ONZE B-WEDSTRIJD HAARLEM'S DAGBLAD Buitenlandss!) Overzicht WOENSDAG 19 APRIL 1922 - DERDE BLAD DB UITSLAG Wy weten nd, wat ons te doen staat, wanneer wij ons prikkelbaar voelen en on geduldig, wanneer wy beseffen dat slechts drastische maatregelen ons over zulk een tijdelijke geestosgosteldheid kunnen heen helpen. Dan schrijven wy een B-wedstrijd uit en zetten ons tot het beoordeelen en schiften van de inzendingen. Honderden inzendingen, duizenden woorden, allen be ginnend met een B. Het schrappen van niet meetellende woordenl Dat is het orgsto. Er waren jeugdige inzenders, die van don beeld houwer bjjv. con heel hoofdstuk hadden gemaakt. Zijn baret, baard, bril, baud (jas) brook, beitel, dat ging allemaal goed, maar wij zijn aan het schrappen gegaan, toen wy kwamen aan beeldhouwersjas, beeld- houworsschoeneu, -gezicht, -hamer, dat was de bedoeling niet. Op die manier zou het eindeloos gewordon zyp: beeldhouwers oog, beeldhouwers-ooghaar, -neus, -haar dos, -oor, enz. ouz. ad infinitum. Een boeldhouwersgezicht is toch geen speciaal soort gezicht en er is niets bijzonders aan do Bchoeueu van oen beeldhouwer. Die woorden zyn dus geschrapt. En evenzoo alle bjjvoegelyke naamwoorden, die even eens op sommigo lysteu in groote hoeveel heden voorkwamen. Wij hebben dus geschrapt, tot. er niets anders op de lijsten overbleef dan namen van voorwerpen, beginnende met een B en namen van onderdooien, wanneer die zelf beginnen met dio letter. Samengestelde woorden slechts wanneer zjj iets zeer spe ciaals uitdrukken. Als voorbeeld kunnen wjj noemen: bakkerstrui, de bekeude witte trui, met roode strepen, die uitsluitend in het bakkersbedrijf wordt gedragen. En toen de laatste woorden van do laat ste inzending aan het oordeel van het blauwe potlood waren ouderworpen, heb ben wij den lijst van pryswinners als volgt Eerste prys: P. en Corrie van DrieL Haarlem, 170 en 166 goede woorden, mec canodoos en boek. Tweede pry's: Stephanie Hoy er, Heem stede, 164 goede woorden, pop. Derde pry's: Mies ten Have, Haarlem, 15S goede woorden, pop. En vervolgens 1U troostprijzen, allen be staande uit een boek: Hermauce Kruyer, Haarlem, 157 goede woorden. Arend de Wys, Haarlem, 154 goede woorden. Willy Ebali, Haarlem, 154 goede woorden. Tinie Meylia, Haarlem 158 goede woorden. G. Zomer, Haarlem, 150 goede woorden. Annie Hartooh Berberis, Haarlem 148 goode woorden. Corn. Alb. Kramer, Haarlem, 146 goede woorden. E. A. Donckerwolcke, Haarlem, 146 goode woorden. G. Weber, H&orlom, 146 goede woorden. Dan blyft er nog oen troostprijs over, die wy zouden willen toekennen aan de(n) sehrjjver(ster) van hot hieronder volgende gedicht. Helaas was er echter geen naam by opgegeven en wy verzoeken daarom hem (of haar) die het schreef even bij ons op kantoor te komen, dan ligt daar de prys klaar. Hier volgt dan het gedicht: EEN B-RIJMPJE. Zaterdag kwam Haarlem's-Dagblad, Met een wedstrijd reuzefjjn 'k Zon zoo graag oen prjjsje winnen, 01 wat zou dat heerlyk zyn. Wat een werk voor do Bedaetie Ja, ja, menschen 't is een ding. Te beginnen bij de Baker Hulde aan W. Blomberg-Zeeman, Wossoling en Pooreboom! Eu het Bebo Bakorklnd. Brengen wy dan gnuw de Blaker, Biskwie, Beschuiten, als de wind. Bananen, Beker, Brood en Bloemen, Zenden w' eon Beddekruik en Brief Botervloot en Bord daarneven, Voor die kleine hartedief. Wordt de Baas wat bij de handor, Speelt hy met «ijn Blokkendoos, Mot Bollen, Ballen, Bromtol, later; Met Bas, of Boog, naar hy verkoos; Neemt hy soms de Bamboehengel, Om te vangen, Bot of Blei. Vlug dan in do Boot gesprongen, Maar vergeet geen Boei daarby. Tusschen Berk en Bosch gelogen Stroomt een Boek, met Bocht by Brug. Mocht de Boschwachter 't verbieden, Ga dan by den Boer terug. Loop den weg lang naar het Bivak Ga langs Berg en Boeïdery Door de Boomgaard en het Bleekveld. Kyk naar Big eu Boksparty. Zio ook naar dien Baggermolen, Naar dat huis met het Baleon, 't Bouweu van die nieuwe woning, En die kinder lucht-Ballon. Aau den Bermkant loopt een Bestje Met een Bochel op haar rug. Bedelaar, met Bedelbakje, Vraagt een aalmoes met een kuch. Een Baron met zyn Bagage En zyn mooie Bontjas aan Hoed-Band en zijn Bakkebaarden Biedt hem een Biljetje aan. Heb je nu zoo rondgekeken, Wordt het werkon voor je Brood. Bakkor, aan de Bak aan 't wegen Op Baskuul met armen bloot. Beeldhouwer kan jook nog worden, 't Is een kunst, hoog gewaardeerd. Ziet hoe mot Buryn gowapend, Hy het Borst-Beeld modelleert. Mot oen Bril voor slechte oogen, Eu oen Baret op zyn hoofd, Broek omsluit zyn beide Boenen, Band der jas hangt ongestoord. Baal met gips en ook een Bezem, 'n Bok, een Bus, een Bottenzooi, Barometer, Brander, Boekje Een roman, niet een zoo mooi. Bloemkool, Bollen, Boender, Borstel, Balken, Beitel, en een Bijl, Beugel, Beurs, on Broek ophouder, Boksijzer, liard als eeu vyl, Baleinen, en Behangsel rollen, Bank, en Bout en Bitterglas, Banier en Bakpan, Beestewagen, Buffers, Barst iu 't spiegelglas, Brokken, Bierflesch, Blad, Bladtafel. Boekje in Band, By, Boterbloem. Maar dat Blad met vreemde lettel Vraag ik hoe men dat* wel noem Dan die man hy lykt Beschonken Vindt U dat wel heel erg net! 't Lykt of hy er moe wil pronken, 'k Kroop van sohaaunte maar in Bed. Maar beroemde teekenmeester, En Bedaetie van dit Bl&d, Mevrouw Blomberg kon 'k niet vinden, 't Speet my, heuscb, het is zoo'n schat. Daarom nogmaals oen hoeratje, Ik schreeuw mede zonder schroom Level mevrouw Blomberg-Zeeman Wesseling en Peereboom. Tenslotte danken wy allen voor hun deelneming, de pryswinners wenschen wy geluk en merken nog op dat hieronder niet minder dan acht meiRjes zyn. Die schijnen er dus het knapst in te wezen. Jongens, een volgenden keer de beurt aan jullie. Laat je niet kennen! De prijzen worden in den loop van dezen dag -aan de rechthebbenden toegezonden. Binnenkort zullen wy nog wel eeas zulk oen wedstrijd uitschrijven. Maar eerst even uitblazen. BED ACTIE HAARLEM'S DAGBLAD. DE CEALLIEERDEN ZONDEN EEN NOTA AAN DUiTSCHLAND OM TE PROTESTEEREN TECEN HET CE8L0TEN VERDRAG MET RUSLAND. 'LLOYD GEORGE STERK VERONTWAARDIGD. DE CONFERENTIE ZAL VOORTGEZET WORDEN, MAAR DE OUIT- 8CHERS MOGEN NIET MEE BERAADSLACEN OVER DE RUSSISCHE QUAESTIE. Genua trekt weer de belangstelling door het onverwachte verdrag dat door Duitschland en Rusland gesloten is. Als de Russen en Duitschers de be doeling hebben gehad door hun ver drag de heole wereld verstomd te doen staan, dan hebben ze zoo seint de Parijsche correspondent van het Alg. Handelsblad tenminste in Frankrijk hun doeil bereikt. De stem- minZ bij het bekend worden van wat al gemeen als een „coup de théatre" wordt Aangeduid, is er te Parijs een van onge looflijke verbazing en verontwaardiging en slechts enkele stemmen vallen buiten het koor van verwenschingen, dat te gen Duitschers en Bolsjewisten is losge broken. Dit neemt echter niet weg, dat men rechts eigenlijk zeer tevreden is over deze onverwachte gebeurtenis, die eener- njds bevestigt wat men hier altijd ge zegd heeft, namelijk dat je Duitschers noch Bolsjewisten vertrouwen kunt ea tnet de laatsten dan ook niets te maken moet willen hebben, anderzijds een Pf^fhtige gelegenheid schijnt aan te bieden om de conferentie van Genua op te breken zonder dat het odium der mis lukking op Frankrijk valt. Rechts ioch is men, zonder de ver dere gevolgen van het nieuwe verdrag voorloopig te willen bekijken, van mee ning, dat wat ze nu gedaan hebben, van de zyde van de Duitschers en de Sovjet- regeering een groote dwaasheid is. Zoo- iets van summa malitia summa stupidi- tas.- Nu ziet Lloyd George met eigen oogen wat je van de menschen te wach ten hebt, zoo wordt gezegd en gesahre- ven. Frankrijk gold voor haatdragend en onverzoenlijk, omdat het eerst niet met hen samen in commissies wilde zitten. Nu leveren Tsjitsjerin en Rathe- nau het beste bewijs, dat men ben niet op voet van gelijkheid behandelen kan en legïtitneerea ze volkomen Barthou's weigering, dat noK verder te doen. De twee „compres" bezorgen zoodoende zelf aan den Franschen afgevaardigde, die natuurlijk onmiddellijk te Parijs nieuwe instructies gevraagd heeft, de gelegen heid, die hij zocht om zonder de heole wereld tegen zich te krijgen te Genua te breken. En de werking van deze Rus- sisch-Duitsohe verbroedering zal zijn, dat Lloyd George nu ook de noodzake lijkheid zal inzien van nauwere aanslui ting met Frankrijk. Zoo seint Philippe Millet aan de „Pe- tot Parisien" „Het zou niet onmoge lijk zijn, dat de conferentie te Genua thans spoedig een einde nam. Ik hebre den te gelooven, dat Lloyd George de laatste dagen in tegenwoordigheid van lile Russische gedelegeerden reeds, ge dacht heeft, dat het misschien noodza kelijk zou zijn tot een sensatlomakende breuk te Genua tomen; gegeven de buitengewone woede, die hij thans gevoelt, zou het niet verwonderen zyn, indien hij do eerste is om thans te zamen met\de Fran- scho gedelegerden dit plan zoo gauw mogelijk te willen uitvoeren, wat er ook gebeurt en zelfs als men een middel weet te vinden om de dingen nog te arran- geeren. In ieder geval zal de daad van Duitschland op de conferentie en op de geheele Euiopeesche politiek een gewel dige reactie hebben. En deze opinie is die van de groote meerderheid der recht- sche pers, waar men bovendien een nei ging vindt om den draak te steken met Lloyd George, omdat hij nog een oogenblïk geloofd heeft in de goede trouw van menschen, dio in naam. de condities van Cannes hebben aanvaard en die, terwijl men bijeen is om onder Lloyd George's leiding te praten .rborgen cn geldsommen, van Rus land te eischen, onder elkaar overeen gekomen, dat zij het zonder waarborgen of vergoeding zullen doen en dat onder voorwaarden van reciprociteit, waartegen de Engelsche premier zich nog Zaterdag verzette. Tegenover deze opvattingen en heimelijke pleizier in de rechtsche pers staan nog slechts enkele uitingen in do linksohe, die van dieper doorzien in den toestand blijk geven, omdat ze zich niet bepalen tot het lot van deze confe rentie, maar in de toekomst trachten te zien. De „Htrmanité" juicht en spreekt van een grooten triomf voor de Bolsjewisten, maar ook voor de Duitschers, die nu de Engelschen in Rusland voor zijn. Dit is zeker een overweging, dio in Engel sche handelskringen wel eens zal opko men en wellicht ten gevolge hebben zal, dat men deze streek van Duitschland toch niet zoo erg dop» vindt, al verspeelt liet er op het oogenblïk alle geallieerde sympathie mee en zal het dus den eer sten tijd vaa dien kant niet veel indul gentie meer te wachten hebben. „l'Oeuvre", de meening uitsprekende, dat het verdrag een achteruitgang is in de poging te Genua tot algemeene over eenstemming te komen, omdat, in plaats van met andereu ie overleggen, de Rus- en Duitschers thans prétendeeren de zaak op eigen houtje uit te maken, vindt niettemin, dat men daarom de conferen tie niet mag gaan beëindigen, omdat juist tegenover deze streek overleg tus schen de overige landen meer dan anders noocig is en de correspondent „l'Oeuvre" te Genua vindt, dat er strekt geen aanleiding is tot verontwaar diging, omdat de Sovjets al maanden lang getracht hebben het met Frankrijk eens te worden (hij zegt er niet bij achter den rug van de Engelschen om en tegen de belangen van dezen in), maar dat Poincaré zich cr af maakte grapjes over gesluierde dames, ter wijl Duitschland onderhandelde. Over het algemeen echter is de stem ming anders e:i zou men te Parijs met vreugde zien, dat Lloyd George, oordee- lende, dat de tijden nog niet rijp zijn voor een internationale toenadering, die tot economischen herbouw van Europa leiden moet, de conferentie ophief en voorloopig weer ec'a inniger toenaderng zicht ouder de aliiées en dan natuurlijk met name tot Frankrijk.- Het gerucht loopt, dat Barthou reeds vóór deze onverwachte bom sprong, ge klaagd zou hebben te veel in zijn be wegingen belemmerd te wordca door het gemis aan picin pouvoir en in een tele gram aan Poincaré op uitbreiding van zijn bevoegdheden zou hebben aange drongen. Verontwaardiging. De meesto Engelsche bladen spre ken verontwaardiging uit over net Dui'sch-Russischo verdrag, dat vol gens de bladen een nieuwe gevaarlij ke Europeescho situatie schept. De „Times hoopt, dat de Entente, in het bijzonder Engeland en Frankrijk de ui;dagiug zullen aanvaar de cn zoowel den Duitschers ais den bolsjewieken zuilen leereu, dat de ge allieerden zich niet straffeloos laten tarten of bespotten. De „Daily Telegraph" zegtHe* doei der bolsjewieken is duidelijk ge noeg, namelijk de mogendheden te dwingen erkonuing toe te staan op dezelfde volledige schaal als door Duitschland gegeven is. Duitschlands s'ap kan niet nalaten he1 wantrou wen in Duitschland, hetwelk Fnuik rijks politiek beheersch', aanzienlijk te doen toenemen. De Westminster Gazette" schrijft; Het verdrag, lehter den rug der ge allieerden gesloten, verandert gronoig den Europeeschen toestand. Europa's toekomst is uit handen genomen van diegenen, die haar wilden bepaler.. He'"initiatief is nu definitief aan .Rus land en Duitschland. De „Daily Chronicle" daarentegem .indt, dat bezadigde waarnemers, die het verdrag naar zijn verdiensten be oordeelen, daariu weinig intrinsiek kwaad behoeven te zien, daar bet erdrag geen nieuw beginsel bofcrefl- Wat de houding der geallieerden aangaat, wordt uit Genua gemeld: De Duitsek -It u ssiseh e overeenkomst werd Dinsdag besjirokon door de vertegen- digers vun do uitnoodigende mogend heden, n.l. Engolnud, Frankrijk, België, Italië en Japan mot de vertegenwoordi gers'der Kleine Entente, t.w. Tsjechoslo- wakye, Joegoslavië, Roemenië en Polen. Het resultaat vaa deze besprekingen was, dat de negen mogendheden een nota richt ten tot de Duitsche delegatie, die als volgt luidt: „De onderteokonende mogendheden vernemen met verbazing, dat de Duitsche delegatie in hot eerste stadium van de con ferentie cn zonder overleg met dc andere mogendheden ter conferentie heimelijk oen verdrag met do Sovjet-rogecring lieeft ge sloten. De kwesties,'door dat verdrag aan geroerd, vormen thans het onderwerp van onderhandeling tusschen do vertegenwoor digers van Busland en de andere mogend heden tot de conferentie uitgenoodigd en do Duitsche kanselier verklaarde zelf een week geleden in de openingsznting, dat de Duitsche delegatie mot de andere mogend heden in eon geost van oprechte trouw en kameraadschap voor do oplossing van de onderhavige kwosties zou medewerken. De onderteokonende mogendheden zien zich derhalve gonoopt, op de meest on, dubbelzinnige wyzo aan de Duitsche dele gatie haar meeniug kenbaar te maken, dat het sluiten van doze overeenkomst tydeas de zitting van de conferentie eon schen ding is van de voorwaarden, waartoe Duitschland zich verbond by do deelne ming tot de conferentie. De iavitoerende igendheden bewezen, door Duitschland tot de coufereiilió uit te noodigca en door het vertegenwoordiging in iedere commis sie op gelijken voet anu te bieden, haar bereidwilligheid om do herinuoringen den oorlog ter zyde te stellen en Duitschland gelegenheid te geven tot lyke samenwerking met zyn voormalige vyanden by het. werk van de conferentie. Op dit aanbod van goeden wil tueraadschappelykheid antwoordt Duitsch land met een daad die strekt tot vernie tiging van den geest van wederzydsoh vertrouwen, wolk vertrouwen onontbeer lijk is voor internationale samenwerking voor de bevestiging daarvan, -welke het hoofddoel dor conferentie is. Op alle conferenties zyn officieuze be sprekingen tusschen de partyon geoor loofd en zelfs gewenscht- Zy zyn nuttig, zoo laug zy ten dool hebben, de gemeen schappelijke taak te vergemakkelijken en lang de resultaten ter conferentie-ta fel worden gebracht om gezamenlyk daar over te debatteereu en beslissingen te imen. Dooh dit is niet wat do Duitsche gede legeerden hebben gedaan. Terwijl de forentie zitting had en terwjjl de Duit- achers vertegenwoordigd waren in de com missies en de subcommissies, belast met de besprekingen omtrent oen Europeeschen vrede, gebnseord op de besluiten van Can- i, hebben de Duitsche vertegenwoordi gers in die commissies, achter hun colle- Si's om, in het geheim een verdrag met usland gealotea nopens de kwesties, welke zy juist overeengekomen waren, in 8amenwerkiDg met de vertegenwoordigers van de andere naties te bestudeeren. Dit verdrag werd niet onderworpen aau eenig onderzoek of goedkeuring van de confe rentie- Wy vernemen, dat het definitief Is en dat het niet in do bedoeling ligt, het aan hot oordeel van de conforontie to onderwerpen- Dit beteekeut een schending 1 vaa «enige der beginselen, waarop de con ferentie was gebaseerd. Onder deze omstandigheden achten de ondergeteekendon het niet billyk meer, dat Duitschland, na zyn eigen afspraak met Bnsland te hebben gemaakt, ook nog zou deelnomen aan de discussies omtrent de bepalingen van oen overeenkomst tusschen Busland en de andere landen en nemen derhalve aan, dat de Duitsche gcdelegc den thans zullen afzien van verdere deel neming aan de besprekingen omtrent de bepalingen van oen overeenkomst tusschen Busland ea de verschillende landen op de conferontie vertegenwoordigd." Er wordt nog ter aanvulling geseind: Dinsdagmorgen vroeg had Lloyd George do Engelsche delegatie een ontwerp- nota voorgelegd, die in veel scherper be woordingen was opgesteld, maar dit ont werp schynt to zyn omgewerkt op aan dringen van den Itaimanschen minister van Buitenlandsche Zaken, die vreesde, dat de toon ervan de Duitschers er toe zou brengen om te vertrokken cn de confe rentie zou kunnon doch mislukken, Lloyd George verklaarde by de indie ning van dit ontwerp, dat li|j de daad van de Duitsche delegatie beschouwde als eeD ernstige schending van den geest dor con ferentie. Duitschland was ia alle commis sies op gelyken voet gesteld met de an dere mogendheden en thans sluit het met Rusland een verdrag betreffende kwesties, die op het oogenblïk in die commissies worden behandeld. Rusland is nog geen erkende mogendheid, dus kan het trach ten de eene niog-injheid van de andere los te maken, doch van Duitschland was het, zoo zeide Lloyd George, een daad van deloyalitoit tegenover de conferentie. De conferontie wordt dus voor1 gezet. In een telegram uit Genua lezen we ,De Britsche en I'aliaansche gede legeerden weDschen, dat, wat de Duit schers en Bolsjewiki ook mogen doen of laten, de conferentie voortgang zal hebben." Frankrijk was dus blijkbaar niet voor het voortduren der conferentie. Verder lezen we nog in het bele gram De goallieerde deskundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat het Rus- sisch-Duitsche verdrag niet onveree- nigbaar is me* het verdrag van Ver sailles. Een Poolsch protest. V«rspr*ld nliuwt DE AMERIKAANSCHE VLOOT. De New-Yorkache correspondent van do „Manchester Guardian" mcldf da' het Amerikaansche Congres net 177 tegen 130 stemmen het aantal man schappen der Amerikaansche vloot heeft bepaald op 86000, gelijk door president Harding was verlangd, ter wijl de vloothervormingsconmiissie 67000 man had gevraagd. De "oorzitter van het Congres, Madden, wees er op, dat de verhoog de vlootkos'en ingevolge dit besluit, te zamen met de verhooging die daar uit indirect voortvloeien, de marine- begrooting doen stijgen van 233 mil- lioon lot 391 millioen dollars. EEN VERZOEK VAN EX-KEI- ZERIN ZITA. Ex-keizerin Zita heeft zich tot de Britsche regeering gewend met het verzoek, met haar kinderen op het eiland^ V> ight te mogen komen wo nen. Volgens de „Chicago' Tribune" is het antwoord op dit verzoek hin- ~n enkele dagen te verwachten UIT IERLAND. Te Dublin hebben opstandelingen ëon poging gedaan om de Mountjoy- gevangenis te bezetten, maar zij wer den door de wacht 'eruggedre\en De bijzondere correspondent van d« Daily News" schrijft: „De voorloo- pige regeering brengt snel een krach tig leger op do been met een groot aantal onderofficieren van de Ierscho regimenten en heel wa' beter uitge rust dan de opstandelingen De toene mende oppositie van de burgerbevol king neemt een uitgesproken verbit terd karakter aan. Waar er menschen spreken, hoort men verwenschingen tegen De Valera en men vreest voor en is hoogst afkeerig van een dicta torschap van de aanvoerders der re bellen. Dit allfc draagt er too bij om do voorloopige regeering een po litiek te doen volgen, die in de eerste plaats er op gericht is, om niet een absoluut minimum van strijdkrach ten te antwoorden op het geweld, da1 wordt uitgeoefend door de andere par tij, wier doel het is om benden to or^aniseeren, die tot taak hebben de vrije uiting van de onenbare meening beletten. De Poolsche delegatie bereidt een afzonderlijke protest-nota 'egen het Duitsch-Russische verdrag voor. op grond dat een aanzienlijk deel van de uit-sche schadeloosstelling, die even tueel aan Rusland zou moeten wor den betaald, krachtens art. 116 van het verdrag van Versailles bestemd was voor don wederopbouw van het verwoes'e gebied in den nieuwen Poolsehen staat. Duitsche Het volgende communique is door de Duitsche delegatie te Genua ge publiceerd „De besprekingen, welke eenige maanden geleden tusschen Duitscu- land eu Rusland zijn geopend, hebben tot resultaat gehad, dat een weder- keerigheidsverdrug tot stand is geko men. De diplomatieke betrekkingen /usschen beide landen zullen hervat worden. Nadat het communiqué een over zicht heeft gegeveu van de verdrags bepalingen, gaat het voort: „Het gesloten erdrag heeft op gee- uerlei wijze invloed op de betrekkin gen der beide contracteerende staten met andere lauden. Het sluit het ver leden af en legt de basis voor een al gemeen herstel. De voordeelen van (lit Russisch-Duitsche verdrag zul len aan geheel Europa ten goede ko men. Het feit, dat net gesloten is gedurende de conferentie van Genua, beteekent geenszins, dat zij, die het geslo'en henben, niet streven naar 't algemeene doel, dat de conferentie zich heeft gesteld. Integendeel, de beide contracteerende regee ringen zijn er van overtuigd, dat tot sland gekomen overeenkomst kz-vchtig zal bijdragen tot het bereiken van bet hoofddoel der conferentie, namelijk in de eers'e plaats, de bevestiging ijn den definitievcn vrede.in uropa." Het document was voorzien van de initialen van Tsji'sjerin en dr. Ra- theuau. Uit Berlijn wordt nóg gemeld In politieko en parlementaire krin gen van Berlijn begrijpt men niet recht de opwinding bij de geallieer den en vooral Frankrijk over Ie Duitsch Russische overeenkomst, die reeds voor omstreeks 8 weken schrif telijk officieel vastgesteld, maar niet geteekend werd wegens den terugkeer der Kussisohe gedelegeerden naar Moskou tot het houden var» een be langrijk congres en do afsluiting daarvan, terwijl het later bij de door reis der Russische delegatie naar Ge nua door de voorbereidingen voor Ge nua vertraagd werd, zoodat het bes1 Genua zelf de uoodige tijd daar voor gevonden werd. De bewering, dut hierdoor tegen 't verdrag van Versailles gehandeld word1, wordt weersproken met ver wijzing naar het feit-, dat het verdrag van Versailles slechts rechten voor Rusland voorbehoudt, waarvan de Sovjet-regeering thans afstand doe1. Ook met de overeenkomsten van Cannes en van Londen is het ver drag niet in strijd, daar de eerste niets zegt aangaande liquidatiezaken en de tweede zioh mot de toekomst van Rusland bezig houdt, terwijl de Doitsch-Russi8ohe overeenkomst slechts het verleden betreft, waaron der zij een dikken streep haalt. Den Duitschers is medegedeeld, niemand te Genua verwacht, dat de Duitschers in verband met de door hen ontvangen nota zullen vertrekken.- In Italiaanscho officieel® kringen is men van meening, dnt de voorzichtige toon der nota aan Duuschland een afbreking der conferentie uitssluit. Dezelfde krin gen zijn -.-an oordeel, dat de nota zoo danig geformuleerd is. dat het Duitsch land niet onmogelijk i» gemaakt te ver klaren, dat de conclusie der geallieer den onjuist is, dat Duitschland het drag namelijk niet als definitief schouwt, en niet van oordeel is, dat het niet in do subcommissies kan worden bcsprokenj v KAPP. De heer Kapp schrijft in den brief aan den Hoogon Raad te Leipztg, waar hij zich onvoorwaardelijk ter beschikking stel' van dit ooilege, na dat zijn oorspronkelijke voorwaarden geen voorarrest en vrijheid van beweging verworpen waren, o.a. „Ook het ïeit, dat ik mij onvoor waardelijk ter beschikking stel, ver- ander') tietgeen ik ui'drukkelijk con- s'ateor, niet 't minste aan mijn prin cipieel standpunt, dab ik wegens do gebeurtenissen van Maar1 1920 in bet geheel geeu rekenschap verschuldigd ben aau de regeering-Eberc. In het Duitsche land schijnt allengs volko men vergeten te zijn, wie in werkelijk lieid zich schuldig hebben gemaakt aan hoogverraad." En iets verder: „De mannen vatf November 1918 zullen in de geschie denis steeds eebookstaafd staan al* de met vloek Deladen hoogverrader*. En geen rechtbank !er wereld ral deelneming aan de gebeurtenissen '"an Maart 1920 al worden de deelne mers honderd maal veroordeeld we gens hoogverraad kunnen stempe len tot hoogverraad." EEN POLITIEKE MOORD TE CLEIWITZ. Uit Oppeln woröt geseind Dr. Stic» zinski, raadslid, hoofd der Poolsche par* tij te Gleiwitz en technisch adviseur der geallieerde autoriteiten, werd op zijn bureau met revolverschoten vermoord door een onbekende, die beweerd had hem te willen consulteeren. De misdaad* die een politiek karakter draagt, heeft ia de gohccle streek van Gleiwitz grooto - beroering gewekt. De regoeringscom- missie heeft onmiddellijk den staat van beleg afgekondigd in de drie aaneen» grenzende districten Gleiwitz, Test cn Zabrze, DE VALUTA. Uit Genua wordt gemeldHet comité der deskundigen der subcommissie voor de valuta heeft een uitvoerig rapport over zijn besprekingen ingediend, dat van do beide volgéade algemeene beschouwin gen uitgaat Er znoet onderscheid worden ge maakt tusschen twee verschillende cate gorieën van landen, namelijk landen* waar wel inflatie bestaat, die echter reeds vermindert, en landen, waar do inflatie toeneemt. Alles moet in het werk worden gesteld om de landen der eede categorie naar de eerste te doen overgaan. z. Ieder land moet de depreciatie van zijn geld volgens zijn eigen inzicht ea zijn eigen behoeften bestrijden. In de inleiding van het rapport wordt voorts besproken, welke middelen het snelst tot positieve iresultatcn zullen leiden. De voorgestelde motie bevat d« volgende artikelen ie. Ten behoeve van het economisch herstel van Europa moet ieder land stre ven naar de stbiliseering van zijn geld- De banken, en voornamelijk de emissie-banken, moeten van iedcren re- geeringsinvloed bevrijd worden en uit sluitend door weloverwogen financieel inzicht worden geleid. 3e. Ter bevordering van de hervor mingen op monetair gebied wordt een spoedige conferentie der centrale ban ken van de deelnemende landen aanbe volen. 4e. Het is weaschehjk, dat alle Euro- peeschc geldsoorten op een gemeen schappelijke basis berusten. 5e. Het goud is de eenige basis, die thans door alle Europeesche landen kan worden aanvaard. 6oj Alle regeeringeu moeten zoo spoe dig mogelijk verklaren, dat de goud basis het eenige doel is, waarnaar zij op dit gebied streven. Zoolang de jaarbalans van een land een tekort oplevert, kunnen er geen belangrijke hervormingen worden inge voerd, en kan er geen goudbasis ge schapen worden. 8e. De eenmaal geschapen goudbasis kan gehandhaafd worden: a, door samenwerking der centrale banken b. door een internationale conventie. 9c. Hoe meer staten aan de conventie deelnomen, des te meer kans van slagen zij heeft*

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9