Bm'tenlandseh Overzicht lie Hvoiiiuuriijke Zeereis HAARLEM'S DAGBLAD DINSÜAG 16 ME! 1922 TWEEDE BLAD Rubriek voor Vrouwen. De Conferentie te Benna. HET WERK DER CONFERENTIE TE CENUA 18 AFCELOÓPEft, WIE HEEFT GEWONNEN; LLOYD OF BARTHOU? DE BIJEENKOMST IN DEN HAAG. LAATSTE NIEUWIGHEDEN. Rokken, mouwen en do mode. Mooie schoentjes. „Jumpcrftis". Mode parfums. Wanneer wij tegenwoordig mode-af- becldingcn zien, is de hoofdkwestie al tijd of de rok lang of kort zal zijn. De eene keer ts het uiode-popje gehuld in een gewaad dat tot op do enkels reikt, een ander maal kijkt zij met een uitda gend gezicht rond, alsof zij van de korte rok die zij draagt, zeggen wilik doe er nooit meer afstand van. Dat dezo laatste verreweg de gemak kelijkste is in het dragen, is een feit, maar de mode wisselt net als altijd, en het staat zeer te bezien of de korte rok daartcgeu nog lang stand zal kunnen houden. Een feit is het, dat de nieuwe avondjaponnen geen van allen meer een korten rok vertoonen; ja zelfs meestal tamelijk lang zijn. Dit zou een uiting van een gril van een of ander bekend mode huis kunnen zijn, van tevoren veroordeeld -om weer even snel te verdwijnen, net als de zwakke poging tot een hoepelrok van eenige jaren geleden. .Maar do eenvoudiger japonnen wor den langzamerhand weer wat langer en dat lijkt ons een teeken, dat het met de heerschappij van den korten rok ge daan is. De manteicostuums, die vooral wanneer zij zoogenaamd tailor-made wa ren, nooit erg mee gedaan hebben aan het heel korte rokje, zijn dientengevolge vanzelf nu ook nog niet veel langer, maar wio een nieuw japonnetje koopt dat volgens de laatste mode is gemaakt, ziet het verschil in lengte dadelijk. Dc ongclijk-hangende slippen langs den rok zijn nog zeer in trek: het japon netje wordt er wat fleuriger door, maar het is minder aardig onder een langen mantel vandaan, wanneer twee of meei van die nonchalante sleepjes een in druk geven van losgeraakt te zijn. De combinatie van zwart en wit vooi een japon is niet gemakkelijk te ver werken. Wij zagen een oude dame me: een dergelijk costuum, waarvan de hoe veelheid wit te veel en te opzichtig was voor haar oud figuur en vervallen ge zicht, en een jonge vrouw, die een combinatie van zwarte liberty-zijde en witte voile in strookjes had gekozen, rag er niets aardig uit in dit half-ka- loenen, half-zijden costuum. Bij een der gelijke japon is het zwart heel vaak met wit geborduurd en het wil omgekeerd met zwart. De mouwen van deze japonnen zijn meest lang, maar van vele anderen zijn zij kort of ontbreken geheel. Een zeer geliefde mode is ook de mouw met een split boven op den arru, en terwijl dan vroeger hieronder nog een groot ge deelte over den elleboog viel, is nu het split enkel even dichtgehecht van onde ren, en daar eindigt lie: mouwtje dan. Ook de horizontale insnijdingen worden veel gezien: een centimeter of wat boven elkaar is het mouwtje dan eenvoudig horizontaal ingeknipt, waardoor natuur lijk hetzelfde nonchalante en ongelijk- langcnde ontstaat, wat de rokken te gen wooidi&- zoo kenmerkt. Zooals wij reeds meer schreven, ont breken de mouwen dikwijls geheel en al bij avondtoiletten, maar omdat dit toch eigenlijk geen geheel nieuwe mode is, heeft men weer eens wat anders ver tonnen, en dat is dc mouw, die niet veel meer is dan een kapje, zooals zij ook aan de ouöcrwctsche onderlijfjes met korte mouwen waren. Dat voor de korte mou wen een paar mooie armen iets onont beerlijks is, is begrijpelijk, maar deze korte kapjes, die zoo bot eindigen ron der eenige versiering, kunnen slechts door enkele vrouwen gedragen worden. Bij dit mouwtje hoort dan de boot- vonnigc halsuitsnijding, die tot op de schouders loopt, en deze lijn zoo goed tot haar recht kan doen komen. Het komt ons voor, alsof de halsuit snijdingen, nu zij meer rond zijn ge worden, ook wat wijder zijn, zonder dat zjj daarbij zoo diep zijn als een tijdlang-, toen de punthalzcn gedragen werden. Al deze nieuwigheden, gevoegd bij de lage taille, doen ons denken aan den Bieder- mayer-tijd, waarvan wij onlangs een ty pisch bewijs zagen in het volgende nieuwmodische costuumpjede stof waarvan het was gemaakt, was bleek- paarse tafzijde, die wijd uitstond. Het lijfje was tamelijk strak en viel over den wijden rok. Om-den bootvormïgcn hals lag zoowat een decimeter breede, oud gouden kant, waarop van voren paars |mal lint in een toef was bevestigd, dat lang over het japonnetje in meerdere slippen afhing, de mouwtjes waren heel kort. Bij dit snoezige japonnetje hoorde een grijs-vilten slappen hoed met bree- den rand, waarvan aan. den rechterkant een blauw-paarso krulvcer elegant neer hing. Het meisje leek precies een ouder- wetsch plaatje, maar was daarbij zoo smaakvol-moclern, dat het iedereen op viel. Dc weelde in schoenen is nog altijd groot. Allerlei combinaties wodren be dacht, opdat toch-nooit de voorraad nieu- Feuilleton (Naar liet Anieriknunscb) van JACK LONDON. 47) Nu belde de Elasinore naar stuur boord, en liet water stroomde uit den jak over mijn been.cn. lit werd meege sleurd in de gang naar de spijgaten, Waar een andere golf, die juist van Windzijde kwam aanrollen, mij heen en weer wierp. Ik weet, dat ik geheel versuft was en heel wat zeewater naar binnen ge kregen had. eer ik de ladder bereikte en boven op den bak klom. Op weg over de brug naar het achterdek, ont moette ik de bemanning, die naar vor ren ging. Mellair en Pike praatten aan lijzijde van de kaarten kamer en daarbinnen zat kapitein West een si- eaar te rooken. Na mij gedroogd en droge pyja ma's aangetrokken te 'hebban, lag ik nauwelijks weer in mijn bed met mijn bock voor mij, toen er weer een algemeen® vlucht boven mijn hoofd plaats had. Ik wachtte, tot het wigheden uitgeput zal raken: lakschoen tjes met rood of met groen leer ver sierd, zijn haast al geen bijzonderheid meer, en velen zoeken het nu ook in het dragen van lichtere kousen bij de don kere schoenen. Het lichtgeel, de zooge- naamde ckampagnekleur, wordt hier-1 voor het meest gebruikt, maar ook de grijze peau de sucde schoentjes met de zijden kousen in precies dezelfde tint, hebben nog lang niet afgedaan. Een zeer elegant model is dat waarbij het voorstuk en het achterste gedeelte niet aan elkaar vast zitten, alleen beiden op den zool zijn gehecht. Dit schoentje sluit meest met een riempje, maar alleen voor vrouwen, die onberispelijke voeten hebben, is dezo dracht weggelegd: is de voet iets te breed, dan loopt het losse sohocntjo direct uit en de draagster krijgt schijnbaar een platte, plompe De Engelsche vrouwen zijn altijd nog maar verknocht aan haar jumpers, nu meestal van groen-gcle zijde. Er is weinig origineels in dit costuum, maar de dames schijnen het een heerlijk werkje tc vinden, en ccn meisje van achttien jaar ging zelfs zoover, dat zij verklaar de op de vraag, waarom, zij toch eeuwig en altijd jumpers breide, dat het den tijd zoo uitstekend doodde. Als men een maal zoover gekomen is Deze vreemde gele kleur is intus- schen voor hoeden wel eens mooi, voor al wanneer 2ij van vilt zijn, maar do ge haakte en gebreide jumpers zijn er geen dankbaar kleedingstuk voor, Tenslotto is er nog de parfum, waar van men wel zegt, dat zij een kenmerk is van de vrouw die zij gebruikt. Dan wordt er beweerd, dat iedere vrouw haar eigen parfum moest hebben, waarvan zij nooit afwijkt, waardoor zij een sfeer om zich heen weet te scheppen, die ge heel haar eigendom is. Hoe dit ook zij, een mode-parfum is er toch ook, en dat Houbigant zich deze plaats heeft weten te veroveren, is volkomen begrijpelijk, want zij is zeer goed. Maar waarom verspreidt bijna iedere modieus geklee- rlc viouw. die ons op straal passeeit, een geur vin „Quelques fleurs" of een an der van deze fabriek? Coty, Piver, d'Or- snv, zij zijn allen uitstekend, cn nu iedereen zich zoo met dezelfde „Houbi gant" parfumeert, voelen wij meer voor een ander soort, voor het persoonlijke. E. E. PEEREBOOM, IngGzonöeii Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet ternesegeven Voor den inbond dezer rnhriek itelt ae Redactie zich niet aansprakelijk. STEUN RUSLAND. Wij achten het ter voorkoming van teleurstelling, noodzakelijk me.Je te deeien, dat ter gelegenheid van de in levering van kinderpakketten op a.e. Woensdag do moeders, die huti kinde ren naar de Vore omging begeleiden, niet toegelaten kunnen worden. Zoo als vanzelf spreekt spijt hat ons, dat deze maatregel genomen moet worden. Het laat zich aanzien dat de toeloop zoo groot is, dat wij voor de voorstel lingen alle plaatsen voor de kinderen beschikbaar moeten houden. Het co mité zorgt in dc zaal voor het toezicht op de kinderen. Indien onderwijzers de zorg voor hun klasse op zich willen nemen, dan zal dit de taak van het oomitc nog verlichten. De toegang wordt alleen verleend op toegangsbewijzen. Gedurende de vastgestelde uren zullen kinderfilms vertoond worden. Het Sub-Comité Haarlem van het Alg. Comité tot Steun van do hongerenden in Sovjet-Rus land. Kerk en School ZENDINGSFEEST. Op het Prov. Noord-Hollandscli Zendingsfeest, dat Maandag 5 Juni (Tweeden Pinksterdag) op het landgoed Waterland van Jhr. Mr. J. W. G. Borcel van Hogelandeu te Velsen gehouden wordt, hopen de volgende spre kers op te treden: Ds. J. Ph. Eggink, al daar, openingsrede; Zendeling A. van Djjk: „Het eenige noodigo voor deu So?a- danees"; Ds. I'. J. dc Jong, van Benue- broek: „Pinksterkracht"; Dr. O. Norel, directeur van het Comité voor Inwendige Zending to Amsterdam: „Ais wjj dooden ontwaken"; Ds. M. J. Punselie, van Loi- don: „Geestdrift"; Ds. J, W. P. Ie Roy, van Slotordjjk: „G. G. O."; Dr. H. T. Oberman, van Rotterdam: „Slotrede". De Clir. Zaugvoroeniging „Soli Deo Gloria" vau Laiul»ruoer, eu de Chr. Harmonie „Nut en Genoegen", van Edaan, zullen op het Zendingsfeest uitvoeringen geven. Het laatsto corps zal ook den zang begeleiden. 't Waa Zondag, zooals we reeda in ons vorig nummer meiaden, een enkelo dag te C9nua Het ging cr op of er onder. Vooral tueschen Lloyd George en Barthou. Er wordt nog wat nagepraat over de Zondag gevalle-n beslissingen. De conferentie te Genua is op een Zcmdag met inleidende besprekingen van de Entente begonnenzij ia gis teren, eveneens op Zondag, met be sprekingen der Entente geëindigd. Want zoo seint de Handelsblad-cor respond ent alles wat nu volgt is zuivere formaliteit. De dag van Zon dag wae tot laat in den avond met in- tergealneerde conferenties bezet, in i!6t middenpunt waarvan de groote gemeenschappelijke besprekingen in de villa Alberti bij Lloyd George stonden, waarop allerlei afzonderlijke besprekingen tusschen de verschillen de delegaties volgden. Het resultaat is zakeliik een succes voor Lloyd Geor ge. Barthou heeft formeel eenig ter rein gewonnen, doch slechts zoo wei nig, diat men moet veronderstellen, dat hij uit Parijs zeer voel mildere instruc ties heeft gükrogcn. De geallieerden hebben nu besloten, aan de vergadering der sub-commissie voor te stollen, dat de in Genua verte genwoordigde mogendheden, met uit zondering van Duitsohland, op zijn laatst 16 Juni vertegenwoordigers zul len zendoirnaar Den Haag, die het daar er eerst over eens zullen moeten worden, welke mogendheden aan do latere onderhandelingen met de Rus sen zullen deelnemen. De vertegenwoordigers der to Genua vergaderde mogendheden zullen na dat zij het aantal deelnemers hebben bepaald, vaststellen, hoeveel deskun digen van elke mogendheid aan de be sprekingen zullen deelnemen. De vraag, of deze commissie van experts geimaned of niet gemengd zal zijn, of men de Russen er in zal toelaten of niet, is zoo geregeld, diat men zich voorbehoudt, voorloopig zonder de Russen een weg te zoeken, die tot een oplossing kan leiden, en hen dan tot gemeenschappelijke besprekingen uit te noodigen. Den Haag is gekozen, om dat het. tegenover Stockholm, dat Ook veel aanhangers had, het.voordeel had, dat men in het Vredespaleis alle ruim te en technische inrichtingen had, die voor zulk een samenkomst noodig zijn. De samenstelling van de commissie van deskundigen zal in den grond de zelfde zijn als die van de commissie te Genua, doch veel beperkter. Italië heeft zijn voorstel met den steun van Engeland er door gekregen en heeft bereikt, dat men die commis sie van dien dag van bijeenkomst af. drie maanden tijd geeft om bestuiten te nemen, waarna elke staat vrij zal zij.n afzonderlijke verdragen met Rus land af tc sluiten, en het heeft verder doorgezet, dat liet verbod om afzon derlijke besprekingen met Rusland te- houden, slechts betrekking zal hebben op politieke overeenkomsten en niet op handeisverdrag-en of uitvoerverdra- gen. Het ligt in de bedoeling, dat de in Den Haag vergaderde deskundigen drie suveontmissies vormen, een voor de quaestie van den eigendom een andere voor dc cxedieten en oen tierde voor de schulden. Lloyd George heeft verder oen voorstel ingediend en er in stemming voor gevonden, dat men stappen zal doen om te weten te ko men, of Amerika aan deze besprekin gen in Den Haag wil deelnemen. Verdei- is het Llovxl George gelukt, voor zijn voorstel over bet vredespaot op den grondslag der wederkeerigheid en voor den duur der commissie in stemming te vinden. De sub-commissie voor Russische aan gelegenheden heeft Maandag met al- gemeenc stemmen en in alle onder deden het ontwerp der nota goedge keurd, dat Zondag in de viLla De Alber- tis is opgesteld eu aan de Russische de legatie zal worden overhandigd. Deze overhandiging zou dadelijk geschieden; de Sovjet-delegatie zou haar antwoord in den loop van de nieuwe voltallige zitting der politieke subcommissie, wel ke heden, Dinsdag, zal plaats hebben, moeten mededeclen. Dc Fransdie en Belgische gedelegeer den, die het memorandum van 2 Mei j.l. niet hebben onderteekend, zullen niet aan do zitting van heden deelnemen. De vertegenwoordiger van Havas weet reeds nu mede te deelcn, dat de Russen verklaard hebben, de bepalin gen der opgestelde nota te aanvaarden, doch zij verklaarden zich te verzetten te gen het verbod, waaromtrent alle mo gendheden tot overeenstemming xyn ge komen, n.l. inzake hel sluiten van af zonderlijke verdragen met Rusland voor 26 October a.s., op welken datum de commissie van deskundigen haar arbeid voltooid zal moeten hebben, Po Russen zetten liun stand punt nader uiteen. Rakofsky heeft aan een aantal pers vertegenwoordigers een uiteenzetting ge geven van het standpunt der Russische delegatie. Daarbij gaf hij o.m. to ken nen, dat do Sovjet-delegatie zeer beslist is gekant tegen het instellen van twee commissies te Den Haag, omdat daar door volgens zijn meening dezelfde methodes zullen worden vortgezet, welke ook te Genua zijn toegepast, en die reeds zoo weinig vruchtdragend zijn gebleken. Hij verbaasde er zich derhalve niet over dat men den duur van de zitting dier Haagsohe commissie op drie maanden had geschat. Volgens hem zou een ge mengde commissie veel doelmatiger zijn geweest en ook meer in overeenstem ming met hetgeen de beleggers van de conferentie van Genua hebben beoogd Maar hoewel de Sovjet-delegatie niet ge looft, dat de Haagschc conferentie veel vrucht zal afwerpen, zal zij niettemin aan die conferentie deelnemen. Rakofsky achtte de keuze van Den Haag voor het houden van een confe rentie echter niet gelukkig. Hij zeidc, dat Nederland nog geen enkel verdrag met Sovjet-Rusland heeft gesloten en dat de verbindingsmiddelen in Den Haag nog veel lastiger zullen zijn dan te Ge nua. De Sovjet-delegatie had volgens hem liever gezien, dat men als plaats voor de conferentie Stockholm of Riga had gekozen. Voorts zeide hij, dat het verbod tot het sluiten van afzonderlijke overeenkomsten met Rusland, zoolang de arbeid der Ilaags'che commissie voortduurt, voor de Sovjet-delegatie beslist onaannemelijk is. Het verbod zou in Rusland sterke ge voelens tegen de Haagsche bijeenkomst wekken. Ook moet Rusland er op blij ven staan, als zijnde een principieele kwestie, dat elk crediei om de productie van Rusland te verhoogen, aan de Sov jet-regeering moet worden verstrekt. De Sovjet-regeering zal het non-agressie pact wel aanvaarden, zei Rakofsky, doch met reserves, n.l. dat geen belofte zal worden geéischt omtrent de grenzen cn dat dc randstaten er in zullen toe stemmen. dat Rusland zal mogen voort gaan 0111 de samenzweringen der contra- ïcvoluivonnairen in die landen te onder drukken. Ten slotto verklaarde Rakofsky nog, dat de voornaamste oorzaak van het af wijzen van het memorandum der gealli eerden was geweest, dat daarin geen crc- «lieten voor den Russischen staat in het vooruitzicht waren gesteld. Rusland vraagt om credielen voor het herstel van zijn landbouw, transportwezen, industrie en voor de saneering zijner financiën. Het bood daarvoor garanties aan. De anderen hebben evenwel geweigerd, daarover te dtscussieeren, Rusland wil de, dat men het credieten zou verstrek ken, terwijl het in ruil daarvoor zijn ver plichtingen wilde erkennen. Rakofski ontkende, dat door de inter ventie Schanzer eenige vertraging in het overhandigen van het Russische antwoord zou zijn ontstaan, 't Einde der conferentie Lloyd George verklaarde, dat do conferentie Dinsdag haar werkzaam heden zou beëindigen, indien overeen stemming wordt bereikt over de des kundigencommissie. In Fransehe kringen wordt een stemmig het initiatief toegejuicht van Barathou ten gunste van een actieve medewerking aan het werk der des kundigen door Amerika. Als gevolg van een en ander is aan dan Amerikaanscheii ambassadeur verzocht te Washington het verlan gen der mogendheden kenbaar te ma- kon. Daarover wordt nog uit Parijs go- seir.d: Over het algemeen wondt voldoening uitgesproken dat de inzichten der Fransehe regeering hebben gezege vierd, in zooverre de benoeming dot- commissie voor de Russische zaken niet te Genua aal plaats hebben, en alle regeoringon haar volkomen vrij heid behouden em id of nlei mee tc doen en heen te gaan als de gang van zaken haar niet meer bevalt. Het eenige punt, waarop Frankrijk ten slotte heeft toegegeven, is dat toch van Rusland gevraagd wordt tijdens de onderhandelingen zijn buren niet aan te -vallen. Men verklaart dit hier ech ter uit den wensoli op dit punt de •bondgenooten der Kleine Entente niet te contrairieeren eji hun niet te.ont houden wat zij dan toch in elk geval ais een waarborg beschouwen. Kritiek rondt men in de „Oeuvre", dat betoogt dat Poincaré tot het eind zijn restrictief en obstructief optreden heeft voortgezet, en wel zoo sterk dat men geneigd is daarachter geheime drïifveeren te zoeken. Zoo kan men aannemen dat hit de Fransch-Briteehe verhoudingen in gevaar heeft gebracht om toenadering te zoeken tot Amerika en hij zou daarmee in zekeren zin suc ces gehad hebben, aangezien de Ame- rlkaansche gezant In Genua reeds zou hebben verklaard dat Amerika aan de bijeenkomst in Den Haag zou deelne men. Is dit inderdaad de bedoeling van Poincaré geweest,dan zou de „Oeuvre" dat toejuichen. Maar het blad oordeelt, deze explicatie van zijn houding voor loopig wat romantisch en wensoht al vorens een oordeel uit te spreken, lie ver te wachten wat de houding zal zijn van Morgan en Kalm ton aanzien van de vergadering van bankiers os 23 Mei. Nader wordt gemeld; De Vereen!grie Staten zullen de uit noodigïng orn de oonferentle in Den Haag bij te wonen. waarschijnlijk aannemen. Een verklaring van minister Van Karnebeek. Minister Van Karnebeek, die Maan dagavond in de residentie is terugge keerd, verklaarde ten opzichte van de conferentie o.a., dat deze thans in ccn phase van afwikkeling getreden is, waar mede nog eenigen tijd gemoeid kan zijn. In de hoofdzaken evenwel zijn de beslis singen gevallen. Wel is waar kon een accoord met Rusland niet worden tot stand gebracht en in zooverre werd een belangrijk oogmerk van den opzet niet bereikt, maar het zou .onjuist zijn op grond daarvan de beteekenis van deze collectieve samenkomst met Rusland cn van deze algeroeene ontmoeting van de Staten van Europa te onderschatten. Dc Conferentie houdt zich thans nog bozig met het denkbeeld om in den vorm van een voortgezet onderzoek door een com missie van deskundigen aan haar arbeid verder gevolg te geven, welk denkbeeld een algeroeene instemming heeft ge vonden. Op de vraag of deze commissie in Den Haag zal bijeenkomen, zeide. de mi nister, dat zulks nog niet als vaststaand mag worden beschouwd. Eon verklaring van Lloyd Ceorge. Lloyd George heeft de volgende ver klaring afgelegd tegenover den verte genwoordiger van de „Yorkshire Eve ning News" te Genua „Wij hebben een nieuwe phase in de Weslersche bescha ving bereikt. Er zijn oorlogen gevoerd over godsdienst, oorlogen over erf-op- volging en oorlogen ter verkrijging van grootere hoeveelheden gondstoffen ten behoeve van nijverheid en handel. Deze nieuwe phase is de onderlinge economi sche afhankelijkheid van Europa cn van de geheelc wereld. Geen moderne natie kan alléén bestaan. Het non-agrossie-pact is noodzakelijk voor het economisch herstel. Dc grenzen worden dan do open deuren voor den handel en geen nationale belemmerin gen. Vrede is het eerste noodige." Verspreid nieuws DE ZWART-ROOD-COUDEN VLAC NEERGEHAALD EN VERBRAND. Men semt uit Berlijn aan het Hbkl.: Naar aanleiding van de „Deutsche Gewerbeschau" in München had de spoorwegdirectie aan de reusachtige vlaggenmasten op het stationsplein een zwart-rood-gouden vlag laten hijschen. In den afgeloopen nacht is deze nu door twee mannen naar be neden gehaald ,met petroleum over goten en op de plaats verbrand. Een snel aangroeiende menigte juichte en zong „Deutschland, Deutschland über alles". Daarna kwam liet met oudere voorbijgangers tot een hand gemeen, waarbij met steenen werd geworpen en waaraan eerst <loor het optreden der politie eoo einde werd gemaakt. REDE VAN KONINC CEORCE. De koning cn d e koningin van Engeland keerden Zaterdagavond naar Londen terug van hun bezoek aan Brus sel en de soldatengraven in België en Noord-Frankrijk. Na het einde van zijn bezoek aan het kerkhof te Terlinothum gaf de koning zijne indrukken weer in een zeer sym pathieke rede. Hij zeide „Gedurende dc laatste dagen heb ik een plëChtigen pel grimstocht gemaakt ter eere van ccn volk, hetwelk stierf voor alle vrije lie den. Bjj het einde van dien pelgrims tocht zou ik gaarne een boodsohap wil len richten tot allen, die hen, die hun dierbaar waren, in den grooten oorlog verloren hebben en hierin vercenigt dc' Koningin zich heden met mij te middea van deze buitengewoon eigenaardige omgeving van die eensgezinde verzame ling van natiën en rassen, die ons Rijk vormen. Want hier in hunne laatste rust plaats liggen zonen van elk deel van dal Rijk, als het ware aan gene zijde van den drempel van het moeder-eiland, het welk zij beschermden, opdat de vrijheid gered zou worden tot in dc uiterste dee ien der aarde. Hiervoor heeft ecu ge slacht van onze mannen zich zonder bedenken opgeofferd, cn bijna zonder dat het noodig was hen op te roepen,. Nooit van te voren in de geschiedenis heeft een volk aan zijne gevallenen indi- vidueele gedenkteekenen^gewijd en on derhonden en in den loop van mijn pel grimstocht heb ik mijzelf vele maieu af gevraagd, of er machtiger vredes-adv caten op aarde kunnen zijn gedurenc de komende jaren dan deze verzameld menigte van zwijgende getuigen van d vernieling van den oorlog. En ik gevoe dat, zoolang wij vertrouwen hebben is Gods bedoelingen, wij niet kunnen na laten te gelooven, dat het bestaan van deze zichtbare gedenkteekenen eventueel zal dienen om alle volken in verstand en zelfbeheersching tot elkaar te bren gen, zooals het reeds de betrekkingen tusschen ons Rijk cn onze bondgenoo- tcn'op den diep gewoileldcn grondslag van vereenigden heldenmoed cn ver- cenigdea doodsstrijd gesteld heeft." ENCELAND, FRANKRIJK EN BELCIë. Door den koniDg van Engeland zijn Zondag telegrammen gezon den aan president Millerand en aan den koning en koningin van Belgic. In het laatste zei de koning, gewag ma kende van de ontvangst, die hem en de koningin in de Belgische hoofdstad wat ten deel gevallen „Deze betuigingen van vriendschap zullen door het volk van het Britsche Rijk gewaardeerd cn beschouwd worden als een nieuwe schakel in den keten van dio reeds zoo langen tijd bestaande overle veringen van wederzijdschen goeden wil, die onze beide natiën met elkaar vcr- cenigd heeft." In het telegram aan Millerand zeide cc koning: ,.ln naam van het gchcelo volk van mijn Rijk geef ik u mijne diep gevoelde dankbaarheid te kennen voor de -"^-Imoedige gift van den grond, d> voor altijd geheiligd is door dc gedenk teekenen van gemeenschappelijk leed ta roem. Deze gedenkteekenen moeten voor alle tijden het gevoelen van getrouwe kameraadschap in herinnering brengen, welke hen bezielde, die in den grooten oorlog zijde aan zijde gevallen zijn, co die door hen als een heilige erfenis aan onze beide natiën is nagelaten." Stadsnieuws MUZIEK IN DEN HOUT op Woensdag 17 Mei 1922, des avonds te 8 uur. Directeur Nico Gerhaxz. Programma 1. Cadetten-Marsch, J. P. Sousa. 2. Ouverture Fra Diavolo, D. Auber. 3. Mein Traum (Walzer), E. V.'ald- teufel. 4. Fantaisie dc l'Opéra Carmen. G< Bizet. 5. Marsoh Triumphale, G. Auvraij. 6. Ouverture Die lustigen Wciber von Windsor, O. Nicolai. 7. Canaria Polka (voor piccolo, solisf Theo Donker), Nico Gerharz. 8. Fantaisie de l'Opéra Madame Bui- terfly, G. Puccini. Het ïooneel De Voorstelling van de Leer lingen van de Tooneelschool. Er zijn vele leden van het Touneei- verbond, die meeïicn, dat het Verbond er eigenlijk alicen maar is orn de twee guldens- en gratisvoorsteilingen en die vergoten, dut het voornaamste doel is de instandhouding van de Too- neelsohooL Wij kunnen zelfs nog ver der gaan en gerust zeggen, dat do Tooneelschool de eenige reden van hot bestaan van het Tooneelverbond is. Zaterdagavond traden de „kinderen" van het Verbond voor do leden van do Haarlem se ke afdeeling cp cn er wa len vrij vele» voor dezo voorstelling naar den Stadsschouwburg gekomen. Nu wilde ik wel, dat ik zeer enthou siast over dezen avond kon schrijven, maar dat is mij helaas onmogelijk. Met dit te zeggen, wil ik allerminst kritiek uitoefenen op het werk van do 5 leerlingen, dat wij hebben gezien. Zij zijn leerlingen en als zooda nig moeten bij hen dus ook beschou wen. Maar er is een andere reden van teleurstelling, die' ik hier onmogelijk kan verzwijgen. Velen gullen zich Za terdag de vraag hebben gesteld: Zijn dit nu al de resultaten van de veel besproken tooneelschool Vormen do ze jongelui nu de crème de la crème van onze toekomstige looneelkunste- 11 aarsZijn dit nu allo leerlingen vati de kostbare en met. 7.00 veel jnoci- te en subsidie in stand gehouuen too neelschool Een voorstelling als die van Zater dag heeft haar vóór en haar tegen geraas zich herhaalde en stond toen op Cn kleedde mij. Het tooneel op de kampanje was geheel als to voren, behalve dat do mannen nog opgewondener en ban ger waren. Zij praatten en schreeuwden door elkaar. „Zwijgt!" snauwde Pike Juist, toen ik hein bereikte. „Een tegelijk, en antwoordt op de vraag van den kapitein". „Het 13 ditmaal geen vat, meneer," zeide Tom Spink. „Het leeft. Ik heb hejn duidelijk gezien, 't Is een menedh, of 't is er vroeger een ge weest „Er waren twee, meneer", viel Richard Giller, een van dc „land rotten" liem in de rede.. „Ik geloof, dat hij op Petro Ma- rinkovich leek, meneer", ging Tom Spink voort. „En de ander was Jespersen ik heb ze gezien", voegde Giller er hij Er waren drie, meneer, zeide Neus Murphy. O'Sullivan, menter, was de derde. Het zijn geen mannen, 1 meneer. Het zijn verdronken mannen. J Zij komen over den boog aan boord, en zij bewegen zich langzaam als dren keligen. Soreusen beeft don eerste het eerst gezien. Hij greep mijn arm en wees mij hem en ik heb hem gezien. I-lij stond boven op het dekhuis voor uit. En Olansen heeft hem gezien cn Deacon en I-Iockey, meneer. Wij heb-' hen hem allen gezien, meneeren den tweede; en toen de anderen weg liepen, bleef ik nog lang genoeg om den derde te zien. Misschien z..n er nog meer. Ik heb er niet op gewucht. Kapitein West wenkte den man te zwijgen. .Meneer, Pike, zeide hij op ver moeiden toon, wilt u dien onzin eens onderzoeken? Ja, meneer, antwoordde Pike en wendde zich lot de maainen. Komt mee, jullie alien! Maar de mannen deinsden terug en durfden Item niet gehoorzumen. Pike draaide zich om en ging naar do brug. I11 dezelfde volgorde als vroo ger kwam daarop Mellaixe en ik sloot do rij. 't Was precies als dc eerste maal, behalve dat wij nu tweemaal een golfslag over ons kregen. Wij bleven staan op het dekhuis vooruit. Pike liet het licht van zijn lantaarn op het dek vallen. Er was niets te zien of te hooren dan het over het dek stroomende water, het huilen van den wind in het want en het klot- sen der golven. Wij gingen nog verder j nam- voren en Piko liet opnieuw zijn licht vallen op het dek. Ik hoorde hem iets tot Mellaire zeggen. Zij liepen verder, terwijl ik mij aan den fokke- mast vastklemde en opnieuw een golt over mij kreeg. Na eenige minuten kwamen onze stuurlui terug. Ons halve tubz is .weggeslagen,1 deelde Pike mij mede. Wij moeten ergens tegen gestooten zijn. Ik voelde een schok, juist nadat u. naar beneden waart gegaan, daar straks, zeide Mellarre. Maar ik dacht, dat het een golfstoot was. Ik ook, stemde de stuurman toe. Ik trok juist mijn laarzen uit. Maar waar zijn zij nu? Bezig de ton te openen, opperde de tweede stuurman. Wij gingeai naar het eind van den bak, daalden do ijzeren ladder af cn liepen naar de ton. Ze lag daar nog, stevig vastgebonden. Do schelp vis- schen er op waren verbazend groot. Voorafgegaan door Pike, en onzo kans waarnemend tusschen de golven,1 doorzochten wij het dek en de ver- j schansing tuasciiem het voorste gedeel te van den bak en het dékhuis voor uit, maar vonden geen mannen. De' stuurman ging den bak binnen en liet het licht zijner lantaarn er op schij nen. En toen zagen wij hen Neus Mur phy had gelijk gehad. Er waren er drie. Laat ik het u beschrijven: Een door weekte .koude ruimte van roestig iizer met een laag dak en twee rijen kooien. In een bovenkooi ligt Andy Fay voor zich uit te staren; en op de tafel zit Mulligan Jacobs een pijp te rooken en ernstig naar drie mannen to kijken, met zeelaarzen 011 bebloede handen, van Kftliike grootte, en die naast el kaar staande alle bewegingen van de Elsinore volgen. En wat voor mannen. Ik heb heel wat land- en volkenkunde geleerd, maar die drie mannen kon ik niet thuisbrengen. Zij waren zeker niet uil zuidelijke landen afkomstig; evenmin uit Scandinavië. Zij waren evenmin blond als donker. Hun huid was blonk maar gebruind door de zon. huil haar was zandkleurig en hun o.gon ze waren blauw noch grijs, noch groen, noch bruin. Esenmin waren zo zwart. Zij waren topaaskieurig eu gunster- den droomertg als kattenoogén. Zij zagen ons uun als slaapwanuelaars, die zonderlinge vexschijningui. Zij groetten niet, noch glimlachten, maar staarden ons slechts aan en dioom den. Maar Andy Fay sprak tot ons. 't Is een helsche nacht en men kan zoo geen oog dicht doen, zeide hij, Nu, waar komen die vandaan in zulk een nacht? klaagde jloiligAll Jacobs. Je hebt toch een tong in je mend. snauwde Pike. Waarom heb je "t hun niet gevraagd? Als of je niet wist, dat ik mijn tong wel gebruiken kon, jij oude, stijve hark, snauwde Jacobs terug. Maar 't was nu geen tijd voor hun persoonlijk ui twist. Pike wendde zich tot de zonderlinge bezoekers en sprak hen aan in een dozijn talen, welke een zeeman allo gelegenheid heeft te leeren, als hij slechts eenige moeite doet. De bezoekers antwoordden niet. Zij schudden zelfs het hoofd niet. llun gezichten bleven even onverstoorbaar Kalm en rustig, hun oogen zagen even droomertg. liet bloed sijpe.de uit hun kwetsuren en bevlekte hun kleeren. Duitschcrs, gromde Pike met zijn gewone verachting van andere 'anden, terwijl hij hen toewenkte m de kooien te gaan Pike's volkenkunde is beperkt. Behal ve zijn eigen ras kent hij er maar drie: negers, Duitschcrs en Mongo len. Onze bezoekers toonden menschelijk te zijn. Zij begrepen den stuurman, zagen elkaar aan, klommen toen m drie bovenkooien en sloten hun oogon. Ik zou er op durven zweren, Jat de eerste binnen een halve minuut in slaap was. Wij moeten op het voordek gaan opruimen, zeide de stuurman onder het weggaan. Zend de mannen hier heen, Mellaire, en roep den timmer man. HOOFDSTUK XXXVI. En nog steeds gaan we niet naar het westen! Wij zijn drie graden in oostelijke richting teruggedreven m- dert den nacht, dat de vreemde bezo®-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5