Buitenlsndsch Omzicht HAARLEM'S DAGBLAD DINSDfcG 25 APRIL 1922 TWEEDE BLAD "Rubriek voor Vrouwen. gekleurde bloemen. Gekweekte nieuwe soorten. Een scheikundig proces. Eon oude, weer opge- haaldo wetenschap. De resultaten. In de eteaexi zijn do verschillende •oorten bloemen nu eenmaal moeilij ker te verkriiecn dal) buiten, en bet is d*n ook met too er- te verwonderen, dal er voor de eroote plaats ten op- «chte van de gekweekte bloemen, al- iiid eeaocbt wonit naar iets bnzorxiere. Zoo zijn dan b) de laatste jaren de Moernen verschenen, wier kleur nie"s met de natuur uitslaande heelt, maar die sreheel lanes scheikundigen wee is verkreeeai. Wii bedoelen hiermee na. tuurliik niet de kunstmatige kweek van verschillende planten onderling, waardoor andere soorten en andere kleuren gemaakt worden; dit berust eeheel en a! op een geforceerd cn kweek en op kennis van de mogelijk heden om de p anten samen te voegen en daardoor andere resultaten te be reiken. Bii dezen önzonderen en vaak zeer moeiliiken kweek ls het verkruien van de kleuren blauw en groen uitge goten. en zelfs het maken van de an dere tinten is nog binnen zekero pren ten beperkt. Daarom worden ze in twee groote groepen verdeeld, waar van de eerste die der geelachtig ge- kleurden is; geel, geel-groen, oranje, en rood en de tweede die der biauw- eohtiiten blauw, ibdigs en violet. Hot te niet mogelijk om eer. bloem, die tot de eerste serie behoort, naar de twee de over te brengen en omgekeerd, en eno b het bijvoorbeeld langs dezen wee nog nooit gelukt, een blauwe roos te kweeken. Door een scheikundig proces ls dit echter heel wel mogelijk, en al ont staat hierdoor dan ook niet bepaald een nieuwe soort, toch is er weer eens leb bijzondere, waarmee de groote bloemenmagazijnen het publiek kun nen trekken. Sommigen van deze bloe men worden gekleurd. doordat de ihemische toevoeging een bepaalde in werking op de kleur van de bloem heeft, zooa's viooltjes bijvoorbeeld. Om dezen groen te maken, gebruikt men een ammoni ak oploesing, voor •en witte kleur dampen van zwavel - (uur en voor de roode tinten tenslotte ten ander zuur. Andere bloemen echter worden ge kleurd door de scheikundige tinten on kunstmatige wijze in de weefsels zelf aan te brengen, zoo als dit het geval is bii anjelieren. Toen van deze bloemen dan ook de eerete groen gekleurd en op de bloemenmarkt te Parijs versche nen. heersclite er algemeen groote verwonderirc het schijnt ze1 fa dat w len er wantrouwend tegenover ston den. omdat het green au eensaaal <le slechte reputatie heeft, dat het altijd in nauwe verbinding staat met het zeer vergiftige arsenicum.Altijd wordt, er gawoarechuwd tegen deze gevaar lijke scheikundige stof, en iedereen heeft wed eens gehoord van het groen geverfde behangsedpapier, dat deze stof kan bevatten, en dat dan zeer zeker lane niet onschade.iik ia Den 'laatsten tijd hoort men er echter moor zelden meer van, waaraan de strenge keuring zeker wel veel heeft bijgedra gen. intusschcn ontdekte men ook bij de groene an>eiieran al gauw, dat hier geen sprake was van vergiftige stoffen als materiaal om de bloemen te kleu ren. Dn toen bleek zeifs, dat deze nieuwe wetenschap eigenlijk door eeai toeval aan het iioht was .gekomen. Twee meisjes namelijk waren aan het kleuren van kunstbloemen, toen een van haar bij ongeluk de groene vloeistof waarmee zii werkte, goot in een vaas, waarin witte anjelieren ston den. Ka eenigen tiid bemerkte zij, dat de anjelieren de witte kleur verloren en langzamerhand mooi groep wer den. Dit was het begin van het kleuren van de verschillende bloemen, waarin heel wat resultaat werd bereikt. Het was echter niet de eerete keer. dat bloemen op scheikundige wijze ge kleurd werdenin 1709 roede had man kans gezien een tuberoos een rose tuit te geven door plantaardig sip als verf stof te göbruiken een Italiaan verfde oonvovules mooi zwart, does- de ste len in inkt te drenken. Later in de negentiende eeuw werden hyacinthen, dentzia's. irissen, gekleurd, en wan neer aan den grond, waarin men hor tensia's kweekt, ijzervijlsel wordt toe- trevoegd. of wanneer deze planten be spoten worden met een oplossing van -vj.'phaat, dan komen er mooie, blauwe bloemen aan. Niet alle planten echter leenen zich goed tot het kleurem behalve die reeds weaioemde zijn ook nog chrvsamthen violieren en camelia's ervoor geschikt. De resultaten ziin dan soms verras send. nadat de stelen een eindje afge knipt zijn, en gezet in een oplossing van de kleurstof met water. Na eeni gen tiid verandert de tint van de bloe m»n doordat de kleurende stof door de cellen naar de nerven wordt gezogen en deze haar verder meedeelen. Het zou ons hier te ver voeren om alle scheikundige stoffen op te noe men. waarmee de verschillende bloe men gekleurd bunnen worden. Dat er op deze manier interessante afwisse- 'ingen gemaakt kunnen worden, is een feit, maar het is ook zeker waar diat tenslotte de natuurlijks bloemen met de tinten zooals moeder Natuur ze haar meegegeven heeft, te verkiezen rijn boven deze kunstproducten. E. E. PEEREBOOM. Uit (de Natuur. EENJARIGS ZAAIBLOEMEN. In een vorig artikel schreef ik over grondbewerking en over vaste planten, die ieder jaar uit dezelfde wortelstok weer opkomen. Tas nu is het de tyd om tienja rige zaaibloemen to zaaien, waarvan het taail ook in Haarlem in verschillende win kels te krjjgen is, in zakjes met gekleur de plaatjes. Voor wiea do planten niet kent, waarvan hü het zaad koopt, ziju die geïllustreerde zaadzakjes wel handig, wie zijn planten echter kent raad ik aan ge wone zakjes te vragen want de mooie plaatjes moeten natuurlijk ook betaald worden. In alphabetischo volgorde zal ik nu en kele eenjarige soorten behandelen, zoodat do lezer oouige leiddraad heeft by zyn keuzo. Adonis aestivalis, kooltje-vuur, oen fel rood bloempje, dat in 't einde van den zo mer bloeit. Agrostcinma coeli-rosa, Hemelrooeje. Bloeit rijk met violetroode bloemen in 't eind van den zoiner en blijft laag. Alyssnm Benthami. Bloeit wit gedurende den geheelea zomer, groeit ook op de droog ste plekken eu geeft veel honing zoo'lat vooral bijenhouders dit zaad aan moeten schaffen. Antirrhinum majas, Leeuwenbekken. Bloeit in 't einde van den zomer met groote grillige bloemen in roodo en gele Aster?. Hiervan zyn verscheidene e ten, hoogs en lage, pioenen- en struisveer- wters en in bijna allo kleuren. Zo bloeien in 't eindo van den zomer en zyu heel ge schikt voor bouquetten. Calendula's, Goudsbloemen. Overbeken- ie plant, die met oranje gevulde bloemen gedurende de laatste helft van den mer en deii herfst bloeien. Aan den grond Stellen Tte geen eischen. Gheiranthus Cheiri, Muurbloemen. Deze moeten pas in den zomer gezaaid worden, zoodat ze hot volgend voorjaar bloeien met gele en bruino bloemen, die zeer sterk geuren. Chrysanthemum carinatum, Bonte Mar grieten. Do bloemen zyn als groote Made liefjes en dan geel met donkere of lichte randon en zwart hart. Convolvulus tricolor, driekleurige Dag- winde. Do bloomen zyn trechtervormig, geel mot wit en blauw en de plant, dio thuis hoort in Noord-Afrika, iB dankbaar voor een zonnige standplaats. Cosmos bipinnatus, wordt bijna een me ter hoog, heeft fyn blad, waartusschen zacht paaTse, rose of witte bloemen. Groeit op do droogste plekken en is geschikt als snijbloem. Delphinium TjaeiB, eenjarige Bidderspo ren. Lago planten met op hyacinthen ge lijkende bloemen, wit, rose en blauw. Voor warme, droge plekkeu. Esscholtria californica, Slaapmutsjes of Goudpapaver. Bloeit zeer ryk op een warm, zonnig plokje met oranje-gele bloo men tot do vorst er een eind aan maakt. Geschikt voor zandige tuinen in Aerden- hout en Zandvoort. Helianthus annuls, Zonnebloem, De gc wono soort, dio meters hoog kan worden, in voedzamen grond bestaat in geel en licht geel. Dan zyn er nog lago soorten H. Oucumerifolius, die ook kleiner bloemen heeft. Iberis umbcllata, Scheefbloem. Bloeit ryk op besohaduwdo plekken met licht paarse bloemen. Is goed tegen droogte be stand. Linaria marocoana, VlaBbek. Bljjft lang en bloeit zeer ryk met vele kleine, gril lige rose tot doukerpaarse bloemen. Lupinen. Hoogo planten mot lange tros sen blauwe, rose en witte bloemen. - Nemosia sturmosa. Weinig eenjarige planten bloeien zoo ryk in bijna alle klea- ièu laleii zich zoo gemakkelijk verplanten. De bloei begint in Juni en dnurt tot ia den herfst. Soort dio nog veel te weinig bekend ia. Nicotiana affinis, Siertabak. 's Avonds openen zich do witto bloemen en versprei den dan een doordringende geur. Groeit ook in halfschaduw. Nigeüa 'damascena, Juffertje In 't, groen Blauw bloempje dat byna geheel verbor gen zit tusschen fyn groen. Oenothera Lamarchiana, Tennisbloem. Groote gele bloemen, die zich bjj avond openeb. Groeit ook in droge zandgronden. Papaver Bhoeas, Klaproos. De gekweek te variëteiten zyn wit, rose, rood en bont, ikelbloemig en gevuld. Papaver somniferum, Slaapbol, De bloe en zyn meestal gevuld, gefranjerd of gaaf, in alle kleuren van wit tot rood. Phacelia, tanacetifola, Byenvoor. Flots- blauwe bloemen met lange meeldraden. Groeit op drogen grond en geeft veel ho ning, zoodat dezo plant meer merkwaar dig is door de massa's byen, hommels en vlinders, die er om heen zwermen. Phlox Drummondi, Vlambloemen. Bloeien in felle kleuren, wit, geel, paars i rood. Portulacca grandiflora, Sierpostelein. Postelein-soort met massa's kleurige bloe en. Beseda, overbekend door de geurige bloemen. Bicinus-soorten. Wonderboom, die in haar vaderland, Indië, de wondor boonin lovort, waaruit wouderolie gofabriceerd wordt. In ons land wordt de plant in een jaar reeds 2 a 3 M. hoog en vormt als al leenstaande plant een mooie versiering van grasvelden. Scabiosa atropurpnrea, met violette, roode en donker -fluweelachtige bloemen. Tropaeolum majus, Oost-Indische kers, welbekend als klimplant. Er is ook een laag blyvende variëteit, die ook als rand- plant gezaaid kan worden. Heel mooi is de kleurspeling met donkergroen blad en don kore bloemen. Verbena hybrids, roodo purpere, witte of bonte bloemen in platte tTossen. Bloeit laat in den zomer. Viooltjes, de welbekende groot 'doornige violen, die in 't voorjaar by bonderden op do bloemenmarkten komen. Dezo moe ten in Augustus gezaaid worden en bloeien dan het volgende voorjaar. Zinnia elegaas, bloeit laat in don zomer met bloemen in geel, wit en rood, felle kleuren zoodat deze bloezn een dankbaar motief ia voor kunstschilders. Verder zyn er nog eenjarige klimplan ten zooals: Ipomooa purpurea, Purper- winde, die purpcrc trechtervormige bloe men heeft. Lathyrus odoratus, P.oukerwten. Deze kunnen alloen op een zonnigen plek ge kweekt worden in goed diep gespitte aarde. Er zyn tiontallon variëteiten in alle tinten bohalve geel. Heel mooi zyn de Spencer-typen. Ten slotte kan ik nog do stroobloemen noemen voor winterbouquetten en do sier- grossen, dio versch of gedroogd gebruikt kunnen worden. Zooals de lezer ziet is er keus in over vloed, vooral als men bedenkt, dat de prijscouranten van do groote zaadfirma's minstens tien maal zooveel soorten aan bieden, als hierboven genoemd. We zaaien ons zaad nu uit op een warm plokje in den tuin, op goed gespitten grond, waar het water in kan weg zakken. Deze grond mag met te zwaar gemest zyn. Da meeste liofhebbers zaaien to dicht r dit euvel kan later door uitdunnen verholpen worden. Mot een hark worden ondiepe geultjes gemaakt en het zaad „breedwerpig" uit gestrooid. fan wordt alles gelyk geharkt en met het plat van een spade of een plankje vastgeplakt. Op zeer lichte gron den, op zandgrond, kan men het ook met i voeten aantrappen. In den zomer vereischt een hoek in den tnin met zaaibloemen weinig zorg. Waar do planten te dicht opoon komen, dunne ze onbarmhartig uit. Ook zonder dat een liefhebber byzondere vakkennis heeft, zullen de eenjarige zaadbloemen zyn zorg boloonen met oen overvloed van kleuren in den tuin cn materiaal voor de bloemen- C. S1PKES. Vragen te adressec-ren: Koudenhorn 34. Stoomvaarfeicliteii KON. NED. 8TB. MIJ. ADONIS, arr. 24 April van A 'dam te Hamburg. THESEUS, vertrok 24 April van Bot terdam naar Amsterdam. PLUTO, v. Amsterd. naar Kopenhagen, pass. 24 April Holtcnau. VULCANU8, arr. 24 April van Valencia iar Amsterdam. ZEUS, arriv. 24 April van Amsterdam i Oram KON. WEST-JjND. MAILD. IRENE. arr. 21 April van Amsterdam te St. Thomas. OBANJE NASSAU vertr. 22 April van Cristobal naar Juerto Colombia. OBION arriv. 21 April van Amsterdam i Curngao. ROTTEED. LLOYD. INSULINDE (thuisr.) vertrok 24 April u. v.m. van Tangar. HOLLAND OÖST-AFEIKA LIJN. HEEMSKERK vertr. 22 April van Beira naar Mozambique. JAVA PACIFIC LIJN. TJISALAK, v. Java naar San Fran cisco, vertrok 21 April van Hongkong. STOOMV. MIJ. OCEAAN". JASON, van Batavia naar Amsterdam •riv. 24 April te Suez. STENTOR, van Batavia naar Amster dam, pass. 24 April Malta. een nota met waarschuwinc en aan duitschland. duitsch- land zal op die nota niet antwoorden, maar het incident over het duitsch-russische verdrag op de conferentie te cenua al3 afcedaan beschouwen. ceschil over de waarde van het d uitsch-russische ver drag in verband met andere vredesverdragen. frankrijk wil niet meer dat eenice concessie aan duitsch land of rusland cedaan wordt. de fransche premier poincaró waarschuwt duitschland, dat frankrijk desnoods alleen de nakoming van het vre desverdrag van duitschland zal afdwincen. nieuwe russische voorstellen. Het incident te Genua, ontstaan door het duiten van het Duitsch-Russiscke 1 verdrag, is nu inderdaad gesloten. In ons vorig Overzicht gaven we reeds den hoofdinhoud van de nieuwe nota aan ultschland Do nota van vertegenwoordigers van de Groote en Kleine Entente aan VVirth luidt woordelijk: „Wij neuien er met voldoening ken nis van, dat de Duitsche delegatie be seft, dat in gevolge haar sluiten van een afzonderlijk verdrag met Rusland nopens zaken, door de conferentie te behandelen, het voor haar onwen- echehjk ie, verder deel te nemen aan de discussies over de voorwaarden vaan oen overeenkomst tusschen Rus land en de verschillende andere lan den op de conferentie vertegenwoor digd. De ondergeteekenden hadden gaar ne afgezien van verdere correspon dentie over deze zaak, maar uw brief bevat zekere beweringen, die rij zich verplicht achten, roclit to zetten. Uw brief geeft te kennen, dat de Duitsche delegatie genoopt werd. de afzonder lijke overeenkomst met Rusland te sluiten, door de weigering van ledon der delegatie van do inviteerende mo gendheden om de ernstige moeilijk heden in overweging te nemen, dio het voorstel van de experts te Londen voor Duitschlamd zouden opleveren. De ondergeteekenden, vertegenwoor digers van de inviteerende mogendhe den, stelden bij de leden van de res pectievelijke delegaties een onderzoek in en bevonden, dat de bewering iede re rechtvaardiging mist Verschillen de malen hebben leden der Duitsche delegatie leden der delegatie van de inviteerende mogendheden ontmoet en mei hen gesproken, maar nimmer werd er van gerept, dal de voorstel len der experts geen basis voor dis cussies in da conferentie hielden of dat do Duitsohe delegatie een afzon derlijk verdrag mot Rusland zou gaan sluiten. De bewering, dat de infonmeele be sprekingen met de Russen gevoerd over de kwestie van de erkenning dei schulden, de Duitsche delegatie zou blootstellen aan hei gevaar van go- plaatst te worden voor ean plan, dat voor Duitschland onaannemelijk is, maar te voren door de meerderheid van dc loden der commissie reeds goedgekeurd, is eveneens van allen grond ontbloot. Geen plan zou of kon worden aanvaard door de conferentie zonder de ruimste gelegenheid voor discussie in de bevoegde commissies of sub-commissies, waarin Duitsoli- l-and op gelijken voet mot de andere mogendheden ia vertegenwoordigd. Ren onjuiste opvatting van de betee- ken is der voorstellen van de experts of van de informeel© discussies met de Russen had alleszins een verzoek kunnen rechtvaardigen voor een volle dige bespreking in de commissie der conferentie, maar die onjuiste opvat ting was geen rechtvaardiging voor de verrichte handelwijze «m de onder geteekenden kunnen het slechts be treuren, dat uw nota op die manier beproefd heeft, andere mogendheden verantwoordelijk te stollen voor een handelwijze, zoo lijnrecht in strijd mei den geest van loyafle samenwer king, die voor het herstel van Europa nooazakelijk is. De ondergeteekenden behouden uit drukkelijk voor hun regeeringen het recht voor om iedere bepaling in het Duitsch-Russische verdrag, die tegen bestaand© verdragen mocht blijken in te druischen, van nul en geen er waar de te verklaren. Het incident kan thans als gefloten worden be schouwd". □uitschland zal niet meer antwoorden Uit Genua wordt althans gemald: De Duitsche delegatie zal niet antwoor den op het sohrijven van de geallieer den en de Kleine Entente. Dr. Rathe- nau, wien het schrijven door den se cretaris-generaal der conferentie werd ter hand gesteld, heeft kort daarop een vrij langdurig onderhoud gehad met den Itailiaanschen minister van Buiitenlandsche Zaken Sclianzer. Men neemt aan, dat dit gesprek van groo- ten invloed is geweest op het besluit der Duitsche delegatie om, evenal6 de geallieerden thans doen, ook ha rerzijds het incident als afgesloten te beschouwen en niet meer te antwoor den. In officieel© kringen te Berlijn wordt omtrent do nota der negen mogendhe den het volgende geoogd: „Zeker is, dat de nota hot verlangen van de groote meerderheid dar te Genua ver tegenwoordigde mogen 6 lieden lot uiting brengt, om eindelijk eens een einde te maken aan zulke incidenten voor nu en later. De hierop gerichte stroomingen onder de Engelschen en Italianen zijn duidelijk, lxtarom acnt- te de Duitsche delegatie het verkeerd, de discussie door een wisseling van nota's thans nog voort te zotten De inhoud van de nota heeft de Duitsche delegatie dit niet-antwoorden vorge- makkeiïjkt. De ultnoodiigande mogend heden hebben toegegeven, dat bespre kingen hebben plaats gevonden tus schen leden der Duitsche delegatie en die van andere delegaties omtrent de onderhandelingen met do Russen. Meer heeft Duitschland niet beweerd". In de tweede plaats bevestigt de nieuwe nota uitdrukkelijk, dat Duitschlande afzien van deetnemuig aan de zittingen der eerste commissie zich slechts beperkt tot de onderhan delingen, welke het sluiten van een verdrag tusschen de andere regeerm- gen en Rusland tot onderwerp heb ben. Omtrent den zin der nota, waardoor de anderteekenende regeeringen zich het recht voorbehouden alle bepalin gen van het Duitsch-Russische vér- drag als van nul en geener waarde te beschouwen, die in strijd zijn met de bestaande verdragen, wordt ver klaard, dat de Duitsche delegatie de zo rechtsvraag zorgvuldig vooraf heeft bestudeerd en het bestaan van zulke tegenstellingen ontkennend heeft beantwoord. Tot hetzelfde resul taat zijn de Engelech© en Italiaansche rechtkundigc adviseurs te Genua komen. Deze reserve zal daarom slechts van formeelen aard zijn. .\a deze definitieve nota is de stand van zaktn aldus, dat het Duitscii-Kus- sische verdrag in vollen omvang ge handhaafd wordt en de Duitsche aeie- gatie aan de besprekingen over de Russische aangelegenheden zal deel nemen op de wijze, ale omschreven in het Duitsohe antwoord op de eer ste nota der ultnoodigende mogenane- den en dat de geraadpleegde juridi sche deskundigen een tegenstrijdig heid tusschen het verdrag van Rapai- lo en dat van Versailles niet hebben kunnen vaststellen". De Fransche gedelegeerde Barthou heeft in de bijeenkomst van de negen mogendheden een uiteenzetting gegeven van het Fransche standpunt en de houding der Fransche delegatie. Hij zeide daarbij ojm. dat Frankrijk, evenals de andere mogendheden, gaarne ziet dat de conferentie goede resultaten zal afwerpen. Do Fransche delegatie, vervolgde hij, heeft zich echter zekere grenzen gesteld, welke zij niet mag overschrijden. Zou men verder gaao, kan zou men, in plaats van een herstel van de orde in Europa, bereiken, dat Duitschland het meeste voordeel van de conferentie zou genieten, en rich meer en meer tegen de uitvoering, der verdra gen zou kanten. Zaterdag heeft dc Duit sche rijkskanselier aan de Duitschers te Genua verklaard, dat de Duitsch-Russi- sche overeenkomst in hoofdzaak is ge sloten om Duitschland uit zijn boeien te bevrijden. Het gevaar der conferentie van Ge nua vervolgdo Barthou is minder gelegen in een eventueel afbreken der conferentie dan wel in een tol eiken prijs voortzetten daarvan. Zal do conferentie den goeden weg bewandelen, dan is het aoodig, dat de regeeriagen van Dusisch- land en Rusland, tot ce orde werden ge roepen en dal men haar geen gelegen heid zal geven, ontwijkend te antwoor den. Alle dubbelzinnigheid dient te wor den vermeden en men moet den Duit- schen rijkskanselier daarom mededeelen, dat het Duitsche antwoord geen voldoe ning geeft. foincare aan net woo ra, Poincaré heeft tè-Bar-le-Duc een rede gehouden, waarin hij Frankrijk's hou ding tegenover Duitschland en Rusland aangaf door de woorden Geen conces sies aanDuitschland of Rusland. Slechts onder d:t voorbehoud zal Frankrijk te Genua blijven. Sprekende over de kwestie der scha deloosstelling, verklaarde Poiacoré, dat Puitschland zich vóór 31 Mer moet hebben gevoegd naar het programma van de Commissie van Herstel. Indien Duitschland in gebreke blijft, moeten de geallieerden maatregelen treffen- Het zou zeer wenscbelijk zijn, indien deze maatregelen, door de geallieerden in gemeen ovprleg worden getroffen ca toegepast, doch volgens de bepalingen van het vredesverdrag kunnen zij ook door elk van de geïnteresseerde uaties genomen worden. Wy zullen in algehecle onafhankelijkheid de Fransche zaak ver dedigen en geen enkel wapen prijs ge- dat het vredesverdrag Frankrijk gegeven heeft. „Wij zullen niet dulden, dat ons ongelukkig land bezwijkt on der Oen last van de schadeloosstelling, terwijl Duitschland weigert zich de noo- dige inspanning- te getroosten voor de kwijting van zijn schuld." ♦Iet Duitsch-Russische verdrag houdt m toenadering tusschen de beide lan en in, welke een direct gevaar voor Po len en een indirect gevaar voor Frank rijk kan opleveren. De Fransche open bare meening zal hebben begrepen, dat door zulke gebeurtenissen de conferentie in ge. aar zou kunnen worden gebracht. Frankrijk heeft zich desniettegenstaande gesloten bij de gematigde nota, wel ke aan de Duitsche delegatie is gezon den. Frankrijk blijft echter krachtig aan zijn principes vasthouden, volgens welke de kwestie van de ontwapening en de schadeloosstelling te Genua, niet ter ta fel mogen worden gebracht. Indien het deze beginselen niet zou kunnen doen zegevieren, zou hel van verdere samen werking moeten afzien. Frankrijk zal te Genua blijven onder voorwaarde, dat aan Duitschland ea Rusland geen enkele concessie wordt gedaan het zal absoluut vasthouden aan zija memorandum. De geallieerden moe ten de situatie onderzoeken, welke door het Duitsch-Russisch verdrag is gescha pen, er alle conclusies uittrekken, zoo wel ten opzichte van de eerbiediging van het Verdrag van Versailles, als van do toekomst van Europa, dat voor den vered beeft zorg te dragen. Frankrijk zal do geallieerden er van trachten to overtuigen, dat de beste wijze, om het gevaar af te wenden, is, vertrouwen in Frankrijk te hebben. Nooit zal Frankrijk intimidatie-pogingen met zwakheid be antwoorden. Opnieuw heeft de commissie van expert- de Russische quaesttc behandeld. Er werd gediscusieerd over een bas!.» voor verdere onderhandelingen. Do Russen hebben opnieuw geëisoht, dat eerst de kwestie der credieten zou worden behandeld, maar men heeft beu er van overtuigd, dat in de eerste plaat9 do kwestie der Russische obligaties moest worden besproken, aangezien men dechts n3 een algeheele regeling der technische kwes'ue tot het vraagstuk der credietver- leening aan Rusland kan overgaan. Nader wordt gemeld: De Russen hebben het volgende voor- stol ingediend: In de veronderstelling, dat de mogend- hodoa aan Rusland voldoende credietea verleonen om in zyn behoeften te kuuneD voorzien, alsmede dat doze mogendheden er iu zullen toestemmen, do Sovjet-rogee- ring do jure te erkennen, verlangt de HoVf jet-delegatie: lo. Volledige annuleering der oorloga« schulden; 2o. Een moratorium, gedurende hetwelk Rusland aan zya schuldeischers geen rente zal betalen. (Op grond van uitlatingen der Sovjet-gedelegeerden is er reden om aan te nemen, dat gedacht wordt aan eon moratorium voor den duur van dertig jaar) 3o. Wat den eigendommen betreft, vol hardt de Sovjet-delegatie by haar weige ring deze terug te geven. In het uiterste geval laat zy do mogelykheiil open voor een schadeloosstelling in den vorm van Rusland. De Conferentjo 2 Mei afgeloopon? De byzondere beriohtgever van de Vos- sische Ztg. bericht uit Genua, dat Lloyd George Zondagnacht den Italiaanscbcn minister-presideni Facta mededeelde, dal hy tegen het einde dezer week Genua ver laten moest, om het bezoek van het En- gelsche koningspaar in België by to wo neii. Na een langdurige bespreking zou men zjjn overeengekomen, de eonferentio officieel op 2 Mei met een zeer plechtige slotzitting te eindigen, on de rest van het aanwezige materiaal door byzondere com missies buiten Genua te laten afhandelen. In do slotzitting zou de eenstemmige op vatting der uitnoodigende en mtgenoolig- do mogendheden verkondigd worden, dat een aanval van een mogendheid op een andere in het vervolg als in stryd met den geest van Cannes en Genua door de ge- heeie wereld zou worden gegispt en afge keurd. Poincaró zal deze slotzitting by wonen. FfeiailletoïJ M l RIAM 30) Lord Norohesler zweeg, en Ellen begon den brief te schrijvon. Toen 'ij hem klaar liad, las zij hem voor. „Is bij zoo riaax uw zinl" vroeg z'j. „Wat heeft u een prachtig accent! Het Fransch is toch een mooie taal', maar om u do eerlijke waarheid te zeggen, ik heb geen woord begrepen van wat u mij voorlas. U zult den in houd voor mij moeten vertalen". Ellen deed het. „Hoeveel geld vindt u, dat ik haar sturen zalf' Elfen wilde hierin echten1 liever geen raad geven. Even later nam Lord Norchester ec-11 boek van de tafel. „Leest u MoedeT hier uit voor?" froeg hij „O, het is er eem vaai Mar- garet MarilHer. Vindt u liaar boeken niet boeiend, cn is zij niet allerverma- kelijkst?" „Ik hel) Mevrouw Marillier nog niet ontmoet", zei Ellen. „Ik hoop echter eens spoedig ken-* nis met haar to maken". „Ik zou wel lust hebben, baar en de kinderen te logeeren te vragen", zei Lord Norchester. „W-at zouden die bier genieten!" Ellen zag hem glimlachend na, toen bij eindelijk de kamer verliet, den1 brief met zich meenemend. Aten eer Framley had wel geilijk ge- j had. Wat was lüj nog jong voor zijn leeftijd, en wat leek hij in zijn manier van praten op haar vader. Na dien dag kwam Lord No<rche9ter telkens 111 zijn moeders zitkamer, als Ellen er| was, steeds met een of amder voor-1 wondsel. Op den ochtend van den dag, dat Richard Framley op Wynche ver wacht werd, riep Miriam Lillen bij zich en verzocht hoaa-, in hst vervolg weer to gaan paardrijden. Evelyn heeft er mij over gespro ken", zeide zij. „En dan nog wat. Heb je Dick over mijn vader geschreven 1"' „Neen", zei Ellen, „maar ik heb het wel eens met hem over uw vader gehad". „Nu", zei Miriam, „misschien zal hot je interesseeren to hooren, dat bij eindelijk het dorp verlaten heeft. Zo zeggen, dat hij op weg naar Austra lië is. Ik denk, dat zo hem wel een goede som geboden hebben, om hem zoover tc krijgen. Je weet zeker wel, dat Dick strak6 komt." „Ja", zei Ellen. „Ik hoop, dat je niet zoo dwaas zult wezen, hem te zeggen, dat je van plan bent, hier vandaan te gaan". „Ik denk toch met, Lady Norches ter, dat ik nog lang zal kunnen blij-' ven". „Dwaasheid, ik kan het nog on mogelijk zonder je steUen". Toen Ellen even later naar haar ka mer ging, trachtte zij zichzelf weer te overtuigen, dat ze gaan moest, moor diep in haar hart gevoelde zij, dat het haai- zwaar genoeg zou vallen, Wyn che te verlaten. HOOFDSTUK XXVI. FramCey hraciht een paar brieven van Kolonel Cranstone mee, om Ellen te Laten lezen. „ZooaJs u riet", zei hij, „zijn* hij en zijn vrouw van plan in Londen ze graag hebben, dat u hun in Ierland bezoekt". „Ja", zei Ellen, „dat hebben z© mij ook geschreven, maar ik kon er niet toe besluiten te gaan Als ik Wynche verlaat, moet het voor altijd zijn, vind ik. Langzamerhand word ik hier toch overbodig." „Waarom gaat u dan niet liever j vertrekken Bij mijn zuster zullt u na uw bezoek in Ierland zekea1 welkom zijn en daarna leunt u, als u niet voor goed bij de Cranstones in huis wilt I komen, toch nog wel naai- een ande- 'ren werkkring uitzien". Ellen beloofde over een en ander te zullen nadenken en vroeg nu naar Wel ter Bameith. „Ik geloof nooit", zed Framley, „dat hij het in de betrekking die ik voor hem gezocht heb. zal uithouden. Hij is te lui. Het eenige zou zijn, dat hij naar de koloniën ging. Hij is te rustetoc© voor het werk, dat hij nu heeft". „Ik ben tGcli zoo bang", zei Elfen, „dat tante mij hier nog eens komt opzoeken. Zij zal nu wel van Walter mijn adres gehoord hebben". „Zij heeft niets over u te zeggen, en u bent hier onder vrienden, ver geet u dat niet". Framley en Lord Norchester ge bruikten met hun beiden de lunch. Evelyn lunchte hij kennissen. Richard was Wijde te zien, dat rijn gastheer er zooveel beter uitzag, maar het scheen hem toe, dat de jonge man erg gedrukt was. Toen zc alleen waren, zei Lord Norchester: „Dien ouden Cott/ridge rijn we ein delijk kwijt". „Gelukkig maai1, dat is ten minste één moeilijkheid uit den weg", ant woordt) Richard, „maar waarom luiïdht Miriam eigenlijk niet met ons? Ze is toch niet weer ziek?" De jonge, man haalde de schouders op, toen viel hij opeens driftig uit: „Het is alk** vergeefsche moeite ge weest, Dick. Ik dacht zoo zeker, dat, als Moeder en Evie eenmaal hier wa- ren, alles wel terecht zou komen, maar de toestand is er niet op verbe terd. Miriam is en blijft onmogelijk". „En jij, heb jij je list gedaan, an ders te wezen „Ik weet het niet. Langzamerhand krijg ik liet gevoel, dat het beter zou zijn, maar voor goed een eind aan de zaak te maken". „Houdt je niet meer van Miriam?" I Het bloed steeg Norchester naar' het hoofd. „Somtijds" zei hij, „geloof ik, dat ik haar haat. Je weet niet, wat ik met haar doormaak. Ik placht to denken, dat zij nog wel om mij gaf, zo is er jaloersch genoeg voer, maai1 als ze ook maar eenigszins hart voor mij 1 had, zou zij mij het leven toch niet zoo moeilijk maken Ze heeft haar zin, Moeder en Evie rijn op Wynclie en de buren loten baar niet meer I links liggen. En wat doet rij Scènes maken, anders niet. Son» vrees ik wel eens, dat ze niet geheel bij haar ver stand is. J Richard deed een trekje aain zijn sl- gaar, toen zei hij: j „Rome ia niet in één dag ge bouwd". „Neon, dat is zoo", zoi Norchester, „maar ons Rcone zal nooit \oltooid l warden, vrees ik". „Ik dacht, dat je eerst vondt, dat Miriam erg veel verbeterd was". „Neon, van verbetering heb ik niet veel gemerkt. Eerst trachtte Moedor haar uit de ziekenkamer te weren, maar toen ik er eindelijk op stond, haar toe t© Jaten, was het dadelijk weer mist Zeg, Dick, zou het ook kunnen, dat zij wel eens „Wat bedeel je?" vroeg Framley. „Dat weet jc wel. Dc gedachte aan de mogelijkheid daarvan is ontzettend- maai- liet zou veel verklaren. Toon ik mot Miriam trouwde, was ze he©i an ders dan nu Ze was kalm en rustig, hield steeds haar waurdighcid op en sprak werkelijk beschaafd. Nu slaat ze dikwijls de vreeselijkste taal uit en vloekt aJ6 een ketter. En ik begon nog a! indertijd het eerst op haar tc letten, omdat ze zoo verschilltmd was van de andere dorpsmeisjes. Ik ben misschien ook wel eens in mijn plich ten jegens haar te kort geschoten, maar de schuld van deze verandering ben ik niet". Framley had diep medelijden met den jongen man. Hot getuigde inder daad tegen Miriam, dat Ellen niets meer met haar kon geworden. „liet spijt mij, dat de proef, die.ik met juffrouw Milner genomen heb, niet beter gelukt is", zei hij. „Ik be gin langzamerhand ook te gelooven, dnt het maar beter zou zijn, ala juf frouw Milner Wynche verliet". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5