Hotel „Duin en Daal" Buitenlandse!) Overzicht minuten vóór het einde weet Fiscos wederom te doelpunten, Einde io voor Fiscus. Afdeeling B. HaarL Bank IIHin-elftal o— i Kennemerland IIIJohez III oo SERI EWEDSTRIJO EN DER CEM.- WERKLIEDEN VAN HEEMSTEDE. Voor de afd. B. van bovengenoemde scriewedstrijden vond de ontmoeting CEMEENTE-WERKL. HEEMSTEDE- SPOO RVO GELS plaats. Evenals de vorige ontmoeting tus- zchen deie twee elftallen is het elftal der G. W. H. er niet in kunnen slagen, een overwinning op de „Spoorvogels" te behalen, zelfs niet eens een gelijk spel. „Spoorvogels" waren van den aan vang van den wedstrijd af in de meer derheid, doch wisten voor rust slechts éénmaal te doelpunten, zoodat rust met x4 voor Spoorvogels inging. Na rust hetzelfde overwicht; echter zagen „Spoorvogels" nu kans, twee maal dcn'G. W. H.-keeper te verschal ken. Einde kwam alzoo met een ver diende 3—o overwinning voor het elftal der Spoorvogels. Dinsdagavond a.s. voor de afd. B„ van 7 tot 9 uur, op het terrein der G. W. H. aan de Zandvoortschelaan de ont moeting C. W. H.—„VOORWAARTS" terwijl Donderdagavond d.a.v. van 79 uur, de ontmoeting voor dezelfde afd. „SPOORVOGELS"—VOOR WAARTS" tal plaats vinden. Het ranglijstje der afd. B. van deze serie-wedstrijden, ziet er als volgt uit Spoorvogels 32105 102 Voorwaarts 1 o 1 o 1 11 G. W. H. 20020 x—9 SERIEWEDSTRIJDEN VICTORIA Uitslagen der seriewedstrijden van Victoria: Victoria II—I. D. O. 0—4 Oranje Wit II—Zwaluwen 2—2 Oranje Wit—O. V. A 1 4—1 Dice. RK Haarl Voetbalbond. Eerste klasse C. R. K. V. Z. I— R. K. H. V. I. (0—3). Weder had R. K. H. V. de groote reis uit den Helder aamvaard, om tegen een zeer verzwakt R. K. V. Z. elftal den strijd aan te binden. N oor ruel zijn de gasten overwegend sterker en weten Bos. die zijn doel zeer goed verdedigde, tweemaal te la ten visschen. Rust 02. De tweede helft is meer verdeeld, doch R. K. H. V. blijft toch iets ster ker, en weet nog eenmaal te scoren. Einde 3-0 voor R. K. Ii, V. VERDERE UITSLAGEN 3 G. Victrix 1—S. D. 0. II met 31 door S. D. 0. gestaakt. 4 J. R. K V. Z 111—Zilk II 1-4 Vriendschappelijk. Geel Wit—S. D. S. 1 2—1 Athletiek. DAMES-VELDLOOP. Aan den in Den Haag gehouden damesveldloop namen ook deel de da mes M. Gouskone, H. Mooijen en A. Knik van D. O. S.. te Heemstede. De afstand was 1500 M. Mej. Geuskens liep den afstand in 8 min. 3 sec. en mej. Mooijen in 9 min. 12eec., mej. Kulk in 11 inm. De beide eerstgenoemdan behaal den een prije (kunstvoorwerp) terwijl alle drie een diploma ontvingen, voor het binnen den bepaalden tijd loopen. ONDERLINGE LOOP- WEDSTRIJDEN. Door rerschsLende leden van D 0. S., te Heemstede, wouden des avonds nog ad eens onderlinge loopwedstrij- den gehouden. De heer F. Suze, een Noord-Bra bander, iemand die reeds vele prij zen gewonnen had, werd door den Heer Jülia Neeskens uitgedaagd. Deze week had de wedloop pia er werd geloopen van de IJzeren Brdg Kerklaaii, Straatwegf, Benne broek er- laan, Glippen-weg, Voorweg, Camp- laan en Raadhuisstraat, een afstand van pl.m. 9 K.M. De afstand werd in 34 min. afgelegd. De heer J. Nees- kens was zijn tegenstander 10 Meter vóói. Een aardige prestatie! Wielrlfiien BETROUWBAARHEIDS RIT H. S. V. „Dit RA-YLPIOEN". DegumsugU uuor pracuiig zomerwe der meld ue tiaariemsche Sportver- eeniging „De Kt-inpmeu" den door haar uitgeschreven betrouwbaar heids- weostnju rond d9 Haarlemmermeer (00 K.m.j De mschr.jVingen waren hoogst bevreuigend te noemen. Name lijk ib amateurs en niet minder uan 64 nieuwelingen Er werd gestart aan de brug over de Ringvaart (eind Zo- mervaartj; de rijders moesten rijden van die plants af richting Ainster- damsche vaart. Precies op tijd, 11 uur, verEroE de eerste amateur on om de minuut de volgende, zoodat voor het starten 80 min. noodig waren; alles verliep in de beste orde. De H. S. V. „De Kampioen" had voor uitstekende controle zorg gedra gen, zoodat de rijders behalve dat tij op drie verschillende plaatsen door vaste controleurs hun kaart moesten laten afstempelen, ook nog worden gevolgd door motorrijders. Het verloop van den wedstrijd was als volgt: Amateurs: 1. v. Dijk, in 1 uur 43 min. 46 sec. 2C.F. Bremer 1 uur 46 min. 41 sec. 3. M. Sluiter, 1 uur 47 min. 46 sec. 4. D. Bakker. 1 uur 48 min. 39 sec. 5 N. J. de Jong, 1 uur 49 mm. 34 sec- 6 B. van Geluk. 1 uur 49 mm. 39 sec. Deze laatste prijs werd nog toege voegd wegens de mooie tijden welke de amateurs hadden gemaakt. Tegen J. Velthaar werd door de controle protest aangeteekend, we gens het zich bevinden tusschen rij ders, niet deelnemers, hij werd dus gedisqualificeerd. De uitslag van den wedstrijd dar nieuwelingen was als volgt: 1. R. T. Adam a 1 uur 47 m. 3 sec. 2. P. Kattestaart, 1 uur *7 min. 9 sec. 3. C. Borchers, 1 u. 48 min 9 sec- 4. C. Roelofs, 1 u. 48 min. 10 sec. 5. G. H. Jonasson 1 uur 48 min. 11 seconden. 6. G. v. Beusekom, 1 uur 48 min. 13 seconden. 7. J. P. Huveraera, 1 u 50 min. 5 sec. 8 G. v. d. Velde i u. 50 min. 17 sec. 9 C. J. de Jong 1 u. ol moi. 8 sec. 10 H. J. Wagner 1 u. 51 min. 10 sec. Als officieel tijdopnemer fungeerde de heer P. J. de Jong, secretaris van oen Ned. \V ielrijdersbond uit Leiden, bijgestaan door den heer-B. ten Hove, secretaris der H. S. V. „De Kam pioen". Na afloop werden de fraaie prijzen, waarvan er ook door de leden der H. S. V. „De Kamp:--11 waren geschen ken. door den voorzitter, den heer Slegt, met een toepasselijk wo rd aan de winners uitgereikt. Deze wedstrijd werd door vele be langstellenden gadezeslagen en was 'n waar succes voor den W. B. in het algemeen en voor -'e Haarlernsche Sportvereeniging „De Kampioen" in het bijzonder. LuGhtvaartnieaws LUCHTVAARTNIUWS. EEN LANGE LUCHTREIS. De h ederlandscbe luchtvaart-jour nalist, Henri Heneger, is op uitnoodi- ging van het Fransclie Ministerie van Luchtvaar» een lange luchti- begon nen. Hij vertrok, schrijft men aan Ane- ta, uit Amsterdam naar Casablanca in Marokko. Hij vloog daartoe eerst van Amsterdam naar Parijs, ging me» den nachttrein van Parijs naar TouIoubc en vandaar met de Maatschappij Late coère over Barcelona, Alicante, Mala ga, Larache, Robnt naar Casablanca. He' 'raject van Toulouse naar Ca sablanca wordt in een dag gevlogen. De lijn za! weldra worden doorgetrok ken naar Bordeaux en de schakél Bor deauxParijs zal ook wel niet lang meer op zich laten wachten. Komt het volgend jaar opnieuw de schakel Am sterdamKopenhagen tot stand, dan zal men in drie dagen tijds van do Scan dinavischo landen tot in het hartje van Marokko kunnen reizen, Me' gocdo aan sluitingen is men op deze reis thans 10 dagen onderweg. Kamfeersn. Een Kampcerweek doir de IhJL L. V. Eenige jongelui hebben zich buitenge woon geamuseerd in de week, die ze heb ben doorgebracht in het kamp te Laren van de Nederlaodscho Kadsrlandstorra- vereenigiag en echrjjvoii hun avonturen. Het vreemde trekt altyd en we hadden one de vreemdste voorstellingen gemaakt tan den kampeertoehit dien we mee zouden maken, uitgeschreven iloor de Nederland- sche Kaderlandstormvereeniging. Van te voren bepalen wat in bet kamp noodig zou zijn, kon je moeilijk, omdat je niet wist, wat het meest te pas zou komen. Natuur lijk waren door onze afdeeling „Kenne merland" eenige aanwijzingen gegeven en Woensdagmiddag voor den tocht werd eind-inspectie gebondeD in- de kazerne waar de fouriers handen vol werk had den om de jongelui die goeu verschil kon den tusschen een broodzak en rausol, van do kauipbenoodigdhedon te voorzien. Op den ersten Paaschdag werden de laatste toebereidselen gemaakt tot do com. pleteering van het tenue met ransel en ge- rolden jas en den 1'weeden zetten „wy kwatta soldaatjes, ons in beweging. Die eerste bewegingen gingen je goed at, maar na eeuige minuten voelde je reeds de rie men vaa den volgas topten ransel, de met blokken gevulde patroon-tasscheu en de bongelen Je veldkrnik, broodtaach en ba jonet, drukken op je ongetrainde lichaam. Tegen dat je bjj de verzamelplaats by de roegere kazerne op het Spaarna aankwam ros do militaire bonding, eerst aangoiio- UNfGEZONDEK M~TTT)TüD KERINGEN 60 Ck per regel. Speeiala inricbting voor feestelijke gelegenheden men, lang niet meer zoo haaks als begin en was je bly het geweer en de be pakking af te kannen zetten om je by het oproepen van de namen even „pre- mt" te meidon. In mareoh-tempo ging )t naar het station. Overal jonge gezichten op het perron, gekleed in de gryze soldatenuniform, als toeken van de „kadre" de roode granaat op den kraag. In den trein werd veel pret gemaakt; de miniatuur-eoldaten „voelden" zich en maakten een kabaal dat hooren en zien verging, terwyl grappen grof en geestig en weer klonken. Op bet station Am sterdam werd overgestapt en sjouwden >ns omhangsel in andere ooupé's ter wyl we zorgden steeds mot ons vyven in olkanders nabyheid te blyven. een ommezien leek de rois volbracht, behalve dan een enkele was iedereen in een opgeruimde stemming, die in Bussum aangekomen, een einde moest nemen. Geeft acht, monden dicht!" aldus de sergeant-majoor; „voorwaarts.marscht Daar ging het, het dorp door, den weg naar Laren op. m dat tochtje heb ik nog steeds een -en indruk, van alles wat ik tijden» het kampement heb meegemaakt, 't Ts on- want nadien hebben we veel zwaar dere marschen gemaakt, terwyl dit slechts ODgeveer drie kwartier tippelen was. De ongewoonte speelde hier oen groote rol. Kansel en geweer leken onoindig zwaar menig droppeltje werd gelaten door de jongelui, waarvan nn slechts enkelen een grap vertelden of een populair liedje ragen. Nadat de Gooische Boer gepasseerd was i nog een twintig minuten doorgesjouwd kwam het kamp in zicht en klonk een ge juich, terwyl de pas krachtiger en de ge laste ruggen weer gestrekt werden. We werden geloodst in barak III waar ruim half honderd Haarlemmers plaats von den. Wy zorgden er voor 5 kribben naast elkander te veroveren om zooveel mogelyk by elkaar in de bnurt to kunnen zya. Daar was nu het vreemde.... en 't stond ons aan; in lange ryen zagen we de stroomatrassen twee aan twee, spoedig be zet door kleeren aantrekkende-, kastjes vullende en ransel-uitpakkende jongelui, ii ia zich al gauw in de nieuwe omgeving wenden. De cantine word al dadelijk plat geloo- pen en Aaitje, Hendrik en Opa, de bekend geworden Larensohe cautine-bediening, hadden handen \ol werk met de dorstige jongelui van koolzuurapparaten (ra „bur ger" noeiu je zulks kogelfloscbjos) en an dere taalmiddelen te voorzien. Op d6 slaap zaal vonden we eenige jongens doodop lang uit op den harden stroozak liggen, die zoo onhandelbaar als hy is, toch zacht genoog is voor een moe jongenslichaam. Jammer, dat ze ra 't eerst met het mid den kunnen honden, ais zo met aan de eene zj^ie van de matras afzakken, doen het toch zeker aan de andere zyde, terwyl het strooien kussen ook al een alles be halve zacht hoof'lsteuiktje was. Een paar geroutineerde jongens, die reeds 1 kampleven bywoon-len en daarmis schien zich een fnkjs door „voeldea" lagen mot een geleerd gezicht een boek to lezen of rngarat te rooken, overtuigd van hun waardigheid. In het kamp zagen wo do kadorlandator- mers van andere plaatsen al» Amsterdam, u.t Gooi en Eemland, enz., die waarschijn- lyk eerder waren gekomen, in de licht bruine zomerklceding rondstappen, die net als wy met animo de bedryvigbeid in het kamp gadesloegen. Deze eerste dag werd zoo'n beetje ge spendeerd aan het in orde brengen van de verschillende dingen als dekens halen en kennis maken met de omgeving. Daarvan behoeven we geen betoog te houden. Jeder eet hoe mooi Leren is mot zyn uitge strekte heide en zonnige prachtige plokjes, jen groot deel van onzen vryen tijd hebbon ive daar doorgebracht. 'a Avonds gingen wo naar kooi, dit loenut u eon zeer gewoon ieta, maai 't Larensche kamp zegt het nog zooveel anders. Die eerste nacht heeft de eigen aardig gewoonte nooit in Laren door kam- peerende jongelui, slapende te worden doorgebracht- Om 10 uur was het appèl, 't Was een losgelaten troep schooljongens, die 10 uur allen hun best deden 't hoogste woord te voeren, en wat kryg je dan: tzettend lawaai. Gedeeltelyk lagei reeds onder de wol, en dat part lag te brullen „lichten uit". De andere helft die nog de puttoes van de beenen te wradon stond, was 't daar niot mee oena en schreeuwde minstens net zoo hard: „Nee, auniaten." De korporaals deden maar net of hun neus bloedde en lieten het lieht, licht. Zoolang de lampen nog brandden, was iets levendigs by al die Ledden en kon je het geechreeuw direct verklaren, maar tegen half II 't donker gemaakt werd 't geschreeuw gehandhaafd bleef" was het verschrikkelijk. De een zoug de of andore aria terwyl nummer twoe het succesnummer Hutepo- tit uitkraaide. 't Was een chaos. Zoo nu en dan weren zo met kussen» aan 't ke gelen, terwyl dogeen die 't kussen zolf had gegooid een keel opzette om het ver loren voorwerp togen belooning terug te ontvangen. De belooning bestond dan uit oen natte spone boven je uitgeknepen te zien, of zoo iets. Wy, één van de vyf uitgezonderd, bob beu niet geslapen,-zoo good als tenminste, want 'l ongewone dragen van de bepak king ha"! ons toch moe gemaakt en zoo nu dan slmmeroe je oven in om weer spoe dig gewekl te worden door het aanheffen ren héla, hola, enz. Morgens om 6 u:tr by de reveille, kou t c-sr merken en ging je rillor.g en akelig rsar de wascUtoajos, loor reu kou- wind en een regenbuitje, om je slape- righe il te verwerk" a De „etenhalors" •erdop tan het werk gesteld en we kre on 01:» cerate ontbijt, dit ('.oen de c-nige keer) uit wittobrood mot een klompje bo •kaas bestond (waarschijnlijk voor den grooben overgang). Om 8 uur traden im onder tonlang van deu majoor to gaan oefenen. Was zoo koud en zoo nat, bijnn niet te harden, of eégenlyk juist om te harden, want ondanks 't gure weer dien- re netjes met de eene hand de geweer- vast te houden en met de andere los langs het lichaam te slingeren. Luid werd gelachen toen de sorgoant mep „is 't nou waarachtig.ja, dio vent loojit met zyn hand in zyn zak", maar 0, oerbare soldaatjes, wie van jullie had niet graag even zyn verkleumde banden in de oroekzakken willen stokenf Ik well Om 12 uur waren allen bly naar het ktwnp terug te gaan. Na de lunch gingen eer op uit, maar die oefeningen bob ik, wee my, niot allemaal goed ont- udbn, zooiat ik daarover liever met uit wilde wyden. De week is zoo snel omge gaan dat ik me nog alleen de hoofdzaken, d.w.2. de avonturen herinner. In de helft van de week klaarde 't weer op en raakten we ook al gewend aan 's morgens vroog op on 't dragen van de bagage. Nadat we 's middags om ongeveer half 5 gugeten hadden, tusschen drie haakjes, eten was in 't kamp uitstekend, al protes teerden sommige teore magen tegen hot zware kuch, ging ieder weer zyn gang. De een schreef aan zyn oudera, de ander (ik niet natuurtykj aan oen bakvisoh, aan de zelfde tafel zat een ander weer zyn go- weer, dat opgevuld was met stukken hei, schoon te maken, terwyl op de hoeken met put-and -take-to' letje en speelkaarten ge werkt werd. Sommigen gingen op stap naar 't dorp on trachtten zich daar to amusoeren. Ook wy vyven trokken nog al eens naar „de be woonde werelden hadden daar dikwyls rouzenproL Zonder bang te boeven zyn dat •iemand het een soldaat kwalijk zou nomen, kochten we taart en andere zoetigheden en '•«nsumeerden ze in de hoofdstraten van hot dorp. Niemand nam het kwalyk en memand kende ons, dus Woensdagmiddag kregen we ter gelegen heid van den verjaardag van Prins Hen drik vry eu werden voetbalwedstrijden ge organiseerd, waarvoor veel animo wai herinner me dat „groote troepenmachten" zaten te blèren voor Gooi en Eemland, voor Amsterdam en natuurlijk ook voor Kennemerland. Gooi en Eemland hynft ge loof ik gewonnen. Dien middag hebben we ons eigonlyk een beetje verveeld, maar dat was een verkwikkelijke rust voor den storm. Don derdags kragen we den eereten marscb van 30 K.M. van het gedeelte 60 K.M. in twee dagen, met bepakking, voor hot di ploma individueel geoefend man. Dagen inn te voren hadden we 011s reeds een uit vallen voorspeld want 6 uur tippelen met een kilo of ü0 by je, valt niot mee, 1 p, hoe is dat meegevallen. Begeleid door fc-nige sympathieke meerderen trokken wc er op nit en wandelden de heide in. "Vol doende werd voor rusten gezorgd en het ons vry gemakkelijk gemaakt. Buitondien trokken jonge kooplui mee met chocolado- rcepen en sinaasappelen, vooral dat laat ste, hoeveel van die oranje-appeltjet niet naar bannen gewerkt zyn weet ik niet, maar 't waren er wat. 't Was prachtig weer met een verfris- scbend windje, good geschikt voor mar schen. Uitgezonderd een paar gemakkelijk uitgevallenen kwamen allen gezond en weer in het kamp terug. Vrijdags ir ten wo marachnummer 2 doen. Verschil lenden hadden Donderdag blaren opge daan, zooals je later hoorde, maar toch ging allee weer welgemoeds op stap, de trommelslagers voorop, eerst naar het dorp Laren, vandaar naar Baarn, over Hil versum naar Ecinuos, weer naar Laren zoo naar hetjranyi. 't Was een heele trek en als er niet een uitvinder van de opera „van je héla, hola, houdt er den moed n ra" bestaan had, zou menigeen het kamp niet gehaald hebben. Voor sommigen ging het moeilyk, maar allen hebben zich gehouden en konden met een behoorlijke ia weer naar hun barakken kearen. Den volgenden ochtend was het een pak. ken en gooien en smijten van belang, byna niemand scheen het vervelend te vinden, weer naar de woonplaats terug te koeren. Ze zagen er allemaal gezond uit, de boys, ik in 't bijzonder had een wonder- IfjEe gelipconfe met oen Mouwe aoriïappeï; anderen hadden roode en bruine hoofden, by velen hingen als bij m(j, maar in lich tere mate de vellen er by. Die tooht naar huis was fyn, er word weer gezongen en gejnbelt, dat 't een aard had en op de perrons hoorden de reizigers weer de kwinkslagen van al die soldaatjes in flen top. Toen wé hot. station van Haar lem bereikt hadden, werd er gejuicht voor do uitstekende leiding van lnit en ser geant-majoor en voor hot laatst klonk het echoone bed „van je héla, hola, houdt er ton moed maar in." „VIJF BADEBLAND8TOBMERS". OVER DE DUITSCHE SCHADELOOSSTELLINGEN. EEN BEMIDDELINCSfORMULE VAN DEN RIJKSPRESIDENT AAN VAARD. VERWACHT WORDT DAT DE RIJKSDAC DE VOORSTELLEN VAN HERMES ZAL COEDKEUREN. DEBATTEN IN DE FRANSCHE KAMER. AMERIKA. FRANKRIJK EN DE HAACSCHE CONFERENTIE. Naarmate dat de 31e Mei, de fatale laatste schreden op den wsg dear kapL daturn, naderende is, worden met des tadistisohe vervuui'.i.gspolltiek zet. te meer spanning de onderhandeiin-1 Een later beriobt meldt, dat liet aait- gen te Parijs over de j wo«rd vam Staatssecretaris Burgmann uische schadeloos- een zekere geruststelling in Duitecii- 9U>!llng j land bracht. Het litid ii:, dat de Duit- gevolgd Het is nu kort dag. In varpllohttugm o» grond van oen lXiitschiaaid zal spoedig can beslissing vwrs'actaermg van den Duitschen 11- moeteil vallen. Het KMl der Commieeie uauciee-eai toestand -engevo.ge van heretel een bevredigend antwoord pwuro Jlelwtooeven te dienen te geven ol eg waohten IJuileelh vrarfen gehandhaafd. Hot internet». land minder aangename dingen. Wat zal Duitschland doen 1 Br wordt gameid dat Hermea, dé Duitsche Rijksminister van financiën, uit Parijs medebracht een volledig ontwerp van antwoord op de beken de nota van de Commissie van Her stel, dat van groote tegemoetkoming aan do ei»clien van die Commissie getuigt. Dit OTitwenp komt op het vol gende neer; Aemgenoi»en>Ndat de onderhandelin gen over de aah Duitsah land te ver strekken internationale leening voor het herstel slagen, verplicht zich Duitsobland een einde te maken aan de inflatie, door van een bepaalden datum af goen bankpapier meer te la ten drukken, waarvoor geen dekking voorhanden is. Wat na dien bepaalden dag aan bankpapier door de rijks bank wordt uitgegewen moet worden nole rechtsbeginsel voor force majeu re zal in dit gevel ook voor Duitsch land geiden. Daarmede zijn feitelijk de laatste bedenkingen van Duitsche zijde vervallen en het Rijkskabinet zal nu een definitief antwoord op de laatste nota van de oommissie van herstel en Duitsche voorstellen kunnen vaststel len. Echter eerst na afloop van het groo te politieke debat dat heden, .Maan dag, in het plenum van den Rijksdag btgint en dat Wtrth zal inieiden, zal de laatste beslissing omtrent de kwes tie van het herstel worden genomen, daar de voorstellen van het kabinet aan het parlement moeten worden voorgelegd. In Duitsche parlementaire kringen vacht men, dat de houding van godokt, toUU dior «1 ov.rsdhot w het kabmet door d. BrooUl meerder de geschatte opbrengt de belas- >'cid vnn don rijksdag goed6eikeaird tingen, of, zoo dat bedrag onroldoen- f»' «orden, daar de besluiten van het de blijkt to zijn, door binnenlajideclie kabinet liggen in de lijn. die reeds leeningdn op langen termijn, of. als H-ert meer dan een jaar gevolgd .8 ook zoodoende nog niet voldoende dek- i™der voortdurende goedkeimng van king kan worden gevonden, door rijksdag. nieuwe belastingen. I Haarmode zou.dan het dreigend pb Ovar deze voorstellen is in het öuit- fier van mihtsire dwangmaatregelen sche Rijkskabinet van gedachten ge- ™r Dtuttchland zijn afgewend, wisseld. Aanvankelijk was er eems Ue d,e Rijksdag _eening9verschil tusschen don Rijk; kanselier Worth en Hermos. Maar tem slotte werd men het eens over ean bemiddel Ingaf ormule van den Rijkspresident waarin DuatechJand zich bereid ver klaart de pupiercTrouliatie op het be drag, dat 31 Mei in omloop zou zijn viast te stellen, onder voorwaarde, dat geen verdere catastrophaie daling in den markkoerg volgt. Staatssecretaris Bergman ontving opdracht, bij de oommissie van herstel aan te vragen, om Duitschland, in dien het den eiseh tot liet stopzetten van het du-ukken van bankbiljetten in willigt, nieuw papiergeld zal mogen uitgeven, indien de belofte door een verdere groote daling van de Duitsche valuta niet gehouden kan worden. De redhteohe bladen vreezen over het algemeen dat deze nieuwe groote over winning der vervullingspol ïtiek op nieuw een zwaren slag voor het Duit sche volk zal worden. De „Tag" herinnert in verband met de vraag, die Bergmann te Parij6 zal stellen er aan, dat te Weimar op on- deaelfde wijze is gehandeld, :>r voor het centrum den weg werd gebaand om liet verdrag van Versai-lee te onderteekenen De „Germania" schrijft: Zoolang de sdhadeveirgoedkig van de zijde der sch/uldeischers niet ontdaan wordt van den 6C!hijmF dat do vergoeding een moreel strafkairaikter draagt en het vraagstuk niet op zuiver economische basis wordt gesteld, zal de kwestre van herstel het groote onopgeloste vraagstuk in de wereld-politiek biij- veai. A'orwarts" verwacht, dat de meórderlieidssocirJistcn hun invloed zullen doen gevoelen, op dat de oude regeering haar tot nu gevolgde poli tiek zal kunnen blijven volgen. De „Freihait'' acht het succes van Hennes nog zeer problematisch. De „Rote Falhne" heft weder den bekenden roep voor een proletarisch eenheidsfront aan, voordat men de, nemen is ook in ander opzicht voor Duitschland van belang. Do commissie van Bankiers te Parijs die daar beraadslaagt over het ver leen en van finantieelen bijstand aan Duitschland hoeft n.l. haa-r zittingen tot 31 Mei verdaagd. Naar aanleiding daarvan wordt uit Parijs aan het Hbld. geseind: De beslissing van de conferentie van bankiers om haar zittingen te verda gen tot Woensdag, hetgeen juist de vervaldag is voor de voldoening door Duitschland aan de eischen door de commissie van herstel gesteld, be wijst dat deze financiers eenerzij da de mogelijkheid tot algemeene Duitsche liquidatieleening te komen geheel af hankelijk stellen van de voldoening door de Duitsche regeering aan de ge stelde voorwaarden. Neemt de Duitsche regeer!ng niet de noodige maatregelen om zijn finan ciën te verbeteren en op gezonder ba sis te stabiliseeren, dan is er, zoo Oordeelen de bankiers, niets te begin nen. Anderzijds bewijst deze verdaging, dat de financiers niet bereid zijn voor- loopige oplossingen uit te werken. Met het oog op den vervaldag, zooals men hun hier had gesuggereerd, maar 3leohts iets definitiefs en blijvends willen tot stand brengen. Ove/ de conferentie te Genua heeft Lloyd George andermaal gespro ken, nu aan een lunch die zijn geest verwanten hem aanboden. In zijn ant woord op de hem toegebrachte heil dronk, zeide Lloyd George: Het was te veel om te verwachten, dat in zes weken een einde zou worden gemaakt aan do moeilijkheden van Europa en alle verdenkingen zcuden zijn wegge nomen. Groot-Britannie Leeft negeoi-en-een- haLf millioen mannen voor den oorlog gemobiliseerd; tusschen de vijf en zes millioen van deze mannen 'zijn naar Frankrijk gegaan. De dominions heb ben oen millioen 600.000 man gezon- weggeslageu. Dit was liet grootste, laagste rondhout op den bezaansmast en toen hei groote stalen dmg woest heen en weer zwaaide, deuisden Rhi ne en zyn makkers terug. Daarop wer den de beneden-braszeiieu losgerukt en met een bui te. mg van het schip, viel het rondhout krakend op het dek op luik. Nummer Drie en vernielde in zijn val dat gedeelte der brug. Blijft maar daaronder staanl gil de ik hoonend; en alle drie vluchtten weg, angstig omhoog ziende, welke nieuwe ongelukken hen nog konden dreigen. Het benedenmarszeil, dat door den val van de noodzeilra ge scheurd was, maakte zulk een ge raas, dat men wel kon verwachten, dat deze naar beneden zou komen. Bert Rhine was wel geen zeeman, maar schrander genoeg om na/ooveel maanden op zee het gevaar in te zien. Hij keerde zich om en wendde zich tot mij. Ik denk, dat wij toch de raas zullen brassen, capituleerde hij. 't Is beter de bovenbramzeilen af te nemen, fluisterde Margaret, mij in 't oor. Als je toch bezig bent. neem dan de bovenbramzeilen in! schreeuwde Ik naar beneden. En maak de seizings behoorlijk vnsti De gezichten van Charles Davis en den Maltezer helderden od. toen xii mijn woorden hoorden en op een tee- ken van Rhine sneluen de mannen naar voren, om de bevelen uit te voe ren. Nooit gedurende de geheele reis heeft onze bemanning vlugger en be ter gewerkt Em dat was noodig om ons tuig te redden. Zij snedesn de over blijfselen van het kruismarszeiI roet hun roeseen af en maakten het groo te boven zeil los. I De eerste inbreuk op onze overeen- komst was op het groote beneden zeil. Dat probeerden zij te strijken. Door 't wegslaan van het noodzeii had Ik ge legenheid te zien en te mikken, en toen mijn waarschuwende kogels hun om de ooren floten, hielden zij er haastig mee op. Ik gaf Bert Rhine te kennen, wat ik wilde, en hij gehoor zaamde mij, liet het zeil weer bijzet ten en naar dein wind brassen. Waarom zouden we nog verder van land afhouden I zeide ik tot Mar garet, toen de mannen gereed waren. „Drie honderd vijftig mijlen van bet lond af is evengoed als vijf en dertig honderd, wat uithongeren betreft. In plaats vam dus verder vam land te zeilen, liet ik de Elsinore bijdraaien Maar dien nadbt kregen de muiters hun zin. In de duisternis konden wij hen hooren werken in het want, raas werden neergelaten, schooten opgesto ken em zeilen opgetrijst Ik loste een paar schoten op goed geluk af. maar het eenige gevolg was, dat er van de andere zijde ook revolvers op ons wer den afgeschoten. Wij verkeeren in een heel zonder lingen toestand Wij op het achter schip zijn baas over het roer, terwijl de muiters de masten en zeilen in hun macht hebben. Het eenige zeil, dat geheel het onze ia, is de bezaan. Mar garet en ik begrijpen daarom niet, waarom zij met op een donkeren nacht de knusbrasseii van de raas gaan snijden. Misschien is het alleen traag heid, die hun dat belet. Want als ze dat deden, moesten ze nieuwe brassen vooruit aanbrengen. De muiterij op ons schip is toch be lachelijk en dwaas. Ze spot met alle beschrijvingen van vroegere muite rijen. In oude tijden zouden de mui ters reeds lang de kampanje bestormd en de meesten van ons gedood hebben. Daarom drijf ik den spot met onze dappere muiters, juist zooals Pike het deed. Maar Margaret schudt het hoofd en zegt, dat de mensahelijke natuur met verandert; ze wijst op het aantal dooden, dat reeds gevallen te en ver wacht, dat vroeger of later in een donkeren nacht, de schurken, door hanger gedreven, onze vesting zullen bestormen. Maar in den tusschen tijd lijkt het meer op een onschuldig avontuur, meer op een bladzijde van een roman, die gelukkig eindigt. Het ie zeker romantisch, dat een man en een vrouw, die elkaar lief hebben, elkaar afwisselen in het hou den van de wacht. Elke aflossing is e>en teeder en onvergetelijk tooneel. zt-kö, ui heb dikwijls sedert liet begin van deze reis de boeken ver- wcnechL Maar aan de boeken heb ik toch veel te danken. Zij hebben mij gemaakt tot wat ik ben, zonder even- wel mijn aard te veranderen. Ik heb een man gedood Steve Roberts. Was ik een onbeschaafd mcnscli ge weest, dan zou ik dat gedaan hebben zonder mij te bedenken. Nu, ondanks al mijn geleerdheid en philosophie, heb ik den man toch gedood mei de zelfde vastberadenheid. De Lcscnaviug heeft mij niet verweekelijkt. ik deed, wat voor de hand lag te doen, en dat zal ik altijd, wat er ok moge gebeu ren. Ik wensch ook niet hei verleden on gedaan te maken. Ik zou Steve Ro berts onder dezelfde omstandigheden weer dooden. Als ik zeg, dat die ge beurtenis mij onverschillig heeft gela ten, dan meen ik dat^niet geheel. Ze heeft mij het bewustzijn gegeven van mijn kracht en bekwaamheid. Ik heb iels gedaan, dat gedaan moest worden, zoo als iedereen dat moet doen in den loop van zijn dagelijksch werk. Ja, ik behoor tol een uitstervend ras, ik ben een aran, die gezag heeft en de dammen naar zijn wil buigt; en ik be min een vrouw, een koninklijke vrouw van mijn eigen ras, en tezamen regee- rCn wij en zullen wij blijven regeeren, tot ons geslacht uitsterft op deze HOOFDSTUK XL VIL Margaret had gelijk. De muiterij lijkt toch veel op een ouderwetsche muiterij. Wij hebben dagen lang dag en nacht de handen vol gehad. Ditman Olansen, de Beserker, is door Wada gedood, en Henry, de jongen van het opleidings- schip, is overboord gegaan met den gebruikelijken zak kolen aan zijn voe- ten. De kampanje is bestormd. Mijn uitvinding om het dek to verlichten, heeft een schitterend succes gehad, en wij hebben het bevel nóg in handen. Eerst kwam de aanval op de kam panje, twee nachten geleden, geduren de Margarets wacht. Neen, eerst heb ik nog iets Dieuws bedacht. Door den ouden hofmeester geholpen, die als Chinees veel verstand van vuurwerk heeft, heb ik een half dozijn bommen gemaakt. Ik geloof niet, dat zij jui3t doodelijk zijn; maar toch hebben ze aan hun doel beantwoord, zooals men zal ziem En nu de poging om de kampanje te bestormen. De aanval werd gedaan ge durende Margarets wacht van midder nacht tot vier uur. Daar ik op het dek slaap, dicht bij het glazen dak der ka juit, was ik heel dicht bij haar, toea ik haar revolver koorde afgaan. Mijn eerste werk' was, het verlich- lingsapparaat in werking te brengen. Het werkte prachtig. Ik trok aan twee der afhangende touwen, het, kruit ont vlamde met veel geraas en stak de lich ten aan, die automatisch langs de sta gen hepen en aan het einde bleven han gen. De verlichting was schitterend ea oogenblikkelijk. Henry, de twee zeil makers en de hofmeester werden opge schrikt uit hun vasten slaap en voeg den zich bij ons op de kampanje. Wij hadden het groote voordeel in het don ker te zijn, terwijl onze vijanden hel der verlicht werden. En welk licht! Het kruit knapte en knetterde en wierp gasoline uit de vlammende ballen werk, zoodat er stra len vuur op het hoofddek vielen. Er werd niet veel gevochten, want do muiters waren afgeschrikt door ons vuurwerk. Margaret schoot haar revol ver op goed geluk af, terwijl ik mijn buks klaar hield voor ieder, die op de kampanje zou klimmen. Doch de aan val verliep even spoedig, als hij begon nen was. Ik zag een man over de verschan sing klimmen aan bakboordzijde; Mar garet miste hem, en het volgendo oogenblik sprong Wada toe en stiet den muiter zijn eigengemaakte speer in do borst, zoodat hij terugtuimelde en neer» jvieL (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6