Rubriek van den Arbeid, Sport du b'fütrüicn ingezonden Sschtszaken MICHEL1N lïïïS üemengü Blauws Le aVdiiiuiiriijite hm Van hier en daar. HET CONFLICT IN DE MEUBEL INDUSTRIE. De werkgevers over arbitrage. MaaDdagrnr.ódag 20 Maai: vergaderde de commissie van vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties in de meu belmakers-, stoffeerders- en aanverwan te bedrijven, naar aanleiding van een van den R.-K, Rond van werknemers ontvangen voorstel om het hangende loongesrhi! aan arbitrage te onderwer pen. Lesio.en werd arbitrage te aanvaar den, mits die door den algemeenen en den Christelijken Rond van werkne mers ook gcwenscht wordt en de sta kingen die aan enkele fabrieken zijn uitgebroken, onmiddellijk worden op geheven. ]_>c drie wciknetnersboaden hebben gelijk geroeid den werkgeversorga nisaties bericht, dat rij hun leden heb ben geadviseerd resp. Zaterdag en Maandag a.s. den arbeid niet te hervat ten, indien niet voor dien tijd alsnog overeenstemming wordt bereikt. Te Deventer zijn met ingang van Maandag de loonen in het meubelma kers- en stoffeerdersbedrijf met 10 pCt. verlaagd. De v rellen namen hiermede geno- oUOINC PERIODIEKE VERHOOC1NC. Door het bestuur van den C. B. P. T. T. is een uitvoerig adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin wordt verzocht te willen bepalen, dat een periodieke verhooging van jaar wedde als gevolg van eene bestraffing alleen dan zal ingehouden worden, in dien dit bij het opleggen der straf noo- dig wordt geoordeeld. Thans koqu het n.l. voor dat iemand, die gcs;raft is met terugzetting in jaar wedde gedurende een bepaalden tijd, bo vendien ook de eerstvolgende periodieke verhooging eenigen tijd later ontvangt dan den daarvoor vastgesteldcn datum en zoodoende voor één'feit tweemaal ge straft wnrdt. UIT DE VENEN. Te Erica had een bespreking plaats tusschen het bestuur der afdccling Bar- gcrOosterveen en crostreken van den Cenlralen Vervenersbond en de bestu ren der landelijke arbeidersbonden. De besprekingen duurden ruim 2 uu: en droegen een algemeen karakter in verband met den slechten bedrijfstoe- stand in het betrokken rayon. Vastge steld werd, dat de bedrijfsmogelijkbeid voor de veenderijen in deze streken veel slechter is dan elders. Besloten werd een en ander in eigen boezem nader te bespreken en de conferentie 'oort te zetten op 23 Maart a.s. BIJDRACE WERKLOOSHEIDS- UITKEERINCEN HAVEN ARBEIDERS. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor van 1 Januari tot 30 Juni 1922 bijdragen te verleenen in de werk- loosheidsuitkeeringen, die door de Schcepvaartvercen. „Noond" zu'.len wor den gedaan aan de werklieden der Ha- venaibeidcrsrc-serve tot een bedrag- van 25 van de som, waarmede die uitkee- ringen gemiddeld per week een be drag van 3000 overschrijden, onder voorwaarde, dat het Rijk ten minste een even hoog subsidie verleent, en verder op de voorwaarden van uitkeering, door dca minister van Arbeid gesteld in zijn missive van 13 Febr. j.l.; en voor deze bijdragen een bedrag van 30.000 ter beschikking ie stellen. VERPLICHTE ARBITRACE BIJ ARSEILSCONFLICTEN, Naar uit Christiania wordt gemeld heeft de Noorscne Kamer met 68 tegen 8 stemmen een wetsontwerp aangeno men, waardoor de verplichte arbitrage bij arbeidsconflicten in Noorwegen wordt ingevoerd. Uit do Per» B. schrijft in „Het Volk" „Nu het Koninklijk Besluit is ver schenen, waarin de regelii-g van de dienst- en rusttijden voor het spoor wegpersoneel is vastgelegd, is het wel interessant om verschillende data in deze historie eens met elkaar te verge lijken. Men is dan sterk geneigd om aan bij- de-neus-nemcrij te gaan denken. «9 December neeft Wijnkoop vergun- ning gekregen om den minister over de dienst- en rusttijden te interpelleereo. 3 Januari zendt de minister het voor stel der directie om advies aan de di verse vakbonden, met verzoek hem uiter lijk 16 Januari van antwoord te dienen. 4 en 5 Januari berichtten de kramen, dat er „de volgende week" een confe rentie zal worden gehouden van verte genwoordiger* van de Ned. Spoorwegen, het Departement van Arbeid, het Depar tement van Waterstaat en den Raad van Toeacht op de spoorwegdiensten over deze voorstellen. 13 Januari heeft de minister daarna zijn eigen voorstel bij de Kroon inge diend. Januari bericht de minister aan de N. V., dien ten gevolge van de heer- schende griep niet op tijd gereed kon zijn met haar advies, dat wel een paar dagen uitstel kon wonden verleend. „Het zal niettemin aanbeveling verdie nen, dat uwe opmerkingen zoo spoodig mogelijk worden ingezonden." (Het voorstel van den minister was al drie dagen weg.) 24 Januari komt reeds het oordeel van den Raad van State bij de Ko ningin. 2 Februari worden alle vakbonden nog door den minister in audiëntie ontvan gen en met een effen gezicht aange hoord. 23 Februari wordt de minister geïn terpelleerd en bespreekt de Kamer nog io ernst den toestand. 27 Februari zendt de minister nog een nader- rapport aan de Kroon, doch dat kan niet aan het lijf hebben gehad, want de Raad van State werd er niet over gehoord en reeds den volgenden dag, 23 Februari, heeft de Koningin het Besluit uitgevaardigd en deze reuzen- comedte geautoriseerd. leder kan voor zich zelf nu wel af meten welke waarde deze minister aan een vakvcrecnigingsadvies en een Ka- merbesprelcing toekent." DE W1JZICINC DER ARBEIDSWET. In een tweede artikel in „De Maas bode" merkt Mr. Kortenhorst o.m. op: „Het wetsontwerp stelt het overleg tusschen in het bedrijf bestaande vak verenigingen bij de werktijdverlenging voorop, o. i. volkomen terechtdoch ai- leen wanneer geen vakverenigingen in eenig bedrijf bestaan, wordt genoegen genomen met een andere behoorlijke vertegenwoordiging der belanghebben den. Naar onze meening is op dit punt hei ontwerp onnoodig stroef. Wij erkennen zonder vooibeboud de gewenschlheid, orn de regeling van het iverieg dusdanig te maken, dat de par ijen hij dat overleg haar krachtigste zijde kunnen venoonen, doch in dit ge val zou het meer soepel-maken van de lier, waarop overleg moet worden gepleegd, aan dit beginsel geen af breuk doen. Immers, de ooniróle over de vraag of het overleg inderdaad volkomen is ge weest, berust volgens het ontwerp toch nog altijd bij den Minister. Het laatste woord der werktijdverlenging wordt niet gesproken door de partijen bij hei overleg, maar door den Minister. En nu rijst de vraag die wij bevestigend ischen te beantwoorden of 't niet beter ware, eenvoudig te bepalen, dat wanneer behoorlijk overleg is gepleegd over een werktijdverlcnging de Mi er bevoegd is de resultaten daarvan G. G.,- i75o Eendracht, if09Groote Vauxhal I, 1700H. V, K. I, 1700. S. S. S., 1655De Kroon, 1644D. O. K. I. 1642V. O. K., 1600De Dami.v ten I, 1593; Poedel. 1572; De Leeuwe rik I, 1561; 't Spaarne I, 1476; Haar lem, 1370; De Ooievaar, 1368. 2de vijftal De Prins II, 1702; D. O. K. II, 1614; Leeuwerik II, 1586; Water pas II, 1547 H. V. K. II, 1534 Groote Vauxhal II, 150S; De Volharding II, 1427 De Damiat€n II, 1355 't Spaar ne Tl, 1300. Zondag 2 April laatste rondgang. Deze beloofd interessant te worden, daar do clubs elkander niets toegeven en door verrassingen den gchcclcn uitslag niet vooruit te voorspellen is. Stand vrije baan, v. HolstD. El- linckhuyzen, 3927A. de Jong, 38—27; Cor Cassec, 3736—34; J. Hovingk, 373328 C. Reemers, 3727; Gie bels, 36—3532» H. Lohruan, 3636 <—345 P- v. Daalen, 3634 I. Weller, 3628 j I. Scholier, 36P. Houtgraaf, 35—35 J S. Myer, 35—34—34 J. Brink man, 3434—32 J. Stroucken, 34—34 30 L. van Berkum, 3434 Wesse- ling, 3432—3' 5 Joz. v. Eisen, 34H. Das, 34. Stand vrije baan. Klauwers J. Tromp 43—4336; Henneman 43—3836 J. Grootegoed, 424237 j. v. Maas winkel, 423S34; J. v. d. Veer, 41 4136; J. Klauwers, 414039; Lutrik, 4'35 P- C. v. Gaart, 40—38—36; Vugt 40;C. Visser, 3837. Zondag voortzetting op beide banen. Wij vrcezen, dat, zooals de zaak nu geformuleerd is, wederom teleurstellin gen niet zullen uitblijven. Des te meer zou dit te bejammeren zijn, omdat deze mislukking aan het sympathieke begin sel schade zou kunnen berokkenen." ,De Standaard", dies met instemming het ontwerp van wet bespreekt, zegt aan het slot van haar beschouwingen „Als een bewindsman als Minister Aalberse, die wee: aan welken hoon hij zich blot stelt, verklaart: mijn wijziging is noodig, wil onze nijverheid de crisis, waaronder zij gebukt gaat, te boven ko men, dan kan men wel aannemen, dat geen Minister die zijn verantwoordelijk heid tegenover zijn volk gevoelt, anders zou bandelen. Wij willen hopen, dat de verruiming, die de Minister voorstelt, spoedig lot stand zal komen en dat zij werkelijk van die beteekenis zal zijn dat ons bedrijfs leven uit de knel komt, waari nhet, ten gevolge van allerlei omstandigheden, omstandigheden ook buiten den arbeids tijd om, allengs gcra?)';te. Wij mogen er niet alles van verwach ten. Maar wij moeten evenmin onder schatten een verandering, als thans noodzakelijk wordt geoordeeld." VOETBAL. Storing der Zondagsrust. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee Tijdens een voetbalwedstrijd A. S. C. II— Quick Boys I, Zondag j.l. werd twee maal proces-verbaal door de politie op gemaakt wegens storing der Zondags rust. KECELEK. HAARLEMSCHE KECELBOND. Zondag 19 Maart heeft de 6de rond gang plaats gehad op de banen Klau wers en v. Holst. De stand is als volgt iste vijftalDe Prins I, 1757 De Prins I, 1756Waterpas L '747 Z. B. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie don inzender niet teruggegeven. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt da BeJactle zich niet aansprakelijk. DE EVENREDIGE VERTEGEN WOORDIGING. Nog enkele maanden scheiden ona van de verkiezingen voor de leden van liet Parlement en duizenden in den land'e die niet gereed zijn met de vraag op wien van de candidaten zij straks li:01 stem zullen uitbrengen. Dit vindt zijn oorzaak in liet stelsel der evenredige vertegenwoordiging. Men stemt niet op personen, doch op partijen. Ein de kentering, de ont wrichting van vele partijen, die gaan deweg naar buiten komt. de onhoud baarheid der coalitie en daarnaast het rood zwarte blok dat klaar staat om straks de regeering over te nemen dit zijn verschijnselen, uitwassen der evenredige vertegenwoordiging, die wijzen op een demoralisatie in de po litiek. En dit alles maakt het begrij pelijk, dat velen in dien chaos niet den weg weten te vinden. De gevolgen daarvan zijn: onverschilligheid, twij felzucht en verslapping. Mag een dus danige gesteldheid, die ona volk n ar beneden haait, bestendigd blijven? Mag ons land aan willekeur worden prijsgegeven? Door wien zal ons land geregeerd wordetn ep welke elschen zullen ge steld worden om het Kamerlidmaat schap waardig te zijn? Zal liet een keurbende vormen van hoogst na '1 mannen en vrouwen, de beetcin uit de besten des lands, die los van par tijbelang en partij dwang, zich zelf durven te zijn? Van diplomaten door kneed in het vak, maar ook begaan en bekend met dy noodem en de men taliteit van liet volk? Het doel van dit schrijiven is nu om _,j een en ander de aandacht te ves tigen, opdat eenierzijds worde voor komen, dat door het nogeeren der partijen vele stemmen voor bepaalde richtingen verloren gaan, of dat zelis niet worde gesterad; anderzijds, dat dit schrijven moge leiden tot een krachtig ingrijpen van de leiders van het volk, om ten behoeve van zeer vele kiezers te komen tot een betere regeling voor het stellen van zelf standige candidaten, die boven de partijen staan en aan wien men ee:i vrij mandaat durft toevertrouwen, opdat zoodoende ons vrijheidlievend cn democratisch volk in goede ban zal worden geleid. A. C. HUIZINGA-GRAMBERG. Finaiiciëele Berichten N.V. S. L. VAN NIEROP Go's (HANDELMIJ. IN LIQ. TE AMSTER DAM - Tengevolge van het genomen besluit op de Algemeane Veugadering van Aandeelhouders, gehouden op 24 Februari 3.tl.is de Maatschappij in liquidatie overgegaan. Het doet ons edhter, zegt liet be stuur, genoegen te kunnen mededee- len, dat de voortzetting der zaken onzer Vennootschap definitief is ge regeld. Te dien oimde zijn opgericht: le. de .Handelsvereniging Oost- Inöic" en 2e. de „Huidenhandel Leerlooierij Oost-Indié", welke Maat schappijen eveneens bonst zullen: werden met den verkoop onzer voor raden, terwijl zij, voorzoover moge lijk, gebruik zullen maken van de be staande organisatie op Java, zoowel aJs in Amsterdam. De „Handelsvereeniging Oost- Indiè" met een volgestort kapitaal van f 1.500.000 zal uitsluitend den Algemeenen Export naar Java Ier hand nemen, terwijl de „Huidenhan del Leerlooierij Oost-Indie", met een volgestort kapitaal van f 1.000.030 la opgericht met het doel, don Import van Huiden e.d. voort te zetten, en ter Exploitatie van de Looierij op Java. Als Directeuren van belde Maat schappijen zuilen fungeeren de hoe ren J. F. Frank en W. A. G. Pond- m:m, jarenlang verbonuen aan Van Nierop Co. 3 Handel Mij. Betreffend© het personeel der Am sterdam en J.ava-kantoren kuiMlen wij zeggen, dat dit is gekozen uit der. staf van S. L. van Nierop Go 's Handelmaatschappij. Beide Maatschappijen vangen hare werkzaamheden aam, zonder eenlge verplichtingen, voortvloelnede uit voorraden enz., terwijl zij, behalve de beschikking over bovengenoemde kapitalen, don vollen steun van ban kiers hebben Evenmin hebben de Maatschappijen verplichtingen te haren laste voor die overname der „goodvviM" van cïo liquideer einde Maatschappij. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Longerhouw c.a. (Fr.) ds. G. van Hoe ven. te Blokzijl. Bedankt voor het beroep te Rijssen (toez.) door ds. H. A. de Geus, te Vee- nendaal. GEREF. KERK. Aangenomen het beroep te Goiida da. J. Overduia, te Moerkapelle, NED. HERV. PREDIK ANTEN- YEREBNIGING. De Ned. Herv. Pred. V ereeniging aal 25 en 26 April baar jaarvergade ring te Utrecht houden in hotel de TEurope. Aan de orde komen de vol gende punten wan behandeling1. openingsrede door prof. dr. Iz. van DijkOrthodoxie referaat van dr. M. A. van Rhijn Heden daa^ohe Ad ven-' tiatisohe stroomineen, referent dr. S. H. F. J. Berkelibach van de Sprenkel Jeugdwerk, in'eiding door dr. M. J. A. de Vrijer; De predikant en de so- oiale vragen van onzen tijd, referaat van prof. dx. J. R. Slotemaker de Bruine. DE VALSCHE „THE GREYS"-SI- GARETTEN. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeelde heden den sigaxettenfabrikant, die te- iccbt had gestaan wegens het ten ver koop in voorraad hebben van een zeer greoten voorraad sigaretten, die het va.schelijk nagebootste merk hadden vaa „The Greys", waarop de Engel- schc firma Major Draphin ea Co., te Londen, Branch of the United King dom Tobacco Ltd. recht heeft, overeen komstig den eisch tot 2 maanden ge vangenisstraf. ONTROUW POLITIE-INSPECTEUR. Wij lezen in het Hbld. Voor de Rechtbank te Breda stond te recht de inspecteur van politóe uit Don gen, beklaagd dat hij gedurende 1921 meermalen verduistering had gepleegd. Toen er te Dongen oorlogswinst werd gemaakt, werd er een weödsch politie corps ingesteld, bestaande uit een in specteur, een hoofd-agent en vier agenten. Het personeel kreeg, behal ve een uniform die blonk van het goud, een overdadig tractement. Den inspec teur werd behalve emolumenten, ruim f 4000 toegekend, ofschoon de rustige rust in het plaatsje slechts zelden werd verstoord. Toen de tpd aanbrak, dat de wapens, welke ingeleverd waren sinds 1914, mochten worden teruggegeven aan den eigenaar tegen consent, gaf de burge meester den inspecteur van politie ver lof die stukken af te geven en te tee kenen. Beklaagde verleende die consenten, welke ongeldig waren, daar alleen de burgemeester gerechtigd is die te tee kenen, inde de gelden en eigende zich deze toe. Soms kreeg iemand zijn wapen voor ets, een ander werd dubbel berekend. Verantwoording der bedragen deed de inspecteur niet en werd hem ook niet gevraagd. Een tweeloops jachtgeweer, ook op- geborgen'in het gemeente-archief, eigen de de ambtenaar zich toe en liet het ver- koopen door zijn veldwachter. Toen de eigenaar zijn geweer terug vroeg, kreeg hij een ander. Onder vloed van tranen, beweerde beklaagde niet geweten te hebben, dat hij de gelden niet voor zich mocht houden. Het O. M., waargenomendoor mr. E. baron Speijart van Woerden, zette uiteen, waarom dit delict als verduiste ring moet gcqualificeerd worden, ver meldende hoe oirca 140 maai gemeente gelden door een dienaar van het gezag u behouden, hoe beschuldigde zich liet „stoppen" om processen-verbaal te stuiten, ea eischtc één jaar ea zes maan den gevangenisstraf. Mr. J. de Voort, uit Tilburg, toege voegd verdediger, memoreerde al wat er gunstig was in bekl. en drong op cle mentie aan. INGEZONDEN MEDEDEEL INGEN k 60 Cta. per regel. j BUITt NBAND, Cable, model 192-'f 6.— BINNENBAND, de beproefde oude.. 13.25 De sedert lal van jaren be roemde MICHEL1N BUITEN BANDEN tnei glad loopvlak I I worden zoolang de voorraad I etrext, opgei uiiud a I 4.50. Nieuwe vereche banden. Twaalf maanden garantie. G. P. DE VRicS I Gen. Cronjéslr. S3, Scholen Feuilleton (Naar Bet Amoiïkaanseh) DE STERKE DRANK IN NOORD- AMER1KA De officier va* Justitie te New-York verklaarde, dat 11a een zorgvuldig ondoizoek gebleken is, dat de spiritualiën die dagelijks clandestien te Ndw-Yark en Ma an dere steden verkocht worden, voor 9S aan stoffen bevatten, welke voor het gebruik totaal ongeschikt zijn en een doodelijk vergift inhouden. Er bestaat in het geheel geen ver schil in kwaliteit tusschen de sterke drank die verkocht wordt in de elite-hotels en in de gewone kroegen. INDRUKKEN VAN DE LEIPZICER MESSE. Men schrijft ons uit Leipzig dd. 19 Maart De tienduizenden en nog eens tien duizenden buitenlanders en Duitsohers allen bezoekers van de Lr.ipziger Früh ialirs Mesee .zij n weer vertrokken, hebben zich verenreid, niet alleen over Duitsahland dooli over Europa, over de eaheele wereld. Di tfeit alleen, dat uit alle handen der wereld handels- mensohen zijn ongetrokken naar Leip zig naar Duitsohland, 't land dat vier uren geleden met de geheele wereld bijna in oorlog was, I3 reeds een suc ces voor de Duitschc industrie en liet Duitsche prestatievermogen in het al gemeen en voor het bestuur van de Leipziser Mesee in het bijzonder. De Leipzigei Voorjaars Messe 1922 is een succes geworden, ondanks het feit. dat de den-eciatie van de Mark voortduurt, ondanks het de vorige week gelanceerde, doch later niet be vestigde. noch tegengesproken bericht, dat Duilschland niet langer in staat zou zijn de tiendasesche betalingen van een-en-dertig-injllloen gouden marken te voldoen, ondanks het uit blijven van een definitieve regeling van de schadevergoedingskwestie. Het succes van deze jaarbeurs blijkt zoo- nis gezegd uit het toeetroomen der tiendniizenden koopers uit alle oorden. Leipzig Is. zoo niet het middelpunt, dan toch aekex een zeer belangrijk centrum van den wereldhandel gewor den. De weldsche benaming van Welt- mesee verdient deze Jaarbeurs alles zins. Mein Lette hierbij op de tegenstrij digheid de belangrijkste jaarbeurs der wereld bevindt zich. ondanks alle conourrentle van het bultenLand (Praag vooral) in het land, dat den oorlog verloren heeft en welks finan- cieele toestand algemeen als zeer be denkelijk wordt beschouwd! Doch nergens beter dan in Duitsoh land beseft men. dal Duitschiand niet ondergaan kan. In de eerste plaats niet, omdat het geheel Europa in zijn val zou medeslepen. En in de tweede plaats niet, omdat Duitschiand, het Duitsohe volk, ondanks alle ontberin gen, ondanks den geleden nederlaag, nog krachtig .energiek, „leiaf.ungs- faehlg" is. Dit laatste, me enen wij. is in de tweede plaats het groote succes van de Leipziger Messe. Men voelt, zelfs, vanneer men door den groeten om- -ang noodgedwongen vluchtig de verschillende M esse-Palebon en -Ge- bouwen bezoekt, deze kracht en ener gie. Van de machtige, alles overwel digende Technische Messe tot. de af- deelingen voorde fijnere industrie be vestigenden indruk, dien men al rei zende, door Duitschiand krijgt, dial er gewerkt wordt. Krupp. de firma, welke -eens de „Dikke Bertha's" ver vaardigde exposeert thans in haar hal, in het midden waarvan een machtig krachtige Dieselmotor is geplaatst, al lerlei artikelen voor vredesdoeleinden gereedsclianoen, 1 andbouwwerktuigen, huishoudelijke artikelen en zelfs on derdeel en (platina) voor kunstgebit ten. De Deutsche Werke toont ons even eens haar vnedesproductenwaarbij vooral de scheep motoren opvallen. Wandelt men langs en tusschen die krachtige stalen producten van de ma chlnebouw-industrie, dan werpt men met kracht de gedachte van zich af, dat een land. dat deze machines kan voortbrengen, zou kunnen ondergaan. Niet zoo overweldigend, doch daar om niet minder grootsch en bewijs- gevend van de Duitsche arbeidskracht, 1 zijn andere afdeelingen als die van de 1 perceJein-induatrle, welke bijna alleen, even alse de machinebouwlndustrle, door de Duitsche firma's is vertegen woordigd. De toonzaal van de bekendo Rosentha; Porseleinfabriek doet aan als een wat overvol museum. Er be vinden zich groote stukken, schemer lampen e.d.. te groot voor Holiandr iche kamera, doch daarom niet minder mooi bewerkt, en kleinere kunstpro ducten uit de porselein-industrie, nier stukken cn praetische huishoudelijke artikelen, als serviezen. De Nederlandsche Porcelein-uuliis- trie. ook de beroemde Delftsche, heb ben wij op de Messe niet kunnen ont dekken in deze afdeeling. Wij hebben ons laten vertellen, dat een bekend© Nederlandsche fabriek een inzending had als onderdeel van een Duitsche firma. Wij willen dit niet zoo dado- liik als juist aannemen, want het lijkt ons beter niet vertegenwoordigd ta zijn, dan niet-zelfstandig. Indien de Nederlandsche industrie er geen heil in ziet in Leipzig, een centrum van den wereldhandel, te exDOseeren, laat zij het dan niet doen, ook niet vermomd. Een Belgisch® glasfabriek, hoewel volgens de verkla ringen van den vertegenwoordiger te® Messe niei in staat zijnde te oon- ourreeren. dacht er anders over en was aanwezig. Nog andere belangrijke afdeelingen zijn er. de Duitsche speelgoed-in dustrie. welke direct na den oorlog de wereldmarkt wist te heroveren, da Textielmesse, de metaalwaren-in dustrie. meubelindustrie, papierwn- rcn. enz. Het zou ons te ver voeren, titans hierover nog iets te zeegen. Nog even willen wij stilstaan bit een afdeeling welke dit jaar in het bijzonder de aandacht heeft gotrok- ken. nl. die der tabaksindustrie. Hoe wel deze industrie de laatste jaren een hooge vlucht heeft genomen, verkeert zij thans in moeilijke ometanr digheden. Zij moet behalve dan voor de heel slechte soorten sigaren, waarvoor Duitsohe tabak gebruikt wordt haar grondstoffen koop en in het buitenland, voornamelijk op de tabaksmarkt in Amsterdam. De prij zen dezer grondstoffen zijn van Duitsoh standpunt gezien, buiten gewoon hoog, met hel gevolg, dat da sigarenorijzen in Duitsohland onge meen zijn gestegen, en voor den ge middelde Duitsoher niet te betelen zijn. En toch. dat is wel het bijzonder© in dit geval en ook al weer een gevolg van de valuta-verhoudingen, zijn de sigaren van Nederlandschen kant beschouwd er zoo goedkoon. dat de Nederlandsche fabrikanten niet at leen «garen in Duitschiand laten ver vaardigen. d~-h ook a's koopera op treden van door Duitsche fabrieken afgeleverde tabaksproducten. Hieruit blijkt ten dnideüikste welk een belang rijke rol het arbeidsloon in deze in dustrie speelt. N.V. „DE TIJDGEEST1^ Trekking van 500 nummers ten overslaan var Notaris A. G. Muliê, Dinsdag 21 Maart 1922. Prijs van f 5000 5646 2000 19883 400 1557 3207 3935 12597 15329 200 19198 100 2149 6613 8281 9317 10387 17794 18371 Prijzen van f 90.eigen geld. 55 2775 5057 7477 9'90 11665 14255 16692 19403 125 2801 64 93 921611735 73 16737 IE 26 34 70 99 69 61 79 16951 95? 31 54 5147 7519 86 11818 14369 53 19" XI' 55 77 5263 47 96 32 14410 17028 H9 75 2910 5332 92 9522 33 37 39 V 43 7621 2311978 67 17160 Ifc 59 12009 14617 17217 67 15 26 23 76 41 32 54 91 79 59 64 97 12167 14771 1732Ü1C. m 54 ït 44 b6S9 SI 14655 17521 1 55 85 66 S0 12213 80 23 537 3105 5S23 7973 9720 67 14S3S 38 19! 602 3247 61 8035 9829 63 43 17734 6 8 50 5S03 54 44 12303 85 59 IK I 16 71 52 72 9919 37 SS 86 97 85 6059 8114 27 44 15003 17951 741 3332 85 42 26 12403 55 90 46 3422 6107 72 77 25 15321 18010 2£ 99 23 10 7/ 10117 12577 24 2Ü 8-49 47 33 8221 65 81 42 38 t 59 65 43 451027612615 15412 97 912 3531 54 50 10366 65 57 18130 Vöj 92 46 91 8331 56 78 93 50 20! i(? 1039 3622 6223 53 60 12794 97 58 ;i«j 52 31 42 8441 10423 12883 15513 59 4(Ü 1215 3713 85 73 105 H 93 41 70 35 6398 93 63 12934 15623 99 202öl| 1370 36 6429 97 10637 60 49 18210 1435 59 72 8503 86 90 15702 63 1610 62 6547 7 10706 96 15848 85 20324) 17 84 50 18 42 13016 15986 18327 23 99 6639 42 88 19 1600 4 32 42 3907 6765 8690 IC 60 4064 6314 96 11 1707 73 18 8709 -BBHIPH 1823 £0 36 52 40 62 85 90 ;2 .51 4189 86 61 11063 13339 16237 18624 S 82 4201 6900 8852 SO 41 4118737 2X32 J977 4366 7 73 94 64 69 18887 ~133 11125 13491 16309 18971 71 11321 13702 16 76 2C-XÏ 76 28 97 2219000 207: 83 41 13S12 65 13 15 7235 8Sil4'-6 48 83 19119 58 61 46 9010 64 13906 16429 50 64 4637 7261 19 70 17 53 76 86 58 S7 35 SS 43 74 192252!'J 2203 4786 7416 55 11532 14069 16518 66 2361 4819 52 7811610 87 -1819354 2464 4922 53 9121 13 14142 84 66 65 88 61 41 64 14204 16683 95 Vorige lijst stond 4419 m.z. 4490 2)7 72 5423 45 90 45 76 96 94 5577 7719 318 3023 5600 25 33 25 5726 26 2039 96 SS 4412 WJ 2141 35 7C03 45 4510 HOOFDSTUK IL De Elsinore lag volgeladen met ko len heel diep in het water, toen wij langszij kwamen. Ik had te weinig verstand van schepen om in staat te zijn hsax te bewonderen en bovendien was ik met in een stemming om tc bewonderen. 1b was liet nog niet met mij zeü eens, of ik de reis maar niet opgeven en met de sleepboot terug- koeren zou. Hieruit moet men niet opmaken, dat ik een besluiteloos xnensch ben. Juist het tegendeel. Het geval was, dat ik van het be gin af geen bijzonderen zin in de reis had. De e enige reden, waarom ik ze ondernam, was, d.-.t ik evenmin zin had in iets anders. Sedert eeni- gen tijd had het leven voor mij al zijn bekoring verloren. Ik was niet moedeloos on evenmin verveelde ik mij. Maar alles was mij onverschil lig. Ik gevoelde geen belangstelling meer in mijn medemenschen en al hun dwaze, oivietige beslo:nmeringen lteeds lang had ik genoeg van vrou wen!. Ik liad ae geduld, maar ïlc za# te goed Ixaar gubroken, om dooi- haar bekoord te kunnen worden. In 't kort ilk scheepte mij in op de Elsinore, omdat luet gmtafkteüjiker was diat te doen dan hel te latera; overigens was alles even akelig gemakkelijk. Dat was de vloak van dien toestand, waar in ik verkeerde. Da<urom was ik, toen ik aan boord van de Elsinore kwam, half besloten te zeggen, dat mijn ba gage maai- moest blijven, waar ze was, en afscheid te nemen van kapi tein West cn zjjn dochter. Ik meen haast, dat wat mij deed besluiten de vriendelijke glimlach was, waarmee juffrouw West mij welkom heette, toen ze onmiddellijk naar de kajuit 'ging, en datv ook het besef, dat het daar lokker warm was. Den heer Pikc, den eersten stuur man, had ik reeds ontmoet, toen ik het schip in het Eriedok bezocht. Hij glürrr a elite stijf era gedwongen, maax stak dc hand mt om mij te begroeten en draaide zich (ladteiijk om ten ein de eonigc bevelen, toe te roepen aan een half dozijn verkleumde jongens cn bejaarde mannen, die ergens uit het eohip te voorschijn kwamen. Me neer Piiiko had te veel gedronken, dot was zeker. Zijn gezicht was opgezet en ziin groote grlize oogem stonden i norsch en war era met bloed beioopen. 11c bleef aan dek met eon foezv aard hart kijken naar het aan boord brengen van mijn bagage, mijn zwak- bied verfoeitflKJ, welke mij weerhield d'e woorden te uiiten, da. eer een ein de aan zouden hebben gemaaikt. Wat ihèt half dozijn mammen betrof, d'iie de bagage nu avaar de hut droegen, zij weken gelieeil af van mijn voorstd- llung van matrozen. Iin olie geval had uk op de liners nog nooit Iets gezien, idat er op geleek. Een van hen, een jongen van acht tien met een levendag gezicht, lacht© mij toe met echt Italiaansche ocgen. tiaar hij was een dwerg. Zoo klein, dat hij geheel zeelaarzen en zuidwes ter scheen. En tóch was hij geen vol bloed Italiaan. Daarvan was ik zoo overtuigd, dat ik het den eersten stuurman vroeg, die norsch ant woordde: „Die? Shorty? Hij is een halfbloed. HaJf Italiaan, haff Japances of Matóer." Een oude man, die, naar ik hoorde, bootsman, was, liep zoo gebrekkig, dat ik dacht, dat hij kort geleden een ongeluk had gelhad. Zijn gezicht was dom era schaapachtig, en terwijl hij over liet dek voortschuifelde, bleef hij elke vijf passen staan met de handen op zijn buik en maakt© een zonder linge optillende beweging. Er zouden maanden voorbijgaan, waarin Ik hem dat wel duizendmaal zag doen, eer ik vernam, dat hom niets scheelde en dit eenvoudig een gewoonte van hem was. Zijn gezicht deed mij denken aan August den Domme, alleen was liet nog oneindig stommer cn wezen 100- zer. En zijn naam moeet juist Sundry Buyers zijn. Eu hij was bootsman op het mooie, Amerikaan-che zeil schip Elsinore bek,and als een der prachtigste zeilschepen in de vaart! In deze groep oude mannen en jon gens, die de bagage overbrachten, zag ik er maar één. Henry genaamd, een jongen van zestien jaar, die het meest I geleek op mijn voorstelling van een I matroos. Hij was vun eei. cpleidings- schip gekomen, verteld© de stuurman mij, en dit was zijn eerst© zeereis. Zijn gelaat was schrander en leven dig, evenals zijn bewegingen, en hij droeg zijn zeemanskleeding met be valligheid. En werkelijk, zooals ik la ter vernam, was hij de cenige echte matroos van het geheele schip. I-ïct grootst© gedeelte der beman ning was nog niet aan boord, maar werd elk oogenblik verwacht, ver klaarde de eerste stuurman met een onheilspellenden grijnslach. Degenen die zich nu aan boord bevonden, wa ren reeds to New-York aangeworven zonder de bemiddeling van kroegba zen. En hoe de overig© bemanning zou zijn, mocht de hemel weten zei- de de stuurman. Shorty, d© Japan ea se he en Italiaansche halfbloed, was volgens Pike een }>ekwaam zeeman, hoewel hij van de stoomvaart kwam en dit zijn ©eiste reis met een zeal- schip was. Gewone zeeluigrijnsde Pike in antwoord op oen vraag. Die hebben wij niet. Landrottenik moe'- er niet aan denkenElke straatslijper en koe herder is tegenwoordig een ervaren zeeman. Als zoodanig worden zij aan gemonsterd en daar worden ze naar be taald. De gansche koopvaardijuxarine is naar de haaien. Er zijn geen matro zen meer. Zij zijn allen gestorven, laug voor u geboren werd. De stuurman rook erg naar whiskey. Toch stond lüj stevig op zijn beenen en vertoonde geen teeken van dron kenschap. Eerst veel later' vernam ik, dat hij gewoonlijk karig met zijn woor den vras en alleen spraakzaam werd onder den invloed van den drank. He1 zou een r.sgen zijn geweest, als ik jaren geleden gestorven nas, zei- de hij, beter dan t© beleven, dat matrozen en zeilschepen van de zee verdwijnen. Maar de Elsinore is immers een der mooiste schepen, opperde ik. Jawelop 't oogenblik. Maar wat is ze? een verwensebt vracht schip. Ze is niet gebouwd voor zeilen, en als ze dat was, zouden er nog peen matrozen zijn om haar te bemannen. De vroegere Bchepeu 1 Als ik daaraan denk! De Gamecock, Bhoctin' Btar^ Flyin' Fisb, Witch o' the Wave, Stag- hound, Harvey Birch, Canvasbnok, Fleetwing, Sea Serpent, Northern Light I Ln als ik denk aan de vloot theeklippers, die in Hong-Kong gmgen ladeii en de Oos'elijke Passage door vlogen. O, een mooi gezicht, ecu mooi gezich' Ik begon belang in hem te stellen Hier was een man, een ecble man. Ik haastte mij niet, naar de kajuit te gaan, waar Wada mijn koffers uitpak te, maar bleef het dek op en neer loo- pen met den reusachtigen stuurman. Reusachtig was hij werkelijk, breedge schouderd, stevig van bouw en on danks zijn gebogen schouders volle zes voet lang. U heb'- een prachtig mannelijk fiuur, zeide ik bewonderend. yroeger, vroeger, mnmpeld6 bij droevig en de reuk van whiskey drong mij scherp in den neus. Ik keek naar zijn knokige handen. Uit eiken vinger had men er drie van mij kunnen maken. Hoeveel weegt u? vroeg ik. Tweehonderd en tien. E aar iri mijn besten tijd ben ik tot tweehon derd en veertig gekomen. En dus kan de Elsinore riet zei len, zeide ik, terugkeerend tot bet on derworp, dat hem belang inb<zemdo. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6