en werkwijze 'zööveefl befeékenls doem erii'.ngen, dat de partijen moreöl zijn geVjuilen De overheid inzake het uitvoeren dar besluiten en de orga nisaties in het zich onderwerpen aan de/." besluiten niet afzien van verdere actie. Moet dan in zeer bijzondere ge vallen een overhedds-licbaaim zijn goedkeuring weigeren aan hetgeen door haar vertegenwoordigers (bijv. Bands-commissie) in het overleg was overeengekomen, dan bïijye het bij deze afwijzing als zoodanig en wordt de -uiderwerpelijke aangelegenheid cp nieuw naar de C. v. O. verwezen. Men verlangt alzoo dat bijv. do gemeente raad afstand ten dezen doei van haar recht van amendement. Uierbij herinnert men aan het be sluit van den gemeenteraad van Am sterdam, die van te voren had uitge sproken in September 1920 ten opzich te der loonregelingen det wat in de C. v. 0. tot stand zou komen, zou worden geaccepteerd, of opnieuw ver wezen naar de C v. O. Hiermede rneenen we de verschil lende voorstellen en meeningen te heb Ven vergaard welke in verband met voornoemd raadsstuk heerechen. Helaas is het door een plotselinge stemming en botsing (gelijk uit de ingezonden stukken in ons blad is ge bleken) niet tot een behoorlijke be spreking dezer voonstellen gekomen en voel minder tot een grondig ad vies daarover. B. en W. wenschen thans een principieels uitspraak van den Raad. Uil alles blijkt wel, dat terecht in „Om ons heen"' is geschreven, dat de voorgesteld uitbreiding van bevoegd heid tot ernstige gedaohtenwisseling aanleiding zal geven en het is te be jammeren, dat B. en W. bij hun voor stel geen nadere verklai ing hebben gegeven van de wijze, waarop zij die uitbreiding willen geven. Of willen B. en W. met een beginsel-verklaring van dem Raad ais leiddraad opnieuw weer het overleg over deze zaak ope nen 1 Zoo niet, dan blijkt thans uit het bovenstaande wel zonneklaar, dat straks de zaak toch uitvoerig toege licht en omschreven moet worden en in dem Baad komen voor een defini tieve beslissing. Daarom herhalen we uit ..Om ons Heen": Waarom niet dadelijk het geheele voorstel, princi pe en wijze van uitvoering, tegelijk in den raad gebracht! VERKIEZINGEN VOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Zooals bekend is, is door de heereu W. G. H. Jacobs, A. de Clercq, C. Carlier, H. Bant en P. Dufour een circulaire ver spreid, waarin er aan werd herinnerd, dat op 7 Februari a.s. de candidaatstelling voor de leden der nieuwe Kamer van Koophandel in het district Haarlem zal plaats hebben. De onderteekonaars van deze circulaire haddon Maandagavond in „De Kroon" een bijeenkomst belegd, ten einde zoo mo gelijk door enkele candidaatstelling, de jcosten en moeite aan een stemming ver honden te vermijden. Do bijeenkomst, waarbij vertegenwoor digers van handelszaken en vereenigingen uitgonoodigd waron, stond onder leiding van den hoor F. 0. Dufour, daar de hoor 'Jacobs door omstandigheden verhinderd jwas. In zjjn openingswoord heette de voor zitter <lon hoer Do Clercq, oud-voorzitter van de Kamor van Koophandol welkom en zotte daarna het doel van de bijeen komst uiteen. De positie van de Kamer van Koophandol, zoo zeide spr. o.m., zal in 't vervolg in de samenleving eon g ihiel andere zjjn dan tot nu toe. Er zullen tezamen 26 leden zjjnt 13 voor het groot-bedrijf en 13 voor het kleia-be- firijf. Moet er nu, vervolgde spr., een verkie zing gehouden worden, dan zal deze altijd min of meer een loterij zjjn. Het groote gevaar bestaat, meende spr., dat vooral bij een verkiezing van do eerste Kamer geen goede vertegenwoordiging zal komen, niaar dat er te veol persoonlijke invloeden bjj zullen werkon. Om nu tot eeu enkele candidaatstelling te komen deed spr. twee denkbeelden aan de hand. net eerste denkbeeld was, dat 13 ver- Bchillonde bedrijfsgroepen (van het groot bedrijf) en de 13 verschillende midöen- Btandsveroenigingen (vertegenwoordigende het klein-bedrjjf) elk een vertegenwoordi ger aanwijzen, en dat daarbij rekening Wordt gehouden met verschillende poli tieke richtingen. Het tweede denkbeeld was: oen eom- missio te benoemen, die een combinatie tracht te vormen om aldus te komen tot de samenstelling van de nieuwe Kamer. Deze methode is ook in andere plaatsen gevolgd. In de 13 bodryl'sgroopon die liet groote bedrijf vertegenwoordigen, hadden do on derteekonaars van do circulaire de volgen de bodrijven geplaatst: do metaalindustrie het drukkorsbedrijf, het bouwbedrijf, hot bankwezen, voodings- en genotmid leien- bedrijf, reedorij te IJmuiden, hotelbodrijf, bloembolleubedrijf, vorkeorswezen, tuin bouw, grootwinkelbedrijf, den groothan del on de zelfstandige gxoot-industrie. Hot kleinbedrijf zou, als gezegd, wer den vertegenwoordigd door de verschil lende middenBtundsvereenigingen. Na eenige discussie bleek, dat de verga dering het meest voelde voor het eersto denkbeeld. Dit werd door de ongeveer 40 aanwezigen mot algemeeno stemmen aan vaard. Voor het groot-bedrijf zullen binnen acht dagen 13 vertegenwoordigers worden asngcwozen, waarna nog overleg zal wor den gepleegd, of' het misschien aanbeve ling verdient, om politieke redenen een of meer der aangewezenen door een ander te vervangen. "Voor het klein-bedryf zullen binnen 14 dagen 13 vertegenwoordigers worden aan gewezen. VERPLAATSING. Kort geleden herdacht de heer F._ Los, toen nog eigenaar van de kapperszaak in de Warmoesstraat no. 2G, liet 12j-jarig bestaan van zijn kapsalon. In oen geheel nieuwe zaak met een teer mooie etalage zet de lieer Los in 'het perceel Jan?straat 69 zijn bedrijf jvoorL Geheel modern ingericht, biedt de salon nu eau zeer kourigen aanblik, de afwerking en boschildering ervan laten niets to wenaction over; kortom, tvoldoet geheel aan de eisdien des tijds Behalve den kourigen winkel vindon wc er achter de afgeschoten cellen (Voor do haarvvassching, droging enz. Werkelijk heeft deze zaak een zeer goeden indruk op ons gemaakt en een belangrijke verbetering ondergaan. JUBILé. 18 Januari herdenkt do werkman J. A. van Muijen den dag dat hij 25 jaar aan de Werf Conracï werkzaam is. Uitgaan. „Zang «n Vrlondsohap". De koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" zal een Kunstenaars-con cert geven op Vrijdag 20 Januari in de concertzaal der gemeente („Vereeni- ging"). Al» solisten treden op Mevr. Marline Dhont, sopraan, UtrechtMe juffrouw Sepha Jansen, viool, Amster dam de heer Max Kloos,, bariton, Hil versum. De begeleiding is in handen van Meji Emmy van Eden, piano, al hier. SOC.-DEM, ARB. PARTIJ, Maan dagavond had de Federatie der S. D. A. P. een huishoudelijke vergadering, onder voorzitterschap van den heer P. de Boer. Eenige nieuwe leden werden inge schreven. Voor de Commissie inzake de grens wijziging werden candidaat gesteld de heeren P. de Boer, Spierdijk, E. H. Dik, H. H. Morisson, E. Stam, K. v. d. Berg, H. de Ruiter, Mevr. De Vries, de heer H. Snoeks en Mevr. Boes Smith. Hierna bracht de heer P. de Boer verslag uit van het te Arnhem gehou den congres, hetwelk met belangstel ling door de vergadering werd aange hoord. Ten behoeve van de aanstaande ver kiezingen werd besloten een speciale krant uit te geven. Dit plan zal zoo spoedig mogelijk worden uitgevoerd,- ERWTENSOEP. Naar wij vernemen ia onlangs aan den burgemeester en aan de wethou ders behalve Mr. Bo mans die uitstedig is) een proefje eezonden van de erw tensoep. die tegenwoordig onder nieu we leiding in de spijskokerij van de vereen. St. Vincentius bereid wordt voor die vore enig ing en voor „Kin dervoeding". Wij vernamen van eenige raadsle den. dat de soep uitstekend smaakte men kon ze in de beste restaur an ta niet beter krijgen. Uit He Omstreken VELSBN. Politieke vergadering d e r S. D. A P. In café ..Bloemoord" te Velsen had Maandagavond een slecht bezochte vergadering der S. D. A- P. plaats waarin de heer J. E W. Duija, het lid der Tweede Kamor, als spreker op trad. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer F. Visser, die er zijp teleurstelling over uitsprak, dat deze vc-rgadering zoo slecht be zocht was- Hij hoopte dan ook, dat dit slechte bezoek geen afspiegeling van den aanstaanden verkiezingsstrijd zou wezen. Alles had meegewerkt, om het bezoek aan deze vergadering tegen te werken, zooals het heerschen van de griep, slecht weer, gladde wegen, enz. Intu6schen heette hij alle aanwezigen welkom en gaf daarop het woord aan •den heer Duijs. Deze gaf aan hen, die het er voor over hadden gehad, om niettegen staande het ongunstige weer naai deze vergadering te komen een pluimpje hij noemde het nog de slechtsten" niet. Spreker vroeg hier na de belang stelling voor den aanstaanden verkie zingsstrijd. Hij noemde het van hen, die zeggen niet aan de politiek te doen. omdat het toch niets geeft of men door den hond of door den kater gebeten wordt, «en dwaze redenee- ringal het gemopper tegen de mis standen helpt toch niets, ais zij niet willen meehelpen om middelen te zoe ken ter bestrijding van deze misstan den. Spreker begrijpt het eigenlijk niet, dat het nog noodig is om de ar beiders te wijzen op de noodzakelijk heid van het aooialismedat over het socialisme onder de arbeiders nog verdeeldheid heersoht en er nog debat voor noodig is. Hij begrijpt het niet, dat ook nog na den vreeselijken we reldoorlog vele arbeiders nog niet zien de absolute hopeloosheid en de krankzinnigheid van deze wereld Spreker onderwierp den pas opge- richten Vrijheidsbond en diens aan haligere aan een scherpe critiek en noemde de vrijheidsleus van deze hee- ren de grootst mogelijke onderdruk king. Hij dreef den spot met hen, die zelfs nu nog volhouden, dat de S. D. A. P. den middenstand wee wil heb ban dat zou immers nooit lukken en is daarom nonsens. De S. D. A. P. constateert te dien opzichte alleen het maatschappelijk feit. Spreker wees op de gevolgen van 't kapitalistische stelsel in deze maat schappij en vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat arbeiders zicli afvra gen, of socialisme noodig is of niet. „Wij moeten hebben", zei spreker, een nieuwe mataschappij van m e n- s c h e n niet een van dingen, want dat is een groote kanker. Wij, S. D. A. P.'ere, zijn gelukkig de le vende getuigen van de ineen storting van 't kapitalisme men zie maar den chaos en de verwarring van de we reldproductie. De wereld kan nooit goed worden onder liet stelsel van het kapitalisme. Het kapitalisme, dat geen ziel heeft en geen menschelijk- heid kent, heeft zijn tiid gehadliet is bezig zich te overleven, zooals een 80-jarige schaatsenrijder. die zich overschat heeft en het zoowaar nog eens aandurfde, aan een elfsteden tocht mee te doen. Toen hij doodziek thuiskwam, zeiden zijn huisgenooten bezorgd„waarom is hij er toch mee begonnenhet heeft zijn nek gebro ken Zoo gaat het ook met het kapi talistische stelsel. De wereldoorlog heeft liet proces nog een beetje ver haast Gelukkig is daar nog het socia lisme het socialisme is geen geloof, het is een stuk wc-tenschap. Het leert ons zien. dat deze kapitalistische maat schappij verandert door de wetten dei- natuur. En al die conferenties van Lloyvd George, Briand enz., om te trachten nog redding te brengen, hel pen toch niet. Het kapitalisme moet toch crepeeren, want het fundament is bezig te schudden." De heer Duijs sprak er zijn schande over uit, dat de Vrijkeidabonders over zuinigheid durven spreken. Hij noem de dat een huichelachtige leus en cri- tiseerde ook het ïralitairisme, 't mon ster ,d<at gebrekkige menschen niet wil gebruiken voor kanonnenvleesch, maar alleen geheel gave en volkomen gezonde jonge menschen. „Zij moe ten", zei spreker, „nota bene eerst ge keurd' worden om te dooden of gedood te wordenLeven we niet in een heer lijk gekkenhuis!" De lieer Duys wekte op tot toetre ding tot de S. D. A. P., die alle mis- standen wil bestrijden, zooals bijvoor beeld de arbeiderekrotten. Hij vees op het Czaar Poterhuisje in Zaandam, dat daar staat als een merksvaardig heid. om bezichtigd te worden, om dat een Russische tsaar daar heeft ge zeten. Welnu, hij zou wiUen, dat m de toekomst ook een aantal arbeidere krotten zullen blijven staan dat daar als een merkwaardigheid een hek om heen zal gezet worden. Dan kunnen de menschen zien, in welke krotten de arbeiders leefden onder het kapitalis tische stelsel van vrijzinnigen en Christenen toen de aroeidere nog niet door den trompetstoot van de 8. D. A. P. ontwaakt '.varen. Spreker herinnerde aan de No- vember-aagen in 1918, toen Mr.Troeh stra in de Tweede Kamer zijn bekende rede hield, waardoor alle kapitalis ten de schrik om het hart sloeg- „Zij kregen", zei de heer Duijs, „de stuipen op het lijf en zagen als een lijk zoo wit I Ze aten uit je handVan al les konden we krijgen, zooab den S-urigen arbeidsdag, het vrouwenkies recht, enz. Dat was allemaal het ge volg van de redevoering van Mr. Troelstra, den man, die zoozeer door zijn tegenstanders gehoond' werd om dat men beweerde, dat hij zich vergist had. Welnu, het wordt hoog tijd, dat Mr. Troelstra zich nög eens op deze wijze vergist I" Spreker hekelde hierop nog eens uitvoerig de zuinigheid, die thans overal plaats heeftzuinigheid op een fleschje inkt, een stukje gom-elastiek, enz., „terwill" ,zel spreker, „onder leiding van diezelfde zuinigheidspredi- kere mlilioenen en nog eens millioe- neai aan onnutte dingen werden weg gesmeten. Als de heeren Vrijheids- 'bonders straks den boer opgaan en het woord zuinigheid laten weerklinken, dan is het gewenscht, dat men hun toeroept: „scheer ie weg met je zui nigheid gii, die zelf eet derde van het wereld'kapitaa lhebt vernietigd!" Spreker wekte nogmaals op tot steun van de S. D. A. P. en haar can- didatenhij noemde de S.D.A.P. nog steeds de eenige en trouwe kame raad van het proletariaat Hij wekte ook de vrouwen tot strijd op, maar waarschuwde tegen malle avonturen. „Een nieuwe maatschappij", zei spre ker, „wordt geborende lente van het socialisme breekt door 1" Met een opwekking om hei gespro kene van dezen avond thuis nog eens ie overleggen, sloot spreker zijn met luid appiaus toegejuichte rede. Een der aanwezigen stelde een paar vragen, die door den heer Duijs beantwoord werden. De voorziter dankte tenslotte den heer Duns voor zijn rede. •Unnenlanii DE JUIWEELEN1DIEPSTAL TE BRUStSEiL. Men meldt uit Brussel a au bet Hbld.: De Fransclunan De Béjaxy, die werd verdacht den opzienbarendeu juwee- k-nroof in de Avenue Louise te heb ben gepleeigd, en ter zake daarvan ie Amsterdam is gearresteerd en aan de Belgische autoriteiten uitgeleverd, zal ,niet lang meer achter slot en grendel zitten. Zijn in vrijheidstelling wordt eerstdaags verwacht. Het is inder daad niet kunnen worden bewezen, dat hij een vliegtuig heelt gebruikt om Amsterdam te bereiken, waar hij een paar uur na den roof werd ont moet, bovendien spreken de getuigen, die den inbreker hebben gezien, el kaar tegen. Een getuige herkent hem als den man, die de auto, welke bij den roof is gebruikt, heeft gestolen, terwijl een andere even beslist ont kent, dat de Béjary op den man zou gelijken. Een andere getuige die had verklaard, dat de Frans chin an hem te voren had in kennis gesteld met zijn voornemen om een juweeienwin kel te overvallen, wordt tegengespro ken door een andaren getuige, die bij de conversatie tegenwoordig heet te zijn geweest. De zaak blijft dus bij zonder duister, met het gevolg dat De Béjary zal worden Joe gelaten. EiEN VROEGE .APRILGRAP Het verhaal, dat een oom in Amerika zijn nicht te Dokkurn erfgename had ge maakt van f ÏG.OÓD, doordat ze bet eenige familielid bleek, dat iets om haar oom gaf, tot welke kennis haai oom was gekomen door een liet, blijkt een vervroegde Aprilmop te zijn. De bedrijver van deze grap, dia haar aan de „N. F Ct." zond, beeft zijn stof letterlijk" ontleend aan een scheur- ka'iendeTblaadje, vertelt het „Vad." VERGEETACHTIG.' Mevr. B. te Hilversum kocht van twee kooplieden aan de deur twee coupons stof tegen een zacht prijsje. Eén der heeren gaf vóór kleermaker te zijn en wilde ook wei drie coupons van zijn makker koopen, docli had geen geld genoeg bij zich. Of mevrouw niet oven het geld wilde voorschieten, dan zouden straks de coupons worden gehaald en het geleende tarug betaald. Me vrouw, goedig van aard, gaf aan du verzoek gehoor, doch wachtte vergeefs op de terugkomst van den kleerma ker. De politie heeft echter den ver- geetachtigen „ridder van de naald" opgespoord. BUREAUCRATIE." De „Mid denstander" van Utrecht schrijft on der dit hoofd: Dezer dagen kreeg een onzer abou nds ter incasso een lot in de Neder- landsche Staatsloterij, waarop een hooge prijs gevallen was. Desge vraagd werd door bet ministerie van financiën geadviseerd, het lot per aangeteekend schrijven den directeur der Nederlandsche staatsloterij in Den Haitg toe te zenden, met -er- zoek, het bedrag te willen storten cp giro-rekening. Hoe verwonderd was onze abonué, toen hij Maandag jl. den aangetee kenden brief ongeopend terug kreeg, met achterschrift.door den geadres seerde geweigerd. Na onderzoek aan het ministerie bleek, dat de directeur der Ned. Staatsloterij aangeteekende stukken, ter voorkoming van abuisen, gemalen hqlvo maar doorloopend weigert. Aan het ministerie was men van dat eigjenmachtige optreden totai.1 onkundig. TRAMBOTSING. Bij de kiosk op hot Van Hogondorpsplein te Rot terdam hoeft Zaterdagavond om half elf een botsing plaats gehad us- schen twee motorwagens van lijn 5 en 8 der R. E. T. M.. meldt de N. R. wissclstand liepen de wagens mee groot gewold op olkander in, waar door de voorbalcona ernstig bescha digd en bijna allo ruiten daarvan vernield werden. Door den schok sloeg de conducteur van den motor wagen van lijn 8 achterover; hij kwam met het hoofd tegen een kope ren deurknop en bleef bewusteloos liggen. Ilij luid ook een wond aan de liand bekomen. Een winkelbediende uit de Volmarijnstraat, kreeg een lichte hoofdwond. Beiden zijn door personeel van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den coolsingel gebracht, waar zij verbon den zijn. Daar de motorwagens en bijwagens door den schok uit de rails gewipt waren, ondervond het tram verkeer langdurige vertraging. DE~GRIEP. In'Friesland begii.l ook de griep te heerschen. Eigenaardig is het, dat zij tot nog toe niet veel op het platte land, maar wol in de steden voorkomt. Vooral in Leeuwarden, Sueek en Fra- neker komen ve^e gevallen voor; in laatstgenoemde stad zijn de scholen gedeeltelijk ontvolkt. Te Enschedé treed de griep zoo danig op, dat in verschillende textiel fabrieken heel wat etouwen stil staan wegens ziekte van arbeiders. Ook op kantoren en in verschillende andere bedrijven ontbreken telkens pereonen, die door de ziekte werden, aangetast. In de scholen is het aantal verzuimen abnormaal hoog. De ziekte is niet kwaadaardig en. met eenige dagen zijn de patiënten gewoonlijk weer genezen. INSTORTING. - rn het Koggen- huis te Medemblik ia het kostbare plafond in de groote vergaderzaal ingestortgelukkig was niemand in de zaal aanwezig. BEZOEK VAN DE KONINGIN. Maandagmiddag heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Technische Hoogeschool te Delft. Bezichtigd werden de gebouwen voor werktuig-, scheepsbouw- en voor mijnbouwkunde en het huis Poor- tugaal. In dit laatste gebouw gebruikte de Koningin de thee en werd Haar voor gesteld het College van assessoren. DE VRIJHEIDSBOND. In de Zaterdagmiddag in huishou delijke zitting voortgezette algeruee- ne vergadering van den Vrijheidsbond is naar aauieiding van gemaakte op merkingen en aangenomen amende menten aan het dageüjksch bestuur opgedragen deze te redigeeren en het program van actie daarna te pu- bliceeren. MINISTER VAN KARNEBEEK. Minister van Karnebeek heeft Maandag zijn werkzaamheden aan het Departement van Buitenlandsche Zaken hervat. VALSCHE BANKBILJETTEN. Er zijn (aldus meldt het Hbld.), val- sche bankbiljetten van 60 in om loop. Behalve door een groverea druk, zijn deze biljetten van de ech te te onderkennen door het dunnere, gladder aanvoelende papier, de lich tere, meer rose kleur van dat papier, en het zeer onvolledige en flauwe watermerk. BRUTALE INBRAAK Het Utr. Dbld. meldt, dat Zondagnacht te Amersfoort een alierbrutaalste in braak heeft plaats gehad. Een individu bad zich toegang tot de villa van den heer 'I'. aan de Na&- saulaan 3 weten te wrsehaffen, de be nedenverdieping doorzocht en wat van zijn gading was, als geld en voor werpen van waarde, lieeft hij in be slag genomen. Vervolgens deed hij zich te goed aan een stuk kaas, dat binnen zijn be reik was en legde zich op een divan in de eetkamer op de eerste verdie ping ter 'ruste. Toen Maandagmorgen de dienstbode van den heer T. in de keuken kwam, bemerkte ze aan het wapperen van het raamgordijn, dat een ruitje uit het raam ontbrak. Bovendien bemerk te ze een paar heerenschoenen in de keuken. Hierdoor verontrust ging ze den heer T. roepan. Deze onderzocht de geheele verdieping en zag aan de wanorde, dat er inbraak bad plaats gehad. Op de eerste verdieping geko men, kwam liem in de eetkamer de juist van zijn legerstede opgestane ongevraagde gost op hem toe en be gon een worsteling met hem. Al vochtende gingen ze naar bene den in de keuken. Qndertusschen had de heer T. gelegenheid de meid te waarschuwen de hulp der buren te gaan 'inroepen. Ze gaf hieraan gevolg en had de tegenwoordigheid van geest het keukenraam (waardoor de inbre ker binnen gekomen was) in plaats van de deur uit te gaan, zoodat de dief daar geen gelegenheid kreeg door deze Caatste te ontkomen. In de keuken wist de mbreker uit een dor laden een groot broodmest-e be machtigen, dat zijn tegenstander hem wist te ontwringen. Daarna greep hij een potlepel en ander keukengereed schap, waarmede hij den heer '1'. aan hoofd en hond verwondde. Intussclien was een der buren van den heer T., de heer G., met een revolver voor het keukenraam verschenen, zocdai hij het gevaarlijke individu in bedwang ion houden, terwijl de heer T. de deur opende en de revolver kon overnemen. Inmiddels was de poiiüe telefonisch gewaarschuwd. Een oogenbük tracht te de dief nog door het keukenraam te ontvluchten. Na van te voren gewaar schuwd te hebben, maakte de heer T. van het revolver gebruik en schoot den dief door bet linkeronderbeen, zoodat de kogel in het rechterbeen terecht kwam. Aldus buiten gevecht gesteld, gelukte het zonder moeite hem tot de komst der politie in bedwang te hooi den Per politic-brancard werd hij naar het politiebureau vervoerd, waar een noodverband werd gelegd. Sport en Wedstrijden VOETBAL, VOORUIT I—H. B. C. I. H. B. C. trok Zondag met 3 invallers naar Utrecht. Het terrein ivaa slecht. Nau- weljjka is afgetrapt of do bal koiiit voor het H. B. C.-doel een der backs speelt te rug op den kcoper, dio den bal laat gaan (01). H. B. G. herstelt zich 011 hot spel gaat gel\jk op. Voor rust maakt H. B. C. geljjk. Rust 11. Na rust is H. B. C. ster ker. doch fortuinlijk neemt Vooruit de leiding. (21); H. B. G. maakt evenwel weer gelijk (22). Hiormoe komt het einde. DB ENGBIJ5GECB LEAGUE. De ranglijst ziet er nu als volgt uit I 1 I I Liverpool 25 12 11 2 35 35—20 Burnley 2-4 15 2 7 32 4B-30 Aston Villa 25 l i 2 9 30 51—34 Bo'ton Wand. 24 12 6 6 30 4230 Mach. <J:tv 24 12 4 8 28 41—33 Tottenh.Hotsp.24 11 5 8 27 39—23 Hu<ia ersfTown25 11 5 9 27 3233 Cardiff City 25 11 5 9 57 33-25 Middlesbrough 24 9 8 7 26 39—38 Sunderland 24 11 3 10 25 41—36 Xewc. United 24 9 7 8 25 28-28 Preet. N.End 24 10 5 9 25 32—39 Shelf. United 25 8 6 11 22 39-34 W.Promw.Alb.24 9 4 11 22 25—37 Bverton 24 6 9 9 21 32—30 Blackburn R. 26 6 9 11 21 33—37 Birmingham 24 9 3 12 21 3034 Oldh Athletic 24 7 7 10 20 18—28 Bradford C 24 6 6 12 18 25—45 The Arsenal 24 6 4 14 16 25—33 Manoh. Unit. 25 4 7 14 15 25—48 (Tel.) HAARLEMSCHE KEGELBOND. Zondag 15 Januari is door het 2de gedeelte der cluba aan den club- kampioenwedstrijd deelgenomen op de baan van Café Suisse te Zand- voort, zoodat de stand van den Isten rondgang is als volgt De Gr. Vauxhall I 281, de Volhar ding I 281, de Kroon 281, de Een dracht 280, D. O. K. I 274, S.S.S. 259, H. V. K. I 259, de Leeuwerik I 253, Z. B. G. G. 248, Waterpas 247, Poedel 2-12, de Prins I 211, V. O. K. 230, de Dainiaten I 219, 't Spaarne 210, Haarlem 203, de Ooievaar 183. 2e afdeeling: de Leeuwerik II 290, H. V. K. II 252. D. O. K. II 246, Gr. Vauxhall II 237, de Prins II 234, 't Spaarne II 220, de Volharding II 220, de Damiaten II 208, Waterpas II 207 Zondag 22 Januari voortzetting van den wedstrijd op de banen Hotel Boyal en Café Burgers. Pers-Overzicht NIET DOOR DEN BEUGEL? Het Utr. Dbl. deelde dezer dagen het volgende geval van ambteljjken ijver „In de provincie Utrecht gaat een inge zetene met een ongezegelde volmacht naar een ontvanger van de registratie om te j vragen of die volmacht niet gezegeld moet worden. De ontvanger „gelooft niet," maar 'vraagt het stuk even te zien. De burger geeft het stuk, waarop de ontvanger verklaart: Nu kunt u het alleen terugkrijgen tegen betaling van f 25 boete plus zegelkosten. Daarop krijgt do burger op dezelfde wijze het stuk weer in handen. De ontvanger doet aangifte bij de jus titie wegens diefstal van een stuk. Waarop een hulpofficier van justitie den burger raadde het stuk maar weer terug te geven, daar hij anders voor don strafrechter zou worden gedaagd. En de burger gaf het stuk torug en be taalde de boets. Do Prov. Gron. Ct., die aanwijzingen heeft dat dit geval juist is, meent dat dit optreden van don bedoelden ontvanger niet door den beugel kan. De overheid ge bruikte hier oen slinkschen streek om een overtreding te constateeren. En als men dat over zijn kant laat gaan, opent me a de deur voor een machtsmisbruik, dat ten slotte tot volkomen corruptio leidt. Nu is in de voorstelling van het Utrechts Dagblad het bedrog in het Utrechtsche geva 1 buitengewoon apert, waar niet alleen misbruik gemaakt wordt van '3 burgera plan om raad te vragen, doch ook uitdrukkelijk gelogen wordt om het stuk in handeu te krjjgen. En dus hoopt de Prov. Gron. Ct., dat dit go val van hoogerhand ernstigo duidelijk en open bare afkeuring zal vinden. Kerk en School UNIVERSITEIT VAN AMSTER DAM. Maandagmiddag had in dc aula der universiteit van Amsterdam de plechtige installatie plaats van de Handelsfaculteit. De reclor-magnifi- ,cus, Prof. Dr. J. K. A. Wertheim- Salonionson hield een rede welke-door den Burgemeester beantwoord werd. Daarna hield Prof. Mr. Dr. N. W. Posthumus een redevoering. „AANPAKKEN". Voor het Fonds Aanpakkentot verbetering vnn ed pre- dikautstraktementen in de Ned. Herv. Kerk is in 1921 f 4253 ingekomen. Het saldo op 1 dezer bedroeg f 570.722. Ds. H. DIJKSTRA. To Rotterdam is overleden ds. H. Dijkstra, laatstelijk pre dikant bij de Geref. Kerk te Suiilde, thans emeritus, Do overledene heeft heel veel gewerkt in het bolang dor zending en was o.a. redacteur van verschillende zondings- tijdschriften. PROF. BOLLAND. In den toe stand van prof. Bolland is. naar de N. R. Ct. verneemt een orbetering ingetreden, ofschoon nog niet to zeg gen valt, dat do wending ten goede belooft blijvend te zijn. GEREF. GEMEENTEN. - Be dankt voor het beroep te Dordrech, ds. H. Kieveit te Veonendaal. OUD-GEREF. GEMEENTEN. - Beroepen te Lemmer ds. D. Roekf- sen, te Zeist. Koloniën VREESEL1JK DRAMA. Naar lie; Hbld. in het „N. v. d. 1). v. Ned - Indit; leest, heeft zich kort voor St, Nicolaus aan boord van het 6.s. ,,Si- toogondo" op ïïo uitreis, in den In- disolien Oceaan eon vreeselijke histo rie afgespeeld. Een meisje van zes jaar had na den maaltijd om een kopje geprepareerd ijs gevraagd en zou met de oudere kinderem daarna onder leiding van den Ion officier op het dek St. Niro- laasversjes gaan instudoercn. Terwijl de kleine van het gekregen ijs smul de, is'de le officier even voor een kleinigheid naar zijn hut geweest. Bij zijn terugkomst, hoogstens vijf minu ten daarna, was hot meisje weg. On middellijk werd zij over het geheele schip gezocht; de stoomfluit loeide oru indien de kleine ergens in eon ver borgen hoekje zat haar aandacht te trekken en het schio keerde terug naar de plaats waar hot zich bovc-z» op liet oogenblilc dat het kind u* laatst was gezien. Alle zoeken was echter vruohtcloe» en r.a eenigen tijd was het schip ven plicht du reis naar Indie voort te zet» ten zonder het vermiste kind. Dat zal verder een droeve reis zij», geweest en niet het minst voor u» zwaar getroffen ouders. Gemengd Kieuws DE M UN WtRKE RSSTAKIN C IN ZUID-AFRIKA. De „Times" verneemt uit Johannes burg Maandag is een begin gemaak: met het ontslaan der zwarte mijnarbef dets. Maandagavond zou het bestuut van het mijn werkersvakverbond do kwestie van een algemeene sympathie- staking bespreken. Niettemin zuilen de besprekingen tusschea beide partijcz betreffende een oplossing van het ge schil wadden vooiigczei. DE GRIEP IN ZWEDEN Uit Stockholm wordt gemeld: De influ enza heeft een zoodanig ernstig ver loop in Zweden genomen, dat de regea ring de verdaging van zekere militaire schikkingen heeft bevolen. Het truin- verkear is beperkt en de telefoon dienst werkt zeer langz.i<uu. EEN PSEUD0-REC1LEKCHEUK Een brutaal heerschap heeft zich dezer dagen toegang weten te verschaffen in de kazerne vtui het 99e regiment infanterie, het fort Lamothe bij Lyon, waar hij zich uitgaf als ambtenaar van de recherche, belast met het on derzoek naar eeD diefstal, waarvan Elzasser soldaien het slachtoffer zou den zjjn geworden, in den sneltrein naar Lyon. Op het bureau van een der compagmen stelden zeven verlof gangers den rechercheur 800 fr. aan bankpapier in handen. Daarop ver trok de man, teneinde naar hij zeide de nummers te vergelijken. Pas den volgenden morgen hoorde de kolonel van dit staaltje van brutaliteit, waar na hij de jusltie waarsch dt. DF. GRIEP TE LONDEN De „Daily Chron." ineidt dat de vorigt week te Londen vijftig personen aan de griep overleden.In 24 uur tijds hadden de ambulancewagens 45 ma len personen, die op straat door da ziekte waren aangetast, vervoerd. De tramdïenst lijdt zeer doordat tal van conducteurs en wagenbestuurders zidk liggen. Aan de politiebnroaux zijn hoeveelheden quiivi.ue-pil'en ter be schikking der politie mannen gesteld EEN ZONDERLINGE VAL F.en bekend Londensch geneesheer, dr. Nor man Gilchrist, heeft een zonderlingen val gedaan. Na een vermoeienden dag werd hij Vrijdagavond bij een ernsti- gen zieke te East Britton ontboden. Hij ging aan Victoria Station in den trerin en viel in slaap. Op eens schrik te hij wakker toen het station Rriston bereikt was en de trein dat station reeds weder verliet. De dokter dacht dat da trein juist het station binnen liep en sprong er uit. maar deed da^ juist toen zijn wagon over een viaduct reed. Door den vaart van den trein viel de dokter toen over den rand van het viaduct en kwam terecht op den fmp van een beneden in een open ruimte staande vrachtwagen. Dat was zijn geluk want door liet vallen op dien kap werd hij slechts gewond, maar hij moest toch in een nabijzijnd ziekenhuis worden opgenomen. DE DURE TREIN IN OOSTEN RIJK. De Oostenrijksche regeering heeft de tarieven van de spoorwegen verhoogd, van 1 Februari af, voor het personenvervoer met 400 procent voor het eoederenverv'. er mot o-nt. NAPOLEON S SOFA ue her berg „Der Gr"ne Baum" in de buurt van liet slaeve'd van Jena van 1806, verschenen dezer dagen tweo zooge naamde Fransciie officieren in een auto. Zij eischten de sofa. waarop Na poleon voor den slag heeft geslapen en beriepen zich op het vredesverdrag. De sofa werd inderdaad op de auto geladen. Waarschijnlijk heeft men hier met oplichters te doen. GROOTE BRAND. Bordeaux, (V. D.) Een ernstige brand heeft go- woed in de opslagplaatsen vam de Compagnie Generale TransijAtlanti que. Een groote voorraad rubber, dia op de zolders waa opgeslagen, go- raakte in brand waardoor het voor de brandweer zeer moeilijk wus, het vuur meester te worden. Nu zeven uur werken slaagde de brandweer er in, verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. De schade ty«-d: r. Chat op vier a vijf miliioen fraa DE LOONSVERLACINCEN IN ENCELAND. De nadonale raad van werkgever» ia het havenbedrijf besloot, dea haven arbeiders in het geheele land te verzoe ken, van a Februari a.s. af genoegen te nemen met een loonsverlaging vas een shilling per dag, met verdere ver lagingen van een shilling op t Maart en 6 April a.s., en met dienovereenkom stige vermindering van het stukwerk- tarief. De bond van transportarbeiders verklaarde zich bereid, het vraagstuk der vermindering met een shilling to bespreken, doch weigerde, een vermin dering van drie shilling in beraad te DE BIOSCOOPSTAKING TE AKEN, De reeds vele weken duren de staking van de talrijke bioscoop-ex. ploitanien is geëindigd. De staking was begonnen omdat ecne stedelijke belas ting van tachtig procent op de entrée- prijzen geheven wordt. Thans zijn Zondag dc cinema's we- 'der geopend^ nadat in uitzicht is ge steld eene belasting, die voor de lagero rangen minder zal zijn dan voor de loges. De entreeprijzen zijn iets v.crhoogd. EEN HEVIGE SNEEUWSTORM IN ENGELAND EN SCHOTLAND. In vele streken van Engeland en Schot land heeft Zondagnacht een hevige sneeuwstorm gewoed. Tal van dorpen werden door den sneeuwval van alle communicatie met <le buitenwereld af gesloten. Op sommige plaatsen lag de sneeuw wel zes voe; hoog.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7