Over de grenzen. HAARLEM'S DAGBLAD Vreemd ya'd en Cheques S9s Jaargang Ne. 11864 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 13 FEBRUARI 1922 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) I3.571/,. Franco per post door iNederland 13.87*/,. Afzonderlijke nummers 10.16. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken 10.571/,; lranco per post 10.65. Post Giro 388(0. Uitoavo dor N.V. Lourem Costor, DIrecteur-Hooldradacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, WIJkeroog, Umuldt DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EER&TE BLAD Heden' MAANDAG, 13 FEBRUARL Stadsschouwburg Wilsonplein: N.V. Nat. Opera, CavaUoria Rustieana en Pal- >s, 7.30 uur. Gom. Coucorlzaal, Lentcfilm, 8 uur. Zang en Vriendschap, Vereen, v. Spi ritisten „Harmonia", Lozing met licht beelden, 8 uur. Protestantenbond, „De Middaghoogte", Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest, Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 14 FEBRUARI. Stadsschouwburg Wllsonepleln: Kon. Letter!. Vereunigine J d. Cre- meT", Xooneelwedstrijd, 8 uur. Sohouwbuirg JansweeNod. Ope rette Ensemble„De Kulaolie Suzan- na", 8 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg Do Kroon, Gr. Markt bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoop-vooretellina. 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoop-voorutelllng, 8 uur. Stakingsellends in Duitscbland -- WIrth', posltla li gevaar Bezuiniging in Engeiar.4 Da positie van Llsyd George Spanje geeft Marokko prijs. langrijke bezuiniging ter beoordeeling aan het parlement worden voorgjlegd. Het is dao nog maar de vraag, of men er werkelijk in zal slagen, deze bezuini gingen door te voeren, want in Enge land is dat niet minder dan elders de gToote moeilijkheid. En het onweer van het verzet kon digt zich reeds met, zij het thans nog ver verwijderd, gerommel, aan. De de partementen, die er het meest bij be trokken zijn, protesteeren xedes heftig. Lloyd George heeft reeds, sprekende namens de' regeering, verklaard, dat niet alle voorstellen in hun geheel zou den kunnen worden aanvaard. Het gaat den Brilscheo premier de laatsten weken niet voor den wind. Reeds eenigen tijd loog vollen de thans georganiseerde liberalen de re- geermg heftig aan en hernieuwen hun pogingen oin het coaliti©systeem weder te doen vervangen door vroe gere pairtij politiek. Lloyd George verüieët H'angmmerhand zijn rugge steun en is ook in deze dagen m zijn huiténlamdscttie politiële niet geluk kig. Dat is dio keerzijde voor den man d!Ho een tijdlang succes na succes be haalde en van wlen het volk dus langizameiihand meende te mogen verwachten, dat hij aillo gebroken boenen kon zetten. De gebeurtenissen der laatste welken geven zijn tegen standers voldoende wapens in de hand. De regeling dor lorsche kwes tie gaat niet al te vlot, er heerscM grooto onrust"over Indië, waar de regeering thans door de arrestatie van Gandhi krasso maatregelen heeft ingeluid, er heersclit een ernstig ver zet tegen de geprojecteerde militaire overeenkomst met Frankrijk en ten slotte is liet totstandkomen van de conferentie te Genua op zijn minst gencuucn dubieus geworden. Men odht de kans in Engeland niet uitge sloten, dat Lloyd George zal afzien van een ontbinding der volksverte genwoordiging, maar zelf zal lieen- gaam om te wachten op eene gelegen heid, die hem weer aan de macht kan helpen- Met vrij groote zeker heid mag in ieder geval worden aan genomen, dat de algemecne verlue- smgen weer voor eenige maanden van de baan zijn. Spanje heeft den strijd in Marokko op smade'ijiki» wijze moeten opgeven. De negeering noemt dat een princi- piëele beëindiging van de vijandelijk hedem en tracht zich te verontschul digen met te zeggen, dat de laatste campagne slechts wend gevoerd met het oogmerk, oin enkele tegenslagen die er onmiddellijk aan vooraf gin- gm, te herstellen. Een voortzetting van den strijd nohitto zij niet verant woordelijk tegenover het volle en vooral tegenover deszelfe beurs. Dit klinkt vndiordaad aannemelijk als men beseft, hoeveel duizende Span jaarden daar in Marokko den dood hebben gevonden en hoeveell millioe- ne» belastinggelden aandezen misluk ten strijd besteed zijn. Met dat al heeft Baisocli, de ontembare en on vindbare, met zijn volgelingen eene belangrijke overwinning behaald op het in getalsterkte zoo ver superieure Spaansche leger. Wat vroeger Spaanscli was in Marokko is nu, met eÊ|tzon dealing vaar enkfcle stukken kustlijn in handen der opstandelin gen. Het Spaansche ëöhec is daar mee een voldongen feit en lang niet gunstig voor Re rust in andore g Iijksoorfige koloniën. P. W. P. Duitschland heeft weer eens ellen dige dagen doorgemaakt voor dat Woensdag jJ. de stakende spoorweg- mannen en de Berlijnsche gemeente werklieden weer aan den arbeid gin gen. Op touw gezet door een kleinen groep spoorwegarbeiders, zonder eeni ge voorafgaande stemming, werd deze staking ten sterkste veroordeeld door de vakvereenigingen, die de icgeering ,alle medewerking toezegden. Niemand verwachtte bij den aanvang van het conflict, dat de staking een dergelijke uitbreiding zou krijgen, als inderdaad bet geval is geweest. Na een paar dagen was slechts de treindienst in Zuid- Duitschland nog eenigszins normaal. De Berlijnsche gemeente-werklieden legden eveneens het werk neer, zooge naamd onafhankelijk van de spoorweg staking, maar naar wij wel als zeker mogen aannemen, in solidariteit. De hoofdstad van het Rijk was plotseling zonder licht, zonder gas, zonder water en vrijwel zonder kolen. Uit dit troebele water trachtten de leiders der commu nisten de vurig gewenschte algemeenc staking te visschcn, maar deze poging werd verijdeld. De regeering besloot de zaak nu maar eens uit to vechten. Zij zond een ultimatum naar de stakers, waarin zij dreigde xnct massa-ontslag wanneer hei werk niet op een bepaald uur hervat werd. Do stakers stoorden zich hieraan niet, maar spoedig daarop werd toch het wcik hervat. De ellende is weer voor bij, de industrie, waarvan Duitschland het tegenwoordig meer dan ooit moet hebben, heeft een ernstige knauw ge had, maar de fabrieken kunnen nu toch weer met volle kracht draaien. De ge- heele toestand wordt weder normaal, maar een nadeel is gebleven, er is op nieuw een slechten indruk op het bui tenland gemaakt. Eene gebeurtenis als deze betreurenswaardige staking zal Biet nalaten de Engelsche regeering, die den laatsten tijd voortdurend blijk gaf van eene vriendelijker houding tegen over Duitschland en Frankrijk, dat toch al op heete kolen zit ten opzichte van de zoo bitter noodige Duitsche schade vergoeding, te verontrusten. "Hun bei der vertrouwen zou wel eens geschokt kunnen zijn in de "evensvatbaarheid van de rcgecring-Wirth, nu zoo duide lijk blijkt, wat door communistische» propaganda nog in deze dagen in Duitschland kan bereikt worden. En ook in Duitschland zelf is do po- aitie der rqgeering ernstig door deze staking en vooral door de bestraffings plannen, die tenslotte slechts in weinig gevallen werden uitgevoerd, in gevaar gebracht. In de Rijksdagzitting van Za terdag j.l. heeft de Rijkskanselier naar aanleiding van vijf, door evenveel par tijen ingediende, moties van wantrou wen, den knoop doorgehakt en een po sitieve motie van vertrouwen geeischt. Deze handige parlementaire zet veroor zaakte groote verwarring. De afzon derlijke uioiies van wantrouwen zouden natuurlijk allen gevallen zijn, maar aan het einde zou Wirth, hoewel nog aan het bewind door den negatieven uitslag van deze moties, toch successievelijk een wantrouwen-betuiging van de Duitsch-nationalcn, de Volkspartij, de communisten en de onafhankelijkea hebben gekregen. Dit moest hij natuur lijk vermijden. Nu zal er, Woensdag a.s. waarschijnlijk, over dc door den rijks kanselier geëischte motie van vertrou wen gestemd worden. De positie der legeering is critiek, maar wij weten nu langzamerhand wei. wat er in de laat ste dagen voor een crisis in Duitsch land nog gebeuren kan. Eenigen tijd geleden maakten wij in deze rubriek reeds melding van de dras tische maatregelen die de Engelsche bc- xuinigingscouimissie onder aanvoering van Sir Eric Geddes aan de regeering had aanbevolen. Op de bekendmaking tan haar rapport, dat een bezuiniging- van zoo millioen pond sterling op de hegiootiug noodzakelijk en mogelijk achtte, werd eene commissie, beslaande uit vier der meest bij do bezuinigings plannen betrokken ministers benoemd, om de details to besiudeercn. Deze commissie heeft thans de voorstellen van Geddes c.s. geaccepteerd en er «elfs nog een bezuinigingsplan van 3 millioen aan toegevoegd. Maar tegelijkertijd was een andere commissie onder leiding van Winston Churchill bezig met de bestudeering der Leddes-plannen. En deze heeren kwa men tot de conclusie dal het bezuini- Iringstoiaal met 10 millioen pond dien de te worden verminderd. In ieder geval, en als zoodanig is En geland weer het voorbeeld voor andere landen, tal toch eea buitengewojn be- Generaal Booth in Nederland MEDEDEBT.TNGEN VA,N DEN GENERA AT. OVER DEN ARBEID VAN HET LEGER DES HEILS. Zaterdagmiddag tc ongeveer 2 uur kwam do leider van het Leger des Hcils, generaal Bramwell Booth, .lie, zooals wy reeds meldden, eonige dagen in ons land zal doorbrengen, uit Parys te Utrecht nan do versierde eerste klasse wacht kamer van het Centraal Station aldaar, word de generaal officieel begroet door den burgemeester van Utrecht, Mr. Foc- kema Andreae on tal van genoodigden, onder wie werden opgemerkt wethouder Kettlitz, de oud-wotlionder mr. De Wilde, raadsleden, do commandant der genie kolonel Bueno de Mosquita, dr. Adrianf, secretaris van den Armenraad, ds. Couvee en ds. Koinug van de stads- zending en do heer Mnilenieister, secretaris van den recla3sccringsraad. Nadat do heeren aan den generaal wa ren voorgesteld, sprak do burgemeester toe. Spa hoopte dat do toch door Nederland een succes zou zijn. Generaal Booth dankte en wee9 er op, dat het Lo- ger des Hcils een godsdienstig leger is. Hy sprak de besto wensclien uit voor don burgemeester, do stad en den gemeente raad. Op het bordes van het station werd den generaal door een kinderkoor een wel komstlied toegezongen, waarvoor liy met een vriendelijk toespraakje tot do kin- 1 deren, dankte. Drie kindoren boden hem een fraai bloemstuk aan. Daarna richtte generaal Booth het woord tot do men igte hij Hpoordo allen aan, bun leven to ge bruiken om omhoog to klimmen en hun loven te veroenigingen met God. De tal rijke menigte juichte hem geestdriftig toe. Na afloop van deze korte huldiging be gaf de generaal zich por auto naar de wo. ning van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, graaf van Lijn den van Sandenburg, waar ia intiemen kring de thee werd gebruikt. Te onge\ecr halfvier ontving generaal Booth in Hotel des Pays Bas i ers(-Lil lende persvertegenwoordigers, aan wien by eenige mededcelingen deed over den arbeid van het Leger des Heils. De vyf en zestig jarige leider van de groote „organisatie", die haar vertak kingen heeft over do geheele wereld, was wellicht wat „verreisd", althans hij scheen ons onder toe dan hy is. Zy'n rtek- ke'n vertoonen de sporen van gestagen, harden arbeid en diep nadenken. Nu en dan kwam in zÜb wijze van de dingen te zeggen uit, dat hij niet ontbloot is van de „sense of humour" (gevoel voor hu mor) die een kenmerk is van het Engel sche volk. Van officieren van het Leger des Heils vernamen wij, dat do generaal jaren lang onder zy'n vader chef van don staf is geweest en niet zulk een mecslee- jjend redenaar is als de groote stichter en organisator van het Leger, al ontbreekt bet ook hem niet aan de gave, zijn toe hoorders te boeien en tot geestdrift te brengen. Generaal Booth bogon zijn mededeelin- gen met te zeggen, dat het goed gaat met het Leger des Heils, niet alleen in stoffo- 1 y'ken zin, maar ook wat aangaat het aan- 'an hen, die in het leger arbeiden en nrichtiugon, die het legor in het le- hoeft geroepen. Steeds neemt liet aantal offieieron toe, voortdurend ont staan meer corpsen oil behalvo door zyn ia! werk, komt het leger tegenwoor dig door over de honderd nieuwsbladoa tijdschriften in contact met de buiten wereld. Ook dc bronnen van inkomsten worden voortdurend grooter. Maar wat ooral van belang is en moedgevend mot et oog op de toekomst, dat is de vermeer dering vap de geestelijke kracht, die van het leger uitgaat. Er valt te consta- teeren: meer ijver, meer geestdrift, meer medegevoel En dat stemt hoopvol. Zeer veel officieren staan ook hun kin deren af voor het werk van hot leger, dat vaak zoo zwaar is, waarbjj zooveel ont- d moet worden, dat zooveel offers vraagt. In 1921 meldden zich niet min der dan duizend kinderen van officie- aan, om in andere landen werkzaam te zyn. i met hooge inkomsten wordt doze arbeid waarlyk niet beloond. Gij, heeren persvertegenwoordigers, die ik hier voor my zie, zei de generaal glimlachend, zult waarschynlyk tezamen wel vijftig maal meer verdienen dan een officier van het Leger de9 Heils, die zyn moelyke taak verricht in een Afrikaanscho kraal of een Indische Kampong! >ch hebben dio duizend zich bezield gevoeld met het oorspronkelijke denk beeld van het Christendom en gaan zy ait in de wereld om „het Evangelie' tc prediken aan alle schepselen". Hot stemt tot vreugde, dat tegenwoor dig alle landen, ook dio in het Oosten, leiders voortbrengen, die mot groot suc ces werkzaam zyn. Het ieger is dan ook niet iets speciaal Engoisch, het workt in de gehccle wereld en telt op het oogenblik bijvoorbeeld ouder zyn officieren eenige Japanners, wee Hindoes en con Singalees en deze allen tooacn zich buitengowoon goede leiders, uitmuntend in menschen- kennis en tact. Zoo worden or steeds moor gevormd, die zicu willen tsellcn in dienst der menschheid, die het Leger deo Heils voor oogen houden. Nog onlange, in Stockholm, vervolgde generaal Booth, zag ik hen in grooten getale met vluggen pas aan my voorbijtrekken, de jonge mannen en vrou wenvan zeventien tot vyf en twintig jaar, allen gekleed in de uniform van het le ger, allen bezield door dio ééno gedachte: kan ik de ellende van deze wereld ver lichten Ons leger stelt geen leerstellingen voor- en berust niet op ceremoniën, ging de generaal voort. Het berust op persoonlijke geestelijke openbaring. Ieder mensch moet eerst zyn eigen redder zyn en daarna komen pas do leerstelling. „Pot that in the papers!" (zet dat in de kran ten) dat godsdienst niet bestaat in formu- en- leerstellingen, waaraan men moet ge- looven, maar iu het hebben van een per soonlijken Heiland. Daarna kwam generaal Booth op den arbeid, die het leger onder de kinderen doet. „Myn vader", zeide hy, „was een der grootste zieners van zyn tijd en hy heeft altijd gewaarschuwd: bemoeit u met do kinderen, tracht do ouders te ion, dan krijgt gij de kinderen van zelf. Maar nu zooveel door ons bokeer- ons gevraagd kobben, ons ook het lot van hun kindereu aan to trekken, zy„ wy wel genoodzaakt geworden, ons ook mot de kinderen te beiuooien. Alleen in den laatsten tijd plaatsten wij er 6000 op kostscholen cn 30.000 op andere scholen. Vervolgous betoogde de generaal, dat het leger geld uoodig hoeft en mensch en op allerlei terrein, ais doctoren, verpleeg sters, onderwijzers, journalisten, land bouwkundigen, enz. Van zeer veel belang is ook het z.g. opcnluchtwork. Spr. hoopte dat ook in Holland, evenals in Duitsch land, Oostenrijk, Denemarken en Noor wegen, spoedig de yxyhoid zal worden ge. ADVERTENTIENVan 1—5 regels 11.75; iedere regel meer 35 Cis. Reclames 60 Cts per regel Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaa.fstuivers-advertentiëri van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cta! pei plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contantbuiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie I Groote Houtstraat 83. Telefooiinrs. Redactie 600 en Administratie 724 Beverwijk enz. DR1EHU1ZERKERKWEG 2, VELSEN, TELEFOON 3521 9 geven, om bijeenkomsten te houden in de open lncht, op straat enz. Na aan de groote verliezen herinnerd te hebben, die het Leger des Heils door den oorlog heeft geleden, verliezen die echter alweer bijna zijn aangevuld en zyn groote tevredenheid te hebben be tuigd over den vooruitgang op elk ge bied van het leger in Holland, besprak generaal Booth nog uitvoerig den Jaeger- des-Heils-arbeid in China, die thans zyn bijzondere belangstelling hooit. Geduren de drie jaar is het leger tlaur nu werk zaam en er zijn daar nu reeds vyflig Ki peescke en ongeveer tachtig Chinoosche officieren. Vooral iu do gevangenissen wordt zegenryk gearbeid. Zoo is er dan alle roden, de toekomst voor het Leger des Heiis hoopvol in te zien, eindigde do generaal, die zich daarna terugtrok, na van alle nnnwozi- gen met een handdruk afscheid te heb ben genomen. Stadsnieuws MARTIN-BAL. Het jaarlyksche groote bal van de heeren dansleeraren gebroeders Martin, dat Zaterdag, 11 Fe bruari in de Gemeentelijke Concertzaal was georganiseerd, is weer als vorige kie ren, uitstekend geslaagd. Om zeven uur 'a avonds begon kisder-bal. 't Was zoo'n aardig gezicht, die jonge kindertjes, met grappige eigen wijsheid als „dames en heeren" door de zaal te zien stappen en vroolyk bnn pas des patinenrs te zien d&nsCD, overtuigd van hun waardigheid. Tusschen de verschillende dansen wer den een drietal intermezzo's uitgevoerd. Eerst werd door een groep oudere meis jes een Japausche dans uitgevoerd, deeld in twee gToepen van aardig ge tuineerden. Met waaiertjes en parasols werd bevallig gemanoeuvreerd. Een tweede intermezzo was een jong stel Tyrolertjee dat zeer goed een TyrVcr- daus uitvoerde, 't Zal heel wat moeite gekost hebben om den kiuiloren dat to leeren, evenals het derde iutermozzo: „Ga votte des Vestris" on het 2e gedeelte „do la Reine Die oude dansen hebben altijd iets be korende en vooral wanneer zo op do ma nier als Zaterdag worden uitgevoerd door jongens en meisjes. De costumes waren keurig, de uitvoering eveneons. Het overige gedeelte van den avond werd voor eon groot dool doorgebracht met „dansen bespreken", „lachen en pra ten", „steppen, bostonneeren, shimmy dance, enz. Aardig was do goed opgezette mutsen promonade. Alle deelnemers kregen eon papieren pierrot-steek op, zoodat de ge- heele zaal gevuld was mot pierrots on pierrettes. Goed bedacht. Ongeveer 11 uur was het kinderbal ge ëindigd en bleven vele oudere lune rs- (euses) tot ongeveer 4 uur in den morgen dansen. Nog een woord van lof aan het groot- orkest! By Martin bals valt ons daarvan altijd de prachtige bezetting op. PAPA 'T KAMERLID. Yoor de leden van de afdeeling Haarlem en omstreken van het Nedcr- landseh Tooneelverbond voerde Zater dagavond het „Schonwtooneel" het blijspel van de „firma" Blumcnthal en Kadelburg ^,Papa 't Kamerlid" op. De schrijvers van dit stuk hebben wel eens beter werk geleverd. Do toestanden zijn wat gezocht, sommige figuren (bij voorbeeld Papa 't Kamer lid) wat onmogelijk, en geest, de echte blijspelgeest, is er ten eenenmale vreemd aan. Het geheele stuk doet nu en dan meer aan een klucht, dan aan een bliispel denkon. Het tweede be drijf „doet" het nog het beste, maar het eerste is al heel zouteloos. Voor de opvoering van het stuk had de directie van liet Schouwtooncel dan ook niet haar eerste krachten af gestaan. Ezerman maak to van het zonderlinge Kamerlid wat er van ta maken was en verder droegen vooral Frits Bouwmeester en Pierre Mols het hunne bij tot het welslagen van de voorstelling die bij het talijk publiek een matig succes oogstte. RECTIFICATIE. Door een zetfout stond in het stuk De Politie-quaestie in ons nummer van Zaterdag j.l. als besluit van de Memo rie van Toelichting op het adres van de Haarlemscho Politievereeniging aan den Raad, dat 319 man noodig zou den zijn. Men leze hiervoor219. KINDERVOEDING. De vereeniging Kindervoeding reik te in den afgeJoooen week aan warm voedsel uit Maandag 95, Dinsdag 106, Woensdag 9S, Donderdag 83, Vrijdag 115 eei Zaterdag 92 porties. DE WERKLOOSHEID. Het Plaat selijk Arbeidssecretariaat zond een adres aan B. en W. met verzoek een zaal ter beschikking te stellen (bijv. de (ge meentelijke concertzaal of een andere groote lokaliteit) om met de werklooze arbeiders van Haarlem te kunnen ver- gaderem Het P. A. S. houdt morgen. Dins dagmiddag, een vergadering, waarin de heer L. Peper, het lid van den raad, de houding van B. en W. ten opzichte der werkloozenverzorging zal bespre ken en verder een spreker van het N. A. S. zal optreden* BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. WEDSTRIJD-PROGRAMMA Klasse A 14 Febr. Kastanjeboom— Cud-Meerensteiu. Klasse B 16 Fcbr.Kastanjeboom- Vriendenkring. Klasse D13 Febr. i Vereen. 1921- Kastanjeboom. 16 Eebr.Kastanjeboom—D.E.S. DE ZAKENMAN ADVERTEERT IN VOOW HAaftLEMEM OMSTREKEN. PRIJS PER RcGEL 35 CENT BIJ CONTRACT FLINK KABAT. GROOTE HOUTS RAAT 93 Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Uit het politierapport. Door C. D, wonende alhier, is aan gifte gedaan van het vermissen van zijn xijwiele, dat hii onbeheerd voor een café alhier had laten staan. Terug te bekomen bij: J. M- Vester, Koediefslaan 49, een jas: Wed', v .d. 9ar, Binnenweg 13, een huiselentcl9. Booms, Bronstee- weg 15. een paar handschoenen Bu reau van politie, Raadhuis, een nio- torhondBchoen en een wit wollen, handschoen. Bureau van politie Boe kenrodestraat 9, twee huissleutels. SPAARNDAM. Doorhet fis gezakt. Zon dagmiddag reed een man in de vaar geul, hii meende dat deze bevroren was. Gelukkig werd. hij spoedig ge red. IJ MUIDEN. De groote Vlamingen. Over bovengenoemd onderwerp komt mevrouw Bolding Goeman a op 24 en 31 Maart en 7 en 28 April lezingen houden «w» het gebouw voor Ghr. Be langen. SANTPOORT. Jaarvergadering. Dins dag komt de afdeelmg Santpoort ven de N. V. in feestelijke vergadering bijeen. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, mevr. Smit en de bekende barmonicR-virtuOoe ZwaneiiburtJ uit Velseroord verieonen hun medewer king. VSD3EROORD. Vergadering. Vrijdag a-e zal A. C. G. den Hertog, van Rot terdam voor d"e Ghr. Hist._ Kiesver- ec-niging cctreden en de Nod. Herv. Kerk met het onderwerpRijkssubsi die voor de Godsdienstige Gezindten. OVERVEEN. PRIESTERJUBILEA. De Rootnsch-Katholieke ingezetenen van Overvccn vieren deze weck twee priesterjubilea. Woensdag herdenkt kapelaan P. Kom- per den dag, waarop hy 12 1/2 jaar gele den tot priester gewijd werd. Achtereen volgens was hy kapelaan te Oogstgocst en Vliseingen en thans eenigen tyd ïn Overveen. Dit feit zal Woensdag feeste lijk herdacht worden. Zaterdag is het de dag, dat pastoor L. ten Brink 35 jaar lang als pastoor te Overveen werkzaam is. In Augustus 1866 werd njj tc Haarlem tot priester gewijd, waarna hy in VIis- singen zyn werk als kapelaan begon. In 1869 vertrok hij naar Wervenihoven by Hoorn, waar hy tet 1880 bleef; toeu word hy kapelaan to Amsterdam, waar hy slechts drie jaar werkzaam was. In 1887 werd hij tot pastoor to Rboon (by Botterdam) benoemd. Van 1887 tot nu toe is de aanstaande jubilaris i« Overveen werkzaam. Zyn Eerwaarde, die nog met opge wektheid zyu werk verricht, geniet, be halve de algenioene sympathie ia Over veen, nog steeds van een uitstekende ge zondheid. Dit zei hy trouwens vanmor gen, toen we hem even een bezoek brach ten, zelf. „Ik ben nog zoo gezond als een ischje! Toen we hein over rosten spraken, maakte by, zittende aan zyn schrijftafel, een. afwerend gebaar. „Neen, hoor," zei hy, „daar moet ik niets van hebben. Waarom zou ik rust nemen I Dan vervel ik me maar] Zoo vertelde do thans 83-jarige pastoor, die nog steeds aangename herinneringen aan zyn 25- en öüjarig priesterfeest be waart. Nu weneeht hy evenwel voor Za terdag geen buitengewone drukte, \tor.;i niet van buiten af. Letteren en Kunst LOUIS MOOR, De bekende tooneelspeler Louis Moor, van wien onze Reizende Re dacteur onlangs een uitvoerige schots gaf. is Zondag 85 jaar geworden. I*icfc Vluchtig (pseudoniem van oen oud-Haarlemmer) wijdt hein in het IIbid. deze dichtregelen Gij hebt uw taak nog niet volbracht, Gij, Moorl dien Shyiock kon benijden, Want in uw ziel do morgen lacht Nu d'avondglansen ons verblijden Vóór U de nacht met starren wacht. Wat schoone droom bracht U 't visioen, Romanticus in elk seizoen. Binnenland DE ONREGELMATIGHEDEN TB GENDRINGEN. Naar de Zutph. Ct. verneemt, heeft de wethouder J. B. Geuring, betrokken bij de onregel matigheden te Gendringen, ontslag als wethouder genomen. DOODELIJKE VAL. Donder dagmiddag viel de vrouw vr.n den miinwerker A. tc Kerkrade, van een laader, welke ze tegen den muur van baar woning had geplaatst, om door een raam naar binnen te komen, wijl ze den huissleutel had verloren. l)e vrouw bekwam schedelbreuk en is na een paar uren in het hospitaal over leden. ZEEOORLOGSSCHADE. Pro fessor mr. dr. J. H. W. Verzijl, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit. te Utrecht, is benoemd tot lid van de voor zeeoorlogsschade. EEN KRAS OUDJE. Op de te Heerenveen gehouden hardrijderij on der de leden der ijsclub Thialf te IIee renveen legde de 76-jarigg IJ. Smit, aldaar, de 160 Meter lange baban nog in 25 4/5 seconde af. Hjj sloeg zijn 56-jarigen tegenstander, maar moest het tegen den premiewinnaar afleg gen, die ook 20 jaar jonger was. DE NIEUWE VLOOTWET. Het Hbld. meldt, dat de R.K. Kies- vereenigine te P urm erend met 43 te- een 40 stemmen heeft verworpen een otie van eenige leden om te verklaren, dat het ontwerp vlootwet niet in over eenstemming is met art. 3 van het R.K. Staateproeram en <iat hel ont werp niet mae worden aangenomen. HET ONTWERP BINNENSCHEEP- VAARTWEL De Binnenscheepvaart Unie ven zond een adres, aan «ie Tweede Kamer met verzoek bet «uitwerp Binnen- scheepvaartwet aan te nemen. DE V LEESCHKEURLN'GSW ET De Friesche Slagershond nam een motie aan. waarin er op wordt aan gedrongen. dial de vleeschkeuringswet op 1 Juni in werking zal treden. DE BELANGEN VAN HET KIND. De Bond ter behartiging van dc be langen van het kind, die to Den Haag vergaderde, besloot een fonds te vor men voor een Bondsgebouw, tevens Bondsbureau. Do heer A. Oosterwijk werd als bestuurslid herkozen. DE VROUW EN HAAR WERK. Van 12 Mei tot 11 Juni zal iu dc za len eu den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een tentoon stelling worden gehouden, waar zal worden gedemonstreerd, wat dc vrouw heeft bereikt met handen- eu hoofd- arbebid, hoever zij het beeft gebracht, op maatschappelijk gebied, en wafc zij aan geestelijken arbeid heeft gepres teerd. NEDERLAND—HONGARIJE. Te Den Haag is opgericht de vcreeni- ging Nederland-Hongarijo met het doel de cultureele betrekkingen tua scben beide volken te bevorderen. Koersen tot hedenmiddag 12 uur (Medegedeeld door de Nationale Bankvereeniging te Haarlem) Maandag Biljettan van tot 1.901.40 Marken (groen) 1.30— 1.40 0.03— 0.06 Francs (Fransch)... 22.90—23.15 Francs (Belgisch). 21.90—22.15 Pond Sterling 11.60-11.70 2.60- 2.70 Chèquea Berlijn 1.30— 1.36 Ween en Parijs Brussel Londen. New York (Cable) Amerik.Baukpupier 0.07'/i— 0.12/, 22,95—28.15 21.9022.15 11.627,-11.70 2.68'/,- 2.697»

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1