Rubriek van den Arbeid. gaat tussdien rechts en rood. Want bc-iden hebben de proledariere aan hun kant. Hadden nu maar die pro letariërs elkaar, dan was allee goed! Voor de komende stembus zijn ver scheidene partijen van rechts zeef be vreesd. Veel hangt er van af, hoe de vrouwen zullen stemmen. Arbeidere zijn bij de soc.-dem. en bij de pai- tijen van rechts, betoogde spr., maar hun optreden is onderecheiden. In dat verband besprak spr. 't optreden van eenigen der voormannen onder do R.-K. ten opzichte van de achturen- wet Aalberse en het bedrijfsradenstel- »el. De R.-K. arbeiders zagen dat de so ciale wetgeving werd verguisd en dat de medezeggteigschap der arbeiders, eerst hun in het bedrijfsradenstelsei toegezegd, nu wordt vermoord, aldus epr. Het leert, ging spr. voort, dat de arbeiders, het nimmer zullen winnen indien de arbeiders niet elkaar vin den. De soc.-dem. moeten een macht wormen die een aantrekkingskracht is voor de R.-K. arbeiders. Van een versplintering en een verdrukking Is immer het proletariaat het slachtof fer. Voortgaande gewaagde spr. van de ontwapeningsparagraaf in het pro gram der S. D. A. P. Socialisme wil immer automatisch ontwapening leide spr. Het doet aan beroep op bet verstand en gunt alle mensehen het zelfde. Echter kapitalisme beteek ent altijd militairisme. Dat laatste gevoelt de R.-K. arbei der even zoo goed als de soc.-dem. Wat ziet men? Dat de bewuste arbei der de beste strijuer voor de ontwape ning is. Onder het begrip socialisme gaat de S. D. A. P. naar de stembus, aldus spr., aun 't slot van zijn be toog. Hij eindigde dan met eeu op- roeping om niet alleen rood te stem men, maar toe te treden tot de gele deren van de S. D. A. P. De heer P-e K a d t trad met den spreker indebat. Deze betoogde o.m. dat aan de parlementaire actie geen waarde voor de bevrijding der arbei dersklasse is te hechten. Het middel van den parlementairen strijd heeft, naar de meening van debater als een wapen in handen van de arbeiders voorgoed afgedaan. Met het economi sche wapen, dat der staking, dient z.i. de strijd te worden gevoerd. De heer Kleerekoper diende den inleider in den breede van re pliek en zeide daarbij, dat toen bi' de anti-revolutiewet de soc.-dem. de economische actie zouden gaan toe passen, de revolutionaire arbeider !uist hen in den steek lieten en dat iet is het streven van de communis ten om de internationale moderne va beweging In gruis te slaan. Verscheidene interrupties uit de zaal weerklonken toen de heer Klee rekoper die telkens van den debater als vam „zijn jongen vriend" of „den jeugdigen debater" of „het jonge- mensch" sprak, antwoordde, wat den voorzitter deed uitroepen: „interrum peer toch nietl" Als dan de heer de Kadt andermaal interrumpeert, roept de voorzitter toe: „zwijgt nu toch, jij bent toch ook niet 'geinterrampeerd!"Aan 't einde van de repliek van den heer Kleerekoper weerklinkt een krachtig applaus. Na een woord van dank van deen voorzitter aan den spreker ging dc vergadering om. 11 uur uiteen. HOLLANDSCHE VOORSCHOT BANK. In de Vrijdag gehouden ver gadering van aandeelhouders, werden de voorgestelde statutenwijzigingen met algemeene stemmen aangenomen. OUDER-COMMISSIE SCHOOL' No. 4. Er zal een Ouder-avond gehouden ■worden op 1 Maart in het gebouw der Haarlemsche Jongelingsvereeniging.- Op deze bijeenkomst zal een inleiding over ihet onderwerp „Het onderwijs in de Fransche taal in verband met de wijzi ging der Lager Onderwijs-wet" gehou den worden. De heer H. L. Warnier, in specteur Lichamelijke Opvoeding, zal spreken over het onderwerp „Wat ouders van schoolgaande kinderen van lichamelijke opvoeding moeten weten". „SNELVERBAND". Voorde Eerste Hulpver eejiii^iing Snol- verba nd" houdt dr. P. Vare kamp, van Zand/voort, Donder dagavond 2 Maart een lezing, düe met lichtbeelden wordt toegedekt over bót onderwerpIndicaties en con tra-indicaties van een verblijf aan z»e. Na de pauze zaal dr. Varekamp spre ken over stroomverhoudingen. PERSONALIA. Te Leiden is tot sesmi-orts bevor derd die heer P. Planteoga., te Haar lem. Dit de OmstreKen ZANDVOORT. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Zandvoort van Vrij dag 24 Februari, des avonds half 8. "S oorzitterde heer J. Beeckman, burgemeester. Afwezig is wethouder Slagveld, we gens ongesteldheid. Onder de ingekomen stukken is o.a. een verzoek van de gymnastiekvere niging ..Door oefening Kracht", om voor haar repetities het gymnastiek lokaal van School D te mogen gebui- keu. B. en W. stellen voor, dit verzoek onder de gebruikelijke voorwaarden in te willigen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van den heer B. P. Oudkerk, controleur var» de belastingen. Deze meent, door hei raadslid J. Groen Hzn. op ontoelaat bare wijze te zijn besprokenhij ver zoekt den Raad, hierover zijn afkeu ring uit te spreken. De Y oorzitter deelt mee, dat de heer Oudkerk een klacht wegens laster bij de Justitie heeft ingediend de Justitie heeft de zaak voor onder zoek in handen van den Commissaris van Politie gegeven. Daarom stelt hij voor, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer Groen meent, dat dit stuk niet bij den Raad behoort. Do heer Oudkerk heeft spreker in bet openbaar beklad. „Uit een onderzoek is mij gebleken, dat als men geweten had, hoe de vroegere levenswijze van den heer Oudkerk was geweest, deze nooit zulk een verantwoordelijke Be trekking had gekregen", zegt spreker. De heer Bramson zegt, dat deze zaak de Raad wèl aangaat. Hij merkt op, dat door de houding van don hees Groen het werken voor den heer Oud kerk onmogelijk wordt gomaakt. Spre ker kan het dan ook heel goed begrij pen, dat de heer Oudkerk een klacht bij den Raad indient. De beer Bram son vindt het niet goed, dat hier in dezen Raad altijd in iemands parti culier verleden gewroet wordt; daar heeft de heer Groen en niemand in den Raad hot recht too. De heer Z w a a u is met deze z&ak in het geheel niet bekend; hij zal dus zijn oordeel over een en ander op schorten. De heer Van der Plas, wethou der, keurt het schrijven van den heer Oudkerk zeer sterk af. Een ambte naar mag geen motie van afkeuring vragen, als de zaak niet eerst is on derzocht. Spreker had het beter go- vonden, als ae heer Oudkerk eerst een onderzoek gevraagd had. Overigen* betreurt hij het, dat de heer Groon zich over het verleden van den heor Oudkerk heeft uitgelaten. De heer Molenaar merkt op, dat deze zaak met den dienst der belastin gen niets te maken heefthet geldt nier een zuiver persoonlijke zaak tus- öchen de heeren Groen en Oudkerk. Het voorstel van B. en W., om het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, wordt aangenomen. De heer Bramson verklaart zich hiertegen. De rechtskundige raadslieden van den heer Geerlings hebben B. en W. medegedeeld, dat hij een actie om schadevergoeding zal instellen tegen de gemeente Zandvoort. Met een af koopsom ten bedrage van 95.000 zal echter genoegen genomen worden. Aangenomen wordt een voorstel van R. en W., om over deze zaak een rechtskundig advies in te winnen. B. en W. stellen voor, niet in U willigen een verzoek van den heer F. G. Geerlings, om op het terrein van het vroegere Palais d'Eté een tentoon stelling van Nederlandsche Kunstnij verheid te mogen inrichten, waarmee hij een gedeelte van de in 1921 gele den schade door het sluiten van „Mo nopolo" en „Le Helder" hoopt terug te winnen. Verschillende leden verklaren zich wel vóór een tentoonstelling, maar niet voor de daaraan verbonden at tracties. Deze zaak wordt in handen van B. en W. gesteld. B. en W. stellen voor, aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis voor het jaar 1922 een Bubsicfie van 1000 to verleenen. Vele leden bepleiten de wensche lijkheid, dat de gemeente het beheer van dit huis overneemt, omdat daar mee de verpleegden ten zeerste gebaat zouden zijn. In ieder geval wil men, dat het gemeentebestuur inedezeg- gingschap over deze stichting krijgt. De Voorzitter antwoordt, dat de Kroon hierover moet beslissen. De heer Koning zegt, dat de Raad met deze zaak niets te maken heeft. Dat is hem uit de oude papie ren van deze stichting gebleken. Hij is het volkomen met den Voorzitter eens, dat de Kroon hierover moet be slissen, maar zou het subsidie van f 1000 niet willen verleenen, voordat, het college van Regenten weer vol tallig is. Dit is geen bewijs van wan trouwen in den eenig overgebleven re Sent Dr. Gerke, maar spreker vindt, at Dr. Gerke te oud is, om dit werk alleen te verrichten. De Voorzitter cieelt mede, dat hij over deze zaak met Dr. Gerke heeft gesproken en daarbij den in druk kreeg, dat Dr. Gerke er waar schijnlijk niet op tegen zal zijn, dat in de twee bestaando vacatures van regenten twee raadsleden worden be noemd; spreker stelt dus voor, dit subsidie te verleenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. B. en W. stellen voor aan te gaan een kaegeldleening van 250.000. (In ons nummer van Donderdag werd hierover een financieels beschou wing geplaatst). De heer Zwaan criwaeert in een uitvoerige rede het financieel beleid van B. en W. Hij is door dit voorstel onaangenaam getroffen. Het is nog niet lang geleden, dat een leening van f 645.000 werd gesloten, met een be duidende financieel® schade voor de gemeente. Van deze som zou nu nog eigenlijk 327.900 aanwezig moeten zijnmaar B. en W. hebben alles voor andere doeleinden uitgegeven. Dat is voor hem een raadsel. Het is hem ge bleken, dat men in deze gemeente met het innen van de belastingen zeer zor geloos is. Als het op deze manier doorgaat, komt hier een groote ach terstand in de financiën der gemeente, tot groote schade van de belasting betalende inwoners, die er voor zullen moeten opdraaien. Spreker kan zich dan ook met dit voorstel niet ver eenigen. Do Voorzitter beantwoordt den heer Zwaajijiitvoerig en verdedigt het financieel beleid van B. en W. Spre ker merkt op, dat verschillende door den heer Zwaan genoemde posten ver antwoord kunnen worden. Vele stuk ken heeft de heer Zwaan niet gezien- De heer Zwaan: „Die had ik voor kladjes aangezien!" De Voorzitter .(voortgaande) „De accountant heeft in do boeken al les zorgvuldig nagegaan. Ik begrijp dat voortdurende hakken van den heer Zwaan op de wethouders die immers de vertrouwensmannen van den Raad zijn niet. Ik kan het niet helpen, dat de belastingen zoo slecht binnenkomen. Ik hoop, dat we in >922 niet zoo aan dit euvel mank zullen gaan, als in 1921. Ik kan u evenwel mededeelen, dat de accountant verklaard heeft, dat hier goed gehandeld is hij is over het finan cieel beheer zeer tevreden ca heeft dit gezegd in tegenwoordigheid van leden der finandeele commissie." De heer Bramson onderschrijft do meeaing van den heer Zwaan. Ook hü vindt het ontactisch, om gelden te gc- bruikea voor andere doeleinden, dan waarvoor do Raad zo heeft toegestaan. B. en W1 hadden den Raad in ieder go- val er over moeten hooren. Do finan deele commissie moet de gemeente nu maar eens uit het moeras helpen en spoedig een breedvoerige uiteenzetting van den financieelen toestand der ge meente geven. Spreker hoopt, dat B. en W. in do toekomst alleen gelden xut- len besteden voor zaken, waarvoor de Raad die heeft toegestaan. De heer Groen verdedigt het finan-, eicel beleid van B.- en Wi eu de heer Molenaar het werken- van de finan- cieelo commissie. Verschillende leden voeren hierover nog uitvoerig het woord.- De heer Zwaan stelt voor, het be drag van deze leening te verminderen tot f 1 $0.000. Bi en W. moeten dan tot de ingezetenen de dringende uitnoodi- ginjj richten, hun achterstallige belas ting te betalen. Do Voorzitter (boos) „Ach, me neer Zwaan, schei u toch uit! Op die manier zou ik er voor willen gaan ijve ren, niets meer uit te gevenl" Wethouder Van der Plas spreekt in denzel£(len geest. Het voorstel van den heer Zwaan wordt niet ondersteundi Het voorstel van B, en W, wordt aangenomen. De heer Zwaan verklaart zich tegen. Aan de orde komt een voorstel vau .B ea W. tot het verleenen van een voor schot van f 2896 aan de R.-K, school en een van f 1520 aan de Chr. Geref. School. Wordt goedgekeurd. Benoemd worden tot nieuwe leden voor de Schoolcommissie uit de ouders van leerlingen van open bare scholen de heer J. L. Pfundt uit dc ouders van leerlingen van bij zondere scholen de heer H. Bluys uit de onderwijzers aan de openbare scholen de heer H. van Asperen uit de onderwijzers aan bijzondere scholen mejuffrouw C. L. A. Tiggers j uit de meeiderjarige ingezetenenen mevrouw E. H, BrokmeierVan Eg- mond. In de vacature-mevrouw Kuynders wordt na eenige stemmingen bij loting be noemd mejuffrouw A. van der Werff Cd. Goedgekeurd wordt een voorstel tot strandverpachting. Vastgesteld wordt het kohier school geld. Aan de orde komt de afrekening met het rijk betreffende school D, De heer Zwaan stelt do volgende motie voor „De Raad verzoekt B. en W. het daarheen te willen leiden, dat aan C. Keur Jb.xn. zoo spoedig mogelijk zijn vordering inzake schoolbouw worde uit betaald." Deze motie, die met algemeene stem men wethouder Van der Plas blijft buiten stemming wordt aangenomen, zal ter kennis van Ged. Staten worden gebracht. Het voorstel betreffende de afrekening wordt aangehouden. B. en ,W. stelen voor, van den heer Schopman te koopen stukken grond aan de Groote Krocht, namelijk 284 M2 i 25 per M2 en 127 Ma h f 20 per M2. Dit voorstel zal in geheime zitting worden behandeld. Het voorstel betreffende de huur en verhuur van een lijkwagen wordt aange- Aangeboden wordt de verordening, regelende de wijze, waarop patiënten ge deeltelijk voor rekening der gemeente in ziekenhuizen kunnen worden opgeno men. Dit gedeelte van het werk van het Burgerlijk Armbestuur wordt opgedra gen aan een afzonderlijke commissie van drie personen. Dit voorstel wordt aangeboudenj Rondvraag. Den heer Van Helden is ter oore gekomen, dat bij de werkverschaffing onderscheid wordt gemaakt tusschen hen, dio zich voor werk aanmelden. Het is hem bekend, dat 'hier een behoeftig werkman geweigerd werd, terwijl iemand, die eigendommen heeft, is aan genomen. Wethouder Van der Plas merkt op, dat de heer Van Helden deze zaak niet in den Raad 'had moeten brengen. Hij had de gewenschtc inlichtingen toch wel kunnen krijgen. De heer Van Holden behoudt zich het redit voor, bij de rondvraag zaken ter sprake te brengen, die hij gewcnscht aoht. Do heer Koning verdedigt in deze de houding der commissie voor werk verschaffing. De heer VanHelden dankt voor de verkregen inlichtingen, maar spreekt den wensch uit, dat in de toekomst geen onbillijkheden meer bedreven zullen worden. De heer Bramson heeft ongeveer zes maanden geloden aan B. en W. het verzoek gericht, met minister Aalberse in correspondentie te treden inzake de volkshuisvesting in Zandvoort. Hij vraagt, of B. en W. aan dit verzoek heb ben voldaan. Want hij heeft vernomen, dat de woningbouwvereeniging „Een dracht maakt macht" spoedig met plan nen zal komen voor den bouw van ar beiderswoningen. De Voorzitter antwoordt, dat ©en brief naar den minister gezonden is, maar dat daarop nog geen antwoord is gekomen» Wethouder Van der Plas merkt op, dat dc woningbouw door den minis ter blijkbaar op de lange baan gescho ven wondt. Verschillende plannen wor den teruggestuurd. De premies worden lager en de eischen hooger. Te elf uur wordt de openbare ver gadering gesloten. De Raad gaat daarna nog in gehei me zitting. EJMLIDEN. Viaohaanvoer. Gedu rende de week van 16 bot en mot 22 Februari, 1922 zijn te IJmufden aan den rijkavischafslas aangekomen 63 Holandsohe en 19 Duitsohe stoom trawlers. 1 Duitoche IJsLandtrawler, 37 tr&wl loggers, 5 stoonïbeugers, 4 zoilbeugers (sloepen) en 4 kuetvis- achera, waarvan twee sleepboottraw lers. Do besommingen dier vaartui gen waren als volgt Hollandsche stoomtrawlers van Van f 677 tot f 560*2!>uitsr.he, idem, van f 326 tot f 37151 Duiteche IJs- lancltrawler f 4530: trawUoegers van f 127 tot f 1149; stoombeueers van f 2014 tot f 3049; zeilbeugers van f 1203 tot 2039, terwijl de ku3tvte- schere te zamen f 1538 b- somden. De aanvoer bestond uit 884762 K.G. trawlviscli: 38088 Iv.G. IJslandsch© vlich en 49,225 K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 240.049. BLOEMENDAAL.- Donderdagavond werd in hotel Vree- burg een vergadering gehouden, geor ganiseerd door de afdeeling Bloemen- daalSantpoort van de S. D. A. P. en een viertal andere organisaties In Bloe- mendaal cn Santpoort, De saai was ge heel bezet. In zijn openingswoord drukte de heer C. Schultz, voorzitter der afd. Bloe- mendaal der S. D. A. P. er zijn vol doening over uit, dat de vergaderingen steeds beter bezocht worden, hetgeen een bewijs is, dat de leden behoefte gevoe len aan meer geestelijke ontwikkeling. Dit is voor de besturen een aansporing, den volgenden winter hiermee voort te gaan. Na meegedeeld te hebben, dat den 2en Maart a.s. de laatste vergadering in dezen winter gehouden zal worden, waar de heer Kupers, secretaris van den Ned. Bond van Vakvereenigingen, als spreker zal optreden, gaf de heer Schultz het woord aan den heer Kees Meijer, die daarna een zeer onderhou dende en leerzame voordracht hield over Shakespeare's „De Koopman van Ve netië", Na het een en ander meegedeeld te hebben over de wijze, waarop Shake speare aan de stof voor zijn tooneelstuk- ken kwam en hoe hij oude verhalen of avonturen, vaak met voor onzen tijd onmogelijke gebeurtenissen, tot een stuk „lelend leven" wist te maken. rin de handelende personen behept of begaafd zijn met de gewone mensche- lijke neigingen, hartstochten, begeer ten, gebreken en deugden, analiseerde hij in 't bijzonder „De Koopman van Venette", zijnde Shakespeare's -werk (ontleend aan een oud Italiaansch boek je), dat zich het beste leent voor het tooneel. Van beide afzonderlijke verha len, waaruit dit tooneelwerk bestaat (de geschiedenis van den rijken koopman Antonio en in de schuld raken bij Shy- lock, en dat van Portia en het gegoo chel met de 3 metalen kastjes), gaf spreker een uitvoerig verslag, om ver- ■olgens het verband aan te geven, dat usschen beide aparte verhalen bestaat. Sprekers doel was, om het volle licht te laten vallen op de schoonheden van het geheele werk. Door de meesterlijke rtolking van de Shylock-rol door "on zen genialen Bouwmeester, valt al te veel licht op den Shylock-figuur, waar door het overige op den achtergrond gedrongen wordt. Dit doel heeft o.i. spreker uitstekend bereikt. Door een uitvoerige en duidelijke uiteenzetting van het innerlijke van dit tooneelwerk, kreeg het publiek een helder inzicht in de schoonheden van dit classieke stuk. Niet weinig droeg daartoe bij, de mees terlijke manier, waarop spreker eenige fragmenten citeerde, declameerde, zou den we haast zeggen. Een warm applaus beloonde spre ker, die voortdurend met de grootste aandacht werd beluisterd, voor zijn keu rige voordracht. In de pauze vergastte de heer Jos. de Cierck op een geniale vertolking van een Sonate van Bach. Onnoodig te ver melden, dat deze grootmeester op de viooL een geestdriftig applaus ten deel viel. 't Was in één woord een ware kunstavond, Na afloop werd een collecte gehou den voor noodlijdend Rusland« Koloniën EEN GEVAARVOLLE REIS. Te Soerabaja is, na een zeer bewogen reis, binnengeloopen het s.s. „Sima- loer" van de Maatsch. Nederland en gecharterd door de JavaChinaJapan- lijn voor haren dienst op den Pacific. Het schip is door een zwaren storm overvallen geworden, vertelt de „Loc.". Op is October van San Francisco ver trokken kwain de „Simaloer" 18 Oc tober to Portland Oregon aan, van waar het 28 October vertrok met bestem ming Yokohama. De reis was de eerste acht dagen voor spoedig, toen het schip op 5 November door een zwaren storm uit het Z.O. werd overvallen. Toen begon de misère. Vervaarlijke stortzeeën sloegen over het dek en door de zware deining en hooge zeeën stamp te het schip geweldig. Dat duurde dien nacht en den volgen den dag, waarbij 's morgens 5 uur ge constateerd werd, dat het niet meer naar het roer luisterde. Bij onderzoek bleek toen, dat twee tanden van het overbreng» rondsel van de sloomstuurinrichting af gebroken waren. Met do machine werd toen getracht een gunstige positie op zee in te nemen, hetgeen echter niet gelukte, waarna de machine stopgezet werd. De storm nam intusschen in hevig heid toe en de voortdurend over het ge heele schip heenslaande stortzeeën maak ten het noodig olie op de golven te gooien, In deze hachelijke positie, waarin het schip willoos aan den storm overgele verd was, werd ter voorziening in de bestuurbaarheid getracht, de handstuur- beweging in te zetten. Daarmede was men ongeveer te 10 uur gereed, waarna langzaam vooruitgestoomd kon worden. Den volgenden dag echter bleek ook het achterframe van de handstuurinrich ting stukgeslagen te zjjn en de stuur inrichting: zelf ontredderd. Reparatie hiervan was niet mogelijk, waarna men zich met man en macht aan de herstelling van de stoomstuuimachine zette. In den avond kreeg men draadlooze eibinding met het Amerikaansche s.s. ,-Unalga" en werd gevraagd of repa- atie mogelijk was in de haven Unalaska. Het antwoord was ontkennend; in ge noemde haven bestond die kans niet. Op 7 November kwam het s.s. „Ara kan" van denzelfden Pacific-dienst en ook door de JavaChinaJapan-lijn ge charterd, in de buurt. De kapitein van de „Simaloer" begaf zich, niettegen staande 't noodweer, aan boord van de „Arakan", cf van dien kant hulp mo gelijk kon zijn. Doch ook dit bleek een teleurstelling. Zoo moest men trachten met eigen middelen Yokohama te bereiken. Met een verdeeling van de beschik bare krachten in twee ploegen, werd dag en nacht onverpoosd gearbeid aan de herstelling van de stuurinrichting, waar- meie men 13 November eindelijk gereed kwam, zoodat naar Yokohama koers ge zet bon worden. Intusschen was net sèhip in die zeven dagen 196 mijl uit zijn koers gedreven. Op 25 en 26 November zat de „Sima loer" opnieuw in een zwaren storm en kreeg het schip door de hooge zeeën averij van anderen aard. Twee dagen later werd deze moeizame tocht te Yokohama beëindigd. Etat-major en bemanning hebben een betuiging van waardeering ontvangen voor hun bijzondere praestaties, waa: door het schip behouden is gebleven. Van hier en daar. LOONRAAD NEOERL. ÜPUOHWECEN. De Loonraad voor liet t>j>oorweg]>©r- sooeol naar het U. D. meldt, sa mengesteld ala volgt: Benoemd door uua Minister van Waterstaat: voorzitter Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, voorzatter dor Tweede Kaïnor, li troont; plaatsv. Mr. Dr. S. van Brukel, rechter arr.-rechtbank, utrecht» Leden, aango'.iuzeu door de direc tie: io. Ir. G. H. Brandt, ing. chef centrale werkplaats to lilrccht, plaats vervanger lr. H. F. ütt da Vries, mg. le ki., ilaariem; 2o. Ir. E. C. W. van Dijk, secretaris, chef alg. dienst, plaatsv, W. 11. Beijon. chef pereoneei- fondsen; 3o. Jhr. Mr. E. I.. Elms, hoofdinspecteur, dief pmsotuelzaken, plaatsv. Mr. Ch. F. P. Bodemeijer, afiL-chef le kJ. aig. dienst; 4o. J. II. Heijl, afd.-chef le kl. dienst van weg en werken, plaatsv. lr. F. A Brandt, afd.-chef le kl. dienst weg en werkt»; 5o. H. L Heijstor, afd.-cnef. le kl. dienst van het 1 ervoer, plaatsv. G. Leopold, afd.-chef le kl. dienst ver voer; 60. Ir. F. J. Kleljn, chef locomo tief dienst, plaatsv. Ir. H. F. Thijsen, chef Tractie; 7o. Ir. H. J. van Leao en, chef Bouwbureau electrischc Tractie, allen te Utrecht, plaatsv. lr. H. Goed hart, mg. eiectrische Tractie te Lei - sohéttdaiu; do. L. J. Stuv-mijn, afd.- chef le kl. ctien&t Exploitatie, piantsv. Jlir. H. de Ranitz, afd.-clief le kl. dienst van het vervoer, be idea te Utrecht. Leden, aangewezeu door het hoofd bestuur van: De lv er. van Spoor- 011 Tram wegpersoneel: lo. P. Moltmaker, vo r- zittcr der verecriiging. plaatsvenv. H. J. van Braambeek, chef de bureau dienst weg en werken te Utrecht; 2o. G. Joustra, 2e voorz. der ver., plaats- verv. E. van Hinte, mach., Den Haag; N. Nathans, secr. dor ver., plaats vervanger W. van Delft, penning meester dor vereen Lging. Den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raplmöl": lo. F. F. van Leur, draaiftr te Utrecht, plaatsverw. J. Heilemans, assistent- oontrokmr inventarlsgoederen te Utrecht; 2o. C. P. vtun Oostveen, ainbt den Bond, plaatsverv. G. II- H. H'aen, machinist, Zwolle; den Bond van ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwegen: L. Willoni- sen, bureaureferent dienst van weg en werken te Utrecht, plaatsverv. J. 11. Lijfermg, hoofdopz. te Amsterdam; den Neutr. Bond van Spoorwegper soneel: P. de Haan, commies centrale controle te Utrecht, plaastverv. A. II. van Wel, eerste haltechof tc Vlaardin- gen, Oost; don Prot. Chr. Bond van Spoorweg personeel: W. Belger, werktuigkundi ge te Utrecht, plaatsverv. J. Augus- teijn, hoofdcont 10leur te Zwolle. Secretaris van den Loon rand. Th. J. Koning, eerse chef de bureau bij do tweede n.fd. van den algem. dienst to Utrecht. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE BOUWBEDRIJVEN. Op het congres, dait, zooals wij reeds meldden, de samenwerkende bouw- vji k 0 r g an is aties te Utrecht zullen hou den, zullen de volgende stellingen worden behandeld: lo. Uit den chaos ten opzichte van de arbeidsvoorwaarden in het bouw bedrijf zijn langzamerhand, in overleg tusschen patroons- en werklieden organisaties, regelingen ontstaan, welke zeer gunstig voor het bedrijf en het bedrijfsleven hebben gewerkt. 3e. Bij pogingen om regelend op te treden, in het bijzonder ten opzichte van den arbeidsduur, werd-zeer dik wijls 6teun ondervonden van over heidslichamen, door het opnemen van bestek sliep al ingondie deze voorwaar den voor werken, door dezo lichamen aanbesteed, verplichtend voorge schreven. 3e. Uit plaatselijke regelingen zijn ten slotte, door grootere centralisatie zoowel van werkgevers- en werkne mersorganisaties, regelingen vo rtge- komeD, welke voor het geheele land geldend waren. Het culminatiepunt in deze is wel geweest de regeling van de arbeids voorwaarden in 1920, waarbij voor het geheele land de 8-urendag voor het bouwbedrijf werd ingevoerd. 4e. De werktijdverkorting heeft in het ahemeen nooit tot beperking der productie geleid, in geen geval zoo danig. dat een tekort aan bouwvak arbeiders moest worden geconsta teerd. Na verkorting van den werktijd kon dikwijls nog een betrekkelijk groote werkloosheid in liet bedrijf worden ■aargenomen. 5e. Het tekort aan arbeiders, 111 sommigo groepen den laaLten tijd ge- constateeid, is dan ook niet het go- volg van den verkorten arbeidsdag. Tal van andere factoren hebben hier aan medegewerkt, hetwelk reeds blijkt uit het feit, dat in sommige streken en tal van steden in ons land geen tekort aan arbeidskrachten bestaat, doch integendeel groote werklooshei wordt geconstateerd. 6e. De strijd tegen den achturen- dag vloeit dan ook niet voort uit over wegingen, speciaal aan het bouwbe drijf ontleend. In menig bedrijf wordt naar .argumenten gezocht om van deze wettelijke maatregelen, die zijn in het belang van de arbeidere, af te komen. Zoo ook in het bouwbedrijf. Doch de pogingen van den Aannemers bond moeten worden bezien in het licht van de algemeene agitatie, welke van -werkgeverszijde tegen den aclit- urendag wordt gevoerd en waarin jelal-een reactionaire stroonung t merken valt. Op gronden, ontleend aan het bon bedriif, behoeft van de algemeene wettelijke regeling niet tc worden geweken. 7e. Aan den wettelijk gorogelden achturendag rnoet een zoodanige moreel e beteekenis worden toegekenu, it om een niet bewezen stelling als in het adres van den Ned. Aannemere- bon neergelegd, deze niet in gevaar mag worden gebracht. De Arbeide- ret 1919 biedt in werkelijk noodzake lijke omstandigheden, voldoende ge- legenhcid om werktijdvcrruimnig mo gelijk te maken. DIENST- EN RUSTTIJDEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Jn zijn zitting van Vrijdag htcft de Tweede Kamer do motie van oen heor Vun Braambeek, luidende: „De Kamer, van oordeel, dat het niet noodig ia, d« dienst- en rusttijden van het spoor wogjkirsorieel In ongunstigen zin te wijzigen, gaat over tot de orde van den dag". VERWORPEN met 50 tegen 24 stem men. De andere motie van denzelfden vooreteller, luidende: „De Kamer, van oordeel, dat het «iet wensche» lijk is te bezuinigen op de exploitatie, uitgaven van de spoorwegen, door ontslag van personeel, op hetwelk het R. D. V. van toepassing is, overwegende, dat, zoo bezuiniging moet plaats hebben op de personeel- nitgavan, dit zal bel 100ren te geschie den door niet-aanvulling van vncatu- ree, gaat over tot de orde van den dag", werd VERWORPEN met 48 te een 26 Naar aanleiding van de voorgeno men beslissing van den Minister van Waterstaat inzake de dienst- en rust tijden van het spoorwegpersoneel, kenbaar gemaakt bij de debatten van de Tweede Kamer op 23 dezer heeft zich de R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael tele grafisch tot den Minister gewend om een nieuwe bespreking. Uit de Pers „De R.-K. Vakbeweging" wjjilt oen bespreking aan het rapport dor Staato- eomniissio die oen onderzoek instolde naar den urboid in de Duitsch industrie. Nadat het blad heeft gestaafd, dat uit hot rap port bijjkt, dat hot verkrijgen van over- werk-vergunningen in Duitsehland, donk zy het daar wotteljjk ingevoerd bedxvjfa- radonstelsel, gemakkoljjker gaat .tan in ons land, sehrjjft het: „Dit pleit voor het ook in ons land voor gestane beginsel om de uitvoering van de Arbeidswet zooveel mogeljjk aan de ambtoljjko bemoeiingen te onttrekken en to leggon in handen van do georgiuiisoor- tlo belanghebbenden. Do in aantocht zjjnde wijzigingen van de „Arbeidswet 1919" zjjn daarop dan ook roods berekend, zoodat ook op dit punt wellicht elk verschil mot Duitsch* land zal worden weggenomen. Als do werkgevers wat beter wildon me dewerken, zou spoedig de geheele uitvoe ring uit ambteljjke handen in die van d# georganiseerde groepen zelf lronnen over-, gaan. Hunne weuschon althans van do meerderheid gaan echter uiot diroct in do richting van oou behoorlijke medezeg genschap der arbeiders in het bodrjjfs- Iovcil Daardoor zal de ambtelijke be moeiing dan ook voorshands met to mis sen zjju. Voorts zal ook mot betrekking tot ds administrutiovo bemoeiingen, do aan staande wetswijziging vereenvoudiging brengen, door overwerkvorgunningen los te maken van individueele aanvragen, en zo in bepaalde omstandigheden of jnar-, gotjjden voor het geheele land of voor be» panldo gemeenten of gewesten, voor go- heelo bedrijfstakken toe te staan. Dat daardoor veel administratie on veel ambtelijk werk, benevens veel wnch< ten op vergunningen zal opgeheven wor-. don, behoeft wol geen betoog. Alles bijeen genomen mogen wo con- cludeoreD, dat do Arbeidswet in Neders land aan do industrie op do hoofdpunten geen grootere moeilijkheden in den weg logt dan do Dnitsche wetgeving aldaar. Voor zoover het do uitvoering betreft zal do a.s. wetswijziging de wenscheljjk gel-le ken soopelhoid kunnen brengen, zoodat dan olke grond voor de agitatie tegen de wet feitelyk wordt opgeheven. Of do agitatie daarmede ochter ook zal ophouden, is oon andere vxang. Daaromtrent zijn onze verwachtingen niet boog gespannen." DE ARBEIDSDUUR IN DE BOUWVAKKEN. „De .strijd", orgaan van liet N. V( V., maakt eenige opmerkingen naar aanleiding van iliet voorstel van mi nister Aalberse aan den Hoog en Raad van Arbeid gezonden om voc* het Bouwbedrijf den iö-urendag in te voeren. Het blad vindt de motie* voering dat de woningnood een lau, geren werktijd eisoht, na et nndei» dan een brutaliteit. Deze minister tocli heeft niets ge daan om de woningvoorziening te organiseeran, betoogt het, Hij heeft niets gedaan om een planmatigen bouw van woningen te verzekeren. Hij 1 leeft het laten gaan dat liet bouw bedrijf liet terrein werd waarop alle winstmakerij kon worden beoefend. Gevolg is, dat de woningbouw bleef bemeden wat noodzakelijk was en todh honderden bouwvakarbeider» gasn werk hadden. Na deze critiék kamt het blad op het plan van den minister om den 10 urendag mogelijk te maiken. Daar over schrijft het- „Wat wordt daarmee bereikt? Niets anders, dan dat de aanne mers, die iiet gevraagd hebben, geen coll. arbeidsovereenkomst zulle*: af sluiten met den 8-urendag en da arbeidersorganisaties geen overeen komst met iets andere dan den &- Urendag. Het gevoaig zal dan zijn, dat er of een uitsluiting komt of een ehaotl- pcho warwinkel. Dat is het eerste resultaaJt. De gansdhe arbeidersklasse zal de bouwvakarbeiders dan moeten steu nen in dien strijd. Het resultaat zal zijn, dat er in 1922 minder uren wordt dan wanneer de 8-uivr)dag hamdhaafd. Laten we nu rekenen, dat de werk gever» het onder leiding van onzen democrstischen minister winnen. Wat is dan hot resuttaat?

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6