BuitenMetiJviirzicfit OVER DE DUITSCH-AME RIKAAN8CHE BETREKKINCEN, VAN OEN TOESTAND IN IERLAND. HET DUITSCHE ANTWOORD OP DE NOTA VAN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. RUMOERICE TOONEELEN IN D EN PRUISISCHEN LANDDAG. EEN UITLATING OVER DE NADERENDE CONFERENTIE TE GENUA. De nieuw benoemde gezant van de .Vereenigde Staten te Berlijn heöft vóór zijn vertreik naar Europa een re devoering gehouden, die nogail de aan ducht heeft getrokken. Hii heeft te New-York verklaard, dat hij 11 aar Duitschland ging „zonder gevoelens van haat", want ..haat is iiadeetig, vooral voor dog enen, die hem koes teren". De gezant zeide verder nog, dat zijn taak wae de Duitsch-Amerlkaansche betrekkingen van vóór den oorlog te herstellen.. „De oorlog is nu voorbij en de verlie zer moet de rekening betalen, maar wat de verantwoordehikheid voor de oorzaak van den oorlog betreft en het herstel van de verkeerdheden en onge rechtigheden, dat zijn aJiie punten, waarover ik niet van oian hen te spre ken". Do „New-York Tribune" noemt den spreker een „babbelaar, wiens woor den Berlijn wel aangenaam zullen zijn". De toestand blijft ernstig In la-land. Het begint er meer en meer op te ge lijken. dat de leden der voorloopige rogeering ondanks hun goeden wil, niet bij machte zijn voldoenden in vloed te oefenen op de rebellen, die nu al zoo lang het grensgebied bij Ulster onveilig maken. Eiken dag hoort men v» nieuwe ongeregeldheden en buitensporighe- den. Te Quoenstown hebben nu weer extremisten van het repubükeinsche leger zich meester gemaalit van een sleepboot van de Britsche admirali teit welke in die haven lag. waarna zij alle wapens en de munitie die zij aan boord vonden, meenamen. Te Mullingar kwam een afdeeling van het officaeele leger van den lerschen vrijstaat, een troep van 260 man, die bevel gekregen had haar intrek ie nemen in de kazerne aldaar, voor een gesloten deur. De republikeinen die van de komst van het bataljon hadden Eehoord, hadden zich inderhaast daar- een begeven om het troepje te belet ten zich in de kazerne te legeren en de commandant die een bloedige bot sing wilde voorkomen, kon niet an ders doen dan maar weer terugkeoren naar het kamp te Athlone. Churchill zelf heeft zich genoodzaakt gezien in liet Lagerhuis te verldaren, dal de voortdurende schending van het verdrag door de aanhangers van De Valera een toestand had doen ont staan, dien hii niet anders dan zeer ernstig kor, noemen 01, van regee- ringswege is medegedeeild, dat de wa- p en voorraad waarvan de rebellen zich te Queenstown hadden meester ge maakt, bestond uit 39 mitrailleuses, 460 geweren, 700 revolvers en 500.000 patronen. Een dag of wat geleden was er ook al een schip te Queenstown buitge maakt door de partijgangers van De Valera en dat vaartuig was later te Cork aangetroffen, maar beroofd van zijn lading, die o.a. bestond uit 20.000 geweren en 2 nnliioen patronen. ken dient te worden onder aflle betrok kenen, oindat gedeeltelijke regelingen het evenwicht ervan zouden versto ren. De conferentie te Genua. Do Poolsehe minister van Buiten laudsehe Zaken, Skirmunt, het voor beeld volgend van zijn collega's van Tsjecho Slowakije en Italië heeft, als gemeld, bczoekon aan Londen en Pa rijs gebracht in verband me' de voor bereidingen voor do Genua-conferen- tic. Tegenover verschillende dagblad correspondentie heeft hij zich uitge laten over de algemeene vooruitzie b ten. Met betrekking tot de Russische kwestie gaf hij te kennen, dat Polen geen hinderpaal in den weg zou leg gen bij de erkenning van de sovjet-re geering, doch deze erkenning integen deel zelfs zou ondersteunen. In zake de kwestie der ontwapening zeide Skirmunt tot een vertegenwoor diger van de „Daily Chronicle", dat Polen niets liever wensebte de pacificatie van Europa, en een .erlich- ting van den drukkenden last ter le- wapening. Polen zal al het aogelijtce doen om zulks te bevorderen. Op een vraag of Polen zich als cor ridor zou wilicn laten bezigen voor den handel tusschen Dnitscn'and en Rusland, verklaarde de minister: dnt Polen daartegen geen ktzwi-ar heeft. Sprekende over zekere pui ten, door Lloyd George in zijn rede aangeroerd en den nadruk, door den premier ge legd op de noodzakelijkheid van sta biliscering der wisselkoersen, zeide Skirmunt, dat Polen ernstige pogin- doet om zijn valuta to stabiliseeren en zijn begrooting in evenwicht tc brengen en aldus reeds op den weg is welke door Lloyd George is aangege ven, als den weg welke door de naties van Centraal Europa dient te worden gevolgd. De „Daily Chronicle" voegt hier in too, dat eerlang een handelsver drag zal worden gesloten tusschen Groot-Brittannie en Polen De Duitsche schadeloos stellingen. Het antwoord der Duitsche regee- ring op de nota van de Oommissie van Herstel zal volgens het Acht Uhr Abendblatt" waarschijnlijk Vrijdag worden opgesteld en aan den verte genwoordiger te Berlijn van de Com missie van Herstel prof. Haguenin tor hand worden gesteld. De Duitsche re- gecring zal aldus de Tel.-correspon dent in dit antwoord verklaren, dat zij er kennis van heeft genomen, dat do Commissie van Herstel bij de vast stelling der betalingen voor het loo- pendo jaar eenige toegemoetkoming heeft getoond. Zij zal echter uitdruk king geven aan haar verwondering, dat de Commissie van Herstel on danks den slechten financieelen toe stand van Duitschland nog zulke hooge bedragen heeft vastgesteld Het antwoord verwerpt zeer beslist tweo der eischen der Commissie van Herstel, nl. den eisch omtrent de hef fing van nieuwe belastingen ten be- Een schrijft Aroerikaansche journalist over Lloyd Ceorgo, diene karakter en loopbaan, m den vorm van een parabel. „Laat ons een veronderstellen zegt hij dat bekend gemaakt wordt dat een passagierschip, onder bevel van kapitein Llovd George, van Lon den naar New York zal varen. Het schip vertrekt volgens de <in 1918) vastgestelde reisroute, maar nauwe lijks is het enkele uren in zee, of ka pitein George roept zijn officieren bij een en overtuigt hen, dat ze veel be ter weer zullen hebben als zij him route veranderen en naar Rio de Ja neiro koers zetten. Later, als het weer opnieuw verandert. wordt medege deeld, dat Melbourne het doel van de reis zal zijn. Enkele passagiers pro testeeren, maar de kapitein brengt de meesten tot bedarer. dooi een nieuw argument: „Ge beklaagt u erover zegt hij dat ik u niet naar de be oogde havan breng, maar is het niet oneindig veel beter in Melbourne te leven, dan dood te zijn te New-York 5 De eerste plicht van den gezagvoerder is het schip drijvende te houden". De parabel geeft .naar de Ameri- kaansche journalist meent, de beste verklaring die Lloyd George's vrien den kunnen aanvoeren voor de poli tieke duikelingen en bokkesprongen die hij sinds den oorlog heeft maakt. Men is te Parijs zeer getroffen door de kennisgeving, kort geleden van En geland ontvangen, dat dit land de overeenkomst In 1919 voor drie jaar aangegaan tot uitstel van betaling van do rente der sommen, die Frankrijk aan Engeland verschuldigd is wegens oorlogsleeningen. niet meer wenscht tehernieuwen Engeland moet bij monde van Horne aan de Saint Aulaire hebben ta kennen gegeven, dat het niet anders handelen kan, aan gezien het ze if aan Anwrika rente zal moeten gaan betaien. De moeilijke kwestie van do inter- geatieerde echuldJen wordt hierdoor opnieuw op den voorgrond geplaatst Mom breng* hier in herinnering, dat in Mei 1920 te Hvtbhe was afgespro ken, dat Frankrijk Engeland betalen zou in dertig jaar, zonder dat rente verschuldigd zou zijn, hetgeen de die Frankrijk verschuldigd is en °P het oogenbiik op 25 milliard schat wordt, feitelijk met twoe-der- den verminderde. Hier wordt thans de meening uitgesproken, dat natuurlijk ae rransohe regeering eerst beraad slagen moet over te reven ant- 'rooi'd, maar dat dit antwoord ten wel zaJ z'jn, dat do kwestie van de ïntergealiie-orde schulden een geheel vormt en als zoodanig bespro Krassln gaat nfet naar Genua; hij is naar Londen vertrokken, waar hij besprekin gen te voeren heeft. In de Dinsdag gehouden zitting van de commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden van het Tsjechische par lement sprak de minister-president en 'ster-president en minister van Bui- tenlandsche Zaken, dr. Benes, over de vraagstukken van Genua. De minister deelde o.a. mede, dat men, wat het her stel van het economisch leven en den handel in Europa betreft, na de tot nu toe tot stand gekomen voorbereidingen van plan is twee of drie speciale com missies te benoemen, die zich in hofd- zaak met de volgende vraagstukken zullen hebben bezig te houden: 1. Valu taproblemen. a. De quaestie van de or ganisatie van een internationaal cre- diet. 3. De quaestie van de uitbreiding den in- en uitvoer. 4. Vergrooting de rechtszekerheid der buitenlan ders inzake de handcis- en economische betrekkingen. 5. Uit den weg ruimen alle hinderpalen in het internatio naal verkeer, te water eu te land. DE BOMAANSLAC TE BOEDAPEST. „Times" verneemt uit Weenen, dat bij den bomaanslag te Boedapest 6 personen zijn gedood en 32 ernstig gewond. Alle slachtoffers ziln voor aanstaande zakenlieden. BUMOEEIOE TOONEELE.N IN DB PBUISI5CHEN LANDDAG. In den Pmisiaehen Landdag sprak de onafhankelijke afgevaardigde dr. Kohn de voorvallen in de voormalige ca- dettenschool te Lichterfelilo en veroor zaakte daardoor oen zeer opgewondcD stemming in het Unis, speciaal by de rechtscbe partyen. Ten slotte reide Kohn: ,Wat de resultaten der opleiding in dit instituut zjju, ziet men het best uan de beroemde leerlingen Hindenburg en Lu- dendorff. Hun geschriften munten uit door gebrek aan horizon en doov half- Na deze woorden brak een verschrikke lijk lawaai los. Talrijke leden dor rechtache partyen riepen: „Joodsche brutaliteit!" Hierover werd de onafhankelijke afge vaardigde Meyer zoo boos, dat hy met haastige schreden in de ryen der rechtschc partyen binnendrong en trachtte een der schreeuwers een oorvyg te geven. De af gevaardigde Schulz (Neu-Köln) wierp een bundel protocollen naar een Duitsch-ua- tionalen tegenstander. Ten slotte slaagde de voorzitter Leinert er in de orde te her stellen. 700 MILLIOEN TEKOBT! Uit Athene Do minister van fi nanciën diende by de Kamer de gewone begrootmg voor 1922 in, welke sluit met een tekort van.700 mdlioen, niet inbegre pen de militaire uitgaven. CONFERENTIE VAN MUNEIGE- NAABS EN MIJNWERKER,SEOND. Uit WashingtonDe myuwer- kersboud hoeft verklaard met do vertegen woordigers der mijneigenaars te willen cuntercoren om tot een schikking te ko men. De conforentie zal op 10 April te Washington worden gehouden. F 1 milliard mark en den 3ii, welke volgens de Duitsche re geering een ingrijpen beteekent in de Duitsche financieele souvereinitei'. Daarentegen gaat de Duitsche regee ring met enkele voorwaarden der Com missie accoord, met name die betref fende de autonomie van de Rijksbank, waarbij he* antwoord er den nadruk op legt, dat een desbetreffend wets ontwerp bij den Rijksdag is ingediend. Verder zal de regeering verklaren, de overlegging der verlanede st-.H'tioken te zullen bespoedigen en uitdrukking geven aan de bereidwilligheid der Duitsche regeering. internationale reehtsverdragen te sluiten, ten einde daardoor de kanitaalvliicbt te Be strijden. Omtrent de kwestie der ïnternatio- inle leening ral het antwoord waar chijnlijk verklaren, dat de regeering dit plnn goedkeurt. Zij moet er ech ter op wijzen, dat de oplossing van dit vraagstuk niet bij haar ligt. Verspreid nieuws CONTROLE OP VREEMOELINCEN. Volgens een door de regeering uitge vaardigd bevel moeten alle vreemdelin gen die zich te Genua ophouden, zich uiterlijk 34 uur na hun aankomst bij de pohtie-prefectuur aanmelden. Zij moeten tevens het doel of de redenen van hun verblijf opgeven. HANOELSCONCRES UITGESTELD. Uit RomeHet interparlementair handelscongres, dat, zooals reeds gekondigd was, van 16 tot 33 April te Rome zou gehouden worden, zal inge volge een nieuwe beslissing- van 31 Mei tot 3 Juni te Parijs plaats hebben, daaar anders het congres zou samenvallen de Conferentie van Genua. Het gram van het congres blijft ongewijzigd, vermoedelijk zal het volgend jaar het Congres tc Rome gehouden worden. EEN NOTA VAN DEN PAUS? Men seint uit Berlijn aan het Hbld. Naar eenige Romeinsche bladen willen weten, zal de Paus tot alle aan de confe rentie te Genua deelnemende minister presidenten een nota richten, waarin hij den wensch uitspreekt, dat ac confe- rentio een politiek zal volgen, waardoor de Europeesche vrede zal worden waard. CENUA. De Berlijnsdhe correspondent van het Hbld. seint Rijkskanselier Wirih zou Dinsdag avond de reis naar Genua aanvaarden. De kanselier zou eerst met den gewonen trein naar Frankfort gaan, ter bezich tiging van de jaarmarktDonderdga- avond zal hij zich tot het brengen van een bezoek aan zijn moeder naar Frei burg begeven en zich Zaterdag daar bij de Duitsche delegatie aansluiten. Dinsdagavond heeft de Russische de legatie, met Tsjitsjerin, Litvinof en Joffe aan het hoofd, Berlijn verlaten. Uit de Omstreken SCHOTEN V r ij z. e in 0 c r. Bond. Woensdagavond hield de afd. van den Virijz. Doiuocr. Bond al hier eon openbare vergadering onder leiding van haren voorzitter, den heer H. van Leeuwen, die in zijn openingswoord de kiezers opwekte 111 den tijd die ons nog van de ver kiezingen scheidt, hun best te doen prognganda te maken voor de begin selen van den Bond. Hierna trad als eerste spreker op Mr. P. J. Oud, hd der Tweede Kamer, met liet onderwerp: „Het beginsel getrouw". Dezen keer, zoo begon spreker, zul len voor hei eerst ook de vrouwen aan de verkiezingen aeelnamen. W y hebben er het hoogste bciang bij, dat ons volk ean regeoiung krijgt, die het lamd bestuurt op democratische wij ze, d.i. volgens den volkswil. Daarom is het zoo goed, dat de afgevaardig den nu zonen worden gekozen door het geheeie volk. Er wordt wel gezegd, dat er de Tweede Kamer veel mankeert, maar, zeide spr., dat is dan toch ei genlijk de schuld van de kiez Dezen moeten dan propaganda ma ken voor een betere Tweede Ka mer, dat is beter, dan het gezag van dat college te ondermijneai, onver schilligheid kan de zaak nooit belet maken; daarmee speelt men in de kaart i/e.n hen, die niets va» den volksinvloed willen wetou en gaarne zouden zien, dat een kleine groep het land bestuur!. Voorts vestigde spr. er de aandacht op, dat tegenwoordig het groot-kapi taal de regeqrmg naar haar hand tracht te zetten, hetgeen wel gebU ken is bij de Djambi-kwestie. De vrijzinnag-democraten hebben daarbij in de Kajner staalsexploita- Ue van de olievelden m Djambi be pleit om ie venhinderon, dat Neder land later bei rokken zou kunnen worden in een ewntueeian olie-oor log" tusschen Engeland en Amerika, het Djambl-ontwerp is er toen door gedreven: met de Tweede Kamer kon het ministerie geen „zaken meer doen"; liet zou immers misschien binnen kort geen ministerie moer zijinl Ook bij het voorstel tot verlioo- ging op do olie-belasting is de in vloed van het groot-kapitaal geble ken: toen kwamen mannen als Deter- ding en Col ij n met hun dreigemen ten. Ook de communistische partij, de partij van Wijnkoop, kleineert voort durend de beteekenis van de Tweede Kamer. Wijnkoop verklaart zelf, dat de communisten in de Kamer zitten om haar .kapot te maken" en om haar als tribune te gebruiken. Spr. waarschuwde ernstig tegen de theo rieei. vat» dc communisten. In de S. D. A. I'., vervolgde Mr. Oud, zijn mensohen niet wie het voor de vrijz. democraten mogelijk is samen tc wenken, als zij zich maar op practisch standpunt wil plaatsen. Maar de S. D. A. P. durft zich niet doorloopend op dat standpunt te plaatsen uit vrees voor de groep van Wijnkoop. Deze is cr dan dade lijk bij, om de S. D. A. P.-ers „ver raders v an de arbeiders" te noemen. De partij van Troelstra verteert dan ook in een zeer moeilijke positie, nu zij zooveel grooter is dan vroeger er dus wel eens regeeringsverantwoor delijkheid op haar schouders zou kunnen krijgen. Vroeger kon zij zich bepalen tot eriaseetren en crttlek 19 geanakkelijk. De socialistische houder Wibaut te Amsterdam heeft ondervonden, dat hij niet kon toege ven aan de eischen van zijn eigen purtijgenooten. Komende tot de burgerwachten zeide spr. dat de vrijz. democraten het wel kunnen begrijpen dat de re- geering burgerwachten heeft georga niseerd, iedere regeering zou dnt waarschijnlijk doen als men trachtte, haar omver te loopen. Maar wij keu ren het af, zeide Mr. Oud, dat die burgerwachten worden misbruikt voor politieke progaganda. Verder drong spr. wiuisbig aan op groote bezuiniging op de militaire uitgaven. Geen Vlootwet moet aan genomen worden, die eenige honder den miliioenen zal kosienl Maar spr. vreest, want al'ies wordt gedaan om het Christélijk kabinet staande te houden. Ten slotte drong Mr. Oud er op aan, dat de vrijzinnig-democraten hun beginsel getrouw zouden blijven en strijden vóór de democratische be ginselen en tegen de reactie, die een aanslag beraamd op de democratie. Iapplaus) Hierop volgde nog een kort debat tusschen den heer Vonk en spr., waarna de voorzitter dezen dankte voor zijn rede. Tweede spreekster was de bekende mej. G. C. Groot, die op de haar eigen, vaak vermakelijke -wijze in N üord-HoUandscn dialed een voor dracht hield over V- aarom Manj- tje niet in den Vrijheidsbond gong .Marijtje" herinnerde aan de da- waarin de propaganda voor net vrouwenkiesrecht begon op te karnen an wees daarbij op de geheel versciii: lende omstandigheden in tfci maat schappij. De vrouwen kunnen zich nu gelukkig met de wetgeving bemoeien t-n „met den bezem werken": dat is nnmers vrouwenwerk? Er zijn zoo veel onderwerpen, waarmede de vrouwen zich kunnen bezighouden. Bij voorbeeld onderwijs en opvoeding De minister heeft op dat gebied oen nee'.eboel „voor mekaar gestocteld", waarmede de vrouwen het niet altijd eens kunnen zijn. Dan komt ook de zuigelingenzorg'. De Staat is niets dan een groote huishouding en w ie kan er nu, vroeg spr., beter over de huishouding oord eel en dan de vrouw. Is verder woningbouw en -inrichting ook niet zoo n onderwerp? Spr. is een bouwvereeniging bekend, die woningen wilde gaan bouwen. zonder kasten. Zoo gaat het altijd, de mannen zien de groote lijnen en de vrouwen leb ten op de kleine dingen. Daarom zul len ze elkaar in de regeoringsco!le ges kunnen aanvullen. Op humcristiscbe wijze ver-telde spr. voorts, hoe ze zich bij een poli tieke partij had aangesloten. „Wamt een man en een eerd appel en een politieke partij, die kiezen de vrou wen zelf!" beweert zij. „Marijtje maakt dan na veel nadenken uit, dat zij niet thuishoorde bij de sociaal democraten, want eein boerevrouw voeLt er niet voor allea te brengen aan dan Staat. Maar tot de vrijzin nig-democraten voelde zij zich aan getrokken, want daar vond zij veile goede dingen, waarmede zij het eens kon zijn: nmxtözeggingschap van den arbeider (op verstandige wijze regeld), geen indirecte belastingen, kortom: de ware democratie. Van den Vrijheidsbond moet mej. Groot niets hebben. Die partij vleesch nocli visch; zij wil geen vaste liin volgen. Dat is nog pas gebleken bij de beliandeling van de Burger lijke Pensioenwetten, in de Tweede Kamer stemden alle Vrijheidsbon- ders er vóór en m de Eerste stemden er negen tegen! Dat komt, doordat de Vrijheidsbond uit zooveel verschil lende elementen bestaat. Ea de con servatieven deeleu er de lakens uit. Er kan in die partij nooit ceiir heid bestaan. Misschien zal hij nu met deze verkiezing nog wat berei ken, omdat de vrouwen er in vlie gen „as vnssiee in de fuik", maai niet op den duur. Neen, de Vrijheids bond doet spr. altijd denken aan de eenheidsworst uit den distributietijd, waar ook alles inging en die niet gaar te krijgen was. A'.les wat er in zat was nog zoo kwaad niet, maar het hoorde niet bij elkaar! De Vrij heidsbond is een doorgangshuis voor hen, die no? leeren moeten waar ze eigenlijk bij behooren. Spr. zou daar om haast willen zeggen, als het al niet zoo dicht bij de verkiezingen was; ga eerst een poosje bij den rij- heidsbond om politiek-bewual te den. Maar nu zou spr. het toch maar veiliger wnden als zooveel mogelijk kiezers zich bij de Vrijz. Democrat! sche partij aansloten! Met een woord van hartelijken dank. aan spreekster sloot de heer Van Leeuwen de vergadering, goed bezocht was. dam is Dinsdagmiddag In de Kinker- straat nabij de Naasaukade een man onder de tram geraakt. Hij kwam met het hoofd beknefld tusschen den baan- ruimer en dan grond. Met diepe won den aan hals en hoofd werd hij, nadat omstanders de tram haddon terugge duwd, onder den wagen vandaan ge haald. Na verbonden te zijn weird hij per auto van dan Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis voerd. DE AARDAPPELENUITVOER. Een voldoendeaard appelen Ren dor correspondenten van het Hbtoi. meldt, dat In de omstandighe den, die aanleiding zijn geweest voor het uitvaardigen van een verbod tot uitvoer van aardappelen, zulke wijzi gingen zijn gekomen, dat de intrek king van het verbod zeer aanstaande is. Op het Ministerie van Landbouw moet men thans zekerheid gekregen hebben, dat onze voorraad voddoende om don volgendon oogst te halen, ook al zal het uitvoerverbod een de zer dagen weer worden opgeheven. DE KONINC VAN ZWEDEN NAAR AMSTERDAM? Volgens het N. v. d D. bestaat de mogelijkheid,d at omstreeks den tijd waarop de Koningin Haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad zal brengen, ook valt het bezoek van den Koning Zweden aan ons land. die dan ook naar Amsterdam zou komen. ONDER DE TRAM. Te Ainster- 5 millloen mark. waarvan 400.000 pet Ingezonden Van InRMondM atakkm, jr«pla»tet of Biet Keplaatat, wordt de kopie den Inseoder Dint t«;-ngteleven. Voor den Inhoad deter tobriek stelt de Bedtetie tich niet aensprekelijk. maand gebruik werd «n hot tekort van de „Rota Fahne" te dekken. Deze subsidie ia nu met 100.000 mark ver minderd. In 1919 en 1920 heeft Rusland deze ondersteuning gezonden in den vorm. van diamanten en uaarlen. Later werd het geld betaald in dollar» en andere buitenlandsche valuta's. INBRAAK BIJ EEN AMERI KAAN* SCHEN MILLIONNAIR. Vier bandieteu ziin de woning bin nengedrongen van den miliionnair Al bert R. Shattuck, gelogen aan hot Washington Souore te New York. Zij overmanden den miliionnair, diens vrouw en eenige bedienden, die zij in den kelder opsloten, plunderden op hun gemak het buis van boven tot be noden en vertrokken met medeneming van een aantal juweelen t«r waardo van 900.000 dollar. De bedienden slaagden er in zich uit hun gevangenis te bevrijdenzij waarschuwden de politie, die een van het viertal arresteerde, toen deze te rugkeerde om zijn overjas te halen, die hij had vergeten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cta. per regel. Die Inspannende hoest is voor Uw borst en longen ntutee- lig. Grijp in voer het te laat la. Maakt de vastzittende slijm gemakke lijk en zonder pijn los, nceiut de kriebelingen uit Uw keel weg. Dit doen velen en terecht met de beken de. verzachtende Abdijsiroop AAN DE VROUWEN EN MEISJES VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Dank zij uw krachtige hulp bracht de Bloemendag verleden jaar 9700 op, eea bediBg grbóter dan eemg jaar te voren. Wij naren boven Den Haag en Rot terdam, alleen Amsterdam was boven Haarlem. Thans komen wij opnieuw uw hulp vragen voor den Bloemendag op Maan dag 34 April a s. ie uwer wil ons helpen colle«eeren en bioemen verkoopen om dien dag bo ven Amsterdam te komen en den kam pioenstitel re halen? Her kan gemakke lijk, als vele jonge dames kunnen be sluiten éin dag van een hel jaar nuttig en mensohlievend werkzaam te zijn voor de samenleving, in het algemeen belang. Onze Vcreemging heeft het zéér noo- dig om het stééds toenemend aantal t.b.c.-patiënten te isoleeren ten bate van het algemeen, dus ook om u te be schermen, maar óók om die arme en onschuldige slachtoffers met raad en daad bij te staan, en vele zwakke en minder bevoorrechto meisjes en jon gens een paar weken te doen profitee- ren buiten van hetgeen gij allen het gansohe jaar in overvloed geniet: Licht, Lucht en Goede Voeding. Geeft u allen op, liefst twee aan twee, en zoo spoedig mogelijk voor Haanlem en Schoten aan het Consultatie-Bureau, Ged. Oude Gracht 41 en voor do om- streken aan het adres der dames-wyk- prosidenten. Door u vooral spoedig aan te geven, vergemakkelijkt gij zeer het werk der indeeling. Vereeniging tot bestr, der Tuberculose, Het Coemté voor de Emmabloem- collecte te Haarlem en Omstreken. Mevr. DE JOSSEUN DE JONG—KAP- FEYNE VAN DE COPPELLO, Presi dente. TH. LIMPERG, Secretaris, Wijkpresidenten 1. Mevr. Heerkens Thijsseoj 3. Mevr. Tadema. 3. Mevr. Hoog. 4. Mevr. Maarschalk. 5. Mevr. Dé Bijl! Nachenius^ 6. Mevr. Wolterson. 7. Mevr. Willekea Maodonald. Aerdenhout; Mevr. De Clercq; Bloe- mendaal: Mevr. Quarles van Ufforxi Overveen: 5Ievr. BornwaierZaad voort: Mevr. De Stoppelaar. Binnenland PASVISA. Het Hbld. meldt, dat omtrent de voor waarden voor de opheffing Van do pas visa tusschen Duitschland en Neder land bij een korten tijd geleden gevoerdo gedaohtenwisseling geen overeenstem ming werd bereikt. EEN WOESTELING. Een 33-ja- rig jongmensoh bevond zich Maandag avond, zoo meldt het Hbld., in be schonken toestand voor den afgesloten spoorwegoverweg aan de Nassaulaan te Bussum. Juist bij het naderen van den trein klom hij over de boomen en liep met levensgevaar naar de andere zijde. Een agent van politie wilde hem, om erger te voorkomen, arresteeren, doch de bcschonkene wierp zich op hem, een hevig gevecht begon, waarbij het jong mensoh ernstig met de sabel op den rug werd geslagen. Toch wist hij te ontkomen. Na een achtervolging Werd de woestaard opnieuw gegrepen en on der hevig verzet en bijzondere belang stelling van het steeds aangroeiend pu bliek aan het politiebureau in arrest ge steld, VRIJHEIDSBOND. Te Eindho ven is een afdeeling van den Vrij heidsbond opgericht. TOUWTJE SPRINGEN. Bij het touwtje-springen is te Rijswijk een meisje 7.00 ongelukkig met het hoofd op de 6toenen gevallen, dat het aan de gevolgen is overleden. Gemwgfl Nicnws DE RAMP IN HET KNICKER BOCKER-THEATER. De jury, die zich had uit te spre ken in de zaak betreffende het Knicke- bocker-theater (de bioecocro waarvan het dak eenige maanden geleden gevolge van den hevigen sneeuwval instortte!, heeft vijf van de negen be klaagden in staat van beschuldiging gesteld wegens het veroorzaken van dood door schuld. Naar men zich her innert had een commissie van aeskun- 5'en geconstateerd, dat de slechte bouw van den schouwburg tot d« ramp had geleid. Tot de beschuldig den behooren dan ook de architect, de bouwer en twee zitner helpers, nevens een adjunctt-inspecteur het bouwtoezicht. EEN ARTI8T EN-DU EL. Dezer dagen vond te Carmei in Ca- llfornië een sensationeel duel plaats tusschen twee kunstenaars. Harry Leon Wilson, een romanschrijver, en Theodore üriley, een bekend land schapschilder. De Amerikaansohe kunstwereld interesseerde zich voor het govai. Te Carmei is een heele kolonie van artisten. Tijdens een vooretelling, ge geven door leden dier kolonie, waar bij Wilson's vrouw de vrouwelijke en Griley de mannelijke hoofdrol ver vulde, kregen beide mannen oneenig- heid. Ze voohlen hun geschil uit met dt bloote vui6t .Allebei waren ze daorbii naakt tot aan het middel. Alileen een knock-out zou de beslissing brengen. Na vijf ron den gaf Wilson hot op; hij was drie maal tegen den grond geslagen. Crllev is *5, zijn tegenstander 55 jaar oud. Beiden iiepoui bij dit gevecht vrij ernstige kwetsuren op. Daarna gingen ze uiteen; echter onverroend. STEUN UIT RUSLAND. De „Politisch-narlementariacihen Nachnchten". het officieuze Mad van de socialistische Rijksdagfractie, ver telt, dat de Duitsche ommunisten uit Moskou 25 millioen marken hebben ontvangen om den Maart-onetand van verleden jaar te inecèneeren. In 1922 kregen de Duitsche communisten van de derde internantionale maandelijks N.V. „DE TIJDGEEST"; Trekking van 500 n natoer» ten overstaan vaa Notaris A. G. Malie, Woensdag 5 April 1922. Prijs v_n f 2000 1577 1000 7V. 9 13051 - -WO 7468 10335 200 10946 19851 - 100 2631 6389 13658 19032 Prijzen van f 90.eigen geld. 34 2150 4KB 6743 9248 11172 13913 15879 18961 8ö 2301 |(K 3 4218 10 j9 C9 19 2 3 4359 5611218 57 81 61 2014007 15S25 98 68 40 32 29 19056 78 50 51 62 tO 34 9303 78 88 74 19109 256 34 81 46 5 99 89 16016 IS 92 62 4416 64 6011364 14161 50 38 302 65 32 65 53 11478 76 16143 66 83 67 67 7005 9428 11519 78 48 93 456 86 70 63 29 11602 14274 67 95 57 96 71 82 S3 5 81 16261 19203 93 99 80 83 Si 15 93 16338 18 523 2407 4501 7236 9504 44 14:74 53 39 57 2501 97 43 19 11998 93 16457 84 59 76 46/7 7310 27 12022 14409 73 19315 78 87 4790 19 53 31 52 10525 52 652 2600 4885 93 60 58 65 16634 19415 81 53 87 7500 82 12150 77 16719 36 701 72 4974 35 9611 12338 89 70 51 53 98 5139 7625 67 60 14511 77 64 816 2777 70 81 75 12489 53 86 19509 940 2807 5320 90 9708 12539 14613 16936 19609 53 14 29 7793 82 61 76 17048 18 1078 82 41 7631 9862 12609 14716 17130 87 81 2909 58 84 9909 11 33 35 19752 86 3039 59 7936 54 56 79 72 19812 92 53 5501 8100 10014 J2929 84 17273 27 1105 57 90 76 21 13040 14840 17444 94 60 78 5628 8237 10145 57 55 92 20115 86 91 59 99 72 13162 14915 17575 30 97 3110 84 8320 10217 87 51 99 3fl I2i2 34 5717 24 48 88 75 1772T7 81 44 34 5810310 13208 15013 65 85 90 50 79 14 76 £0 8020230 1317 3227 66 95 81 13335 15124 85 58 33 5802 8440 10402 43 15264 17851 69 1477 54 75 60 66 47 79 17925 88 1670 69 5973 82 83 81 153» 18073 99 79 3302 6067 8502 87 91 54 1810120317 88 0 82 21 IG318 13461 85 23 68 1704 46 6102 66 23 «9 15417 18321 74 23 79 73 8618 48 13607 45 56 M 48 3440 6332 32 61 36 48 18407 20453 52 95 6346 58 10651 77 15515 51 6fl 1W9 3552 63 64 53 86 l>3 18504 <9 - 89 ©17 8727 79 961560J 30 23501 120 86 33 92 13749 24 64 20643 50 ©38 8835 10838 62 45 96 ta #4 34 51 10911 73 67 18615 20747 3»G 3933 56 88 42 138» 157CO 6! 46 94 58 8934 93 25 30 187C03K05 51 4018 6703 9022 IICC6 83 £2 8) 82 32 9149 11130 87 15817 84 S/ 2X07 23 71 Vorige lijst stond 19054 n> s. 19C5S. 19148 m z. 19144. Dt Tweede Kemerverklezlggea ROOMSCH-KATH OLIE KEN EN SOCIAAL-DEMOCRATEN. h „De Tijd" van Woensdagavond weder eea artikel van mr. A. vaa Wijn bergen. Daarin wordt het feit geconsta teerd, dat men er niet gerust op is, dat de R.-K. ach niet onder zekere omstan digheden zouden laten vinden met do soc.-dcm. eea regeenngsmeerderhetd te vormen. „En een sterk bewijs, hoezeer bet i» doorgedrongen is we] het feit, zegt mr. v. W., dat de anu-rcvolutionna:ie partij he* noodig heeft geoordeeld in haar pro- gTam er op te wijzen en cr voor te waar schuwen. Daar toch lezen wij „Er schynen slechts twee combinaties mogelijk, die kans geven op een Regec- ringsmeerderheid, t.w. die voor R.-Ka tholieken met Sociaal-Democraten, of die van A.-R. en C.-H. met de R.-Katho. lieken. Nog daargelaten de vraa^. de R.-K. Staatspartij tot een fMalitic met de sociaal-democraten te vinden zou zijn, wordt die samenwerking door ons niet in 's lands be lang geacht. (Wij spatieeren v< W.). Welnu, hei is volkomen begrijpelijk* dat al ia de houding der Katholieken ook voor de andere partiien niet onver schillig in de eerste plaats deze zaak de beide Chriwelijke partijen ter harte gaat. Zij hebben er recht op te weten, of door ons, terwijl wij met hen samenwer ken, ook naar de andere zijde gedcekcn wordt, of wij. terwijl we dc coaüiia mede in stand houden, tevens eene an dere samenwerking als mogelijk in da toekomst overwegen. En daarom deed het ons zoo groot genoegen, dat de ven rige week de Haagsche briefschrijver eea eind maakte aan d:e steeds ver^ der gaande legende, en onomwonden uitsprak, dat samenwerking me* de so-1 ciaHstcn tot geen prijs, oud el geen voorwaarde t» aanvaar- den is. Die woorden hebben wij eens ter degi onderstreept, en ze afzonderlijk go, plaatst, opdat ze niet zouden worde? vergeten." Daarna komt mr. Van Wijnbergen oa het artikel van den heer Wierdels (ver» meld °.n deze rabr.ck in ons nummer vaa 3 April.) Hij doet opmerken dat bef R.-K. Volk wensebt „do verzekering, dat hoe de uitslag van den stembus strijd ook wezen moge van een Ka

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7