Velser Brieven. Büitenl8nösch_0v8rzicht HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 APRIL 1922 TWEEDE BLAD Aardrijkskundig Post op Zondag. Uitbrei dingsplan. Banken voor bijzonder onderwijs. - A '..fll'ii gen. vraagstuk. Onder do dertien punten dio de raad Dinsdagavond te behandelen had waren i- vier dio uitgebreide be Bprekmjen uitlokten. De 1-Meidag ral me' als ieestdag worden erkend, *1 ia do tegenstand me' meer zoo groot als dio een tiental jaren gele den geweest zou zijn bij een dergelijk verzoek. De postbestelling op Zondag is nog niet van het programma afgeraakt, de ntemmen staak'en over het voorstel, de raad was niet voltallig en dus moe' er nog eens over gesLemd worden. Dc burgemeester vond dit wel het onge lukkigste wa' vr mee kon gebeuren, Uw briefschrijver ook, hij had liever gezien dal het voorstel tot afschaf Fmg was verworpen, niet omdat hij een voorstander is van Zondagsar- beiu, maar omdat een vooruitgaande plaats als Velsen niet met dergelijke maatregelen achteruit gezet mag wor den bij grootere plaatsen. De slem uit den raad die zeide dat degenen die zich hier willen vestigen direct zoo'n dorpsch idee krijgen van onze gemeente als ze merken dat ze hun Drieven niet eens meer krijgen na 7 uur 's avonds en op Zondag, moet nog wat meer weerklank vinden, dan keldert het voorstel den volgenden keer we. Het uitbreidingsplan is na een dis cussie van een uur (over detailpun ten) toch aangenomen, er was maar één stem tegen, die van den heer Tu- genius. Nu nog naar Gedeputeerden, het is le hopen dat die ook geen be zwaren hebben. Ik zou niet durven beweren dat ik veel verstand, zelfs niet dat ik eenig verstand heb van uitbreidingsplan nen of van stedenbouw. Wie van de raadsleden echter wel? De heer Tu- senius weegt de bezwaren misschien wat zwaar, maar toch is er cenige waarheid in dat de raad zoo maar met over een dergelijk ding kan oor dcelen. Daartegenover staat da' ook andere dingen aan ambtenaren over gelaten worden, moeten worden, die wél verstand van die dingen hebben. Vertrouwen in een ambtenaar is veel, zoo niet alles waard voor een ge meente. Wanneer iemand gaat proeedeeren neemt hij een advocaat in den arm, wa1 die er van terecht brengt moet nog blijken, maar men neemt na de beslissing toch aan da' er recht is geschied. Het is ten slotte misschien de vraag of het goed is dat de raad in deze en dergelijke gevallen de bo slissing iu handen heeft. De specialiteiten op stedebouwkun dig gebied die het werk van den heer De Jong naar waarde konden schat ten (en juist meenden te moeten prij zen) zijn in den raad niet genoemd, hè' kan daarom geen kwaad ze nog mede le deelen, het zijn Dr. Wenting uit Utrecht en Prof. Dr. Valckenier Kips uit Den Haag. Zouden Gedeputeerden ook deskun digen raad inwinnen? De belastingverordeningen zijn in een rijksjas gestoken, voor de ge meentenaren wordt het er nie' veel anders van. De kantoorbedienden krijgen niet de gevraagde uitkeering aan uitge trokken werkloozen. Er is ook nog altijd niet een beslissing over de ui'- keering aan allo uitgetrokkenen, maar die is blijkens de mededeeling van den Burgemeester toch spoedig 'e verwachten. Of het voorstel me' een speciale be doeling no. II op de agenda had ge kregen is niet gebleken maar het was, het zij den heer Sluiters toege geven, een beetje gek dat banken clie niet geschikt zijn voor het openbaar onderwijs, wel to gebruiken zijn voor het bijzonder onderwijs. Waar een wil is. is een weg. De zwaarte der banken woog zwaar bij het bepalen van de geschiktheid. Niet zwaar woog het feit dat de banken goed koop weggaan, er zou anders 'oen op een of andere manier voorzien moe ten worden in don schoolbankennood bij het bijzonder onderwijs. Nu is de gemeente nog voor een koopje klaar. Reeds twee jaar wachtten de IJ- muider boekhandelaren op een be slissing van den raad over een verzoek van sommigen hunner om het slui tingsuur te bepalen op 8 uur en op Zaterdagavond 9 uur. De heeren weten het nu, voor hen geen andere sluitinesuren dan voor do overige winkeliers. De politieverordening is aangevuld en gewijzigd, de bebouwde kommen zijn van officieele nieuwe grenzen voorzien. De vliegers moeten voor taan boven Velsen vliegen met een dubbelen decimeter in de hand, om ieder oogenblik te kunnen nagaan of ze ver genoeg van den grond verwij derd zijn. Een tweedehands diep lood kan goede diensten doen. Degenen die deze brieven lezen pillen zich misschien herinneren dat ik reeds eenige malen heb gevraagd waar ligt Santpoort en waar liggen de aodere deelen van do gemeente, welke zijn de grenzen? Ik weet het nu, had het reeds eer der kunnen weten als ik maar de moeite genomen had de poli'ieveror- ning na te zien, ik zal u bier weer geven wat men onder de bebouwde kom van Jan Gijzenvaart verslaat „het gedeelte, begrensd ten zuiden door de grens van do gemeente Bloe mendaal (dat i8 waarschijnlijk dezelf de als de grens van de gemeente Velsen 1 Velsenaar) van af de spoor baan in Westelijke richting; ten Wes ten langs de grens der gemeente Bloe- mendaal tot aan de Velserenderlaan ten Noorden door een lijn, getrokken in het verlengde van de Velserender laan tot op een afstand van 80 7?elcr ten Oosten van den Brederoodschen- weg; vervolgens begrensd door een lijn op ëO meter afstand ten Oosten van den Bredcroodschenweg en ten Noorden van den Duinweg if Dui- velslaanten Ooaten begrensd door de spoorbaan van af 80 meter ten Noorden uit den Duinweg of Duivels- laan tot aan de grens dor gemeente Eloemendaal. een strook grond, gelegen ten Zuid- Oosten van den Bloemendaalscbo- straatweg (Wüstelaan) tot op 250 me ter uit den spoorovergang gemeten langs dien weg in Noord Oostelijke richting en ter breedte van 150 me ter uit do as van dien weg". Vooral snel lezen. Wie een beetje gauw met dit aard rijkskundige vraagstuk klaar is kan een moeilijker opgaaf krijgen, nl. de afdeeling Santpoort. Do rondvraag was dezen Keer als een tweede raadsvergadering, maar zoneter vaste agenda, l'e weg naar Spaarndam kwam via den heer Net- Bcber op het tooneel, mep-ouw Kei- rebijn vond dat er te weinig druk op het gas stond en de wethouder van gas en water, die aan het euvel dat Mevr. Kerrebijn noemde niet veel meende te kunnen doen, verblijdde ons met een halve toezegging, da1 de gasprijs eerlang met 2 centen per M3. verlaagd kan worden. Tot slot een flauwiglieidje. Onder de niet bestelbare brieven voor IJ- m ui den was er een, gericht aan Kal- testaart. Kan men het begrijpen, da» er op lJmuiden geen katte&taart te vinden ïb bij zooveel vischaanvoer VELSENAAR. LLOYD CEORCE OM OEN OPPER- LLODY CEORCE OM DEN OPPER STEN RAAD TE CENUA BIJEEN TE LATEN KOMEN. E RUSSISCHE QUAESTIE. De conferentie te Genua zelf is even op den achtergrond gekomen door liet voor stel van Lloyd George om den Oppersten Baad bijeen te roepen om te overwegen wat ge daan moot worden als Duitsehland het vre desverdrag niet geheel nakomt. (Frankrijk heeft met zelfstandige maat regelen gedreigd, maar daarmee is bij Lloyd Georgo ontstemming verwekt.) Uit Pa*ijs wordt geseind: Ofschoon Poincaré nog geen officieel antwoord gegeven heeft op de uitnoodi- ging van Lloyd George om naar Genua te komen vooi de vergadering van den Oppersten Raad, aldaar te houden, en hierover eerst in den kabinetsraad be raadslaagd xal worden, staat reeds vast zoo wordt uit Parijs geseind dat Poincaré nog maar niet zoo dadelijk naar Cenua zal gaan. Do wijze, waarop Lloyd George de uitnoodiging doet, d. w. z. eenigszius alsof hij den Framschen premier tot ver antwoording wilde roepen, wegens zijn rede te Bar le Due, maakt, dat Poincaré zeker niet geneigd zal zijn er op in te gaan. Hij zal daarom antwoorden, dat hij het land niet verlaten kan vóór de terugkomst van Millerand, die op zes Mei is vastgesteld. Wil Lloyd George voor dien tijd den Oppersten Raad doen vergaderen, dan moet dat maar te Pa- jijs of althans in Frankrijk gebeuren. Bovendien zou men hier gaarne zien, dat de Opperste Raad als zoodanig niet meer bijeenkwam, maar dat de Kleine Entente voortaan bij deze vergaderingen XtJ« -egenwoordig is. Men zou het te Parijs de beste oplos- sing achten, dat, indien Lloyd George mei Poincaré wil praten, dit gebeurde op een doorreis van den Engelschen pre mier, die te kennen gegeven moet heb ben omstreeks acht Mei naar Londen te willen terugkecren. Waarschijnlijk zal in dezen geest aan Lloyd George geant woord worden. Nader wordt geseind: Het Fransche kabinet beraadslaagde over het telegram van Barthou met be trekking tot het voorstel van Lloyd Geor ge om den Oppersten Raad bijeen te roe pen. Het keurdo do beslissing van Poin caré goed, om eerst aan een bijeenkomst van don Oppersten Raad te Genua deel te nomen, nadat Millerand zal zijn terug gekeerd, of deze bijeenkomst, indien zij vroeger zal plaats hebbeD, te Parijs te doen houden. Lloyd George heeft aan een banket van Engeische en Amenkaansche jour nalisten een rede gehouden over het door hem voorgestelde Europeefiche pact. Hij zeide, dat do mogelijkheid voor een nieuwen wereldoorlog zou ontstaan, in dien de in Europa bestaande onrust niet verdreven zou kunnen worden. De groo- te oorlog, zeide do premier, heeft vele kwestie onopgelost- gelaten, waardoor de Iriemen voor een nieuwen strijd zijn gelegd. Do grenzen in het Oostelijk deel van Europa zijn nog niet definitief vastge steld. Over de vaststelling der grenzen van Polen, Lithaucn en Roemenie wordt nog (festreden en dit zou aanleiding tot een nieuwen oorlog kunnen geven. De George, zouden, of zij het weaschen Vereenigde Stalen, vervolgde Lloyd 'of niet, ook jri een zooilanïgen nieuwen oorlog worden medegesleept, gelijk zij ook in den jongstcn oorlog zijn betrok ken. De overwinnaars mogen tegenover de overwonnenen geen dwingelandij ge bruiken. Rusland en Duitsehland samen twee derden van Europa is iets wat men niet over hel hoofd mag zien. Het pas-gesloten Duitscn-Russi- sche verdrag heeft een ieder de oogen geopend. L)e Bmsche premier herinnerde er verder aan, hoe hij reeds meermalen voor het gevaar heeft gewaarschuwd, da* zou ontstaan, als Duitsehland en Rusland zich in hun nood bij elkander aan: loten. Men ïou zoo tot een toestand kunnen geraken, waarbij het uitgeputte Rusland door Duitsehland met strijd middelen zou worden toegerust. Daar door zou dan het gevaar voor een nieu we invatio ontstaan. Men mag geen misbruik maken van de overmacht, eindigde Lioyd George. Het al-£uropeesche pact is. van e sentieel belang voor het welslagen der conferentie. Zonder zuUf een pact moet men voor een toekomstigea Europee- schen oorlog vreezen. De Amenkaansche bankier Vander- lip zat bij dit banket in de nabijheid van Lloyd George. De rede van den premier had hem zichtbaar getroffen. Hij nam het woord en verklaarde, dat Amerika het zou betreuren, als de con ferentie te Genua den toestand in Eu ropa onveranderd zou laten. Er komt ook nog het vofgende be richt over de meaning van Vandertlp. De Amenkaansche bankier Vanderlip, die als toehoorder voor de Vereenigde Staten de conferentie te Genua bijwoont, heeft in de „Vossische Zeitung" een ar tikel over het economisch herstel van Europa geschreven. In dit artikel zet het uiteen, dat er in Europa twee groe pen beslaat uit de landen, waarvan- de bevolking voornamelijk van industrie leeft. Voor hun industneén hebben zij buitenlandsche afzetmarkten noodig. De- landen willen in do eerste plaats het herstel van Europa. Tot die groep behooren Engeland, Duitsehland, Scandinavië, België, Italië en Tsjecho-Siowakije. De andere groep van naties bestaat uit landen, die meer politieke oogmerken hebben. Voor zoo ver het hun levensmiddelenvoorziening betreft, kunnen zij hun eigen behoeften dekken, en zoodoende behoeven zij den handel niet zoo dringend als de andere landen. Hun houding tegenover de buurtsta- n is op billijke gronden te verklaren. Zjj hebben immers meestal in het verle den vele aanvallen to verduren gehad en nemen daarom maatregelen voor de toe komst. Die laatste groep van landen, mei Frankrijk aan de spits, omvat ook Polen, Joegoslavië en Roemenie. Cerard weer op het tooneel. De voormalige Amenkaansche gezant te Berlijn, Gerard, zal de conferentie van Genua bezoeken, maar niet in of ficieele hoedanigheid. Voorts zal by waarschijnlijk ook eenige dagen te Ber lijn doorbrengen. Naar in goed ingelichte kringen t geen onderhandelingen aangevanget over oen Internationale leerling aan Duitsehland, zooals uit Berlijn werd gemeld. \Ve| werd do zaak informeel door internattoa nalo financiers besproken. Er wordt op gewezen, dat Duitsehland steeds een in ternationale leening als het voornaamst» middel beschouwt om 2ijn begrooting ia evenwicht te brengen, de daling van d« mark legen te gaan cn geld beschikbaar le krijgen voor de economische en finan- ciëele behoeften van Frankrijk. Er kan echter geen leening aan Duitsehland wor den toegestaan, alvorens do goedkeuring van dc Commissie van Herstel is verkre gen, en zooals men weet, heeft de Com missie van Herstel een sub-commissie benoemd om rapport uit te brengen over de voorwaarden voor een leemng aa» Duitsehland. In Moskou is een vergadering gehou den van het centraal comité van de com muni5tischc party van Rusland, waarof de quaestio der doelmatigheid van het is Rapallo tusschen Rusland en Duitsehland gesloten verdrag besproken werd. Zi« nowjef bracht rapport uit over dit ver- drag. Hij wees er op, dat het verdrag juist voor Rusland op hei oogenblik van groote bcteekenis was, daar Sovjet-Rus land door een overval wordt bedreigd* Het verdrag van Rapallo zal Polen en Roemenie dwingen hun agressieve poli tiek te veranderen. Eenige leden der con trole-commissie brachten bezwaren tegen het verdrag te berde. Zij waren van mee ning, dat dit verdrag Rusland te zware voorvaarden oplegt. Wanneer het tus schen Duitsehland en de Entente-roo- gendheden tot oen openlijk conflict zou komen, zou Sovjet-Rusland daardoor door een nieuwe blokkade cn interven tie worden bedreigd. De conferentie en Rusland. De inhoud van de mededeeling, di< men aan de Russen wil richten, is in hoofdtrekken vastgelegd en vormt een verniCDginjr van het eerste ontwerp dei Engelschen en Italianen. De Italianen zijn er voor opgekomen, dat men aan de Russen, wanneer men hen aanmaant tot nauwkeuriger onderhandelingsmetho den, ook nauwkeuriger moet zeggen, of men hun fïnancieele hulp kan bieden. Zooals men weel, lïg-t bij de onder handelingen tusschen Rusland en do geallieerden de voornaamste moeilijk heid in de kwestie der teruggeving van of schadeloosstelling voor den gena- tioDaliscerden eigendom van de buiten landers. De Engelschen en Italianen zou den, naar verluidt, zich eventueel ook tevreden stellen met het enkele vrucht gebruik, maar België en Frankrijk blij ven bij hun eiscb, inzake algehcele en onvoorwaardelijke teruggeving. Omtrent het verloop der besprekingen betreffende de vorming van ren inter nationaal consortium voor het herstel van Rusland, verin dt uit officieele Iia- liaansche bren De hoofden dor dele- l.ebben deze aangelegenheid leeds herhaaldelyk besproken. Italië, België en Engeland hebben reeds het bedrag van hun deelneming vastgesteldhet aandee] van Italië zal even groot zijn als dat van Engeland. De andere staten b Londen wordt medegedeeld, zijn ei nog ben nog geen beslissing genomen. Het UUBNIKK VAM ROfcL DB RAKKER GROENE DIAMANT. Wanneer er van diamant gesproken wordt denkt men in den regel uitslui tend aan het heldere witte steentje, waarvan de schittering zulk een aan trekkingskracht uitoefent, vooral op de dames. En toch bestaan er wel de gelijk diamanten van ander© kleuren. Wij bedoelen hier niet den „zwarten diamant", een in meer dan een op zicht i ui sten bijnaam voor steenkool, neen. sindb Langen tijd zijn blauwe en roode diamanten, hoewel zeer zeld zaam, bekend. Gele en bruine dia^ manten ziin er ook. maar deze kieu- ren zijn veel minder in trek bij het publiek. Onlangs beeft men echter ui Centraal Afrika een groenen diamant gevonden, waarvoor een enthousiast kooper honderdmaal den prijs betaal de van een witten diamant van het zelfde gewicht. Gekleurde diamanten worden zeer zelden gedragen, maar vormen meestal het kostbaarste stuk van de oolledie van een gefortuneerd verzamelaar. CUP-FIN AL. Morgen, Zaterdag, wordt te Londen den eindstand om den Engelschen voet- bal-beker gespeeld tusschen de belde eersteklasse beroejasohibs Preston North End en Huddersfield Town. Deze wedstrijd is de meest belangrijke iaarliiksche sroortgellieurtenis bij onze overzeesohe buren. I>e roeiwedstrijd Oxford- Cambridge, zelfs de Derby te Bosom vallen wat nummerieke be langstelling betreft, bij dit voetbalfes- tiin in het niet. Enkele cijfers. Wanneer de scheids rechter het einde van dezen wedstrijd aankondigt, zullen bijna 3 mtlliowi menschen de ruim 80 wedstrijden bij gewoond heWben, die voor dezen beker riin verspeeld. Dat is gemiddeld137.000 toeschouwers per wedstrijd. De eindstrijd brengt natunPiijk altijd de grootste menschen massa bijeen, het record werd bereikt toen in 1913 meer dan 120.000 toeschouwers den kamp tusschen Sunderland en Aston Villa hi i woonden. In 1920 was de ookomst zeer teleur stellend, slechts 50.000 menschen toon den hun 'belangstelling, terwijl de re cette, dank zij de verhoogde prijzen f 116.670 bedroeg. Het vorig jaar be taalden 72805 toeschouwers te samen ruim f 160.000. om Tottenham Hot- snur de Wolverhampton Wanderers te zien overwinnen Door het felle, vaak ruwe sj>el aan Weerszijden en de virtuositeit van de achterhoeden; wordt In dergelijke wed- BMildem meestal zeer weinig gescoord. De hoogste score staat op naam van Buiw. dat in 1903 DoiHiy County met u—O sloeg. Het is een merkwaardig feit dat het slechts tweemaal in een lange reeks van jaren is voorgekomen, dezelfde club het kampioenschap en den beker won. Preston INbrth End speelde dit klaar in 1889 en Aston Villa in 1897. Over den uiUau van den wedbtrijd van morgen valt niets to voorspellen. 5, 9 het feit, dat Huddersfield da vo rt ge week voor de competitie op ge- Wige wiire door Preston North End geslagen werd. kan niet, als een nan- nzine beschouwd worden voor een ROEL DE RAKKER: fDailv Sketch Londei^) Wat is er nu gebeurd, papa! Boer Krelis zal jo aan klagen. Voor iodereu getuige dien hij meebrengt...-, Kan ik er vijftig meenemen dio mij niet gezien hebben. wedstrijd, waarin door zenuwachtig heid en enthousiasme, het geluk een belangrijker rol speelt dan ooit. MILLION AIR IN 20 DAGEN. Ja, het is inderdaad mogelijk om itn dat korte tijdsverloop miEionair te worden. U kent de geschiedenis van dien maai, die een vroeger en keizer van China het schaakspel had geleerd. De keizerlijke leerling wss zoo verrukt, dat hij don man voorstelde rijn eigen honorarium te bepalen. Deze, die Ibliikhaar ook een flinke dosis koop mansgeest bezat, vroeg, dat hem een graankorrel zou betaald worden voor het eerste vakie op een schaakbord, 2 voor bet tweede vier voor het derde enz., tedkene het dubbele aantal korrels voor ieder volgend hokje. De kekser stemde dhdelijk toe en vond den eisoh al zeer liescheiden. Maar spoedig bleek hoe snel deza verdubbeling opliep en uit alle deelen van het land kwamen noodkreten dat de korenvelden slechts een gedeelte van de schatting niet kon den opbrengen. Op dezelfde wijze kunt u in 20 da gen tijde milJiomair worden. Als u den eersten dag een cent op zij legt, dien volgenden dag twee. dan vier, dan acht cent enz.telkens het bedrog van den vorigen dag verdubbelend' tot u dit 20 dagen lang hebt volgehouden dan bent u miilionnair. Rekent u het maar eens uit. het lijkt onmogelijk, vooral omdat er na de eerste week pas f 1,27 op zii eelegjd! zou rijn. Maar het klopt toch inderdaad. Ib het niet eenvoudig Volledigheidshalve moeten wij be>- loennen, dat er een kleine moeilijkheid aan verbonden Is, namelijk om de noodige fondsen te verkrijgen om 20 dagen lane liet verdubbelen vol te hou den. Een zekere climax is altijd goed ook in deze rubriek en daarom nu over iemand, die in een enkel oogenblik milJionair werd. En dit is historisch. Eenige weken geleden was Patrick Oa.nn.ing van Massachussels in de Ver oen iglo Staten nog een arme schoen- lai oer en thans IS hij dc bezitter van ongeveer 24 millioen gulden, hem door rijn oom nagelaten. Dit is nu op zichzelf niet zoo erg bij zonder. Dergelijke verhalen uit Ame rika riin er altiid in overvloed ge weest. Het merkwaardige van dat ge val is dat do gelukkige heer Camming besloten heeft, schoenlapper te Wij- De hear Canning is een eenvoudig man met eenvoudige genoegens. Dit bleek den journalist, die hem bezocht. Nadat Canning riin voornemen te kennen had gegeven om de zolen en achterlappen van zijn clientèle ie blij ven verzorgen, verklaarde hij ..Natuurlijk zie ik de mogelijkheden die het bezit van zulk een fortuin brengt. Een miLlicaiair kan dagelijks naar de biosooop gaan, zonder- vooruit te tobben over den prijs van de ver- aohiliende rangen. Hij kan altijd met zijn auto uitgaan, ook al moet hij maar aan de overzijde van die straat wezen. Hij kan, als hij wil, dagelijks een pieuwe das dragen, zelfs een nieuw pak. maar dat lijkt me erg verkwis tend. Wat ik met het geld zal doen? In de eerste plaats zal ik mijn huis schilderen, als ik er tijd toe kan vin don, en dan zal ik wel verder zien. Voorloopig wil ik het liefst, ölat do menschen mij met rust laten, want het lezen van de post korf mij op het oogenblik bijna mijn geheel en dag." Zoo sprak deze wijze schoenmaker en wij kunnen onze lezers, die de ge woonte hebben, millloenen te erven, slechts aanraden rijn verstandig voorbeeld to volgen. EEN EUROPEËSCHE WOLKEN KRABBER. Tot nu toe had Amerika (ndet alileem New-York maar vele Amerikaansohe steden) het monopolie van de hoog© huizen, die met de. expressieve bena ming „wolkenkrabber" plegen te wor den aangeduid. De uitbreiding der steden en daar mee gepaard gaande stijging der grondprijzen brengt ook in verschil lende Bnuropeesche landen menschen ertoe om dergelijke weinig fraaie ge vaarten te (bouwen. De bouw van den eersten waren wolkenkrabber wordt thans voorbereid te Frankfort a/d Main. Hij zal veel lager worden dan ijv. het Woohvorth Building van 63 ;rdiepimgen te New-York, maar het een onmiskenbaar begin. Het huls ral 15 verdiepingen hoog worden, wait het dak zestig meter bo ven den toegamen grond ral brengen. Achthonderd personen zuilen in dit gevaarte, dat vervaardigd zal worden van gewapend beton, worden onder gebracht. De teerling is geworpen. Als dit voorbeeld algemeen wordt nagevolgd, zullen onze Europeesche steden er niet fraaier op worden. DE OORLOG DER WASSEN BEELDEN. Neen. het waren niet de wassenbeel den zelf. die in den oorlog gingen, zij waren slechts de onmiddellijke aanlei ding tot het eerste bloedvergieten in de Fransche revolutie. Bezoekers van Londen kennen mis schien het wassen-beeldem museum van madame Tussaud. Geen vrouw ter wereld heeft wellicht een avontuur lijker leven gehad dan deze Zwitser- eohe dame, de nicht van een dokter in Bern. Haar oom had de gewoonte deelen van het menschelijk lichaam in was te modeMeeren ais hulp bij rijn anatomische studie en na verloop van eenigen tijd kwam hij tot de ontdek king. dat hij' een zeer bepaald talent had in deze richting. Hij wend beroemd in zijn eigen stad en prins Couti haalde hem over, naar Parijs te komen. Nicht Marie die bij hom da kunst geleerd had ,ging mee. Zij vestigden rich In de Fransche hoofdstad en reeds spoedig kregen rij opdracht een was sen beeld te maken van dien Fran sehen troonopvolger. Benjamin Frank lin. Voltaire, de Hertog van Orleans, ziin si echts enkelen der velen, die het vorstelijke voorbeeld vo'gcen. Na korten tjjd had do doktor-kunstenaar een groote verzameling beelden van be roemde tydgenooten en hiervan opende htf eene tentoonstelling. Toen brak de revolutie iu Frankrijk uit. De menigte verschafte zich toegang tot de [werkplaatsen van den dokter on maakte zich meester van de modellen van Hecker, den minister van Financiën en den Hertog van Orleans, die toen populaire figuren waren. De beelden werden door de straten gedragen en alle voorbijgangers gedwon gen het hoofd te ontblooten. De soldaten rukten uit, het beeld van Necker werd vernield, terwijl een soldaat van de garde gedood werd bjj zjjn verdediging van hot beeld van den Hertog von Orleans. Zoo veroorzaakten deze wassen poppen het eerste bloedvergieten van de Fransche re volutie. Gedurende de weken, die volgden wer den do hoofden van hen, die onder de guillotine het loven lieten aan Marie ge zonden om in was te vereeuwigen. De dok ter was vertrokken en zjj moest zoodoen de de hoofden van haar vroegere vrien den' modolleeren. In 1795 trouwde Mario mot Francois Tussaud. Kort daarna bracht zjj haar werkplaatsen over naar Londen waar zjj de leiding van haar permanente tentoon stelling tot haar negentigste jaar in eigen handen hield. PEOXDfA CEJNTAURI. Proxima Ccntauri is de naam van de ster, die volgens do laatste becijferingen liet minst ver van de aarde verwijderd is Tot voor oenigo jaren meeDde men dat deze eer toekwam aan Alpha Ccntauri, maar de eerstgenoemde ster beweegt zich om Alpha Centauri heen en komt in dien oirkelgang, die zjj in een tijdsverloop Tan ©en millioen jaar voltooit, dichter bjj de aarde. Onze bnjrvrouw Proxima is geen bui tengewoon krachtig hemillichaam. Wan neer bjjv. de zon even ver van ons ver wijderd was als zij, zou deze 10000 maal zooveel liolit goven als Proxima. Vermoed wordt, dat buurvrouw langza merhand 't oindo van haar lange carrière nadert. Zij ie eon van de z.g. roode sterren en men ia reeds lang van meening dat deze kleur een teeken is van langzaam af sterven. Toch is Proxima nog een behoorlijken afstand van ons verwijderd. Wanneer een snelle vliegmachine haar een bezoek zon kunnen brongon, zou zij voor dit nitstapje nog ongeveer 24 millioen jaar noodig heb ben. Eu dan zon het op zijn minst genomen dubieus zyn of Proxima nog aanwezig was om baar te ontvangen. EEN OPLUCHTING. Jansen trachtte altijd geld te leenen en zijn vrienden begonnen hem daarom te vermijden. Op een morgen ontmoette hjj een ken nis, voor deze tijd had te ontsnappen. „Zeg, kerel," begon Jansen, ik zit er vreeselijk mee in. Ik heb geld noodig en ik heb geen flauw idee waar ik het vandaal zal holen." „Dat doet mjj genoegen," antwoordde de ander, „ik was al bang, dat je het van mij hadt willen leenen." WHISTLER. De bekende Engeische schilder 'Whist- Ier was even vaardig met den tong als mof het poneoel. Maar meestal waren zijn ge« zegden cynisch of onbeleefd wat zyn po pulariteit niet vergrootte. Een van xjji ergste vijanden was zijn zwager. Deze kwam op een morgen een schilderijenma- seum binnen, maar toen hy daar Whistier niet een vriend zag, draaide hij zich dade lijk om en verdween weer. „O", merkt Wisthler vroolyk op „die heeft zyn och tend,.bittertje" alweer gehad". Whistler was een tijdgenoot van den beroemden schrijver Oscar Wilde, een meester in woordenspel. Whistler maakte oen buitengewoon snedige opmerking, waarop Wilde uitriep: „Kolossaal, ik won dat ik dat gezegd had." ..Troost je, beste Oscar, je zult het nog wel doen," zei de schilder droog. Tot een jonge dame van de moderne richting, dio den schilder vroeg: „meneer Whistler, is er eenige reden waarom ik do dingen niet zou schilderen zooals ik zo ziel". „Geen enkele" was het antwoord, „het wordt pas bedenkelijk, als u ze ziet, zoo als u ze schildert. Een Amerikaan wiens opvoeding geen gelyken tred had gehouden met zijn finan cieel succes, kwam eens in Whistler's ate lier om een stukje voor zijn verzameling nit te zoeken. „Hoeveel voor het heele zaakje?" vroeg hij met een armzwaai naar de doeken aan den wand. „Vier millioen," nntwoorde Whistler. „Watt" ..Ja, de prijzen na miju dood! Goeden morgen 1"

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5