Rubriek van den Arbeid. Van hier en daar. BESOHÜRMENDE MAATREGELEN VOOR DE INDUSTRIE» Od de te Utrecht voortioaette Chr. Sociale Conferentie, eprak hot Twee de Kamerlid C. Sine enk, over de vim as. Moeten door de O verheid m verband met de tegenwoordige crisis (beschermende maatregelen worden gen omen voor de eigen industrie 1 Onder de stellingen van den inleider vinden wii de volgende vermeld Togen het verleen en vas de be voegdheid aan ae regeering, om tij delijk het invoerrecht op een be paald artikel te verhoogen, past geen volstrekte afwijzing. Heeft de regeering deze bevoegdheid, dan kan zii doeltreffender optreden tegen die landen, welke onzen uitvoer bemoei lijken. Zii kan van de verleende be voegdheid gebruik maken, om den vrijhandel te bevorderen. Wordt evenwel de maatregel toege past om andere redenen, om door een valuta-bijslag den invoer hier te lande tc bemoeilijken ten bate van bepaalde industrieën, dan is groote voorzich tigheid eisch. De regeering moot zich dan de zekerheid verschaffen, dat de priizen der „beschermde" producten hier niet hooger worden eesteld dan strikt noodzakelijk is, om het bedrijf in stand te houden. Tegen elkander moeten worden afgewogen do belan gen. die men bevordert en die welke men waarschijnlijk zou schaden. Met het oog op de noodzakelijkheid van de verlaging der kosten van het levensonderhoud en van de bevorde ring der export-industrie, behooren van de tijdelijke verhooging te wor den uitgesloten eerste levensbehoef ten. halffabrikaten en machines. Vast moet staan, dat de wet, waarbij een bevoegdheid als hier bedoeld, aan de regeering wordt gegeven, slechts voor een bepaalden tijd geldt. Me-, het oog op de practisahe moeilijkheden, aan de uitvoering ver bonden, en in verband met de reeds genoemde beperkingen, kunnen voor de bestrijding van de werkloosheid geen groote verwachtingen van dien mataregel worden gekoesterd. Voor een enkelen bedrijfstak, die een artikel produceert, dat min of meer tot de luxe artikelen gerekend- kan worden, zou een tijdelijke verhoo ging van het invoerrecht vermoede lijk «enige bate kunnen afwerpen. Gedacht wordt hier meer bepaalde lijk aan de sigarenfabricage. Voorts deze Het is wenschelijk, dat ook hier, evenals tn andere landen, de mogelijkheid wordt geopend, dat voor credieten aan levenskrachtige bedrijven, die tijdelijk in moeilijkhe den verkeeren, door den staat een ga rantie kan worden verleend. Even eens in denzelfden vorm een garantie voor z.g.n. exportcredieten DE VERWERPING DER BURGER LIJKE PENSIOENWET. Het Permanent Comité uit de bij het Chr. Nat. Vakverbond aangeslo ten organisaties van personen in pu lblieken dienst heeft een adres gezon den aan den raad van ministers, waarin naar aanleiding van het voor nemen van den minister van finan ciën om het ontwerp burgerlijke pen sioenwet onveranderd opnieuw inj.e dienen, behoudens wijziging van art. 36. waardoor het rijk oen doel van de premiën op de ambtenaren kan verhalen, wordt betooed. dat bij de tegenwoordige levensomstandigheden een loonsverlaging als waarop het verplicht bijdragen voor pensioen neerkomt, kwalijk valt te motivee- ren. l>e af doeling Amsterdam van de algemeens R.K. ambtenarenvereeni- eiing heeft een motie aangenomen, waarin naar aanleiding van de ver werping der Burgerlijke pensioenwet aan het Hoofdbestuur wordt verzocht alles in het werk te stellen om de nieuwe pensioenregeling alsnog zoo spoedig mogelijk tot stand te doen komen met genot van premievrij pensioen. Het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel St. Paul us heeft den minister van financiën en aan de Eerste Kamer een telegram gezonden waarin het over de verwerping van de pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren, uitsluitend op bezuinigingsoverwegingen en over de door den minister aangekondig de saarisvermindering zijn ernstige teleurstelling uitspreekt. DE ARBEIDSDUUR IN DE BOUWVAKKEN. De afdeel mg loodgieters, steen houwers en timmerlieden te Amster dam. onderafdeeling van de lande lijke federatie van bouwvakarbeiders in Vaderland nam een motie aan fvaar in er bij het bestuur der afdee- Ing op wordt aangedrongen elk voor stel om te komen tot een 55-urige werkweek in het bouwbedrijf te ver werpen. Verder wordt in de motie verzocht te besluiten „indien mocht blijken, dat toch getracht zal worden de 55- urige werkweek in te voeren, onraid- tkeliik over te gaan tot het 'beleggen van een vergadering, waar overwo gen aal worden, dezen aanslag op den 8-urigenarbeidsdag te beantwoorden met de staking." De Bond van Technici heeft aan den Hoogen Baad van Arbeid een adres gezonden, waarin het zich tegen de verlenging van den 8-urendag in het bouwbedrijf verklaart, op grond daarvan, dat dit uitbreiding van wer keloosheid tengevolge heeft en de werkeloosheid onder de technici thans reeds een ongekende hoogte heeft be reikt. HET CONTRAOT IN DE MEUBEL INDUSTRIE. ■Wij lezen in het Valk Naar wij vernemen, rijn thans bij de samenwerkende arbeidersorganisa ties in de meubelindustrie de voorstel len der patroons ingekomen. De voor naamste verslechtering, die deze voor stellen bevatten, zijn een loonsverla ging van ongeveer 15 pCL in het alge meen. terwijl voor de routine-ar hel dere de verlaging 20 pet. aal bedra ggen. De bepaling, omtrent den ar beidsduur in het tegenwoordige oon- tract vervat wenschen de patroons niet langer te handhaven. Men wii volstaan met de wettelijke regeling. Bovendien zijn op verscheidene arti kelen van hei contract verslechter in- ren voorgesteld. OVERHEIDSPERSONEEL. Maandag meldt de Ned., had te Den Haag een bespreking ptaats tussohen de besturen van de Haagsohe afdee- ling der Chr. Roomsch-Katholieke organisaties van Overheidspersoneel naar aardeding van de verwerping der Pensioenwet door de Eerste Ka- r-»)r. Als gevolg van deze oonferentie is, zegt het blad, binnenkort een groote vergadering te wachten, waar deze verwerping zoom ado die door de re geering aangekondigde salarisverla ging aan de orde zal worden geeteld. Wijl ook de hoofdbesturen van ge noemde organisaties ter zake reeds diligent zijn, zal uiteraard ook daar mede overleg worden gepleegd, waar na nader publicatie volgt. DE STEUN AAN VEENARBEIDERS. Het Volk ontvangt van een zijner berichtgevers de medodeeling, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, een paar duizend Drentsche veenar beiders in den omtrek van Coevorden aan het werk te zetten voor het gra ven van een kanaal, waarvoor hun een loon zal worden uitbetaald over eenkomstig de bepalingen der Armen wet. Het moet verd er in de bedoeling liggen om met 1 April allen steun voor de veenarbeiders te doen ophou den. DE TABAKSWET. De Vereeniging van Reizigers in ruwe tabak heeft besloten een tele gram te zenden aan den minister van Financiën, waarin zii dezen verzoekt, niet over te gaan tot uitvoering der Tabakswet, aangezien de heerschen- de malaise in de tabak- en sigaren- industrie ook het bestaan der reizi gers in ruwe taoak bedreigt en een opheffing der wet den handel onge twijfeld zal doen herleven. LOONSVERLACINC. Begin Maart zullen de loonen aan de fabriek der N. V. voorheen Gebr. Philips te Maastricht tengevolge van malaise in de sigaren-, sigaretten- en tabaksindustrie verlaagd worden en wel de loonen van f 10f 30 met 10 pet., daarboven met 15 pet. De oude loonen zullen hersteld worden wan neer de toestand normaler wordt. Aan 8 personen van het kantoorper soneel is ontslag aangezegd. Varia. Te Zwolle zijn tengevolge van den invoer van lijnkoeken uit Duitsch- land, de drie lijnkoekenfabrleken van de firma Reynders en Co., gesloten, waardoor 80 arbeiders buiten werk geraakten. l>e 80 arbeiders, welke aan D&ai- deropslabrieken te iiel nog niet aan het werk waren, hebben een onaiag- brief thuisgekregen. Bii de firma Pelte te Wormer- veer zijn 20 arbeiders onslagen, ter wijl bui de firma Schouten er ook zul len worden ontslagen. Te Amsteraiam had een conferen tie ptaats tussohen het bestuur van de Bckeepvaartvereeniging Noord en B. en VVinzake de uitxeering aan de ba,venreservisten. Een beslissing van de üchieeipvaartvereenigmg zal nu spoedig volgen Binnenland ERNSTIG ONGELUK Te Delft ls de loodveters knecht J. A. B. van hel ongeveer 20 Al. hooge dak van het trn uunbouw zijnde sdaeikundig ïabqmtorium van de ieahriisoae Hoogesahooi aan de Nieuwe laan ge- vaulen. Per auto is den man naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. NOVEMBER 1918, De heer H. Kolthek, lid van de Tweede Kamer, schrijft aan de Tel., dezer dagen, gebruik makende van bat recht, dat in art. 95 van het Re glement van Orde voor de Tweede Kamer aan de Kamerleden ia toege kend, een briof gezonden te hebben aan den voorzitter van de Tweede Kamer, waarin hij verzoekt de vol gende vraag te mogen stellen aan den minister van Binnenlandscho Zaken: 1. Is de minister bereid mede dealen, wat er waar is van de volgen de verklaring van den WelEd. heer J. E. van liuuren, directeur van de Geref. Kweekschool voor Onderwij zers te Leeuwarden in een brochure, getiteld: De Anti-Rev. Partij en het miiv.storie Ruys de Beren brouck: Het 'S zeker een ernstig verzuim geweest van het ministerie, dat het niet gereed was in Nov. 1918 om bc-t centrum van het gezag afdoende te beschermen. En hoe is het toen ge red? Langs den wag der particuliere partij-organisaties dier r.-kath. en antl-rev. partij. Voorloopig met par ticuliere middelen, zijn een paar dui zend soldaten, man toot man ver trouwd, naar Den Haag gezonden. En pas toen deze aankwamen, was do troon van Oranje buiten gevaar. En het ministerie herademde. Niet het ministerie heeft toen het land ge red, want dliit was mlfllitair geheel onvoorbereid, maar de r.-lcatju en antl-rev,. mannen, door een vlugge en vlot werkende organisatie in den kortst mogeflijken tijd naar Den Haag gebracht". Een paar dagen later werd den heer Kolthek door den voorzitter meegedeeld, dat hij deze vraag niet meende te moeten doorlaten; er be stonden daartegen bij hem staats rechtelijke bezwaren. De hoer Kolthek heeft nu aan dein minister van Rinjienlandsche Zaken meegedeeld, dat hij de zaak bij de o.s. behandeling van hoofdstuk V van de Staatsbegrooting voor 1922 ter sprake zall brengen. DE MOORD TE BEERTA. Do correspondent van het Hbld. te Winschoten schrijft nader: Omtrent do aanleiding tot desen mooru verdiept men zich in gissin gen, doclr de meest gangbare is de volgende: J. O. was penningmeester van de werkloozenkas der commu nisten en vroeg Vrijdag bij verschil lende mcnschen om geld, wat beves tigde het algemeen gevoelen, dat hij iïn graotel financieel e moeilijkheden tverk eerde. De» 'dag van den moorii trof hij Freerk Woltjar in de stelmakexij Velema, waar W. v. oen L kocht. Nadat W. een steel tn dien bezem had laten zetten, ging naar huis. Ondersteld wordt, dat W. ouraud in zijn schuur of achter hot hui» heelt vernomen an daarop af is ge gaan. Vermoedelijk Is hij toen dade lijk aangevallen en op de vmc-iut ge gaan om „hulp" en „moord" roe pende. Ongeveer 25 M. van zijn huis ligt een brug over het Beertsterdaop. liet loo- pen over deze brug is gehoord ging vlug in zijn werk. Twintig me ter van de brug, aan de overzijde, vóór het hu-is van den rentenier Hiik- Ikema is Woltjer weer aangevallen. Dg gymnustiekonderwijzer Klink- spoor zag daar twee personen vech ten, terwijl hij met do fiets passeerde. Geheel onbekeaid nog In deze streek, reed hij door. Toen luj omkeek, zag hij dat de één den ander bij de bee- nan over den weg trok, in de rich ting dus van het Beertsterdiep. Een eind verder ontmoette hij vier jon gens: Ekamper, De Voogd, De Wit en Goldhoorn, die vroegen, wat daar voor lawaai was. KL vertelde, wat hij had gezien en toen gingen de jongens er op af. Zij zagen nabij de woning van den vernèaorde Jan Oostland tegen den wal opkruipen. De jongens riepen: „Hest hauw had Hamme?" (scheldnaam voor O.) en later nog eens: „hest slaog had Jan?" Jan antwoordde echter niet. Enkele meters verder liepen de jon gens en zagen Freerk Woltjer op het ijs liggen, die zwaar gewond bleek te zijn aan het hoofd. Zij trokken Woltjer op den wal en zagen, dat hij stervende was. Zij trachtten O. te vinden, doch zonder resultaat. Dokter en politie werden gehaald. De vermoorde is -4S jaar, een op passend man. Jan O. heeft een vrouw met vijf kinderen. Nader wordt gemeld i Dinsdagavond is J. O., de vermoedelijke dader van den moord op Freerk Woltjei te Beerta, aldaar in zjjn woning gevangen genomen en naar de kazerne van de mare chaussee te Finsterwolde vervoerd. DE VROUW EN HET RECHTER LIJK AMBT. Dc Tweede Kamer heeft Dinsdag middag met 41 tegen 36 stemmen aan genomen de bij de behandeling van de begrooting van justitie ingediende mo- tie-Kleerekoper, luidende „De Kamer, van oordeel, dat het gewenscht is, de vrouw tot het rech terlijk ambt toe te latendat mits dien de ten gevolge dier toelating noo- dige wettelijke voorzieningen dienen te worden aangebrachtnoodigt de regeering uit, voorstellen tot dat dool ten spoedigste bij de Kamer aanhan gig te maken, en gaat over tot de orde van den dag." PROF. NANSEN. Aan het noenmaal, dat het daigelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis Zondag aan prof. Nanscn in Den Haag heeft aangeboden, hebben mede aangezeten de minister van Buitcnland- sche Zaken, mr. Patijn, regeeringsgede- legeerde in het .Internationale Comité voor Hulp aan Rusland, prof. Nier- nieyer, voorzitter van -het Nederlandsche Nansen-comité/ de beer Frick, gedele geerde van het Internationale Comité Hulp aan Rusland te Berlijn, de dochter van prof. Nansen en zijn se cretaris, de heer Saunders. Tijdens den maaltijd heeft de Prins als voorzitter van het Ned. Roode Kruis aan prof. Nansen het kruis van Verdienste van deze vereeniging overhandigd. UIT DB STAATSCOURANT. Bjj Kon. besluit is, met ingang van 1 Maart aan luitenant-kolonel F. C. K. Haa- lebos, van den stof der infanterie, op uvrage, ter zake van langderigen dienst _der toekenning van pensioen, eervol ontslag nit den militairen dienst verleend. Bg Kon. besluit is, met ingang van 16 Maart, op zga verzoek, eervol ontslag 's Bgks dienst verleend aan J. J. G. Wichereu, directeur der directe be lastingen, invoerrechten en acc gazen te Groningen, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen. De gewone audiëntie van den mi ster van justitie heeft deze week niet plaats. DE RIJKS VELD WACHT. Met het oog op het feit dat de oplei dingsbrigade der rjjksveldwacht te Am sterdam althans voorloopig opgeheven wordt, heeft geen aanstelling van -5 voor deze brigade bestemde Rijksveldwachters plaats. Dientengevolge wordt op de be grooting 1922 van Justitie het artikel, waarop de gelden voor hun bezoldiging zijn uitgetrokken verminderd met f 4U.000 DE ARBEIDSTIJD IN DE BOUW VAKKEN. De Neder]. Yoreenigiug van fabrlkan- n van timmerwerken heeft in een adres «n den minister van arbeid instemming betuigd met de door den Nedcrl. Aanno- mersbond gedane voorstellen, om te ko men tot oen verlenging van den arbeids tijd in de bouwvakken. DE KAMERVERKIEZINGEN. Tegen de candidatuurAalborse. Naar aanleiding van eon te Almelo ge houden vergadering van R.-K. fabrikan- en middenstanders waarin mot onto-1 vredenheid is gesproken over do uaudida- tuur-Aalborso bobben do beoren If. Geer- des te Slagharen, J. Haarhuis te llengolo T. G. Poters te Dedemsvaart een op roep aan do R.-K. kiezers in Overgsel ge richt om ten spoedigste mee te doelen of zij verandering wonschen in het politiek advies der R.-K. Staatspartij. Er wordt geijverd door de eandidaten G. H. P. Bloi\ men, OldenzaaJ, Mevr. Bieren-van Be- souw, den Bosch en L. baron van Voorst tot Voorst to Twello. DE TABAKSWET. In een telegram in den minister van financiën verzocht het dageljjkseh bestuur van de gemeente Valkenswaard opdat de sigarenfabrie ken knnnen blijven doorwerken, do ta bakswet de eerste twee jaren buiten wor king te laten. ileehtszaken BROEKHUIS VRIJCESPROKEN. Het Gerechtshof ta 's-Gravenhage heeft heden bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij H. Broekhuis werd vrijgesproken van de hein ten laete gelegde oplich ting ten nadeele van niej. F. van der Vliet. .Verder heeft het liof niet geleverd geacht hef hewfje van de opllcfhtfnit v.ut betreft de gestie vau Broekhuis ten aanzien der Uotterdaensche Han dels- tai Landbouwbank. waarvoor de Rotterdamsche rechtbank hem had veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. Opnieuw rechtdoende, eprak Hof beklaagde ook voor dit feit vrij en gelastte zijn onmiddellijke invrij hëidstel'Iing. Uit üs Omstreken SCHOTEN. HET WONINGVRAAGSTUK. De Directeur van Gemeentewerken en Bouw- en Woningtoezicht, de heer J. C. C. Voor-velt schrijft ons: De dringende oproep aan de inwo ners van Schoten om mede te deelen of zij gebrek hebben of zullen krijgen aan een behoorlijke woning en om zich daartoe aan te melden aan het bureau Gemeentewerken, Schotarweg no. 94, heeft tot nog toe niet het resul taat, wat verwacht werd. Het is toch bekend, dat er velen zijn die zeer ge brekkig wonen en dat zelfs gezinnen op zolders zijn gehuisvest. Dat er ook zijn, welke de huur is opgezegd en binnen langen of korten tijd de woning moeten verlaten. Dat rij zich allen aanmelden, ook diegenen, welke bij een Bouwvereeni- giug zijn aangesloten om bovenge noemde redenen. Daarom doe ik ook een beroep op de Besturen van Bouwvereeniging om hunne leden, die nog niet in het bezit van een behoorlijke woning of aan wie de huur is opgezegd, aan te moe digen om aan den oproep te voldoen. .Men zegt, dat de woningnood groot l® in Schoten, maar dat moet kunnen worden aangetoond. Het cijfer dat zal aangeven het aan tal gezinnen, zoekende naar een be hoorlijke woning, zal naar mijn mea ning zeer hoog zijn. Het ie echter de vraag ol allen zich zullen aanmelden. Velen zijn reeds gewoon geraakt aan de ellende en hou den zich tevreden door het laag be drag aan huur te betalen, maar offe ren hun gezin en gezondheid daar aan op. Juist de stroom van woningzoeken den van hen, die alleen maar een be hoorlijk onderdak vragen, moet tot willen aansporen Goede goedkoope woningen zijn te bouwen, maar cum daartoe te komen moet tot daden wor den overgegaan, waardoor ieder zijn goeden wil toont en met krachtworden gewerkt om te komen tot woningbouw op welk» wijze dan ook. HEEMSTEDE."^-Door L. wonende alhier, Glipperweg, ia aangifte gedaan van diefstal van een taschje met inhoud uit zgn winkeL Terug te bekomen bg A. Diependaal Glipperweg 113, een knipmes, L. v. d. Putten, Doodweg 13 een rozenkrans, H. v. Gelder, Doodweg 9, een tramabonne ment. Postkantoor Heemstede, een da- mestasclije mot inhoud. BLOEMENDAAL. Geen geld. Inder tijd zijn pogingen aangewend door rjjka- eii gemeenteambt- naren, de gemeente Blocmendaal geplaatst te krjjgeu in de eerste loonklasse. Thans is uitgemaakt, dat aan het desbetreffende verzoek van rjjks- en gemeenteambtenaren -in Bloc mendaal geen gehoor gegeven zal wordon. Wel was de commissie overtuigd van de billgkhoid tot inwilliging van 't verzoek, maar.... de schatkist laat 't niet toe. Bloemendaaisclie Burgerwacht. Vrjjdag avond zal in Hotel „Van ouds het Raad buis'' te Overveen, een propagandaver- gadering gehouden worden. Do heer Komman, die tal van jaren in Rusland verblgf heeft gehouden en nog kort geleden van daar is teruggekeerd zal een lezing honden over Russische toestan den. Een bioscoop zal lichtbeelden te aan schouwen geven. Een strjjkje van de Vrijwillige Land storm zal de avond met muziek opluis teren. Het doel van dezen avond is voor al om nieuwe leden aaa te werven. Gemengd Nieuws STAKING DOOR AMBTENAREN. In een hofdartikel van de „Zen trum Pari. Korreapondenz", zoo schrijft de Berüjnsche correspondent "an het Hbld., deelt de rijksdagafgev aardigde Allehoffe mede, dat de ver tegenwoordigers van het provinciaal kartel van den Duitschen Beambten- bond voor het Rijnland zich met al- gemeene stemming voor de staking der beambten hebben uitgesproken en op dezen grondslag besprekingen willen beginnen met de hoofdbesturen der akvereecigingen. speciaal met het- be stuur van den Duitschen Beambten- bond. Het „Berl. Tagebl." is er uit spoorwegkringen op gewezen, dat het stakingsgevaar bij het spoorwegperso neel nog altijd niet geweken is. De ra dicale groep der njksvakvereeniging is voornemens binnen korten tijd een nieuwe krachtproef op touw te zetten. De strijd zal dan met een verbreed fi ont worden gevoerd, waartoe massa vergaderingen in het geheels rijk zul len worden uitgeschreven. NOGMAALS DE ZAAK-CRUPEN- De gezworenen-rechtbank te Hisch- berg had,.zooals men weet, op 20 De cember j.L den architect Peter Grupen wegens moord op de eigenaresse van het kasteel Kleppersdorf en haar dor tienjarig nichtje tweemaal ter dood en wegens zedenmisdrijf tot 5 jaar tucht huis veroordeeld. De moordenaar heeft, zoo seint men uit Berlijn aan 't Hbld., revisie aangeteekend bij het Hooggerechtshof, dat het beroep als ongemotiveerd verwierp. Zooals men weet zal Grupen zich nog te verant woorden hebben wegens moord op zijn cchtgenoote. DE OONFERENTIE VAN GENUA. De correspondent van de „Times" tc Milaan meldt,-dat de conferentie van Ge niet op 8 Maart zal bjjeenkoinen. De correspondent verneemt uit efficieele bron, dat uit Rouie aan de commissie van oorbereiding te Genua instructies zga gezonden, waarbij 23' Maart als de ver moedelijke datum wordt vastgesteld. De correspondent van «lo „Morning Post" te Konstantinopel meldt, dat het mandaat der Kemalistische missie, welke naar Parijs on Rome gaat, o.a. de volgen de punten bevat: lo. Konstantmopol moet weer werden gebracht in de positio van vóór den oor log en bevrijd worden van de vreemde bezetting: 2e. geen iuterventie in Arme nië; ;ic erkenning door de Entente van de door Angora gesloten verdragei .Gieken bezc de 5o autonomio voor West-TbraeW en teruggaf? vaa Oost-Tliruciö; Ce. de toekomstige positie der /.ee-ongten door Turkije en Rusland te regelen; 7e. schadevergoeding, door Griekculand te betalen. ROMANTIEK. Een boerenmeisje van 14 jaar uit de buurt van Angers (Frankrijk) heeft er kans toe gezien, ter wille van liaar liefdesavonturen haar bejaarde grootouders, bij wie ze inwoonde, hun loriuintje te doen ver liezen. Een jonge boer uit de omgeving werd dooi- baar hart tot den „toover- prins" uit het sprookje verheven, dien zij roet alle» gioed va» haar jeugd aanbad e» wlen ze voorstelde dat hij haar zou schaken en meene- mon naar Parijs, de heerlijk» stad barer drooxneti. De jongeman, wien do wijn der lief de nog niet geheel en al het verstand had beneveld, voerde aan dat hij geen geld had om zulk een grootsche ont voering te financieren. Marie de jeugdige boerin In kwestie, brak een kdst In het huis van haar grootvader open en stal daaruit het heele bezit der oudjes, 25.000 francs aan bankpapier en effecten. Twee dagen later hoorde haar grootvader zijn vrouw zet dat hii de banken in kennis had gd6tcld van de nummers der effecten, zoodat Je dief ze niet zou kunnen verkoopen. Marie werd toen bang cn daaj ze met in staat was om uit te makeL wat ef fecten en wat bankpapier wa6, nam ze al het gestoiene bij elkaar en ver brandde het. Later bekende zij haar daad. VERSCHERPING VAN HET CON FLICT IN DENEMARKEN. Dit Kopenhagen wordt gemeld: Ju het arbeidsconflict in Denemarken ij heden een verscherping ingetreden, daar de onderhandelingen met de ha venarbeiders op een mislukking zijn uitgeloopen. Tevens hebben de arbei ders, werkzaam in het electriciteitsóe- drijf, ten geta.e van tweeduizend, de voorstellen van de arbitragecommissie afgewezen. Algemeen rekent men er op, dat het conf! ct tot het bittere ein de zal moeten worden doorgezet. HET HUWELIJK VAN PRINSES MARY. Uit Londc» wordt ons gemeld: Nu de.datum van het huwelijk van Prinses "Mary en Loru 1 nacelles - 28 Febr. nauert, wijden de bladen steeds meer ruimte aan de voorbe reidingen voor de plechtigheid. Ge- schermen worden in dag olijks groei end aantal op het Buckingham Palace ontvangen, terwijl de schen koia a.le klassen der maatschappij vertegenwoordigen- Deputatiën van istaatsiichaman en particuliere eemgmgen worden aanhoudend door de Prinses ontvangen, om hunne ge schenken aan te bieden. De plechtige feestelijkheden be gonnen Maandagmiddag met eone partij, die de Koning en Koningin gaven op liet Buckingham Palace aan ongeveer 1500 gasten, die alle deelen van het Britsche volk verte genwoordigden. De door de Prinses cuU-vangen geschenken werden voor de gasten tentoongesteld. Heden morgen nomen beambten van het gerecht, zoomede officieren van leger en politie ui groot tenue deel aan eene repetitie van de soirit- terejriide koninklijke processie, die ter ge-egew/ield van het vorstelijk huwelijk van en naar Westminster zal plaats hebben. EEN AMERIKAAN8CH LUCHT SCHIP VERGAAN. 35 «tooden, is gewonden. Efcn lExcliang-o-hcr.-oht uit New> \ürk meldt: Hel nieuwe Ameri- kaanscJhe luchtschip „Ronia", het groots te luohtsclup ter wereld, dat in Italië voor Amerika werd gebouwd en eerst enkele weken geleden in dienst werd gesteld, manoeuvreerde Maandagmiddag boven het exercitie- terrein nabij Norfolk in Virginia, teen plotse-mg een schroef brak en tiet luchtschip met den boeg omlaag naar beneden stortte. Toen het met den grond in aanraking kwam, vloog het Ln brand. oor zoover tot nu tcc bekend ls, rijn 25 a au personen om gekomen. Een nader bericht meldt, dat het luchtschip bij het vallen vermoede lijk in aanraking ls gekomen met de electrische draden boven het exercitie-terrein, waardoor de brand ontstond. Omtrent de ramp van het Ameri- koansche luchtschip „Roma" nabij Norfolk in Virginia wordt nog uit New-Vork gemeld: Het juiste aantal slachtoffers, dat bij de ramp om het leven is gekomen, is nog niet met zekerheid bekend. Volgens sommige berichten ls door de vlootbasis te Hamtonroad ©en draadloos bericht gezonden naar het departement van marine te Washington met opgaven van 35 dooden- Een nader bericht zegt, dat de be manning van het luchtschip bestond uit 38 koppen, waarvan er tien, nog levend, ofschoon zwaar gewond, wer den teruggevonden. Twintig lijken zijn reeds geborgen, waaronder dat ui den kapitein Dal Maybreo. Volgens een nader bericht zou de „Ronuu" boven Jueft fixcrcStiie-torreui te Langlcy met een schroef verward zijn geraakt in con eleclrisohe gelei ding, waardoor de brand uitbrak. liet luchtschip was aanvankelijk met helium gevuld. De marine-auto riteiten hadden echter last gegeven, dit gas door de gewone ballonvulling te doen vervangen en met dit werk men Zaterdag j.l. gereed go- (komen. Het luchtschip deed een proeftocht met Lïberty-motoren, die de liaansohe motoren, waarmede aanvankelijk was toegerust, hadden vervangen, aangezien deze bij koud weer niet behoorlijk function»eerden. Het schip werd voor Amerikaanse he rekening gebouwd in de luchteche- ponfabniek van de Itallaansche regee ring. Het had een inhoud van 1.200.000 kubiek an voet, en een lengte van 412 voet. De maximale diameter bedroeg S2 voet bij een hefv gen van 1G ton. Bij dei aflevering aan de Amerikaansohe regeering w.tjt liet schip vooraten van zes An- 60Idi-motoren, elk van 400 P.K., be rekend op een uursnelheid van 68 mijl en een afstandsvermogen van 53D0 mijl. Officieel wordt nader medege- deed. dat zich vijftig personen aan -uu- '.uaq iuoh" epu A pJOoq Hiervan zijn c-r 35 gedood. f#GéZOtfDNW MEDEDEHLÏNGH* 00 Ct8. per regel. 6EBREK AAS EETLDST*1 bevordert zoo licht gebrek- kigen lichaamsbouw. Zeer gemakkelijk toe te diene», ia het onschadelijke, bij Apoih. en Drogisten ver krijgbare, planten middel PHYTIWE EEN ANCSTIG OOCENËLIK. Een cor-ef=pondent schrijft aan de „Dailv Cionicie", dat Vrijdag j.l. ccn gezelschap fiiim-acLc-urs. nat een vlieg tocht in de buurt van Napels maakte, bijna is verongelukt in den krater van den Vesuvius. De dames on he eren waren geënga geerd door een Homeineche filmon- dememing. Zij zouden met de vlieg machine een aantal viuchten op kv- ringe hoogte boven den vulkaan ma ker en een militair vliegtuig zou zo vergezellen Op een gegeven oogiub.ik, ;uiot toen hun machine boven den krater zweefde, weigerde de motor en hol scheen, dat het gezelschap een vroe- selijken dood zou vinden m ae gloeien de lava. De bestuurder van het mili taire vliegtuig zag het gevaar waar in de andere machine varxeerdc, vloog snel langszij en duwde letter lijk met zijn toestel hst andere voort, tot het over den rond van dco krater sen wae. Toen kwam het in nood w oerou de vliegtuig met een elag neer op deu greod een eind voorbij den krater. Het werd totaal vernield, maar de in zittenden kwamen er allen met teu paar lichte kneuzingen EEN BEHOOVING. Een Woiffberioht meldt, dat de kas sier een er chemische fabriek te Szcau kowa door zes personen van 16 mlL iioen Pooische marken is beroofd, waarmee de salarissen van het perso neel moesten worden betaald. De di rectie heeft een beloon ine van een half miliioen uitgeloofd voor het ar resteeren der dade rs>. DE TL'RKSCHE OFFERS. In den oorlog heeft Turkije bij leger en vloot 501,091 man verloren, terwijl 891.364 invalide werden. Het euntal dooden op de verschillende fionten bedroeg: Kaukasus 218.578, üardanellen 101.147 Palestina 80.764, Meeopoirmlé 44.721. overige frontea 95.00C>. Deze cijfer® zijn ongetwijfeld nog te laag, omdat men van de ongere gelde Koerdische en Arabische troe pen, die in den oorlog onder Turksche vlag streden, weinig afweet. CARNAVAL TE NICE. Te Nice is Zondagmiddag de eerste groote car navalsoptocbt van dit jaar gehouden, de best geslaagde sedert don oorlog. De zon werkte mee en scheen vroolijk op de groengele costuums. die dit jaar voorgeschreven zijn en waartus- 9chen verscheidene blauwe jasjes vau Amerikaansche matrozen werden op gemerkt. Men schat dat alléén de laatste twee weken 15.000 mcnscbeu naar Nice zijn gekomen om Koning Carnaval XLIV te begroeten GEVAARLIJKE GEBOUWEN. Men herinnert zicih nog wel hoe eind Januari het dak van het Knickebocker Theatre te Washington door sneeuw instortte, waarbij honderd mensclioa het leven verloren. Men is nu eens an der» bioscopen gaan inspecteeren. met het gevolg dat zeven gebouwen ais on veilig voor het publiek gesioten zijn. Politie bewaakt de ingangen. STAKING VAN PROFESSOREN EN STUDENTEN TE MOSKOU. „Berlingske Tidende" vernoemt uit Iielsiugfors, dat de profesoorr-n der universiteit te Moskou in staking zijn gegaan, omdat zij sedert \errcliillendc maanden geeti honorarium me:r ont vangen hebben. De studenten der uni versiteit nebben e:n svinp :-' i' ing 'gekondigd. OUDJES. De Engt l>.meent® Derby deelt met Melton Mowbray de eer van de oudste tweelingen der we reld onder haar inwoners to tellen. Dat zijn de heer H. B roma go uit Der by en zijn zuster, mevr. Jane Brunt uit Melton Mowbray. Zij werden in 1831, dat is dus 91 jaar geleden, te Crick in Norlhamtoushirc geboren. Bromage is op 7-jarigen leeftijd ol begonnen te werken. Zijn arbeid be stond uit het verjagen der vogote van bezaaide velden en hij verdiende daar mede het geweldige sul arcs van ren stuiver per dag. Later bracht hij het tot mafcager van en bek toenfabriek in Derbv. Ut KOUDE EN IJS. Zweedsohe scheepvaart kringen lieb- ben de regeering verzocht aan de, in het Kattegat ingevroren schepen, een ijsbreker te hulp te zenden. Vele de zer schepen zijn geladen met kolen, voor Stockholm bestemd, waar kolen- gebrek sterk merkbaar wordt. Twee Amerikaansche schepen van New York en een Amerikaansch schip van Baltimore die voor Revnl bestemd waren, moesten wegens den zwaren ijsgang in Hambörg binnen loopen. De onderhandelingen inzake de dok werkers eindigden zonder resultaat. De besloten vergadering dor bouw- vakarbeiders, bijeengekomen in ver hand met het voorstel dor bemidde laars, is nog steeds onvolledig en liet resultaat zal niet voor \1 ^nedajp avond bekend z i STAKINC VAN GEMEENTE-ARBEU DERS TE MILAAN. De ..Tunes' verneemt uit Milaan: De socialistische gemeenteraad al hier is in botsing pe-Votneu met de gemeentearbeider®. De socialisten die sedert de laatste jaren in den gemeen teraad den scepter zwaaien, hebben het gemeente-lijk deficit weten op t« drijven tot 360 miliioen lires- Dit is voornamelijk ontstaan door de opvoe ring der loonen. De socialistische gemeenteraad - trachtte onlangs van de regeering en daarna van Amerikaansche financier» een leening te verkrijgen, doch had eeen succes. Door den nood gedwon gen. heeft men dus de loonen der ge meentewerklieden en böaxuUen moe ten verminderen. Ala protest daarte gen hebben dezen thans besloten het werk neer te leggen.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7