Van onzen reizenden Redacteur De Hotel- en Restaurantprijzen in Nederland. ■Jnze LacMioek HAARLEM'S DAGBLAD WOENS AG 19 Af RIL 1922 TWEEDE BLAD Nieuwe reeks^ No. 71 (Slot.) De reclame voor de Nedorlandsche badplaatsen door de A. N. V. V. In En geland. Do penslonprijzen voor 1922 In onze Noordzeeplaatsen. Ver keerde voorlichting ovar Nederland in do bultenlandache per». De verlaging 0or penslonprijzen met 10% In Zwitserland. Het artikel van den heer C. F. Zeiler. Hot Nederlandsche publiek In eigen Innd veeleischond. De onbillijke perscneele belasting voor de hotels. Vorlaging der penslonprijzen In de om etreken van Amhom. De zienswijze van eenlge hotelhouders In Celderland. De verlaging der prijzen „noodgedwongen". - Conclusies. Do Algemeenc Nederlandsche Vcreeni- jjng voor Vreemdelingenverkeer J" 5L N. V; V. is, zooa's haar voor zitter, Baron F. van Tuyli van Seroos- fcerken mij mededeelde, reeds lang bezig om in onderling overleg- met do hotel houders in Nederland de hotelprijzen te doen verlagen. „Onze indruk is" zoo jrerklaarde Baron Van Tuyll mij nog eens padrukkelijk, „dat in Nederland alles .wordt gedaan om de kotelprijzea zoo Jaag mogelijk te stellen. De klachten over schromelijke prijzen en woeker- iwinsten zijn in ons land werkelijk over dreven. Er zijn in Holland zeer zeker excessen, maar dat zijn uitzonderingen en u zult mij moeten toegeven, dat ex cessen in alle lauden voorkomen." Om het vreemdelingenverkeer in Ne derland te bevorderen heeft de A. N. y. V. onlangs een vergadering belegd «net vertegenwoordigers van do Engel- iche en HoHandsohc spoorwegen en de hotelhouders van onze badplaatsen. De hotels van onze zeeplaatsen hebben hun pensionprijzen zooals de heer Van Deventer, de directeur van de A. N. V. ,V. mij mededeelde zoo laag mogelijk gesteld en de Great Eastern heeft daarna beslottn goedkoopc „tickets" uit te geven voor reizen naar Nederland. Door de A. N. V. V. worden nu in Engeland in grooten getale alleraardigste reclame boekjes over Nederland verspreid met foto's en mededeclingen van de ver schillende badplaatsen aan de Noord zee; waardoor men hoopt het vreemdelin- Knvcrkeer meer naar ons land te lei- n. In een bijgevoegd staatje van de ijHotelprices" in de Nederlandsche Noorózee-plaaisen zag ik de pension- prijzen vermeld, die in 1922 worden ge- yraagd en deze prijzen mogen werkelijk voor dezen tijd niet „exorbitant hoog" ;worden genoemd. De meeste hotels vra gen in het vóór-seizoen voor fiension inclusief kamer 6 tot 8 gulden per dag, in het volle seizoen 7 tot 10 gulden. Slechts heel enkele hotels het Grand Hotel en het Hotel Groote Badhuis te Zandvoort, het Palace Hotel, Hote] d'O- xange en Holei de Witte Brug- te Sche- veningen vragen pensionprijzen, die hierboven gaan, terwijl ik daarentegen Voor gewone pensions in kleinere bad plaatsen als Wijk aan Zee en Bg- snond aan Zee zelfs prijzen van f 3.50 itot f 5.50 zag aangegeven. Niet alleen in ÏHollandsche bladen, ook in dn buiten- landsche pers komen nu en dan be richten voor over het „dure Holland". De tendens van deze berichten in de buitenlaaösehe bladen zoo zei mij de beer Van Deventer is doorgaans vrij duidelijk. Daarom doet de A. N. V. V. alles, wat mogelijk is, om deze berich ten te neutraliseeren. Zij heeft een ver- teek aan den minister van Buiten- Jandsche Zaken gedaan om door tus- pchenkomst van onze consuls de ongun stige berichten over on sland waar poodig te laten tegenspreken, maar de minister meende, dat dit niet op zijn weg lag. „Hoe het publiek soms in het buitenland wordt voorgelicht." aldus de heer Van Deventer, „kan u blijken uit een bericht in een Belgisch blad van 1921, waarin werd gezegd, dat men in Nederland voor een enkel diner 50 tot 75 francs, dat is dus elf tot zestien gul den durfde vragen. Wij hebben dit be licht dadelijk onder opgavo van de ■werkelijke prijzen tegengesproken. Dok in de Zwitscrsche bladen komen nog al eens onjuiste berichten over ons iand voor. Zoo is er zoowel in Zwitser sche als in HolLandschc bladen ge klaagd over de „schandelijke" prijzen, die men de afgevaardigden voor de Permanent Cour Justice" heeft durven vragen. Ik heb hier echter een brief van drie hceren voor mij liggen, die van 13 Juni tot 15 Augustus voor vijf personen m een der eerste hotels in Den Haag appartementen reserveerden en die ver klaarden over de prijzen volkomen te vreden te zijn. En de prijzen, in dezen brief opgegeven, waren ook werkelijk niet te veel!" De hotelhouders in Zwitserland, die fcvenals hun Nederlandsche collega's ïéér te lijden hebben van de bijna on houdbare concurrentie van Duitschland Oostenrijk, hebben eenige maanden geleden besloten do pensionprijzen met 10 to verlagen. Dit besluit van do Zwitsersche hotelhoudersvereeniging is in enkele Holiandsche bladen voor ons land ter navolging aanbevolen, waarbij de klacht werd herhaald, dat de prijzen in Nederland nog steeds veel te hoog waren. In „De Hotelhouder" van 1 April het officieele orgaan van do Horecaf beeft de heer C. F. Zeiler, directeur van het Hotel Nassau-Bergen te Ber gen aan Zee, hiertegen een „verweer artikel" geschreven, welk artikel mij van zes kanten is toegezonden, nadat ik mijn onderzoek over de hotelprijzen in Nederland was begonnen. Het artikel dat dus blijkbaar de algemeene instem ming van de hotelhouders heeft is te lang om in zijn geheel te plaatsen, maar enkele opmerkingen uit deze verdedi ging wil ik hier toch overnemen. De heer Zeiler schrijft o.a., dat de eersto rangshotels, zoowel in Zwitserland als aan de beide Riviera's, duurdor zijn dan hier te lande, ondanks het feit, dat de menu's van de hotels dier landen veel beperkter 2ija dan die der Nederland sche hotels. Hij Schrijft voorts, dat op het Internationaal Ilotelhoudersoongres te Monte Carlo verleden jaar een reso lutie werd aangenomen om de menu's nog meer te beperken, namelijk tot óén vleesch- of wïldschoteJ, doch dat do af gevaardigden van Nederland en België do eeuige tegenstanders waren. „Wij kennen" 200 lees ik „het Neder landsche pijbliek en weten, dat dit zich zoo iets wel laat welgevallen in het bui tenland, doch hier „thuis" heftig zou re- dameeren. Toen verleden jaar eenige vooraanstaande Zwitsersche hotelhou ders Nederland bezochten, spraken zij huu groote verwondering uit over de hier berekende prijzen der menu's en gaven zij als hun meening te kennen, dat rij voor dergelijke menu's min stens het dubbele moesten berekenen." Deze klacht over do veel-eischendheid van het Nederlandsche publiek is bij onze hotelhouders algemeen. Ik ver nam ze van een directeur van een der grootsto bedrijven in Den Haag, van hotelhouders te Arnhem, Oosterbeek en Velp en van een der bekendste restau- urs in Haarlem. En wanneer wij nagaan, wat doorgaans in do Neder landsche hotels reeds lang zijn gedaald gegeven, dan dient eerlijkheidshalve er kend, dat de diners in ons land over hel algemeen degelijker en uitgebreider zijn dan in het buitenland. Of dit noodzake lijk is, blijft een andere vraag. Mij dunkt, dat wanneer door vereenvoudi ging verlaging der prijzen mogelijk is, de hotelhouders het hierin in den tegen» woordigen tijd, zoowel in het belang van henzelf als van bet publiek, zullen moe» ten vinden. Verder klaagt de heer Zeiler over den weinigen steun, dio de hotelindustrie van de overheid in ons land ondervindt in tegenstelling met Zwitserland, waar kort geleden weer van de Regecring een crediet van 5 millioen francs door de Zwitsersche Hotelvereeniging werd ge vraagd om dep ondergang dier industrie te voorkomen. Of zij het crediet ook gekregen heeft, heb ik echter niet geleren 4 Algemeen wordt door de hotelhouders in Nederland en ook door den beer Zeiler in zijn artikel geklaagd over de onbillijke belastingen, die de hotels in ons land moeten opbrengen. Hun grootste grief is wel tegen de perso- neelc belasting, omdat hun eta blissementen worden aangeslagen, alsof het gewone woonhuizen zijn. Iedere minister van Financiën heeft op de klach ten van Horecaf het onbillijke hiervan in gezien; minister Van Gijn verklaarde zelfs, dat het onrechtvaardig was, maar voogdc er onmiddellijk aan toe, dat hü het geld niet missen kon. „Ik ken ho tels," zoo schrijft de heer Zeiler, „welke over het vorige jaar nog een winst zou den behaald hebben, voldoende om een bescheiden dividend te geven; rij kon den echter het bedrag precies naar het belastingkantoor brengen, terwijl het niet toereikend was om ook nog Rijks verzekeringsbank, Raden van Arbeid en Handelsregister ieder het hunne te fcm- neti geven." In het slot van zijn artikel schrijft de heer Zeiler, dat dc prijzen in de Neder landsche otcls reeds lang zijn gedaald en dat deze daling over het algemeen vrij wat meer bedraagt dan 10 In één streek van ons land heeft de maatregel van de Zwitsersche Hotelver eeniging om de prijzen algemeen met 10 te verlagen, navolging gevonden, namelijk in Gelderland van Dieren tot Wageningen. In het bericht, waarin van dezen maatregel kennis werd gegeven, stond te lezen, „dat men door de om standigheden genoodzaakt was" hiertoe over te gaan, alhoewel de groote stij ging der algemeene onkosten deze prijs verlaging „niet motiveerde". Naar aanleiding van dit bericht ben ik eens naar Gelderland gegaan om persoonlijk met eenige hotelhouders te spreken over de redenen, waarom zij ip regenstelling met de andere afdeelin- gen van Horecaf tot deze algemeene verlaging der prijzen zijn overgegaaa. De directeur van een der eerste pen sionhotels in Oosterbeek die tevens aan het hoofd staat van twee andere hotels in deze streek zei me, dat men oodgedwongen tot deze verla ging was overgegaan. „Wij moeten het wel doen!" zoo werd mij gezegd, „om de concur rentie van Duitschland eenigszins het hoofd te kunnen bieden- De aanvragen voor pension in dit jaar zijn veel min der dan vroeger. Allereerst is dit natuur lijk te wijten aan de omstandigheid, dat vele Hollanders van de lago valuta in Duitschland en Oostenrijk profitecren en dus in het buitenland gaan reizen. Eu dan door de algemeene malaise, die dit jaar veel meer doorwerkt dan verleden jaar. Als u mij vraagt, of het kan, dan rnoet ik antwoorden „voor de meeste hotels nietl" Zes gulden vijftig voor pen sion is feitelijk te laag en alleen ia het „hoogseizoen", wanneer de hotels ge heel bezet zijn, kan men misschien eenige winst maken. In het voor- en na-seizoen moeten wij er echter wat op toeleggen. Een pensionprijs vau f 6.50 is niet veel hooger dan vóór den oorlog, terwijl onze exploitatiekosten enorm zijn gestegen. Voor een chef-kok, die vroe ger 100 gld. per maand ontving, beta len wij nu 250 gld.; kamermeisjes, die vóór den oorlog 10 gld. per maand vroegen, krijgen nu 30 en do kellners ontvangen 150 meer dap vroeger. Zoo in dezelfde verhouding zijn bijna al onze uitgaven vermeerderd belasting, wasch, tafelgoed, linnengoed, glaswerk, enfin neemt u maar, wat u wilt! Wij hebben dan ook moeten besluiten gecnerlei re ductie meer voor niet gebruikte lunoh en diner toe te staan. En de gasten moe ten met een eenvoudiger menu tevreden zijn, evenals in het buitenland. In Holland staat de boieliadustrie er gelukkig beter voor dan in Zwitserland. In Zwitserland liggen de hotels feitelijk aan den grond. Hier nietl De hotel industrie heeft het in dep oorlog beter gehad en daardoor meer ruggegraat dan in Zwitserland. In Zwitserland is over productie van hotels er mogen dan ook niet meer bijgebouwd worden. Maar in Zwitserland worden de hotels door de regecring veel meer gesteund. Ia ons land ondervinden de hotels meer tegen werking dan steun. Zoo kan u lezen in het artikel van den heer Zeiler, dat de Nederlandsche hotels door de nieuwe Gemeentewet bedreigd worden door een facultatief gestelde, gemeentelijk in te voeren „Kurtaxe", waarvan de opbrengst ten bate van do geineento komt. De thans ingevoerde verlaging acht ik fei telijk geen gezonde concurrentie, maar w ij moeten well Wij worden er door de omstandigheden toe gedwon gen! Een hotelhouder te Velp zei mij on geveer hetzelfde. „Feitelijk is het niet mogelijk de pensiontarieven te verla gen" zoo zei hij me „maar wij willen het pubHek toonen, dat wij alles doen om de concurrentie het hoofd te bieden." De voorzitter van de afdeeliug Hore caf te Arnhem, de heer Dommering, di recteur van het Bristol Hotel, deelde mij mede, dat men in Arnhem niet met dezen maatregel van algemeene verla ging der pensionprijzen was meegegaan, omdat men in Arnhem niet zoo afhan kelijk is van seizoen-exploitatie als in de buitengemeenten. „Ook Arnhem heeft zeer onder de concurrentie van Duitsch land te lijden en wij willen niets liever dan met de prijzen nog meer naar bene den gaan, maar wij moeten rekening houden met de rendabiliteit van onze zaken. Wanneer men objectief beoor deelt, wat men in de hotels krijgt in Zwitserland, BclgiC, Frankrijk, Enge land en Nederland, kan men volgens mij onmogelijk zeggen, dat het ip Neder land te duur is. De klacht over het te dure reizen in Nederland, kan niet de hotels in de eerste plaats treffen. Wij zijn met onze prijzen in verhouding lang niet 200 veel naar boven gegaan als de spoorwegdirecties, de posterijen of do iclegraf ie 1" Ziedaar, wat de hotelhouders zelf mij naar aanleiding van de klachten over dc te groote duurte zeiden. Natuurlijk had ik allerminst verwacht, dat zij de ge grondheid van de klacht zouden toege ven. Maar wat het onderzoek mjj ge leerd heeft, is dit dat er tegenwoordig een algemeen «treven ook bij 3e hotel- houders in Nederland is om de prijzen zoo laag mogelijk te stellen. Zij doen dit allerminst uit „liefdadigheid" de hotelindustrie is geen philantropie maar het is dc felle concurrentie van het buitenland Duitschland en Oos tenrijk vooral en de algemeene ma laise, die er toe dwingen de prijzen op zulk een niveau te brengen, dat de vreemdelingen en de Iandgenootcn geen reden tot klagen zullen hebben. Waal het is in het belang van de hotelindus- trie in de eerste plaats, dat de vreemde lingen ons land niet mijden en de eigen Iandgenootcn niet al te spoedig over de gTenzep trekken. J. B. SCHUIL. Rubriek voor Vrouwen. VOORJAARSMODE. Rokken, mouw en taillelijn Moderne toiletten 0.p de pier. Hel is wel eigenaardig om op te merken, hoe bij ieder volgend exem plaar van de modetij dscltriften de rokken langer worden. In ons land merken wc djen invloed nog niet zoo sterk als zij in Parijs is, maar 'tooii heeft ook hier de rok dien aller kortst on tijd weer achter zich. Buiten gewoon Ln trek is het coetuum, waar bij de rok nog niet zoo lang is, maar vanaf het middel een ceintuur of an ders slippen afhangen, die langer zijn dan ae rok, ja, soms vormt zich uit zoon slip zelfs een kort sleepje! Toch komt liet ons voor. alsof de sle pen haar rijk niet terug zullen kun nen winnen, behalve misschien voor de avondjaponnen. Want hoe is het coetuum mogelijk, wanneer er steeds een gedeelte van over d<sn grond veegt: of hoe willen wij fietsen met zoo'11 lastige verlenging van den rok? En dat wij tot liet aparte fietsoostuum zouden terugkeeren is toch ondenk baar: daarvoor is de fiets veel te veel een middel van vervoer geworden. Wat is er intusschen ook vroeger niet geageerd tegen de sleep-mode, waar bij de dames onmogelijk veel stof de den opwaaien, en de inenschen die toevallig op straat of op een trap achter haar liepen, op een eerbiedigen afstand hielden. Het aardige hoek „Die Mode" van Max van Boöhn geeft in het la-'tste deeltje echter ook en afbeelding van een spotprent uit „StmpUcissiinus waarbij een da me op straat den sleep eenvoudigweg wordt afgetrapt. En dat was in 1901, toen het verkeer toch nog lang niet den omvang had aangenomen, dién het tegenwoordig heeft En al beweren de spotters nu ook, dat alles in de mode weerkeert, en de vrouwen ar zich toch weer mee vereenigen al is het dan ook na eenïg orzei. de sleepen de crinoline heb ben nu wel voorgoed afgedaan. Van veel belang in het moderne toi let is de vrouw, waardoor natuurlijk naast de elegante ook do leelijke wordt uitgedacht Naast de wijde pa gode-mouw is er de aansluitende van het Enge.lsche tailor-made mantel- cosluum, de halve of korte mouw van het sportpak je, en de zeer wijde, dun- nv van het avondtoilet, dat echter ook heel vaak mouwloos ls. Dit laat-: is en blijft bij iedere mode uit sluitend een dracht voor haar, die mooie armen hebben, want and era kan de draagster nog beter doorschij nende mouwen nemen De taille-lijn is nogal eeiig variee- rend. Zij loop', van in hot middel zelf tot midden over de beu-wn en er zijn daardoor oneindig veel veronderiiwcén in (mogelijk. Heel veel der nieuwe japonnen zijn niet meer aan één stuk, run ar bestaan uit een rok en een.lijfje, dat over den eersten heenvo.lt en dat dus zoo lang 011 zoo kort gemaakt kan worden als men zelf wil, Het modehuis Germain geef- een modelletje van donkerblauw, soepel satijn, waarbij het lijfje tot op de heupen over den rok valt: aan den rechterkant komt een breede slip on der- die taille 11 it en is langer dan de rok, aan de linkerzijde begint een- zeliwte slip precies in het middel, daar vastgemaakt met drie dof-zilve ren gespen, en dieze eindigt in een kort sleepje Aan dien zeer-mocerne coetuum ontbreken de mouwen ge heel, maar de schouderbanden zijn tamelijk breed Dat de plaat vaak geduldig moet zijn bij deze costumes spreekt van zelf Dit :s 0"'k heef duidelijk merk baar bij ten costuum, dat ongeveer van eenzelfde model is als het vorige, maar nu zijn beide slippen die on der het lijfje vandaan komen van dubbele lengte en op twee plaatsen name.ijk bij pols en elleboog, om den arm bevestigd. Op het plaatje lijkt het wel elegant maar geen cmke'e vrouw is toch <r> staat om den geheelen avond een mannequin-houding aan te nemen, zoedat dit model mogelijk is Voor het sportcostuum is het ge streepte goed nog in trek, dat zichzelf zoo gemakkelijk garneeren kan, door de strepen m verschillende richtingen te laten loopen Hiervoor zijn de rok ken natuurrijk nogal wijd, zoodat er bijvoorbeeld bij tennis genoeg ruim te is om hard te kunnen loopen. Bij andere oostumes zijn do rokken wat nauwer, maar :f. het daarentegen soe pele, dunne zijde, waarvan de japon gemaakt is, dan kan er wol wat meer ruimte in verwerkt worden. Het frotté doet zich nu in ®estreej>te patronen gelden, em daar het tame lijk breed is, kurunai er heel gemak kelijk heele japonnetjes voor sport of voor het strand uit gemaakt worden. Aan het laatste donken we intuosciieu nog maar liever niet: al leek hei dan ook op Goedo Vrijdag, alsof de zomc-r zijn intrede had gedaan, we zijn er nu weer ver van af, en dan ia het strand, dab zoo bij uitstek mooi weer verlangt, geheel uit onze gedachten verbannen. Intusschen liepen Zaterdagmiddag in het zoele weer al heel wat inen schen op do pier in Scheveningein, cn wat bij veel mondain gekleede da mes opviel, was dat het peau de suède voor de schoenen nog steeds het meest in trek is. is vee' in donkerbruin, ook in grijs, een enkele keer in beige. Bij deze drie worden natuurlijk pul sende zijden kousen gedragen, en al leen bij de bruine schoenen in rao- ilèrewmodel passen grijzg kousen. Van de wandeltoiletten maakten de capes wel het mee6t moderne effect, verder waren er mantelcostuimee in soorten, het EngelBche sport-model niet te vergeten. Handschoenen Meestal waren deze lang en met franje versierd, en de hoederf klein natuurlijk, omdat de draagster aan zee was. Bij deze hoe den was een enkele vuurroode. die dan ook eere aan de smaak der Haa-geche dames zeer flatteerde: het rood is nu eenmaal een gevaar lijke tint voor de meesten en er wa rn dan ook veel meer blauwe en ruïne hoedje» bij. Wat de tijdschriften ons voorloop ig nog laten zien, zijn de zomer-mante!- coetuume, voorjaais- en avondtoilet ten, maar de eigenlijke dunne zomer japonnetjes zijn nog niet verschenen. Daarvoor zullen wij nog op de volgen- der moeten wachten E. E PEEREBOOM. LNSPDCTIE Bij een velddienstoefening gaat do majoor op een soldaat af, wiens been- windsels allerslordigst zijn gewonden. Kerel, zegt de majoor, wat rit Jij slecht in je spullen. Een volgende keer Z3l ik je mijn kindermeid sturen om je aan te kleedcn. Niet noodig, majoor, is "t ant woord. Die zie ik toch alle dag. Zou het een overtreding zijn, in ezen vijver visch te vangen, vroeg toet oude heertje aan een boer. Nee, eecn mirakel, antwoordde da jer. (Pr. Nrd. Br.) Stadsnieuws CHRISTELIJKE DRANKBE STRIJDING. Maandag word' te Hoorn de voorjaar* Yvrgaderin? gehouden van bet Pro vinciaal-comité-der Nat. Chr. Geheel- oa ithouderavereen iging. De secretarie, de heer T. P. van der Leer (Haarlem) .bracht het jaarversLafr uit. Hieruit bleek, dat- in NoordlbolJand een op- gewékt leven bestaai op het gebied der Christelijke drankbestrijding. Het vei viae werd onder applaus der verga dering goedgekeurd. Ir, de beet.uursvacaturen van de heerer. Ds. Brdmmer (Tekel) en De* Wterinea (Pui-merend', beider, niet herkiesbaar, werden gekozen de he ren W. P. J. O vermeer (Haarlem) at Ds. P- L- Kiehl (Hoorn). Herkozen worden de heerea» G. Voet Veleer - oord), F. J.Welz&nboch (Amsterdam) en J C. Baars, (HM'tegom). Een voorste! van de &fdealing Hil versum om paarlijks in de provincie een landdag te houden. werd met meerderheid van stemmen ten prak tische rede:,eii verworpen. In beginsel werd besloten tot aanstelling van een agent voor de provincies Noord- en Zuid-Rolland en zulke op worstel der afdeeling Haarlem. Als volgende plaate der vergade ring werd aangewezen Hilversum De heer W. P. J. Overmeeo- htedd een referaat over „Reclaeseering en atheidfebemiddelipg" dat aanleiding oiaf t-ot een geanimeerde gedachtenw is- seïktg. De conclusies van den referent werden aangenomen en zullen als voor «tel worden toegezonden eau het hoofdbestuur om zoo mogelijk tot uit voering te komen. In de avornireirgadei ing hield Ito. A van Dijk Gz. te Lisse oen rede in verband met den drankstrijd, welke rede met aandacht gevolgd werd: Deze bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek en zang en stond onder lei ding van den heer L B. Hoekstra, voorzitter der afdeeling Hoorn dor N. C. G. O. V. DE DROOCLECCINC DER ZUIDERZEE. Van Vlsscher tot Schipper. De Nederlandsche Verc-eniging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart heeft eenige jaren geleden, in ver band met de aanstaande drooglegging <kr Zuiderzee, pogingen aangew-eivil om die visschera, die door de dro g- leKging hun beroep niet langer zou den kunnen uitoefenen en genegen zoa den zijn ovör te gaan naar een be drijf. nauw met het hunne jn verband (staande, nl. de binnenscheepvaart te leiden tot binnenschipper. In ceze pogingen werd deVereeniging gesteund door de aub-commiaeie u.' den Zuider- zee-Raad, welker voorzitter, Mr. G. Vissering, de zaak zeer ter harte gaat, en de autoriteiten zoowel Riik als Ge meente. Evenals in veirechilJende binnen- scheep vaarteen tra van one land, w er- meer plaatsen langs de Zuider zeekust als Huizen, Spakenburg, Har derwijk, Lemmer. Bulthuizen, Hoon» en Volendam, Binnenvunrischolen ge sticht of namen de bestaande Vissol.erij scholen hei uniforme leerplan «ter Binnenvsartecbolen ovr. Op doze scholen wordt niet alken vakonder wijs gegeven aan vteschere, schippers en visschera- «1 schipperskinderen. Do ffroote moeilijkheidvooral bij het on derwijs aan schipper» en schippers kinderen is, dlat deze zich nooit lang op een plaats bevinden en van de cone stad naar de andere trekken. bestuur deoer scholen, het On derwijsfonds. heeft hiervoor een rege ling getroffen, die, zooals de practiik heeft bewezen, het beste voldoet. De leerlingen der scholen kunnen nl. zon der eenige moeite van de eene schoot naar de andere gaan, daar door het vaststellen van een uniform leenlan voor alle scholen, in alhi Binnenva -rt- sahiolnn op dezelfden tijd hetzc-lfdb onderwijs wordt gegeven. De leerlin gen ontvangen bij het verlaten van een der scholen een kaart, waarop staat aaiigeteekend, dn*, zij ce school tot een zekeren datum hebben bezocht, waardoor de leeraren op de „zuster scholen' ongeveer wi-k-n hoever de betrokken leerling is gekomen. Het onderwijs aan de visseber» is reeds zoover gevorderd, dat een aantal Marker vissehers met succes het exa men voor binnenschipper heeft afge legd en binnenkort zullen er meer volgen. Het ouderwijs aan tie visachers en schippers or. visschere- en schippers kinderen wordt ten zeerste bevorderd door de mogelijkheid een gedeelte van het onderwijs nl. het vakonderwijs praclisch te doen j kutts hebben, nadat de leerlingen de theorie heb! en feleerd. Het Instructie-vaartuig van de Ne- derlandbclic Vereeniging van Gezag voerders bij de Binnenvaart „Prins Hendrik" staat namelijk ter beschik king van de scholen. I>ii Instnictie- vaaaiulg, het vorige jaar officieel door Prins Hendrik in dienst gesteld, is een modem ingerichte Motor- en zeilklipper. Het is voorzien van do meest moderne hulpmiddelen er. be val voldoende gelegenheid o:n 11 veertigtal leerlingen gedureiri-e kor toren of langoren tijd aan boord te huisvesten, In het schip bevindt zi.-h bovendien een leslokaal voor de theo retische lessen indien deze door om standigheden (het weer bijv.) tijdoiifj de vaart niet op hel dek kunnen wor den gehouden. Het ligt ln de bedoe ling in de toekomst een aantal schip per-: ugena aan boor r te huisvesten daar lager onderw is te ontvangen tegelijkertijd opgei-ui te worden tot practlsbh binn ntvhippcr. Voor de eerste maal zulten thans dc visschere der Zuiderzee, die hun tlieo- retisehe opleiding achter den rug heb ben, een oefentocht met de „Prins Hendrik" maken en zij de Volen- damnier viasohers zullen hierbij ook een besrook aan onze stad brengen. Dinsdagmorgen is een aantal visschere uit Veten-hun leerlingen der Bin nen vaartflchool aldaar onder be voegde leiding een oek-ntocht doos- de binnenwateren begonnen. De route la als volgt vastgesteld Dinsdag: Van Volend-am door de Oranje-sluizen langs het Mcrwedcka- naa1 naar Vreeswijk. Woensdag van Vreeswijk riaar Rot terdam, waar de Voleudammer vis schere '8 middags een bezoek aan dc haven zullen brengen, Donderdag Van Rotterdam over Gouda naai- Haarlem. Morgen komt het schip dus te Haarlem. Het za! meeren in het Spa&rne. Vrijdag van Haarlem naar Nieuwe- diep. ZaterdagVan Nieuwc-diep naar Texel en vervolgens over de Zuiderzee naar Vol cn dam terug. Na deze practi&ctoo oefentocht sul len dc examens worden gehouden. Tijdens het verblijf van ce „Prins Hendrik in onze gemeente za! het schip voor belangstellenden ter bezich tiging liggen. We herinneren er aan da', dc Ver- eeniging eenige weken geleden een binnenvaa rtouraus geopélld heeft. Feuilleton MIRIAM 851 „Ik weet niet, wat ik doen zal", zei Lady Evelyn, „naar Miriam gaan of wachten, tot zij om mij stuurt". „Ze heeft zi-dh de laatste dagen hee- lemaal niet goed gevoeld", zei Ellien, i,m,'ioi' ze verlangt vree-selijk naar je'' „Dat heeft Dick me ook al gezegd. Eigenlijk verdien Ik het niet, want Ik ben niet zoo erg aardig voor haar geweest. Ik hoop in het vervolg lie- yer te zijn, en hier dikwijls te komen logeeren". „Op dat oogenblik kwam de ver pleegster, die Miriam oppaste naar de meisjes toe cn zei tot Elfen: „Mylady vraagt, of u dadelijk bij naar wilt komen". Ellen snelde n-aofl' binnen Miriam zat in haar zitkamer. Ze was met «xrg gekleed en zag er zeer goed uit. •Haar wangen gloeiden, en haar oogen schitterden. „Ik wou u even vertellen", »ei ze tot Ellen, „dat u van kamers zult moeten veranderen. De huishoudster *al zorgen, dat p weer prettige ka mers krijgt, maar doe u nu hebt, heb ik aan Evelyn gegeven. Het waren vroeger de hare. Ik hoop, dat u het niet vervellend vindt, te moeten ver huizen". „Natuurlijk niet", zei Ellen, „ik ben blij, dat ik u in iets van dienst kan zijn en ik denk, dat Lady Eve lyn het een erg aardige attentie van u zal vinden. Ze is toch zoo blij, weer op Wynche te zijn". „Zoo, heeft ze u ai gieeproken? Naar mij heeft ze zeker nog niet ge vraagd „Integendeel", zei Ellen, „ze had dadelijk naar u toe willen gaan, maar zij wast niet, of u zich wel goed ge noeg gevoelde". ,Jk begrijp niet, wie haar dien on zin heeft wijs gemaakt. Ik ben weer heelemaal beter en zal nu even gaan zien, of alles in orde is. Daarna ga ik naar beneden" „Zou de dokter het wel goed vin den?" vroeg Ellen ©enigszins bezorgd. „Gekheid, ik weet zelf Bet beste, wat ik doen kan". Zij vcr'iet met Ellen de kamer en begaf zich naar de vertrekken, die het meisje tot nog toe gebruikt had. De huishoudster eu drie dienstboden waren bezig Ellens bezittingen weg te dragen en de kamers verder op or de te brengen. Er stonden vereche bloemen op de tafel cm al de dingen, die Evelyn had achtergelaten, waren weer op hm oude plaats. „Denkt u, dat Evelyn tevreden zal zijn?" vroeg Miriam, en haar stem beefde, terwijl zij sprak". „Ik denk, dat u er haar heel geluk- l:'g mee maketn zult", zei Ellen, en zij meende het. Zij hoopte voor Lady. Norchester, dat alles nu ln orde zou komen tusschen haar en de familie van haar man Het verbaasde El'.en echter wel een beetje, dat Miriam nog geen woord over Ixxrd Norchesters terugkomst gezégd had. HOOFDSTUK XXII. Framley stemde erin toe, een paar dagen op Wynche te. blijven, hoewel 'hij het met'zijn werk bijna niet schikken kon. Hij hoopte door rijn aanwezigheid de verhouding tusschen aj de verschillende elementen wat ge- j makkelijker tt maken. Miriam ge droeg zich werkelijk voorbeeldig. Ze was zoo rustig en waardig in haar op treden, dat Richard voor toet eerst begon to gelooven, dat met wat meer geduld en een betere leiding er zeker iets goeds van haar te maken zou zijn geweest. Lady Evelyn was veel minder op baar gemak dan haar schoonzuster en due nog we! wat ze nuwachtig. „Wat ziel Miriam er goed uit", zelde zij tot Framley. „Ze is geen dag ouder geworden tn wat ie ze kalm en bedaard. Ellen heeft haar onge looflijk veel goed gedaan". Dien middag besloot Ellen, Kever niet voor 't diner naar beneden te gaan. Ze had hoofdpijn en bovendien meende zij, dat de anderen zich vrijer zouden gevoelen, als zij, als vreemde er niet bij was. Toen dit plan echter Miriam ter oore kwam, stuurde zij om 1 Ellen „U moet beueden dineeren", zei ze, „zonder u voel ik me als een schip zonder roer. Ik ben doodsbenauwd, dat ik tegen de etiquette zal zondi gen, eai u kunt me allioht nu en dan een wenk geven". „Ik heb erge-hoofdpijn", zei Ellen. Ze rag werkelijk zeer bleek. „Dat spijt rne", zei Ladv Norches ter, „maat ik kan u toch niet miesen vanavond'. I Ellen trok dus haar eenige avond- japon aan en begaf zich naar de zit kamer, waar nog niemand wtus. Even later kwam Framley binnen. „Ik heb daar juist gehoord'", zei hij, „dat de oude Lady Norchester niet van pian is, aan tafel te komen. Ik hoop maar, dat dit Miriam niet te zeer ontstemmen zal", „Ik denk. dat ze eerder blij zal zijn", zei EHcn. „Zoolang ze Lady Evelyn in haar buurt heeft, is ze te vreden, Wat is zij dol op haar!" Miriam had dien avond Ellen niet om raad gevraagd, wat haar tollet betrof, maar ze had Ellens wenken te dien opzichte blijkbaar goed in de ooren geknoopt. Ze had een zwarte avondjapon aan en droeg slecht6 cn-1 kele sieraden Framley en Eliktn werden beiden getroffen door haar uiterlijk en hou ding. „Mijn schoonmoeder laat zich excu- seeren", zelde zij, „maar waar is Evelyn .Ik heb haar een paar minuten ge leden den tuin zien ingaan. Zal ik haaa- even gaan roepen?" vroeg Ellen. „Neen, We zullen hier blijven wach ten, tot zij komt". Miriam zei dit op ©enigszins scher pen toon, hetgeen Framtev het voor hoofd deed fronsen en Ellen deed zuchten. Bijna dadelijk daarop kwant Eve lyn dc- zitkamer binnen. Ze had wat b'l-oemen geplukt, waarvan ze er eeni ge in haar ceintuur slak en de overi ge aan Ellen gaf. „Ruiken ze niet heerlijk 1" vroeg ze en toen zich tot Framley wendend, ging zij voort: „0, Dick, wat zien de tuin en het park er beel«Iig uit. Ner gens zie Jc toch zulke hloemen als op Wynche". Miriam stond zich op de lippen te bijten, en haar oogen hadden een vreemde uitdrukking. Lady Evelyn begreep gelukkig op-; eens. wat er aan schortte. Zij ging naar Miriam toe en zei: „Ik wist niet. welke kleur b'.oemer ik voor jou zou uitkiezen". „Je wist blijkbaar wel, welke Juf frouw Milner wou hebben". Lady Evelyn deed. aUoi zi. de be dekte hatelijkheid niet opmerkte en ging onverstoord voort: „Ellen draagt, zoolang zij nog in den rouw is, na tuurlijk alleen witte, maar op jouw japon lijken me donkerrood© rozen hot mooiste. Wacht, ik Z3l er een paar voor je plukken. Ga je mee. El len?" «Neen, juffrouw Milner blijft hier", zei Lady Norchester op bevelenden toon. Evelyn zag haar even verschikt aan en snelde toen den tuta Sn. „ik wilde, dat juffrouw Milner hier nooit gekomen was", dacht Frun.y „Het i.» geen leven voor zoo'n jong meisje" j Lady Eveiyn kwam even later met j een paai- prachtige, donkeer.ode ro zen terug. Ze hield zc tegen Miriams zw&ite japon aan 011 zei; „Wacht, ik ral ze je even aansjyelden en zij mnn een met paarlen bezette veiligheids speld van haar eigen japon en bevrs- itigde de bloemen tusecben de kan» aan Miriams hate. (Wórdt vervolg»].)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5