Stadsnieuws Binnenland Rechtszaken 39e Jaargang No. 11924 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 26 APRIL 1922 HAARLEM S DAGBLAD o/iwivFMENTEN per 8 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd (kom der gemeente) 13.671/.- Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f 0.16. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken 10.571/,; franco per post f0.65. Poet Giro 38él0. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor 8antpoort,_Velsen, ADVERTENT1ENVan 1—5 tegels f 1.75Iedere regel meer 36 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twi alfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1-4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 16 Ctc. a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie on Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHUIZERKERKWEG 2, VELSEIV, TELEFOON 352t niT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD ÜplM Heden WOENSDAG 26 APRIL. Stadsschouwburg, WilsonspleinHet Kchouwt'joneel „Als je maar een ver leden hebt", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Heyermans' j5ud-£ioliaud'| Ver wuift, Strijkorkest. Bioscoopvoorstellingen. Schoten, Julianakerk, Schoten'b Chr. Qfcm. Koor, Concert, 8 uur. DONDERDAG, 27 APRIL. De Njjvorheid, Jansatraat, N.V. Ripper- fla, vergadering vau Aandeelhouders 8 uur. Nederl. Handels- en Landbouwbauk, Aaudhoudersvcrgadering ten kantore dor Bank, 4 uur. Groote Kerk. Orgelconcert 23 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Luxor-theater, Groote Houtstraat: 189, bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt' Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinetua-Palace, Groote Houtstraat' Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur.' Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Haarlemmermeer, Raadsvergade ring, 2 nur. De Grensregeling. Over de grensregeling zyn indertijd $wee commissies benoemd, oene volgens Jo gemeentewet samengesteld uit de bur gerij en dan oen Raadscommissie, bestaan de uit do hoeren Slingenberg, Gerritz, Klein, van Liomt, Loosjes, Eeinalda en Wolzak. De eerste, die uit de burgerij, hoeft on langs het plan van Ged. Staten afge- kourd en harerzijds een nieuw plau opge maakt, dat wjj in dit blad met eon kaarljo gepubliceerd hebben. De teewde, de Raadscommissie, heeft een Uitvoerig advies aan den Raaj uitge bracht, waarvan in dit nummer de hoofd taken zijn vermeld. Het is dus belangrijk om na te gaan, in konvorro deze twee plannen van elkaar .verschillen De Raadscommissie heeft zich in hoofd taak vereonigd met het plan-Slingenborg, dat wy onlangs uitvoerig hebben be schreven. Hot schoeit niet zoo heel veel met het plau der Commissie uit do burgery, toch w\)kt het plan der Raadscommissie er in aoover van af, dat do laatste niet VTaagt om de terreinen by Spaarndain, die de Commissie uit de burgerij verlangt voor een beteren uitweg naar zee. Dit is een teer belangrijk punt. Daartegenover legt de Raadscommissie de grens te Heoinstede Iets verder zuidwaarts, dus tusschen de Crayenestorvaart en de Koediefslaan ln, torwyl de commissie uit de burgcrjj met God. Staten als grens do Orayouostervnart nanhield. De annexatie van Bloemendaal vragen beide Commissies. De loop der zakou zal nu verder zóó lijn: de Commissie uit de burgerij dient lelfstandig haar plan in (zy zal nog vergaderen over do quaestie vau schade vergoeding enz.) over het voorstel Raads commissie vergadert en beslist de gemeenteraad. Er zullen dus uit Haarlem waarschyn- lyk twee plannen van grenswijziging wor den ingediend. Tenzjj natuurlijk do Raad aich zou veroenigon met het plan van de Commissie uit do burgerij; dat is natuur lijk mogelijk, maar o.i. niet waarschijnlijk. HOE STAAT T MET de uitbreiding van het Be lastingkantoor aan hot Klein Heiligland? De gebouwen, die naar de plannen van den Rijksbouwmeester gemaakt worden, voldoen steeds meer aan de eischeu van den tegenwoordigen lijd, dat wil dus zoggen: rekening houden met licht, lucht, ruimte en vermijding van alle overbodige luxe. Dit is ook het geval met de belang rijke uitbreiding van het belastingkan toor aan het Klein Heiligland, die door den Haarlemschen aannemer D. Bruya met bekwamen spoed is tot stand ge bracht. Een groot gedeelte van den nieuwen vleugel is reeds door den belasting dienst in gebruik genomen. We hebben er vanmorgen eens een kijkje genomen. In de lange gang tusschen het oude in nieuwe gebouw zijn vele openingen gemaakt, zoodat het karakter van één gebouw- verkregen is. Op den bcgancn grond is dan allereerst een flinke zaal roor accijnzen met wachtkamer voor het publiek. Deze dienst was vroeger op de eerste verdieping van het oude gedeelte. Verder is er eeu zaal voor commiezen. Die ambtenaren zijn er met deze ver huizing bijzonder op vooruitgegaan, Want vroeger werkten zij onder de kap van het oude gebouw. Tenslotte is nog op den beganen grond de woning voor het gezin van den concierge. Die wo ning was te voren op de tweede vcrdic- Pmg van het oude gedeelte, zoodat de leden van dit gezin geen trappen mcer behoeven to klimmen. Dc woniug be- "taat uit een huis- en voorkamer, twee slaapkamers cu keuken, met welke laat ste vooral de cchtgenoote van den con cierge bijzonder tevreden is. Menige huismoeder zou haar die dan ook be nijden. Weliswaar mist zij den zolder, zoodat zij nu nog niet goed weet, wat le oeten aanvangen met de dingen, die Langs een gemakkelijke trap komt op een bergplaats thuishooren. men op de eerste verdieping. Hier zijn groote vertrekken voor klerken, twee kamers voor den inspecteur en den ad junct-inspecteur, die vroeget hun kan toren in het gebouw aan de Baan had den. Ook hier is nog een wachtkamer. Op de tweede verdieping, waar men een mooi uitzicht op een gedeelte van de stad heeft, komt met Mei de Accoun tantsdienst, die thans nog in het ge bouw aan de Nieuwe Gracht gevestigd Hier is veel archiefruimte. Verdei flinke lokalen voordem hoofd-accoun- tant, den adjunct-accountant en de klci- ken voor dezen dienst. Tenslotte zijnhiei nog drie lokalen voor andere diensten gereserveerd. De oude woonvertrekken van den con- erge zijn voor kantoren ingericht. Achter het gebouw is een flinke over dekte rijwielbergplaats gemaakt, waarin plaats is voor 55 fietsen. Deze bergplaats kan nog uitgebreid worden, zoodat on geveer 75 belastingbetalers daar in de toekomst hun fiets kunnen neerzetten. Ook in het nieuwe gedeelte zijn over al clectrisoh lioht, centrale verwarming toil e [gelegenheden ONCEVALLEK DOOR ELECTRICI- TEIT. Do Elecuotechnisch Adviseur by de Arbeidsinspectie te "s-Giavenhage zendt ons een „overdrukje" uit het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie over 1920, waarin behandeld worden de ongevallen door electriciteit, die in dat jaar voor kwamen. liet aantal dier ongevallen bedroeg )i, waarvan 13 doodelijk. In 1919 was het totaal-aantal 89 en in 1918 63. Er is I dus toeneming te constateeren, trou wens geen wonder bij de steeds uitge breider toepassing van de electriciteit. Van de 88 niet-doodelijke ongevallen (in 1920) hadden er 6S plaats bij lage .panning (127220 Volt tegen de aar de) en 20 bij hooge spanning (500— 30.000 Volt tegen de aarde). Van de 13 doodelijke ongevallen had den er 8 plaats bij lage spanning en 5 bij hooge spanning; liet aantal ongeluk ken by lage spanning was dus ook in 120 weer grooter. Onder de niet-doodelyke ongevallen waren er 57, die meer of minder ern stige verwondingen aan handen of ar men hadden veroorzaakt; beleedigiug der oogen kwam 14 maal voor. Kp de oorzaken van deze ongelukken? In 45 gevallen waren zij te wijten aan nalatigheid of onvoorzichtigheid van den getroffene door het werken aan of in de nabijheid van niet afgedekte, ontlei spanning staande deelen van electrische werktuigen, toestellen of leidingen, in 26 gevallen aan defecte toestellen of lei dingen, in 9 in kortsluiting ontstaan door het laten vallen of door het uil- schieten van gereedschap. In 5 gevallen was de ooizaak: hel inzetten van smelt- veilighcdcn (een zonderling meervoud, maar het is niet van ons!) zonder do strooniverbruikende toestellen af te sluiten. Met het oog op het groote aantal on gevallen, veroorzaakt door 't verrichten van arbeid aan hoog gelegen, onder span ning staande leidingen, wordt in het verslag ernstig gewaarschuwd, bij dezen arbeid toch steeds dc grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. STEMPELS OP BANKBILJETTEN. Onlangs is er van Rijkswege de aan dacht vau het publiek op gevestigd, dal er geen stempels van firma's, kantoren enz. bij wijze van reclame op bankbil jetten mogen gezet worden. De Ncder- landschc Bank zal zulke ontsierde bil jetten lapgzamerhand innemen en in houden bij ontvangst. Dit is inderdaad een uitstekende maatregel: de reclame kunst biedt middelen genoeg om de aan dacht te vragen en vast te houden, zon der dat daar nu juist bankbiljetten „on smakelijk" voor behoeven gemaakt te worden. Maar het Rijk geve dan ook zelf het 1 goede voorbeeld 1 Wij zeggen dit, omdat dezer dagen een onzer abonné's ons opbelde en de nicde- deeding deed, dat hij vóór zich had lig gen een bankbiljet van tien gulden, waarop een flink stempel gedrukt stond van denPost Cheque- en Girodienst! Wij weten niet of deze „stempelin gen" systematisch bij dien dienst plaats vinden of dat misschien een jong amb tenaar in een speclsche bui op bovenge noemde afkeurenswaardige wijze recla me gemaakt heeft. In ieder geval: het voorbeeld verdient geen navolging! H< Ons tweede bezoek gold mevrouw SteickProot, die, zooals nog onlangs in een der artikelen van den heer Kalb- fleisch in ons blad te lezen was, inder tijd een scherpe actie tegen de bewe ging voor vrouwenkiesrecht heeft ge voerd cn o.m. een parodie schreef op de haors inziens dwaze beweringen cu argumenten waarmede men toen tracht- 10 het vrouwenkiesrecht tc verdedigen en ingang tc doen vinden, alsof het vrou wenkiesrecht nu plotseling een einde zou maken aan alle misstanden* Geestdriftig is mevrouw Sterck nog niet ten opzichte van het kiesrecht voor vrouwen gestemd. „Och," zoo zeidc zij ons in den loop van het onderhoud dat wij met haar had den, „eigenlijk is de helft van do vrou wen nog niet rijp voor het actieve kies recht. Dat is wel gebleken bij de ver kiezing van Had-je-me-maar te Amster dam. Die zou, als hij in den Raad ge komen was, zijn'zetel te danken hebben gehad aan de stemmen van „zeker soort" Amsterdamscho vrouwen, die de verkiezingen natuurlijk als een grap be schouwen. Dan zijn er vele vrouwen, die zich tot nu toe nooit met politiek hebben ingelaten en nu plotseling het recht hebben gekregen, het blauwe pot lood te hanteeren! En zulke, ik zou haast willen zeggen; ontoerekenbare vrouwen, oeten nu regeeringspersonen kiezenl De vrouw is veel te weinig stabiel in de politiek. Met de meeste vrouwen is nog zoo: hebben zij een geestdriftig sociaal-democratisch spreker gehoord, dan voelen zij socialistisch en hooren zij daarna een spreker, bij voorbeeld van Vrijheidsbond, dan zijn zij weer plotseling de beginselen van dien bond toegedaan! Mijns inziens zal het deelnemen van ouwen aan de politiek een verwilde ring van het partijleven ten gevolge hebben; de partijkeuze van de vrouw zal zeer onsolide zijn; (ik spreek hier 't algemeen: or zijn vrouwen die wèl :t overtuiging en op goede gronden 1 keuze zullen doen), uit haar aard zal zij meer neiging gevoelen om „wild1" tc blijven, dan om zich bij een bepaalde partij aan te sluiten. Dan is het een niet te ontkennen feit, dat bij de vrouw in de eeiate plaats het gevoel, bij den man in de eerste plaats het verstand zien doet gelden en daarom geloof ik ook niet aan die „samenwerking" van man? nen en vrouwen, waarvan sommigen zooveel verwachten. De vrouw kan den uitstekend aahvullcn op sociaal ter rein, maar.... in de politiek? Ik kan het liet geloovenl En wat nu den uitslag van de aan- taande verkiezingen betreft, eindigde mevrouw Steick, als Katholieke vrouw doet het mij genoegen te kunnen ver wachten, dal voor onze party, door de belangryke uitbreiding van het kie zerscorps als gevolg van liet toekennen van het stemrecht aan dc vrouw, er een flinke winst zal te boeken zijn. Maar dit sluit nog niet in dat ik die uitbreiding het kiezerscorps, op zichzelf, toe juich. Naar mijn meening zou juist in krimping van dat corps meer aanbeve ling verdienen WETENSCHAPPELIJKE VOOR DRACHTEN. Men schrijft ons: In onze stad vertoeft op hot oogenblik Professor Ernst Küster, hoogleeraar in de Plantkunde aan de Universiteit te Giessen tot het houden van wetenschappelijke voordrachten .Professort Küster is bekend door zijn arbeid op het gebied van de ziek teleer der planten eu in het bijzonder door zyn monumentaal work ovor hot ontstaan der galnoten. De eerste voordrneht is ge houden Dinsdag in do Afdeoling Haarlem en'O. van do Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunde: Vorgluichendo Be- trachtungen über die Pathologie der Pflnuzen und dor Tiero. Do tweede dracht zal hedenavond gehouden worden in de Natuurhi-torischo Vereomgiug: Die Entstehung der Gallen. Verder zullen voordrachten gehouden worden in bliothcek van de Technische Hoogeschool te Delft, in den Hortus Botanicus te Am sterdam en in het Botanisch Laboratorium van de Universiteit te Utrecht. VERLOF DRANKWET. B. en W. brengen ter kennis, dat is ingekomen eer verzoekschrift vau Wed. D. Eijssen, gobo ren Benjamin, om verlof ingovolgo art. 34 dier wet tot het verkoopon vau alcohol houdenden drank, anderen dan sterk: drauk, voor gebruik ter plaatse van v« koop in de gelagkamer en do opkamer van het perceel aan de Groote Markt No. 33. HET 1 MEI-FEEST VAN DE MO ERNE ARBEIOERSBEWECINC. Het Comité tot organisatie van liet 1 Meifeest, samengesteld uit: Haarl. Best. Bond, afdeelingen Haarlem, Schoten en Spaamdiam dar S. D. A. P. eai de coöpetratio „Vootuitgang" hoeft liet volgende programma voor Maandag 1 Mei vastgesteld: I. Des morgens 9 uur samenkomst in „De Centrale", voor wandeling naar Overveen en BlocanendaaJ. Af- inarscli uiterlijk half tien. Terug komst in „De Centrale" ongeveer 12 uur. II. Des namiddags van half twee tot vijf uur kinderfeest in het „Bron- gebouw" onder leiding van het be stuur van de Soc. Dem. Vr.Club. III. Des namiddags 6 uur samen komst op de Groote Markt voor str a at d eau on strati e met ontplooide vaandels én banieren door het Am. sterdamsche kwartier en het Rozen- prieel. Afmarsoh uiterlijk half ze ven. De volgorde van do organisaties is als volgt- 1 Muziekvereen. „Excelsior", 2 Haarl. Best. Bond, 3 S.D.A.P. Haar lem, 4 Reclame „Het Volk", 5 S.D. AP. Schoten, 6 Reclame „Het Volk", 7 S.D.A.P. Spaarndam, 8 Coop. „Vooruitgang", 9 Soc. Dam. Vr. Club, 10 Soc. Dem. Vr. Club, 11 Soc. Dem. Vr. Club, 12 „De Stem des Volks", 13 Bakkers, 14 Bakikore, 15 Bakkers, 16 Hamd. en Kant. Bed., 17 Ilotélpersoneel, 18 Onderwijzers Haarlem, 19 Ouderwijzere Schoten, 20 Bakkers. 21 Arb. Jeugd-Centrale, 22 N.V. t. A. v. A. Drank, 23 Too- neelver. „Voorn i tg.", 24 Ambtena- 26 Land- en Tuinarbeldesrs, 26 Slagers, 27 Verzekeringsagenten, 28 Transportarbeiders, 29 Straatmakers ilaurliem, 30 Straalimaikeru Schoten, 31 Straatmakers Bl.daal, 32 Bakkers, 33 Opzichtws en Toeken., 34 Muziek, 35 Meubelmakers aa.v., 36 F-abrieke- aibeklers, 37 Kleermakers, 38 Kleer makers, 30 Bouvukarbeiders, 40 Stukadoors, 41 Gemeentewerklieden, 42 Typografen, 43 Lito-Foto-Grafen, 44 Sigarenmakers, 45 Metaalbewer kers, 46 Schilders, 47 N.V. v. Sp.- en 'Kr.person., 48 Bakkers. De Route: Afmarscn had! zeven van de Gr. Markt, Klokhuisplein, Damstraat, tSpaarae, Gravesteenen- brug, VV ijdeeteeg, Spaamw.straat, Pcort, Amsterd.str., Zuidlpolderstr., Da. Costastraat, Adr. Loosjesstraat, Potgleterstraat, H azobroekstraat, Hofdijkplein, Hazebroekstraat, Pot gieterstraat, Vooruitgajtetraat, Pa. brisiusstr&at, Heerensiiugel, Aulho- riieetraat, Langabnig, Z.B. Spaarne, Bakkerstraat, Tulpenstraat, Van Ma- rumatraat, Rozenprieelstraai, Lin- 6choterstraat, Kamperstraat, Bak kerstraat, Badhuisstraat, Baan, „Brongebouw". IV. Acht uur avondbijeenkomst in het Brongebouw, bij goed weer in den tuin, bij slecht weer in de zaal. Voor de optocht wordt niemand binnen ge laten. Iedereen moet zich dus achter de stoet scharen. Programma: Muziek van de Man dolineclub „ApolloZang van „De Stem". Rede van liet Kamer lid A H. Gerhard. Muziek van „Excelsior". Zang van „De Stem" -Muziek van „Apollo". Sluiting. De leuze van den Mei-dag is: „Vóór «ie ontwapening 1 Tegen de Reac tie!" VRIJWILLIGE BRANDWEER. In overeenstemming met het voorstel gedaan door den Staf en den Kapi tein van. de Vrijwilligers Compagnie is diaor B. en W. tot commandant van het koi-ps brandblussChers aange steld, de heer C. J. v. d. Broek, thans 2® luitenant bij de Vrijwilligers Com pagnie. ARBEIDERS-JEUGD-ÖENTRALE De af<L A. J. C. houdt op Zaterdag 13 Mei in den Schouwburg aan den JanswQg een propaganda-feest- avond. De avond zal worden opge luisterd door toon oei en muziek. Ver der een propaganda-rod® van den heer P. Voogd uit Laren, MINISTERIE VAN ARBEID. De minister van Arbeid heeft ver klaard. dat B. en W. van Haarlem terecht bezwaar hebben gemaakt te gen de uilkeermeon aan J. Th. v. Gas teren van een bedrag van f 7,20 en N. M. Dc-iiseen, D. Pardon. C. P. van Wan roe v en J. Scvori jnse tot een to taal bedrag van f 67.96. welke bedra- Eun binnen een maand na dagteeke- ning in do werkloozenkas moeten wor den teruggestort. haar leven, dat dc scheepsdokter gewor steld heeft tot Priok toe. Dat heeft rij le vend bereikt en bij aankomst werd zij onmiddellijk naar het Carolus-zieken- huis overgebracht. Haar leven viel eek- niet meer te redden, en ook zij be zweek op den avond van den dag barer aankomst op Java. Direct toen men be greep, dal de griep aan boord woedde, hebben kapitein en scheepsdokter be raadslaagd, wat te doen. Men besloot tot scherpe afscheiding tusschen de klas sen. Dat moest, aangezien voorname lijk de ae klasse besmet bleek. De pas sagiers werkten goed mede, en weder- keerig, zij over den kapitein en de ka pitein over hen, was men zeer tevreden over elkaar. HET KAMERLID BONGAERTS. Het Tweede Kamerlid dé heer Bon- eiaerts, die vvegeuB een reis naar Bgvpte sedert eon ieen tijd de Kamer vergaderingen niet bijwoonde, was Dinsdag weder ter vertradortng aan wezig. VERDUISTERING. Do politic te Soest heeft, naar het N. v. d. D. meldt, gearresteerd den heer P. ele H., verdach; van verduistering van gelden, die be stemd waren voor Russische kinderen. De verdachte is ter beschikking" van den Officier van Justitie te Utrecht gesteld. E VROUW EN HET RECHTERLIJK AMBT. Het antwoord van Mr. Marchant c.s. is verschenen op het verslag der Tweede Kamer betreffende zijn voorstel van we* tot wijziging van dc „Wet op de regter- lijke organisatie en het beleid der Jus titie." De maatschappelijke en staatsrechte lijke positie van do vrouw aldus de Memorie van Antwoord is van dien aard geworden, dat er geen gegronde reden is aan te voeren om door wette lijke bepalingen aan de Regeering de bevoegdheid te onthouden, vrouwen te roepen tot de vervulling van het rcchts- ambt. Niet alleen in den vreemde, o-k in Nederlandsch-Indié worden verschillen de rechterlijke functies door vrouwen met eere vervuld. Het Hooggerechtshof van Ned.-Indié heeft met dc rechtmatigheid van de beklccding der rechterlijke func tie door de vrouw in hoogste instantie bevestigd. Met den Minister van Justitie zijn de voorstellers niet van oordeel, dat art. 10 der wet op de regterlijke organisatie de Regeering belet, vrouwen tot eenig rechterlijk ambt te benoemen. Mocht dc Regeering. indien de eenige wettelijke bepaling, die naar haar meening de vrouw den weg verspert, zal zijn weg genomen, ten aanzien van rechterlijke colleges het bezwaar hebben van eenige leden, dat er „eigenaardige toestan den" zouden ontstaan, n.l. dat een rech ter wel met zijn vrouw, doch niet met een zuster van zijn vrouw in eenzelfde college kan zitting nemen, dan zal zij een wetswijziging kunnen voorstellen. GEEN PLEIZ1ERIGE REIS. De „Tabanan" heeft, volgens het „Nws. v. d. Dag v. N.-I.". geen pleizierige uitreis gehad, den laatsten keer. Tus schen Rotterdam en Southampton over leed een inlandsche bediende aan de griep. Voor Port-Said waren verschei den passagiers eveneens door de besmet telijke ziekte aangetast, met het gevolg, dal te Port-Said een stuurmans-lcerling ziek moest worden achtergelaten. De linnenjuffrouw van de 2e klasse moest op zee worden begraven, ongeveer 3 da gen vóór men Colombo bereikte. In de Roode Zeê werd een gehuwde dame door dc griep aangetast cn he: W3S om HET GIROKANTOOR. De werkzaamheden aan het Gemeente lijk Girokantoor, te Amsterdam, die zich voortdurend uitbreiden, kunnen, aldus schrijven B. en W. aan den Raad, voor een belangrijk deel met behulp van boek- lioud-maohmeH worden verricht. Met name is dit het geval met het verrichten van de boekingen (thans pl.m. 2000 por dag) zoo wel op de rekeningen als op de afschriften daarvan en de renteberekening. Daarvoor zyn thans ongeveer 25 ambtenaren noodig; een proef met het gebruik van een boek houdmachine heeft tot de conclusie geleid, dat voor deze werkzaamheden slechts 10 ambtenaren noodig zyn, wanneer gebruik wordt gemaakt van de bedoelde machines, waarvan er dan 10 noodig zouden zyn en één voor resorvo. Rekenende op een aanschaffingsprijs der 11 machines van 1' 82.500 en 15 pet. voor rente, afschrijving en onderhoud, kosten de machines per jaar f 12.375. Daartegenover zou een besparing staan van ongeveer 15 ambtenaren met een go- schat gemiddeld salaris van f 2000, der halve van f 30.000, ongerekend pensioen lasten. vncantietocBlag enz. Blyven de werkzaamheden aan het Giro kantoor zich uitbreiden in dezelfde mate als tot dusver, dan is het mogelijk, dat aan dit aantal ambtenaren geen ontslag be hoeft te worden gegeven, zulks mede om dat het bodryf eenigen tjjd noodig heeft om zich aan hot gebruik der machines aan te passen. Jn dat geval zou door de in voering dor machines uitbreiding van per soneel worden voorkomen en de besparing niet minder effectief zyn. Invoering der machines schijnt B. en W. derhalve wcnschelyk, waarom zij den Raad voorstellen daartoe een crediet van f 82.500 ter hunner beschikking te stellen. DE WIJZIGING DER ARBEIDSWET. De Tweede Kamer verwierp met 4922 stemmen een voorstel-Schaper om de wijzi ging der Arbeidswet van de agenda af te voeren. PRETTIGE THUISKOMST, Over Gend ringen: keerde een Nederlandschc familie, dio een pleizierreisje naar Duitschland had gemaakt, terug. Aan de Pruisische grens werd een deel der bagage wegens verboden uitvoer door de Duitsche koniwiezen ia beslag geno men. Het xesteerende harer bagage na men, aan de overzijde der grens de Ne derlandschc Rijksambtenaren, wegens verboden invoer in beslag. HERSTELLINGSOORD VOOR RIJKSAMBTENAREN. Voor het herstellingsoord voor Rijksambtenaren te Ede wordt op 13 Mei dc eerste steen gelegd, HET MEiLKCONFLICT TE AM STERDAM. De melkveehouders ven ten thans te Amsterdam melk tegen io cents jrer Liter en, naar zij mededeel den, verkooj>en zy veel, ESPERANTO. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandsche Es perantisten Vereeniginjy „La Estonto Estas Nia" is besloten de jaarlijksche feestvergadering 16 Juli a.?. te 's-Gra- venhage te houden. Tot afgevaardigde naar het 140 congres in Helsinki (Fin land) werd benoemd de heer J. R. G. Isbrücker cn tot plaatsvervangend afge vaardigde mevr. IsbrückerDirksen, beiden te 's-Gravenhage, en de heer W. H. G. van Tinteren, Amsterdam, waarna eenige voorstellen voor dat congres be sproken werden. vervolgens terecht gestaan B. G. L., 2$ jaar, boekhouder. Aan dezen beklaagde was ten loste gelegd het uitlokken van hei door jon vorigen beklaagde gepleegde niis- dryf; het gebruikmaken van een valsake schoepsvorklaring en oplichting van een aosurantiemoatschappy voor f 30.000. Tegen L. werd gevorderd 3 jaar en 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtanis- DE CENORINCSCHE VER DUISTERINGEN. De rechtbank te Arahem heeft den go« wezen burgemeester van Gendringen A S., wegens tweemaal gepleegde verduis, teuing ten nadeele van de gemeente vor« oordeeld tot zes maanden gevangenis straf, meldt het N, v. d. D. DOODSLAG-— Dc rechtbank te Al melo veroordeelde den fabaucksari)el- der K- uit Eaischede we^ns doodslag van A. H- Golvoort Op 12 Februi-ri i.L te Enschede tot twee en een half jaar gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 6 gevaneenisrinri HET „WEGBRENGEN VAN EEN SCHIP. Voor de Haagacbe Rechtbank heeft tc recht gestaan dc 36-jarige machinist J. S., terzake van hot z.g. „wegbrengen" van de N'oderlaudsche sleopbooltrnwlcr Jsn Pii tersz. Ooen IJmuiden 411, toebehoorendo aan H. G. Lomnicns, reeder te Katwijk ann Zee cn op welk schip de bolt!, machinist was. Den 15en Augustus zou de belcl. zoo lezen wy in het N. v. d. D. het schip op de Noordzee buiten de territoriale 1 wateren hebben laten zinken door in de machinekamer de flens van de inlaatcir- culatie los to schroeven, waardoor een gat in derf scheepswand ontstond. Door deze daad was het schip'gezonken, hetgem le vensgevaar voor do medeopvarenden op leverde. Ton tweede was den bekl. ten laste gologd, het onbruikbaar maken van boveiigonoonide sleepboottrawler. In dezo zaak eischte het O. M. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met last tot gevangonnoming. Ia verbond met de vorige zaak heeft Uit de Omstreken BLOEMENDAAJL. Tuinbon w. De afdealing Bloem cndaaFV eisen van Tutnibouw, voert, in haar wapen „Elck wat wils" on beperkt hare aandacht niet alleen tot do planten van onzen Bloemen- daalschen bodem. Dit b'eek Dinsdag avond toen de heer C. Sipkes uit 1-Iaar lem sprak over- „Natuur en tuil» bouw van Tripo'is. Tunis en Malta et den beroemden tuin Mortu'.a Wegens het vergevorderde uur wor den de andere punten van het nvo gramma uitgesteld. Een intending Cineraria radiata hyb. van den heer Vader, verwierf 8 pun ten. een collecte azalea's van den heer Mjeerdink 10 pumten. Onder de aanwezigen merkten wij op. ikr- Bore ei vam Ho «elanden, otid- burgemeester van Haavlem. HEEMSTEDE. Dopr de rijkspolitie t« Haarlemmermeer is aldaar aangchou- en en nnar hier overgebracht P. O. •onendc te Haarlemmermeer, die wordt verdacht te Haarlemmermeer en te Heem stede niet nader tc noemen handelingen ts hebben gepleegd. Terug te bekomen by J. v. d. Hnl»t, Raadhuisplein 26, eert dekkleed, M. A. van Lennep, van Mcrlenlann 23, een nijptang, Lok, Ruetenburgerlaan 63, Haarlem, een rugzak, G. Korsman, Bennebroek, ecu zak met turf. Bureau van politie, Boekenrode- straat 9, eeu sleuteltje en een potlood, Bu reau van politie Bandhuis, e>n huissleutel, I1ILLEGGM. Emmaliloempje. Dc ver koop van het Emmabloonipje en van de loten heeft hier ongeveer f 700 opgebracht ZAN'DVOORT. Raadsvergadering. Vergadering van den Raad der gemeente Zandioort op Vrydag 28 April 1922 dc» namiddags 7 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en medodeclingon. 2. Bonoeming lid stembureau. 8. Bepaling rooilijn Groote Krocht. 4. Ruiling grond aan Groote Krocht niet J. Koning Jzn. 5. Aankoop grond aan Groote Krocht van J. Koning Ezn. 6 Aankoop en huur gronden l>y Groot Badhuis. 7. Muzickbelasting. 8. Subsidie leeszaal. 9. 'Inrichting huis Groote Krocht. 10. Overneming trappen van Zandr. Terrein- en Hotel Maatschappij. 11 Vergoeding voor leerlingen am bachtschool. 12. Strandpacht. 13. Verpachting uitzichttoren. 14 Reclamc-s belastingen. HAARLEMMERMEER. Porsonalla. Op de aanbeveling .voor de benoeming van twee ambtenaren van den burgerlij ken stand dezer gemeente zyu no. ge plaatst: in de vacature A. Rocibont, dc heer H. van Schooten, lid van den ge meenteraad en in de vacature Mr. A Slob, de heer P. BoTst, wethouder dezer go- meente. Inbraak. Zondagnacht is alhier inge broken bij een bewoner van don Ringdyk naby Halfweg. Do dieven stelde zich te vreden met eenige nog in uitstekondon staat verkeerende rywiclön. Van do daders geon spoor. Veillugsver©eniging. Te Hoofddorj' wor- den pogingen aangewend om to komen tot stichting van een vcilsngsvcreeniging. BEVERWIJK. Uit het politicrappori. Proces-verbaal is opgemaakt tegen G. v. d. \V., wegens dronkenschap, verstoring dor orde en het opgeven van een valselicr. Aangehouden Is v. d. A., dio nog 10 dagen heehtenie te goed had; hy is mar Haarlem getransporteerd. VEL3EN. Commissie van 19. Donder dagavond zal de eerste vergadering van do commissie voor dc grenswijziging ge houden worden. De agenda bevat: Instal latie van de leden; benoeming van een se cretaris, beslissing omtrent de vraag of do vergaderingen al of niet een besloten karakter zullen dragen; bespreking van het wetsontwerp, mede aan do hand van vertrouwelijke aantcekenïugon en gege vens. Lyst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zyn. Terugontvangen in do lo helft der maand April 1922. Brieven; Kattestaart, IJmuiden, Nolil W. J. A., Schoten: N. H. Courant, Haar lem. Briefkaarten: 8j. de Jong, Oudega, J. Middclknmp, Schoten,

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1