Buftenlamltcfi Omzicht ie Rubriek van den Arbeid. Kerk en School OE OUITSCHERS ACHTEN FRANK RIJK IN ZIJN ISOLEMENT GEVAAR LIJKER DAN IN NAUWE SAMENWERKING MET DE CEALLIEEROEN. LLOYD CEORCE KEURT HET AFZONDERLIJKE OPTREDEN VAN FRANKRIJK NIET GOED. EEN ONDERHOUD TUSSCHEN LLOYO CEORCE EN BARTHOU, EEN ULTIMATUM AAN RUSLAND CEZONDEN. EEN CONFLICT TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN. Do Duitsch-Russisclie quaestie is nu 'te Genua wel officieel afgedaan, maar do schaduwen blijven zich toch nog bewe gen, vooral door de houding die do Franschcn aangenomen hebben. De rede van Poincaré heeft te Berlijn het optimisme, dat daar weer begon to hcorschen, spoedig onderdrukt. Men vreest, dat Frankrijk's isolement ge vaarlijker voor Duitschland zal zijn dan Frankrijk's samengaan met gematigde hondgenooten. Te Genua zelf heeft Poincaré's rode een pijnlijken indruk gemaakt, Lloyd George heeft verklaard, dat Engeland Frankrijk's afzonderlijk optreden ni' kan goedkeuren. Nu vraagt de Russische quaestie aller aandacht, De Russische delegatie heeft nieuwe tegenvoorstellen ingediend. Daarin worden de concessies opge somd, die de Sovjet-regeering voorne mens is te verleeenen. In de eerste plaats staat een landbouw-concessie een oppervlakte van 5 millioen H.A. in West-Siberië, verder een bosch-conces- sm. Iudustricele concessies zullen voor namelijk met deelneming van buiten- landsch kapitaal aan reeds bestaande ondernemingen worden verleend en wel voor wat betreft de suiker-, papier-, ce ment- en nafta-industrie en het winnen van delfstoffen. De daarvoor benoodigde sommen bedragen 885 millioen goudroe- bd. De staat zal aan deze concessies deelnemen met een bedrag van I375K millioen goudroebel, De opbrengst uit de concessies voor do winning van 70 milliard goed mine ralen en de exploitatie van 25 millioen li A. boscfa, wordt eveneens zeer hoog gc hat. De landbouwconccssies verte genwoordigen voor Rusland een zeer hooge waarde. Zij hebben ten doel het herstel van den Russischen graauuitvoer en be: opvoeren van den voe?tapel in Rusland. Volgens het Russische ex- p -c is door vooraanstaande autoritei ten op landbouwgebied een plan uitge werkt, dat in de eerste plaats den land bouw in Zuid-Oost-Rusland op zijn Vroeger peil moet brengen. Hiervoor is een bedrag van 1 milliard goudrocbel nodig, maar reeds in het derde of vierde jaar zal men in de gelegenheid zijn g-raan en vee naar het buitenland uit te voeren ter waarde van 450 millioen goudroebel, wanneer men hieraan de prijzen van 1914 ten gronde legt, dus bijna een derdo van den totalen uitvoer van Rus- Hand in 1914. Het memorandum vermeldt verder aog enkele concessies, die door het volkscommissariaat van Landbouw voor 45 domeinen in de Oeral-districten zijn Uitgewerkt. Ten slotte behandelt het memorandum nog de handelsconcessies. Hierover heeft Krassin by de sub-commissie der econo mische commissie een afzonderlijk me morandum ingediend. De bedoelde handels-concessies vor men slechts een deel van de Russische .voorstellen. Uit Genua wordt geseind De juiste inhoud van de Russische te genvoorstellen is nog niet bekend, doch het staat vast, dat zij niet alleen onver- eenigbaar zijn met de resoluties van Cannes, doch ook indruischen tegen den geest van Tsjitsjerin's brief aan Lloyd George. Iedere schijnbare concessie, door de Bolsjewiki gedaan, wordt waar deloos gemaakt door een bepaling, wel ke hen in staat zou stellen, naar wille keur 10 handelen. Twee punten treden het meest op den voorgrond. Het eerste beoogt, het recht der Sovjct-regeering op onmiddellijke, voldoende financieele hulp, alsmede op erkenning de jure te vestigen. Het twee de eischt de teruggeving aan de Sovjct- n-.geering van alle Russische bezittin gen in het buitenland, zooals juweelen, onroerende goederen en schepen, als mede de vervulling van de financieele verplichtingen van geallieerde onderda nen tegenover de Russische regeering. Bovendien verlangen de Bolsjewiki, dat de geallieerde regeering bij die te rugvordering aan de Russische regee ring allen noodigen bijstand zullen ver kenen en haar zullen veroorloven, bank rekeningen in de geallieerde landen te onderzoeken. Het »s thans de bedoeling Het ultimatum zal vermoedelijk aan de Bolsjewiki acht en veertig uur tijd geven. Aanvaarden zij het, dan zal daar door hun houding radicaal veranderen. Sir Edward Grigg, de secretaris van de Britscke delegatie, zetto uiteen, dat de Britsche delegatie het noodig acht, vrede met de Bolsjewiki te sluiten in het belang van het Russische volk, dat niet de dupe mag worden van hetgeen er se dert de revolutie in Rusland is voorge vallen. De Russen, die het krachtigst te gen het Bolsjewistisch regime optreden, lijden het meest onder den huldigen toe stand in Rusland, tegenover welk land een humane politiek noodig wordt ge acht.- Men erkent echter ten volle, dat de Bolsjewiki een oplossing moeilijk ma ken. Deihalve weid het noodig geoor deeld, hun een ultimatum te zenden. Volgens de „Daily Telegraph" heeft een zeer belangrijk onderhoud plaats tussehen Uoyd George en Bariton. Na verklaard te hebben, dat Frankrijk en Engeland beschouwd moesten worden als twee der voornaamste steunpilaren vnn de orde in Europa, wees Lloyd George op do noodzakelijkheid voor beide regeerin- gen orn zoo mogelijk van to voren tot over eenstemming te komen over do kwesties, die aan de conferentie van Genua zyn voorgelegd, in het bijzonder wat betreft hot sluiten van een Europeeach verdrag, waarbij de staton zich verbinden elkan der niet aan te vallen en wat betreft de ten opzichte van Rusland to volgen poli tiek. Barthou - verklaarde, dat Frankrijk loyaal do zesde resolutie van Cannes, welke een wederzijdsobe belofte om elkan der niet aan te vallen inhoudt, zou nako men, maar tevens drong by er op aan, dat het verdrag ook sancties zon bevatten te gen eventueels verstoorders van do rust in Europa. Het ontwapeningsvraagstok mocht echter niet worden aangeroerd. Lloyd George bracht hierop volgens de „Daily Tel.ook het plan ter sprake, dat aan dr. Benes wordt toegeschreven en waardoor naar verondersteld wordt, do kloof tussehen de Fransche en Engelsahe opvatting in zake het Europeosche ver drag is overbrugd. "olgons dit schema, dat Europa in één groot verband wil samenvatten, zou het geoorloofd zijn om afzonderlijke staten groopeeringen te vormen, zulks ten einde desbenoodigd militaire sancties te kunnen toepassen, terwijl allo ondertee- kenende staten, indien noodig, hun fi- naucieelen, economischen en diplomatieken teun zouden moeten geven. Wat Rusland betrof, waren Barthou en Lloyd George het er over ééns, dat oen po ging moest worden gedaan voor beide lan- 1 een gemeenaahappolyke houding vaat stellen tegenover de betaling van de oorlog»- en vooroorlogscbe schulden, de te ruggave van de inbeslaggenomen eigen dommen, vergoeding der beschadigde be zittingen en de erkenning de jure van de Sovjet-regeering. Overeengekomen werd, dat da Engelsche 1 Fransche juridische experts met el kander zouden beraadslagen en elkander kennis stellen van de door beide par tijen ontworpen schema's betreffendo go- noemde kwesties. Een eisch vaa Frankrijk. Uit nadere berichten blykt nog, dat Bar thou uit Parys do opdracht ontvangen had om aan Je conferentie voor te stellen Rusland een ultimatum te stellen. Zoo dit voorstel uiet werd aangenomen, zon Frankryk de conferentie vorlatcu. Uit de laatste telegrammen blykt, dat het voorstel van Frankryk aangenomen is. Een verklaring van Tsjitsj erin. Het „Berliner Tageblatt" publicoert n interview met Tsjitsjerin. In de eerste plaats legde Tsjitsjeriu er den nadruk op, met welk een levendige voldoening het verdrag met Duitschland in Rusland is be groet en dat de hoop bestaat, dat do eco nomische betrekkingen tussehen de beide landen steeds nauwer zullen worden. In verband met de poging om Dnitaoh- land het verdrag te doen herroepen, ver klaarde Tsjitsjerin woordelijk: Rusland zal het als een inmenging beschouwen, dio tegen zijn zelfstandigheid en souverc teit is gericht, wanneer door zekere gendheden wordt getracht, het verdrag te doen annuleeren of te veranderen, dat Rus land met een derde, in dit geval met Duitschland, heeft gesloten. Deze stap is e-m gebeurtenis, die in de geschiedenis der diplomatie volstrekt ongewoon is. Uit zijn verdere verklaringen blykt, dat Rusland volkomen afwijzend staat tegen over elke verandoring van het verdrag. 1 Op een Traag betreffende Set Bngelsdfce plan om een godsvrede van tien jaren de veiligheid der grenzen te verzekeren, antwoordde Tsjitsjerin, dat hij zich niet kon uitlaten over dit probledfa, aangezien hierover tot dusver met de Russieche dele gatie geen voeling is genomen. Tsjitsjerin wees er in het vordore verloop van het ge sprek op, dat de lasten, die later van Rus land worden verlangd door de geallieer den, zonder een voldoende leening niet kunnen worden gedragen. Alloen wanneer de constitutie van den Volkenbond wordt gewijzigd, die thans een bepaalde groop privileges geeft, en by vorloening vau gelyke rechten voor alle Tolken, zoomodo de instelling van speciale arboideravertegonwoordigingon in den Vol kenbond, is voor Rusland deelneming aan den Volkenbond mogelijk. Wy kuunen door ons toetreden de bestaande oligar chie in don Volkenbond niet steunen. Do BolsJewIkJ en de koning van Italië. De Genueesche correspondent van de ,New York Herald" vertelt, dat Tsjit sjerin en Krassin zoo onder den indruk waren van hun ontvangst by den ko ning, dat zij op het oogehblik van den toast riepen„Leve de koning van Ita- liST Lloyd Ceo.ge's verblijf te Genua. Een oorrespondent van de „Petit Pa- risien" weet mee te deelen, dat Lloyd George tot 10 Mei te Genua zou blij ven, daar hij eenige kwesties, met name die van Noord-Galicié, definitief wtl ge regeld zien. Een correspondent van de Chicago Tribune heeft aan Tsjitsorin, den lei der der Russische delegatie te Genua, eenige vragen gesteld Over Rusland 0.a.i „Heelt de Sovjet-regeenng de terechtstelling van de dochters vaa den Tsaar gelast of daartoe toestem ming gegeven? Zoo niet, zijn de moor den aars gestraft?" ANTWOORD: „Ik weet niet wat er van de dochters vaat den Tsaar gewor den is. De Tsaar is door een plaatse lijke Sovjet terechtgesteld, zonder dat de centrale regoering daarvan af wist. Dit geschiedde v lak voor de be zetting van de betrokken streek door de Tsjecho-Slowakeu. Er was een sa menzwering ontdekt om den Tsaar en zijn gezin te bevrijden en ze onder be- scnerming te stellen van de Tsje.ho- Slowaken. Hel geheele gebied was toen van Moskou afgesloten door de Tsjjcho-Siowaksche bezetting. De omstandigheden van het gebeurde zijn nog niet geheel opgehelderd. La ter heeft het uitvoerend comité de terechtstelling van den Tsaar goed gekeurd. Over de dochters werd riet» vermeld. Volgens het officLeele orgaan der Bolsjewistische regeering is de militaire begrooting van Rusland 'die in 1919 een totaal van 518 milli oen roebels bedroeg, thans gestegen tot 903 millioen roebels (de roebel daarbij gerekend naar de waarde van vóór den oorlog). Onder de Sovjet- regeering zijn dus de legen-uitgaven bijna verdubbeld. In verband hiermede deelt de Pa- rijsche Temps" mee, dat Tsjitserin te Genua een draadloos telegram ge kregen heeft van de militaire school te Retrograd, waarin hem verzekerd weru, dat het roode leger op aile ge beurlijkheden was voorbereid en voorts weet hot blad nog mede te deelen, dat er in den laatstpn tijd in Rusland en vooral op de grenzen van Roemenië en Polen groote tioe- penbevvegingen zijn geconstateerd. Tussehen Kief en-Odessa is alle pas sagiersvervoer gestaakt, wegens het troepenvervoer naar de grens van Bessarahië. Ook worden groote fcezen- dingen granaten naar Kief gezonden. Bovendien gaat de Russische staf in Wit-Rusland groote loorjaaremanoeu- vres houden, waarvan men in Polen het zijne denkt. Verspreid nieuws DE D UITSCHE LUCHTVAART.^ Een telegram tut Berlijn meldde dat do Duitsclie bladon opkomen tegen 't besluit vian den Raad van Gezanten betreffende de luchtvaart, omdat daar door de ontwikkeling van de civiele luchtvaart en van de Duitsclie luoüt- vaart-Lndurtrio wordt gefnuikt, wijl volgens de gewraakte bepalingen als verboden militaire vliegtuigen worden gerekend de vliegtoestellen die in an dere lunden voor het gewone lucht verkeer ten dienste van handel en verkeer dienen. Volgens de bepalingen vgn den Raad van Gezanten, die aan den Duitschen gezant te Parijs zijn ma- gedeeld, worden als militaire vliegtui gen beschouwd alle vliegtoestellen, die een motor hebben sterker dan 60 P.K., die zonder bestuurder kunnen vliegen, die van een pantsering zijn voorzien of van eenig beschermings middel of van een inrichting waar door het vliegtuig met een kanon kan worden bewapend of met een bom- iNiÖEZONDENr MEDEDEBLTNYJEN- S '60 'Ch. pér regel memwerper. Ook wordt als militair vliegtuig beschouwd elk toestel dat met volledige belasting hooger dan 4000 Meter kan stijgen, en ook ieder vliegtuig dat een snelheid van 170 M. per uur kan halen op een hoogte ui 2000 Meter, of dat een last van eer dan 600 KG. kan vervoeren, den bestuurder, den mecanicien en de instrumenten meegerekend. Wat de luchtschepen betreft zal het onderscheid tussehen militaire en iele luchtschepen worden ge maakt volgens hun kubieke® inhoud. Luchtschepen met een metalen ge raamte mogen niet grooter zijn dan 30.000 kub. meter, de half-slappe lucht schepen niet grooter clan 25.000 en de luchtschepen met slap omhulsel niet grooter dan 20.000 kub. meter. Alle andere zullen als militaire lucht schepen worden beschouwd. Door deze bepalingen wordt 'volgens de Duitscha bladen aan de Duitsclie luchtvaart alle concurrentie met het buitenland onmogelijk gemaakt. TIEN MILLIARD BEZE7TINCS- KOSTEN IN O PP ER-SI L EZIë. Het secretariaat van den Volken bond deelt mee, dat de onderhande lingen over de Opp er-Silez i s c h 0 quaestie afgeloopen zijn. De bezet- tingsKosten voor Opper-Silezië, tien milliard Mark, zul.en, volgens een bericht uit Parijs, betaald worden door Duitschland en Polen, hl ver houding van de bedde toegekende deelen van Opp er-Si lezió. UIT IERLAND. Uit Dublin wordt geseind: Tot nu toe is de algemeene werkstaking ge heel volgons liet plan uitgevoerd en zy 11 or nog geen incidenten voorge vallen. Dit is te opmerkelijk, omdat de bevolking van Dublin Maandag morgen op de muren van de stad een proclamatie vond aangeplakt, die afkomstig heette te zijn van het hoofdkwartier van de arbeiderspartij en onderteek-end was door zes voor aanstaande arbeidersleiders, onder wie O' Shannon. In die proclamatie wanden de arbeiders aangespoord, de boiwgeoleioregeering omvpr te werpen ©11 in alle plaatsen in 1 en-land arbeidersraden in te stelten, barri caden op te werpen en de kapitalisten te verdrijven. Men vreesde aanvan kelijk voer een noodlottige uitwer king van de proclamatie in verband met de werk-staking. De manifesten werden overal van de muren ge scheurd en des middags verklaarde O Shannon in een openlucht meeting dat de arbeiderspartij niets met de proclamatie uitstaande heeft. Het hoofidkw artier van het Iersehe le ger inaakt officieel bekend, dat brigade generaal Adamson, die bevel voerde over de brigade Athlone, in een straat Tan Athlone is doodgeschoten. Hy wetd aan gehouden dpor muitende troepen, die hem gelastten, de handon omhoog te steken en hom daarop vermoordden. Verscheidene officieren der opstandelingen zijn gear resteerd en naar het hoofdkwartier van do regeeringetroepen overgebracht. In verband met den moord op don Icr- schen genoraal Adamson, hebben Ierscho troepen hot Royal Hotol te Athlone om singeld, hebwyl door de Iersehe republi- keinache troepen bezet werd gehouden. De commandant en de officieren werden voor den moord op den generaal verantwoorde lijk gesteld en hun ovorgave word gecischt De iepublikeinsche troepen gaven zich daarop over, daar ingeval van een weige ring, het hotel gebombardeerd zou wor den, hoewol do commandant verzekerde, 'dat hij niot medeplichtig was aan den moord op den generaal. Een republikeinsch officier en 23 man schappen werden gearresteerd. RUSLAND EN JAPAN. 1 De „Izwestiapubliceert een oproep1 van Trotsky, waarin wordt gezegd, dat Ja pan te Genua, maar ook te Wladiwostok is vertegenwoordigd. Dit laatste onder vindt Sovjet-Rusland de laatste jaren in jhooge raato. Met leedwezen moet worden vas:gosJ»ld, dat de roodo troepen, toen zy eanigen tyd geleden, voor Japan niet J meer onverwacht, in het kustgebied op rukten, door de Japausehe troepen hevig I beschoten werden. Sovjet-Rusland heeft daar nota van genomen, zegt Trotsky en met pantserauto's trokken onze troepen hot zal zyn rekening nog eens aanbieden, 1 in do beste orde langzaam langs den spoon nu of Inter, te Genua of elders. weg terug. Het volkscommissariaat van Oorlog pu bliceert de volgende legerorder: Aan het Oost-Aziatische front begonnen de Japan ners het offenaief tegen ons loger, dat de vluchtende troepen van Merkoelof ver volgde. Onder den druk van oen hevig ar tillerievuur en ten gevolge van aanvallen POLEN EN DE OONFERENTIE TE GENUA. De Pooische regeering is voornemen^ wegens de hooge onkosten een god eel, te der deskundigen uil Genua terug to roepen. Van hier en daar. Dinsdag, meldt de Tel., caul oreer de de directie der Ned. Spoorwegen mat de erkende spoorwegorganisaties over liet verleenen der ontslagen aan het personeel.. De directie wees elk ingrijpen af en wilde ook van een wachtgeldregeling met weten'.. Klachten over verleende ontslagen zuilen dan alleen in behandeling wor den genomen indien kan worden aan getoond, dat de opzegging geschiedt in strijd met de bepalingen .an het 1 regiem tui die uetvoorwaarden. Voorts deelde de directie mede, dat zij op voorstel van den R.K. Bond St. Raphael er aan dacht de fabrleks- raden op te heffen. DE WERKTIJD VERLENGING IN DE METAALINDUSTRIE. Man meldt uit Rotterdam aan Het Volk: Do uitslag vaji de stemming onder hot personeel van de Dropgdokinoat- schappij is thans bekend gemaakt. Mot ruim 1100 stemmen vóór heeft het per soneel uitspraak gedaan, dat het de verlenging van de arbeidsweek tot 55 uur zal aanvaarden. Naar wij vernemen zijn ook nog een groot aantal biljetten blanco geleverd, terwijl zich ook een groep arbeiders van stemming onthouden lieeft. Naai* wij vernemen zal lieden, Woensdag in Don Haag weder een bespreking plaats vindein tussehen dem minister van Arbeid, dc hoofdbe sturen der vakorganisaties en het be stuur van den Metaalhond. Deze week zullen te Rotterdam personeel vergaderingen worden ge houden. DE VriJZICINC OER ARBEIDSWET. De Alg. Neda Boud van Arbeiders (sturej .11 het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbedrijf heeft aan de Tweede Kamer een adro3 gestuurd, waarin hu zegt met leedwezen te heb ben kennis genomen van de voorstel len tot wijziging van de Arbeidswet 1919, meer in het bijzonder, waar de ze wijzigingen betrekking hebben op den arbeid in broodbakkerijen. De aandacht wordt dan gevestigd op de resolutie, aangenomen op hoi buiten gewoon congres, Zondag to Amster dam gehouden.. In het adres wordt verder opge- merkt, dat voor een groote groep vtun arbeiders, werkzaam in het bakkers bedrijf, nog üteedis geen wettelijke be perking van den arbeidsduur bijstaat, n.l. voor de groep broodbezorgers. Naar liet inzien van adressant is er geen enkele reden deze categorie van arbeiders ten aanzien van den beisduur niet terstond met de bakkers gezellen gelijk te stellen, voor dezen dus eveneens de 45-urige arbeidsweek te laten gelden. Geoegd wordt voorts, dat men het op prijs zou stellen wanneer de op lossing van den concurrentiestrijd voor de banketbakkerijen word ge zocht in algeheele Zondagsrust in ban ketbakkerijen, waarom iu overweging wordt gegeven sub 3 van artikel 22 zoodanig te wijzigen, dat het ook het hoofd of den bestuurder van eene koek- of banketbakkerij des Zondags verboden zij dergelijke® arbeid te ver richte®. VAN HET P.- EN T.-PERSONEEL. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft bepaad, dat over complete ambtenaren tijdelijk rnet werkzaamheden van ambtenaren van dageren rang kunnen worden belast Aldus kunnen overcomplete telegrafis ten e® kantoorbedienden worden be last met de functie van schrijver, over complete assistenten met die van kan toorknechts, en kantoorknechts kun nen belast worden met bestellerswerk. DE CEëIND ICDE TYPOCRAFEN- 3TAKINC. Nader meldt men aan Het Volk^ dat de directeur van de drukkerij „Ik Maasstad" te Rotterdam alle eischen der arbeiders heeft ingewilligd en we der zal toetreden tot den patroons bon. Alle stakenden zulle® op hun plaatsen terugkomen. UIT HET HOUTBEDRIJF. Van werkgeverszijde wordt lift vol gende meegedeeld In de algemeene ledenvergadering van den Nederlandschen Houtbond en va® de Nederiondsohe Vereeniging va® werkgevers in het kuipers- en kis- tenmakersbedriif verklaarden de le den eenparig de staking in de kout- bedrijve® te beschouwen als gericht te ilen de bel an gen van het geheele Ne- derlaiidsahe houtbedrijf en was men unaniem bereid' daartegen één front te maken. Varia. De raad van Arnhem heeft B. en W, en crediet van f 75.000 verleend tot 't doen v an uitkeeringen aan. werkloo- zen voor den tijd van drie maanden van 1 Mei af. De Neteidandsclie Gresbiuz-.-n-uidus trie, geviestigd te Deventer, die drie fabrieken heeft, reep. te Tegelen, Bel- feld en Deventer, heeft besloten laatst genoemde fabriek te sluiten. Door dezen maatregel zal men de beide fa brieken met volle kracht kunnen la ten werken Financieele Berichten HOLLAND—AMERIKA LIJN. De te Rotterdam gehouden algemeens vergadering van aandeelhouders in de Ne il orlandsch-Amerikoansclie Stoomvaart- Maats ohappij (Holland-Ainerika-lyn) heeft het verslag van de directie en de balans, met do winst en verliesrekening over 1921 goedgekeurd. Het dividend word op 10 pet (v. j. 25 pet.) vastgesteld. Bjj de aan de orde zynde benoeming van oen commissaris deelde de voorzitter mode, dat mr. F. S. van Nieiop te kennen heeft gegeven, zyn functio als commissaris te willen nederleggeu. Do heer H. van Kem pen werd als commissaris herkozen. In do plaats van wylen Jen heer H. van Helden wordt met ingang van 1 Mei tot 4de directeur bsnoomd de heer F. 's Jacob, sedert een jaar bjj dc maatschappij went- NED. HERV\ KERK. Beroepen te Oude Tonga ds.- B. N. Bouthoorn ie Wapenvelde; te Warmond ds. J. Fi Roth te Sloten. Bedankt voor het beroep te Zunder- dorp (toez.) ds. J. H. H. van Beem, te Marken. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Maassluis ds. H. Brouwer te Heemstede; te Wanswerd aan do Streek ds. J. van Herksen te Twijzel. Feuilleton (Naar het Amerikaansch) van JACK LONDON. SI) Ik ging de brug laags naar den bak en bleef daar met opzet een half uur, eer ik langs hot opperdek naar de kajuit terugkeerde. Ik wenschte niet, dat iemand wist, dat ik alles gehoord had. Ik heb een ontdekking gedaan. Ne» geinig percent van onze bemanning is donker. En met uitzondering van Wada en den hofmeester, onze bedienden, zijn wij op het achterschip allen blond. Wat mij tot de ontdekking bracht, was Woodruff's „Uitwerking van Tropisch Licht op Blanken", dat ik juist bezig ben te lezen. Majoor Woodruff beween, dat de blanke, biauwoogige Ariër, gebo- ica tot heerschappij en gezag, als hij rijn oorspronkelijk, mistig vaderland verlaat, wel steeds blijft bevelen en de wereld xegeeren, maar altijd sterft aan liet tc vsiue licht, dat hem bestraalt. Dit is een 2eer houdbare stelling, waarover vak na te denken. Maar om tot ons schip terug te kceren. Op het achter schip hcerschcn alleen blonde Ariërs, .Vooruit, voor tien procent vermengd met gedegenereerde blonden, zijn de slaven, die voor ons zwoegen, allen donker. Zij zullen niet omkomen. Volgens Woodruff zullen zij eens de wereld regecren, niet omdat zij beter geschikt zijn oni te heer- schen, maar om de samenstelling van htm huid, welke hen in staat stelt het zonlicht te weerstaan. En ik kijk naar ons viertal aan tafel kapitein West, zyn dochter, Pike en ik allen blond, blauwoogig en be stemd om te vergaan, en toch evenals onze voorvaderen tot het laatst toe lieer- schende. O, de geschiedenis van ons ras is die van heeren en meesters, en hoe wel wjj gedoemd mogen zijn te verdwij nen, zullen wy toch zoolang wij leven de heerschappij over andere rassen voeren. De Elsinore vertoont dit in het klein. Het beste voedsel, het mooiste, ruimste verblijf is voor ons. Het voorschip is een varkensstal en slavenhok. Als een ko ning troont kapitein West boven allen. Pike draagt zorg, dat zijn bevelen wor den uitgevoerd. Juffrouw West is een prinses van het koninklijk huis. En ik? Ben ik geen geëerde passagier, edel van afkomst, omdat mijn vader in zijn tijd duizenden van minder ras dwong het fortuin op te bouwen, waarvan ik nu geniet?" HOOFDSTUK XXIII, De Noord-Westpassaat bracht ons bij na in den Zuid-Oostpassaat en liet ons verscheiden dagen drijven in de streek der windstilten. Gedurende dien tijd heb ik ontdekt, dat ik aanleg heb een goed schutter te worden. Pike hield vol, dat ik het meer gedaan moest hebben, en ik was er zelf verbaasd over, hoe goed ik het deed. Natuurlijk moet men er han digheid in krijgen, maar dat schijnt iedereen niet te kunnen. Na een half uur constateerde ik, dat ik alle flcsschen, die in zee geworpen waren, met het eerste schot had ge raakt. Daar de voorraad Ieege flessclien opraakte, beval Ptke den timmerman, mij kleine vierkante blokjes hout te ge ven. Die waren nog beter geschikt. Een goed gemikt schot deed ze omhoog vliegen in de lucht en ik kon ieder blokje zoo lang gebruiken, tot het uit mijn bereik gedreven was. In minder dan een uur had ik mijn kruit verschoten 1 den van do elf keeren geraakt. Misschien zou ik mij niet zoozeer ver wonderd hebben, als juffrouw West en Pike ook niet hun geluk hadden be proefd. Ik haalde eindelijk Pike er toe en hij ging met het geweer naar het stuurrad, opdat do bemanning niet zou zien, hoe slecht hij schoot. Hij kon het wit nooit raken en schoot steeds weer mis. ,,Ik heb nooit kunnen leeren met een buks te schieten," zeide hij, „maar wacht even, ik zal een beter wapen gaan halen." Hij ging weg en kwam weldra terug met een groot automatisch pistool en eenige kogels,, ,,'t Is verbazende meneer Pathurst, wal men met zulk een wapen kan doen. Bij een vechtpartij kan men geen buks gebruiken. Ik heb wel onder gelegen on zou verloren geweest zijn, als ik dit niel gehad had. Ik heb ze de volle la ding in het lijf gejaagd. Een van hen had juist zijn schoenen op mijn gezicht gezet, toen ik op hem mikte. De kogel trof hem juist boven zijn knie, kwam weer bij het sleutelbeen uit en nam een oor mee. Dit ding is uitstekend, als er iets aan het handje is." „Is u niet bang, dat uw ammunitie zal opraken?" vroeg hy mij een half uur later op bezorgden tóón, toen ik nog steeds aan het schieten was. Hij was geheel gerustgesteld, toen ik hem zeide, welke voorraad Wada voor mij had meegenomen. Onder het schieten kwamen twee haaien aanzwemmen. Zij waren heel groot. Pike schatte hun lengte op vijf tien voet. Het was Zondagmorgen, zoo dat de bemanning grootendeels vrijaf had, en weldra had de timmerman met een touw als hengel, waaraan een groo te, jjzcren haak met een stuk gezouten varkcnsvleesch bevestigd was, eerst het eene en toen het andere monster gevan gen. Zij werden op het hoofddek g^he- schen. En toen zag ik een voorbeeld van do ruwheid op zee. De geheele bemanning verzamelde zich met messen, bijlen en groote vleeschmesscn. Ik zal geen bijzonderhe den noemen, behalve dat zij schreeuw den en tierden en hun woeste vreugde te kennen gaven over de wreedheden, die zy begingen. Eindelijk werd de eerste der twee visschen in zee teruggeworpen mot een puntigen stok tussehen beide kakcy, zoodat hij zijn bek niet kon slui ten en tot een onvcrmijdclijken, langza- men hongerdood gedoemd was. „Ik zal jullie eens laten zaon, jon gens", riep Andy Fay, toen zo den tweeden haai onderhanden wilden ne- De Maflteaer was vooraan bij den eersten viech. Mijn afkeur van die ruwe, dierlijke mannen werd groo ter dan ooit, door wat ik hen zag doen Eindelijk was er weinig meer dan huid en vleesch va® liet schepsel over, de ingewanden waren er geheel uitgehaald en toch leefde het nog steeds, ofschoon alle levensorganen weg waren. Maai" er zou nog meer volgen. Plotseling drukte Mulligan Jaoohe mij een stuk vleesch in de hand. Ik sprong achteruit en liet het vallen onder een luid geschater van de veer tig mannen. Ik schaamde mij ondanks mij zelf. Die woestelingen hadden w i nig eerbied voor mij; en de mensche- 1 rjk0 natuur is toch zoo vreemd, dat zelfs een philosoofl helt niet aange naam vindt, geminacht te worden door wezens van zijn eigen soort. Ik keek naar wat ik had laten val len. Het was het hart van den haai en het klopte nog steeds. En ik vermande mij. Ik wilde mij niet laten uitladhen door die woeste lingen. Ik bukte mij, nam het op, en voelde het nog in mijn hond kloppen. In elk geval had ik een kleine over winning behaald op MuUiigan J aoobel want hij liet mij met rust om opnieuw den haai te folteren, die maar niet wilde sterven. Mulligan Jacobs sloeg hem met het plat va® een bijl op den neus, en schreeuwde van verrukking, toe® het dier opsprong. Dat was te veel, ik wierp het hart weg en verwijderde mij haastig. Op de kampanje gekomen, zag ik juf frouw West met haar naaiwerk uit de kaartsnkametr komen. De dekstoe- len stonden aan dien kant en ik wild« mij juist böj haar voegen, toen ik e«ffl plons hoorde op zij van het schip en begreep, dat het lichaam va® den haai overboord werd geworpen. D® plons werd gevolgd door een luid ge roep en geschreeuw. Alle matrozen '.lommen op de verschansing en ke" ken naar zee. Ik volgde hun blik en zag een vreemd schouwspel. De haal was nog niet dood. Hij bewoog zich, hij zwom, hij zocht te ontsnappen iö de diepte. Maar telkens kwam hij weer boren. Elke vergeeifsche poging werd gevolgd door een woest gelach van de matrozen, (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6