Huiuirc Dram Buiteniandsch Overzicht TWEEDE BLAD Vrljriag 3 Haart 1932 Brieven Dit de Hofstad. De eerste lente-dagen, waarvan vol gens goede traditie Februari er eenige moet brengen, hebben we inderdaad ge had. De zon deed haar best, de wind hield zich stil en dus was het op de goede plekjes, zooals Den Haag er zoo vele heeft, al zeer genietelijk. Een onzer geliefkoosdste wandelingen, langs den boulevard en door de Boschjes heeft •weer haar eerste van een lange s naar we hopen, gekregen. De zee kalm en statig, slechts even rimpelde haar huid en zacht kaatste het zon nelicht op haar glimmende golfjes, 't Was nog voorjaarskil op de boulevard en slechts weinige wandelaars genoten met ons van de eerste verschijnselen van de naderende lente. In de Boschjes was het al beter. De crocussen kwamen op de zonnige plek ken zoowaar al uit den grond kijken en hier en daar lichtte een heel fijne groene tint door de heesters. Op de hoogere punten was het nog te frisch voor een oogenblik vertoeven, maar in de lagere gedeelten waar het heesierhout den wind keert was het werkelijk een verrukkelij ke temperatuur. Het wonen in Den Haag heeft de on geëvenaarde charme dat er èn bosch èn duin èn zee is, voor ieder verlangen dat gene wat hem het meest trekt en boeit en bet aangenaamst aandoet, 't Is heel be grijpelijk dat hij die in het harije van Amsterdam of Rotterdam is opgeroeid, zich niet gemakkelijk kan voegen in Den Haag, dat hij noch bosch noch duin noch zee als zijn verlangen heeft, maar hei staat wel vast, dat een groot deel van deze groote stedelingen als zij slechts langer hier vertoeven, toch den smaak er van te pakken krijgt. Verstokte stadsbewoners zijn heel dikwijls na eeai- gt.i ujd vurige bewonderaars geworden van de natuur en van de omgeving van Den Haag. Soms zelfs verzoent hen de kennismaking daarmede met veel wat zij in Den Haag niet prettig vinden. Wie eenmaal de vreugde van den dag in de buitenlucht, de geneugten van den pic-nic kent, die verheugt zich er over dat hij Hagenaar werd en dat hij thans vol-op van de natuur kan genieten. Deze gansche lontboezeming inoest t ons eens van het hart nu eindelijk de I winter voor goed schijnt heen te gaan en de lente in aantocht is. Als ik geen Hagenaar was zou ik Ha genaar wilen zijn, heeft menigeen dik wijls gezegd. Het klinkt al te chauvinis tisch. Ook in andere steden zoudt ge veel goeds vinden, snaar Den Haag beeft van alles wat, een elk wat wils, ge- lijlc men het pleegt te noemen en <fat 11 juist het bekoorlijke van de residentie. Door alle eeuwen heen is de schoon heid van Den Haag bezongen en be jubeld. Tal van dichters hebben bun poë tisch vuur ontvonkt aan de natuur in de omstreken van Den Haag. Veel daar van van de schoonheid moge ver dwenen zijn, er is nog heel veel over en heel veel dat op meer moderne wijze „schoon" is geworden. Het aloude Zorg vliet, dat door vader Cats tot in den treu- re is bepoëtiseerd, is lang niet meer het oude bosschage, maar het moderne villa park heeft ook zijn charme. Hier moet de tijd nog wat helpen om aan te vullen wat ontbreekt, n.l. het gewas dat dc massale villa's wegbergt en een meer idyllisch karakter geeft. De al te nieuwe steen-klompen steken te veel af bij de rustieke omgeving, voor zoover die dan nog over is gebleven nadat breedc we gen zijn aangelegd en groote plekken zijn kaal-gemaakt om er woonhuizen op te plaatsen. Van de natuur even naar de kunst. De gemeenteraad heeft het vorstelijk aanbod van dr. Bredius aanvaard, gelijk dat te wachten was. Dat nog vier leden van dien raad zich er tegen verklaarden, is te betreuren. Het heette op zuinig heidsoverwegingen dat men er tegen stemde, maar dit soort zuinigheid is van dat onverstandige soort waarmee de zui nigste mensch ten slotte ondergaat. De vergelijking met een huisvader, die tij delijk krap zit gaat ten opzichte van de overheid niet op. Ieder weet dat er een maal een betere tijd zal komen en dan moeten geen onherstelbare fouten zijn gemaakt. Indien men één overbodigen ambtenaar afschaft, is reeds het bedrag dat deze kunstaankoop eischt, gekapi taliseerd. Het zal niet moeilijk zijn zoo'n overbodige te vinden. Heel verstandig is de bepaling van dr. .Bredius, dat de bezichtiging van het nieuwe museum niet kosteloos zal zijn. Wanneer dat het geval is, stormt het den eersten tijd van den toeloop, waarvan gg'A niet het minste nut hoeft bij het bezichtigen. Die nieuwsgierigheid om eens in dat mooie huis te gaan kijken, moet worden tegengegaan. Afschuwelijk hinderlijk is dat reeds in de huizen waar verkooping wordt gehou den daar is hel propvol van do kij kers en als het dan verkoopdag is zijn er twintig personen. Op diezelfde wijze zon het straks propvol zijn in dr. Bredius' woning, vooral ook omdat deze in een wijk staat die daar zeer veel aanlei ding toe zal géven. Het is wel zeker dat als de deuren werden opengezet, onmid dellijk een paar honderd vrouwen naar binnen 'dringen, om eens te neuzen. Ge lukkig zal dit niet geschieden. Al kost het maar een kwartje dan is de kunst- begeerigheid onmiddellijk verdwenen. In verband met de kunst wijzen wo er ook op dat wederom dc subsidieerings- kwestie aan de orde is geweest. Men zal zich herinneren dat in Den Haag de belasting op bioscoop-voorstellingen is opgedreven, teneinde uit de grootere opbrengst de ware kunst te steunen. Met Jat stelsel ïs mta vastgeloopen hu weet men er niet meer uit te komen. Men gaat nu weer onderzoeken of men de gezelschappen die ware kunst geven, niet kan steunen dat men hun een deel der betaalde vermakelijkheids belasting teruggeeft. Dit is het systeem van de mijl-op-zeven want eerst de hef fing die veel Keld met zich sleept, daar na de berekening van de subsidies en dan weer de terugbetaling. Hier ziet tot welk een konsekwenties men kan komen, wanneer men eenmaal een verkeerd stelsel aanvaardt en belasting gaat heffen van objecten die niet alleen ongeschikt zijn voor Jat Joel, maar vol maakt onbillijk behandeld worden. Men beei"; ..vermakelijkheid" ten eenenmale als een verkeerd begrip aanvaard, om dat men daarin als hoofd-element de weelde zag. Dat is een ernstige fout. Misschien ware die te herstellen indien de ver makelijkheidsbelasting al niet zooveel opbracht dat het onmogelijk is geworden dit bedrag te missen. Zóó wreekt een fout zich steeds* HAGENAAR* DE CESLOTEN VREDESVERDRAGEN ZULLEN TE GENUA NIET GEWIJZIGD WORDEN. DE LEVERINCEN IN NATURA OM DE DUITSCHE OORLOCS- SCHULD AF TE BETALEN. DE BEPERKING VAN BEWAPE NINC DOOR JAPAN. BE8TAAT ER NOG EEN DUITSCH GEVAAR VOOR FRANKRIJK? Do regering en diplomaten zijn druk bazig van de atmosfeer voor de conferentie te Genua, te zuiveren. Uit Londen wordt geseind De conferentie te Boulogne tusscben Lloyd George en Poincaré heeft een einde gemaakt aan de vrees, welke in Frankrijk werd geuit, dat een der Verdragen van Versailles, Trianon, St. Cermaln of Neullly. door de Bespreking der economische kwesties te Genua zou worden aange tast. De vrees der Franechen was waarschijnlijw veroorzaakt door de omstandigheid, dat Poincaré ojet zelf te Cannes was, toen daar de resolutie omtrent de Genua-conferentie werden behandeld. De besprekingen te Bou logne dienden echter om te bewijzen, dat Groot-Brittennië evenals Frank rijk ven ooordeel is, dat de pricipes, waarop deze verdragen en hun eco nomische clausules berusten, uitslui tend een zaak zijn die de geallieerden betreft en niet op een conferentie mogen worden ter sprake gebracht, waar die neutrale mogendheden in de meerderheid zouden zijn. Natuurlijk ia het begrijpelijk, dat bij de bespreking van den algomeei- nen economische n toestand van Euro pa een verwiiaing naar de economi sche uitwerkig van deze verdragen on vermijdelijk kan zirn. Niettemin is het echter duidelijk, dat deze verdragen od zichzelf staan en dat Engeland het volkomen met Frankrijk eens is. Uit Moskou wordt het volgende ge meld omtrent h«t protest van Rusland tegen hot uitstellen van de oonferontie van Genua Daarin wordt bet volgende gezegd De Russische regeering. die het voorstel om aan do conferentie van Genua deel te nomen met den mees ten ernst behandelt n een gevolmach tigde dielagatie toestaande uit ver antwoordelijke vertegenwoordigers der regeering benoemd heeft, ver noemt aan den vooravond van het ver trek har er delegatie met verbazing, dat de oonferontie zonder meer is uit gesteld. Het beroep op de ininister- oriais in Italië is niet stekhoudend, wanneer men in aanmerking neemt, del tot hot bijeenroepen der confe rentie .besloten werd door de gevol machtigde minister-presidenten en de conferentie dringend noodzakelijk werd gaoht en haar de taak werd op gedragen om over het economische herstel van Europa en de algomeene wei vaart in elie landen te beraadsla gen. Te Cannes heeft men bepaalde ver dichtingen op zich genomen, die door toevallig veranderingen in de samenstelling der regeeringen niet mogen worden beïnvloed. Onder vaststelling van bei boven staande geeft de Russische regeering uit ine aan de verwachting, dat de En- tente-staten bij het vaststellen van een nieuwen datum voor de conferentie meer opmerkzaamheid zullen schen ken aan de overweging, dat de door hun vertegenwoordigers genomen be sluiten voor hen (bindend ziin. Voor de conferentie kunnen plaatsen wor den uitgezocht in een land, dat een duurzamer regeering bezit. Tenslotte doet de Russische regee ring het vooreted, de conferentie op den 236ten Maart te doen aanvangen en de regeering drie weken voor het begin der conferentie hiervan in ken nis te stellen. Tegenover vertegenwoordigers van de pers zijn door een vertegenwoordi ger van £et Duitsche ministerie voor Jen wederopbouw eenige verklaringen afgelegd ten aanzien van de nieuwe met vertegenwoordigers van de Com missie van Herstel gesloten overeen komst betreffende de leveringen in natura. Er werd op gewezen, dat do to Can nes door den Oppersten Raad vast gestelde cijfers wel iB waar nog met definitief zijn aangenomen en dat voor Frankrijk bovendien de overeen komst van Wiesbaden nou van kracht blijft, doch dat Frankrijk, zooals de zaken op het oogenblik Btaan, aan spraak kan maken op een bedrag van 950 millioen goudmark aan leve ringen in natura, terwijl de ovengo bij deze leveringen betrokken ge allieerde mogendheden te zamen op 500 millioen goudmark aan leverin gen in natura aanspraak kunnen ma ken. ïn deze bedragen zijn echter ook reeds vervat de Duitsche koIenJeve- ringen aan Italië en België en wel tot een bedrag van 120 tot 140 millioen goudmark. Voorts zijn van genoemde bedra- fen af te trekken de leveringen, wel- e tot dusvorre door Duitschland zijn gedaan en welke in het jaar 1922 nog zullen volgen en die op een totaal bedrag van 100 millioen goudmark worden geschat, ok komen voor at- trek m aanmerking de 25 welke door Engeland op grond van de re covery act op den Duitschen uit voer worden geheven en welke 80 tot 100 millioen goudmark uitmaken. Aldus blijven er nog 150 tot 200 millioen goudmark over, die door le veringen in natura moeten worden aangevuld. Een vaststelling van het aandeel, dat aan de afzonderlijke staten var bovengenoemde bedragen ten deel zal vallen, is nog niet geschied. Op de controle op den Duitschen bmtenlandschen handel zal de geslo ten overeenkomst niet van invloed "jn. Met betrekking tot de prijsvorming bestaan eveneens geen vas' gestelde regelen. De andere partij mag arti kelen, die de Duitsche uitvoercon- trole niet zijn gepasseerd, niet op rekening der schadeloosstelling bren gen. Om op rekening der schade loosstelling te worden gecrediteerd, moeten de leveranties minstens een waarde hebben van 1500 goudmark. Verder moet door een clausule wor den bepaald, dat de goederen niet verder mogen worden geëxporteerd, d. w. z. naar een ander land of ook wederom naar Duitschland terug. Het zou bijv. kunnen gebeuren, dat en Servische afnemer door den ïx'Cr]C0'?P jan Duitsche artikelen aan Nederland tegen goedkoope prijzen, de prijzen op de Duitsche markt, terug. Het zou bijv. kunnen gebeuren, dat een Servische afnemer door den verkoop van Duitsche artikelen aan Nederland tegen goedkoope prijzen, de prijzen op de Duitsche markt drukt. De geallieerde regeeringen zijn verplicht maatregelen to treffen te gen zulk een wederuitvoer. Indien wordt geconstateerd, dat desondanks herhaaldelijk tegen dit verbod gehan deld wordt, dan kan Duitschland de overeenkomst met het betrokken land opzeggen. In de schadeloosstellingscommiseie van den Economischen Rijksraad deelde een vertegenwoordiger der ie- geering in antwoord op een vraag me de, dat de regeering in verband met een afpraak met de andere contrac- teerende partijen niet in staat is, den tekst der overeenkomst in afzienba- tijd te publiceeren. an een lunch van <le Engelsch-Ame- rikaansche persvereeniging, waar Poin caré tafelpresident was, heeft deze een rede gehouden over de houding van Frankrijk vóór, tijdens en na den oorlog. Voor den oorlog was Frankrijk zoo vredelievend mogelijk, doch na den verwoestenden in val had het besloten, de wapens niet neer te leggen dan na de overwinning. De republiek had daarbij den troost, dat alle beschaafde volken aan haar kan» streden. Bij de vredesonderhandelingen had Frankrijk geen enkel territoriaal voor deel gezocht en alleen de teruggeving der vroeger ontrukte provincies. Sedert jaar had men kunnen zien, dat Frankrijk slechts zijn veiligheid ver langde en de beloofde schadeloosstel ling. „De F raas ch en rekenen op u besloot Poincaré om aan uw landge- nooten uiteen te zetten dat wij slechts gehoortamen aan de noodzakelijkheid. Plaatst gij Frankrijk in het ware licht." 't Duitsche Centrumblad „Germania" loont zich verontwaardigd over de uit latingen betreffende het Duitsche gevaar van Fabry in de Fransche Kamer, bij het debat over de legerwet. Het blad meent, dat men te Parijs krampachtige pogingen doet om het buitenland zand de oogen te strooien en men ver spreidt daarbij de dwaaste en belache lijkste berichten. „Bij het schrikkelijk verminderde en jammerlijk uitgeruste le ger, zooals Duitschland thans bezit, in gesloten als het is door landen, .he nauw met elkaar zijn verbonden als Po len, "België, Engeland en Frankrijk, het Duitsche volk wel krankzin nig zijn, indien het voornemens had om aan te vallen. Als Frankrijk, ondanks den slechten financieclen toestand, thans, nu de geheele wereld ontwapent, een buitengewoon sterk leger aan houdt, moet het wat anders in het schild RUBRIEK VAN ROIL DB D* RAKKER KLEURENHARMCXNIE. Het is ongetwijfeld waar, dat in eeri kamer de kleuren van behangsel, vloerbedekking, gordijnen enz. goed moeten harmonieeren, om een werke lijk blijvenden goodeu indruk te ma ken. Maar ook in deze richting kan overdreven worden. Toen een dame in New York haar kamers geheel in een bepaalde blauwe kleur had laten stot- feerou en meubileeren, kwam zij bij aanschouwing van het geheel, tot het resultaat, dat haar witte Perzische kat de kleurenharmonie verstoorde. Zij verfde liet anne dier dus blauw, wat de kat bijna het leven en haar een flinke boete kostte. Want de rech ter achtte dit dierenmishandeling en bleef doof voor haar verzoeken om fle raak maarblauw-blauw te laten. Ja, die kleurenkwestie is nog lang zoo eenvoudig niet. Wij moeten er vteeds voor oppassen dat we niet in Aet, alleszins menschelijke, geval ge raken van het echtpaar, dat op een kwaden dag van een welmeenende tante een eenigszins futuristisch ge kleurd canapékussen cadeau kreeg. Al dadelijk bleek, dat de helle kleu ren van het ding volkomen uit den toon vielen in de kamer met het rose behang, bet wijnroode kleed, de effen gordijnen, de ouderwetsche staande .lamp cn het schilderij met koetjes en 'Jtalfjes naar het leven. Daarom werd onmiddellijk een moderner behang itgezocht, bet karpet maakte pïaats rtoor een heller exemplaar, goraijnen en lamp werden gemoderniseerd, het schilderij werd door een cnbistisch Product vervangen. Toen het geheel l^ar was, bleek dat het kussen niet met de rest harmonieerde en het werd daarom achter slot opgeborgen. DEGENERATIE. Als do voorspellingen der wetten schap waarheid zijn, zal het mensche lijke ras in het jaar 3000 ongeveer ge wijzigd zijn tot een diersoort die mm- dcrwmrdig is aan de hoogste apen soort. De inamnen der wetenschap ko oien tegenwoordig vaak met zulke ont moedigende mededeelingen. Het men- echelijk ras degenereert reeds ©inde «en duizendtal jaren, zeggen zij. On ze haardos wordt bijv. scliaarscher. Zoo snel zelfs, dat over driehonderd jaar do menschheid wellicht kaal dooi het leven zal gaan. Met het gebit schijnt hel ook al mis te zijn. De vraag naar valsdhe tanden en kiezen wordt steeds grooler en de verstands kies komt bij ieder volgend geslacht wat later. Onze voorouders hadden grootere kaken dan wij, maar hun hoofden waren kleiner, Dit behoeft echter niet hoopvol te stemmen, waait oen groot hoofd beeft daarom alleen nog geen betere hei'seaia. Onzto oogen schijnen ook sledhter te worden en tnen beweert, dat 70 van dc menschheid het niet zonder bril kan doen. Onze ooren zijn nog uitstekend. Maar onze pessimistische beoordee- Vinrs zetton ook liior een domper-op 4nogelijk© blijdschap om dit fc-it. Al le dieren hebben een buitengewoon goed gehoor. Wij zijn kleiner geworden Maar de mannen der wetenschap doen ons ook een middel aan de band om hot degeneratieproces, zooal niet geheel te stuiten, dan toch te vertra gen. Wij moeten ophouden met het eten van gekookt voedsel. ROEL DE RAKKER: (Daily Sketch, Londen) Ik heb Dat ia honger, in orde jongen. papa. Hel lekkerste En wat heb stuk van de je bewaard, kip moest jongen I bewaren. Maar 1080 jaar. De zaak lijkt niet erg dringend. De waarschuwing zal wel weinig effect faebebn. En wat het jaar 3000 betreft\vte dan leeft, wie dan zorgt. DE WAARDE VAN SARDINES. Zuid Amerika is berucht als het land van de gele koorts. Er is nu ont dekt, dat deze ziekte met sardines be streden kan worden. De koorts wordt veroorzaakt door den steek van een bepaald soort muskiet. Nu is men er achter gekomen, dat een sardineinerk. wij bedoelen sardine-soort da „dhat- ta" zich zeer goed in zoet water accli matiseert en wat meer betee&ent, dat zij letterlijk verzot is op de larven gele-koorts muskieten. Vele chatta's zijn dus naai- de moe rassen overgebracht, waar zij alle larven vernietigen. Zoo is de sardine geworden tot weldoener der mensch heid. DE OORSPRONG VAN ZUDE Zijde is een van de oudst bekende weefsels. De ontdekking geschiedde ongeveer 50 eeuwen geleden, natuur lijk door de Chineezen. Het geschiedde aldus. In die grijze oudheid regeerde over China een jon ge keizierin, Si Ling Chi, veertien len tes oud- Op een goeden dag zag zii een zijdeworm aan het spinnen. Zij nam den draad weg en met haar liof- dames borduurde zij er haar japonnen mee. Aanvankelijk amuseerdie de kei zer zich ermede, maar toen zijn kei zerinnetje hem een geheel van zijde vei-vaardigd kleed aanbood,was hij zoo getroffen door den praohtigen glans, dat hij energiek medewerkte aan de stiohtimg van een nationale zijde- industrie. Eeuwenlang hielden de Chineezen ham geheim angstvallig voor andere volken verborgen. Schat ten werden vertillend met den uitvoer naar Indië, Perzië on Arabic. In het jaar 350 v. C. werd een Chi ne esoke prinses door een Indischen prins geschaakt en 't verhaal wil, dat zii in het geheim een aantal eitjes van zijderupsen en wat zaad van moerbei- boornen in haar sandalen verborgen, meenam. Zoo werd het geheim in In- daö bekend, naaar de prinses, die het verraden had, verdween op geheim zinnige wijze. EEN AARDRIJKSKUNDIGE FOUT. Wij behoeven er niet aan te herin neren dat het werelddeel Amerika, zijn naam ontleend aan don ItaLiaan- schen ontdekkingsreiziger Amerigo Vespucci, maar weinigen zullen we ten. hoe het gekomen is, dat deze naam gemeen goed- werd in stede van dien van Columbus, die toch het we relddeel het eerst betrad. Het Engelsche weekblad Fit-Bits, geeft ons de navolgende verklaring. In Mei van het jaar 1507, iuist een jaar na den dood van Columbus, echr-?ef een zekere Martin Waldsee- muller een boek, waarin o.a. een La- tiifiscbo beschrijving voorkwam van de vier ontdekkingsreizen van Ves- puoci. In dit boek stelde de schrijver voor het nieuw ontdekte werelddeel Amerika te noemen, omdat hij meen de dat Vespucci het ontdekt had. In 1508 verscheen de eerste, te Ro me gedrukte wereldkaart, waarin Amerika was opgenomen, zonder echter dien naam te dragen. Maar een jaar daarna verscheen plotseling die naam weer, alsof hij reeds alge meen geaccepteerd was en wel in een anoniem boek, te Straatsburg uitge geven. Bn tenslotte was het in 1514 do beroemde schilder iRoivardo da Vinei, die de eerste kaart maakte, waarop het nieuwe continent dén naam Amerika droeg. Zoo werd Co- 1 umbos van de eer ontroofd, zijn naam aan het land te geven, dat hij, dank zij zijn volharding, moed en on dom emtnsg eest, had weten te vinden. OPGERUIMDHEID. Het is niet te ontkennen dat de we reld wel eens wat opgeruimdheid mocht aanwennen. Niet de opge schroefde vreugde, gevolg van ellende of geestesleegheid, waaraan de menechheid tegenwoordig in hooge mate Jijdt, maar kalme, vriendelijke opgeruimdheid of vergenoegdheid. Amerikanen, die niets te zonder ling of te vaag vinden om een cam pagne tegen actie voor te beginnen, hebben hun landgenooten verzocht oen eens eer. nationale week van opge ruimdheid te houden. Zij willen hier mede aantoonen, dat alle dingen slechts de waarde hebben, die wij zelf er aan toekennen. De organisatoren van deze vreemde actie, hebben aic.h in de eerste plaats gericht tot alle New-Yorksche telefoon-abonnees, omdat aan de tele foon het menséhelijk ongeduld het meest en het snelst tot uiting komt. maar ook in de tramwagens, autobus sen, en treinen hebben zij zich niet onbetuigd gelaten* Zij hebben er aanplakbiljetten opgehangen met aanmaningen als„Als men door een meAreizigör omvergeloopen wordt, neemt men den hoed af", „Glimlach, wanneer iemand op uw teenen gaat staan" enz. Waarom zouden wij dit ook niet doen. zegt Excelsior, waaraan wij een en ander ontieenen. Wij moeten slechts vergeten dat de Fransche fi nanciën in moeilijke omstandigheden verkeer en, dat al onze takken van handel cn nijverheid den een na den ander in het moeras raken, dot Duitsohland ons niet betaalt, dat Rus land ons groote eommen eohuldig is, dat wij allen min "f tneer naar een huis zoeken enz. Twintig klein ig! zonder eonig belang. PSEUDO-OVDERNEMIXGEN- In tijden van eoonomische crisis, zijn de z.g. zaken promotors altijd hard aan het werk en zeer vaak succesvol in hun pogingen om lichtgeloovige lie den van hun spaorduiten af te helpen. Zoo zij uit de geschiedenis de zonder lingste ondernemingen bekend en 't is lang niet onmogelijk, dat wij van Iets dergelijke in de naaste toekomst meer zullen hoor en. In den tijd van de beruchte Zuid- zee-ondernaming. werd: bijv. getracht geld bijeen te kriigou voor..hot ex- ploiteeren van een artikel, dat groote winsten zal afwerpen, maar dat een geheim moet blijvon voor iedereen.*' Verder die exploitatie van het perpe tuum moHele in den vorm van 'n spe ciaal geconstrueerd wiel, hot onttrek ken van goud aan de zee, het exp'.oi- teeren tot winstgevende ondiernemin gen van de onbewoonde streken dei- wereld (kapitaal twaalfhonderd gul den). Op dit oogenblik bestaan er nog verscheidene ondernemingen, die zich het zoeken van verborgen schat ten in verschillende deelen der we- relditen doel gesteld hebben. Er zullen wel altijd menschen ge vonden wordon, die bereid zijn hun zuur verdiende gold te steken in onder nemingen, die een onbereikbaar of fictief doel nastreven, of op zijn minst gegrond ziin op buitengewoon specu latieve basis. BEVEILIGING TEGEïN DIEF STAL. Overal is het aantal diefstallen ont zettend gestegen, vooral in de groote steden in het buitenland. En zoo zijn vooral banken cn winkels er toe geko men zich te voorzien van extra bevei- liginganiddelen tegen dit gevaar. On langs werd te New-York een man, dde in een bank een valsche cheque had aangeboden, gepakt met behulp van een boven den ingang bevestigden bronzen adelaar, die door electrisch contact een sïrenegehuil aanheft, wan neer de kassier od een knopje drukt Thans heeft men een nieuwe uitvin ding in toepassing gebracht, die de ge- ömployeertTen van banken en win kels kan beveiligen tegen een gewo- penden overval. Beneden den toon bank is een klein pedaal aangebracht Al moet de aangevallene nu de han den opheffen op bevel van zijn bela gers, ziin voet is vrij om op het pedaal te drukken, waardoor een luide eleo- trische bel buiten aan het gebouw be gint te werken en tevens een licht sein „Politie" voor iedereen voorbij ganger zichtbaar wordt. Een andere uitvinding bestaat uit een vest, waarin in een bij zondere zak een revolver is vastgemaakt. Dit wapen is zoodanig geplaatst, dat het recht op het lichaam van den aanvaller is gericht, wanneer die tegenover den bedreigde staat. Het opheffen van "de anmen brengt een koord in beweging dat den trekker overhaalt en de revolver afvuurt- Dit idee lijkt ons niet van risico ontbloot, want de revolverdrager kan wel eens met de handen naar iets reiken en ongewild door het afgaan van de re volver een paniek en een ongeluk aanrichten EEN GODKOOP LAND. Wij zij er ons helaas maar al te goed van bewust, dat er wel goedkoope,re landen bestaan dan hei onze. En ols wij wienschen, dat het hier wat goed- kooper wordt, willen wij nog niet eens het onderste uit dc kan hebben door te wijzen op de prijzen in Thibet, y/aar van kolonel Howard—Bury, leider der Mount Eke rest exporidiie, het een en ander vertelt, In dat Ideale land betaalde de kolonel voor logemejit in een behoorlijk hub met groote tuin de somma van 35 cent per dag? Een huisknecht stolde hem «Je bescheiden sa!ariseisch van f 2,30 per jaar cn nam genoegen met een enkelen uitgaans avond per week. DE DESKUNDIGE - De Engelschen hebben veel goede eigenschappen, maar in liet spreken van vreemde talen zijn zii zeer zwak. Een aardige anecdote wordt ons dien aangaande verteld betreffende een professor in de Griekache taal aan een der Engelsche universiteiten. Een der studenten moest een stuk. van oen bekend Grieksch schrijver, hardop voorlezen. De jonge man vol deed aan het verzoek, maar na 6lechts enkele zinnen, werd hij in de rede gevallen door den professor: „Stop! üw uitspraak is vreeselijk. Hoe komt u aan zulk oen uitspraak t Waar komt u vandaan." Waarop de student in gebrekkig En- gelsch antwoordde „Uit Athene, professor." NAAR HET LEVEN. De Amerikanen besteden steeds bui tengewone zorg aan de aankleeding hunner films, Hein of groot. In een der nieuwste speelt de beroemde Ytiry Pickford als de „Kleine Lord", c&t aJs boek en tooneetstuk ook hier te lande zeer bekend is. Het groote eer oude kasteel van dun kleinen Lord a in deze film een getrouwe nabootsing van een der fraaiste Engelsche kas teel en. En om de deftige oud-Enge!sche huiskn echten in al hun eigenaardig heden en waardigheden op het doek te kunnen vereeuwigen, engageerde men zelfs een bekenden hotel-chef, die de zoogenaamde lakeien in evenveel mo- diel-dienaren wist te veranderen. DE BLOEDZUIGER, In sommige landen schijnt het ge bruik van den bloedzuiger voor medi sche doeleinden weer in eere te zullen worden hersteld. Sommige buitenland- sohe doktoren beweren, dat er geen betere methode bestaat voor het ver lichten van patiënten die aan ont stekingen leiden dan bloedzuigers. Vroeger werden de diert jes in groote massa's gekweekt. In 1S70 waren in Parijs alleen. niet minder dan 12 handelaars, die hun bestaan vonden in den verkoop van bloedzuigers, tegen den priis van ongeveer f 120 per duizend. Thans bestaat nog slechte een firma van die twaalf, die zijn ar tikel voor f 30 per duizend moet ver knopen. Tegenwoordig kunnen de Engelsche apothekers niet. aan de vraaf naar bloedzuigers voldoen, door het toene- mejide gebruik. De oude kweckeriien waar van tif<I tot tijd oude paarden in ccn vijver gebracht werden om den „voorraad" bloedzuigers te voe den. ziin verdwenen en er worden nog slechte bloedzuigers ingevoerd uil Turkije.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5