Sport en Wedstrijden 2 Rechtszaken Biauenlanfl Hotel „Duin en Daal91 Speciale inrichting voor feestelijke gelegenheden InpzsMen Gemengd Nieuws sie, waar uiet geen woord met de neu tralen over gesproken werd." Do medewerker geeft te kennen, dat mogelijk in de neutrale parlementen ver zet zal worden aangeteekend tegen de al dus opgemaakte verdragen en conclu deert, dat het onder deze omstandighe den gewaagd, zelfs gevaarlijk voor do geallieerden zou zijn voort te gaan met ingewikkelde verdragen," bestemd om algemeen door Europa te worden on derschreven, zonder de moeite te nemen do inzichten der neutralen to vernemen. Degenen, die het verdrag hebben ge schapen, kunnen ten slotte voor een on aangename verrassing komen te staan. Men kan nauwelijks verwachten, dat de neutralen zich zullen aansluiten bij de sancties, in het verdrag van Versailles .aangegeven of zich zullen inlaten met eventueele geschillen over Oost-Galiöë, Bessarabië of dergelijke! V®Fspr®j£l nieuws DE TOESTAND IN HET NABURIGE OOSTEN, Chamberlain verklaarde in het La gerhui-s in antwoord op een vraag in zake den tocsland in. het Dosten, dat do Grieken liet voorstel tot het sluiten .van oen wapenstilstand hebben aan vaard, doch nog niet instemden met de voorstellen der geallieerden zake eeni conferentie. De regeering te Angora, aldus Chamberlain, heeft echter op heide punten bevestigend geantwoord, doch hieraan voorwaar den verbonden, die zeer- ver afwijken van zoowel de bedoeling ais do uit werking der schikking, die door de geallieerde mogendheden te Pairijs ,werd voorgesteld.Onder deze omstaow d'igheden duren de onderhandelingen nog voort. LLOYD GEORGE NAAR OBER AMMERGAU? De correspondent van de „Vosaische J5oi- tung" to Munchen verneemt niit betrouw bare bron te Ober Ammergau, dat aldaar tegen midden Mei voor Lloyd George zijn gezin vertrekken zyu besproken. De Engelsche premier, die ook reeds vroeger do Passiespelen heeft bygewoond, is voo nemous, zyn terugreis van Genua ander maal te Ober Annnergau te onderbreken UIT IERLAND. Stormachtige iooneelen In do Dall Eiroaun. De debatten imi den Daii Eireanm kenmerkten zich door stormachtige tooneelcp. President Griffitli ver- kl aarde, dat hij niet langer het stil zwijgen zou ha waren over de onder handelingen, welke voorafgingen aan de onderteekening van, het ver drag met Groot-Eritt&nnièGriffith verklaarde, dat, voor het vertrek der Ierschö gevolmachtigden naar Lon den, De Valera hem gezegd had, dat niemand zou kunnen terug koeren met de toestemming tot afkondiging van een republiek, en aan Griffith .verzocht, hem uit het „dwangbuis !der republiek" te verlossen, waarbij hij izaide, dat er wel uitvluchten ge vonden zouden kunnen worden. Op deze aankondiging volgde een, hevig tumullit. Do Valera ontleende, dat hij ooit aan het denkbeeld eener republiek Ontrouw zou zijn geworden, i-n ver langde, dat naar de waarheid der verklaring van Griffith een onder zoek zou worden ingesteld. Gevechten. Volgens berichten uit Ier-land werd te Muikngar een gevecht geleverd tusschen republikeinen en, Vrij sta ters, waarbij van weerszijden hevig .werd geschoten, doch blijkbaar zon der dat er zw are verliezen werden geleden. De oorzaak was als volgt; 's Avonds werden eenige Vrijsta- ters door de republikeinen gevangen genomen. Hum vrijlating werd ge- ,edscht dooa- een andere afdeeling iWijstaters. Toen zij den volgenden morgen half zes te zamen naar de kazerne trokken, werden zij bescho ten van uit een politiekazerne, welke door republikeinen was bezet. De {Vrijstaters schoten terug, en gerui- mon tijd weerklonk hevig geweer vuur Ln de straten van de stad. Voor zoover beikend, werd aan, beide zijden een man gedood eoi zes gewond. Een vrachtauto met vluchtende repubh kernen werd door regeeringstroepui 'aangehouden. Deze laatste hebben tal van huizen in de omgeving van de stad versterkt. liet schieten veroorzaakte veel inu- terieeie schade. De republikeinen ontruimden later de politiekazerne en verschansten zich met hun kanie- traden m het stadhuis, dat d'oor Vrij staters omsingeld werd, die den re publikeinen eenige uren tijd gaven om het te ontruimen. Talrijke inwoners vluchtten uit de stad met medeneming vara al hun vervoerbare bezittingen. Te Dunmanway in het graafschap Cork zijn drie inwoners, een procu reur, een apotheker en een gewezen matroos, in hun woningen vermoord. Nader wordt gemeld: De strijd te 'Mullimgar was het gevolg van het ultimatum aan den rebellen-com- mand ant, om de stad te ontruimen, wegens de arrestatie van verschei den soldaten uit het regelmatige le ger. Een officier was naar de ka zerne gezonden, Waar regelmatige troepen gevangen zaten met een boodschap, dat indien de gevangenen niet binnen een kwartier werden vrij gelaten, de kazerne bestormd "ou worden. Op den boodschapper werd gevuurd, waarop onmiddellijke scho ten gewisseld werden, die zich tot in ■verscheiden deelen der stad voort planten. De chauffeur vam eetn mo torlorrie met vijf-en-twintig muiters werd doodgeschoten en de muiters werden gevangen genomen. Ten clotto wenden de gevangenen uitge wisseld. HET ULTIMATUM AAN SERVIë. Uit Berlijn wordt aan het Ilbld. bericht: De voormalige secretaris van ICurt (Eisner, de afgevaardigde Teachen bach, had Indertijd tegen de „Süd- deutsche Monatshefte" een gerechte lijke aanklacht ingediend om het ver wijt van vervalschimg, dat in een be richt van 18 Januari 1918 tegen hem was ingebracht, van de hand te wij zen, welike zaak thans behandeld wordt. Aan het slot van de zitting van Donderdag viel een incident voor. Do rechtskundige raadsman van den aanklager legde een brief over van den gewezen gezant graaf von Lcrchenfeld van 19 December' 1914 aan den mfnfeter-pfeeident, graaf Hertling. In dit afschrift van den brief, over welks herkomst elke inlichting wordt geweigerd, wordt gezegd; „Men moet bij de bewering blijven, dat Duitschiamd door de Oostenrijksche actie evenzeer ver rast was geworden als alLlo andere mogendheden, en men moet daarom in ellk geval béstrijden, dat graaf Hertling dm inhoud van het ultimar turn aan Servtó, vóór het werd over handigd, kende." Di.t schrijven van Larchemi'eld aan graaf Hertling wekte begrijperlijlcewijza eenig op zien, en men ziet met spanning het verhoor van Lex-chenfeld, dat vam- diaag zal plaata hebben," tegemoet. KORFBAL. HST PROCRAMMA VOOR ZONDAQ. Kampioenschap eejste klasse Woet» Amsterdab i D. E. V,<Dcetos. Kamploensohap eerste klasse Ooet. Enschedé D. O. S.Philip Kampioenschap tweede klasse Noord-Holland. Amsterdam B, E. P.Wesierkwartior, K. v.- O.—Swift Westelijke afdeeiing. Eerste klasse A Amsterdam D, E.- D.D, T, Vj Eerste klasse B. Den Haag H. K. V.Rozenburg! Rotterdam i O. S„ C, R.Velox, Eerste klasse C. Amsterdam D. D. V.Koog Zj Haarlem Advendo—Tekca, Wedstrijden voor morgen. Advendo I speelt haar laats ten com petitiewedstrijd tegen. T. E. IC. C. A. aan de Zandvoortscha laan. Voor de Amsterdammers nog een belangrijke wedstrijd. Advendo wil als kampioene natuurlijk winnen, zoodat we een aardi- gen, spannenden strijd verwachten. Haarlem I, dat nog vier wedstrijden voor den boeg heeft, is morgen nog vrij, Maobi I gaat tot besluit naar Readj- II. Na het goede werk van jj. Zondag moeten de Macbi'ers minstens punt thuiskomen. Haarlem II en Advendo II hebben geen wed strijde H. K. B. Er behoeven nog slechts enkele wed strijden gespeeld te worden. Haarlem IV verloor met i3 van Macbi II. Morgen wondt gespeeld A. J. C. IIIDe Kraaien II op de IClever- laan, van ïo12 uur. Korfbal on de Olympische Spelen. Ook van de korfballers wordt voot de Olympische Spelen te houden 'in 1928 een klein offer gevraagd. De entree voor officieele bondswedstrijden (te Haarlem de Noord-Zuidvvedstryd) zal met vijf cents verhoogd worden. Deze toeslag komt ten goede aan de N. O. C. Voorwaar geen zware eisoh om op deze wijze een steentje bij te dragen voor dit groote sportfeestl Z. E. on Z. N. v. Dasbal Deze wedstrijden worden wegens het vergevorderd seizoen niet voleindigd. N oord-Zul d-commissie. De Commissie ter vaststelling van het Noordelijk twaalftal is samengesteld uit heeren Nijland, Sieverts en Spronk. Dus ook ditmaal kwam geen vertegenwoor diger uit Haarlem, Hilversum etc. in aanmerking. VOETBAL. R. C. H.—Ajax. Men schrijft ons R. C. H. krijgt Zondag op haar terrein het sterke Ajax op visite. De uitslag deze ontmoeting zal dan wei over het lot van de Racing beslissen. Als Nieuwen huis cjs, kans zien om hetzelf de bravourstukje uit te halen, dat ver leden week het zeer onvolledige Haar lem heeft verricht, dan nog is do kans niet geheel en al verloren. Zou even tueel gewonnen worden, dan reizen de papieren weer eenigszius, vooral bij gunstige uitslagen van de wedstrijden U. V. V.Haarlem en H. B. S.Spar- 1. Daar is dan ook voor een groot gedeelte de hoop op gevestigd. Ten eerste, dat Haarlem revanche zal nemen van de hier tegen U. V. V. geleden ne derlaag; ten tweede dat H. B. S., dat theoretisch ook nog niet geheel buiten gevaar is, zich ten ko3te van Spartaan veiligheid brengt, waardoor Spar taan dau vrijwel zeker ten onder gaat. Intusschen zouden al deze berekenin gen geen nut hebben, als R. C. H. niet zorgt, zelf ook het noodige te doen om tusschen uit te komen. Wij vermoe den dan ook wel, dat Ajax zal ondervin den wat het beteekent om tegen een in degradatiegevaar verkeerend elftal te spelen. We rekenen op een vinnigen kamp. De Racing zal het intusschen nog zon der Kuyt moeten stellen, wat voor haar zeer te betreuren is. Het elftal is waar schijnlijk als volgt j Radsma, Krom, Hazevoet, Geutskens, Nieuwenhuis, Groeneveld, Koning, Van Dam, Roelfsema, Nachtegeller, Boekelaar. Van 122 uur wordt een wedstrijd gespeeld tusschen Ajax- en R. C. H.- veteranen. One Racing Nieuwa. We ontvingen No. 16 van „Ons Ra cing Nieuws", het officieel orgaan der Racing Club Haarlem onder redactie van den heer P. C. Langeveld. Behalve de gewoue officieele mededeelingen be- dit nummer de volgende artikelen en rubrieken „Om Ons Heen"; „Zou het nu nog terecht komen?" (een be zielend stuitje van den voorzitter, den heer H. Scheen) j „Reizen en Trekken"; „Herinneringen"; „Haariemsoho Voet balbond"; „Van een club-enthousiast"; „Indrukken van het Deensohe Voetbal"; „Bij de Cornervlag"; „Wat men alzoo op één dag kon zienI"; „Zondagavond na een wedstrijd"; „Athletiek" door W. van Leeuwen; „Wilskracht" en ^Bui tenland", Do Revue der Sporten, „De Revue der Sporten" van 26 April bevat een zeer lezenswaardig hoofdarti kel van Leo Lauer over het onderwerp „Over spel, sport ea opvooding"a .Ver der' „Sportieve" notities" doof EL Mcerum Terwogt; Verkeersongevalen- staristiek over 1920Het K. N. G. V, door B. J. Wieland Los „Eeu jubilee- rende Bond en zijn voorzitter", door F. Wiersnia Jzn.j „Sport in Indië", door S. Kalff. Als gewoonlijk sieren mooie foto's den tekst. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. Overzicht. De uitslagen van j.L Zondag brach ten vrijwel geen verandering in de ver schillende standen. In 1A behaalde Schoten 2 een kleine overwinning op R. C. H.- 3, waardoor de geelzwarten de Kennemers blijven bedreigen. H. F. C. 3 won van T, H. B. en is daardoor vrijwel zeker van de derde plaats. Haar lem 3 en V. V. H. speelden gelijk. In 1 B moest D. O, A. een punt aan V, S. V. 2 laten. Schoten 2 A won aan de Spanjaardslaan: met 30 van H, C. 4, terwijl Haarlem 3 A voor de twee de maal van Zandvoort 2 won. Zondag zijn Kennemers en Schoten 2 A beide vrij,- H. F. C. 3 ontvangt H. S. V, 2, hetgeen een vrijwel zekere over winning voor de thuisclub beteekent. Ook bij Haarlem 3T.- H. B. en V. V. I-I.—Stormvogels 3 lijkt ons een kleine overwinning voor da ontvangende elf tallen het meest waarschijnlijke resul taat. Bij B. V, C» 2—R. C. H. 3 daar entegen geven we den bezoekers de beste kans. In 1 B speelt D. O. A. haar laatst wedstrijd en wel tegen Zandvoort 2, in Zandvoort. D. O. A. behoeft slechts één punt te behalen om vrijwel zeker te zijn van de eerste plaats en we gelooven wel, dat dit haar zal gelukken. Haarlem 3 A ontvangt Stormvogels 3, waarbij de rood- broeken wel de beste kans hebben om te winnen. Haarlem 4—I. V, O. eindigt waarschijnlijk in een gelijk spel. In 2 A verloor D. L O. van Kenne mers 2, waardoor E. D. O. 4 zeker kam pioen is. R, C. H. s—L>. I. O. is thans dan ook van weinig belang. In jB, waar Hillegom de eerste plaats bezet, wordt ooak maar één wed strijd gespeeld, namelijk T. H. B. 2— Schoten 3. Zeer waarschijnlijk zal Scho ten de punten bemachtigen, Tn 2 C is de beslissing nog niet ge vallen, daar E. D. O. 6 on Hillegom 2 beide nog een goede kans op het kam pioenschap hebben. Zondag ontvangt Hillegom 2 Haarlem 6 en Kennemers 3 B. V. C. a. In beide gevallen zal do thuisclub wel winnen. OOMPETITIESTANDEN. Kennemers Schoten 2 H. F. C. 3 Haarlem 3 T. H. B. H. C. H. 3 Stormvog, 2 V. H. E. D. O. 3 B. V, C. 2 H, S. Va 2 A. i M 1 f 1 16 14 I 1 29 6i— 8 16 14 O 2 28 6119 IS xo 2 3 23 37—31 18 7 S 6 19 48—35 15 7 I 7 IS 27—24 16 7 I 8 IS 36—34 is S 4 6 14 30—29 17 6 2 9 14 31—Si 14 4 1 9 9 16—39 16 3 3 10 9 =4—55 r8 0 16 3 1268 1 Bw 17 10 4 3 24 35—17 15 7 S 3 19 31-18 18 8 S S 37—29 '4 8 2 4 16 30—30 i7 8 3 6 19 2837 16 8 I 7 17 48—31 18 7 3 8 17 2028 15 5 I 9 11 3Ó32 17 1 7 9 7 15—44 15 a 3 10 3 16—39 a) 2 winstpunten in mindering. ZEILEN. Nationaal kampioenschap 12-voets jollen. Ia de algemeene vergadering van de Verbonden Zeilvereeaigmgen is het re glement der wedstrijden om het kam pioenschap in de 12-voets jollen vastge steld, Deze wedstrijden om den gouden pen ning en om den blauwen wimpel der V. Z. zulen dit jaar voor het eerst wor den gehouden. De V. Z. hebben t2 ge heel uitgeruste jollen aangeschaft, waar in de Wedstrijden worden gehouden. Hiermede is bereikt, dat do wedstrij den niet worden beperkt tot de jollen- eigenaren. (N, R. Ct.) ROEIEN. De Amstel. Ook bij de Roei- en Zeilvereeniging „De Aimstel" heeft men schrijft het „Hbld." het zachtere weer der laatste dagen benut ota den ten achter gekomen tijd voor de roei-oefeningen, die door den voortdurenden kouden Noorden wind 's morgens en '3 avonds zeer te lij den hadden, vlijtig in te halen. Onder leiding van den roeileeraar en trainer P. Hach, die zich veel moeite geeft om in den korten tijd, die nog voor de a.s. roei- wedstrijden rest, met de aan zijn lei ding toevertrouwde juniores goed voor den dag te komen, is op het water een jonge vier, die reeds aardig werk te zien geeft en al zijn best doet spoedig in de overnaadsche en later in de gladde boot over te gaan. POGING TOT MOORD. Een 39-jarige sohoenmaker te Rot terdam ge detineerd, had zich voor de rechtbank aldaar te verantwoor den voor poging tot moord. Omstreeks 22 Februari j.I. zou hij te Rotterdam gepoogd hebben, meldt de „Msb.", opzettelijk en met voorbedachte rade, zijn ech'genoote van het leven t0 berooven. Uit zijn woning had hij een broodmes, na het gescherpt te hebben, "bij zich gesto ken. Toen hij zijn vrouw daarna niet thuis trof, is hij de straat opgegaan. Even later kwam hij haar in de buurt van haar woning tegen. Hij haalde toen zijn mes te voorschijn en maakte daarmede een stekende be weging in haar richting, 't Voorgeno men misdrijf i3 niet voltooid tenge volge van de omstandigheid, dat zijn vrouw snel een zijsprong maakte of zich bukte en een agent van politie tusschen heiden kwam en verdere handelingen van beklaagde belette. Beklaagde zeide zich niets moor van he1 gebeurde te kunnen herinne ren. Hij had zijn vrouw door mid del van een huwelijks-advertentie loe ren kennen. Reeds in de bruidsdagen begon hij aan haar oprechtheid te twijfelen, naar aanleiding van een brief» die hij tusschen baar, jjorrespon- dentië vond. Desondanks had hij" Haar toch gehuwd. Er was echter steeds ruzie in huis geweest. Desgevraagd zeido bekl. nog, dat hij het rneB mee genomen heeft, omdat hij bang was, dat zijn vrouw hem steken zou. Ze had hem, volgens hem, meermalen met doodslag en ernstige mishande ling bedreigd. De agent var; politie,, die tuS8Chen beiden gekomen was, verklaarde, dat op genoemden dag, hij gezien heeft, dat beklaagde met het mes in do op geheven vuist op de vrouw is afge- loopen. Deze was op het laatste 00- gonblik den s'eek ontweken, door te bukken en opzij te springen. Had zij dit niet gedaan, dan had haar man haar ongetwijfeld ter hoogte van he( oog geraakt. Getuige heeft torstond zijn revolver getrokken en beklaagde gedwongen liet mes weg te gooien. He1 O. M. waargenomen door mr. Wijnveldt, requireerde tenslotte, we gens poging tot doodslag, vier jaar gevangenisstraf. DIENSTWEIGERING. Voor den Zeekrygsraad te Willemsoord eisehto de fiscaal tegen den zeomllieien- Imlpsoiner J. H. uit Amsterdam, dio 10 Maart onder de wapenen kwain en dienst weigerde op godsdienstige gTondou, 2 maanden gevangenisstraf mot aftrek van preventief en vervahen-vcrlclariug gedu rende 3 jaren van het roolit om hot ryk te dienen, EEN ONIDERAARDSCH ROOFtEOL Da inbrekers, die het Museumkwar tier te Amsterdam onveilig kobben ge maakt 07t die naar wij meldden, zijn aangehouden, blijken er een onder aardsok hol op na gehioutton te Lobbert van een oimivang en inhoud zonder wedergade. Het Bbld. geeft het vol gend' verhaal vaal de ontdekking. Toen in de slaapkamer vam de woning dier inbrekers in de Pleter Asi-teasta-oat een paar bedden waren weggeschoven eai een zeil, dat zeven keer dubbed lag, was opgerold, werd de geheime berg plaats ontdekt. Nladat de politiemannen ©en meter of zes op hamdiem en voeten hadden af- gelogd, kwamen zij aan den voorkant van bet huis iri esn gcvv.elf, dat vol gepakt stond met doozen an valiezen. Aan latten tegen de zoldering hingen blouses en japonnen, heefrencostium.es en regenjassen. De vondst bleek waarlijk niet ge ring. In zeven, vitrogegordiinen waren een aanbtvl uit de lijsten gesneden 'doe ken verpakt, waaronder een, vrouwen portret van Tbiis Maris, waarvan de waarde op f 10.000 wordt geschat. Verder hadden de hoeren twee land schappen van Wiéiesenbruoh, een Ga briel. een bloemstuk van Nioolaas een kippenstudie van Le Gras en een heide met schapen van Ncfkena buit gemaakt, benevens eenige op canaille geschilderde vrouw,en,porlretjes. Dit- wat de schilderij-en betrefter is echtor nog oneindig meer, zegt het Hbld. De ootrnmissariskamer aan het bu reau doet op het oogenblik denken aan een lokaal, waar zoo aanstonds een publieke veiling ml plaats hc-bben. Be halve een groot aantal meer of minder oogediiloe kleedingatukkon liggen er minstens een dozijn kostbare DelCtsohe borden en dan is ea- een zilveren todlat- gamituur en een antiek Likeuretel, dian zijin er pendules met coupes, lappen, stof, gordijnen, tafellakens, gouden horloge-oa-mibanden,, antieke bro ches en hals lastringen. Er zijn ook city bags on .suitcases, bronzen olifanten en herderinnetjes uit Sèvres porselein Ben blauwie slaaprok was volgepropt met antieke penningen. De rest van de 7nuintenvetraain-eiingdie de heeren zich in een perceel aan die Bramastraat haddien toegeëigend, was in een da mast on,ilbiij:teervetj,8 geknoopt, waarop do initialen van de wettige eigenares geborduurd zijn, z A-la een bewijs hoe brutaal diege broeders G. te werk gingen-, kan die nen, da/t zij, nadat zii in perocal Eim- mastraat 23 hun sliag hadden geslagen, door liet dak-venster naar 't dak van 't belandiemdie perceel trokken waar een ruit werd ingeduwd. Eerst hebben de heeren geprobeerd mot behulp van w-at drooglatten een noodJadder te maken, toon die niet sterk genoeg bleek, heb ben zij don vlagg-estok uit perceel 23 gebaald en dien door het dakvenster van het belendende gebouw gestoken. Langs dien stok zijn ze naar benedon vegl-ecleiri. Voor zoover men ban nagaan zal van het gestolen tafelzilver weinig 'te recht koonein. Dat heeft zijn weg re ede maar die smeltkroes gevonden. Nader meldt het Hbld. nog De politie heeft thans ook die moe der van de drie gebroeders G. i-n hech tenis genomen, d'aax zij wordt verdacht van heling. De 58-jarige vrouw is reeds ter beschikking vain den officieer van justitie gesteld. De drie gebroeders w-oondien met him moeder samen in de Pieter Aertsz- straat. De vrouw deed het huishouden en göbrtiikte de gestolen voorwerpen. Zeer waa,rschij-nlijk heeft zij ook een gedeelte daarvan verkocht. Tijdens de arreetatie van de inbrekers logeerde zij in Groningen. De politie was te weten gekomen wanneer zii zou terugkeeren en inspecteur Mijer heeft haar aan het station opgewacht en dadelijk mede genomen. VAKSCHOOL VOOR DE TYPO- GRAFIE. Op de algemeene vergadering van do school voor de grafische vakken te Utrecht, werd do heer Jj H. Askamp, te Utrecht, een dergenen aan wiens wer ken de stichting der school is te danken, benoemd tot eerelid.- De heeren dr. J, van Leeuwen, te Utrecht (voorziter) en L. Levisson, te 's-Gravenhage, (technisch adviseur der school) werden als bestuurslid herko- BEDRIJFS- EN ONDERNEMINGS RADEN. Volgens Het Centrum wordt iu de kringen van het bestuur van den R.-K. Centrallen Raad van Bedrijven erivstng overwogen, een commissie naar Duitsoh- land te zenden, om te doen nagaan, hoe de Duitsche bedrijfs- (ondernemings)ra don en de Arbeitsgerueinschaften in de praktijk werken en welke resultaten zijn verkregen! DOODGEVALLEN. De 56-jarige schilder P. v. IJ. te Rotterdam is door een openstaand zolderluik gevallen en ten gevolge van schedelbreuk overleden. INGEZONDEN BEÖEDEELINGEN S 60' Cfe, per regoT. ZUIVELVERKOOP-OENTRALE. Het „Nod, Weekblad voor don ltaodol in knildenierewaren" bericht, dat de „Nod. Coöp. Zuivelvorkoop-Oentralo" te Amster dam, waarby zyn aaugosloteu de coöpera tieve exportvereenigingon „Gelderland „Overyeel", „Drente", „Groningen" en „Noord-Brabant" over 1921 zulke gewel dige verliezen heeft geleden, dat liquida tie wel zal mooten volgen. Hot verlies be loopt verscheidene honderdduizenden gul- deus. PENSIOENWET WEDUWEjN EN WEEZEN DER MILITAIREN. Door den heer Ter Hall zyn aan den mi nister van Oorlog de volgende schriftelijke vragen gesteld: L Kan Zijn Excellentie utedodeolon hoe het staat met de voorbereiding van oen ontwerp Pensioenwet voor weduwen en weezen der militairen en of dit wotsont- worp nog zoo spoedig de Twoodo Kantor zal kunnen bereiken, dat hot vóór hot uit eengaan der Kamer mot zomerreces even tueel zal kunnen worden, behandeld? 2. Is de voorbereiding nog niet zoover gevorderd, wil do minister dan zooveel mogelijk spoed te dezer zake betrachton, daar deze zaak, gezien do trourigo levens omstandigheden, waarin do weduwen ea weezen van militairen en oud-militairen voricoeren, van groote urgentie is? BEDEIJPSAU'fOHOUDBRS. Opge richt is eon Bond van Bedrijfsautohouders. DE ONTGROENING. Aan de Memorie van Antwoord op het afdoeliugsverslag der EerBte Kamer aan gaande de Begrootiug van Justitio is het volgende ontleend Het is den Minister bekend, dat in zake de oufcgroening van novitii aan de Rijks universiteit te Utrecht voorloopigo infor mation zyn ingewonnen, doch dat voor verdere vervolging geen termen gevonden werden. Overigens is hy hot eens met do leden, die meenen dat men zich niet die goeddeels interne aangelogenheden dor on derscheidene stndentenkorpsen niet moot .nlaten, tenzij de noodzakelijkheid van strafvervolging blykt, of eon moreel pro test niet kan achterwege Wijven. VERHOOGDE SUBSIDIE AAjN DE K. L. M. Bij de Tweede Kamer ia een wetsont werp ingediend waarby wordt voorge steld het subsidie van de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij voor Nodorlaud en Koloniën ter tegemoetkoming in de kosten van exploitatie van luchtlijnen te erhoogon voor 1921 met 220.000 en dus te brengen op f 420.000 en voor 1922 niet f 125.000 en dus te brengen op f 325.000. Van ingezonden stukkon, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt cta Bedaotio zioh niet aansprakelijk. """DE EENMANS-WAGENS. Dagelijks gebruik makende van de E. N. E. T. (Ceintuurbaan) valt het lij op, hoe ondoelmatig do éénmans- wagens zijn. Ten oers'e: hefc groote oponthoud, dat telkens onts'ati' aan eene halte, wanneer meer passagiers moeten in stappen. Dit is ook gedeeltelijk aan lie' publiek zelf te wijten, daar het zeer dikwijls voorkomt, dat men zijn dubbehje niet heeft of eerst de porte- monnaie moet opzoeken of nog geld gewisseld moet worden. Wanneer het dan hard regent en mon is de laatste van C of 7 passagiers, behoef ik niet nader uit te leggen, hoe men binnen komt. Ten tweedemoet de wagenbestuur der-conducteur zijn verloren rij-tijd inhalen, tvat absoluut in strijd is met do waarborg voor de veiligheid der trampassagiers, aangezien ik per soonlijk heb geconstateerd: a. dat do bes'uurder onder het rij den (dus aanloopweerstand en rem loslatend) kaartjes knipte b. -met onverantwoordelijke gang over de Raaks (kruising tram Over- veen) reed. Nu kan men wel zeggen, dat mag en moet die conducteur-wagenbestuur der niet doen, maar wanneor men een heel klein beetje menschenkeunis heeft, kan men zeer duidelijk constateeren, hoe, op drukke uren, de conducteurwagenbestuurder over mand is door zenuwen en oolc 0 v e r- cmoeid is. Het is en blijft een mensch, doch geen machine, dit moe ten wij niet uit het oog verliezen. Als de conducteur-wagenbestuur der zijn rijtijd niec inhaalt, lóópt men het 'raject veel gauwer en staat op het Stationsplein de ohef klaar met een schrobbeering. Ik wilde de directie der E. N. E. T. het algemeen belang dezen raad geven Bezuinig voel, doch goed. Zóó komen er onvermijde lijk ogelunkken, want liet personeel mist de noodige accuratesse door het gejaag om verloren tijd in te halen en de mensclien zijn. wafc men duide lijk kan constateeren, overver moeid. U dankend -voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, GETNUB. DE COLLECTES TEN BEHOEVE VAN ZITA. De Hongaarsche regeering heeft een verbod uitgevaardigd om in het publiek te Boedapest gelden in te zamelen voor de nagelaten betrokkin- Sen van den overleden ex-koizer larl. Dit besluit, dat krachtige pro testen van de royalisten uitlokte, wordt gerechtvaardigd door de mede- deeling, dat de ex-keizerin en haar kinderen geen- geldgebrek hebben, daar zij worden verzorgd door een zeer rijk lid van de Habsburg-familie. CEEN VERVOLCINC VAN WIR- BACH'a MOORDENAARS. Uit Berliin wordt geseind Het bericht cffiltnant de strafvervol ging van de moordenaars vam graaf Mlrbach wordt door Moskou tegenge sproken,. EEN AANSLAG OP EBN D-TREIN, Mem seint uit Bierlijm aan het Hbld. ;j (Donderdag avond werd op dién D- trein tusschen Dmssetdorf en Dui.tpUm.rg, kort vóór de aankomst to Duisburg, een aanslag gepleegd. De bandieten liaddlen het signaal op onveilig geaet daardoor den trein daan stoppen, Door do tegenwoordigheid van geest van een baainlbte kon de aanslag wor- dbn verijdeld. De toegesnelde politie werd met dié bandieten in een vuurg© vzcht gewikkeld .welke laatste ondei achterlating van een zwaargewond® op de vlucht gingen en voor een dool konden worden gearresteerd. UITSLUITING. Uit Hamburg word1 gemeldIn al le bedrijven van de houtindustrie is de uitsluiting der arbeiders begonnen Het werk op de scheepswerven on dervindt geen storing, aangezien de aldaar werkzame houtarbeiders en schrijnwerkers niet bij de uitsluiting zijn betrokken. DE SCHIPBREUK IN HET KANAAL, Een verbeterd bericht uit Rouaan meldt, dat het stoomschip „Eveline" niet 25, maar 10 overlevenden heeft aangebracht van het in hel Kanaal vergane Fransche stoomschip „De- pulé Albert Tanllandier". Aan Fransche bladen wordt nog ontleend het vergaan van dit schip, dat op 22 Aprilt met een lading steen kool uit Botterdam naai' Brest ver- trolltken was en diat Dinsdagmiddag om vier uur in liet Kanaal op 49 graden 19 noorderbreedte en 3 gra den 34 westerlengte is vergaan. liet eerste bericht ervan kwam door een draadloos telegram van het Griek sche stoomschip „Pelagia", dat een dor geredden aan boord had, da bootsman, die te Rotterdam aan wal is gebracht. Daarna heeft het st „Eveline" to Havre tien van do schipbreukelingen aangebracht, van wie er één, een stuurman, ia over leden. De „Eveline" had deze tier( overlevenden, in zee opgepikt; zö waren verstijfd van koued. De „Deputé Albert Taillandier" was eon nieuw schip, dat zijn tweede reis maakte. Het mat circa 3000 ton en behoorde tot ©en serie van 20 sche pen van hetzelfde type, waarvan er 13 genoemd waTêii naar Franscho afgevaardigden, dio in den oorlog ge sneuveld zijn. Twee van doze dertien schepen zijn reeds vergaan, de „De- put' Raoul Briguet" ©11 de „Gaston Dumesüil". Het vergane schip was voorzien van eem installatie voor draadloozs telegrafie. De schipbreuk is vermoe delijk het gevolg van het stormach tige weer. Er waren 32 man aan boord, zoodat men over het lot van Bi hunner tn-og in het onzekere ver keert. De hoop dat eon. of meer hun ner nog zouden zijn opgepikt door schepen die geen draad! ooze telegra fie aan boord hebben en dus nog geen bericht hebben kunnen zenden, is er thans na drie dagen wachtens niet grooter op geworden. MILLERAND TE TUNIS. Miller-and is bij zijn aankomst te Tunis geestdriftig door de Europoe- sche en inlandscbe bevolking toege- hUcht. Ten paleize van den bey werd hij hartelijk ontvangen. De bey be toonde zoch hoogelijk Ingenomen met het bezoek, diat hij als een toeken der vriend schap vau Frankrijk beschouw de, Ik ben er trotsoh op, zeide hij, dat de troepen vian Tunis aan de zijde der Franschen hebben gestreden voor de zaak de-r beschaving, Do bev verklaar ten sl-otte er van overtuigd te zijn, het werk hetwelk verricht is over eenkomstig het verdrag, waarbij een verbond tusschen Frankrijk en de Hmwerin-dynastie werd gesloten, zioh op gunstige wijze zal ontwikkelen. ONVEILIG NEW-YORK. De miLlionniair Sihattuck uit New- York uit wiens huis voor een waarde van 100.000 dollars aan juweelen en zilver werd gestolen men herininert zich dat de bewoners en hun dienst personeel in dien kelder werden opge sloten terwijl de gewapende en ge maskerde 'bamditeten hun slag sloegen is in het geheim naar Europa ver trokken om met de hulp der politie van Londen en Parijs de dieven op te sporen. De heer Shatluok gelooft dat zijn vroegere Fransche „butler" de in braak heeft beraamd en geeiisoan-eerd en vervolgens met dien buit naar Parijl is gevlucht. Een der daders wend de» tijds aangehouden ,dooh weigerde zijn medeplichtigen te noemen. DE VLEESCHNOOD IN OOSTEN RIJK. De Weensohe Hhld. correspondent maakt melding van den toenemender vleeschnood, als gevolg van het Hom- gaairsclie uitvoerverbod. Dit uitvoerverbod staat in v&ibamd met den onlangs dioor de Entente aan Hongarije gestelden eisoh tot levering ui groote hoeveelheden vee. Hoezeer de vleeschnood gestegen ia, beschrijft de „N. Fr. Presse". Het vleesch is den laatsteai tijd van de tafel van den middenstand volko men verdwenen. Voor een K.G- sch worden 4000 kronon gevraagd; bedrag diat voor de breede lagen der bevolking onbetaalbaar is. De Weensehe K. v. K. heeft aam de conferentie te Genua een memoran dum gewonden, dat a,ls een noodikreet ban gelden en waarin de afschaffing van in- en uitvoerverboden wordt ver zochtevenals het herstel der verlceers- vrijheid. HET DRANKVERBOD OP IJSLAND. Sedert tien jaar bestond er op IJs land een algeheel verbod van wijnen en spiritualiën. Het parlement heeft echter dlezer dogen oen wet aangeno men waarbij liet drankverbod in zoo verre gowijzigd is, dat men nu wijnen en spiritualiën mag invoeren die tot een maximum van 21 pot. aan aloohoi bevatten. Deze wet is een gevolg vah pressie van die zijde van Spanje, in verband met de invoerrechten op vis- scheriinroducten uit IJsland.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 14