Uit tie Omstreken Binnenlaiia Letteren en Knnst 6toomraartliericbten_ Famiïieberleiuen utn? geiioeiuae uren ca over vak, waarvoor de vergunning van kracht is. zonder aftrek voor de uren, uarop van deze vergunning geen ge bruik is gemaakt. Burgemeester en wethouders zijn bevoegd, telkens -oor een bepaa'd geval, het bedrag der vergoeding vaat te s'.eJlen voor de beschikbaarstelling van een lokaliteit tot het houden van een wedstrijd, demonstraties, afne men van examens enz., wanneer deze niet georganiseerd worden door ver- ccnipingen, die geregeld van een ge meentelijk gymnastieklokaal gebruik maken of. indien dit wel het geval is. voor deze gebeurtenissen andere aan <J" gebruikelijke oefenuren worden vor-angd. Behalve het door Burgemeester en Wethouders vastgestelde of nader vast te stellen bedrae voor gebruik van verlichting en verwarming ia voor de beschikbaarstelling van een ge meanteHik gymnastieklokaal door een niet-gemeenïelijke onderwijsin richting verschuldigd een bedrag van f 50 oer iaar oer wekelijksch lesuur, waarbij een gedeelte van een uur voor een geheel uur za1 worden gere kend. Voor deze bepaling wordt het jaar gerekend van 1 September1 September te loopen. Dit tarief wordt geacht in werking te ziin getreden op 1 Januari 1922. In dezelfde raadszitting is ook een wijziging aangebracht in het tarief voor het zwemmen en beden in de ge meentelijke zwem- en badinrichtin gen a3n de Houtvaart en de Delft ge durende het seizoen. Thans is bepaald, dat de abonne mentsprijzen rullen bedragen voor één persoon f 10, twee personen uit één gezin f 16, drie personen uit één gezin f 21 en voor ieder persoon meer uit één gezin f 5 meer. De tarieven voor vereenigingen die uitsluitend of onder meer ten doel heb l>en de beoefening der zwemsport blijven onveranderd. B. en W. had den aanvankelijk voorgesteld ook daarin verandering aan te brengen, maar in den raad namen B. en W. deze wijziging terug. PERSONALIA. Te Haarlem komt in garnizoen die luitenant-kolonel C. E. Narden. Asnteefcenincen over dt Leeszalen ,,De schrijver heeft Italië met zijn hoofdstad allerminst waargenomen ai-s een belangstellend toeschouwer zonder meer. Wanneer bij ieder beschouwing een zeker point de vu noodzakelijk is, dan stellig bij de be- 6ihouwing van een stad en een land als Rome en Italië, die zóó nadrukke lijk hun historisch, hun religieus Ka rakter op den voorgrond stellen, daarom beken ik gaarne, dat ik het mijnerzijds een onfraaie zelfverloo chening zou hebben geacht, wanneer ik het immense, in kunstgeschiedenis an natuur zoo eindeloos rijke schier eiland van een' andero hoogte dan van St. Pieter zou hebben willen zien. Met katholieke voorgangers als Wise man, Veuillot en Schaapman zocht Ik van Sint Pieters top Italië'a Rooin- sche Schoonheid". Aldus B. H. Molkenboer in zijn in leiding tot het in 1913 bij Paul Brand te Bussum uitgegeven prachtwerk „Roomsclie Schoonheid", dat te vin den is in de R.K. Leeszaal. Met niet minder dan 83 bijzonder mooie illustraties is dit werk verlucht. Antoon Molkenboer, broeder van den schrijver, teekende er den zinrijken boekband voor. Van geschiedkundige beteekenis is ook, wat de schrijver in zijn inleiding mededeelt betreffende de bezoeken, door verschillende bekende en be roemde Nederlanders aan Rome ge bracht en den zeer ondersoheiden in druk, dien de stad der zeven heuvelen op hen maakte. Met een geheime zending belast, - vertoefde de grafelijk© secretaris, Dirc Potter, de schrijver van „Der Minnen Loep", gedurende meer dan een jaar (1-1111412) tusschen hare muren. Rome maakte een weinig verheffen- den indruk op hem. Geen wonder: Ui het begin der 15e eeuw vertoonde de stad de gevolgen van een bijna hon derdjarig© verwaarloozing, die sa menhing met de afwezigheid der te Avignon resideerende Pausen. In zijn straks genoemde zededicht schreef Potter dan ook cynisch over Rome. Alleen de Italiaaneche vrouwen „die schoonste creaturen die men vinden mach" waren „guederlieren, 6edich, simpel, ende devoot" maar de man nen maakte hij uit voor „vuil© bon den" en hij verzekert verder-, „Ter werlt en is gheen vulre diet" (volk). Erasmus bezocht Rome in 1506, daarmede aan een lang gekoesterden wonsch gevolg gevend. Van de schoonheid schijnt hij weinig genoten le hebben. Hij kwam naar Italië, om met geleerde mannen Latijn en Grieksch t© spreken. ltaliaansch heeft hij gedurende zijn driejarig ver blijf niet willen leeren, zegt Molken boer. De dichier-sehiider Carel van Man- der vertoefde te Rome tusschen de ja ren 1574 en 1577. Hij onderging na tuurlijk wel den invloed van Rome's schoonheid, die 6tad „den schilderen #buwd" BooeSl Hf ïfi zijn „Schilder-boek" schreef. Pieter Corneliszoon Hooft'e Hefde voor de Arno-stad, die hij in 1601 be zocht, is bekend. Zij blijkt o.m. uit twee geschriften: zijn rijmbrief „uit Fiorenza'' aan de Amsterdamsche Re derijkerskamer „In Llofd' Bloeyende" en uit zijn dagboek of „Reis-Heuche- nis". Nog vele andere Nederlanders: Joannes Stalpaert van der Wieten. Willem van den Vondel (broeder van Joost), Reyer Anslo brachten op hun reizen een bezoek aan de Eeuwige Stad en gaven hun indrukken weer. Maar deze korte aanteokeningen mo gen voor vandaag volstaan. ZANDVOORT. AFSCHEID VAN DEN HE EE P. L. DE VEIES. De op zjj° verzoek eervol ontsla gen gemeente-secretaris, de heer P. L. de Vries, hield Di 113.dag in Hotel Driehuizen, vergezeld van zijn naaste fa milieleden, een afscheidsreceptie, die zeer druk bezocht was. Hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten van de Secre tarie, van P. W., van de gemeento-politis en van alle verdere takken van gemeente lijken dienst hadden er prys op gesteld, door hunne aanwezigheid te doen blykeii van hunne waardeering voor de verdien sten van den afgetreden Secretaris. Hem werden als stoffelijke voorwerpen van herinnering eon eloctrischo staande lauw en een met zilver gemonteerde 1 detetok aangeboden, die mot do hem too- govoegde woorden, hem een aangename herinnering zullen bewaren aan do 3(1 ja ren, waarin hjj do gemeento Zandvoort heeft gediend, waarvan 33 jaar al se cretaris. met personeel in Hotel „DriehuizenMen was daar bijeengekomen om den beor P. L. de Vries, den scheidenden secreturis dezer gemeente, die na zyn eervol ontslag als ambteloos burger verder in ons mid den zal blijven vertoeven, een bowys hoogachting aan te bieden. Onder de aanwezigen waren o.a. heeren Hoogenboom, Jansen, Lentelink, Lovink, jhr. Speelman en J. v. d. Bos. Met elkaar een dertigtal ambtenaroD, die op dezen avond aan den scheidendo- wilden toonen, hoe zij den secretaris in hunnen omgang op do socrotario hadden loeren waardeeren en hoogachten. Do heer Hoogenboom voerde namem aanwezigen het woord en bracht in her innering, wat een arbeid van zesendertig jaar in dienst der gemeente, waarvan drie endertig als secretaris had te beteekenon gehad. Nog meer waarde werd door spre ker toegekend aan de bowyzen, thans ge geven voor de aangename en vriendschap- poljjke samenwerking mot hot personeel \au ambtenaren. Als blijk van woerdee- ring wgrd den heer De Vries een staande schemerlamp aangeboden namens alle aan wezigon. Do lamp, afkomstig uit hot magazijn van den heer Leen, is waarlik oen pracht stuk. bpreker hoopte verder, dat nog menig maal bjj het licht der lamp geducht zou worden aan het tegeuwoordigo personeel en aan de samenwerking mot hen steods ondervonden. Namens het secret-ariepersonool afzon derlijk bood hg een frunien wandelstok niet zilveren knop aan, waarop een in schrift stoeds do geduchte aan do waar- dcoring levendig zou houden, die dat per- Boneel den scheidenden socroturis toe droeg. Met den wonsch, dat dezo steun eu stok hein nog jaren diensten mochten bo- wijzen en dat hjj nog vele jaron als vriend in huu midden mocht vorkeoren, over handigde spreker onder applaua dor aan wezigen het voorworp aan den hoor De Beide geschenken gingen vorgozold van oen oorkonde, dio het volgende vor- meldde: „Daar het heden voor U een dor gewich tigste dagen van Uw loven is, stolt het Ge meente Personeel hot op prys U bij de scheiding uit Uw ambt, dat zoovele jaren door U is bekleed, een kleine herinnering aan te bieden als oandeuken aan den tyd dat het zoo prettig onder U gewerkt heeft Het Personeel wenscht U by het berei ken van dezen mylpaal op Uw levensweg prettig en aangenaam loven en vol maakte gezondheid toen en hoopt, dat het in alle opzichten steeds inogo welgaan. Onder do oorkonde hadden een dorlig tal handteekeningeu der aanbieders een plaat3 gevonden. Zichtbaar ontroerd sprak do heer Do Vries een woord van dank tot alleD. Deze avond was hem een verrassing ge weest. Na al het bittere, vooral den laat- sten tyd ondervonden, was uit ondubbel zinnige bewys van waardeering, zooals hjj hedenavond mocht ontvangen hem te dierbaarder. De aangeboden voorwerpen zouden een herinnering zyn aan de aan gename manier, waarop hy olcijd mot hen had mogen samenwerken. Dat deze uiting van hun kant zoo spontaan kwam, 't kou niet anders, of 't maakte op hern een zeer diepen indruk, die hem heel lang in dier bare herinnering zou bljjven. Geroerd drukte hjj allen do hand, ter wijl ook de aanwezigen onder den indruk in dit afscheid waren. Deze avond zal zeker in het verdoro lo rn van den heer De Vries steeds ia dank- - bare herinnering bljjven. In een deel van do vorige oplaag op Verkeerscijfers post cheque- en girodienst. iu do maand Ja nuari werd gestort op postrekeningen f 50.091.33, uitbetaald wegens cheques 47.429.0S. Op de postrekeningen van het kantoor Zandvoort werd bjjgeschrsven wegens stortingen t 17.747.37 1/2, idem wegens overschrijvingen t 45.0S3.631/2, afgeschreven wegens ovorsclirjjvingen f 33.446.69, afgeschreven wegens cheques f 12.2-37.931/2. Het aantal rekeninghou ders op dit kantoor bedroeg op het eind der maand Januari 49. HEEMSTEDE. Gevonden voorwer pen. Terug te bekomen bjj J. A. v. d. Mejj, Brouwersstraat 55, Haarlem, een koralen halsketting, Dousi, Havenstraat 12, een léderen étui; van Hogendoxp, Zuid-Brou wersstraat 4, Haarlem, een zweep, Slujj- ters, Bcrkenlaan 2, een glassnyder. Bu reau van politio Raadhuis, een ring met sleutels. HAARLEMMERMEER. Griep. Ook in het Zuidelijk deel va a deze gemeento doet de griep zich iu hevige raate voor. Drie sterfgevallen hobhen zich thans al hier aan deze ziekte voorgedaan. Hcngstenkcuriug. Do ryksvoorjaarskeu- ing vau hengsten zul to Hoofddorp wor- den gehouden op Donderdag 23 Februari aanstaande. Aanvaring. Dinsdag had in do Ring vaart nabjj den Beunobroekorweg een aan varing plaats tusschen twee geladen ma-- lorvnartuigeu, doordien met het oog op het nog langs de kanten liggende ijs het passcereu in de vaargeul niet behoorlyk kon geschieden. Do botsing was zóó he vig, dat een der vaartuigen gedeeltelijk werd vermeld. De toegebrachte schade is belangrjjk. Geen kooplust voor de paarden. Met het oog op hot vertrek van den heer L. uit deze gemeente naar Frankrijk, had Woensdag op oen zjjner boerderijen aan den Vjjfhuizerweg alhior een verkooping plaats, waarbjj oju. 9 prachtige paardea werden voorgebracht. Dat de kooplust niet groot was, bljjkt wel hieruit dat er slechts 2 werden verkocht. 7 werden er opgehou den en zullen wellicht op een andere ma aier van de hand worden gedaan. VELSEN. Van woge het ovangelisatie-comitó te1 Wjjkeroog zal in 't gymnastieklokaal der Chr. School, ingang v. Laugevehistraat, dos Zondagsmorgens van 1011 Ifinder- lcerk worden gehouden. Do eerste samen komst zal plaats hebben n.s. Zondag 5 Februari. Bjj de arbeidsbemiddeling waren op 28 Januari 1922 als werkloos ingeschre- 4 voegers, 14 metselaars, 5 -cliilders, 9 timmerlieden, 1 behanger, 1 stratenma ker, 4 kantoorbedienden, 5 zecvisschcrs, 2 boetsters, 4 s'igaroumakers, 6 bankwer kers, I machinist, 2 electricions, 1 smid, 4 stokers, 9 kuipers, 2 mandenmakers, 249 losse arbeiders, I zcilmakor, samen 324 werkloozen. Ie gelui met dó opening van dit wjjigé? bouw. De voorzitter van de Commissie der Wijkverpleging, de heer Westendorp hield een redevoering over de werkzaamheden in den afgeloopen tyd en sprak woorden van waardeering over het werken van Dr. Barnouw, den Burgemeester, die be scheiden de opmerking maakte, dat hjj zich niet-meer geheel kon geven voor het Witte Kruis, maar nog dikwyls de hel- peudo hand bood, den voorzitter der af- deeling en zusters Kxuymel en Stemberg die steeds geen moeiten te veel waren. Spreker wenschte de afdeeiing alle goeds toe in het nieuwe wijkgebouw. De voorzitter deelde daarua mede, dat et het oog op het vele werk, door dr. Barnouw verricht, het bestuur zich had oorgenomen om het portret van hem de wachtkamer van het Wjjkgebouw liangen benevens dat van den overleden dr. Vnn der Horst, die steeds een work- 1am aandeol hadden gehad in het stra in der vereeuigiug. Hiermede werd de bijeenkomst besloten 1 het nieuwe wijkgebouw door de aanwe zigen bekeken, dat aller instemming ver wierf zoowel door inrichting als voor ligging. BENNEBBOEK. Woensdag had in het hotel De Geleerde Man onder Boerlage de veiling plaats van het bosen en da gronden het Rottegat. Perceel 1 werd on bod gebracht op f 900, 2 op f 1000 3 op f 2600 en 4 op f 2G00. 3 en 4 ge combineerd werd afgemjjnd op f 60. De eindcombinatie staande op f 7460 werd niet afgemjjnd en werd ook niet gegund zoodat alles onverkocht is gebleven. SCHOTEN. HET WITTE KRUIS. l'n het cafó vnu Do Wilde aau het Soen- daplem, werd Woensdagmiddag het nieu- ivjjltgebouw van do afdeeiing Schoten Noord-Hollandscho Veroeniging „Het Witte Kruis'', officieel geopend. By dezo jdeehtigheid was het bestuur iu de afdeeiing, het Burgerlijk Armbe stuur, en de Commissio vau do Wijkver pleging, vertegenwoordigd. Van het hoofdbestuur van hot Witte Kruia was borient ontvangen van verhin dering. Do heer Michels, lid van Gedeputeerde Staten, onder wiens leiding de gezond heidsdienst ressortoert, was ovoneens ver hinderd de opening bjj te wonen, door oen zitting van Gedeputeerde Staten. Om 3 uur dan werd do vergadering ge opend door deli voorzitter der afdeeiing den heer H. van Leeuwen. In zyn openingswoord wierp spreker een terugblik op hot werkou van do afdeeiing in den afgeloopen 12 1/2 jaar. Uitgebreid werd dezen tjjd besproken. Ook de wyk- orpleging werd door den spreker aan gehaald. Uit deze toespraak bleek wol, hoe de af deeiing sympathie liad gevonden bjj de Sohotensche burgerij, hard vooruitging en in een jaar zelfs 700 nieuwe loden mocht tellen. Nu was oen lodental van 1500 be reikt. Men had echter hard moeten werken 11 do wijkverpleging vooruit te helpen 1 om tot den bouw van een wjjkgebouw rer te kunnen gaan. Verschillende om standigheden hadden daaraan geholpen. Men had concerten gehouden, zooge naamde Witte-Kruisjes-dageu georgani seerd en aan het eind een aardig spaar potje bijeengegaard. Toen men het vorige door het Witte Kruis bezette mugazyn meest verlaten, bad men ten slotte bet ge bouwtje gekocht op het Soendaplein, op eeu niet boter to wonscheu punt vau de gemeente. Da voordeelen van hot zich daar be vindend gebouw werd enopgesomd. Dr. Barnouw, oud-secretaris vau het hoofdbestuur der Noord-Hollandscho Ver eniging „Hot Witte Kruis" kroeg 1111 het wo&rd. Spreker vond het buitengewoon prettig om do opening van het wjjkge bouw by te mogen wonen, omdat spreker wijkverpleging iu eeu gemeente voor de geneeskunde beslist noodzakelijk achtte. Da Burgemeester van Schoten, do heer Fükhrop sprak den wensch uit, dat de afdeeiing nog lang zou blijvon bestaan eu( wenschte het Witte Kruis en de gemeen- DE CONFERENTIE TE GENUA. Naar hei Hbld. verneemt heeft de Ne- derlandsche Regeering in beginsel hare bereidverklaring tot deelneming aan de Conferentie ie Genua te xennen ge geven, doch daarbij tevens in het licht gesteld de wcnschelijkheid van een nadere toelichting en praeciseeiiag van het uitgebreide programma met het oog op een vruchtbare voorbereiding •an den arbeid der conferentie. DE GRIEP. In het Gemeentelijk Ziekenhuis te Helder is nagenoeg de helft van het verplegend personeel ziek. Dientengevolge zijn de patiënten zoo veel mogelijk naar hun woningen ver voerd. Alleen de ernstige patiënten worden nog verpleegd. COÖPERATIEVE ZUIVELFA BRIEK. Op een te Leiden gehouden vergadering, bijeengeroepen door een missie uit den Bond van Melkvee houders, is in beginsel basloien tot de oprichting eener coöperatieve zuivel-fa- briek. Getracht zal worden de melk-in- nchting „De Landbouw" te Leiden ADMINISTRATIEKOSTEN DER RIJKSVERZEKERINGSBANK. De minister van Arbeid heeft aan u commissie, bestaande uit de heereu V. Noest, voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, K. Lind- wiskundig adviseur bij die instel ling, mr. W. M. J. v. Lutterveld, lid van den raad van toezicht op genoemde iusteiyling, dr. F. E. Posthuma, direc- ur der vereenigmg Centraal Be heer en jlir. mr H. Smissaert, directeur der N.V. Verzekeringsbank, De Nieuwe Eerste Nederlandsche, opgedragen een onderzoek in te stellen naar de billijk heid van de bestaande regeeling betref fende de verdeeling der administratie kosten, voortvloeiende uit de uitvoering de Ongevallenwet 1921 tusschen de Rijksverzekeringsbank en de bijzondere risico-dragende organisaties. DOOR HET IJS GEZAKT. Te Leeuwarden is Dinsdagavond de 15-ja- rige S. -op de gracht achter den Prin- uin door het ijs gezakt en ver dronken. Hij wou een anderen jongen, die in gevaar verkeerde, redden. SMOKKELAARS DOODGESCHO TEN. In de grensplaats Rheydt zyn twee dronken goudsmokkelaars, die een Duitschen douanier aanvielen, door den kommies doodgeschoten. VRIENDSCHAP Twee vrien dinnen kregen te Rotterdam in de Moienstef.-g lievige twist, tengevolge waarvan de een de ander met vi triool! wierp. De vriendin bekwam brandwanden aan geiaat en banden cai moest in het ziekenhuis worden opgenomen. E VLO OTCOM MISSIE. De minister van Marine ad int. de beer Van Dijik heeft Woensdag in een der lokalen van het departement geïnstalleerd de bij K. B. van 24 Jan. j.L ingest ai de commissie, tot het instellen van oen onderzoek om trent de aanwending van de voor de instandhouding van de Zeemacht ge- beaigde gelden on opgelegde persoon lijke diensten. Op 's ministens instal- latie-irede werd geantwoord door het Tweed© Kamerlid de heer C. van de Voort van Zyp, voorzitter dezer Viootcommissie. Na afloop van de installatie hield de commissie een korte eerst© vergadering. I MISDAAD? Te Wiëttlea is, naar do DE haNOELSBEWECINC IN 1921. Blijkens de uitkomsten der doe® het Centraal Bureau voor de F/iati- htiek gepubliceerd© statistiek van den in-, uit- en doorvoer, bedroeg de totaio invoer van Jan. tot Dec. 1921: f 2,240,353,120 en de totaio uitvoer: f 1,369,620,600, zoodat hot saldo in voer was: f 870,732,520. In 1920 waren deze cijfers respec tievelijk f 3.332,427,090, f 1,701,491,711 f 1,630,935,379. Vergelekjtn met 1920 verminderde de waarde van den invoer in 1921 mot 1.092 wiiliooii gulden, dat ii niet 32.8 pCt., terwiji jiet gewicht toenam met 3.400 mill. K.G. De uitvoerwaarde ui 1921 vermin derde met 331.9 ami), gld., dat is met 19.5 pCt., het gewicht bedroeg 1500 mill. K.G. moer dan in 1920 Vrijzinnig-democratische landbou wers van do provincie Groningen hebben een candidatuur voor de Tweede Kamer aangeboden aan den heer F. E. IL Ebels, landbouwer te Nleuw-Beerta, ltd van gedeputeerde Staten van Groningen. Volgens het ..Eindh. Dbld." bestaat in den Riilcskieskring Tilburg het voornemen voor den heer Ant. Arta te Tilburg een afzonderlijke lijst voor de verkiezingen der Tweede Kamer in te dienen, waarop ook de naam van een vrouw zou voorkomen. VERVOER VAN BRJEFFOST MET DEN KON. HOLL. LLOYD. Een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van een overeenkomst met den Kon. Holl. Doyd, wegen» het vervoer van de briefpost welke in Nederland of in andere landen waar van één of mefir havens worden aan gedaan met de stoomschepen van dri» maatschappij wordt medegegeven. DJAMBI. Naar Het Vad. ver neemt heeft de Aardolie Maatschap pij maatregelen genomen om spoedig inet de ontginning van de petroleum- velden in Djambi te beginnen. Tel. meldt, een lijkje van een pasge boren kind in beslag genomen. Men vermoedt,dat het een gewe-ddadigen dood is gestorven. Het zal te Almelo gerechtelijk geschouwd worden. HANDEL MET RUSLAND. Het „Hbl." verneemt, dat de voorzatter van de Algemeene Vereeniging im- en exporteurs, de heci- P. Bliek, op het oogenblik in Londen vertoeft in verband met de pogingen die worden aangewend om meer re gelmatige handelsbetrekkingen mei Sovjet-Rusland aan te knoopen. GRENSREGELING De raad van Looeduinen besloot met 8 tegen 5 stemmen Gedeputeerden Stalen vau Zuid-Ho'.land te advis*eren Loos- duinen en Den Haag saam te smel ten. KAMERS VAN KOOPHANDEL. Naar De Nieuwe CL verneemt zal (binnenkort eeai Koninklijk Besluit verschijnen, waarbij de wijze van verkiezing voor de Kamers van Koop handel e enige verandering zal onder- DE FEESTEN TE DEN BRIEL.- De hoofdcommissie voor het 1 April feest in Den Briel heeft bericht ont vangen, dat de Koningin-Moeder he: voornemen heeft, om op 1 April a.s. Den Bricl de plechtige herdenking van den aanvang van ons zelfstandig volksbestaan bij te wonen. VERDUISTERING. Te Winschoten is, naar do N. R. Ct. meldt, gevankelijk binnengebracht H. N., nit Drieborg, pen- ingmeester van het ziekenfonds to Nicuwbcerta, verdacht van verduistering van ongeveer f 850 tan nadeele van dat fonds. Na verhoor is N. naar het huis van bewaring gebracht. DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. - Naar het Hbld. verneemt, zal minister Jadhar, minister van Landbouw in het Baroda-Gouvernement, (Britsch-Indië) ver gezeld van de heeren Modak en Pandhn- rinath, afgevaardigden ter International Potato Conference, Ue Zasdo Nederland sche Jaarbeurs bezoeken. EEN VOORBEELD TER NAVOL GING. Do afdeeiing Deventer en om streken van den Nederl. Slagershond heeft een zending vnn 2000 K.G. verzon den ten behoeve der noodlijdenden in de DE GESCHILLEN IN DEN VRIJZ- DEM. BOND. Men meldt aan de N. R. Ct. dat het be richt vau Het Vaderland in zake de plaatsing vnn mr. Marchant als no. 1 op vryzinuig-deiuocratischo candidateu- lyst geheel onjuist is. In de hnishoudolyke ergacloriug van den Vryz.-Democr. Boud werd met 100 togen 14 stemmen besloten, dat do vorgadering zelve zou aanwijzen, op do candidatenlysten de eerste candi- daat zou zyn eu vervolgens werd spontaan r. Marchant ais zoodanig aangewezen. Jhr. mr. E. van Beresteyn heeft aan het Hoofdbostuur van den Vryz. Dein. Bond geschreven, dat hy niet als Kamer lid wenscht af te treden. Van de hand van Jhr. mr. E. A. van Be- isteyu zag oen brochure 't licht: „Waar- n ik do Vryz. Dom. Kamerfractie ver liet! MISLUKTE OPLICHTING. Hot Hbld. meldt: Twee schoenfabrikanten uit Münclion- Gladbach waren in uanraking gokomen een paar Rotterdamscho „kooplui", wie zo voor 90.000 mark schoenen verkochten. Do ochoenon werden verpakt kisten naar Botterdam gezonden eu opgeslagen in oen loods aan den Ruigo- plaatweg. Toen de fabrikanten Zaterdag om hun geld kwamen werden zo door de „kooplui", tweo bekende recidivisten meegenomen de stad in. Eerst werden de Duitschers geïmponeerd door oen hoeveel heid juweelen, waarover in hun tegen woordigheid onderhandeld werd, toen wis- selde een toevallige kennis, die in oen zich by het gezelschap voegde, f 1500 vervolgens word een bank opgebeld, maar au betalen kwam niet. Wel werd gepoogd de' DuitscherB te loozen, o.a. door te be weren, dat hun jiassen niet in ordo waren. Tan laatste kwamen do twee fabrikanten by de politÖ terecht, die allereerst zorgde de schoenen, voor de „kooplui" ze vau de liund hadden kunnen doen in beslag te nemen. Vervolgens werden de Hollandsche. flcssohentrekkers aangebonden. HET INTERNATIONALE HOF VAN JUSTITIE. De Konimnn zal den lóden dezer een soirée ten hove geven, ter ont vangst van de rechters in het Inter nationaal Hof van Justitie, waarvan de plechtige opening op dien datum vastgesteld. Hierbij zullen o.m. ge- noodigd worden het corps diploma^ tique, de min latera en andere hooge autoriteiten. DE KAMERVERKIEZINGEN, De heeren G. Bulten en Chr. Jan sen, die op de R. K. candidatenlijst van den riikskieskring Leiden waren geplaatst, hebben zich teruggetrok ken. GEERTRUIDA VAN VLADER A CKEN Voor haar vertrek naar Indiö zal Oeer- truida van Vladcracken een afscheids avond govon in het Gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam op 10 Februari a.s. PORTRET VAN PRINS HENDRIK. Antoon van Welie legt de laatste hand aau een portret in olieverf vau Prins Hen drik, die in ndiuiraalsnniform voor den schilder heeft geposeerd. KON. HOLL. LLOYD. Rijnland (thuisr.) arr. 29 Jan. te Rio Janeiro. KON. WEST-IND. MAILD. Irene arr. 28 Jan. van Puerto Bar rios te Kingston. HOLLAND-OOST AFRIKA LIJN. Briclle (uitr.) arr. 26 Jan. te Dela- goabaai. Brielle vertrok 28 Jan. van Lorenro Marquez n. Durban. Saturnus (uitr.) arr. 30 Jan. te Port Said. ROTTERD. LLOYD. Insulinde (uitr.) verir. 3' Jan. v.m, van Southampton. HOLLAND BHITSCH-INDIö LIJN. Streefkerk (thuisreis) arr. 30 Jan. te Colombo. HOLLAND—ZUID-AFR1KA LIJN. Rietfontein verir. 29 Jan. van Kaap stad naar Rotterdam. 8T001UV.-M1J. OCEAAN. Helenus, van Japan n. Rotterdam, arr. 26 Jan. te Colombo. Bnroerlpe Stand VELSEN. Bevallen: M. Blinkhof- Lettingu, z.; A. Schoorl-de Graaf, z.; M. vim Hulst-Myzeu, d. Ondertrouwd: J. Kaasenbrood en A. T. Porquin; B. Dommers en J. M. Kok; J. J. Molenaar en M. H. van Bukel; H. de Graaf en P. H. A. Schipper; J. Bosch on N. Luidiuga, A. Hennen on M. C. Dek ker; M. A. Mögelin en A. H. E. Lier. Overleden: A. B. 't Hart, 19 j., ougeh.; G. M. Butter, 7 mnd; N. C. Boontjes, 4 m. UIT ANDERE DAGBLADEN. Beval'en 28 Jan.Stoop—v. IJsendiik z.. Zutfen. 29 Jan. v- LimburghPont d., Amsterdam. He 11 ge veldv. d. Woude d., Laren ,N'.H.)LievegoedQuack d. Am sterdam. Overleden27 Deo. H. Morel!, 37 j.. New-York. 22 Jan.K. Vorst, id.. 29 j.. Roerahaja. 27 Jan.: Wed. A. W. C. Gelderman—Ort 74 j. Oldenzaal. E J. W. Deijll j.d., 64 i.. Dresden. T. C. Niephaus 76 j.t Haarlem. 28 Jan.B. A. Metier 62 j.. Amsterdam. wed. S. H. Boom v. Afmeren. 69 i„ Amsterdam. H- J. M. Schoo 49 j., Amsterdam. 29 Jan.. M. HeertjesPimontel 35 j., Amsterdam. 30 Jan.Wed. NL Druiiff—de Graaff 78 j., Amsterdam. „U moet zeker naar Londen, me neer i" „Ja". „Dan scheiden zich hier onze ve gen. Maar voor ik u vaarwel zeg, zou ik graag uw naam willen weten ik heet Darville, Robert Darville. „En ik heet Barnabas, meneer, Barnabas Beverley". „Beverley!" zei de prediker, ter wijl hij verrast opkeek „van Ash ley down. „Maar", zei Barnabas „die tak is toch uitgestorven". „Ja, dat ie zoo ze »ün allemaal dood. Daardoor heeft die Chi chester de erfenis gekregen. Jaren geleden kende ik de tamilie heel goed. De broers stierven in 't bui tenland Robert, de oudste, in 't le ger in SpanjeFrancis in een zeeslag en Joan was ongelukkig, net als mijn arme Beatrix en ze liep weg, maar men heeft nooit meer iets van haar gehoord". „En heette ze Joan 7" zei Barna bas langzaam. „Joan Beverley 1" „Ja" „Joan Beverley was mijn moeder, meneer. Ik heb om bepaalde redenen haar_ naam aangenomen. ,.üw moeder! O, nu begrijp ik ,.\.u 'jikt soms erg op haar cn die gelijkenis bracht mij op het idéé dat 'k u al eerder had ontmoet. Maar als Joan Beverley uw moeder was nu dan ,,Dan heeft Chichester geen recht op de erfenis?" „Neen I" „En ik wel?" „AU u uw afstamming kunt bewij zen". „Ja", zei Barnabas „maar aan wien?" „U moet een zekeren Gregory Dy ke zien te vinden in Lincoln's Inn. Hij is de notaris die het landgoed be heerde Wacht even", zei Barnabas. Laat ik het opschrijven" „En nu, meneer", zei do prediker, toen hij alle vragen die Barnabas hem stelde zoo goed mogelijk >:.id be antwoord ,,u weet wel dat ik wei nig reden heb om vriendelijk gestemd te zijn tegen dien Chichestor, maar denk er aan, u is al rijk en als 11 die erfenis ook nog krijgt zal hij arm zijn". „Meneer", zei Barnabas veront waardigd: ,.18 het in dit geval niet beter dat er één arm is, dan dat er velen ongelukkg gemaakt worder.". De prediker zuchtte en schudde het hoofd. „Vaarwel, meneer", zei hij. „Ik denk wel dat we elkaar nog eens zul len ontmoeten maar het leven is heel onzeker en daarom zou ik u willen vragen dit te onthouden: wees even zachtj als ge sterk zijt; even cuel- inoedig, als rijkcn even verstandig als jong. Maar wees voor alles verge vensgezind en let niet te voel op on recht dat u wordt aangedaan Zij schudden elkaar de hand en met een zucht keerde de prediker zich om cn ging alleen verder. Maar nog Lug nadat hij al op den verlichten weg verdwenen was bleef Barnabas met §e balde vuisten en op elkaar ge klein- e lippeD staan, tot hij uit zijn ge peins werd gewekt door een geluid vlak bij hem een zacht geluid als van sporengerinkel in de verte. Barnabas lichtte het hoofd op en keek om zich heen, maar toen hij niemand zag ging hij even latei langzaam cn in gedachten verzonken weer verder. HOOFDSTUK XLII. "Waarin al woer over een zekeren wegwijzer wordt gesproken. De wijzers van Natty Bell's groote horloge stonden op negen uur toen Barnabas op het kruispunt van zijn paard stapte, vierbeen stevig vast bond en niet den rug tegen den weg wijzer geleund ging staan om op Cleone te wachten. De wegwijzer was oud en had in zijn tijd al heel wat mannen en vrou wen gezien en daarom kunnen we veronderstellen dat hij in meerdere ot mindere mate belang stelde in de dingen die in zijn onmiddellijke ua- bijheid gebeurden. Het is daarom zeer goed mogelijk dat hij volkomen begreep waarom dit langbeenige tnenschenkind zoo vaak zuchtte en nu eens naar de maan staarde, dan weer naar een bepaald punt van den weg en hij was ook in 't ge heel niet verbaasd dat hij Barnabas blootshoofds zag wegloopen om haar tegemoet te gaan toen ze met vlug ge, lichte stappen aankwamdat zij voor hem bleet staan, bevend, zuch tend en blozenddat ze elkaar in de oogen kekendat hij zich bukte om de hand te kussen die ze hem toestak en dat allemaal zonder een woord te zeggen. Verbaasd? heelemaal niet want een w egwijzer die goed oplet merkt dat bij zulke gelgenheden alle menschen zich vrijwel gelijk gedra- gen. „Ik werd al bang dat je niet zou komen", zei Barnabas, die eindelijk zijn stem weer terug gevonden scheen te hebben. „Maar vanavond is het volle maan en de voorspelling moet toch utkomen, meneer. En o wat is de maan prachtig!" Ze lichtte het hoofd op om er naar te kijken en daardoor gleed haar kap achterover op haar rug, zoodat haar schoonheid des te beter uitkwam de mooie vorm van haar gezichtje, haar blanken hals en het glanzende haar. „Cleone wat ben je mooi!" En nu volgde er weer een stilto terwijl Cleone naar de maan keek en Barnabas naar Cleone. Maar de oude wegwijzer, (die wer kelijk voor een wegwijzer heel ver standig was) begreep %vel wat zulk een stilte beteekende en wist ook dat de hand, die de hare nog steeds om vat hield, beefde. De wegwijzer be greep volkomen wat dit aÜes beduid de want in dat opzicht zijn allo men schen toch hetzelfde. „Cleone wanneer wil je met me trouwen?" Het meisje keek hem even aan en keek toen onmiddellijk weer naar do maan want de oogen die zoo fel en woedend kenden staren, waren nu vol teederheid. „Ik vind je erg voortvarend", zuchtte ze. „Maar ik heb je lief', zei Barna bas, .,niet alleen omdat jo mooi bent, maar omdat je Cleone bent en er niemand anders op de hcele we reld is die op je lijkt. Maar, omdat ik zooveel van je hou is het heel moeilijk om het je te zeggen. Als ik bet maar in een paar mooie zinnen onder woorden kon brengen „Niet doen2ei Cleone vlug cn legde een slank, maar dwingend vin- gertjo tegen zijn lippen. „"Waarom?" vroeg Barnabas, dio natuurlijk de vinger kuste en vasfc- I hield. j „Omdat ik genoeg heb van mooie zinnen cn leege complimentjes en bo vendien, menoer „Alweer vergeten dat ik Barnabas heet?" vroeg luj, terwijl hij het vin- gertjo weer kuste. „En bovendien, Barnabas, zou jo je woord breken". „Waarom 1" „Jo zou dat alleen maar te gen uie zeggenbij dag en als er vrienden in do buurt zijn, ben je lat nu al vergeten?" Terwij! ze sprak ontdekte Barna bas het kuiltje naast haar mond, dat kwam en verdween; daarom trok hij baar dichter naar zch toe tot hij hanr een oogenblik recht in de oogen kou kijken. Maar toen ze den blik in zijn oogen zag, den arm om zich heen voelde, en merkto hoe zijn hand beefde, verdween plotseling de co quette. betooverende vrouw en in hanr plaats kwam het blozende, be vende, verlegen jonge meisje. „Och neensmcckto ze. „Neen Barnabas!" Toen zuchtte Barnabas en liet haar los, maar kijkJaar I kwam het kuiltje weer te voorschijn, j En op dat oogenblik sloeg bij zyn I arm weer om haar heen en voor den eersten lcecr drukte- hij zijn lippen op I de hare. Wordt vervolgdj

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6