Hava3 meent te weten, dat in, don loop van het onderhoud dat Poinca- ré gisteren met Lord Harding neeft gehad, deze zou hebben verklaard, dat er naar de meening der Britsche regeo- ring geen reden voor is, de conferentie te Genua nit te stellen. De Britscbe regeering zou tot- dusver slechts hebben gcaut woord op het gedeelte van Poincaré's *aemorandum, hetwelk over de datum van de conferentie te Genua handelt. Anderzijds schijnt het zeker, dat de Britsche regeering de door Poinca- ré voorgestelde procedure zal aan vaarden betreffende bet aan Duitsch- land te verleenen moratorium en de daarvoor in de plaats te eischen waar borgen, cLw.z. het opnieuw verwijzen van het probleem naar de Commissie van Herstel en niet naar den Opper sten Raad. V»rsprc4d nieuws DE ONRUST IN BRITSCH-INOIë. De Indische regeering heeft bericht ontvangen dat indien de arrestatie van Gandhi onvermijdelijk en noodzakelijk wordt, zij den steun van de Britsche regeering zal hebben. Deze mededeeling werd in het La gerhuis gedaan door den Staatssecre taris Montagu. Hij verklaarde, dat ee- nige dagen geleden de Indische regee- ringorder3 heeft uitgevaardigd voor de arrestatie van Gandhi. De Indi sche regeering had te voren de vervol ging uitgesteld in afwachting van de beëindiging van zijn agitatie. Montagu achtte zijn arrestatie noodzakelijk, wanneer dit laatste niet het geval zou zijn. BEVEL TOT INHECHTENISNE MING VAN ERZBERGER's MOOR DENAARS. Naar het ,,Achtuhrabendblatt" te Boedapest meldt, heeft de commissa ris van politie te Boedapest op ver zoek van de rechtbank te Offenburg een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd tegen de beide moorde naars van Erzberger, den Münchener koopman Schultz en den gewezen le- luitenant Tillesen, op wier aanhouding een belooning is gesteld van 220.000 mark. DE UITSLUITING IN DENEMARKEN De uitsluiting der arbeiders is Dins dagavond tot uitvoering gekomen. Het aantal der uitgestotenen wordt op 150.000 geschat, doch dit aantal zal waarschijnlijk door de geleidelijke stil legging van verschillende industrieele bedrijven tot 200.000 verhoogd worden. De staats- en stedelijke bedrijven zijn niet in de uitsluiting begrepen. Ook de bakkerijen en couranten zetten de werkzaamheden voorloopig gere geld voort. De regeering wendt bemiddelingspo gingen aan. EEN RUSSISCH-FRANSCHB OVEREENKOMST? Naar de „Hamburger Nachrichton" uit Berlijn verneemt, is het bericht, dat tusschen de Fransche regeering en den vertegenwoordiger van de Raden-re geering Kobolefi eene voorloopigo overeenkomst gesloten is, juist. Deze overeenkomst verleent aan Frankrijk politieke en economische voorrechten in Rusland. Frankrijk verzekert Rus land de levering van stoffen uit Duitsehland ter waarde van 800 mil- lioen gouden marken. Rusland erkent in principe het recht van de Fransche regeering op betaling van de schulden van voor den oorlog ten bedrage van 20 milliard gouden franc?; Het verplicht zich, deze te vol doen in den vorm van een prioriteits recht op alle in Rusland te verleenen concessiën. Het verdrag moet nog door de Raden-regeering worden goedge keurd. UIT HET „VETTE" SOVJET- RUSLAND. Een bijzondere correspondent te Hel- tingfors schrijft aan het Hbld. Dat er naast het hongerlijdende bóe ren-Rusland nog een welvarend Rus land bestaat, zal men in West-Europa moeilijk kunnen gelooven. En toch is het niet tegen te spreken, dat de boe ren, speciaal in de nabijheid vau groote steden of van goede spoorweg verbindingen, het in zekeren zin zelfs al te goed hebben en daardoor in drankzucht of allerlei weelde vervallen Een correspondent van de „Iswes- tia" schildert in het blad van £5 Ja nuari zulk een streek, met het aardige stadje Pless, het eenigo villa-verblijf vau vele rijke inwoners van Moskou aan de Midden-Wolga. „Van de revolutie heeft Pless weinig te lijden gehad. Er hadden zich hier velschillende vaklieden gevestigd, spe ciaal op spoorweggebied, voor den aanleg van een nooit tot stand geko men spoorlijn. Ontzettende drankzucht eu groote gelagen waren het gevolg er van. Er werd een technische school te Pless opgericht, die er in 3laagd8 te blijven bestaan. Doch de leeraren hiel den zich hoofdzakelijk bezig met spe culatie, het bakken van allerlei peper koeken en het stoken van sterke drank De communistische partij te Pless be staat uit tien man en kan tot nu pog geen lokaal bekostigen. De jeugd moordenaar is, en C. la nummer Twee de medeplichtige, dan is nummer Drie, het ongelukiga slachtoffer, nie mand anders dan u, meneer, u! En u zei Shrig, terwijl hij dieper zuchtte dan ooit ,,u Is mijn vriend en kameraadl" HOOFDSTUK LU Over een o n.t b ij t, een itr-enge vaderen eewnkus. De opgaande zon scheen helder op het Witte Hert, een herberg die in het dorp Eltham staat, de zemnestrar len gaven het geheel een zachter en vriendelijker aanzien. Deea herberg „het Witte Hert", is een heel oud gebouw, zeer eenvoudig, zooals vee! oude dingen en omdat het al zoo oud was had het al veel mooie zons opgangen meegemaakt. Maar gedu rende zijn lange bestaan had het ze ker nooit zulk een ochtend als deze meegemaakt. Den heelen nacht al was er een zonderling gebrom in de lucht geweest en hoewel het nu nog erg vroeg was, was alles in het dorp Eltham al wakker en overal heersch- te ongewone drukte en opwinding. Van noord en zuid, van oost en west kwam een groot gezelschap bijeen, een bonte mengeling van arm en rijk, long en oud; zij kwamen langs de hoofdwegen en de zijpaden, langs la ven dé sfad speculeert, 'drinkt Bar- baarsch en is met ziekten besmet. Alle scholen, met uitzondering van de technische school, zijn sedert den herfst „dichtgevroren De plaatse lijke sovjet is tengevolge van ae nieu we economische politiek uiteengevallen en vele van zijn leden zijn handelaars geworden. Zaterdags staat het werk in het ge- heele verzadigde, dronken, rijko dorp stil. De vrouwen pronken met duro fluweelen en bonten mantels, bonten schoenen, kasjmiren shawls. De har- monika weerklinkt, afgebroken door het dronken geschreeuw. Zonnebloem- zaadjes worden gekauwd. Voor eon vruchtenbonbon worden zonder afdin gen 100.000 roebel op de toonbank ge gooid, voor een paard betaalt men 10 millioen roebel. Do speculatie in paar den uit bet gebied van den honger heeft hier een reusachtigen omvang nen en voetpaden, uit slaperige dor- p -:i en drukke stéden maar alle maal haddon zij tot doel het dorpje Eltham. Want vandaag ie de bewus te vijftiende Juli, vandaag zal de groote hliulemlsraco plaats vinden, zeven mijlen lang, dwars over het land, vandaag zal dan eindetijk de moeilijke en belangrijke vraag opge lost worden welk paard van de drie- en-twiutig liet beste kan springen en het snelste kan galoppeeren over di verschillende moeilijke liindcniis- sen. Hooger en hooger kwam de zou, verjoeg de ochtouddamp uit dal eu bosch, vervulde de aarde met zijn heerlijke weelde en bracht vreugde in het hart van menschun, dieren eu vogels. En na een poosje stak Barnabas zijn verwarde krullen, die nog nat waran van het wasschcu, uit een raam boven ia het Witte Hert on wierp een bezorgden blik, eerst nuar den wolkeloozen blauwen hemel en toen naar1 het zachte groen van de wereld om hem heen, en vergenoegd ademde hij do heerlijke frissche mor genlucht in. Maar het langde bleef hij staren naar een met vlaggetjes afgezette baan, die liep over veldon eai graslanden, en stroompjes, over kort geleden geploegd bouwland, over heg gen en sloten en schuttingen, tot in de wazige verte- En terwijl hij keek hehgenomen'. Studenten, advocaten Bpeculeeren om het hardst met de kooplieden van beroep. Do levensmid- dolenbelasting is echter niet geheel binnengekomen. Ook van hulp aan de hongerlijdenden is, afgezien van enkele dansavonden, ten voordeoio der nood lijdenden, niets te bespeuren. „De brandewïjnBtokerij is in vollen gang. Vele dorpen hebben de produc tie van voor den oorlog bereikt. Met de di onkenschap neemt het aantal moor den. overvallen en lynch-tereohtsteliin gen toe. In het bijzoader begint men zich op de communisten te wreken. In het dorp begint de reactie. Het doip komt in verval. Het leeft slechtst van geruchten, want couranten zijn cr al sedert drie jaar niet meer." Zóó ziet bet er in Pless uit, de ge boorteplaats van Tschèjof en den land schapsschilder Lewitan. werden zijn oogen helderder, hij hal- de de vuisten en fronste de wenk brauwen, maar glimlachte toch even later weer, en toen hij een brief, die hij in de hand hield, had opengehou den, las bij hel volgende; „Beste jongen. We liebben Je brief ontvangen en verheugen er ons over dat het je tot nu toe zoo goed gaat. Maar je vader zegt dat je niet al te veel op je succes moet rekenen, want je kunt' tenslotte gotm ijzer met handen breken. Je korte beschrijving van het paard lijkt ons wel gunstig. Maar wat die wed ren aaaigaat, Barnabas, al ben je een geboren ruiter, toch waag ik het je nu een enkele raadgeving te sturen, daar ik in mijn tijd zoo dikwijls aan <x-n race heb meegedaan. Bij een race beate jongen, moet mem denken zoo vlug als men ziet. en «ven vlug han delen als sneu denkt en men moet zijn eigen snelheid goed kunnen be oordeel au. Ziellier nu mijn raad. lo. Deuk er aan dat vele ruiters door al te groote opgewondenhoid hun kansen vergooien. Laat zo hun gang gaan Barnabas. 2o. Probeer niet om te vlug over een schutting te springen, gun je paard den tijd an houtig ongeveer twintig meter voor den sprong je vaart wat in. 3o. Denk er aan dat een hinnekend paard gewoonlijk naar links'uitwijkt. mén voör eh 5 tegen 'Je rolie", fih slechts de in dat geval den doorslag gevende stem van den president, den heer Loder, beeft de robe voor hot Internationale Hof doen behouden Nadat het Hof aldus was geïnstal leerd was de Braziliaan da Cunha, de vertegenwoordiger van den Uitvoeren den Raad van den Volkenbond, op deze plaats, naast wien gezeten was Sir Eric Drummond, tie secretaris-ge neraal, de eeiste woordvoerder. Ilem kwam dit recht in zijne qualiteit van president van dien Raad toe. Intus- schen noch voor hem noch voor Drum mond die na hem kwam viel over het onderwerp van dit Hof nieuws meer te zeggen.Toch slaagde da Cunha er in, de aandacht zijner toehoorders gaan de te houden, voor een deel ongetwij feld dank zij zijne gelukkige woorden keuze. Drummond heeft de aandacht gevestigd op de beteekenis. die het Hof beeft voor den Volkenbond, wel ke als de internationale samenleving zelve mag worden beschouwd bij heeft er op gewezen, dat de Uitvoe rende Raad het als zijn eersten plicht heeft beschouwd om cht Hof in het le ven te roepen en dat de algemeens vergadering den Raad op then weg heeft gevolgd. Na Drummond was het woord ach tereenvolgens aan de vertegenwoor digers van Staat en stad. den minister Van Kanebeek en burgemeester Pa- tijn. De beide burgemeesters, die Den Haag in de laatste tien jaren gekend heelt, spraken hier na eikander. De heer Van Karuebeek heeft niet ten on rechte een reputatie, ook te Genève bemerkt. dat zijn Fransoh even vloeiend en zuiver is als dat van den Fransohman zelf. Burgemeester Pa- tiin evenaardt hem daarin ongetwij feld niet, maar ook zijn wijze van uit drukking is een zoodanige, dat de vertegenwoordiging van deze interna tionale Residentie hem op dat punt ten volle kan worden toevertrouwd. Minister Van Karnebeek beeft gespro ken van den trots dien Nederland gevoelt, dat het de zetel is van dit eer ste werkelijk internationale gerechts hof Burgemeester Patijn heeft gewe zen op de tradities, die Den Haag in internationalen zin heeft. Of helden daarbij teif volle de overtuigjpg kan- den met zich dragen ,de gevoelens van geheel Nederland en geheel Den Haag weer te eeven moet wel een weinig worden betwijfeld! En toen kwam tenslotte de werke lijke installatierede van het Hof, van de zijde van president Loder. De roep, die er van dezen ook internatio naal als jurist uitgaat, geeft hem het reaht op de hooge plaats, thans door hem ingenomen. Reeds in de oonfe- rentie der neutrale Staten van Fe bruari 1920 tot het opstellen van een voor-ontwerp voor dit Hof is het Lo der geweest, die heeft gewezen op het verschil tusschen internationale arbi trage en rechtspraak. Ongetwijfeld, de arbitrale rechtbanken, zoowel uit het Permanente Hof als daarbuiten, idle tal van internationale geschillen hebben beslecht, waren in elk opoicht te verkiezen boven eene beslissing door het geweld der wapenen, maar slechts ten dteele vaven zij wat recht spraak kon worden genoemd. Goen arbitrale rechtbank, die gezegd kon worden onafhankelijk te zijn van de partijen, welke immers de groote meed arbeid van de leden dezer recht banken aanwezen ;geen arbitrale recht bank, die eene zekere continuï tedt had; düe zidh als college één kon gevoelen. Ziedaar reeds dadelijk het groote ocndersdbetld met dit Hof, dat werkelijk permanent is; welks voor zitter en griffier te 's Gnavenlhaso moeten zijn geevestigd, welksi onder voorzitter, maar ook welks ledtem voor het meerend eed zoodanig moeten gevestigd zijn, dat zij biirmen korten tijd te 's Gravenhage kunnen zijn Ivoreeiniligd oan in elk geval (het nood zakelijk quorum van 9 vast te stellen. Terecht heeft de heer Loder er op ge wezen, dat naar dit Hof groote ver wachtingen uitgaan; dat niemand in de toekomst kan lezen en zien, of deze verwachtingen zullen worden vervuld. Wel echter had hij het recht om nStet te betwijfelen, dat dit Hof het internationaal recht zal die nen gelijk het voor eenïg internatio naal lichaam tot nu toe onmogelijk was. De verplichte bevoegdheid van het Hof vobr een groot dieel der ge schillen, die tusschen de Staten kun nen rijzen, is destijds niet aanvaard; voorloopig is dlit Hof voor het groot ste deel zijner geschillen afhankelijk van de toestemming der pairtijen. Maar dot is tot daaraan toe; het Hof is er en het zal van zijne aanwezig heid door doeltreffende beslissingen het beste bewijs kunnen geven. Gebod de plechtigheid herinnerde ook in zooverre aan die bij de ope rant van het Vredespaleis in 1913, dat de tijdsduur, blijkbaar voor elk der redevoeringen vastgesteld, niet werd overschreden; dat kortheid zoo veel mogelijk werd hetrariht. Toen da president van het Hof zijne rede had beëindigid, rees opnieuw geheel de zaal op om op deze wijze uitge leide te doen aan de vorstelijke per sonen, die onmiddellijk daarna ver trokken. Daarna was vanzelf deze plechtige openingszitting, welke ze ker ntel <fö laatste openbare van het Hof zal zijn, al zal zij niet evenveel en even oprechte belangstelling wek ken, geëindigd. De genodigden kwamen met de leden van het Hof, voor het meeaxaideel van hunne rech terlijke toga's thans ontdaan, ïai de groote ruimten van het Vredespaleis suftnen, waar thc/a met vervesrechin- gen werden aangeboden. En daar bleef men nog eonigen tijd bijeen, geheel het gezelschap, den bekenden aanblik gevuud van eene voorname, anfdrnatioale vergadering, in welke er vermoedelijk wel velen nog zullen zijn, die zzch van de bcteckunis der handeling, waarvan zij getuige zijn, Ktet volkomen zijn bewust. Ben dog, de 15de Februari 1922,die in de geschiedenis van het interna tionaal 's Gravtnhage vermoedelijk, niet zeker, een belangrijke dag zal blijven! M. Uit de Omstreken ZANDVOOIlT. Eene interpella tie- Naar wij vernemen, zal in de eerstvolgende vergadering verzocht worden B. en W. te mogen interpeller ren over liet feit, dat door don wee- houder van P. W. geweigerd wordt bij fiemeentewerk personen aan te stel en, die in het zomerseizoen den kost op het strand verdienen. Bedoelde personen ontkennen, dat de zomerver- diensten voldoende zijn om er hot ge- heele jaar van rond to komen. Wethouder Slagveld. Naar wij vernemen, is wethouder Slagveld door ziekte verhinderd zijn ambtsbezighe den waar te nemen. V rijhoidebon d.— Woensdag avond hield de plaatselijke afdeeling van den Vrijheldsl>ond (die thans een goede 120 leden telt, welk aantal men door krachtige propaganda nog aan zienlijk hoopt te versterken) In café „Zomerlust" een alsem eene leden vergadering. Deze werd geopend door den voorzitter ,den heer J. E. A. R. van Helden, die den aanwezigen het welkom toeriep, speciaal den heer K. van Andel. die altijd zoo krachtdadig heeft deelgenomen aan den strijd der liberalen. 8pr. kon mededcelen, dat het bestuurslid de heer C. A. C, Gun- bers zich een benoeming tot vïce- vooraitter had laten welgevallen. De notulen werden «ongewijzigd goedgekeurd, waarna aan de orde kwam, de bespreking der oandiiiiaat- stelling voor de a.s. Kamerverkiezin gen. Het bestuur had een voorloopig e lijst ongemaakt, die er aldus uitzag 1. Mr. P. Rink. 2. mevrouw Wij- naends FranckenDyserinck3. Mr. £L C. Dreseelhuis; 4. P. Otto; 5. Jhr. J. C. Mollerus (de laatste op verzoek van de af deeling Bloei» endiaal). De heer K. van Andel bracht onder de aandacht van dio vergadering, <]at het gewenscht Is, mannen en vrou wen af te vaardigen uit de praotijk en geen beroepspolitici, die vaak geheel huiten het leven staan. Spr. hoopte, dat. zoo niet 'bii deze dan toch bii vol gende ca/ndidaatstelhngen meit dezen wensch zou rekening gehouden wor den. De voorzitter zeide, zich met het door den heer Van Andel gesprokene geheel te kunnen vereenigen. Ten slotte word bij stemming een oandiidatanliist. opgemaakt, düe er al dus kwam uit te zien 1. T^,r. IL C. DressellmJs2. mevrouw Wyinaends Francken—Dyserinck3, Jhr. J. C. Mollerus4. P. Otto. Aan het slot der vergadering werd nog medegedeeld, dat binnenkort een openbare vergadering zal worden ge houden, waarin de lieer Groenewoud als spreker zal optreden. Deze verga dering aal worden opgeluisterd dooi de medewerking mn een zangeres. Tot afgevaardigden naar die te Am sterdam te houden centrale vergade ring werden benoemd de hoeren C. A. C. Gunters en K. van Andel, terwijl de heer Van Helden eventueel als plaastverwainger zal fungeeren. SCHOTEN. PRIESTER-JUBILEUM. Do R.-K. ingezetenen van Oud-Scho ten hebben "Woensdag met veel enthou siasme het 121/2-jarig priosterfocst vun den Weleerw. hour kapelaan A. van Leip- sig gevierd. In hot dorp wapperdo hier en daar, ovenals natuurlyk uit den kerktoren, het nationale dundoek. De feestelijkheden begonnen Dinsdag avond reeds. Toen was er namclyk oen receptie in het gebouw van den Iï.-K. Volksbond, die zeer druk bezocht was en waar feestliederen gezongen werden. Woensdagmorgen begonnen in do kerk, die smaakvol met groen, bloemen en was licht versierd was, de foosteljjkheden met het zingen door het zongkoor van liet „Veni Creator waarna door den ju bilaris een plechtige H. Mis werd opge dragen. Daarna zong het zangkoor de Priester- cantate van Dobbelsteen. De feestelykhedon werden des avonds met oen plechtig danklof besloten. ,.E i g e n haar d". Deze wo- ningbouwveretniging bouwde het vorige jaar 31 woningen op hot ter- i rein achter dc Hoogerwoerd'. die alle bewoemd zijn door trambaambten. Men deelt ons mede, dat „Eieen Haard" een nieuw bouwplan heeft voor nog 119 woningen op het ge meentelijk bouwterrein waarin men bezig is met het aanbrengen der riool- bulzen. BANTP FEESTELIJKE BIJEENKOMST. Het lokaal van de bewaarschool van Movt. Wüsto was zoo goed al9 geheel ge vuld toen de voorzitter der Ned. Ver. tot Afsch. vau Alcob. Dranken, do hcor G. Frankfort, met eon woord van welkom de fccstclyko vergadering opende. Wjj gelooven, dat de groote opkomst voor een niet gering doel te danken was aan don harmonica-virtuoos Zwanenburg van Vel- scroord, die hior zich in een gToote popu lariteit mug verheugen. En met rocht! De hoer Zwanenburg is op zjjn prachtige harmonica een kunstenaar. Men behooft hein 6lochts eenmaal gehoord to hebben, om zulks ten volle te onderschrijven. Bo vendien is hjj geen liefhebber van luag- bjj-den-grond-mnziek. Zulks blijkt wel uit <ie gisteravond ten gchoore gobrachto nummers, als: Seufzor vau Ivanovicci, Voor 't Vaderland van Som Vlessing, Verschmühte Liebe van Paul Linclte, lm Zigeunerlagor van Max Osehut, do Es- pana Walz, Venus steig' hernieder van ï'aul Lincke e.n. Zwanenburg is ook componist. Onder de ten gohooro gebrachte nummers kregen we ook een eigen compositie te hoorent „De Cow boy-marschwelk nummer ze- kor niet hot minste was. Een gul applaus viel den heer Zwanenburg dan ook tun deel. Eveneens een groot aandeel in het suo- ccs van den avond had Movt. Smit, uit Hnnrloni, welke doclamatrice de aanwe zigen ontroerde door „8t. Nicolaas" en „Het Jurkje" op keurige wjjze voor te dragen. Vooral bjj hot laatste hingen de aanwezigen als het ware aan haar lippen. Van vroolyker aard was „Tante waar schuwt", waarin een tante haar nichtje uaurschuwt voor een zoen van een hu zaar, daar dit een baard van wel twintig centimeter tengevolge heeft. Mej. Auuie Knbel bracht er de vtoo- lykheid in door „De 100.000 nit de lo- tery", wanrby zy ons liet hooren, hoe in een familie twist kan ontstaan over het bestedon van oen portie van do 100.000 dut zo nog niet eens getrokken hebben en hoe groot de teleurstelling was, toen „Haarlem's Dagblad" meldde, dat eon „uiet" getrokken was. Tenslotte las Ds. G. A. v. d. Bergh v; Kisinga een feuilleton voor, getiteld „Kin deren uit inyn klas", waarin de ucliryf- ster, een ouderwyzeres, op leuke wyze van een aan baar leiding toevertrouwde, on- dougendo leerling verteld. Hartelyk werd er om „Gaassie" (Gyasie) gelachon. Togon elf uur sloot de voorzitter deze wolgesluagde bijeenkomst. Varia. Zondagavond treedt de toouoel- voreouiging „Varia" in Hotel de Weymaa mot oeu tweetal blijspelen voor het voet licht. Aan belangstelling zal het haar ze ker niet ontbreken. HAAELEMM EBLLEDE. Gemeente- raad. Vergadering van den Gemeenteraad van Haurlommcrliede en Bpaarnwoude, op Zaterdag, den 18 Februari 1022, des voormiddags 10 uren. 1. Ingekomen stukken en medsdcolio- gen. 2, Bonooining van een lid der Ooxn- missio tot Wering van Schoolvorzuim. 0. Adro» van H. J. O. Dammerta, om ont slag van huur van gemeente-landeryen te Huurlemmormeer en verzoek van N. v. Lieshout tot ondershandsche huur dezer perceelou. 4. Benoeming van een Socro- tiiris-Ponningm. van 't Burgerlijk Armbe stuur. 5. Verzoek K. H. Hoinulle om ontslag 5. Verzoek B. H. Hoinulle om ontslag alB lid van hot Centraal Stembureau. 8. Beslissing van Gedeputeerde 8taten tot vernietiging van het raadsbesluit dd. 23 Juui 1021, betreffende de weigering van medewerking inzake de stichting bijzon dere school voor uitgebreid lager onder wijs te Huliwog. 7. Aanvrage gratifica tie Rijksveldwachter J. Vos. 8. Vaststol- ling Kohier van Schoolgelden, 4e kwar taal 1921. otadSHienws HONGERSNOOD IN RUSLAND. Op oen bijeenkomst in het gebouw van den Protestantenbond, belegd door do Coutralo groep tot leniging van den hon gersnood in Rusland, sprak Woensdag avond Miss Brinslov Richards uit Lon don over het werk dat de Kwukors doen tot leniging van de ellende in Rusland. De byoonkoraat werd geopend met een kort woord van Mr. P. Tideman, waarna Miss Richards het woord verkreeg. Zy begon mot te zeggen, dat zy niet tot het Genootschap der Kwakers behoort en dus vrij over hun werk kan sproken. Het is niet de oorste maal, dat de Kwa kers oorlogsellende trachten te lenigen ook in 1870-'71 dedon zy veol heilzaam werk. En ook nu weer. Hoo men ook over de toestanden ia Rusland denken mag, een vaststaand feit is het, dat een groot deel van de bevol- •king daar thans hulp zeer, zéér noodig heeft. Na al de oorlogsjaren en een door de droogte mislukte oogst, worden er nu 35 millioen menschen, wonende op een gebied, zoo groot als Frankrijk, met den „Ja! Het duurt nog een lieelen tijd voor het elf uur is!" zuchtte de Vis count terwijl hij op den rand van het bed ging zilton en ongeduldig niet de boenen zwaaide. „En ik vind hef. ver- verveksnd oin te moeten wachten. Bev heusch waar!" „Viscount, ben je verliefd op Ladx Cleane?" „Ik? Wie? Verliefd? Allemachtig, Beverley, wat doe Jij toch onverwach te wagen!" v „Heb je haar lief, Dick?" „Haai- lief hebben natuurlijk, ja we zijn toch medeminnaars? Haar liefhebhen ja zeker .Taag het maar aan m'n vaderl" En de Vis count fronste de wenkbrauwen en streek met zijn hand door zijn haan „Nu", zei Barnabas, „omdat je mij do eer aandoet mijn vriend te zijn, voel ik me gedrongen te vertollen dat ze mij te verstaan heeft gegeven dat ze met mij trouwen wil". „Wat! Ohl Met jou trouwen? Wa» rompol? Heeft ze dat gezegd?" en de Viscount staarde voor zich uit en floot eon deuntje en het viel Barna, bas op dat hij nu niet meer boos keek. „WH jo mij niet gelukwenschen, Dick?" „Maar natuurlijk beste jongen!" riep do Viscount uit, terwijl hij op sprong „van ganscher bartel" (Wordt vervolgd.) Bamabas. 4o. Let goed op -waar de beste plek is voor aanloop en neerkomen. 5o. Beperk je snelheid in 't begin en spaar je paard voor het einde. 6o. Denk er aan dat Je laatste hal ve mijl de voornaamste is. Barna bas. 7o. En laat dus je sporen met rust tot je ze noodig hebt, m'n jongen. Een race lijkt tenslotte erg veel op een gevecht, Barnabas. Als je een goed paard hebt, wint gewoonlijk de ruau die het kalmst is en zijn verstand bij elkaar houdt. Dus word niet onge duldig. Dat is alles wat ik heb te zeg gen en je vader, lieeft ook niets meer te vertellen, behalve dat wij er op vertrouwen dat je dezelfde zult blij ven, al wordt je ook nog zoo'n deftig heer en dat je den een of anderen dag de Oude Jachthond zult komen binnenwandelen, als dezelfde Barna bas dien we nooit zullen vergeten. Natty Bell. G. Baity Terwijl hij nadacht over de raad gevingen van Natty Bell voelde hij een hand op zijn schouder en toen hij omkeek zag hij den Viscount in alle glorie van een rood jachtcostuum, witte rijbroek en gespoorde laarzen. Misschien een beetje bieeker dan ge woonlijk, maar knapper dan ooit. „Wat Bev!" riep hij uit, „ben je nog niet eens aangekleed?"- „iMaar ik ben pas wakker, Dick!" 1 „Pas wakker! Wil je dan zeggen dat je werkelijk geslapen hebt?" vroeg de Viscount op verwijtenden toon. „Och, och, wat ben jij toch een koelbloedig heerschap, Bev! Ik heb den heelen nacht geen oog dicht ge daan. Ik zag er werkelijk geen kans toe. En uren geleden ben ik al opge staan en naar de paarden gaan kij ken. .Touw knecht Martin zat er bij met in lederen zak een geladen pistool op dien kerel kunneca we vertrouwen! De paarden zien er prach tig uit, Bev. Ik geloof werkelijk dat ze weten dat het vandaag „de dag" is' Jouw „Schrik" snuift en stampt, en „Manest-nart" beeft en hinnikt..." „Hoe is het met je arm, Dick?" „M'n arm?" z»M de Viscount op on- schuldigen toon. „O dat ts in orde hoor, kon niet beter, de omstan- „Wöet je aat heel zeker?" drong Bamabas aan, wien het opviel dat de Viscount er mager en koorts achtig uitzag. „Zeker Bev, liousch kijk maar voel maai- eens!" hij haalde do vuist en gaf Barn abas voor de grap een stoot in de zijde. „O, kerel, het wordt een pracht van een race, spannend van begin tot eind. Gelukkig dat het droog is, want 5n den modder kun ie met .'Jan est aart niets Ix-ginnen. Maar ik zal blij zijn als wo er eenmaal aan toe zijn, Bev". „Nog ongeveer vier uur, Dlek", De opening van hi van Justitie van 'e-Gravenhaee, 15 Fetor. 1922. Toen de Juristen-commissie van den Volkenbond in den zomer van 1921 in het Vredespaleis te VGraven- hase vergaderde om het ontwerp voor het Hof van Justitie van den Volken bond vast te stellen en het besluit nam om 's-Gravenhase als zetel voor dit Hof voor te stellen, trok dit bericht nauwelijks de aandacht van de Resi dentie zelve. En toen op 13 December van dat jaar de algemeene vergade ring van den Volkenbond, voor het eerst te Genève samenkomend, er toe overging deze keuze te bevestigen, waarvoor de heer Loder namens de Nederlandsclje Regeering dank zegde, is ook toen niet de indruk gewekt, dat het meerendeel van de bewoner» van Den Haag had begrepen, welke be langrijke instelling binnenkort in hun midden zou worden gevestigd. Het mag zelfs de vraag heelen of de be langstelling, die zich heden, in het bijzonder in de naaste omtrek van het Vredespaleis, uitte voor de opening van dit zoo belangrijke rechtsinsti tuut, niet meer hot uiterlijkjieoorum dan de beteekenis van het'feit zelf gold. Het gemeentebestuur van 'a-Gra ven hage heeft daaraan zeker geen schuldhet biedt niet alleen op a.s. Vrijdagavond rijn velen buiten hm d- schen gasten een soiree aan, maar het heeft ook de uitnemende gedachte ge had om op Zaterdagmiddag daarop te doen volgen een populaire bijeen komst. waar door den Voorzitter van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, den heer Mr. J. Limburg, die een der drie Nederlandsoha gedele geerden was, op de voorconferentiie van Februari 1921, waar de neutrale Staten van Europa een afzonderlijk ontwerp opstelden, het woord zal worden gevoerd om de beteekenis van dit feit toe te lichten. Intuesohen, eerst langzaam zal de&« beteekenis tot velen dóórdringen. De vestiging van he>t nieuwe Hof in het Vredespaleis, hoe rationeel ook, werkt daartoe allioht mede. Van het Perma nente Hof, diat er gevestigd is, is nu_ eenmaal filet veel kracht uitgegaan het Vredespaleis heeft gedurende ge heel den langen oorlogstijd. leeggo staan, en geen enkel initiatief is ge nomen of kan wcilLokt genomen wor de oan de geweldige ruimten mn dit gebouw in dien tijd aan eenig prao- tisoh doeleinde dienstbaar te ma ken 1. Het was vandaag wel iets anders dian bij de opening van het Vredes paleis in 1913- Toen was het. gezel schap, diat in dezelfdie groote rechts zaal, waar ook nu nog «Ie groote schilderijdoor de Fraiischo Regee ring toegezegd, ontbreekt, bijeen was, meer internationaaltoen werden daaronder enkele groote figuren uit de internationale pacifistische bewe ging opgemerkt als Lafontaine, Al fred Fried. Arnaud, de eerste afwezig, de beide anderen korten tijd tevoren overleden. Toen ook was er een Car negie, de edele gever van dit bouw werk, dat ondanks «11e critiek toch een buitengewonen indruk maakt Maar voor het overige was er veel ge lijkheid. Het geheele corps diploma tique was tegenwoordig, de meeste der gezanten vergezeld van hunne dames -, de rangschikking geschiedde nu in- tuasohen op andere wijze d,an ia 1913, vóór het uitbreken der vijandelijk heden, het geval kon rijn. Daarne vens de hoogste autoriteiten in Neder land. vooraan de ministers, verder le den van den Raad van State, de Voor zitters der Staten-Genei»al met ver schillende leden, die in het bijzonder het gebied der buitenlandsche aange legenheden hebben betreden; de ver tegenwoordigers van den Hoogen Raad en de Lagere rechterlijke colle ges; hooeere en lagere ambtenaren van het Departement van Ruitenland- iche Zaken, vertegenwoordigers van stad en provincie, vertegenwoordigers van cLe universiteiten, en voorts een enkele representant van wat men de meer officie use vredesbeweging, in Nederland geconcentreerd in de Ver- eenigine voor Volkenbond en Vrede, zou kunnen noemen. Ben aanzienlijk Internationale Hof en Volkenbond. en. de ruimte der zaal in aamerking genomen, talrijk gezelschap dus, het welk zich ook in zooverre van dat van 1913 onderscheidde, omdat toen alge meen galakleeding werd gedragen en voor de hoeren, die geen uniform, op welke wijze ook, bezaten, het voor schrift luidde in rok. Wat heden- mid<log, ondanks de tegenwoordig heid van geheel het Vorstelijk Huis, niet het geval was Men was algemeen verzocht, tijdig te komen, tijdig dus vóór halfvier, het officieele, o ogenblik van aanvang der plechtigheid. Ruim kwart over drie waren dan ook vrijwel alle plaatsen in de zaal, waarvan er slechts betrekkelijk weini ge aan de vertegenwoordigers van bin nen- en buitenlandsche pers konden worden afgestaan, ingenomen. Toen verscheen, geheel alsof men in 'n wer kelijke rechtszaal was, de nieuw be noemde kamerbewaarder van het nieu we Internationale Hof, die de komst van de internationale rechters aan kondigde. En, in de nieuw ontworpen toga mot grijzen band en baret met Souden baud kwam achtereenvolgens o thans te 's-Graveuhage aanwezige negon rechters en drie plaatsvervan gende rechters binnen, de tot presi dent gekozen Nederlander Loder aan hot hoofd, achter hem do Franschman Weiss, tot vice-president gekozen, ter wijl de griffiersplaats werd ingenomen door den nog jongen Zweed Hammers- Icjöld, zoon van den vader, die meer dan eens in heb Permanente Hof als rechter is opgetreden. Op 't zelfde oo- gcnblik begaven zich reeds de verte genwoordigers der Carnegie-stichting nuar buiten oin op de treden van het bordes de Koninklijke familie, die ge lijktijdig aankwam, welkom te heeten. Nauwelijks dan ook was hot Hof ge zeten, of weer moesteu allen oprijzen bij de binnenkomst van de Koningin, voorafgegaan door de Koningin-Moe der en gevolgd door den Prins, bege leid door een kleinen hofstoet. De plechtigheid Icon toen een aan vang nemen. Met een korten hamer slag verklaarde de heer Loder de zit ting voor geopend. Een hamerslag, ge geven met den hamer, welke als hul de aan het Internationale Hof door den Senaat der LeidBche Universiteit is aangeboden, een kunstig voorwerp op zichzelf, ontworpen door don archi tect De Bazel, en op welks ronden kop b uovies van Willem vun Oranje is te lezen, hetwelk het Hof toeroept om rustig te zijn te midden der woelige golven I Dahrop werd door den griffier voorlezing gedaan van het artikel van het statuut van het Hof, krachtens hetwelk de leden van het Hof vóór de aanvaarding van hunne functie eene plechtige verklaring' afleggen, die in de voorloopige bijeenkomsten van rechters en plaatsvervangende rech ters in dezer voege iB samengesteld. -,Ik verklaar plechtig, dat ik mijne verplichtingen en bevoegdheden als rechter, naar mijn eer en met volle toewijding zal uitoefenen en met vol komen onpartijdigheid en naar mijn geweten." Allereerst de president, vervolgens de vicG-prcsidcnh daarna de rechters, uii tenslotte du diiu plaatsver vangende rechters, stonden achtereen volgens op om de woorden uit te spre ken, waarmede zij zich aan hunne in ternationale justitieelo taak binden. Zelfs de meest plechtige handeling wordt eentonig, verliest haar plechtig karakter, wanneer zij, door den aard der omstandigheden, te veel keeren moet worden herhaald. In dit opzicht is het maar gelukkig, dat het aantal rechters en plaatsvervangende rech ters niet grooter is. Intusschen was het voor de toehoorders eene goede gelegenheid om met ieder dezer inter nationale rechtsgeleerden als het wa re kennis te maken, hen te kunnen onderscheiden van de anderen. De to ga's, waarin de heeren zijn gekleed, geven aan het geheel het voorkomen van rechtersin dat opzicht is de be slissing, dat het Hof toga's zal dra gen, eene goede. Zij is overigens niet zonder discussie gevallenna lang durige beraadslaging waren 5 stem-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6