mogen worden aangetasf, waaredMTn i lijk echter ook een tweede bepaling over wensobolijke beperking der be wapeningen in het "economisch belang van Europa. Door verschil lende mo gendheden wordt ook de opneming van een gorantietoepoLing togen we de breuk gceischt en wel in den vorm van een gemeenschappelijke bescher ming, indien een der mogendheden wordt aangevallen. Bovendien nog een verdere bepaling over de sohoide- rechterl'ijkc regeling van gesohillen, De resolutie zal dus waarschijnlijk ecu uitvoerig document worden in den geest als het volkenboradsver- drag. Do beraadslagingen onder do mogendheden zijn nog niet afgeloo- pen, en daardoor is het tijdstip van indiening der resolutie nog niet vast gesteld. Rathcnau'9 Loudonsclw reis. De „Echo National" had deze dar gen een document openbaar gemaakt, waarin mecledoelmigen werden ge daan over een onderhoud, dat Ratlie- nau den 20etn Januari met Dulteoh© journaliste® had gehad, on waarin hij verklaringenhad afgelegd over ,do resultaten van zijn reis naar Lom- den- Hij zeide, dat Brits-che bankiers hem toen te verstaan hadden gege ven dat, indien Duitschland als koo- per op de wereldmarkt zou terug- koeren, Engeland van de Duitsche betalingen zou afzien. En deed nog andere, voor Duitschland zeer opti mistische mededesMngen. Het Wolff- bureau bei-fchlta aanstonds, dat het document vervalscht was, dloch tlbiains zegt de „Echo National1" op nieuw het Duitsche démenti op zijn beurt tegen te spreken. De Duitsche tegenspraak betwist het .bestaan noch van de uitéénzetting van Rathe- nau, zegt het blad. En met -reden'. Indien Duitschland oi- op zou aan dringen, zou het blad aanvullende bijzonderheden kunnen geven. Over do Russische quaestie is niet De houding van Rusland tegenover hot ultimatum. Aan de Russische delegatie is een schrijven gericht, waarin een onmid dellijk antwoord op twee vragen wordt geëisoht: le. erf Rusland alle schulden onvoorwaardelijk wil erken nen en 2e. of het voor het onvoor waardelijk teruggeven van die gena- UioTiü'lkscördo eligondommeu wil In staan. Aan het Handelsblad -wordt nu ge seind: Daar do geallieerden zich niet be reid verklaren credieton te verlee- nen, zou men na de gisteren door do Russen aangenomen houding moe ten aannemen, dat ze kortweg met neen zuilen antwoorden. De geallieer den schijnen echter noch een kort „neon" noch een. kort „ja''te vorwach ten, maar een met clausules omschre ven tegemoetkomend antwoord, dat verdere besprekingen mogelijk maakt. Do deelnemers aan de conferentie te Genua hebben de besprekingen over de Russisohe quaestie voortgezet, maar er zijn nog weinig vorderingen gemaakt in de richting van een oplossing. De Russische eede legeerde Tsjitserin heeft aan een vortegenwoordogev van H-avas meegedeeld, dat <le moeilijkste quaestie van de onderhandelingen te Genua aan de orde is gesteld. De groote massa Russische boeren en arbeiders leven in de overtuiging, dlat het grond- en 't groote industrieel bezit nationaal eigendom zijn gewor den. Het beginsel van nationalisatie zonder sclxadevergpeding is bet macht woord geworden waammodte iedere Rus voh harte instemt. Op dit punt koanien wij niet terug. Hetgeen wij voorstellen, dat de sovjetregeering staan zou aam vroegere bezitters in Rusland eon recht van voorkoop toe te kennen of vam concessies dan wel van deel neming in vennootschappen of trusts. Het recht van voorkoop ziou de vroegere bezitters liet recht geven weer in hun eigendom te tredien. Namens de Russische regeering zullen wij voorstellen, dlat de sovjetregeering de de eenige bevoegde zij ter beoordee- Hivg van de juistheid dier revendicatie. Ben belangrijke schadevergoeding is in onze oog&n be®list onmogelijk. Op andere punten zie ik geen ernstige meeningaversohtllen, voegde Tsjisjerüi hier aan toe. Niettemin blijven wij van meendng, dat voor ons die ver krijging van crediieten een moodBaJce- lijke voorwaarde is voor het resultaat dar onderhandelingen. Indien wij in derdaad de schulden van vóór den oor log erkennen, zullen wij een zwaren last voor ons land mee naar huls ne men em die zware last moest wondien gecoonpelnacexd door verkregen ore- dieten. Wij kiemen geen verpliohti-n- gen aangaan, welke wij niet. zouden kunnen naleven. Wij zouden ons niet kunnen verplichten tot betaling van d)e vooroorlogsche soh/uldien, indien wij niet ervan verzekerd waren, finanoiee- len steun va'ü Europa te erLarigwruWat betreft de erkenning de jure van d!o Sovjet/regeertng. welke wij vragen, dleze is voor ons een quaestie van han del, want wij kunnen niet er aan den ken weer hanidlelsbetrekkingen aan te knoopen, zonder dat wij de noodige zelifetandighedd bezitten. renin Baai1 Conuaf Do Daily Express" meent, blijkens een bericht van Renter's bijzo nderen dienst te weten, dat Lenin binnenkort te Riga zal aankomen. Het gerucht wil, dat hij voornemens is naar Genua to gaan en dat hij alles in het werk stelt om een mislukking der conferentie te voorkomen, V®rapr«!d rtl®uw« BEN BELANGRIJK BELGISCH—i DUITSOH PBOOES. Den 3eu Mol zal voor een gemengd Bel- gisah-Duitsch arbitragehof, dat voor doze gelegenheid speciaal to Gonève bjjoenkomt hot procos in bohandoling komeD, hotwelk de Belgische maatschappij, do Compagnie Intornationalo des Wagons-Lits den Duit- soheu Staat heeft aangedaan. Dezo maat schappij bozat vóór don oorlog in Duitsch- land een aanzienlijk materiaal, waarop be slag word gelegd. In overleg mot do Duit sche regooring werd door de eequester- autoriteiten een duedauige procedure ge volgd, dat het geheele Belgische materiaal in den loop der oorlogsjaren word overge daan aan een niouwo opgerichte Duitsche maatschappij, de Mitropo. De Compagnie des Wagons-Lits eischt nu de teruggave van al het material dat haar is oatuomen, alamede een vergoeding voor de geleden schado. Deze eischen ver tegenwoordigen een bedrag van dertig millioou. Do zittiugon zullen worden gepresideerd door Paul Moriand, deken der rechtsge leerde faculteit te Genövo, bijgestaan door do hoeron Alboric Rolin, Belgisch arbiter on Iloeno, Dnitsch arbiter. België zal door Georges Sartini, Duitschland door Justiz- rat Lehuard worden vertewoordigd, terwijl Paul Hoyanans de Belgische maatschappij zal verdedigen. RUSLAND EISCHT SCHADEVER- COEDINC VAN POLEN, De vertegenwoordiger van1 Polen te Moskou heeft van de Sovjetregeering een nota ontvangen, waarin wordt aan gedrongen op vergoeding der schado, welke door de benden van Petljoera in de Oekraine en andere gebieden van Wit- Rusland is aangericht. De commandant van het district Po- trograd gelastte, de grenswachten te versterken in verband met mogelijke in vallen van buitenlandsche benden, MONTENEGRO WEER ONAFHAN KELIJK? Een delegatie uil Montenegro, die zich in Genua bevindt, heeft met de verschil lende delegaties der conferentie over de kwestie der onafhankelijkheid van Mon tenegro besprekingen gehouden. In geheel Italië worden thans prppaganda- vergadenngen gehouden voor do onaf hankelijkheid van Montenegro, DE INTERNATIONALE LEENINQ VOOR DUITSCHLAND. Uit Genua wordt gemeldDe com missie, welke door de Commissie van Herstel le Parijs is benoemd en waar toe van Duitscho zijde staatssecretaris Bergmann behoort, zal waarschijnlijk be gin Mei te Genua bijeenkomen om to beraadslagen over de mogelijkheid van een internationale leening. EEN VERKLARING VAN MORGAN. Naar do Engelscha bladen uit New- York vernemen heeft de Amerikaansche bankier J. P. Morgan verklaard, dat Duitschland op zekere voorwaarden en onder zekere garanties to New-York ge makkelijk een groote leening zal kun nen sluiten, Morgan heeft dc uitnoodiging van de Commissie van Herstel aanvaard om in de commissie van experts zitting te ne men, die over de voorwaarden heeft te beslissen, onder welko aan Duitschland zal worden toegestaan een internatio nale leening aan te gaan teneinde zijn chadeloosstelling te 'kunnen betalen, DEMOBILISATIE VAN HET RUS SISCHE LECER. Den vijfden Mei zal to Moskou de zitting van het pan-Russischc uitvoerend comité dor Sovjets worden geopend, Dc agenda bevat o.a. een bespreking van de kwestie van een gedeeltelijke demobi lisatie van het roode leger, ingeval voor Rusland te Genua gunstige resultaten zullen worden bereikt, Stadsnieuws GRENSREGELING, Woensdagavond onder voorzitterschap van den Burgemeester, den heer C. Maarschalk, weder een vergadering van de commissie uit de ingezetenen, die het ontwerp tot wijziging van do grens der gemeente heeft te beoordeclen. Ditmaal was onder de leden van de commissie niet zoo veel belangstelling als vorige keeren, toen, op een enkel lid na, do Commissie voltallig was. Van de 25 leden die do Commissie telt, waren er niet minder dan n afwezig, Aan de orde kwamen de quaestiëa van de schadeloosstellingen en de waoht_ geldregelingen. Bij het eerste punt werd, na een kleine gedachienwisseling, op voorstel van den heer De Boer, besloten om in art, 15, dat spreekt van de bere kening der schadeloosstellingen aohter woorden: Daartegenover wordt reke Feuilleton n?ng gehouden met Eet bedrag, waar-' mede de gemeente, tengevolge van de verkleining van haax gebied, hare uit gaven iaj kunnen beperken", te voegen: „en met do voordeelen die de gemeente verkrijgt door uitbreiding van haar gebiod"B Ten aanzien van de wachtgeldrege lingen had do afdeeling Haarlem en Om streken van den Ned, Bond van Ge meenteambtenaren een adres ingediend met verzoek om in art, 20 van hot ont werp eenige aanvullende bepalingen op te nemen. Verzocht was het volgende op te nemen 4 a, Verhooging van bezoldiging, waarin begrepen toekenning van een toe lage of van emolumenten, verkregen, na aanvaarding van een betrekking als in het vierde lid bedoeld, in de nieuwe gemeente Haarlem, strekt niet tot ver mindering of opheffing van wachtgeld. 7 a. In verloop van den in het ie lid genoemden termijn van 10 jaar of vroe- ger, indien de betrokkene den hoogsten leeftijd heeft bereikt, waarop hij, bij nict-opheffing van zijn ambt of betrek king, en bü voortgezette handhaving daarin, wegens het bereiken van den vastgestelden hoogsten leeftijd, waarop het dienstverband moet eindigen, ont slag zou hebben verkregen, wordt hem verder een pensioen verzekerd, golijk aan het hoogste pensioen, dat aan do betrekking, waarin de betrokkene werk zaam is geweest, onmiddellijk voor do opheffing daarvan bereikbaar is, 10 a. De ambtenaar, die tengevolge van deze wet in het belang van den dienst moet verhuizen, heeft recht op vergoe ding van de terzake der verhuizing ge maakte kosten ten laste der gemeente Haarlem, Gelijke vergoeding wordt ver leend van de bijzondere kosten welke ge maakt moeten worden tot vervulling der nieuwe betrekking, indien dat noodig is doordat geen geschikte gelegenheid tot verhuizing bestaat. Tenslotte word vecraooht 10 aldius te lezen Hoofden en onderwijzers van oporabare scholen, alamede do touirg©- mecsbcr en vaste ambtenaren der ye- meemton Schoten en SpaaaTidlani heb ben voor eenmaal de keuze om aan spraak to maken voor het 'verkrijgen van wachtgeld, tenzij volgens deze wet, tenzij volgens art. 51 der L.O.-wot 1920. En die lezing van Ged. Staten kwa men niet voor de woorden „alsmede de burgemeesters en vaste uauibloina- ren dei- gemeenten Schoten en Spaaro- diam I Benige gedoebtemv isseling ontstond over de vraag of de commissie al dltun niet dit adres diende te behandelen, In dit debat betoonde de heer Goed hart zich er son voorst and ar van om het wel te behandelen. De hoer Krelage maakte de op merking dat geen enkel ambtenaar van Haarlem, naar het hem voorkomt, onder dfeze bepaling valt. Indien dat inderdaad zóó is, dan meent spr-, dlat dó commissie goed zal doen met dót adres niet te behandelen. Haarlem moet toch reedb het gelag betailieai. Do hoor Goedhart zetto uiteen, dat, Indien de annexatie tot. stand komt. ook HaarTamsche amlbt&naron onder dezo bepalingen kunnen vallen. De diensten worden dan uitgebreid en het zou kimman gebeuren dlat bijv. een ambtenaar In een ander doel van de vergroot© gemeente een. standplaats kreeg Verder zeldio apr., diat in ondiere ontworpen van annexatie wv>! bepa lingen voorkomen ails die liet adres vraagt. De hoor De Boer oordeelt dat de com missie het gelieoie ontwerp dient to be handelen en dat het voor liaar verant woording is hoe het geheele ontwerp er uit ziot. De hoer Krol age zette uiteen dat 't hier niet gaat om een artikel waarbjj eon speciaal Haarlemseh belang is betrokken. Er ia dus geen reden voor de Haarlem seh e commissie om ia 't ontwerp oen ver andering aan te brengen, die geldt amb tenaren uit andere gemeenten. Indien Haarlemsche ambtenaren naar oen ander doel der gemeente worden over geplaatst dan zal voor hen wel ecu rege ling worden getroffen. Spy. stelde dan voor het adres niet vor der in behandeling to nemen. Do heer Goedhart zeide mede do Techtspraalc van die ambtenaxon to willen mgolen die straks in dienst dor gemeente Haarlem zjjn en daarom er prys op te stellon dat het adres wordt behandeld. Met drie stemmen voor wordt hot voor- stel-Krelaga verworpen. De hoor Goedhart verdedigde daar na opnemiug van de leden -la en 7a. Tot opneming daarvan in art. 20 werd op zjjn voorstel besloten. Togen lid 10a en de andoro lezing van lid 10, die was gevraagd, worden bezwa ren geopperd. In dezen deed de hoor Goed hart goon voorstel. De commissie komt nu nog eenmaal by- een tot vaststelling van het rapport, dat door de commissie van redactie zal wor- outworpen en dan aan de oommissie tor goedkeuring zal worden voorgedragen. PERSONALIA. In het bestuur der Nederlandsohe advocatenvereeniging hoeft zitting Jhr. mr. F. W. van Styrum, HARIN&VISSOHERIJ, Reeds eerder hobben we, ook lu Ons blad gewezen op de groote moellykhedon en do benarde omstandigheden waarin dit voor ons land zoo belangrjjka bedryf verkeerde. Daar ne de bolotselen om to monsteren mede door etenn van do ovorhoid zjjn weg genomen, is het oen verblijdende tijding dat men op onze visschorsplnatsen thans woor aanstalten mankt voor „do teelt" Hierdoor krijgen weer velo handen werk. Ging men andere jaren roods in April zoo- waarts, door het wat laat tot stand komen der voornoemde regelen zal hot wel Mei zijn eer de eerste logger naar zee gaat. Zoo gaat men weer met nieuwen moed bogin- nen en haast mon zich omdat in don re- gol de eerste reizen mooie bosommingen brengen en ook degene die hot oorst weer keert daartoo de moeste kans hooft. Voor- .1 wanneer men de midsmnmorharing aan- -oort. Na de oorlog met haar voedselge brek voorbij 13 zijn do haringotora als van- zelve woor kieschkonrigor goworden. In don oorlogstijd toen alle hnxingsoorton gretig aftrek vonden gingen onze vis- sokers naar het hoogo Noorden. Vooral by de Vlklngbank werden flinke vangsten gedaan en al was do kwaliteit der aldaar gosohoton haring niet prima men maakte toch flinke besommingen. Nu echtor wil deze schrale, droge haring nlot moer, evenmin als do witte veeuaardappolou. De eclito midsommerhnring vindt echter veel aftrek. Helaas was do vangst dezer soort in tegonstoUing met 1920 liet vorige jaar schraal. Laat 011a thane hopen op zegen zoowel voor Teoders als vissohers, die vooral het vorige jaar zooveel telourstcl- ling hebben ondervonden door slechte vangsten en geen voldoende afzotgobied. Ons land toch verbruikt maar oen klein deel dor vangsten; moet men dus (lo aan gaan opslaan dan .krijgt men een her haling dor laatste jaren; welke zoo nood lottig waren voor dit bedrijf. De betrokkenen zien dan ook mot span- iing uit naar Genua of dat misschien oonigo oplossing kan brengen of dat het Duitsck-Bussischo verbond ons harlagbo- dryf weer haar vroegere afzetgebieden te ruggeeft. Immers Duitsohlaud on Rusland aren onze groote afnemers. Gelyk op zoovelerlei gobied van handel 1 nijverheid is door de uitschakeling dier lauden op do Europeescko marlet ook het vissokory-bedryf aan lagor wal goraakt. Zoo gaat het dus maar alles „op hoop van zogen",- Opmerkingen uit tie DE DRINKFONTEINTJES. Men vestigt onze aandacht op de drLakfontomLjes, welke langs de openbare wegen geplaatst zijn. Het is schrijft de iaiaender vri j wél onmogelijk, hiervan <februilc to mu ite» zonder den kroes die er hij hangt, of in het (niet altijd schoone) „paardeaibokje" ligt, aan den mond to zetten. Onooodig to zeggen, diat vele menschen liever dorstig blijven. Daar publiek© drinkkroezen int an dere landen reeds lang zijn afge schaft omdat zij geacht worden haar den van besmetting te zijn, wordt liet toch tijd, dat men.ooit liier in dezen een stap vooruit doet. Vooral daar een kleine verandering geheel afdoen de zijn zou. Door het waterpijp je Iets langer te maken, met het einde ervan omhoog gebogen, zou het wa ter vertikaal omhoog spu.iteau Met donzelfden waterdruk van thans zou men dian, zon dor gebruik van den in fee leerenden kroes, zeer goed zijn dorst hummen lessohen. Uitgaan BRUINE SUIKER Zaterdag a.s. geeft de N.V. Hot HofstadéToon'eel, directie: Cor der Lugt Melsert, van Eysden l'artaud, alhier een enkele opvoering van Bruine Suiker, het succesblij spel vam dit seizoen, vam Lady Lever. Uit is kimsiMen SCHOTE/N SCHOTEN's CHR. GEMENGD KOOR. In de Juliamakerlt, die bijna ge- iteel bezet was, gaif Sohoten'3 Christe lijk Giameingdl Koor Woensdagavond onder ieidwyj van zijn directeur, dien heer Jac. Zwaan, een concert met medewerking vaat het gemengd dub bel kwartet ,,J. S. Bach", uit Aanstel^ dam, en van dat hoer N. Pielstroom, bariton, ëvaneiems uit d'e 'hoofdstad. De egre-voorzitter, Ds. .M.G. Blauw, opende de uitvoering met gebed, waamoa de heer Jac. Zwaan eenige nummers op het orgel ten gehoore bracht. Het koor zong daarop twee liede ren. „Op de levensreis" van G. Neiu- mark en „Morgenstond" vam Jac. Zwaan. Vooral het eerste maakte dlopr zijn reinheid van klank een d'le- pen indruk. De banton Pielstroom bracht twee liederen vam Bach tem gehoore, name- tijk: „O, Jesulein Süss o Jesulein mild" en „Jesus, unser Trost und Leben". Met veel aandacht wei-den deze bekende liederen aangehoord en was dit* concert niet in oen kerk gebouw gegeven, stellig ware den hêeï Pleïeïrööm, 'did ovdr eert mooi en warm stemgeluid beschikt, een luid appLaus ten deel gevallen. In de tweede helft van den avond zong da heer Pielstroom nog „Aria Eli as" van Mendelssohn en „Gij badt op eenen berg alleen" van Co- th.ari.ua vain Hemmes. Hot gemengd dubbel kwartet „J. S. Bach" had ge an geringe taaie op zich genomen. Het zong namelijk niet minder dan vijf liederen: „Ecce Quomodo Moritur" van Jos. IIa,ydn, „Trauergegang" van M. Blummer, „Zondagmorgen" van Jac. Bonset, „Die Vesper" van L. v. Beethoven en „Slaap zacht" van Jao. Bonset. Behoudens enkele kleine ongelukjes in den samenzang, werden deze liederen ook verdienstelijk ten ge hoore gebracht. Het geluid werd hij do zachte passages heel mooi be dwongen. Vóór die rustpoos zong het koor nog „lm 't, Woud" van Jac. Bonset, Het opende do tweede helft met „Voor waarts" van J. Oilman, waarna het tenslotte nog de twee volgendie liederen zong: ,.Avo Varum Corpus" vam N. A. (Mozart en „Domino, Sal- vojm Sao Reginiaan" van A. Criesem. Toen het programma afgewerkt was, nam Ds. Blauw het woord. Hij wenschte do veraemigimg mot deze eerste uitvoering geluk en meende het welgeslaagd te mogen noemen. Hij hoopte, dat de heer Zwaan de voreemiging tot steeds grooter bloei mocht brengen en sprak tenslotte den wenscht uit, diat het gehalte steeds toeter zou worden. Nadat Ds. Blauw ook aan den lieer Pielstroom em het gemengd dubbel kwartet „J. S. Bach" zijn dank had betuigd, sloot hij de uitvoering op de gebruikelijke wijze. Binnenland NACHTELIJKE OVERVAL, Te Roggel (L.) werd een dezer nachten de onderwijzer M„ die juist te bed lag, door twee onbekende, inbrekers overvallen, met een revolver bedreigd en gedwongen zijn geld af te geven. M, trachtte do lot nog toe onbekende individuen met een bankbiljet te paaien, doch dat ge lukte niet.- Zij cisohten al zijn geld op. Eerst toen M. aan bun verlangen! vol deed, lieten zij dezen verder ongemoeid en namen de vlucliL BRANDSTICHTING.- Men meldt aan „Het Volk" Te Onstwedde is de werkman Beekman en zijn vrouw we gens brandstichting gearresteerde NOC 1K MILLiOEN VOOR DEN WONINGBOUW IN 1S20. Bij wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk Arbeid der Staatsbegrooting 1920 worden de bijdragen van liet Rijk aan gemeenten ter tegemoetkoming in de betaling van de annuïteiten, strek kende tot voldoening van renten en lossing van d'e voorschotten uit 's Rijks kas verstrekt voor de doeleinden in 7 der Woningwet omschreven, verhoogd met f 1.500.000 tot 1.750.000, NEDERLAND EN SERVIë, De diplomatieke betrekkingen tussohen Ne derland en Servië zijn hersteldj MOTORONGELUK, Te Hugo- waard reed de motorrijder G, in volle vaart tegen een bakkerswagen aan mei het noodlottig gevolg, dat hij met gebro. ken been in beden'kelijken toestand naai het St. Elizabeths-Gestdoht te Alkmaar moest worden vervoerde ACTIE TEGEN DE ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. Heden, Donderdagavond, zal in café „R'iche" te Den Haag in overleg mei den Bond van Besturen van Vexeenigin gen voor den Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand en de 's-Gra- venhaagsche R.-K. Middenstandsveree- niging „De Hanze" een vergadering ge houden worden ter bespreking van middelen, welke kunnen leiden tot een spoedige afschaffing van do Zakelijke Bedrijfsbelasting.' De heer W. O.- A.- Koster, gewezen lid van den Gemeenteraad, zal deze gadering leiden.- Als voorloopig comité van actie fungeert het bestuur van de Ilaagscho afdeeling van den Bond van Wasolïindustrieelen, In deze vergadering wil men een de finitief comité van actie vormen, dat tot taak zal hebben de kracht van do te genstanders der Zakelijke Bedrijfsbelas ting 10 concentreeren, 'T SCHEELDE MAAR ééN LETTER. Dezer dagen, schrijft De Stand., deden een vijftal leerlingen van eem kweek school uit 't Noorden des lands examen vooT 'handwerken. Een slaagdo en zond vanuit Groningen, waar zij 's nachts overbleef, een telegram: Alleen geslaagd. Onze uitstekende telegraafdienst maak te er van Allen geslaagd. Groote vreug-. de dus bij ouders, directeur en leeraxes van de kweek. Met bloemen zou men de gelukkigen bij bet station; ontvangen. De trein stoomt binnen, envier ge zakte meisjes stappen uit.__ Pijnlijke situatiel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per i«fxel. Rè. wal ein huil. Szfóh.!;: ma beginnen gewoonlijk duarniede Waeht geen seconde. Neemt direct de - Abdijsiroop HULP AAN RUSLAND. De Hol. land-Amerilca Lijn heeft aangeboden het vrachtvrij vervoer van levensmiddelen bestemd voor hongerend Rusland mot het stoomschip Warszawa, dat 10 Mei naar St, Petersburg vertrekt. AUTOBOTSING.- Op den Leid- ichen straatweg, onder Den Haag, kwa> mea twee auto's met elkaar in botsing, Do eene auto, die van de firma Vroom en Dreesman, werd licht beschadigd. Da andere, van den heer C„ te Deu Haag, werd geheel in stukken gereden. HOE EEN TYPHUS EPIDEMIE GESTUIT WERD. Vail bevoegdo zijde deelt men aan lhefc N. v. d, D. het volgende mode over do be strijding der typhusepidemio te An- De typhus welko zich in het mid den der maand Februari schrikba- •end'!, uitbreidde on in één gezin drie slachtoffers eisolrie, is tot staan gekomen. .Sedert 18 Maart heeft zich geen nieuw geval voorgedaan. Het iemeentebestuur is in overlog met len Inspecteur der Volksgezondheid overgegaan tot He' verbieden van deu verkoop van ongekookte melk. In ver band mot de zeer hooge kosten (pl.in. 100 per dag) werd hot verbood wo- der ingetrokken. Naar aanleiding van een door genoemden inspecteur ge houden lezing, inzake de beteugeling der ziekte en een opwekking om zich tijdelijk onvatbaar t0 maken tegen de febris typhoidea werd van de gelegen-' heicl om zich te laten inspuiten met typhusvaccin een zeer ruim gebruik gemaakt. Van de 3400 inwoners heb ben zich pl.m. 2200 laten inspuiten, zoodat aangenomen kon worden, dat de raadgeving algemeen ia nageko men, indien men van het totaal af trekt diegenen welke reeds typhus ge had hebben en daarom onvatbaar rijn en die welke wegens ouderdom zich niet naar de bestemde pla'als kondeü begeven, alsmede dab doel der ge meente (pl.m. 500 inwoners) hetwelk geheel van de bobouwde bom is afge scheiden. Zonder voorbehoud werd door de medici aangenomen dat de besmettingshaard bij een der vee houders was ontstaan. NOORD-HOLLANDSCHE VEREENIi CINC. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE RAADSLEDEN. Gndiör leidli-ne van den beer- Abra- barna, Md van den gemeenteraad vau Amsterdam, ia In American te Am sterdam o-pgerkM, zoo meldt het ïïlb'M.een Noord-Hoilhandsobe ver- eenieane van vriizioinig'-dciaiocratisohe raadsleden en burseanieestera, diie te vens een onderdeel zal vormen van dB ailgemec-are voreeni^ing. Reeidb traden een 40-haJ leden toe, (onder wie ook enkele vrouwelijke raadsleden), terwijl die toetreding van nog velen wordt ver wacht. Aan een voorioopige commissie bestaande uit mevrouw AukesTim- rners, raadslid. Allernaar, en die h&eren Abrahams, Zeeman, raadslid Goster- leek. Sllnigenlberg, wothouder, Haar lem, en Kooiman, burgemeester, Par mer end. werd de verdere vo.orlbe- reidli/ng opgedragen- Besprekingen werden gevoerd over de financieete en andere gevolgen der Dager-onderwijs wet 1920. De vereeaigtng zal trachten invloed te oefenen op de komende ber zriiening dier weit, inzonderheid tot ver- miinidlering va® de daaruit voor de ge meenten voortvloeiende financioele lasten. Da Grondwetsherziening DE NIEUWE WETSONTWERPEN DER REGEERINC. Bij de Tweede Kamer zij® thans in gediend vier wetsontwerpen inzake de G'ixuxl wetsherziening. Het derde Hoofdstuk is weder inge diend, beihouiderifc dtee wijziging, dat de zittingsduur der Eerste Kaarter wordt verlengd tot G jaar, gepaard met atreding va® de helt der leden om de drie iaar. Het nieuwe voorstel tot' herziening der Adlditioneelo artikelen bevat geen wijziging-en meer van de Kieswet of ProvinoiiaJjö wet, zoodat een beslis sing over evenredig kiesrecht voor de Eerste Kamer wordt verdaagd. Ook as vervallen de terugwerkende kracht voor penei-oenen van Tweede- Kamer,ted-an, terwijl belet wordt aan det wethouder aan Weduwen- en WeeaeiKpeneioen terugwerkende kracht te verleenen, verder dan tot 1 Januari 1921. Biet vierde hoofdstuk is opnieuw aanhangig gemaakt, zonder de bepa ling betreffende on-tbindbaarheid van de Provinciale Staten, in verband waarmede ook in art. 73 van het twee de Hoofdstuk wijziging is gebracht, (Naar het Amerikaansch) van JACK LONDON, 32) Ik wendde mij aif, toen een luid: ge schreeuw mij andermaal den blik naar zee deed richten. Een half do- ai j 11 andere haaien waren verschenen, kleinere, negen a tien voet lang. Zij vielen hun hu-lpeloozen makker aan. Zij scheurden hem in stukken en ver slonden hem, tot er niets meer over bleef van het reusachtige monster. En daar voor mij bij die verschansing lag bet groote hart en kl-opte nog steeds. HOOFDSTUK XXIV, De reis is voorbestemd tot rampen eu onheil. Ik ken Pike nu. en als hij ooit do identiteit van Mellairo ont dekt, zal er een moord geschieden. Melis,irc is_ Mellaire niet. Hij is niet ui' Georgië. Hij komt uit Virgi- ï1,1-3", ,Zl'jn nnam is Waltham, Sidney W altham. IIij behoort to1 ué Wal- *,hjim3 van Virginia, een zwart schaap zoker» maar toch oen Wal'ham. Daar van ben ik overtuigd, even vast als ik overtuigd ben. dat Pike hem zal vermoorden, als hij hoort, wie hij is. Laat ik vertellen, hoe ik dat on'dekt heb. Gisterenavond kort voor mid dernacht ging ik naar de kampanje' om nog een luchtje te scheppen. Pike had de wacht en ik liep met hem op en neer, terwijl hij mij van zijn leven op zee vertelde. Dab doet hij dikwijls als hij in zijn humeur is, en meer dan eens heeft hij met trots ja me1 eerbied van een meester ge sproken, met wien hij vijf jaar hoeft gezeild. „Den ouden kapitein So- rners", zoo noemde hij hem „den besten, eerlijkaten, edelsten man, waaronder ik gezeild heb, meneer". Nu, gisteravond kwam ons gesprek op treurige onderwerpen en Pike, die slechte, oude man, weidde breed uit over de slechtheid der wereld en over de slechthoid van den man, die kapi tein Somers vermoord had. „Hij was een oud man, over de zeven tig", ging Pike voort. „Ik heb ge hoord, dat hij een beroerte heeft ge had ik had hem jaren lang niet go- zien. U begrijpt, :1c moes1 ver van do kust blijven wegens moeilijkheden. Eu die duivel van een tweeden stuurman heeft hem 's nachts in bed dood geslagen. Het was vreeselijk. Later hebben ze het mij teld. Het gebeurde te San Francisco aan boord van de „Jason Harrison, nu elf jaar geleden. „En weet u, wat zij deden? Voor eerst schonk men den moordenaar 't leven, hetwiil hij opgehangen had moeten worden. Hij wendde krank zinnigheid voor, een gevolg van een snede, in ziin hoofd, dien een gekke scheepskok hem had toegebracht. En toen hij zeven jaar gevangen gezeten had begenadigde de gouverneur hem. 't Was niet om hem, maar hij behoor de tot een invloedrijke, oude Virgini- aansehe familie, de Wahhams u zult wol van hen gehoord hebben en die deden alle moei'e voor hem. Hij heette Sidney Waltham." Op dat oogenbhk klonk het sig- unal een kwartier voor de afwisse ling dor wacht van het roer en werd hot herhaald door den uitkijk voor aan den bak. Wij stonden bij do aftrede der kampanje. Hot toeval wilde( dat Mellaire een kwartier te vroeg was en de ladder opkwam en naast ons stond, terwijl de eersto stuurman zijn verhaal besloot. „Ik gaf er niet cm," ging Pike voort, „zoolang hy nog gevangen zat. Maar toen hem genade werd gosohon- lcen na slechts zeven jaar, zwoer ik, hem te zullen pakke:En dat zal ik ook. He1 ja een ellendige, gekke we reld, maar ik geloof aan voorgevoe lens. En ik weet, dat ik hem in han den zal krijgen." „Wat wilt u dan doen?" vroeg ik. ,,Doon?" In Pike's stem lag ver bazing .over zulk een vraag. „Doen! Wel, wat deed hij met den ouden ka- -itein Somers Sedert drie jaar is ij echter verdwenen. Ik heb nooit meer iets van hem gehoord. Maar hij is een zeeman, en den een of anderen tijd zal hij weer naar zee teruggaan, en eons...." Bij het licht van een lucifer, waar mee de tweedo stuurman zijn pijp' aanstak, zag ik Pike's stevige armen en groote gebalde vuis'en zich ten he mel heffen, en zijn van woede ver trokken gezicht. In datzelfdo oogen bhk zag ik ook, dat de hand, waar mee Mellaire den lucifer vasthield, beefde, „En ik heb zelfs nooit een portret van hem gezien." voegde Pike er bij. „Maar ik heb een algemeeno beschrij ving van zijn voorkomen en hij heeft een duidelijk kenmerk. Daaraan zou ik hem zelfs in" het duister kennen. Al wat ik te doen heb, is te voelen. Don een of anderen dag zal ik mijn vingers in dat litteekeri steken." „Hoe zeide u ook weer, dat de ka pitein heette?" vroeg Mellaire als ter loops. „Somers de oude kapitein So mers," antwoordde Pike. Mellaire herhaalde den naam eenige malen en vroeg toen i „Was hij dertig jaar geleden kapi tein van de „Lammert, oor?" Dezelfde man." „Ik dacht al; dat ik hem kende. Ik lag in dien tijd voos anker in een schip naas' het zijne in de Tafelbaai.' - „O, de slechtheid der wereld, do slechtheid der wereld," prevelde Pi ke, terwijl hij ich omkeerde en weg gittg- I)c wenschte den tweeden stuurman goedon nacht en was op weg naar beneden, toen hij mij met zachte stem nariep: „Meneer Pathurstl" Ik bleef staan, en toon zeide hij haastig en verlegen ,,'t Is niets, meneer... ik vraag u verschooning.... ik., ik heb mij be dacht". Beneden in mijn kooi was ik niet in staat tot lezen. Steeds moest ik den kon aan wat zoo even op het dek was voorgevallen en mijn verbeelding too- verde mij do vreesclijfcsto tooneelen voor oogen. En toen kwam Mellaire. Hij ging door de groote achterhut en Bloop zoo naar mijn hut. Hij trad binnen zondor geruisch te malcon en drukte zijn vinger waarschu wend tegen do lippen. Eerst toen hij naast mijn kooi stond, sprak hij fluisterend: „Vergeef mij, meneer, meneer Pafc- hurst,.... vergeef memaar, ziet u, ik ging juist voorbij, en ziende, dat n wakker was... dacht ik... dat liet u niet lastig zou zijn... ziet u, ik zou u wel een kleine gunst willen vragen.... als het u niet lastig ig meneer... ik., ik...." - Ik wachtte, dat hij zou voortgaan en in de pauzo, waarin hij naar woor den zocht, scheen hot mij toe, dat de diep achter zijn oogen verborgen ziel op het punt was los te breken en zich op mij te storte^. ,Wg1, meneer," begon hij weor, ar nu samenhangender, ,,'t is maar 1 kleinigheid dwaas van mij na tuurlijk eon gril om zoo to zeggen maar u zult u herinneren, dat il in 't begin der reis een litteeken op mijn hoofd liet zien niet van veel beteekenis dat ik opdeed bij een ongeluk. Het is zoo leelijk, dat ii' tracht het te verbergen. Ik zou nie' gaarne willen, dat juffrouw West het wis1. Een man is een man, uri neer u begrijpt u hebt er toch niet tegen haar over gesproken ,,Neen", antwoordde ik. „Toevallig niet". „Noch tot iemand anders? bijv. kapitein West? of meneer Pike? „Neon, ik heb er niemand iets van gezegd", verzekerde ik. Hij kon de verlichting, welke gevoelde, niet verbergen. Zijn i10"' ding werd zekerder, de verborg® ziel trad dieper terug. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6