OM ONS HEEN 39e Jaargang P^o. 11903 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG O APRIL 19ZZ ABONNEMENTEN per 8 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ib (kom der gemeente) 13.67'/,. Franco per post door Nederland f3.87'/,. Afzonderlijke nummers iu.16. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.671/,; franco per post fü.65. Post Giro 38810. Uitgave dor N.V. Lourens Coster, Direoteur-Hootdredacteur J. C. PEEREBOOM, Toieloon 3032 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 36 Cts. Reclames 60 Cis per rege 1. Bi* abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. êt contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie i Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHU1ZERKERKWEG 2, VELSEN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda f WOENSDAG, 5 APRIL, Stadsschouwburg, Wilsonspleln Het Schouwtooneel, „Bella Donna", 8 jxur. Schouwburg JanswegHet Zevende Gebed, 8 uur. Tuinzaol Brinkmann: Lezing Ver eeniging van Oud-leerlingen van den Rijks-Tuinbouwcursus, 8 uur. Evangelisatie-lokaal Larnge Laken straat 18: Samenkomst van De Oor- tpronkelijke Leer, 8 uur. Oud Holland, Verwulft, Strijkorkest. Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG 6 APRIL. Stadsschouwburg Wilsonsplein Het Hofstodtooneel: „De Schaduw", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Speenhoff- avond, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Leden concert Haarlemsche Orkest v er eeiü- ging, 8 uur. Oud-liollaud, Verwulft, Strijkorkest. Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Paluce, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 7T Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Haarlemmerraeerpolder: VerkiezlnJ van vier Iloofd-Ingelanden, 112 u. No. 3030 De eerste vergadering van de Kamer van Koophandel. Het ia altijd een eigenaardig schouwspelnieuwe geziohten in een pude omgeving. Dinsdag vergaderde de nieuwe Kamer van Koophandel in de Raadszaal van 't Prinsenhof, juister pezend vergaderden de twee Kamers, die voor het grootbedrijf en die voor het kleinbedrijf en zaten op de oude, maar daarom niet antieke stoelen, die -bii andere gelegenheden door de le iden van den Raad of die van de Pro vinciale Staten in beslag worden ge- Bomen. Eigenaardig was het, dat maar één lid van den Raad ook dezen keer in de zaal aanwezig was, waaruit de conclusie getrokken kan worden, dat de handel in onzen gemeenteraad wel door heel weinig personen vertegem- .Woorditri is De heer Dufdur hield een borte rede. ter installatie van de nieuwe colleges en de heer K rei age, nadiat hij tot voorzitter gekozen was, even zoo, waarna werd overgegaan tot de huis houdelijke werkzaamheden, die onaf scheidelijk zijn van een nieuwe, instel ling. De minister van Landbouw, Handel en Nijverheid had zich geroe pen gevoeld aan de jonggeborene ean aantal brieven te zenden, 'bij wijze van eer. goeden grootvader die haar het welkom in 't Leven toeroepen wil de voorzitter las al deze missi ves met buitengewoon groote snelheid voor en de vergadering nam ze, op eïj.n voorstel voor kennisgeving aan, alsof de jonggeborene (om in de beeld spraak te blijven) wilde zeggen „dank u wel, grootpapa, maar ik kan Hu wel alleen loopen." Daarna kwam er thee en werd overgegaan tot de benoeming van on dervoorzitters het grootbedrijf koos den heer Jacobs en het kleinbedrijf den heer Van Llemt, die den heer K.relage in zijn oarizaaniheid aan de bestuurstafel gezelschap gingen hou den; hij zat daar namelijk aJleen met den heer Kruijff, adjunct-secretaris van het Handelsregister, daar de Secretaris, de heer Jan Gerritsz, ver- hiudierd was, de vergadering bij te .wonen. Bij deze stemmingen merkten wij ean de stemtafel op den heer F. J. Brinkmann. Hoeveel duizenden malen heeft deze niet in znjn gebouwen op de Groote Markt gelegenheid gegeven tot vergaderen aan anderen hemzelf heb ik dezen avond voor den eersten Jieer in een vergadering gezien, ik ■oooD niet dat hu al te gauw zal begrij pen, dat Laten vergaderen veel plezie riger is, dian het zelf te doen. De heer Dufour was na zijn instaLLa- ti&rede vertrokken. Hïi zal dus pas vandaag vernomen hebben, boe wei nig zijn voorspeiling is uitgekomen, dat de politiek in deze nieuwe colle ges niet zou heerschen zij was inte gendeel al dadelijk de aanleiding tot een vrii heftig incident. Het kwam zoo. Bij het punt benoe ming van een secretaris en personeel der Kamer steLde de beer Meijer voor, sollicitanten op te roepen. De voorzitter, die blijkbaar bij dit punt al moeilijkheden vreesde, had dezen spreker, toen hii het woord vroeg, gezegd, da.t er alleen over de wijze van benoeming inoest worden gesproken. Niet over personen. Had de vergadering zich tegen d-eze beper king verzet, dan zou die zeker niet vol te houden ziin geweest, maar de vergadering wilde het blijkbaar liever ook zoo. De beer Van Hardenbroek Wilde doen opmerken, dat in een voor vergadering besloten was tot een op roeping van sollioitanien, maar de voorzitter hamerde de opmerking ai en zed terecht, dat dit de eerste verga dering was en dai de Kamer niet te maken had met voorvergaderingen. Waamit met eenig begrip van Logica, bou ziin op te maken, dat 't in 't alge meen beter is, geen vóórvergaderin gen te houden, which- cast their shadows before, mei andere woorden die toch naderhand hun schaduw op de gebeurtenissen wei-pen. Maar. zoo vroeg de heer van Har denbroek weer, wenscht niet de Mi luster dat een oproeping zal plaats hebben? Nu werd de brief van den Minister voorgelezen, waaruit bleek, dat de Minister dat inderdaad wenschelijk acht. De voorzitter voegde daar even wel hij, dat de Kamer volkomen vrij is en van den Minister geen voor schriften behoeft af te wachten. Het was niet vriendelijk, maar zeer juist. De Regeeriug moet zich liever maar niet bemoeien met der gelijke zaken. Ais de leden van de Kamer wijs genoeg zijn om de belan gen van den koophandel ie bevorde ren, dan zullen zij ook wel weten, op welke manier zij hun secretaris zui len kiezen. Daarop kwam, naast het voor- etel-M rijer, om sollicitanten op te roepen, een tweede voorste' van de lieeren vim den Burg, Hooij en Ten Boom, om een tijdelijken secretaris to benoemen, voorloopig voor den tij-d van een jaur. Daar barstte de heer van Harden broek los. 'legen dat laatste voorstel zou hij zich ten scherpste verzetten. Wat hier stond te gebeuren, was per tinent in strijd met het besprokene in de voorvergaderingen. Zou ear dan nu een keuze geschieden in den blinde? Ais dat- werd doorgezet, dan zou dat voor den spreker een reden wezen, om van de Kamer afscheid te nemen. De voorzitter trachtte te sussen. Doorzetten was de bedoeling niet. Maar in elke vergadering moet de minderheid zich toch bij de beslissin gen van de meerderheid neerleggen! Toen deed de'lieer van Harden broek een vreemde vraag. Hoeveel van het stamkapitaal en de jaarlijk- sche inkomsten, zoo vroeg hij, is in gebracht oooi hei grootbedrijf en hoeveel door het kleinbedrijf? Nuchter antwoordde de voorzitter: ,.die splitsing Is niet gemaakt." M.(i,pii- dat hiermee de zaak niet uit was, kon iedereen liehfijegriipen. De moeilijkheid In de nieuwe regeling van de Kamer van Koophandel schuilt Immers juist in de verhouding tus- schen de af (feeling voor het groot- en dSe voor het kleinbedrijf<he groothan del voelt zich en de kleinhandel wil niet ondergeschikt zijn. Wat bedoelde dan, zoo vroeg de heer Hooy, de heer Van Hardenbroek met zijn vraag? Toch niet, dat 't grootbedrijf de prio riteit hebben zou? Daartegen zou hij zich ten sterkste verzetten, want de beide afdeel ingon staan gelijk. Aldus aangevallen Lichtte de heer Van Hardenbroek zijn vraag aldus toe Liefst had ik geen splitsing, maar mijn vraag is van belang, oan een in zicht te geven in wat men gaat doen en dat een scheuring zou kunnen ver oorzaken. Zoo bekeken .maakt het wel degelijk onderscheid, waar het geld vandaan komt. De spreker gebruikte hierbij op nieuw het woord „doordrijven" dat den voorzitter bijzonder scheen te hinderen. De heer Krelege protes teerde du». Van doordrijven was geen sprake. Wel degelijk,- hield de heer Van Handenhrock vol. Zoo kwam de stemming over de vraag, welk voor stel het eerst zou worden behandeld., dat van den heer Meijer over de oproe ping van sollicitanten of dot van de heeren Van .den Burg c.s. 0-v-er de voor loopige benoeming van den secretaris voor een jaar. Met 14 tegen 10 stem men werd de voorrang gegund aan het eerste voorstel, dat daarop natuurlijk werd aangenomen met dezelfde stem menverhouding. Er aal dus een oproeping van solli citanten plaats hebben. Bii de stemming -bleek duidelijk dat het hier niet een verschil tussohen groot- en kleinbedrijf betrof, want of schoon aJ de leden van liet grootbe drijf vóór het voorstel stemden waren er ook van 't kleinbedrijf, die zich er mee vereenigden. De heer Van LÏcimt bijvoorbeeld stemde tegen, de heeren Lamp en We ij burg stemden voor. Het voorstel van den Burg c.s. bleef dus verder buiten beschouwing. Voor den oningewijde, die plotse ling kwam binnemloopen, moet dit gelieoi-e debat onbegrijpelijk zijn ge weest, de opgewonden verklaring van dein heer van Hardenbroek dat hij de vergadering verlaten zou allermeest. Maar de ingewijden wis ten wel wat het motief van de geJiee- le discussie was: het secretariaat van dei» lieer Jan Gerritsz. Daarom was deze niet verschenen, daarom stelde de heer Meijer een oproeping van sol licitanten voor, daarom ontstak plot seling de heer van Hardenbroek in zoo hevigen toorn, toen bet voorstel van den Buig c.s. werd gedaan, oan den tegen woor diigen functionaris voor een jaar, desnoods voor negen maanden, te benoemen. Men kan natuurlijk zeggen: ook de heer Gerritsz kan solliciteer en, maar dat is niet geheel oprecht- Wanneer de meerderheid van de nieuwe Ko- mer den secretaris van de oude Ka mer had weiden benoemen, dam zou natuurlijk een oproeping van sollici tanten overbodig zijn geweest. En men kon van den heer Gerritsz trou wens niet verwachten, dat hij, die jarenlang de zeer geprezen secretaris van de oude Kamer is geweest, zich nu nederig zal scharen in de rij van hen, die soliiciteeren naar dezelfde functie in het nieuwe College. Onze lezers kennen het bezwaar dat or is aangevoerd tegen het secre tarisschap van den heer Gerritsz: dat hij als sociaal-democraat niet passen zou in een vereeniging van werkge vers. De. heer van Hardenbroek heeft deze beweging geleid. Zij was, dade lijk ma de vóórvergadering, algemeen beltend, hoewel geheimhouding ver zocht was. INla nog een paar formaliteiten, aan wijzing van een bank voor de gelden en van gedelegeerden voor 't een en ander, kwam de heer Van Liemt bij de rondvaag mog terug op de vraag van den heer Van Hardenbroek over 't aandeel van het groot- en van het kleinbedrijf in die fondsen van de Ka mer. Als werkelijk het kleinbedrijf ondergeschikt zou zijn aan bet groot bedrijf, zou de samenwerking er on der likten. Zou de beer Van Harden broek dezen indruk, niet wilien weg- Maar de heer Van Harbedbroek ging op de uutnoodigóng niet in. Wan neer de heer Van Kiemt pijnlijk ge troffen was door zijn vraag, hij op zijn beurt was pnnlijk getroffen door de scherpe actie van het kleinbedrijf. Als dat feit niet had plaats eehac, zou van hein geen syllabe zijn vernomen. Met die scherpe actie was beuoeld het voorstel- van den Burg c.s. Maar in de eerste plaats was dal geen actie van het kleinbedrijf als zoodanig en in de tweede plaats had de vraag, hoeveel geld afkomstig is van het groot-, hoeveel van hel kleinbedrijf, geen zin. Daarnaar mag immers de invloed van de eene of de andere Ka mer niet worden afgemeten. Groot- en kleinbedrijf staan, zooals de hee ren Hooij en van Liemt terecht zei den, volkomen gelijk. De lieer Teding van Berkhout be vestigde, als ik hem goed begrepen heb, dan ook dit standpunt. Voor de toekomst van de Kamer behoeft dit incident, niet te zeer te veront rusten. De heer van Hardenbroek denkt snel en spreekt gemakkelijk. Zoo kwam hij er, meen ik, toe om wat al te anel te spreken. Met andere woorden: als hij op dit oogenblik zijn vraag over die fondsen nog doen moest, zou die niet gedaan worden. Lapsus linguae. Slip van de tong. l J. C. P. HOE STAAT T MET dsn Zeeweg? Hoewel de temperatuur nog sloeds niet tot wandelingen of fietstochten in den omtrek uitlokt, willen w6 tcoh no euns den Zeeweg van Bloemendaal naar Zandvoorl ter sprake brengen. Daarvoor is we, een aanleiding. Deze is de zeer belangrijke ver- keersverbetering, die daar van den zomer tot stand zal komen. We be doelen namelijk den verbindingsweg, die thans gemaakt wordt tusschen den Tetterodewog en den Zeeweg, waarvan de wenschelijkheid reeds eer der in ons blad tot uiting is geko- De nieuwe weg, dio naam van SpoorlaaiT' zal krijgen, wordt niet minder dan twaalf meter breed, na- meliik een rijweg van zes meter en twee voetpaden elk van drie meter. Hii is ongeveer 150 meter lang en wordt evenals de Zeeweg gehard. Het verkeer wordt hieT ten zeerste mee gebaat, want hoi gevaarlijke be ginpunt wordt ontlast. Het rijverkeer, dat van Zand voort komt, zal n,u even voorbij den Watertoren over den nieu wen verbindingsweg naar den Xettc- rodeweg, geleid worden. Van Bloemendaal naar Zandvoort gaat het verkeer lange den gewonen bestaand en weg. Ongeveer Pinksteren hoopt men uit werk gereed te hebben. We vestigen er de aandacht op, de de hoek Spoorlaan—Tetterodeweg, als die blijft zooals hij thans is, te scherp zal blijken. Er was ook nog een tweede aanlei ding voor het schrijven van dit stukje, nnanölijik hel paar dun ne, smalle rails, die van het ter rein der Waterleiding naar Duin- e: Kruklberg loopen en die dienen vooi het vervoeren van materialen. Menig een heeft die bruin-roestige stukken zeer verwenscht niet alleen omdat zij liet duinlandschap ontsieren, maar omdat zij daar nu zeer gevaarlijk li" gen. Do ralSs waren natuurlijk op de zelfde hoogte blijven liggen, maar d grond aan bidde kanten was ongeveer vijf c.M. gezuld, zoodat wielrijders ei automobilisten, die er niet aan dach ten of daar voor het eerst kwamen en met een vaart over heen reden, met groote bezorgdheid naar hun banden keken, want de rails zijn, behalve hoog, ook dun, dus zeer nadeelig voor de banden. We hebben het reeds bij gewoond, dat een wielrijder door der. schok zijn stuur verloor, waardoor hu een onzachte tuimeling maakte. Juist toen dlit stukje geschrerven was, vernamen we, dat reeds verbe tering in den toestand is aange bracht, door de rails eon eind te la- ton zakken. Hierdoor is een groot, ge vaar weggenomen Stadsnieuws DE FRLXSUITDBELING BIJ CREMER- Na een uitstekend geslaagde opvoering van Phyllis, door Cremer, waarop ik in het blad van morgen terugkom, had gis terenavond in den Stadsschouwburg de uitdeeling dor prijzen van den tooneelwed- strijd in het afgeloopen seizoen plaats. Voordat hiertoe werd overgegaan nam de heer P. van Ooy het woord om met oenige hartelijke woorden den heer G, J. van Gas teren, die 40 jaar bot voorzitterschap der vereeniging had bekleed, namens het be stuur het diploma van eerelid te overhan digen. De prijzen werden dit jaar - wegens verhindering van den beschermheer, don heer J. F. Cromer en don eerevoorzitter, Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, nitgercikt door den voorzitter der jury, den heer Louis Moor. Do nestor van onze tooneel- spelors zei in zjjn voorwoord, dat de wed strijd had bewezen, hoe het dilettantisme in de lnatsto jaren was vooruitgegaan. De afstand tussithon het beroops'ooneel en do dilettanten was, volgens hom „bekort", doordat de liefhebbers hard hadden ge werkt on het tooneel daarentegen wal. lauw was geworden. De heer Moor, die do dilettanten een warm hart toedraagt, ein digde met een „heil" op het dilettantisme en het tooneel. Hierna werd tot de uitreiking der prij zen overgegaan. De voorzitter van de Bot- terdamsche, club Mutua Amicitia, welke den eersten prye met „Onder één Dak" had behaald, bracht voor het in ontvangst nemen der medaille hulde aan Cremer voor de uitstekende wyze, waarop do vereeni ging dezen wedstrijd had georganiseerd. De vTedstryden van Cremer zijn in ons land vermaard, zoo zei de spreker. Het is bokend, dat do besto verosDigingen bp Cre mer uitkomen en (lat het nergens moei lijker is de zege weg te dragen dan in Haarlem. Ook de heer Voget, die den per- soneelen pry's had behaald, bracht in een kort woord huido aan Cremer, dat zoo prachtig dit concours had georganisoord. Jijj sprak voorts oen woord van dank aan het adres van do eminente leidster van Mutua Amicitia, do geliefde actrice me vrouw Alida Tartaud-Klem. Na afloop der prysnitdeeling nam de heer Moor nog eens bat woord. Hy her innerde aan wat eens Andries Snoek had gezegd: „Tooneelspelen is ceu heerlijk mé tier, maar tegen dat je er achter koiut, ben je te oud." Hy wensehte Cremer goluk met haar uitstekende voorstelling van Phyllis en moed en kracht tot verdere stadie I Aan het slot hechtte Moor eon door hem geschonken modaille aan Cremer's vaan del, wat tot een hartelijke ovatie leidde van het publiek aan don nestor, „den dap peren, man, don goeden vriend en den fijn ken stryder voor het tooneel," zooals de heor van Gasteren hem noemde. Vele loden van Cromer, verscheidene afgevaardigden van de veroonjging8n, die in het concours z'y'n opgetreden en de jury kwamen na afloop in Hotel Lion d'or by'een, waar het feest tot laat in den nacht werd voortgezet. En zoo is ook weer deze üiooie wedstrijd geëindigd, oen der belang rijkste, die Cremer tijdens haar veertigja rig bestaan heeft mogen mocmaken. J. B. SCHUIL. VEILINGEN. Bosch en Hovon. De uitslag van de door notaris J, H. Wildervauck de Biécourt iu het Alge meen Verkooplokaal gehouden veiling van Vredenhof en Klein Bosch en Hoven aan den Heerenweg te Heemstede, is als volgt De perceelen A en j B (de villa Vredenhof cn annexe gebouwen), groot 4031 vierk. M.t is toegewezen voor 36 505 aan de gebroeders Henneman, te Haarlem. De combinatie van perceelen 26 (groot 3 H.A. 7 A. 69 c.A.) voor 38.600 aan den heer J. Walig, te Haarlem, voor zijn lastgever Albert I-Ieijn, te Bussum, Perceel 7 (groot 1 H.A. 27 A. 58 c.A.) voor 7380 aan den heer H. van Zijl, Mr. broodbakker, te Heemstede. Perceel 8 (groot 1 II,A, 19 A. 85 c.A.) aan den heer S. P. ten Cate, bloemist ie Haarlem, voor ƒ7200. De combinatie van perceelen 915 (groot 6 H.A. 71 A. 31 c.A.), de vaste goederen, behoorende bij Klein Bosch en Hoven, voor 3/4 onverdeeld het hofje Nicolaas van Beresteyu, te Haarlem voor 1/4 onverdeeid aan bet Hofje van Spoorwater, te Haarlem, voor ƒ69.325. Perceel 1 C is afgemijnd op ƒ4735. doch aangehouden. De gezamenlijke grootte is 12 H.A. 89 A. 69 c.A. De inzet had 28 Maart plaats. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. In de dezer dagen gehouden jaariijksche algemeene ledenvergadering van do Vereeniging toi bestrijding der tuberculose, weiden het jaarverslag en het financieel verslag over 1921 vastgesteld. Beide verslagen zullen in het Maand blad der vereeniging worden gepubli ceerd. In de op 18 Maart j.I. gehouden ver gadering van den Raad van Be-sli werden de aftredende leden van liet da- gelijksch bestuur Dr. L. C. Kersbergen, jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en dc heer II, v, d, Berg herkozen, terwijl in plaats van mevrouw W. C. Haitsma Mu iierBaronesse Van Sytzama, die be dankt had, werd gekozen mevrouw P. de Josselin de JongKappeyne van de Coppeiio. HOOGBR BEROEP. Bij h-eit gea-eckthof te Amsterdam werd hoogeir 'beroep aangeteekend dooi-1. M. J. K. te Haarlem, ter zake „bet aan zijn schuld eten dood van een -ander te wijten h.dbben" veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf en 2. H. J. J. v. d. M., ter zake „Eet aan ziin schuld den dood van een ander te wijten Lebben" veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN. Li staat van faüiisseanent werden verklaard 1. J. N. v. d. Broek, vroeger manu- facturier, tlians werkman, wonende te Vdsen. 2. G .Rutte Bon., caféhouder, wo nende te Noorddorp, gem. Heems kerk. Reobter-commisaaris mr H. v. Loghem de Josselin de Jong. Opge-beven werd het faillissement van J. Kooi, bloetmi&t en groenten- handelaar, wonende te Lisse, uitge sproken bii vonnis dezer Rechtbank dd. 14 December 1915. Rechtszaken VERDUISTERING DOOR EEN INSPECTEUR VAN POLITIE. De inspecteur van politie uit Dongen (N.-Br.), die verleden jaar circa 140 maal ongeldige consenten ter terug- bekomiög van ingeleverde wapens al' gaf, is, meldt het Hbld., door de Air. Rechtbank te Breda veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief (Nov. j.l.) Sport en Wedstrijden VOETBAL. H. F. C.Alcmaria Vietrlx. H. F. C., die Zoüdag g April voor het :ers( na hei behaalde kampioenschap an de Westelijke tweede klasse A weer ens op eigen veld speelt (tegen Alc maria Victrix), zal bij die gelegenheid door het Supporters-comité met bloe men worden gehuldigd. De lieer Th. J. F. Gorsiens, voorzitter van dit co mité, zal hierbij het woord voeren. Naar we vernemen, zal hel muziekkorps „Crescendo" (van H. ij. S. M.-perso- neel) den wedstrijd met muziek opluis teren. Het Nedorfandsch olital. Naar „De Sportkr." verneemt heeft de N. E. C. bij wijze van voorzorgs» maatregel besloten één uur vóór den wedstrijd alle spelers door ten medicus te doeu onderzoeken. Kot beroepespel. In de Ofticieüle Mededeelingen van „De Sportkr." waarschuwt de N. V. B. sjielers en anderen in hun eigen belang zich o-p geencrlei wijze (e binden aan plannen tot oprichting van beroeps clubs. De N. V. B. zal binnen korten lijd bekend maken of en op welke wijze liet beroepsspel hier te lande kan wor den georganiseerd. IJMUIDEN. Schaken. Dezer dagen had te Ui'geess een match plaats tusschen de Schaakclub „Lasker" en de IJmuider Schaak club, die door de IJmuidenaren schit terend werd gewonnen. Het vorig jaar won Uitgeest niet 7—0, IJmuiden 11am thans 0 blei- wraak en won met 8 1/2—-2 1 2. Het resultaat aan de diverse boi' den was als volgt Schaakclub LaskerWoestcnburg 0 Scln egardns 0Terra 0 G100- tos 0; Kluft 0; Pekel 0; Tuinman 1/2; Zaadnoordwijk 0; Woesten- burg Sr. 1 Slikker 1 de Bruyne 0; totaal 2 1/2. IJmuider Schaakclub G. Sant 1 Bouwen 1 Woudenberg 1 Stuut 1 Baarda 1; Bos 1, Labree 1/2; Dries' sen 1, v. d. Wel 0; Jimmink 0; Dem meny 1totaal 8 1/2. Binnenland HET SPOORWEGONGELUK TE BUSSUM. De „Tel." bevat het verslag van het onderzoek, door de Ned. Spoor wegen ingesteld naar bet ongeluk te Bussum op den avoud van 27 Maart, waarbij W Terpstra werd gedood. In het verslag, waaruit blijkt dat die avond de wegwachter W. Wel dam, standplaats Bussum, dienst deed aan den overweg Brinklaau (K, M. 23.670 spoorweg Amsterdam Zut plicn) te Bussum, is de commissie tot de conclusie gekomen, dat Weldam voor dit ongeval verantwoordelijk en strafchuldig is, door het niet. sluiten der booineu, mede voor het feit van niet drie minuten voor de komst van trein 1684 op zijn overweg geweest te zijn benevens voor het toelaten van onbevoegden in zijn wachthuis. Zijn beroep op het niet werken van het verklikkertje gesteld dat het waar is geweest ontheft hem in Seenen deele van zijn verplichting rie minuten voor de komst Van een 'rein zij" overweg gesloten to Heb ben, evenmin als net fei', dat hot aan sluitende weggedeelte voor rijverkeer tijdelijk was afgesloten Dg commissie van onderzoek stelt de directie der Ned. Spoorwegen voor, genoemden wegwachter 'e straf fen met 9.46 (twee dagloonen). De ingenieur van den weg heeft hem voorloopig ontheven van de bediening van een overweg en te werk gesteld in de ploeg. Het Kamerlid Ter Hall heeft den minister van Waterstaat cenige vra gen gesteld. O.m. is door hem ge vraagd of in deze zaak ook van re- geeringswijze een ondeisoek plaatg had en indien ja, of dan de minister de juis'e toedracht van zaken aan de Kamer wil mededeeleu. Voorts of het juist is, dat het, ge durende het laatste jaar vijf keer ia' voorgekomen, dat de afsluitboomen bij nadering van een trein openble ven, waarbij twee keer de voorbijgan gers ter nauwernood aan een ongeluk zouden ontsanpt zijn. één keer de oyerwegwaehter althans het- ergste wist te voorkomen, terwijl de overig» malen een ernstig ongeluk gebeurde Ten slotte vraagt de heer Ter Hall of de minister weet dat de publieke opinie de spoorweginaats. van nala tigheid beschuldigt omdat er harer zijds niets geschiedt om de veiligheid van het publiek te waarborgen, en o.a. de controle onvoldoende is? en indien dat juist blijkt te zijn of dan de minister de betrokken Spoor weg Mij. haar verplichtingc-n ondec het oog wil brengen. Eigen Telegrammen van Haarlem's Dagblad FRAHKRIJK'S MILITAIRE UIT- CAVEN. PARIJS (Havas). I11 een rede, die do minister van Financiën, De La/ eteyrie, liaeld aan een banket van vei tegonwoordigers der economische en politieke pstrs, merkte de minister op, dat de Fransche begrooting voor de nationale verdediging in 1920 het bed,rag van 7.649 miUioeii franc. b& reikte,' in 1921 6.358 millioen bedroeg en in '1922 was teruggevallen tot 4.910 milbioen. Hierdoor is dus in 2 jaar tijd meer dan 21/2 miliard franc besparing- verkregen. DE FRANSCHE SCHULD AAN ENGELAND. PARIJS. (Havas.j De Engolac-ho regoc- ring hoeft aan do Fransche oen nota ge zonden, inhoudende, dat do Frausch-Brit- sehe conventie van drie jaar, wulko bin nenkort afloopt en ingovolgo wolko Frank rijk aan Groot-Erittanniö geen interest zou betalen voor de geleende geldsommen, niet zal worden hernieuwd. MINISTER HER MES AA,N HET WOORD. BERLIJN. (W.B.) Na dc aanneming .door don ryksdag van de mantclwet, waar toe ook de gedwongen lenning behoort, verklaarde de rijksminister van financiën Hermes het volgende: De ryksdag hoeft den belastingarbeid voltooid. ÏDcze betoekeiit niet alleen iu de geschiedenis van het Duitsche volk, doch ook iu de wetgeving van alle landen het maximum, dat ooit aan een volk aan belastingen is opgelegd. Nu moeten de be sluiten zoo spoedig mogelijk worden uit gevoerd. Het door een groote meerderheid in den ryksdag gesteunde werk zal bet buitenland niet nadruk toouen, dat hes Duitsche volk bereid is do <loor den we reldoorlog opgclogdc verplichtingen ook financieel te vervullen. Do minister pro testeerde tegen de pogingen van het bui tenland 0111 de offers van hot Duiteche volk to kloinceron. Hy stelde don cisch, dat hot Duitsche volk thans niet moe be lastingen zouden worden opgelegd. Ten slotte wees apr. op de verkeerde wyzo van vergelijking der belastingen in de verschil lende landen, die gewoonlijk worden toe gepast. SPION TER DOOD VEROORDEELD. LONDEN. (V.D.) Arniaud Jeannes jp te M0118 ter dood veroordeeld wegens ver raad c-u 8pionnage tegen do geallieerden. Het is gebleken, dat hy voor don D»it- schen geheimen dienst beeft gewerkt ge durende den oorlog. Hy beroemd er zich op, het werktuig geweest te zyn, om iniwi Cavell door do Duitschora to doen aires- tcoren cn terechtstellen. ARBEIDSCONFLICTEN. De arbeiders in het Engelschc schccjis- bouwbedrijf hebben de voorgestelde loonsverlaging verworpen. Dc Amcrikaanschc mijnwerkersbond heeft cea conferentie met dc mijneige naars voorgesteld, welke waarschijnlijk op 10 April zal plaats vinden. De uitsluiting der Zwitsersche schrijn werkers is bcgouncu. UIT PORTUGAL. Volgens een bericht uit Madrid is het rortugeesche ministerie weer eens afgetreden. UIT FRANKRIJK. De Fransche Kamer hoeft een voor stel om den militairen diensttijd tot een jaar in te krimpen verworpen. DE CONFERENTIE TE GENUA. Lloyd George wordt bet voornomen toe geschreven, aan do coufcrcntio van Genua uitgewerkte voorstellen aan to bieden voor de instelling van oen internntionnlo corporatie voor liet economisch herstel van Europa. GEEN ULTIMATUM. Volgens Schanzer heeft do nota der com missie van herstel aan Duitse li land niet het karakter van een ultimatum, doch Blecbts van een advies. ENGELAND F,N RUSLAND. De Britsche regeering zond een knuon- neerboot uit tot bescherming van de Brit-. »che tTawlers in de Russische watoren.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1