Het ontwerp-uitbreldingsplan Velsen, 'Rubriek van den Arbeid. innsnlaiw hij zulks zelf niet gewild zou hebben. Maar spr. wilde hier getuigen, hoe de heer Vermeulen geloofde in de Kracht, de Liefde en de Genade Gods. In denzelfden geest ongeveer sprak Ds. Wissink van Velseroord, die te vens een groet namens do zuster-ge- rneente van Velseroord kwam bren gen. De heer Van Popta sprak namens de Gereformeerde kerk van IJmuiden. Deze herinnerde er aan, onder welke moeilijke omstandigheden de heer Vermeulen had gewerkt, hoe hij de vrouwen der polderwerkers bezocht en haar op hare plichten wees, hij de troost was van een ieder en wat hij hier in de gemeente tot stand had gebracht. Ka dezen bracht het bestuur van het Witte Kruis bij monde van zijn voorzitter, den heer Vermeulen dank voor wat hij- voor deze instelling ver richt had. Het bestuur van de Chr. School te Velseroord, aan welke inrichting de overledene zooveel jaren zijn beste krachten had gewijd sprak eveneens woorden van dank. Hierna wierp de zoon van den over ledene, ons raadslid Vermeulen, '->n- der de woorden: „In naam des Va ders. des Zoons en dos Heiligen Gees- tes", drie scheppen zand in de groe ve, waarna de aanwezigen op verzoek van Ds. Boerkoel het lievelings-ge- zang van wijlen den heer Venneulen 'aanhieven. Tenslotte dankte de heer Vermeu len Jr., ook namens de overige fami lieleden voor de eer zijn vader bewe zen, in het bijzonder Ds. Boerkoel, 'de dragers en het bestuur van de Chr. school. Anrn correspondent voegt daaraan fcO'' Toen wij den doodenakker verlieten hadden wij werkelijk den indruk een persoonlijkheid achter golaton te heb ben, wiens plaats niet zoo gemakke lijk vervuld zal worden. En hoe kan dat ook anders 1 Wat is de heer Ver meulen niet voor "Wijkeroog, Velsen, Vptceroord en IJmuiden geweest! Als' jongeman liier gekomen, ving hij zijn moeilijken arbeid op Velser oord, dat toen algemeen „de Hei" werd geheeten, aan als onderwijzer aan de Christelijke school, waar tin- deren van de kanaalarbeiders wijs heid kwamen opdoen. Dan gaf hij zijn beste krachten aan de anti-revolution- naire partij, aan de Gereformeerde kerk, die hem eert als ouderling cd belangrijken steun van den predikanc in huisbezoek cn prediking. En wie kent den heer Vermeulen niet als lid van do PL Commissie van Toezicht op het L. O., als voorzitter van het Witte Kruis, als voorzitter van het Schaalarmbestuur, als lid van de Commissie tot wering van school verzuim enz. Men ziet hetdo heer Vermeulen heeft niet voor niets ge leefd. Zijn nagedachtenis zal bij ve len in hooge eere blijven HILLEGOM. - Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Hillegom op Vrijdag 3 Februari des namiddags 2 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling van do notulen der congé vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van gemachtigden voor do vergaderngen van aandeel- houdsters van de N. V. Electriciteits- bp.iiriif HillegomLisseSasaenheim. 4. Benoeming Voorzitter-lid van de commissie van advies inzake werk loosheidsverzekering. 5. Benoeming van eeu hoofd der openbare school voor gewoon en uit gebreid lager onderwijs (oude rege- 6. Verzoek „Patrimonium" om voor schot en bijdrage uit 's Rijks kas voor den bouw van woonhuizen ter voor ziening in de volkshuisvesting. 7. Aanbieding Hoogewerfstraat ter bestemming van den openbaren dienst. 5. Instelling Oudercommissie open bare school voor U. L. O. P. Verzoek van M. de Roij om eer vol ontslag onderwijzeres aan de openbare school voor g. en u. 1. o. (oude regeling) 10. Voorschot kosten instandhou ding bijzondere R.-K. Jongensschool a. d. Mariastraat. 11. Bouwen van een lokaal voor li chamelijke oefening naast de openb. schooL 12. Procedure tegen het centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen tot terugvordering aandeel restitutie - fonds. 13. Vaststelling kohier schoolgelden gewoon en uitgebreid lager onderwijs, 4de kwartaal 1921. RAADSST LiKKEN'. Voor benoe ming voorzitter-lid van de Commissie van advies inzake werkloosheidsver zekering wordt" aanbevolen de heer C. Garlier. Voor da li.'noeming van een hoofd der openbare school voor ge woon en uitgebreid lager onderwijs (oude regeling) is de volgende voor bracht opgemaakt: G. Stuvel, onder wijzer M. U. L. 0. (kopklasse te Rijs wijk; W. A. van der Wal, waarn. hoofd openb. schooi voor g. en u. 1. o. te Hillegom; J. A. Zuidhoff, onder- \vijzer Leerschool gemeentelijke Kweekschool te Leiden. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek van „Patrimonium" om voorechot en bijdrage uit 's Rijks kas voor len bouw van woonhuizen ter voorziening in de volkshuisvesting. B. en W. doen den raad een voorstel tot insteil'ing oudercommis- sie voor de openbare schoei voor U. L. 0. B. en W. 6tellen voor op verzoek van mej. M. de Reij eervol onslag al6 onderwijzeres aan de openbare school voor g. en u. 1. o. (oude rege ling) te verleenen. B. en W. stellen voor oin oe-n voorschot kosten van f3000 voor in standhouding dor bijzondere R.K. Jon gensschool Mari -'raat te ver leer;-:. B. en \V doen den raad een voor stel inzake het bouwen van een lokaal voor lichamelijke oefening naast de openbare school. .B. en W. doen dem raad een voor stei inzake het voeren eenor procedure tegen het centraal verrekenkantoor voor Brandstoffen tot terugvordering yan het aandeel van liet restitutie- fonds. 13. en W. stellen voor het kohier van schoolgelden van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs, 4de kwar taal 1921 vast te stellen. Van hier en daar. Onze gemeente Is bezig zich een nlenwe jas te laten aanmeten, ook eon broek cn ?st van 't zelfde goed. Zy gordt zich aan om plaats to nomen in de ry der groote eteden. Dat wil niet zeggen dat dogenen die in 1922 van Haarlem langs den Schoterweg komeD, by de gemeentegrens, de Delft, plotseling voor een groote stad zullen Er kan nog wel een eeuw verloopen lor alle plannen, die nu gemaakt worden, verwezenlijkt zijn. Velsen is wel niet zoo erg klein, het telt reeds ongeveer 28000 Inwoners, maar plaats die men stad noemt heeft het nog niet veel. Wat niet is kan komen. Een gemeente die zichzelf respecteert mag zich niet ont wikkelen in een richting, (lie afhangt van er of -minder aanwezigen goeden huizenbouwers. Men moet zolf den weg wijzen. Het zou onnatuurlijk zijn wanneer men zich de uitwerking van allo plannen niet op de beste manier dacht. Dat neemt niet weg dat men mot verschillonde dingen re kening moest houden, die het belang van anderen dan de gemeente aangingen. Het nieuwe plan is tot stand gekomen onder den directeur van openbare werken, den-heer Ir. de .Tong. Het is niet een werk van .lagen of wo ken, maar van jaren. Allerlei gegevcuB moesten verzameld en vorwonU. lloo zou de bevolking zich uitbreiden; in welke richting ontwikkelt zich do uitbreiding de bebouwde kommen; welke industrie kan men verwachten en waar zal zich die waarschijnlijk vestigen; allemaal vragen in veel belang. De grootste moeilijkheid was wel het aanwijzen van straten, daar waar do per ceelgrenzen een hopclooze versnippering zouden brengen. De bestaande wegen moesion, zoo het eenigszins mogelijk was, worden i erworkt n het nieuwe plan. Men kon toch niet een •traat achter een huis proj ictecr-. n w un ieer vóór het huis al een weg lagf lu 't kort: het was niet cn werk van sen-twee-drie wat lijnen trekken, n aar de zorg, dat de belangen van de grondoigo- oo min mogelijk in het gedrang raken, dat de gemeente oen goede straatin- deeling krijgt en dat de toekomstige he in een gezonde omgeving to recht komen. Bovendien moest do stratenaanleg vol- doeu aan de eischen dor aesthetiek oor stedenbouw. Monumentale gebouwen eischen mooie punten, en die zijn veelal door een goedon stratenaanleg to vor krijgen. En daarvoor was oen zoor nauwkeurige 1 studie van do toestanden uooilig. Laton wo nu de tookoning oens gaan bo- zien. Een enkele oogopslag toont aan dat eentonigheid ontbreekt. De vierkante blokken, die Schoten en het Leidsche kwartier in Haarlem zoo leeljjk maken, zijn zorgvuldig vermeden. Lange straten komen wel voor, maar ze zjjn zoo gemaakt dat het oog zich in de verte een rustplaats kan kiezen. Een kleine bocht, een plein, en dan weer 't vervolg. De markten heb ben het rustige dat de oude marktplaat sen kenmerkte. Aan alle kanten afgeslo ten. Niet van de eeno straat in do andere zien, dwars over de markt heen. Een mooi voorbeeld daarvan is do Groote Markt in Haarlem. De groote wegen, noodig om Let steeds drukker wordende verkeer mogelijk to ma ken, zijn, waar dat mogelijk was, aan den buitenkant van de bebouwde kommen ge houden. Het verkeer wordt zoo oiu de dichte complexen woonstraten heengeleid, dat bevordert rust. De Rijksstraatweg Haarlem-Alkmaar is by Santpoort, Velsen en Wijkeroog omgelegd, verbreeding zou met teveel kosten gepaard gaan. Behalve de nu reods bestaando hoofdwegen zyn plannen ontworpen om een kortere ver binding te krijgen tusschen IJmuiden aan de eene zijde, en Santpoort en Jan Gijzen- vaart aan do andere. Bloemeudaal hoeft reeds den w/>.g langs Meerenberg, onder handen genomen, die weg Krijgt dan aan sluiting op den wog Santpoort- (station en dorp) naar IJmuiden. Ten W. van de spoor lijn worden deze wegen dan doorgetrokken. Met een verbreeden weg Velseu-IJ muiden beeft de gemeente dan een straat die om de gemeente heen loopt en zoo breed is dat snelverkeer, ook al in eigen belang, zich niet dan noode in do (.binnenstad1' hoeft to begeven. Do verbinding Santpoort (dorp) met IJmuiden loopt via den Hagelingerwog, met plaatselijke afwijkingen. Het omleggen van den wog by Velacn en Wykeroog vond mee oorzaak in de waarschijnlijke verandering van de aan legplaatsen van de ponten. De breedte der wegen varieert tusschen 35 en 12 Meter. De Rijksstraatweg als in tercommunale weg is 35 Meter hroed ge dacht. In sommige gevallen kan met een afstand tusschen de rooilijnen van 12 Meter worden volstaan. Het spreekt vanzelf dat op industrie, groot en klein, is gerekend. De klein-indus- trie vordert geen bijzondere aanwijzing, maar de groot-industrie wel. De terreinen daarvoor liggen grootendeels in do pol ders, ook een stuk van Velserbeek is ge schikt geacht. Wanuecr dat noodig is kan een spoorweg worden aangelegd van de halte Driehuis naar de polders. In het plan is daarvoor een strook grond uitgespaard. Het zal geen drukbereden spoorweg worden, al leen op goederenvervoer hoeft men te re kenen. Wanneer de gemeente zoover is dat da uiec=te, of tenminste oen groot deel van de straten aangelegd zjjn, moeten ook do spoorovergangen verdwijnen. Tunnels kun- non in den zandgrond gemakkelijk aan gelegd worden. Hier eu «laar zijn de straten niet door getrokken, dat is op de terreinen van de grooto buitenplaatsen. Duin en Kruidberg, Velserbeek, Moorvliet, Waterland en Beeckenateijn worden maar niet zoo een twee drie geannexeerd. Men kan echter gerust zyn op do toekomst, zoodra ean of meer dezer terreinen onder den hamer komen, is wel een plan aanwezig. Do spoor- en tramplannen naar IJmui den zijn op do nieuwe kaart niet verwerkt. Dat kan ook niet, omdat ze niet van de meente uitgaan on nog niet ten volle be kend zijn. Wol is er, zegt het rapport van den directeur van openbare werken, To kening gehouden mot verschillonde moge lijkheden, zoodat veranderingen niet al to ingrijpend hoeven te zyn. Begraafplaatsen, marktplaatsen, sport terreinen, om alles is gedacht. Door kleuren zyn op de oorspronkelijke kaart aangegeven de gedeelten van do ge meente welke voor open, halfopen en ge sloten bebouwing zyn aangewezen. Ter- reindiepten, natuurschoon en andere om standigheden hebben hierbij hun rol ge- epeeld. Boschrijke streken zyn bestemd voor open bebouwing (villabouw), do we gen aan de buitenzijde en stukken van Velsen en Santpoort komen in aanmerking voor halfopen bebouwing, terwijl dat ge deelte van Santpoort en Velseroord dat op do teekening zich door de massa nieuwe straten kenmerkt, aaneengesloten bouw blokken mag hebben. Menschen die er verstand van hebbeD, kunnen misschien aanmerkingen op het ontwerp maken zooals het daar ligt. Dat zal straks wel blyken. Jammer zou het echter zyn wanuecr om persoonlijke be langen een dergelijk weloverwogen plan niet goedgekeurd zou worden. Het is eon lange weg, dien het ontwerp moet afleg gen. Ik weet niet of de Veiser raad uit blinkers in stedenbouw heeft, maar na den raad komt nog het collego van gedepu teerden. Voor den ontwerper hoop ik dat zyn werk niet al te zeer gewijzigd zal worden en voor de gemeente dat de uitbreiding spoedig noodig zal zyn. Alle onderdeelen kan ik niet bespreken, er zyn ook maar weinigen die er direct belang bjj hebbon. Hot raad huis ver schaf meer raad, do stukken en teekc- uingen liggen daar ter visio. Fusie tusschen het A. N. V. en het N. y. V. In den loop van 1921 zijn tusschen het N. V. V. en A. N. V. besprekin gen gevoerd om de mogelijkheid te onderzoeken van eene toenadering tusschen beide landelijke vakcentra les. De besturen van beide Verbonden zijn het thans eens geworden over een ontwerpbeginselprogram. Indien dit door de betrokken aangesloten orga nisaties wordt aanvaard, zullen de besprekingen worden voortgezet, .om te komen tot een nauwere samenwer king tusschen de Verbonden en orga nisaties, met zoo mogelijk als eind- der'! eeile fusie. !;Hen, Maandag wordt hiertoe een congres belegd door het A. N. V. te Utrecht, waar het hier volgende ont- werp-beginselprogram zai worden be sproken A. De ontwikkeling van het be drijfsleven heeft er top geleid, dal daarin twee partijen belanghehben den op den voorgrond kwamen, eener ziids do bezitters der productiemid delen en anderszijds de arbeiders. Laatstgenoemden, vormende het grootste gedeelte der bevolking, moe ten hun levensonderhoud uitsluitend bekostigen uit de opbrengst van door hen in loondienst verrichten arbeid. Hierbij geeft de tegenstelling van be langen, tusschen beide groepen, meer malen aanleiding tot geschil. Om zich daarbij behoorlijk te kun nen doen gelden, zijn do arbeiders verplicht tot nauwere aaneensluiting in zelfstandige vakvereenigingen. De ze vakvereenigingen moeten plaats bieden aan iedere(n) vakgenoot. Om dit mogelijk te maken en daar door te komen tot de noodzakelijke machtsvorm!-moet alles worden vermeden v-r tot principieel mee- ningsverschil leidt en moeten gods dienstige en partijpolitieke overtui pingen der leden door en in de vak- oreanisatie worden geëerbiedigd. B. Do Vakbeweging eischt 1. Georganiseerd overleg tusschen patroon en arbeider bij de uitoefening en het beheer van het bedrijf. 2 Een menschwaardig bestaan en afdoende bescherming tegen de na- deelige gevolgen van den arbeid, door ifweren van ver- orbeidsvoorwaa:-- .1. Docuuorijre "oriale wetgeving. 4. Toekenning van een, aan den ge- presteerden arbeid evenredig, aan deel in de productieophrengst 5 Medebeslissingsrecht der vakver eenigingen bil bet vaststellen der ar- beidsvoorwaarde" en nrbeidsverhon- dingeT1 C. Zij streeft i>rw i Medezeggenschap van de vakver eenigingen der arbeiders in het pro ductie- en distributieproces. 2. Een leiding der productie, dh gericht is op de Belangen der gemeen schap. Verwezenlijking dezer doeleireien acht het Verbond niet anders moge lijk dan door vervanging van het hui dige productiesveteem door een stel- 1, hetwelk zich grondt op hot begin- I van den gemeenschappclijken ar beid voor het algemeen welzijn D. De medezeggenschap der nrbei- dersyakvereemgingen in de productie beschouwt het als een eersten stap in de door het Ve'-hond gewenschte rich- ting. Deze medezeggenschap dient te be ginnen in elke afzonderlijke onderne ming cn te worden doorgevoerd tol m de hoogste organen der maatschap pelijke organisaties. E. Ter bereiking van zijn doelein den zal het Verbond trachten de uo- htieke partijen en het parlement'te beïnvloeden, opdat deze zich tot ver wezenlijking van de eischen van het eroond op wetgevend gebied be reid verklaren. Het Verbond zal, wanneer politie ke partijen bereid zijn een of meer znner concrete nrogramnunten die door de wetgeving tot «Pand moeten worden gebracht over te nemen, met die partijen sarrenwerken wan neer zulks voor de verwezenlijking de gestelde eischen nuttig of noodzakelijk wordt geacht. De Arbeidswet 1919 en.het bouwbedrijf. Door den Nederlandschen Aanne mersbond is aan den Minister van Arbeid een adres gezonden, waarin verzocht wordt: lb. Bij algemecnen maatregel van bestuur onverwijld voor het geheele bouwbedrijf een uitzonderingsrege ling vast te stellen, krachtens welke voor dat bedrijf een arbeidstijd van 10 uren per dag gedurende de zomer maanden en van 8 uren per dag ge durende de wintermaanden wordt mogeliik gemaakt. 2o. Bij algemeenon maatregel van bestuur onverwijld buiten wérking te stellen art. 2 lid 1 sub 0 der Ar beidswet 1919, waardoor het bouwbe drijf en de onder dit bedrijf vallende a rbeidsverrrich tingen worden ge bracht buiten het begrip: „arbeid in fabrieken of werkplaatsen" en mits dien daarvoor van toepassing wordt art. 16 der Arbeidswet 1919, waarbij een arbeidsduur van 10 uur per dag en 55 uur per week is toegestaan. 3o. Uit hoofde van economische noodzakelijkheid aan alle onderne mingen in het bouwbedrijf een alge- raeeno overwerk-vergunning te ver leenen voor een nader in overleg met de betrokkenorganisaties van werk gevers vast te stellen duur tot een minimum van 3 jnren. Loonsverlaging in het hout bedrijf. De groep Isea van den Houtbond- heeft aan de combinatie van werk nemers in het houtbedrijf geschreven verplicht te zijn om gebruik te maken van de bepaling onder 3a. van het collectief contract. Voorgesteld wordt een bespreking met dc besturen op Woensdag 1 Fe bruari a.s. ter behandeling van een voorstel, om met ingang van Maan dag 6 Februari a.s. do wonen der on geschoolde arbeiders met 10 en die der geschoolde arbeiders met 5 te verlagen, opdat de vermindering van het weekloon (in guldens uitgedrukt) van de geschoolden in elk geval niet i meer zal bedragen dan die der ong® schoolden. Tevens is het collectief contract -vóór Februari opgezegd. De besturenvergadering van de werknemersorganisaties bleek alge meen van meening, dat er thans geen motieven z£n, die een loonsverlaging in het bedrijf kunneD billijken. Besloten werd aan de uitnoodiging van de werkgevers om op Woensdag 1 Februari met ben deze kwestie te be spreken gevolg te geven. LOONREGELING VOOR KLISOOR- BEDIENDEN. Door den Alg. Ned. Bond van Eandels- en Kantoorbedienden, den Net. Bo.id va» Handels- on Kantoorbedienden „V-ereu- rius", de Ned. Voreeriging van Chris telijke Kantoor- en Handelsbe l'endsn cn den Ned. R.-K. Bond van Hsndela- en Kantoor- en Winkelbedienden „Sr. Fren- eiscus van Assisie" is aan neeren werk gevers in handel, administratie cn indus trie eene gezamenlijke minünuni-sal.urisre- geling voor kantoorbedienden aangeboden welke niet alleen op den leeftyd '.och ook op den aard van den geproifcrdvn arbeid gebaseerd. LOONSVERLAGING IN HET MIJNBEDRIJF. De aankondiging van de loonsverlaging het mynbedryf dood het bestuur van den Federntieven Bond van Workers in het Bruinkool- en Mynbedryf bosluitoa een bespreking te houden mot hot dage- lyksch bestuur van het Nationaal Arbeids secretariaat. Eenparig waB moii van oor deel, dat loonsverlaging onder elke voor waarde moet worden afgewezen. Gszion de loonsverlagingen welke ook reeds lu het mynbedryf hébben plants gehad, zullen de mjjnwerlcers tot krachtig verzot worden opgewekt. STEUNREGELING-.^ iNDARBEID EB8. Een steunregeling voor wcrklooze land arbeiders is of zal binnenkort worden in gevoerd voor de navolgende gemeentem Bellingwolde, Finsterwolde, Vlachtwedde, Wedde, Gasselte, Onstwedde, Kollumer- land en Anna-Paulowna. By gobleken noodzakelijkheid heeft de minister van binneniandsche zaken zich bereid ver klaard ook voo* andere gemeenten de teunregeling in te - oer en BESCHERMING AN DE INDUSTRIE. Het departement Deventer van de N»< derL Maatschappij van Nijverheid en Han del heeft zich, volgens de N. B. CL, ia meerderheid uitgesproken voor een wijzi ging in de handelspolitiek van de regee» ring in den geest van bescherming van dt industrie gedurende de huidige crisisom standigheden VA& !At> TYPOGRAFEN. De af deeling Rotterdam van den Ai gem. Ned. Typografenbond nam een motie aan, waarby zy beslist zich ten krachtigste te verzetten tegen alle pogingen welke ïai de richting v:r. loonsverlaging of wcrkJ tydverlenging zullen worden ondernomen* NEDERLAND EN BELCIë. Men meldt aan de „N. R. Ct." tril Brussel, dat de verklaring van minis ter Van Karaebeek in de memorie van antwoord met genoegen ontvangen is in de Belgische minisierieelc en parti culiere kringea. Men heeft het gevoel, dat de besprekingen, om de geschil punten, die tusschen de beide landen zijn ontstaan, uit den weg te ruimen, eerlang zullen worden begonnen. KAMERS VAN KOOPHANDEL. Van verschillende zijden was er bij den minister van Landbouw op aange drongen, can de verkiezingen voor do Kamers van Koophandel en Fabrieken een maand uit te stellen. „De Maas bode" kan thans mededeelen dai. aan dit verzoek geen gevolg zal worden ge geven. De datum van de candidaatsteL lieg blijft dus 7 Februari er A van do erkiezing 7 Maar: EEN LASTIGE IJSTOCHT. Do Vrijdag te voet van Nes naar Holwerd vertrokken personen zijn Zaterdag met de brievenpost van 6 dagen op dezelfde wijze van den vasten wal teruggekeerd. Een s-tal passagiers kwam mede, waar bij een óo-jarige vrouw. De heenreis ging met vele moeilijkheden gepaard, Allen waren tot aan het middel nat van het water. Do terugreis ging makkelij ker maar duurde toch evennis de heen- is 4V\ uur. NEDERLAND EN TSJECH O- SLOWAKIJE. Uit Praag wordt gemeld Binnenkort zullen alhier de onder handelingen worden geopend over een handelsovereenkomst met Nederland op de basis van de meest begunstigde na tie, VERLAACD REIZICERSTARIEF VOOR JAARBEURSBEZOEKERS. Voor de a.s. Zesde Nederlandscho Jaarbeurs, welke van 21 Februari3 Maart 1922 te Utrecht wordt gehouden, zullen de Nederlandsche Spoorwegen aan bezoekers, voor zoover deze hou ders lijn van driedaagsche toegangsbe wijzen, voor de terugreis een rcrtuctie van 50 pCt. verleenen. EEN MISLUKTE AANSLAG. Zaterdagmiddag werd op het kasteel Singraven te Denekamp aangebeld door een man, die zich uitgaf voor ma rechaussee in burger en die de alleen thuiszijnde mej. Laan mededeelde, dat -ermoedelijk des avonds eeu aanslag gepleegd zou worden bij het kasteel. Mej. L. waarschuwde den dichtst bij- rijnden opzichter, 's Avonds om 7 uur werd er weer gebeld de opzichter deed open en zag voor zich een man in ma rechaussee-tenue, die een revolver op hem gericht hield. Toen de man dea opzichter tegenover zich zag, rende hij weg. Men vermoedt dat hij een aanslag heeft willen plegen op den eigenaar van het kasteel. De politie tracht den dader op te sporen. OVERREDEN EN GEDOOD. Do rangeerder Zwanenburg, die binnen kort deu dienst met pensioen zou ver laten, is Vrijdagavond nabij het sta tion te Alkmaar door eeu sneltrein gegrej?en en gedood.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7