HAARLEM'S DAGBLAD Woningbouw te Schoten. VRIJ2AC, 12 MEI 1922 TWEEDE BLAD Verdwijnend natuurschoon. Schoten is niet mild bedeeld met na tuurschoon. In het aan Haarlem gren zende stadskwartier vindt de wande laar zelfs geen plantsoentje. Alleen zijn ei in het Julianapark wat gras en hoo rnen te zien, maar van een „park" mag nauwelijks gesproken worden, temeer nu daar ook noodwoningen geplaatst zijn. Vroeger was het Noorder Spaarne mooi, maar de industrie breidt zioh daar geregeld uit, zoodat er van het lande lijke met veel overblijft. Toch was er vroeger voor kenners, heter gezegd nog voor „weters" ook in Schoten wel veel te genieten. Het was aan den Doodweg, loopend van de Kleverlaan tot nabij Santpoort, Hier was het landelijke, stille eenzaamheid, die juist daardoor het oog bekoorde. Schilders zijn de beste waardeerdeis van het natuurschoon. Daarofh pleitte het voor den Doodweg, dat hij door vele anisteu werd uitverkoren voor hun stu dies. Maar nu zal dit alles verdwijnen. Door den woningbouw op Hoogewoerd was het begin van den Doodweg reeds voor eeni- gen tijd verdwenen. Maar voor kort kon men nog van het overblijvende gedeelte, loopend door bet „Huis ter Zanen", genieten. Toen we er evenwel dezer da gen nog eens op uittrokken, werden we tegengehouden door de volgende draad versperring. Do Doodweg te Schoten die In oen nieuw wegeneemplex wordt opgelost. Een volledig© draadversperring, die aan de mobilisatiedagen doet denken. Onze teekenaar, de heer WesseKng, dio ons op dezen tocht vergezelde, her innerde zich veel aan den Doodweg ge- i teekend en geschilderd te hebben. Als een tegenstelling van hetgeen er nu is, hebben we een cliché laten maken naar een schilderstukje, dat hij daar jaren ge leden penseelde4 Natuurschoon, dat vroeger op den Doodwog te genieten was. Zoo moet op den duur veel van het Doodweg door het landgoed „Huis tex schoone in de natuur in de nabijheid der Zaaen". Wandelaars aan den Schotei- sreden allen als offer voor de voorzie-1 weg werden cok bekoord door het ge nt ng in den woningnood. zich'-vau-ver vj> dit oudéfcwetsche land- Zooals we reeds schreven liep de)goed. Cazicht op hot Huls ter Zanen. Vroeger stond deze heerlijkheid be kend onder den naam „het Huys Sanen". „Men wil," aldus F, Allan in zijn Geschiedenis en Beschrijving van Haar lem, „dat de Edelen, die den naam van Zanen voerden en om den moord op Hons "V het land moesten ruimen, na hun terugkomst deze heerlijkheid ge kocht en aldaar een kasteel gebouwd hebben, dal aan de Grafelijkheid leen- ïoeng werd." Vervolgens is Zanen in het bezit van andere geslachten gekomen, o.a. behoor de het aan Mr. Jan Munter, Raadsheer in het Hof van Holland, wiens dochter, Vrouwe Margaretha Cecilia Munter, douairière van Heer Willem, Grave van Caüogan, de heerlijkheid in 't midden dei 18e eeuw bezat. In 't jaar, waann Allan zijn boek schreef (1877) behoorde zij aan de Gebr. Van Velzen. Het Huis ter Zanen zelf wordt nu nog gespaard. Alleen het gedeelte tus- sclien den Doodweg en uea Schoter- weg is thans voor woningbouw be stemd. Daar is o.a. de boomgaard ge vallen. Waar vroeger de appelen- en pereboomen bloeien en du tage bes- senstruiken met prachtige bloesem pracht pronkten, zijn "nu de bosch werkers bezig om alle hout te kappen. Op een deel van deai grond Is ze.fs al de huizenbouw in vollen gang. Er zullen daar in 't geheel 125 mid denstands woningen gebouwd worden: 81 kleinere, ongeveer van de grootte, zooals ze in de Soeudastiuai staan en 44 grootste, deze laatste komen aan den Rijksstraatweg en aan de Zaunen- laan. Alle huizen krijgen voortuinen. In 't midden wordt, zooals de teeke- ning aangeeft, een plantsoentje aan gelegd. De straten in deze wijk worden 12 M. breed. Het werk, dat wordt uitgevoerd naar plannen en voor rekening van het bouwbureau van den heer J. P. Kok, te Schoten, zal dit jaar gereed komen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAD. Beboreu: z. van P. Magielsen on Ch. Wessêliiis., z. van Ch. P. L. Derksen en A. van der Vin. Overleden: L. Slot, 75 j., M. van Hosso 91 jaar. VELSEN. Particuliere Bouwnijver heid. Bjj beschikkingen van den Minister van Arbeid dd. 28 April en 5 Moi 1922 zijn ten bate van de hierna genoemde personen nzn de gemeente Velseu Je volgende boow- premies toegekend: P. A. Zeilmaker f 1200 1 woning; n. M. v. d. Pieterman t 2300 voor 2 woningen; Joh". Duyn 2178 voor 2 woningen; B. van Geldorp f 2000 voor 2 woningen; W. Lues en P. C. Soe- ters f 2400 voor 2 woningen; W. r. Heyst f 750 voor 1 woning; J. Wichmann t 2400 voor 2 woningen; A. C. Bakker f 3075 voor 3 woniDgec; B. van Geldrop f 2400 voor 2 woningen; firma Heere éc Zn., t 5330 voor 6 woningen; firma Jansen Krom f 9600 voor 8 woningen; F. J. Kockx f 4560 voor 4 woningen; H. J. Meijran A. ten Broeke f 3600 voor 3 woningen; J. L. Mïd f 4750 voor 4 woningen; G. J. Ob- b'es H. Lannemeyer f 2400 voor 2 wonin gen; G. J. ObbeB f 24ö0 voor 2 woningen; J. G. Opbroek f 8000 voor 8 woningen; J. P. Perquin f 2400 voor 2 woningen; M. J. Rolvink J. en B. de Vilder f 6240 voor 6 woningen; J. v. d. Veen f 895 voor 1 woning. Totaal f 6SSGC voor 62 woningen. HAARLEMMERLIEDE c.s. GEMEENTERAAD. In den raad van Ilanrlemmerliedo en Spaarnwoude heeft het eerste vrouwelijke lid zjjn intrede gedaan! Donderdagavond is geïnstalleerd me vrouw P. Hoogerbeeta-Bruyn. Nadat dit nieuw inkomend lid do bij do wet voorge schreven beloften had afgelegd, werd zy door den voorzitter toegesproken. De voorzitter noemde dezen dag een historischen dag voor de gemeente en uitte den wenseh dat mevrouw Jlooger- beets tea volle moge beantwoorden aan de verwachtingen, die worden gekoesterd vaa de intrede van de vrouw in de pu bliekrechtelijke lichamen ter behartiging in de publieke lichamen, liet nieuwe lid nam plaats naast haar echtgenoot, die ook raadslid is. Daarna werd begonnen met de behandeling van de agenda. Een adres van do Vakcen Ha len to Haarlem inzake verschaffing van productief werk en verhooging van uit- koering aan de werkloozcn werd in han den van B. en W. ter afdoening gesteld. De voorzitter zeide, dat B. en W. ieder geval afzonderlek willen beoordee- en dan hulp verleunen indien dit noo- dig is zonder dat die hulp het karakter in armenzorg zal gaan dragen. Aan den heer \an Essen deed spr. toe zegging er van, dat werken, die kunnen worden aangehouden tot het'a.3. voorjaar, dit zal worden gedaan, om dan, indien dat noodig is, werk te kuanen verschaffen. Naar de voorzitter is gcbloke. zjju ei 1 in de gemeente een tiontnl werltloozen, meerendeels ongehuwden. Het kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van f 737 Een adres van hot bestuur van de onder- afdeoling Haarlem en omstreken van den Ned. Bond van gemeenteambtenaren in zake het ontwerp grenswijziging werd aangehouden tot dat het ontwerp is be handeld Naar aanleiding van een daar toe iDgekomen adres werd besloten om voorloopig voor een jaar een bedrag van f 450 toe te staan voor opneming van een achterlijk kind in do inrichting „Groot Emmau8" te Ermelo. B. en W. stelden voor de belooning van den secretaris van de commissie tot we ring van schoolverzuim met ingang van 1 Januari vast te Btcllen op f 50 per jaar eu het presentiegeld van dc leden te bepalen I 2 per zitting tot een maximum van 50 vergaderingen per jaar. Aldus besloten. Een adres van de afdecling Haarlem en omstreken van het Centraal Genootschap van kinderherstellings- en racantie-kolo- ni3s om subsidie werd in handen van B. on "W. om praeadvies gesteld. Op Verzoek word aan 'den heer W. Njje met ingang van 1 Juli om redenen vau gezondheid eervol ontslag verleend als go- ineen to-goueesheer. De voorzitter zeide dat de heer Nye 28 jaar als gemeente-geneesheer is werkzaam geweest en dat de gemeente re den heeft, hem daarvoor dankbaar te zjjn. Spr. drukte den wensch uit dat de heer Nye spoedig weder geheel hersteld moge De raadsleden stemden 'door aj daarmede in. Aan de Chr. school te Halfweg over 1921 een bydrnge voor het vervol derwjjB tot een bedrag van t 42.82 leend. Vastgesteld werden de balans en v liesrekeningen van de gemeentebedryr dienst 1921. Daaruit bleek, dat het gemeentelijk ele triciteitBbedrijf heeft een nadeelig said van f 4579.80; het waterleidingbedrijf eei voordeelig saldo van f 4137.98 1/2 en hel gemeentelijk grond- en woningbedrijf een nadeelig saldo van f 13509.84 1/2. B. en W. stelden voor lo. vanwege bet grond en woningbedrijf het verlengde van do Schoolstraat een straat te doen aanleggen voor zoover de bonw van de Chr. School zal strekken en aan de Ver. tot stichting en instand houding van scholen met den bijbel, al hier, ten behoeve van den bouw dir Chr. school in eigendom over te dragen pl.m. 3740 M2. groud, gelegen aan het verleng de gedeelte van de Schoolstraat. Aldus word besloten. De raad ging daarna over in een zitting met gesloten deuren tot behandeling van het suppletoir kohier Hoofd, omslag 1921- 1922 en belastingreclames. HAARLEMMERMEER. Dr. Hemmes. aar wij vernemen is Dr. C. Hemmes, die Nienw-Venncp gaat verlaten, voornemens zich voorloopig in het buitenland te ves tigen. Markt. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden veemarkt waren aangevoerd 3 hitten. Gemiddelde prijs f 110. Er was weinig kooplust. Op Donderdag 18 Mei a.s. zal te Hoofd dorp op het marktterrein een lammeren- markt worden gehouden. Aandenken. Don heer George Robert te Haarlem, directeur van de christelijke zangvereeniging „Excelsior" te Hoofd dorp, werd Woensdagavond bjj gelegenheid van zyn huwelijk door genoemdo vereni ging die daartoo in het lokaal naast de Hervormde kerk bijeen was gekoit.en met toepasselijk woord ©en bljjvenj can- denken aangeboden. De beer Robert tteidc dit bewijs van waardeering en vriendschap zeer op prijs. zien vallen, snelde de gemeentewerE- yn v. d. H. toe, die zich gekleed te 3 «N* begaf ta 't kind op "t droge - Kaartwedstrijd. Door de ider Ons" ea e 1 wedstrijd ge- minder dan va» s a "105 -^lers deelnemen. S'-sx Vf laats gehad d* o S ti® 3 cft ..«en span- wist Z O J de bur; coxrmg 12) .-..«nering 18) worden do „...uil candidatou in onderstauude volgorde ingeleverd: 1. W. H. Vliegen to Amsterdam; 2. W. C. de Jonge to Biltho- ven; 3. G. F. Lindeijer te Vlissingen; 4. W. Drop to Rotterdam; 5. P. G. Gruys to Te- teringen; 6 J. A Bergmeijer to Dordrecht; 7. H. van der Ploeg te Heerlen; S. J. F. van Krsen geb. Van Maylwjjk te Rotter dam; 9. J. Jansen te Eindhoven; 10. J. Onderdyk te Middelburg. Arnhem (kieskring 3) en Nymegen (kies kring 4); 7. A. B. Kleerekoper Amster dam; 2. H. J. van Braambeek te Utrecht; 3. J. L. Faber te Zutpbeu; E. S. B. N'an- neuberg te Opheusdeu; 5. G. Werkhoven to Bussurn; 6. B. Bakker to Arnhem; F. C. Glos te Zutphen; 8. W. van dor Hoeve to Amsterdam; 9. J. L. B. Keurschot to Arn hem; 10. K. van Trïgt te Apeldoorn. Rotterdam (kieskring 5) en Dordrecht (kieskring 7): 1. J. tor Gaan te Ifctterdain 2. 8. Grocneweg te Rotterdam; 3. J. F. v. Zadelhoff te Dordrecht; 4. J. Brautigam ta Rotterdam; 5. B. J. van Stapele te Rot terdam; 6. J. A. Bergmeier te Dordrecht; 7. A. B. de Zeeuw te Rotterdam; 8. P. df Bruin to Schiedam; 9. J. F. van Kersen gob Van Muylwyk te Rotterdam; 10. C do BZie geb. Tiemens te Oversehie. 's-Gravenhago (kieskring 6) eti Leiden (kieskring 7); 1. K. ter Laan te Zaandam; 2. A. W. IJzerman te 's-Gravenhage; 3. W. Drees to 's-Gravenhage; 4. F. L. Ossen- dorp to Amsterdam; 5. F. van Meurs te Amsterdam; 6. L. Buurman te 's-Graven hage; 7. R. J. Dijk te Haarlem; 8. A. J. LmkiDga te 's-Gravenhage; 9. F. G. van Duuren te '6-Gravenhage; 10. S. N. Pos thumus te 's-Gravenhagc. Amsterdam (kieskring 9): 1. P. J. Troel stra te 's-Gravenhage (Seheveuingen), 2. J. van den Tempel, te 's-Gravenhage; 3. A H. Gerhard to Heemstede 4. J. Loop- uit to Amsterdam; 5. E. Polak to Amster dam; 6. G. van den Bergh te Amsterdam; 7. W. 0. B. Pothuis geb. Smit to Amster dam; 8. J. F. Ankersnut, te Amsterdam; 9. E. Boekman te Amsterdam". 10 J. A. van Zutphen te Amsterdam. Helder (kieskring 10; en Haarlem (kies- kr.ug 11): 1. J. E. W. Duys, te Zaandam; 2. Th. van der Waerden te Amsterdam; 3. C. Thomassen te Bussurn; 4. J. Westerhof te Alkmaar; 5. F. van Meurs te Amster dam; 6. A. de Vrie9 te Zaandam; 7. C. de Bie geb. Tiemens to Oversehie; S. B. ff. Binnendijk te Wormervccr 9. G. Miedcuia geb. Zonder van to Amsterdam. 10. A. W. Miehols to Helder. UTRECHT (kieskring 13): 1. F. W. N. SPAAR ND AM. Eindelijk is men be gonnen de schoornstcen van hot stooinge- jnaal af te breken. Het plan is het grootste deel to vernieuwen. VELSEROORD. Woensdagavond gaf ït symphonieorkost „Euphonie", onder diTectie van den heer M. Adam Haar lem, haar tweede concert in „Tivoli" te Velseroord. Het programma waarborgde iets schoons Met een mooie Tirolermarsch ving bet con- t aan cn het bleek al dadelijk dat een ander onder uitmuntemie leiding ver dienstelijk in elkaar was gezet. Kwam in deze marscb do goede hoedanigheid van het koor naar voren, het spelou van de Tannhauser van Wagner en do Romance Romantique van Keler RGla gaf dc door slag. Deze nummers werden door deze di lettanten op een onberispelijke wijze uit gevoerd. Ook de Berceuse de Jocclyn van Godard, vioolsolo, door den heer P. Stam, deed zien dat Euphonie goede so listen bezit. Dit stuk werd zeer mooi ge speeld en viel bjj bet publick bijzonder in den sm3ak, wat bleek nit het daverend applaus. Hetzelfde kuanen wij -.eggen van de1 Serenade van A. Emil Till, solo voor hoorn en fluit, door de heeren P. Zalm en G. Markelbach. Ook hieruit bleek dot het Hugenholtz te Utrecht; 2. A. H. i werk van dilettanten ten zeerste wordt Hee\o to Utrecht; 3. P. Moltuaker to gewaardeerd. .Utrecht; 4. J. J. Reynders to Utrecht; 5. Mocht Euphonie onder leiding van haar B. J. J. Weykamp te Baarn; 6. H. B. directeur zoo blijven doorgaan, dan kan Bakhuis geb. Wolters te Zeist; 7. R. Boom- het niet anders of Veisen zal trotsch ino- sma te Utrecht; 8. R. van Gaasbeek te gen zijn zulk een Symphonieorkost to be- Utrecht. rittea. Zwolle (kieskring 15): L J. W. Alberda, Het is ons >u het bijzonder opgevallen, to 's-Gravenhage; 2. W. v. d. Sluis to Ai- ONBEGRIJPELIJKE MISDADEN. Een misdaad, begaan onder moei lijke omstandigheden in de hoop van rijke buit is natuurlijk niet to verde digen maar althans logisch verklaar baar. Maar wat te zeggen vun dtii man die onlangs een stoomwals ontvreemd de door zich uit te geven ais inspec teur van „openbar-?, werken" met de mededeeling dat het toestel elders be- noodigd werd? En toch is dit kortge leden in Engeland gebeurd. Een grap waar schijn .ijk, of een weddenschap. Bijna even fantastisch is het denk- heedd Van den man die ©en huis stal, maar dit geval etnat niet alleen. Het is zelfs voorgekomen dat dieven een huis hebben iafgebroken, dat onbe woond op een aige'egen plek stond. Zij verkochten hot metaal en de stee- nen en toen de m.ikslaar met eon ad- spirant-huurder naar het huis kwam kijken, vond hij tot zijn ontzetting niets dan een hööp rommel. Eens drong een gezelschap dieven een huis binnen gedurende de afwe zigheid der bewoners. Zij pakten al het meubilair in oen verhuiswagen, braken oen raam uit, om de piano naar buiten te kunnen krijgen en ver dwenen met de onschuldigste ven- huizeregezichten. Een buitengewoon vreemde mis daad, werd hedrevon door een En- ge'.sch ambtenaar van den burgelij ken stand. Deze schroef een groot aantal geboorten in, die nooit had den plaats gevonden en verhoogde hierdoor de ontvangsten van zijn kan Inor (een incidenteel van zichzelf). De opgegeven namen en adressen be stonden en de frauds word zelfs doorgevoerd tot het namaken van doktershandteekeningen en vaccina tie bewijzen van denkbeeldige kinde ren. Dit bedrog werd toevallig ont dekt. Wat slimheid betreft, zal een bui- tenlandsch kunsthandelaar die met groot risico veel geld kreeg voor goed- koope schilderijen zijn meester nau welijks vinden. Hij adresseerde zijn schilderijen aan denkbeeldige personen, die de pakketten in stationsgarderobes zou den komen afhalen. Natuurlijk ver schenen de geadresseerden niet, evenmin als toen de handelaar hen in rechten aansprak. Daardoor kwa men de doeken in openbare gerechte lijke veiling. Doze verkooping werd aangekondigd als veiling van waar devolle schilderijen, wegens sdbuld in beslag genonien. Zoodoende wer den zij duur verkocht en behaalde de sluwe handelaar groote winsten. ROEL DE RAKKER: (Daily Sketch, Londen.) De nieuwste vliegen vanger ioopen. nar»! loopt hier binnen. En waar Od deze Don zal hij Hii worrit Wat heb ie Nou. dan komt lui draaiende duizelig er bewusteloos daaraan. kunt u hem dan terecht! eohiif. worden. afgeworpen. jongen! gemakkelijk doodtrap'- SCHATTEN DER ZEE. Uit de noodzaak wordt steeds de vindingrijkheid geboren. Dit wordt weer eens bewezen bij de pogingen die men tegenwoordig aanwendt om de niet te ver van de kust tijdens den oorlog getorpedeerde schepen te lich ten, of aitlians van hun vaak zeer kostbaren inhoud te ontdoen. De Engelsehen hebben weer een nieuwe expeditie uitgerust, die langs de Bngelscho kusten naar deze kost bare wrakken zal zoeken. Twee sche pen varen op korten afstand van el kaar en slepen samen over den zeebo dem een koperen kabel. Als deze kabel het iizer van een gezonken schip aanraakt ontstaat een zeer geringe electrisohe stroom, die door ingenieus© instrumenten aan boord der sohe-pen geregistreerd wordt. Wanneer aild.ua de ligplaats van het wrak is vastgesteld, worden de dui kers naar beneden gezonden. Het nieuwste plan is echter nu ook de duikers geheel uit te schakelen. Reus achtige poniocs worden, een aan weerszijden van het wrak neergelaten, waaraan zij zioh door toedoen van buitengewoon krachtige electroraagne- ten vasthechten. Don wooden die pon tons volgepompt met samengeperst© lucht en langzamerhand stijgen zii in het water naar omhoog, het wrak meenemende. Dit is een grooteoh idee waarvan de 'bruikbaarheid in de prac- tijk echter nog bewezen moet wor den. JA, WAAROM? Waarom, vroeg de aarts-criticus, zeggen wij, dat wij jas en vebt, schoe nen en kousen aantrekken, wanneer wij beginnen met het vest en met ue kousen? Waarom staat er op onze deur matten: voeten vegen, wanneer wij het alleen onze schoenen erop doen en zelfs kunnen doen? Waarom zeggen wij dat wij kou gevat hebxen, als de kou ons gevat heeft? Waarom zeggen wij een trein no men, als. Maai* zijn gehoor was stil wegge slopen- LUCHTPOST. Reeds thans neemt de lucht post in de meeste landen een gedeelte van de in ternational© post mede, maar een van die gebreken van het systeem is nog, dat er zoo weinig Landingsplaatsen zijn. waardoor slechte voor enkele ste den het verschil van eemg belang wordt Sinds eenigen tijd echter wor den vooral in Amerika, proeven geno men met het opuenien van poet_ap tus- eohen stations zonder landing. De luohtdien«t tuseohen New-York en San Francico zal binnenkort het vol gende systeem invoeren. In het vlieetuig bevin.lt zich een metalen lus met een gewicht aan het uiteinde. Dezo kan in een oogenblik, door een machine die dtoor den motor van het vliegtuig in beweging wordt pdbraebt, naar omlaag gelaten worden. Op den grond zijn twee structuren ge maakt die in don vorm van een V, ziin opgesteld, met de opening naar het naderende vliegtuig gerioht. De aero plane vliegt met onverminderde snel heid op geringe hoogte, terwijl do lus Luipb den grond voortgesleept wordt. De lus glijdt vervolgens tegen de V op, tot zii een haak pakt. die wam de post zak bevestigd is. waardoor deze de lucht in wordt «©trokken. DE VEROVERING VAN MOUNT EVEREST. De tweede expeditie, die beproeven zal om den top van Mount Evercet, of zooals de Tibctanen hem noemen, de Gaurisaukar, den hooesten berg der wereld te bereiken, is onlangs ven haar uitgangspunt vertrokken. De moedige mannen, die aan dezen tooht deelnemen, stollen zich bloot aan ta'lriike gevaren en moeilijkhe den. Op den top is het natuurlijk altijd bitter koud, maar een groeten hinder paal nog is de ijMieid van de atmos feer. De invloed van het gebrek aan zuurstof in de luont is op verschillende wijzen merkbaar. Geen organisme kan zonder zuurstof leven en daarom is het nood:.akeliik dat speciale apparaten worden meegevoerd om het gebrek aan zuurstof aan te vullen. Br zijn echter desk---1!gen die ook dan nog het plan onuitvoerbaar achten, omdat de Mobaamskracht van den mensch op een dergelijke hoogte zoo sterk be ïnvloed wordt, dat bij liet apparaat en de benoodfigdie zuurstof niet aal kun nen dragen. Aviateurs zijn natuurlijk wel tot een dergelijke hoogte gestegen met behulp van zuurstof apparaten, maar zii hebben licht werk, vergeleken bij berpjbekümimer». die dien door dc sneeuw en belast met zware bagage. steile berghellingen moeten overwin nen. Het kaarmaken van voelsel is teven» on groote hoogte zeer bezwaar lijk. Het zou oppervlakkig beschouwd, voor de hand li «-«en, dat men trachtte, den top per vliegtuig te bereiken. Dit is echter onmogelijk, daar de Gauri- saukar geen alleenstaande berg is, maar een reu» in een waar leger van weinig kleinere reuzen. Een vliegtuig zou van de grens van dat geweldige bergenoomplex den Mount Everest niet kunnen bereiken, zonder de ben zinetank onderwee opnieuw aan te vuLlen. En <*it is onmogelijk, daar het vliegtuig na daling met meer van den grond zou kunnen stiiwen. DE ADELAAR. Zooals de leeuw altijd als der dieren koning ie beschouwd, heeft de mensch- lueid sinds overoude tijden den ade laar als de edelste obder de vogels ge- eerd. En daar zijn redenen genoeg voor. Wel ziin er veel giootere en ster kero vogel» dan hïi. maar geen heeft den moed, de snelheid, of de majes tueus© houding van dei) koning der vogels. Zoolang de menschbeid zich aan romantiek heeft gewijd, i» de ade laar in »egenden en fabels, op wapen schilden, in vlaggen en eereteebens ge huldigd. De moederarend bouwt haar nest op de meest ontoegankelijke plaatsen in het rotsgeborgte en zelfs de meest overmoedige bergbeklimmers hebben de grootste moeite om het ruwe, uit stokjes en gras bestaande nest met twee, hoogstens drie, blauwe «oren, met bruine en grijze vlekken, te berei ken De arend is. zooals iedereen weet, een roofvogel. Haas en konijn ziin de hoofdschotels ran zijn menu, maar hij is een groot liefhebber van jonge lam meren en tracht zelfs jonge herten te be meesteren. Hoog in de lucht zweeft hii on zijn roodbruine vlerken, zijn witgestreepte staart a's een roer uitgespreid. Plotse ling schiet hii omlaag. Een oogenblik later stijgt hii weer. een haas stevig in de klauwen geklemd. De machtige vleugels dragen hem met krachtige lange slagen naar het gezin, dat hem In het nest wacht. Gevallen, dat ren arend een vol wasoen schaap of hert aanviel, zijn bekend en authentiek; maar de ver halen van het stelen van kleine kin deren moeten "iet de nooiige reserve aanvaard worden, went evenals vrij wel alle wiilde dieren is de adelaar van nature bevreesd voor den mensch en valt hem slechte aan in zelfverdedi ging. De arend komt voor op hei wapen van een groot nental beschaafde na- tics. Zonderling genoeg hebben de na tie». die den arend in hun wapen schild plaatsten, over het algemeen weinig fortuin «ehad. Rome veroverde wereld onder het adelaaradeviea van hair legioenen en ging vervolgen» ten onder. Het leger van Napo'eon voerde den adelaar in zijn vaandel», tödons den Europeeschen oorlog wer den de ado!aar» van Du.itscbland. Oos tenrijk. Bulgarije en Rusland ton val gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5