Mllfï'S OpUs Stadsnieuws Ingezonden Camongii Nieuws_ Eigen Telegrammen van Haarlem's Dagblad Markinlcaws Sport en Wedstrijden Amsterdamsclia Beurs /a DRUKWERK Binnenland TWESEE 2LAD Uinrjjg 4 Ipril 1922 REDE Mr. MARCHANT. Maaudagavoud trad iu do conversa tiezaal vau do Soc. „Vereeoiging" voor do afd. Haarlem vau den Vrijzin nig-Democratischen Bond als sprekei op Mr. H. P. MarclmnE, lid vau de Tweede Kamer, met bet onderworp: ,,L)0 taak der democratie". Hij ontstentenis van den voorzitter der afdeehng, den heer A. G. Boes, door ongesteldheid, leidde de lieer K. W. Goedhart do vergadering, die na een korte inleiding het woord gaf aan Mr. Marchaut. Deze begon met te zeggen, dat het in deze dagen vóór de verkiezing weer noodig is zich te oriönteeren op poli tiek terrein. Het scheen aanvankelijk, oi er in 1922 niet zooveel partijen zou den zijn als in 1918veie partijen vereouiguea zich in den Vrijheids bond. Maar door een samenloop van omstandigheden werden toch weer nieuwe organisaties opgericht en als spr. het goed ziet, zijn wij nog niet aan het eind. Spr. heeft indertijd, hier te Haar lem sprekende, den Eeonoraischen Bond geen lang leven voorspeld, men moest immers voor die partij een pro gram zoeken; het was „dood maakwerk". Sprekers voorspelling is uitgekomen. Hij is nu naar Haarlem gekomen run, zooals in zoovele andere plaatsen gebeurt, den kiezers den weg in den doolhof to wijzen. Kón leuze wovdt tegenwoordig door elke partij (behalve de communis ten 1) aangehevenbezuiniging! En dat is geen wonder, want er is groote malaise op elk gebied. De ongunstige economische toestanden waarin wij leven hebben internationale oorza ken, Geheel midden- en Oost-Europa heeft zijn koopkracht verloren. Ne deiiand heeft dus geen afzetgebied, vandaar bij ons een dalend welvaarts_ peil. Lloyd George ziet dan ook in, ook Amerika doet dat, dat Duitsch land en Rusland economisch moeten opgeheven worden. Frankrijk wil dit niet. En dit verschil in inzicht is voor Nederland van het grootste be lang. Er is altijd verschil goweest in welvaart tusscnen verschillende vol keren, maar nooit zoo geweldig als nu. Maar- Duitschland doet alle mo gelijke moeite, er boven op te ko men en Nederland kan tegen die con eurrenüe niet 0p en met lapmiddelen, dat is in Zwitserland bewezen, is het euvel niet te verhelpen. Door het lpvjjnen van de welvaart zijn nu onze financiën ontredderd. Ook deze financieele malaise is middellijk een gevolg van wat in het buitenland is gebeurd. Spr. verwacht, dat de to - korten na Mei 1922 nóg grooter zul len zijn dan men al verwacht, hij denkt wel tegen de 100 millioen over 1922. Wat men tot nu too doet op fi nancieel gebied, is, zei spr., „gok keuwerk". Mén gaat.een vloot voor Indië bouwen, die bijna op- 500 mil lioen zal komen. enz. enz. Een nieu we regeeriug zal dan ook op vele be sluiten van de tegenwoordige be windsmannen moeten terugkomen, an- dei'b gaat Nederland financieel naar den kelder. Wat te doen? in sommige landea laat men den bankbiljettenpers werken, maar dat geeft vermindering van de waarde van het geld. Wij iu Nederland moe ten dus ook geen papieren geld gaan maken, da' zou verderfelijk zijn. Sommigen raden aanverhoog de di recte belastingen. Maar dat zal te veel drukken op de middel-groote in komens. De indirecte belastingen vevhoogen? Dat brengt natuurlijk wat op, maar drukt weer op hen, die de kleinste inkomens en de grootste gezinnen hebben. Wat kan dan we1, of lieverwat moet? Wij moeten ons bekrimpen, ons verminderen, met alleen particu lieren, maar r.\: ei ,i Staat. Als men di'fc maar inziet dan ziet het er nog niet hopeloos uit. Maar dan moet be gonnen worden met „een grooten nap uit de militaire uitgaven te ne men". De ministers van oor lig eu marine moeten gerantsoeneerd wor den. Men kweekt rut maar nieuwe luitenants, nieuwe onderofficieren, terwijl er al te veel zijn. Alleen om de opleidingsinrichtingen in stand te houden. En "dat betalen wij met ons allen, zei spr. En dat is onder de te genwoordige omstandigheden een ab surditeit. Dan nog leeren de officie ren bij hun opleiding veel te veel, en.... dingen die ze met noodig heb ben. Spr. stak nog wat den draak met de deskundigheid op hun gebied der militaire autoriteito.i en advi seurs en vervolgde danhet verschil tussclien de politieke partijen is nu. dat de eene partij sis 't ware vervuld is van bezuimgingsluol ep militair ge bied cn de andere zoo nu en dan eens wat bezuinigeu wil. En de anti-revo lufionnaircn en christelij .••istoriscüen willen liever altijd maar moer uitge ven voor oorlog en murine .Spr. is overtuigc., dat, als men maar vau elke btgreoting eec p»r- cent of 8 of 10 afd via het tekort maar een 50 of 6') miiilc zal over blijven. En dat is uiem onuverkome lijk. Maar dan geen dwaa.w ede-i doen Niet vragen om nieuwe „kunst zinnige" brievenbussen! En weg met de zegeltjes-plakkerij, de verzeke ringswetgeviug is veel te duur. De werknemer moet er van doordrongen worden, dat hij zelf en niet zijn werk gever, moet zorgen voor zijn ouden dag. Ook de onderwijswetgeving is duur. En er zijn veel te veel atpbte naren. Het eenige middel hiertegen is: men stelle geen nieuwe ambtena ren aan. De bron van aanvoer moet drooggelegd worden. Kan nu de democratie onder de ge teven omstandigheden veel doen? Als et aankomt op maatregelen die veel Seld kosten: neen! Maar er zijn ook emocratische maatregelen die niet veel geld kosten. Zulk een maatregel is invoering van het vrouwenkies recht geweest. Maar vooral is het do mocratisch zich te verzetten tegen den stroom van reactie die door de geheele wereld gaat. En dat kunnen alle democraten in dezen tijd doen. De financiers gebruiken het staats ;ezag, om dat dienstbaar te maEèn ,uu hun belangen en daarvoor heb- jcn zij steun van gewapenden noodig. Met de belangen der volkeren wordt geen rekening gehouden. Ziedaar het gevaar der reactie. Toen de revoiu tie in November 1918 dreiguo weid ei gesmeekt om den achturen-dag, nu zijn zij, die daar toen uit angst voor revolutie om vroegen, weer ,:terugge- loopen"de reactie! „Wij leveu te genwoordig zoo snel!" zegt Mr. Dres- selhuys. Dat is echt wat Thorbocke noemde„een politiek, die zich sim gert om elk incident". Zij mist elk beginsel. De Vrijheidsbond, aldus spr., is opportunistisch, niet liberaal, niet Thorbeckiaanch. En m alle partijen van de rechter zijde zien wij niets dan woeling en gisting. Het is, vervolgde ..spr., niet uit ijverzucht, dat de vrijzinnig-deinocia- ten zich niet bij den Vrijheidsbond hebben willen aansluiten, maar omdat zij zichzelf wilden blijven, een lijn blijven volgen en een democratisch bestuur, volgens vaste beginselen, wilden gevoerd zien. Spr. wekte ten slotte de aanwezi gen op, te zorgen dat hij den aau- 1 de vrij: den stembusstrijd democratische beginselen tot hui recht zouden kunnen komen. (Luid applaus). Een drietal aanwezigen stelden nog eeDige vragen, die door Mr. Mar chaut beantwoord werden, waarna de heer Goedhart, de vergadering sloot met de opmorking, dat net 'tr bestuur had getroffen, dat de Vrijheidsbond niet had gedebatteerd. Voorts bracht spr. een woord van dank aan Mr March ant, DE LAATSTE C. C.-AVOND. Men schrijft ons: Het loopt thans tegen het eind van hot seizoen, en de lezing die gisterenavond •Joor den di.-ceteur van Artis, de heer Por- tielje, voor de gezamenlijke schoolvereeni- gingon in de Jfroon-bovenzaal gehouden werd, is tevous de laatste geweest. We wil len even ende O. 0. hulde brengen voor de wijze waarop zij zich van haar taak ge kweten heeft: de lezingen, causerieën en voordrachten van do héeren Verkruyden, do Haas, Henri Dekking, Balthasar Ver hagen en thans Portieljo, hebben ulle veel succes gehad. Spreker behandelde: „Het vogelleven in de duinen van Kennemorland en Eexel", wollc onderwerp h(j op geestige en boeiende wijze sprak, Vooral wydde spr. uit over het zielelv ven der dieren, waarvan schrijvers als Curwood, Jack London en Gerard in hun zg. psychologische dierenromans een ver keerd denkbeeld geven, daar zij de wer kelijkheid opofferen aan een artistiek- fraaien opzet. Vooral toonde spr. aan, dat de dieren niet uitgaan boven hun instinctieven aan leg. Het gaat dan ook niet aan b.v. te zeg gen, dat een dier „wTeed" is. Ettelijke mooie lichtbeelden van alle mogelijke duinvogols en nesten verduide lijkten het gesprokene. Haar wij vorueinen, zal de heer Por- tielje het volgend jaar voor de Volksuni versiteit sproken. TENTOONSTELLING. Zaterdag 8 April opent de vereoniging „Kuii.t zij ons Doel" in het Waaggebouw een tentoonstelling van schilderwerken en teekeningen door J. H, Speenhoff. Do tentoonstelling wordt. 16 April geslo ten. alt ca vbör dé Reddinfisprtgae gedaan door deze leden van het bestuur. Tot bestuursleden werden s? kozen riiej. Van Ers, mevrouw Van Hen- men en dén heer Zwart, onder luid applaus van de aanwepsagon. Bij acclamatie wc-rden tot afgevaar digden voor de algomeone vergadering van den Nederlandachen Bond geko zen de heeren Maurltz, arts, en Noor deloos. Hierna had plaats de bespreking der voorstellen voor die algemeene verga dering STRAATMUZIKANTEN Maan dagmiddag hebben de Duitsche raa- kanten hun eerste straatconcert ge geven en wel op den Wagenweg. Zij hadden geen gebrek, aan belangstel linjf zoowel wat publiek betreft als hun ophaalbakje. PERSONALIA Heden slaagden voor het praktijk- diploma boekhouden, afgenomen van woga de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der Handelsweten schappen te Utrecht, de heer F. van flout, alhier en de hoer J. vam Veen lo Schoten. SIMULTAAN-SéANCE. Maandagavond gaf de voorzitter van den Nederlandschen Schaakbond, jkr. Strick van Linschoten (Rijswijk) een simultaan-voorstelling in de HaarlemsChe Schaakvereniging, ca- fé „Brinkniann". Groote Markt, al hier. Nadat de voorzitter van genoem de vereeraging, de heer J. J. van Bork, deai gast hartelijk welkom had gehee- ten, waarbij in herinnering werd ge bracht do moeite, die jhr. Strick v. Linschoten zich geeft ter bevordering van het Nederlandsche Schaakleven, nam de séance, om ongeveer half 9, een aanvang. De sLmultaam-apeler kreeg 16 sohaakspelers tegenover zich, waarvan velen tot na middernacht streden. Het resultaat was. dat Jhr. Strick v. Linschoten 5 partijen won, er acht remise maakte tegen de he eren A. A. J Ridderhof, B. Davidson, M. Petri©, H. Fïck, F. A. P. v. A-kan. R. Hol- torf, J. J. v. Bork en J. v. Konijnen burg Yzn. en drie verloor tegen de heeren J. C Moore, Dir. J. v. Konij nenburg Can. en Gh. Mook. Met het resultaat kunnen de schaak- vereenigïng on de simultaan-speler te vreden zijn. I J ET 1 MEI-FEEST. De sie tot organisatie van liet 1 Mei-feest, samengesteld uit: Haarl. Best. Bond, afdcelingen Haarlem, Schoten en Spaarndam der S. D. A. P. to de Coöp. „Vooruitgang" heeft thans het voorloopig programma ter kennis van de organisaties gebracht. Het dag programma is als volgt verdeeld: le. Om 9 uur samenkomst in het gebouw „De Centrale" voor een och tendwandeling. 2e. Een kinderfeest, onder leiding van liet bestuur der Soc.-dein. Vrou- wencluh. Dit feest wordt gehouden in het gebouw „de Centrale", des mid dags van li tot 5 uur. Hoeveel kinde ren hieraan deel zullen nemen, kan nog niet gezegd worden, aangezien do leden der deelnemende organisaties tot 15 April geit gen beid hebben, hun kinderen van A tot 12 jaar hiervoor te laten inschrijven, bij een der besluurs leden van de Vrouwenclub. 3e. (behoudens goedkeuring van den Burgemeester) des namiddags 6 uur samenkomst op de Groote Markt voor demonstratie met ontplooide vaan dels en banieren door het Ainsterdain- sche kwartier en het Roz.enpri.eel. 4e. Avondvergadering in den tuin van het „Brongebouw" (bij slecht: weer in de zaal). Op deze bijeen komst zal het woord worden gevoera door het 2e Kamerlid den heer A. II. Gerhard. Verder zal medewerking worden verleend door de zangvereni ging „De Stem des Volks" muziek\er- eeniging „Excelsior" en de Mandoline club Apollo". VOOR OF TEGEN BESCHERMING VAN DE INDUSTRIE. Wegens de gerezen moeilijkheden in het meubel bedrijf was de heer C. Woudenberg, voorzitter van het 11. B. van den Meu- belmakorsbond, niet in de gelegenlie-d op laatstleden Donderdag 30 Maait e«n imeiding te houden bpor den Hu.ai'!evnschên Bestuurdersbond over ms^and onderwerp. Bedoelde bij- eenv.caust zal nu worden gehouden op Vrijdag 7 April. REiDDINGSBRIGADE. De Reddingsbrigade voor Drenke lingen verg accrue Maandagavond in de "Nijverheid, ondeir presidium van den heer A. J. Meijerink. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het weislagen van den kor telings gehouden feestavond en dank te de feestcommissie voor de door haar niet gespaarde moeiten. De dames Meijer en Van Es werden gecomplimenteerd met het door hen behaalde diploma B en C van den Nederlandechen Zwemlbond. (Ap plaus). Mededeel in g werd gedaan aangaan de het gebruik der reddingsbaken, sinds October 1921. Dank werd ge bracht aan de leden van de Brigade, die in den afgeloopen tijd hulp had; den verleend aan drenkelingen. Bij de ingekomen stukken waren berich ten van mevrouw Warnier en de hee ren Versohioor en Noord'eloos, die be dank! en als bestuursleden. Voordat overgegaan werd tot de be- stuu re verkiezing werdén woorden van erkentelijkheid en dank gébracht voor Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rnhrlek stelt de Bedaotie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 4 April 1922. HET WOONWAGEN-PLAN. Ondergeteekenden, aau wien de schoonheid der stad Haarlem en hare naaste omgeving zeer ter harte gaat. zouden het uitermate betreuren, zoo aan hel plan tot het vestigen van een woonwagenkamp aan het Zuider-Bui- tenspaaine, gevolg werd gegeven Zij achten het zich tot phcht met nadruk tegen dit plan te waarschuwen en wel op aesthetische gronden en uit overweging van veiligheid en hy giëne. Immers kan met zekerheid v. orden aangenomen dat bij uitvoering van het plan do geliefde wandeling langs ,het mooie jaagpad aun den Zuid- Schalkwijkerweg en hut prachtige Spaarne in de l< -komst meer ergernis dan genot zal schenken. H. BUISMAN, Conservator Teyler's Stichting. G. D. GRATAMA Directeur Frans Hals Museum. OTTO VAN TUSSENBROEK, Directeur Museum van Kunst nijverheid. DE M1JNWERKERSSTAKINQ IN DE VEREENIGDE STATEN. John L. Lewis, voorzitter der Uni ted Mine Workers of America, heeft den eersten dag der staking- officieel medegedeeld dat 600 van de 7500 mij nen in den lande gesloten zijn en dat 000.000 inan in twintig staten de mijwerkers in de westelijke provin cies van Canada niet inbegrepen den arbeid hebben neergelegd. Bij na honderd percent der mijnwerkeis hebben aan aen oproep der federatie beantwoord zelfs zouden duizenden met-aangesloten arbeiders zich bij de stakende mijnwerkers hebben ge- oegd. V erwacht wordt dat de productie gedurende de periode van staking iu de bitumineuze en anthraciet-mijnen van 'drie tot vijf millioen ton zal be dragen tegen een normale productie van acht millioen. Zoowel werkge vers als arbeiders verwachten, dat de staking in de anthraciet-mijnen zes tot acht weken, en in de bitumineuze mij nen drie tot zes maanden zal duren. Overal zitten de staatsbedrijven.-en do spoorwegen goed in de kolen, eD schijnen hot nog geruimen tijd te kunnen uitzingen. Davis, staatssecre taris van arbeid, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt dat er we' voor twee maanden kolen in voor raad zijn, dus dat de woekerhandel in brandstoffen le.i strengste zal wor den tegengegaan. Opmerkelijk is dat Davis de verant woordelijkheid voor de staking in de bitumineuze mijnen den werkgevers toeschrijft, die weigeven met de arbei ders te confereeren. DE MOTIE VAN VERTROUWEN INZAKE GENUA. De „Daily Telegraph" zegt, Lloyd Geor ge's uitspraak ten aanzien der bolsjewiki besprekond, niet te gelooven, dat de sov- jetregoeriug ooit een büljjke aanspraak op erkenning zal verkrijgen, maar het blad heeft geen bezwaar tegen maatregelen om den handel niet Rusland te doen toenemen. De „Daily Mail" zegt, dat er geen goed resultaat kan vervracht worden vóór hit communistisch regime ineenstori. De bladen constateeren, dat -bij de stemmingen, welke hot debat in het la gerhuis gistoreu stomden. terwijl h -t moc- reudecl zich van stemming onthield. Ook eenige onafhankelijke liberalen onthielde: zich van stemming. Hot Lagerhuis telt nominaal 707 leden. Indien men er de 73 Sinn Fciners, die nimmer zitting nameu, aftrekt, blijkt, dat het aantal onthoudin gen vrij groot is geweest. De „Tiwee" constateert, dat de pro- mier een motie van vertrouwen gekregen hooft, tengovolge van do abnormale houdingen in hot Lagerhuis, maar, zegt het blad, twee zaken zyu duidelijk: etk zouuor wurrnte, zonder vertrou1 eu velen die voor hem stemden, hebben oehtans diep wantrouwen in zjjn politiek. RUSLAND EN DE VOLKENBOND. Men seint uit Londen aan liet Hbld. De „Daily News" vernam van een Ur Londen teru£gefceéril lad der inter nationale sanitaire conferentie te VV arsciiau. dat Rusland berfrid Is tol den Volkenbond toe te treden, onder voorwaarde, dat ook zekere andere naties kunnen toetreden cn uat de Volkenbond aan Rusland'» lieretel krachtdadig zal medewerken. E JAPANNERS EN SIBERië. ULtLonueii seun inen aan liet Hbld. Aan ei e „Times" wordt uit Tokio gameid, dat de „Asaki"' uit bctrouw- oare ibron verneemt dal de militaire autoriteiten, die er zicli rekenschap an geven dot het iidal is de bespre kingen met de regeer hie van Tsjita voort te zetten, besloten hebben Ja- ij arische troepen uit Siloorië terug te trekken. De ontruiming vangt den len Mei aan. DE CONFERENTIE TE GENUA. PARIJS (Havas). Maandagavond werd iu sommige geallieerde kringen verzekerd, dat de Italiaanse lie reg ea ring bij de andere mogendheden stap pen heeft gedaan teoi einde te Genua eon voorloopige bijeenkomst te doen houden, in den loop waarvan de ver tegenwoordigers dezer mogendheden to een onderlinge overeenkomst zou den kunnen komen met betrekking tot dé procedure, dien ten aanzien van de werkzaamheden der conferentie zal worden gevolgd. GROOTE BRANDEN TE PETROGRAD. PARIJS (B, T. A.) De Journal vex- eemt uit Helsingfors: Op 29 Maan braken op verschillende punten van Pe- trograd groole branden uit; dc centrale fabriek der Belgische eleciririteits-maat- schappij en een gedeelte van het Nico- laas-station zijn in vlammen opgegaan en vernield. Het gebouw der vroegere Staatsbank en de gebouwen der poste rijen zijn zwaar beschadigd. Den daar op volgenden dag is de centrale fabriek Helios afgegebrand. De Krasnaja Gazet- ia schrijft deze branden aan kwaadwil ligheid toe. OPSTAND IN RUSLAND» PARIJS (B. T. A.) De Petit Pari- sien verneemt uit Londen: Volgens een telegram uit H-elsiDgfors, gepubliceerd in de te Stockholm verschijnende Tid- ningen, zou er onder de Russische be volking aan de Zwarte Zee een ernsti ge opstand zijn uitgebroken. Generaal Pudiollu zou aan het hoofd van een kozakkenleger naar Kouban vertrokken zijn om den opstand le dempen, die zich teeds meer en meer uitbreidt. SPAANSCHE VERLIEZEN. PARIJS (B. T. A.) Naar de Echo de Paris uit Madrid verneemt, verloren de Spaansche troepen bij de laatste Marok- ko-expeditie 223 d-ooden, waaronder 12 officieren. NA DEN DOOD VAN EX-KONING KARL. BUDAPEST (B. T. A,) In een bij eenkomst namen de legitimisten een re solutie aan, waarbij de oudste zoon van ex-koning Karl onder den naam van Otto de Tweede als koning van Hon garije werd aangewezen. Voorts stelden zij den eisch dat het stoffelijk over schot van Karl moest worden overge bracht naar Hongarije en dat de ko ningin verlof worde gegeven zidh Hongarije te vestigen. 6 BEMIDDELING. LONDEN (Reuter): Lloyd George zal s April de berciddelingscommissie in het conflict der arbeiders werkzaam het machinebedrijf ontmoeten. DE BINNENLANDSCHE SCHULDEN VAN MEXICO. NEW-YORK (Renter) De Mexicaan- sche regeering heeft alhier laten bekend maken, dat plannen worden beraamd tot het houden eener ontmoeting tussclien den minister van Financiën van Mexico 'ertegenwoordigers van de nationale commissie óah bankiers, teneinde de op lossing te bespreken van hangende kwesties in verband met de Mexicaan- sche binnenlandsche schulden Deze besprekingen zullen vermoedelijk einde Mei le New-York gehouden worden, r u LIN MBDBDEF2.1 a 60 Cte. per regel. tabletten, welke ver giften bevatten.Gebruikt voor Uw hoest alleen de onschadelijke, be proefde, elijmoplossende PURMEREND, 4 April 1922. Kaas. Aan- >or 23 sUpols kleine f 40 a 48 p. 50 K.G, Botor. Aauvoer 840 K.G. pr(js f 2.25 s f 2.35, gemiddeld f 2.30 per K.G. Vee. 585 runderen, waaronder zjjn 200 vette en 9 stieren. 47 paarden f 250 a f 350 52 vette kalveren f 1.70 a 2 per K.G., 7ö5 nuchtere dito f 10 a i 40 per stuk, 392 ctte varkeus f 0.84 a f 0.90 per K.G., 79 magere dito f 30 a 36 per stuk, 167 big gen f 12 a f 28, 810 sch'&peu en lammeren Vetto koeien, prijshoudend, f 1.30 a f 1.80 per K.G., gelden koeien prijshou dend t 625 a f 725 per stuk, raolkkooien f 650 a f 700 per stuk. VOETBAL. SPARTA—HERMES (2—1) Over lezen door Bparta gewonnen wed strijd lezen wo 't volgende in de N. B. Ct.: Sparta ia er wederom in geslaagd met de oneven goal te winnen, ditmaal van Hermes-D. V. S. eu alweer heeft de tegen partij aanvankelijk de leiding gehad. Niet Inng evenwel, want in dezelfde minuut maakte Sparta gelijk uit een prachtige ren van van der Marck. Buffelse heeft daarna het overwinnende doelpunt gemaakt door een staaltje van schitterend spel, dat her- Derde aan zjjn beste dagen. Over het ge heel genomen, was het een aardigo, span nende wedstrijd. HOOKEY. DE UITSLAGEN- Eerste Klasse. Don Haag: T.O.G.O.H.D.M. 2—1 Hilversum: HilversumUtrecht- 20 Tweede Kla-sse. Den Haag: H.O.C. H—T.O.K.O. II 1—2 Rotterdam: VictoriaA'dam O 50 1) 1) Wegens niet opkomen. 429o Staatsloterij Priizen vao J 45t 128 252 347 353 RANGLIJST.! i EERSTE KLASSE: if i 8 9 T.O.G.O. Bloemend. ü-D.M. Hilversum H.O.O. Utrecht M.II.O. 3 l', 11 10 11 1 3 7 10 1 20 25—10 1.S1 13 48—13 1.63 11 31—36 1 10 20—23 1.— 6 13—2S 0.60 5 14—29 0.45 4 1032 0,40 WLELRIJDEN. LEENE WljNT TE BRUSSEL. By de Zondag te Brus-sT ia het Vello- drome d'Hiver gehouden internationalen sprintwedstri|d in 3 munches behanl-ie de Hollander Leene de overwinning. Jlü waa ,11e drie riten eerste. Tweedo was van er, derde Jean Louis. DE DOOD VAN EX-KEIZER KARL WEENEN, (V.D.) De bevolking van Weeneu heeft van de doodstij ding van ex Keizer Karl vrij onver- •hillig kennisgenomen. Naar aanleiding vnn het besluit der Hongaarsche Legitimisten om Kroonprins Otto als Koning 'e be schouwen, verklaarden do regce.rings- partijen, dat dit besluit onwettig is, daar de Entente den Jiabsburgers het Koningchap ontzegd heeft. Het Keizerlijke gezin verkeert in bitteren nood en de hooge aristoora lie heeft daarom heloten Zita finan cieel te steunen. Het keizerlijke gezin blijft voorloopig in Spanje. De vraag waar Karl's lijk bijgezet zal wor den, is nog onbeantwoord. De Hon garen willen, dat de bijzetting plaats vindt, in de „Matthiaskiche" te Boe dapest. HOLLANDSCHE HANDELSBANK. Openingskoersen van 4 April 1922, 6 Nederl. 100 1/8, 6 Nederi. '19 935 Nederland 89. Besoeki 35, Deli Bat. 290, Deli Mij. 242, Senembah 366, Amst. Rubber 85 1/2, Ned. Rub ber 45. Gew. Dordt 399 1/2, Gec. fioll. Olie 146 1/2—7 Kon. Petrol. 438—40; Orion 30Sleaua 40, Vaart 145, Hol!. Lloyd 21, Kon. boot 68, N we boot 66, Paketvaart 92, Unie 102 1/2, Rott. Lloyd 134, Neder land 155. Centr. Leather 40, Studebaker 123, Steels 104 5/8-5 1/2, Erie 13 1/2—3/4 O. Gulf 27 1/2, Missouri 71 1/8, Rails 26, Unions 147. Kol. Bank 124, Ind. Bank 95, Cert, Handel 132, Gew. Cult. 164, Actions 134, H. V. A. 360—1/2, Java OuR. 314, Insulinde Olie 4, Comp.Argent. 965 1179 15S7 1902 2192 2543 2766 3421 3652 4240 4654 4891 5420 5781 6290 6642 6956 7324 7559 7949 8144 8382 970 1215 1645 1903 2199 25S4 2977 3522 3737 4359 4706 5014 5488 5806 6562 6671 7111 7338 7606 7957 8200 8420 8714 9125 9456 9803 595 1006 1228 1730 1940 2293 2600 3090 3529 3797 4473 4721 5226 5506 5965 6565 6683 7136 7382 7703 7991 8291 «492 8734 9126 9490 9869 6S4 689 765 1025 1026 1333 1514 1735 1771 1966 2048 2345 2392 2613 2692 3091 3149 3545 3573 3893 3906 4475 4507 1045 1539 1812 2101 2400 2718 3256 3594 4054 452S 4799 4803 4829 5246 5247 5267 5520 5643 3o67 5975 6085 6203 6572 6583 6610 68S8 6902 6914 7150 7278 7303 7426 7502 7522 7784 7787 7871 8027 8038 Si 00 8307 8334 8367 8546 8586 8602 8739 8805 8823 9133 9267 9313 9633 9667 9691 951 111? 1571 1884 2121 2*1 77cl Mli 3621 4631 48vj 5341 3780 6258 6631 694# 7914 8162 8374 8609 8894 9413 970Ï 9880 9881 9923 1002J 9097 9424 97S9 10071 10077 10091 10213 10243 10254 10314 10404 10405 10456 10469 10495 10577 10607 10624 10668 10680 10726 10733 10540 10985- 11052 11101 11237 11259 11417 11427 11585 11602 11707 11821 11890 11899 11963 11963 12166 12211 12226 12310 12329 12364 12420 12438 12575 12585 12590 12653 126S5 12703 12765 12838 12934 12969 13040 13062 13111,' 3147 13235 13359 13380 13402 134S5 13535 3608 13660 13677 13736 13809 13825 13834 13835 13836 13S93 13897 13S98 13950 1398G 14029 14281 14325 14335 14346 14409 14411 14442 14470 14527 14548 14586 145S9 14621 14647 14652 14654 14692 14887 14919 14993 15042 15090 15121 15136 15157 15164 15170 15235 13317 15377 15400 15402 15451 15571 15576 15578 15585 15590 15629 15721 15803 15871 15879 15887 15894 16011 16034 16054 16132 16218 16254 16390 16-134 1643S 16548 16662 16675 16762 16855 16903 16904 16927 16933 16957 lo963 16974 16975 17012 17023 7114 17156 17167 17342 17500 17517 17596 17694 17798 17811 17823 17828 17839 17890 17908 17913 17936 18018 1ÖÖP8 18157 18189 18349 18370 18392 18419 18457 18480 184SI 18591 18603 18605 18610 18658 18662 18673 18721 18746 18761 18762 18802 18811 18863 18865 1S8S4 1S913 18938 1S943 18963 18973 18985 19012 19047 19081 19089 19091 19093 19111 19122 19187 19262 19299 19447 19459 9506 19520 19528 19529 19646 19704 19707. 19816 19838 19948 19949 19953 19971 19980 10024 20045 20075 20159 20259 20292 20294 10309 20340 20510 20539 20592 20641 20654 10692 20820 20821 20894 20925 20931 20939 21004 21116 21221 21231 21307 21323 21325 »t340 21345 21430 21433 21461 21490 21545 11553 21562 21608 21617 21630 21706 21793 21795 21864 22155 22211 22228 22246 22325 12356 22366 22409 22414 22578 22637 22640 12674 22680 22687 22704 22715 22810 22823 12818 22S64 22869 22S95 22901 22956 22983 2e Kiasse le Lijst: 2046 m.z. '2056; 1801(1 .z. ISO 13; 22330 m.zA 21380. Financieele Berichten MARX EN Co's BANK TÈ ROT TERDAM. Naax het Vad. verneemt hebben commissarissen en dire., tie van Marx em Co.'s Bank op grond van do thorns opgemaakte balan&cijfars per 31 December 1921 besloten nan aandeelhouders.het voorstel te doon om tot liquidatie over te gaan. Het ligt in de bedoeling aan de algemee ns vergadering voor te. stellen dat de liquidatie zal geschieden door de di rectie onder medewerking van de fir ma R. Mo.s cm Zonen en de Rotter- damsche Bankvereeniging," welke zich daartoe bereid hebben verklaard. De firma R. Mees en Zonen en de Rot- teidainsche Bankvereeniging gnran- deeren crediteuren van Marx en Co's Bank, de integrale voldoening van hunne vorderingen. ALGEMEENE EN KOSMOS. NIaar de directie van de „Algemee- ne" in haar metdiedeeling no. 2006 ter kennis van haar vertegenwoordiger brengt, is de overdracht, der reduceer de Bollandsoke portfeuille aan de „Algemeene Friesche" thans ver zekerd te beschouwen, behoudens de goedkeuring van de' Rechtbank. "Zoowei uit "dé bei.-?.1 ingen van de overeen kornet dér „Algemeen©", ,i!s uit' de mededéel'ingen van de ..Kos mos" aan haar verzekerden blijkt, dat 'elke verzekering afzonderlijk er individueel Zït worden behandeld mei •vermeldtnc van de gevolgen, di» be regeling voor ieders eigen ver£"kcri:i/ aal hebben -. conversie, verhooging. verandering van periode enz. kunnen dus door iedereen in verband met zijn omstandigheden worden overwogen 1 verkregen. De ..VerzekeringabcKle" deelt in het nr. van 1 April de overeenkomst me de. door de Aleemeene met de Ncd - Indische Levensver?, en Ljjfr. Mij ctroffen. Het concept- van de overeenkomst met de „Nederl.-Indische" en de „Al- gsmeene Friesche" is door den Recli- 'er-Gommisaris voorgelegd aan de beeren Dr. D.P. Moll en P. C. van ier Hie1, wier oordeel hierop neer kwam, dat zij beide in het voorde A van de verzekerden der „Algemeene" achten, zonder dat zii de positie van .-eraekerden der-overnemende ma..t •schappijen in eenig opzicht verzwak ken. ELECTRISCHB DRUKKERIJ I0UREH8 COSTBR KEURIGE RK 9MA.AKT0LLE UITT0ERIN6 TAN ALLE ISLICRTIXGEN OP RECLAME GEBIED KANTOREN: GROOTH HOUTSTRAAT VERDUISTERING. Het Persb. e.au Vaz Dia» seint ons uit Amsterdam Dinsdagmorgen is wegen.» verduistë- aangeboden. ring door de politie gearresteerd V« d. V.. penningmeester van de vei- eeniging. der Y'oreenigde Suhijven- schuurders te Amsterdam. Vele jaren achtereen schijnt hij gelden der ver- eeniging verduisterd te hebben. Het vermiste ljedrag is ongeveer f 15.000. 'I'et kapitaal dat op verschillende baai- kan stond kon alleen daarvan worden afgehaald met medewerking van den tweeden pennigmeester. Deze moet mode de madaton teekenen. Deze mandaten blijken ook inderdaad do handteekeuing van den tweeden pen ningmeester te dragen. Deze functio naris weet echter van de handteeké- nin^en niets af. zoodut het niet onmo gelijk is. dat hiervalsohhcid in ge schrifte is geploegd. Het onderzoek is in vollen .vang. DE FUSIE VAN A.N.V. EN N-V.V. Maandag 3 dezer is in een bonds raadvergadering van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel het rap port inzake de fusie van het A.N.V. on N.V.V. besproken om te komen tob een advies aan de afdeelingen. Besloten werd. dat punt C van het begin. lprogram in zijn tegenwoordi ge formuleertug niet te aanvaarden is, omdat daaruit volgt, samenwerking met één bepaalde ixditicke partij dat punt E dient toegfivocgd te wor den het amendement, zooais het con gres van het A. N. V. dat 30 Januari II. aannam en dat alsdan eerst cdi periode vau twee jaar sanumwerking dór vükcetitriilen moet plïiats viüdcti. TEGEN EI'.N BOOM GEREDEN. Te Niikcrk reed Zo t-c-i'ii a guild dag 0.0 15-iarige Klok met rijn rijwiel met groote snelheid tegen een bobfla. De jongen word met zware inwendige kneuzingen opgenomen on over' red Zondagmorgen EEN LIJDER AAN VERVOLGIN'GS WAANZIN De marechaussee der brigade Tilburg 'heeft te Berxel lungs het z.g. Galgenvon een Overjas gevon den, hetgeen het vermoeden wekte, dat het kleedingstuk kon tocbc-hooren aan iemand, die zicli in het diepe water had verdronken. Na eemigen tijd dreg gen werd het iijk opgehaald van ec-a te Tilburg wonenden Dui".schor, Paul Hillen genaamd. In een notitieboekje, dat in zijn kleeding gevonden werd, stond geschreven dat hii de moorde naar was van rar. Wijsman. Er ia c-vonwel vastgesteld, dat de ongeluk kige in hooge mate leed aan vervol gingswaanzin on hij, naar onze be richtgever te 'J'ilburg vernam, van Kerstmis tot begin Januari in Duitsch land vvaa Zijn broeder en zuster hebben ook door verdrinking den dood gezocht. EEN JEUGDIG MESS EN STEK ER. De 16-jarige P. M. te Groningen heeft in een vechtpartij den 13-jarigen S. met een mes een diepe steek In den rug gogeven. De dader is aan de justi tie overgeleverd. PROF. AENGENENT. Z. D. IL Mgr. A. J. Calliér. Bisschop van Haarlem, die Maandag prof. Aenge- nent van Warmond bij gelegenheid van zijn 25-jarig prieaterjubilé persoon lijk kwam gelukwenschen. heeft hein bij die gelegenheid benoemd tot eere kanunnik van het Kathcdrual Kapit tel van Haarlem. Voorts is prof. Aen- en ent van onderscheidene zijden gc- uldigd. Nuroens professoren en oud. profossoren van Warmond eu namens oud-studenten werden huldeblijken

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5