Belgis-Nederland (4-0) H.F.C. PROMOVEERT Voetbal. MIRIAM VÜETBAL-ÜITSIAGEN 1921-1922 HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 27 MAART 1922 TWEEDE BLAD SPORT EN WEDSTRIJDEN. E n gtoeia nederlaag der Nederlanders Het kranige H.F.C -Elftal, dat in dit seizoen zonder, totnogtoe, een enkelen wedstrijd te verliezen, het Kampioenschap van de 2de klasse A behaalde. Staande van links naar rechts: Cohen Tervaart, Zwang, Bijvoet, Kervel, Bouvy, Kreek, van Beekum, Kuypers. Zittend vl.n.r- Miezerus, Lamp, W. Reydon. naar het Engelsch van MARIA ALBANESL Net Belgische team in grootschen vorm. - een paar uitzonderingen na een mislukking. Het Nederlandse ha elftal op (Van een specialen verslaggever.) Zoo waren we dan om kwart voor achten des morgens van den grooten dag' op het perron aanwezig, wachtende op den specialen „Sportkroniek-trein", die precies op tijd binnenrolde en waar in we ons plaatsje zochten. Het begin was om zoo te zeggen al een teleurstelling. Op het perron be merkten we slechts een 25-tal Haarlem- sche liefhebbers waar we zeker op hon derd gerekend hadden en bovendien, de trein was zoo goed als leeg, dus ook uit Amsterdam was er blijkbaar niet zoo veel belangstelling als anders. Voeg daarbij een kouden trein, alsook druile rig weer en alle omstandigheden voor een druilerige stemming waien aanwe zig. Gelukkig kwamen in Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en niet te verge ten Roozendaal, de supporters opzetten en toen ter hoogte van laatstgenoemde plaats tegen alle verwachting ook nog het begeerde „Oranje-zonnetje", hoewel wat flauwtjes, doorkwam, nu, toen klom de stemming boven „nul". Tof enthousiasme kon het evenwel niet komen, 't Leek wel of we iets voor voelden. Anders wordt in zoo'n trein vol on derdanen van koning voetbal, waaron der velen die zelf spelen of speelden, nog wel eens een speler hoog opgehe meld en een ander „afgekamd", maar nu niets daarvan. Men wachtte af. Soms langs een station een klein hocratje of een wapperende vlag, maaT dat was al. in Antwerpen werd dat wat anders. Daar waren de drommen menschen, die rich door de straten bewogen positief oranje- en rood-wii-blauw gespikkeld. Overal de geliefde kleuren in vlaggen, vlaggetjes en kokarden. z.00 tegen één uur overheerschte het zuiver Hollandsen beslist op den Key- zerslei en omgeving. Daar scheen het centrum en de restaurants, waarvoor men de Hollandsche auto's bij tientallen kon tellen, maakten goede zaken. Hier „zat de stemming er in" en die werd zoo nu en dan op luidruchtige wijze verhoogd als een of andere allergekst toegedoste mi-caréme-stoet door de ziraten trok. Zoo zagen we een 40-tal dames in licht beige costuum met spori- broek en witte kousen, voorafgegaan door een muziekkorps en een aantal Hollanders danste er van pure pret achter mee. Tegen half twee begon do tocht naar 't Stadion We hoopten op een taxi, maar werden teleurgesteld. Er was namelijk een staking onder de chauffeurs die te gen de lage, door de stad vastgestelde tarieven, niet wilden rijden, zoodat èn de trams èn do aapjeskoetsiers, zelfs mei hun meest vervallen bakjes, goede zaken maakten. Uit alle stralen kwamen stroomen menschen, die zich ten slotte in één grpote deinende file oplosten in de Tichting van de groote arena. We tram den Maar hoe. 't Ging met slakkengang, tot l'ortuna ons tegenlachte en een le dige „privé-taxi", zooals er opstond, aan ons voorbij deed gaan, waarin wc konden overstappen. Zoo waren we er dan toch nog vlug, schoon h raison van frs. 20.Graag of niet. Het Stadion en omgeving bood den- zclfdcn prettig-drukken aanblik als ver leden jaar. Er voor een waar auto park. Er in een groote, joelende menig te, waaronder misschien een 5 h 6000 Nederlanders, voor een groot deel het Zuiden afkomstig. Ook hier nu niet een bepaald hoop volle stemming. De Hallanders dacti- ten heel even aan een kleine overwin ning en de Belgenaan een groote. Want we waren vóór den wed strijd beslist favoriet. Jan de Natris was de algemeen gevreesde man. Bo vendien zouden de Belgen ongeoefend zijn en hadden ze twee invallers, Waaronder één aan de spil Laten we direct beginnen te zeggen, dat, als dit nog mogelijk is. deze spil, deze Van Haiine boven de anderen nog niet uitstak, in al wat men goe de voetbalkwaliteiten noemt. Opstel len, opvangen, zuiver plaatsen, voe den en verdedigen. Langzamerhand naderen wo 3 uut en is op de tribunes zoo goed als geen plaats meer over. Men maakt een r' moerig concert op toeters ratel: claxons en hoorn. Vlak boven de peraloges naast de officieele tribune, waarin o.a. kolonel Gil&ora, Minister van Oorlog aanwe zig is hooren we zelfs zoo nu en dan een misthoorn, die een lang en dof oeoeoett uitstoot. Te 3.25 uur komen omze spelers in 't veld, ze worden hartelijk toege juicht en onder loeiend applaus ko men 2 minuten later do Belgen, ln oranje trui en witten broek. Nederland: Van Tilburg (doel), Pelser, Lietzen (achter), Hordijk, Denis, Legger (midden), Tetzmer, Rodermond, Van Gendt. Del- sen. de Natris (voor) Scheidsrechter de Engolschmaii Newman. De Belgen in roodo trui en roode broek stelten zich alsvolgt op: Bastin, Larnou, Thys, Copper, Noliet, Vandor Velde, Van HaSme, Dre Fieren, Verbeeck. Swartebroeckx. De Bic, Ze maken een stevigen indruk, de Belgen. Roaermond wint den toss en ver kiest eerst met het beetje wind en zon ui den rug te spelen, waarna de Belgen te 3-33 uur, alles Hollandsche tijd, aftrappen Al dadelijk ontwikkelt zich een wa tervlug spel, dat zioli voornamelijk op de Nederlandsche helft beweegt. De Belgen toonen meesterschap van den bal to bezitten em zetten geweldig op. Hierbij komt ons eerste zwakke puni aan het licht in den persoon van Hor dijk. Hij trapt slecht weg, wordt her haaldelijk gepasseerd en knjgt Hoe genaamd geen kans aan de water- vlugge linkerwlng den bal te ontne men. Bovendien is zijn opstellen slecht, zoodat voorloopig aan links het meeste gevaar dreigt. Toch komt het van rechts ais Legger even buiten het beruchte gebied hands maakt. De strafschop wordt door Thya keihard genomen, doch weggewerkt. De bal komt via Legger bij de Natris, die den bal laat uitloopen en het binnen 10 minuten met den linksbuiten Bas tin aan den stok heeft en daarna ook nog met een lialf-back. Hij treedt een paar maal hardhandig op, wordt door den scheidsrechter, die den wed strijd uitstekend leidde. gewaar schuwd en veroorzaakt een vrijen schop. Deze wordt door NoMet heel goed genomen en Hordijk kan slechts redden door een speler forsch op zij te zetten, waarna de hal achter loopt. In deze periode zijn de Hollanders op een enkele weinig gevaarlijke uitval na, bijna voortdurend Ingesloten en men voelt, dat de eeiiet goal er één voor Belgié zal zijn. Wel wordt door de beide Holland- sc-iie vleugels zoo nu en dan goed op gebracht, en volgt zelfs oens een schot van Delsen, die de eemge man in de voorhoede der onzen was, wel ke voor de tegenpartij gevaar kon op leveren, maar dit mocht niet baten. Tussohen onze voorhoede spelers was absoluut geen verband De groote handicap was evenwel de middenlinie Het leek zoo nu en dan of die er niet was. Gevolg een ge weldige pressie op de backs en den keeper, die niet zonder gevolg kon blijven. Dan zien we het gebeuren. Legger kan den watc-rv-luggen recliterwing weer oens niet houden, waardoor Cop per kans krijgt schitterend ln te zet ten. Maar Deniö kan nog juist wegwer ken vlak voor van Tilburg's voeten weg. Het is evenwel uitstel van executie. Van Haime geeft keurig aan Larnoe aan, die met een onhoudbaar vlie gend soliot scoori. Er is dan een klein half uur gespeeld. De HoLandsche gezichten betrek ken. Tegen zulk spel is geen volhou den bestand. De Belgen zijn over al' linièn schitterend. Komt er nog eens een aanval der onzen, dan strandt die op Verbeek, die de beste achterspeier van 't veld was. Naast hem moet dadelijk ge noemd worden Van der Velde, wiens opstellen bijna wiskunstig zeker was en die het geheele trio Rodermond, Tetzner, Hordijk volkomen in be dwang had. Eens denken we Copper te zien sco ren, maar zijn keihard schot gaat rakelings langs Van nu al komen de onzen bijna niet meer op de Belgische helft De verdediging heeft het zwaar te ver antwoorden, doch Van Tilburg redt eenige malen schitterend o.a. een maal na een corner en ook Lietzen komt er in. Hij kan evenwel niet ha len hij F. Pelsen, die kalm en vast speelt en ontelbare aanvallen stuit: Slechts door uittrappen kon dikwijls worden gered. Na eon ingooi volgt dan opeens een ver en hard schot van TJiys, dat juist overgaat en oven latei- van denzelfden speler een schot ln buitenspel genomen. Na den hiervoor genomen vrijen schop belandt de bal bij Noliet, die met een groote boog voorzet, waarop van Larnou een mooi schot volgt, dat door Van Tilburg uitstekend wordt verwerkt. 't Brengt geen opluchting en als een corner ongeveer 15 Meter voor doel wordt geplaatst, trapt v. d. Veldje oi houdbaar in den linkerbovenhoek ln. Hierop komen de Oranjemannen een oogenblikje los en Jan de Natris doet enkeiijk iets goeds, maar Swartn- broeckx werkt weg. Tot nu toe behoefde de Belgische doelverdediger slechts 2 a 3 maal op te treden. Hij maakte daarbij geen ze keren indruk en het scheen zoo, dat er met een goed schot op Item wel eens kan6je was te wagen. Zoover konden we het echter niet brengen en do rust gaat in met 2U Na de rust, ais beide elftallen in 't veld zijn, hooren we plotseling ergens aan den kant ons volkslied en alles staat op en ontbloot hot hoofd, ter wijl de spelers in militaire houding blijven staan. Daarop volgt de Bra- banccamo. Dan wordt ten 4.35 uur opnieuw be gonnen en 't wordt weer 't zelfde spelletje van voor de rust. 95 der aanvallen zijn voor Bel gië en uit één van deze trapt Goppee, voor den uitgeloopen van Tilburg heen het dorde doelpunt in. Dit is o minuten na do ruf*. Nu is alle hoop weg. Het is een go- slagen elftal en het Nedei landsch© spel is meer dan slecht. Alleen Deisen, Pelser en van Tilburg toonen 2ich iru hun plaats waardig. Van Tilburg redt herhaaldelijk. Eens zelfs door 15 M. uit zijn doel te loopen voorkomt hij ©en zeker punt, terwijl hij ev©n te voren door den bal en Lietzen in 't veld te ©laan heeft gered. Lietzen heeft hierdoor een uioedneus opse.oopen en voor hem wordt gestopt. One geheel© elftal probeert door forscli spal het gebrek aan techniek te verhelpen, wat ten gevolge heeft dat versci lillend© malen voor kleine bles suren <ie spe.era (meestal Belgen) moet worden onderbroken. Bijzondere vermelding verdient een kwartier na de hervatting een Hol- landsoh overwicht, dat zeiter 10 mi nuten duurde au waarin ieder dacht, dat ton minste de ©er nog zou wordon gered. Delsen zendt dan ook nu mooi opbrengen een nijdig schot in, dat door de Bie goed wordt verwerkt. Maar hierna is het dan ook gedaan. Nog volgen voor de Hollanders de en- ke.e hoekschoppen die zij gedurende den gebeelen wedstrijd slechts op het Belgische doel te nemen kregen, maar deze leveren geeu gevaar op voor de gasten. Van der Velde heeft weer 7 minuten het veld verlaten voor een kniebles suur maar dat kan den Hollanders niet baten. Zc»j nu en dan lijkt het of de Natris er zin in krijgt en loopt hij aardig langs het lijntje, ja, hij geeft zelfs een uitstekenden voorzet, gevolgd door een schot van Van Gendt, dat de Bie evenwel schitterend stopt. We zien Denis den center-half der Belgen van achter aanvallen en de vrije schop, hiervan genomen, belandt bij Due. Fiereos, deze geeft over aan Noliet, met een lange center, w aarbij deze speler Letzen met een sneltrein vaartje passeert. Hij zet schitterend voor en de bal wordt door Larnoe om gehaald, en meteen langs van Tilburg gejaagd. De mooiste goal van den wedstrijd! Hierna volgt nog een prachtvoorzet van Noliet, die echter door Van Til burg wordt weggestompt en dan is 't afge'.oopen. Een geweldig hoera breekt los. En 't is verdiend 1 Het Belgische spel herinnert aan het beste Engelscho spel. De Belgen speelden een technisch onovertrelfe- lijkc partij voetbal, 't Zijn allen goede loop ars, zo hebben uithoudingsvermo gen en ja, wat hebben ze niet, dat een goed voetballer wel moet hebben? Eu de onzen? Ik sclireef het hier boven. Een mislukking en een raad sel. Wist dit team van de Franschen te winnen met 5—1>7 Een ding moet on© echter van 't hart. Laten wo speiers in 't veld bren gen die zich als heer gedragen. Laten wo Jan de Natris afvragen of hij, op eerewoord nu eens geen ruzie wii ma ken en wel telkens wec-r, met de te genpartij, want we blameeren onj. Herhaaldelijk werd hij uitgefloten om zijn onsportief optreden. We kunnen toch wel een linksbui ten vinden (lie even voel presteert ais hij; want hij vatte het "bovendien van middag kalmpjes op, was meestal meer toeschouwer dan speior. En kunnen we geen vinden, dan DeJsen linksbuiten en Buitcweg of jur 1-laak linksbinnen. En de anderen? Het is aan de elftaj commissie uit te maken wie het m zuilen zijn. Zeker is dat er gemakke lijk spelers gevonden kunneai worden die het evengoed en beter doen dan deze. Het is te begrijpen dat we blij wa ren dat het afgeloopen was en we vlug onzen „extra" konden opzoeken, die aan de Zuid-Statie ons wachtte en precies op tijd ons weer in 't land van koffie en dikke room te rugbracht. Zij nog vermeld dat in dien extra nu de critïek niet „van de lucht" was. Onze buren in de aangrenzende coupé praatten er 5 uur over vol en hadden toen nog het juiste elftal niet gevonden. Enfin, dat zullen we op den twee den Paaschdag intusschon dan wei zien. We honen. Moeten wo ook vreeyen? D. WESTELIJKE EERSTE KLAS. Haarlim 8. C. H. Blauw Wit £parUtaa Feuilleton „Maar waarom ga jij weer op reis? Vindt je dat werkelijk wel verstan dig?" Lord Norohester haalde do schou ders op. „Ik geloof, dat het op het oogen- blik wel het verstandigste is. Miriam dringt er op aan, dat ik gaan zal. Zij zegt, dat mijn tegenwoordigheid haar zenuwachtig maakt". Framley antwoordde niet dadelijk. „Ik hoopte,'' ging Norohester voort, v.dat jij, terwijl ik weg ben, Miriam met raat! en daad terzijde zoudt staan. Jo bent de eenige van mijn ken nissen dien zij niet haat Als jo er echter geen zin in hebt, zeg het dan ronduit". Richard stak een sigaar op en zei toen eenigszins aarzelend: „Tu i. ik den laatst keer bij je wa_s, scheen het mij toe, dat je vrouw de gedachte, dat je weer alleen op reis zoudt gaan, vreeeelijk vond". „Be6t mogelijk, maar ze is sedert geheel van inzicht veranderd". 1 „Waarom neemt je haar niet mee?" Omdat ze niet wil. Ze zegt, dat zij reizen haat. Je weet niet, hoe moei lijk ze is", weer zuohtte Lord Nor ohester, „maai* ik heb toch ook diep medelijden met haar. Het moei erg eenzaam voor haar zijn in dat groote huis van mij. Als wo toch maar iemand hadden, die haar gezelschap zou willen houden. Ik neb gemerkt, dat ze liet heerlijk zou vinden, als Evelyn eens kwam loge er en. Ze heeft een groote vereering voor haar, maar Moeder zou dat natuurlijk niet toe staan. Het is zoo jammei-, dat we geen kindertal hebben. Miriam is dol op kinderen. lederen keer, nadat jij over die vermakelijke, klein© kleuters van je zuster gepraat hebt, is zij hee- lemaal overstuur. Weet je niet iemand die bij Miriam als gezelschapsdame of zoo iets zou willen komen, of zou Peggy ons hierbij missohien kunnen helpen „Ik zal er eens over denkon", zei Framley, „maar vertel mo nu eens, wat. j© zeJf voor plannen hebt" Lord Norohester begon te vertellen, hoe hij een autotocht dacht te maken en stond al pratende op. I „Kom", zei hij, „laten we hier niet I langer zitten. Ga mee naar Wardley. i Die geeft vanavond een champagme- fuif". Dank je", zei Framley, „ik word inr 7.iittfA Hinr7«TV' te oud voor zulke dingen", HOOFDSTUK VII. Ellen kwam van haar tocht naar Ealing moe en alles behaJvo opge wekt terug.' Zij bad besloten, de twee kleine kamertjes, die zij er gezien had maar te nemen, hoewel zij, als zij er aan dacht in dat sombere huis in die leelij-ke, small© straat te moeten wo nen, bijna den moed verloor Zij deed echter haar best, juffrouw" Ghad- wiek hier niets van te laten merken. Op haar kamertje gekomen, ging zij dadelijk naar bed, maar het was haar onmogelijk den slaap to vatten. Iloo zou zij da eenzaamheid dragen, ai was die nog beter dan het gezelschap van haar tante en haar nichtjes. Al lerlei plannen woelden haar door hex hoofd, maar zij kon tot geen beslis sing komen. Ondertusschen had Framley een on derhoud mot juffrouw Ghadwiok, die veel mededeelzamer was dan haar man. „Ik had haar graag bij mij gehou den, maar het leek mij op den duur toch minder geschikt. Ik geloof niet. dat Sir Patrick het goed zou gevon den hebben". „Heeft juffrouw Milner geen fami lie, bij wie zij in huis zou kunnen gaan?" vroeg Framley daarop. Juffrouw Chadwick vertelde van haar tante, bij wie Ellen na haar va- iders dood in huis was gekomen, en jbij wie zij het zoo akelig had gehad, dat ze was was geloop en." „Misschien zou ik wel Iels voor haar weten zei Framley, „en daar om zou ik haar graag even spreken;; lienst overmorgen en, als liet kon, j voor ik naai- mijn kantoor ga". „O, juffrouw Ellen is altijd vroeg, op. Zij gaat dikwijls al voor net ont bijt een wandeling maken. Zij kan u in onze zitkamer ontvangen. Het zou een geluk zijn, als u iets goeds voor I haar wist. Het deugt eigenlijk niet I voor Juffrouw Ellen, zoo alleen te gaan wonen. Ik ben bang, dat zij zou gaan kwijnen." Den volgenden morgen had Fram ley een long gesprek door de telefoon met zijn zuster Margaret, van wie hij teeds oen brief met dankbetuigingen voor het prachtige geneesmiddel had ontvangen. „Mary is zoo nieuwsgierig", zei ze nu, „wat voor een geneesmiddel hot kan zijn, dat mij zoo gauw opgeknapt heeft. Je bent toch ©en broer uit dui zenden, Dlck", maai- Framley wilde van geen verder© dankbetuigingen meer weten. „Ik lieb een verzoek aan je", zei hij. „Zou je juffrouw Milner, de doch ten- van Sir Patrick, die verleden jaar op de Jacht een ongeluk kreeg, een .poosje kunnen iogeeien Mevrouw Marillier antwoordde da delijk, dat ze liet heel aardig zou vin den en vroeg toen naar nadere bij zonderheden. Nadat zij allee gehoord had, zeide zij. „Zou het niet hel beste zijn, als ik haai' eerst een bezoek j bracht, Dick?" Framiey raadde haar dit af. „Juffrouw Milner heeft geen kamer om je te ontvangen", zei hij. „Schrijf haar dus liever een briefje, waarin je haar vraagt, een paar dagen bij je te komen. Ik geloof, dat ik wel iels voor haar weet, maar liet lijkt me het bes te, dnt zij eorst wat bij jou op verhaal komt". Nadat Framley alles niet zijn zueter afgesproken had, schreef hij een paar woorden aan Ellen, en vroeg haar, of hij haar den volgenden morgen even spreken kon. Over Margaret zei hij niets. Even voor het diner belde zijn zus ter hem op en verteldo hem, dat Sally ongesteld was 11 ij nam dadelijk een taxi en reed haai haar toe. Hij ver nam, dat Sally al een paar dagen lus teloos en verkouden was geweest en opeens heel benauwd was geworden. De dokter noemde hot een lichte aan val van eroujxjuze diphteritus. „Het spijt mij zoo voor juffrouw Mil ner, maar je begrijpt, dat ik. haar dus op het oogenhlik niet beet heb ben kan. Zoodra Sallv beter is, moet zij maar dadelijk komen". „Tob maar niet over juffrouw Mil ner", zei Framley. „Ik heb juist van een betrekking gehoord, die waar schijnlijk wel geschikt voor haar is, cn neemt ze die aan, dan zou ze toch geen gelegenheid hebben, eerel bij i© Den volgenden morgen had Fram ley een onderhoud met Ellen. „Ik hoop, juffrouw Milner", zei hij, „dat u het mij niet kwalijk neemt, dut ik mrj zoo met uw zaken bemoei, maar ik meende, dat een verandering goed voor u zou zijn en dat u er mis schien niet op tegen zoudt hebben, hij een familielid van mij te komen, ge deeltelijk als secretaresse en gezel schap juffrouw en gedeeltelijk als gou vernante. De dame, die ik beuoel, woont buiten, en ik meen, dat u, die altijd aan het buitenleven gewend bent geweest daar Kever zoudt wonen dan in Londen". „0, overal liever dan in Londen", zei Ellen, „maai' zijn dc kinderen, die ik onderwijs moet geven nog klein Ik voel me eigenlijk niet bevoegd, om een betrekking als gouvernante uon te nemen, en bovendien wagen de menschen tegenwoordig naar diplo ma's". „Diploma's zijn er voor de betrek king, die ik bedoel, niet noodig. Veel taci en veel geduld wel, maar als ik mij niet vergi6, bent u juiat de per soon, die ik zoek." Daarop vertelde hij haar in kort© woorden, welk werk haar zou wach ten",. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5