ïuiurs Oasblag NEDERLAND BELGIS (1-2) VOETBAL-UITSLAGEN 1921-1922 m MIRIAM TWEEDE BLAD Maandag 8 Hel 1922 Brieven nit de Hofstad. iiet ia took meer dan kras, zoo vol" siatren als alle bctemgsteLIiiie bij een xy-oot doel vam ket publiek ontbreekt voor alle zaken die ket staasbeetuur betreffen, liet overkwam ons dezer dasren. dat een eroepie mannen, die allen een min of meer belangrijke posi tie bekleeden, blijf gaf niet het minste of serines te af te weten van wat er nu eigenlijk took met de grondwetsherzie ning aan 't handje was, Wat deze herzie ning omvatte wist er niet één, wat er in de kers te Kamer gebeurd was, evenmin. Het eenige dat bekend bleek Was d- verhooging der schadeloosstel ling voor de Tweede Kamerleden. Hoe het zii. een dergelijke apathie tegenover de algemeene belangen van den Staat is niet goed. De vraag is daarbij wat de oorzaak ervan is en eerst als we dat weten is het mogelijk, te zoeken naar een weg ter verbete ring. Eén ding moet men echter- voor op stellen: de regeering de3 lands neemt niet meer die belangrijke plaats in liet algemeene maatschappelijke le ven in welke zii vroeger had. Vroeger was het ten onderscheiding die alleen aan de eerste man non ten deel viel om deel te nemen aan het staatsbe stuur. Thans zijn er talloos velen, die veel belangrijker werk verrichten door op andere wijze werkzaam te" zijn. In de tweede plaats i3 het van belang dat de regeeringsmaatregelen steeds moer ontevredenheid wekken. Dat lijkt vreemd maar de uitbreiding van de overheidstaak is nu eens don één dan weer den ander niet naar den zin en het. eind-is dat ieder moppert. Mo hoorde nauwelijks meer een goed woord spreken over de beide Ka mers en. verdiend of niet verdiend, scherp is de kritiek op de arbeids prestatie der ©rte gen woord igena-e lichamen. Niet de minste belangstel ling valt ook te ontwaren voor de aan staande verkiezingen. Er is niets dat de menigte beroert en waarschijnlijk zal de uitslag het dit jaar leeren, dat tal van nieuwe groepjes veel stemmen vergaren en dat liet aantal thuisblij vers heel groot is. Zullen de leiders der politieke partijen eens ernstig gaan overwegen wat hun wel te doen staat om verandering in dezen toe stand te brengen? Zij zullen zelf wel de eerste zijn om te erkennen dat dit eeen gezonde toestand is. Vlak voor do verkiezingen en geen zweem van actie bij wie ook, dat is toch ook een teekenend feit. De viering van den verjaardag van dé Prinses is uitermate gering ge weest. Eigenlijk is er niets gebeurd, behalve dat de depart am entsgebouwen avonds hun traditioneele lichtjes lieten branden en de ambtenaren den ganschen dag thuis bleven. Of deze laatste viering, die den Staat duizen den kost aan gederfden arbeid, wel gé- wenscht is in dezen tijd waarin alles om zuinigheid roept, valt eenigermato te betwijfelen. Misschien wane het gewensoht deze wijsfe van viering eenigszins te wijzigen. Zij maakt op de n iet-ambtenaren een ongunstigen indruk. Hoe het kwam dat ditmaal op geen enkele plaats in de stad muziek werd gemaakt ,is niet te begrijpen. Hield dit verband met den rouw ten Hove, of was het louter toeval Het publiek, dat in groote getale op de been was, vooral in de avonduren wist eigenlijk niet goed waarvoor bet wandelde. In geen enkel opziokt verschilde de avond van aildere avonden, maar het is nu eenmaal de gewoonte om op zoo'n dag op straat te wandelen en dus deed men het ook nu, al was er geen mu ziek. Met een enkel woord moeten we aan stippen. dat tegenwoordig vrij vaak concerten worden gegeven in.... de ge- vongeniesen. Er is een vast clubje ar- tisten, dat zich daarvoor beschikbaar telt en dat op die wijze eenige zon in het duistere leven brengt. Ook Zon dog j.l. heeft in de oellulairo zoowel als de militaire gevangenis een concert plaats gehad. Op do gevangenen ma ken deze uitvoeringen een diepen in druk en het feit. dat de autoriteiten deze uitvoeringen op hoogen priis stel len blijkt wel dat men den goeden in vloed ervan zeer wel inziet en dat men gaarne deze pogingen steunt. Gelukkig is de tijd voorbij dat niets dan de ergste minachting werd ge koesterd voor hen, die van de vrijheid zijn beroofd Alles weten is ook ten op zichte van hen heel dikwijls alles ver geven. 't Is al lang een verouderd stel sel dat in het gevangeniswezen wordt gehuldigd; men weet helaas er nieta andere voor in de plaats te stellen. Indien men tracht het leven in de cel len wat te verzachten dan zal dat on getwijfeld een goede uitwerking heb ben. Het is tenslotte zoo verschrikke lijk weinig, W.al er gegeven wordt in vergelijking van het vele dat de opge- slotenen missen, dat men waarlijk niet behoeft te denken dat.nu het ver blijf in do gevangenis zijn afsohrik- king gaat missen. Wie wel eens even den neus heeft oestoken binnen de gevangenismuren sal dit wel dadeiiik toegeven. Het ge beurt ons vaak dat we door de duinen zwervend, weer dat gebouwen-complex van de Scheven ingsche gevangenis in het oog krijgen en altijd weer ervaren wij oven de ontroering die ons beving toen we al jaren geleden eens een ge vangenis bezichtigden. Altijd weer zien we dan die somberheid, die kil heid. dht geweldilg-neerdTukkende van het gewangenisiniereieur en die doffe oogen van hen die daar hun leven voortslepen. Men moet dat eenmaal gezien hebben orn voor altijd de herin nering daaraan te behouden. Wie dat doet zal gaarne het goede werk steu nen om in dit milieu eenige afwisse ling te brengen. Misschien zelfs lag een oplossing van het gevangenis- vraagstuk in die riohting van liet op meer gebied verstrékken van afwisse ling. In elk geval is dit begin goed on met voldoening maken we er melding SPOfsT EN WEDSTRIJDEN. Voeitsall. EEN VERDIENDE OVERWINNING VOOR DE 'BELCEN. HET SPEL DER BELGEN EEN KLASSE HOOGER DAH DAT DER NEDERLANDERS. SCHEIDSRECHTER FOURCOUS UITGEFLOTEN., De 24ste ontmoeting. Onder begunstiging van zeer fraai weder heeft Zondagmiddag in het Am- stcidamsche Stadion do 24ste ontmoe ting tusschen de vertegenwoordigende elftallen van Nederland en België plaats gehad, Do 23ste, die in AnWer- pemplaats had, was zooals men weet ifinet een smadelijke 4o nederlaag voor Oranje geëindigd. Geen wonder dus, dat met groote belangstelling deze revanche-partij tegemoet gezien werd. Het Stadion was dan ook meer dan vol. Overal waar nog maar eenigszins een staan- of zitplaats gevonden kon worden, stonden en zaten do menscheu als ha ringen in een ton gepakt. We behoeven hier natuurlijk niet nbg eens tc vertellen, dat het op weg naar en bij het Stadion weer een blijde cn op gewonden drukte was. Alleen maakte het nu niet, zooals op tweeden Paasch- dag, een vreemden iudtuk, dal er talrijke IJsco-wagentjes stonden. Pok dient hier nog vermeld, dat dc opkoopers het dit- maal niet erg gemakkelijk hadden, want dc politie lette bijzonder scherp op: een gevoig van de lelletjes, die in de afge- loopen week bij den kaartverkoop heb ben plaats gehad. Als er één geheimzin nig een kaart te koop aanbood, vormden natuurlijk dadelijk velen een groep om hem een, zoodat vanzelf de aandacht der politie op hem gevestigd werd. Dan zorgde hij er veelal bijtijds voor, „boe nen te maken"! Ook waren er veel auto's, versierd met dc bekende Belgische vlaggetjes en ge vuld met luidruchtïg-doende Belgen, als hadden zij reeds een voorgevoel van een overwinning. Want het is helaas op een verdiende nederlaag voor het Neder- landsche elftal uitgcloopen. Binnen hot Stadion. Het terrein biedt een heel anderen aanblik, dan op tweeden Paaschdag; toen een triestige stormdag met af en toe regenbuien; nu vroolijkc zonne- I schijn en een verfrisschend briesje. Toen beer groot muziekkorps uit 's-Hertogenbosch met een reusachtig, dikken tamboer-majoor; c het muziek-- korps van het tiende uit Haarlem, dat wel verdienstelijk speelde, maar lang het massale geluid deed hooren, dat het korps uit Den Bosch teweegbracht. Er zijn natuurlijk ook weer officicele personen; opgemerkt werden o.a. Mr. J. B. Kan, als vertegenwoordiger van den minister van Binnenlandsche Zaken; Jhr. Mr. C. Feith, Secretaris-Generaal van Onderwijs; eenige gezanten en con suls van België; de wethouders van Am sterdam Ter Haar,-Wierdels, Dr. Vos en Vliegen; de besturen van den Belgischen en den Nederlandsdien Voetbalbond enz. Da olftallen. In bet Belgische elftal zijn eenige wij zigingen gekomen en in de Nederland- schc combinaie is Hulsman, die nog niet zijn beenblessuur hersteld is, ver vangen door den Spartaan-speler Grobbe. De Belgen komen het eerst in het veld; zijn gekleed in zwarte broek, roode trui en zwarte kousen met rood-witten rand. Hun keeper De Bie is gekleed in NEDERLAND: zwarte broek en paarse tnrio Deze spe lers, die den laalsten tijd zoo van zich (ieJen spreken, worden met hun volks lied en ten hoffelijk applaus ontvangen. De spelers van het Nederlandsch elf tal zijn gekleed in witte broek, oranje trui en zwarte kousen met oranje om slag, Doelwachter Van Tilburg is ge kleed in witte broek en witte trui. Ho pende op een revanche, worden onze spelers door het duizend-koppige publiek met zulk een luid applaus ontvangen, dat het Wilhelmus bijna niet te hoo ren is! Het wachten is nu nog op den heer Fourgous, den Franschen scheidsrech- Weldra verschijnt deze. Het is nogal corpulent man, gekleed in zw broek en donkerblauw laken jasjë. Heclc- maal niet het type van een Franschman I Hij wordt ook met vriendelijke toejui chingen begroet. Wij konden toen nog niet vermoeden, dat de houding van het publiek zoo spoedig vijandig tegenover hem zou worden I Na het onvermijdelijk gekiek stellen de elftallen zich eindelijk als volgt op: B. Kosslsr, Puluur, Hordijk. Rodermoud. fan Tilburg Dinis, fan Liuge órobbg J, Bulder, Croon, D. Kassier. BELGIË: Bastin, Hlsbal, Tan Hege. TerlisscK, Larnoe, Van Halme. Gillis, Bessams, Flerens, Swaertonbroeckx, De Bil De wedstrijd. Deetje Kessler wint den toss en ver kiest de eerste helft met den wind mee tc spelen. Te 2.32 trapt Larnoe af, doch Michel uit al spoedig op den massieven, maar altijd eerlijk spelenden Hordijk. De bal gaal een paar maal over de zijlijn en kan voorloopig maar niet uit het mid den van het veld komen. De beslissin gen van den scheidsrechter beloven aan- an kei ijk veel goeds hij let goed op en laat geen ruw spel toe. Gaandeweg komen de Belgen ex iets beter in, maar Pelser en Denis weten telkens redding te brengen. De eerste Nederlandsche aanval heeft niet veel succes; de bal wordt door den wind te veel naar voren gedreven. Voor alle zekerheid loopt De Bie een heel eiud zijn doel uit en trapt het leder weer naar zijn voorhoede. Het koppen en vooral het plaatsen van de Belgen is bewonderenswaardig. Hun vlug en enthousiast spel is prettig om te zien. De Oranje-spelers schijnen er maar niet in te kunnen komen. Boe lie Kessler past zich het snelst aan; hij "gce,fi een mooien voorzet, dien Bulder over schiet. Even later krijgt Gilles een vrijen trap te nemen; zijn harde schot wordt door Van Tilburg uitstekend gekeerd. Als Boelie Kessler rakelings naast heeft geschoten, gaan de vijf Belgische aanvalsmenscheu er prachtig samenspe lend van door; onze verdediging raakt er een oogenblik door van streek. Het wordt een opeenhooping van spelers dicht bij het Nederlandsche doel, zoodat -Van Tilburg geen prettig oogenblik je heeft. Van Linge wil een hoogen bal wegwerken, maar het ding komt ver keerd op zijn schoen of de schoen ver keerd. tegen den bal! en tot ieders groote teleurstelling en verslagenheid vliegt de bal langs den totaal verrasten Van Tilburg in het doel (o1). Hiermee krijgt België een goedkoop doelpuntl Er is dan negen minuten gespeeld. Het is akelig stil in het Stadion. Waar zijn de Belgische supporters? We hooren ze nietl Het spel wordt nu aan Nedeilandsche zijde een beetje zenuwachtig. Onze spe lers raken er een beetje verbluft door. Zouden dan die jong-kerrcls uit het Vlamingen- en Walenland wéér zege vieren? Alleen Hordijk en Pelser bewaren hun kalmte en winnen daardoor veel. Het is een lust om Boelie Kessler langs de lijn tc zien rennen. Hij weet Vau Hege en Verbeeck nogal eens te passeeren; een zijner mooie voorzetten wordt helaas ten tweeden male door Bulder hoog over geschoten. De Bie kijkt hem dankbaar aan, maar het pu bliek uit kreten van teleurstelling. Dan komt de eerste uiting van onte vredenheid tegen den scheidsrechter. Rodermond springt hoog op, om den bal op te vangen; het leder komt daarbij togen zijn gezicht. De scheidsrechter meent evenwel, dat de Be Quick'er den bal met de hand heeft aangeraakt en „bestraft" het met een vrijen trap we gens „hands"! Jaap Bulder wil zijn twee fouten van zooeven herstellen en zendt een hard schot in, dat door De Bie evenwel meesterlijk gestopt en weggewerkt wordt. Van Linge kopt een paar keer vlak vóór den aanstormenden Larnoe weg. Eenige aanvallen der Oranje-voorhoe- 'de stranden op off-side. Het is af en toe om wanhopig te worden. Eindelijk komt er eens een pittige aanval der onzen. Een schot van Bulder kan De Bie aici voldoende weg-werken; tot tweemaal toe laat hij den bal vallen en raakt zelf ten slotte bekneld tusschen Rodermond en Boelie. Een andere Belg schiet evenwel te hulp, waarmee de doelworsteling ein digt. Weer gaat Larnoe er van door. Van Tilburg kiest het juiste oogenblik voor uitloopen en ziet niet tegen een stevige botsing met den Belg op; beiden vallen op den grond, maar Van Tilburg had nog juist den bal kunnen wegtrappen. Hij krijgt een welverdiend applaus. Hij staat waarlijk niet voor niets onder de lat, want even later lost Larnoe weder om een vurigen kogel, dien Van Tilburg het veld weer inzendt. Van samenspel in de Nederlandsche voorhoede is niets te bespeuren. De man, die het spel verdeelen moet, Bul der, doet dit erg zenuwachtig; luk-raak geeft hij maar trapjes naar rechts of naar links. Welk een verschil met het spel der Bel gen 1 Ales is „af" wat zij doen! Verbeecs letterlijk overall Rodermond krijgt even een mooi kans je, maar hij schiet naast. Zelfs een vrije trap, dien Deetje schuin voor het doel nemen mag, helpt nietl Bijna het ge- heele Belgische elftal stond tusschen hem en De Bie in. Er is geen doorkomeu aanl Onze drie binnenspelers zullen het dan eens met een paar verre schoten probeeren, maar ook die gaan naast! Het spel wordt een oogenblik gestopt >or Larnoe, die met Pelser in botsing is gekomen. De Belg blijft kermend Eg gen. Talrijke helpers schieten toe, die Larnoe tenslotte opnemen en wegdra gen. Men heeft met hem te doen. Zelfs in de periode, dat België met tien man speelt, blijft het spel aan Ne- dcrlandschen kant een saaie vertoooing. De Beigen spelen beslist een klas hoo- ger dan de Oranje-jongens! Moeten dézen nu revanche nemen I Het lijkt naar niets! De ballen worden bovendien te hard naar voren gespeeld, zoodat Deetje Kessler hem niet kan bereiken, hoeveel pogingen onzo aanvoerder ook doet Zijn volhouden wordt gcprezenl Aan Grobbe heeft hij niet veel steun. Deze Spartaan-speler kan nog niet voor de helft Hulsman vervangen! Rodermond wordt door Van Hege in den rug gesprongen. De vrije trapt le vert niéts op. Onder luid applaus keert Larnoe weer in bet veld terug. Hij is acht mi- ten afwezig geweest. Hij blijkt nieta mankeereu en neemt dadelijk weer actief aan het spel deel. Swaertcnbroeckx en Verbeeck zijn haast niet to passeeren. De scheidsrechter wordt inmiddels een paar keer op een fluitconcert ont haald, als hij eenige onjuiste buitenspel beslissingen geeft. Geen aangenaam ge hoor op een internationalen wedstrijd 1 Plotseling, na 39 minuten spelen, rent do Belgische voorhoede weer naar vo ren en passeert met korte tikjes onze verdediging; vlak bij doel doel kopt Mi chel een voorzet van Bastin fraai cn on houdbaar in ons doel. België leidt met 2—0. Na een oogenblik van stilte moedigt het publiek nu onzo jongens luido aan dit schijnt to helpen, want er wordt zoo waar een corner de eerste in 41 minu ten op het Belgische doel geforceerd. Boelie pianist den bal zuiver voor doel, maar De Bic slaat het leder weg. Deetje Kessler verwisselt nu met Groen van plaats, maar ook dit helpt niet. Daar zorgen Sdacrtenbroeckx en Veibeeck wel voor! Onder groote spanning kondigt scheidsrechter Fourgous Rust aan, wat voor velen een verademing is. Natuurlijk worden dc kansen druk be sproken, maar het publick is ten op zichte van Oranje pessimistisch en te gen den scheidsrechter zeer onvriende lijk gestemd. Do muzikanten trachten er een beetje vroolijkheid in te blazen, maar men luistert er niet naar! Te 3.35 wordt aan de tweede helft begonnen. Vol hoop en moed laat de compacte massa luide aanmoedigings- kreten hooren en de Oranje-spelers wer pen zich flink in den strijd. Ze willen wel, maar kunnen het uiterst vlugge tempo van do Belgen niet bijhouden. Dé Kessler speelt weer op do linksbuiten- pi. ais. Toch gaat België weer het eerst ten aanval. Een hard schot van Gilles laai Van Tilburg tot grooten schrik vallen, maar hij weet toch nog weg te werken. Het blijkt, dat nu ook de Belgen last van den wind hebbenook zij kunnen eenigo keeren den bal niet bereiken. Hordijk is zijn plaats weer meer dan waard, in tegenstelling met Rodermond, die weer eens naast schiet. Bastin lost weer een vervaarlijkschot, dat rake lings over de lat gaat. Dan gaat Deetje Kessler er weer eens :n door cn besluit zijn schitterenden n met een hard schot in de richting :n het doel. Velen juichen reeds, maa- het blijkt, dat de bal tegen het zijnet is gekomen. Eenige corners op het Nederlandsche doel hebben geen resultaat. De scheidsrechter laat weer eens een paar keer verkeerd ingooien, waardoor het publcik tot woede gebracht wordt. Het gefluit is nu niet meer van de lucht. De Belgen blijven onverstoorbaar door werken en combÏDeeien, zooals we nog zelden gezien hebben. Het gebeurt soms, dat de bal bij zes verschillende Belgen komt, zonder dat een Oranje-speler er een been tusschen kan krijgen! Het pu bliek wordt er beduusd van. Een heer op do overdekte tribune roept luid „We weerstaan dien druk niet 1 Je zult het zien, dadelijk wordt het 3o!" Gelukkig komt het zoover niet I Integendeel, Nederland trekt weer eens ten aanval, maar Bulder schiet we derom over! „Is dat nou niet om dol te worden?" roept men wanhopig. Van Tilburg speelt gelukkig in eefl grootschen vorm; tot tweemaal toe stop. hij een hard schot van Michel. Denis speelt niet zooals wc van hem gewend zijn en laat zich nogal eens pas seeren. De Nederlandsche voorhoede wordt nu telkens gewijzigd; we kunnen he: niel meer bijhouden! Deetje Kessler heef: bijvoorbeeld reeds op alle vijf plaatsen gespeeld 1 Spottend wordt geroepen: „Vaa Til burg is nog niet als centervoor gepro beerd!" Het wordt thans hoofdzakelijk een duel tusschen den Belgischen aanval en de Nederlandsche verdediging. De laat ste houdt evenwel kranig stand. EeA corner bij Van Tilburg loopt .op niets Een Belgische supporter bij de pers- plaatsen roept onophoudelijk tot verve lens too„ALlons, Louis!" Die uitroep geldt blijkbaar Bessems, die doet of hij niets hoort. Een hard schot van Boelie, die ceni- gen tijd zeer verdienstelijk op dc midden voorplaats speelt, vangt De Bic alweer schitterend. Maar ook dc schoten der Belgen treffen geen doel. Toch heeft de Nederlandsche verdediging het nog steeds zwaar te verantwoorden. Een cor ner op het Belgische doel wordt door Rodermond overgekopt. Hoewel Van Tilburg geducht door de in gehinderd wordt, vangt bij weer bij zonder fraai een keihard schot van Lar noe. Thans geeft de scheidsrechter weer ten onrechte een corner op het Belgische doel. Ook dóartegen klinken protesten „Was Hugo Meisl er maar wcerl" hoo- n we roepen. Tot overmaat van ramp mist Bulder DE kans van den dag, als hij bij het open doel een akelig zacht likje tegen dea bal geeft; zóó zacht, dat de terug springende De Bie het leder nog kan vangen cn wegwerken „Komte vooruit nou, jongens; ééntje hebben jelui verdiend, maar méér ook niet!" roept onze buurman sarcastisch. De woorden besterven hem evenwel op de lippen, want Deetje Kessler het is haast tijd gaat plotseling onweer staanbaar naar voren, geeft bij het Bel- bischc doel op ket juiste oogenblik aan Bulder over, c:e nu geen fout maakt en één minuut vóór het einde voor Nederland de eer redt. Een donderend en lang aangehouden applaus volgt op dit doelpunt, niaar het Oranje-elftal heeft geen gelegenheid meer om gelijk te maken, want terwijl het publiek nog danst en schreeuwt van pleizier, blaast de scheidsrechter het einde. De Belgen hebben welverdiend ge- vennen, hoofdzakelijk door hun vlug >pel en grooter enthousiasme. Bij hen waren de twee backs cn Larnoe de uit blinkers. Van het Oranje-elftal dienen Van Til- _burg, de Kesslers, Van Linge, Pelser en Hordijk genoemd te worden; dc test was maar matigjes. Wc hadden het heel wat beter gevonden, als Boelie Kessler den gcheelèü middag op de middenvoor plaats had gespeeld. De scheidsrechter had geen prenigea middag. Zelfs toen hij bel veld verliet weerklonken nog afkeurende uitroepen. Op het officteele gedeelte klapte tnea even in dc handen, toen hij in het kleed- huïs verdween, maar veel navolging vond dit niet. WESTELIJKE EERSTE KLAS. a aa 33 ei na ei o o ars co to*- ca ai 03 K ÉL i S i s 1 Spartaan 1 o ei flaarlim 3—1 2—2 4-2 4-3 1—0 1—1 lu-i 0-2' 3—1 U-I S3 1-1 2—1 2-1 0—lj 0—1 2—lj 1 1—1 1 0. C. a 0-4| 5l'j 0—4 j 4—4j 22! 0—sj 3-0| 4—1 FtUaaoorl 2-1 3—0 1-2; H 2—2 1o| 22 3—2! 1—oj 4—ojó-0 1—3 H. 3-3 6-3 2—2 aM'-> 01| 6—2 3—3| 4-0 4-8 0-2 1—2 8—2 2—i |«_i Eg 2—oj 1li 61 I nu 1 H 1—1 2-0 0-0 Bl 0—oj 3—0 |°-0 0—0 iliow *lt I—0 1oj 4—0 2—1 3-1 2-8 0-!, s|°-° H 1 1—0 T. V. A. 2—1 4-3 8-4 4—2 I 2 0-0 B H 1—2| 2—1 Spirtiau 2-3 4—2j 1—3 0—2 0-4 1a| 1s 1—4| 1-0 H| 3—oj 2—8 D. 8—3 5—o| 0—1 1—3 3—1 8-1 i-4|a-i l-«l SS 0-1 D. F. S. 1oj 0—0 4-0 1—1 2ljo2] 01| 5—0 aj o-o Feuilleton naar het Engelsch van MARIA ALBANESI. 41) „Dat zou ik vroeger ook gedacht hebben, maar het is de waarheid. Wij zouden samen naar Tirol gaan. zoo als je misschien al weet. Miriam vroeg me, om eerst met haar naar Parijs te gaan, daar zij haar gaaxie- rod© wat wilde aanvullen Toen \vo er waren, en ik op een avond met een paar vrienden naar de oomodie was gegaan, vond ik haar, bij mijn terug keer in het hotel, gevlogen. Ik liet haar door de politie opsporen en kreeg eindelijk bericht, dat ze in ge zelschap was van een zekeren Walter Barneith Ellen" sprong op. „Dat kan niet waai- zijn!" riep zij op heftigen toon uit. „Als u Walter Barneith kende, zoudt u begrijpen, dat 't njogelijk is. Ze heeft u zand in de oogen willen strooien, dat is al les. O, ik moet naar haar toegaan. Hoe hebt u haar zoo kunnen misken nen „Ik heb voor goed" met haar afge- uaan zei Norchester. „Ik zou zelf den band nooit verbroken hebben, maar nu zij mij vrijwillig verlaten I heeft, kan ik niet anders dan den he mel danken, dat ik van haar af ben. Je vindt dat misschien lxard klinken, maar je weet ook niet, wat ik do laat ste acht maanden heb doorgemaakt. Ik ben niet naar je toegegaan, Nell, zoolang ik niet zeker was, dat zij mij verlaten had, maar nu ik vrij ben, moet ik je eindelijk zeggen, wat jo| voor mij bent. Ik heb je lief, Nell". Plotseling sloeg hij de armen om j haar'heen en drukto haar tegen zich aan. Ellen was als in een droom, maar hij zijn hoofcl over haar heen bcog, als om haar te kussen, ruitte zij ziek los. „Neeou, meen, dat mag u niet doen-', snikte zij. „U bent niet vrij. .Miriam is uw vrouw. Ik weet zeker, dat zij u niet ontrouw geworden is. U moet nooit weer tegen mij van lief do spro ken. Het zou een laagheid zijn tegen- <#-er Miriam". „Ik heb voor gced met Miriam af gedaan", herhaalde hij, toen hij El len weer met geweld in zijn armen en kust© haar hartstochtelijk. „Ik zal nu weggaan", zei hij, „maar demk niet, dat ik j<j daarom opgeef. Ik zal je tijd laten, oan met de gedachte vertrouwd te raken, maar mijn vrouw zul je eenmaal worden". Hier zweeg hij even; toen ging hij voort: „Is het werkelijk je wensch, dat ik wegga, Nell?" „Ja", antwoordde zij met doffo stern. Hij haalde diep adem. „Heel goed. Ik zal gaan, maar ik kom terug en onderwijl zal ik je iederen dag schrijven". „O, neen, doe dat niet", zei Ellen smeeteend. „Waarom niet? O, NeU, lieveling, woes toch niet zoo koud cn wreed! j Kus mij, al is het slechts eenmaal, voor ik heenga Maar zij beantwoordde zijn kussen I niet. Even later was hij vertrokken. Toen Meneer Blaydion een kwartier j later binnenkwam, vond hij Ellen ale zinneloos van smart de kamer op en neev loopen. „Is er iet3 gebeurd? Kan ik iets voor u doem?" vroeg hij verschrikt. „Ik moet zoo gauw mcgelijk naar Engeland terug. Ik moet memeer Framley spreken". „Ileel goed. Vanavond gaan wij beiden nog naar Milaan en morgen ochtend vroeg naai' I-ouden. Zeg maar niets tegen Consuclo. Ik zal haar wel zooveel vertellen als noodig is" Richard, die een telegram uit Mi laan gekregen had, wachtte de reizi gers bij hun aankomst in Londen reeds aan het station op. ,,Ik heb allerlei boodschappen voor mijn dochter te doen", zei meneer Blaydon, „en ik zal mijn reisgenoot© dus maar dadelijk aan u overdragen. We zien elkaar dan wel straks in liet hotel." Richard vroeg Ellen, of ze ook weer bij zijn zuster zou willen logeeren, maar Ellen zei, dat zij het beter vond, naar het hotel te gaan. weet niet, hoe goed de Blaydcns voor mij zijn voegde zo er aan toe. „Consuclo heeft mij zelfs haar oude kamenier meege geven." Zij reden rechtstreeks naar het ho tel. In de zitkamer, die meneer Blay don telegrafisch besproken had, liet Ellen de thee brengen. Toen zo al leen waren, zeide zij: „Hebt u al geraden, waarom ik go- komen ben?" „Ja, ik geloof het wel". „Meneer Framley, waar is ze?" „Voor zoovor ik weet in New York". „Zoudt u haar adres te weten kun nen komen?" „Ik ge'.oof van wel, maar u denkt er toch niet over, naar haar toe te gaan?" „Ja, dat ie mijn plan. Zij heeft nu meer dan ooit behoefte aan een vrien din". „Het is juist iets voor n, om zoo'r, plan te bedenken, maar ik vrees, dat het niet uitvoerbaar is". .,Mec:icr Framley. u gelooft toch niet, wat ze van Miriam vertellen U kent Wal'gr Barncbh en begrijpt toch wel, dat Miriam nooi' iets voor hem zou kunnen voelen. Natuurlijk heeft zo hem alleen gebruikt, om Lord Norchcs'er in de gelegenheid te stellen, scheiding aan 'o vragen." „Ik weet niet, wa' ik denken moet. Miriam is den laa'sten «ijd onbegrijpe lijker dan ooit. In Bournemouth heb ik haar en Harry meermalen bezocht, en «oen licb ik Norchesters geduld be wonderd. Zo was in een woord ondra gelijk. Harry heeft zich gelukkig nie«s te verwijten". „Daar ben ik blij om, maar u vindt toch niet, dat hij deze gelegenheid mag aangrijpen, om van Miriam af «e komen, is he1 wel?" Een pijnlijke blos steeg haar naar do wangen, «er- wijl zij voortging, „Lord Norchester is mij in Venetië Komen opzoeken en heeft mij alles verteld, ook da' hij scheiden wilde" „Daar heef' hij groot gelijk aan." „O, zegt u dat toch met. He' zoj zoo vreesclijk voor Miriam zijn. en ze zou zeker gelooven, dat hij, da' ik..." „Onzin, ik wed, da' Miriam nooi' meer aan u gedacht heeft, sedert u Wyncho verlaten hebt. Kom, schenkt u mij nog eens een kopje 'heo in. en la'en wo dan over wat anders praten. Blijven de Blaydons nog lang in Eu ropa?" „Ze denken er over, in hc* najaar naar Amerika terug te keeren en heb ben mij laten beloven, da' ik met hen mee zal gaan. Ik weet nu ecl.'cr niet. of ik mijn belof'o zal kunnen hou den." „Wilt u werkelijk het adre3 van Mi riam weten-" „Ja, zou he' u erg veel moeite ver oorzaken?" „Neen, ik kan er om talegraf ec ren. Hoe lang denkt u in Londen te blij ven?" Meneer Blaydon heeft gezegd, dat ik inij niet behoef te haas'en, maar ik denk toch nie' langer dan een paar dagen hier 'e zijn." „Wat was uw plan nu eigenlijk „Naar Miriam toe te gaan en haar daardoor «e toonen, dat ik haar ver- 'rouw, en dat zij ook inij vertrouwen kan." „Wat heeft Harry u verteld „Dat zij in Parijs van hem wegge- loopen was, en dat hij gehoord had, da' ze in gezelschap yan mijn neef vertoefde." ,En u blijft dus denken, da' dit niet zoo is?" „Ja, ik geloof, dat Miriam, zooals ik reeds zei, Lord Norchester een reden to' scheiding aan de hand wilde doen." Hier bloosde Ellen weer. „Voor ik Wynche verliet, had ik gemerkt, da' zij jaloersch op mij was niet alleen om Evelyn maar ook om haar man. Ik zou haar nu willen toonen, dat ik haar nooit bedrogen heb. O, help1 u mij toch!" ÏWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5