen van Eer. Albert Sarraut, de minister van Ko loniën, werd in 1871 geboren. Her haalde malen was hij minister; in 1911 werd hij voor het eerst, in 1916 opnieuw gouverneur-generaal van ln- do-China. Gedurende den oorlog on derscheidde ook Sarraut zich zeor. In 1920 maakte hij deel uit van het ka binet-Mi llerand; evenals later van het kaïbinet-Briand. Hij is ook een der voornaamste figuren ondor Frank rijk's vertegenwoordigers te Wash ington. Le Troquar, minister van Openbare Werken, is uit Brétagne geboortig. Hij was reeds belast met dezelfde por tefeuille in hot kabinet Miller and en in dat van Briaud. Als zoodanig be zocht hij in October j.l. ook ons land. Raiberti, thans belast met Marine, was onder het kabinet-Leygnes aari- ankelijk president der Kamer-oom missie voor financieele aangelegen heden, en werd na het onslag van Le- fèvre minister van Oorlog. Diot, minister van Handel, werd in 1867 geboren. Hij is ingenieur, en ver tegenwoordig! in de Karuer het depar tement Manche. Hij heeft zich m het bijzonder beziggehouden met spoor weg- en koopvaardijkwesties. Hij heeft ook zitting gehad in het kabinet Briand. Omtrent de werkmethodo van Poincaré wordt gemeld, dat hij het plan heeft elke week tweemaal in kabinetsraad bijeen te komen en minstens eenmaal in ministerraad, onder MiUerand, op dat er absolute eenheid zal hecrschen in het Uit Berlijn wordt gemeld: Maandag zijn in de Wilhelnistrasse de officieela besprekingen inzake de resultaten van de conferentie te Can nes begonnen. Het Rijkskab, iet en de commissie voor de buiten'andsche aangelegenheden uit den Rijksraad hielden tegelijkertijd eerimjeenkomst. I>r. Rathenau bracht voor de leden van de Rijksregeering verslag uit over de oODfexentie te Cannes. Allereeret gaf hii een uiteenzetting over de te Londen door hem gevoerde besprekin gen. terwijl hii daarna het woord voerde over de resultaten van Cannes en Parijs. In den loop van den avond heeft de Italiaansche gezant te Berlijn aan de Riiksregeei-ing de officieels uilnoodi- ga'ng tot deelneming aan de oonferen- tie te Genua overhandigd. Het Duitfiche kabinet heeft zich thans bezig te houden met de uitwer king van een plan. dat zij. op ver zoek van de Commissie van Herstel, binnen veertien dagen aan deze com missie hoeft voor te leggen. De Rijks- regeering zal in dit plan moeten me- dedeelcn, hoe zii nieuwe uitgifte van papiergeld denkt tegen te gaan, op welke wijze zij het staatsbudget in evenwicht denkt te brengen, en hoe het voor dc schadevergoeding benoo- digde geld zal worden verkregen. In de betrokken kringen staat men vni optimistisch tegenover de uitwer king van dit plan. Men gelooft, dat Duitsohi&nd in staat zal zijn om bin nen den toegestanen termijn een in alle ODÜohten bevredigend plan aan de Commissie van Herstel te overhan digen. Met do opstelling van een program voor de aanstaande conferentie te Ge nua zsJ eerst- dan een annvang worden gemaakt, wanneer het plan voor de Commissie van Herstel is uitgewerkt. In de Maandag gehouden zitting van het RijkskabLnet heeft nog geen verdere bespreking plaat» gevonden. De Parijsche correspondent van de „Times" meent tc weten, dat Mille- rand, evenals Poiocaré, dc zienswijze is toegedaan, dat te Genua Frankrijk niet op voet van gelijkheid vertegenwoordigers van Rusland kan onderhandelen, zoodat Poincaré naar alle waarschijnlijkheid niet per soonlijk naar Genua zal gaan, doch. ge volmachtigden zal zenden. Naar uit Washington aan de „Chi cago Tribune" wordt gemeld, heeft de Amerikaansche regeering besloten, haar antwoord op de uitnoodiging der geal lieerden, om aau de conferentie te Genua deel te nemen, nog eenigen tijd te stellen, daar door haar te dezer zake nog geen beslissing is genomen. President Harding en zijn adviseurs zullen een afwachtende houding aanne men, totdat het geheele programma van de a.s. economische conferentie be kend zal zijn< Verspreid nieuws BLOEDIGE BOTSINGEN IN PALES TINA Naar uit Jeruzalem geseind wordt, isliet im Kerak (ten Zuiden van het Tiberiameer) tusschen Christelijke en Mohainmedaansche Arabieren tot hevige botsingen gekomen. Tot nu toe iwerden 6 dood en en 60 gewonden ge teld. De regeering van Palestina heeft maatregelen tot herstel van de orde genomen. Drie vliegtuigen bevinden zich op weg naar Kerak. EEN NOODKREET VAN RUSSI SCHE SOCIALISTEN. VanderVelde maakt in de „Peupïe" een telegram bekend, dat liij van Axelrod heeft ontvangen en waarbij de aandacht wordt gevestigd op den desperaten toestand der socialisten in de Russische gevangenissen. Hij wenscht dat betoogingen in België zou den worden gehouden voor een inter nationale actie door het proletariaat. Voor de socialisten, schrijft Axelrod, is dit protest tegen de wreedheid en de barbaanschheid der onder de commu nistische vlag ageerende despoten een nog dringerder plioht, dan tegen de houding van Horthy in Hongarije. DE WIL NA-KWESTIE. Naar de „Deutsche Tageszeitung" uit Geneve verneemt, zal de Volken- bondsraad de verkiezingen te Wilna niet erkennen. De Raad besloot, een verte genwoordiger naar Wilna te zenden. Polen en Litauen moeten zich binnen tien dagen ten aanzien van dit voorstel uiten, HET SPAANSCHE KABINET. De koning gaf zijn vertrouwen in het kabinet-Maura te kennen, dat nu aan het bewind zal blijven. (Zooals men zich zal herinneren had het kabinet-Maura aan den koning zijn •tslag aangeboden, zulks in verband met de aanvallen der militaire junta's op den minister van Oorlog, Lacierva.) IN OOSTENRIJK. Hier dreigt een minister-crisis .door de oppositie der Groot-Duitsche partij. De leden dier partij die zitting hebben het kabinet zullen aftreden. Het ver- moeden is dat daardoor het geheele ka- binet-Schober zal vallen, GEEN VERKIEZINGEN IN ENCELAND. De Engelsche regecring heeft defi nitief besloten, dat er voorloopig nog geen algemecne verkiezingen in Enge land zullen worden uitgeschreven. E UITSCHE OORLOGS MISDADIGERS. De beslissing van de commissie door de Opperste Raad benoemd tot het in stellen van een onderzoek paar de pro cedure van den Hoogen Raad te Leipzig, luidt. uitvoeriger dan in ons vorig nummer is meegedeeld dat pas in negen van 65 gevallen von nis is gewezen waarvan 3 op aan wijzing van de Fransche regeering, 1 van de Belgische. 4 van do Britsche en 1 op initiatief van de Duiteohe regee ring zelf. De commissie constateert, dat de Hooge Raad zich niet voldoen de moeite heeft gegeven om achter de waarheid te komen. Enkele beklaag den .thans vrijgesproken, hadden ver oordeeld behooren te worden en ande re beklaagden, wier schuld bewezen was, zijn le laag gestraft. Daarom kan de commissie er geen heil in zien de andere gevallen ook ter berechting te geven aan dan Hoogen Raad. DE IERSCHE QUAESTiE. Bevrijde gevangenen. Een aantal politieke lersche gevan genen, die uit de gevangenis te Pen- ton vivlle te Dublin zijn vrijgelaten, vroegen, ulvorens te vertrekken, ge bracht te wordnn naar het graf van wijlen Roger S&semeiit, die naar men zich herinnert, destijds opgehangen word wegens landverraad. Zij kniel den bij dat graf neder en zonden ge beden op. De houding van Sinn Fein. Het uitvoerend comité dor Sinn l'ein-organisaties heeft besloten een buitengewone conventie bijeen te roepen om de quaestie der algemeene verkiezingen te bespreken, lir werd een permanent comité gekozen, on der welks vijftien leden zich slechts vier tegenstanders van den vrijstaat bevinden. De gedelegeerden naar de buitengewone conventie, die op 7 Februari zal bijeenkomen, zullen 3000 in aantal zijn. Zij zullen besluiten of het politieke werktuig van Sinn Fein vóór of tegen do belangen van den Ierschen Vrijstaat zal worden gebruikt. Naar verluidt zou De Valera trachten gelden bijeen te zamelen voor een republikeinsclio campagne over het geheele land. Voorts vestigen eenige ochtendbla den er de aandacht op dat de Ieren, die aanvankelijk den Britsehen goe den trouw in twijfel trokken, nu van meening veranderen nu zij overal ge tuigen zijn van de haastige voorbe reiding voor de ontruiming. De amb tenaren van Dublin Castle zijn druk doende met de overdracht van de volmachten en bestuursinrichtingen aan den Ierschen staat. De voortdurende stroom van vrij gelaten gevangenen maakt grooten indruk op het publiek. Griffith heeft een beroep gedaan op de eenheid ten einde de voorloopige regeering te helpen. Hij zegt: „Wij vangen oen nieuw tijdperk aan en wensehen de oude geschillen voor altijd opgeheven te zien. Alle waarborgen zullen ge geven worden voor billijkheid tegen over allen". Do ontruiming. De ontruiming van Zuid-Ierland door de Britsche troepen is begonnen en zal aldus meldt Reuter zoo spoe dig als mogelijk is, worden ten einde gebracht. De ontbinding van het hulpcorps der lersche rijks politie. Uit Londen wordt gemeldDe ont binding van het hulpcorps der leische rijkspolitie dat uit oud-strijders bestaat, beeft tot eenige incidenten aanleiding gegeven. De leden van hot corps wer den aanvankelijk voor den tijd van een jaar aangeworven. Velen hunner eischen thans betaling van de soldij het volle jaar. De demobilisatie van het corps heeft plaats op een schip nabij Ilolyhead. Zaterdag weigerde een geheele oompagnie haar geweren in te leveren, alvorens soldij «ver het ge heele jaar was uitbetaald. Zij legden gisteren den geheelen dag beslag op het schip. Het incident werd heden echter opgelost door tusschenkomst van de Britsche autoriteiten op Dublin Castle, Een ontvoering. „De Telegraaf" meldt In het graafschap Cork is veel emo tie verwekt door de ontvoering van den secretaris der afdeeling Mallow* van den bond van Ierscbo transportarbei ders. Uitbreiding van het Seorganl- seerd Overleg. Men schrijft ons: In verband met het versuhonon raads- Btukjo inzake uitbreiding dor taak der commissies van overleg is reeds in dit blad op eenige zaken de bijzondere aan dacht gevestigd. Wjj kunnen thans iets uieedeelen over eenige voorstellen, welke in verband met deze zaak waren ingediend. Door Mr. Bornans werd in verband met de behandeling dezer zaak (in oon gecom- bineordo vergadering der commissies van ambtenaren en werklieden) oon persoonlijk schrijven gericht tot de ledon dier com- Door B. en W. was als agondapuct aan gekondigd: bespreking omtrent do wijze waarop de ambtenaren en werklieden kun nen worden gehoord (in hun advies) ook over economische en technische aangele genheden hetzij door zoogenaamde be- drijfsradon of door een centrale techni sche commissie. In de toelichting van don Voorzitter, Mr. Bornans merkte deze op, dat B. en W. de beschrijving zoo ruim mogelijk hobben gesteld, omdat B. en W. geen bepaalde richting wensehten in te slaan zou.lcr het adv ie,-, der commissie. Zij noemden zelfs twee wegen zonder voorkeur te toonon zullen misschien zelfs oon derden weg, door do commissie te adviaoeren, knnnen kiezen. Aldus geene begrenziugl Hoewel Mr. Bornans zich als voorzitter verplicht achtte in B. en W. in dezen te oriëntceren, was dit zondor resultaat, daar B. en W. vrij wensehten to blyveo. Ten einde toch leiding te geven, meende hij z(jn persoonlijke ziensw\j<o konbaar tc moeten mnken. Als eerste doel meende Mr. Bomnns te zien in hot agendapunt het scholing ver krijgen van het personeel; waardoor z(j meer do te behandelen zaken zoudon lee- ron zien uit een oogpunt van gemeente- 'W?hng. ré vëTe onderwerpen welke thnni zoo vaak worden behandeld, dwingen de organisaties to veel bijen alleen het oog gericht to houden op de belangen hater leden. IIocwol do personeelscommissie ton dezen zegenrijk werkt, meende h\j toch dat op den duur het georganiseerd ovorieg het stempel zou ontvangen van een instituut van eischors, hetwelk meer on meer ge wantrouwd zou worden door het belasting betalend publick en evenzoo door de ge meenteraad. Doch bovenal heeft, naar Air. Bornans meent, de reorganisatie van ver schillende bedrijven als Gasfabriek en Rei niging, ulsook do omzetting van hot G. E. B. in do P. E. G. E. M., frappante voor beelden gegeven hoe hot werknemers- vraagstuk unn dio technische wijzigingen vastzat. Hoofdzaak was ochtor om rit de zake- lijko udviezen van hot personeel voordeel te trekken van hot gemeentebelang en io verband daarmee ten nauwste samenhan gende de rechtszekerheid van hot perso- noeL Erustig drong de voorzitter der Commissie er dan ook op aan, dat de or ganisnticB de zaken niet alleen uit eigen belang, maar ook vooral als oon gemeentebelang zouden besckou. wen. Mr. Beman» wenschte persoonlijk, dat ook de eoonomisch-beste produc tiewijze tot d» taak der commissie zou behooren. Dit alles vergt hooge eischen van advis&erende bekwaamheid. Zal het nieuwe stelsel dit brengen, dan zal een breeds kijk op de zaken noodig zijn. Hoe nuttige wenken een dienst commissie voor een diensttak kan ce- ven er moet, meende de voorzitter, gecentraliseerd worden, zal men de geheele gemeentelijke bedrijfsgestie in het oog kunnen houden. Hij wil bot singen tusschen de bedrijven ook inza ke do bedrijfsleidingen wegnemen en meer centrale eenheid als zijnde in het belang der gemeente. De taak van technische adviseering wenschte hij op te dragen aan de bes ten uit het personeel. Al» voorzitter stelde hij voor te ad- viseeren tot oprichting van een oen- trale commissie, welke zich splitst in een administratieve- en een technische Deze beiden zouden dan bovendien te zamen de economische werkwijze en het sociaal belang kunnen „beadvi- seeren". De personeelscommissie zou blijven bestaan en niet meer aan de oommissie van overleg, doch recht streeks aan B. en W. hebben te advi- seeron. Tot zoover de geheele persoonlijke zienswijze van mr. Bornans als voor zitter der Commissie van Overleg. Het hoofdbestuur van het Nat. Ver bond van Gemeente-ambtenaren zond in verband met deze zaak ook een voorstel in. waarin het erkende de wenschelijkkeid tot uitbreiding van de medezeggingschap ook tot techni sche en administratieve zaken. Gewenschter achtte dit verbond het echter in hoofdzaak het tegenwoor dige overleg voor arbeid»- en dienst- voorwaarden eerst beter te regelen, al vorens tot uitbreiding der advies bevoegdheid over te gaan. Het ver bond meenre er naar te moeten stre ven om daartoe 't beslissingsrecht der commissies zooveel mogelijk nabij te komen. Daartoe stelde het zich voor dat het overleg piaat» had tusschen drie gelijkwaardige partijen.: a Afnemers (burgerij-) verte genwoordigd door leden van den Raad b. Gemeentebestuur voor de dienstbelangen, bijgestaan door de directeuren o. Werknemers vertegenwoor digers van ambtenaren- en werklie den-organisaties. Teneinde deze 3 groepen tot hun recht te doen komen, zaJ het gemeen tebestuur vertegenwoordigd zijn door één of meèr leden van het davelijksch bestuur. Voorts van iedere Raads fractie een lidterwijl de organisaties, vertegenwoordigende een richting in de algemeen landelijke vakbeweging, elk 2 vertegenwoordigers zouden aan wijzen. Verder meende het Verbond dat in het overleg de vertegenwoordigers van B. en W. en die van den Raad geza menlijk een stem en die der organi saties evenzoo gezamenlijk een stem zouden moeten uitbrengen. Daartoe zou als vanzelf meer onderling overleg noodig ziin. Alvorens eohter lot stemming wordt overgegaan zal eerst het advies wor den gehoord dor betrokken hoofden van dienst. Zijn de partijen het niet eens, dan 'beslist do Raad- Bij eenstemmig ad vies kan de Raad slechte aannemen of verwerpen, (stelsel Amsterdam). Bij advies aan B. en W. zullen de ze, indien zij zich met oen advies niet kunnen vereenigen, dit onder mede- deeling hunner bezwaren terugzenden met verzoek een nader voorstel te doen. Ter uitbreiding van het adviesrecht der commissie nieeude het Nat. Ver bond ten slotte te moeten voorstellen: voor bespreking van technische en administratieve zaken kan de centra le commissie sub-commissies instel- "en. Ock de Christelijke ambtenaars bond afdeeling Haarlem, diende eem voor stel m met concept reglement. Doze organisatie wenschte de centrale com missie van overleg te berdoopan in 'Centra!en Raad; waarin behalve de door B. en W. aangewezen voorzitter, door iedere organisatie een vertegen woordiger met bijzitter zou worden gekozen. Voorts, dat als veriegen- woordigens van B. en W. voor iedere vergadering een gelijk aantal stem hebbende Directeuren zouden worden aangewezen (hierbij zou rekening dienen gehouden te worden met de te behandelen onderwerpen). Erkennen de het moeilijk© om alles uit den ge zichtshoek van het gemeentebelang te nezien, me onto zij een© direct» split sing van zuivere gemeentezaken m personeelszaken te moeten voorstel len. Mitsdien stelde de afdeeling voor. om voor gemeentezaken 3 dienstraden te vormen en cén bedrijfsraad en wel: le. fiedrijfsraad: Gasbedrijf Electr. bedrijf, Watert. bedrijf; 2e. Ad min i6t ru lieve com m i 6 s i e, waartoe zoudon behooren da administratieve diensttakken ala Secretarie, Ontvanger, Archief ©nz. 3e. Technische coinm»»- s i e, waartoe behooren Openbare \ver« ken, Woningbedrijf, Grondbedrijf, Woningïoezicht, Reiniging, Plant*»©, nen, Havenwezen, enz. 4a Hygiënische commis- sie, waartoe zouden behooren Genees» kundige dienst. Laboratorium, Keu ringsdienst, Slachthuis, Ontsmes— tingsdienst, Gasthuis, Lich. Opvoe ding, Schoolartsendienst, enz. Door deze samenstelling meend* men te verkrijgen meer eenheid tus schen aanverwante diensttakken; maar bovenal speciaal vakkundig» adviezen. Alle personeelszaken moe ten worden verwezen naar een Coin missie van personeelszaken, waarin behalve de voorzitters der zooeven genoemde vier oommi6sies ook zitting hebben, voor ambtenaarszaken vier ambtenaren en voor w erkl iod en zaken vier werklieden. Deze sub-commissies der personeelscommissies kunnen ook gecombineerd vergaderen. Men meent, dat deze commissie on- der voorlichting van de voorzitters der zakelijke commissies alleszins be voegd geacht kunnen worden, om naast het zakelijk advies en in ver band daarmee, de eventueel daarbij betrokken personeels-belangen uit dif gezichtpunt te bezien. Al de adviezen der voorgestelde commissies komen m den Centralen Raad, welke, het heSle terrein overziende, zijn advies met die der vakkundige commissies doorzendt naar Burgemeester en Wet li ouders. Ook de hoofden van t aide en van dienst dienden een voorstel in om over te gaan tot instelling van be- drijfsraden bij de takken van' dienst van eenigen omvang; terwijl zij meen den bij kleinere takken van dienst voorloopig te kunnen volsta; u met personeelsvergaderingen. Deze bedrqfsraden zouden alleen adviseeren over technische en admi nistratieve zaken. De personeelszaken blijven dan in de centrale commissie. In deze bedrijferaden zouden zoowel ambtenaren als werklieden zittiug hebben, onder voorzitterschap van hel hoofd van dienst. Men wilde om schrijven in een reglement, welke on derwerpen aan de orde kunnen wor den gesteld. Hebben de besprekingen dier onderwerpen voorstellen van het hoofd van dienst tengevolge, zoo ge schieden deze rechtstreeks aan B. en W., die beoordeelen of do centrale commissie alsnog gehoord moet won dan. Leiden de besprekingen niet tot voorstellen van het hoofd van dienst, dan kunnen de leden toch hun mee ning aan B. en W. kenbaar maken en ie het hoofd van dienst als ze dit noo- dig achten verplicht dit te doen. Als evenbueele voorstellen van ut bedrijfsraden door B. en W. onder worpen worden aan het oordeel van de Centrale commissie van overleg, dan meent men dut niet alleen het aantal, doch ook de namen der voor- en tegenstemmers moeten worden vermeld. Tenslotte dient nog medegedeeld t« worden, dat van de hand van den lieer Huberii, hoofdbestuurder van den C. N. A. B„ een brochure is ver-' schenen over het georganiseerd oven leg. In deze brochure, door voor nocind verbond uitgegeven, wordt be pleit te vermijden de z.g. medezeggen- eofcap in de leiding en de gestie van den overheidsdienst te geven. Allereerst omdat dit medezeggen schap (het z.g. technisohe) een vraag stuk op zich zeil vormt. Bovendien meent men, dat dit vraagstuk moet worden bezien van uit een oogpunt van ïu-beidersbelaaig en in verban van arbeidersbelang en in verband met de komende sociale veranderin gen in onze samenleving. Men meent bet niet te moeten verhelen, dat vele in die kringen tegenover voornoemde aken zeer sceptisch staan. Men acht de commissies van over leg daarvoor waarschijnlijk ook niet de gewenechte lichamen, daar zij er zijn voor de arbeidsvoorwaarden Voor medebeheer meent men, zal ook de vertegenwoordiging anders geregeld dienen te worden. Zoolang daarom de regeering der arbeids- en dienst voorwaarden niet is opgebouwd, 'ot waarlijke medezeggenschap, zal men over voornoemde zaken liever zwij- gen. Dit verbond wenscht dus eerst de tegenwoordige commissies van overleg verder te zien opgebouwd. Hef overleg wil men door samenstelling ge weldoener den broer heeft gekocht verwacht hij natuurlijk ook dat de -zustor. „Chichester, pas op je woorden" „Dat de zuster hem dankbaar zou zijn! Bah zie je dat niet in, Runald? Dat is de heele toeleg 1 De broer wordt gered de zuster zal dankbaar zijn o zoo'n bel ongel ooze Samaritaan 1" „Maar daar heb ik nog nooit over gedacht!" riep Barrymaine uit, ter wijl liij zich tot Barnabas wendde, „is het om Cleone werkelijk om Cleone?" „Neen", zei Barnabas kalm. „Ik do.-, het alleen voor u, ik wil uw vriend zijn". „Vriend!" riep Chichester weer la chend uit. „Vriend Ronald? Laten we liever zeggen je beschermer met Kap laarzen „Nu u zich verwaardigt notitie te nomen van mijn laarzen, meneer", zei Barnabas beleefd, „mag ik er u mis schien wel opmerkzaam op maken dat zij, niettegenstaande hun glans en liun kwasten, even sterk en practisch zijn om mee te trappen als de laar zen die ik aanhad toen wij laatst samen aan tafel zaten". De zelfbeheersching van Chichester liep ten oogenblik gevaar; hij fronste de wenkbrauwen en hij keerde zich naar Barnabas met eon dreigend ge baar, maar toen hij diens vastbera den, kalm glimlaclxmdo gericht zag, hield hij zich in; hij scheen zich be wust te worden van het gloeiende lid- teelten op zijn wangt keerde zich plot seling om, liep naar het raam esi bleef met zijn rug naar de kamer toe naai1 buiten kijken. Toen boog Bar nabas zich voorover^ legde zijn hand op die van Barrymaine, en toevallig was het de hand die het wijnglas vasthield. „Denk eens nal" zei Ba mal» as op ornstigen toon, „als je eenmaal van Gaunt ai ben, kun je een nieuw leven beginnen, jo kant je weer overal ver- toonen „Maar nooit meer in Londen, vrees ik, Ronald", voegde Chichester er bij. „Als je eenmaal van Gaunt af bent kuu je je aan hoogere dingen wijden dan ooit te voren", zei Barnabas. „Tenzij liet verleden plotseling weer torug komt", voegde Chichester er weer bij. „Neen, neen!" zei Barnabas, die de hand in de zijne voelde boven, „ik zeg jo dat liet een nieuw begin voor je zou boteekenen een niouw leven" „En wat Cleone aangaat!" voegde Chichester er bij, „onze belanglooze jong© weldoener weet wel dat zij te trotsch is om toe te staan dat een vreemde do schulden van liaar broer op zich neemt „To trotsch?*' riep Barrymaino, terwijl hij driftig overeind sprong, „nu, hen ik souis niet trotsch? Heb je ooit gemerkt dat ik niet trotsch was?" „Nooit, beste Ronald", zei Chiches ter, terwijl hij zich omkeerde. „Jo bent ongelukkig geweest, maar het is je ook altijd tegengeloopen, en je hebt het gedragen als een manje heot je vervolgers altijd geminacht en nooit iets willen weten van liefdadig heid". „L-Iiefdadiglieid! Ciiic-hester, schaam je, denk je dat ik van iemand liefda digheid zou aannemen? Denk je dat ik" dat Cleone ooit zou willen aan doen?" „Neen, nooit, Banymaine, daar hen ik van overtuigd". „Nu laat me dan met ru3t, ik kan wel voor m-inczcll zorgen „Natuurlijk, bc.ste jongen, daar ben ik van overtuigd". „Welnu, meneer!" zei Barnabas, terwijl hij opstond, „aangezien het u eigenlijk umts aangaat 1-lijkt het mij het beste dat u zich niet verder met de zaak in laat en den lieer Bar rymaino zelf laat kiezen „Ik ik ben vostbeeloten!" riep Baixymaine uit „en ik zeg je „Wacht evonl" zei Barnabas. „Spreek op!" zei Chichester. „Wacht even!" herhaalde Barna bas, „ik geloof dat meneer Chichester weg gaat. Laten we wachten tot wij alleen zijn". Toen boog Barnabas voor fihichester en zette de deur wijd open. „Meneer," zei Juj, „vergun n.i, to mogen opmerken cla.t uw tegen woordigheid hier totaal overbodig is!" „Hm", zei Chichester, „den een of anderen dag zult u mij nog dwingen u t8 dooden". „Wacht u dan maar lot die dag komt, meneer zei Barnabas. „Als u niet dadelijk heengaat zal ik het genoegen hebben u die trap af te gooien". Terwijl hij sprak deed Barnabas eon stap in de richting van Chiches- ter, maar op dat oogenblik groep Bar- ryniaine de flesch en sprong tusschen ben ln. „Zoo zoudt u dat doen?" riep hij uit. Hoe durft u m-inijn menden zoo te oommandéeren en dat nog wel in mijn k-kamer! Ha! u dacht dat ik te koop was hè? Dacht u d-dat ik m'n zuster zou opofferen? Zoo hen ik dronken? Nu ik hen nuchter genoeg om mijn eer en de hare te verdedigen en ik zal u doodslaan! Laat m.e los, Digi Laat los, zeg ik je! Hoor je me niet? Met zijn ellendige geld wil hij me in verzoeking brengen! O, laat m'n arm los! Doodslaan wil ik hem!" Maar terwijl hij sloeg greep Smi- 'Vole zijn pols vast, de flcsoh viel in scherven op den grond en er ontstoud een heftige worsteling. Beverlev ga heen!" hijgde Smi- vqlo, „ge moet het Barrymahiu maar vergeven hij is vandaag niet 1101- maal. Ga weg, ga weg, ik kan hem wel aan. Kalm tooh, Barryl Ga nu toch heem, Beverley laat hem maar aan mij overl" Noodgedwongen keerde Barnabas zich mo en liep de donkere trap ar. Boven hoorde hij het geraas van den jongen en hot zachte lachen van Chi chester. Toen hij weer op straat stond keek Barnabas nog eens naar het sombere huis en zuchtte. „Ze zei wel dat het moeilijk en misschien gevaarlijk zou zijn", zei hij bij zichzelf en ik begon te gelooven dat ze gelijk had Toen keerde hij zich om en Liep met gebogen hoofd en zware tred ver der. Steeds verder liep hij, in som bere overpeinzingen verdiept hij sloeg op goed geluk hoeken om en dacht nergens aan behalwe aan de moeilijke taak die hij op zich had genomen. Ronald Banymaine redden, in weer wil van zichzelf. HOOFDSTUK XXXI. B a r n a b a s m a a k-t k en n 1 s met Shrig. Barnabas struikelde plotseling, liet zijn stok vallen, zag zijn hoed rond draaien in de lucht en voor hem neer vallen; hij viel op zij, kwam tegen een muur terecht on toen hij zioli om keerde pzag hij dat er drie mannen om hem heen stonden mannen met ongunstige gtzzichten, en dreigende blikken en hewegiugen. Een vlugge hand greep naar zijn horlogeketting, maar Barnabas gaf den man een snel le, harde Map en voor het oogenblik waren er nog maar twee over. Bar nabas stond mot zijn rug tegen den muur, de vuisten gebald, de lippen op elkaar geklemd, met schitterende oogen om zich heen kijken; toen zij hem zoo zagen staan aarzelden zijn aanvallers. Maar de diamanten schit terden in zijn das, de horlogeketting glom op zijn veet en toen de derde man eenigszins wankelend overeind was gekomen, kwamen ze al dichter naar hem toe. Terwijl hij zich voor bereidde op hun aanval klonk er in de verte een scherpe, waarschuwen de kreet, waarop het drietal, allerlei verwenschingen uitend, dadelijk het hazenpad kozen en verdwenen. (Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6