Rubriek voor onze Jeugd JURGENS'v FUNSTE MELANIïË DE BESTE iie üvoniuuriijke Zeereis Schetsen van de Boter markt. De één dag later gebonden markt, on- middellijk na een paar feestdagen, is nooit »o druk bezocht: noch door hot pu bliek, noch door de kooplieden. Er was Dinsdag op de markt best doorkomen aanl Do gewono kramen met manufacturen, yzorwaron, haarkammen, leer-artikolen enz. enz., zo waren er wel en enkele marktgangors waren er óók, maar do mou- schen verdrongen elkaar mot langs do tij delijke winkels en kot leek wol, of do rechte animo, de rechte koop- en verkoop- lust er niet waren. Kooplui en kijkers (van wie maar enkelen koopers werden) schenen naar de markt gekomen te zijn, omdat zij nu eenmaal werd gehouden en de tradi- tio wilde, dat zy er dus heen gingen. Dat er gedurende do Paaselidagen te veel geld aan uitgaan was besteed, zoodat er uu voor de markt niet genoeg meer over was, kunnen wy niet veronderstellen, want mooi „Paaschweer" was het nu niet be paald geweest. Och neen, de reden van het slechte marktbezoek moet doodeenvou dig gezocht worden in het feit, dat het nu eenmaal al Dinsdag was en geen Maandag en d i e dag is en blijft de traditioneele marktdag. Onze vriend van den vorigen koor, de .rerkooper van den Amorikaansohen wonder tol, was er niet en nergens stond boven op eon tafel een koopman zijn waren: kies- pyntinctuur of portemonnaiee, sigarenaan stekers of zakmessen, aan te prijzen. Wy waren met onzen teekenaar de gebeele markt al ovor geweest, hadden zelfs op de Nassaulaan al even een kijkje genomen bü den sigarenkoopman, de eenige, die, gelooven wy, op deze vrij saaie Dinsdag- markt goede zaken waakto (een kistje si garen, dat gaat er by een Hollander al tijd nog wel in, aarts-rooker die hij is!) en wy begonnen er reeds nan te twijfelen, .of er dezen morgen wel iets te „beleven" zou zijn, toen plotseling op do Oude Gracht bij de Kaaks onze aandacht werd getrok ken door een pienter-uitzienden koopman van kleine gestalte, die in zyn overhemd, v.narovor keurige bretels gespannen zaten en met oen groote, gryze pet achterover op zyn zwurto haren, bozig was zich go- reed te maken voor den struggle for life op Dinsdag. de bretelleukoopman. Hier ziet u hom staan, onder zyn „pa- ïopiu", die al van de verte de aandacht ■rok. Hy ws3 mot eon klein handkarretje naar do markt komen rijden en dat karretje deed nu meteen dienst als toonbank. In of by de as van een der wielen werd door dezen „handelaar in hcerenartikelon" (zijn waar bestond uit bretels en sokophou- ders) een groot gestreept zonnescherm geplant, dat hij bovendien nog met een touwtje, als beveiliging togen verrader lijke rukwinden aan den duwer van den wagen vastbond en nadat hy de deksels vim zyn doozen had afgenomen en die «must elkaar in het wagentje had noorge- eot, was zyn etalage gereed en kon hy met den handel beginnen. Maar, het is bekend: een marktkoop man wacht niet, als een „gewone" winke lier, tot de koopers bij hem komen. Ko men zc uit zichzelf niet (en dat is meestal hot geval) dan trèkt hy hen naar zich toe. Ieder heeft daarvoor, al naar zyn aard en aanleg, zoo-zyn'eigen manier. Wy hebben eens oen „wonderdokter" gezien, die om de aandacht te trekken, al maar door boven op oen tafel op bijzonder na tuurlijke wyze het geluid van een kraai itond na te bootsen en een ander, die wel ecu kwartier lang verwoed met een auto- claxon do meest hart- en oorverscheurende geluiden maakte. Onze bretoUenkoopman deed het moer door „kunstjos" te maken met zyn bretels en door stem-nuancoering: zóó praatte hy gewoon on zóó schoot plotseling zyn stem hoog uit, dat het minuteu ver te hooren wus. Ook combineerde hy deze twee mid delen wel en dan stond hy op een gegeven oogenblik als oen bezetene aan oen paar brotels te rukken terwyl hy het daarby op zyn onverwachtst uitgilde: „Oavorslyt- biiar! Onverwoestbaar! Von Wien nuch Borlin! Van Amsterdam naar Haarlem! Van Haarlem naar Leiden!" „Menschen", zoo ging hy dan wat kal mer voort, „gaat toch niet naar Duitach- iaiid om koopjes te halen, want ik, Jaap, ben er al geweeet en heb' de koopjes voor u meegebracht Kyk. me zoo'n paar ban den ('t waren werkelijk bretels, maar Jaap noemde ze banden!) eens aan, dat zyn prachtige banden, hè! En waarom zyn het prachtige banden! Omdat ze allerlei goeie eigenschappen hebben. Primo: ze zijn van echt boomwol. Seeundo: ze heb ben sterke metalen gespen. Tertio: de uit-, einden zyn van echt leer, niet van papier, r van jo zuiverste leer. En prima rek! Kyk oons ga wat opzjj daur jongens wat 'n rek zit er in. Von Wicu naoh Ber lin! Van Amsterdam naar Haarlem! Van Haarlem naar Leiden!" En behendig werkte „Jaap" zich uit den hom omsluitemlen kring on liet een paar bretels de lacht msuincu, daarbij zyn geliefde tooverepreuk uitgillende: „Von Wien noch Berlin! Van Hamburg naar Amsterdam! „In biefstuk mot aardappelen zit wat," vervolgde Jaap, weer in don kring van zyn belangstellend publiek teruggekeerd, „maar in deze bretels zit toch zeker óók watl Allo, alle, wie moet er oen paar van mo, waar je f 2.75 voor geeft in de win kels in de Kalverstraat en op den Nieu- wendyk in Amsterdam! Wie moet ze van iny niet voor f 2.75, niet voor 2.50, niet voor 2 gulden, niet voor een daalder, maar voor éón gulden! Wie moet ze voor één gulden! Wie moet ze voor óén gulden! Niemand! Wie moet zo dan voor drie kwartjes, voor vyf en zeventig oenten! Niemand niet! Zyn jullie vandaag alle maal gesjochtet Vooruit: op is op en weg is weg. Tk heb er nog^net vyf van. Had ik or zes dozyn," zoo schreeuwde Jaap plotseling met een stemverheffing, die jo hot ergste voor zjjn stembanden deed vreozen, „had ik er zes dozijn van, dan dee ik het niet, maar omdat ik er nog maar vyf van heb en ik een hekel heb aan laatste restanten, nou doe ik het wel (nieuwe geluid-uitbarsting). Non heb ik er nog een anderen koop by. Hier heb je sokopbouders. Non zeg je misschien: ik draag goon sokken, ik draag kousen. Hindert niets. Neem jo tóch een paar moe. 'k Geef zo toch gratis! Als je geen sokken draagt, dun bind jo ze zóó, je overheindaiuouw: een goeie afsluiting en heb je thuis een kind van twee weken,1 dat sokken draagt, dan maak je ze heel kort: zóó, inhalen. En heb je thuis een kind van duizend weken, dat kousen draagt, dah maak je zo wyd: -zóó, uitha len. En ze hoeft een pracht-kouseDbaud. Kyk maar 's, hoe fyn! En Jaap tooide zich den rechterarm en hot linkorbeen met hemelsblauwe sokop houders. „Weet je, wat het leer van dio bretels alleen kost, in den winkel! 40 cent. En by my kryg je alles by olkiur: een paar bre tels von Wien nach Berlin, van Hamburg naar Amsterdam en oen paar pracht-sokop- houders er by cadeau, voor vyf en zeven tig cent of drie kwartjes. Allo, allo! Op is op en weg is weg! AnpakkenJ" Zoo deed Janp Dinsdagmorgen zyn best op de markt. En toen wy 's middags nog eens langs de Oude Gracht liepen, zagen wy plotse ling in de verte by het grooto gestreepte zonnescherm een paar bretels de Inoht in schieten en bracht de wind ons de too- verspreuk, die nu als oeu suorpende krygs- kroet klonk, over: „Von Wien nach Ber lin! Raadsels Deze raa lsela zyn alle ingezonden door jongens en meisjes, die „Voor Onzo Jeugd" lezen. Iodoro maand worden ouder de beste op lossers drie boeken in prachtband verloot. L. (Ingez. door Zwartoog en Vlindortjo). Met a ben ik een visch, met b speelgoed mot d in het bergland, met g bitter, met h in groote huizee, met m niet wijs, met w aan den waterkant. 2. (Ingez. door Jiwemstertjo.) Wat wordt in grauw geboren! En daalt in 't zuiverst wit! Wat raakt in vuil verloren. Geen viezer ding dan dit. 3. (Ingcz. door Jacques.) Ik beu esu spreekwoord van 85 letters. 10 13 12 14 10 11.35 is een jongensnaam. 0 10 11 12 13 14 29 is in een herberg. 19 20 21 22 23 17 29 doet iedereen. 14 15 is een vorm van 't werkwoord zyn 13 4 5 vindt men tusschen de bergen. 25 SIS is een persoonlijk voornaamwoord. 27 28 24 is ook een vorm van hot werk woord zyn. 7 8 is een lidwoord. 1 4 5 is een vorm van 't werkwoord zullen. 31 32 zit aan een wagon. 33 31 29 30 hoort by een kachel. 2 15 is een viervoetig dier. 18 10 19 is oen knaagdier. 5 3 6 is niet vast. 16 17 18 is niet dichtbij. 34 35 is een voogwoord. 4. (Ingez. door Zeester.) Myn eerste leggen vogels, myn tweede en dorde vindt ge vooral in Zwitserland en myn geheel ligt ia Gelderland. 5. (Ingez. door Neptynus.) Waar wonen Niko M. Nomend en An nie M. Monkd. 6. (Ingez. door Bergprins.) Ik ban een spreekwoord van 29 lettere. 19 22 54 maakt een spin. 15 16 17 18 is een edel metaal. 12 13 14 is een lidwoord. 19 20 21 22 23 is onmisbaar. 15 7 6 18 is het op 't ys. 1 2 3 is onzijdig. 8 4 14 0 is een meisjesnaam. 23 9 5 moet ieder schoolkind loeren. 11 12 13 14 is niets. Men schryft met 26 27.28 29. 10 is een sisklank. 25 26 27 28 5 is niet rechts. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zyn: 1. Kurel de Groote. 2. Weesp. 3. Java lava. 4. Tweedeed. 5. Plataan. 0. Zooais het klokje thuis tikt, tikt het nergens. Goede oplossingen ontvangen van: Lina Punt 5, Visscher 5, Voetballer 5, Koel do Kakker 5, Kees de Mopperaar 5, Wilgenroosje 5, Juffertje Ongeduld 4, Vliegende Hollander 0, Hyaciuüi 0, Vryer Vliegenier 6, Woelwater 5, Bellefleur 5, Klem Duimpje 5, Edammertje 5, Het Trio 5, Pioue en Tiekio 5, Wildzang 5, Duin- roosje 5, Betsy Loerakker 5, Bob zonder zorg 5, Pier 4, Pierkie 4, Kiekje Hirdes 4, Kietviukje 5, Orchidee 5, Zonnepit 6. Brem 6, Pauwtje 5, Ornatcs 5, Montbretia 5, Buitenman 5, Vriendinnetje 5. Bi «sUirjjd Kriek, oud! Priktolletje lu jaar, Appel steeltje, 11 jaar, Berberis 14 junr. Frie- .zinnetje IS jaar. Inzendingen ontvangen van: Vliegende Hollander, oud 10 jaar, Woelwater oud! Hyacinth 13 jaar, Hitje 13 jaar, Haantje AAN ALLEN. Toen ik do vorige week naar Zwartsluis ging werden er nog verscheidene inzon dingen by mo bezorgd Oa uu vrees ik, dat or nog een bezending by me thuis ligt, daar het toen juist de laatste dag van in zending was. Daarom durf ik de pryzen nog niet te verloten onder de goede inzen ders. heb er al 80 nagezien, die in orde zyn bevonden, dus dat z(Jn al S pryzen. Nog tot Woensdag geduld, dan komt de uitslag. JAN VAN DE MABKT door W. B. Z. Daar stond hy iu zyn blauwen boeze roen, de handen in de zakken. „Maye, zayen linten van een dubbeltje een el, maye zayen linten van een dubbeltje een eL" „Dag Jan!" „Dag jonges. Afblaivo hoor! Alles eir ste kwaliteit." „Mag ik jo helpen- schreeuwen, Jan 1" „Ga jullie 's gang maar. En daverend klonk het uit vier jongens kelen, forto fortissimo: „Maye zayen lin ten van pen dubbeltje een el, maye zayen linten van een dubbeltje een el. 't Ging op maat, rythmisch, op zyn echt Groot-Mokumseh. „Jongens 'k zei jullie strakkios wat nieuws vertellen, 'k Mot eoret aan deze juffer twee ellen van dat prachtige lint afmeiten". Het edele viertal stond geduldig toe te zien, hoe Jan wel een beetje al te krap, het rose lint, dat eerder familie van ka toen dan van zy was, stond af te meten. Hy maakte met zyn koopster nog een praatje over het weer, wist haar al pra-, tende nog een groen lint aan te praten, dat nis haarstrik voor een dochtertje moest dienen. D0 jongens begonnen te popelen. Kees Drift trapte vast eon prop papier over de keien en Jan Torpoortou ging aan hot bakkeleien mot Frits Toorenop; „Hou jullie fatsoen uou", riep Guas Berg. „Als ie kwaad is (en hy* wees op Jan) dan hooren we niks." Jan van do Markt was de meest popu lairste, de meest joviaalste koopmau, die er in de oogen van de schooljeugd bestond. lederen Maandag stond hy met zyn Iu ^timpje vlnlc togenovor do school, imlere schooljongen kende hom en hy kende zo ook allemaal. Om zyn leege klossen werd gevochten, want zo waren voor allerlei doeleinden geschikt. Om ermee te trappen of om ermee te meppen, of om ermee te rollen. Jan genoot met de jongens mee, als hy zag. hoe ze aan het bakkeleien gingen om zyn lintrol, de rol van zyn fyne zyden linten. Het vrouw tje betaalde en do jongens schaarden zich om den koopman. „Nou Jan!" „De zaoken gaan best, hóf" „Ja, Jan. Maar wat had je nou nieuws! „Ik ga me zaokie mtbrcije". „Zool 't Klonk ecnigazius teleurgesteld. Vt at was dat nu voor een nieuwtje, waar jongens belang in konden stollen. k Kryg een compagnon. „Een compagnon!'- vroeg Frits Berg, wiens vader ook compagnon was. „Ja, de volgende week kom ik met myn „Heb je een zoon!" vroegen ze alle vier togèlyk. „Wat zou hot! Ik heb er wel drie nog twee meissies. „Dat heb je nooit verteld," opperde Jan Terpoorten. „'k Hè jullie zoovenl niet verteld. Dat 'k in Amsterdam woon, dat 'k ©en vrouw en vaif kiende» heb, dat 'k een fain zaokie heb, aok in modespullen. Maor nou komt do oudste mee". „Hoe heet hy!" vroeg Frits. „Jau. Naar mo faoder genoemd", klonk het met ecnigen trots. „Dus Jan do tweede," grapte Guus. (Wordt vervolgd.) Brlembas Brievon aan do Redactie van do Kin- der-Afdoeling moeten gezonden worden Movr. BLOMBERG—ZEEMAN, v. d. Viuuestraat 21rood. (In do bos gooien, zonder aanbellen.) ORNATES. De briefkaart voor Pauwtje heb ik maar aan jullie adres ver zonden, dan krygt zy haar wol, hè. Ik denk, dat je uu wol den uitslag van den B-wedstryd gelezen hebt. HET TBIO. Als ons Vlaardiugsch Ru- briekertje dit leost, weet ze meteen, dat de Haarlemsche nichtjes L. en G. haar hartelyk groeten. Leuk, dat jullie zoo door dé Rubriek iedere week wat van elkaar hooren. Een duinlandschap is eigenlyk al tyd mooi. L. en G. hebben dus Yrg<rag toch eoht kunnen genieten van een zomer dag. 't Was wel oen hard gelag voor Janna, dat ze geen vry kon krügen. Do Plioht is geen zootsappig vriendje en het wonderlijkste is dat hy ons toch geluk kig mnakt. VOETBALJONGEN. Wel bedankt voor je mooie kaart. Ik vind het zoo'n snoezig boerinnotje, dat ik haar mee neem naar Haarlem. Vielen de Paasehda- gen je nogal mee! LINA P. Hartelyk dank voor jc mooie Paaschkaart. Dat- vosje wa3 toch niet erg siim. ANTJE G. Aan alle Kubriekertjes, die hun adres op don brief hadden gezet, heb ik oen -ansicht gestuurd. Is do jouwe ook in Katwijk gearriveerd! Het doet mo toch zooveel genoegen, dat je het zoo goed maakt. Al is bet guur en koud, de zon wil toch wel schynen en me dunkt je koestert lekkertjes in. Met Paschen is er zeker familie by jo geweest. Tot hoe lang moet je in het rek verband liggen! Houd maar moed en denk maar, dat het voor je bestwil is. Verder van harte beterschap toegowenscht. Zeg maar aan de zuster, dat het adres is: Betuwzioht, Oosterbeek- EDAMMERTJE. Het kleine, dikko Edammertje kwam nu in Overysel, te mid den van weilandou en water. Ik denk, dat nu de langste tyd van wachten op den uitslag van den B-wedstryd voorby is- Jongen, als je ook eens wist, hoeveel tyd dat nazien kost. KLEIN DUIMPJE. Is oom al aan het hok begonnen! En zyn je duifjes al gewend! Lovcu ze nog al in vrede met do kippenfamilie! Eu mag jo ze zelf voeren! BELLEFLEUR. 't Was hier ook geen Paaschweer. 't Leek meer op Kerstmis. Hoe het ook waait, de gezelligheid kan de huiskamer niet uitwaaien. Jy gaat ook een heerlyken tyd tegemoet. Heb je leuke plannen! WOELWATER. Zwartsluis is een klein plaatsje, waar je 's morgens gewekt wordt door het geklop en gehamer vau do schoonsworVA, waar een bosch is inet iets meer dan anderhalven boom, waar het 's avonds eigenlyk pas mooi is, wanneer de volo schepen hun lichten ontsteken. Dan zie je zoo heel ver over het water die schitterlichtjes, net een sterrenhemel op. het water. Ik heb jonw naam maar in gevuld op het plaatsje van de naamlooze. Niet meer zoo dom zijn hoor! Na komt alles nog terecht. Nog prettige vacantio- dageu toegowenscht. VRIJER. Ik rust hier lekker uit, jon gen, zoodat ik or straks weer tegen kan. Dat 5de raadsel wus zeker nog al mocilyk, 'want er zyn er maar weinig, die het ge vonden hebben. Heb je in de Rubriek van Woensdag jullie namen gelezen! Het was myn plan om nu den uitslag vau'den wed- stryd te vermelden, maar ik ben bang, dat ik teleurgestelde gezichten kryg. En ik houd mcoi van zon dan van regen. Smaak ten do Paaschcieron lekker! VLIEGENIER. Ja, ik had alles ont vangen. De zomer staat misschien zoo voor onze deur, zonder dat wy de lento gezien hebben. Dat geitje is een dure kostgan ger. Langzamerhand zal ze wel in het gras gaan happen. JUFFERTJE ONGEDULD. Het aan tal raadsels wis voldoende om straks ie mogen meelotcn. Veel fietsweer hebben jullie uog niet gehad. In menig huisje zal het kacheltje nog lekker gesnord heo- ben. Hior in Zwartsluis werden Paasch- vuren ontstoken op de wei, maar alleen de jeugd maakte er plezier. De oudere menschen koesterden zich oinnensnuis aan het Fadsch-. uur WILGENROOSJE. Jy hadt toch een hcerlyk dagje, ondanks het sieebte weer. Je denkt zt-Ker uog vaak aan dat aardige vnrkenshoodertje. Kou hy mooi zingen! KEES DE MOPPERAAR. Wat een keorlyko mopperbriel'. Ik heb or van noten, myn stemming roes wel 10 graden. _Die arme moeder! Gelukkig, dat de vacan tie haar -oinue nadert en nog gelukkiger, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cts. per rege!. s '.ssasm dat moeuv-r onverstoorbaar Imar Hittepe- tits blyft zingon. En hoe verloopt de schoonmaak! Vergeet jo te mopperen, nu alles zoo friseh eruit ziet, nu in huis len telucht is gokomen, al i8 hot daarbuiten zuur-zoet Aprilweer. Wat is je moeder ver nuftig in hot bedenken van boodschappen at doet het me plezier, dat Koos heel gehoorzaam van het kastje naar den muur loopt. Ik ben heel verlangend- naar een brieJ van moeder over do verzuchtingen van haar zoon Kees. MEIKNOPJE dauk ik hartelyk voor haar mooie kaart uit Heerenveeu. Ik heb ook wel oena over die ophaalbrug geloopen L. P. Weer gezellig aan het naaien? Bezigheid vordiyft do verveling. En die komt zoo licht over het onderdeurtje ky- ken, als het buiten regent en waait. Komt eer oen andere juffrouw! Helpen de jongens moeder flink! Wat ben je heer lijk uit geweest op Goeden Vrydag. Jy dacht ook: binnen is binnen. En nu kon de beide Paaschdagen nog op teren. Hooft do post de briefkaarten goed be- RIEKJE H. Je hndt genoeg raad- Is om meo te mogen loten. Waren zo zoo vreeselyk moeilyk? Dan vallen ze vast de- keer erg mee. Nog wel gefeliciteerd met den verjaardag van je ouders. Zyn ze op écn dag jarig! En is Opa overgeko men! Nu moet je vooral het briefje van het Trio lezeu. HITJE. Toen ik aan de inktvlekken vam, heb ik myn oogsn oventjes toege daan. Nu niet meer te diep in het inktko kertje kykeii. Wat doet een hitje ook by don inktpot. Dat moet verkeerd afloopen. HA ANTJE KRIEK. De briefkaart in goede orde ontvangen! WILDZANG. Of Zwartsluis mooi is? Niet zoo heel erg. Haarlem is vee!, veel er. Maur ik rust hier zoo lekker uit. Het doet mo plezier, dat je rapport goed was. Is Zonnestraaltje in de vacant:© voel by je geweest! En heb jo Amcrikaautje Crocus uog gezien? Langs een Omweg heeft langer dan een jaar goduurd. Wél een lange weg vind je niet! RIETVINKJE, Een gezellige va- onntie gehad? En er vroolijk op los gezon gen!'De volgende- week krijg ik zeacr oen grooten brief vsa je. PIER en PIERKIE, Woensdag hob jo zeker je nawen in de Rubriek gelezen. vedsirydwerk heb ik zoo juist nage keken. Het was van beiden in orde. Woensdag zal je er meer van hooren. Als jo dit leest, beu ik weer thuis. Als Jullie eens in Haarlem komen, kom je maar eens kennis waken. Liefst op Woensdag, lu kun je mo altyd thuis treffen. BOB ZONDER ZORG. De kaart oat- vaugen. Ja, je naam was wonderlyk ge zet. Zoo zeepsop-aohtig hè. Ben je nog uit geweest? Nog gepyld! Vorlang je "ïar schoolt BETST L. Ik heb al een Klavertje or. Zo doet wel niet geregeld moe, maar liet zou haar toch erg spijten, als ik liaar naam weggaf. Die vryo avonden bevallou je zeker wel. Slaap je eens oen nachtje over oen nieuwen schuilnaam? T1EKIE en PIENE. Ja, ik had heel gezellige Paasobdagsn in een grooten fa miliekring. Dan vergeet je, dat het bui ten wintert. Die Picne heeft maar weer goeden verjaardag gehad. En het fesstavondje met de vriendinnen sjmule uatuurlyk den kroon. Met den wedstryd boüooren jullie uu beiden in do lsto klas. Is do mooie jurk al in den maak! Help je moedor eun handje meo! FRIEZINNETJE. Dus broer heeft op school het record geslagen. Maar je hebt jo best gedaan en dat is ook heel wat waard. Dat viel mee, dat niemand teleur gesteld naar huis giag. Je hebt dat kran tenberichtje zeker uitgeknipt. Hoe was net je zuster! Jullie hadden elkaar ze ker heel wat te vertellen. Nog wol gefe liciteerd met je broers verjaardag. Veel genoten! Je moogfc je brief en raadsels not insturen, wanneer je wilt. Wat hot eerste komt, krygt uatuurlyk het eerst eeu bourt. VRIENDINNETJE. Gelukkig maar, dat jy ondanks regen en wind toch oe-» prettig Paaschfeest gevierd hebt. BUITENMAN. Maak je alle dagen uziek? En heb je al een kasteel ge bouwd! Vermaak je uog maar prettig. W. BLOMBERG-ZEEMAN, v. d. Vinnostr. 2Ir. Haarlem, 22 April 1922. ten cn g-jsueeiuerade.: cn op de udditio- neele artikelen bc1 r- kkmg hadden. Het blad zegt verder naar aanleiding van hel- votum der-Kamer Door deze verwerping is o.a. uitge maakt, dat van evenredige vertegen- woordiging voor onzen Senaat, of vau erkorten zittingdnur (vier jaren) en ge lijktijdige afticding van de leden der Eerste Kamer niets komt; dat het alge meen vrouwenkiesrecht niet in de Grondwet zelf wordt vastgelegd dal do stemplicht ia de Grondwet uitdrukkelijk ,-ordt gehandhaafd; dat do schadeloos stelling der leden van de Tweede Kamer 3000 blijft bedragen en ook de gunsti- ger pensioenbepaliugcn ijdele illusie blij- en dat iweejaarlijksche bcgrootin- niet mogelijk zullen zijn. De intrek, king van de additioneele bepalinget (welke aanstaande schijnt) sluit zich hierbij aan, terwijl met hel verdwijnen an Hoofdstuk IV o.a. do ontbinding •an do Provinciale Staten naai liet rijk der droomen is verwezen. Teu slotte schrijft hel blad Uu vraag st Wat nu? Binnenkort zal de heer Troelstra in de Tweede Kamer die vraag lellen. Men zou zich een premier kun- len voorstellen, die alles op haten ca snaren ging zetten. Vermoedelijk zal echter minister Ruys do Beerenbrouck het geval zoo „leuk" mogelijk opvatten kalmpjes berusten in de gevallen be slissing. Dat is ook de wijsstc partij. '"e Maasbode maakt de opmer king dat „door de intransigentie van de Senaatsmeerderheid" een uiterst cri- tiek conflict is geschapen tusschen Hoo- gerhuis eener- en de Regeering met de Tweede Kamer anderzijds. En het Kabinet-Ruys de Becienorouck, voegt het blad daar aan toe, dat toch reeds zijn weg geenszins over rozen zag leiden, ziet zich, nu het aan hel einde van dien weg gekomen is, geplaatst voor een probleem, ter welks oplossing alle staatsmanswijsheid dreigt te kortte schieten. Er is schier geen andere ge dragslijn denkbaar daD dat de Regee ring zich bij het gebeurde neerlegt en de volle verantwoording er voor over laat aan de Eerste Kamer zelve. In middels zou zij stappen kunnen doen, om uit het verworpen eu het aangehou den hoofdsLuk die onderdeelen ie redden,-, welke ook bij den Senaat geen overwe gende bezwaren hebben gevonden.- Met een spoedweije is een en ander vóói het reces nog wel te klaren. De Kamer-Overzichl-schrijvv van Het Vaderland merkt opHet ka binet zal dus met een ander voorstel moeten komen en het les lang niet on mogelijk dat het een gewijzigd hoofd stuk III indient waaruit weggelaten is alles wat aan de samenstelling der Eer ste Kamer tornt. Misschien grijpt het dan ook de gelegenheid aan om Hoofdstuk IV te wijzigen en daaruit weg te ne men de ontbindbaarheid der Provinciale Staten. Alleen daardoor zal het kuunen gelukken om de Grondwetsherziening nog te lijmen en te krammen. En verderHet is nog nimmer voor gevallen dat een Grondwetsherziening struikelde; zij berustte steeds op een compromis. Het blijkt nu dal het niet voldoende is een compromis te sluiten met de leden der Tweede Kamer, maat dat cc heeren der Eerste Kamer daarin óók vooraf gekeno dienen te worden.- Kerk on Schooi NED. HERV. KERK. Beroepen te Montfoort (toez.) ds. H. J. van Schup- pen le Groot-Ammers; ie Wilnis dsj A. Meyers le Woubrugge. Aangenomen het beroep to iNicuwland (bij Leerdam) door ds. P. V. van Stoin Callenfels, te Dussen, BedaDkt voor het beroep te ijsclmui- den ds. J. H. Koster, te Wouterswoude. GEREF. KERKEN. Beroepen t« Schiedam ds. A. M. Boeijenga, te Sas- senheim; te 's-Gravenmoer ds. P. A. Zeilstra, te Nieuwveen; te Achlum ds. E. Buurma, te Hindeloopen. CHRIST. GEREF. KERK. Beroe pen te Veenendaal ds. J, Jongcleen, U Maarssente Zwolle, ds. D. Dries- sen, te 's-Gravenzande. Fers-ütorziciii OE EERSTE KAMER EN DE GRONDWETSHERZIENING. De N. R. Ct. meent dat de verkla ring, die do minister vau Bmncnlaad- sclio Zaken Donderdag aflegde, is to beschouwen als een (uiteraard informce- lc) aankondiging' van de intrekking der voorsteken, tlie op de Provinciale St; Burgelijke Stand BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: B. J. Kuyl en if. G. Sloot wog, J. Tiomeyer eu M. H. Brans. Geboren: d. van W. J. Zoet en O. J. Vieveen; z. van 8. da Clorcq on Jkv. A. D. L. van Lennep. Overleden: J. F. Heklccr 75 j.: A. Th. Hek 2 Feuilleton (Naar liet Amerikaansch) van JACK LONDON. Ik dank u voor dat compliment, seide zij, en in haar groote grijze oogen lag alle voldoening en zellbe- v.ustzijn, welke zoo'n groot deel uit maken van de heerschappij, die de vrouw bezit. HOOFDSTUK XX. Goede homol! wat lees ik veel 1 met dit mooie weer. Ik neem zoo wei nig beweging, dat ik niet veel slaap noodig heb; en er ia zoo weinig aflei ding, dat ik kan lezen, zooveel ik wil. Ik kan altijd een zeereis aanbevelen voor iemand die met lezen ten ach teren is. Ik maak het goed voor ja- ren. Ilc zwelg ar als 't ware in; en ik ben er zoker van, dat de onnoozele matrozen mij het zonderlingste echep Bel aan boord vinden. Soms word ik zoo versuft door al 'dat lezen, dat ik blij ben met elke afleiding. Ala wij bij de streek der wuiusfiiten tusscuen den noordoost en zuiüoostpaAsaat komen, zal dt VV&- da myn automatiscüe buks Jaten zoe ken en zal ik trachten te leeien schie ten. ik placht te schieten, toen ik nog maar een k.eme jongen was. Ook bezat ilc oen ^indroer, waarmee ik zelfs eens een roodborstje heb ge dood. Terwijl de kampanje groot genoeg is om er rond te wandelen, :a de be schikbare plaats voor deksto-tlen be perkt lot de tenten, die zich aan weerszijden van de kaartenkajuer uit strekken en even broed zijn uls deze. Zij zyn uooit boide tegelijker tijd voor 't gebruik geschikt wegens zon en wind, waarom de de^stoel van juffrouw West en de mijne meest naast elkaar staan. Die van kapitein West wordt niet veel gebruikt. Hij heeft lieel weinig te doen met liet be stuur van het 6chip en doet zijn ge regelde waarnemingen zoo vlug af, dat hij zelden lang in de kaartenka- mer vertoeft. Hij g^eft er da voor keur aan zijn tijd in de groote ka juit door te brengen, niet met lezen, maar droomend met open ocgen in den tocht van den wind, die door de ópen venstertjes en deur naar bin nen komt. Juffrouw West is altijd bezig. Be neden in de groote achterhut doet zij haar eigen wascb- Ook staat zij den hofmeester niet toe voor haar vaders fijn linnen >0 zorgen. In ue groote kajuit heeft zy eeu naaimachine geplaatst. Alie handnaaiwerk en bui duurwen. en andere fraaie handwerken verricht zy in den dekstoel nuusl mij. Zy zegi, dat zij van de zee £11 het zeelev en boudt, en zij heeft werkelijk al liaar kleine bezittingen meegebra-ht zelfs een mooi porseleinen theeser- vies. Zij is een e.ht huishoudelijke vrouw Zij verstaat de kookkunst grondig. De hofmeester en Louis maken bui tengewone en dure gereenten klaar vour de kujuitlaiei, muur juffiouw W est overtreft hen nog on verstaai liet nog heter. Nooit komt er een ge recht op tafel, dat zij niet heeft goed gekeurd. Zij heeft een vlug oordeel, een goeden smaak en een vasten wil. Zy schijnt slechts naar een gerecht te behoeven te kijken, om onmiddellijk te weten, wat er aan ontbreekt of te veel is en een behandeling voor te schrijven, waardoor het verandert in iets geheel anders en heerlijks. O, wat eet ik nu voel. Ik sla ge heel versteld over mijn gulzigen eet lust. Nu ben ik er al volkomen van overtuigd, dat ik blij ben, dat juf frouw West de reis mee maakt. Zij is mee geweest naar het Oos ten, zooais zij zegt, en heeft een groot repertoire vau smakelijke, gekruide. Oostersche gerechten, in het koken van rijst is Louis een meester, maar m het maken van de bybehoorenue ragout zinkt luj geheel hij juffrouw West in liet nieu Wat ragouus betreft, is zy een waar genie. Wat denkt uren toch veel aan eten, ais men op z<m is! Met dezen passaatwind zie ik jul- frouw West .veel. Ik lees den geheo- len tijd en een goed deel daarvan lees ik haar enkele gedeelten van hoe- keu en zelfs geheeic boeken voor, waarover ik haar oordeel wel eens zou willen weten. Dat lezen goeJi aan leiding tot discussies en zij heeft nog niets gezegd, dat iny er toe kan bren gen mijn oordeel omtrent haar te wij zigen. Em toch is zij niet, wat men een bij-de-hamd meisje noemt. Zij is geeat meisje, zij is een volwassen vrouw mot alle frischheid van een meisje. Zij heeft de houding, het gemoed, de zekerheid van een vrouw, en toch zou men haar volstrekt niet staug kun nen noemen. Zij is edelmoedig, ver trouwbaar, verstandig ja, en ge voelig; en haar overvloedige levens kracht doet haar minder volwassen lijken. Soms lijkt zij mij dertip jaar toe; oen anderen koer als zij schertst en lacht, lijkt zij nauwelijks dertien. Ik zal er aan denken, kapitein West den datum te vragen van do aanva ring der Dude door die rivierboot »n de baai van San Francisco. In één woord, zij 13 de normaaistc, gezond- ste, natuurlijkste vrouw, die ik ooit gekend heb. Ja, en zy is volkomen vrouwelijk, j ook in liaar uiterlijk. Haar haar is altijd uitstekend verzorgd. Het bezoek aan h.et Kippenhok is 1 een vaste gewoonte geworaen. Eens I per dag minstens maken wij de reia tiaar het voorschip langs de brug tot novon het bekhuis midscheeps. Pos sum, die herstellende ia, vergeze-t 0113. De hofmeester zorgt er dan ook ie zijn, om aanwijzingen te ontvan gen en verslag uit to brengen om trent liet aantal eieren der verschil lende kippen. Nu leggen onze vier dozijn heiman gemiddeld twee dozijn por dag, over welk record juffrouw West zeer tevreden is. Aan de meeste van hen heeft zij namen gegevenDo haan heet na tuurlijk Peter. Een erg gespikkelde hen is Dolly Vardem. Een klein aar dig ding, dat Peter altyd op de hie len volgt, 'noemt zij Cleopatra. Nog oen ander die een zacht geluid voortbrengt spreekt zij aan als Bernhardt. Eén ding heb ik opge merkt: als zij en de hofmeester het doodvonnis hebben uitgesproken over een kip, die niet_legt (wat gewoon lijk eens per week gebeurt), dan eet zij er niet van, zelfs niet, als die ge- j i motamorphoeeerd is in een haar heer-1 lijke ragouts In zoo'n geval maakt zij een bijzondere ragout voor zich zelf van ingemaakte f:~co't ol gam en of kip. Ma dun uog iels. Ik iieu vernomen, dat het niet om mij was, dat zij zoo plotseling de reis wilde mee maken. Ze is meegegaan om haar vader. Er scheelt ffapitein West iets. Soms zie ik haar naar hem kijken met een we reld vol zorg en angst iu haar oogen. Gistermiddag vertelde ik juist aan tafel een vermakelijke geschiedenis, toen nuju blik toeiallig op juIIrouw. West viel. Zij luisterde niei. Met haar vork naar den mond geheten, keek zij angstig naar haar vader. Zij zag, dat ik op naar lette eu beheersclv.e zich onmiddellijk, legde de vork neer en wendde langzaam den blik van liaar vadeirs gelaat al. Maar ik had het gezien. Ja; v had meer dan dat gezien. Ik had gezien, dat kapitein West's gelaat doodsbleek werd, terwijl rijn oogen zicli slolen en zijn lippen zich onhoorbaar bewo gen. Doch dat duurde slechts een. oogenhlik. Toen gingen de oogleden weer omhoog, de lippen sloten zich en de .kleur keerde langzaam terug in zijn gezicht. Het was, alsof bij een tijd weg geweest en juist terugge keerd was. Maar ik had het gezies en raadde haar geheim. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 12