KOUSEN HANDSOHOEÜEN Bit de Omstreken Huitenlandsch Overzicht van 1923 af ook' op den economïschen en financieelcn toestand der geallieerde lauden verlammend werken. De Duit- sclic regeering verzoekt de Commissie van Herstel deze eindconclusie in het bijzonder te willen overwegen, opdat do middelen tot herstel van het Duit- sche crediet in het binnen- en buiten land gevonden kunnen worden en een grooto reparatie- leening door internationale samenwerking mo gelijk kan worden gemaakt.- De Duitsche regeering heeft na veel moeite bewerkt, dat de politieke par tijen het in beginsel eens geworden zijn over de belastingen en een gedwongen leening in Duitschland. Maar daarmee zijn de moeilijkheden nog ntet van de baan. Naar de „Taglichc Rundschau" van welingelichte zijde verneemt, doet 't door dc meerderheid van den Rijksdag aangenomen wetsontwerp tot het uit schrijven van een gedwongen leening het aanbod der Duitsche industrie tot het vrijwillig verstrekken van een cre diet aan de regeering om aan de ver plichtingen van de Duitsche schadever goeding te kunnen voldoen, geheel vervallen. In de desbetreffende kringen van het Verbond der Duitsche industrie is men van meening, dat deze gedwon gen leening een zoo grooten druk op dc industrie zal uitoefenen, dat van een vrijwillige credielverschaffing door die industrie in het geheel geen sprake meer kan zijn. Volgens hetzelfde blad stel: men zich in landbouwkringen op hetzelfde standpunt. Het is evenwel zeker, dat de gedwon gen leening alleen geen geld genoeg in de lade brengt. De moeilijkheden zijn dus nog maar voor een deel overwonnen* De besprekingen over hot F ranseh-Engelsche garantie-verdrag duren voort. De vooruitzichten betreffende een verdrag worden als gunstig beschouwd, zoo schrijft dc „Times". Algemeen heerscht echter in Britsche kringen het oordeel, dat het aandringen op een militaire overeenkomst van den aard, zooals die in de laatste dagen in de Fransche pers is uiteengezet, het tot standkomen der overeenkomst niet zal bevorderen. Verder wordt algemeen als vanzelf sprekend aangenomen, dat ingeval van een rechtstreeksche en niet geprovo- ceerden aanval op Frankrijk, Enge land met al zijn strijdkrachten Frank rijk te hulp zal komen. De voorgestelde Fransch-Engelscht; overeenkomst werd dezer dagen door het Engelsche kabinet besproken. Over de conferentie te Washington wordt gemeld De ontwapeningsconferentie is over eengekomen, om de behandeling der regels voor de oorlogvoering uit te stel len tot een volgende conferentie tus- schen de vijf mogendheden, waarvan elke mogendheid twee vertegenwoordi gers zal benoemen, die te zamen al3 „Internationale commissie" zullen op treden. De namen der gedelegeerden zullen aan de regeering der Vereenigde Staten worden medegedeeld binnen drie maanden na het sluiten van de huidi ge conferentiede Amerikaansche re- gceriug ral alsdau den datum van bij eenkomst vaststellen. Volgens de resolutie zullen de beslui ten dezer internationale commissie aan do mogendheden worden medegedeeld, die daarna overleg zullen plegen over de beste wijze om de nieuwe regels voor de oorlogvoering door de geheele we reld te doen aanvaarden. Verspreid nieuws .DE CONFERENTIE TE CENUA. Zweden heeft de uitnoodiging om aan de conferentie deel te nemen, aan genomen, HULP AAN OOSTENRIJK. Naar gemeld wordt, zal Frankrijk, indien de Kamer het daartoe machtigt. Oostenrijk mei een crediet hulp ver- leenen. In Engeland zal een geldleening voor Oostenrijk geplaatst worden. Ook Tsjecho-Slowakije heeft het plan Oostenrijk financieel te hulp te komen. INCIDENTEN IN HET TSJECHISCHE PARLEMENT. In het Huis van Afgevaardigden werd van regeeringswege een mede- deeling verstrekt omtrent het besluit van de commissie voor de parlemen taire immuniteit ten aanzien van den afgevaardigde Baeran, die een stink bom had geworpen. De commissie stel de vast, dat Baeran door zijn daad zijn politieke en iuwnuniteitsrechten heeft overschreden, weshalve zij een vervol ging tegen genoemden afgevaardigde instellen. Met do stemmen der coalitie-partijen voor werd de opheffing der immuniteit goedgekeurd. Naar de bladen te Praag melden, is de afgevaardigde dr. Baeran, ïtf een auto naar het buitenland men zegt naar Beieren vertrokken, HET POOLSCH-LITAUSCH CRENSCESCHIL. Naar „De Telegraaf" verneemt zal de Litausche regeering trachten liet Poolsch-Litausche grensgeschil te la ten berechten door het Permanente Hof van Internationale Justitie, dat heden te Den Haag in het Vredespaleis zijn eerste zitting zal houden. Het Hof kan natuurlijk alleen het ge schil berechten, indien ook Polen hiermede accoord gaat, waarop men in Litaucn wel eenig vertrouwen heeft* BRIEVEN VAN KONINGIN VICTORIA. Een nieuwe reeks brieven van Ko ningin Victoria, tot publicatie wam van de koning thaus machtiging heeft ver leend, zal betrekking- hebben op het tijdperk van 1SÓ1 af, gedurende het welk de verheffing van Pruisen tot Duitsch keizerrijk plaats vond en de machtsuitbreiding der dynastie Hoheu- zollexn. De „Sunday Times" zegt 1 Zonder den oorlog zou de publicatie van deze brieven onmogelijk zijn geweest. Zij zullen eeu helder licht werpen niet al leen op de binnenlandsche politiek van Engeland, maar ook op die der wereld. ENGELAND EN EGYPTE. De volgende officieel» mededeel in g is t« Londen gegeven: „De Hooge Commissaris van Egypte Ie naar Engeland ontboden, om aan de regeering van Z. M. volledige in lichtingen en raad te verstrekken aan gaande den huldigen toestand in Egyp te etn betreffende de beraadslagingen welke gehouden zijn tussohen li«m en de Egyptische ex-ministers over de toekomstige regeering van het land. In sommige kringen schijnt de in druk te iieorschetn, dat Groot-Britan- nië hare liberale houding tegenover de Egyptische aspiraties heeft laten varen of op het punt is zulks te doen. en dat het gebruik wenecht te maken van zijne bijzondere positie in Egypte, om het politieke en administratieve systeem a'ldaar te handhaven, het welk onvereer.igtoaar is met de vrij heid, welke het zich bereid verklaard heeft te erkennen. Dit is evenwel niet bet geval. De politiek der regeering van Z. M. is zoowel gedurende als na de missie van Ad'ly naar Engeland, op de volgende beginselen gegrond geweest. Terwijl zij niet bereid is, aan wanorde of geweld toe te staan, wat zij genegen is te verieenen we gens eigene verdiensten, heef: de re geering van Z. M. uitdrukkelijk hare bereidwilligheid te kennen gegeven, het parlement uit te noodigen, liet pro tectoraat, hetwelk in 1914 afgekondigd werd, te eindigen, het bestaan van Egypte als eouvereinen staat te erken nen en te bewilligen in de vorming van een Egyptisch parlement en het weder tasteden van een Egyptisch mi nisterie van buiten Iandsche zaken, zoodra zij voldaan is aangaande de volgende voorwaarden, welke zij nood zakelijk acht voor de belangen zoowei van Egypte als van het Rijk; Zij moet volledige en effectieve waarborgen hebben: 1. Dat do Rijksverbiaidingen, voor welke Egypte noodzakelijk is, verze kerd zijn. 2. Dat Groot-Brltannië zoowel het recht ailts (le macht zal behouden, om aan de bulten Iandsche vestigingen in Egypte die bescherming te verschaf fen, welke de regeering van deze vol ken in de bestaande omstandigheden van haar verwachten. 3. Dat Egypte gewaarborgd is tegen directe of indirecte buiten Iandsche inmenging of aanvallen. Zoodra een overeenkomst, waarin aan deze voorwaarden is voldaan is opgemaakt tusschen de Egyptisch® en de Engelsche regeering, zail er van de zijd® der laatste niet worden geaar zeld, het parlement uit te noodigen. zulk een overeenkomst te bekrachti gen. DE CONFERENTIE TE PARIJS. Aangaande de conferentie der geal lieerde ministers van buitenlandsche zaken, welke 1 Febr. te Parijs aal worden aehouden over de zaken van het nabije Oosten, welke na (Jannes werd uitgesteld wegens de Fransche ministercrisis, zegt de Sunday Times: „Do toestand eischt in de eerste plaats een loyale overeenkomst tus schen Brittannië, Frankrijk en Italië en in de tweede plaats een overeen komst aangaande de maatregelen, welke moeten worden genomen om Turkije voorwaarden op te leggen, nu Griekenland er reeds in heeft toege stemd, zijn lot zonder voorbehoud in de handen der geallieerden te leggen. Er op wijzende, hoe dringend noo dle een regeling is, herinnert de Ti mes er aan, dat Curaon er Poincaré op gewezen heeft, dat Anatolië in April weder gesohikt is voor een veld tocht, alB wanneer de schermutselin gen van den winter door een meer of minder algemeene hervatting der vijandelijkheden kunnen worden ver-' vangen. Afgescheiden van de belan gen der Grieken en Turken zelf, js liet de plicht der geallieerden. Europa te beveiligen voor de mogelijke gevol- INOBZONDEN MEDEDEEL! NO KN. 4 60 Cts. per r-:. Dennenappels de beste, gemakkelijkste en zuide lijkste brandstof, om de kachel aan te maken. Prijs per H.L. slechts f080, vrij thuis. N.V. HOENDERDOS Brandstoffsnhandel Leidscheplein 15-19 Telefoon 774 RESTANTEN ZIJDEN DAMES 96 cts. - f 1.1.25 - fl. 1.95 diverse prijzen. A. VAN DER LAAN <S Co's MODEMAGAZIJNEN Barteljoriestraat 18-16-17 Etalages 1/d Schouteneteeg gen van een hernieuwd uitbreken van den strijd. Be Observer zegtMen hooft xneer vertrouwen dan vroeger, dat een regeling zal tot stand komen. Het Britsche voorstel ia het eenige, het welk moet behandeld worden, en men verwacht, dat de logisch denkenden geest van Poincaré het argument zal inzien, dat, indien er bezwaar bestaat tegen het verkrijgen Smyrna dooi Griekenland op geographische gron den. hetzelfde bezwaar bestaat op do- zelfde gronden tegen het verkrijgen van Thracië door Turkije. RU8LANO EN DE CONFERENTIE TE CENUA. De „Observer" heeft van zijn cor respondent te Moskou oen telegram ontvangen, waarin de strijd mei vort ge berichten, wordt verzekerd, dal Lenin aan het hoofd van de Russisch* delegatie ter conferentie te Go jiua zal staan. De delegatie zal in hel geheel uit vijftien personen bestaan, van wie Tsiitsjerin als waarnemend voorzitter zal fungeeeren. Voorts zul len nog de©' van de delegatie uitma ken Krassin, Litwinof, Joffe en Woroweki, alsmede de vertegenwoor diger van do Oekraine. Rakowski, ddo van Azerbeidzjan, Narimanof, die van Georgië, Mdiwani, die van Ar menië, Begsadian, die van Bokhara, Khadjajef, alsmede de vertegenwoor diger van de republiek van het Verre Oosten, Janson. Ook zullen nog drie invloedrijke le den uit d>e Russische vakvereenlgin- gon aan de delegatie deelnemen ter vertegenwoordiging van hqt proleta riaat. DE STAKING IN ZUID-AFRIKA. üit Johannesburg wordt ons ge seind Tengevolge van het mislukken van de conferentie, welke was belegd om de mijnwerkersetaking tot een einde te brengen, heeft de Bond van Fa brieksarbeiders heden een vergade ring gehouden, ter bespreking van het voorstel, over geheel Zuid-Afrika een algemeene sympathiestaking met de mijnwerkers te proclameeren. De premier Smuts heeft in een schrijven aan de Kamer voor de mij nen en de industrieele federatie ver klaard. dat, hoewel de conferentie ter bespreking van een mogelijke op lossing van het loonconflict niet tot een resultaat ia gekomen, de regeering bereid is. aan elk verzoek van een van beide pariiien te voldoen, om een weg tot vereffening van het ge schil te vinden. SANTPOORT. P. Vermeulen. Onder zeer veel blijken van belang stelling werd Zaterdagmiddag op ons kerkhof „de Biezen" ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer P. Vermeulen, oud-hoofd der Chr. School te Velseroord, oud-lid der Provinciale Staten van Noord- Bolland, ridder in de Orde van O ran- je-Nassau. Toen de belangstellenden zich om do groeve .geschaard hadden, nam Ds. Boerkoel, predikant bij de Gere formeerde gemeente te Wijkeroog het woord. „Ik zal nietaldus de spr. opsommen, waar wij allen weten, dat de deugden van Broeder Vermeulen Kansuge van het werk, Jal van al wat ct boven ooit schreef. Triomfantelijk heft het koor het Rosurrexit" aan. In zinrijken op gang van klom c der bassen tot twee gestreept a der sopranen wordt de he melvaart weergegeven De jubeling stijgt tot de lijn in het orkest plots dalend gaat naar „judicare". Vivos, vivos", 't zijm ails kreten van verbijs tering, die wij hooren; „Et mortuoe" klink liet zacht en gedragen uit het koor". Maar „Cujus regni" brengt den jubel van zooeven terug. Het ore- do-thema wordt hernomen, terwijl in andere stemmen het belijden voort gaat: Een® machtige stemming voert unisono naar Resurrectïonem": zuchtjes wordt het „mortuorum"' ge zongen. „Et Vitam venturi saeculi, Amen" juicht het koor nog, en nu wij zouden denken, dat het gedaan is, bo- gint Beethoven eerst goed. Eene enor- me dubbele fuga op de laatst® tekst woorden, haast geheel voor 't koor ii.l'-. n slechts aan het slot vallen dc solisten in besluit het geniale Credo. Op 't eind echter hier geen ju.uhan en jubelen meer, zooals in de „Gloria", maar een uit de diepte naar hvogo regionen opstijgen in zalig® is®, terwijl de stemmen wegeer- Het Sasictus in Adagio-beweging „Mit Andacht" zette Beethoven er nog bij) wordt door de vier solisten gezongen; het ie een stuk vol wijding en öanb'dding. Dan volgt Allegro- pi'.vmtö een fugato op„Plenl sunt COC li". Dit gedoolte en ook bet volgend, „Oöfl«n&" Presto, staat in de orkest- partituur alleen voor soli; dat hier de aanduiding „Coro" ontbreekt, is bui ten kijf, de solisten zouden zich bo ven die massale orchestratie onmoge lijk kunnen laten hooren. 't Is du6 zeker, dat Beethoven hier koor be doeld heeft. Vast aan het Sanctus schakelt zich het donkorgetónte Pmaeludiurn voor orkest, dat het hemelsche „Benedic- tus" inleidt. Een wonder van klank en sentiment is dit „Benedictua". Evenals Beethoven bij zijn Negende Symphonie de menschelijke stem aanwendde om zijn hoogste orchestra- le schepping, waarin de lijdende, strij dende menechheid verklankt is, tast baren vorm te geven, 200 laat hii hier andersom het zuiver orchestrate ele ment aan 't woord ,om, wat de men- sohc'iike stem met woord en klank niet weereeven kan, door den zielvol- len toon der solo-viool uit te drukken, louter gevoel en sentiment. Na eeni» preludeeren van den so list. waarbij de bassen van het koor rceiteerend den tekst vertolkt hebben, begint doloe cantabile, het mooie vioolthema, waaruit het Benedictua rioh ontspruit- Berst rijn het alt- en baa-solo die dten zang der viool over nemen, 'ater komen ook de twee an dore solisten hunne stemmen paren, maar ook de viool herneemt haar klsnkgetoover; ook wanneer koor en solisten vereenied in innijr aanbid dend zingen opgaan kweelt heerlijk daarboven uit, de hemelsche stem van 't gevoel. Forsch en plechtig heeft het Oaanru weerklonken, maar daar hooren wij weer het streelend cantabile der viool, die van het Benedictus het Laatste woord heeft, een zucht van extase. Overweldigend mooi is dit gedeelte der mis. Het Agnus Dei" brengt ons weer tot do biddende stemming van het Kyrie. Solisten en koor, waarvan de mannen een enkelen keer zelfstandig optreden, wisselen elkaar af of ver eenigen zich, in smeekend bidden om vergiffenis. Bii het laatste „mise rere nobis" treedt ook het orkest emigszins op het voorplan. Maar hier verandert de maat in 6/8 Alle gretto vivace; het „Dona nobis pa- cein" wordt door het koor ingezet. Beethoven schreef hier op de parti tuur. „Bitte urn innern und aussern Frieden." De stemming van deemoed plots verdwenen. De hemelsche vrede wordt niet enkel afgesmeekt, hii wordt hier verheerlijkt. Het orbeet brengt riike versieriDg aan, terwijl koor en solostemmen het „Dona nobis Txacom" in blijde kleuren ontwikke len. Doch plotseling, als kwame krijgsrumoer den vrede verstoren, klinkt trompetgeschal en een drama tisch getinte episode volgt. Angstig, op recitwiïze roept de alt, begeleid door tremolo's der snaren en zacht p lukengeroffel Agnus Dei".De tenor herhaaltbeklemd roept ook het koor „miserere nobis", en de sopraan die ook den angstkreet aanheft, laat dien overgaan in het herhaalde .dona no bis rvacem" dat de rust terugvoert. •Steeds machtiger spreidt de vrede zijn vlerken .tot een orchestra®! Presto andenmaa' de hemtA'sohe stemming stoort, doch weldra klaart het, en in voxligen jubel weerklinken de laat ste maten van het meesterwerk. Het uiterste wordt in de Missa So lciunis van solisten en koor gevergd, niet alleen stemmen van buitengewo nen omvang, maar ook en dat is het grootste bezwaar voor het koor er wordt vaak enorme stemvaardig- heid vereischt. E11 dan ook vraagt het een directeur die in den diepen geest der oom posit ie kan doordringen, die het goddelijke in die kunst erkent en ren beetje ruw behandeld worden, en.. O, daar is de gravin! Ze lacht snoezig tegen :ne. Wat zou ze voor me in het vat hebben? Neen maar, meneer, wat is uw jas stoffigl En laarzen met sporen en een leeren rijbroek passen hcclemaal niet op een tuinfeest. Maar ie zijn netjes en uw beenen komen er zeer voordeelig in uit en ik ben dol op keurige beenen Maar hier zweeg ze plotseling en keerde zich om om de gravin te be groeten een groote, indrukwekkende, magere dame, met een tulband op hei hoofd en een gezicht als een havik* .Liefste Letitial" „Beste Hertogin Heve Fanny, je liet er jonger uit dan ooit, werkelijk ik zou het niet hebben kunnen geloo- vcnl" riep de gravin uit. „Ik hoorde dat je erg achteruit ging, maar nu ik je zie. lieve Fanny, zweer sk je dat je er geen dag ouder uitziet dan zeventig jaar!" „Mn ik ben helaas een-en-zevenrig," luchtte de Hertogin, terwijl haar oogen ondeugend schitterden„En jij, lieve, wat zie jij er goed uit.- Wie zou ooit willen gclooven dat wij samen op school gegaan hebben, Letitia!" „Maar ik was toen nog héél klein, Fanny." «Ja. zeker, lieve en je maakte altijd mijn sommen voor me. Maar laat ik je aan een jongen vriend van mij voorstellen, meneer meneer ochA .aanvoelt en met taaie werkkracht se mot zijne uitvoerders reallseeren kan. Wij vertrouwen volkomen, dat Evexi Cornells de eeeohikte dirigent is om die taak tot een goed einde, te bren gen. Moge d'e medewerking van het Het vraagstuk betreffende de Duitsche schadeloosstelling blijft nog de wereldpolitiek beheer- schen, Thans is de Duitsche nota aan de Commissie van Herstel gepubliceerd. De antwoord-nota bevat een pro gramma voor de hervorming der be grooting en de biljettencirculatie met garanties en een programma vcor be talingen in baar en leveranties in na- lura in het kalenderjaar 1922, vier bij lagen met nauwkeurig feitenmateriaal over het Duitsche belastingstelsel, be grooting, verlaging der toeslagen op de levensmiddelen en verhooging van dc tarieven op de spoorwegen en bij de posterijen H.et programma behan delt verder de maatregelen voor de ver meerdering der inkomsten, beperking der uitgaven en vermindering der vlot tende schuld en biljettencirculatie en zegt De geallieerde deskundigen op de conferentie van Brussel in December 1920 hebben erkend, dat de Duitsche directe belastingen niet verder verhoogd kunnen worden Niettemin zullen de bij den Rijksdag ingediende wets.ontwer pen de vermogensbelasting, de belas ting op vermogensvermeerdering, de kapitaalsbelasting, de verkeersbelas ting, dc belasting op naamlooze ven nootschappen en de directe belastingen opnieuw worden verhoogd, zoodat het in vele gevaiien noodig zal 2ijn, dat het vermogen ia zeer belangrijke mate wordt aangesproken. De verhooginn der omzetbelasting van iX op 2 per cent en der kolenbelasting van 20 op 40 percent, bezwaren de productie en het verbruik. Eveneens zullen belangrij ke douane-rechten en verbruiksbelas tingen worden verhoogd. De douane rechten zullen geheven worden op goudbasis. De totale belasting van het verbruik staat minstens gelijk met de directe belastingen. In de bijlage wordt aangegeven, dat de Duitsche belastingen gaan van 23 tot 31 percent tegenover 14 en 163/4 percent bij de Fransche belastingen. Aangaande de krachtige maatregelen tegen kapitaalvlucht en ontduiking der belastingen wordt nadrukkelijk gewe zen op de opheffing van het bankge heim, controle op het bezit van waarde papieren bij de banken door de belas ting-autoriteiten en internationale rechtshulp. De tarieven zijn in vergelijking met die van vóór den oorlog als volgt ver hoogd personenvervoer op de spoor wegen met het 19-voudige, goederèn- voer met het 32-voudige, post- en tele gramtarieven met het 21-voudige. De toeslagen op levensmiddelen zul len in 1922 nctg slechts 1 milliard pa- piermark bedragen tegen thans 22.5 milliard..De prijs van het brood wordt binnenkort opnieuw met 75 percent ver hoogd. De werkloosheidsverzekering zal worden vervangen door een werk loosheidsverzekering op kosten der werkgevers en werknemers. De buitengewone uitgaven voor de posterijen en de spoorwegen bedragen slechts 1/3 percent van het geïnvesteer de kapitaal tegen 3 percent voor den oorlog. De gewone begrooting toont bij een bedrag van 103.2 milliard aan inkom sten en 86.7 milliard aan uitgaven een overschot aan van 16.5 milliard, welke ter beschikking staan voor bersteldoei- einden enz. Ten behoeve van de beperking dei vlottende schuld zal de rijksregeering in 1922, ondanks het mislukken der pre- mieleening van 1919, opnieuw beproe ven, een binnenlandsche leening aan te gaan. Succes is hiervan echter alleen te verwachten, wanneer vast staat, dat de bepalingen van het verdrag van Ver sailles den dienst dezer leening niet zul len benadeelen. Onafhankelijk daarvan is in het be lastingcompromis een gedwongen lee ning opgenomen, die echter slechts een och! Ik ben de naam vergeten, m'n ge heugen laat me in den steek, lieve Le titia, meneer „Beverley, mevrouw," zei Barnabas. „Dank u Beverley, natuurlijk. Me neer Beverley gravin Van Orme." Barnabas boog diep voor den trots- schen blik uit de scherpe oogen. „En nu, lieve Letiy," vervolgde de Hertogin, „jij kunt altijd zoo gezellig babbelen heb je nog nieuws, nog amusante verhaaltjes?" „Neen, lieve Fanny, geen van beiden, maar „Maar. beste?" „Maar je zult het natuurlijk al wel gehoord hebben, jij zult wei de eerste geweest zijn die het wist." „Letitia, je weet wel, dat ik altijd het land heb gehad aan raadsels". ,.Ik bedoel dat iedereen er over spreekt". „Hó wat is die zon toch warm „Natuurlijk kan het wel een klets praatje zijn, maar ze zeggen dat Cleo- ne Meredith uw achterneef heeft af gewezen". .,Jerninghamt o ja", voegde do Hertogin or bij, „eigenlijk is het wel zoo goed". „Maar ik dacht" de vreemde oogen keken haar nu scherper aan dan ooit „ik dacht dat het een groote tegenvaller voor u zou zijn,..." l)o Hertogin schudde lachend het hoofd. „Ik had al een paar weken geleden koor Het hora mogelijk maken, zoodat de Haarlemsohe uitvoering het geniale werk waardig zij. JOS DE KLERK. uitersten maatregel vormt, waartoe niet wederom kan worden overgegaan, om zoo mogelijk in 1922 de betalingen der schadeloosstelling te kunnen finan cieren, zonder gebruik te maken van de baukbiljettenpers. ..De nota verwijst verder naar de ver klaringen van dr. Rathenau te Cannes over de oorzaken van de depreciatie van de mark en de onmogelljkh&ltl, om In weerwil van alle krachts inspanning op het oogen- btlk de elschen der schade loosstelling na te konten. Behalve steenkolen bezit Duitschland thans nog slechts weinig grondstoffen. De opbrengst van den landbouw is aan merkelijk verminderd. De noodzakelij ke jaarlijksche invoer van grondstoffen en levensmiddelen bedraagt 2X milli ard goudmark. De uitvoer van 10 mil liard goudmark in 1913 is teruggegaan tot ongeveer 4 milliard goudmark, dus met inachtneming van de algemeene stijging van de goederenprijzen tot X van vroeger. De betalingsbalans toont een passief aan van 2 milliard goudmark. Iedere aanzienlijke devie- zenbetaling veroorzaakt een nieuwe da ling van den markenkoers, vermeerdert de inflatie en verzwakt bet vermogen van Duitschland om zijn schadeloosstel- liogsverplichringen na te komen voort durend meer. Bij een economische beschouwing van het probleem der schadeloosstel ling komt men daarom tot de conclu sie, dat het absoluut noodzakelijk is, dat Duitschland ten minste voor 1922 van alle betalingen in baar vrij te stel len. De Duitsche regeering erkent ech ter, dat de ernstigste bezwaren voor den economischen toestand in Duitsch land en voor de Duitsche financiën moeten wijken voor politieke noodza kelijkheden. Zij wijst nadrukkelijk op de cijfers van 720 millioen goudmark in baar en 150 millioen goudmark voor leveran ties in natura, die door de geallieer den te Cannes in overweging zijn ge nomen. Zij verzoekt de betalingen in baar zoo mogelijk onder verhooging van de leveranties in natura lager vast te stellen. De Duitsche regeering doet, zonder zich uit te spreken over het bedrag der betalingen op grond der voorbespre kingen te Cannes, verschillende bijzon dere voorstellen, die op de uitvoering der leveranties in natura betrekking hebben. De nota stelt voor, de bezettingskos- ten af te trekken van de totale leveran ties in 1922 en de andere verplichtin gen tot betaling in vreemde valuta, die uit het vredesverdrag voortvloeien, in het bijzonder de clearing te vermin deren. Duitschland verklaart zich opnieuw bereid, met alle ten dienste staande middelen en kiachten aan den weder opbouw der verwoeste gebieden mede te werken. .Aan het slot wijst de abta op de er varing, dat maandelijksc'ne of ieder kwartaal wecerkeerende betalingen in reemde valuta het productievermogen van Duitschland aanzienlijk' vermin deren en een regeling der financiën on mogelijk maakt. Een werkelijke uit voering der reparatieverplichtingen is niet denkbaar, zoo wordt gezegd, zon der een groot-opgezette financieele ope ratie, waartoe een beroep moet worden gedaan op het binnenlandsch en bui- tenlandsch crediet. Het herstel van het vertrouwen der wereld in de betaalkracht van Duitsch land is een eerste voorwaarde voor hc: ten uitvoerleggen der reparatie. De Duiltsche regeering ts daarom vau meening, dat een regeling der ver plichtingen uit hoofde der schadeloos stelling voor 1922 slechts een eerste stap is op den weg naar de oplossing van het geheele probleem. Wordt di: niet in overweging genomen, dan zal de onzekerheid over de verplichtingen heel andere plannen voor hem ge maakt ze pasten totaal niet bij el kaar, lieve". „Het doet me genoegen dat je het zoo verstandig opneemt, liev Fanny", zei de Gravin, ,-inaar ze zag er in werkelijkheid uit alsof ze het alleron aangenaamst vond. „Wij gaan nu da delijk weer weg, maar als je ooit in de buurt van Sevensaks komt moet je bepaald een paar dagen bij mij ko men iogeeren. Dag, lieve Fanny". En de twee oude dametjes maakten heel ernstig een buiging voor elkaar, gp.ven elkaar een tikje op iedere wang en na een buiging voor Barnabas ge maakt t« hebben verdween de Gravin met een indrukwekkend geruiscli van zijden rokken. „Wat een kat!" riep de Hertogin uit, terwijl ze haar vuist schudde, „dat schepsel haat me en toch geeft ze mij een zoen op allebei m'n wangen. O. ja, zeker, meneer ze heeft een afkeer van me en dat is heel natuurlijk. Ziet u, we gingen in onzen meisjestijd wel met elkaar om zij is zes maanden jonger dan ik cn wrijft me dat voortdurend onder m'n neus cn de Hertog maakte ons allebei min of meer het hof en. ik ben met hem getrouwdEn Cleono heeft dien armen Jerningham dus werkelijk een blauwtje laten loopen do ondeugd „Wat wist u er dan niets van?" vroeg Barnabas. „0, onschuld natuurlijk niet ik ben niet alwetend en ik h«b beni pas een uur geleden bevolen om haat ten huwelijk te vragen. Zoo'n trotsch nestMijn achterneef een blauwtje laten loopen! Nu, een van uw mede minnaars is ten minste onschadelijk gemaakt, dat is in uw voordeel, me- „Maar", zei Barnabas, terwijl hij de wenkbrauwen fronste en het hoofd schudde, „ze heeft Sir Mortimer Car- nabv het jawoord gegeven.'" „Nonsens „Ze gaf hem toch haar roos!" tei Barnabas met op elkaar geklemde tan den. De Hertogin schaterde. „O, lieve mensch. wat doet u tra gisch I" zuchtte ze. „Al heeft ze «lat gedaan, wat zou het dan nog? En Bo vendien hm. Dezen keer is het dc jonge D'Arcy blijkbaar een onscha delijk, rose jongetje!" „Mevrouw?" zei Barnabas ver baasd. „Daarginds achter den marmeren farm heel onschadelijk en heele- maal rose, zo.oals u zien zult. Ik be doel D'Arcy niet de farm natuur lijk. Zoo'n handige, brutale meid! Nu bedoel ik Oleone natuurlijk kijk, daar is ze. Toen hij in de richting keek waarin do Hertogin met haar waaier wees, zag Barnabas Oleone nl dadelijk. Ze hield haar oogen zedig neergeslagen voor den vurigen blik van den knappen,, blozenden jongen soldaat, die voor baar stond en in haar blanke handjes hield ze een roode rooB. Plotseling (alsof ze zich totaal onbewust was van de scherpe oogen van Barnabas, die haar gadesloegen) bracht ze do roos aan haar lippen en gaf hnar glimlachend aan den verruk ten jongen. Toen wandelden ze ver der en zijn epauletten kwam heel dicht bij de glanzende krulletjes bij haar slaap. „Maar jonge manriep de Herto- giu uit, terwijl zc Barnabas bij zijn jas greep, „wat is u onverwacht in uwe Bewegingen, vreeselijk 1" „Mevrouw, laat mij als 't u blieft los „Waarom t" „Ik ga v.cg ik kan het niet langer verdragen „Bedoelt u .1" „Ik bedoel dat zij .,Een heel verstandig meisje is en bijna even vindingrijk als ik vroeger". „Vindingrijk!" riep Barnabas uit. „Ze is ,tEen buitengewoon verstandig meisje „Mevrouw, laat me als 't u blieft IOB". „Neen, menoer, m'n vinger zit door uw knoopsgat heen en als u zich los rukt zal mijn vinger breken; doet u dat dus als 't u blieft niet^ want ik vind pijn iets vreeselijks. En ik heb nog een boel met u to bepraten". ,,Zooala u wilt, movrous", zei Bar nabas met een boos gezicht „In de eerste plaats moet u mij eens vertellen u ziet er heel knap uit als u zoo boos kijkt u moet mij eens vertellen waarom u niet tege lijk met do andere gasten aan mij is voorgesteld?" „Omdat ik geen gast ben, me vrouw". „Verklaar u nader, meneer". „Ik bedoel, dat ik hier over des muur gekomen ben, mevrouw". „Over den muur? Er over geklom men T" ,,Ja, mevrouw!" „Lieve hemelWat een schandelij. ke brutaliteit* U kwam natuurlijk ons Cleone te zien, is 't riet?" „Ja, mevrouw!" „O uitstekend heel goed! D had vroeger een aanbidder hee' 'au£ geleden, natuurlijk^ die klom enfin, dat doet er ook niet toe Maar zijn muur was veel hooger dan die daar". De Hertogin zuchtte. „Nu, dus u kwam hier om Cleone te zien en u vond haar en u heeft zich heel aardig tegen elkaar gedragen toen u elkaar ontmoette, dat moet ik zeggenJonge menschen nemen alles altijd zoo vreeselijk tragisch op. Maar wat zou de liefde zijn als er niet af en toe wat tragisch gebeurde? En o lieve help, wat moeten jullie dol op elkaar zijn. Die jeugd, die jeugd en daar is Sir George Annersley". HET DUITSCHE ANTWOORD AAN DE COMMISSIE VAN HERSTEL OVER DE SCHADELO OSST ELLtNCS-QUAESTIE. DUITSCHLAND CEEFT, ONDER OVERLEGGING VAN CECEVENS, DE VERZEKERINC, DAT HET NIET ZOOVEEL BAAR IN 1822 BE TALEN KAN ALS CEëlSCHT WORDT. CEVRAAGO WORDT HET BAAR BEDRAG TE VERLACEH, iNNATURA WIL DUITSCHLAND DAN WEL MEER OPBRENGEN. EEN CROOTE „REPARATIE". OF „HERSTEL"*LEENINC WORDT NOODZAKELIJK CEACHT. OVER HET FRANSCH-ENCELSCHE CARANTIE VERD RAC. EEN NIEUWE ONTWAPEN INGS-CONFERENTIE CEWENSCHT CEACHT.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6