HAARLEM'S DAGBLAD Buitenisndsch Overzicht FamiliebcrlGbten Uit de Omstreken Sport en Wedstrijden DONDERDAG 1 JUNI 1922 TWEEDE BLAD DE TEKST VAM HET DUIT8CHE ANTWOORD, DE CONCESSIES DER DUITSCHE RECEERINC HEBBEN IN DEN RIJKSDAC OPZIEN VERWEKT. EEN MOTIE VAN WANTROUWEN IN DE RECEERINQ WERD EVEN WEL DOOR DEN RIJKSDAG VERWORPEN. LLOYD CEORCE IS TEVREDEN, 't Duitsche antwoord is thans gepubliceerd. In de nota, welke door de Duitsche xegeeiing aan de Commissie van Herstel op 29 dezer is overhandigd, wordt, o. het volgende gezegd „Met betrekking tot Uw fcota van 9 Mei 1922 en met het oog op de be sprekingen, welke met de Commissie van Herstel zijn gevoerd, heeft de Duit sche regeering de eer, u de volgende plannen te overleggen met betrekking tot de Duitsche rijksinkomsten en rijks uitgaven. De begrootingsplannen, welke op bet oogenblik aan den Rijksdag zijn v gelegd, zijn gebaseerd op een nie schatting van de opbrengst der ^>uitsche belastingen en daarbij is ook rekening gehouden met de steeds verder gaande devalvatie van het Duitsche geld. Met betrekking tot de uitgaven dienen daarom de volgende opmerkingen De financieele steun van het rijk voor hel beschikbaar stellen van goedkoo- pere levensmiddelen is voor het 1922 beperkt gebleven tol een bedrag van 950 millioen mark. In het afgeloo- pen jaar was voor dit doei een bedrag van 17.5 milliard uitgetrokken. Voorts zijn ook de rijks-subsidies zooveel mogelijk verhinderd en inge trokken. Op deze wijze is voor het jaar 1922, vergeleken met de uitgaven in vorig jaar, een besparing verkregen 24.5 milliard mark. Wat de buitengewone uitgaven be treft zij er op geweien, dat vooi staatsbedrijven en ook voor het algemeen rijksbestuur een bezuiniging is voorge steld, waardoor deze uitgaven zullen den verminderd met een bedrag ten minste 3 milliard mark. Bovendien zullen nog plannen worden uitgewerkt, om de bezuinigingen in deze richting nog verder door te voeren. Deze Duitsche regeering is besloten, oprechte pogingen in het werk te stellen om iedere vergrooting van de vlottende schuld van het rijk tegen te gaan en zoo mogelijk te verhinderen. De Duitsche regeering is er echter van overtuigd, dat onder de tegenwoordig geldende financieele omstandigheden een dergelijke poging slechts kans van slagen zal hebben, wanneer Duitschland goeden steun zou ontvangen in den vorm van een buitcnlandsche lecning. Onder vooropstelling, dat een derge lijke leening onder voor Duitschland gunstige voorwaarden tol stand zou ko men, stelt de Dunste regeering zich als rolgt voor, verbetering in den financiee- len toestand van het rijk te brengen. In verband met het feit, dat de Duit sche regeering zeer in beslag werd ge nomen, voornamelijk door de voorberei ding en de behandeling van het belas ting-compromis, zoomede door de daar op aansluitende wekenlange verhinde ring van verschillende harer leden door de besprekingen op de conferentie van Genua, is het de rijksregeering niet mogelijk geweest, om de kwestie van nieuwe voorstellen betreffende maatre gelen voor het doen terugvloeien van uitgevoerde kapitalen en ter bestrijding van de kapitaalvlucht definitief te rege len. Zij is het echter met ide Commissie van Herstel eens, dat alles moet worden gedaan, om het aangegeven doel te be- xeiken. Op de basis van het schrijven, dat de Commissie van Herstel op ar Maart 1922 aan den rijkskanselier heeft ge richt, verklaart de Duitsche regeering zich principieel acooord met de in dit schrijven verlangde controle. Zij gaat daarbij van het standpunt uit, dat deze controle de souvereinitcit van Duitsch land niet mag aantasten, den geregel- den gang van het bestuur niet mag sto ren en zich niet mag uitstrekken tot de door het belasting-geheim beschermde vermogensverhoudingen en aangelegen heden der belastingplichtigen. Wat den inkomsten betreft, moest de Duitsche regeering er op wijzen, dal in Duitschland reeds een controle van den dienst der uitgaven bestaat, welke dient om overschrijdingen der begrooting te voorkomen. Zij is bereid de werkzaam heid dezer controle zoover noodig te ver sterken. De Duitsdhe regecring zal aan de garantie-commissie elke mogelijkheid verschaffen om zich te vergewissen over de deugdelijkheid der geoefende controle. Ook de bijzonderheden van de boven aangegeven contróle, zal de Duitsche re- geeiing zie hin verbinding stellen met de garantie-commissie. Met het oog op de te verwachten toe standen hecht de Duitsche regeering bij zondere waarde aan het terugbrengen der uitgevoerde kapitalen. Zij zal alle ooodigc maatregelen nemen om dit te verkrijgen door een binnenlandsdhe of buitenlandsche leening. Overigens ver klaart de Duitsche regeering zich bereid over de bijzonderheden van de bestrij ding der kapitaalvlucht in overeenstem ming met de garantiecommjssie te han delen en op grond van deze besprekin gen de maatregelen te treffen, die noo dig blijken om de kapitaalvlucht te be letten. De Duitsche regeering zal aan ce Com missie van Herstel vóór den 3osten Juni 1922 het program voor de boven vermel de maatregelen mededeelen. Wat de onafhankelijkheid der rijks bank tegenover de Duitsche regeering betreft, deze is ten slotte gewaarborgd door de wet van 26 Mei j.l. De Duitsche regeering heeft opdracht gegeven de statistische publicaties we der op den voet van den oorlog te doen geschieden. Zij zal aan de garantie-com- aussie mededeeling doen toekomen van den huldigen stand dezer publicaties stelt voor de op het gebied der statistiek liggende vraagstukken in bijzonderhe den met de garantie-commissie Ie be handelen. Bij hei doen van bovenstaande verkla ring gaat de Duitsche xegeeriag uit van het standpunt, dat de Commissie van Herstel de in haar beslissing van 21 Maart 1922 voor het jaar 1922 vastge stelde regeling der schadeloosstelling thans als definitief zal verklaren. (w.g.) Dr. WIRTH. De tekst van de Duitsche antwoord nota aan de Commissie van Herstel met de concessies der Duitsche xegeering, heeft In den Rijksdag groot opzien gebaard. Geheel afgezien van de Duitsch-natio- nalen, die de nota principieel verwer pen, hebben ook de Duitsche volkspar- alsmcde de democraten zeer groote bezwaren tegen de toegestane financieele controle te bende gebracht. Zelfs in hei Centrum is men geenszins volkomen met do nota tevreden, In den Rijksdag verklaarde de afge vaardigde der Duitsche Volkspartij Becker vóór de stemming over de motie van wantrouwen der Duitsch-nationalen, dat zijn partij vóór de motie zou stem- wanneer niet eerst m het plenum den Rijksdag de nota aan de Com missie van Herstel werd behandeld. Het besluit der D. V. P. bracht den Rijkskanselier er toe, om de leiders der coalitie-partijen en der Beiersche Volks partij bu zich te ontbieden. Deze be sprekingen werden afgebroken, doordien de afgevaardigde Becker het woord vroeg en het formeele voorstel deed, de bespre kingen over de nota aan de Commissie van Herstel op de agenda te plaatsen. Dittmann steunde namens de onafhan- kelijken dit voorstel en stelde voor de stemming over de motie van wantrouwen der Duitsch-nationalen van „de agenda heden af te voeren en morgen nog een zitting te houden, welke zich uit sluitend zou bezighouden met de behan deling van de Duitsche antwoord-noia. Hiermede ging de afgevaardigde Becker accoord. Daar echter door de an dere partijen werd voorgesteld, deze tweede zitting zoo noodig reeds Woens dagavond ie houden, besloot men ten slotte de beslissing hierover over te la ten aan het senioren-convent,dat onm i- dellijik in tegen/wooidigkeid van den rijkskanselier bijeenkwam. In de zitting van het senioren-convent heeft de rijkskanselier herhaaldelijk het woord gevoerd en was de meerderheid van meening, dat de nota aan de Com missie van Herstel niet onmiddellijk van daag of morgen kon worden behandeld, vooral waar de rijkskanselier verklaarde, dat hij op het oogenblik met het oog op de hangende besprekingen zich niet kon uitlaten over de kwestie der schadeloos stelling. De afgevaardigde Crispien stélde voor, dat de voorzitter de behandeling der nota aan de Commissie van Herstel op d« agenda zal plaatsen, zoodra de regee ring mededeelt, dat zij in staat is een verklaring af te leggen. De voorzitter bracht daarop de motie-Crispien in stem ming, welke luidde, dat den voorzitter wordt opgedxagen onmiddellijk den Rijksdag bijeen te roepen, wanneer de rijkskanselier bereid is tot het afleggen van nadere verklaringen over de kwestie der schadeloosstelling. Vóór de motie- Crispien stemden alle partijen behalve de Duitsch-nationalen, de afgevaardig den der Duitsche Volkspartij, die zich in de zaal bevonden en de communisten. De motie werd met groote meerderheid aangenomen. De Duitsch-nationalen be groetten den uitslag met groote vroo- lijkheid. Voordat de motie van wantrouwen der Duitsch-nationalen in stemming werd gebracht, legde Crispien namens de onufhankelijlken de verklaring af, dat dé motie den zakelijken inhoud van de xe- geeringsverklaring niet raakt. De motie, zeide hij, spruit alleen voort uit de behoefte aan agitatie bij de ver tegenwoordigers van hen, die op 9 No vember ten val zijn gebracht. De motie van wantrouwen werd ten slotte in het zeer sterk bezette huis met de stemmen der Duitsch-nationalen, Duit sche Volksparij en communisten tegen, verworpen. - lal Minister Hermes heengaan? De „Kolniache Zei"-ung'' schrijft, dat het resultaat van de stemming in den Rijksdag mets verandert aan het feB, dat gerekend moet worden me een latente regeeringscrisis, daar ook de a»dere burgerlijke partijen zu pijnlijk gelro£fen gevoelen door de jon ste ontwikkeling van den toestand. Daarbij gaat het niet alleen om ver schillen bij de beoordeeling van ui buitenlandsche politiek in het alge meen, maar ook om do behandeling van den Rijksdag bij de besprekingen in de Commissie voor Buitenlandsche Aangelegenheden, die tot het einde toe in de waan is gela'eiii dat de conces sies aan de Commissie van Herstel af hankelijk zijn gemaakt van de verlee ning van een internationale leening 1 dat een financieele controle niet ko' worden toegestaan. In parlementaire kringen meent men, dat het mogelijk is, dat de rijk* minister van Financien zal vallen slachtoffer van de thans gevoerde d batten. De verklaring van Lloyd George. In het Lagerhuis verklaarde Lloyd George met betrekking tot de Duitsche schadeloosstelling, dat de Dubsche regeering haar best doet, de verplich tingen, voortvloeiende uit het vredes verdrag, na 'e komen. Hij was van oordeel, dat dg Duitschers eerlijke pogingen daartoe doen en wanneer zij bleven doorgaan hun politieke moei lijkheden onder Let oog te zien als zij diana doen, zouden zij recht hebben op alle consideratie, welke tegenover hen kon worden toegestaan. Een politiek van aiet-nakoming van bet vredesverdrag achtte do premier eeo politiek, weike Duitschland onmid dellijk in moeilijkheden zou brengen. Er was, zeide hij, geen sprake van, dat Frankrijk zelfstandig zou op treden, indien er zich ie'a voordeed, dat in strijd zou zijn met het vredes verdrag van VersaiRes, of als de Duit sche regeering zou weigeren, het ver drag n» te komen. Frankrijk zou niet alleen worden gelaten bij het ten uit voer brengen van de maatregelen, waarin voor zulke gevallen in het vre desverdrag is voorzien. Wij zullen ?""°n optreden, verklaarde de pre mier. ...igeland, vervolgde hij, was voor stander van een politiek van ge heid en van een politiek van vervulling. Ieder afzonderlijk op're den van eenige geallieerde mogend heid is fnuikend voor de Entente tus schen deze mogendheden. Lloyd George zeide, da het kritieke stadium van de kwestiederscha delooss'elling voor het oogenblik voorbjj is. Er waBgeen reden voor eenigheidtusschenFrank rijk enEngeland. Hij hoopte, dat een overeenkomst zou kunnen worden bereikt, welke zoowel voor de debiteur- als de diteur-landen aannemelijk zou Hij verheugde er zich over, dat de Dui'sche regeering ernstige pogingen deed, om tegemoet te komen aan de ei8chen der Commissie van Herstel. De Commissie van HersTel is Woensdagmorgen bijeengekomen om het Duitsche antwoord 'e onderzoi ken. Ofschoon de beraadslagingen een vertrouwelijk karakter droegon. schijnt het, dat de Duitsche nota bij de leden van de Commissie een gunstigen in druk heeft gewekt, zoo seint Reuter. Engelsche perstemmen. De bladen geven hun voldoening te kennen over het feit, dat alles er op wijst, dat een crisis met betrekking tot he vraagstuk der schadeloosstelling in do naaste toekomst zal worden overwon nen. Velen zijn zelfs, naar de „Daily Telegraph" schrijft, van meening, dat met alleen de tegenwoordige moeilijkhe den aan den vooravond van een billijke oplossing staan, doch dat do technische besprekingen, die in de eerstvolgende veertien dagen zullen worden gehouden, het geheele schadeloo s s teil 1 ngs vraag- stuk op een gezonde basis zullen plaat sen. Dit is misschien onvermijdelijk, om dat eventueele beleggers in de voorge stelde internationale leening, hetzij van Amertkaansche, geallieerde of neutrale nationaliteit, slechts zullen kunnen wor den gevonden, wanneer hun tevoren wordt gewaarborgd, dat, wanneer bet be drag, dat zij zullen bijeenbrengen uit gegeven is, er zich geen nieuwe go- schillen omtrent dit vraagstuk zullen voordoen. De „Times" beschouwt de verbetering in de onmiddellijke vooruitzichten wat betreft de schadeloosstelling als het >t hoopvolle teeken van de interna tionale politiek. Met betrekking tot het feit, dat de onderhandelingen ussohen dr. Hermes als veregenwoordiger der Duitsche regeering en de Commissie Herstel ten zeerste zijn vergemak kelijkt door de omstandigheid, dat de internationale conferentie van bankiers Parijs was bijeengekomen ter bespre king van de mogelijkheid tot het ver» strekken van een leening aan Duitsch land, schrijft de „Times": „Deze confe rentie van financiers heeft een uitnemen de psychologische uitwerking. Zjj heeft het vooruitzicht geopend op een uitweg uit de politieke impasse. Zij streeft naar verbetering op een zuiver oom nier cieele basis, welke meer stabiel schijnt te zijn en grooter vertrouwen schijnt in te boezemen dan elke zuiver politieke combinatie, waarin het vraag stuk der schadeloosstelling verward is geraakt." Ten slotte zegt de „Times", dat. „wanneer een groot en nader vast te stellen deel van een eventueel te ver strekken leening zou kunnen worden ondergebracht bij Duitsche onderdanen, winstgevende beleggingen in het buitenland bezitten ter waarde van eeni ge honderden millioenen pd. st„ het ge makkelijker zal vallen, de onderdanen van andere mogendheden er toe te bren gen in te teekenen, met als onderpand de ten volle gewaarborgde financieele :tiva in Duitschland zelf." In welingelichte financieele kringen vreest men echter, dat het niet mogelijk zal blijken, een groote leening voor Duitschland bijeen te krijgen. Men is van oordeel, dat de overdreven denkbeelden omtrent de bedragen, die men in het buitenland zal kunnen plaatsen, aan leiding zullea geven tot ernsuge teleur stelling. De „Daily News" zegt, dat hel ver minderen der schadeloosstelling tot een in commercieel opzicht redelijk bedrag, en bet beleggen van dit bedrag in een lecning niet-officieel door de finan cieele deskundigen ie Genua is bespro ken. Het 13 de vraag, aldus de „Daily News", of Frankrijk met een dergelijke handelwijze zal instemmen, en het blad voegt er bij „Wanneer het dat doet, heeft het een leening in 't vooruitzicht, welke aan Frankrijk het baar geld zal verschaffen waaraan het behoefte heeft zal er een periode van betrekkelijke t aanbreken, welke voor Frankrijk even onmisbaar is geworden, als voor alle andere Europeesohe naties.'" Generaal Towrashend, do verdediger van Koet-el-Amara, vestigde in het En gelsche Lagerhuis de aandacht op het belang van vriendschappelijke betrek kingen met de Turken Hij verklaarde, dat het Russisch- Duitech verdrag het evenwicht in E-u- rojra verstoorde. Het was noodzake lijk dat het conflict tusechen de Tur ken en Grieken ten einde liep, opdat de Turken niet in de armen \an Rus land worden gedreven mei daaraan verbonden gevaar voor Indiè. De ge heele ïslom onderging nieuwe aspira tie©. Townshend drong aan op een po litiële, die van de Turken vrienden die alle maatregelen kan trefifen, wei van Britannié maakte. Hij sprak de meening uit, dat de berichten betref fende Turksche wreedheden absoluut valsoh waren. Robert Cecil meende, dat wreedhe den werden bedreven aan beide zij den, ofschoon de Turkscho wreedhe den veel ernstiger waren dan ae Grieksche. Harmsworth, onder-minister van Buitenlandsche Zaken, meende, dat de feiten met mochten worden verbloemd De feiten rechtvaardigden de geal lieerde politiek van bescherming der min de rii eden. Hij herhaalde, dat het rijk direct noch indirect de Grieken had bijgestaan hij het verkrijgen van credieten. Indien het rijk zich alleen met de Turksche kwestie bezig had te houden, waren bevredigende resul taten wellicht reeds laug verkregen. Verspreid nieuws DE VOLKENBOND. De economische en financieele conrmia- 3 van den Volkenbond zal 6 Juni a.e. Genève bijeenkomen, om zich bezig houden met de zaken, die de Conferentie Genua aan den Volkenbond heeft overgelaten, zoowel op economisch als op financieel gebied. Zoo zal de commissie oorbereiden de studie over het in prak tijk brengen van de beslissingen betref fende de afvloeiing ran kapitalen, de lichtingen over de publieke financiën der verschillende staten, de centralisatie van de inlichtingen over de douanetarieven, hot „dumping" enz. enz. Ook zullen er nog enkele nieuwe dingen worden behandeld. Er moe<, op verzoek -an den Volkenbondsraad, een lijst den opgesteld van candidaten voor poet van financieel raadsman bij de Alba- neesche regeering en er moet worden bo- shst over het zenden van deskundigen Albanië, die een rapport zullen uit brengen over de maatregelen, geechikt plaatsing van vreemde kapitalen in dit land aan te moedigen. Ook zal er een on derzoek moeten worden ingesteld naar de verantwoordelijkheden, die den Baad even. tueel zonden worden opgelegd door 't lee- niagsverdrag, gesloten tusechen de regee ring van Tejecho-Slowakije en do Bank ring Bros te London, welk verdrag den Baad een rol van arbiter toewijst bü eventueele moeilijkheden, die zich in de toekomst zouden kunnen voordoen; de commissie zal den Baad doen weten, of hij zijn goedkeuring al of niet aan deze be palingen moet geven. Ten slotte zal de commissie verder gaan met de beetudeering, reeds in de economi sche en financieels onderafdeelingen be en, van kwesties ais de organisatie uer internationale credieten, financieel herstel van Oostenryk, eenheid in de wis sel we tgeving, oneerlijke concurrentie, enz. EBT ROODE LEGER. Uit Reval wordt gemeldBlijken» berichten uit Moskou is het A i Rus sisch Congres der uitvoerende comités van Sovjets, waarop een gedeeltelijke demobilisatie der Roode legers ter sprake zou komen, tot later datum uit gestald, op grond van de onbevredi gende resultaten van de ooraferentie van Genua. Anderzijds heeft de volkscommia saris van oorlog, Trotsky, nan de ca detten der oom mun i attach e militaire sakooi verklaard, dat nog dit jaar het Roode Leger het bewijs zou moeten leveren van zijn kracht en van zijn staat van geoefendheid tot den strijd- Men zegt, dat Polen toebereidselen treft, om aan de Sovjetregeering in lichtingen te vragen betreffende de troepenbewegingen, die op het oogen blik aan de Russisch-Poolsche gren- pLaats vinden. AMERIKAANSCHE BANKIERS BIJ MILLERAND. Millennia heeft eenige Amerikaan sche bankiers bij rich ontvangen en tegen over hen de samenwerking met Amerika in moeilijke tijden in herinnering ge bracht. Hij zei, dat het wenachelijk zou zijn om die vroegere samenwerking door eensgezindheid op financieel gebied versterken. De leider der Amerikaansche delegatie verklaarde, dat de reis bestemd is, om de gelukkigste uitwerking te hebben op de betrekkingen tussohen do Ver. Sta rt Frankrijk. DE IERSCHE QUAESTIE. Do gevochten op do grens van Ulster. Uit do berichten in de Engelsche bladen blijkt, dut de toestand in het grensgebied van Ulster ernstiger is dan uit die dehbetreffen.de telegram- vult op te maken. De troepen van Sinn Fein hebben op de grens van Fermanagh de Ulsteriaansohe politie gedwongen, oen sector tot een uitge strektheid van tien mijlen te ontrui men, terwijl de Sinn Feiners de poli tie dicht op de hielen volgen. De re- publikeinsche troepen requireeren al le groote huizen in het ontruimde ge bied. Enniskillcn, in Fermanagh, is vol met protestantsche uitgewekenen uit alle steden in het graafschap Done- gall bij de grens en ook uit het graaf schap Sligo, waar de vervolging van de Loyalisten een zoo dreigend karak ter aanneemt, det families, die er van geslacht op geslacht woonden, goed heenkomen zoeken. Te Londonderry blijkt groote vrees te bestaan voor een gewapend en in val in de stad uit het graafschap Do negal, waartoe naar men meent te we ten, voorbereidselen worden getroffen. Een opmerkelijk verschijnsel ie dat de republikeinen te Londonderry gdlei- delijkerwijs naar het graafsdhap Do negal zijn vertrokken om zich daar bij het repulblikeinsche leger aau sluiten. De nationalistische burge meester der stad O'Doherty, heeft in een gemeenteraadsvergadering zelfs de spoedige verwoesting van cle stad aangekondigd. In verband met een en ander is aan Churchill in het Lagerhuis van ver schillende zijden gevraagd, welke maatregelen hij heeft getroffen, denkt te treffen om aan liet optreden der republikeinen paal en perk te stel len en Ulster to beschermen. Churchill, aldus blijkt uit de Engei- sche pers, stelde de ongeruste L&ger- huisleden gerust met de mededei dat ich op het oogenblik in Noord- Ierland negentien RriUcho bataljons troepen bevinden en dat Craig in voortdurend ke hij noodig oordeelt. Voorts blijkt uit de bladen, dat de Engelsche regee ring een vloot gereed houdt om die ter bescherming van Ulster uit te zenden. Bedo van CburchiH over den lef9chen toestand. Men seint ons uit Lom Het pact, gesloten tusechen de Terte- gewooriiigera dor Iersche voorlopige geericg en de ropublikoiosche aanhangers van de Valera wordt door de Britscbe regeering ernstig opgorat en Chnrchül deelde in het Lagerhuis het oordeel over den toestand mede. Gedurende deze woei hebben de onder teekenaars van het Bngeloch-Iersohe ver drag de uitwerking van het pact op het verdrag overwogen en do beraadslagingen duren nog steeds voort, zoodat de verkla ring van Churchill er slechts een terim. Het zeide, dat voor hot sluiten pact het vooruitzicht hoopvol was ge weest en de regeering reden had gehad te verwachten, dat het Iereehe volk de ge legenheid zou krygen, hun beeiissing te kennen te geven aangaande het edelmoe dige en oprechte aanbod van Home Rule als dominion, zooals in het verdrag was vervat Va^ alle bronnen had de regee ring varnonen, dat het Ioreohe volk, wan- het vrij zijn weaschen uiten kon, overweldigende meerderheid het verdrag van verzoening zou aanvaarden, hetwelk Ierland de vrybeid gaf en hoop op esn- heid. Niemand betwistte, dat dit de we noch was Tan het Iersche volk. Zoo waren de oanhaz^era van de Valera den uitaLag, dat zg openlgk verklaar den, dat het hun bedoeling was, vrge be- jpreking door terrorisme en geweld te hinderen. Griffith had 14 .lagen geleden het Dail verklaard, dat de republikei nen, die den weg van geweld wilden vol gen, geen 2 pet. van het Iereehe wolk tegenwooniigden en dat de weg, dien zij waren ingeslagen, hen gelijkstelde met de ergste verraders In de Iersche geschie denis. Toch werd den volgenden dag, tot ergernis van vele aanhangers der voorioo- regeering en tot vreugde van alle vijanden de Iersche vrijheid het pact tue- echen Collina en de Valera geteekend, waarbij geen 2 pot, maar 50 van de 120 zetels zonder tegenstand aan de republi keinen werden toegewezen. Het pact schreef verder voor, dat er een coalitie regeering zou zijn, bestaande uit tere, die vóór, en 4, die tegen het verdrag De gevolgen van doze overeen komst waren zeer ernstig. Het scheen waarschijnlijk, dat het Iersche volk niet in staat zou worden gesteld, zijn mee ning vrij te niten, en het was .ia zeker, dat zij niet in staat zooden zijn, op eenige duidelijke wgze te verklaren, of zij het erdrag aannamen of verwierpen. Tiatien nanoen, die tegen het verdrag waren, leden der regeering werden, zo mier op wfjze, waaruit hun goeie trouw bleek, te kennen te geven, het verdrag te aan vaarden, dan was het verdrag door dat peet verbroken, en zou de Rijksregeering zoodanige vrijheid van handeling herkrij gen, hetzij betreffende de herneming dar macht, welke zg had overgedragen, of aan gaande het opnieuw bezetten van het ge bied, als zij doelmatig mocht aohten of evenredig aan de zwaarte der schending. onder geene om standigheden dulden, dat van het verdrag werd afgeweken noch wat de stricte let- daarvan noch wat den geest betrof. Er had hoop beataan op vriendschappelijke samenwerking tusschen Noord- en Zuid- Terland, maar het pact maakte zulk een samenwerking dubbel muulelgk eu had de partijen verder van elkaar gedreven, dan zij vroeger ooit gWeeet waren. Do Brit- sche onderbeekenaare van het verdrag hadden de gelegenheid gehad de «institu tie van den Ierschen Vrijstaat te onder zoeken. Hun onderzoek was Ui«n« ruot officieel on vertrouwelijk. Indien de con stitutie niet in overeenstemming was met het verdrag, indien het verdrag door een: handeling werd verbroken, indien de verkiezingen zoodanig waren, dat niet met redelijk gezond verstand gezegd kon wor den, dat zg eenige werkelijke geldigheid bezaten, indien de constitutie, wanneer zjj nit het voorloopige parlement te voor schijn kwam. op eon zoodanige wfjze werd gevorm, dat zg' een niet-vervuUing van hot -erdrag beduidde, dan sou de Rijksregee ring volkomen vrij «W», de toestemming van het parlement te onthouden aan de laatste maatregelen tot ratificatie, totdat deze fouten waren goedgemaakt en aan deze klachten voldoening was geschonken. Ten slotte zeide QburchiU, dat hg niet geloofde, dat de voorloopige regeering te kwader trouw handelde. Hg geloofde niet, dat zij samenwerkten met hun republi kein sohe tegenstander» met de bedoeling, door een daad van verraad het Britsche vertrouwen te verraden zoomede en goe den naam van Ierland. Griffith en Oollins andere minister hadden herhaaldelijk verklaard, dat de weg, dien zg volgden, do kortste was om het verdrag permanent kracht te doen zgn en hij droog er op dat hun alle mogelijko kans zou wor- gegeven, om bet verdrag tot een wer. kelyke daad van verzoening te maken. UIT ANDERE DAGBLADEN. Bevallen: 26 Mei: v. Nispen tot Sêve- naer-Wers, d., Neumunster. 29 Met Holzer-Weinberger, d., Amsterdam. 30 Mei: Pasché-Brocker, d., Den Haag. N. Kerdijk-Loncq de Jong, z., L uil ter en. v. Wageningan Krull, z., Zeist. 31 Mei: Lam-Ro&eTaar, d. Amsterdam. A Heuvehnk-Vlieger, d., Amsterdam. Haagens-Belinfan te, z. Bussum. Overleden: 28 Mel: E. Honig, Davos. (A. A. Oen7H. v.jL Vooren (idem)* Alle deelnemers kwamen voor liet A. V. A. C -diploma (binnen 40 min.) iP aanmerking. Voor do vaardiglieidsproef 8800 M. wandelen kwamen 6 deelnemers L w. Dinkhuyzen, v. Doesburg, v. Bree- men, Arretoon, Verleng eu Posetuora aan den start, die allen aan den eisch binnen 1 uur voldeden. Nog zij vermeld, dat de wedstrijden plaats vonden aan den Uitkijk, Am ster veeuschèweg en onder leiding ston den van den heer H. N. r. Leeuwen. De A. V. A. C. houdt Zondag 18 Ju ni wedstrijden. No. 1. 5000 M. hardloopen, alleen voor N. A. U.-leden. No. 2. 400 M. hardloopen, voor nieu welingen. No. 3. 3000 M. wandelen, voor nieu welingen. Nadere inlichtingen bij den Secr» taxis W. F. Schreeuwe. BLOEMENDAAL. DeZeeweg De Zqeweg, die door het enorme mo- torverkeer en de droogte weer geducht heeft geleden, wordt weer ondei' han den genomen. Men is druk bezig een laag teer U» strooien, waarop fijn grind wordt aangebracht. Op de rijwielpaden ko men schelpen. Het verkeer is" voorloopig tot dea zuidelijken wee beperkt. We vestigen hierbij nog eens da aandacht op de enorme snelheid, waar mee auto- en motorbestuurders rijden. Indien de groote snelheid mede een der oorzaken is, waardoor de weg zoo gauw wordt vernield, is het ook om deze reden meer dan tijd, deze te be- perken. SCHOTEN. O n e o 1 u k. Bij het raneeeren in een motor- en een volgwaeen ire- makte de oond-ucteur D. met zijn hand beklemd tussohen een koppelstang. Een vinger werd eekneusd. Door D. kan voorloopiér peen dienst worden verricht VBLSEN. De verlaging van het vef menigvaldigingBctjfer. Op ons verzoek ont vingen wg het raadhuis een overzicht vas de wijziging der inkomens in de gemeente Velsen in de laatste jaren. Zooal» men weet is in de vorige raadsvergadering goedgekeurd, dat het vertnenigvidigiag». cijfer van 2.1 gebracht wordt op l.S. De cjjfere die vrij hier geven betreffen de be lastingjaren 1920/21 en 1921/22. 1920,21 1921/22 ATHLETIEK. WEDSTRIJDEN VAN A V. A- C. De Amsterdamsche Veld-Aihletiek- club organiseerde een atlrietiekwed strijd, bestaande uit de nummers 8800 M. hardloopen en snelwandelen. Op het nummer 8800 M. hardloopen waren 21 deelnemers. Brouwer van D. O. S. (R'damj slaagde er In den A. V. A C.'er Zeegers te kloppen. Behalve van de warmte waar. an bijna alle loopers last hadden was Zeegera in minder goede conditie. Pe volledige uitsla» is: 1. C. L. Brou wer (D.O.S.. Rotterdam 30 min. 26£ sec.. 2 J. Zeegers (A. V. A C. 32 9/10 sec., 3 Chr. Krol (Zwalu' Sir James Haagl 30 min. 33 2/5 i=ec.. -1 J. Brhak contact staat I (idem), 5 F. Brandt: e (Amersfoort) met den commandeerenden generaal,1 31 min. 21 2/5 sec., 6 H. v. Catppen ,-an Openbare'"Werkem Inkomens: Beneden f 1000 9S<3 431 f 1000—f 2000 6127 4863 f 2000f 3000 784 1800 f 3000—t 4000 263 409 f 4000—f 5000 104 201 f 5000—f 6000 44 101 f 6000—i 7000 43 51 f 7000—f 8000 15 30 f 8000—f 9000 17 23 t 9000—f 10000 10 14 f 10000—f 15000 34 23 f 15000f 20000 2 14 f 20000f 30000 9 4 30000—f 40000 1 6 f 4oooof looooo 3 3 daarboven 3 Dit staatje doet direct zien dat de la gere i nloome na zgn verminderd, hier en daar zelfs heel sterk, terwijl de lioogere inkomens in aantal zijn toegenomen. Te* 7437 inkomens 1920/21 staan 7987 ia 1921/22. Eén factor mag niet worden ver geten, in 1920/21 mocht men in Velsen do belasting van hst inkomen aftrekken, ter. wgi die bepaling niet meer gold voor den dienst 1921/22. Over 't algemeen is ech ter een werkelijke vergrooting van het in komen te coastateeren die niet andere das bljjde kan stemmen. Stakin- Hoogovenbedrijf. De stakers verspreiden een manifest waarin zij er op wijzen, dat wanneer de stakers moeten toegeven in loons vermindering de heeie streek op een lager niveau komt te staan. Verder wordt gerept van een voornemen van de fa. Den Breejen van den Bout, om den stakenden grondwerkers te ontzeg gen langer in de keeten van die firma te wonen. Agenda voor de raadsvergadering on Dinsdag 6 Juni 1922, des namid dag» 7 uur. 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededoe' lingen. 3. Verkoop van oude gaskachels. 4. Grondovername voor wegverbree* ding te Velseroord. 5. Ontheffing van voorwaarde 16 der bij raadsbesluit van 11 Februari 1914 ver eende vergunning tot het in exploitatie brengen van gronden te Santpoort 6. PraeadviOs op het adres van Mo vrouw A. H. B. J. van VoorstWes- terwal, waarin voorziening wordt verzocht tegen een op grond van arti kel 8 c der Woningnoodwet tot haar gerichte waarschuwing. 7. Verlenging termijn van ontrui ming van eenige onbewoonbaar ven kiaardo woningen te Velseroord. 8. Praeadvies betreffende het ver zoek ven de Wed. A. Visser te IJ mui tten om voorziening als bedoeld in art. 17, alinea 1. der woningwet. 9. Vaststelling eener verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de vleeechkeunnga- wet (Staatsblad 1919 no. 524). 10. Wijziging der melkverordening. 11. Verlaging van den gasprijs. 12. Vaststelling balansen en verlies- era winstrekeningen van het gasbedrijf on do waterleiding per 31 December 1921. beneveras oe 2de suppletoire be- grooting voor die bedrijven, dienst 1921. 13. Goedkeuring der uitbreiding van het personeel der school voor buiten gewoon laeer onderwijs te IJmuiden met can tijdelijke onderwijzeres in de nuttige handwerken. 14. Wijziging van het schoolgieAita- rfei voor uitgebreid lager onderwija 16. Vaststelling der rekeningen van de gemeentelijke handelsavondschool en de vteeveher: i school over 1921. 16. Financieele besluiten. 17. Aura» van K. L. G. Mol lev an- goro drukker te IJmuiden. om des kundigen ie willen benoemen inzak» een geschil over de uitbetaling van een bedrag voor het drukken der ko hieren van den hoofdeiijken omslag, dienst 1920—1921. 18. Benoeming van een directeur

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5