Van onzen reizenden Redacteur De reizende Tentoonstelling voor Volksgezondheid. HAARLEM'S DAGBLAD DII9SDA6 23 MAART 1922 TWEEOE BLAD (Nieuwe reeks.) No. 68 Wat oen oude dame mij over hygiënische wanbegrippen van vódr vijftig vertelde. Een tentoonstelling voor leeken. Waarom de toegagnsprijzen nlot laag genoeg gesteld kunnen worden. Onze doodsvijand: de vlieg! Smakelijke melk! Moeders, voodt uw kinderen zelf! Het voordeel van den keuringsdienst. PInkplllen. Neder land achterlijk? Een grlozellge ver zameling. buuit of in een dorp op het platteland te staan en toegankelijk te worden ge steld liefst voor niets, hoogstens voor een entree van tien of vijftien cents. En van belasting voor publieke ver makelijkheid moest zelfs geen sprake mogen zijn. Dan zou zij geesten wekken, zou zij licht brengen in de duisternis en een groot deel van ons volk leeren, hoe het mede kan werken in den strijd voor een algemeene betere volksgezondheid. Dan zou zij in waarheid een weldaad voor ons volk kunnen worden! Maar zoo lang zij voor dat deel van het publiek vrijwel gesloten blijft, zal zij haar doel niet bereiken, lijkt zij mij zelfs vrij over bodig toe. Want een reizende tentoon stelling in to richten, alleen met het doel den meer ontwikkelden te leeren, Toen ik onlangs met een zeer oude dame, grootmoeder van volwassen kin deren, over vroeger tijden zat te praten, zei ze mij: „Als ik aan mijn jeugd te rugdenk, dan zie ik altijd weer als een zwart spook: de tering! Hoevclen heb ik niet als meisje en jonge vrouw aan tu berculose in mijn naaste omgeving zien heengaan 1 Wanneer ik mijn kinderen en kleinkinderen gezond om mij heen zie, dan kan ik niet dankbaar genoeg zijn, dat zij in een anderen tijd leven. Hoevelen van mijn broers en mijn zus ters van mün neven en nichten zouden misschien voor die vreeselijke ziekte ge- spaaid zijn gebleven, als men toen in dien lijd geweten bad, wat wij nu wc- En zij vertelde mij van de hygiëni sche wanbegrippen uit haar jeugd. In dat zij rein moeten zijn op lichaam, op een bedompte bedstee in een alcoof lag maanden lang een teringlijder en in die zelfde alcoof sliep een jonge moeder mei baar kind. „En niemand, ook de dokter niet, zag hierin eenig ge vaar I Een ruime, luchtige kamer op de zonzijde was het salon. Nooit heeft één sterk e:'tg er aan gedacht dit salon tot ziekenkamer in te richten. Ieder zou dat „zonde" hebben gevonden voor de mooie kamer en de mooie meubels. In de bedstee in de alcoof waren reeds twee menschen aan tering gestorven. Dat was nu eenmaal de ziekenkamer van het huis. Tegen „tering" was immers toch niets te doen! Zes maanden na den dood van haar man, verpleegde ik het vrouwtje in dezelfde alooof. En in de kamer boven stonden haar mooie meu beltjes, onder witte hoezen, in de volle zon, de zon, waarvan het vrouwtje al leen nu en dan een klem glimpje zag, als ze door de alcoofdeuren tusschen twaalf en twee uur even naar binnen scheen!" Aan dit gesprek moest ik telkens den ken bij mijn bezoek aan de „reizende ten toonstelling voor Volksgezondheid" (i), die voor haar rondreis door Nederland thans te Amsterdam in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt wordt ge houden. Hoeveel verder is nu de me dische wetenschap, maar ook hoeveel verder zijn wij, ieeken, in de elementaire begrippen over hygiene! Hoe veel beter dan onzo grootouders beseffen wij de beteekenis voor onze gezondheid van lucht, licht, zon en reinheid! Wij zijn verbaasd, wanneer wij verbalen hooien over dc wanbegrippen, die nog alge meen omtrent hygiène heerschen in de dagen, toen onze grootvaders en groot moeders jong waren. Maar zouden wij het ook -niet zijn, als wii zagen, hoe nog in onzen lijd in sommige kringen van ons volk op het platteland voor al gezondigd wordt tegen de meest elementaire eischen van gezondheid? Daarom kan de inrichting van een een voudige tentoonstelling van zoo groot belang zijn, wanneer zij tenminste be zocht wordt door dat gedeelte van het publiek, waarvoor zij in de allereerste plaats bestemd is. De reizende tentoonstelling voor volksgezondheid is uit den aard der zaak „populair" gehouden. Zij wil allereerst spreken tot den leek, niet tot den me dicus. Zelfs leert deze tentoonstelling den ontwikkelden leek niet zoo heel veel, wat'hij niet al reeds lang wist. Maar voor de meer ontwikkelden lijkt deze tentoonstelling mij ook niet in dc eerste plaats ingericht. Het hoofddoel zal wel zijn, dat gedeelte van het pu bliek to bereiken, dat nog zeer ver warde of verkeerde begrippen heeft om trent de eerste eischen van hygiëne. Wil men werkelijk, dat de tentoonstel ling nut zal afwerpen, dat zij in waar heid zal medehelpen tot de bevordering van dc volksgezondheid, dan moet men haar ook brengen tot die kringen van het volk, welke er leering uit kunnen en zullen trekken. Een entree van 50 ets, en een cata logus van 35 lijken mij daarvoor veel te hoog. Een dergelijke reizende tentoon stelling behoorde midden in een volks- (l) De reizende tentoonstelling ia georganiseerd door Hot Nederland- Bclie Roode Kvuis, waur'oe - 2< cals men mij heef' medegedeeld - het initiatief iB genomen door den heer B. W. de Kantor uit Bloemendaal. J. B. S. kleeding en in huis, dat zij hun melk moe ten koken, hun handen voor tafel moe ten wasschen, hun gebit moeten ver zorgen, hun eten goed moeten kau wen, onvervalschte waar moeten eischen en hun medemenschen niet in het ge zicht moeten hoesten, is dat eigenlijk geen water naar de zee dragen? Nu ben ik, zonder het te willen, bij dit artikel eigenlijk met het slot begon nen. Toch zou ik het niet meer willen veranderen, omdat in deze opmerking tegelijk mijn appreciatie' voor deze rei zende tentoonstelling ligt. Ik zie haar geheel als een „volks-tentoonstelling" en als zoodanig, meen ik, dat deze expo sitie voor de volksgezondheid werkelijk veel nut kan afwerpen. Zij is hoogst voudig, en overzichtelijk, populair in den besten zin van het woord en zij spreekt gemakkelijk tot het geheele pu bliek. Als een populaire tentoonstelling zij dan ook volkomen geslaagd. Zoo leert zij bijvoorbeeld in de afdee- ling „Tuberculosc-bestrijding" op aan schouwelijke wijze, wat men in de eerste plaats te doen heeft om besmetting te voorkomen. De waarschuwingen aan tuberculose-lijders en aan het publiek, wat zij te deen en na te laten hebben, kunnen niet genoeg worden herhaald! Zoo zal de plaat met den honderde ma len vergrooten harigen poot van de vliejr het gevaar van dezen vijand van den mensch sterker suggereeren dan dc langste redeneering Een ieder, die een maal die plaat hoeft gezien met het on derschrift: ..overbrenger van tubercu lose, zomerdiarrbee van kinderen, dy senterie, diphterie, typhus, cholera, milt vuur enzf" zal begrijpen van hoeveel be lang het is om deze schadelijke beest jes te verdelgen vooral, als men leest, dat ze s maai in het jaar 120 a 150 eitjes leggen en zich dus in één jaar tijds 600 h 750 maal vermenigvuldigen 1 En t dien harigen poot voor oogen, zul len wij er spoediger toe komen om onze eetwaren door overdekking zoo veel mogelijk voor deze bacillendragers bij uitnemendheid te beschermen. Wie op platen en in afbeeldingen op deze tentoonstelling gezien heeft, hoe op het platteland soms de melkbussen worden „gereinigd" in slooten, waarin moeder de vrouw deenfin u be grijpt me leegt of de luiers van baar kleintjes spoelt, die zal de eerste weken waarschijnlijk niet verzuimen zijn melk te koken, zelfs al had hij niet gelezen, dat in het eene huisje typhus en in het andere diphterie hcerscht. Zon is er veel in beeld gebracht, dat onmiddellijk in duidelijke taal tot het publick spreekt. Op het platteland bij voorbeeld zullen velen misschien tot nadenken komen, wanneer zij de platen zien der welputten, die soms niet meet dan 1 a 3 Meter van de beerputten verwijderd zijn. En het'plaatje van dc regenton, die haar water opvangt uit een uitgeholde houten dakgoot, vervuild door vogelmest, maden en dood gedier te, spreekt in zijn eenvoud boekdoelen. De afdceling ..Zuigelingenzorg" geeft op treffende, zelfs eenigszins drastische wijze het voordeel van borstvoeding boven fleschvoeding voor zuigelingen aan. Het is dezo afdeeliog, die ik belangstelling van alle jonge moeders en vooral ook van de „-ontwikkelde" zou willen aanbevelen. Het kerkhofje met zeven zerkjes naast dat met één enkel grafje, welke de verhouding aan geven van de sterfte der kinderen bene- iden 1 jaar, die kunstmatig en Tijk zijn gevoed, is zeker een indrukma kende waarschuwing voor alle jonge moeders. Volgens een daarbij gevoegde statistiek zijn van de 100 kinderen, die in hun eerste levensjaar aan voedings stoornissen sterven, S4 ustsl uitend met de flesch en 15 in hoofdzaak kunstmatig gevoed, terwijl op de 100 sterfgevallen maar één kind met uit sluitend borstvoeding voorkomt. Deze cijfers zijn zóó welsprekend, dat zij het opschrift boven deze afdceling „Moe der, wanneer gij van uw kind houdt, geeft het dan borstvoeding!" feitelijk overbodig maakt. In de afdeeling- „Keuringsdienst" trof mij het volgende pleidooi voor het ver plichte toezicht op levensmiddelen. stad van 50.000 inwoners werd voor het invoeren van het toezicht 40 van alle oonsumptiemclk vervaJschl met 10 sr. Thans, na het toezicht bedraagt die vervalsching met 10 water nog slechts 2 van alle consumptiemelk. Wanneer men berekent, dat in die stad eiken dag gemiddeld 20.000 Liter melk wordt gebruikt, dan wordt er dus na de keuring dagelijks 760 Liter of 277400 Liter per jaar minder water aan de melk toegevoegd dan vroeger. Het is een eenvoudig rekensommetje om met deze cijfers na te gaan, hoeveel de keuringsdienst alleen hierdoor het pu bliek bespaart, n.l. een söm van 277400 maal 20 ets. of 55.480 gulden per jaar. Het toezicht op alle levensmiddelen zoo lezen wij verder kost ongeveer 40 cents per inwoner. Door de verbete ring van de melk was er alleen reeds ets. per inwoner gewonnen enwat liet bij stond door de boeren ver loren. Wat er verder gewonnen wordt, wijzen de ingrediënten aan, die dooi den gezondheidsdienst en den keu ringsdienst van waren van Amster dam en Rotterdam zijn ingezonden, ingrediënten, die als zuivere levens middelen aan het publiek worden verkocht, maar surroga'en bleken te zijn, die dikwijls met vergiftige be- standdeelen waren vermengd. Merkwaardig voor een leek is ook de afbeelding van een honderde ma len vergrooten speldeknop met daar op eenige even veel malen ver- roote tuberkelbacillen. Op dezen tulliver-speldeknop, die aan een knods van een reus doet denken, zijn de in het rood geteekende bacillen nauwelijks zichtbaar. Een dergelijke populaire afbeelding geeft ons beter dan cijfers een indruk van de minima le kleinheid der zoo gevaarlijke tu berkelbacillen en zal het ook den minder ontwikkelde duidelijk maken, hoe duizende vijanden in één enkel onzichtbaar stofdeeltje verscholen kunnen zijn. Portretten vau doktoren geeft de tentoonstelling niet, wel als gratjs- reclame misschien van eenige be roemde kwakzalvers, waaronder de bekende ,,Dr." d e H a a s uit Voor schoten en het beroenido onlangs overleden Staphorster boertje e g e m a n. Van deze afdeeling I naar mijne meening op een ten toonstelling voor volksgezondheid neer werk gemaakt kunnen zijn. De alsche attesten, do kwakzalversmid delen en de bombarie-brochures, zui len het publiek slechts heel weinig zeggen. De enkele mededeeling, dat „piukpillen" niets anders zijn dan de „Blaudsehe s'aalpillen", slecht en ongelijk bereid, is overtuigender dan heel do verzameling, vooral als men leest, dat 100 Blaudsehe pillen 45 onts kosten en 3u piukpillen maai. j 1.75. Zulke cijfers spreken voor zich zelf. Een van de belangrijks'c afdeeiin- ui is zeker wel stand 18, die ge wijd is aan de ziekten, welke zoo als do catalogus zegt niet ree» uaast de tuberculose en het alcoho lisme als de derde der aan de volks kracht knagende ziekten genoemd mag worden". Ik kan hier op deze afdeeling niet verder ingaan- maai de mededeeling in den catalogus, „da1 Nederland, hoezeer hot ook op ander gebied van openbare hygiene er ziektebestrijding een eereplaats moge innemen, op het gebied van sociale bestrijding dier ziekte tot J e ach "01-lijke der beschaafde II minder beschaafde olken behoor t", is zeker wei ernstig genoeg om in dit artikel te vermelden, vooral omdat verbetering in den toestand volgens alle medici bij den dag meer noodig wordt. Eén „s'and" heeft nuj een alleron aangenaamste physieko gewaarwor ding bezorgd. Als ik u vertel, dat ik geen mensch kan zien jeuken, zonder ook overal kriebel te voelen, zult u begrijpen, wat ik gevoeld heb, toen ik in een reageerbuisje J4000, zegge 14000 gedroogde kleederluizen verzameld zag, die van de kleeren van één Am sterdamschen straatzwerver afkom stig waren. Toen ik daarnaast onder een mi croscoop het beestje honderd maai vergroot zag, ben ik plotseling ge vlucht. Veertieuduizend vau die.... oei'!! Als ik dat buisje in gedachtei voor mij zie, spring ik op en sla ik met mijn armen en becnen als Oscar Tourniaire, wanneer hij in Midzomer- nach'droom aan zijn ezelskop terug denkt NIEUWE CROENTEN, Ds moeilijke kous. Kool en nog sens kool. De verscho voorjaarsgroenten. Het kiezen van den middag-maal tijd is voor do huisvrouw een dage lijks weerkeerend vraagstuk, dat lang niet altijd gemakkelijk oplosbaai is Vroeger maakte zij zich daar heel dik wijls maar eenvoudig afiederen Maandag werd hetzelfde menu opge diend, iederen Dinsdag eveneens, eu- zoovoorts, waarin dan meestal al leen de Zondag eens wat afwisseling bracht. Natuurlijk wisselde dal ook wel met den tijd van het jaar, maar ieder seizoen kwam dan het oude be kende weer terug. Gelukkig zijn we van dat, voor do huisvrouw zoo ge makkelijke systeem, dat intusschen voor de huiegenooten een zeer De tentoonstelling zal nog 'trim F Ook" hier zal zij zeker belangstelling een week in Amsterdam te zien rijn. I vinden. Moge het dan vooraf zijn in Dan wordt zij „verpakt" om haar I die kringen, welke in de eerste plaats tournée door het land met Rotterdam, I behoefte aan voorlichting en leering Den Haag en Tiel te beginnen. Wan- hebben I neer zal Haarlem aan de beurt zijn? J. B. SCHTJIL. Rubriek voor Vrouwen. tig genoegen wa3, teruggekomen, voor net grootste deel dank zij d- huishoudscholen. Maar dat bedenken van iets anders is dikwijls lang niet eenvou dig, en er komt dan ook altijd ver ademing, wanneer de winter met alle soorten kool achter den rug is, en er weer eens wat anders komt, zooals spinazie en raapstelen. Ook ir, die koolsoorten is met wat goeden wil nog wel heel wal afwisseling t- bedenken, maar het blijft toch altijd den koolsmtiak behouden, die ons te gen het einde van den winter meesta' zoo begint 'e vervelen. Nu komen dan dus spinazie ei. raapstelen aan do beurt, die nog we' duur zijn, maar eigenlijk is er geen enkele groente goedkoop tegenweer dig, en dan zijn die zoogenaamde groene groenten heel goed voor lr gezondheid: zij bevatten namehj': plantenzomen en zuren, die voor het lichaam onontbeerlijk zijn, en die c koolsoorten in een lang niet zoo ru me mate aanwezig zijn. De kookboeken geven ook voor de 3 nieuwere groenten recepten xan stamppotten, maar in de meesfe ge zinnen is er al zooveel stamppot ge eeten, dat de huisgenooten nu we' eens wa< anders op tafel willen zien komen. Anderen echter eten de raap stelen nooit anders dan „door el kaar", en het ia waar dat het er met deze groente precies op aan komt, want al heel gauw zijn de stelen te hard en te taai, of zij slinken zoo weg, dat er nagenoeg niets van over blijft. Het lekkerste is het dan om de raapstelen als stamppot te verwer ken met aardappelen en rijst, waar voor eerst de groente wordt gaar g" kookt en op een vergiet gezet om uit te lekken. Dan worden de stuk ge meden aardappelen onder in de pan gelegd, en deze onder kokend watev gezet: hierop komt een dunne laag raapstelen, daarna de rijst en dan de rest raapstelen. Dit wordt gekook', totdat alles gaar is, en hierna dc. stamppot gestoofd me1 de boter of het vet, dat er door gemengd word Eel men de raapstelen als groente apart dan wordt cv umslotte nog een s'ukje boter, wat brood- of beschuit kruiru doorheen gestoofd. Een moeilijkheid bij de spinazie het schoonmaken er van. Menige huisvrouw heeft zich 's middags .tan tafel geërgerd ovoj- de groote hoeveel heid scherpe zaadjes, die het dienst meisje er bij het wasschen had iiiten in zitten, maar als zij het dan late»- zelf eens moest doem, ontdekte zij, da1 het zoo tijdroovend was om dat grondig te doen, dat het meisje er onmogelijk tusschen haar andere werk dan mee klaar had kunnen komen. Spinaziesoep, die zoowel mager nis met bouiilon bereid ban worden, geeft ook weer eens een andereu smaak. Wanneer zij van spinaziewater alleen wordt gemaakt, waarvoor de groen te, in plaats van me1 't aanhangende water, met ruim water wordt gekookt, dan wordt er als bindmiddel rijst of macaroni of Siam-sago doorheen ge kookt, maar is het een soep van •leoschna', dan wordt de gekookte spinazio alleen gezeefd, en de soep met boter en bloem afgemaakt. Van alle zomergroenten kan op deze tweo manieren soep worden bereid: vat. bloemkool is dit meestal wel bekend, ook van do andere groenten is het zeer smakelijk. AJleeti wanneer straks do postelein komt, moet de soep achtorwego blijvenhet water van postelein bevat etoffen, die in groote hoeveelheid min of meer ver giftig zijn, en al kon een bord van deze soeji ons waarschijnlijk met doodziek maken, toch ou de maag er wel eens tegen kunnen gaan pro testeeren. De eerste kropsla en komkommers zijn er nu ook weer, hoewel hiervan de prijzen nog erg hoog zijn, roaar het is in ieder geval een begin. Een smakelijk voorgerecht is de gevulde komkommer, die ook heel goed is voor een lunch. Hiertoe woruen de kom kommers geschild, in de lengte door gesneden, leeggeschcpt, en in wate met zout gaar gekookt. Dan wordt er een zoogenaamde „farce" gemaakt van vleosch met kruiden en wat pe terselie, deze in de komkommers ge logd, en dit in een vuurvast schotel tje met wat paneermeel en bocer er over in don oven bruin gebakken Sommige prefereeren hiervoor do groene komkommers, die wat scherper van smaak zijn, maar de gele kun nen er evengoed dienst voor doen. Tenslotte bunnen wij ons nu ook al vergasten aan versehc princesse- boontjes, maar voorloopig zijn de andere versche groenten waarschijn lijk meer binnen het bereik van de meeste beurzen. En variatie is in die enkele soorten genoeg aan te bren gen in een Italiaanseh hotel werd zelf een spinazie-pudding opgediend, wat voor het gevoel van de ïtoüancl- sche gasten wel wa« vreerr.u aandeed Wie durft er zich hieraan te wagen? Het recept kennen wij niet, maar rno gelijk is het een pudding van balf melk, half room met gezeefde spina zie en wat maizena als bindmiddel. Wie weet hoe heerlijk sommigen het zouden vinden E. E. PEEREBOOM. Onze Lachhoelc Stadsnieuws NEDERLANDSCH-OUITSCHE VEREENICINC. Men schrijft ons: Zooals onzen lezers uit een adverten tie in ons blad is kunnen blijken, ieeft zich hier ter stede een comité gevormd, dat zich ten doel stelt om tot de oprichting van een afdeeling „Haarlem en omstreken" van boven- --cnoeuide wreenigmg te komen. Het comité bestaat uit: Dr. G. C. van Aaisem, oud-hoogtceraar, voorzitter; Brouwer, leoraor Hoogduitsche taal en let tér k., secretaris, Jordens- iraat 55; mevr. Dr. A. J. de Favauge- Bruyel, oogarte; mevr. E. S. C. Koot Siemens, allen te Haarlem en J. A. van Leeuwen, emeritus-predikant te Bloemandaal. De Nederlandsch-Duit- sche Vereeniging stelt zich krachtens hare statuten ten doel de goede be trekkingen op geestelijk en inaut- scliappelijk gebied tusschen Neder land en de bowoners van Duitsche landen te bevorderen. Zij tracjit dit doel te bereiken: a. door in Nederland on in de Duitsche lamrten de weder- zijdsche kennis van taal, geschiede nis, zeden en gewoonten te bevorde ren; b. door het streven naar een le vendig onderling verkeer en naar wisselwerking op elk gebied van we tenschap en kunst, hamdel en bedrijf tusschen Nederland en de Duitsche landen: c. door alle overige wettige middelen, die aan het hierboven ver melde doel bevorderlijk kunnen zijn. Hei hoofdbestuur der vereeniging ze telt in Den Haag en behalve aldaar bestaan er afdoe linden te Amsterdam, Rotterdam, Groningen, VTissingen, Delft, Hilversum, Leiden en Dor drecht, terwijl de vorming van afdoe- lingen eldors wordt voorbereid. De «tichting dor vereeniging is in Duitse') land beantwoord door het tot stand brengeoi van een Deutscli-NieUerlan- dische Geseülschaft, waarvan Orts- gruppen bestaan te Btrlijn, Leipzig, Düssoldorf en Aken. Beide vereeni- gingen vormen, als van twee kantfn naar hetzelfde doel strevend, een een- beid. Allen, die tot de oprichting van een afdeeling Haarlem cn omstreken wenschen mede te werken, worden door het comité uitgenoodigd tot een bijeenkomst op Vrijdag 31 M art in De Kroon. Wie met het doel sympa thiseert. maar verhinderd is de bij eenkomst bij te wonen, w ordt verzocht een bewijs van belangstelling te zen den aan het adres van deaj secretaris, Jordensstraat 55. fn die bijeenkomst zal door den voorzitter van het comité een eenigs zins uitvoerige uiteenzetting gegeven worden van de gronden, die tot de oprichting van do vereeniging hebbm aanleiding gegeven, van het doel en vau de middelen om tot dat doel te geraken. BLOEMBOLLENCULTUUR. Op de des namiddags hervatte ver gadering kwam mui de orde een voor stel van de afdeeling Bennebroek— Vogelenzang. „De algemeene vergadering besluit, dat bij de secretarissen der afdeelin- gen zullen worde? 1 gedejjoneerd door bet hoofdbestuur gewaarmerkte boi- lenmaten, die door liet hoofdbestuur zijn gecontroleerd en goedgekeurd en d:e ais officieel geldende maat bij ge schillen kunnen worden gebruikt". Het bleek dat het de bedoeling is om tot een andere manier van meten te komen en dus iets anders dan naar de meaning van het hoofdbestuur in liet voorstel staat. Naar aanleiding daarvan trok de GETROEFD. Een boertje was verzeild geraakt in ceu gezelschap van studenten die den cenvoudigen landman eens duch- •oor bet lapje wilden houden. Zeg eens, boertje, spreek een hunner, wat heb je daar oen uiooson kop met haar. Het lijkt wel een hooi berg Kijk! heeren, antwoord' hot boertje leuk, dat is nu precies he' zelfde wat ik dacht toen ik er zoo veel ezclB omheen zag staan. HET HAD ERGER KUNNEN ZIJN! Een boertje ging in een café op den hoed van een ander zitten. Hé. manzei de eigenaar van he« hoofddekselj wees voorzichtig He' boertje sprong op, zei „noem niet kwalijk!" en voegde er troostend aan toe. Het had erger kuncen zijn Hoe dat zoo? Je bebt hem toch leelijk gedeukt! Wel, he' had immers mijn eigen hoed kunnen zijn BennebroekVogelenzang dit voorstel in om dan later met een an der te komen. Bij de rondvraag bedankt de afga- vaardigde van de afdeeling Overvcem namens dc familie voor de woorden gewijd aan wijlen den lieer Jansen, door den voorzitter der afdeeling Bloemendaol-Overveen. Aangedrongen werd om to vorzoe ken, vroegere bekendmaking te geven aan de uitspraak van het schei Jsge- reclit. Van verschillende zijden werden op merkingen gemaakt over de behande ling der bollen bij de verzending daar van met de N. Z. H. T. M. De heer Braun zeide iets over ile in voering van den zomertijd wat vol gens spreker onaangenaam is voor de landbouwers enz. en snrak zijn hoop uit, dat de nieuwe samenstelling van de Tweede Knmer under? daar omtrent zon beslissen. Verder werd nog gevraagd om o n eigen telefooncel in de bloembollen- beurs. Onderzoek werd toegezegd. LOGE DE SCHAKEL No. 95 DER L O. G. T. Men scbrjjft ons: Deze Loge hield Zaterdagavond in het gebouw Zang en Vriendschap een groote propaganda-vergadering. Een zeer groote opkomst bewees dat op pry's gestold werd, wat dion avond door do projiagniula-eom- niissio van genoemde Loge was voorbe reid, de zaal was meer dan vol. Als spre ker trad op de heer F. W. M. Uzurct, Na tionaal voorzitter der I. O. G. T. De spre ker besprak op de hem zoo o:gen manier het onderwerp: Smoesjes en baaldo tal van voorbeelden uit 't leven aan, waarin het motto van zijn onderwerp klaar aan den dog kwam, vooral op het gebied van den draokstrjjd. Hei was een zeer leer zame rede ea het aandachtig gehoor toon de maar sJ te zeer aan dat zjjn woord in sloeg. Verder was dien avond van ver schillende rikte welwillende medewerking op muzikaal gebied, en al wat werd ge bracht was onberispelijk. De mandoline club Con Amore van de N. C. G. O. V, speelde onder leiding van linrcn omiaen* ten directeur de heer Court eenige num mers en zooals we van dezo club gewond zyn tv as hot een genot 0111 naar haar spel to luisteren. Dit was ook het geval mot do zang van den heer C. 11. Voabard en mejuffr. A. O. Voshard diu kourig ceuigo levensliederen zongen. Genoemden wrlee- non op vele vergaderingen voor den drniikstrijd hunne belaugeloor.o n.cdo- werking en het wordt alt yd op lioogen prys gesteld hetgeen door hen wordt ge presteerd. Ook de zang van tien bariton, don heer Jos. Aaltez was een genot 011» te liooron. Op instrumentaal gebied verlejo den de dames Jo Bron en Agatha Box» met cello en alt en de hoeren Gjjs. Be tbs met viool, Carol Alphenanr mot cello en Piet llalsema mot piano, hun medewer king en hetgeen door dit gezelschap met trio en piano-kwartet werd uitgevoerd, bewees de vaardigheid op hun instrumen ten ook het door dit gezelschap ten ge- boore gebrachte, gaf een waar muzikaal Het was in een woord een welgeslaagde avond en hot bestuur cn do propaganiin- comaiiosio van d6 loge, kunnen met vol doening op dien avond terugzien, vooral omdat do oogst van don avond ook enige nieuwe loden was. GEVONDEN VOORWERPEN. Torng te bekomen hij: II. Riedema, Zuidei-straat örood, armband; W. Lijthart, Schotetrsiingel 20, tr.iui- abonnement; H. Siekman, KI. llout- at raat 65, bril: J. C. Jonker, Briiton- elraat 43, Schoten, ceintuur; J. Slen ders, Lange Heerenvcst 12, etui niet kam, geld enz.; A. Wolters, Pres. SteitisLraat 33, handschoen; A. de Wijs, Kampersingei U. handsclioe- rien en fobriekspeniüng-. L. J. Bc-urric Koninginneweg 56, liandBchoen: A. Molenaar, Waldeck Pynnoiit.vtraat 23B, kip: J. Beaufort. Rouiolonstr. 15, rozenkrans in etui: D. Blanke naar. Lcidschevaart hoek Orunjcstr. taschje. Feuilleton MIRIAM naar het Engelsch van! MARIA ALBANESI. 8) Ellen Milner antwoordde niet dade lijk, toen zei ze: „Het klinkt bijna te goed, om waar te zijn". „O, u moet niet denken, dat uw werk zoo prettig zal weaen", zei Framley. „Uw leerling, om haar nu maar zoo te noemen, is geen gemak kelijk iemand, en als ik niet wist, dat u zich graag nuttig wilt maken, had ik u het voorstel niet gedaan. .Mocht uw taak te Wynche u niet meevallen, welnu, dan zal ik graag naar iets an ders voor u uitkijken". Daarop vertelde lxij haar van zijn zuster cn het zieke kind. „Ik hoop", zei hij, „dat het niet lang zal duren, voor u kennis met Margaret maakt. Ze is zoo lief cn har telijk." „Ik heb bijna al haar boekon gele zen", zei Ellen, „en ik vind ze heel mooi. Ik zal het erg gezellig vinden, kennis met haar te maken". „Dus u bent besloten, naar Wynche te gaan?" vroeg Richard, toen hij afsoheid nam. „Best, dan zal ik Lady Norchester laten weten, dal u komt. Vindt u good, dat i k het salaris met haar bespreek 1" Ellen bloosde even, maar stemde toe, en er werd afgesproken, dat zij or op rekenen zou, binnen enkele dagen af te reizen. Lord Norchester kwam den volgen den dag Framley nog even opzoeken, voor hij op reis ging „Dus je blijft bij je plan?" vroeg Richard hem. „Ja, Dar roll gaat met me moe". „Ben je al bij je moeder geweest?" Norchester knikte toestemmend. „Ja en ik ga vanmiddag afscheid van haar nemen. Ze trekt het zich erg aan dat ik wegga, maar Evelyn zal haar, hoop ik, wel weer opvroolijken. Nu adieu. Ik zal je van onze route op do hoogte houden. Als het noodig mocht wezen, kom ik natuurlijk terug, maar ik hooj), dat ik voorloopig met rust gelaten zal worden." En zoo scheidden zij. HOOFDSTUK Vin. Juffrouw Chadwick was zeer met het plan ingenomen. Zij kende dc )>e- woners van Wynche eenigszins, daar een dochter van haar nicht er kamer meisje was. „Het bevalt er haar best, hoewel de huishoudster niet tot de gemakke lijkste behoort", zei ze tot Ellen. „Misschien kunt u hot wel gedaan krijgen, dat mijin nichtje uw kamer in orde mag houden. Ze heet Eliza Bond". „Ik denk, dat lk daar wel niet veel over te zeggen zal hiebbon", merkte Ellen lachend op. „Lady Norchester", ging juffrouw Chadwick voort, „moet heel mooi zijn, maar heel vreemd en naar men zegt, kan zij niet te best met haar man over weg" Ellen begon dadelijk haar gardero be wat in orde te brengen. Zij kooht een zwarte avondjapon on nog het een en ander, daar zij bevneep, dat zij op Wynche Castle ge, a armoedi- gen indruk moest maken. Twee dagen later vertrok zij er heen. Zij was m een zeer opgewekte stemming, want hoewel Richard Fiamiêv haar ge waarschuwd had, dat haar werkkring niet al te gemakkelijk zou zijn, was de gedachte weer buiten te gaan wo nen, al genoeg om EHens hart van blijdschap te vervullen. Richard Framley haalde haar af. „Ik ben met do panier gekomen, zei hij, „en niet met de auto, omdat ik dacht, dat u het prettig zoudt vinden, weer eens te mennon". „Vond Lady Norchester dat goed,'' „Natuurlijk. Ik men niet graag. De knecht zal wel voor uw bagage zor gen' Het was Ellen als eeu droom. Het wagentje was alleraardigst en de po nies liepen prachtig. Richard Fram ley straalde van genoegen, dat het jonge meisje zoo genoot, „U komt juist in den goeden tijd hier", zei hij, „in de lente is Wynche op zijn mooist". „Ik vind het heerlijk, om weer bui; ten to zijn", zei Ellen, en terwijl zij dit zei. sprongen haar de tranen in de oogen Geluxkig had zij al haar aan dacht voor de jionies noodig, daar zij telkens een auto ontmoetten. Toen zij dicht bij Wynche Castle wa- ren, zei ze: „U weet niet. hoe dank baar ik u ben. dat u zoo voor mij ge-1 zorgd hebt. lk hoop maar. dat ik La dy Norchester zal voldoen". „Dat zult u zeker", on*-.voordde Framley. Daarop reed het wagentje door eeu grootcn, stoenen poort een prachtige oprijlaan m met aan weerszijden beu- keboomen. „Willen we hier uitstappen?" stelde Framley voor. „Ik zou ii graag in het park eenige van mijn lievelingsplekjes wijzen en daar ik vanmiddag weer naar Londen terugga, zou ik er an- ders voorloopig niet in de gelegenheid j toe zijn". „Hoe jammer, dat u niet wat lan ger blijft", zei Ellen en zij meende het, want zij stelde Richards hartelijk heid zeer op prijs. „Komt u hier dikwijls logeeren?" Hij vertelde haar daarop, dat Lord Norchester een neef van hem wae, en dat hij als jongen veel op Wynche Castle gelogeerd had. De vader van den tegenwoordigen bezitter, die eerst op lateren leeftijd getrouwd was, was gestorven, juist toén zijn zoon zijn leiding het meeste noodig had. „Ik kom hier nu alleen maar, als ze me voor iets nood'ig hebben", eindig de Framley. „Dan hoop ik, dat dit nog al eens zal gebeuren", zei Ellen lachend, „maar zegt u mil even, hoe het toch met het dochtertje van mevrouw Ma- rillier gaat?" „Mijn zuster liet mij vanmorgen we ten, dat Sally veel beier was. Het speet haar erg, dat zit u nu niet ont moet had. Wacht, ik zal u den brief eens laten lezen Mary, mijn oudste nichtje, 6chreef mij mplaats van haar moeder Ze is zno'n ai erliefst klein ding. We zijn dikke vrienden. Mary is een groote hulp voor haar moeder, maar spellen is niet bepaald haar fort, zooals ti zult zien. U kunt den brief houden en later. een6 op uw ge - mak lezen. Maar, voordat ik hot ver-I geet, juffrouw Matoor, ik reken or vast op, dat u mij nu en dan schrijft, j hoe u het maakt en of u het naar uw I zin hebt". „Ik ben bang, dat ik het te goed zal ■hebben", zei zij. „Het lijkt hier wel hot park van een paleis". I „Maar in paleizen woont niet altijd het geluk", zei Framley, die zioh in zijn hart wel wat bezorgd maakte over de nukken, die Ellen misschien van Lady Norchester le verduren zou hebban. Hij hoopte ophtcr, dat het jongo meisje ejjoedig c-nigen invloed op Harry's vrouw zou krijgen, en dat alles zioh nog ten beste zou kecren. Even later stonden zij voor liet huis. ,.0, hoe beeldigl" riep Ellen uit. „I-Iet lijkt not een kastéél uit eeu sprookje. Ik kan het bijna niet ge- iooven. dat dit mijn toekomstig tehuis zal zijn „Ik hoop, dat u er gelukkig zult we zen" zei Framley. Hij ging daarop met haar de hal binn- u. waar ver scheidene bedienden stonden om hen te ontvangen. „Wil je u-geil Lady Norchester zeg gen. dat juffrouw Milner er is", zei Framley tegen den ouden bottelier. „Myiadv heeft bevel gegeven, juf frouw Milner bij haar te brengen, zoodra deze komen zou", was het antwoord, en daarop droeg hij <-?n der bedienden op, het jonge meisje den 1 weg te wijzen. I „lk vind het beter, u alloon naar boven te laten gaan", zei Richard, terwijl hij Ellen de hand reikte, „houdt maar góeden moed". I Ellen volgde den knecht dc trap op. (Wordt vcrvolgd.l

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5